TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разочараност и кај голем дел од европските политичари

Н.Македонија - 19.10.2019

Македонија доживеа ново одложување на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, и по потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција. Како иронична коинциденција, ова уште едно официјално „не“ на ЕУ за почеток на преговори за членство со Македонија, ...

Туск: Ве молам не се предавајте

Телма - 18.10.2019

Престедателот на Европскиот совет Доналд Туск на самиот почеток од прес конференција на крајот од самитот на ЕУ лидерите рече дека немало согласнот меѓу лидерите за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Алсат-М - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Македонија и Албанија го положија испитот, но не и Европската Унија, рече Туск

Сакам да кажам - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск им порача на Македонија и Албанија да не се откажуваат од својот европски сон откако и двете земји не добија датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија, на што најгласно се противеше ...

Туск: Ова не e пораз, ова е грешка, не се откажувајте

ТВ21 - 18.10.2019

Претседателот на Европската Комисија Доналд Туск денеска на прес-конференција изјави дека недоделувањето на датум на Северна Македонија е грешка, а не вина на земјата. Порача земјата да продолжи по патот, и да чека нова шанса, а убеден е дека еден ...

Меркел: Не се постигна договор – Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

24 Вести - 18.10.2019

Историска грешка на Европската унија, разочарување и извинувања до Македонија и Албанија, во ваков тон поминаа поголем дел до прес конференциите на европските лидери после неможноста да се постигне согласност за давање на залено светло за преговори ...

Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет

Канал5 - 18.10.2019

По 14 години статус земја – кандидат и по 10 позитивни препораки, Македонија останува во чекалната на Европската Унија. Попладнево, двоецот Туск- Јункер на прес-конференција ја соопштија веста, која беше речиси извесна уште пред Самитот да почне.

Европските лидери го тешат Заев: Не се откажувајте

Deutsche Welle - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел, премиерите на Шведска и Словенија и многу други европски лидери денеска разговарале телефонски со македонскиот премиер Заев. Туск и Јункер зборуваат за „историска грешка“.

Туск : ЕУ ќе се наврати на проширувањето пред Самитот на ЕУ во Загреб во 2020

Канал5 - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година. – Големо мнозинство членки на Европската Унија сакаат да бидат отворени пристапни преговори со ...

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Press24 - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Туск и Јункер во Брисел

Курир - 18.10.2019

Секој момент се очекува да започне прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кои ќе брифираат за сè што е дискутурано последните два дена на средбата на Европската ...

Туск до Скопје и до Тирана: Ве молам, не се откажувајте

Слободен Печат - 18.10.2019

Еден ден ќе бидете полноправна членка на ЕУ, изјави на денешната порес конференција претседателот на европскиот совет Доналд Туск. Да бидеме јасни, Македонија и Албанија не се виновни што не им се одобрени преговорите за полноправно членство во ЕУ.

Јункер и Туск: Ова е голема историска грешка

360 степени - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и официјално објави дека лидерите на ЕУ не успеале да постигнат консензус за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија, иако огромно мнозинство земји-членки биле „за“.

Туск – Нема датум, но не се откажувајте

Р.С.Европа - 18.10.2019

Немаше согласност од сите земји членки за почеток на преговори со Македонија и со Албанија и на ова прашање ќе се навратиме во мај 2020 година, пред наредниот Самит на ЕУ во Загреб, рече претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск на денешната ...

Туск до Скопје и Тирана: Ве молам не се предавајте

Нова ТВ - 18.10.2019

-Големо мнозинство беше за тоа да се отворат преговори. Сепак не успеавме да постигнеме концензус. Но затоа ќе се навратиме на ова прашање пред самитот во Загреб закажан за мај 2020. Северна Македонија и Албанија не се виновни за ова.

Туск: Ве молам не се откажувајте

+инфо - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

(ВИДЕО) Туск: Северна Македонија и Албанија се подготвени, но за жал неколку земји членки не беа

А1 On - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

Туск: Ве молам не се откажувајте, нова шанса за почеток на преговори ќе има во мај 2020 година

Нетпрес - 18.10.2019

„Македонија и Албанија не се виновни што не им се одобрени преговорите за полноправно членство во ЕУ. Денеска сакам да испратам јасна порака до нашите пријатели во Македонија и во Албанија, ве молам не се откажувајте, ги разбирам вашите фрустрации“, ...

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно не давањето ...

Туск: Грешка е, не се откажувајте

Р.С.Европа - 18.10.2019

Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за проширувањето пред Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб во мај 2020 година. Тоа е единствената реченица во заклучокот од дводневните неизвесни расправии за проширувањето на ЕУ.

„Историска грешка“ – лидерите на ЕУ по одлуката дека нема датум за почеток на преговори со С. Македонија

Радио МОФ - 18.10.2019

„Не се работи за неуспех, туку за грешка. Јас сум многу разочаран од ваквиот исход. Северна Македонија и Албанија го положија испитот, што не може да се каже за некои земји членки на Европската Унија“, рече претседателот на Европскиот Совет, Доналд ...

Од ЕУ и официјално – во мај 2020 за проширувањето

ММС - 18.10.2019

Одлуката за проширувањето се одлага за мај 2020 година на самитот во Загреб. И Северна Македонија и Албанија се подготвени уште денеска да добијат датум за преговори, соопшти пред малку претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Туск: Засрамен сум! Ова е грешка!

ММС - 18.10.2019

На попладневната прес конференција по завршувањето на заседаниото на Светот на ЕУ, претседателот на ова тело се обдуваше да најде зборови и да објасни зошто Македонија и Албанија не добија датум за преговори. -Вистински сум засрамен.

Во ЕУ за проширувањето пак ќе се разгoвара во Загреб во мај 2020

МКД - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека ЕУ ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Курир - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Туск: Лично чувствувам срам, ве молам не се откажувајте

Press24 - 18.10.2019

Престедателот на Европскиот совет Доналд Туск на самиот почеток од прес конференција на крајот од самитот на ЕУ лидерите рече дека немало согласнот меѓу лидерите за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Годинава без датум за старт на преговори со ЕУ

Глас на Америка - 18.10.2019

Она за што успеаја да се договорат шефовите на држави и влади на ЕУ е ова прашање да се разгледува во првата половина на 2020 година за време на хрватското претседателство со Унијата Годинава нема одлука за датум за старт на преговори за членство со ...

Прес на Туск и Јункер во Брисел (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Двајцата ќе брифираат за се што е дискутурано последните два дена на средбата на Европската комисија. Во секој момент треба да започне пресот на претседателот на европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер.

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Јункер и Туск: Ова е историска грешка!

Мета - 18.10.2019

Недавањето датум за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија е грешка, порачаа и Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет и Жан Клод Јункер, претседател на Европската Комисија (во заминување), на попладневната прес-конференција ...

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

Centar - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно не давањето ...

Конечно: Ништо од датум за преговори за Македонија, против биле Франција, Данска и Холандија

еМагазин - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

iPortal - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

ЕУ ќе се наврати на проширувањето пред Самитот на ЕУ во Загреб во 2020

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

Туск со директна порака до Владата на Зоран Заев: Ве молам не се откажувајте, вие го сторивте своето, ние не

Centar - 18.10.2019

Првиот човек на Советот на Европа, Доналд Туск на завршната прес конференција поврзана со крајот на историскиот самит на ЕУ, порача дека нема одлука за Македонија и Албанија да почнат преговори со Унијата.

Туск: Целосно ја разбирам вашата фрустрација, но ве молам не се откажувајте

iPortal - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

Точка - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно за ...

ДОНАЛД ТУСК ДО СКОПЈЕ И ТИРАНА: Ве молам не се откажувајте

Фактор - 18.10.2019

Целосно ја разбирам вашата фрустрација, зашто вие го направивте вашиот дел, а ние не, им порача на Скопје и Тирана претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск на денешната прес-конференција по завршувањето на Самитот.

(ВИДЕО) Туск до Скопје и Тирана: Вие не сте виновни, не се откажувајте

Либертас - 18.10.2019

– Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

Европските лидери го тешат Заев: Не се откажувајте

Либертас - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел, премиерите на Шведска и Словенија и многу други европски лидери денеска разговарале телефонски со македонскиот премиер Заев. Туск и Јункер зборуваат за „историска грешка“, пишува Дојче веле .

Опозиција без к’смет: Изјавата на Доналд Туск ја сруши цела стратегија за демонстрации на опозицијата

Centar - 18.10.2019

Како да се без к’смет и среќа. Опозициската ВМРО ДПМНЕ само што ја обвини македонската влада за немање на реформи и целата вина за недобивањето на преговори со ЕУ, ја фрли врз премиерот Зоран Заев, од ЕУ стигна студен туш за ВМРО ДПМНЕ.

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

MTM - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно за ...

Туск: Ве молам не се откажувајте!

Локално - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

МАКЕДОНИЈА ОСТАНА БЕЗ ДАТУМ, НОВА НАДЕЖ НАПРОЛЕТ – Големите не ни ја отворија европската врата

Вечер Прес - 18.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Македонија и Албанија. Тие на Самитот во Брисел се договорија Европската Унија да се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во ...

ВО ЖИВО: Прес на Туск и Јункер од Брисел

Република - 18.10.2019

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кои ќе брифираат за сè што е дискутурано последните два дена на средбата на Европската ...

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Либертас - 18.10.2019

– Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Локално - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Туск: Ова не вина, ова е грешка, не се откажувајте

4NEWS - 18.10.2019

Претседателот на Европската Комисија Доналд Туск денеска на прес-конференција изјави дека недоделувањето на датум на Северна Македонија е грешка, а не вина на земјата. Порача земјата да продолжи по патот, и да чека нова шанса, а убеден е дека еден ...

Туск: Земјите членки на ЕУ не го положија испитот!

Вечер Прес - 18.10.2019

Немањето одлука за датум за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија не е вина на двете земји. Двете земји имаат право да ги почнат преговорите со ЕУ денес. Тие се подготвенми. За жал, дел од земјите-членки сеуште не се подготвени.

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

Н.Македонија - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно за ...

Туск бара мотивација за Македонија и преговори за 7 месеци

Expres - 18.10.2019

Првиот човек на Европскиот Совет Доналд Туск вечерва во Брисел со цел да не се понижат целосно, лобира Советот да подготви “Мотивациско писмо” за Македонија и Албанија. Во писмото за мотивација за Македонија и Албанија се предлага: Да се донесе ...

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

MakPress - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Макеоднија и ...

(Видео) Туск: Се чувствувам засрамен, згрешивме за Северна Македонија и Албанија

1tv - 18.10.2019

Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск на прес-конференција во Брисел предмалку изјави дека недоделувањето на датум за преговори на Македонија и Албанија не претстатвува потфрлување, туку, како што рече – грешка.

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Алсат-М - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Туск: Се уште има земји членки кои се скептични за отварање на преговорите

Телма - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во ексклузивна изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отварање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

24 Вести - 17.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Телма - 17.10.2019

На средбата на Заев и Туск, што се одржа вечерва во Брисел, беше заклучено дека Република Северна Македонија и граѓаните ги исполниле сите услови за донесување одлука за почеток на преговори правејќи храбри чекори и сериозни реформи.

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Канал5 - 17.10.2019

И покрај нашето разочарување од Советот за општи работи, предлагаме на овонеделниот Самит на ЕУ да се одржи решавачка дебата на која заедно ќе се обидеме да ја деблокираме ваквата состојба Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа ...

Макрон му кажал на Туск дека нема промена во неговиот став

Телма - 17.10.2019

Според висок функционер на Европската Унија инволвиран во подготовката на самитот, Франција засега не покажува знаци на флексибилност, но претседателот Доналд Туск е решен да се обиде да постигне компромис.

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Канал5 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Туск: Направив се што можам, но многу е тешко да се најде решение

Фокус - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отворање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Проширувањето на дневен ред вечерва, нема знаци на флексибилност кај Франција

Нова ТВ - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. За проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред вечерва – Франција не отстапува

Курир - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

За проширувањето на ЕУ ќе се разговара вечерва, засега Франција не покажува знаци на попустливост

МКД - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. За проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу отколку што се ...

Туск: Се уште има земји членки кои се скептични за отварање на преговорите

Нова ТВ - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во ексклузивна изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отварање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

+инфо - 17.10.2019

Во писмото до Туск тие нагласуваат дека Северна Македонија и Албанија постигнаа значителен успех во спроведувањето на реформите што беа побарани од нив во рамки на претпристапниот процес и во регулирање на односите со нивните соседи.

Туск: Направив се за да ги поддржам Македонија и Абанија, но тешко е да се најде решение

Press24 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отворање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Туск: Тешко дека ќе има решение за Македонија

Курир - 17.10.2019

Доналд Туск, претседател на Европскиот совет зво изјава за Телма, вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отворање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Заев - Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Р.С.Европа - 17.10.2019

Лидерите на Европската Унија на денешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Слободен Печат - 17.10.2019

Во писмото до Туск тие нагласуваат дека Северна Македонија и Албанија постигнаа значителен успех во спроведувањето на реформите. Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Независен - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Press24 - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Сител - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

А1 On - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Заев – Туск: Сите услови за преговори се исполнети

МКД - 17.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на денешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Независен - 17.10.2019

Белгија – Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното ...

По Брегзитот, Македонија на дневен ред

Слободен Печат - 17.10.2019

Доналд Туск бил во контакт со францускиот претседател Емануел Макрон кој му кажал дека нема промена на неговиот став, порачуваат во ЕУ. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ.

Заев: Туск ги потврди сите наши успеси

Press24 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ги потврди сите успеси што Северна Македонија ги постигна во изминатите две и пол години. Ова го напиша доцна синоќа премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Проширувањето на дневен ред вечерва - Франција не отстапува

Press24 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

А1 On - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Сител - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Висок функционер на ЕУ: Туск е решен да постигне компромис, Франција не попушта

+инфо - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Туск е решен да се обиде да постигне компромис за преговорите

iPortal - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Вишеградската група бара дебата за старт на преговорите со Северна Македонија

iPortal - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

4NEWS - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара од Туск дебата за старт на преговорите

Локално - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Опсервер - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

4NEWS - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Опсервер - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Либертас - 17.10.2019

– Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

CivilMedia - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

По Брегзит, датумот за преговори дел од агендата на Европскиот Совет

Локално - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

За проширувањето на ЕУ ќе се разговара вечерва, засега Франција не попушта

Република - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. За проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу отколку што се ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Либертас - 17.10.2019

– Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Пулс24 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Скопје инфо - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

еМагазин - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

(ВИДЕО) Туск: Направив се за да ги поддржам Македонија и Абанија, но се уште имаме земји-членки кои се скептични

Либертас - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во ексклузивна изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отварање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Точка - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираат од владината прес-служба.

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Бриф - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Република - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Заев – Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Кумановски м. - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Туск се надева дека денеска се ќе се разјасни околу Брегзит

Кумановски м. - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека теоретски сè треба да биде јасно за Брегзит до крајот на денешниот ден. „Во теорија, за седум до осум часа сè треба да биде јасно за прашањето за Брегзит, преговорите се во тек.

НОВИ НАПОРИ ЌЕ СЕ ПРАВАТ ЗА ДАТУМОТ: Ќе има ли консензуално решение за преговорите на Македонија

Фактор - 17.10.2019

Македонија ги исполни сите услови за отворање на пристапните преговори со Европската унија. Ова е заедничкиот став кој го испратија доцна синоќа премиерот Заев и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

24Инфо - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Премиерот Заев на средбата со Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за ...

Бизнис Вести - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Доналд Туск ќе го притиска Макрон

Фактор - 17.10.2019

Нема знаци дека Франција го менува ставот. Висок функционер на ЕУ кој што е вклучен во подготовката на самитот вели дека засега од страна на Макрон нема флексибилност по прашањето за датумот на Македонија и отворање на преговорите.

17 октомври: Последна надеж за датумот за ЕУ, поддршка, лобирање…

CivilMedia - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

ВИШЕГРАДСКА ГРУПА: Осуда за тоа што ЕУ не е во состојба на С. Македонија и на Албанија да им гарантира јасна европска ...

Денешен - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и утре ќе ...

Расправата за Македонија вечерва ќе продолжи зад затворени врати

Република - 17.10.2019

По завршувањето на првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, евентуалното проширување на Унијата не се спомена ниту на вечерашната прес-конференција на првите Жан Клод Јункер и Доналд Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

CivilMedia - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Утврдена агендата на Самитот – С. Македонија вечерва на „дневен ред“

1tv - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Вечерва на дневен ред на Самитот на ЕУ ќе се одлучува за Македонија

MakPress - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Туск: Тешко дека ќе има решение за Македонија

Магазин - 17.10.2019

Доналд Туск, претседател на Европскиот совет во изјава за Телма, вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отворање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Вишеградската група синоќа побара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

MakPress - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и утре ќе ...

Заев – Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Скопје1 - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Алсат-М - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск и Заев очекуваат лидерите утре да се потрудат да се договорат за почнување преговори

Фокус - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Заев- Туск: Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Канал5 - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск. На средбата, на која зедоа учество и заменикот на претседателот на Владата, Бујар Османи ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Сител - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

А1 On - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Туск: За неколку часа ќе биде јасно кога ќе се спроведе Брегзит

Слободен Печат - 16.10.2019

Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, порача Доналд Туск. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се спроведе излегувањето на Британија од ЕУ.

Туск одбројува: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

+инфо - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски, за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

Независен - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Заев-Туск: Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Слободен Печат - 16.10.2019

На средбата, на која зедоа учество и заменикот на претседателот на Владата на Македонија, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се разговараше за актуелните очекувања поврзани со утрешната средба на Европскиот совет.

Заев – Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

+инфо - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, На средбата, на која зедоа учество и ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Нова ТВ - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

А1 On - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

Нова ТВ - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Туск: За неколку часа ќе се знае кога ќе се случи брегзит

Макфакс - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се случи излезот на Велика Британија од ЕУ. „Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно“, истакна Туск.

Средба Заев-Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за почеток на преговори

Press24 - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Макфакс - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираат од владината прес-служба.

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

Вечер Прес - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит”. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

iPortal - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Заев- Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

24Инфо - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Туск: За неколку часа ќе се знае кога ќе се случи брегзит

MTM - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се случи излезот на Велика Британија од ЕУ. „Теоретски за седум до осум часа би требало сè да биде јасно“, истакна Туск.

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

Опсервер - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Локално - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск: За неколку часа ќе се знае кога ќе се случи брегзит

24Инфо - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се случи излезот на Велика Британија од ЕУ. „Теоретски за седум до осум часа би требало сè да биде јасно“, истакна Туск.

Заев се сретна со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск во Брисел

Република - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск. На средбата, на која зедоа учество и заменикот на ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Вечер Прес - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Вечерва Заев се сретна со Доналд Туск: Потврдени се сите успеси што Македонија ги постигна во минатите две и пол години

Centar - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ги потврди сите успеси што Северна Македонија ги постигна во изминатите две и пол години. – Заеднички очекуваме лидерите на земјите членки на ЕУ на утрешното заседание да направат напори за да дојдат до ...

Заев – Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Либертас - 16.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

iPortal - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск објави кога ќе се знае за Брегзит

Локално - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Туск притиска за датум за Македонија

Денешен - 16.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

Либертас - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

PressingTV - 16.10.2019

Лидерите на земјите-членки на Европската унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Туск: За неколку часа ќе се знае кога ќе се случи брегзит

Н.Македонија - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се случи излезот на Велика Британија од ЕУ. – Теоретски за седум до осум часа би требало сè да биде јасно – истакна Туск.

Туск: За седум часа ќе се знае кога ќе се случи Брегзит

MakPress - 16.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави денеска дека за седум или осум часа би требало „да биде познато кога ќе се случи Брегзит“. – Теоретски за седум до осум часа би требало се да биде јасно, истакна Туск.

Нема компромис за почеток на преговорите на С. Македонија со ЕУ

Deutsche Welle - 15.10.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да постигнат договор за давање зелено светло за почеток на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија. Туск најави дека точката ќе ја стави на агендата на самитот Македонија ќе мора уште да чека ...