TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андов: Изборните закони ќе бидат во средината на листата

Утрински - 25.05.2002

Спикерот вети дека ќе биде почитуван договорот меѓу лидерите Претседателот на парламентот, Стојан Андов, за 29 мај ја закажа седницата посветена на рамковната легислатива, изборните закони се последни на предложената листа, но тој очекува при утврдувањето на дневниот ред да бидат дефинирани на ...

СДСМ стравува од блокада на пакетот изборни закони

А1 - 23.05.2002

„Донесувањето на пакетот изборни закони може да биде блокирано во парламентот, целата процедура да се завлече, за потоа во септември да се гласа според старите изборни модели“, оцени на денешната прес конференција портпаролот на СДСМ, Никола Поповски.

Се очекува непречено усвојување на пакетот-закони

Утрински - 23.05.2002

Средба на Андов со Лероа и Блекни Специјалниот преставник на ЕУ, Ален Лероа и политичкиот советник во амбасадата на САД, Дрју Блекни на вчерашната средба со претседателот на Собранието, Стојан Андов истакнаа дека целата меѓународна заедница недвослислено стои зад изјавата на администраторот на ...

Средба на Андов со претставници на Власите

Утрински - 22.05.2002

Национален ден Скопје - Претседателот на Собранието, Стојан Андов, вчера по негово барање, а по повод Националниот ден на Власите - 23 Мај, прими делегација на Партијата на Власите и на Унијата за култура на Власите од Македонија.

Изборниот пакет на опашката од дневниот ред

Вест - 22.05.2002

ЛИДЕРИТЕ СЕ ДОГОВОРИЈА ЕДНО, СПИКЕРОТ ПРАВИ ДРУГО Опозицијата е загрижена поради овој потег на Андов и се сомнева дека зад тоа се кријат неискрени намери на владината коалиција Претседателот на Собранието на Македонија Стојан Андов, изборниот пакет закони, кој треба да се усвои во пакет со ...

Андов: Пасошот не смее да го блокира пакетот закони

Вест - 21.05.2002

ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ПАТНИТЕ ДОКУМЕНТИ ДА ИМААТ КОРИЦИ НА МАКЕДОНСКИ И НА АНГЛИСКИ Законот за пасошите пуштен во собраниска процедура, со решение со кое не се согласуваат албанските партии И покрај тоа што нема согласност од партиите потписнички на Рамковниот договор, Владата го предложи законот за ...

16-те закони од Охрид пред собрание на 29-ти мај

А1 - 20.05.2002

Собраниската седница за сите 16 закони кои произлегуваат од договорот во Охрид ќе се одржи, како што беше најавено на 29 мај. Андов го потпиша решението за свикување на оваа седница минатиот петок, веднаш откако сите 16 закони од владата беа доставени до собранието и пратениците.