TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добивме извештај за работата на Теута Арифи

Н.Македонија - 14.10.2011

Да е жив Другарот Филе, ама ние со Коминтерната под раководство на Другарот Сталин одамна имаме раскрстено, како и со оваа под раководство на Саркози и Меркел.

Арифи: Извештајот од ЕК е нашата реалност

Дневник - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Арифи: Преговорите се условени со решение за името

Вест - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Арифи: Извештајот на ЕК го пишуваме ние

Канал5 - 13.10.2011

Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија е всушност нашата реалност, вели вицепремиерката за евроинтегации Теута Арифи.

Анкета: Што велат граѓаните за Извештајот на ек?

Телма - 13.10.2011

Што велат граѓаните на Скопје за Извештајот на Еворпската комисија, но и за изјавите на македонските политичари како реакција на содржината на Извештајот и на забелешките кои за напредокот на ...

Што содржи извештајот на ЕК во делот на економијата?

Канал5 - 13.10.2011

Невработеноста, бројната државна администрација – стагнација во овие сектори нотираше Европската комисија. Евидентен напредок посочува во работењето на Царинската управа, земјоделските политики, ...

Арифи - Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со името

Утрински - 13.10.2011

„Се надевам и мислам дека треба да покажеме политичка волја и да очекуваме политичка волја и од другата страна од официјална Атина“ Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност.

Арифи: Извештајот е позитивен

Курир - 13.10.2011

Вицепремиерката Теута Арифи по денешната средба со директорот во Директоратот за проширување на ЕУ Александра Кас Грање, која и предаде копија од Извештајот за Македонија изјави дека Извештајот од ...

Арифи: Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со решение за името

Сител - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Арифи:Извештајот е нашата реалност

Р.С.Европа - 13.10.2011

Извештајот од Европската Комисија е нашата реалност, датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Арифи побара помош од Европската унија за да се спаси Македонија

+инфо - 13.10.2011

Со политичка волја на Скопје и Атина, и со малку помош од Европската унија (ЕУ), да го надминеме спорот за името на земјава и да станеме членка на ЕУ, повика денеска вицепремиерката за евроинтеграции ...

Арифи: И ние и Атина да покажеме волја за надминување на спорот со името

Кајгана - 13.10.2011

Добивањето на датум за старт на преговори е поврзан со решение на спорот со името, поради што Скопје и Атина треба да покажат политичка волја и со помош на Европската Унија да се надмине овој ...

Арифи: Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со решение за името

Нетпрес - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Реален извештај

Р.С.Европа - 13.10.2011

Извештајот е нашата реалност и важно е да работиме со ЕУ за да ги оствариме заедничките цели. Вака вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи по средбата со директорот на Директоратот на ...

Решение за името, па преговори – може ли обратно?!

МРТ - 13.10.2011

Наметнатиот спор за името да не биде пречка за македонските евроинтеграции. Собранискиот спикер го поздрави позитивниот извештај, но од Унијата побара принципиленост.

“Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со решение за името“

МРТ - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Арифи: Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со решение за името

Алфа - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

„Економист“: Македонија не бележи напредок туку стагнација

+инфо - 13.10.2011

Лондонски „Економист“ објавува дека Извештајот на Европската Комисија за Македонија не бележи напредок туку стагнација. На својот веб сајт „Економист“ наведува дека Македонија по трет пат добила ...

Арифи - Извештајот е нашата реалност

Inpress - 13.10.2011

Скопје, 13. октомври 2011 (ИНПРЕС) Извештајот од Европската Комисија е нашата реалност, датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

„Економист“: Македонија нема напредок туку стагнација

Sky - 13.10.2011

Според лондонскиот "Економист", во извештајот на Европската комисија, Македонија, Албанија, Косово и Босна немаат напредок туку стагнација, додека Црна Гора и Србија бележат напредок.

Брисел задоволен од македонската економија

Вечер Прес - 13.10.2011

ЕК нема некои значајни забелешки за македонската економија. Се наведува дека економијата која почна да заздравува во втората половина од 2010 година, продолжи и оваа година.

Арифи задоволна, Вељаноски очекува датум за преговори во декември!

Вечер Прес - 13.10.2011

Добивањето на датум за старт на преговори е поврзан со решение на спорот за името, поради што Скопје и Атина треба да покажат политичка волја и со помош на Европската унија да го надминат овој ...

Арифи: Извештајот е позитивен, преговорите и натаму условени со решение за името

Точка - 13.10.2011

Извештајот е тоа што ние го пишуваме за нас, тоа е нашата реалност. Датумот за преговори како и во минатите две години е поврзан со решението за спорот со името.

Невработеноста и понатаму најгорлив проблем

Н.Македонија - 13.10.2011

Високата структурна невработеност, особено меѓу младите и лицата со пониско образование, останува главна причина за загриженост кога е во прашање македонската економија, пишува во новиот извештај на ...

"Економист" за ЕУ извештајот за Македонија и регионот

eReporter - 13.10.2011

Добрите вести за Балканот во извештајот на Европската комисија за напредокот завршуваат со Црна и Србија, Македонија заедно со Албанија, Косово и Босна немаат напредок туку стагнација, коментира ...

Што подготви ЕК за Балканот ?

Канал5 - 12.10.2011

Србија денеска се очекува да добие кандидатски статус. Иако очекуваше во исто време Брисел да и испорача и датум за почеток на преговорите поради напнатоста со Косово тоа нема да се случи.

ЕК: Добар напредок на македонската економија

Канал5 - 12.10.2011

Добар напредок на македонската економија. Што се однесува до економските критериуми, земјата продолжува со понатамошен напредок со цел функционална пазарна економија, стои во извештајот на Европската ...

Препорака за преговори за Црна Гора, кандидатски статус за Србија

Канал5 - 12.10.2011

Европската Комисија препорача отворање на пристапните преговори за членство на Црна Гора во Европската Унија. Подгорица ги исполнила седумте клучни приоритети, што беа услов земјата да напредува во ...

Клучни заклучоци во Извештајот на ЕК за Македонија

Вест - 12.10.2011

Европската комисија во Извештајот за напредокот на Македонија во 2011 година заклучува дека земјата продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми и е подготвена за почеток на ...

Србија стана кандидатка за ЕУ

Вест - 12.10.2011

Србија нема да добие датум за преговори додека не се нормализираат српско - косовските односи БРИСЕЛ, 13 октомври (АП) - Европската комисија вчера препорача на Србија да и` се даде статус на кандидат ...

Теута Арифи: Ќе продолжиме да работиме на реформите

Канал5 - 12.10.2011

„Мислам дека е очигледно дека спорот околу името со Грција се покажува како сериозен проблем во однос на почетокот на преговорите.

ЕК денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Дневник - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Утрински - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

Македонија очекува повторно да добие препорака за преговори и реален извештај од ЕК

Вест - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок, очекува Македонија од Извештајот на Европската ...

Брисел денеска ќе ни даде препорака по третпат

Утрински - 12.10.2011

Србија ќе добие статус на кандидат, а Црна Гора, најверојатно, препорака за преговори Европската комисија денеска ќе ги објави извештаите за напредокот на Македонија и на другите кандидати за ...

Извештајот на ЕК за Македонија ќе се „пегла“ до последен момент

Deutsche Welle - 12.10.2011

Европската комисија денеска (12.10), трета година по ред, според очекувањата, треба да ја повтори препораката за отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ, информираат извори од Брисел за ...

Македонија очекува реален Извештај и препорака за преговори

Курир - 12.10.2011

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија ќе биде претставен денеска во во Брисел и од истиот се очекува повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ.

ЕК ги поздрави економските политики

Курир - 12.10.2011

Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми и е подготвена за почеток на пристапните преговори со ЕУ.

Косово со слаб напредок според европските стандарди

Курир - 12.10.2011

Според годишниот извештај на Европската комисија, Косово се уште се соочува со бројни проблеми и остварило слаб напредок во постигнувањето на европските стандарди.

Македонија денеска ја очекува „честитката“ од Брисел!

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија. Македонските власти очекуваат Комисијата да ги забележи постигнувањата на земјава и ...

Европската Комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Кајгана - 12.10.2011

Европската Комисија денеска ќе ги објави извештаите за напредокот на Македонија, останатите земји западниот Балкан и Турција во интеграцијата кон Европската Унија.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Р.С.Европа - 12.10.2011

Европската комисија денеска во Брисел ќе го претстави годишниот извештај за напредокот на Република Македонија и на другите земји од регионот, кандидати и потенцијални кандидати за влез во ЕУ.

Што напиша Брисел за Западниот Балкан?

Press24 - 12.10.2011

Црна Гора и Србија добија најпозитивни критики и чекор напред во приближувањето кон Европската Унија. Европската Комисијата денеска даде препорака за отворање на пристапни преговори со Црна Гора и ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Нетпрес - 12.10.2011

Европската комисија денеска ќе го претстави извештајот за напредокот на земјава во седиштето на Европската унија во Брисел.

Европската Комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Алфа - 12.10.2011

Европската Комисија денеска ќе ги објави извештаите за напредокот на Македонија, останатите земји западниот Балкан и Турција во интеграцијата кон Европската Унија.

Извештај на ЕК за земјите од западен Балкан

Алфа - 12.10.2011

Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјите од Западен Балкан кој што ќе биде објавен денеска во Брисел нема да донесе изненадувања, пишуваат регионалните медиуми.

ЕК: Хрватска напредува кон членството во ЕУ

МРТ - 12.10.2011

Хрватска продолжува да ги исполнува политичките услови за членство во Европската унија, се вели во овогодинешниот извештај за напредокот на Хрватска претставен денеска во Брисел.

За Хрватска последен извештај, за Србија статус на кандидат

Нетпрес - 12.10.2011

Европската комисија денеска ќе го објави последниот извештај за напредокот на Хрватска, ќе му препорача на Советот на Европа да и’ одобри на Србија кандидатски статус, а на Црна Гора да и’ одреди ...

Србија денес добива статус кандидат за ЕУ?

Курир - 12.10.2011

Денес се очекува дека Европската комисија ќе препорача добивање на статус кандидат за влез во ЕУ на Србија. Иако очекуваше, Србија тешко дека ќе добие и датум за почеток на преговорите, пред се ...

Регионот напред - Македонија стои!

Р.С.Европа - 12.10.2011

Црна Гора треба да добие датум за преговори, Србија кандидатски статус, а Македонија лета во место трета година по ред, а е кандидат за членство од 2005 година.

ЕК ќе препорача статус кандидат за Србија и датум за преговори за Црна Гора

Р.С.Европа - 12.10.2011

Европската комисија денеска најверојатно ќе препорача Србија да добие статуст кандидат за членка на Европската Унија а Црна Гора ќе добие препорака за датум за преговори за пристапување во Унијата.

Објавен извештајот на ЕК за Македонија

Алфа - 12.10.2011

,,Македонија ги задоволува политичките критериуми, јунските избори беа спроведени во согласност со меѓународните стандарди, имаше одреден напредок во делот на судството и јавната администрација, но ...

Извештаите на ЕК за Западен Балкан

Р.С.Европа - 12.10.2011

Европската Комисијата денеска даде препорака за отворање на пристапни преговори со Црна Гора и оцени дека во последниве неколку години остварила значаен напредок.

Европска комисија: Хрватска напредува кон членството во ЕУ

+инфо - 12.10.2011

Хрватска продолжува да ги исполнува политичките услови за членство во Европската унија, се вели во годинашниот извештај за напредокот на Хрватска претставен денеска во Брисел.

ЕК: Хрватска на чекор до ЕУ

Курир - 12.10.2011

Хрватска продолжува да ги исполнува политичките услови за членство во Европската унија, се вели во овогодинешниот извештај за напредокот на Хрватска претставен денеска во Брисел.

ЗНМ со страв ја „искара“ владата

+инфо - 12.10.2011

Начинот на кој вчера беа третирани новинарите и забраната за известување за време на доделувањето на државните награди 11 Oктомври во Кристалната сала на Собранието, најде на осуда од Македонското ...

ЕК: Хрватска напредува кон членството во ЕУ

Сител - 12.10.2011

Хрватска продолжува да ги исполнува политичките услови за членство во Европската унија, се вели во овогодинешниот извештај за напредокот на Хрватска претставен денеска во Брисел.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Точка - 12.10.2011

Европската комисија денеска ќе го претстави извештајот за напредокот на земјава во седиштето на Европската унија во Брисел.

Теута Арифи: Продолжуваме да работиме за целосна реализација на реформите

Sky - 12.10.2011

Вицепремиерката, Теута Арифи денеска даде кус осврт за реформите во Македонија. Како што вели вицепремиерката спорот со Грција за името претставува сериозен проблем во однос на почетокот на преговори.

Слаб напредок на Косово оценува Европската комисија

Sky - 12.10.2011

Косово се уште се соочува со бројни проблеми и остварило слаб напредок во постигнувањето на европските стандарди, се вели во годишниот извештај на Европската комисија.

Србија стана кандидат, Црна Гора ќе преговара, Албанија во место

Вечер Прес - 12.10.2011

Освен за Македонија, Европската комисија вчера ги усвои извештаите за напредокот и на останатите земји од Западен Балкан.

За Хрватска последен извештај, за Србија статус на кандидат

Точка - 12.10.2011

Европската комисија денеска ќе го објави последниот извештај за напредокот на Хрватска, ќе му препорача на Советот на Европа да и’ одобри на Србија кандидатски статус, а на Црна Гора да и’ одреди ...

ЗНМ реагира на бркањето на новинарите

Sky - 12.10.2011

За ЗНМ вчерашното бркање на новинарите од прославата на 11 Октомври во Кристалната сала, е неофицијална информација од некои медиуми.

Новинари и министри ќе ги решаваат проблемите во медиумите

Н.Македонија - 12.10.2011

Владата и новинарите формираа заедничка работна група за решавање на проблемите во медиумите Новото тело во кое членуваат тројца министри и четворица новинари ќе се занимава со нормативната рамка, ...

Очекуваме препорака за прием во ЕУ

Н.Македонија - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и на областите каде што е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од извештајот на ...

Македонија очекува преговори и реален извештај од ЕК

Идивиди - 12.10.2011

Скопје, 12 октомври 2011 (МИА) - Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок, очекува Република ...

Владата и ЗНМ формираа работна група за решавање на состојбите во медиумите

Вест - 11.10.2011

Нормативната рамка, владините кампањи, зајакнувањето на Јавниот сервис, почитување на стандардите во известувањето и декриминализација на клеветата и навредата, се темите кои ќе бидат во фокусот на ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Вест - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

Утре ЕК ќе каже дали Македонија напреднала

+инфо - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во Европската унија и нотирање на постигнувањата, но и забелешка за недостатоците каде е потребен поголем напредок, очекуваат ...

ЕК утре ќе го претстави позитивниот Извештај за Македонија

Курир - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

МРТ - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Алфа - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Нетпрес - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Кирилица - 11.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Сител - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

По приемот на Хрватска земјите од Западен Балкан ќе почекаат за ЕУ

Вечер Прес - 11.10.2011

Во анализата на француската новинска агенција се наведува дека денес со објавувањето на извештаите на ЕК за напредокот на земјите од Западен Балкан Црна Гора ќе добие и датум за преговори, Македонија ...

ЕК денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Sky - 12.10.2011

Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република Македонија од Извештајот на ...

Македонија денеска ја очекува честитката од Брисел!

Вечер Прес - 11.10.2011

Според вицепремиерката за европски прашања, Теута Арифи, извештајот ќе биде сличен на минатогодишниот и ќе претставува објективна слика за реалноста во земјата.

ЕК утре ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Идивиди - 11.10.2011

Скопје, 10 октомври 2011 (МИА) - Повторување на препораката за почеток на преговорите за прием во ЕУ и нотирање на постигнувањата, но и областите каде е потребен поголем напредок очекува Република ...

Западниот Балкан ќе чека уште долго за ЕУ по приемот на Хрватска

Deutsche Welle - 10.10.2011

Со исклучок на Хрватска и Црна Гора, останатите земји од Западниот Балкан немаат многу надеж дека ќе добијат позитивни вести во годинешниот извештај за напредок на Европската Комисија, пишува ...

Кои се 5 - те теми за кои ќе преговараат новинарите и владата?

Канал5 - 10.10.2011

Почитување на законите во медиумската сфера, транспарентност во распределба на државните пари за кампањите, подобрување на јавниот сервис МРТВ, подобрување на професионалните и етичките стандарди во ...

Со добра волја до решение

Deutsche Welle - 10.10.2011

Македонската Влада и Здружението на новинарите на Македонија денеска (10.10) официјално формираа работна група за подобрување на состојбите во медиумите.

Владата и ЗНМ седнаа на заедничка маса

Телма - 10.10.2011

Нормативната рамка, владините кампањи, зајакнувањето на Јавниот сервис, почитување на стандардите во известувањето и декриминализација на клеветата и навредата, се темите кои ќе бидат во фокусот на ...

Претставници на Владата на средба со ЗНМ

Утрински - 10.10.2011

На средбата ќе претседава заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Теута Арифи . Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната ...

Формирана заедничка работна група на Владата и ЗНМ

Утрински - 10.10.2011

Одржувањето на постојан дијалог и подобрување на состојбите во сферата на медиумите е целта на заедничката работна група формирана меѓу Владата и Здружението на новинарите на Македонија, што денеска ...

Претставници на власта на средба со ЗНМ

Дневник - 10.10.2011

Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинарите на Македонија (ЗНМ), формирана ...

Дијалог меѓу Владата и ЗНМ

Р.С.Европа - 10.10.2011

Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинарите на Македонија, формирана ...

DW - Западниот Балкан ќе чека уште долго за ЕУ

Inpress - 10.10.2011

Париз, 10. октомври 2011 (ИНПРЕС) Со исклучок на Хрватска и Црна Гора, останатите земји од Западниот Балкан немаат многу надеж дека ќе добијат позитивни вести во годинешниот извештај за напредок на ...

Владата и ЗНМ формираа работна група за решавање на состојбите во медиумите

Нетпрес - 10.10.2011

Претставници за Здружението на новинари денес остварија работна средба со владини претставници, како резултат на одржаната трибина на 14-ти минатиот месец.

Претставници на Владата на средба со ЗНМ

Курир - 10.10.2011

Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинарите на Македонија.

Владата и ЗНМ со добра волја до решенија

Курир - 10.10.2011

Претставници за Здружението на новинари денес остварија работна средба со владини претставници, како резултат на одржаната трибина на 14-ти минатиот месец.

Формирана заедничката работна група на Владата и ЗНМ

Кајгана - 10.10.2011

Одржувањето на постојан дијалог и подобрување на состојбите во сферата на медиумите е целта на заедничката работна група формирана меѓу Владата и Здружението на новинарите на Македонија, што денеска ...

Прва средба на Работната група на Владата и ЗНМ

МРТ - 10.10.2011

Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинарите на Македонија, формирана ...

Прва средба на Работната група на Владата и ЗНМ

Сител - 10.10.2011

Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинарите на Македонија, формирана ...

Дијалог, влада-новинари

Р.С.Европа - 10.10.2011

Дијалогот меѓу владата и новинарите за состојбата во медиумите ќе продолжи и по извештајот на ЕК, рече вицепремиерката Теута Арифи.

Владата и ЗНМ договорија- за 1 година да ја подобрат состојбата во медиумите

Press24 - 10.10.2011

Тројца министри и четворица новинари седнаа на заедничка маса на првиот состанок ЗНМ- Влада за да побараат заеднички решенија за проблематичната клима во медиумите.

Претставници на Владата на средба со ЗНМ

Нетпрес - 10.10.2011

Првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинари на Македонија ќе се одржи денеска во Секретаријатот за европски прашања.

Владата преговара со ЗНМ два дена пред европскиот извештај

+инфо - 10.10.2011

На два дена пред објавувањето на Европскиот извештај за напредокот на Македонија, владата се состанува и преговара со претставници на Здружението на новинари.

Дијалог меѓу Владата и ЗНМ

Inpress - 10.10.2011

Скопје, 10. октомври 2011 (ИНПРЕС) Во Секретаријатот за европски прашања денеска треба да биде одржана првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на ...

Воспоставен дијалог меѓу новинарите и владата

МРТ - 10.10.2011

Македонија ќе ја задржи препораката за членство во унијата, а извештајот на Европската Комисија ќе биде позитивен и реално ќе го отсликува напредокот на земјата.

Новинарите и владата се договорија да се договорат

Алфа - 10.10.2011

Со насмевки и ракувања заврши првата средба на заедничката новинарско-владина работна група - која почна да функционира само два дена пред објавувањето на извештајот на Европската комисија.

Претставници на Владата на средба со ЗНМ

Точка - 10.10.2011

Првата средба на Работната група составена од претставници на Владата и на Здржението на новинари на Македонија ќе се одржи денеска во Секретаријатот за европски прашања.

Владата и ЗНМ формираа работна група

Sky - 10.10.2011

Владата и здружението на новинари во наредниот период ќе разговараат за владините кампањи, зајакнување на јавниот сервис МРТВ, почитување на професионалните стандарди и декриминализацијата на клевета.

Владата и ЗНМ формираа работна група за решавање на состојбите во медиумите

Точка - 10.10.2011

Претставници за Здружението на новинари денес остварија работна средба со владини претставници, како резултат на одржаната трибина на 14-ти минатиот месец.