TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дваесетина влијателни бунтовнички групи нема да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“

24 Вести - 27.10.2013

Околу 20 влијателни исламистички бунтовнички групи од Сирија категорично ја отфрлија можноста да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“, за која се залагаат САД и Русија како средство за ...

Дваесетина влијателни бунтовнички групи нема да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“

А1 On - 27.10.2013

Околу 20 влијателни исламистички бунтовнички групи од Сирија категорично ја отфрлија можноста да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“, за која се залагаат САД и Русија како средство за ...

Дваесетина влијателни бунтовнички групи нема да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“

+инфо - 27.10.2013

Околу 20 влијателни исламистички бунтовнички групи од Сирија категорично ја отфрлија можноста да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“, за која се залагаат САД и Русија како средство за ...

Дваесетина бунтовнички групи нема да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“

Алфа - 27.10.2013

Околу 20 влијателни исламистички бунтовнички групи од Сирија категорично ја отфрлија можноста да учествуваат на мировната конференција „Женева 2“, за која се залагаат САД и Русија како средство за ...

Главните сириски бунтовнички сили против „Женева 2"

Макфакс - 27.10.2013

Главните сириски бунтовнички објавија дека се против одржувањето на меѓународната мировна конференција доколку таа не доведе до отстранување од власта на сирискиот претседател Башар ал-Аса со што ги ...

Сириската група „Фронт на победата“ ги негираше информациите за убиството на нејзиниот лидер

24 Вести - 26.10.2013

Лидерот на поврзаната со Ал Каеда бунтовничка група Џебхат ан Нусра (Фронт на победата), Абу Мохамед ал Џулани, за кого сириската државна телевизија соопшти дека е убиен во провинцијата Латакија, е ...

Курдски борци заземаа сириски пункт на границата со Ирак

А1 On - 26.10.2013

Курдски борци денеска заземаа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, кои го контролираа преминот повеќе од една година, соопштија ...

Курдски борци заземаа сириски пункт на границата со Ирак

+инфо - 26.10.2013

Курдски борци денеска заземаа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, кои го контролираа преминот повеќе од една година, соопштија ...

Курдите завземаа сириски контролни пунктови

Курир - 26.10.2013

Курдски борци денеска заземаа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, кои го контролираа преминот повеќе од една година, соопштија ...

Сириската група „Фронт на победата“ ги негираше информациите за убиството на нејзиниот лидер

Сител - 26.10.2013

Лидерот на поврзаната со Ал Каеда бунтовничка група Џебхат ан Нусра (Фронт на победата), Абу Мохамед ал Џулани, за кого сириската државна телевизија соопшти дека е убиен во провинцијата Латакија, е ...

Убиен водачот на терористичка организација поврзана со Ал каеда

МКД - 26.10.2013

Сириската државна телевизија синоќа јавила дека е убиен Абу Мохамед ал-Голани, лидер на моќната група Џабхат Ал Нусра, која се поврзува со терористичката мрежа Ал каеда, јавува Хафингтон пост .

Демант од Ал Нусра: Лидерот на групата не е убиен

Р.С.Европа - 26.10.2013

Припадниците на групата Ал Нусра, поврзана со терористичката Ал Каеда, ја демантираа информацијата на сиријската државна телевизија за убиството на лидерот на џихадистичката група.

Убиен лидерот на сириската терористичка групација „Фронт на Ан- Насри“

Inpress - 26.10.2013

Дамаск, 26. октомври 2013 (ИНПРЕС) Во Сирија е убиен лидерот на исламистичката група „Фронт на Ан- Насри“, објави сириската државна телевизија. Се тврди дека лидерот Ал- Џавлани беше убиен за време ...

„Фронт на победата“ ги негираше информациите за убиството на нејзиниот лидер

+инфо - 26.10.2013

Лидерот на поврзаната со Ал Каеда бунтовничка група Џебхат ан Нусра (Фронт на победата), Абу Мохамед ал Џулани, за кого сириската државна телевизија соопшти дека е убиен во провинцијата Латакија, е ...

Сириската група „Фронт на победата“ ги негираше информациите за убиството на нејзиниот лидер

А1 On - 26.10.2013

Лидерот на поврзаната со Ал Каеда бунтовничка група Џебхат ан Нусра (Фронт на победата), Абу Мохамед ал Џулани, за кого сириската државна телевизија соопшти дека е убиен во провинцијата Латакија, е ...

Убиен лидерот на терористичката ал Нусра во Сирија?

Република - 26.10.2013

Сириската државна телевизија соопшти дека е убиен Абу Мухамед ал Џулани, првиот човек на екстремистичката терористичка група ал Нусра која тесно соработува со Ал Каеда.

Сириската група „Фронт на победата“ ги негираше информациите за убиството на нејзиниот лидер

Бриф - 26.10.2013

Лидерот на поврзаната со Ал Каеда бунтовничка група Џебхат ан Нусра (Фронт на победата), Абу Мохамед ал Џулани, за кого сириската државна телевизија соопшти дека е убиен во провинцијата Латакија, е ...

Курдски борци заземаа сириски пункт на границата со Ирак

Бриф - 26.10.2013

Курдски борци денеска заземаа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, кои го контролираа преминот повеќе од една година, соопштија ...

Пресврт во Сирија: Убиен најсилниот противник на Асад

Точка - 26.10.2013

Државната телевизија во Сирија јавила дека е убиен водачот на најдобро организираната бунтовничка група ал-Нусра, поврзана со Ал Каеда. Мухамед ал-Јулани наводно го изгубил животот во Латакија.

Зазамен граничен премин во Сирија

Либертас - 26.10.2013

Курдски борци, по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, денеска зазедоа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак. кои го контролираа преминот повеќе од една година, ...

Курди зазедоа сириски пункт на границата со Ирак

Локално - 26.10.2013

Курдски борци денеска зазедоа еден од сириските контролни пунктови на границата со Ирак по тридневни борби со групи поврзани со Ал Каеда, кои го контролираа преминот повеќе од една година, соопштија ...

Какви шанси има конференција за Сирија?

Deutsche Welle - 25.10.2013

Замислете си мировна конференција на која противниците на војната не учествуваат. Меѓународната заедница сака во ноември да ги седне на иста маса Асад и сириската опозиција.

Кој ќе ја претставува сириската опозиција на „Женева-2“?

Руска реч - 25.10.2013

Сè уште не е јасно кој ќе ја претставува сириската опозиција на меѓународната мировна конференција за Сирија и дали е Западот подготвен да го поддржи „политичкиот ислам“ во неговиот судир со Башар ал ...

Лидери на сириските бунтовници се сретнаа со Брахими во Турција

А1 On - 25.10.2013

Лидери на сириските бунтовници, меѓу кои и Сали Идриз, командант на главната бунтовничка група, Слободната сириска армија, се сретнаа вчера во Турција со специјалниот пратеник на ОН и Арапската лига ...

Лидери на сириските бунтовници се сретнаа со Брахими во Турција

+инфо - 25.10.2013

Лидери на сириските бунтовници, меѓу кои и Сали Идриз, командант на главната бунтовничка група, Слободната сириска армија, се сретнаа вчера во Турција со специјалниот пратеник на ОН и Арапската лига ...

Сириски бунтовници на средба со пратеник на ОН

Телеграф - 25.10.2013

Брахими е на турнеја во Блискиот Исток, во обид да ги убеди сите страни во сирискиот конфликт да учествуваат во подготвуваната меѓународна конференција за земјата Лидери на сириските бунтовници, меѓу ...

Амбасадорот на САД во Сирија на средба со лидери на сириската опозиција

МРТ - 24.10.2013

Амбасадорот на САД за Сирија, Роберт Форд во Истанбул имаше средба со неколкумина лидери на сириската опозиција, со цел да ги убеди да учествуваат на претстојната меѓународна мировна конференција во ...

Сириската влада ослободи 48 затвореници

Нетпрес - 24.10.2013

Сириската влада ослободи од затвор за 48 жени, како дел од размена на затвореници договорени помеѓу Либан, Турција, Сирија и сириската бунтовници. Сириската опсерваторија за човекови права, со ...

Амбасадорот на САД во Сирија на средба со лидери на сириската опозиција

А1 On - 24.10.2013

Амбасадорот на САД за Сирија, Роберт Форд во Истанбул имаше средба со неколкумина лидери на сириската опозиција, со цел да ги убеди да учествуваат на претстојната меѓународна мировна конференција во ...

Сирија ослободи од притвор 62 жени

Нова ТВ - 24.10.2013

Сириската Влада ослободи 62 притворени жени како дел од тројната размена на затвореници, пренесува „Ал Џезира“. Спред нивните извори, жените се ослободени во текот на изминатите два дена.

Сириската армија презема од бунтовниците кварт во Дамаск

Макфакс - 24.10.2013

Сириските сили заземале во четвртокот предградие на главниот град Дамаск коешто досега беше во рацете на бунтовниците коишто сакаат да го соборат претседателот Башар ал-Асад со што зајакнува ...

СИРИЈА: Амбасадорот на САД на средба со опозицијата

Телеграф - 24.10.2013

Целта на средбата беше опозицијата да се убеди да учествува на претстојната меѓународна мировна конференција во Женева Амбасадорот на САД за Сирија, Роберт Форд, во Истанбул имаше средба со ...

Сириската влада ослободи 48 затвореници

Точка - 24.10.2013

Сириската влада ослободи од затвор за 48 жени, како дел од размена на затвореници договорени помеѓу Либан, Турција, Сирија и сириската бунтовници. Сириската опсерваторија за човекови права, со ...

Американски амбасадор ја убедува сириската опозиција

Либертас - 24.10.2013

Амбасадорот на САД за Сирија Роберт Форд во Истанбул имаше средба со неколкумина лидери на сириската опозиција за да ги убеди да учествуваат на претстојната меѓународна мировна конференција во Женева ...

Асад: А зошто не би можел да се кандидирам за претседател?

Вечер Прес - 23.10.2013

"Јас лично не гледам ниту една причина што би ме спречила да се кандидирам на следните претседателски избори", изјави сирискиот претседател Додека во Сирија веќе повеќе од две години трае крвав ...

Кери: Умерената сириска опозиција се уште се премислува

Канал5 - 22.10.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека претставниците на сириската умерена опозиција се уште се премислуваат дали да учествуваат во преговорите со претставниците на Владата на Башар ал ...

Кери: Умерената сириска опозиција се уште се премислува

24 Вести - 22.10.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека претставниците на сириската умерена опозиција се уште се премислуваат дали да учествуваат во преговорите со претставниците на Владата на Башар ал ...

Асад сака да се кандидира повторно

Deutsche Welle - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад има намера повторно да се кандидира за претседател на изборите што во Сирија треба да се одржат наредната година. Ваквата намера наиде на критика од американскиот ...

Во Лондон средба на „Пријатели на Сирија“

24 Вести - 22.10.2013

Министрите за надворешни работи на 11 западни и арапски држави, поддржани од сириската опозиција денеска имаат средба во Лондон, чија цел е да ја убедат сириската опозиција да учествува на ...

Западот бара начин да ја зајакне умерената сириска опозиција

Телма - 22.10.2013

Зајакнувањето на умерената опозиција во Сирија е од клучно значење за маргинализирање на екстремистите во оваа држава, оцени денеска шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг.

Кери: Умерената сириска опозиција се уште се премислува

А1 On - 22.10.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека претставниците на сириската умерена опозиција се уште се премислуваат дали да учествуваат во преговорите со претставниците на Владата на Башар ал ...

Западот сака преодна влада, Асад планира да се кандидира на изборите во 2014

МКД - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар Ал Асад вчера изјавил дека сѐ уште не е одреден датумот за одржувањето на меѓународната конференција за завршување на граѓанската војна во Сирија, и изразил сомнеж дека во ...

Сириската опозиција сè уште се премислува

Телеграф - 22.10.2013

Кери по денешните разговори со сирискиот опозициски лидер Ахмад ал-Џарба изјави дека се надева оти преговорите би можеле да почнат веќе наредниот месец Американскиот државен секретар Џон Кери изјави ...

Во Лондон состанок со сириската опозиција

Р.С.Европа - 22.10.2013

Претставници на арапските и на западните земји денеска во Лондон се обидуваат да ги уверат лидерите на сириската опозиција да најдат заеднички јазик пред разговорите за иднината на Сирија што во ...

Хејг ја повика сириската опозиција да учествува во мировниот процес

+инфо - 22.10.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека од витално значење е сите елементи на сириската опозиција да се вклучат во мировните преговори.

Во Лондон средба на „Пријатели на Сирија“

+инфо - 22.10.2013

Министрите за надворешни работи на 11 западни и арапски држави, поддржани од сириската опозиција денеска имаат средба во Лондон, чија цел е да ја убедат сириската опозиција да учествува на ...

Во Лондон средба на „Пријатели на Сирија“

Телеграф - 22.10.2013

Хејг смета дека колку подолго трае конфликтот, толку повеќе се претвора во конфликт меѓу одредени групи Министрите за надворешни работи на 11 западни и арапски држави, поддржани од сириската ...

Хејг ја повика целата сириска опозиција да учествува во мировниот процес

А1 On - 22.10.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека од витално значење е сите елементи на сириската опозиција да се вклучат во мировните преговори.

Во Лондон средба на „Пријатели на Сирија“

А1 On - 22.10.2013

Министрите за надворешни работи на 11 западни и арапски држави, поддржани од сириската опозиција денеска имаат средба во Лондон, чија цел е да ја убедат сириската опозиција да учествува на ...

Асад се сомнева во успехот на конференцијата за Сирија

Р.С.Европа - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изрази сомневање за тоа дали предложената меѓународна конференција за решавање на конфликтот во неговата земја може да успее.

Асад повторно ќе се кандидира за претседател на Сирија

Нетпрес - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад синоќа во телевизиско интервју изјавил дека ќе учествува на следните претседателски избори. „Лично не гледам никаква пречка да не бидам номиниран за учество на ...

Кери: Реизборот на Асад ќе ја продолжи војната

Нетпрес - 22.10.2013

Американскиот државен секретар, Џон Кери, изјавил дека повторниот избор на сирискиот претседател Башар ал Асад на местото шеф на државата ќе ја продолжи граѓанската војна во Сирија.

Башар ал-Асад загрижен за решавањето на сирискиот конфликт

Inpress - 22.10.2013

Дамаск, 22. октомври 2013 (ИНПРЕС) Сирискиот претседател Башар ал-Асад критикуваше за подготвеноста за мирно решавање на сирискиот конфликт на Женевската конференција.

Кери: Реизборот на Асад ќе ја продолжи војната

Точка - 22.10.2013

Американскиот државен секретар, Џон Кери, изјавил дека повторниот избор на сирискиот претседател Башар ал Асад на местото шеф на државата ќе ја продолжи граѓанската војна во Сирија.

Башар Ал Асад: Се сомневам во успехот на конференцијата за Сирија

Локално - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад се сомнева за успехот намеѓународна конференција за решавање на конфликтот во неговата земја . Во интервјуто за една сириска телевизија, Асад вчера исто така ...

Во Лондон средба на „Пријатели на Сирија“

Бриф - 22.10.2013

Министрите за надворешни работи на 11 западни и арапски држави, поддржани од сириската опозиција денеска имаат средба во Лондон, чија цел е да ја убедат сириската опозиција да учествува на ...

Вилијам Хејг ја повика целата сириска опозиција да учествува во мировниот процес

Бриф - 22.10.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека од витално значење е сите елементи на сириската опозиција да се вклучат во мировните преговори.

Асад повторно ќе се кандидира за претседател на Сирија

Точка - 22.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад синоќа во телевизиско интервју изјавил дека ќе учествува на следните претседателски избори. „Лично не гледам никаква пречка да не бидам номиниран за учество на ...

Франција: Преодниот период за Сирија да биде без Асад

Н.Македонија - 22.10.2013

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Франција Романи Надрал изјавил дека сирискиот претседател Башар Ал Асад не може да има политичка улога во преодниот период на земјата, пренесува ...

Кери: Умерената сириска опозиција се уште се премислува

Н.Македонија - 22.10.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека претставниците на сириската умерена опозиција се уште се премислуваат дали да учествуваат во преговорите со претставниците на Владата на Башар ал ...

Кери во Париз на разговор за Сирија

Канал5 - 21.10.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери е во Париз, каде со катарскиот министер за надворешни работи Калид ал-Атија ќе разговара за Сирија. Обајцата утре ќе заминат за Лондон, на состанок со другите ...

Асад: Нема пречки за учество на изборите во 2014 година

24 Вести - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

Асад ќе учествува на изборите?

Канал5 - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

Асад не гледа причини да не учествува на избори

Телма - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

Бројот на сириски бегалци во Турција се искачи над 600.000

Алфа - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

Во Турција над 600.000 бегалци од Сирија

Нетпрес - 21.10.2013

Бројот на сириски белгаци во Турција надмина 600.00, иако повеќе од 400.000 живеат надвор од бегалските кампови и не се на „товар“ на Анкара, соопшти надлежниот турски директорат.

Над 600 илјади сириски бегалци во Турција

Макфакс - 21.10.2013

Бројот на сириските бегалци во Турција надмина 600 илјади, а повеќе од 400 илјади од нив живеат надвор од бегалските кампови, соопшти во понеделникот турската агенција за кризни ситуација.

Убиен еден од командантите на сириските бунтовници

Р.С.Европа - 21.10.2013

Во денешните борби со владините сили во Сирија бил убиен еден од главните команданти на сириските бунтовници Јасер ал Абуд. Тој уште во почетокот на револтот дезертирал од сирискиот режим и им се ...

Кери во Париз

Глас на Америка - 21.10.2013

На средба со катарскиот колега за мировната конференција за Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери е во Париз, каде со катарскиот министер за надворешни работи Калид ал-Атија ќе разговара за ...

Асад: Нема пречки за учество на изборите во 2014 година

А1 On - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

ЕУ повторно повика границите да останат отворени за сириските бегалци

+инфо - 21.10.2013

Европската унија повторно повика границите на подалечните соседи на Сирија да останат отворени за сириските бегалци, се наведува во заклучоците од денешното собрание на Советот на ЕУ за надворешни ...

Асад: Нема пречки за учество на изборите во 2014 година

+инфо - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

Асад се подготвува за учество на изборите

Телеграф - 21.10.2013

Асад во 2000 година ја наследи власта од својот татко и тоа го потврди на изборите на кои учествуваше без противник, по што во 2007 беше повторно избран на функцијата претседател Сирискиот ...

Бројот на сириски бегалци во Турција се искачи над 600.000

+инфо - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

Бројот на сириски бегалци во Турција се искачи над 600.000

МРТ - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

ЕУ повторно повика границите да останат отворени за сириските бегалци

А1 On - 21.10.2013

Европската унија повторно повика границите на подалечните соседи на Сирија да останат отворени за сириските бегалци, се наведува во заклучоците од денешното собрание на Советот на ЕУ за надворешни ...

Бројот на сириски бегалци во Турција се искачи над 600.000

А1 On - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

Има над 600.000 сириски бегалци

Вечер Прес - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

Во Турција над 600.000 бегалци од Сирија

Точка - 21.10.2013

Бројот на сириски белгаци во Турција надмина 600.00, иако повеќе од 400.000 живеат надвор од бегалските кампови и не се на "товар" на Анкара, соопшти надлежниот турски директорат.

Асад: Нема пречки за учество на изборите во 2014 година

Бриф - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...

Бројот на сириски бегалци во Турција се искачи над 600.000

Бриф - 21.10.2013

Бројот на сириски бегалци во Турција надмина 600.000 лица, од кои 400.000 живеат надвор од камповите кои се главно во турските погранични градови, соопшти турската Дирекција за справување со несреќи ...

ЕУ повторно повика границите да останат отворени за сириските бегалци

Бриф - 21.10.2013

Европската унија повторно повика границите на подалечните соседи на Сирија да останат отворени за сириските бегалци, се наведува во заклучоците од денешното собрание на Советот на ЕУ за надворешни ...

ЕУ:Границите да останат отворени за сириските бегалци

Н.Македонија - 21.10.2013

Европската унија повторно повика границите на подалечните соседи на Сирија да останат отворени за сириските бегалци, се наведува во заклучоците од денешното собрание на Советот на ЕУ за надворешни ...

Асад: Нема пречки за учество на изборите во 2014 година

Н.Македонија - 21.10.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска во телевизиско интервју изјави дека можеби ќе учествува на изборите во 2014 година, нагласувајќи дека не гледа ништо што би можело да го спречи да не го ...