TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лукајиќ: Мора да научиме да победуваме во вакви мечеви

Дерби - 10.12.2017

МЗТ Скопје и вечерва не успеа да слави во АБА лигата иако зад себе ја имаше поддршката од навивачката група „Фемили“, па се стави во многу незгодна положба пред вториот дел од ова регионално натпреварување.

МЗТ прокоцка 19 поени разлика против Морнар

Телма - 10.12.2017

Очигледно ништо не му помага на МЗТ Скопје сезонава во АБА-лигата. Ниту со новиот тренер Жељко Лукајиќ, ниту со навивачката група „Аеродром Фемили“, која се врати на трибините по две ипол годишно отсуство, македонскиот тим не успеа да слави против ...

МЗТ загуби од Морнар и покрај водството од плус 19!

24 Вести - 10.12.2017

Не помогнаа ниту новиот тренер, Жељко Лукаиќ, ниту навивачката група „Фемили“, која се врати на трибините по две и пол години – МЗТ Скопје загуби во „Јане Сандански“ и од Морнар, со 72-69, иако водеше и со 19 разлика.

МЗТ прокоцка предност од 19 поени и го расипа враќањето на „Фемили“ на трибините

МКД - 10.12.2017

„Штрковите" беа на прагот на голема победа на крилјата на своите навивачи, популарните „Фемили", но МЗТ Скопје прокоцка предност од 19 поени и загуби од Морнар Шампионот на Македонија остана на последното место во АБА лигата, откако попладнево во ...

Лукајиќ: Изгубивме добиен натпревар

ТВ21 - 10.12.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром забележаа нов пораз откако во дуел од 11. коло од АБА лигата загубија на домашен терен од Морнар со 72:69, иако во текот на дуелот имаа и 19 поени предност. – Тешко е да се зборува по овој пораз.

НЕ ПОМАГА НИ „ФЕМИЛИ", НЕ ПОМАГА НИ „СТРУЈА": МЗТ не мрда од дното на Јадранот

SportMedia - 10.12.2017

Македонскиот првак имаше се, и игра, и водство од 19. поени во 27.минута, но на крајот капитулираа и по деветти пат во оваа полусезона од АБА лигата. Имаа мизерна последна четвртина (6:24), во која ги казни и Морнар.

Нема крај – потоп и од Морнар на МЗТ, не помогнаа ни „Фемили“ ни Лукајиќ

Екипа - 10.12.2017

МЗТ Скопје започна со пораз под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ откако во „Јане Сандански“ со резултат од 72-69 беа совладани од гостите од Црна Гора, екипата на Морнар. Со поддршката од „фемили“ на трибините „металците“ делуваа надмоќно во ...

Лукајиќ: За жал немав(ме) играчи кои знаат како да решат натпревар!

Sport 1 - 10.12.2017

Долго време делуваше дека Жељко Лукајиќ ќе има деби од соништата на клупата на МЗТ Скопје, со оглед на одличната игра и водството од 19 разлика на неговиот тим во третиот период од дуелот со Морнар, но тоа сѐ падна во вода по катастрофалниот финиш ...

ШОК во Аеродром: МЗТ водеше со 19 поени, но загуби од Морнар!

Gol.mk - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје им приреди вистински шок на своите навивачи, откако во СЦ „Јане Сандански“ од готово направи вересија. Аеродромци водеа со сигурни 19 поени, но на крајот загубија од Морнар Бар (69-72).

Трајковски: Градиме предност 30 минути и се паѓа во вода

Екипа - 10.12.2017

Бојан Трајковски разочаран од поразот од Морнар истакна дека МЗТ многу се трудеше да го добие мечот кој го загубија во последните моменти. Според него неговите соиграчи покажаа голема енергија за разлика од претодните средби, но ниту тоа не беше ...

Лукајиќ: Немаше никому да му ја откинам главата ако шутираше во клучни моменти!

Gol.mk - 10.12.2017

Жељко Лукајиќ имаше лошо деби на клупата на МЗТ Скопје. Новиот предводник на македонскиот тим нема да се сеќава по добро на првиот меч, затоа што „штрковите“ во АБА водеа со 19 поени против Морнар Бар, но на крајот - загубија (69-72).

Нема лек за агонијата на МЗТ: „Фемили“ не се доволни за да се победи Морнар

Спортклуб - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски претставник во АБА лигата, МЗТ Скопје, продолжува да ниже порази во јадранското кошаркарско друштво, прв по назначувањето на новиот тренер Жељко Лукајиќ. МЗТ беше поразен на домашен терен од црногорски Морнар со 72:69, а не ...

„Фемили“ им одржа лекција на сино-белите „ѕвезди“ како со срце бранат боите на МЗТ! (ФОТО)

Sport 1 - 10.12.2017

Враќањето на навивачката група „Фемили“ на трибините во „Јане Сандански“ донесе фантастична атмосфера и пеколна атмосфера на денешниот натпревар на МЗТ Скопје, која за жал не беше крунисана со победа во пресметката со Морнар.

Како Бојан Трајковски стана Трајче

SportMedia - 10.12.2017

Новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, на прес конференцијата по мечот против Морнар направи еден ненамерен кикс. Сакајќи да обајсни дека Бојан Трајковски е еден од ретките во екипата кој нема страв да превземе одговорност, високиот ...

ЛУКАЈИЌ ВИДЕ ШТО НЕДОСТАСУВА: МЗТ нема меч-винер играч!

SportMedia - 10.12.2017

Жељко Лукајиќ дојде во Скопје, но како нов шеф на стручниот штаб, не ја прекина црната серија на МЗТ Скопје. Имаше тимот кој го превзема пред 48.часа и водството од 19. поени против Морнар, но и тоа се покажа како недоволно за триумф.

Лукајиќ: Мора да научиме да ги победуваме овие натпревари

Екипа - 10.12.2017

Новиот предводник на МЗТ Скопје, Жељко Лукајиќ вели дека на неговата екипа недостасуваше течност во нападот во моменти кога се одлучуваше средбата. Секако дека не може да биде задоволен од исходот иако МЗТ скоро цел меч го имаше резултатот во своја ...

Трагедија во „Јане Сандански“: МЗТ прокоцка плус 19 и го загуби мечот за опстанок во АБА!

Sport 1 - 10.12.2017

Трагедија од епски размери им се случи денеска на кошаркарите на МЗТ Скопје, кои иако три четвртини играа фантастично, сепак, во последните десет минути прокоцкаа предност од дури 19 поени и загубија од Морнар (69-72) во меч од 11.

И „Фемили“ на трибините и Лукајиќ на клупата не помогнаа: „Штрковите“ немаа среќа за победнички подем

Спортски - 10.12.2017

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопј Аердром го загуби речиси добиениот меч против Морнар во рамки на регионалната АБА лига. По драматичниот финиш на мечот, МЗТ пропушти победа која ја имаше во рака и ја градеше во рамки на три четвртини.

МЗТ прокоцка 19-поени предност и загуби од Морнар

Сител - 10.12.2017

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром забележа нов пораз во рамките од АБА лигата., овојпат од црногорскиот тим Морнар Ниту новиот тренер Жељко Лукајиќ не донесе победа за МЗТ Скопје во регионалната АБА лига.

Нов голем удар за МЗТ Скопје: Морнар се врати од „мртвите“ и го освои „Јане Сандански“

Дерби - 10.12.2017

Ниту враќањето на навивачката група „Фемили“, ниту новиот тренер Жељко Лукајиќ, нити пак предноста од 19 поени беше доволно МЗТ Скопје да се радува на вечерашната пресметка против Морнар во АБА лигата.

Кога се вика "не е сеедно" се мисли на ова: МЗТ со "Фемили" на трибина, игра како по ноти (видео)

SportMedia - 10.12.2017

МЗТ Скопје Аеродром конечно одигра едно пристојно полувреме во АБА лигата. На дуелот против Морнар, македонскиот првак по првите 20 минути има водство од 38:31. Црногорскиот тим само во почетните неколку минути имаше водство, а потоа "штрковите" ...

Ечи песната на „Фемили“: Срцево ми чука, цел живот сум тука! (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 10.12.2017

Како во старите добри времиња е атмосферата на денешниот меч на МЗТ Скопје против Морнар, откако на трибините се вратија најверните навивачи на кошаркарскиот шампион. Околу 500 припадници на „Фемили“ направија одлична атмосфера, без престан пеејќи и ...

„Фемили“ ја смени трибината, ќе донесе ли среќа на МЗТ?

Екипа - 10.12.2017

Дојде и тој ден, по повеќе од две години Фемили Аеродром се појавија на трибините во СЦ „Јане Сандански“ за да му дадат поддршка на МЗТ Скопје. Интересно, најверните навивачи на „металците“ решија и да ја променат својата трибина, па наместо од зад ...

ФОТО: „Фемили“ се врати на тифо сцената - „Нашиот бојкот е приказна мината!“

Gol.mk - 10.12.2017

Навивачката група на МЗТ Скопје, „Фемили Аеродром“, на натпреварот против Морнар Бар во регионалната АБА-лига се врати на својата трибина да им даде поддршка на „штрковите“ во обидот за посакувана победа.

Заврши бојкотот: По повеќе од две години „Фемили Аеродром“ се враќаат на трибините

Спортски - 10.12.2017

Навивачката група „Фемили Аеродром“ на актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје, по нешто повеќе од 2 години бојкот се враќаат повторно на трибините. Попладнево навивачите имаа повторен собир, па се упатија накај СЦ „Јане Сандански“ каде МЗТ ...

Во Аеродром пак грми песна за МЗТ, Фемили се вратија (фото+видео)

SportMedia - 10.12.2017

По повеќе од две и пол години бојкот, навивачите на МЗТ Скопје Аеродром, популарните „Фемили Аеродром" се враќаат на трибина, за да го бодрат својот миленик. Најверните симпатизери на актуелниот кошаркарски првак попладнево се собраа пред ТЦ ...

Дресот на „Фемили“ официјално кренат на кровот од „Јане Сандански“ (ФОТО)

Sport 1 - 10.12.2017

Кошаркарите на МЗТ Скопје дефинитивно ќе имаат голема поддршка од трибините на денешниот меч против Морнар (17 часот) во можеби клучниот натпревар за опстанок во АБА-лигата, поради враќањето на навивачката група „Фемили“ која речиси три години ...

ФОТО: Србите за МЗТ Скопје велат – Аматеризам

Спортклуб - 10.12.2017

Српските медиуми, поточно „Моцартспорт“ денес излезе со потценување за МЗТ Скопје откако објави текст со наслов „Аматеризам во Скопје, Морнар тоа ќе го искористи“ Во текстот кој служи за најава на мечот помеѓу МЗТ Скопје и Морнар од Бар во АБА ...

ФОТО: Името на „Фемили“ гордо стои највисоко во „Јане Сандански“!

Gol.mk - 10.12.2017

Навивачката група на МЗТ Скопје, „Фемили Аеродром“, на натпреварот против Морнар Бар во АБА-лигата по долга пауза ќе се врати на својата трибина и ќе им даде поддршка на кошаркарите во екстремно важниот дуел во регионалното натпреварување.

МЗТ со нов тренер и со „Фемили“ врти нов лист против Морнар

Екипа - 10.12.2017

МЗТ Скопје по шесте порази во низа се најде во незавидна положба, закован на дното на АБА-лигата со две победи помалку од најблиските конкуренти во битката за опстанок. Токму затоа „металците“ се свесни дека не смеат да си дозволат нов „кикс“ на ...

МЗТ со нов тренер и со шест играчи на терен во „да се биде или не“ битка против Морнар!

Sport 1 - 10.12.2017

Фразите „дуел на живот или смрт“ односно „натпревар да се биде или не“ никогаш досега толку прецизно и детално не ја опишувале ситуацијата во таборот на МЗТ Скопје како пред денешната пресметка на домашен терен против Морнар (17 часот) во склоп на ...

АБА лига: МЗТ Скопје Аеродром со новиот тренер посакува нова победа

Курир - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево во СЦ „Јане Сандански“ (почеток 17 часот) го игра дуелот од 11.коло од АБА лигата. „Металците“ под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ ќе се обидат да стигнат до третата победа во ова ...

По 33 месеци бојкот, „Фемили Аеродром“ денеска ќе го бодрат МЗТ Скопје Аеродром

SportMedia - 10.12.2017

По повеќе од две ипол години бојкот, навивачите на МЗТ Скопје Аеродром, популарните „Фемили Аеродром“ се враќаат на трибина, за да го бодрат својот миленик. Најверните симпатизери на актуелниот кошаркарски првак попладнево ќе бидат во салата „Јане ...

Жељко Лукајиќ ќе биде нов тренер на тимот на МЗТ Скопје Аеродром

ЗаЗабава - 09.12.2017

Жељко Лукајиќ ќе биде нов тренер на тимот на МЗТ Скопје Аеродром, откако попладнево беа завршени сите формалности околу потпишувањето на договорот со македонскиот тим. Договорот помеѓу МЗТ и поранешниот предводник на Партизан, Хемофарм, Лукоил ...

Лукајиќ: Дојдов да го „разбудам“ МЗТ и да ги натерам кошаркарите да играат со - срце!

Sport 1 - 09.12.2017

Промената на тренерот среде сезона најчесто делува како шок-терапија која треба да ги разбуди играчите и да донесе промена на подобро, барем такви се ваквите искуства во кошарката, а и надежите на луѓето во таборот на МЗТ Скопје, каде што вчера ...

Тренерското столче во МЗТ е како тоа на автобуска станица: Лукајиќ е 16-ти стратег во последните неколку години!

SportMedia - 09.12.2017

Едвај поминаа три месеци од почетокот на новата сезона, а МЗТ Скопје веќе го смени тренерот. Поради слабите резултати, Александар Тодоров си поднесе оставка. Управата на клубот брзо реагираше и сега е доведен Босанскиот Србин Жељко Лукајиќ, да биде ...

Дамјан: Поддршката од „Фемили“ добро ќе ни дојде

Екипа - 09.12.2017

МЗТ Скопје денеска го одработе единствениот тренинг под водство на новиот тренер Жељко Лукаиќ, кој нема многу време за да ги пренесе своите замисли врз кошаркарите бидејќи веќе утре го очекува важниот дуел од АБА-лигата против Морнар.

„Фемили“ на тренингот на МЗТ Скопје: Од утре сѐ се менува, срце ќе оставиме, само јако момци, заедно да славиме (Фото)

Дерби - 09.12.2017

Тимот на МЗТ Скопје за утрешниот меч против Морнар во рамките на 11. коло од АБА-лигата ќе има две освежувања и заслувањата, првото е во името на српскиот стратег Жељко Лукајиќ кој ќе дебитира на кормилото, а втората е навивачката група Фемили ...

„Фемили“ најави пекол за Морнар: Срце ќе оставиме, утре заедно да славиме! (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 09.12.2017

Најверните навивачи на МЗТ Скопје, припадниците на групата „Фемили“, попладнево и официјално го прекинаа две ипол годишниот бојкот и со песна и траспаренти се појавија на тренингот на своите миленици изразувајќи им поддршка пред утрешниот ...

ВИДЕО: МЗТ почнува од „нула“ – „Фемили“ најави нов почеток на трибините

Спортклуб - 09.12.2017

МЗТ Скопје утре се среќава против црногорската екипа Морнар, во рамките на 11. коло во АБА првенството, а на денешниот тренинг, нивната навивачка група „Фемили“ во голем стил го најави своето враќање на трибини.

„Фемили“ се враќаат на своето место: „Од утре сѐ се менува...“

Gol.mk - 09.12.2017

Екипата на МЗТ Скопје за натпреварот против Морнар Бар доби нов тренер, но исто така ќе има поддршка и од своите навивачи, за првпат по повеќе од две и пол години. Во СЦ „Јане Сандански“ се врати навивачката група „Фемили Аеродром“, која по повеќе ...

Фемили се најавија „Од утре се сѐ менува, срце ќе оставиме...“

SportMedia - 09.12.2017

Навивачката група „Фемили" ја исполни малата сала во „Јане Сандански" на тренингот на македонскиот првак, за да им даде поддршка на играчите и новиот тренер Жељко Лукајиќ, а оддамна најавија дека утре ќе се вратат на трибините на дуелот со Морнар.

МЗТ експресно најде замена за Тодоров

Скопје инфо - 09.12.2017

Српскиот тренер по потекло од БиХ, Жељко Лукајиќ е новиот тренер на македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје. 58-годишниот стратег кој има трофеј во АБА лигата од 2005 година доаѓа на местото на Тодоров кој беше сменет по поразот од Работнички во ...

Србинот Жељко Лукајиќ е нов тренер на МЗТ

Слободен Печат - 09.12.2017

Поранешниот предводник на Партизан, Хемофарм, Лукоил Академик и Игокеа, Србинот Жељко Лукајиќ, и официјално е назначен за нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром, откако вчера ги заврши сите формалности околу потпишување договор со шесткратниот македонски ...

МЗТ прокоцка 19 поени разлика против Морнар

Sport M - 10.12.2017

Очигледно ништо не му помага на МЗТ Скопје сезонава во АБА-лигата. Ниту со новиот тренер Жељко Лукајиќ, ниту со навивачката група „Аеродром Фемили“, која се врати на трибините по две ипол годишно отсуство, македонскиот тим не успеа да слави против ...

„Фемили“ не му помогна на МЗТ

+инфо - 10.12.2017

По водството од 15 поени, Морнар успеа да дојде до израмнување 69:69, а веднаш потоа и да поведе во финишот со три поени. Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје Аердром го загуби речиси добиениот меч против Морнар во рамки на регионалната АБА ...

Во Аеродром пак грми песна за МЗТ, „Фемили“ се вратија

+инфо - 10.12.2017

Најверните симпатизери на актуелниот кошаркарски првак попладнево се собраа пред ТЦ „Бисер", каде беше собирното место. По повеќе од две и пол години бојкот, навивачите на МЗТ Скопје Аеродром, популарните „Фемили Аеродром" се враќаат на трибина, за ...

АБА лига: МЗТ Скопје Аеродром со новиот тренер посакува нова победа

24 Вести - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево во СЦ „Јане Сандански“ (почеток 17 часот) го игра дуелот од 11.коло од АБА лигата. „Металците“ под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ ќе се обидат да стигнат до третата победа во ова ...

Лукајиќ: Ќе дојдат подобри времиња за МЗТ Скопје

Екипа - 09.12.2017

Новиот тренер на МЗТ Скопје, Жељко Лукајиќ, денеска пристигна во Македонија и се фати за работа со кошаркарите на актуелниот првак. Тој нема многу време со оглед на фактот дека веќе утре го очекува значајниот дуел од АБА-лигата против Морнар, а ...

АБА лига: МЗТ Скопје Аеродром со новиот тренер посакува нова победа

Канал5 - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево во СЦ „Јане Сандански“ (почеток 17 часот) го игра дуелот од 11.коло од АБА лигата. „Металците“ под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ ќе се обидат да стигнат до третата победа во ова ...

Лукајиќ: Јасно ми е каде доаѓам, ќе следат подобри времиња за МЗТ Скопје

Спортклуб - 09.12.2017

Жељко Лукајиќ од денес му се приклучи на новиот клуб МЗТ Скопје Аеродром, а попладнево ќе го има првиот од двата тренинга пред „огненото крштевање“ утре против Морнар. „Свесен сум дека доаѓам во клуб со голема традиција, а се сеќавам уште кога МЗТ ...

АБА лига: МЗТ Скопје домаќин на Морнар

Сител - 10.12.2017

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром попладнево во СЦ „Јане Сандански“ (почеток 17 часот) го игра дуелот од 11.коло од АБА лигата. „Металците“ под водство на новиот тренер Жељко Лукајиќ ќе се обидат да стигнат до третата победа во ова ...

Лукајиќ: МЗТ Скопје има многу подобар квалитет од резултатите

SportMedia - 09.12.2017

Српскиот тренер Жељко Лукајиќ веќе пристигна во Скопје и утре ќе го предводи својот нов клуб МЗТ Скопје против Морнар во Јадранската лига. Дебито на клупата на македонскиот шампион за Лукајиќ ќе биде утре од 17 часот.

Лукајиќ: Ќе дојдат подобри денови и за МЗТ Скопје

Gol.mk - 09.12.2017

Српскиот тренер Жељко Лукајиќ пристигна во Македонија и веќе се запозна со условите кои ќе ги има во МЗТ Скопје Аеродром, а попладнево ќе го има првиот од двата тренинга пред „огненото крштевање“ утре против Морнар.

Лукајиќ: Запознаен сум што ме чека во новата средина

+инфо - 09.12.2017

Ќе мора да ја кренеме главата, да поработиме на психата и пред сè, секој мора да ја сфати својата улога во тимот, изјави новиот тренер на МЗТ. Кошаркарскиот првак на Македонија МЗТ Скопје Аеродром на утрешниот натпревар од АБА лигата на домашен ...

Лукајиќ: Запознаен сум што ме чека во тимот на МЗТ Скопје А.

Канал5 - 09.12.2017

Кошаркарскиот првак на Македонија МЗТ Скопје Аеродром на утрешниот натпревар од АБА лигата на домашен терен ќе биде предводен од новиот тренер Жељко Лукајиќ, кој го наследи Александар Тодоров.

Лукајиќ: Запознаен сум што ме чека во новата средина

Курир - 09.12.2017

Kошаркарскиот првак на Македонија МЗТ Скопје Аеродром на утрешниот натпревар од АБА лигата на домашен терен ќе биде предводен од новиот тренер Жељко Лукајиќ, кој го наследи Александар Тодоров.

Лукајиќ: Запознаен сум што ме чека во новата средина

ТВ21 - 09.12.2017

Кошаркарскиот првак на Македонија МЗТ Скопје Аеродром на утрешниот натпревар од АБА лигата на домашен терен ќе биде предводен од новиот тренер Жељко Лукајиќ, кој го наследи Александар Тодоров.

Лукајиќ: Ова е клуб со голема традиција, доаѓаат подобри времиња за МЗТ Скопје

Дерби - 09.12.2017

Македонскиот кошаркарски шампион отвара нова страница, поточно приказната со Александар Тодоров е завршена и сега тимот ќе треба да го разбуди искусниот српски стратег Жељко Лукајиќ. Тој веќе е во Скопје и за ова кратко време ќе се обиде да го ...