TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанукович изрази уверување дека ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

24 Вести - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

Украина и Русија се подготвуваат за обновување на трговско-економската соработка

24 Вести - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Украинскиот претседател очекува казни за насилните демонстранти

Телма - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

Брисел да не се натпреварува со Москва, туку да дава подобри понуди

Дневник - 01.12.2013

Според професорот по компаративно уставно право на универзитетот во Валенсија, Kарлос Флорес Хуберијас, украинската одлука се очекуваше, а причината е во географскиот сендвич меѓу Русија и ЕУ, во ...

ЕУ ја сервира Украина на тацна

Дневник - 01.12.2013

„ЕУ не е доволно амбициозна да ги поврзе младите демократии од Источна Европа кон себе“. Вакви наслови и коментари ги преплавија француските, британските, но и другите водечки европски весници ...

Украина и Русија се подготвуваат за обновување на трговско-економската соработка

А1 On - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Јанукович изрази уверување дека ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

Алфа - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

ЈАНУКОВИЌ: Ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

Телеграф - 01.12.2013

Во своето обраќање побарал од генералното обвинителство брзо да претстави до него и на јавноста резултати од непосредна и објективна истрага за соодветно казнување на виновниците Претседателот на ...

Украина и Русија ќе ја обноват трговско-економската соработка

Сител - 01.12.2013

При посетата на украинскиот претседател Виктор Јанукович на Русија која треба да се случи наскоро, ќе биде потпишана патна карта за продолжување на трговско-економската соработка.

Јанукович ќе потпише „патоказ за соработка“ со Москва

Inpress - 01.12.2013

Киев, 1. декември 2013 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович наскоро ќе ја посети Русија, при што ќе се продолжи трговско - економската соработка.

Јанукович: Виновниците за насилствата во Киев ќе бидат казнети

Press24 - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите во Киев.

Киев:Јанукович се заложи за брзо приближување кон ЕУ

Р.С.Европа - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска се заложи за забрзување на процесот на приближување на Украина кон ЕУ. Во соопштението по повод 22 годишнината од референдумот на кој советската ...

Јанукович ‘ќе стори сѐ' за да ја приближи Украина на ЕУ

Макфакс - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави во неделата дека ќе стори сѐ што е во неговата моќ за да го забрза процесот на приближување на земјата кон Европската унија, пренесуваат медиумите ...

Јануковиќ: Ќе направам се за забрзување на процесот на приближување кон ЕУ

Нетпрес - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ ќе направи се што е во негова моќ за да го забрза процесот на приближување кон ЕУ, но како рамноправен партнер и без поголеми губитоци за украинската ...

АЗАРОВ: Украина и Русија ќе ја обноват трговско-економската соработка

Телеграф - 01.12.2013

Според Азаров документот ќе се однесува на обновување на нормалниот трговско-економски режим меѓу Москва и Киев Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе ...

Јанукович изрази уверување дека ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

А1 On - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

Украина и Русија се подготвуваат за обновување на трговско-економската соработка

Бриф - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Јануковиќ попушта,ќе направел се за забрзување на процесот на приближување кон ЕУ

Локално - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ изјави дека ќе направел се што е во негова моќ за да го забрзал процесот на приближување кон ЕУ, но како рамноправен партнер и без поголеми губитоци за ...

Јануковиќ: Сите ќе бидат казнети

Локално - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

Русија и Украина ќе ја продолжат трговско-економската соработка

Локално - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Украина и Русија се подготвуваат за обновување на трговско-економската соработка

Денешен - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Јанукович изрази уверување дека ќе бидат казнети виновниците за насилствата во Киев

Бриф - 01.12.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович синоќа изјави дека ќе бидат казнети сите што со своите одлуки и постапки предизвикаа конфликт меѓу полицијата и демонстрантите на киевскиот плоштад ...

Украина и Русија се подготвуваат за обновување на трговско-економската соработка

Lider - 01.12.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович планира скора посета на Русија, каде ќе потпише патна карта за продолжување на трговско-економската соработка, изјави украинскиот премиер Микола Азаров, ...

Европска Украина бара оставка од ЈАнукович

Локално - 30.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побараа оставка од претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако тој одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

Во Вилнус не е постигнат договор меѓу ЕУ и Украина

Телма - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

ЕУ не потпиша договор за асоцијација со Украина

24 Вести - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство европските лидери потврдија дека предлогот сепак останува во сила.

Јанукович: Ќе потпишеме другпат

Алсат-М - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Киев сака да го потпише историскиот нов пакт со Европската унија во блиска иднина и покрај неуспехот тоа да го стори на денешниот самит на ...

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина

Утрински - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство, европските лидери потврдија дека предлогот останува во сила.

Барозо: ЕУ не прифаќа руско „вето“ на договорот со Украина

24 Вести - 29.11.2013

ЕУ нема да прифати руско „вето“ со блокирање на вратата на Унијата за источноевропските земји поранешни советски републики, изјави денеска во Вилнус претседателот на Европската Комисија, Мануел ...

Украинската опозиција бара оставка на претседателот Виктор Јанукович

24 Вести - 29.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

Бесполезен собир во Вилнус

Deutsche Welle - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ја одби ЕУ под притисок од Русија. Но, сепак дојде на самитот во Вилнус, подгревајќи ги надежите дека ќе го смени мислењето во последен ...

Јанукович им тресна врата на лидерите на ЕУ

Дневник - 29.11.2013

Најважниот проект на самитот во Вилнус пропадна. ЕУ планираше да потпише договори за асоцијација со Украина на состанокот во главниот град на Литванија.

ЕУ засега без договор со Украина за асоцијација

24 Вести - 29.11.2013

Лидерите на Европската унија не успеаја на првиот ден од тридневниот самит „Источно партнерство“ во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, ...

Украина се уште е за договор со ЕУ

Алфа - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Киев сака да го потпише историскиот нов пакт со Европската унија во блиска иднина и покрај неуспехот тоа да го стори на денешниот самит на ...

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина

А1 On - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство европските лидери потврдија дека предлогот останува во сила.

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина

Телеграф - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович утрово имаше средби со европски лидери. Тој повеќе говореше за економските проблеми на Украина отколку за самиот договор Европската унија не потпиша во Вилнус ...

САД испраќаат критични пораки до Украина

Алфа - 29.11.2013

Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија, и Соединетите ...

Украина и ЕУ не се договорија, разговорите сепак продолжуваат

Нова ТВ - 29.11.2013

Разговорите меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на ЕУ досега не донесоа договор, според кој Украина би потпишала спогодба за асоцијација со Унијата.

Баросо: ЕУ не прифаќа руско „вето“ на договорот со Украина

Телеграф - 29.11.2013

Претседателот на Европската комисија истакна дека ЕУ нема да се предаде пред притисоците на Русија ЕУ нема да прифати руско „вето“ со блокирање на вратата на Унијата за источноевропските земји ...

Далија Грибаускатје:Засега без договор со Украина

Сител - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

Филе: асоцијацијата на ЕУ ќе ѝ донесе на Украина економски раст, а не пад

Руска реч - 29.11.2013

Сите држави кои потпишале со ЕУ договор за асоцијација економски добиле од тоа, изјави комесарот на ЕУ за прашања за проширување и политика на соседство, Штефан Филе, во интервју за украинскиот ...

Нема договор меѓу Украина и ЕУ, разговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 29.11.2013

Разговорите меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на ЕУ досега не донесоа договор во последен момент, според кој Украина би потпишала спогодба за асоцијација со Унијата.

И САД со критични пораки до Украина

Курир - 29.11.2013

Соединетите Американски Држави почнаа да го изразуваат незадоволството од украинската одлука, во период кога Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за ...

Барозо: ЕУ не прифаќа руско „вето“ на договорот со Украина

А1 On - 29.11.2013

ЕУ нема да прифати руско „вето“ со блокирање на вратата на Унијата за источноевропските земји поранешни советски републики, изјави денеска во Вилнус претседателот на Европската Комисија, Мануел ...

Јанукович и' предложи на ЕУ да и' помага на Украина заедно со Русија

Нетпрес - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и предложи на Европската унија заедно со Русија да се заземе за решавање на економските проблеми на Украина, рекла за новинарите претседателката на Литванија, ...

Успехот на Источното партнерство на ЕУ?

Р.С.Европа - 29.11.2013

Третиот Самит на Источното партнерство во Вилнус требаше да биде пресвртница во изградбата на поблиски односи на Европската унија со поранешните советски држави.

Самит ЕУ и Источно партнерство во Вилнус

Макфакс - 29.11.2013

Челниците на земјите членки на Европската унија и на Источното партнерство го започнаа во петокот претпладне во Вилнус пленарната седница посветена на нивните меѓусебни политички и економски односи, ...

Јанукович: Украина се уште е за договор со ЕУ

Р.С.Европа - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Киев сака да го потпише историскиот нов пакт со Европската унија во блиска иднина и покрај неуспехот тоа да го стори на денешниот самит на ...

Јанукович: Украина има намера да ја потпише Спогодбата за асоцијација со ЕУ

Нетпрес - 29.11.2013

Украина има намера да ја потпише Спогодбата за асоцијација со Европската унија во блиска иднина, истакнал денеска украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако одби да го потпише договорот за ...

Невладините во Украина потпиша алтернативен договор за асоцијација со ЕУ

Нетпрес - 29.11.2013

Договор за асоцијација меѓу Украина и Европската унија сепак беше потпишан, но не од официјалните претставници на ЕУ и претседателот Виктор Јанукович, туку од јавни организации.

Европа не успеа да ја убеди Украина да направи историски чекор кон Запад

Нова ТВ - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович во последна минута ги блокираше обидите на ЕУ за потпишување на трговскиот договор кој требаше да биде финализиран денес на самитот во Вилинус и кој, јавува ...

Западот разочаран од односот на Русија кон Украина

Р.С.Европа - 29.11.2013

Западните лидери денеска изразија разочараност од притисоците на Русија врз Украина за непотпишување на спогодбата за поблиски врски со Европската Унија.

Барозо: ЕУ не прифаќа руско „вето“ на договорот со Украина

Сител - 29.11.2013

ЕУ нема да прифати руско „вето“ со блокирање на вратата на Унијата за источноевропските земји поранешни советски републики, изјави денеска во Вилнус претседателот на Европската Комисија, Мануел ...

ЕУ: Вратата за Украина и натаму е отворена, но датумот за потпишување многу неизвесен

Макфакс - 29.11.2013

Вратата Европската унија и натаму е отворена за Украина, иако на самитот на ЕУ и земјите од Источното партнерство во петокот во латвиската престолнина Вилнус не го потпиша договорот за придружување, ...

Азаров за самитот во Вилнус: Тоа не е победа ниту пораз на Украина

Макфакс - 29.11.2013

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави по завршувањето на самитот на Европската унија и земјите од Источното партнерство во латвиската престолнина Вилнус во петокот, дека исходот, односно ...

Украинската опозиција бара оставка на претседателот Виктор Јанукович

+инфо - 29.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

Филе: Русија може да добие од асоцијацијата на Украина со ЕУ

Руска реч - 29.11.2013

Русија може да добие од асоцијацијата на Украина со Европската унија, изјави комесарот на ЕУ, Штефан Филе во интервју за украинскиот весник „Денес“. Минатата недела владата на Украина ја прекина ...

Барозо: ЕУ не прифаќа руско „вето“ на договорот со Украина

+инфо - 29.11.2013

ЕУ нема да прифати руско „вето“ со блокирање на вратата на Унијата за источноевропските земји поранешни советски републики, изјави денеска во Вилнус претседателот на Европската Комисија, Мануел ...

Украинската опозиција бара оставка од Јанукович поради одбивањето на договорот со ЕУ

Макфакс - 29.11.2013

Челниците на украинската опозиција побраа пред неколку илјади демонстранти во Киев оставка од претседателот Виктор Јанукович кого го обвинуваат дека ја предал земјата одбивајќи во петокот да го ...

И САД испраќаат критични пораки до Украина

Сител - 29.11.2013

Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија, и Соединетите ...

УКРАИНА: Опозицијата бара оставка од претседателот Виктор Јанукович

Телеграф - 29.11.2013

Лидерите на опозицијата го соопштија барањето на вечерашните протести Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да ...

Украинската опозиција бара оставка на претседателот Виктор Јанукович

А1 On - 29.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

И САД испраќаат критични пораки до Украина

А1 On - 29.11.2013

Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија, и Соединетите ...

ВИЛНУС: Засега без договор со Украина

Телеграф - 29.11.2013

Според претседателката на Литванија Далија Грибаускатје, која претседава со Унијата, аргументите на ЕУ за време на разговорите со украинскиот претседател Виктор Јанукович „не допреле до неговите уши ...

Далија Грибаускатје: Засега без договор со Украина

+инфо - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

И САД испраќаат критични пораки до Украина

+инфо - 29.11.2013

Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија, и Соединетите ...

Далија Грибаускатје: Засега без договор со Украина

А1 On - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина

+инфо - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство европските лидери потврдија дека предлогот останува во сила.

Нема договор меѓу Украина и ЕУ

Алфа - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

Јанукович и' предложи на ЕУ да и' помага на Украина заедно со Русија

Точка - 29.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и предложи на Европската унија заедно со Русија да се заземе за решавање на економските проблеми на Украина, рекла за новинарите претседателката на Литванија, ...

Украинската проевропска опозиција бара оставка од Јануковиќ

Sky - 29.11.2013

Украинската опозиција на денешните протести побара оставка од претседателот на Украина, Виктор Јануковиќ. Со овие барања лидерите на проевропска украина излега откако Јануковиќ одби да потпише ...

Јанукович - "Електричарот" со полициско досие ја уценува ЕУ

Вечер Прес - 29.11.2013

Европската унија ќе и предложи на Украина потпишувањето на меѓусебниот договор за асоцијација да се одложи за крајот на февруари или почетокот на март 2014 година Откако лидерите на Европската унија ...

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина, по потврди оти предлогот останува во сила

Бриф - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство европските лидери потврдија дека предлогот останува во сила.

И САД испраќаат критични пораки до Украина

Бриф - 29.11.2013

Додека Европската Унија изразува незадоволство од одлуката на Украина да не потпише договор за асоцијација со ЕУ, и да продолжи да одржува специјално блиски односи со Русија, и Соединетите ...

ЕУ во Вилнус не потпиша договор за асоцијација со Украина

Денешен - 29.11.2013

Европската унија не потпиша во Вилнус договор за асоцијација со Украина. На третата средба на врвот ЕУ-Источно партнерство европските лидери потврдија дека предлогот останува во сила.

Јанукович: Украина има намера да ја потпише Спогодбата за асоцијација со ЕУ

Точка - 29.11.2013

Украина има намера да ја потпише Спогодбата за асоцијација со Европската унија во блиска иднина, истакнал денеска украинскиот претседател Виктор Јанукович, откако одби да го потпише договорот за ...

Далија Грибаускатје:Засега без договор со Украина

Бриф - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

Невладините во Украина потпиша алтернативен договор за асоцијација со ЕУ

Точка - 29.11.2013

Договор за асоцијација меѓу Украина и Европската унија сепак беше потпишан, но не од официјалните претставници на ЕУ и претседателот Виктор Јанукович, туку од јавни организации.

Засега без договор со Украина

Локално - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија.

Далија Грибаускатје: Засега без договор со Украина

Денешен - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

Украинската опозиција бара оставка на претседателот Виктор Јанукович

Бриф - 29.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побара оставка на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

Западњаците разочарани од односот на Русите кон Украина

Локално - 29.11.2013

Западните лидери денеска изразија разочараност од притисоците на Русија врз Украина за непотпишување на спогодбата за поблиски врски со Европската Унија.

Вечерва Украинците побараа оставка од анти-ЕУ претседателот Јанукович

Либертас - 29.11.2013

Лидерите на проевропската украинска опозиција побараа оставка од претседателот на Украина, Виктор Јанукович, откако тој одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија на Самитот во Вилнус.

ЕУ не успеа да го убеди Јанукович да потпише договор за асоцијација

Либертас - 29.11.2013

Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и зона на слободна трговија, изјави ...

Баросо: Не прифаќаме руско „вето“

Н.Македонија - 29.11.2013

Европската унија нема да го прифати руското „вето“ за одржување на на врски со поранешните советски републики, изјавил претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо „Периодот на ограничен ...

Нова битка за Киев

Н.Македонија - 29.11.2013

И покрај тоа што сега читаме некои нови теории, не е лошо да се потсетиме дека претседателот Путин беше јасно на страна на руското припојување во западните интеграции во текот на неговиот прв ...

Засега без договор со Украина

Идивиди - 29.11.2013

Вилнус, 29 ноември 2013 (МИА) – Лидери на Европската унија не успеаја во првиот ден од тридневниот самит Источно партнерство во Вилнус да ја убедат Украина да го потпише договорот за асоцијација и ...

Грибаускаите: Eвролидерите ќе работат цела ноќ за Украина да ја потпише спогодбата со ЕУ

Канал5 - 28.11.2013

Лидерите на Европската унија и првите луѓе на земјите учеснички опфатени со програмата на ЕУ „Источно партнерство“, се подготвени да работат и цела ноќ само за да постигнат максимален резултат во ...

Потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина во ЕУ се одлага за февруари-март

Канал5 - 28.11.2013

Европската унија ќе и предложи на Украина потпишувањето на меѓусебниот договор за асоцијација да се одложи за крајот на февруари или почетокот на март 2014 година, објави вечерва интернет порталот ...

Јанукович на средба со Европските лидери

Алсат-М - 28.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска треба да има средба со Европските лидери, неколку дена откако тој кажа дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за стабилизација и за ...

Меркел: Партнерството со руските соседи не е закана за Русија

24 Вести - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија. Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Грибаускаите: Eвролидерите ќе работат цела ноќ за Украина да ја потпише спогодбата со ЕУ

24 Вести - 28.11.2013

Лидерите на Европската унија и првите луѓе на земјите учеснички опфатени со програмата на ЕУ „Источно партнерство“, се подготвени да работат и цела ноќ само за да постигнат максимален резултат во ...

Потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина во ЕУ се одлага за февруари-март 2014

24 Вести - 28.11.2013

Европската унија ќе и предложи на Украина потпишувањето на меѓусебниот договор за асоцијација да се одложи за крајот на февруари или почетокот на март 2014 година, објави вечерва интернет порталот ...

Самитот во Вилнус и неговиот историски потенцијал

Deutsche Welle - 28.11.2013

Самитот на источното партнерство во Вилнус требаше да биде историски. Но, приближувањето на шесте поранешни советски републики до ЕУ, не се одвива онака, како што тоа го замисли Брисел..

Украина денеска требаше да го потпише договорот за стабилизација

Канал5 - 28.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска треба да има средба со европските лидери, неколку дена откако тој кажа дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за стабилизација и за ...

Во Вилнус почнува самитот на Источно партнерство на ЕУ

24 Вести - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски медиуми.

ЕУ и натаму полага на договор со Украина

Deutsche Welle - 28.11.2013

И покрај стопирањето на процесот на приближување на Украина кон ЕУ самитот за источно партнерство во екс-советската Република Литванија се смета за историски.

Самитот во Вилнус во сенка на судирот Брисел - Русија околу Украина

Канал5 - 28.11.2013

Иако замислен како триумф на европската политика кон поранешните советски републики, самитот на источното партнерство и ЕУ што вечерва почнува во Литванија најверојатно ќе мине во сенка на ...

Самит на Источното партнерство во Вилнус

Телма - 28.11.2013

Лидерите на Европската унија се собраа денеска во Вилнус, Литванија, на самиот на Источното партнерство на Европската Унија. На самитот ќе се разговара за проширување на унијата кон земјите од ...

Баросо и Ромпуј не го предомислија Јанукович

Канал5 - 28.11.2013

Ниту Баросо , ниту Ромпуј не успеаја да го предомислат украинскиот претседател Јанукович да го потпише договорот за стабилизација и асоцијација со Европската унија.

Меркел: Партнерството на руските соседи со ЕУ не е закана за Русија

А1 On - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија. Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Собир за поддршка на договорот за асоцијација на Украина со ЕУ во Киев

Телеграф - 28.11.2013

Во Киев веќе една недела се одржуваат протести поради одлагањето на потпишувањето на договорот меѓу Украина и ЕУ Околу 10.000 лица се собраа вечера во центарот на Киев за да изразат поддршка на ...

Во Киев почнува самит на Источно партнерство на ЕУ

+инфо - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски медиуми.

Украина ќе остане посветена на патот на евроинтеграциите

Телеграф - 28.11.2013

Арбузов соопшти дека властите во Киев работата на отстранување на „серијата ризици, што можеле да произлезат од потпишувањето“ на спогодбата со ЕУ Првиот потпретседател на украинската влада, Сергеј ...

Самитот на ЕУ во сенка на тензиите со Украина

Глас на Америка - 28.11.2013

Во Вилнус, Литванија денеска започна Самитот на ЕУ, засенет од одлуката на Украина да не го потпише трговскиот договор со членките на Унијата. Лидерите на 28-те земји-членки на Унијата се наоѓаат на ...

Ангела Меркел: Партнерството на руските соседи со ЕУ не е закана за Русија

Алфа - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија. Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Меркел вели дека вратите за Украина е уште отворена

Макфакс - 28.11.2013

Украина сѐ уште може да го потпише трговскиот договор со Европската унија, и покрај минатонеделната објава на Киев да се откаже од негов, изјави во четвртокот германската канцеларка Ангелеа Меркел, ...

МЕРКЕЛ: Времето на Студената војна е минато

Телеграф - 28.11.2013

Изјавата на Меркел е реакција на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин, кој за време на својот престој во Рим призна дека Москва се противи на еден договор меѓу Киев и Брисел Германската ...

Потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина во ЕУ се одлага за февруари-март 2014

+инфо - 28.11.2013

Европската унија ќе ѝ предложи на Украина потпишувањето на меѓусебниот договор за асоцијација да се одложи за крајот на февруари или почетокот на март 2014 година, објави вечерва интернет порталот ...

Собир за поддршка на договорот за асоцијација на Украина со ЕУ во Киев

+инфо - 28.11.2013

Околу 10.000 лица се собраа вечера во центарот на Киев за да изразат поддршка на потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина со ЕУ. Во Киев веќе една недела се одржуваат протести поради ...

Во Вилнус почнува самит на Источно партнерство на ЕУ

Алфа - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија, Вилнус, ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски ...

Пушков: ЕУ го политизира прашањето околу договорот со Украина

Руска реч - 28.11.2013

Шефот на меѓународниот комитет при Државната Дума, Алексеј Пушков, смета дека Брисел не може да се помири со тоа што Украина се оддалечува од ЕУ, и затоа го политизира прашањето околу договорот за ...

Јанукович се среќава со Европските лидери во Вилнус

Р.С.Европа - 28.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ денеска треба да има средба со Европските лидери, неколку дена откако тој кажа дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за стабилизација и за ...

Грибаускаите: Eвролидерите ќе работат цела ноќ за Украина да ја потпише спогодбата со ЕУ

+инфо - 28.11.2013

Лидерите на Европската унија и првите луѓе на земјите учеснички опфатени со програмата на ЕУ „Источно партнерство“, се подготвени да работат и цела ноќ само за да постигнат максимален резултат во ...

Спогодната со ЕУ на Украина се одлага за февруари-март 2014

Телеграф - 28.11.2013

Во тек се преговори за усогласување на заедничка декларација на Унијата и Украина за понатамошните односи Европската унија ќе и предложи на Украина потпишувањето на меѓусебниот договор за асоцијација ...

Филе за договорот со Украина: Не се работи за „натпревар за убавина", ниту пак, „пазарење"

Макфакс - 28.11.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, во пресрет на самитот на ЕУ и Источното партнерство во Вилнус, изјавил дека потпишувањето на стратешкиот договор меѓу ЕУ и Украина не е „натпревар за ...

Во Вилнус самит на ЕУ за Источното партнерство

Р.С.Европа - 28.11.2013

Евро-комесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска дека Украина испушти уникатна можност да го запре обесхрабрувачкиот тренд на намалување на директните странски инвестиции и да добие нов ...

Почнува самитот во Вилнус

Нетпрес - 28.11.2013

Во Вилнус започнува самитот на Источното партнерство, но со отфрлање на една од главните точки на преговорите, потпишување на договор за асоцијација на Украина кон Европската унија.

Азаров: учеството на Русија во преговорите ќе ги подобри условите на договорот со ЕУ

Руска реч - 28.11.2013

Цел на трилатералните преговори со учество на Русија ќе биде потпишување на договор меѓу Украина и ЕУ со подобри услови, изјави украинскиот премиер Николај Азаров.

Во Вилнус почнува самит на Источно партнерство на ЕУ

А1 On - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија, Вилнус, ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски ...

Самитот на ЕУ во Вилнус во сенка на тензиите со Украина

Р.С.Европа - 28.11.2013

Лидерите на ЕУ се собираат вечерва на самитот во Вилнус, кој се одржува во сенка на одбивањето на украинската влада да потпише договор за асоцијација.

Грузија и Молдавија го иницираа доближувањето до ЕУ

Р.С.Европа - 28.11.2013

Грузија, денеска во Вилнус, го иницира договорот за асоцијација со Европската Унија, пред почетокот на самитот за Источното партнерство. Официјалната церемонија ќе се одржи утре во рамките на самитот.

ВИЛНУС: Самит на Источно партнерство на ЕУ

Телеграф - 28.11.2013

Без договорот со Украина на овој самит нема да има многу ентузијазам, изјави литванскиот шеф на дипломатијата Линус Линевичкијус Самитот на Источното партнерство на Европската унија, кој денеска ...

Меркел: Партнерството на руските соседи со ЕУ не е закана за Русија

+инфо - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија. Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Почнува самитот во Вилнус

Точка - 28.11.2013

Во Вилнус започнува самитот на Источното партнерство, но со отфрлање на една од главните точки на преговорите, потпишување на договор за асоцијација на Украина кон Европската унија.

Меркел: Партнерството на руските соседи со ЕУ не е закана за Русија

Денешен - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија. Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Собир за поддршка на договорот за асоцијација на Украина со ЕУ во Киев

Бриф - 28.11.2013

Околу 10.000 лица се собраа вечера во центарот на Киев за да изразат поддршка на потпишувањето на договорот за асоцијација на Украина со ЕУ. Во Киев веќе една недела се одржуваат протести поради ...

Во Вилнус почнува самит на Источно партнерство на ЕУ

Денешен - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија, Вилнус, ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски ...

Во Вилнус почнува самит на Источно партнерство на ЕУ

Бриф - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија, Вилнус, ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски ...

Јанукович се среќава со Европските лидери во Вилнус

Локално - 28.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска треба да има средба со Европските лидери, неколку дена откако тој кажа дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за стабилизација и за ...

Меркел: Русија непотребно стравува од нова Студена војна

Н.Македонија - 28.11.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија Според Меркел, конечно треба да се надмине менталитетот, како на ...

Вилнус: Украина главна тема на Источното партнерство на ЕУ

Н.Македонија - 28.11.2013

Самитот на Источното партнерство на Европската унија што денеска почнува во главниот град на Литванија ќе мине во знак на заострени односи со Русија заради Украина, оценуваат бриселски медиуми ...

Партнерството на руските соседи со ЕУ не е закана за Русија

Идивиди - 28.11.2013

Берлин, 28 ноември 2013 (МИА) - Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека европските врски и партнерството на руските соседи со ЕУ не е никаква закана за Русија.

Протестите на украинската опозиција се засилуваат

Телма - 27.11.2013

Политичката криза во Украина не дава знаци на смирување. Протестите се интензивираат, а незадоволството на проевропските граѓани на Украина расте, откако претседателот Виктор Јанукович и премиерот ...

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

24 Вести - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

На сајтот на Белата куќа објавена петиција со барање да бидат воведени санкции против украинскиот претседател

Нетпрес - 27.11.2013

На сајтот на Белата куќа е објавена петиција со барање да бидат воведени санкции против украинскиот претседател Виктор Јанукович, соопштува „ИТАР- ТАСС“.

Азаров: Подготовката за Спогодбата за асоцијација со ЕУ продолжува

Нетпрес - 27.11.2013

Подготовката на украинската Спогодбата за асоцијација со Европската унија, чие потпишување минатата недела беше одложено поради „економски причини“, продолжува, истакнал украинскиот премиер Николај ...

Битката за Украина

Р.С.Европа - 27.11.2013

По паѓањето на Советскиот Сојуз, поранешниот американски советник за национална безбедност Збигњев Бжежински напиша: „Русија без Украина престанува да биде империја, но со подмитување, а потоа и со ...

Јанукович: Понудата на ЕУ е понижувачка

Нетпрес - 27.11.2013

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович, изјавил дека за примената на стандардите на ЕУ во неговата земја ќе бидат потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Азаров: Украина и натаму работи на договорот за придружување на ЕУ

Макфакс - 27.11.2013

Подготовките за спогодбата за придружување на европската унија чиешто потпишување Украина го суспендираше минатата седмица поради економски причини, продолжуваат изјави во средата украинскиот премиер ...

Путин: Пријателите во Брисел да се воздржат од остри зборови

МКД - 27.11.2013

Путин рекол и дека Европската Унија не треба да ја критикува Москва за нејзиниот страв од потенцијалните последици. Рускиот претседател Владимир Путин вчера побарал од Европската Унија да ја ...

Литванија: Русија скапо ќе ја плати одлуката на Украина

Руска реч - 27.11.2013

Претседателката на Литванија Даља Грибаусајте изјави дека одлуката на Украина да ги запре преговорите за потпишување на Спогодбата за придружување на ЕУ, претставува „Пирова победа“ и дека Украина ќе ...

УКРАИНА: За стандардите на ЕУ потребни се 20 милијарди годишно

Телеграф - 27.11.2013

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, вели дека ако се имаат предвид сите неопходни трошоци за примена на стандардите на ЕУ, Киев до крајот на 2017 година би требало да издвои околу 160 ...

Како Русија ја купи Украина?

Сител - 27.11.2013

Предлогот на ЕУ е понижувачки за Украина, објасни престседаелот Јанукович. Со потпишувањето на догворот, Киев до 2017- та би требало да издвои 160 милијарди долари за да се приближи до стандардите на ...

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

Алфа - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

+инфо - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

Сител - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

А1 On - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Азаров - Киев и натаму е заинтересиран за ЕУ

Р.С.Европа - 27.11.2013

Украинскиот премиер Микула Азаров изјави дека преговорите со ЕУ продолжуваат и покрај одлуката на владата да не ја потпише спогодбата за Асоцијација со ЕУ.

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди долари годишно

Денешен - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Путин: Брисел да се воздржи од остри зборови кон Украина

Локално - 27.11.2013

Рускиот претседател Владимир Путин вчера побара од ЕУ да ја деполитизира темата на европската интеграција на Украина и да го прифати предлогот на претседателот на Украина Виктор Јанукович за ...

Јанукович: За стандардите на ЕУ ни требаат 20 милијарди годишно

Бриф - 27.11.2013

Претседателот на Украина Виктор Јанукович изјави дека на неговата држава за примена на стандардите на ЕУ би и биле потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Путин- Не сме подговени за европски стоки од Украина

Локално - 27.11.2013

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика европските лидери да престанат со острите зборови во врска со ситуацијата во Украина и рече дека договорот за слободна трговија меѓу Украина и ЕУ треба да ...

Јанукович: ЕУ ни даде „понижувачка понуда“

Локално - 27.11.2013

Украинскиот претседател, Виктор Јанукович, изјавил дека за примената на еврсопските стандардите ќе бидат потребни најмалку 20 милијарди долари годишно.

Милијардите на Путин послатки од ветувањата на Брисел

Н.Македонија - 27.11.2013

Притиснат од руските суптилни закани и загрижен за својот рејтинг, украинскиот претседател ја одби понудата на ЕУ, избирајќи ја финансиската инјекција од Москва, оценува „Шпигел“ Политичката иднина ...

Русија ги отфрла обвинувањата на ЕУ во врска со Украина

Deutsche Welle - 26.11.2013

Русија протестираше против критиките од ЕУ на нејзина сметка за изненадувачката промена на ставот на Украина во однос на приближувањето кон Европската ...

Азаров: Русија е причината Украина да се откаже од договорот со ЕУ

24 Вести - 26.11.2013

Русија е причина за одлуката на Украина да се откаже од потпишувањето на договорот за асоцијација со ЕУ, призна денеска украинскиот премиер Микола Азаров.

Ескалираат протестите во Украина, Јанукович повика на смирување на ситуацијата

24 Вести - 26.11.2013

Протестите во Украина не стивнуваат веќе четврти ден. Демонстрантите повторно се судрија со полицијата, откако поранешната премиерка Јулија Тимошенко, чие ослободување од затвор е услов на Европската ...

Киев призна: Русија вршеше притисок

Канал5 - 26.11.2013

Украинскиот премиер Микола Азаров призна – Русија влијаеше на одлуката да се откажеме од потпишувањето на спогодбата за стабилизација и асоцијација со Унијата.

Путин: ЕУ да ја деполитизира темата за евроинтеграциите на Украина

24 Вести - 26.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин ја повика денеска Европската унија да ја деполитизира темата за евроинтеграцијата на Украина и да прифати предлог од претседателот на Украина, Виктор Јанукович ...

ЕУ и порача на Украина дека се уште може да ја потпише Спогодбата за асоцијација

24 Вести - 26.11.2013

Европската унија и порача денеска на Украина дека се уште не е доцна за потпишување на Спогодбата за асоцијација и оти тоа се уште може да го стори за време на претстојниот самит на ЕУ, кој почнува в ...

Кремљ ги отфрли обвинувањата од ЕУ за Украина

Телма - 26.11.2013

Кремљ денеска ги отфрли како неосновани прекорите од претставниците на Европската унија упатени кон Русија за притисок врз Украина во врска со потпишувањето на договорот за асоцијациј.

Азаров: Украина не смее да стане бојно поле

Канал5 - 26.11.2013

Полицијата во Киев синоќа повторно употреби солзавец за да го запре судирот со илјадниците демонстранти кои трет ден протестираат против одлуката на украинското раководство за прекин на преговорите ...

Кремљ: Прекорите на ЕУ кон Русија за Украина се неосновани

24 Вести - 26.11.2013

Кремљ денеска ги отфрли како неосновани прекорите од претставниците на Европската унија упатени кон Русија за притисок врз Украина во врска со потпишувањето на договорот за асоцијациј.

ПУТИН: Евроинтеграциите на Украина се политизирани од ЕУ

Телеграф - 26.11.2013

Путин верува дека тие консултации би можело да бидат организирани на ниво на бизнис-сектор на Русија, Украина и ЕУ Претседателот на Русија Владимир Путин ја повика денеска Европската унија да ја ...

Путин: ЕУ да ја деполитизира темата за евроинтеграциите на Украина

+инфо - 26.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин ја повика денеска Европската унија да ја деполитизира темата за евроинтеграцијата на Украина и да прифати предлог од претседателот на Украина, Виктор Јанукович ...

ЕУ и порача на Украина дека се уште може да ја потпише Спогодбата за асоцијација

+инфо - 26.11.2013

Европската унија и порача денеска на Украина дека сè уште не е доцна за потпишување на Спогодбата за асоцијација и оти тоа се уште може да го стори за време на претстојниот самит на ЕУ, кој почнува в ...

Кремљ: Прекорите на ЕУ кон Русија за Украина се неосновани

А1 On - 26.11.2013

Кремљ денеска ги отфрли како неосновани прекорите од претставниците на Европската унија упатени кон Русија за притисок врз Украина во врска со потпишувањето на договорот за асоцијацијa.

Кремљ: Прекорите на ЕУ кон Русија за Украина се неосновани

+инфо - 26.11.2013

Кремљ денеска ги отфрли како неосновани прекорите од претставниците на Европската унија упатени кон Русија за притисок врз Украина во врска со потпишувањето на договорот за асоцијација.

КРЕМЉ: Прекорите на ЕУ за Украина се неосновани

Телеграф - 26.11.2013

Русија го уважува и е подготвена да го поздрави секое решение на украинската страна бидејќи тоа е суверено и внатрешно прашање на Украина, вели портпаролот на Путин Кремљ денеска ги отфрли како ...

Поради Русија, Украина се откажа од договорот со ЕУ

Сител - 26.11.2013

Русија е причина за одлуката на Украина да се откаже од потпишувањето на договорот за асоцијација со ЕУ, призна денеска украинскиот премиер Микола Азаров.

Русија: Критиката на ЕУ поради Украина е несоодветна

Макфакс - 26.11.2013

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, одговори во вторникот на Европската унија изјавувајќи дека е погрешно да се критикува Русија поради украинското откажување од потпишувањето на ...

Нацрт - декларацијата за Вилнус „разводнета“

Р.С.Европа - 26.11.2013

Во нацрт - резолуцијата за самитот на ЕУ со источното партнерство во Вилнус се намалени условите за членство на 6 - те земји поранешни членки на Советскиот Сојуз.

Русија: Критиките на Европската Унија се непримерни, не вршиме притисок врз Украина

МКД - 26.11.2013

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин ѝ одговорил денес на Европската Унија, изјавувајќи дека е погрешно да се критикува Русија поради украинското откажување од потпишувањето на договорот ...

Русија реагира на обвиненијата на Брисел дека врши притисок врз Киев

Телеграф - 26.11.2013

Путин многупати го изразувал ставот на Русија дека ќе го прифати секое решение на Украина, вели неговиот портпарол Дмитриј Песков ЕУ не треба да ја обвинува Русија поради одлуката на Украина да се ...

Русија е причина што Украина се откажа од договорот со ЕУ

Телеграф - 26.11.2013

Премиерот Азаров потенцира дека Украина не сака да се претвори во „борбено поле“ меѓу ЕУ и Русија Русија е причина за одлуката на Украина да се откаже од потпишувањето на договорот за асоцијација со ...

Азаров: Украина се откажа од ЕУ поради Русија

+инфо - 26.11.2013

Русија е причина за одлуката на Украина да се откаже од потпишувањето на договорот за асоцијација со ЕУ, призна денеска украинскиот премиер Микола Азаров.

Азаров: Русија од Украина бара суспендирање на договорот со ЕУ

Макфакс - 26.11.2013

Русија од Украина бара суспендирање на подготовките за спогодбата за придружување со Европската унија, изјави во вторникот украинскиот премиер Микола Азаров оправдувајќи го овој пресврт, објавен само ...

Азаров: Украина се откажа од ЕУ поради Русија

А1 On - 26.11.2013

Русија е причина за одлуката на Украина да се откаже од потпишувањето на договорот за асоцијација со ЕУ, призна денеска украинскиот премиер Микола Азаров.

Русија: Притисокот на ЕУ врз Киев ги тера Украинците на немири

Макфакс - 26.11.2013

Притисокот од страна на Европската унија врз Киев по прашањето на евроинтеграциите го поттикнува опозициски настроениот дел од украинското општество на протести и нелегални активности против легално ...

Путин: ЕУ да ја деполитизира темата за евроинтеграциите на Украина

А1 On - 26.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин ја повика денеска Европската унија да ја деполитизира темата за евроинтеграцијата на Украина и да прифати предлог од претседателот на Украина, Виктор Јанукович ...

Путин против политизацијата на украинскиот случај

Р.С.Европа - 26.11.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не трeба да се политизира одлуката на Украина да се откаже од спогодбата за потесни врски со Европската унија и побара од Брисел да се се откаже од ...

Јанукович за условите од финансиската помош од ЕУ: Не треба да нé понижуваат

Макфакс - 26.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги смета понижувачки условите од Европската унија за доделување на финансиска помош на неговата земја, откако претходно премиерот Микола Азаров рече дека ...

Путин: Да не се политизира одлуката на Украина

Република - 26.11.2013

Владимир Путин порача да не се политизира одлуката на Украина да се откаже од спогодбата за потесни врски со Европската унија и побара од Брисел да се се откаже од острите оценки за ваквиот потег на ...

Јанукович: Неприфатливо е ЕУ да не уценува со кредит од ММФ

Република - 26.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги смета понижувачки условите од Европската унија за доделување на финансиска помош на неговата земја, откако претходно премиерот Микола Азаров рече дека ...

Кремљ: Прекорите на ЕУ кон Русија за Украина се неосновани

Бриф - 26.11.2013

Кремљ денеска ги отфрли како неосновани прекорите од претставниците на Европската унија упатени кон Русија за притисок врз Украина во врска со потпишувањето на договорот за асоцијација.

Путин: ЕУ да ја деполитизира темата за евроинтеграциите на Украина

Денешен - 26.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин ја повика денеска Европската унија да ја деполитизира темата за евроинтеграцијата на Украина и да прифати предлог од претседателот на Украина, Виктор Јанукович ...

ЕУ:Украина уште може да ја потпише Спогодбата за асоцијација

Н.Македонија - 26.11.2013

Европската унија и порача денеска на Украина дека се уште не е доцна за потпишување на Спогодбата за асоцијација и оти тоа се уште може да го стори за време на претстојниот самит на ЕУ, кој почнува в ...

Барозо и Ромпуј: Предлозите на ЕУ за Украина се уште се на маса

24 Вести - 25.11.2013

Предлозите за потпишување на договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ се уште важат, се наведува во денешната заедничка изјава на претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ...

Баросо, Ромпуј: Понудата за Украина сеуште на маса

Р.С.Европа - 25.11.2013

Понудата за Украина да потпише договор за Асоцијација и слободна трговија со Европската Унија сеуште е на маса, но за реализација е потребна политичка волја од украинското раковдство и конкретна ...

ЕУ ја обвини Русија за притисок врз Украина

Р.С.Европа - 25.11.2013

ЕУ ја обвини Русија за притисок врз владата на Украина да се повлече од договорот за асоцијација со Унијата. Во заедниочката изјава на Претседателот на ЕУ Херман ван Ромпеј и на претседателот на ...

Јанукович: Никој нема да ја оттргне Украина од европскиот пат

Макфакс - 25.11.2013

Украинскиот претседател Виктор Јанукович во обраќањето до нацијата изјави дека никој нема да ја оттргне земјата од европскиот пат и им се заблагодари на Украинците за „граѓанската свест".

УКРАИНА: Русија ја запиша, Западот не ја отпишува

Телеграф - 25.11.2013

Без рускиот пазар и гас, Украина за три месеци ќе банкротира, а без почеток на процесот за приближување кон ЕУ земјата ќе ја потресуваат демонстрации и поделби Дали Русија, по дипломатската победа во ...

Азаров: Руската страна согласна за преиспитување на договорот за испорака на природен гас

Сител - 25.11.2013

Украинскиот премиер Николај Азаров изјави синоќа дека Украина добила согласност од Русија за преиспитување на договорот за испорака на гас од 2009 година, што Киев го смета за ограничувачки.

Барозо и Ромпуј: Предлозите на ЕУ за Украина сè уште се на маса

+инфо - 25.11.2013

Предлозите за потпишување на договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ се уште важат, се наведува во денешната заедничка изјава на претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ...

БАРОЗО И РОМПУЈ: Предлозите на ЕУ за Украина сè уште се на маса

Телеграф - 25.11.2013

ЕУ сепак не може да ја натера Украина, како и никој друг од своите партнери, да избере меѓу Унијата или некој друг регионален партнер Предлозите за потпишување на договорот за асоцијација меѓу ...

Барозо и Ромпуј: Предлозите на ЕУ за Украина сè уште се на маса

А1 On - 25.11.2013

Предлозите за потпишување на договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ се уште важат, се наведува во денешната заедничка изјава на претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ...

Азаров: Руската страна согласна за преиспитување на договорот за испорака на природен гас

Алфа - 25.11.2013

Украинскиот премиер Николај Азаров изјави синоќа дека Украина добила согласност од Русија за преиспитување на договорот за испорака на гас од 2009 година, што Киев го смета за ограничувачки.

Украина може да потпише договор со ЕУ следната година

Р.С.Европа - 25.11.2013

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека Украина може да го потпише Договорот за асоцијација со ЕУ на Самитот ЕУ-Украина наредната година. Тој вчера рече дека ЕУ целосно ја разбира економската ...

АЗАРОВ: Русија согласна за преиспитување на договорот за испорака на природен гас

Телеграф - 25.11.2013

Според руски медиуми, „Нафтогаз“ досега не платил на „Гаспром“ за август поради што рускиот концерн предупредил дека ќе премине на авансно плаќање Украинскиот премиер Николај Азаров изјави синоќа ...

Украина: Опозицијата бара кривично да се гони премиерот

Нетпрес - 25.11.2013

Пратеници од украинската опозициска партија „Батекивштина“, побарале обвинителството да започне кривична постапка против премиерот Николај Азаров, под обвинение за „пречекорување на власта и ...

Азаров: Руската страна согласна за преиспитување на договорот за испорака на природен гас

Бриф - 25.11.2013

Украинскиот премиер Николај Азаров изјави синоќа дека Украина добила согласност од Русија за преиспитување на договорот за испорака на гас од 2009 година, што Киев го смета за ограничувачки.

Украина: Опозицијата бара кривично да се гони премиерот

Точка - 25.11.2013

Пратеници од украинската опозициска партија "Батекивштина", побарале обвинителството да започне кривична постапка против премиерот Николај Азаров, под обвинение за "пречекорување на власта и ...

Барозо и Ромпуј: Предлозите на ЕУ за Украина се уште се на маса

Бриф - 25.11.2013

Предлозите за потпишување на договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ се уште важат, се наведува во денешната заедничка изјава на претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ...

ЕУ треба да поработи на имиџот за да остане атрактивна!

Вечер Прес - 25.11.2013

БРИСЕЛ СЕ СООЧУВА СО ПОРАСТ НА ЕВРОСКЕПТИЦИЗМОТ ОД УМОРНИТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЧЛЕНСТВО Кај нас се уште има многу висока поддршка на македонското зачленување во Унијата.