TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Листерија и во Тетово, заболен 48-годишен маж

МКД - 27.07.2014

На Инфективната клиника во Скопје регистриран е уште еден паиент заболен со бактеријата листерија. Се работи за маж од Тетово на 48-годишна возраст кој е во стабилна состојба.

Се подобрува здравствената состојба на заразениот тетовчанец

МРТ - 27.07.2014

Се подобрува здравствената состојба на 48 годишниот маж од Тетово, заболен со бактеријата листерија кој што вчера беше хоспитализиран на Инфективната клиника.

Нов случај на заболен од листерија – заболен 48 год маж

МК News - 27.07.2014

Нов случај на листерија во Македонија. Од опасната бактерија инфициран е 48 годишен тетовец. Пациентот е хоспитализиран на Инфективната клиника. Неговата здравствена состојба е стабилна.

АХВ: Континуирани и навремени мерките за спречување на евентуално ширење на листерија

Република - 27.07.2014

Континуирани и навремени се мерките кои ги преземаат надлежните органи за спречување на евентуално ширење на листериозата и за откривање на причинителот.

АХВ: Континуирани и навремени мерките за спречување на евентуално ширење на листерија

Lider - 27.07.2014

Континуирани и навремени се мерките кои ги преземаат надлежните органи за спречување на евентуално ширење на листериозата и за откривање на причинителот.

Потврден уште еден случај на листерија

Вистина.мк - 27.07.2014

Вчера е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. -Станува збор за маж роден 1966 година.

СДСМ: Кој сѐ знаел, а задоцнил со реакција за опасната бактерија листерија?

Фокус - 26.07.2014

Зошто се молчело по првиот случај со смртоносни последици, прашува партијата Дали најавата од министерот за кривична против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, е панична ...

Бактеријата листерија пронајдена кај уште еден пациент

Канал5 - 26.07.2014

На Инфективната клиника во Скопје е хоспитализиран уште еден пациент со бактеријата листерија. Пациентот е од Тетово, лабораториските истражувања покажале дека тој е носител на бактеријата, но тој е ...

Регистриран нов случај на листерија

24 Вести - 26.07.2014

Нов случај на листерија е пријавен денеска на клиниката за инфективни болести. Според информациите на Mинистерството за здравство станува збор за 48 годишно лице од Тетово кое засега е во стабилна ...

Уште еден заболен од листерија

Телма - 26.07.2014

Маж од Тетово е уште еден новозаболен од бактеријата листерија во Македонија. Од СДСМ бараат одговорност од здравствените власти за задоцнетата реакција на надлежните институции за последиците од ...

Потврден уште еден случај на листерија

Утрински - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Потврден уште еден случај на листерија

24 Вести - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Потврден уште еден случај на листерија

Алсат-М - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Потврден уште еден случај на листерија

Телеграф - 26.07.2014

Досега од бактеријата листерија на клиниките во Скопје беа примени седум пациенти, од кои четири завршија со смртни последици Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната ...

Уште еден заразен од листерија

Нетпрес - 26.07.2014

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. -Станува збор за маж роден 1966 година.

Потврден уште еден случај на листерија

Р.С.Европа - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

(ВИДЕО) СДСМ: 4 жртви од бактеријата, како што се тврди, навистина е аларм!

А1 On - 26.07.2014

Дали најавата од министерот за здравство за кривична пријава против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, е панична ограда од пропусти кај надлежните државни институции, праша ...

СДСМ тврди дека се направени институционални пропусти за бактеријата листерија

Макфакс - 26.07.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија тврди дека се направени институционални пропусти за бактеријата листерија и прашува дали надлежните задоцниле со ракцијата по првиот сметен случај.

Потврден уште еден случај на листерија

Сител - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Нов заболен од листерија

Алфа - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е ...

Потврден уште еден случај на листерија

Курир - 26.07.2014

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. -Станува збор за маж роден 1966 година.

Потврден уште еден случај на листерија

А1 On - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Нов случај на листерија

Макфакс - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија што ја има во храната во сабота бил примен на Инфективната клиника, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров.

Нов случај на листерија – на Инфективна хоспитализиран 48-годишен маж

+инфо - 26.07.2014

Регистриран нов случај на листерија во Македонија. Од опасната бактерија инфициран е 48 годишен тетовец. Пациентот е хоспитализиран на Инфективната клиника.

ТЕТОВО: Уште еден случај со инфициран од листерија

Телеграф - 26.07.2014

За голема среќа неговата здраствена состојба е стабилна Повторно е регистриран нов случај на листерија . Овој пат во Тетово. 48 годишен тетовец е хоспитализиран на Инфективната клиника .

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА СДСМ: Алармот бил вклучен, реакцијата за листеријата задоцни

+инфо - 26.07.2014

Првиот регистриран случај на листерија бил во март, потоа имало реприза во мај, а од 1 јуни почнува бран нови случаи, Институтот за јавно здравје алармирал, но Комисијата за заразни болести се ...

Нов случај на заболен од листерија

Нова ТВ - 26.07.2014

Денеска на клинината за инфективни болести е хоспитализиран 48 годишен тетовчанец кај кого е утврдено присуството на опасната бактерија листерија. Од Министерството за здравство информираат дека ...

СДСМ: Груевски да каже дали се развива епидемија со бактеријата листерија

А1 On - 26.07.2014

СДСМ бара власта на Никола Груевски веднаш да ја извести јавноста во Македонија, дали ситуацијата со бактеријата листерија се развива кон епидемија. Дали власта, преку реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

Нов случај на заболен од листерија

МРТ - 26.07.2014

Уште еден пациент од Тетово заболен со бактеријата листерија е хоспитализиран на Инфективната клиника. 48 годишниот маж од Тетово е во стабилна состојба, веста ја објави министерот за здравство.

Нов случај на листерија

Кајгана - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија што ја има во храната денеска бил примен на Инфективната клиника, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров.

Нов случај на заболен од листерија

Сител - 26.07.2014

Нов случај на листерија во Македонија. Од опасната бактерија инфициран е 48 годишен тетовец. Пациентот е хоспитализиран на Инфективната клиника. Неговата здравствена состојба е стабилна.

Потврден уште еден случај на листерија

Inpress - 26.07.2014

Скопје, 26. јули 2014 (ИНПРЕС) Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров.

СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ: Дали преку реакцијата известивте дека се развива епидемија?

+инфо - 26.07.2014

Одговор на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот прес на Гоце Чакаровски упати СДСМ, прашувајќи дали со реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ се навестува дека е можна епидемија на листерија, бидејќи реакцијата ...

Потврден уште еден случај на листерија

Денешен - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

(ВИДЕО) Чакароски: Тодоров со кривичната ги покрива пропустите, листеријата косела уште од март!

Бриф - 26.07.2014

Дали најавата од министерот за здравство Никола Тодоров за кривична пријава против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, е панична ограда од пропусти кај надлежните државни ...

НОВ случај на листерија - Пациент примен на Инфективната клиника

Пулс24 - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија што ја има во храната денеска бил примен на Инфективната клиника, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров.

СДСМ на прес со реакција за вирусот Listeria

Тера - 26.07.2014

„Дали можеби има задоцнување во реакцијата на надлежните од појавувањето на првиот случај? 4 жртви од бактеријата, како што се тврди, навистина е аларм.

Уште еден заразен од листерија

Точка - 26.07.2014

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. - Станува збор за маж роден 1966-тата година.

Тодоров: Потврден нов случај на заразен од листерија

Бриф - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

СДСМ: Власта на Груевски веднаш да ја извести јавноста дали ситуацијата со листерија се развива кон епидемија

Либертас - 26.07.2014

Соопштение – реакција на СДСМ на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на пресот на Г.Чакаровски, 26.07.2014: СДСМ бара власта на Никола Груевски веднаш да ја извести јавноста во Македонија, дали ситуацијата со ...

ОПАСНАТА БАКТЕРИЈА „ХАРА“ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Уште еден пациент заразен со листерија!

Sky - 26.07.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров денекса информираше дека пациент заразен со бактеријата листерија бил примен на Инфективната клиника во Скопје.

Потврден уште еден случај на листерија

МК News - 26.07.2014

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. -Станува збор за маж роден 1966 година.

Нов заболен од бактеријата листерија

Локално - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е ...

(ВИДЕО) Чакароски: Овој документ открива институционални пропусти за бактеријата листерија

Либертас - 26.07.2014

Прес конференција на Гоце Чакароски, член на Централниот одбор на СДСМ: Дали најавата од министерот за здравство за кривична пријава против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, ...

48-годишен пациент од Тетово – нов случај на инфициран со листерија

Фактор - 26.07.2014

Денеска е регистриран упте еден случај на листерија во Тетово. Се работи за 48 годишен тетовец кој што е хоспитализиран на Инфективната клиника. Неговата здравствена состојба е стабилна.

Нов случај на листерија

Тера - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија што ја има во храната во сабота бил примен на Инфективната клиника, соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров.

Потврден уште еден случај на листерија

Либертас - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Потврден уште еден случај на листерија

Република - 26.07.2014

Денеска е потврден уште еден случај на листерија, кој што е примен на Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Никола Тодоров. -Станува збор за маж роден 1966 година.

Чакароски: Документ открива институционални пропусти за бактеријата, Тодоров со кривичната покрива?

Sky - 26.07.2014

- Дали најавата од министерот за здравство за кривична пријава против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, е панична ограда од пропусти кај надлежните државни институции? - ...

Кривична пријава за да се најде виновникот за труењата со листерија

Н.Македонија - 26.07.2014

Сите ние треба да сме повнимателни кога станува збор за храната, да ги почитуваме препораките за заштита, но не и да паничиме, велат од Комисијата за заразни болести.

Нов случај на листерија, заразен е тетовец

Н.Македонија - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Уште еден случај на листерија кај пациент од Тетово

Lider - 26.07.2014

Пациент заразен со бактеријата листерија денеска е примен на Инфективната клиника во Скопје, информира министерот за здравство Никола Тодоров. Станува збор за маж од Тетово, роден 1966 година, кој е ...

Заразна неодговорност

Дневник - 25.07.2014

Малата и невидлива бактерија листерија, за која многумина првпат слушнаа деновиве од медиумите, засега е единствениот осомничен за смртта на четворицата пациенти, меѓу кои и едно новороденче на ...

За трујачот со листерија казна од 8.000 и 2.500 евра, но не и клуч на врата?

Дневник - 25.07.2014

Љубица Балабан Валентина Ангеловска Дали и кој производител на храна е можниот причинител на труењето со опасната бактерија листерија, од која за еден месец починаа четири лица, меѓу кои и едно бебе, ...

Kому да му веруваме за храната?

Дневник - 25.07.2014

Oд ова листеријава да ти се крене коса на главата. Може бактеријава од секаде да те демне, во секој залак да ја има, а ти да не знаеш. Почнавме и мртви да броиме.

Како да се заштитите од бактеријата Листерија?

Убавина и Здравје - 25.07.2014

Задолжително миење раце, овошје и зеленчук За заштита од листерија и од останатите заразни заболувања кои ги предизвикуваат микроорганизми што се размножуваат во храната на висока температура или при ...

Кумановци претпазливи што јадат- се плашат од листерија

Kumanovo News - 25.07.2014

Откако бактеријата листерија беше причина за неколку смртни случаи, граѓаните велат дека внимаваат на исхраната. Иако не е потврдено официјално кој продукт е изворот на заразата, претпазливоста се ...

Стравот од листерија се чувствува и во месарниците

Бриф - 25.07.2014

Стравот од бактеријата листерија, која усмрти тројца возрасни и едно новороденче, а разболе седуммина, натера многумина, особено родителите на мали деца, претпазливо да купуваат храна.

За трујачот со листерија казна од 8.000 и 2.500 евра, но не и клуч на врата?

МК News - 25.07.2014

Дали и кој производител на храна е можниот причинител на труењето со опасната бактерија листерија, од која за еден месец починаа четири лица, меѓу кои и едно бебе, а вкупно седум заболеа, ...

Стравот од листерија се чувствува и во месарниците

Н.Македонија - 25.07.2014

Во продавниците и во месарниците велат дека многу купувачи внимателно размислуваат што и дали да купат, прашуваат, а некои се одлучуваат и да се откажат од дел од производите што редовно ги ...

Се уште се трага по изворот на зараза со бактеријата листерија

24 Вести - 24.07.2014

Се уште се трага по изворот на зараза, со бактеријата листерија, која за помалку од два месеца однесе четири човечки животи. Првичните резултати од земените мостри се негативни, но се очекува во ...

И натаму се трага по изворот на заразата со бактеријата „листерија“

24 Вести - 24.07.2014

Се уште се трага по изворот на зараза со бактеријата листерија. Првичните резултати од земените мостри се негативни, но се очекува во текот на утрешниот ден, информираат од агенцијата за храна и ...

Намалена потрошувачката на месо во Кочани поради страв од листерија

МРТ - 24.07.2014

Редовна инсекциска контрола, пред неколку месеци регистрирала присуство на смртоносната листерија во производите на кочанска фирма. Било забрането производите да се продаваат, но сопственикот на ...

АХВ: Да не се шпекулира со изворот на заразата додека траат анализите

Нетпрес - 24.07.2014

Да не се создава непотребна паника кај граѓаните и да не се шпекулира кои производи се безбедни, а кои не, додека траат вонредните инспекциски контроли во операторите со храна, преку апелира ...

Дневен печат - бактерии, Нимиц и одложени пензии

Р.С.Европа - 24.07.2014

За бактеријата листерија, за посетата на Нимиц на земјата, за одлуката за владата да се продолжи возраста за одење во пензија, за состојбите во СДСМ и за еврообврзницата, пишуваа меѓудругото дневните ...

Листерија - опасна инфекција што демне од храната

+инфо - 24.07.2014

Листерија е заразна болест што често останува занемарена, затоа неретко завршува со тешки последици, па и со фатален исход. Затоа примат во спречувањето на инфекциите има правилното ракување со ...

Домашни месни производители осомничени за смртоносната листерија

Република - 24.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Новороденчето од Куманово заразено со листерија се чувствува подобро, велат надлежните

Кумановски м. - 24.07.2014

Здравствената состојба на новороденчето од кумановско инфицирано со опасната бактерија листерија е стабилна, вели Директорот на Детската клиника, д-р Аспазија Софијанова.

АХВ: Да не се шпекулира со изворот на заразата додека траат анализите

Точка - 24.07.2014

Да не се создава непотребна паника кај граѓаните и да не се шпекулира кои производи се безбедни, а кои не, додека траат вонредните инспекциски контроли во операторите со храна, преку апелира ...

Новороденчето заразено со листерија од Куманово

Kumanovo News - 24.07.2014

Новороденчето кое се лекува на Клиниката за детски болести во Скопје, заразено од бактеријата листерија е од Куманово, пренесува Вест. Неговата здравствена состојба се подобрува и тоа заздравува, ...

Се истражува поврзаност на седумте случаи со листерија

Република - 24.07.2014

Сеуште е рано да се каже дали има или не епидемиолошка поврзаност на седумте случаи инфицирани со опасната бактерија листерија, велат за zdravstvo24 од Комисијата за заразни болести.

Се уште се трага по изворот на зараза со бактеријата листерија

Либертас - 24.07.2014

Се уште се трага по изворот на зараза, со бактеријата листерија, која за помалку од два месеца однесе четири човечки животи. Првичните резултати од земените мостри се негативни, но се очекува во ...

Колку се знае за листеријата?

Тера - 24.07.2014

Се уште се трага по изворот на зараза со бактеријата листерија. Првичните резултати од земените мостри се негативни, но се очекува во текот на утрешниот ден, информираат од Агенцијата за храна и ...

Агенција за храна: Навреме се преземени мерки за контрола на листеријата

Фактор - 24.07.2014

Агенцијата за храна и ветеринарство со соопштение реагира на вчерашната пресконференција на СДСМ, на која опозициската партија ги обвини државните институции за ненавремена реакција при појавата на ...

Четврта жртва на листеријата

Н.Македонија - 24.07.2014

Се работи за пациентка на возраст од 55 години, која спаѓала во ризична група пациенти поради хронични заболувања. Претходно починаа уште две возрасни лица, на 59 и 72 години, како и едно новороденче.

Реакција од Агенција за храна и ветеринарство на тврдењата на СДСМ

Алсат-М - 23.07.2014

Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денеска, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

Уште една жртва на листерија: Почина 55 – годишна жена на Инфективна клиника

Канал5 - 23.07.2014

Од Инфективната клиника информираат дека во текот на ноќта починала пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на оваа клиника.

Четврта жртва на бактеријата листерија

Утрински - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Четврта жртва од бактеријата листерија

24 Вести - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Вест - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Алсат-М - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Уште една, четврта жртва од листерија

24 Вести - 23.07.2014

Листериозата однесе уште една жртва. Пациентката која вчера беше во критична состојба и се бореше за живот, починала во текот на ноќта, информираат од Инфективната клиника.

СДСМ - Власта несериозна кон Листеријата

Алсат-М - 23.07.2014

Од СДСМ денеска писмено реагира на начинот на којшто се однесуваат државните институции околу бактеријата Листерија. Од опозиционата партија ја праша власта зошто не е реагирано веднаш од страна на ...

Сувомесен производ „зачинет“ со листерија ги заразил заболените?

Дневник - 23.07.2014

Љубица Балабан Уште една 55-годишна жена, која веќе 1,5 месец била на лекување поради листерија на Kлиниката за инфективни заболувања во Скопје, вчера починала, со што бројот на жртвите од оваа ...

Утрешен „Слободен печат“: Убиецот на двете сестри од Аеродром бил обезбедувач на висок владин функционер

+инфо - 23.07.2014

Во најновиот број на „Слободен печат“ читајте: - Закани кон Жерновски - Тој може да става вето, но последната одлука ја има државниот инспекторат! - Бактеријата листерија однесе уште една жртва - ...

Реакција од Агенција за храна и ветеринарство на тврдењата на СДСМ

Сител - 23.07.2014

Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денеска, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

Реакција од Агенција за храна и ветеринарство на тврдењата на СДСМ

А1 On - 23.07.2014

Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денеска, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Алфа - 23.07.2014

Уште една жртва од бактеријата листерија. Уште една жртва од бактеријата листерија. Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението ...

Заразените со листерија без промени

МРТ - 23.07.2014

Нема промени околу состојбата со згрижените поради бактеријата листерија. И натаму едно лице е во критична состојба, а бебе има сепса. Поради оваа смртоносна бактерија починаа три лица.

Во Охрид регистриран еден случај на пациент со бактерија Листерија

OhridNews - 23.07.2014

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека засега во Охрид е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата Листерија.

Почина пациентката со листериоза која беше во критична состојба

+инфо - 23.07.2014

Од Инфективната клиника информираат дека во текот на ноќта починала пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на оваа клиника.

Четврта жртва на бактеријата листерија

МРТ - 23.07.2014

Од Инфективната клиника информираат дека во текот на ноќта е почината пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на оваа клиника.

ВНИМАВАЈТЕ: Опасната бактерија Листерија нападна и во Охрид

Press24 - 23.07.2014

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека засега во Охрид е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија Како што пренесува ...

Во Охрид регистриран еден случај на пациент со листерија

+инфо - 23.07.2014

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека засега во Охрид е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија.

Уште една, четврта по ред жртва на бактеријата листерија

МКД - 23.07.2014

Синоќа починала пациентката која од 7 јуни се лекувала од листериозен менингоенцефалит на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Станува збор за пациентка на возраст од 55 години која спаѓала во ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Макфакс - 23.07.2014

Пациентката со листериозен менингоенцефалит што беше во критична состојба почина на Клиниката за инфективни болести, во вторник вечер. Таа е четврта жртва на бактеријата листерија што ја има во ...

Смртоносната бактерија листерија покоси уште една жртва

Нетпрес - 23.07.2014

Синоќа на клиниката за инфективни заболувања почина уште една пациентката со листериозен менингоенцефалит. Станува збор за пациентка на возраст од 55 години, хоспитализирана на 7 јуни на одделот за ...

Четврта жртва на листеријата на Инфективната клиника

Нова ТВ - 23.07.2014

Инфективната клиника информира дека починала пациентката со листериозa која од инфекциата добила менингоенцефалит. Жената е на возраст од 55 години и била примена на клиника на 7 јуни на интензивна ...

Кај 70-годишна охриѓанка откриена листерија која предизвикала менингитис

Inpress - 23.07.2014

Охрид, 23. јули 2014 (ИНПРЕС) Кај охриѓанка на возраст од 70. години лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија која предизвикала менинго енцефалитис.

4-та жртва од листерија – изворот на бактеријата се уште е непознат

Алфа - 23.07.2014

4-та жртва од бактеријата листерија. Пациентката чија здравствена состојба до вчера беше критична, почина во текот на изминатата ноќ. 55- годишната жена на инфективна клиника била примена пред месец ...

За расипана храна глоба од само 2000 евра?!

Нетпрес - 23.07.2014

Додека се чекаат резултатите од анализата на примероци од прехрамбени продукти, кои би можеле да бидат извор за ширење на опасната бактерија листерија, уште еден заболен пациент заврши со фатален ...

СДСМ: зошто не е реагирано веднаш на листеријата?

Нова ТВ - 23.07.2014

СДСМ испрати соопштение со критика за начинот на којшто се однесуваат државните институции во врска со бактеријата листерија за којашто се известува дека одземала 4 човечки животи.

СДСМ реагира на начинот на кој се однесуваат институциите во врска со смртоносната бактерија

Макфакс - 23.07.2014

Остро реагираме на начинот на којшто се однесуваат државните институции во врска со бактеријата за којашто се известува дека одземала четири човечки животи досега, се вели во реакцијата на ...

Нова жртва од смртоносната бактерија листерија – почина 55 годишна жена

Сител - 23.07.2014

55 годишна жена е четвртата жртва на бактеријата листерија за еден месец. Пациентката починала синоќа на Инфективната клиника. Опасната бактерија кај жената предизвикала тешко возпаление на мозокот.

Четврта жртва на бактеријата листерија

Сител - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Состојбата во Охрид е нормална, нема потреба од паника поради бактеријата Листерија

OhridNews - 23.07.2014

Состојбата со листеријата во Охрид не е алармантна и не постои место за паника, информира Сашо Точков, специјалист по санитарна хемија и броматологија во Центарот за јавно здравје Охрид.

АХВ до СДСМ: Не внесувајте непотребна паника кај населението

Нова ТВ - 23.07.2014

Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денес, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

АХВ: Произволни и тенденциозни се наводите на СДСМ во врска бактеријата листерија

Макфакс - 23.07.2014

Ни случајно, како што се истакнува во соопштението на СДСМ, не станува збор за нереагирање од страна на надлежните институции по утврдувањето на присуството на бактеријата листерија, реагираат од ...

ЧЕТВРТА ЖРТВА НА ЛИСТЕРИЈА: Почина жена на Инфективната клиника

Телеграф - 23.07.2014

На пациентката вчера нагло ѝ се влошила состојбата и ноќеска починала Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна ...

Бактеријата листерија ја зема четвртата жртва

Курир - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

А1 On - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Четврта жртва на бактеријата листерија во Македонија

Кајгана - 23.07.2014

Пациентката со листериозен менингоенцефалит, која беше во критична состојба, вчера попладне почина на Клиниката за инфективни болести. Таа е четврта жртва на бактеријата листерија што ја има во ...

Кои се симптомите, како се заразуваме – што е листериоза

Хитпортал - 23.07.2014

Б актеријата листерија е многу распространета во природата, оосбено во земја. Од неа заболуват најчесто животни кои живеат во стада, како што се овци говеда, свињи, живина.

СДСМ: Зошто власта не предвидела редовен државен мониторинг за бактеријата листерија

А1 On - 23.07.2014

Од СДСМ реагираат на начинот на којшто се однесуваат државните институции во врска со бактеријата за којашто се известува дека одземала 4 човечки животи досега.

СДСМ: Зошто не кажаа за листеријата после првиот смртен случај?

+инфо - 23.07.2014

СДСМ денеска се огласи со остра реакција за постапувањето на државните институции во случајот со четирите смртни случаи од бактеријата листерија. „Зошто не е реагирано веднаш од страна на надлежните ...

Нова, четврта, жртва на смртоносната бактерија листерија во Македонија

Бриф - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Опасната листерија однесе уште еден живот

Фактор - 23.07.2014

На Клиниката за инфективни болести во текот на ноќта починала пациентката која беше во критична состојба со листериозен менингоенцефалит, предизвикан од опасната бактерија листтерија.

Софијанова: Инфицираното бебе е во стабилна состојба

Република - 23.07.2014

Здравствената состојба на новороденчето од кумановско, инфицирано со опасната бактерија листерија, веќе е стабилна. Девојчето кое е старо само 14 дена било инфицирано преку мајката.

Уште една жртва на бактеријата листерија

еМагазин - 23.07.2014

Новата жртва на бактеријата листерија е жена на 55 години, хоспитализирана на 7 јуни на Одделот за интензивна нега на инфективната клиника со главоболка, повраќање, покачена температура и други ...

Агенцијата за храна и ветеринарство реагира на обвинувањата на СДСМ

Република - 23.07.2014

Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денеска, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

СДСМ критикува: За листеријата требаше да се реагира веднаш!

Фактор - 23.07.2014

Зошто надлежните не реагирале веднаш по првиот смртен случај, туку чекале речиси еден месец за да излезат во јавност со информациите за опасната бактерија листерија, реагира опозицискиот СДСМ.

Листеријата ја зеде четвртата жртва!

Вечер Прес - 23.07.2014

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ АНАЛИЗИТЕ НА ВОНРЕДНИТЕ КОНТРОЛИ НА ХРАНАТА Четвртата жртва која почина од листерија е 55-годишна жена. Таа долго се лекувала на Инфективната клиника од листериозен менингоенцефалит, ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Денешен - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Кои се сиптомите, како се заразуваме – што е Листериоза

МК News - 23.07.2014

Бактеријата листерија е многу распространета во природата, оосбено во земја. Од неа заболуват најчесто животни кои живеат во стада, како што се овци говеда, свињи, живина.

Четврта жртва на бактеријата листерија

Тера - 23.07.2014

Пациентката со листериозен менингоенцефалит што беше во критична состојба почина на Клиниката за инфективни болести, во вторник вечер. Таа е четврта жртва на бактеријата листерија што ја има во ...

Бројот на жртви од листерија се искачи на четири

Локално - 23.07.2014

Почина пациентка на оделението за интензивна нега на која и беше дијагностициран листериозен менингоенцефалит, соопштуваат од Инфективната клиника. Станува збор за пациентка на возраст од 55 ...

Смртоносната бактерија листерија покоси уште една жртва

Точка - 23.07.2014

Синоќа на клиниката за инфективни заболувања почина уште една пациентка со листериозен менингоенцефалит. Станува збор за пациентка на возраст од 55 години, хоспитализирана на 7-ми јуни на одделот за ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Република - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

За расипана храна глоба од само 2000 евра?!

Точка - 23.07.2014

Додека се чекаат резултатите од анализата на примероците од прехрамбени продукти, кои би можеле да бидат извор за ширење на опасната бактерија листерија, уште еден заболен пациент заврши со фатален ...

Листеријата може да покаже активност и по 70 дена во организмот

Локално - 23.07.2014

По трите смрттни случаи од бактеријата листерија, и четворицата заразени изворот на ширењето на заразата не е пронајден.Во 2013 година била пронајдена во три мостри сув врат, во колбаси и во мелено ...

ВНИМАВАЈТЕ: Опасната бактерија листерија нападна и во Охрид

Вечер Прес - 23.07.2014

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека засега во Охрид е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија.

Почина 55 годишна жена – 4 жртва на бактеријата листерија во Македонија

МК News - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Слободен печат: Тешко се слуша убав збор за новиот преговарач за името

Либертас - 23.07.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Закани кон Жерновски – Тој може да става вето, но последната одлука ја има државниот инспекторат! - Бактеријата листерија однесе уште еднан жтрва - ...

Листерија за новинарска хистерија

СПФМ - 23.07.2014

Зошто пишувањето за бактеријата „листерија“ би се претворила во хистерија? Или, неодржило новинарство или новинарска постапка, која како краен ефект има вознемирување за публиката и неосновано ...

Во Охрид регистриран еден случај на пациент со листерија

Република - 23.07.2014

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека засега во Охрид е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија.

СДСМ: Зошто за листеријата не кажаа после првиот смртен случај?

Либертас - 23.07.2014

СДСМ денеска се огласи со остра реакција за постапувањето на државните институции во случајот со четирите смртни случаи од бактеријата листерија. „Зошто не е реагирано веднаш од страна на надлежните ...

Четврта жртва на бактеријата листерија

Либертас - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Се испитуваат месото и млекото, првите резултати задутре

Н.Македонија - 23.07.2014

Листериозата е бактериско заболување, кое најчесто настанува по внесување храна контаминирана со листерија, како месо, преработки од месо, непастеризирано млеко и млечни производи, недоволно измиено ...

Возрасна жена е четвртата жртва на бактеријата листерија

Н.Македонија - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

АХВ реагира: Вршиме мониторинг на безбедноста на храната

Lider - 23.07.2014

-Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои денеска, преку соопштение до јавноста, по кој знае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај ...

Почина пациентка – четврта жртва на бактеријата листерија

Lider - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Бактеријата листерија ја зема четвртата жртва

Вистина.мк - 23.07.2014

Во текот на ноќта почина пациентката со листериозен менингоенцефалит, што подолг период се лекуваше на одделението за интензивна нега на Клиниката за инфективни болести-Скопје, соопшти Министерството ...

Како да се заштитиме од бактеријата листерија

Вест - 22.07.2014

Задолжително миење раце, овошје и зеленчук За заштита од листерија и од останатите заразни заболувања кои ги предизвикуваат микроорганизми што се размножуваат во храната на висока температура или при ...

Рунтевски: Резултатите од вонредните контроли на храната готови до петок

Канал5 - 22.07.2014

Вонредните контроли на месото и месните производи, млекото и млечните производи се во тек, а првите резултати ќе бидат познати в петок - вели Рунтевски.

Од листерија може да се разболи дури и по 70 дена

Дневник - 22.07.2014

Љубица Балабан Валентина Ангеловска Опасната бактерија листерија, од која досега починаа три лица, меѓу кои и едно бебе, а уште четворица се заразени, може да го разболи човекот најрано за 15, но ...

Опасна бактерија во Македонија

Алсат-М - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Утрински - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Најавени вонредни инспекции на храна

24 Вести - 22.07.2014

Од Агенцијата за храна најавуваат вонредни контроли во сите поголеми производствени погони за храна, магацини за чување и дистрибуција на храна со земање на примероци за анализа.

Пациент со листерија во критична состојба на Инфективна – бебето на Детска клиника стабилно

Канал5 - 22.07.2014

Тројцата починати од бактеријата листерија не биле поврзани меѓу себе. Меѓу починатите има и новороденче кое бактеријата ја добило преку својата мајка.

Ланските контроли не покажале листерија

Утрински - 22.07.2014

Минатата година, Агенцијата за храна и ветеринарство зела стотина мостри од храна во промет од домашно производство и 4.000 мостри на храна од увоз, и во ниту една не била откриена бактеријата ...

Уште едно лице со бактерија листерија во критична состојба

Телма - 22.07.2014

Анализите покажуваат дека нема никаква поврзаност меѓу тројцата починати од бактеријата листерија и дека сите потекнуваат од различни градови. Новороденчето кај кое заболувањето заврши со фатален ...

Три лица починаа од бактеријата листерија

Макфакс - 22.07.2014

Три лица во Македонија починаа од бактеријата листерија која ја има во храната. Станува збор за лица на возраст од 72 и 59 гдини и едно новороденче. Во последните 30 денови во Македонија се ...

Три лица починаа од бактеријата листерија

МРТ - 22.07.2014

Седум лица се заразени од бактеријата листрија, тројца починале- двајца повозрасни пациенти и едно новородено дете, соопштија од Mинистерството за здравство.

Осомничени домашни месни производители како епицентар на смртоносната листерија

Нетпрес - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Уште еден се бори за живот, изворот на смртоносната листерија сè уште непознат

+инфо - 22.07.2014

Изворот на бактеријата листерија што ја има во храната и од која за еден месец во Македонија починале тројца сè уште е непознат, а се спроведува акција на надлежните институции, кои земаат мостри од ...

Добро варена или печена храна како заштита од листерија

Р.С.Европа - 22.07.2014

Добро миење на овошјето и зеленчукот и добро миење на рацете. Месото и месните преработки добро да се печат или варат, млекото да се пие варено и пастеризирано, препорачуваат надлежните.

Изворот на смртоносната бактерија листерија сé уште не е познат

Макфакс - 22.07.2014

Изворот на бактеријата листерија што ја има во храната и од која во последниот месец во Македонија починаа три лица сé уште се утврдува. Во тек е акција на надлежните институции за земање мостри од ...

Уште едно лице со листерија во критична состојба

А1 On - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Уште едно новороденче во критична состојба - опасна бактерија ја напаѓа Македонија

Press24 - 22.07.2014

Уште едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Едно лице е во критична состојба од бактеријата листерија

МКД - 22.07.2014

На Клиниката за инфективни болести во Скопје кај уште едно лице е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис тој е во критична здравствена состојба.

3-ца починати, 1 новороденче со сепса – се бара изворот на бактеријата листерија

Алфа - 22.07.2014

Новороденче и двајца возрасни мажи се првите жртви на бактеријата листерија, која го зафаќа централниот нервен систем, а крајната компликација е воспаление на мозокот.

Смртоносната листерија убива низ Македонија, граѓаните нема кој да ги заштити

Нетпрес - 22.07.2014

Цел месец од појавата на опасната бактерија листерија која однесе три жртви, од кои едно новороденче, никој од повиканите институции како Институт за јавно здравје, Агенцијата за храна и ...

ЛИСТЕРИЈА ВО ЕВРОПА: Скандал во Србија, заразени во Австрија и во Германија

Телеграф - 22.07.2014

Годишно на светско ниво бактеријата ја добиваат четири на илјада лица. Во Европа нејзината зачестеност варира меѓу 0,3 случаи годишно (Грција) и 7,5 случаи годишно (Шведска) Опасната бактерија ...

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Сител - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Се бара изворот на смртоносната бактерија листерија!

МРТ - 22.07.2014

Двајца возрасни и едно бебе починале од бактеријата листерија. Двајца други се излекувани и пуштени дома, додека еден возрасен и едно бебе се борат за живот.

ВОНРЕДНИ КОНТРОЛИ НА ХРАНАТА: Изворот на листерија е еден, се бара кој е

Телеграф - 22.07.2014

Под лупа се производителите и преработувачите на месо и на млеко, кои се ризични производи, исто како и готовите зеленчукови и овошни салати. Се препорачува особено да внимаваат трудниците и ...

Потвредено присуство на бактеријата листерија, тројца починати

А1 On - 22.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Листеријата го вклучи алармот – новороденче и возрасен пациент во критична состојба

Сител - 22.07.2014

Во критична состојба со тешко воспаление на мозокот на Инфективна е повозрасен пациент заболен од опасната бактерија листерија. Инфицирано е уште едно новороденче.

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Курир - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Три лица починати од бактеријата листерија

Inpress - 22.07.2014

Скопје, 22. јули 2014 (ИНПРЕС) Три лица починале од бактеријата листерија, од кои еден на возраст од 72 години, вториот случај на 59 години и едно новородено дете, информираат од министерството за ...

Тројца починати во Македонија од листерија

Глас на Америка - 22.07.2014

Здравствените власти се` уште не го знаат изворот. Тројца починаа во Македонија од бактеријата листерија што во организмот се внесува преку контаминирана храна: месо, преработки од месо, риба, ...

Листерија: Регистрирани се пет нови случаи на заболени - едно лице е критично

Нова ТВ - 22.07.2014

Регистрирани се пет нови случаи со дијагноза менинго енцефалитис од Скопје, Кочани, Македонски Брод, Охрид и Гевгелија. На Клиниката за инфективни болести во Скопје кај уште едно лице е лабораториски ...

Три смртни случаи во Македонија од бактеријата листерија

Р.С.Европа - 22.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија, од кои три завршиле со смртен исход.

За последните 30 дена регистрирани се три смртни случаи од бактеријата листерија

МКД - 22.07.2014

Кај седум лица било лабораториски потврдено присуството на бактеријата листерија, а тројца од нив умреле. Пет од пријавените случаи се со дијагноза листериозен менингитис или менинго енцефалитис.

Во Македонија починаа тројца од бактеријата листерија

Нова ТВ - 22.07.2014

Три лица во Македонија починаа од бактеријата листерија која ја има во храната. Станува збор за лица на возраст од 72 и 59 гдини и едно новороденче. Во последните 30 дена во Македонија се ...

Три лица во Македонија починаа од бактеријата листерија

Кајгана - 22.07.2014

Три лица во Македонија починаа од бактеријата листерија која ја има во храната. Станува збор за лица на возраст од 72 и 59 години и едно новороденче. Во последните 30 денови во Македонија се ...

Три смртни случаи од бактеријата листерија

Алфа - 22.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија, од кои три завршиле со смртен исход.

Две домашни месни индустрии во своите производи ја имале бактеријата која уби 3 лица

Press24 - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Две домашни месни индустрии во своите производи ја имале бактеријата листерија?

Курир - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Тројца починати од бактеријата листерија

Убавина и Здравје - 22.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Опасна бактерија во Македонија: Три лица починаа – еве како да се заштитите

Хитпортал - 22.07.2014

К омисијата за заразни болести во присуство на Министерот за здравство, Никола Тодоров, одржа состанок, кој е трет по ред во изминатите 4 дена, по добиените информации од Институтот за јавно здравје ...

Високо ниво на хигиена – препораки за заштита од листеријата

Тера - 22.07.2014

Последните случувања и бројот на заболени од листерија го активираа алармот, велат од Центарот за јавно здравје Битола. Последните години немало изолирани случаи или пак бројот на изолати бил многу ...

Опасна бактерија во Македонија: Три лица починаа од кои едно бебенце, седум заболени!

МК News - 22.07.2014

Комисијата за заразни болести во присуство на Министерот за здравство, Никола Тодоров, одржа состанок, кој е трет по ред во изминатите 4 дена, по добиените информации од Институтот за јавно здравје ...

ШОКАНТНО Нетпрес: Домашни месни компании ја донеле смртоносната листерија од која починаа тројца Македонци

Бриф - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Домашни месни индустрии во своите производи ја имале бактеријата листерија?

Денешен - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Листеријата уби три лица, а две се борат за живот!

Вечер Прес - 22.07.2014

Она што ги загрижува надлежните здравствени институции е што за прв пат во Македонија оваа бактерија се јавува за еден месец кај 7 лица, а кај тројца од нив има смртоносен исход, меѓу нив и едно ...

Страшно: Осомничени домашни месни производители како епицентар на смртоносната листерија

Точка - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Во Македонија починаа тројца од листерија – изворот е сеуште непознат

Точка - 22.07.2014

Тројца починаа во Македонија од бактеријата листерија која во организмот се внесува преку контаминирана храна: месо, преработки од месо, риба, непастеризирано млеко и млечни производи, недоволно ...

Македонија ја демне бактеријата листерија: Регистирани седум случаи, од кои три починаа

еМагазин - 22.07.2014

Три лица починале од бактеријата листерија, од кои еден на возраст од 72 години, вториот случај на 59 години и едно новородено дете, информираат од Министерството за здравство.

Ќе тресат инспекциите на Агенцијата за храна

Локално - 22.07.2014

Од Агенцијата за храна најавуваат вонредни контроли во сите поголеми производствени погони за храна, магацини за чување и дистрибуција на храна со земање на примероци за анализа.

Две домашни компании „расадник“ на бактеријата листерија?!

еМагазин - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Добро технички обработена храна како заштита од листерија

Локално - 22.07.2014

Листеријата ја има насекаде, но најчесто се пренесува преку храна која е загадена со бактеријата, а се уништува со добра обработка, вели доктор Јованка Костовска од Комисијата за заразни болести.

Опасна бактерија во Македонија, досега три лица починаа

Денешен - 22.07.2014

Последниот месец во Македонија е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

3 жртви-болеста листерија ја демне Македонија!

Локално - 22.07.2014

Граѓаните темелно да ги мијат рацете пред да подготвуваат храна, а неа да ја консумираат веднаш по подготвувањето препорачува Комисијата за заразни болести откако во Македонија се регистрирани седум ...

Страшната бактерија коси во Македонија: Уште едно лице со листерија во критична состојба! Сомнителни сме сите!

Бриф - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Седумина заразени со бактеријата листерија, тројца починале, меѓу нив и новороденче

Пулс24 - 22.07.2014

За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена седумина пациенти во Македонија. За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена ...

Уште еден живот виси на конец поради зараза со листерија

Локално - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Бактерија листерија: Уште едно лице во критична состојба

Република - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Скопје инфо - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Три лица починаа од листерија, изворот на бактеријата уште не се знае

Фактор - 22.07.2014

Седум лица за еден месец се инфицирале со бактеријата листерија во Македонија, јадејќи заразена храна. Три од нив починаа, меѓу кои две лица на возраст од 72 и 59 години и едно новороденче, соопшти ...

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Вечер Прес - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје.

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Денешен - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Бактеријата која уби 3 лица присутна во производите на две домашни месни индустрии

Пулс24 - 22.07.2014

Надлежните институции во земјава се сомневаат дека бактеријата листерија ја имало во производите на две домашни месни индустрии. Надлежните институции во земјава се сомневаат дека бактеријата ...

Вонредни инспекции на храната заради бактеријата листерија

Фактор - 22.07.2014

Откако за еден месец се заразија седум, а починаа три лица од бактеријата листерија, се мобилизира надлежните служби. По налог на Комисијата за превенција на заразни болести, Агенцијата за храна од ...

Опасна бактерија во Македонија: Три лица починаа, седум заболени!

Вечер Прес - 22.07.2014

За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена седумина пациенти во Македонија. Комисијата за заразни болести во присуство на министерот за здравство, Никола ...

Осомничени домашни месни производители како епицентар на смртоносната листерија

Тера - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Либертас - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Две домашни месни индустрии во своите производи ја имале листерија која уби 3 лица

Скопје инфо - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Уште еден пациент со листерија во критична состојба!

Фактор - 22.07.2014

Едно лице на Клиниката за инфективни болести, кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис, се наоѓа во критична состојба, изјави ...

Уште еден живот виси на конец - причина опасната бактерија листерија

Sky - 22.07.2014

Едно лице е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје. Кај него лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија и е со дијагноза менинго енцефалитис.

Воздржете се од конзумирање на месни производи деновиве – во Македонија е детектирана болеста листериоза

Кумановски м. - 22.07.2014

По налог на Комисијата за превенција на заразни болести, Агенцијата за храна од денеска почнува со вонредни контроли во сите поголеми производствени погони за храна и магацини за чување и ...

Уште едно лице заразено со опасната бактерија листерија е во критична состојба

МК News - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Расте бројот на заболени од бактеријата листерија

Пулс24 - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

ВОНРЕДНИ КОНТРОЛИ НА ХРАНАТА: Изворот на листерија е еден, се бара кој е

МК News - 22.07.2014

Докторите препорачуваат да не се консумира сурова или недоволно термички преработена храна, посебно месо и преработки од месо, непастеризирано млеко, млечни производи и јајца.

Во 2 македонски фирми најдена бактеријата – Не кажуваат во кои – не биле финални анализите???

МК News - 22.07.2014

Цел месец од појавата на опасната бактерија листерија која однесе три жртви, од кои едно новороденче, никој од повиканите институции како Институт за јавно здравје, Агенцијата за храна и ...

Што е листеријата?

Тера - 22.07.2014

Летото е период кога почесто се јавуваат заразни болести, кои се пренесуваат преку храна и затоа е потребно поголемо внимание при подготовка и консумација на храна.

Што презема државата за заштита од смртоносната бактерија

Тера - 22.07.2014

Двајца возрасни и едно бебе починале од бактеријата листерија. Двајца други се излекувани и пуштени дома, додека еден возрасен и едно бебе се борат за живот.

Опасна бактерија во Македонија, до сега 3 починати

Скопје инфо - 22.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Бактеријата листерија се размножува и во фрижидер. Како да се заштите?

еМагазин - 22.07.2014

Бактеријата листерија ја има насекаде во природата и во почвата и таа лесно може да се намножи и во овошјето и во зеленчукот. Ако човекот несоодветно ги измие или ги јаде, може да се зарази од ...

Уште едно лице со листерија во критична состојба

Н.Македонија - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести - Скопје Едно ...

Бактеријата листерија во производите на домашни месарници?

Lider - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Општи препораки да се заштитите од бактеријата листерија

Вистина.мк - 22.07.2014

Поради фактот што во изминатите години не е пријавен случај на заболен каде причинител е листеријата, како и поради превенирање на појава на нови случаи и ширење на заболувањето, Комисијата за ...

Опасна бактерија во Македонија: Три лица починаа, седум заболени!

Вистина.мк - 22.07.2014

За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена седумина пациенти во Македонија. Комисијата за заразни болести во присуство на министерот за здравство, Никола ...

Домашни месни производители осомничени за смртоносната листерија

Вистина.мк - 22.07.2014

Надлежните институции во Македонија се сомневаат дека опасната бактерија листерија, која уби три лица, од кои едно е новороденче, а седуммина други се во тешка здравствена состојба, ја имало во ...

Уште едно лице со листерија во кристична состојба

Lider - 22.07.2014

Едно лице кај кого е лабораториски потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје.

Бактерија листерија однесе три животи во Македонија

Телма - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена се регистрирани седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смрт на пациентите.

7 заразени со бактерија листерија, починале тројца - Комисијата за заразни болести на нозе!

Канал5 - 21.07.2014

Од пријавените 7 случаи, три завршиле со смртен исход, од кои еден на возраст од 72 години, вториот случај на 59 години и едно новородено дете.Листериозата е бактериско заболување, кое најчесто ...

Тројца починати од бактеријата листерија

24 Вести - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Потвредено присуство на бактеријата листерија, тројца починати

Утрински - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Тројца починати од бактерија листерија, двајца возрасни и едно новороденче

Вест - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од која тројца починале.

Тројца мртви и седум заболени од бактеријата листерија, внимателно со храната

Нетпрес - 21.07.2014

Комисијата за заразни болести во присуство на Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска во доцните попладневни часови одржа состанок, кој е трет по ред во изминатите четири дена, по добиените ...

ЛИСТЕРИЈА ПРИСУТНА ВО МАКЕДОНИЈА: Тројца починати

Телеграф - 21.07.2014

Како што информира Министерството за здравство, еден од починатите е на возраст од 72 години, вториот случај на 59 години и едно новородено дете Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана ...

Опасна бактерија во Македонија: Три лица починаа, седум заболени!

Курир - 21.07.2014

За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена седумина пациенти во Македонија. Комисијата за заразни болести во присуство на министерот за здравство, Никола ...

Опасна бактерија во Македонија: До сега 3 починати - меѓу нив и новороденче

Press24 - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Општи препораки да се заштитите од бактеријата листерија

Курир - 21.07.2014

Поради фактот што во изминатите години не е пријавен случај на заболен каде причинител е листеријата, како и поради превенирање на појава на нови случаи и ширење на заболувањето, Комисијата за ...

Внимателно со месото, млекото и млечните производи - демне листерија во Македонија!

+инфо - 21.07.2014

Граѓаните темелно да ги мијат рацете пред да подготвуваат храна, а неа да ја консумираат веднаш по подготвувањето препорачува Комисијата за заразни болести откако во Македонија се регистрирани седум ...

Препораки како да се заштитите од бактеријата листерија

Сител - 21.07.2014

Поради фактот што во изминатите години не е пријавен случај на заболен каде причинител е листеријата, како и поради превенирање на појава на нови случаи и ширење на заболувањето, Комисијата за ...

Тројца починати од бактеријата листерија

Тера - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

ВНИМАВАЈТЕ: Болест уби тројца Македонци - сака да убива уште!

Sky - 21.07.2014

Три лица во Македонија завршиле со смртен исход, откако кај нив лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија. Во земјава во последните 30 дена била регистрирана појава на седум случаи ...

Институт за јавно здравје: Седумина заразени со бактеријата листерија, тројца починале, меѓу нив и новороденче

Република - 21.07.2014

За еден месец починале тројца заразени со бактеријата листерија, која е пронајдена седумина пациенти во Македонија. Комисијата за заразни болести во присуство на министерот за здравство, Никола ...

Потвредено присуство на бактеријата листерија, тројца починати

Република - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Тројца починаа од бактеријата листерија во Македонија, седуммина заразени

Бриф - 21.07.2014

Во Македонија во последните 30 дена е регистрирана појава на седум случаи кај кои лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија од кои три завршиле со смртен исход.

Три лица починати од бактеријата листерија

Н.Македонија - 21.07.2014

Листеријата се уништува со добра термичка обработка, со печена и варена храна (над 70 степени целзиусови). Најчесто се регистрира меѓу постари лица со намален имунитет, бремени жени и новородени деца ...

Внимавајте: Коси бактеријата “листерија“, од седум заразени, новороденче и двајца возрасни починале

Lider - 21.07.2014

Комисијата за заразни болести во присуство на Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска во доцните попладневни часови одржа состанок, кој е трет по ред во изминатите 4 дена, по добиените ...