TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најлоша реакција на САД по 2001 година

Шпиц - 20.02.2011

Ова е последно отрезнување од САД за Груевски, но очигледно не бил отрезнет бидејќи се обиде да ја изманипулира домашната јавност и ги премолчи критиките, иако на државен трошок носеше десетина ...

“Разбуди се“ ја подржува американската администрација

Нетпрес - 20.02.2011

Граѓанското движење “Разбуди се“ ги поздравува ставовите на американската администрација нагласени по средбите на премиерот Груевски со заменик претседателот Џо Бајден и државната секретарка Хилари ...

Американците му ја расипаа забавата на Груевски

А1 - 19.02.2011

Груевски е политички ранет откако Американците го разобличија - се анализите за премиерската посета на Вашингтон, во отсуство на официјална реакција од кабинетот на Груевски за, за прв пат толку ...

Сакам да кажам - Биг Бен

Вест - 19.02.2011

Се будам ли во недела сабајле со мисла да си барам ќотек?... Пишува Горан Михајловски Дали пред да дава изјава, советниците на премиерот Груевски му кажале какво соопштение издале и Белата куќа и ...

Кој кого надзборел во Вашингтон?

Утрински - 19.02.2011

„Исцрпни и темелни“ биле информациите на премиерот Никола Груевски по средбата со Хилари Клинтон и Џо Бајден во САД. Така тврдеа вчера од неговиот кабинет по медиумските поплаки дека новинарите ...

Секој со своите приоритети

Н.Македонија - 19.02.2011

Дали во реакцијата на Белата куќа и на потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, кој ја истакнал „важноста на владеењето на правото, слободата на независните медиуми и добрите меѓуетнички односи во ...

Клинтон е дудук за технологија

ЗаЗабава - 19.02.2011

Иако во раце го имаше копчето за контрола на американската нуклеарна бомба, Бил Клинтон не е некој посебен... ... фан на технологијата.

Нимиц зема одмор па ќе дојде во Скопје

Канал5 - 19.02.2011

Се оддалечи ли САД од името или сосема спротивно, Америка ќе ја игра клучната улога во спорот. Дилемата навидум е јасна – по посетата на Груевски на Белата Куќа и Стејт Департментот, официјален став ...

Македонските проблеми се поголеми од името

А1 - 18.02.2011

Македонија, до вчера, живееше во убедување дека спорот со Грција околу името е „проблемот над сите проблеми“. По средбите на премиерот Никола Груевски во Вашингтон сега е сосема јасно, дека ...

Македонија - Критиките од САД се загубија кај Груевски

Време - 18.02.2011

Игор Чавески Соединетите Американски Држави се сериозно загрижени за политичката состојба во државава, за слободата на медиумите, за нарушените меѓуетнички односи и за владеењето на правото.

Maкедонските проблеми поголеми од името

Утрински - 18.02.2011

Премиерот Никола Груевски и американската администрација се разидоа вчера со соопштенијата, и во однос на темите и во однос на тонот и пораката, по првата официјална средба на наш функционер со ...

И американските пораки различно се читаат

Утрински - 18.02.2011

Различните информации што стигнаа од средбите на премиерот Никола Груевски со Хилари Клинтон и Џо Бајден во Вашингтон добија свое различно толкување и кај аналитичарите и кај познавачите на односите ...

Остри тонови од Белата куќа

Дневник - 18.02.2011

Потпретседателот на САД, Бајден, и државната секретарка Клинтон на македонскиот премиер му ја пренеле загриженоста за случувањата во Македонија, а како позитивно се издвојува само учеството на ...

Името треба да го решиме сами

Н.Македонија - 18.02.2011

Клинтон и Бајден му порачале на Груевски дека Македонија и Грција самите треба да си го решат проблемот за името и да не очекуваат некој од страна да го стори тоа за нив На крајот, само пријателски ...

Груевски сакаше да скрие што го искарале во САД

Шпиц - 18.02.2011

Премиерот Никола Груевски во изјавите за домашните медиуми ги премолчи опомените кои ги добил од Бајден и од Клинтон за владеење на правото, слободата на медиумите и меѓуетничките односи.

Аналитичари за посетата на Груевски на Вашингтон

Алсат-М - 18.02.2011

„Јасни забелешки за отрезнување“, вака аналитичарите во земјава мислат дека се враќа премиерот Груевски од Вашингтон по средбите со потпретседателот, Бајден и државната секретарка Клинтон.

Бил Клинтон испратил два e-mail-а за два мандата

Форум - 18.02.2011

Додека беше претседател, Бил Клинтон, имаше контрола врз нуклеарниот „сеф“на САД, но не сепак тој не бил особено голем љубител на високата технологија Тој призна дека испратил само два e-mail-а за ...

За два мандати Бил Клинтон испратил само две e-mail пораки!

Inpress - 18.02.2011

Вашингтон, 18. февруари 2011 (ИНПРЕС) Додека беше на функцијата претседател, Бил Клинтон имаше контрола врз нуклеарниот куфер на САД, но не бил особено голем љубител на високите технологии.

Клинтон: Загрижени сме за владеењето на правото и слободата на медиумите

А1 - 17.02.2011

„Државниот секретар Хилари Клинтон се сретна утрово со премиерот на Република Македонија, Никола Груевски. Се дискутираше за широк опсег на билатерални и регионални прашања.

Спорот за името-тема на Груевски со Бајден и Клинтон

Deutsche Welle - 17.02.2011

САД со став дека Македонија и Грција сами треба да го решат прашањето за името, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по средбите во Вашингтон со американскиот потпретседател Џо Бајден и ...

Клинтон со Груевски за важноста на независноста на медиумите

Deutsche Welle - 17.02.2011

Широк спектар регионални и билатерални прашања на средбата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон и македонскиот премиер Никола Груевски, меѓу нив важноста на добри меѓуетнички односи и ...

САД нема да заземат страна во спорот за името

Deutsche Welle - 17.02.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски ја продолжува посетата на Вашингтон и денеска го очекуваат средби со американски сенатори и конгресмени.

Груевски: Македонија и Грција сами да го решат спорот

Р.С.Европа - 17.02.2011

„Ставот на Соединетите Американски држави е дека Македонија и Грција треба да го решат проблемот и дека само ние можеме да најдеме решени и не треба да очекува некој друг да ни го реши тоа прашање.

Пораки од Вашингтон - реакции од Македонија

Р.С.Европа - 17.02.2011

САД изразија загриженост за владеењето на правото за слободата на медиумите, и меѓуетничките односи. Пораките на Вашингтон, според експертите треба се се разберат сериозно Што рекоа американците? ...

Македонија - Груевски „пееше“ пред Клинтон и пред Бајден

Време - 17.02.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време во Вашингтон требаше да се сретне со државната секретарка Хилари Клинтон и со потпретседателот Џо Бајден.

Вашингтон: Македонија и Грција самите треба да го решат спорот за името

Телма - 17.02.2011

Македонија и Грција самите треба да го решат спорот за името и не треба да го очекуваат тоа од некој друг, е пораката што на премиерот Груевски му беше упатена од потпретседателот на САД Бајден...

Средби на Груевски со Бајден и Клинтон

Идивиди - 17.02.2011

Вашингтон, 16 февруари 2011 (МИА) - Ставот на САД е дека Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, оти тоа можат да го направат само Скопје и Атина, а не некој друг, изјави ...

Бајден бара демократија во Македонија

Алфа - 17.02.2011

Американската администрација побарала од Никола Груевски во Македонија да се почитуваат основните демократски принципи. Дека потпретседателот на САД тоа му го кажал на македонскиот премиер се ...

Клинтон со загриженост и со пофалби на средбата со Груевски

Форум - 17.02.2011

Загриженост за состојбите во владеењето на правото, независност на медиумите и цивилното општество, но и признание за учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан, изразила државниот ...

Посетата е битна, очекувањата - различни

Н.Македонија - 17.02.2011

Политичките партии се согласуваат дека посетата на премиерот Никола Груевски на Вашингтон е една од најзначајните средби за македонската дипломатија, но различни им се очекувањата од разговорите ...

Од лажење фајде нема

Шпиц - 17.02.2011

Загрижен сум од неискреноста со која премиерот Никола Груевски ја прокоментира средбата со државната секретарка на САД Хилари Клинтон и со потпретседателот Џо Бајден.

Името и реформите главни теми на средбите на Груевски со Бајден и Клинтон

Кирилица - 17.02.2011

Ставот на САД е дека Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, дека тоа можат да го направат само Скопје и Атина, а не некој друг, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по ...

Клинтон со загриженост и со пофалби на средбата со Груевски

МРТ - 17.02.2011

Загриженост за состојбите во однос на владеењето на правото, независноста на медиумите и цивилното општество, но и признание за учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан изразила ...

Името и реформите во фокусот на разговорите на Груевски со Бајден и Клинтон

МРТ - 17.02.2011

Ставот на САД е дека Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, оти тоа можат да го направат само Скопје и Атина, а не некој друг, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по ...

Официјално од Белата куќа по средбата Груевски-Бајден

Канал5 - 17.02.2011

Во официјалното соопштение од Белата куќа по средбата на потпретседателот Џозеф Бајден со премиерот Никола Груевски се вели : „Потпретседателот се сретна со македонскиот Премиер Никола Груевски, за ...

Пораки од Бајден и Клинтон до Груевски

Канал5 - 17.02.2011

Да се нагласат напорите на администрацијата на Обама за мир, стабилност и просперитет во Европа, тоа беше целта на средбата меѓу потпретседателот Џозеф Бајден и премиерот Никола Груевски.

Груевски: Продолжуваме со интензивни реформи и модернизација

МРТ - 17.02.2011

Марија Котовска Реформскиот процес и модернизацијата на Македонија како и проблемот што Атина го има со нашето Уставно име, беа во фокусот на средбите на македонскиот премиер Никола Груевски со ...

САД ќе поддржат решение кое ќе го договорат Скопје и Атина

Вечер Прес - 17.02.2011

И Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон бараат Груевски и Папандреу да го решат името. Дали тоа значи дека САД ќе извршат притисок врз Грција да се зборува само за име, а не и за ...

Клинтон со загриженост и со пофалби на средбата со Груевски

Точка - 17.02.2011

Загриженост за состојбите во однос на владеењето на правото, независноста на медиумите и цивилното општество, но и признание за учеството на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан изразила ...

САД ја сметаат Македонија за рамноправен сојузник

Курир - 17.02.2011

На средбите во Вашингтон, покрај за името, најмногу се разговарало за текот на реформите во Македонија. Од американска страна биле позитивно оценети реформите што ги спроведува македонската Влада и ...

Груевски се сретна со Бајден и Клинтон

eReporter - 17.02.2011

Американската влада и порача на Македонија, но и на Грција да не очекуваат друг да го реши долгодишнниот спор за името, туку самите да изнајдат решение.

Груевски по средбите со Бајден и Клинтон: Фокусирани на решение за името

Нетпрес - 17.02.2011

Прашање за кое Груевски оцени дека на средбите му било посветено најмногу време е евроатлантската интеграција на Македонија, неодминливо поврзана со проблемот со името, јавува Гласот на Америка на ...

Бајден и Клинтон изразиле загриженост за состојбите во земјава

Press24 - 17.02.2011

Потпретседателот и Државниот Секретар на САД на средбите со Груевски изразиле загриженост за судството, слободата на независните медиуми и меѓуетничките односи во Македонија.

Името главна тема на разговорите во Вашингтон

Курир - 17.02.2011

Премиер Никола Груевски по средбите во Вашингтон со американскиот потпретседател Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон изјави дека ставот на САД е дека Македонија и Грција треба сами да го ...

Вашингтон за средбите со Груевски

eReporter - 17.02.2011

Важноста на владеењето на правото, слободата на независните медиуми и добрите меѓуетнички односи во Македонија, ги истакнал американскиот потпретседател Џо Бајден за време на вчерашната средба со ...

Груевски - Македонија и Грција сами да го решат спорот

Inpress - 17.02.2011

Вашингтон, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) Ставот на Соединетите Американски држави е дека Македонија и Грција треба да го решат проблемот и дека само ние можеме да најдеме решени и не треба да очекува ...

Бајден - Решавањето на спорот ќе ја придвижи Македонија кон НАТО

Inpress - 17.02.2011

Вашингтон, 17. февруари 2011 (ИНПРЕС) САД се надеваат на успешно решавање на спорот помеѓу Скопје и Атина, што ќе го забрза влезот на Македонија во НАТО, изјави потпретседателот на САД Џо Бајден.

Клинтон - САД се посветени на иднината на Косово

Inpress - 17.02.2011

Вашингтон, 17. февруари 2011 (ИНПРЕС) извор: CNN фото: архива Американскиот државен секретар Хилари Клинтон му ја честиташе на Косово третата годишнина од прогласувањето на независноста.

Подготвителна средба на Груевски со Гордон

А1 - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време се сретна со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Филип Гордон, како подготовка на денешната средба со ...

Средба на Груевски со Клинтон и Бајден

А1 - 16.02.2011

Денес е главен ден од посетата на македонскиот премиер Никола Груевски на Вашингтон, но досега нема многу информации во јавноста за тоа како се одвива.

Македонскиот премиер во САД

BBC - 16.02.2011

На покана на американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон треба да се сретне со американскиот државен врв.

САД загрижени за насоките во Македонија

BBC - 16.02.2011

Соединетите Држави, од високо ниво на администрацијата во Вашингтон, и посочуваат на Македонија на важноста од владеењето на правото, слободата на независните медиуми и добрите меѓу-етнички односи во ...

Груевски денеска на средби со Клинтон и Бајден

Deutsche Welle - 16.02.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска (16.02.2011) во Вашингтон ќе има средба со американската министерка за надворешни работи Хилари Клинтон, како и со потпретседателот Џо Бајден.

Груевски се среќава со Бајден и Клинтон

Р.С.Европа - 16.02.2011

Претседателот на владата на РМ Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон.

Тешки средби во Вашингтон

Р.С.Европа - 16.02.2011

За опозицијата денешната средба на премиерот Никола Груевски во Вашингтон со американскиот потпретседател Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон е значајна.

Груевски разговараше со Бајден и Клинтон

Р.С.Европа - 16.02.2011

Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по средбите во Вашингтон со американскиот потпретседател Џо Бајден и државниот секретар Хилари ...

Вашингтон: средби на Груевски со Бајден и Клинтон

Телма - 16.02.2011

Во американскиот Стејт департмент пред околу половина час започна средбата на премиерот Никола Груевски со државниот секретар Хилари Клинтон.

Средби на Груевски со Бајден и Клинтон

Кајгана - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател. Џозеф Бајден и државниот секретар, Хилари Клинтон, во рамки на неговата дводневна посета на САД.

Груевски во Вашингтон на средби со Бајден и Клинтон

Алфа - 16.02.2011

Стратешките определби на Република Македонија и напорите што ги прави државниот врв за надминување на отвореното прашање со Грција, со што би се отстранила единствената пречка за членство на ...

Груевски денеска во Белата куќа

Дневник - 16.02.2011

Македонскиот премиер денеска најпрвин ќе има средба со потпретседател Џо Бајден, а потоа и со државниот секретар Хилари Клинтон, а главно прашање се очекува да биде името Прашањето за името ќе биде ...

Подготвителна средба на Груевски со Гордон

Форум - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време се сретна со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Филип Гордон, како подготовка на денешната средба со ...

Средбата со Бајден е за вековните, а не за тековните маки

Н.Македонија - 16.02.2011

Спорот за името со Грција се очекува да биде главната тема, а не нарушените коалициски односи поради објектот на Кале, бојкотот на Собранието од опозицијата или, пак, затворањето на сметката на ...

Груевски прво кај Бајден, па кај Клинтон

Алфа - 16.02.2011

За половина час македонскиот премиер ќе влезе во кабинетот на државниот секретар овде во Вашингтон. Предвидено е средбата да трае 45 минути. Засега, не е најавена изјава на Клинтон по состанокот.

Груевски се сретна со Клинтон, па оди на средба со Бајден

Алсат-М - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево по локално време во Белата куќа во Вашингтон има средба со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Бајден и Клинтон бараат Груевски и Папандреу да го решат името

Алфа - 16.02.2011

САД сметаат дека името мора да се реши и дека тоа мора да го направат Македонија и Грција, а не само да очекуваат помош отстрана,, - тоа како што предмалку изјави Груевски била главната порака која ...

Името и реформите во фокусот на разговорите на Груевски со Бајден и Клинтон

Алсат-М - 16.02.2011

Ставот на САД е дека Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, оти тоа можат да го направат само Скопје и Атина, а не некој друг, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по ...

Груевски:Спорот за името треба да го решат Македонија и Грција

Форум - 16.02.2011

Спорт за името треба да го решат Македонија и Грција, а не некој друг, изјави вечерва премиерот Никола Груевски, откривајќи за што се разговарало на средбите со американскиот потпретседател Џозеф ...

Груевски: Спорот за името треба да го решат Македонија и Грција

Кајгана - 16.02.2011

Спорт за името треба да го решат Македонија и Грција, а не некој друг, изјави вечерва премиерот Никола Груевски, откривајќи за што се разговарало на средбите со американскиот потпретседател Џозеф ...

Груевски на средби со Бајден и Клинтон

Канал5 - 16.02.2011

Денеска напладне по локално време македонската делегација предводена од премиерот Груевски се среќава со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, за по еден час да се одржи и средбата со ...

Груевски оствари 45-минутна средба со Бајден

МРТ - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон се среќава со американскиот потпретседател Џозеф Бајден, со кој според најавите треба да има 45-минутна средба.

Премиерот Груевски во Вашингтон се сретна со Клинтон и Бајден

Сител - 16.02.2011

Премиерот Груевски вечерва по македонско време во Вашингтон се сретна со државниот секретар Хилари Клинтон и потпретседателот на САД Џозеф Бајден. Името била главна тема во разговорите.

Името и реформите во фокусот на разговорите на Груевски со Бајден и Клинтон

Сител - 16.02.2011

Ставот на САД е дека Македонија и Грција треба да го решат прашањето за името, оти тоа можат да го направат само Скопје и Атина, а не некој друг, изјави македонскиот премиер Никола Груевски по ...

Груевски, Бајден и Клинтон сакаат решение на спорот за името

Вечер Прес - 16.02.2011

Во 18 часот по македонско со Бајден и 21 часот со Клинтон, премиерот Никола Груевски ги презентираше напорите на македонската страна за решавање на спорот за името со Грција во контекст на ...

Груевски се сретна со Бајден и Клинтон: Македонија и Грција заеднички да го решат проблемот

Канал5 - 16.02.2011

Ставот на САД е Македонија и Грција заеднички да го решат проблемот и да останат фокусирани на тоа прашање. Ваква била пораката што на премиерот Никола Груевски му ја испратиле потпретседателот Џозеф ...

Средби на Груевски со Бајден и Клинтон

Точка - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот потпретседател. Џозеф Бајден и државниот секретар, Хилари Клинтон, во рамки на неговата дводневна посета на САД.

Подготвителна средба на Груевски со Гордон

Точка - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време се сретна со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Филип Гордон, како подготовка на денешната средба со ...

Груевски на средба со Бајден и Клинтон

Курир - 16.02.2011

Американско-македонското пријателство, реформски зафати во Македонија како и спорот за името со Грција, денес ќе бидат главните теми на кои ќе разгорава премиерот Никола Груевски во потпретседател на ...

Груевски денеска се среќава со Бајден и Клинтон

Нетпрес - 16.02.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски во рамки на неколкудневната посета во САД попладнево по американско време се сретна со Филип Гордон, помошник државен секретар за Европа и Евроазија, во ...

Подготвителна средба на Груевски со Гордон

Канал 77 - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа по македонско време се сретна со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Филип Гордон, како подготовка на денешната средба со ...

Името и реформите во фокусот на разговорите на Груевски со Бајден и Клинтон

Press24 - 16.02.2011

Груевски по средбите изјави дека добил порака- Македонија и Грција сами да го решат спорот На средбите, како што јави известувачот на МИА од Вашингтон, покрај за името, најмногу се разговарало за ...

Груевски денеска се среќава со Бајден и Клинтон

Inpress - 16.02.2011

Вашингтон, 16. февруари 2011 (ИНПРЕС) Премиерот на Република Македонија Никола Груевски во рамките на неколкудневната посета во САД денеска напладне по американско време ќе има средба со државната ...

Груевски отпатува за Вашингтон

А1 - 15.02.2011

Американско-македонското пријателство, презентација на реформите и спорот за името со Грција се главните теми на средбата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден со премиерот Никола Груевски, ...

Клинтон: Иранците имаат права како Египќаните

BBC - 15.02.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази поддршка за анти-владините демонстранти кои беа дел од судирите со полицијата кои избија во главниот град на Иран, Техеран.

Хилари Клинтон со подршка на демонстрантите во Иран

Р.С.Европа - 15.02.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изтрази подршка за аспирациите на народот во Иран кој протестираше вчера во Техеран. Таа повика да се следи Египет како пример.

Груевски во Вашингтон - Македонија сака да го реши спорот за името

Р.С.Европа - 15.02.2011

Американско - македонските односи, спорот за името со Грција и реформите и состојбите во Македонија се главните теми на средбата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден со премиерот Никола ...

Македонија - Калето и медиумите на масата на Клинтон

Време - 15.02.2011

Игор Чавески Сериозно нарушените меѓуетнички односи во земјата и загрозувањето на слободата на медиумите, се очекува да бидат главна тема на утрешните разговори на премиерот Никола Груевски со ...

Премиерот Груевски во посета на Вашингтон

Утрински - 15.02.2011

Потврда на американско-македонското пријателство, презентација на главните реформски зафати и спорот за името со Грција се главните теми на средбата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден со ...

Грчките иселеници го кодошат „Груевскис“ во САД

Утрински - 15.02.2011

Премиерот Никола Груевски денес е во Вашингтон на први официјални средби со американската администрација откако е на оваа функција во Македонија.

Груевски во Вашингтон на средби со Бајден и Клинтон

Идивиди - 16.02.2011

Вашингтон, 16 февруари 2011 (МИА) – Стратешките определби на Република Македонија и напорите што ги прави државниот врв за надминување на отвореното прашање со Грција, со што би се отстранила ...

Премиерот Груевски во работна посета на Вашингтон

Алфа - 15.02.2011

Потврда на американско-македонското пријателство, презентација на главните реформски зафати и спорот за името со Грција се главните теми на средбата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден со ...

Клинтон со поддршка до демонстрантите во Иран

Алфа - 15.02.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон упати поддршка до илјадниците демонстранти – подржувачи на опозицијата кои вчера протестираа во главниот град на Иран.

Премиерот Груевски во работна посета на Вашингтон

Алсат-М - 15.02.2011

Потврда на американско-македонското пријателство, презентација на главните реформски зафати и спорот за името со Грција се главните теми на средбата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден со ...

Името ќе се разгледува со Бајден и со Клинтон

Н.Македонија - 15.02.2011

Покрај прашањето за името, за време на посетата на Груевски во Вашингтон ќе бидат отворени и прашања, како што се слободата на медиумите и владеењето на правото ГРУЕВСКИ ВО ВАШИНГТОН Посетата на ...

Груевски прво Хилари Клинтон, па кај Бајден

Алфа - 15.02.2011

Прво кај Хилари Клинтон , па потоа кај Џо Бајден – таква ќе биде утрешната агенда на Никола Груевски. Поминаа неколку години откако еден македонски политичар имал такви домаќини овде во Вашингтон.

Груевски во Вашингтон се сретна со Гордон пред средбите со Бајден и Клинтон

Алсат-М - 15.02.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево во Вашингтон по американско време се сретна со Филип Гордон, помошник државен секретар за Европа и Евроазија.

По разговорите со Клинтон, Груевски на средба со Бајден во Белата куќа

Сител - 16.02.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево по локално време во Белата куќа во Вашингтон има средба со американскиот потпретседател Џо Бајден.

Груевски во Вашингтон на средби со Бајден и Клинтон

МРТ - 16.02.2011

Стратешките определби на Република Македонија и напорите што ги прави државниот врв за надминување на отвореното прашање со Грција, со што би се отстранила единствената пречка за членство на ...

Груевски денес на средби со Бајден и Клинтон

Кирилица - 16.02.2011

Стратешките определби на Република Македонија и напорите што ги прави државниот врв за надминување на отвореното прашање со Грција, со што би се отстранила единствената пречка за членство на ...

Клинтон ги поддржува протестите во Иран

Канал5 - 15.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ги подржа протестите во Иран што беа организирани во знак на поддршка на демонстрациите во Каиро.

Груевски во Вашингтон

Канал5 - 15.02.2011

На утрешната работна средба Груевски – Бајден се очекува да стане збор за неизбежното прашање името, како и за реформските зафати на Македонија, а сето тоа во контекст на пријателството меѓу двете ...

Хилари Клинтон ги подржува протестите во Иран

Сител - 15.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон, ги подржала илјадниците граѓани кои во понеделникот протестираа на улиците на главниот град на Иран.

Што ќе бараме ние, а што Американците од нас?

Вечер Прес - 15.02.2011

Она што е извесно е дека ќе стане збор за прашањето за името. Се знае и дека македонската делегација, ќе ја потенцира посветеноста за надминување на отвореното прашање со Грција, што треба да ги ...

Хилари Клинтон ги подржува протестите во Иран

Точка - 15.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон, ги подржала илјадниците граѓани кои во понеделникот протестираа на улиците на главниот град на Иран.

Груевски во Вашингтон на средби со Бајден и Клинтон

Press24 - 16.02.2011

На пладне по источно време, премиерот Груевски ќе се срете со потпретседателот Џозеф Бајден а со дравниот секретар Хилари Клинтон средбата ќе се одржи 3 часа подоцна Стратешките определби на ...

Груевски во посета на Вашингтон

Курир - 15.02.2011

Премиерот Никола Груевски утре во Вашингтон ќе оствари средба со американскиот потпретседател Џозеф Бајден каде што ќе разговараат за американско-македонското пријателство, за главните реформски ...

Хилари Клинтон ги поддржува протестите во Иран

Нетпрес - 15.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон, ги поддржала илјадниците граѓани кои во понеделникот протестираа на улиците на главниот град на Иран.

Клинтон ги подржа протестите во Иран

Канал 77 - 15.02.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон, ги подржала илјадниците граѓани кои во понеделникот протестираа на улиците на главниот град на Иран.

Хилари Клинтон им даде поддршка на протестите во Иран

Press24 - 15.02.2011

Протестите кои во понеделникот започнаа во главниот град на Иран добија поддршка од американската државна секретарка Хилари Клинтон.

Груевски на 45-минутна средба со Бајден

eReporter - 15.02.2011

Премиерот Никола Груевски денеска во Вашингтон се среќава со американскиот потпретседател Џозеф Бајден, со кој според најавите треба да има 45-минутна средба.

Премиерот Груевски во работна посета на Вашингтон

Inpress - 15.02.2011

Вашингтон, 15 февруари 2011 (ИНПРЕС) Потврда на американско - македонското пријателство, презентација на главните реформски зафати и спорот за името со Грција се главните теми на средбата на ...

Средби на Груевски во Вашингтон

А1 - 14.02.2011

Дури ако и посетата на Вашингтон е подготвувана одамна, околностите во кои средбите ќе се случат прават таа да има вонреден карактер.

Американците ќе кажат, а Груевски ќе реши што понатаму

Утрински - 14.02.2011

Тешки разговори за состојбите во земјава, пред се', за спорот околу името со Грција, го очекуваат премиерот Никола Груевски неделава во Вашингтон на средбите со потпретседателот на САД, Џо Бајден, и ...

Грчката дијаспора до Бајден и Клинтон: Скопје не заслужува во НАТО

Форум - 14.02.2011

Претставници на Пан-Македонската асоцијација, една од најголемите грчки организации во САД, преку писмо испратено до потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон даваат аргументи ...

Грчката дијаспора до Бајден и Клинтон: Скопје не заслужува во НАТО

Кајгана - 14.02.2011

Претставници на Пан-Македонската асоцијација, една од најголемите грчки организации во САД, преку писмо испратено до потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон даваат аргументи ...

Грците од САД не ја сакаат Македонија во НАТО

Алфа - 14.02.2011

Грчката дијаспора им пишува катиљ-фермани на Бајден и Клинтон. Бараат од нив никако да не дозволат Македонија да стане членка на НАТО. „Македонија сеуште не е сериозен кандидат за членство во НАТО.

Грците во САД им објаснуваат на Бајден и Клинтон зошто Македонија не заслужува во НАТО

Сител - 14.02.2011

Грчката заедница во САД со писмо испратено до американскиот потпретседател, Џозеф Бајден, и државниот секретар, Хилари Клинтон, си зеле задача пред посетата на премиерот Никола Груевски да ги ...

Грција тврди: Македонија не ги почитува малцинствата и има слаб придонес во НАТО?!

Сител - 14.02.2011

Грција ја “минира“ посетата на Груевски на Вашингтон. Со писмо адресирано до потпретседателот Бајден и Државниот секретар Клинтон, челниците со кои се сретнува Груевски, грчката дијаспора, поддржана ...

Македонија не ги почитува малцинствата и има слаб придонес во НАТО?!

Вечер Прес - 14.02.2011

Ова е прва официјална посета на Груевски на САД во 5-годишното владеење. Со писмо адресирано до потпретседателот Бајден и државниот секретар Клинтон, Грција се обидува да ја минира оваа посета на ...

Грчката дијаспора до Бајден и Клинтон: Скопје не заслужува во НАТО

Точка - 14.02.2011

Претставници на Пан-Македонската асоцијација, една од најголемите грчки организации во САД, преку писмо испратено до потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон даваат аргументи ...

Грците во САД им објаснуваат на Бајден и Клинтон зошто Македонија не заслужува во НАТО

Нетпрес - 14.02.2011

Грчката заедница во САД со писмо испратено до американскиот потпретседател Џозеф Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон си зеле за задача пред посетата на премиерот Никола Груевски да ги потсетат ...

Спорот за името во својата разрешница?

Курир - 14.02.2011

Се зголемува дипломатската активност за конечно решавање на спорот за името со Грција. Скопје и Атина во периодот кој следи ќе бидат под голем меѓународен притисок, во кој покрај Вашингтон ...

Грција ја „минира“ посетата на Груевски на Вашингтон

Курир - 14.02.2011

Со писмо до потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон кои задутре се сретнуват со премиерот Груевски, грчката дијаспора се обидува да ја обезвредни посетата.

Клинтон ги поддржа напорите на Грција за излез од кризата

Inpress - 14.02.2011

Атина, 14. февруари 2011 (ИНПРЕС) Премиерот на Грција Јоргос Папандреу и државниот секретар на САД Хилари Клинтон разговараа во неделата по телефон за напорите на Атина за излез од тешката криза.

Грчкото лоби ја „минира“ посетата на Груевски на Вашингтон!

Inpress - 14.02.2011

Вашингтон, 14. февруари 2011 (ИНПРЕС) Грчкото лоби во САД ја оневозможува посетата на македонскиот премиер Никола Груевски на Вашингтон.