TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелските сили убија најмалку четворица Палестинци

А1 - 22.09.2002

Израелските сили убија најмалку четворица Палестинци во демонстрациите го градовите од Западниот Брег, што се одржаа во знак на поддршка на опколениот палестински водач Јасер Арафат, потврдија болнички извори. Според овие извештаи, двајца Палестинци биле убиени во Рамалах, еден во бегалскиот камп ...

Израел упадна во штабот на Арафат, уапси 20 милитанти

Вест - 21.09.2002

Израелската армија уништува зграда од штабот на Арафата во Рамалах РАМАЛАХ, 21 септември (Ројтерс) - Израелските сили вчера извршија упад во објектите околу штабот на Јасер Арафат продолжувајќи ја опасадата врз претседателксиот комплекс откако еден палестински самоубиствен бомбаш уби шест лица во ...

Обрачот околу Јасер Арафат се стега

Утрински - 21.09.2002

Акција на израелската армија врз седиштето на палестинскиот лидер во Рамалах Израел планира да го протера Јасер Арафат во егзил во појасот Газа или некаде во странство Израелската армија го затегнува обрачот околу седиштето на палестинскиот лидер Јасер Арафат во градот Рамалах на Западниот Брег, а ...

Израелците повторно го сардисаа Арафат

Дневник - 21.09.2002

ПО САМОУБИСТВЕНИОТ БОМБАШКИ НАПАД ВО ТЕЛ АВИВ Израелските сили прексиноќа повторно ја опколија резиденцијата на палестинскиот лидер Јасер Арафат во Рамалах на Западниот брег како одговор на самоубиствениот бомбашки напад во Тел Авив при што загинаа пет луѓе, јави Ројтерс.

Израел го изолира Јасер Арафат

А1 - 20.09.2002

Израелската влада едногласно реши да го изолира палестинскиот лидер Јасер Арафат во неговиот главен штаб во Рамалах, јавува израелското радио. Владата ја разгледувала можноста за протерување на Арафат, меѓутоа таа е отфрлена по оценката дека тоа ќе биде понеповолно за Израел.

Израел го одби палестинскиот мировен план

Вест - 19.09.2002

ЕРУСАЛИМ, 19 септември, (АП) - Израел ја одби палестинската понуда за сопирање на нападите врз цивилите, како прв чекор кон постигнување постепено примирје, а премиерот Шарон додаде дека нема да се задоволи со ништо помалку од "целосно сопирање" на насилството.

Јасер Арафат на лични сметки има 1,3 милијарди долари!?

Капитал - 19.09.2002

Неколку израелски институции тврдатЈасер Арафат на лични сметки има 1,3 милијарди долари!?Во таа сума се вклучени и повеќе од 500 милиони долари контролирани од Палестинската ослободителна организација (ПЛО), чии средства се управувани одделно од буџетот на палестинската автономија Сервис ...

Невработеноста на палестинските територии е 35%, а бруто-доходот по жител 1.300 долари годишно

Капитал - 19.09.2002

Тешката задача на Селам ФајадНевработеноста на палестинските територии е 35%, а бруто-доходот по жител 1.300 долари годишноИ САД почнаа да се интересираат за парите на Јасер Арафат. И САД почнаа да се интересираат за парите на Јасер Арафат.

Палестинска држава до 2003. година

А1 - 18.09.2002

Тело на еден Израелец, убиен со истрел во главата, е пронајдено изутрината в зори во еден јавен склад на Западниот брег, објави израелското радио. Меѓународното тело што се занимава со Блискиот Исток, познато како „Квартет“, побара до 2003-та година да се формира палестинска држава со привремени ...

Уапсени 23 Палестинци

А1 - 17.09.2002

Израелската војска во текот на изминатата ноќ во појасот Газа уапси 23 Палестинци, соопшти војската, додавајќи дека приведените во близината на Кан Јунис се осомничени како милитанти. Во тоа подрачје се откриени и уништени девет тајни фабрики за производство на оружје, како и две куќи на ...