TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: „Референдумот ќе биде тест за демократската зрелост“

А1 - 19.09.2004

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавите на дел од функциониерите на владеачките партии за евентуални негативни реперкусии за стабилноста на Македонија по евентуалната успешност на референдумот се продолжение на трендот на создавање клима на недоверба и страв меѓу македонските граѓани.

Тачи: „Немам политички несогласувања со Џафери“

А1 - 18.09.2004

Потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи и денеска пред новинарите го подобруваше впечатокот по изјавите во врска со референдумот, кои беа спротивни од официјалниот став на неговата партија и на лидерот Џафери. „Немам политички несогласувања со Џафери, меѓу нас е спорна само процедурата за ...

ВМРО-ДПМНЕ е заслепена од желбата за власт

Време - 18.09.2004

СДСМ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ВМРО-ДПМНЕ е заслепена од голата борба за власт и воопшто не води сметка за доброто на граѓаните. Успешниот референдум автоматски ќе значи враќање на територијалната организација од 1996 година, а тоа ќе значи одење надвор од патот за ЕУ, оцени вчера СДСМ.

ДПА нема да повика да се излезе на референдум

Утрински - 18.09.2004

Седница на Претседателството на партијата на Џафери Според потпретседателот на партијата, Мендух Тачи, изјавата на Џафери била погрешно пренесена и толкувана Гојко Ефтоски ТЕТОВО - ДПА смета дека претстојниот референдум е еднонационален и затоа нема да ги повика Албанците да излезат да гласаат.

Ќе гласам за успех на референдумот

Време - 18.09.2004

ЛИЛЈАНА ПОПОВСКА, ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ПАРЛАМЕНТОТ Зорица Дарковска Потпретседателката на Собранието, Лилјана Поповска, е меѓу ретките претставници на парламентарното мнозинство што отворено му се спротивставија на владиниот концепт на територијална организација.

Успешниот референдум не значи автоматска корекција на новиот Закон

Утрински - 18.09.2004

Социјалдемократите ги демантираат правните експерти "Во јавноста се пласираат тези дека со евентуалниот успех на референдумот автоматски ќе се изврши корекција на новиот Закон за територијална организација и со тоа би се дошло до, условно, подобро и општоприфатливо решение.

Зона на политичко лудило

Дневник - 18.09.2004

СОЦИО-ПСИХОЛОШКА ДИЈАГНОЗА Најмногу немир, неврози, па дури и психо-шокантни ситуации меѓу граѓанството внесува референдумот. Дури и на фамилијарно и интимно ниво. Ќе има ли, по него, војна, тероризам, антитероризам, повторни миграции од Владата и Собранието во шума и на Шара и потоа - пак оттаму ...

Ако сме единствени, референдумот ќе успее

Време - 18.09.2004

КОАЛИЦИЈАТА „ТРЕТИОТ ПАТ“ Коалицијата „Третиот пат“ и Светскиот македонски конгрес (СМК) од идната недела ќе почнат заеднички активности околу претстојната кампања за референдумот, најави Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз, на вчерашната прес-конференција.

За референдумот ќе „пресече“ Централното собрание

Време - 18.09.2004

ДПА Демократската партија на Албанците, и по проширената седница на претседателството одржана во четвртокот, е без конечен став за претстојниот референдумот за територијална организација. Заклучокот е конечниот став на партијата да го каже Централното собрание.

Тачи едно говори пред медиумите, друго пред сопартијците

А1 - 17.09.2004

ДПА и по вчерашната седница на Претседателството не знае како ќе настапи на претстојниот референдум. Членството вели дека било збунето од спротивставените јавни настапи на претседателот и потпретседателот на ДПА Џафери и Тачи околу претстојниот референдум.

Трет пат: „Успешен референдум само со единство и координираност“

А1 - 17.09.2004

Коалицијата „Третиот пат“ ќе се вклучи со целиот свој капацитет во претстојното референдумско изјаснување на граѓаните против територијалната поделба на државата, информира денеска на прес-конференција Павле Трајанов, претседател на „Демократскиот сојуз“, членка на коалцијата.

Нема да повикуваме да се бојкотира референдумот

Време - 17.09.2004

НИКОЛА ЌУРКЧИЕВ, ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА СДСМ Александра М. Митевска Низ кампањата за референдумот ќе се демистифицираат многу работи, тези и ставови, кои се исклучително важни за секојдневието на граѓаните, а се потврдија и како податливи за шпекулации, манипулации и сценарија - вели Никола ...

Референдум мора да има, а децентрализацијата е во согласност со Рамковниот

Утрински - 17.09.2004

Став на Стејт департментот околу актуелната ситуација во Македонија Американскиот Стејт департмент смета дека македонската Влада е обврзана да ги исполни своите уставни обврски за одржување референдум, исто како што мора да ги исполни своите обврски за натамошна примена на Рамковниот договор.

И референдумот и рамковниот се обврска на Македонија

Дневник - 17.09.2004

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ Американскиот Стејт департмент смета дека македонската Влада е обврзана да ги исполни своите уставни обврски за одржување на референдум, исто како што мора да ги исполни своите обврски за натамошна примена на рамковниот договор, јави радиото Гласот на Америка на македонски јазик.

Референдумот ќе ја принуди власта на нови преговори за меѓите?

Утрински - 17.09.2004

Зачестени пораки од западните престолнини за импликациите од можниот позитивен исход на референдумот Американскиот Стејт департмент смета дека македонската Влада е обврзана да ги исполни своите уставни обврски за одржување референдум, исто како што мора да ги исполни своите обврски за натамошна ...

ДЕМОКРАТИЈА НА ЛАЖИЧКА!

Вечер Прес - 17.09.2004

Деновиве, претставниците на Европската унија фатија темпо и уфрлија во "петта". Од Брисел, од Скопје, од сите страни ни испраќаат исто интонирани пораки - го почитуваме уставното право на референдум, но од резултатот зависи натамош ниот од на Република Македонија кон евроатлантските интеграции, за ...

Референдумот ги разедини Тачи и Џафери

А1 - 16.09.2004

Лидерите Арбен Џафери и Мендух Тачи се разединија околу прашањето по референдумот за новата територијална поделба. Ако Џафери неодамна ги повика симпатизерите и албанската заедница да излезат и да го поддржат референдумот Тачи вечерва со контра став дека Албанците не треба да го поддржат ...

САД е „за“ референдумот, но и „за“ рамковниот

А1 - 16.09.2004

Американскиот Стејт департмент смета дека македонската влада е обврзана да ги исполни своите уставни обврски за одржување на референдум, исто како што мора да ги исполни своите обврски за натамошна примена на Рамковниот договор.

Според ОБСЕ значаен дел од граѓани ќе излезат на референдум

А1 - 16.09.2004

Значаен дел од македонските граѓани ќе излезат на претстојниот референдум се вели во интерен извештај на Европската организацијата за безбедност и соработка. Според информациите на ОБСЕ собрани во неформални разговори со граѓани и претставници на локалните власти најголем дел од запрашаните граѓани ...

ОБСЕ проценува дали да испрати набљудувачи за референдумот

Утрински - 16.09.2004

ПРЕС Скопје - Натамошното одложување на процесот на децентрализација сериозно ќе го изложат на ризик приближувањето на Македонија кон Европската унија, изјави на вчерашната прес-конференција портпаролот на мисијата на ЕУ во Македонија, Шина Томсон.

Референдумитис

Време - 16.09.2004

Зоран Андоновски Добро. Да земеме дека е легитимен стравот на Европската Унија од референдумот во Македонија. Унијата, како идно семејство на посвојчето Македонија, е загрижена што ќе стане со нејзиното идно чедо по референдумската настинка.

Ако референдумот успее, збогум од ЕУ

Дневник - 16.09.2004

ЕВРОПСКИ ДИПЛОМАТИ ТВРДАТ Европската комисија нема да се колеба да # испрати на Македонија негативен одговор на прашалникот ако не биде спроведена децентрализацијата Македонија нема начин да ја избегне ревизијата на општинските граници без разлика дали станува збор за сегашниот владин предлог за ...

Ако референдумот успее, во Македонија е потребен мек протекторат

Време - 16.09.2004

ЏАФЕРИ ЗА БУГАРСКАТА АГЕНЦИЈА „ФОКУС“ Ако референдумот за новата територијална поделба на Македонија успее, неминовни ќе бидат не само парламентарни избори и нови преговори, туку и воспоставување еден вид „мек“ меѓународен протекторат во државата, соопшти бугарската новинска агенција „Фокус“.

Партиите на заедниците се думаат за референдумот

Време - 16.09.2004

ДОДЕКА СДСМ И ЛДП СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА КАМПАЊА Александра М. Митевска Се уште не е дефиниран ставот за референдумот на партиите на етничките заедници што партиципираат во коалицијата „Заедно“. Иако партиите на Србите и на Турците гласаа против новиот Закон за територијална организација, конечниот ...

Брисел ќе ја притисне ДУИ за децентрализацијата

Утрински - 16.09.2004

Според дипломатски извори брисел - Европската унија нема план Б за референдумот, но по сў изгледа има таков план за процесот за децентрализацијата, се дознава неофицијално од дипломатски извори. Од страв дека успехот на референдумот за територијална организација може да го проблематизира Охридскиот ...

Секој со посебна стратегија

Време - 16.09.2004

ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ И РЕФЕРЕНДУМОТ Демократската унија за интеграција ќе прави кампања за бојкот на референдумот. Кампањата на ДУИ ќе биде слична на таа што ја најавија нивните партнери во владината коалиција, СДСМ и ЛДП, пишува дневниот весник на албански јазик „Факти“.

Андов: Последна шанса за граѓаните да си ја вратат силата

Време - 16.09.2004

ЛИБЕРАЛИТЕ СЕ ФОКУСИРААТ САМО НА РЕФЕРЕНДУМОТ Тезата дека претстојниот референдум ќе ја одложи интеграцијата на Македонија во Европската Унија е чудна реченица, бидејќи досега немало ниту една конкретна најава за тоа кога земјата би била примена во Унијата за да се знае дали и за колку референдумот ...

ДПА ја урна тезата дека референдумот е етнички

Дневник - 16.09.2004

ВМРО-НАРОДНА Ако референдумот успее и се предизвикаат предвремени парламентарни избори, ние со ДПА ќе изнајдеме подобро решение за територијалната организација од тоа што го изгласа владејачката коалиција, рече Весна Јаневска, претседателката на ВМРО-Народна, на вчерашната прес-конференција.

Владата на СДСМ е елементарна непогода

Дневник - 16.09.2004

ЛП ОБВИНУВА Во историјата на Македонија 15 септември ќе остане запаметен како ден на бескрупулозните лаги на СДСМ, кои имаа трагични последици за земјава, оцени вчера Стојан Андов, претседател на Либералната партија. - Тој ден може да се означи како елементарна непогода за државата.

Тест-референдум за соживот

Време - 16.09.2004

ПО ИЗЈАСНУВАЊЕТО ПРОТИВ ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Сотир Ристо <> Идејата за референдум во кој граѓаните би се изјасниле дали се за соживот помеѓу националните заедници и за имплементација на охридскиот договор, која произлезе од ПДП, политичарите ја толкуваат различно.

Андов не се потпиша во барањето за доверба на Владата

Утрински - 16.09.2004

Лидерот на Либералната партија смета дека засега е најважен референдумот ЛП ги става на располагање своите капацитети за да успее референдумот Лидерот на Либералната партија, Стојан Андов, не се потпиша на иницијативата за доверба на Владата поведена од страна на крилото на Љупчо Георгиевски во ...

Андов: „Референдумот нема да го одложи приемот во ЕУ“

А1 - 15.09.2004

Стојан Андов смета дека изјавите на претставници на власта оти претстојниот референдум ќе ја одложи интеграцијата на Македонија во ЕУ се само приказни со оглед дека досега немало ниту една конкретна најава кога земјата би била примена во Унијата за да се знае дали и за колку референдумот би го ...

Томпсон повтори дека референдумот ќе не оддалечи од ЕУ

А1 - 15.09.2004

Европа преку својот портпарол и денеска уште еднаш го повтори својот став дека одржувањето на референдумот ќе ја забави децентрализацијата и дека Македонија ќе се оддалечи од влезот во Европската унија. Македонија само преку Охрид ќе влезе во Европа е девизата до која се држи Унијата, а според нив ...

ОБСЕ референдумот ќе го следи со само 50 набљудувачи

А1 - 15.09.2004

Гласањето на претстојниот референдум за територијална поделба ОБСЕ најверојатно ќе го следи со само 50 меѓународни набљудувачи, за разлика од претседателските избори кога испратија 312 или последните парламентарни кога во земјава престојуваа над 850 монитори, дознава А1.

Европската унија нема алтернативен план за референдумот

Утрински - 15.09.2004

Во Брисел вчера се одржа политички дијалог меѓу Македонија и ЕУ Европската унија нема алтернативен план за референдумот во Македонија и иако официјалните очекувања се дека тој нема да успее главната порака, сепак, е дека ако успее, тоа ќе претставува сериозно враќање назад во интеграцијата кон ...

Да не философираме - нема план Б, планот А ќе успее

Време - 15.09.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСТВОТО НА ЕУ НИ ПОРАЧУВА Зоран Андоновски Специјално за „Време“ од Брисел Референдумот во Македонија нема да успее, убеден е Бернард Бот, министерот за надворешни работи на Холандија и претседавач на ЕУ. Европа нема постреферендумски план Б затоа што верува дека планот А ќе успее и нема ...

ЕУ НЕМА ПЛАН "Б" АКО УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ, ОБСЕ ПРОЦЕНУВА ДАЛИ ДА ИСПРАТИ НАБЉУДУВАЧИ

Канал5 - 15.09.2004

Натамошното одложување на процесот на децентрализација сериозно ќе го изложат на ризик приближувањето на Македонија кон Европската унија, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на мисијата на ЕУ во Македонија, Шина Томсон.

ЕУ верува во разумно гласање на референдумот

Дневник - 15.09.2004

МИНИСТЕРКАТА МИТРЕВА ВО БРИСЕЛ Европската Унија не сака да филозофира за план "Б" ако не успее референдумот, зашто дипломатите во Брисел се убедени дека граѓаните ќе бидат разумни кога ќе гласаат на 7 ноември. Унијата предупредува дека одлагањето на децентрализацијата сериозно ќе го загрози ...

ЕУ не верува дека референдумот ќе успее

Вест - 15.09.2004

ПРВ СОВЕТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА СО ЕВРОПСКАТА УНИЈА (Специјално од Брисел: Леонид Јаневски) Централна тема на првиот Совет за стабилизација и асоцијација што Македонија го одржа со претставниците на европските институции во Брисел повторно била децентрализацијата и ...

БЕЗ ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА НЕ МОЖЕ ВО ЕУ

Вечер Прес - 15.09.2004

"Европската Унија го поздравува прогресот во имплементирањето на Рамковниот договор и ја охрабрува владата да продолжи со неговото целосно имплементирање, зашто тоа е клучно за натамошниот прогрес на Македонија кон интеграцијата во ЕУ.Бидејќи нема алтернатива за мултиетнич ката иднина на ...

Брисел прогнозира неуспешен референдум

А1 - 14.09.2004

ЕУ нема план Б во случај на успешен референдум, затоа што во Брисел се сигурни дека референдумот нема да успее. Претседавачот на Унијата холандскиот министер за надворешни работи Бернард Бот и порача на македонската јавност дека она што е договорено во Охрид мора да се спроведе, доколку Македонија ...

Петров бара 420.000 евра за кампања за референдумот

А1 - 14.09.2004

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров, денеска упати формален допис до Државната изборна комисија, во кој бара околу 420.000 евра за финансирање на кампањата за претстојниот референдум против територијалната поделба.

Автоматски ќе се вратат старите општински граници

Време - 14.09.2004

АКО УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ Александра М. Митевска Ако успее референдумот против новата територијална организација, по автоматизам ќе се врати во сила стариот закон од 1996 година, според кој Македонија има 123 општини. Според правните експерти, одлуката од референдумот ќе се спроведе со самото ...

Џафери докажа дека референдумот не е еднонационален

Време - 14.09.2004

СПОРЕД ВМРО-ДПМНЕ Вклучувањето одредени политички партии од албанскиот кампус во референдумското изјаснување е доказ дека претстојниот референдум не е еднонационален и дека Законот за територијална организација е штетен за сите граѓани на Република Македонија, рече на вчерашната прес-конференција ...

Референдумски гатачи

Време - 14.09.2004

Сунчица Стојановска Вистинската кампања пред референдумското изјаснување уште не почнала, а оние што милуваат да се нарекуваат политичари веќе направија циркуска претстава од демократското право на граѓаните сами да одлучуваат во какви општини сакаат да живеат.

ЕУ сака информации од прва рака за децентрализацијата

Утрински - 14.09.2004

ПОСЕТА БРИСЕЛ - Министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, денеска во Брисел ќе дава отчет пред функционерите на ЕУ за политичката ситуација во Македонија, на првиот политички дијалог во рамките на Советот за стабилизација и асоцијација.

СДСМ ги плаши и ги лаже граѓаните

Дневник - 14.09.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА Вклучувањето на албански партии е доказ дека референдумот не е еднонационален, велат во најголемата опозициска партија Тврдењето на СДСМ дека постои таен договор помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДПА е уште една лага со која треба граѓаните да се заплашат и да се деморализираат, порача ...

Петров вчера до ДИК ги доставил барањата за негови претставници во избирачките одбори

Канал5 - 14.09.2004

Тодор Петров вчера до ДИК и анкетната комисија за заштита на човековите права го доставил барањето за негови претставници во избирачките одбори, а денеска го ковертирал второто, за 420 илјади евра што очекува од државата да ги добие за кампањата за престо Тодор Петров вчера до ДИК и анкетната ...

Петров бара 420.000 евра за кампањата

Дневник - 14.09.2004

РЕФЕРЕНДУМ Тодор Петров како организатор на референдумот денеска ќе побара 420.000 евра за јавна кампања и ако не ги добие, најави дека ќе ја тужи државата. Тој бара од ДИК да го извести кога ја доставила листата на "негови" членови во регионалните и општинските комисии, како и на претставници во ...

ЈАДИЦА?!

Вечер Прес - 14.09.2004

Лидерот на ДПА, Арбен Џафери, деновиве ги замисли политичките партии во Македонија - и македонските и албанските. Се стави во центарот на вниманието, излегувајќ и од молкот со гласен повик до членството за масовено излегување на претстојниот референдум.

КОЈ ЈА ДЕЛИ, А КОЈ ЈА СПАСУВА МАКЕДОНИЈА?

Вечер Прес - 14.09.2004

Политичките партии, иако с&"238; уште неофицијално, веќе ја почнаа кампањата за претстојниот референдум. Главна теза очекувано ќе биде кој ја дели, а кој ја спасува Македонија, без да се понудат аргументи за исправноста на законското решенија на новата територијална поделба.

ДПМНЕ: „Референдумот не е еднонационален“

А1 - 13.09.2004

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ го поздрави вклучувањето на ДПА во кампањата за претстојниот референдумот, затоа што тоа докажува дека тој не е еднонационален и дека новата територијална поделба е погубна за сите граѓани, независно од нивната етничка припадност.

СДСМ: Џафери е лицемер

Вест - 13.09.2004

Повикот на Арбен Џафери до Албанците да излезат на референдумот и да гласаат против новиот Закон за територијална организација е лицемерие и поигрување со судбината на Република Македонија, смета СДСМ. "Легитимно и демократско право на политичките партии е како ќе ги повикаат своите членови да се ...

Салин: Успешен референдум ќе ја забави евроатланската интеграција

Утрински - 13.09.2004

Изјава на амбасадорот на ЕУ во Македонија за Радио Слободна Европа "Никој не ја става во прашање уставноста на претстојниот референдум за територијалната организација, но доколку тој биде успешен, тоа сосема јасно ќе значи одложување на процесите на евроатлантска интеграција и децентрализација", ...

ИНИЦИЈАТОРОТ САКА И ДА ГО СПРОВЕДУВА РЕФЕРЕНДУМОТ.. ЕКСПЕРТИТЕ ВЕЛАТ - НЕМА ОСНОВА ПЕТРОВ ДА БАРА УЧЕСТВО ВО ИЗБОРНИТЕ ...

Канал5 - 13.09.2004

Кој ке го спроведува референдумот ? Иницијаторот или политичките партии ? Претседателот на Светскиот македонски конгрес веке побара по еден член и заменик член во вкупно 2973 те избирачки места, или вкупно 12 000 негови претставници.

ЕУ нема резервен план за успешен референдум

Дневник - 13.09.2004

БРИСЕЛ Унијата нема да # го сврти грбот на Македонија, велат дипломатите Наша дописничка од Брисел Пристигнувањето на европскиот прашалник во Македонија, со кој почнува долгата процедура за зачленување во ЕУ, по само три години од оружен конфликт, е фантастичен успех досега забележан во ЕУ, вели ...

Џафери ги дигна тензиите во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 13.09.2004

Двете најголеми македонски партии во клинч по најавите на ДПА за нов рамковен Кондарко: Дали можеби ДПА и ВМРО-ДПМНЕ повторно имаат некаков таен план или договор за Република Македонија? Борис Георгиевски ВМРО-ДПМНЕ нема да коалицира со Демократската партија на Албанците на претстојното ...

Рамковниот договор е завршена приказна

Дневник - 13.09.2004

ВМРО-МАКЕДОНСКА ВМРО-Македонска ќе го повика своето членство да го поддржи референдумот против новата територијална поделба бидејќи тој е легитимно право на народот. Партијата смета дека е несфатливо во демократска држава Владата да е против референдумот.

Опозицијата "референдумски" ќе ја дели Македонија

Дневник - 13.09.2004

ВЛАСТА ОБВИНУВА ДПА и дел од опозициските лидери ги отворија картите и се борат за власт, вели Бучковски Владејачката коалиција ја обвини опозицијата дека референдумот е само маска зад која се крјат идејата на македонскиот дел од опозицијата за поделба на земјава и на Албанците за федерализација на ...

Ќе биде помалку корисно доколку референдумот биде успешен

Време - 13.09.2004

АМБАСАДОРОТ НА ЕУ, МИХАЕЛ САЛИН, ЗА РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА Никој не ја доведува во прашање уставноста на претстојниот референдум за територијалната организација, но доколку тој биде успешен, тоа сосема јасно ќе значи одложување на процесите на евроатлантска интеграција и децентрализација, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: ПРЕТСТОЈНИОТ РЕФЕРЕНДУМ НЕ Е ЕДНОНАЦИОНАЛЕН

Канал5 - 13.09.2004

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со вклучувањето на одредени политички партии од албанскиот кампус, уште еднаш се докажува дека претстојниот референдум не е еднонационален и дека Законот за територијална организација е штететен за сите граѓани на Република Македо ВМРО-ДПМНЕ смета дека со вклучувањето на ...

Власта пак во филм со мрачно сценарио, опозицијата ликува

Време - 13.09.2004

ОТКАКО И ЏАФЕРИ ИМ СЕ ПРИКЛУЧИ НА ПОДДРЖУВАЧИТЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ Претставниците на опозицијата и на Светскиот македонски конгрес вчера ги отфрлија тезите на владејачката СДСМ, според кои најавата за вклучување на ДПА во референдумот против новата територијална организација е „промоција на ...