TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО | Отпадоци и ѓубре насекаде: „Парадата на гордоста“ го претвори паркот на срамот?

Слободен Печат - 27.06.2021

„Парадата на гордоста“ го претвори паркот на срамот, напиша Радица Грамбозова на својот Фејсбук профил и сподели фотографии од тоа како изгледаше Градскиот парк во Скопје по „Парада на гордоста“.

Што пропушти на Радио МОФ?

Радио МОФ - 04.07.2021

На крајот на оваа работна недела, Радио МОФ ви ги претставува ТОП 5 вестите за изминатата недела, од областа на образованието, културата, граѓанското општество, политиката, животната средина и слично. 1.

„Вистинска парада на гордоста“ во Битола - дом, семејство, родители, мајка, татко и деца

МКД - 27.06.2021

Да се зачуваат вредностите на брак, мајка, татко и деца, беше главната порака од вчерашната „Вистинска парада на гордоста“ што се одржа во Битола. „Начелата по кој треба да сме водени за организирање на 'Вистинската парада на гордоста' се дом, ...

Министерот Хоџа: Не можам да најдам аргументи да им објаснам на моите деца каква гордост се промовира на Парадата

МКД - 27.06.2021

Како родител јас не можам да најдам аргументи да им објаснам на моите три деца каква гордост се промовира на парадата што се најавува, напиша министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа на својот фејсбук-профил.

ДАЛИ ПАРАДАТА НА ГОРДОСТА ЗАВРШИ КАКО ПАРАДА НА СРАМОТ - зошто никој не го собра ѓубрето после настанот

Фактор - 27.06.2021

Парадата на гордоста што вчера се одржа во Скопје покажа дека дел од учесниците и немаат баш толку висока еколошка свест. Радица Грамбозова на фејсбук објави фотографии и негативен коментар за последиците од настанот.

Дали парадата на гордоста заврши како парада на срамот – ѓубре на сите страни

+инфо - 27.06.2021

Расфлани лименки, цевки, хартиени отпадоци од сендвичи, отпушоци, се само дел од грдата слика што може да се види од фотографиите Парадата на гордоста што вчера се одржа во Скопје покажа дека дел од учесниците и немаат баш толку висока еколошка ...

(Видео) Турската полиција употреби солзавец за учесниците во „Парадата на гордоста“

Либертас - 27.06.2021

Турската полиција со солзавец ги растера луѓето собрани на вчерашната Парада на гордоста во центарот на Истанбул. При тоа приведени се околу 20 лица, вклучително и фоторепортери, објавуваат локалните медиуми „Ројтерс“ извести дека постојат снимки на ...

Да се зачуваат вредностите на брак, мајка, татко и деца – „Вистинска парада на гордоста“ одржана во Битола

ММС - 27.06.2021

Вчера вечерта во Битола се одржа „Вистинска парада на гордоста“, на која учесниците самоиницијативно се организираа преку социјалните мрежи. Пред битолчани се обрати Игор Петковски кој потенцираше дека зад него не стои здружение, туку се води според ...

(Фото) Туна вистинска кралица на втората Парада на гордоста во Скопје

еМагазин - 27.06.2021

Пејачката беше еден од учесниците на настанот по втората Парада на гордоста, која вчера се одржа во Скопје. Фото: ...

ИМАШЕ ПАРАДА, АМА ИМАШЕ И КОНТРАПАРАДА - децата имат мајка и татко, а не родител 1 и родител 2

Фактор - 27.06.2021

Да се зачуваат вредностите на бракот, мајка, татко и деца, беше главната порака од вчерашната „Вистинска парада на гордоста“ што се одржа во Битола. „Начелата по кои треба да сме водени за организирање на 'Вистинската парада на гордоста' се дом, ...

Контра парада во Битола под името „Вистинска парада на гордоста“: „Да се зачуваат вредностите на брак, мајка, татко и ...

Точка - 27.06.2021

Вчеравечер во Битола се одржа „Вистинска парада на гордоста“, на која учесниците самоиницијативно се организирале преку социјалните мрежи. Пред битолчани се обратил Игор Петковски, кој потенцира дека зад него не стои здружение, туку се води според ...

Најчевска: Станува збор за вредности кои ги посакуваат и луѓето кои беа на парадата на гордоста во Скопје

CivilMedia - 27.06.2021

По повод контра-парадата одржана во Битола, „Вистинска парада на гордоста“, чија цел, според организаторите е „Да се зачуваат вредностите на брак, мајка, татко и деца“. За оваа конзервативна контра-парада, накратко се произнесе проф.

Отпадоци насекаде по Парада на гордоста (ФОТО)

Локално - 27.06.2021

Низ социјалните мрежи кружат фотографии од Градскиот парк по вчерашната Парада на Гордоста на кои се гледа расфрлано ѓубре насекаде. „Парадата на гордоста“ го претвори паркот на срамот, напиша Радица Грамбозова на својот Фејсбук профил и сподели ...

Дaли парадата на гордоста заврши како парада на срамот? – ѓубрето никој не го собра после настанот

Expres - 27.06.2021

Парадата на гордоста што вчера се одржа во Скопје покажа дека дел од учесниците и немаат баш толку висока еколошка свест. Радица Грамбозова на фејсбукобјави фотографии и негативен коментар за последиците од настанот.

Хоџа: Како родител не можам да им објаснам на моите три деца каква гордост се промовира на парадата

Локално - 27.06.2021

Министерот за земјоделство Аријанит Хоџа во својот Фејбук статус го објасни својот став за Парадата на Гордоста која се одржа вчера во Скопје. „Начинот на живот е многу индивидуален и секој има право да живее како што сака. Тоа е демократија.

Омбудсманот, премиерот, министрите, ВМРО-ДПМНЕ, партиите на Албанците – не дојдоа на Парадата на гордоста

360 степени - 26.06.2021

Народниот правобранител, Насер Зибери, во краток телефонски разговор за „360 степени“ рече дека денеска е приватно зафатен, бидејќи бил на свадба Премиерот изрази поддршка преку фејсбук, но не се појави на настанот, како и во 2019 г.

Стотици граѓани се приклучија на втората Парада на гордоста во Скопје

Сакам да кажам - 26.06.2021

Во Скопје се одржува втората Парада на гордоста. Стотици луѓе од најразлични генерации се приклучија на маршот и славењето на различности, што тргна од паркот Жена борец, а главниот собир е во Градски парк пред Школка, каде што ќе има и ...

Во Скопје се славеа различности и љубов на втората Парада на гордоста (фотогалерија)

Сакам да кажам - 26.06.2021

Во разигран и позитивен тон помина втората Парада на гордоста во Скопје, настан кој слави, но и се бори за различности, љубов, еднаквост и слобода. Под слоганот „Вон ѕидовите“, на чело со огромно знаме во боите на виножитото, симбол на ЛГБТ ...

Пендаровски: Секој има право на избор, да не ги стигматизираме луѓето поради сексуалната ориентација

360 степени - 26.06.2021

Претседателот на државата заедно со сопругата беа дел од денешната Парада на гордоста во Скопје „Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

(ФОТО) Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска, Морачанин се дел од Парадата на гордоста

360 степени - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и лидерката на ДОМ Маја Морачанин денеска се меѓу оние кои дадоа поддршка со лично присуство на Парадата на ...

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Учесниците на Парадата на гордоста порачуваат: Доста е криење!

360 степени - 26.06.2021

Паркот е преполн со учесниците кои ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата, до градскиот парк Во Паркот Жена борец во центарот на Скопје о секој момент треба да започне втората по ред Парада на гордоста, која се одржува под мотото „Вон ...

Фотографија на денот: Втора Парада на гордоста во Скопје

Deutsche Welle - 26.06.2021

Во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија– Скопје, денеска се одржува втората официјална Парада на гордоста „Манифестацијата е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

360 степени - 26.06.2021

Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество, порачуваат организаторите Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против ...

Анкета: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста во С Македонија

360 степени - 26.06.2021

Овие анкети покажуваат ветувачки сигнали дека нештата се движат во вистинската насока и дека општеството покажува сè повеќе разбирање за потребите на оваа група, велат од Civil Rights Defenders, кои ја спроведоа анкетата во пресрет на денешната ...

Министерот Хоџа дециден: Како родител не можам да им објаснам на моите три деца каква гордост се промовира на парадата

Слободен Печат - 26.06.2021

Меѓу оние министри кои не ја поддржаа Парадата на гордоста, беше и првиот човек на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа од редовите на ДУИ. Тој со искрен статус на Фејбук го објасни својот став за парадата на која ...

Филипче: Парадата на гордоста покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности

ТВ21 - 26.06.2021

Венко Филипче, министерот за здравство изрази поддршка за Парадата на гордоста која се одржа денеска во Скопје. „ #SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности.

“Вон ѕидовите” – мото на парадата на гордоста

Телма - 26.06.2021

Со преставникот на Македонија на годинешниот Евросонг, Васил Гарванлиев беше отворена музичката програма на годинешната парада на гордоста откако претходно еден час поддржувачите на ЛГБТИ заедницата и на трансродовите луѓе маршираа низ улиците во ...

[Галерија] „Го заслужуваме правото на среќа“ – парадата на гордоста продолжи кај „Школка“ во градски парк

Радио МОФ - 26.06.2021

Со обраќања на активисти и забавна програма со пејачи и диџеи, втората парада на гордоста продолжи во градскиот парк во Скопје кај „Школка“ каде е предвидено и да заврши во 17 часот, откако претходно стотици граѓани го започнаа маршот од паркот ...

Пендаровски: Почит кон различностите, секој има право на избор

Нова ТВ - 26.06.2021

На втората Парада на гордоста, која денеска се одржува во Скопје, учествуваше и претседателот Стево Пендаровски со својата сопруга Елизабета Ѓоргиевска. – Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната ...

Пендаровски: Да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација

Фокус - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска со својата сопруга беше дел од Парадата на гордоста. -Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

Мнозинството граѓани на С. Македонија го поддржуваат правото на мирен марш на гордоста

Радио МОФ - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права „Civil Rights Defenders“ во пресрет на денешната парада на гордоста, спроведе истражување на јавното мислење, кое покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ ...

Втората парада на гордоста во Скопје

Сител - 26.06.2021

Тука сме, гласни сме, видливи сме, да ги славиме различностите оти тие се нашето богатството, бидете горди какви што сте - ова се само дел од многуте пораки кои ги упатија учесниците на втората по ред парада на гордоста во Скопје.

Парада на гордоста “Вон ѕидовите”: Луѓето од ЛГБТИ заедницата не треба да се сокриваат

Нова ТВ - 26.06.2021

Сите родители да си ги прифатат децата такви какви што се, да не се откажуваат никако од нив и да разговараат со нив, порача Марија Костадиновска, мајка на ЛГБТИ девојка на втората Парада на гордоста која под мотото “ Вон ѕидовите” се одржа денеска ...

Министерот Хоџа: Не можам да им објаснам на моите деца каква гордост се промовира на денешната парада

Фокус - 26.06.2021

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа на неговиот приватен фејсбук профил изнесе свој став за денешната Парада на гордоста. „Начинот на живот е многу индивидуален и секој има право да живее како што сака.

Во Скопје „Парада на гордоста“ под слоганот „Вон ѕидовите“ – поддршка од министри, амбасадори…

ТВ21 - 26.06.2021

Да сопре дискриминацијата врз ЛГБТ заедницата, со говорот на омраза и насилството од омраза, беше главната порака на втората Парада на гордоста, која се оддржа во Скопје. Велат дека, освен застапување на правните промени, треба да се работи и на ...

На статусот на Филипче за Парадата се налепија негативни коментари, говор на омраза и навреди

Слободен Печат - 26.06.2021

Објавувајќи фотографија од денешната Парада на гордоста во Скопје, министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша: „#SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности.

Пендаровски на Парадата на гордоста: Почит кон различностите, секој има право на избор

Сител - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска со својата сопруга беше дел од Парадата на гордоста. -Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

Царовска: Еднаквоста се учи од најмала возраст

Фокус - 26.06.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска беше дел од втората Парада на гордоста во Скопје. -Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и ...

(Видео) Започна втората Парада на гордоста во Скопје

Нова ТВ - 26.06.2021

Со присуство на стотици луѓе, музика којашто ечи од подвижна бина, со знаменца и транспаренти, меѓу кои се виори и пораката „Доста е криење“, денеска напладне започна втората Парада на гордоста во Скопје, која треба да заврши попладнево во Градскиот ...

Пендаровски на Парадата на Гордоста: Почит кон различностите

ТВ21 - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на Парадата на гордоста, и испрати порака дека треба да се има почит кон различностите. „Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ...

Скопје Прајд: Тие се често физички напаѓани, трпат семејно насилство, говор на омраза и закани – затоа бараат суштински ...

Слободен Печат - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

Пораки од денешната Парада на гордоста

Фокус - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

[Фото] Започна втората парада на гордоста во Скопје

Радио МОФ - 26.06.2021

Со знаменца, транспаренти, музика од подвижна бина и со стотици луѓе, предмалку започна втората парада на гордоста во Скопје, која треба да заврши во градскиот парк. Граѓани уште од 10 часот се собраа во паркот „Жена борец“, каде можеа да ги ...

Низ Скопје се одржа втора парада на гордоста

Алсат-М - 26.06.2021

Кога термометарот достигна 37 степени, стотици луѓе се собраа во „Жена парк“ во Скопје за да го означат почетокот на „Парадата на гордоста“, втора по ред во нашава земја. Покрај припадниците на оваа заедница, граѓани, семејства и јавни личности ...

„Парада на гордоста“

24 Вести - 26.06.2021

Љубовта е љубов, а нашата порака е посилна кога нашите гласови се обединети, порачаа денеска присутните на втората „Парада на гордоста Скопје 2021“. Националната мрежа против хомофобија и трансфобија која воедно е и организатор на парадата велат ...

Царовска: Верувам дека сите ние заеднички ќе овозможиме секој граѓанин да ги ужива своите права

Сител - 26.06.2021

Министерката за образование, Мила Царовска присуствуваше на Втората парада на гордоста денеска во Скопје. „ Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, ...

Андоновски: Ако може да парадираат момче и девојка, зошто не и ние

Слободен Печат - 26.06.2021

Никој не кажува колку полицајци ќе бидат потребни за да ги заштитат учесниците на парадата Под мотото „Вон ѕидовите“ денеска, со почеток во 10 часот, во Жена парк, во Скопје ќе почне втората Парада на гордоста.

Втора Парада на гордоста во Скопје

ТВ21 - 26.06.2021

Денеска во Скопје се одржува втората Парада на гордоста. Се маршира по улиците на главниот град, а има и обраќања на учесниците во Градскиот парк. Поради парадата има посебен режим на сообраќај, а некои улици се затворени и пренасочени.

Заев за Парадата на гордоста: Да работиме на рушење на ѕидовите

Канал5 - 26.06.2021

Премиерот Зоран Заев со објава на Фејсбук даде поддршка на Парадата на гордоста. -ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето едно и еднакво ...

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец"

Канал5 - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец", и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride" се дел од маршот, а дел од ...

Втора Парада на гордоста: „Љубов вон ѕидовите“

Фокус - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Втора Парада на гордоста во Скопје, се апелира на внимание во сообраќајот

Слободен Печат - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Филипче: Потврдивме дека знаеме да рушиме бариери

Фокус - 26.06.2021

Миностерот за здравство Венко Филипче даде поддршка за денешната Парада на гордоста која се одржа во Скопје. -SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности. Денеска повторно потврдивме дека знаеме да рушиме бариери, дека ...

Денеска Парада на гордоста во Скопје

Фокус - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Министерот Хоџа нема објаснување за „Парадата на гордоста“: Семејството е свето

Канал5 - 26.06.2021

За разлика од политичарите што дадоа поддршка или воопшто не излегоа со став, министерот за земјоделство и генерален секретар на БЕСА, Аријанит Хоџа, вели дека нема објаснување каква гордост се промовира со парадата..

Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Слободен Печат - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста” во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Анкета: 55% од граѓаните сметаат дека ЛГБТИ имаат право на протест

Фокус - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Втора парада на гордоста во Скопје

Р.С.Европа - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста, која ќе започне од паркот „Жена борец“, а ќе заврши кај Школка во Градскиот парк. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на ...

ГАЛЕРИЈА: „Доста е криење“, стотици дојдоа на Парадата да и дадат поддршка на ЛГБТИ заедницата

Слободен Печат - 26.06.2021

Гласна музика, знамиња во боите на виножитото се веат низ центарот на Скопје. Утрово во 10 часот започна втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска и Царовска дел од Парадата на гордоста

Фокус - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука Мила Царовска и лидерката на ДОМ Маја Морачанин денеска се меѓу оние кои ...

ФОТО: Претседателот Пендаровски и неговата сопруга дел од Парадата на гордоста

Слободен Печат - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски заедно со сопругата Елизабета присуствуваат на втората Парада на гордоста која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

Втора „Парада на гордоста“ во Скопје, меѓу присутните и претседателот Стево Пендаровски

Канал5 - 26.06.2021

Во Скопје денеска се одржува втората Парада на гордоста што ја организира националната мрежа против хомофобија и трансфобија. - Скопје прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

„Вон ѕидовите”: Васил Гарванлиев, Туна, Фифи и Зоки Бејбе со добра музика ја поддржаа Парадата на гордоста

Слободен Печат - 26.06.2021

Во нашиот главен град денес се одржа втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите ...

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

еМагазин - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

(Галерија) Царовска на Парада на гордоста: „Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација“

еМагазин - 26.06.2021

Министерката за образование ја поддржа Парадата на гордоста и беше дел од денешниот настан. „Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, затоа што ...

За министерот Хоџа семејството е свето, нема објаснување за Парадата на гордоста

+инфо - 26.06.2021

Како родител јас не можам да најдам аргументи да им објаснам на моите три деца каква гордост се промовира на парадата што се најавува, напиша министерот Хоџа на својот профил на Фејсбук. Министер от за земјоделство, шумарство и водостопанство ...

ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА: Започна Парадата на гордоста

Либертас - 26.06.2021

Во име на борбата за еднаквост, слобода, човечки права, солодарност, живот вон ѕидовите започна втората Парада на гордоста. ...

Денеска и контра-Парада на гордоста во Битола

еМагазин - 26.06.2021

Како и во 2019 година, кога во Скопје се одржа првата Парада на гордоста и денеска во Битола ќе се одржи контра-парада или “Вистинска парада на гордоста“, како што ја нарекуваат “Начелата по кој треба да сме водени за организирање на “Вистинската ...

Стотици граѓани ја поддржаа Парадата на гордоста

+инфо - 26.06.2021

На Парадата ѝ се приклучија и претседателот Стево Пендаровски со неговата сопруга Елизабета Ѓоргиевска, како и министерките Радмила Шекеринска, Јагода Шахпаска, Мила Царовска, Ирена Стефоска.

Како да им објаснам на моите три деца каква гордост се промовира на парадата - МИНИСТЕРОТ АРИЈАНТ ХОЏА СО СТАВ

Фактор - 26.06.2021

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа вели дека не може да најде аргументи како на своите деца да им објасни зошто се одржува Парадата на гордоста денеска во Скопје. Според него, традиционалното семејство е нешто свето.

НЕ СЕ СИТЕ БАШ ЛИБЕРАЛНИ - стигнаа и првите негативни реакции за Парадата на гордоста

Фактор - 26.06.2021

Како и што се очекуваше, стигнаа и првите негативни реакции за Парадата на гордоста, кој денеска се одржа во главниот град на државава, и измами стотици граѓани, и покрај топлото време, да им дадат поддршка на ЛГБТИ заедницата.

Денеска во Скопје втора ЛГБТИ парада на гордоста

еМагазин - 26.06.2021

Денеска во Скопје ќе се одржи втора ЛГБТИ парада на гордоста, Skopje pride. Прајд протесниот марш ќе стартува од Жена парк во 12 часот, а програмата ќе продолжи од 13 часот пред Школка во Градскиот парк.

Контра-парада на гордоста се одржа во Битола

+инфо - 26.06.2021

Организаторите порачаа дека вистинските вредности се дом-семејство, родители-мајка и татко и деца. „Вистинска парада на гордоста“ се одржа денеска во Битола како контра-парада на денешната Парада на гордоста во Скопје.

(Галерија) Прајд хепенинг во Градски парк на 40 степени

Независен - 26.06.2021

Граѓани, популарни пеачи, политичари, активисти, поддржувачи на ЛГБТ заедницата се собраа денес во Градскиот парк во Скопје кај популарната Школка на хепенинг во рамки на годинашната Парада на гордоста што по втор пат се одржува во главниот град на ...

Учесниците на Парадата на гордоста со завршен настан на Школка

еМагазин - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

Независен - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Скопје Прајд: Второ издание на Парадата на гордоста во Скопје

Вечер Прес - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Фото: Н.Батев и П.Стојановски Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од ...

Парадата на гордоста покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности, вели Филипче

еМагазин - 26.06.2021

Министерот за здравство ја поддржа Парада на гордоста. покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности. Денеска повторно потврдивме дека знаеме да рушиме бариери, дека треба да сме сплотени во позитивните промени во општеството,“ ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Се е подготвено за Парадата на гордоста

Фактор - 26.06.2021

Течат последните подготовки за Парадата на гордоста која денеска ќе се одржи во Скопје. В тората Парада на гордоста ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите ...

(ВИДЕО) Втора Парада на гордоста во Скопје

еМагазин - 26.06.2021

Во Скопје денеска се одржа втората Парада на гордоста. Погледнете дел од атмосферата во видеата на и : Видео: ТВ Сител/А1он/фото: ...

(Фото) Пендаровски со сопругата Ѓоргиевска учествуваа на Парадата на гордоста: „Почит кон различностите“

еМагазин - 26.06.2021

Претседателот и неговата сопруга учествуваа на Парадата на гордоста која денеска се одржа по втор пат во Скопје. „Почит кон различностите.Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

Пендаровски: Почит кон различностите. Секој има право на избор

Либертас - 26.06.2021

-Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација. Секој има право на избор, напиша претседателот Пендаровски на ...

Скопје прајд: Го освојуваме јавниот простор, за да ја афирмираме нашата борба за видливост и рамноправно наше учество ...

Либертас - 26.06.2021

– Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

ОПШТЕСТВО НЕЗРЕЛО ЗА ПРОМЕНИ - министерот Филипче „искаран“ за поддршката на Парадата на гордоста

Фактор - 26.06.2021

#SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности. Денеска повторно потврдивме дека знаеме да рушиме бариери, дека треба да сме сплотени во позитивните промени во општеството.

Истражување на Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани поддржуваат мирен Марш на гордоста

Вечер Прес - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирна „Парада на гордоста“ во Скопје

еМагазин - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Македонија го поддржува правото на ЛГБТИ+ ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

+инфо - 26.06.2021

Предвидената траса на движење на учесниците од пред паркот „Жена Борец“, која започнува во 12 часот е по улица „Димитрије Чуповски“, свртување на улица „Даме Груев“ и булевар „ВМРО“ кон Владата на РСМ, па по булевар „Илинден“ до фонтаната во Градски ...

Тешко е цел живот да се криеш и плашиш, отвори срце- Васил Гарванлиев ќе ја отвори Парадата на гордоста во Скопје

ММС - 26.06.2021

Парадата на гордоста ќе ја отвори напиот годинашен претставник на песна на Евровизијата Васил Гарванлиев со песната „Here I stand“. Со оглед на тоа што тој неодамна отворено прозбори за својата сексуална ориентација, а потоа и настапи на ваква ...

(Видео-галерија) Сопрете со дискриминација на ЛГБТ, мора и треба да ги гледаме – Во Скопје се одржа втората Парада на ...

ММС - 26.06.2021

„Сите ние имаме еднакви човекови права и кога зборуваме за правата на ЛГБТ и луѓето зборуваме за човекови права и затоа е бесмислено во 21 век да му се оспоруваат правата за нормален и достоинствен живот на некој граѓанин или граѓанка.

(ФОТО) ДОСТА Е КРИЕЊЕ - стотици дојдоа на Парадата да и дадат поддршка на ЛГБТИ заедницата

Фактор - 26.06.2021

Топлото време не спречи голем број граѓани од земјава да и дадат поддршка за ЛГБТИ заедницата, преку присуство на втората парада на гордоста, која денеска се организираше во Скопје. Со присуство на стотици луѓе, музика која ечеше од подвижна бина, ...

Втора Парада на гордоста во Скопје/ФОТО ГАЛЕРИЈА

Вечер Прес - 26.06.2021

Во тек е втората Парада на гордоста која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на ...

Филипче изрази поддршка за Парадата на гордоста

Вечер Прес - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче изрази поддршка за Парадата на гордоста која се одржа денеска во Скопје. #SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности. Денеска повторно потврдивме дека знаеме да рушиме бариери, ...

(Фото) Шекеринска на Парада на гордоста: „Секој е слободен да биде она што е“

еМагазин - 26.06.2021

На Парадата на гордоста, поддршка даде и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. „Секој е слободен да биде она што е!“ напиша таа на нејзиниот ...

Започна втората „Парада на Гордоста“ во Скопје

Скопје24 - 26.06.2021

Стотина учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје со знамето со боите на виножитото, на втората по ред „Парада на гордоста“. На настанот учество земаа бројни познати лица, меѓу кои естрадни уметници, политичари.

Втора Парада на гордоста во Скопје

Lider - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Во Скопје се одржува втората Парада на ггордоста

Press24 - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец”, и продолжи низ центарот на ...

24Инфо - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец”, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride” се дел од маршот, а дел од ...

Во Скопје се одржува втората „Парада на Гордоста“

Н.Македонија - 26.06.2021

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред „Парада на гордоста“, организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Стотина учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје.

Во Скопје втора „Парада на Гордоста“ под слоганот „Вон ѕидовите“

MTM - 26.06.2021

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред „Парада на гордоста“, организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Стотина учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје.

Пендаровски со поддршка за ЛГБТ заедницата: „Почит кон различностите“

Н.Македонија - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски и првата дама, Елизабета Ѓоргиевска, денеска беа дел од втората по ред „Парада на гордоста“ во Скопје, која се одржа под слоганот „Вон ѕидовите!“. – Почит кон различностите.

Денеска се одржува втората парада на гордоста во Скопје

iPortal - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Шекеринска на Парадата на гордоста: Секој е слободен да биде она што е!

Press24 - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Втората Парада на гордоста во Скопје

Нетпрес - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Пендаровски со поддршка за ЛГБТ заедницата: „Почит кон различностите“

MTM - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски и првата дама, Елизабета Ѓоргиевска, денеска беа дел од втората по ред Парада на гордоста во Скопје, која се одржа под слоганот „Вон ѕидовите!“. „Почит кон различностите.

Втора Парада на гордоста во Скопје, дел од улиците затворени за сообраќај

Скопје инфо - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Втора Парада на гордоста во Скопје

24Инфо - 26.06.2021

– Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

ПАРАДА И ВО БИТОЛА: За семејство, за родители – мајка и татко, за деца…!

Денешен - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” се одржа денеска по втор пат во Битола, пренесува Република. Начелата по кои организаторите беа водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста” се: -Дом-Семејство -Родители-МАЈКА и ТАТКО -Деца Начела дадени ...

Напладне почнува втората Парада на гордоста во Скопје

Република - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. , се вели во соопштението испратено до јавноста. Парадата ќе започне од паркот „Жена борец“, а ќе заврши кај Школка во ...

„Вистинската парада на гордоста“ се одржа во Битола

Нетпрес - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста“ се одржа во саботата вечерта во Битола во рамките на контра-настан на „Парада на гордоста“ на ЛГБТИ заедницата која претходно напладне се одржа во Скопје. О рганизаторите порачаа дека вистинските вредности се д ом- с ...

Филипче за Парадата на гордоста: Потврдивме дека знаеме да рушиме бариери

Press24 - 26.06.2021

Венко Филипче, министерот за здравство изрази поддршка за Парадата на гордоста која се одржа денеска во Скопје. „ #SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности.

Царовска: Еднаквоста се учи од најмала возраст

24Инфо - 26.06.2021

„Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, затоа што еднаквоста се учи од најмала возраст, сподели министерката за образование, Мила Царовска која беше ...

Пендаровски: Секој има право на избор, да не ги стигматизираме луѓето поради сексуалната ориентација

iPortal - 26.06.2021

Претседателот на државата заедно со сопругата беа дел од денешната Парада на гордоста во Скопје „Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

Хоџа : Не можам да најдам аргументи на моите деца да им објаснам каква гордот се промовира на парадата на гордоста

Република - 26.06.2021

Mинистерот за земјоделство Аријанит Хоџа вели дека има проблем на своите три деца да им објасни каква гордост се промовираше на денешната парада на гордоста. „Начинот на живот е многу индивидуален и секој има право да живее како што сака.

Започна втората парада на гордоста во Скопје

24Инфо - 26.06.2021

Со знаменца, транспаренти, музика од подвижна бина и со стотици луѓе, предмалку започна втората парада на гордоста во Скопје, која треба да заврши во градскиот парк. Граѓани уште од 10 часот се собраа во паркот „Жена борец“, каде можеа да ги ...

Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

24Инфо - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста” во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Контра-парада на гордоста се одржа во Битола

Lider - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста“ се одржа денеска во Битола како контра-парада на денешната Парада на гордоста во Скопје. Организаторите порачаа дека вистинските вредности се дом-семејство, родители-мајка и татко и деца.

Ѓубре на сите страни: Еве што остави зад себе „ парадата на срамот“

Република - 26.06.2021

Ѓубре на сите страни, расфрлени знамиња со виножито, храна, пиво.Вака изгледа Градскиот парк по Парадата на гордоста. На социјалните мрежи граѓани коментираат дека ова е вистински срам и оти парадата на гордоста се претворила во парада на срамот.

Пендаровски на Парадата на гордоста: Да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација

Press24 - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска со својата сопруга беше дел од Парадата на гордоста. -Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

ПАРАДА НА ГОРДОСТА: Вторпат Скопје Прајд – настан од и за ЛГБТИ заедницата и поддржувачите

Денешен - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста

Press24 - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Филипче: Парадата на гордоста покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности

24Инфо - 26.06.2021

Венко Филипче, министерот за здравство изрази поддршка за Парадата на гордоста која се одржа денеска во Скопје. „ #SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности.

Царовска на Парадата на гордоста: Ќе овозможиме секој граѓанин да ги ужива своите права

Press24 - 26.06.2021

Министерката за образование, Мила Царовска присуствуваше на Втората парада на гордоста денеска во Скопје. „ Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, ...

„Вистинска парада на гордоста” по втор пат во Битола: Дом, семејство, родители, мајка, татко и деца

Курир - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” – САБОТА ВО 19:30 часот по втор пат во Битола Начелата по кој треба да сме водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста” се: -Дом -Семејство -Родители-МАЈКА и ТАТКО -Деца Начела дадени од Бога и начела по ...

Вечерва „Вистинска парада на гордоста” по вторпат во Битола: Дом, семејство, родители, мајка, татко и деца

Нетпрес - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” – САБОТА ВО 19,30 часот по вторпат во Битола Начелата по кој треба да сме водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста” се: -Дом -Семејство -Родители-МАЈКА и ТАТКО -Деца Начела дадени од Бога и начела по ...

Денеска се одржува Парада на гордоста: Пендаровски, Шекеринска, Шахпаска и Царовска дел од неа

Република - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука Мила Царовска и лидерката на ДОМ Маја Морачанин денеска се меѓу оние кои ...

Majка,татко, семејство, дом: Во Битола се одржа вистинска парада на гордоста

Република - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” се одржа денеска по втор пат во Битола Начелата по кои организаторите беа водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста” се: -Дом-Семејство -Родители-МАЈКА и ТАТКО -Деца Начела дадени од Бога и начела по ...

(ФОТО) Пендаровски, Шекеринска, Царовска и Шахпаска дел од Парадата на гордоста

Lider - 26.06.2021

Денеска по втор пат во Скопје се оддржува Парада на гордоста. Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука Мила Царовска и ...

Во Скопје започна втората „Парада на Гордоста“

Скопје инфо - 26.06.2021

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред „Парада на гордоста“, организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Стотина учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје.

Во Скопје втора „Парада на Гордоста“ под слоганот „Вон ѕидовите“

Денар - 26.06.2021

Знамето со боите на виножитото се вееше низ центарот на Скопје, на втората по ред „Парада на гордоста“, организирана од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Стотина учесници парадираа од Жена парк до Градскиот парк во Скопје.

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

Кајгана - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

(Фото+Видео) Во центарот на главниот град се развеа знамето на виножитото: Втора парада на гордоста во Скопје

Точка - 26.06.2021

Со транспаренти, знаменца и стотици луѓе, во паркот Жена борец започна втората парада на гордоста во Скопје. Учесниците на парадата ќе маршираат низ центарот на градот, покрај Владата сè до Градскиот парк.

(ГАЛЕРИЈА) Атмосферата од вториот марш „Скопје Прајд 2021“

Женски магазин - 26.06.2021

Денеска се одржува втората Парада на гордоста во Скопје, под мотото „Вон ѕидовите“. Парадата е протест, но и прослава за подобрување на правата на ЛГБТ заедницата. Маршот започна од центарот на Скопје, поточно од паркот Жена борец, а истиот треба да ...

Пендаровски: Да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација

Кајгана - 26.06.2021

Претседателот на Републиката, Стево Пендаровски, денеска учествуваше во Парадата на гордоста кој се одржа во Скопје. Тој преку својот профил изрази поддршка не само на настанот туку и на ЛГБТИ заедницата напоменувајчи дека секој има право на свој ...

Пендаровски со поддршка за ЛГБТ заедницата: „Почит кон различностите“

Точка - 26.06.2021

Претседателот Стево Пендаровски и првата дама, Елизабета Ѓоргиевска, денеска беа дел од втората по ред Парада на гордоста во Скопје, која се одржа под слоганот „Вон ѕидовите!“. „Почит кон различностите.

Вечерва „Вистинска парада на гордоста” по вторпат во Битола: Дом, семејство, родители, мајка, татко и деца

Точка - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” – сабота во 19,30 часот по вторпат во Битола. Начелата по кој треба да сме водени за организирање на “Вистинската парада на гордоста” се: - Дом - Семејство - Родители-МАЈКА и ТАТКО - Деца Начела дадени од Бога и начела ...

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има мојата поддршка за својата кауза

Кајгана - 26.06.2021

Премиерот Зоран Заев во пресрет на денешната Парада на годорста во македонската престолнина упати поддршка до ЛГБТИ заедницата. „ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

Кајгана - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Алтернатива со апел до граѓаните особено Албанците за “Парадата на гордоста”

Expres - 26.06.2021

Албанската опозициона партија Алтернатива денес се огласи со соопштение, со кое ги повика сите “граѓани со конзервативни убедувањ, а особено албанските граѓани, да се дистанцираат од Парадата на така наречената ‘гордост’ и поддршка да му се даде на ...

Од „Секој со своите“ до „Македонија за сите луѓе“: Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ со коментар за „Парадата на гордоста“

Локално - 26.06.2021

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Јадранка Поцкова, партија чиј нов слоган е „Македонија за сите луѓе“, денеска преку својот Фејсбук профил се огради од „Парадата на гордоста“. „Секој со своите“, напиша Поцкова над фотографија на која ги поистовети ...

“Вистинска парада на гордоста” во Битола, по Широк Сокак, по втор пат (фото)

Битола Њуз - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста” по втор па се одржа денес низ Широк Сокак во Битола, почнувајќи од плоштадот “Магнолија“, како рече офоцијалниоторганизар, како и првиот пат без некоја организација, туку по самоиницијативно преку социјалните мрежи, а ...

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Мета - 26.06.2021

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија ...

Семејството е свето: Судир во власта за “Парадата на гордоста”

Expres - 26.06.2021

Министерот за земјоделство Аријанит Хоџа на својот фејсбук – профил изрази неразбирање “каква гордост” се промовира на “Парадата на гордоста” денес во Скопје, велејќи дека ова е “во спротивност со традицијата на семејството и на моралните и ...

Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Frontline - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Опсервер - 26.06.2021

– Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на ...

Frontline - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

CivilMedia - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

Пендаровски ја поддржа “Парадата на гордоста” во Скопје

Expres - 26.06.2021

Претседателот на државата заедно со сопругата беа дел од денешната Парада на гордоста во Скопје „Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација.

Civil Right Defenders: Мнозинството граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

CivilMedia - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Втора Парада на гордоста во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Мета - 26.06.2021

Под мотото „Вон ѕидовите“ денеска во Скопје се одржа втората парадата на гордоста – Skopje Pride 2021. По една година пауза поради пандемијата, годинава над илјада поддржувачи се собраа во главниот град на, како што велат, протест против опресивните ...

Нема објаснување за Парадата на гордоста: За министерот Хоџа семејството е свето

Expres - 26.06.2021

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа вели дека не може да најде аргументи како на своите деца да им објасни зошто се одржува Парадата на гордоста денеска во Скопје. Според него, традиционалното семејство е нешто свето.

55% од граѓаните сметаат дека ЛГБТИ имаат право на протест

Локално - 26.06.2021

Меѓународната организација за човекови права, Civil Right Defenders спроведе истражување на јавното мислење, во пресрет на втората „Парада на гордоста“ во Скопје, што покажува дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржува правото на ...

Зајкова: Имам многу пријатели од ЛГБТИ заедницата на кои навистина не им е лесно во Македонија

Локално - 26.06.2021

Пратеничката од редовите на ЛДП, Моника Зајкова, во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека политичарите се тие кои први треба да дадат поддршка за унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата и ги повика утре да излезат на Парадата на гордоста ...

Втора парада на гордоста во Скопје

Expres - 26.06.2021

Под слоганот „Вон ѕидовите“ денеска ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

„Вон ѕидовите“: Втора Парада на гордоста во Скопје

Локално - 26.06.2021

Денеска во Скопје ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

Frontline - 26.06.2021

Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

Во Битола одржана „контра-Парада на гордоста“: „Ние сме за морални вредности, за традиција, семејство“

Локално - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста“ денеска е одржана во Битола – контра-парада на денешниот „Прајд“ одржан во Скопје. Собирот на учесниците почна на плоштадот Магнолија во 19:30 часот, од каде маршот се упати низ Широк сокак до паркот.

Во Скопје “Парада на гордоста”, во Битола контра парада

Expres - 26.06.2021

„Вистинска парада на гордоста“ се одржа денеска во Битола како контра-парада на денешната Парада на гордоста во Скопје. Организаторите порачаа дека вистинските вредности се дом-семејство, родители-мајка и татко и деца.

Пендаровски: Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради нивната сексуална ориентација

Локално - 26.06.2021

Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски денеска зеде учество и даде поддршка на „Парадата на гордоста“, која денеска повтор пат се одржа на улиците на Скопје. „Почит кон различностите. Да не ги стигматизираме и да не ги изолираме луѓето поради ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

Опсервер - 26.06.2021

– Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ се дел од маршот, а дел од ...

Втора Парада на гордоста во Скопје

MakPress - 26.06.2021

Во Скопје денеска ќе се одржи втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. – Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

И Алијанса ја нападна “Парадата на гордоста”, само ДУИ не се изјасни

Expres - 26.06.2021

По владеачката БЕСА и Албанскиот опозициски блок составен од Алијанса на Албанците и Алтернатива денес унисоно се спротивставија на одржаната “Парада на гордоста” во Скопје, а пратеникот од Алијансата Сурија Рашиди во својата мини – колумна, ...

(ГАЛЕРИЈА) Парада на гордоста: Убавината е во диверзитетот

CivilMedia - 26.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје започна напладне со марш од паркот „Жена Борец“, и продолжи низ центарот на градот, преку Владата до Градскиот парк. Граѓани на различна возраст со знаменца „Skopje Pride“ беа дел од маршот, споделувајќи ги ...

Скопје Прајд: Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од општеството и ги заслужуваат човековите права и слободи

Опсервер - 26.06.2021

– Луѓето од ЛГБТИ заедницата се дел од нашето општество и ги заслужуваат човековите права и слободи како секој граѓанин, порачаа учесниците на денешната втора Парада на гордоста што се одржа во Скопје.

Претседателот Пендаровски и неговата сопруга дел од Парадата на гордоста

Локално - 26.06.2021

Во тек е втората Парада на гордоста која се одржува под мотото „Вон ѕидовите“, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Претседателот Стево Пендаровски, министeрката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и ...

И Царовска со пораки од парада на гордоста

Expres - 26.06.2021

Министерката за образование, Мила Царовска присуствуваше на Втората парада на гордоста денеска во Скопје. „ Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, ...

Се оддржа втора парада на гордоста во Скопје

Zoom - 26.06.2021

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија денеска во Скопје ја организираше втората Парада на гордоста, мод мотото љубовта е љубов, а нашата порака е посилна кога нашите гласови се обединети.

Втора парада на гордоста во Скопје

4NEWS - 26.06.2021

Во Скопје се одржа втората парада на гордоста. Под полициско обезбедување и изменет сообраќаен режим парадата почна од „Жена борец“ паркот, а крајната дестинација ќе биде „Школка“ во Градскиот ...

Царовска: Еднаквоста се учи од најмала возраст

Локално - 26.06.2021

„Создаваме општество кое ја негува културата и богатсвото на различностите. Градиме образование без стереотипи, предрасуди и дискриминација, затоа што еднаквоста се учи од најмала возраст, сподели министерката за образование, Мила Царовска која беше ...

Филипче: Нашето општество е зрело да поддржи различности

Локално - 26.06.2021

#SkopjePride покажува дека нашето општество е зрело да поддржи различности, сподели министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил. „Денеска повторно потврдивме дека знаеме да рушиме бариери, дека треба да сме сплотени во ...

Младите на СДСМ горди што ќе бидат дел од парадата на гордоста

PressingTV - 26.06.2021

Од младината на СДСМ велат дека денеска ќе се приклучат на Парадата на гордоста во Скопје. Маршираме затоа што ние младите социјалдемократи веруваме дека државата треба да се грижи за благосостојбата на секој, и сите да се чувствуваат слободни и ...

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 7, емисија 76 – дебата за правата на ЛГБТИ заедницата

360 степени - 25.06.2021

Утре во Скопје ќе се одржи Парада на гордоста, втора во историјата на државава по премиерната во 2019 година. Лани поради ковид-кризата манифестацијата паузираше. Кочо Андоновски , родоначалникот на ЛГБТИ-движењето во Македонија, во една неодамнешна ...

Зајкова: Политичарите први треба да дадат поддршка на Парадата на гордоста

360 степени - 25.06.2021

Пратеничката од редовите на ЛДП, Моника Зајкова, во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека политичарите се тие кои први треба да дадат поддршка за унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата и ги повика утре да излезат на Парадата на гордоста ...

Парада на Гордоста за слободен простор „вон ѕидовите“

Р.С.Европа - 25.06.2021

Парадата создава отворен и сигурен простор, креира чувство на слобода кај самите учесници, посебно на оние кои се дел од ЛГБТИ заедницата, барем за неколку часа од тој еден ден, да може да почувствуваат како е да се живее „Вон ѕидовите“ вели Антонио ...

Утре парада на гордоста во Скопје

24 Вести - 25.06.2021

Утре ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Организаторите велат дека ова е настан за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе за посолидарно, похумано и поправедно општество.

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има мојата поддршка за каузата која значи еднаквост

Сител - 25.06.2021

Премиерот Зоран Заев во пресрет на втората Парада на гордоста вели дека ЛГБТИ заедницата ја има владината и неговата поддршка за каузата која, како што рече, значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето општество.

Втората парада на гордоста во Скопје ќе се одржи утре

Фокус - 25.06.2021

Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Утре втора парада на гордоста во Скопје

Сител - 25.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има мојата поддршка за каузата која значи еднаквост

Нова ТВ - 25.06.2021

Во пресрет на утрешната Парада на гордоста, Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил и даде поддршка на ЛГБТИ заедницата. ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години ...

Заев за „Парадата на гордоста“: Никој не е слободен додека секој еден не се ослободи

Слободен Печат - 25.06.2021

ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето едно и еднакво општество, а на јавните простори во Скопје и со организацијата на #SkopjePride, ...

ЛДП ќе ја поддржи утрешната парада на гордоста

Алсат-М - 25.06.2021

Либерално демократската партија и оваа година со своето присуство ќе ја поддржи утрешната парада на гордоста, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат, Моника Зајкова, пратеничка од ЛДП.

Втората парада на гордоста во Скопје ќе се одржи утре

Либертас - 25.06.2021

Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе.

Зајкова: Политичарите први треба да дадат поддршка на Парадата на гордоста

Press24 - 25.06.2021

Пратеничката од редовите на ЛДП, Моника Зајкова, во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека политичарите се тие кои први треба да дадат поддршка за унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата и ги повика утре да излезат на Парадата на гордоста ...

СДММ ќе маршира на Парадата на гордоста

Република - 25.06.2021

Од младината на СДСМ денеска соопштија дека утре ќе се приклучат на Парадата на гордоста во Скопје. Маршираме затоа што ние младите социјалдемократи веруваме дека државата треба да се грижи за благосостојбата на секој, и сите да се чувствуваат ...

Втората парада на гордоста во Скопје ќе се одржи утре

24Инфо - 25.06.2021

Утре под слоганот „Вон ѕидовите“ ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

Заев: ЛГБТ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата

Press24 - 25.06.2021

Премиерот Зоран Заев во пресрет на втората Парада на гордоста вели дека ЛГБТИ заедницата ја има владината и неговата поддршка за каузата која, како што рече, значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето општество.

Младите на СДСМ ќе маршираат на Парадата на гордоста

Курир - 25.06.2021

Од младината на СДСМ денеска соопштија дека утре ќе се приклучат на Парадата на гордоста во Скопје. Маршираме затоа што ние младите социјалдемократи веруваме дека државата треба да се грижи за благосостојбата на секој, и сите да се чувствуваат ...

Младите на СДСМ ќе маршираат на Парадата на гордоста

Нетпрес - 25.06.2021

Од младината на СДСМ денеска соопштија дека утре ќе се приклучат на Парадата на гордоста во Скопје. Маршираме затоа што ние младите социјалдемократи веруваме дека државата треба да се грижи за благосостојбата на секој, и сите да се чувствуваат ...

Утре Парада на гордоста во Скопје

Скопје инфо - 25.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...

Втората парада на гордоста во Скопје ќе се одржи утре

MTM - 25.06.2021

Утре под слоганот „Вон ѕидовите“ ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има мојата поддршка за каузата која значи еднаквост

Lider - 25.06.2021

Во пресрет на утрешната Парада на гордоста, Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил и даде поддршка на ЛГБТИ заедницата. ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години ...

Утре втора парада на гордоста во Скопје

Мак. Весник - 25.06.2021

Утре под слоганот „Вон ѕидовите“ ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

Втората парада на гордоста во Скопје ќе се одржи утре

Точка - 25.06.2021

Утре под слоганот „Вон ѕидовите“ ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

Втората парада на гордоста во Скопје, ќе се одржи в сабота

Frontline - 25.06.2021

Во сабота, 26 јуни ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на ...

„Вон ѕидовите“: Утре парада на гордоста во Скопје

Локално - 25.06.2021

Утре под слоганот „Вон ѕидовите“ ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје. Од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, која го организира настанот, велат дека парадата е наменета за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на ...

Заев: ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост

Frontline - 25.06.2021

ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето едно и еднакво општество, а на јавните простори во Скопје и со организацијата на #SkopjePride .

Заев: ЛГБТ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата

Локално - 25.06.2021

ЛГБТИ заедницата ја има владината и мојата поддршка за каузата која значи еднаквост и која последните четири години слободно се манифестира во нашето едно и еднакво општество, а на јавните простори во Скопје и со организацијата на #SkopjePride .

Експлицитен говор на омраза кон ЛГБТИ заедницата во пресрет на парадата на гордоста

CivilMedia - 25.06.2021

„Браво гордост татина и мамина… грдо племе ви е*** само машина за мелење месо побрзо да скапете“, е еден од коментарите со експлицитен говор на омраза на социјалните мрежи кон ЛГБТИ заедницата во пресрет на парадата на гордоста која ќе се одржи ...

Втората парада на гордоста во Скопје, ќе се одржи утре

Мета - 25.06.2021

Во сабота, 26 јуни ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на ...

ВИДЕО | Гарванлиев: Парадата на гордоста е марш и можност да ги запознаеме луѓето за сè што се случува

Слободен Печат - 24.06.2021

Македонскиот претставник на годинашнава Евровизија, Васил Гарванлиев, ќе ја отвори втората „Парада на гордоста“ што ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Според организаторот, настанот ќе започне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 до ...

НЕ МОЖЕВ ДА КАЖАМ НА ГЛАС, ТУКУ И НАПИШАВ ПИСМО НА МАЈКА МИ - Васил Гарванлиев ќе ја отвори втората парада на гордоста

Фактор - 24.06.2021

Македонскиот претставник на годинашнава Евровизија, Васил Гарванлиев, ќе ја отвори втората „Парада на гордоста“ што ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Според организаторот, настанот ќе започне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 до ...

Не можев да кажам на глас, туку и напишав писмо на мајка ми-Васил Гарванлиев ќе ја отвори втората парада на гордоста

Женски магазин - 24.06.2021

Македонскиот претставник на годинашнава Евровизија, Васил Гарванлиев, ќе ја отвори втората „Парада на гордоста“ што ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Според организаторот, настанот ќе започне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 до ...

Гарванлиев: Сајбер булингот се уште трае, почнав да се будам со илјадници пораки

Локално - 24.06.2021

Се вратив во Македонија пред три години затоа што верувам во нашиот талент, во нашите корени. 2019 се одлучи претставникот на Евровизија секоја година да ја отвора Парадата на гордоста, вели за Утрински Брифинг македонскиот претставник на ...

Парадата е можност да разбудиме љубов и разбирање за сите нас, вели Гарванлиев

Фокус - 23.06.2021

Под мотото “Вон ѕидовите” во недела во Скопје ќе се одржи втората Парада на гордоста, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Настанот ќе го отвори нашиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев, ќе следуваат говори ...

Парада на гордоста викендов во Скопје - Ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Сител - 23.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...

Втора Парада на гордоста викендов во Скопје

Р.С.Европа - 23.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Парадата, според организаторот, ќе почне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 до 12 часот, а движењето ќе биде покрај Влада, сѐ до Школка во Градскиот парк.

Васил Гарванлиев ќе ја отвори Парадата на гордоста викендов во Скопје

Независен - 23.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...

Викенов парада на гордоста во Скопје- Ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Press24 - 23.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...

Викендов „Парада на гордоста“ во Скопје – ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Expres - 23.06.2021

Претставник на Македонија на годинашнава Евровизија, Васил Гарванлиев, ќе ја отвори втората „Парада на гордоста“ што ќе се одржи на 26 јуни во Скопје. Според организаторот, настанот ќе започне со собирање на учесниците во паркот „Жена Борец“ од 10 ...

Викендов Парада на гордоста во Скопје - ќе ја отвори Васил Гарванлиев

Скопје инфо - 22.06.2021

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни. Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за поддршка, нагласи дека оваа парада е посветена на сите ЛГБТИ луѓе и поддржувачи, кои ќе дојдат да го изодат овој марш за еднаквост на ЛГБТИ заедницата, ...