TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - СДСМ со кондоми против Груевски

Вест - 03.12.2010

"Освен од сидата, мора да се заштитиме и од власта, од преродбените чекори на Груевски", изјави Марија Гарванлиева, претседателка на струмичките социјалдемократи Стоп за ширење на Груевски и ...

Две лица од Струмица починале од сида

Н.Македонија - 03.12.2010

Две лица од Струмица што починале од сида се првите жртви од Струмичко Станува збор за лица што не се движеле меѓу локалното население, туку едниот од нив подолго престојувал во Италија, а другиот ...

Македонска музичка поддршка во глобалната борба против сидата

Н.Македонија - 03.12.2010

Главни музички борци на „Позитивниот концерт“ беа „Стринг форсис“, „Беј д фиш“, Дани и диџејскиот двоец Славе и Гејм Оувер, со својот проект „Новата манџа на старата школа“ Под мотото „Светло за ...

Нема ризични граѓани туку ризично однесување

Н.Македонија - 03.12.2010

Најостро реагираме против сензационалистичкото, стереотипизирачко и стигматизирачко пренесување на информациите поврзани со последните податоци за состојбата со ХИВ/сида во Македонија, а кои беа ...

Пронаоѓање на вакцина против ХИВ

А1 - 02.12.2010

Ниту една вакцина против ХИВ вирусот кои до сега се испитани на луѓе, во пракса не се покажа ефикасна, освен комбинираната вакцина испробана на Тајланд која пружа некаква заштита.

Македонија - ХИВ-позитивните се жалатна дискриминација

Време - 02.12.2010

Антивирусната терапија за ХИВ-позитивните да се стави на листата на лекови што ја плаќа Фондот за здравство, бараат овие пациенти, со писмо испратено до медиумите по повод први декември, Светскиот ...

Гламур - Со дизајнерски маици против СИДА-та

Вест - 02.12.2010

ЊУЈОРК (АП) - Постои причина зошто Мондо Гера ја сподели својата приказна за тоа дека е ХИВ позитивен на реалното шоу за модни дизајнери "Проект писта".

Заразените од ХИВ вирус мака мачат за помош

Утрински - 02.12.2010

Инфицираните лица со ХИВ во земјава имаат проблем да добијат социјална помош. Тие се' уште се осудени на дискриминација и одбегнување како од семејствата, така и од околината во која живеат.

Дискриминацијата поболна од сидата

Дневник - 02.12.2010

Се' уште има случаи на присилно и без согласност тестирање на ХИВ-вирусот, нашиот здравствен статус може да биде откриен во медиумите, а како последица од тоа да бидеме исклучени од средината, ...

Четворица со сида се доцна откриени

Н.Македонија - 02.12.2010

Четворица од дванаесттемина новооткриени инфицирани со ХИВ и болни од сида се доцна откриени. Проф. д-р Милена Стевановиќ, национален координатор за ХИВ/сида, вели дека навременото откривање на ...

ХИВ-позитивно писмо до негативните општество и власт

Шпиц - 02.12.2010

За своите маки, заразените со ХИВ и болните од сида повторно јавно не проговорија, туку преку писмо, исполнето со куп проблеми, побараа државата да им обезбеди нормален и пристоен живот како на сите ...

Кампања против сидата и кампања против Груевски

Шпиц - 02.12.2010

Под мотото „Дејствувај свесно“, во организација на Студентскиот парламент на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во соработка со Сојузот на студентите по медицина на Македонија, вчера пред Правниот ...

Досега две лица од Струмица починале од сида

Сител - 02.12.2010

Досега две лица од Струмица починале од СИДА. Се работи за лица кои немале многу контакти со локалното неселение. Едниот подолг период престојувал во Италија, а другиот бил дијагностициран на ...

Пронаоѓање на вакцина против ХИВ

МРТ - 02.12.2010

2 декември 2010 Ниту една вакција против ХИВ вирусот кои до сега се испитани на луѓе, во пракса не се покажа ефикасна, освен комбинираната вакцина испробана на Тајланд која пружа некаква заштита.

Во Чешка ќе се продаваат домашни тестови за ХИВ вирус

МРТ - 02.12.2010

Во чешките аптеки наскоро ќе се продаваат домашни тестови со кои може за една минута да се утврди присуство на ХИВ вирусот во крвта кој ја предизвикува болеста СИДА, јави дописникот на МИА од Прага.

Две лица од Струмица починале од сида

Курир - 02.12.2010

Болеста на 21 век, им ги одзема животите на две лица од Струмица. Се работи за лица кои немале многу контакти со локалното неселение.

Чекор по чекор до вакцина против ХИВ

Курир - 02.12.2010

Досега ниту една вакција против ХИВ вирусот, која е испитана на луѓе, во пракса не се покажа ефикасна, освен комбинираната вакцина испробана на Тајланд, која пружа некаква заштита.

Домашни тестови за ХИВ вирус

Курир - 02.12.2010

Аптеките во Чешка, наскоро ќе продаваат домашни тестови со кои може за една минута да се утврди присуство на ХИВ вирусот во крвта кој ја предизвикува болеста СИДА.

Албанија: Регистирани 55 нови случаи на ХИВ/СИДА

Курир - 02.12.2010

Во 2009 година во Албанија беа регистрирани 39 случаи на ХИВ/СИДА. Годинава во Албанија се регистрирани 55 нови случаи на лица заразени од ХИВ вирусот на СИДА-та, од кои 34 отсто се жени, соопшти ...

Светски ден за борба против СИДА-та

А1 - 01.12.2010

Страв, несигурност, отфрлање. Ова се првите чувства со кои се соочуваат лицата кои се ХИВ позитивни или боледуваат од СИДА. Се плашат јавно да говорат.

1 декември- Меѓународен ден за борба против СИДА-та

Deutsche Welle - 01.12.2010

Денешниот 1 декември низ целиот свет се одбележува како Меѓународниот ден ден за борба против СИДА-та. Тој е е посветен на подигнување на свеста кај луѓето за оваа пандемија причинета од ширењето на ...

Да се лекуваш од сида во Македонија не е лесно

Deutsche Welle - 01.12.2010

Никогаш нема да ги заборавам зборовите „тестот излезе позитивен“. За жал, стануваше збор за ХИВ-тест, вели во својата исповед за ДВ еден од луѓето во Македонија кои се заразени со опасниот вирус.

ОН сакаат да спречат пренесување на СИДА-та на новороденчиња

Deutsche Welle - 01.12.2010

Обдинетите нации сакаат за пет години, во светот повеќе да нема бебиња родени со вирусот ХИВ. Пренесувањето на вирусот на новороденчињата треба во целост да биде запрено до 2015 година, гласи една од ...

Светски ден за борба против сидата

Идивиди - 01.12.2010

Ширум светот денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Според последните податоци, во светот живеат повеќе од 33 милиони луѓе заразени со ХИВ, а секоја година се инфицираат меѓу 2,3 ...

„Позитивен концерт“ вечерва во „Колосеум“

Дневник - 01.12.2010

Поп-рок пејачката Дани Димитовска, бендовите „Стринг форсис“ и „Беј д фиш“, како и диџеј-колективот „Новата манџа на Старата школа“ вечерва во 21 часот ќе настапат на „Позитивен концерт“ во скопскиот ...

Дани ги разбива предрасудите

Шпиц - 01.12.2010

Пејачката Дани Димитровска, нејзините колеги „Беи д фиш“, „Стринг форсис“, како и скопските диџеи Славе и Гејмовер ќе настапат вечерва во Колосеум по повод светскиот ден за борба против сидата.

Познати личности-жртви на ХИВ-вирусот и на сидата

Mnogoo - 01.12.2010

Денес е први декември, Светскиот ден во борба против сидата. Ден исто така посветен на свеста за оваа болест, за нејзината сеприсутност и за нејзината моќ.

Источна Европа на удар на вирусот ХИВ

Алсат-М - 01.12.2010

Бројот на лицата инфицирани со вирусот ХИВ се намалува благодарение на поголемата свесност и ефикасноста на програмите за спречување на ширење на овој вирус, покажуваат податоците на Обединетите ...

Први декември Светски ден против СИДА-та

Алфа - 01.12.2010

Нови 12 заболени од СИДА се регистрирани годинава. Со тоа бројката на инфицирани со ХИВ вирусот во земјава се искачи на 132 лица. 99 од нив се заболени, а 33 се ХИВ позитивни.

Сликовитата порака на Дани остана неразбрана!?

Кантар - 01.12.2010

1 декември, светски ден за борба против сида. Дани го поддржува светското мото “Светлина за човековите права”. НВО "Хобс" и "Хера" се придружија на кампањата "Заштити се од предрасуди".

Светски ден за борба против сидата

Здраво - 01.12.2010

Ширум светот денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Според последните податоци, во светот живеат повеќе од 33 милиони луѓе заразени со ХИВ, а секоја година се инфицираат меѓу 2,3 ...

Постигнат голем напредок во развојот на гел против СИДА

МРТ - 01.12.2010

Компаниите кои развиваат гел за заштита на жената од вирусот ХИВ СИДА објавија дека е направен голем напредок во развојот на тој производ.

1 декември- Ден за борба против сидата

Канал5 - 01.12.2010

Денешниот 1 декември низ целиот свет се одбележува како Меѓународниот ден ден за борба против СИДА-та. Тој е е посветен на подигнување на свеста кај луѓето за оваа пандемија причинета од ширењето на ...

Светски ден за борба против сидата

Сител - 01.12.2010

Ширум светот денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Според последните податоци, во светот живеат повеќе од 33 милиони луѓе заразени со ХИВ, а секоја година се инфицираат меѓу 2,3 ...

Отворено писмо на лица кои живеат со ХИВ во Макеоднија

Канал5 - 01.12.2010

„И денес, на 1 Декември 2010, Светскиот ден на борбата против СИДА, медиумите не ќе можат да направат јавно интервју со нас, лицата што живеат со ХИВ, поради нашиот основан страв да го откриеме ...

Навременото дијагностицирање и почнување со антивирусен третман, главни мерки за спречување на ширењ

МРТ - 01.12.2010

Навременото дијагностицирање на ХИВ инфекцијата, како и навременото отпочнување со антиретровирусниот третман се главни превентивни мерки за спречување на ширењето на ХИВ инфекција.

Лицата со ХИВ/СИДА бараат поголема грижа од државата

Сител - 01.12.2010

Лицата со Хив/Сида во Македонија преку писмо бараат поголема грижа од државата. Сметаат дека треба да примаат социјална или друг вид парична помош. Редовно да добиваат антиретровирусна терапија.

Боно: 2015 ќе биде прва генерација без СИДА!

Кирилица - 01.12.2010

„Ова е голема вечер, никако мала, ова е историска вечер. И не сакам да ја завршам само со предвидувања дека наскоро ќе го дочекаме крајот на страшниот мал вирус наречен ХИВ/СИДА.

Навремено дијагностицирање најдобар лек за спречување на ХИВ инфекција

Точка - 01.12.2010

Навременото дијагностицирање на ХИВ инфекцијата и што порано започнување со антиретровирусниот третман се главни превентивни мерки за спречување на ширењето на ХИВ инфекција.

Светски ден за борба против сидата

Нетпрес - 01.12.2010

Ширум светот денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Според последните податоци, во светот живеат повеќе од 33 милиони луѓе заразени со ХИВ, а секоја година се инфицираат меѓу 2,3 ...

Светски ден во борба против сидата

Жена - 01.12.2010

Светскиот ден на сидата се одбележува на 1 Декември секоја година. Денот на сидата е посветен за да се соберат пари, да се зголеми јавната свест, борбата против предрасудите и подобрување на ...

Спречување на сидата во Зимбабве

Окно - 01.12.2010

1 декември е меѓународен ден за борба против сидата. Пренесуваме една репортажа за тоа како се работи на превенцијата на пренесувањето на оваа болест во Зимбабве.

Одбележан светскиот ден за борба против СИДА-та

Курир - 01.12.2010

Под мотото „Светлина за правата, пушти светлина на ХИВ и човековите права“, денеска се одржа одбележувањето на 1-ви декември, Светскиот ден за борба против СИДА-та.

Одбележување на Меѓународниот ден за борба против сида

Нетпрес - 01.12.2010

За интегриран државен систем за обезбедување на антивирусна терапија се залага заедница “Заедно посилни“ во која живеат луѓе живеат со ХИВ-СИДА.

Едукација на студентите за превенција од ХИВ/СИДА

Курир - 01.12.2010

Во организација на Студентскиот Парламент на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“-Скопје во соработка со Сојузот на студенти по медицина на Македонија, денеска се одржува кампања под мотото „Дејствувај ...

Одбележување на Светскиот ден за борба против сидата

Курир - 01.12.2010

На плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа едукативен час посветен на Светскиот ден за борба против сидата. Манифестацијата беше во организација на „Виа вита“ и „Амос“ во соработка со општинската ...

Светски ден за борба против сидата

Макфакс - 01.12.2010

Светскиот ден за борба против СИДА-та кој низ целиот свет се одбележува на 1 декември е посветен на подигнување на свеста кај луѓето за оваа пандем..

СПУКМ организираше кампања за борба против СИДА

Макфакс - 01.12.2010

Студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј на денешниот Светски ден за борба против сидата, на кампусот на универзитетот имаа можност да се з..

Навремено дијагностицирање најдобар лек за спречување на ХИВ инфекција

Макфакс - 01.12.2010

Навременото дијагностицирање на ХИВ инфекцијата и што порано започнување со антиретровирусниот третман се главни превентивни мерки за спречување на..

Информативен штанд за превенција од СИДА

Inpress - 01.12.2010

Скопје, 1. декември 2010 (ИНПРЕС) Комисијата за здравство при Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ по повод 1 декември, Светскиот ден за борба против СИДА-та на улица Македонија (кај споменикот на ...

Дани во кампања за борба против сида

А1 - 30.11.2010

Сигурно имате многу прашања околу оваа фотографија на Дани. Вистинска провокација чија намера има да ги разбие сите предрасуди во општеството.

Македонија - Од СИДА годинава заболени уште 12

Време - 30.11.2010

Дванаесет граѓани годинава заболеле или се заразиле од ХИВ вирусот, а половината од нив се хомосексуалци. Од новозаболените поголем број се мажи, а нема ниту едно дете.

Европската унија додели уште 1,3 милијарда евра за борбата против СИДА низ светот

VOX - 30.11.2010

Европската унија додели уште 1,3 милијарда евра за борба против СИДА во светот, а средствата ќе бидат дадени во Глобалниот фонд за борба со СИДА, туберкулоза и маларија, во кои Унијата е најголемиот ...

Сидата се шири меѓу хомосексуалците

Утрински - 30.11.2010

Сидата се' повеќе се шири меѓу хомосексуалците. Од 12 нови случаи на ХИВ-инфекцијата што се откриени годинава, шест се хомосексуалци.

Сидата се' повеќе ги напаѓа хомосексуалците

Дневник - 30.11.2010

Датум: 30.11.2010, 09:03 Нови 12 заразени со ХИВ-СИДА се пријавени од јануари до вчера во Институтот за јавно здравје, а дури половина од нив се хомосексуалци на возраст од 20 до 39 години, кои ...

ХИВ сé повеќе напаѓа хомосексуалци

Н.Македонија - 30.11.2010

Во последните три години за 30 проценти се зголемува ширењето на ХИВ кај мажи што имаат партнери од истиот пол ХИВ и болеста сида годинава нападнале 12 граѓани.

Денес ќе се бориме против сидата

Mnogoo - 30.11.2010

Денес е Светскиот ден за борба против сидата. Сигурно сите ќе сакате да излезете на некоја журка, што е во ред. Она што мене не ми се допаѓа е дека во нашево Скопје никој подлабоко не ја разбира ...

Y-PEER Македонија се придружува кон одбележување на Светскиот ден за борба против Сида

МРТ - 30.11.2010

Y-PEER Македонија, младинска мрежа од 20 невладини организации кои работат на унапредување на сексуалното и репродуктивното здравје се придружуваат на глобалната иницијатива за десет дена од Акција, ...

ЕУ додели уште 1,3 милијарда евра за борбата против СИДА низ светот

Сител - 30.11.2010

Европската унија додели уште 1,3 милијарда евра за борба против СИДА во светот, а средствата ќе бидат дадени во Глобалниот фонд за борба со СИДА, туберкулоза и маларија, во кои Унијата е најголемиот ...

Хепенинг на Денот за борба против сидата

Вечер Прес - 30.11.2010

Денеска, на 1 декември, кога целиот свет го одбележува Денот за борба против ХИВ/СИДА, Црвениот крст на на Град Скопје ќе спроведе иновативни и симболични настани со цел подигнување на свеста за ...

Револуционерниот гел против СИДА-та се поблиску до одобрување

Курир - 30.11.2010

Компаниите кои развиваат гел за заштита на жената од вирусот ХИВ СИДА објавија дека е направен голем напредок во развојот на тој производ.

12 нови заболени од СИДА

А1 - 29.11.2010

12 нови случаи на СИДА се регистрирани годинава во Македонија. Од нив четири се случаи на СИДА, а осум се ХИВ позитивни.

Алиша Кејс и Лејди Гага во Facebook и Twitter штрајк против ХИВ/СИДА

IT.mk - 29.11.2010

На 12.01.2010 Алиша Кијс ќе умре. Ова е пораката на настан организиран од блуз ѕвездата која ги повикува познатите личности да се исклучат од Facebook и Twitter во вторник кој е Светски дена против ...

Нови 20 заболени од ХИВ/Сида во Македонија

Р.С.Европа - 29.11.2010

Во Македонија годинава се регистрирани нови 20 случаи на заболени со Хив вирусот со што бројката е зголемена на вкупно 70 заболени соопшти, Институтот за јавно здравје.

Годинава 12 нови случаи на СИДА

Телма - 29.11.2010

Дванаесет случаи со ХИВ/СИДА оваа година се регистрирани во Република Македонија, од кои најголем број во Скопје и Тетово.

Во Бугарија повеќе од 1.200 заболени од сида

Идивиди - 29.11.2010

Софија, 29 ноември 2010 (МИА) - Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од сида.

Во Бугарија повеќе од 1.200 заболени од сида

Алфа - 29.11.2010

Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од сида. Од 1 декември - Светскиот ден за борба против сидата, во Бугарија ќе започне национална кампања „Јас знам“, ...

Дванаесет нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија годинава

Алфа - 29.11.2010

Дванаесет случаи со ХИВ/СИДА оваа година се регистрирани во Република Македонија, од кои најголем број во Скопје и Тетово.

Нови случаи на заболени од сида во Македонија

Алсат-М - 29.11.2010

12 нови случаи на ХИВ/СИДА се регистрирани годинава во Македонија. Најголемиот број од нив се во Скопје и Тетово. Институтот за јавно здравство во пресрет на меѓународниот ден на борба против сидата, ...

Во Бугарија повеќе од 1.200 заболени од СИДА

Сител - 29.11.2010

Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од СИДА. Од 1 декември - Светскиот ден за борба против СИДА-та, во Бугарија ќе започне национална кампања „Јас ...

Во Бугарија повеќе од 1.200 заболени од сида

Кирилица - 29.11.2010

Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од сида Од 1 декември - Светскиот ден за борба против сидата, во Бугарија ќе започне национална кампања „Јас знам“, ...

Во Бугарија повеќе од 1.200 заболени од сида

МРТ - 29.11.2010

Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од сида. Од 1 декември - Светскиот ден за борба против сидата, во Бугарија ќе започне национална кампања „Јас знам“, ...

Дванаесет нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија годинава

Кирилица - 29.11.2010

Дванаесет случаи со ХИВ/СИДА оваа година се регистрирани во Република Македонија, од кои најголем број во Скопје и Тетово.

Сексот меѓу мажите причина за зголемената бројка на заболени од ХИВ СИДА во Македонија

Канал5 - 29.11.2010

Дванаесет нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија годинава.Во моментов во државата живеат 69 лица од кои 33 се ХИВ позитивни ,а 36 се заболени од сида,најголем број во Скопје и Тетово.Досега во ...

Дванаесет нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија годинава, во државата живеат 69 лица со ХИВ/СИДА

МРТ - 29.11.2010

Дванаесет случаи со ХИВ/СИДА оваа година се регистрирани во Република Македонија, од кои најголем број во Скопје и Тетово.

Дванаесет нови случаи со ХИВ/СИДА во Македонија

Сител - 29.11.2010

Дванаесет случаи со ХИВ/СИДА оваа година се регистрирани во Република Македонија, од кои најголем број во Скопје и Тетово.

Годинава од СИДА инфицирани 12 лица

Вечер Прес - 29.11.2010

Според доктор Жарко Караџовски најголем дел од инфицираните се на возраст од 20 до 49 години, а околу 70 отсто се од машки пол Во Македонија 69 лица живеат со болеста СИДА, а 12 од нив се ...

Годинава 12 нови случаи на ХИВ/СИДА

Точка - 29.11.2010

Дванаесет нови случаи на ХИВ позитивни и заболени од СИДА се регистирани во земјава, објави денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Над 1.200 заболени од СИДА во Бугарија

Курир - 29.11.2010

Во Бугарија, според официјалните медицински податоци, има повеќе од 1.200 заболени од сида. Од 1 декември - Светскиот ден за борба против сидата, во Бугарија ќе започне национална кампања „Јас знам“, ...

Нови 12 заразени со ХИВ вирусот

Курир - 29.11.2010

Во пресрет на Светскиот ден за борба против СИДА, Институтот за јавно здравје ги презентираше податоците за оваа заразна болест во светот и Македонија.

Во Македонија 69 луѓе заболени од СИДА или ХИВ

eReporter - 29.11.2010

Нови четворица болни од СИДА и осуммина заразени со ХИВ вирусот се регистрирани годинава во Македонија, соопшти денеска Институтот за јавно здравје со седиште во Скопје.

Годинава 12 нови случаи на ХИВ/СИДА

Нетпрес - 29.11.2010

Дванаесет нови случаи на ХИВ позитивни и заболени од СИДА се регистирани во земјава, објави денеска Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

Нови четворица заболени од сида- еден починат

Макфакс - 29.11.2010

Четири новорегистрирани случаи на лица заболени од сида има годинава, од кои едно лице починало, а осум лица се заразени со ХИВ вирусот, информираш..

Во Бугарија има над 1000 заболени од Сида

Inpress - 29.11.2010

Софија, 29. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во Бугарија има 1.200 забоолени од Сида, покажуваат медицинските податоци. На 1. декември кога се одбележува Светскиот ден за борба против Сидата, Бугарија ќе ја ...