TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дури 77,74 отсто од Англичаните бараат заминување на Дејв

Утрински - 19.10.2002

Анкета на Би-Би-Си за судбината на Симан Вкупно 38.396 посетители на интернет страницата на ББЦ изминатите два дена учествуваа во анкетата околу понатамошната судбина на Дејвид Симан во националниоит тим на Англија. Од нив, 77.74 отсто се изјаснија дека Симан мора веднаш да се повлече од англиската ...

Сите голмани прават грешки, но Дејвид направи премногу

Утрински - 19.10.2002

И легендарниот Шилтон излезе во јавноста со мислење за настапите на Симан Легендарниот чувар на мрежата на англиската репрезентација Питер Шилтон упати совети на адреса на Дејвид Симан да го напушти местото во националниот тим по нерешените 2:2 во Саутемптон против Македонија, кога голманот на ...

Фудбалерите ќе добијат премија од по 10.000 евра

А1 - 18.10.2002

Играчите на македонскиот национален тим ќе добијат по 10.000 евра премија за ремито против Англија. Ова тие го решиле откако претседателот на ФСМ Ламбе Арнаудов пред мечот со Англија слегол во соблекувалната и им понудил играчите сами да ја кажат сумата.

Симан тхе долекеепер (портирот)

Дневник - 18.10.2002

ДНЕВЕН ВЕСНИК "САН" "Симан the dolekeeper" (Симан портирот) е насловот на англискиот таблоид "Сан" по повод новиот кикс-гол на англискиот чувар на мрежата, во дуелот со нашата селекција завчера во Саутемптон. "Симан има 39 години и со овој кикс направи чекор надолу во репрезентативната кариера.

КАДЕ Е АНГЛИЈА?

Вест - 18.10.2002

МАКЕДОНИЈА НЕМА МОРЕ Среда наутро: читаме исечоци од англискиот печат пред натпреварот. Се прашувале таму: Каде е Македонија? Ама високо едукативно ниво имале нивниве новинари? Ма, знаат тие добро каде е, ама кога гледа некој од високо воздушните струења ја изматуваат сликата.

Симан мора да се повлече

Утрински - 18.10.2002

Англискиот печат бесен на голманот на репрезентацијата Една грешка ја прелеа чашата. Привлечната атмосфера на детска забава која преовладуваше во Саутемптон минатата ноќ, додека Англија разменуваше голови во првото полувреме со Македонија, не може да ја сокрие црната осуда за грешката кога Дејвид ...

Реми за историја на макфудбалот и за премија од 10.000 евра

Вест - 18.10.2002

ФАНТАСТИЧНА ИГРА НА НАШАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА КВАЛИФИКАЦИСКИОТ МЕЧ ПРОТИВ АНГЛИЈА Англичаните по завршувањето на мечот без поздрав побегнаа во соблекувалните. - Шакири со погодокот го избрка Симан од англискиот гол Специјално од Саутемптон, Тони Зографски Малата фудбалска нација, ...

Нерешено како победа на македонскиот фудбал!

Дневник - 18.10.2002

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА Еп 2004: англиЈА - македониЈа 2-2 Подвигот е уште поголем поради храбрата и на моменти доминантна игра на нашиот тим, двете водства и двата гола, велемајсторскиот гол на Шаќири од корнер, одбраните на Милошевски...

Немам видено гол од корнер како тој на Шаќири

Дневник - 18.10.2002

Гери Невил Англискиот селектор Свен Јеран Ериксон вели дека неговата репрезентација немала среќа во дуелот со Македонија (2-2). - Ова е многу разочарувачки резултат. Двата гола што тие ги дадоа беа на среќа, а ние бевме со помалку среќа. Требаше да победиме.

Ериксон: Одлично се бранеа и напаѓаа

Утрински - 18.10.2002

ПРЕС Англискиот селектор Свен Јоран Ериксон изјави дека неговата репрезентација сў уште има големи шанси да се пласира на Европското првенство во Португалија 2004 година и покрај тоа што одигра само 2:2 на домашен терен против Македонија.

"Вил Хил" прогнозира крај на репрезентативната кариера на Симан

Вест - 18.10.2002

Познатата англиска обложувалница "Вилијам Хил" ги оценува со 1/2 шансите голманот Дејвид Симан повеќе да не биде повикан во репрезентацијата на Англија по неговиот кикс и примениот гол од корнер против Македонија. Претходно, на четвртфиналето на СП против Бразил Симан прими гол од 30 метри, по кој ...

Повеќе од победа

Дневник - 18.10.2002

Коментар - Горан Манчевски Македонија е мала земја на југот од Европа, но нејзините фудбалери знаат да и одржат час по фудбал токму на земјата што го носи епитетот лулка на фудбалот. Тоа би бил нашиот одговор за сите Англичани што во пресрет на средбата од квалификациите за ЕП, божем, се прашуваа ...

Ако Васоски игра во Англија, Бекам ќе остане без работа

Дневник - 18.10.2002

ФУДБАЛ - НИКОЛА ИЛИЕВСКИ ПО НАТПРЕВАРОТ - Ако играчот со број пет од мојот тим (Васоски - н.з.) го чува Дејвид Бекам секоја недела, Бекам ќе мора да ја смени работата. Го студиравме мечот на Англија против Бразил и нападнавме на најболната точка на голманот Симан - рече Никола Илиевски-Џиџи, ...

Срамна игра во мизерната ноќ во Саутемтон на Гордиот Албион

Утрински - 18.10.2002

Англичните шокирани од играта на нивната репрезентација против Македонија Требаше да се биде исклучен за да се добие аплауз на стадионот "Ст.Мери", како што му се случи на Алан Смит, кој доби црвен картон поради глупаво и задоцнето соборување.

Херојско реми на Македонија

Утрински - 18.10.2002

Македонските фудбалери одиграа незаборавен меч против Англичаните во Саутемптон САУТЕМПТОН - Великанот на италијанската кинематографија, режисерот Виторио Де Сика во 1947 година го направи големиот филм †Чудо во Милано" во кој исфрлениот сиромашен социјален слој на метли полета кон небото.

Mагична англиска ноќ на Македонија

А1 - 17.10.2002

Неколку десетици илјади граѓани излегоа на улиците во Скопје непосредно по завршувањето на средбата Англија - Македонија (2:2), за да го прослават големиот резултат на националниот фудбалски тим. Река од автомобили се слеваше кон центарот на главниот македонски град, а прославата почна на плоштадот ...

Македонија - Англија 2:2

А1 - 16.10.2002

Фудбалска ноќ од соништата за македонската репрезентација во Сумтемтпон со гигантот Англија на „Сент Мери“. Одлично одиграа нашите репрезентативци доведувајќи ја двапати Англија во ситуација да брка реми. Англија - Македонија 2:2, фудбалско чудо или не ќе покажат деновите што претстојат.

Васоски-Бекам судир на светови

Дневник - 16.10.2002

АНАЛИЗА НА АНГЛИСКИОТ "САН" "Ако Дејвид Бекам има "златни крампони", Александар Васоски мора да ги "собрал" своите од некое стовариште за старо железо. Ова затоа што македонскиот бек годишно заработува 6.500 фунти и ќе му требаат 15 години од животот за да стаса до неделната плата на Бекам".

Противник од кој може само да се научи

Вест - 16.10.2002

Вечерва во Саутемптон (21 ч.) нашата фудбалска репрезентација го игра квалификацискиот меч против големата Англија Никола Илиевски: Во никој случај нема да се браниме и ќе играме формација 4-5-1 Специјално од Саутемптон: Тони Зографски Вечерва во Саутемптон нашата фудбалска репрезентација во ...