TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пијани лекари сликале жртви од Хаити

А1 - 31.01.2010

Хуманитарната мисија во Хаити се претвори во вистински скандал. На Фејсбук објавени слики од пијани порторикански лекари кои наместо да им помагаат на жителите на Хаити, се сликале со оружје и наздравувале покрај мртвите тела на жртвите од ...

Уапсени 10 Американци при обид да изнесат 33 деца од Хаити

Канал5 - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата, која беше погодена од катастрофален земјотрес, да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Уапсени американци во обид да изнесат 33 деца

Телма - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата, која беше погодена од катастрофален земјотрес, да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Државјани на САД под сомневање за киднапирање на деца

Deutsche Welle - 31.01.2010

Речиси три недели по катастрофалниот земјотрес на Хаити, вниманието на меѓународната заедница се врти кон битката за спречување на заразни болести. Освен тоа се шират и информации за трговци со луѓе од САД.

Пијани лекари на Хаити се сликале со жртви од земјотресот

Канал5 - 31.01.2010

Хуманитарната мисија на Хаити се претвори во вистинска срамота. Лекари од Порторико наместо да им помагаат на повредените во Хаити,се сликале со пациенти, пијани, или со оружје в рака.

Јохансон дизајнира чанта за Хаити

Дневник - 31.01.2010

Холивудската ѕвезда Скарлет Јохансон креира рачна чанта за Хаити. Целиот профит ќе биде подарен за жртвите од катастрофалниот земјотрес . Чантата „хаити“ ќе биде дистрибуирана во сите продавници на модниот бренд „Манго“ во светот, во ...

Уапсени 10 Американци за изнесување 33 деца од Хаити

Дневник - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Лекарски скандал со фотографии од Хаити

Форум - 31.01.2010

Хуманитарната мисија за помош на жртвите од земјотресот на Хаити се претвори во срам и лекарски скандал, сличен на оној што го имавме околу Нова година со објавувањето фотографии на фејсбук од лекарка во чија заднина беше беспомошна ...

На Хаити уапсени десет Американци (Видео)

Inpress - 31.01.2010

Порт о Пренс, 31. јануари (ИНПРЕС) Полицијата на Хаити уапси десет Американски државјани под сомнение дека се обиделе од земјата да изнесат 31 дете, на старост помеѓу два месеци и 12 години, соопшти министерот за социјални прашања Ив ...

Хаити - уапсени 10 Американци

Шпиц - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата, погодена од катастрофален земјотрес, да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Уапсени 10 Американци на Хаити

Макфакс - 31.01.2010

Полицијата на Хаити уапси 10 Американци кои се обиделе да одведат 33 деца од земјата погодена од земјотресот без соодветни документи за посвојување или докази дека се сирачиња.

Уапсени Американци на Хаити

Нетпрес - 31.01.2010

Десет Американци уапсила денес полицијата на Хаити, поради сомневање дека имале намера да извадат од земјата 31 дете. Министерот за социјални прашања на островската држава рекол дека децата била на возраст меѓу два месеци и 12 години.

Во Хаити уапсени 10 Американци

Р.С.Европа - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски граѓани кои се осомничени дека се обиделе да земат 33 деца од островот за да ги дадат на посвојување. Еден од осомничените кој е лидер на хуманитарната организација Нов живот за децата беглаци ги ...

Пијани порторикански лекари сликале жртви од потресот на Хаити

Нетпрес - 31.01.2010

Пијани лекари од Порторико наместо да им помагаат на жителите на Хаити, тие се сликале пијани со оружје. Фотографиите на кои тие наздравувале биле ставени на Фејсбук. На една од нив се сликале со жртва од земјотресот, починатиот бил гол.

Уапсени 10 Американци при обид да изнесат 33 деца од Хаити

Алфа - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата, која беше погодена од катастрофален земјотрес, да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Уапсени 10 Американци при обид да изнесат 33 деца од Хаити

Сител - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата, која беше погодена од катастрофален земјотрес, да изнесат 33 деца без потребни документи за усвојување, соопштија локалните власти.

Уапсени десет Американци за одведување деца од Хаити

Форум - 31.01.2010

Полицијата уапсила десет американски државјани кои се обиделе да изведат 33 деца од Хаити без документи за посвојување или доказ дека во земјотресот останале сирачиња Пет мажи и пет жени се ставени во притвор во главниот град Порт-о-пренс, ...

Жителите на Хаити емигрираат на соседните острови

Макфакс - 31.01.2010

Повеќе од 100 емигранти од Хаити се задржани во близина na соседните острови, кои се под надлежност на Велика Британија. Властите на островите соопштија дека нема да ги екстрадираат емигрантите, доколку условите за живот во Хаити не се ...

Стопирана медицинската нега во САД на повредените во Хаити

Р.С.Европа - 31.01.2010

Стопирана е медицинската нега во САД на повредените во земјотресот, што го погоди Хаити на 12 јануари. Американските официјални лица соопштија дека сеуште не е донесена одлука дали повторно ќе започне медицинската евакуација, откако ...

Џон Траволта му се враќа на филмот

Вечер Прес - 31.01.2010

Актерот Џон Траволта изјавил дека вербата му помогнала да ја преживее трагичната смрт на неговиот 16-годишен син Џет. Актерот, истакнат скиентолог, се појави на црвениот килим во Њујорк со сопругата Кели Престон за промоцијата на неговиот ...

Уапсени 10 Американци при обид да изнесат 33 деца

Вечер Прес - 31.01.2010

Полицијата во Хаити уапси 10 американски државјани при обид од земјата да изнесат 33 деца без потребни документи за посвојување, соопштија локалните власти.

Уапсени Американци кои сакале да изнесат деца од Хаити

eReporter - 31.01.2010

Уапсени се американски државјани кои по разорниот земјотрес на Хаити се обиделе од државата да изнесат 33 деца без документи за посвојување. Полицијата на Хаити ги уапсила американските државјани на главниот граничен премин Малпас со ...

Бандите шират страв во Хаити

Утрински - 30.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - Бандитите во Хаити ги демнат жителите што го преживеаја земјотресот, па дури и силуваат жени, во привремените кампови кои се кренати низ главниот град на земјата по катастрофалниот потрес.

Одобрени 25.000 евра за Хаити и 5.000 евра помош за Скадар

Дневник - 30.01.2010

Советот на Град Скопје одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Порт-о-Пренс, Хаити, и за санирање на штетите предизвикани од поплавите во Скадар, Албанија.

Свет - Бандите ги силуваат жртвите

Време - 30.01.2010

Криминалците на Хаити се во слободен лов на беспомошните жртви на земјотресот, па дури и силуваат жени во импровизираните кампови и низ разурнатите улици, тврдат локалните полицајци.

САД прекинаа со евакуација на повредените од Хаити

Сител - 30.01.2010

Америкаската армија денеска соопшти дека го прекинала пренесувањето на повредените од земјотресот во Хаити во САД, поради стравувањато на некои американски сојузни држави за тоа кој ќе го плати нивното лекување.

Организирана поделбата на храна во Хаити

Р.С.Европа - 30.01.2010

Светската програма за храна денеска соопшти дека ќе започне со првата систематска поделба на храна во Хаити, по земјотресот што го погоди островот на 12 јануари.

Западната помош за Хаити, империјалистичка

Р.С.Европа - 30.01.2010

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа при посетата на Хаити го критикуваше, како што го нарече, империјализмот на напорите на Западот за помош на таа земја која неодамна беше погодена од катастрофален земјотрес.

Дел од училиштата во Хаити во понеделник ќе ги отворат вратите

Макфакс - 30.01.2010

Училиштата во деловите на Хаити, кои не беа зафатени од силниот земјотрес ќе ги отворат вратите во понеделник, а властите бараат начин сите ученици да ги вратат во училишните клупи, соопшти министерството за образование на Хаити.

И концерт за помош на Хаити

Н.Македонија - 30.01.2010

Со донаторски концерт градските советници одлучија да соберат повеќе пари што ќе ги пратат како помош во Хаити На последната седница на градскиот совет се потврди одлуката да се даде помош од 25 илјади евра, но бидејќи советниците сметаа ...

САД прекинаа со евакуација на повредените од Хаити

Идивиди - 30.01.2010

Порт-о-Пренс, 30 јануари (МИА) - Американската армија денеска соопшти дека го прекинала пренесувањето на повредените од земјотресот во Хаити во САД, поради стравувањата на некои американски сојузни држави за тоа кој ќе го плати нивното ...

Улогата на Обединетите нации

BBC - 29.01.2010

Катастрофата во Хаити покрај тоа што донесе неверојатно разурнување и човечко страдање, стави и огромен притисок врз Обедединетите нации. Светската организација координира масивна спасувачка операција откако и таа самата претрпе тежок удар ...

Албумот со песните од акцијата „Надеж за Хаити“ прв на топ листата Билборд 200

Канал5 - 29.01.2010

Албумот на кој се наоѓаат песните изведени на хуманитарната акција „Надеж за Хаити“ што се одржа минатата недела се искачи на првото место на американската топ листата Билборд 200 со досега продадени 171.000 примероци.

Мисиите на Хаити мора да се справуваат со масовни тепачки поради глад

Канал5 - 29.01.2010

Освен што со натчовечки напори се обидуваат да ги пронајдат последните евентуални преживеани од катастрофалниот земјотрес, меѓународните мисии на Хаити мораат да се справуваат и со масовните тепачки по улиците поради глад.

Спорт - Еден милион евра помош за Хаити

Време - 29.01.2010

Следниве месеци двата бундеслигаши Волфсбург и Баерн Минхен ќе одиграат добротворен пријателски натпревар од кој сите средства ќе заминат за помош на преживеаните од катастрофалниот земјотрес на Хаити.

Свет - Шверц со органи и со деца

Време - 29.01.2010

На Хаити се повеќе се засилува шверцот со деца и со човечки органи, две недели по катастрофалниот земјотрес кој уби најмалку 170.000 луѓе, изјави премиерот на Хаити, Жан-Макс Белерив, за американската телевизиска мрежа „Си-Ен-Ен“.

Хуманитарци или освојувачи?

Deutsche Welle - 29.01.2010

Катастрофалниот земјотрес на Хаити предизвика бран солидарност од меѓународната заедница, во прва линија од големиот сосед, САД. Зад хуманитарните причини за големиот ангажман се кријат и интереси на САД.

Пе­жи­ве­а­ла 15 де­на пре­жи­веа под ур­на­ти­ни­те

Вест - 29.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС, 29 јануари - Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка од под урнатините во Порт-о-Пренс, 15 дена по катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити.

Од под урнатините извадено 16-годишно девојче

Утрински - 29.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - Едно 16-годишно девојче е извлечено од под урнатините на главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, по цели 15 дена од земјотресот, информираа спасувачите. Се открива дека Дарлин Етјен била среќна, но дехидрирана.

За Хаити 25 илјади евра од Скопје

Утрински - 29.01.2010

Советот на Скопје одобри 25 илјади евра помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес на Хаити. Мнозинството советници го одби делот од предлогот на опозицијата помошта да се зголеми на 50.000 долари, со образложение дека во резервите ...

Покрај Хаити, Скопје одвојува парична помош и за Скадар

Нетпрес - 29.01.2010

Советот на град Скопје покрај одобрувањето на паричната помош за настраданите во катастрофалниот зејмјотрес што го погоди Хаити, одвојува и парична помош за Скадар, Република Албанија.

Хаити: Трговијата со деца голем проблем

Нетпрес - 29.01.2010

Владата на Хаити ќе работи со САД и меѓународните организации за заштита на децата, кои во земјотресот ги изгубиле родителите или се раздвоени од нив. Во земјата трговија со деца и педофилијата полека земаат замав.

Донации за над 2 милијарди долари за Хаити

Inpress - 29.01.2010

Женева, 29. јануари (ИНПРЕС) Вкупната сума на донации, ветена или веќе собрана помош за настраданите од земјотресот во Хаити на 12 јануари, достигна 2 милијарди и 200 милиони долари, соопштија ОН.

Трговијата со деца голем проблем на Хаити

Макфакс - 29.01.2010

Меѓународната заедница ќе посвети големо внимание на илегалната трговија со деца, која претставува голема опасност на Хаити, јавија западните агенции.

Хаити: Преживеала 15 дена под урнатините

Нетпрес - 29.01.2010

Под урнатините во престолнината во Хаити после 15 дена е пронајдена жива шеснаесетгодишна девојка. Со скршена нога и изгладнета преживеала 15 дена затоа што била затрупана во тоалетот во нејзината куќа, каде што течело слаб млаз на вода.

Парична помош од Скопје за Хаити и за Скадар

Макфакс - 29.01.2010

Вкупно 30 илјади евра парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес на Хаити и за санирање на штетите од поплавите во Албанија, одобри Советот на Град Скопје.

Верата ми помага да го преболам

ЗаЗабава - 29.01.2010

Популарниот актер и саентолог Џон Траволта го изгуби 16-годишниот син пред една година. Во тешкиот период тој... ... се потпрал на верата, која како што вели, му помогнала да ја преживее неочекуваната семејна трагедија.

Скопските советници одобрија помош за Хаити и за Скадар

Форум - 29.01.2010

Советот на Град Скопјани беше одобрена помошта за настраданите во земјотресот на Хаити од 25 илјади евра и во поплавите во албанскиот град Скадар за кои е наменета помош од пет илјади евра Денеска скопските советници ја одобрија паричната ...

На Хаити комеморација за настраданите припадници на ОН

Р.С.Европа - 29.01.2010

Обединетите Нации одржаа комеморација во главниот град на Хаити, Порт О Пренс за 85-те настрадани мировници во земјотресот од почетокот на месецов.

Парична помош за Хаити и за градот Скадар

Вечер Прес - 29.01.2010

Советот на Град Скопје одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што пред две седмици го погоди Порт-о-Пренс, Република Хаити, како и за санирање на штетите предизвикани од поплавите во Скадар, Република Албанија.

Трговијата со деца огромен проблем на Хаити

eReporter - 29.01.2010

Децата сираци на Хаити се потенцијална мета на трговијата со луѓе, како и трговијата со органи, предупредуваат хуманитарните организации. „Загрижени сме поради трговијата со деца и педофилите.

Скопје помага на Хаити и Албанија

eReporter - 29.01.2010

Македонската престолнина ќе донира вкупно 30.000 евра помош за преживеаните во катастрогалниот земјотрес во Хаити и санирање на штетите од поплавите во Албанија.

На Хаити спасена девојка 15 дена по земјотресот

А1 - 28.01.2010

Девојка на возраст од 17 години успеала да преживее половина месец под урнатините во Порт-о-Пренс, кој на 12 јануари беше разурнат од катастрофален земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала.

Свет - Преживеал 14 дена под урнатини

Време - 28.01.2010

Американските војници извлекоа од урнатините на куќа во Порт-о-Пренс човек што успеал да преживее затрупан цели 14 дена по катастрофалниот земјотрес. Човекот има скршеница на ногата и бил страшно дехидриран.

Жива и по 15 дена под урнатини

Канал5 - 28.01.2010

Живот под урнатините на Порт-о-Пренс и по 15 дена од земјотресот кој го срамни со земја градот.. Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка, откако локалните жители ја чуле како повикува на помош од под бетонските плочи..

Девојка спасена 15 дена по земјотресот

Дневник - 28.01.2010

На моменти дише слабо, дехидрирана е, но ќе биде добро, убедени сме дека ќе биде добро, изјави член на францускиот спасувачки тим што ја извлече 16-годишната девојка Извици на радост вчера, барем привремено, ги надвикаа лелекањата и ...

Ново чудо - спасена девојка во порто-о-пренс

Телма - 28.01.2010

Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка од под урнатините во Порт-о-Пренс, 15 дена по катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити. Девојката биле дехидрирана и со скршеници на ногата, но дадена и е прва помош и нејзината состојба ...

Преживеал под урнатините 14 дена

Вест - 28.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС, 28 јануари - Припадници на американските воени сили извлекоа од урнатините на главниот град на Хаити преживеан човек, 14 дена по катастрофалниот земјотрес што ја погоди таа карипска држава.

Чудо во Хаити - спасен човек по 14 дена

Утрински - 28.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС – Група крадци Хаиќани во вторникот извлекоа маж под урнатините на продавница, што во неколку наврати била ограбувана, побарале помош од американските војници, кои му укажале помош и му ја санирале фрактурата на ногата и ...

Девојка преживеа 15 дена под урнатините во Порт-о-Пренс

Алсат-М - 28.01.2010

Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка од под урнатините во Порт-о-Пренс, 15 дена по катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити. Девојката била дехидрирана и со скршеници на ногата, но дадена и е прва помош и нејзината состојба ...

Најдено живо девојче 15 дена по земјотресот на Хаити

Р.С.Европа - 28.01.2010

Шеснаесетгодишно девојче е е извлечено живо од урнатините во Хаити, 15 дена по земјотресот. Девојчето било дехидрирано и со повредена нога, јавуваат агенциите. Таа била заробена во училишниот кампус во Порт-о-Пренс.

Ново чудо на Хаити - Најдено живо девојче по 15 дена од земјотресот

Inpress - 28.01.2010

Порт о Пренс, 28. јануари (ИНПРЕС) Цели 15 дена по големиот земјотрес кој го погоди регионот на Хаити, од урнатините е извлечено шеснаесет годишно девојче.

На Хаити извлечени 170 илјади тела

Нетпрес - 28.01.2010

Хаитскиот претседател, Рене Превал изјавил дека околу 170 илјади тела, жртви на земјотресот, се пронајдени под урнатините. "Многу напори беа вложени за овие 15 дена.

Чудо на Хаити - 15 дена по земјотресот спасена девојка

Макфакс - 28.01.2010

Девојка на возраст од 17 години успеала да преживее половина месец под урнатините во Порт-о-Пренс, кој на 12 јануари беше разурнат од катастрофален земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала.

Тинејџерка преживеа 15 дена под урнатините во Хаити

Кирилица - 28.01.2010

Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка од под урнатините во Порт-о-Пренс, 15 дена по катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити Девојката Дарлин Етиен била дехидрирана и со скршеници на ногата, но дадена и е прва помош и ...

Спасена по 15 дена од под урнатините во Порт-о-Пренс

Алфа - 28.01.2010

Спасувачките екипи извлекоа 16-годишна девојка од под урнатините во Порт-о-Пренс, 15 дена по катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити. Девојката биле дехидрирана и со скршеници на ногата, но дадена и е прва помош и нејзината состојба ...

Чудо на Хаити - 15 дена по земјотресот спасена девојка

МРТ - 28.01.2010

Девојка на возраст од 17 години успеала да преживее половина месец под урнатините во Порт-о-Пренс, кој на 12 јануари беше разурнат од катастрофален земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала.

Изборите на Хаити одложени заради земјотресот

Форум - 28.01.2010

Парламентарните избори на Хаити кои требаше да се одржат на 28-ми февруари ќе бидат одложени заради земјотресот во кој загинаа околу 200 илјади луѓе, соопшти претседателот Рене Превал Рене Превал и Хилари Клинтон Како што изјавил за ...

Девојка на Хаити спасенa жива 15 дена по земјотресот

Форум - 28.01.2010

Француските спасувачи под урнатините во Порт-о-пренс пронашле девојка која успеала да преживее 15 дена под урнатините Седумнаесет годишната Дарлен Етиен била извлечена жива со повредена нога и дехидрирана.

Скарлет Јохансон дизајнира торби за Хаити

Точка - 28.01.2010

Барселона, 28 јануари 2010 - Торбата Хаити ќе биде ексклузивно достапна до повеќе од 1.390 MANGO продавници низ светот. Со цел да се соберат средства за жртвите од земјотресот во Хаити, интернационалната глумица и заштитното лице на Манго, ...

Нов рекорд во преживување

Вечер Прес - 28.01.2010

Во Хаити се случуваат неверојатни работи. Спасувачките екипи под урнатините во Порт-о-Пренс извлекоа 16-годишна девојка, која дури 15 дена успеала да остане жива под бетонските блокови и шутот и покрај тоа што е хендикепирана.

Хаиќанец спасен 14 дена по земјотресот

Н.Македонија - 28.01.2010

Припадници на американската армија успеале да спасат 35-годишен жител на Порт-о-Пренс, кој минал 14 дена под урнатини во престолнината на карипската земја што беше разурната во стравотен земјотрес Медиуми пренесуваат дека мажот имал ...

Пронајдени 170.000 тела на Хаити

eReporter - 28.01.2010

Околу 170 илјади тела, жртви на земјотресот во Хаити, се пронајдени под рушевините, информираше претседателот на земјата Рене Превал. „Многи напори се вложени изминатите 15 дена.

Пронајден преживеан маж 14 дена по земјотресот

А1 - 27.01.2010

Четиринаесет дена по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Хаити, група на луѓе успеа да извлече маж од урнатините на една продавница во Порт-о-Пренс.

Траволта го пилотираше својот авион со помош за Хаити

Вест - 27.01.2010

ЛОС АНЏЕЛЕС (АП) - Џон Траволта леташе за Хаити со помош за повредените од земјотресот. Педесет и петгодишниот актер и страстен пилот завчеравечер леташе со еден од неговите приватни авиони од Флорида до Хаити, изјави портпаролот на ...

Преживеал 12 дена под урнатините

Дневник - 27.01.2010

НОВО ЧУДО ВО ПОРТ-О-ПРЕНС Рико Дибревел бил затрупан по два дена од разорниот удар, кога повратен потрес предизвикал уривање на веќе разнишаната зграда , но издржал рекордни 12 дена под урнатините Триесет и петгодишен маж прексиноќа е ...

Каде да одат обездомените на Хаити

Утрински - 27.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - Хаити неделава би можело да почне со преселување на преживеаните од земјотресот, што останаа без своите домови, од разурнатиот главен град, но ќе биде потребна меѓународна помош најмалку пет-десет години за да се обнови ...

13 дена под урнатините во Порт - о -Пренс

Канал5 - 27.01.2010

И по 13 дена од катастрофалниот земјотрес, во Хаити не замира волјата за живот. Американските спасувачи од под урнатините во Порт – о –Пренс извлекоа 35-годишен хаиќанец.

Спорт - Ѕвездите играа за Хаити

Време - 27.01.2010

Зинедин Зидан уште еднаш ја покажа својата хумана страна составувајќи тим со кој му се спротивстави на олстар-составот на Бенфика во ревијален меч на „Стадионот на светлината“ во Лисабон.

Хаити:Изваден од урнатини по 14 дена

Алсат-М - 27.01.2010

Американските војници извлекоа од урнатините во Порт о Пренс уште еден преживеан, 14 дена по катастрофалниот земјотрес на Хаити. 31 годишникот бил со скршена нога и во многу лоша состојба.

Роналдо и Зидан собираа пари за Хаити

Вест - 27.01.2010

Поранешните соиграчи од Реал Мадрид Зинедин Зидан и Роналдо по седми пат организираа хуманитарен натпревар меѓу своите пријатели, а овој пат сите средства беа наменети за Хаити кој настрада од силен земјотрес.

„Take That“ ќе се реобединат за Хаити

Форум - 27.01.2010

Познатиот британски бенд, „Take That“ заедно со Роби вилијамс ќе се реобединат за помош на Хаити, пренесува The Sun Британците Роби Вилијамс и бендот „Take That“ повтроно ќе се реобединат за доброторниот сингл на Сајмон Ковел за помош на ...

На Хаити пронајден уште еден преживеан

Кирилица - 27.01.2010

Припадници на американските воени сили извлекоа од урнатините на главниот град на Хаити преживеан човек, 14 дена по катастрофалниот земјотрес што ја погоди таа карипска држава Момчето има 35 години, повредена му е ногата и е сериозно ...

Чудо на Хаити - Спасен човек по 12 дена

Inpress - 27.01.2010

Порт о Пренс, 27. јануари (ИНПРЕС) Откако цели 12 дена бил заробен под остатоците на една зграда во центарот на главниот град на Хаити Порт о Пренс, американската војска успеала да спаси уште еден жител на оваа земја погодена од страшниот ...

Хуманитарните интервенции во Хаити станаа панаѓур на суети

Макфакс - 27.01.2010

Начинот на кој што САД се справија со земјотресот на Хаити, наиде на критики од страна на водечкиот италијански експерт за помош во природните катастрофи.

Во Хаити најден преживеан две недели по земјотресот

Р.С.Европа - 27.01.2010

Еден маж е извлечен жив од урнатините на главниот град на Хаити, Порт о Пренс, две недели по катастрофалниот земјотрес. Американските трупи го извадиле човекот дехидриран и со скршена нога и веднаш го пренесле во болница.

Американската армија ја ограничува улогата во Хаити на 3 до 6 месеци

Inpress - 27.01.2010

Вашингтон, 27. јануари (ИНПРЕС) Американската армија може да започне да ја ограничува својата улога во хуманитарна операција во Хаити, во време од три до шест месеци, доколку меѓународните организации самите можат да преземат поголема ...

Хаиќанец извлечен од урнатините по 14 дена

Форум - 27.01.2010

Американските војници во вторник извлекле од урнатините уште еден преживеан две седмици по катастрофалниoт земјотрес (AFP) Триесет и петгодишниот само во долна облека бил изнесен од старото градско јадро на Порт-о-Пренс по што го пренесле ...

Пo 14 дена на Хаити пронајден уште еден преживеан

Алфа - 27.01.2010

Припадници на американските воени сили извлекоа од урнатините на главниот град на Хаити преживеан човек, 14 дена по катастрофалниот земјотрес што ја погоди таа карипска држава.

Војската на САД ќе остане шест месеци на Хаити

Нетпрес - 27.01.2010

Американската војска ќе ја зголеми својата присутност на Хаити од три на шест месеци откако меѓународната организација ја превзема улогата во помошта после катастрофалниот земјотрес.

Хаити: Спасен маж по 14 дена поминати под урнатини

Нетпрес - 27.01.2010

Американски војници во вторникот извлекле уште еден преживеан под урнатините во Порт-о-Пренс. Човекот поминал таму две недели по катастрофалниот земјотрес што ги погоди Хаити.

Пронајден преживеан маж 14 дена по земјотресот во Хаити

Макфакс - 27.01.2010

Четиринаесет дена по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Хаити, група на луѓе успеа да извлече маж од урнатините на една продавница во Порт-о-Пренс, јавија светските медиуми.

На Хаити пронајден уште еден преживеан

Сител - 27.01.2010

Припадници на американските воени сили извлекоа од урнатините на главниот град на Хаити преживеан човек, 14 дена по катастрофалниот земјотрес што ја погоди таа карипска држава.

Разговор за Хаити

Шпиц - 27.01.2010

По ка­та­стро­фал­ни­от зем­јо­трес на Ха­и­ти, на мно­гу ро­ди­те­ли им се слу­чу­ва да го ме­ну­ва­ат ка­на­лот од ве­сти на цр­та­ни ко­га де­те­то ќе вле­та во со­ба­та.

Половина милион луѓе под шатори на Хаити

Inpress - 27.01.2010

Порт-о-Пренс, 27. јануари (ИНПРЕС) Претседателот на Хаити Рене Превал бара уште 200 илјади шатори за засолнување на бездомните по земјотресот од 12 јануари што уби околу 200 илјади Хаиќани и уништи голем дел од главниот град.

Хаити се тресе - Сан Франциско трепери од страв

Inpress - 27.01.2010

Сан Франциско, 27. јануари (ИНПРЕС) Жителите на Сан Франциско внимателно следат што се случува во Хаити, зашто тие во октомври ја одбележаа 20 - годишнината од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Северна Калифорнија, и нивниот град е ...

Затрупан преживеал пола месец

ЗаЗабава - 27.01.2010

Американските војници денес извлекле еден 31 годишен човек, кој две недели од разорниот земјотрес останал жив... ... под урнатините под кој останал заробилен.

Ново чудо од Хаити - 14 дена жив по урнатините

Inpress - 27.01.2010

Порт-о-Пренс, 27. Јануари (ИНПРЕС) Американските војници спасија маж изпод урнатините на падната зграда во главниот град на Хаити, кој остана жив по 14 дена поминати под бетонот.

За што служат земјите како Хаити

Окно - 27.01.2010

Пред 20 години американски брод за пренос на ѓубре исфрли илјадници тони опасен отпад на плажата во градот Гонаивес. До ден денес нема официјални податоци колку луѓе заболеле од последиците на труењето.

Хуманитарните интервенции во Хаити станаа панаѓур на суети

МРТ - 27.01.2010

Начинот на кој што САД се справија со земјотресот на Хаити, наиде на критики од страна на водечкиот италијански експерт за помош во природните катастрофи.

Пронајден преживеан маж 14 дена по земјотресот во Хаити

МРТ - 27.01.2010

Четиринаесет дена по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Хаити, група на луѓе успеа да извлече маж од урнатините на една продавница во Порт-о-Пренс, јавија светските медиуми.

Бразил ќе издвои 205 милиони долари помош за Хаити

Inpress - 27.01.2010

Бразилија, 27 јануари (ИНПРЕС) Претседателот на Бразил Луис Инасио Лула да Силва, нареди да бидат одвоени од буџетот на земјата 205 милиони долари за помош на настраданите од силните земјотреси во Хаити, пренесе РИА Новости.

"Воскреснал" по 14 дена!

Вечер Прес - 27.01.2010

Од урнатините на главниот град на Хаити завчера "воскресна" 35-годишен маж кој дури 14 дена поминал под бетонски блокови и шут. Него го најдоа припадници на американските воени сили во дехидрирана состојба и со повредена нога, но жив.

На Хаити пронајден уште еден преживеан

Идивиди - 27.01.2010

Порт-О-Пренс, 27 јануари (МИА) - Припадници на американските воени сили извлекоа од урнатините на главниот град на Хаити преживеан човек, 14 дена по катастрофалниот земјотрес што ја погоди таа карипска држава.

Чудо во Порто о Пренс -преживеал 14 дена под урнатините

eReporter - 27.01.2010

Американски војници извлекоа уште еден преживеан од урнатините во Порт о Пренс, две недели по катастрофалниот земјотрес што го разори Хаити. 35-годишниот маж, облечен само во гаќи, бил извлечен од урнатините на зграда во стариот дел на ...

Македонците не бараат да посвојат сираче од Хаити

eReporter - 27.01.2010

Македонците не бараат да посвојат сираче од Хаити пишува: АЛЕКСАНДРА МИЛЕВСКА ПЕТРОВСКА СКОПЈЕ, 27.1.2010(еРепортер) – Никој во Македонија досега не покажал интерес да посвои дете од Хаити.

Властите во Хаити бараат шатори

BBC - 26.01.2010

Претседателот на Хаити Рене Превал побара итно да се донесат шатори во земјата, за да можат да бидат вдомени околу милион луѓе кои се дел од оние кои останаа без своите домови поради катастрофалниот земјотрес од пред две недели.

Донаторска конференција за Хаити во март

А1 - 26.01.2010

Со ветување од САД за меѓународна донаторска конференција во март во седиштето на Обединетите нации во Њујорк заврши конференцијата за Хаити што се одржа во Канада.

Свет - Само во Порт-о-Пренс 150.000 мртви

Време - 26.01.2010

Министерката за комуникации на Хаити соопшти дека по катастрофалниот земјотрес, само во главниот град Порт-о-Пренс се откриени најмалку 150.000 тела на загинати, пренесува светскиот печат.

Досега се собрани повеќе од 60 милиони долари за Хаити

Алсат-М - 26.01.2010

Благодарение на телетон кампањата „ Надеж за Хаити, веднаш“, чии водители беа холивудските ѕвезди Џорџ Клуни и раперот од хаиќанско потекло Жан Вајклиф, досега се собрани повеќе од 61 милион долари.

Фудбал за Хаити

Алсат-М - 26.01.2010

Осумдесет фудбалски имиња од 17 земји одиграа натпревар за помош за жителите од Хаити кои настрадаа во силниот земјотрес. Екипата на Обединетите Нации ја предводеше великанот на францускиот фудбал Зинедин Зидан, а играа против звучните ...

Траволта со авион донесе помош на Хаити

Канал5 - 26.01.2010

Џон Траволта пристигна во Хаити со сопствениот авион „Боинг 707“, кој самиот го пилотира. Педесет и петгодишниот актер од Флорида довезе помош за настраданите од разурнувачкиот замјотрес на островот и свештеници од сциентолошката црква, ...

Италијански експерт ja критикува реакцијата на САД на Хаити

Утрински - 26.01.2010

РИМ - Главниот италијански експерт за несреќи остро ги критикуваше американските реакции за земјотресот на Хаити, недостигот на организација и потпирањето на војници што немаат обука за хуманитарни акции.

За Хаити ќе биде потребна помош најмалку пет до десет години

Алсат-М - 26.01.2010

За Хаити во следните пет до 10 години ќе биде потребна помош за обнова на државата по катастрофалниот земјотрес, изјави премиерот на таа држава Жан Макс Белрив.

„Надеж за Хаити“ собра 60 милиони долари

Телма - 26.01.2010

Благодарение на телетон кампањата „ Надеж за Хаити, веднаш“, чии водители беа холивудските ѕвезди Џорџ Клуни и раперот од хаиќанско потекло Жан Вајклиф, досега се собрани повеќе од 61 милион долари.

САД ја поздрави италијанската помош за Хаити

Нетпрес - 26.01.2010

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон со признание за Италија за придонесот што го дава меѓународната заедница за Хаити, Авганистан и на други места во светот.

Обновата на Хаити ќе трае најмалку 10 години

Inpress - 26.01.2010

Монтреал, 26. јануари (ИНПРЕС) Обновата на Хаити, урнатата земја од силниот земјотрес од 13. јануари, ќе трае најмалку 10 година, рече Канадскиот премиер Стивен Харпер пред меѓународните донатори, пренесе АФП.

Видео: Ѕвездите блеснаа за Хаити

Спортски - 26.01.2010

Зидан, Кака, Фиго, Иеро, Недвед, беа само некои од ѕвездите кои одговорија на повикот за помош на Хаити. Во Лисабон вчера се одигра хуманитарен натпревар за помош на Хаити помеѓу „Пријателите на Роналдо и Зидан“ и Ол Стар играчите на ...

Џон Траволта со својот авион донесе помош за настраданите од земјотресот во Хаити

Кирилица - 26.01.2010

Џон Траволта пристигна во Хаити со сопствениот авион „Боинг 707“, кој самиот го пилотира Педесет и петгодишниот актер од Флорида довезе помош за настраданите од разурнувачкиот замјотрес на островот и свештеници од сциентолошката црква, ...

Меѓународната конференција за помош за Хаити ќе се одржи во март во ОН во Њујорк

Сител - 26.01.2010

САД ќе бидат домаќини на меѓународната конференција за помош за Хаити по катастрофалниот земјотрес. Конференцијата ќе се одржи во март во седиштето на ОН во Њујорк, објави во Монтреал државниот секретар на САД Хилари Клинтон.

Џон Траволта со својот авион донесе помош за настраданите од земјотресот во Хаити

Сител - 26.01.2010

Џон Траволта пристигна во Хаити со сопствениот авион „Боинг 707“, кој самиот го пилотира. Педесет и петгодишниот актер од Флорида довезе помош за настраданите од разурнувачкиот замјотрес на островот и свештеници од сциентолошката црква, ...

За Хаити ќе биде потребна помош најмалку пет до десет години

Алфа - 26.01.2010

За Хаити во следните пет до 10 години ќе биде потребна помош за обнова на државата по катастрофалниот земјотрес, изјави премиерот на таа држава Жан Макс Белрив.

За Хаити ќе биде потребна помош најмалку пет до десет години

Кирилица - 26.01.2010

За Хаити во следните пет до 10 години ќе биде потребна помош за обнова на државата по катастрофалниот земјотрес, изјави премиерот на таа држава Жан Макс Белрив Тој во име на својот народ се заблагодари за помошта, но додаде дека на луѓето ...

ВИДЕО: Џон Траволта пилотирајќи го својот авион однел однел помош во Хаити

Нетпрес - 26.01.2010

Холивудскиот актер, Џон Траволта, лично пилотирајќи го својот приватен авион, вчеравечер слетал во Хаити, носејќи хуманитарна помош, објави АП, пренесува Нетпрес.

Над 80 милиони гледачи го следеле хуманитарниот телетон за Хаити

Макфакс - 26.01.2010

Повеќе од 80 милиони луѓе го гледале преносот на минатонеделниот хуманитарен маратон - телетон - за помош на жртвите во катастрофалниот земјотрес на Хаити, под наслов „Надеж за Хаити“.

Роби Вилијамс и Take That заедно за Хаити

Кирилица - 26.01.2010

Роби Вилијам поранешен пејач на групата Take That се соедини со бендот за снимањето на новата нумера за помош на жртвите во земјотресот на Хити 35- годишнио Роби со колегите ќе сними сингл прв пат од распадот на групата во 1995 година.

Видео: Ѕвездите блеснаа за Хаити

Таратур - 26.01.2010

Зидан, Кака, Фиго, Иеро, Недвед, беа само некои од ѕвездите кои одговорија на повикот за помош на Хаити. Во Лисабон вчера се одигра хуманитарен натпревар за помош на Хаити помеѓу „Пријателите на Роналдо и Зидан“ и Ол Стар играчите на ...

„ Надеж за Хаити, веднаш“ досега собра повеќе од 60 милиони долари

Кирилица - 26.01.2010

Благодарение на телетон кампањата „ Надеж за Хаити, веднаш“, чии водители беа холивудските ѕвезди Џорџ Клуни и раперот од хаиќанско потекло Жан Вајклиф, досега се собрани повеќе од 61 милион долари Двочасовната кампања, што беше оддржана ...

Роби Вилијамс и Take That заедно за Хаити

Сител - 26.01.2010

Роби Вилијамс поранешен пејач на групата Take That се соедини со бендот за снимањето на новата нумера за помош на жртвите во земјотресот на Хити. 35- годишниот Роби со колегите ќе сними сингл прв пат од распадот на групата во 1995 година.

Уште два земјотреса на Хаити

Форум - 26.01.2010

Точно две седмици по катастрофалниот земјотрес, Хаити во вторник е погоден од уште два послаби земјотреса, јави Reuters Според американскиот Геолошки институт, еден од денешните земјотреси бил со силина од 4,4 степени според Рихтер.

За Хаити ќе биде потребна помош најмалку пет до десет години

Сител - 26.01.2010

За Хаити во следните пет до 10 години ќе биде потребна помош за обнова на државата по катастрофалниот земјотрес, изјави премиерот на таа држава Жан Макс Белрив.

Кака стрелец на хуманитарниот меч за жртвите на Хаити

Форум - 26.01.2010

Во Лисабон се одигра хуманитарен фудбалски натпревар пред повеќе од 50 илјади гледачи, а целиот приход е наменет за жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити Акцијата „Со фудбалот против сиромаштијата“ која по седми пат ја организираа ...

Подарокот на Пи Диди Јуниор дониран во Хаити

Точка - 26.01.2010

Иако уште во декември наполни 16 години, најстариот син на раперот Шон Комбс, Џастин Диор, овој викенд приредо роденденска забава за паметење. На гламурозната забава која се одржа во еден од најелитните клубови во ЊуЈорк, се појави речиси ...

Седумгодишно момче ќе донира 100.000 фунти за Хаити

Точка - 26.01.2010

Потресен од снимките на кои што се прикажани страдањата на граѓаните на Хаити од разорниот земјотрес, еден седумгодишник од Велика Британија собрал речиси 100.000 фунти.

Траволта со својот авион донесе помош

Вечер Прес - 26.01.2010

Џон Траволта пристигна во Хаити со сопствениот авион "боинг 707", кој самиот го пилотира. Педесет и петгодишниот актер од Флорида донесе помош за настраданите од разурнувачкиот замјотрес на островот, како и свештеници од сциентолошката ...

Дете од Лондон собра над 100.000 фунти за Хаити

Н.Македонија - 26.01.2010

Сликите од разурнатото Хаити биле причина за седумгодишниот Чарли Симпсон од Лондон да се обиде да им помогне на жителите на оваа карипска земја Чарли со спонзорирано возење велосипед околу еден парк во западен Лондон сакал да собере околу ...

Роби Вилијамс и Take That заедно за Хаити

Идивиди - 26.01.2010

Роби Вилијам поранешен пејач на групата Take That се соедини со бендот за снимањето на новата нумера за помош на жртвите во земјотресот на Хaити. 35- годишниот Роби со колегите ќе сними сингл прв пат од распадот на групата во 1995 година.

Карибите не престануваат да се тресат

А1 - 25.01.2010

Нов земјотрес со интензитет од 5,5 степени по рихтеровата скала синоќа го погоди Хаити, а еден час подоцна удар од 5,1 степен беше почувствуван на островот Гвадалуп.

Нови земјотреси во карипскиот регион

А1 - 25.01.2010

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Хаити, а еден час подоцна потрес со јачина од 5,1 степен е регистриран и на островот Гваделуп.

По 11 дена под урнатини спасен Хаиќанец

Утрински - 25.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - По 11 дена поминати под урнатините, 24-годишен Хаиќанец во саботата беше извлечен жив во близина на хотел во Порт-о-Пренс. Се очекува дека ова драматично спасување е едно од последните по земјотресот на 12 јануари.

Исчезнатите деца од Хаити на црниот пазар на луѓе

Утрински - 25.01.2010

Лондон - Меѓународните хуманитарни организации, ангажирани на Хаити по катастрофалниот земјотрес, предупредуваат дека децата што се исчезнати од локалните болници по потресот, би можело да се прошверцувани на црниот пазар на луѓе, пишува ...

Ротари-клубот ќе донира за Хаити

Утрински - 25.01.2010

Ротари-клубот Скопје ќе донира средства за Хаити како помош за ублажување последиците од катастрофалниот земјотрес. Членовите на клубот, како што соопштуваат оттаму, ќе одвојат дел од своите средства за помош на Хаити.

Собрани рекордни 58 милиони долари на телефонот „Надеж за Хаити“

Дневник - 25.01.2010

Рекордни 5 милиони долари беа собрани на телефонот „Надеж за Хаити“, организиран за помош на настраданите во земјотресот, пренесуваат светските медиуми.

Нови земјотреси во карипскиот регион

Алсат-М - 25.01.2010

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Хаити, а еден час подоцна потрес со јачина од 5,1 степен е регистирран и на островот Гваделуп.

Монтреал:Меѓународна конференција за Хаити

Алсат-М - 25.01.2010

Претставници на 20 држави ќе се сретнат денеска во Монтреал, за да ги разгледаат плановите за координирање на хуманитарните напори за помош на Хаити по катастрофалниот земјотрес во карипската држава.

Нов земјотрес го дотепа Хаити

Канал5 - 25.01.2010

Засега нема информации за нови жртви или материјални штети,а не е прогласeна ниту опасност од можна појава на цунами. На 12-ти јануари Хаити го погоди земјотрес со интензитет од седум степени, во кој според последните податоци, загинаa ...

Свет - Хаити се враќа децении назад

Време - 25.01.2010

Поради времето поминато под големиот товар на тешката сиромаштија, природните незгоди и диктаторското владеење, на Хаити ќе му бидат потребни многу години за да заздрави од разурнувањето предизвикано од земјотресот пред две недели, тврдат ...

Македонија - Помош за Хаити од Ротари

Време - 25.01.2010

Ротари-клубот од Скопје вчера најави дека ќе донираат средства за помош од катастрофалниот земјотрес на Хаити. Членовите, како што соопштуваат од Клубот, ќе одвојат дел од своите лични средства за помош на Хаити.

Нови земјотреси ги тресат карибите

Телма - 25.01.2010

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Хаити, а еден час подоцна потрес со јачина од 5,1 степен е регистирран и на островот Гваделуп.

Видео:Спасен по 11 дена

Алсат-М - 25.01.2010

Објавена е снимката на спасувањето на момчето од Хаити кое 11 дена по земјотресот преживеало под ...

Седумгодишник собра 80.000 фунти помош за Хаити

Дневник - 25.01.2010

Чарли Симпсон, седумгодишно момче од лондонската населба Фулам, успеал да собере 80.000 фунти од донации откако одлучил со велосипед да мине околу 10 километри возејќи околу Саут парк, како дел од својата хуманитарна кампања, јави Ананова.

Хаити ќе се тресе со години

Дневник - 25.01.2010

Иако фреквентноста на ударите ќе се намалува со текот на времето, се' уште постои веројатност за големи потреси, па и мала можност за посилен земјотрес од 7 степени Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала прексиноќа ...

Гардијан: Исчезнатите деца од Хаити може да се прошверцувани

Вест - 25.01.2010

Хуманитарните агенции ги советуваат луѓето во западните држави кои сакаат да посвојат дете, да не избрзуваат со одлуката за посовјување деца од Хаити, затоа што тоа може да биде прерана и опасна одлука, бидејки голем дел од нив може да не ...

На добротворниот концерт за Хаити собрани 57 милиони долари

Утрински - 25.01.2010

Добротворниот концерт „Надеж за Хаити“ што викендов се одржа на неколку локации низ светот - Њујорк, Лос Анџелес и Лондон, во својата мисија обедини стотина ѕвезди кои учествуваа во двочасовна програма со телефонски повици и донации на ...

„Надеж за Хаити сега“ досега собра 57 милиони долари

Кирилица - 25.01.2010

Организаторите на добротворниот телемаратон за собирање средства за настраданите во земјотртесот на Хаити „Надеж за Хаити сега“ соопштија дека собраната сума достигнала 57 милиони долари Двочасовниот телетон кој го водеше Џорџ Клуни се ...

„Гардијан“: исчезнатите деца од Хаити може да се прошверцувани

Кирилица - 25.01.2010

Меѓународните хуманитарни организации, ангажирани во Хаити по катастрофалниот земјотрес, предупредуваат дека децата кои се исчезнати од локалните болници по потресот би можело да се прошверцувани на „црниот пазар“ на луѓе, пишува ...

Во Канада, состанок за Хаити

Р.С.Европа - 25.01.2010

Во Монтреал денеска ќе се одржи меѓународен состанок посветен на ситуацијата на Хаити по тамошниот катастрофален земјотрес. На состанокот на кој треба да учествуваат шефовите на дипломатиите на Соединетите држави, Канада, Франција и на ...

Преживеал благодарение на „Кока-кола“ и грицкалки

Кирилица - 25.01.2010

Момчето кое меѓународните спасувачи го извлекоа живо од под урнатините 11 дена после земјотресот на Хаити, изјави дека преживеал благодарение на "Кока-кола" и грицкалки Спасувачи од Франција и Грција по четири часа ископување го извлекоа ...

Дете од Лондон собрало 65 000 фунти за децата на Хаити

Нетпрес - 25.01.2010

Сликите на уништениот Хаити биле причина поради која едно момче од Лондон решило да најде начин да им помогне на граѓаните на оваа карписка земја.

Регистриран нов послаб земјотрес на Хаити

Макфакс - 25.01.2010

Нов земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер е регистриран на Хаити, 12 дена по разорниот земјотрес што ја погоди островската држава, при што загинаа најмалку 150.000 луѓе.

Посилен земјотрес му се заканува на Хаити

МРТ - 25.01.2010

Силен земјотрес можеби со поголема јачина од оној што на 12 јануари го опустоши Хаити и се заканува на таа држава, предупредуваат сеизмолозите и инсистираат на градба, според стриктни асеизмички норми, како во Калифорнија или во Јапонија.

Силите на ОН употребија солзавец при делењето помош на Хаити

МРТ - 25.01.2010

Трупите на Обедиентите Нации употребија солзавец и испукаа предупредувачки истрели при делењето хуманитарна помош за настраданите на Хаити. Инцидентот, се случил на еден воен аеродром во главниот град Порт-о-Пренс.

Хрватите сакаат да посвојуваат деца од Хаити

МРТ - 25.01.2010

Голем број хрватски брачни парови се заинтересирани да посвојат деца кои останаа сираци по катастрофалниот земјотрес кој го погоди Хаити на 12 јануари, пишува хрватскиот дневен весник Јутарњи лист.

Нови земјотреси во карипскиот регион

Кирилица - 25.01.2010

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди Хаити, а еден час подоцна потрес со јачина од 5,1 степен е регистирран и на островот Гваделуп Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на ...

Природна и/или социјална катастрофа?!

Окно - 25.01.2010

Три нешта веднаш паѓаат во очи. Прво, однесувањето на официјалните власти. Претседателот Превал никако да го пресмета бројот на труповите кој зад себе ги остави земјотресот.

Собрани 57 милиони за Хаити

ЗаЗабава - 25.01.2010

Во петокот вечерта во телетонот кој се одржа со цел да се соберат средства за помош на настраданите во земјотресот... ... на Хаити, се собрани повеќе од 57 милиони долари.

Порт-о-Пренс го напуштија повеќе од 235.000 Хаиќани

Макфакс - 25.01.2010

Околу 235.000 луѓе го напуштија Порт-о-Пренс и побараа засолниште во руралните области на Хаити, соопштија во понеделник од Обединетите нации. Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарната помош соопшти дека во камповите на улиците ...

ОН-235 000 луѓе го напуштиле Порт о Пренс по земјотресот

Р.С.Европа - 25.01.2010

Над 235 илјади луѓе го напуштија главниот град на Хаити, Порт о Пренс и побараа засолниште во руралните области кои се помалку погодени од земјотресот, соопштија денеска Обединетите Нации.

Меѓународна конференција за Хаити почнува во Монтреал

Алфа - 25.01.2010

Претставници на 20 држави ќе се сретнат денеска во Монтреал, за да ги разгледаат плановите за координирање на хуманитарните напори за помош на Хаити по катастрофалниот земјотрес во карипската држава.

Повеќе од 235 илјади луге го напуштија Хаити

Inpress - 25.01.2010

Порт-о-Пренс, 25. јануари (ИНПРЕС) Повеќе од 235 илјади лица го искористија бесплатниот превоз за да ја напуштат урната од земјотресот земја - Хаити, најповеќето од главниот град Порт-о-Пренс, пренесе АФП.

Седумгодишно момче ќе донира 100.000 фунти за Хаити

Макфакс - 25.01.2010

Потресен од снимките на кои што се прикажани страдањата на граѓаните на Хаити од разорниот земјотрес, еден седумгодишник од Велика Британија собрал речиси 100.000 фунти.

Шаќири ќе собира пари за Хаити

Шпиц - 25.01.2010

По­ра­неш­ни­от ка­пи­тен на ма­ке­дон­ска­та фуд­бал­ска ре­пре­зен­та­ци­ја оче­ку­ва по­вик за на­стап на ху­ма­ни­тар­ни­от меч ме­ѓу фуд­бал­ски­те ѕвез­ди и Бен­фи­ка По­ра­неш­ни­от ка­пи­тен на ма­ке­дон­ска­та фуд­бал­ска ...

Серена ќе продава за помош за Хаити

Шпиц - 25.01.2010

Де­ве­де­сет и два де­на ќе имаа аук­ции на неј­зи­ни­те ра­бо­ти за да со­бе­ре 92.000 до­ла­ри, кол­ку што из­не­су­ва­ше неј­зи­на­та каз­на на ОП на САД Пр­воп­ла­си­ра­на­та на про­фе­си­о­нал­на­та те­ни­сер­ска ли­ста Се­ре­на ...

Познатите го повикаа светот да му помогне на Хаити

Шпиц - 25.01.2010

Од пе­точ­на­та кам­па­ња, во ко­ја ѕвез­ди­те од све­тот на му­зи­ка­та и фил­мот апе­ли­раа за по­мош на Ха­и­ти, со­бра­ни се 57 ми­ли­о­ни до­ла­ри.

Славните ќе пеат за Хаити

Шпиц - 25.01.2010

По ка­та­стро­фал­ни­от зем­јо­трес на остро­вот Ха­и­ти, кој од­не­се го­лем број чо­веч­ки жр­тви, а пре­жи­ве­а­ни­те се бо­рат за кор­ка леб, слав­ни­те пе­јач­ки ѕвез­ди од­лу­чи­ја да им по­мог­нат со пес­на.

Јапонците на Хаити ќе испратат помош од 70 милиони долари

Шпиц - 25.01.2010

Токио, 25 јануари - Јапонија на Хаити ќе испрати помош од 70 милиони долари, соопшти денеска потпаролот на јапонската Влада, Хирофуми Хирано. Официјален Токио исто така наскоро ќе ги информира Обединетите нации дека е подготвен да испрати ...

Нов земјотрес на Хаити

Шпиц - 25.01.2010

Нов земјотрес со умерен интензитет од 4,7 степени по Рихтер го погоди денеска Хаити, а епицентарот се наоѓал на 30 километри западно од главниот град на карипската држава Порто Принс, соопшти американскиот Геолошки институт.

Мирисот на смрт во Хаити не се мие со вода

Шпиц - 25.01.2010

Не­о­фи­ци­јал­но око­лу 200.000 ли­ца до­се­га за­ги­наа во ка­та­стро­фал­ни­от зем­јо­трес што ми­на­та­та не­де­ла ја по­го­ди оваа остров­ска зем­ја, а исто тол­ку се и по­вре­де­ни.

Срамна помош за Хаити, ама голем чалам

Шпиц - 25.01.2010

Не­ка не ба­ра­ат оправ­ду­ва­ње во не­ма­шти­ја­та и кри­за­та, и она­ка тро­шат са­мо на спо­ме­ни­ци, ве­ли Љу­тви Се­ад, стар скоп­ја­нец Скоп­ја­ни се збу­не­ти.

Белериве бара поддршка за реизградба на Хаити по земјотресот

Р.С.Европа - 25.01.2010

Премиерот на Хаити, Жан Макс Белериве ги повика меѓународните донатори да дадат поддршка во изградбата на островот, по земјотресот што го погоди на 12 јануари.

Меѓународна конференција за Хаити почнува во Монтреал

Сител - 25.01.2010

Претставници на 20 држави ќе се сретнат денеска во Монтреал, за да ги разгледаат плановите за координирање на хуманитарните напори за помош на Хаити по катастрофалниот земјотрес во карипската држава.

Нема сандаци - ставај во масовни гробници!

Вечер Прес - 25.01.2010

Погребувањето на загинатите е еден од најголемите проблеми во разурнатиот Хаити. Многу илјадници загинати се незакопани од бројни причини, а и сандаци нема ни приближно колку што се потребни Состојбата на Хаити како да дава први знаци на ...

САД го уништиле Хаити со оружје од иднината?

Н.Македонија - 25.01.2010

Едни тврдат дека САД експериментирале со оружје, а други дека Вашингтон го разурнал Хаити од економски цели. Теориите на заговор за причините за стравотниот земјотрес во карипската држава земаат сé поголем замав на Интернет Стравотниот ...

Преку кампањата „Надеж за Хаити“ досега собрани 57 милиони долари

Н.Македонија - 25.01.2010

Организаторите на добротворниот телемаратон за собирање средства за настраданите во земјотресот на Хаити „Надеж за Хаити сега“ соопштија дека собраната сума достигнува 57 милиони долари Двочасовниот телетон, кој го водеше Џорџ Клуни, се ...

Порт-о-Пренс го напуштиле 235 000 Хаиќани

eReporter - 25.01.2010

Над 235 000 луѓе го напуштиле главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс и побарале засолниште во руралните области што се помалку погодени од земјотресот.

Сирачињата од Хаити под закана од криумчарење

eReporter - 25.01.2010

Децата од Хаити, кои поради катастрофалниот земјотрес останаа без родители или се разделени од нив, можат да бидат жртви на криумчарења или на незаконски посвојувања.