TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хуман гест од кој треба да учиме: Како да им помогнеме на бездомниците кога се смрзнати?

Црнобело - 15.01.2017

Борбата за живот понекогаш може да биде навистина тешка и неверојатно напорна. По улиците сè почесто можеме да сретнеме изгладнети и парталави бездомници кои молат за парче леб или претураат низ контејнерите, обидувајте се барем на тој начин да го ...

ПРОЦЕС: Државата потфрли во згрижувањето на бездомниците

Нова ТВ - 15.01.2017

За бездомниците се мисли само кога ќе стегнат студови и температурата ќе падне на минус 20 степени. Зошто бездомниците не се приоритет за Министерството за труд и социјала? Зошто за нив се грижат хуманите луѓе, а не државата која треба да понуди ...

Бездомникот Спасе од Ајватовци на работ на преживување, се бори со глад и студ

Фактор - 15.01.2017

На дваесетина километри од центарот на Скопје, во скопското село Ајватовци со години заборавен од семејството и државата живее бездомникот Спасе. Во мала руинирана куќа, без греење и храна, судбината на овој човек зависи од добрината и хуманоста на ...

Скопјани им се израдуваа позитивните дневни температури

Алсат-М - 14.01.2017

Позитивни дневни температури по долго време почуствуваа граѓаните на Скопје. Тие предизвикаа топење на мрзот снегот кој со денови им создаваше проблами во движењето. Најзагорезени од ниските температури кои периодов ја зафатија земјава беа ...

Отворен пункт за донации за бездомници во Скопје Сити Мол

Бизнис Инфо - 14.01.2017

Во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст којшто е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, поставен до влезот на New Yorker, на кој ќе може да се донираат ќебиња, чиста облека, ...

Отворен пункт за помош на бездомниците во Скопје Сити Мол

24 Вести - 13.01.2017

Денеска и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на „Мрдни со Прст“ којшто е поставен во трговскиот центар Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на бутикот „New Yorker“ и на ...

Мрднете со прст и помогнете со донации за бездомниците

+инфо - 13.01.2017

Пунктот за донации за бедомниците ќе биде отворен од денеска до недела од 11 до 20 часот. Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на „Мрдни со прст“ кој што е поставен во Скопје сити мол.

Пункт за донирање помош за бездомниците отворен во Скопје Сити Мол

Макфакс - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

„Мрдни со прст“ за помош на бездомниците во Скопје

Радио МОФ - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на „Мрдни со прст“ кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на „New Yorker“ каде ќе може да се донираат ...

„Пекабеско“ донираше млеко и сувомеснати производи во пунктот за бездомници

+инфо - 13.01.2017

Во рамките на оваа акција беа донирани 57 пакети со храна наменети за социјално загрозени семејства. Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, „Пекабеско“ донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица ...

Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ го посети пунктот за бездомни лица во Момин Поток

Press24 - 13.01.2017

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ направи хуманитарна посета на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. За време на посетата од Унијата на жени донираа конзервирана храна и средства за хигиена.

Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ го посети пунктот за бездомни лица во Момин Поток

Сител - 13.01.2017

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ направи хуманитарна посета на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. За време на посетата од Унијата на жени донираа конзервирана храна и средства за хигиена.

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во Пунктот за бездомници

Gotvi.mk - 13.01.2017

Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании кои секојдневно ги згрижуваат бездомниците, особено во овој период заштитувајќи ги од студените температури и поларната зима која ја ...

Пекабеско со донација во пунктот за бездомници во Момин Поток

МКД - 13.01.2017

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица. Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и ...

„Мрдни со прст“: Викендов отворeн е пункт за донации за бездомници

МКД - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. „Пунктот, е поставен до влезот на New Yorker, а може да се донираат ќебиња, чиста облека, ...

Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ го посети пунктот за бездомни лица во Момин Поток

Курир - 13.01.2017

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ направи хуманитарна посета на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. За време на посетата од Унијата на жени донираа конзервирана храна и средства за хигиена.

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во Пунктот за бездомници

Курир - 13.01.2017

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица. Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и ...

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во пунктот за бездомници

Press24 - 13.01.2017

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица. Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и ...

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица

Макфакс - 13.01.2017

Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании кои секојдневно ги згрижуваат бездомниците, особено во овој период заштитувајќи ги од студените температури и поларната зима која ја ...

„Пекбеско“ донираше млеко и сувомеснати производи во пунктот за бездомници

Нетпрес - 13.01.2017

Во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, вера, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании ...

Пекабеско со донација за бездомниците на организираните пунктови

Локално - 13.01.2017

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и ...

Мрднете со прст и помогнете со донации за бездомниците

Скопје инфо - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

Пункт за донирање помош за бездомниците отворен во Скопје Сити Мол

Точка - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

„Пекабеско“ донираше млеко и сувомеснати производи во пунктот за бездомници

Република - 13.01.2017

Во пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, „Пекабеско“ донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица. „Пекабеско“ со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании ...

Отворен пункт за помош на бездомниците во Скопје Сити Мол

Локално - 13.01.2017

Денеска и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на „Мрдни со Прст“ којшто е поставен во трговскиот центар Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на бутикот „New Yorker“ и на ...

Мрднете со прст и помогнете со донации за бездомниците на отворениот пункт во Скопје Сити Мол

Фактор - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот,кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

„Мрднете со прст“ и помогнете со донации за бездомниците на отворениот пункт во Скопје Сити Мол

еМагазин - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во пунктот за бездомници

Фактор - 13.01.2017

Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и компании кои секојдневно ги згрижуваат бездомниците, особено во овој период заштитувајќи ги од студените температури и поларната зима која ја ...

Пункт за донирање помош за бездомниците отворен во Скопје Сити Мол

Денар - 13.01.2017

Денес и во текот на викендот граѓаните ќе можат да донираат помош за бездомниците во Скопје на пунктот на Мрдни со Прст кој што е поставен во Скопје Сити Мол. Пунктот, кој ќе биде поставен до влезот на New Yorker, и на кој ќе може да се донираат ...

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во Пунктот за бездомници

Lider - 13.01.2017

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица. Пекабеско со донирање на пакети производи се приклучи на големиот број на хумани граѓани, волонтери и ...

Во полошко се згрижуваат бездомниците

Алфа - 12.01.2017

Гостиварските служби на Центарот за социјални работи периодов активно се посветени на згрижување на бездомниците по градот. Гостиварските служби на Центарот за социјални работи периодов активно се посветени на згрижување на бездомниците по градот.

Како луѓето од Истанбул им помагаат на бездомните животни да го преживеат ладниот бран?

Црнобело - 12.01.2017

Моментално во Истанбул луѓето се сведоци на најниските минусни температури, замрзнувања и снежни покривки. Последната ваква зима ја паметат во 2009-та година. За среќа, постојат луѓе кои колку што сакаат да се згреат себеси, сакаат да ги згреат и ...

Се зголемува бројот на мртви во Македонија секој ден – Граѓаните бараат итно да им се помогне на бездомниците!

Репортер - 12.01.2017

Овие денови, кога температурите во Македонија достигнуваат и до -28 степени Целзиусови, на удар особено се бездомниците кои тешко ги издржуваат поларните температури. Досега, студот и екстремно ниските температури одземаа три животи во Скопје, ...

Луѓето во Истанбул ги отворија вратите да ги згреат бездомните животни!

Република - 12.01.2017

Оваа зима е една од најстудените што ѝ се случиле на Европа во последниве години, како што и сами почуствувавме. Истото му се случи и на турскиот град Истанбул, каде паднаа преку 65см снег.

Помогнете им и на уличните кучиња на овие студови- направете картонска кутија за животните!

Локално - 12.01.2017

Ниските температури не само што ги погодија бездомниците, тие негативно влијаат и врз бездомните животни. Изминативе неколку дена социјалните мрежи се преполни со фотографии од мачиња и кучиња како се борат за опстанок.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

24 Вести - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток работи 24 часа

ТВ21 - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Преноќиште за бездомници во Центар

Вест - 11.01.2017

ЈП "Паркинзи на Општина Центар" и Општина Центар започнаа акција за згрижување на бездомните лица во услови на екстремно ниски температури какви што владеат деновиве. За таа цел, во катната гаража кај Судска палата отворено е преноќевалиште за ...

Помош и за бездомните животни – граѓаните им градат куќички од картон- кафулињата ги прибираат на топло

ТВ21 - 11.01.2017

Ниските температури не само што ги погодија бездомниците, тие негативно влијаат и врз бездомните животни. Изминативе неколку дена социјалните мрежи се преполни со фотографии од мачиња и кучиња како се борат за опстанок.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Канал5 - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

МРТ - 11.01.2017

Како што информираат од Град Скопје, тимови од пунктот со возило ги преземаат бездомниците од местата каде што се лоцирани, а бездомниците може да го повикаат тимот на телефонскиот број 3139 578 во Дирекцијата на Црвениот крст на град Скопје.

Дури и опозициските новинари ги прочитаа манипулациите на Жерновски

Курир - 11.01.2017

Дури и опозициските новинари и поддржувачи ги прочитаа евтините манипулации на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски,кој вчера на својот фејсбук статус објави дека Центар била првата општина која започнала со згрижување на бездомните ...

Дури и опозициските новинари ги прочитаа манипулациите на Жерновски

Сител - 11.01.2017

Дури и опозициските новинари и поддржувачи ги прочитаа евтините манипулации на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски,кој вчера на својот фејсбук статус објави дека Центар била првата општина која започнала со згрижување на бездомните ...

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Сител - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Репортер - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Затворени вратите на преноќиштето за бездомници во Центар (ВИДЕО)

Курир - 11.01.2017

Иако ЈП “Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар најавија преноќевалишта за бездомници во катната гаража кај Судска палата, не ги отворија вратите за оние без покрив над главата, кои тргнаа натаму да се згрејат во текот на студената ноќ.

ВИДЕО: Затворени вратите на преноќиштето за бездомници во Центар

Press24 - 11.01.2017

Иако ЈП “Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар најавија преноќевалишта за бездомници во катната гаража кај Судска палата, не ги отворија вратите за оние без покрив над главата, кои тргнаа натаму да се згрејат во текот на студената ноќ.

Луѓето во Истанбул ги отворија вратите да ги згреат бездомните животни!

ЗаЗабава - 11.01.2017

Оваа зима е една од најстудените што ѝ се случиле на Европа во последниве години, како што и сами почуствувавме. Истото му се случи и на турскиот град Истанбул, каде паднаа преку 65см снег.

Бездомниците од Момин Поток задоволни од условите

Курир - 11.01.2017

Бездомниците задоволни од условите за сместување во Момин поток. Велат, добиваат јадење два пати во денот. -Во овој пункт условите се многу добри, имаме за јадење два пати, облека и се бањаме, вели еден од бездомниците и додава дека во пунктот се ...

Бездомниците од Момин Поток задоволни од условите

Press24 - 11.01.2017

Бездомниците задоволни од условите за сместување во Момин поток. Велат, добиваат јадење два пати во денот. -Во овој пункт условите се многу добри, имаме за јадење два пати, облека и се бањаме, вели еден од бездомниците и додава дека во пунктот се ...

ТВ Нова: Затворени вратите на преноќиштето за бездомници во Центар

Нетпрес - 11.01.2017

Иако ЈП „Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар најавија преноќевалишта за бездомници во катната гаража кај Судска палата, не ги отворија вратите за оние без покрив над главата, кои тргнаа натаму да се згрејат во текот на студената ноќ, објави ...

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа - се помага во ледените денови

Press24 - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година , до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата .

Пунктот во Момин поток отворен 24 часа дневно

Нетпрес - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Човек веќе не звучи така гордо

Слободен Печат - 11.01.2017

Бездомниците се наши соседи. Тие живеат крај нас. Човек, колку тоа гордо звучи! Така напиша Максим Горски, а оваа реченица човечкиот род уште погордо и самобендисано ја повтори којзнае колку пати.

Пунктот за бездомни лица „Момин Поток“ отворен 24 часа

Курир - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

А1 On - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот за бездомници до завршувањето на ладниот бран ќе биде отворен 24 часа

МКД - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот за бездомни лица во Mомин поток отворен 24 часа

Макфакс - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Курир - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на студениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Прилепчанец со хуман гест: Го отвори клубот за бездомниците

Република - 11.01.2017

Eден од менаџерите на прилепскиот ноќен „Синдикат”, Александар Карилоски, преку својот профил на „Фејсбук“ објави дека клубот е ставен на располагање на бездомниците, кои немаат каде да преноќат во овие екстремно студени зимски ноќи.

Пунктот во Момин поток отворен 24 часа дневно

Република - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Пунктот во Момин поток отворен 24 часа дневно

Точка - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Skopje City Mall отвори пункт за донации за бездомниците

Скопје инфо - 11.01.2017

Од вчера во Skopje City Mall е поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во прифатниот центар ...

Пунктот во Момин Поток работи 24 часа дневно

Пулс24 - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Во Момин Поток згрижени 10 лица

Република - 11.01.2017

До Црвен крст на град Скопје се пристигнати 12 дојави од граѓани кои резултираа со згрижување на 10 лица. – Вкупно 45 волонтери и професионалци се ангажирани за 24 часовна поддршка во прифатилиштето за истото непречено да функционира.

Во Skopje City Mall е поставен пункт за собирање на донации за бездомниците

еМагазин - 11.01.2017

Во Skopje City Mall е поставен пункт за собирање на донации за бездомниците, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во прифатниот центар за бездомници ...

И опозициските новинари ги прочитаа манипулациите на Жерновски

Пулс24 - 11.01.2017

Дури и опозициските новинари и поддржувачи ги прочитаа евтините манипулации на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски,кој вчера на својот фејсбук статус објави дека Центар била првата општина која започнала со згрижување на бездомните ...

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа - се помага во ледените денови

Скопје инфо - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Жерновски е лицемерен, а не хуман: За бездомниците се грижи Градот Скопје, а не ПОЦ

Република - 11.01.2017

Дури и опозициските новинари и поддржувачи ги прочитаа евтините манипулации на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски,кој вчера на својот фејсбук статус објави дека Центар била првата општина која започнала со згрижување на бездомните ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

Вечер Прес - 11.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

Кога ме собраа од улица бев во полусвесна состојба, да не беа овие деца ќе умрев на студот!

Вечер Прес - 11.01.2017

Волонтерите од Социјалниот центар "Дуња" веќе трет ден им помагаат на бездомните лица. Дел од нив, со сопствени возила крстосуваат низ улиците по скопските населби за да видат дали има некој на кого во овие сибирски денови му треба привремено ...

Во Момин Поток згрижени 10 лица благодарение на дојава од граѓани...

Н.Македонија - 11.01.2017

Во Момин Поток згрижени 10 лица благодарение на дојава од граѓани До Црвен крст на град Скопје се пристигнати 12 дојави од граѓани кои резултираа со згрижување на 10 лица, рекоа оттаму. - Вкупно 45 волонтери и професионалци се ангажирани за 24 ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

Lider - 11.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Lider - 11.01.2017

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа до завршување на стидениот бран, за прифаќање на лицата кои имаат потреба да бидат згрижени во деновите кога температурите паѓаат под нулата.

Затворени вратите на преноќиштето за бездомници во Центар

Lider - 11.01.2017

Иако ЈП “Паркинзи на Општина Центар” и Општина Центар најавија преноќевалишта за бездомници во катната гаража кај Судска палата, не ги отворија вратите за оние без покрив над главата, кои тргнаа натаму да се згрејат во текот на студената ноќ, ...

Пунктот во Момин Поток отворен 24 часа до завршување на студениот бран

Денар - 11.01.2017

Пукнтот за бездомни лица од 30 декември 2016 година, до завршување на ладниот бран, ќе биде отворен 24 часа, за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата.

Бездомниците од Момин Поток задоволни од условите

Lider - 11.01.2017

Бездомниците задоволни од условите за сместување во Момин поток. Велат, добиваат јадење два пати во денот. „Во овој пункт условите се многу добри, имаме за јадење два пати, облека и се бањаме“, вели еден од бездомниците и додава дека во пунктот се ...

Преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар

24 Вести - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар, кое ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Донирајте за бездомниците!

Канал5 - 10.01.2017

Од денес 10. 01. 2017 во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош.

ЈП Паркинзи Центар отвори преноќувалиште за бездомни лица

Фокус - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Жерновски и Богдановиќ лажат и си тераат маркетинг на грбот на бездомниците

Курир - 10.01.2017

Градоначалникот на општина Центар, заедно со директорот на ЈП „Паркинзи на општина Центар“ се фалат со лажни информации. Андреј Жерновски на својот фејсбук статус објави дека Центар е првата општина која започна со згрижување на бездомните лица и го ...

Хуманитарна акција „Во тебе гледам, помогни ми“

+инфо - 10.01.2017

Пунктот денеска е отворен од 16 до 22 часот, а утре и останатите денови ќе функционира од 10 до 22 часот. Од денеска 10. 01. 2017 во Skopje City Mall е поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

Press24 - 10.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

СЛОБОДЕН УДАР: Човек веќе не звучи така гордо

+инфо - 10.01.2017

Бездомниците се наши соседи. Тие живеат крај нас. Човек, колку тоа гордо звучи! Така напиша Максим Горски, а оваа реченица човечкиот род уште погордо и самобендисано ја повтори којзнае колку пати.

Жерновски и Богдановиќ си тераат маркетинг на грбот на бездомниците

Нетпрес - 10.01.2017

Градоначалникот на општина Центар, заедно со директорот на ЈП „Паркинзи на општина Центар“ се фалат со лажни информации. Андреј Жерновски на својот фејсбук статус објави дека Центар е првата општина која започна со згрижување на бездомните лица и го ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

Репортер - 10.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

Во Сити мол донирајте топла облека за бездомните лица:

Репортер - 10.01.2017

општение на Скопје сити мол: Од денес 10. 01. 2017 во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош.

(ВИДЕО) Без дом на поларен студ – Маж остана без засолниште

Репортер - 10.01.2017

Благоја Бошков, 64 годишен бездомник од Скопје, изутрина му беше изгорено импровизираното засолниште. Тој вели дека на студот го изгубил и тоа малку што го имал. Сега не знае каде да оди и како да преживее, пренесува ТВ21 .

Починатиот бездомник претходно бил повикан да биде пренесен во пунктот во Момин Поток, но одбил

Кајгана - 10.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром, а кој одбил да биде пренесен до пунктот за бездомни лица во Момин Поток. „Во рамки на бројните активности кои се превземаат по пристигнувањето на ...

ЈП „ПОЦ“ отвори преноќувалиште за бездомни лица

Макфакс - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

ПОЦ отвори преноќувалиште за бездомни лица во Центар

Слободен Печат - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Отворено преноќувалиште за бездомници во Општина Центар

Кајгана - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“-Скопје денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар кое што ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

ВИДЕО: Центар, прв со конкретна помош за бездомниците

А1 On - 10.01.2017

ЈП „Паркинзи на општина Центар“ и општина Центар од денеска започнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Преноќувалиштето за лицата кои немаат кров над глава, како што најавија денеска на прес конференција директорот на ЈП ...

(ВИДЕО) ПОЦ отвори преноќувалиште за бездомни лица во Центар

Репортер - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Отворен пункт за донации за бездомниците во Скопје Сити Мол

Факултети - 10.01.2017

Од денес 10. 01. 2017 во Skopje City Mall ќе биде поставен пункт за собирање на донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош.

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

А1 On - 10.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

Алфа - 10.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ...

Засолнување бездомници од студот во Социјален центар „Дуња“

Окно - 10.01.2017

Солидарни и добри луѓе, ве ПОВИКУВАМЕ да го споделите овој апел за помош и вдомување на бездомници. Ние во СЦ Дуња имаме простор каде можеме да помогнеме и да сместиме некој кај нас поради ниските температури.

„Сквотери“ ја претворија зградата на Оксфорд во засолниште за бездомници

Радио МОФ - 10.01.2017

Група на активисти окупираа зграда во сопственост на Универзитетот на Оксфорд и го користат просторот како засолниште за бездомниците во градот. Четиринаесет лица спијат во засолништето, кое има своја кујна и бањи, од Нова година.

ПОЛАРНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Три жртви на студот во Македонија

Телеграф - 10.01.2017

Македонија деновиве ја зафати поларен студ со температури под нулата во текот на целиот ден Студот во Македонија зеде три жртви во Скопје, Струмица и во Пехчево. Шеесет и осумгодишен бездомник во Аеродром почина во неделата од студ.

ПОЦ отвори преноќувалиште за бездомни лица во Центар ВИДЕО

+инфо - 10.01.2017

Преноќувалиштето ќе работи според стандардните процедури за вакви пунктови, од 16 часот попладне до 10 часот наутро. Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во ...

Паркинзи на општина Центар отворија преноќувалиште за бездомници

МКД - 10.01.2017

„Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури“, изјави денеска на прес-конференција ...

ЈП Паркинзи на Општина Центар отвори преноќувалиште за бездомни лица

Стандард - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските ...

ПУНКТ ЗА ДОНАЦИИ: Пред „Сити Мол“ ќе се собира помош за бездомниците

Телеграф - 10.01.2017

Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар за бездомници во Момин поток Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе ...

Студот одзема три животи, отсечени села, цели градови без вода

Нова ТВ - 10.01.2017

Студот и екстремно ниските температури одземаа три животи во Скопје, Струмица и Пехчево. На удар се бездомниците кои тешко ги издржуваат поларните температури. Само ноќеска имале осум јавувања од граѓани кои пријавиле бездомни лица.

ПОМОШ ЗА БЕЗДОМНИЦИТЕ: Општина Центар отвори преноќувалиште за лицата без дом

Телеграф - 10.01.2017

Преноќувалиштето ќе работи од 16 часот попладне до 10 часот наутро Јавното претпријатие „Паркинзи“ на Општина Центар од денеска отвора преноќувалиште за бездомни лица во Општина Центар, кое ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Социјалниот центар „Дуња“ втор ден организира акција за вдомување на бездомници

Скопје инфо - 10.01.2017

Денеска во просториите на СЦ Дуња во 11 часот ќе се одржи повторно средба на волонтери.Кој е заинтересиран нека пише или нека отиде во СЦ Дуња(ул. Рајко Жинзифов бр 22, спроти градежен факултет).

Бадниково лепче со паричка и за бездомниците

Вечер Прес - 10.01.2017

Најсемејниот празник Бадник го одбележаа и луѓето кои со години не почувствувале семејна атмосфера. Десет бездомници присуствувале на бадниковата вечер со домашна посна трпеза и лепче со паричка која ја организирале волонтерите од Црвен крст на Град ...

Општина Центар и ПОЦ спроведуваат акција за згрижување на бездомниците

еМагазин - 10.01.2017

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар од денеска започнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Директорот на ЈП „ПОЦ“, Саша Богдановиќ и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најавија ...

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници

еМагазин - 10.01.2017

Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред Сити Мол. Собраните донации на дневна основа ќе се предаваат во Прифатниот центар ...

Општина Центар и ПОЦ ќе ги згрижуваат бездомниците

Мета - 10.01.2017

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар од денеска почнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Директорот на ЈППОЦ, Саша Богдановиќ, и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најавија дека ...

Бездомникот што почина одби да биде пренесен до пунктот

Вечер Прес - 10.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром - Според нашата евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

На овој број пријавете лице од ризик, бездомник или деца на улица

Скопје инфо - 10.01.2017

Бездомниците од Скопје привремено ќе бидат згрижени во пунктот за бездомници на Црвниот крст на Град Скопје во Момин Поток, а останатите лица и семејствата со деца до три години, кои се во социјален ризик, ќе бидат сместени во Чичино Село и во ...

Социјалниот центар „Дуња“ втор ден организира акција за вдомување на бездомници

еМагазин - 10.01.2017

Денеска во просториите на СЦ Дуња во 11 часот ќе се одржи повторно средба на волонтери.Кој е заинтересиран нека пише или нека отиде во СЦ Дуња(ул. Рајко Жинзифов бр 22, спроти градежен факултет).

Преноќувалиште во ПОЦ

Вечер Прес - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на општина Центар-Скопје отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар кое ќе функционира за време на екстремно ниските температури Преноќувалиштето ќе работи според стандардните ...

Отворено преноќувалиште за бездомници во Општина Центар

Скопје инфо - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“-Скопје од вторник отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Отворено преноќувалиште за бездомници во Општина Центар

Точка - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“-Скопје од вторник отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

Починатиот бездомник одбил згрижување во прифатниот центар

Скопје инфо - 10.01.2017

Град Скопје излезе со соопштение во кое изрази жалење за смртт на лицето Ј.Т., бездомникот кој почина поради студ во Општина Аеродром. Понатаму, од Град Скопје велат дека, според нивната евиденција, лицето Ј.Т.

Во Момин Поток престојуваат 16 лица...

Н.Македонија - 10.01.2017

Во Момин Поток престојуваат 16 лица Црвен Крст - Скопје објави дека во пунктот за бездомници во Момин Поток моментално престојуваат 16 лица и ги користат услугите на Црвен крст на град Скопје.

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници...

Н.Македонија - 10.01.2017

Отворен пункт за собирање донации за лицата бездомници Пункт за собирање донации за лицата бездомници, на кои периодов поради ниските температури им е потребна дополнителна заштита и помош, од денеска ќе биде поставен пред „Сити Мол“.

Центар со преноќувалиште за бездомниците...

Н.Македонија - 10.01.2017

Центар со преноќувалиште за бездомниците Претпријатието „Паркинзи на општина Центар“ и општина Центар од денеска започнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Преноќувалиштето за лицата кои немаат кров над глава, како што ...

Во Општина Центар отворено преноќувалиште за бездомници

Денар - 10.01.2017

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“-Скопје од вторник отвора преноќувалиште за бездомни лица во општина Центар коешто ќе функционира за време на екстремно ниските температури.

БЕЗ ДОМ НА ПОЛАРЕН СТУД – ТВ21 НА ТЕРЕН, ПОМОШ НА МАЖ КОЈ ОСТАНА БЕЗ ЗАСОЛНИШТЕ

ТВ21 - 09.01.2017

На Благоја Бошков, 64 годишен бездомник од Скопје, изутрина му беше изгорено импровизираното засолниште. Тој вели дека на студот го изгубил и тоа малку што го имал. Сега не знае каде да оди и како да преживее: Благоја не знае што да прави и како да ...

Пунктот за бездомни лица во „Момин Поток“ од 30 декември работи 24 часа

Канал5 - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нивната евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Скопскиот бездомник починал во руиниран државен објект

Телма - 09.01.2017

Ова е последниот дом на бездомникот Јордан Трајковски. Вчера рано наутро почина во студенилото на разурнатиот објект кој е во државна сопственост. Имал 68 години, а го нашол неговиот другар бездомник по име Тодос.

До четврток екстремно ниски температури

24 Вести - 09.01.2017

Сеуште не се знае дали 68-годишниот бездомник кој беше пронајден мртов вчера во скопската населба Аеродром е првата жртва на студениот бран или смртта настапила од друга причина. Судска медицина сеуште работи на обдукциските наоди кои треба да го ...

Починатиот бездомник претходно бил повикан да биде пренесен во пунктот во Момин Поток, но одбил

Макфакс - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром, а кој одбил да биде пренесен до пунктот за бездомни лица во Момин Поток. „Во рамки на бројните активности кои се превземаат по пристигнувањето на ...

Студеното време го наполни пунктот за бездомници „Момин поток“

МРТ - 09.01.2017

Бездомниците бараат спас од минусните температури. Студот веќе ја зема првата жртва во земјава - 68 годишен човек, без покрив над глава, беше пронајден мртов во скопската општина Аеродром.

Вести во една минута: Апел за згрижување на бездомниците

Нова ТВ - 09.01.2017

Пунктот за бездомници во Момин поток минатата ноќ е исполнет максимално, апел да се пријавуваат; Митевски контра синдикалците, ги обвини дека се дел од други структури; Ердоган со солзавец против демонстрантите кои се против неговите зголемени ...

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток изминатиов период работи 24 часа

Press24 - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нашата евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Да се стоплат бездомници во „Дуња“

Оff.net - 09.01.2017

Социјалниот центар Дуња има простор каде можат да се сместат луѓе и да се засолнат од ниските температури. Локацијата е на Рајко Жинзифов бр 22 (спроти Градежен факултет). Споделете ја информацијата и донесете бездомници на таа адреса како и донации ...

Вдомување на бездомниците поради студот во Социјален центар „Дуња“

Радио МОФ - 09.01.2017

Социјалниот центар Дуња на својата Фејсбук страница објави отворен апел за помош и вдомување на бездомници, истовремено нудејќи сместување за луѓето кои немаат каде да се засолнат од поларните температури.

Социјалниот центар Дуња ќе засолнува бездомници

+инфо - 09.01.2017

Центарот ќе биде отворен за вдомување од 20 часот. Социјалниот центар Дуња на својата Фејсбук страница објави отворен апел за помош и вдомување на бездомници. Центарот ќе биде отворен за вдомување од 20 часот.

Починатиот бездомник одбил да биде пренесен до пункот во Момин Поток

МКД - 09.01.2017

Градот Скопје изрази жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нашата евиденција, велат од Град Скопје, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Град Скопје: Пунктот за бездомници во Момин Поток работи 24 часа

Радио МОФ - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според евиденцијата од Градот, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Град Скопје: Пунктот за бездомници во Момин Поток ќе работи 24 часа

+инфо - 09.01.2017

Црвен крст на Град Скопје има евиденција за 148 бездомни лица на подрачјето на град Скопје, кои ги користат услугите на пунктот. Градот Скопје изрази жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром.

Студот ја зеде и првата жртва кај нас: Почина бездомник во Скопје

Таратур - 09.01.2017

Студот што ја зафати земјава вчера ја зеде и првата жртва. Од полицијата потврдија дека денеска изутрина во скопската населба Аеродром е најдено тело на починат бездомник. Се работи за 68-годишниот Ј.Т.

Телото на бездомникот предадено на обдукција

МРТ - 09.01.2017

Телото е дадено на обдукција за да се утврдат причините за смртта, пријавена негов другар, исто така бездомник. Вчера во Скопје почина 68-годишен бездомник. Причина е најверојатно студеното време.

Иницијативата за донирање јакни на бездомници се шири и на Балканот

Радио МОФ - 09.01.2017

Метеоролошките станици низ светот најавуваат ниски температури и за наредните неколку денови. Поради ова, луѓето кои сакаат да им помогнат на бездомните лица организираат различни акции. Една од нив е поставување штанд пред продавници при што ...

Студот го наполни пунктот за бездомници,под ризик се и ранливите групи

Нова ТВ - 09.01.2017

Пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин поток бил максимално исполнет измината ноќ, кога температурите се спуштија на 28 степени под нулата. Сите 16 кревети со кои располага овој сместувачки објект биле пополнети во стационарниот дел.

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток изминатиов период работи 24 часа

Курир - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нашата евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Од двајца бездомници кои одбиле сместување во Центарот во Момин поток, еден почина

Сител - 09.01.2017

На судска медицина ќе се прават дополнителни испитувања за да се утврди дали бездомникот во Аеродром починал од премрзнување. Анализите кои во се во тек треба да ја откријат точната причина за смртта.

ГРАД СКОПЈЕ: Починатиот бездомник одбил да биде пренесен во пунктот во Момин Поток

Телеграф - 09.01.2017

Екипи на Црвениот крст од 30 декември секој ден ги поминуваат сите локации каде што според нивните информации и сознанија се движат бездомни лица и истите ги повикуваат со возило да ги превезат до пунктот во Момин Поток. Сега починатиот Ј.Т.

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток изминатиов период работи 24 часа

Скопје инфо - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нашата евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Вдомување на бездомниците поради студот во Социјален центар „Дуња“

Локално - 09.01.2017

Социјалниот центар Дуња на својата Фејсбук страница објави отворен апел за помош и вдомување на бездомници, истовремено нудејќи сместување за луѓето кои немаат каде да се засолнат од поларните температури.

Студот најголем душман на бездомниците и сиромашните

Фактор - 09.01.2017

Педесет и пет годишната Селвет Мамедовски повеќе од седум години живее во старите и напуштени бараки на општина Бутел. Живот на минус 20 степени вели е вистинска голгота за неа и за нејзиното семејство.

Град Скопје: Починатиот бездомник одбил да биде згрижен во пунктот во Момин Поток

еМагазин - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т. кој изминативе денови почина во населбата Аеродром. Според нашата евиденција, починатото лице не ги користело услугите на овој пункт и на Црвениот крст.

Починатиот бездомник одбил да биде пренесен во пунктот во Момин Поток

Република - 09.01.2017

Градот Скопје изразува жалење за смртта на Ј.Т., кој завчера почина во населбата Аеродром. Тој одбил да биде пренесен до пунктот за бездомни лица во Момин Поток. „Во рамки на бројните активности кои се превземаат по пристигнувањето на студениот бран ...

Поларниот студ потсети дека има луѓе без покрив над главата...

Н.Македонија - 09.01.2017

Надлежните, за среќа, уште пред почетокот на арктичкиот бран навреме алармираа за нивно сместување во прифатни центри Студените зимски денови и температурите под нулата натераа повеќе од 300 лица без покрив над главата да ги напуштат своите ...

Социјалниот центар „Дуња“ вечерва ќе вдомува бездомници за заштита од ладното...

Н.Македонија - 09.01.2017

Социјалниот центар „Дуња“ вечерва ќе вдомува бездомници за заштита од ладното Социјалниот центар „Дуња“ преку социјалните мрежи испрати апел за помош и вдомување на бездомниците. - Ние во СЦ „Дуња“ имаме простор каде можеме да помогнеме да сместиме ...