TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпанскиот амбасадор се надева на решение за името

А1 - 09.06.2010

Шпанското претседателство со ЕУ не знае каков ќе биде исходот за Македонија на претстојниот Европски Совет на 17-ти јуни, изјави шпанскиот амбасадор во Скопје, Хозе Мануел Пази Агерас.

Шпанија не го знае исходот за Македонија во Европскиот совет

Канал5 - 09.06.2010

Неизвесноста дали европските функционери ќе расправаат за датумот за Македонија продолжува. Во писмен допис од Европскиот совет до Канал 5 се вели дека Западниот Балкан е тема на дискусија на ...

Македонија да мисли на наградата - НАТО и ЕУ

Дневник - 09.06.2010

Македонското раководство да се фокусира на наградата, а тоа е солидна иднина во рамките на НАТО и ЕУ, порача вчера американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг, во интервју за „Гласот на ...

Агерас: Исходот од Европскиот совет се уште непознат

Форум - 09.06.2010

Шпанското претседателство со ЕУ не знае каков ќе биде исходот за Македонија на претстојниот Европски Совет на 17-ти јуни, изјави шпанскиот амбасадор во Скопје, Хозе Мануел Паз и Агерас Тој рече дека ...

Исходот од Европскиот Совет се уште непознат

МРТ - 09.06.2010

Шпанското претседателство со ЕУ не знае каков ќе биде исходот за Македонија на претстојниот Европски Совет на 17-ти јуни, изјави шпанскиот амбасадор во Скопје, Хозе Мануел Паз и Агерас.

Шпанскиот амбасадор се надева на решение меѓу Атина и Скопје до Самитот на ЕУ

Сител - 09.06.2010

За доделување датум за почеток на преговорите со Македонија ќе одлучат министрите на ЕУ на 17 јуни. Не знаеме точно отсега каква ќе биде позицијата, но се надеваме дека некаков напредок е можен, ...

Агерас: Исходот од Европскиот Совет се уште непознат

Макфакс - 09.06.2010

Шпанското претседателство со ЕУ не знае каков ќе биде исходот за Македонија на претстојниот Европски Совет на 17-ти јуни, изјави шпанскиот амбасадор во Скопје, Хозе Мануел Паз и Агерас.

Шпанскиот амбасадор се надева на решение меѓу Атина и Скопје до Самитот на ЕУ

Алфа - 09.06.2010

За доделување датум за почеток на преговорите со Македонија ќе одлучат министрите на ЕУ на 17 јуни. Не знаеме точно отсега каква ќе биде позицијата, но се надеваме дека некаков напредок е можен, ...

Агерас: решение меѓу Атина и Скопје до Самитот на ЕУ

Кирилица - 09.06.2010

За доделување датум за почеток на преговорите со Македонија ќе одлучат министрите на ЕУ на 17 јуни. Не знаеме точно отсега каква ќе биде позицијата, но се надеваме дека некаков напредок е можен, ...

Ќе има ли датум за преговори со ЕУ - ќе се знае на 17 Јуни

Р.С.Европа - 09.06.2010

За доделување датум за почеток на преговорите со Македонија ќе решат министрите на ЕУ на 17 јуни. Не знаеме точно отсега каква ќе биде позицијата, но се надеваме дека некаков напредок е можен, изјави ...

Ќе стигнеме на дневен ред, но со неизвесен исход

Канал 77 - 09.06.2010

Македонија ќе се најде на агендата на Европскиот совет на 17-ти јуни, но се уште не се знае каков ќе биде исходот, односно дали земјите-членки на Унијата ќе прифатат да се одреди датум за почеток на ...

Македонија на агендата на ЕУ, преговорите неизвесни

Вечер Прес - 09.06.2010

Ние не можеме да направиме ништо бидејќи за спорот со името се преговара од други инстанци, но се надеваме на најдобро и сакаме тоа да се случи, рече Агерас Македонија ќе се најде на агендата, но ...