TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ од денеска седнуваат во пратеничките фотелји во Собранието

Фактор - 22.07.2016

Пратениците од СДСМ денеска се враќаат во Собранието. Ова следи откако партиите потписнички на Пржинскиот договор се усогласија за клучните прашања за излез од кризата. Договор е постигнат за избирачкиот список, медиумите, работата на МВР и друго.

Ден по договорот: ред оптимизам, ред скептицизам...

Н.Македонија - 22.07.2016

Измешани реакции доаѓаат од сите страни откако четирите најголеми политички партии во вторникот попладне го потпишаа и третото продолжение на договорот од Пржино, една година откако се потпиша второто, кое подоцна не се исполни во целост и не се ...

Левица: Незадоволни сме од договорот помеѓу четирите партии

Фокус - 21.07.2016

Новосклучениот договор не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза, реагираат од Левица, додавајќи дека бил склучен договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот дел од сите ...

Се договорија дека за избори ќе се договорат на 31 август

Дневник - 21.07.2016

Министерот за внатрешни работи од опозицијата кој ќе ја преземе функцијата 100 дена пред изборите ќе може да менува 15 раководители во МВР, а лидерите на четирите партии на средбата на 31 август ќе проценат кога тие можат да се одржат, е договорот ...

Договор со многу прашалници и можни избори на 11 декември

Deutsche Welle - 21.07.2016

Сме виделе многу договори, но малку реализација, предупредуваат политичари и аналитичари, и даваат бројни забелешки на дел од вчера договорените решенија меѓу четирите партии. Добро е што партиите се договорија, но најважно е да го реализираат ...

Скептицизам за вчерашниот договор меѓу четирите партии

Телма - 21.07.2016

Вчерашниот договор меѓу четирите партии содржи многу недоречености и нелогичности и не нуди цврсти гаранции за излез од политичката криза, предупредуваат дел од политичарите, експертите и граѓанските активисти.

„Добра вест“ или „добра шанса“ за македонија: еу И сад го поздравија постигнувањето политички договор

ТВ21 - 21.07.2016

Само неколку часа по веста дека најпосле политичарите во Македонија се најдоа на заедничко стојалиште, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан “твитна“ дека има добри вести за Македонија.

Што се договорија вчера партиите и дали Новиот договор ќе овозможи демократски избори?

ТВ21 - 21.07.2016

Првите реакции покренаа извесен оптимизам во јавноста дека договорот ги покажува чекорите за излегување од политичкиот застој во земјава. Доказ дека целта е постигната ќе биде примената на договореното и изборите, но за разлика од договорот од ...

Малите партии се сомневаат: „пржино 2“ не е во интерес на граѓаните

ТВ21 - 21.07.2016

Новиот договор меѓу четирите најголеми партии во Македонија не гарантира услови за фер и демократски избори, велат од Демократскиот Сојуз на Павле Трајанов. Според оваа партија, оправдани се сомнежите дека „Пржино 2“ нема да обезбеди веродостојни ...

Договор куќа гради, ама и разградува

Утрински - 21.07.2016

Мојот договор би имал еден член и би гласел: сто дена по пресудите во сите судски инстанции по предметите на Специјалното обвинителство, ќе се одржат избори Гледам, читам, слушам... како многумина со олеснување го дочекаа договорот меѓу власта и ...

Трета среќа за Пржино

Утрински - 21.07.2016

Амбициозен план кој политичките партии во соработка со државните институции треба да го сработат за неполн месец и половина Десет дена по посетата на помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, која виде подготвеност за исчекор во насока ...

Без компромис - нема договор

Утрински - 21.07.2016

Даниела Трпчевска Политичките партии ги очекува напорно работно лето, со оглед на обврските кои мораат да се исполнат до крајот на август, кога треба да биде донесена финална оценка дали има услови за одржување на избори.

Бејли по вчерашните преговори: Договорот е шанса за демократија

Фокус - 21.07.2016

По вчерашната рудна преговори, Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли со чие посредство партиите потписнички на Договорот од Пржино успеаа да постигнат компромис, денеска на Твитер го поздрави напредокот.

Левица нe се согласува со склучениот договор меѓу партиите

24 Вести - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот ...

Шекеринска: Нема избори без да се утврди дали договореното е исполнето

Стандард - 21.07.2016

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во интервју за Телма вели дека не постои договор без слаби точки, но дека „не е важно само што е на хартија“, туку дека клучното во целата ситуација ќе биде тоа „што ќе се случува реално“.

Шекеринска: Договорот ќе биде уште на сто теста, не само на 31 август

+инфо - 21.07.2016

Таа вели дека не постои договор без слаби точки, но дека „не е важно само што е на хартија“, туку „што ќе се случува реално“. Она што е предност на договорот меѓу четирите политички партии, постигнат вчера, е тоа што се воспостави правилото да не ...

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

А1 On - 21.07.2016

Британската амбасада го поздрави постигнатиот договор меѓу четирите политички партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат. „Генерално, мој став е дека секој договор е добар толку колку што добро ќе се спроведе.

ЖЕШКО РАБОТНО ЛЕТО ЗА ПАРТИИТЕ: Изборите во декември ќе зависат од лидерскиот потпис

Телеграф - 21.07.2016

Доколку не се оди на 11 декември, следните датуми се 18 и 25 истиот месец, но тие не се прифатливи за партиите од македонскиот блок. Првиот термин се совпаѓа со православниот празник Св.Никола, а кон крајот на декември, пак, е католичкиот Божик ...

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

+инфо - 21.07.2016

Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии. Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат.

Бејли: Договорот е шанса за демократија

+инфо - 21.07.2016

Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за демократија, напиша Бејли на Твитер. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли со чие посредство партиите потписнички на Договорот од Пржино вчера успеаа да постигнат компромис денеска на ...

Договорот потпишан, скепса за спроведувањето

Р.С.Европа - 21.07.2016

Партиите ќе треба до 31 август да ја оценат примената на договореното и да утврдат датум на предвремените парламентарни избори, кои ќе ги спроведе преодна влада, формирана 100 дена пред нивното одржување.

„Левица“: Не сме задоволни од вчерашниот договор

+инфо - 21.07.2016

Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, велат од оваа партија. Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска ...

Од Левица не се задоволни од постигнатиот политички договор

Макфакс - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој, како што оценуваат, не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. „Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното ...

Постигнат договор, датумот за избори да се утврди до 31 август

Глас на Америка - 21.07.2016

Ова се петте клучни точки на кои треба да работат партиите - Избирачкиот список, медиумите, влада сто дена пред избори, поддршка на СЈО и реформите на Прибе Политичките партии постигнаа договор.

Левица незадоволна од договорот помеѓу четирите партии

Нова ТВ - 21.07.2016

Според Левица, новосклучениот договор не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза, и реагираат дека бил склучен договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот дел од сите оние ...

Раздор во опозицискиот блок - Левица, „шарената револуција“ и активистите на Сорос незадоволни

Сител - 21.07.2016

Раздор меѓу опозициските активисти и левичарски партии по постигнувањето на политичкиот договор за надминување на кризата. Тие обвинуваат дека договорот не гарантирал фер и демократски избори.

Попоски: Без спроведување на договореното и датум за избори извештајот на ЕК ќе биде многу негативен

Сител - 21.07.2016

Договорот на партиите за излез од политичката криза е добар сигнал. Сега ќе треба договоренотот да се спроведе и да се зголеми видливоста за датумот за одржување на изборите, е првичната реакција на шефот на македонската дипломатија и вицепремиер ...

Револт и разочараност кај дел од опозициските поддржувачи

Алфа - 21.07.2016

Договорот на четирите политички партии ги раскара невладините организации, а незадоволството и на дел од поддржувачите на СДСМ ги преплави социјалните мрежи. Договорот на четирите политички партии ги раскара невладините организации, а ...

Договор со многу прашалници и можни избори на 11 декември

Репортер - 21.07.2016

Сме виделе многу договори, но малку реализација, предупредуваат политичари и аналитичари, и даваат бројни забелешки на дел од вчера договорените решенија меѓу четирите партии, пишува Дојче веле .

Дневен печат - Постигнат договор за излез од кризата

Р.С.Европа - 21.07.2016

Четирите партии постигнаа договор да се договорат за избори, а владата, преку еврообврзница се задолжи за 450 милиони евра - главни теми во дневниот печат. Конечно, четирите партии го завршија пазарењето и се договорија, но дали ќе биде испочитувано ...

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

Репортер - 21.07.2016

Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат. – Генерално, мој став е дека секој договор е добар толку колку што добро ќе се спроведе.

Левица нe се согласува со склучениот договор

Репортер - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот ...

Левица: Договорот не гарантира фер и демократски избори и излез од кризата

А1 On - 21.07.2016

По вчерашниот договор меѓу партиите се огласи со свој став Левица. Еве што стои во соопштението: Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза.

Левица: Пржино 2 не гарантира фер и демократски избори

Стандард - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот ...

Опозициските мегафони гневни на СДСМ за поразителниот договор

Курир - 21.07.2016

Не стивнуваат реакциите на опозициски активисти, мегафони и разни левичарски партии по вчерашниот договор на четирите најголеми политички партии за излез од кризата. Тие ја обвинуваат опозициската СДСМ дека ги изневерила нивните очекувања и дека ...

Левица: Договорот не гарантира фер избори, тој ги изневери барањата на протестното движење

МКД - 21.07.2016

Партијата Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој сметаат дека не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. „Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното ...

Опозициските мегафони гневни на СДСМ за поразителниот договор

Нетпрес - 21.07.2016

Не стивнуваат реакциите на опозициски активисти, мегафони и разни левичарски партии по вчерашниот договор на четирите најголеми политички партии за излез од кризата. Тие ја обвинуваат опозициската СДСМ дека ги изневерила нивните очекувања и дека ...

Бејли преку Твитер го поздрави договорот на партиите: „Можност за демократија“

Либертас - 21.07.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска преку Твитер го поздрави постигнувањето на договорот помеѓу партиите. „Честитки за Македонија за договорот од 20 јули – можност за демократија“, напиша Бејли на Твитер и го објави ...

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

Мета - 21.07.2016

Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат. – Генерално, мој став е дека секој договор е добар толку колку што добро ќе се спроведе.

Кој успеа да ги натера партиите во Македонија да се договорат?

Panika.be - 21.07.2016

Кој уствари успеа да ги убеди политичките партии во Македонија да постигнат договор за излез од политичката ...

РЕАКЦИИТЕ НЕ СТИВНУВААТ: Опозициските мегафони гневни на СДСМ за поразителниот договор

Пулс24 - 21.07.2016

Не стивнуваат реакциите на опозициски активисти, мегафони и разни левичарски партии по вчерашниот договор на четирите најголеми политички партии за излез од кризата. Тие ја обвинуваат опозициската СДСМ дека ги изневерила нивните очекувања и дека ...

Партиите постигнаа договор: 11 декември како можен датум за избори

Кумановски м. - 21.07.2016

По маратонските преговори, четирите политичи партии потписнички на договорот од Пржино заедно со претстанивицте на ЕУ и САД постигнаа договор за избори, а како можен датум се наведува 11 декември, но ако до 31 август се завршат сите останати детали.

Левица нe се согласува со склучениот договор

Бриф - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното движење, на најголемиот ...

Помалите партии незадоволни од постигнатиот договор

Фактор - 21.07.2016

Помалите партии денеска реагираа дека не се задоволни од постигнатиот договор вчера меѓу партиите потписнички на Пржинскиот договор. Тие се сомневаат дека во декември ќе има фер и слободни избори, како што бараа граѓаните.

Експертите скептични за договорот: Можеше и подобро!

Мета - 21.07.2016

Поделени се мислењата на аналитичарите од политичката сфера околу тоа дали е одржлив договорот што вчера го прифатија претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино. Тие договорија измени на Изборниот законик, дополнителен ...

Левица: Новиот Пржински договор не ги исполни очекувањата. Борбата продолжува!

Либертас - 21.07.2016

Соопштение на Левица: Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното ...

Бејли предупреди да се задржи фокусот на имплементирање на договореното

Мета - 21.07.2016

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, пред малку на својот твитер-профил го сподели договорот што вчера го постигнаа политичките партии и напиша: „Договор од 20 јули – партии, медиуми, институции – само 42 дена за да успее – задржете го ...

Бејли: Договорот е шанса за демократија

Вечер Прес - 21.07.2016

Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за демократија, напиша Бејли на Твитер. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли со чие посредство партиите потписнички на Договорот од Пржино завчера успеаа да постигнат компромис денеска на ...

Помалите политички партии реагираат: Новиот договор е недоречен и нелогичен

Канал 77 - 21.07.2016

Новиот договор кој вчера беше постигнат во Пржино не гарантира услови за фер, демократски и кредибилни изори – реагираат денеска помалите политички партии. Во своите соопштенија до јавноста, тие наведуваат дека не се задоволни од постигнатото.

Левица: Договорот не гарантира фер и демократски избори и излез од кризата

Локално - 21.07.2016

По вчерашниот договор меѓу партиите се огласи со свој став Левица. Еве што стои во соопштението: Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза.

(ВИДЕО) Шекеринска: Исполнување на условите, па потоа избори е клучната предност на договорот

Локално - 21.07.2016

Она што е предност на договорот меѓу четирите политички партии, постигнат вчера, е тоа што се воспостави правилото да не може да се оди на избори без претходно да се констатира дали условите се исполнети, вели заменик-претседателката на СДСМ, ...

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

Либертас - 21.07.2016

Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат. – Генерално, мој став е дека секој договор е добар толку колку што добро ќе се спроведе.

Британска амбасада: Договорот е добар колку што добро ќе се спроведе

Локално - 21.07.2016

Британската амбасада денеска го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу политичките партии и порача дека тие треба со исто толкав труд и да го спроведат. – Генерално, мој став е дека секој договор е добар толку колку што добро ќе се спроведе.

„Добра вест“ или „добра шанса“ за МАКЕДОНИЈА: ЕУ И САД го поздравија постигнувањето на политичкиот договор

Локално - 21.07.2016

Само неколку часа по веста дека најпосле политичарите во Македонија се најдоа на заедничко стојалиште, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан “твитна“ дека има добри вести за Македонија.

Договор со многу прашалници и можни избори на 11 декември

Либертас - 21.07.2016

Сме виделе многу договори, но малку реализација, предупредуваат политичари и аналитичари, и даваат бројни забелешки на дел од вчера договорените решенија меѓу четирите партии, пишува Дојче веле .

Експертите скептични за договорот: Можеше и подобро!

Локално - 21.07.2016

Поделени се мислењата на аналитичарите од политичката сфера околу тоа дали е одржлив договорот што вчера го прифатија претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино. Тие договорија измени на Изборниот законик, дополнителен ...

Шекеринска: Исполнување на условите, па потоа избори е клучната предност на договорот

Мета - 21.07.2016

Она што е предност на договорот меѓу четирите политички партии, постигнат вчера, е тоа што се воспостави правилото да не може да се оди на избори без претходно да се констатира дали условите се исполнети, вели заменик-претседателката на СДСМ, ...

Mинистрите од пржинската влада заминуваат после изборите

Вечер Прес - 21.07.2016

Во договорот конкретно стои дека прво лидерите на четирите политички партии ќе донесат одлука дали предвидените чекори со кои се исполнуваат условите за одржување на избори се преземени Мандатот на сите министри и дополнителни заменици-министри ...

„Левица“: Не сме задоволни од вчерашниот договор

Канал 77 - 21.07.2016

Партијата Левица е незадоволна од склучениот договор Пржино 2. Според партијата, овој договор не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното ...

Бејли го поздрави договорот на партиите

Мета - 21.07.2016

Американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли денеска го поздрави постигнувањето на договорот меѓу претставниците на политичките партии за излез од кризата. „Честитки за Македонија за договорот од 20 јули – можност за демократија“, напиша Бејли ...

Бејли на Твитер: Договорот од 20 јули – шанса за демократија

Фактор - 21.07.2016

Амбасадорот на САД, Џес Бејли денеска на Твитер го поздрави договорот кој вчера го постигнаа партиите за излез од кризата. И Бејли учествуваше во преговорите во својство на посредник. „Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за ...

Од Левица не се задоволни од постигнатиот политички договор

Точка - 21.07.2016

Левица со незадоволство гледа на склучениот договор Пржино 2, договор кој, како што оценуваат, не гарантира фер и демократски избори и излез од политичката и економска криза. „Склучен е договор кој ги изневери барањата и принципите на протестното ...

Датумот за избори ќе се знае во месец август

Вест - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

Шекеринска: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

24 Вести - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ја носат граѓаните. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на ...

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

24 Вести - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Целиот договор: На што се обврзаа партиите?

Фокус - 20.07.2016

Партиите денеска конечно постигнаа договор за спорните точки. Ова се сите точки од договорот: -Изборниот законик да се промени до 22 јули и да се земе предвид она што го договорија партиите.

Шекеринска: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

Телма - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ја носат граѓаните. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на ...

Нова рунда преговори во Клубот на пратеници

Фокус - 20.07.2016

Претставниците на четирите политички партии денеска продолжуваат со преговори во Клубот на пратеници. Интеграциите на министерот за внатрешни работи и мандатот на преодната Влада се последни точки за кои партиите треба да најдат компромис.

Продолжуваат преговорите меѓу партиите

Алсат-М - 20.07.2016

Разликите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ околу надлежностите на министерот за внатрешни работи се уште го држат во залог финализирањето на договорот за решавање на политичката криза во земјава. Поради дополнителните консултации околу оваа тема, средбата на ...

Постигнат договор меѓу партиите

24 Вести - 20.07.2016

Постигнат договор меѓу претставниците на партиите, велатза 24 партиски извори. Во секој момент се очекува изјава на амбасадорот Џес Бејли и дел од ...

Постигнат договор за излез од кризата

Телма - 20.07.2016

Политичките партии постигнаа договор за излез од политичката криза, соопшти предмалку американскиот амбасадор, Џес Бејли. Според него, четирите партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ се договориле техничката влада да биде формирана 100 дена пред ...

Конечно, договор

Утрински - 20.07.2016

Татјана Поповска „Имаме добри вести, постигнат е договор. Партиите се согласија една година по договорот од Пржино да продолжи неговата имплементација. Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни работи што го донесе Владата неодамна да ...

Партиите конечно се договорија

Фокус - 20.07.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли попладнево соопшти дека четирите партии потписнички на договорот од Пржино денеска успеале да дојдат до решение. Сега партиите ќе треба да се соберат на лидерска средба до 31 август за да се договорат за ...

Постигнат договор за излез од кризата - отворен патот за избори

Канал5 - 20.07.2016

Тричасовната средба во Клубот на пратеници заврши со договор. Ова го потврди американскиот амбасадор Џес Бејли. Партиите повторно ќе се состанат на 31 август за да се договорат за имплементација на договореното и за датумот за избори.

Бејли: партиите постигнаа договор

ТВ21 - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Спорните прашања расчистени, останува во август да се договори датумот на избори

Дневник - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи .

Постигнат е договор за излез од кризата - патот кон изборите е отворен

Канал5 - 20.07.2016

Датум за избори ќе се прецизира на 31 август, се очекува тоа да биде 11 декември. Партиите се договорија преодната влада да се формира 100 дена пред изборите, а министрите да отстапат по нивното одржување.

Шеќеринска: Отворивме пат за избори во декември

Фокус - 20.07.2016

СДСМ верува дека договорот кој денеска конечно го постигнаа четирите политички партии, ќе отвори пат за фер и демократски избори во декември. -На почетокот на целиот овој процес ветивме дека овој пат во Македонија прво ќе инсистираме да има ...

Претставниците на политичките партии постигнаа договор

24 Вести - 20.07.2016

Имаме добри вести, постигнат е договор и партиите се согласија да продолжи имплементацијата на пржинскиот договор, ова го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли заедно со претставникот на канцеларијата на Европската унија и претставниците на ...

Постигнат договор - се отвора патот кон избори во декември

Канал5 - 20.07.2016

Договорени и последните отворени прашања од имплементација на Договорот од Пржино. Партиските лидери до крајот на август треба да дадат оценка дали договореното е спроведено и да договорат датум за избори.

Сите детали од договорот меѓу партиите

Телма - 20.07.2016

Претставниците на четирите партии се договорија изборите да ги организира преодна Влада: -До 31 август лидерите ќе проценат дали се исполнети условите за избори -100 дена пред изборите ќе биде избрана преодна Влада -Бројот на именувања на раководни ...

Договор е постигнат!

Телма - 20.07.2016

По повеќедневни преговори, претставниците на четирите партии и меѓународните помагачи, излегоа од Клубот на пратениците заедно и насмеани. „Имаме добра вест: постигната е согласност за натамошна имплементација на Пржинскиот договор“, соопшти ...

Шeкериска: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

Вест - 20.07.2016

Шекеринска истакна дека владата договорена во Пржино ќе се врати, а Законот за внатрешни работи кој што беше голем проблем во преговорите ќе биде одложен за следната година Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ...

Шекеринска - Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

Утрински - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ја носат граѓаните. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на ...

Законот за внатрешни работи ќе се повлече, проверка на договореното до 31 август

Сакам да кажам - 20.07.2016

Преодна влада сто дена пред избори, суспендирање на новите измени во Законот за МВР, лидерска средба до крајот на август, прочистување на избирачкиот список и реформи во медиумите се дел од конечниот договор што политичките партии, потписнички на ...

Партиите постигнаа договор за спорните прашања

Сакам да кажам - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Вест - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Партиите постигнаа договор за излез од кризата

Алсат-М - 20.07.2016

Постигнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејлипо средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. Се очекуваат изјави од претставници на партиите потписнички на ...

Партиските преговори продолжуваат денеска

Стандард - 20.07.2016

Политичките партии денеска ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници. Вчерашните преговори на партиите завршија без успех. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, по завршувањето на преговорите рече дека и покрај ...

Се договорија да се договорат за избори

Р.С.Европа - 20.07.2016

Партиите до 31 август ќе треба да ја оценат примената на договореното и да утврдат датум на предвремените парламентарни избори, кои ќе ги спроведе преодна влада, формирана 100 дена пред нивното одржување.

Денеска нов обид за договор за излез од политичката криза

А1 On - 20.07.2016

Политичките партии,потписнички на Договорот од Пржино денеска ќе се состанат во нов обид да се најде решение за излез од политичката криза. Преговоите ќе продолжат во 12.30 часот во Клуб на пратеници.

Нема техничка, експертска или било каква Влада без мандат од граѓаните: Договорот од Пржино завршува на два дена по ...

Курир - 20.07.2016

По одржувањето на изборите, откако ДИК ќе ги соопшти официјалните резултати, се што е договорено со т.н. „пржински договор“ престанува да важи. Односно договорот од Пржино ќе важи се до два дена по изборите.

ВЛАДА САМО СО МАНДАТ ОД ГЛАСАЧИТЕ: Пржинските технички министри и заменици заминуваат после изборите

Телеграф - 20.07.2016

Мандатот на сите министри и додатни заменици министри поставени во согласност со Договорот од Пржино ќе завршат на денот кога Државната изборна комисија ќе ги потврди официјалните резултати од изборите.

Преговорите уште не почнаа, последни консултации пред можен конечен договор

МКД - 20.07.2016

Иако беше најавено дека преговорите меѓу претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино, ќе продолжат денеска во 12,30 часот, во Клубот на пратениците нема ниту еден член на работните групи.

Политичките партии ставија потпис на договорот кој го отвора патот кон организирање на фер и кредибилни избори

Сител - 20.07.2016

Политичките партии ставија потпис на договорот кој го отвора патот кон организирање на фер и кредибилни избори. Сепак, точниот изборен датум ќе го договара лидерската четворка на средба до крајот на август.

Кога платениците на Сорос ќе останат надвор од процесот, политичките партии наоѓаат компромис за излез од кризата

Курир - 20.07.2016

Договорот кој денеска беше постигнат од страна на четирите најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, беше поздравен од домашната и меѓународната јавност. Веднаш по потпишувањето на договорот американскиот амбасадор во земјава Џес ...

Од резиденцијата на Бејли, преговорите се преселуваат во Клубот на пратеници

Репортер - 20.07.2016

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници, потврдија за „ Мета “ извори од работните групи. По двочасовни преговори, вчера партиите не успеаја да постигнат договор.

Одложена денешната средба на партиските претставници

+инфо - 20.07.2016

Засега нема информации зошто средбата закажана во 12.30 не се одржа, ниту пак дали денеска воопшто ќе има средба. Иако беше најавено дека преговорите меѓу претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино, ќе продолжат денеска ...

Преговорите продолжија, ќе има ли договор?

+инфо - 20.07.2016

Вчерашните преговори траеа само два часа, а американскиот амбасадор изјави дека имало конструктивна дискусија, но партиите не постигнале договор. Продолжија преговорите меѓу претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино, ...

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Репортер - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Постигнат договор меѓу партиите

Макфакс - 20.07.2016

Претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на денешната нова рунда преговори постигнале договор, изјави амбасадорот Џес Бејли по завршувањето на средбата. Според него, партиите ги усогласија ставовите околу ингеренциите на ...

Партиите постигнаа договор

Нова ТВ - 20.07.2016

Претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на денешната нова рунда преговори постигнале договор. Следуваат детали ...

ШЕКЕРИНСКА: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

Телеграф - 20.07.2016

Шекеринска истакна дека владата договорена во Пржино ќе се врати, а Законот за внатрешни работи кој што беше голем проблем во преговорите ќе биде одложен за следната година Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ...

Партиите постигнаа договор, датумот за избори ќе се договара на 31 август

+инфо - 20.07.2016

Постигнувањето на договоро го потврди американскиот амбасадор Џес Бејли, кој учествуваше во преговарачкиот процес. Претставниците на четирите политипки партии, потписнички на Договорот во Пржино, конечно постигнаа договор и ги договорија ...

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од кризата

Сител - 20.07.2016

Претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на денешната нова рунда преговори постигнале договор, изјави амбасадорот Џес Бејли по завршувањето на средбата. Партиите ги усогласија ставовите околу ингеренциите на министерот за ...

Бејли: Постигнат е договор

Репортер - 20.07.2016

Постигнат е договор, изјави амбасадорот на САД во Македонија по средбата со партиите во клубот на пратениците. Партиите ќе треба да се соберат на лидерска средба до 31 август за да се договорат за имплементација на договореното и да одредат дата за ...

Постигнат договор меѓу партиите

Алфа - 20.07.2016

Договорот е условен, доколку се исполни се она што денеска е договорено лидерите треба на 31 август да седнат и да го потврдат, доколку тоа е постигнато и во тој случај би имале избори на 11 декември. Постигнат е договор.

Партиите постигнаа договор

Курир - 20.07.2016

Претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на денешната нова рунда преговори постигнале договор, изјави амбасадорот Џес Бејли по завршувањето на средбата. Партиите ги усогласија ставовите околу ингеренциите на министерот за ...

Има договор за излез од кризата

Р.С.Европа - 20.07.2016

Постигнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејлипо средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. Се очекуваат изјави од претставници на партиите потписнички на ...

Постигнат договор меѓу партиите

Кајгана - 20.07.2016

Претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на денешната нова рунда преговори постигнале договор, изјави амбасадорот Џес Бејли по завршувањето на средбата. Според него, партиите ги усогласија ставовите околу ингеренциите на ...

КОНЕЧНО ДОГОВОР: Избори ќе има, датумот ќе го одредат лидерите кон крајот на август

Телеграф - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за надминување на политичката криза Амбасадорот Џес Бејли предмалку задоволен објави дека партиите постигнале договор за надминување на политичката криза. Тој нагласи дека договорот што го постигнале вклучува прочистување ...

Договорот од Пржино завршува на два дена по изборите

Нетпрес - 20.07.2016

Претставниците на четирите најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА денеска постигнаа договор. Во договорот е наведено: „Во однос на пржинската Влада, ако изборите се одржат во 2016 година, таа ќе добие мандат 100 дена пред денот на ...

Падна договор меѓу партиите

Стандард - 20.07.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли попладнево соопшти дека четирите партии потписнички на договорот од Пржино денеска успеале да дојдат до решение. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а веројатно ќе се суспендира ...

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Сител - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Постигнат е договор, партиите до 31 август треба да утврдат датум за избори

МКД - 20.07.2016

Амбасадот на САД, Џес Бејли по средбата на партиите во Клубот на пратеници потврди дека е постигна договор за излез од политичката криза. Договорено е техничката влада ќе биде формирана 100 дена пред изборите, а изборниот датум да се утврди на нова ...

Шеќеринска: Преодната влада ќе се врати, а законот за МВР одложен за догодина

Репортер - 20.07.2016

Постигнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли по средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. „Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни работи што го донесе Владата неодамна да ...

Бејли: Партиите се договорија да го почитуваат и Законот за СЈО

МКД - 20.07.2016

Имаме добри вести, постигнат е договор. Партиите се согласија една година по договорот од Пржино да продолжи неговата имплементација. Ова попладневно го изјави Џес Бејли, амбасадорот на САД во Македонија по завршувањетона денешните преговори за ...

Падна договор – Еве што се се договорија политичките партии?

Сител - 20.07.2016

Министерствата за внатрешни работи и труд и социјала по изборите ги добива ДУИ откако техничките министри на СДСМ со денот на гласањето ќе ги напуштат функциите. Ваков договор паднал на денешните преговори со што е заокружен преговарачкиот процес ...

Лидерите со потпис ќе го договорат датумот за избори до 31 август, потврдена поддршка за СЈО (ФОТО)

МКД - 20.07.2016

Договорено е техничката влада да биде формирана 100 дена пред изборите, а изборниот датум да се утврди на нова заедничка средба до 31 август. Четирите политички партии се согласија: - Изборниот законик да се промени до 22 јули и да се земе предвид ...

Датумот за избори ќе се договара на 31 август

Р.С.Европа - 20.07.2016

Постигнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли по средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. „Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни работи што го донесе Владата неодамна да ...

Шекеринска: Сè што ветивме, се случи, отворивме пат за избори во декември! ВИДЕО

+инфо - 20.07.2016

„Владата договорена во Пржино, Владата којашто има за цел да организира фер и демократски избори ќе се врати“, објасни Шекеринска. Интегрално ја објавуваме изјавата на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ, по постигнатиот договор за ...

(ВИДЕО) Шеќеринска: Ветивме услови за фер избори, а потоа датум, тоа договорот го обезбедува

А1 On - 20.07.2016

На почетокот од целиот процес ветивме дека овојпат прво ќе инстистираме да има услови за фер и демократск избори, а потоа да има датум за изборите. Тоа овој договор го обезбедува. Дополнително, ветивме дека сите еднострани потези кои ги повлече ...

(ВИДЕО) Бејли: Постигнат е договор

А1 On - 20.07.2016

Претставниците на четирите политикчи партии, потписнички на Договорот во Пржино, постигнаа договор. Решено е прашањето за надлежностите на министерот за внатрешни работи. Според договореното, новиот министер за внатрешни работи ќе има право да ...

Шекеринска: Договорот обезбедува прво услови, па потоа изборен датум

МКД - 20.07.2016

Низ целиот овој процес ветивме дека прво ќе инсистираме дека ќе има обезбедено услови за фер и демократски избори, а потоа ќе обезбедиме договор за датумот за избори. Тоа го овој договор го обезбедува, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по ...

Шекеринска: Република Македонија ќе добие фер и демократски избори

Макфакс - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на коишто одлуката ќе ја носат граѓаните на Р.Македонија. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, рече потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска, по постигнувањето на договор меѓу ...

Партиите постигнаа договор

Нетпрес - 20.07.2016

Амбасадорот Џес Бејли по завршувањето на средбата на претставниците на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА изјави дека е постигнат договор. Партиите ги усогласија ставовите околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи да врши 15 ...

(ВИДЕО) Партиските преговарачи и нивните ставови по договореното

Нова ТВ - 20.07.2016

Веднаш по објавата на американскиот амбасадор Џес Бејли, дека е постигнат договор како продолжение на договореното од Пржино, партиските преговарачи излегоа со свој став и толкување на резултатите.

Постигнат договор, избори ќе има доколку се исполни договореното

Алфа - 20.07.2016

Условен договор. Избори на 11 декември ќе има доколку партиите го имплементираат она што денеска го договориле. Условен договор. Избори на 11 декември ќе има доколку партиите го имплементираат она што денеска го договориле.

Падна договор – Еве што се се договорија политичките партии?

МК News - 20.07.2016

Министерствата за внатрешни работи и труд и социјала по изборите ги добива ДУИ откако техничките министри на СДСМ со денот на гласањето ќе ги напуштат функциите. Ваков договор паднал на денешните преговори со што е заокружен преговарачкиот процес ...

(ВИДЕО) Шеќеринска: Преодната влада ќе се врати, а Законот за внатрешни работи што беше голем проблем во преговорите ќе ...

Либертас - 20.07.2016

Постигнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли по средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. „Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни работи што го донесе Владата неодамна да ...

Партиите постигнаа договор за спорните прашања – Лидерска на 31 август!

Локално - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

Преговорите на партиите продолжуваат денеска во 12.30 часот во Клубот на пратеници

Тера - 20.07.2016

Преговорите на работните групи на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино продолжуваат во 12.30 часот во Клубот на пратениците, ни потврдија партиски ...

Бејли: Постигнат е договор

Бриф - 20.07.2016

Постигнат е договор, рече амбасадорот на САД во Македонија по средбата со партиите во клубот на пратениците. Партиите ќе треба да се соберат на лидерска средба до 31 август за да се договорат за имплементација на договореното и да одредат дата за ...

Шеќеринска: Се’ што ветивме, се случи, отворивме пат за избори во декември!

Бриф - 20.07.2016

Се’ што ветивме, се случи, отворивме пат за избори во декември! Ова е договорот. Фејсбук статус на Радмила ...

Шеќеринска: Преодната влада ќе се врати, а Законот за внатрешни работи што беше голем проблем во преговорите ќе биде ...

Локално - 20.07.2016

игнат е договор за излез од кризата. Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли по средбата во Клубот на пратениците потврди дека договор има. „Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни работи што го донесе Владата неодамна да биде ...

Договорот од Пржино ќе заврши два дена по одржувањето на изборите

Пулс24 - 20.07.2016

По одржувањето на изборите, откако ДИК ќе ги соопшти официјалните резултати, се што е договорено со т.н. „пржински договор“ престанува да важи. Односно договорот од Пржино ќе важи се до два дена по изборите.

Законот за внатрешни работи ќе се повлече, проверка на договореното до 31 август

Мета - 20.07.2016

Преодна влада сто дена пред избори, суспендирање на новите измени во Законот за МВР, лидерска средба до крајот на август, прочистување на избирачкиот список и реформи во медиумите се дел од конечниот договор што политичките партии, потписнички на ...

Договорени се, а колку ќе се почитува прва проверка на 31 август!

Локално - 20.07.2016

Преодна влада сто дена пред избори, суспендирање на новите измени во Законот за МВР, лидерска средба до крајот на август, прочистување на избирачкиот список и реформи во медиумите се дел од конечниот договор што политичките партии, потписнички на ...

Бејли: Постигнат е договор – која е датата за избори

МК News - 20.07.2016

Постигнат е договор, рече амбасадорот на САД во Македонија по средбата со партиите во клубот на пратениците. Партиите ќе треба да се соберат на лидерска до 31 август средба за да се договорат за имплементација на договореното и да одредат дата за ...

До крајот на август ќе се знае кога ќе има избори

Фактор - 20.07.2016

Лидерите на политичките партии ќе се сретнат до 31 август за да го одредат датумот за избори. Работните групи на партиите денеска договорија дека ќе има преодна влада сто дена пред избори, суспендирање на новите измени во Законот за МВР, лидерска ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

еМагазин - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ја носат граѓаните. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на ...

Партиите постигнаа договор за спорните прашања

Мета - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

(ВИДЕО) Бејли: Постигнат е договор

Локално - 20.07.2016

Претставниците на четирите политикчи партии, потписнички на Договорот во Пржино, постигнаа договор. Решено е прашањето за надлежностите на министерот за внатрешни работи. Според договореното, новиот министер за внатрешни работи ќе има право да ...

Падна договор: Датумот за избори ќе се знае до 31 август

Канал 77 - 20.07.2016

И конечно, падна договорот за излез од политичката криза – соопшти американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли по денешните преговори на партиите потписнички на Пржинскиот договор. „Преговарачките тимови се договорија Законот за внатрешни ...

На што се обврзаа партиите: Објавен договорот по кој ќе се спроведува Договорот од Пржино

Република - 20.07.2016

Како што најави амбасадорот на САД по средбата со политичките претставници, целосниот договор во кој е дефинирана рамката за целосна реализација на договорот од Пржино беше објавена на веб страницата на ЕУ канцеларијата во Скопје.

Постигнат договор: До крајот на август и датум за избори

еМагазин - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Постигнат договор – што одлучија партиите?

Фактор - 20.07.2016

Постигнат е договор, рече амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли по средбата со партиите во Клубот на пратениците. Партиите ќе треба да се соберат на лидерска средба до 31 август за да се договорат за имплементација на договореното и да одредат ...

Постигнат договор меѓу партиите

Република - 20.07.2016

Постигнат е договор, рече амбасадорот на САД во Македонија по средбата со партиите во клубот на пратениците. Партиите ќе треба да се соберат на лидерска средба до 31 август за да се договорат за имплементација на договореното и да одредат дата за ...

Партиите постигнаа договор за МВР, датумот за избори ќе се договори на 31 август

Либертас - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има техничка влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

Од резиденцијата на Бејли, преговорите се преселуваат во Клубот на пратеници

Либертас - 20.07.2016

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници, потврдија за „ Мета “ извори од работните групи. По двочасовни преговори, вчера партиите не успеаја да постигнат договор.

Бејли: Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Либертас - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

(ВИДЕО) Шеќеринска: Ветивме услови за фер избори, а потоа датум, тоа договорот го обезбедува

Локално - 20.07.2016

На почетокот од целиот процес ветивме дека овојпат прво ќе инстистираме да има услови за фер и демократск избори, а потоа да има датум за изборите. Тоа овој договор го обезбедува. Дополнително, ветивме дека сите еднострани потези кои ги повлече ...

Партиските преговори продолжуваат денеска во 12.30 часот во Клуб на пратеници

Локално - 20.07.2016

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници, потврдија за „Мета“ извори од работните групи. По двочасовни преговори, вчера партиите не успеаја да постигнат договор.

Партиите постигнаа договор за излез од кризата

Скопје инфо - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

24 Вести: Постигнат договор меѓу партиите

Бриф - 20.07.2016

Постигнат договор меѓу претставниците на партиите, велатза 24 партиски извори. Во секој момент се очекува изјава на амбасадорот Џес Бејли и дел од ...

Партиите постигнаа договор, датумот за избори ќе се договара на 31 август

Вечер Прес - 20.07.2016

Договорено е ехничката влада да биде формирана 100 дена пред одржувањето на изборите. Претставниците на четирите политипки партии, потписнички на Договорот во Пржино, предмалку во Клубот на пратениците конечно постигнаа договор и ги договорија ...

Падна договор, а за тоа кога ќе има избори ќе се договорат до крајот на август

Тера - 20.07.2016

Договорено е техничката влада да биде формирана 100 дена пред изборите, а изборниот датум да се утврди на нова заедничка средба до 31 август. Четирите политички партии се согласија: – Изборниот законик да се промени до 22 јули и да се земе предвид ...

Партиските преговори продолжуваат денеска во 12.30 часот во Клуб на пратеници

Мета - 20.07.2016

Политичките партии потписнички на Договорот од Пржино ќе ги продолжат партиските преговори во 12.30 часот во Клуб на пратеници, потврдија за „Мета“ извори од работните групи. По двочасовни преговори, вчера партиите не успеаја да постигнат договор.

Ниту еден терен не е доволно плоден за политички договор...

Н.Македонија - 20.07.2016

По два часа разговори, претставниците на четирите најголеми политички партии во земјава заклучиле дека не е постигнат договор за излез од политичката криза и дека со нови средби ќе продолжат денеска.

Преговорите продолжуваат во 12.30 часот во Клубот на пратеници...

Н.Македонија - 20.07.2016

Преговорите на работните групи на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, продолжуваат во 12.30 часот во Клубот на пратениците. Вчерашната рунда преговори заврши без договор, по два часа.

Политичките партии постигнаа договор...

Н.Македонија - 20.07.2016

Претставниците на четирите политички партии по денешната рунда преговори постигнале договор. Американскиот амбасадор, Џес Бејли истакна дека претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА се договориле новата техничка влада да биде формирана 100 дена ...

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Идивиди - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Шекеринска: Со фер и демократски избори Македонија ќе излезе од криза

Lider - 20.07.2016

Република Македонија ќе добие фер, демократски избори на кои што одлуката ќе ја носат граѓаните. Така и само така нашата држава ќе излезе од криза, изјави Радмила Шекеринска од СДСМ по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на ...

Бејли:Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза

Lider - 20.07.2016

Партиите постигнаа договор за излез од политичката криза, информира американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, по денешните разговори на претставниците на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Нема договор – работните групи ги напуштија преговорите

ТВ21 - 19.07.2016

Додека претставникот на СДСМ, Радмила Шеќеринска, ја префрла вината на ВМРО – ДПМНЕ за не постигнување на договор, претставникот на владејачката партија Никола Тодоров помина покрај неа и се правеше дека не слуша.

Шекеринска - ВМРО-ДПМНЕ бега од Пржинскиот договор и фер избори

Утрински - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од Пржинскиот договор и од фер избори

Вест - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

Преговорите продолжуваат денес со „интересен предлог на маса“

Сакам да кажам - 19.07.2016

Преговорите на политичките партии потписнички на Пржинскиот договор ќе продолжат и денеска со обид да се реши единственото преостанато спорно прашање – ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада што треба да ги организира ...

Преговори и денеска, вчера немаше договор

Канал5 - 19.07.2016

Денеска продолжуваат преговорите меѓу претставниците на 4-те партии потписници на Пржинскиот договор откако и вчера не беше постигнат договор. Нема договор, но има интересен предлог на масата изјави по средбата американскиот амбасадор Џес Бејли но ...

Интересната идеја денеска се сели во Клубот на пратеници – продолжуваат преговорите

Сакам да кажам - 19.07.2016

Преговорите на политичките партии потписнички на Пржинскиот договор денеска продолжуваат во Клубот на пратеници. Претставниците на четирите партии ќе се обидат да ги решат единствените преостанати спорни прашања – ингеренциите на министерот за ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бара причина да нема договор, бегаат од фер избори

ТВ21 - 19.07.2016

Не би сакала да влегувам во конкретни предлози, иако во изминативе 10 дена имаше многу. Меѓутоа според она што се случуваше во изминативе 2 месеца и новите барања коишто беа измислени во последните 10-тина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од ...

Средбата на партиите заврши без договор

Алсат-М - 19.07.2016

По два часа преговорите меѓу четирите најголеми политички партии завршија без договор. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА заминаа без изјави. Единствено американскиот амбасадор, Џес Бејли соопшти дека преговорите продолжуваат ...

И денеска нема договор - Бејли оптимист за решение до крајот на неделата

Канал5 - 19.07.2016

По само два часа разговори, заврши денешната преговарачка рунда меѓу четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино во посредство на меѓународната заедница. По само два часа разговори, заврши денешната преговарачка рунда меѓу четирите ...

Преговорите завршија порано, договор нема

Фокус - 19.07.2016

Денешните преговори меѓу партиите потписнички на Договорот од Пржино завршија само два часа откако почнаа, а договор повторно изостана. За разлика од вчера кога средбата се одржа во Резиденцијата на американскиот амбасадор, денеската таа беше во ...

Договор нема, преговорите продолжуваат утре

Кајгана - 19.07.2016

Преговорите меѓу претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, денеска не дадоа резултати, но договорено е да продолжат утре. По двочасовни преговори во Клубот на пратеници, претставниците на партиите излегоа без изјави, а ...

(ВИДЕО) Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бегаат од фер избори

Репортер - 19.07.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска пред денешната средба на политичките партии кажа дека според она што се случуваше во изминативе 2 месеца и новите барања коишто беа измислени во последните 10- тина дена станува јасно дека ВМРО- ...

Шекеринска: Демократски избори без отворање нови прашања

Макфакс - 19.07.2016

Фер и демократски избори што поскоро бара опозициската СДСМ, и не отвора нови прашања, на преговорите за излез од долготрајната политичка криза, кои и во вторник, се одржуваат во резиденцијата на американскиот амбасадор Џес Бејли.

Преговорите на четворката во тек, секој од секого очекува конструктивност

МКД - 19.07.2016

Ако целта на сите партии е како што велат разврска и фер и демократски избори, лесно ќе се најдеше решение, меѓутоа стана јасно дека владејачката партија бара рачка за да нема договор. Затоа што, кога нема договор тие можат да продолжат да ловат во ...

Ново продолжение на преговорите напладне

Нова ТВ - 19.07.2016

Напладне во Клубот на пратениците продолжуваат меѓупартиските преговори со посредство на меѓународната заедница. Вчерашната средба по неполни два часа заврши без договор. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли кусо изјави дека и покрај ...

Партиите преговараат и се обвинуваат

Р.С.Европа - 19.07.2016

Македонските партиите во преговорите се обвинуваат меѓусебе дека другата го кочи договорот и бега од избори. ДУИ оптимистички очекува договор наскоро. ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска ...

И денешната средба во Клубот на пратеници заврши без договор

+инфо - 19.07.2016

Амбасадорот Бејли најави дека преговорите ќе продолжат утре. Без договор пред малку заврши денешата средба на претставници на политичките партии што денеска се одвиваше во Клубот на пратеници.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бара причина да нема договор

Стандард - 19.07.2016

Не би сакала да влегувам во конкретни предлози, иако во изминативе 10 дена имаше многу. Меѓутоа според она што се случуваше во изминативе 2 месеца и новите барања коишто беа измислени во последните 10-тина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од ...

Партиите пак не се договорија, утре нова средба

МКД - 19.07.2016

Уште една рунда преговори на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино заврши без постигнат договор. Околу два часа траеја денешните преговори во Клубот на пратениците, по што партиите излегоа без да изјават пред медиумите што се случуваше ...

Договор нема, преговорите продолжуваат во среда

Макфакс - 19.07.2016

Преговорите меѓу претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, во вторник не дадоа резултати, но договорено е во среда да продолжат. По двочасовни преговори во Клубот на пратеници, претставниците на партиите излегоа без ...

Преговорите продолжуваат со интересна идеја на маса

Кајгана - 19.07.2016

Преговорите на претставниците на политичките партии потписнички на Пржинскиот договор ќе продолжат и денеска, со интересна идеја на маса. Преговорите треба да го дадат одговорот на единственото преостанато спорно прашање – ингеренциите на министерот ...

(ВИДЕО) Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бара причина да нема договор, бегаат од фер избори

А1 On - 19.07.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска пред денешната средба на политичките партии кажа дека според она што се случуваше во изминативе 2 месеца и новите барања коишто беа измислени во последните 10-тина дена станува јасно дека ...

ШЕКЕРИНСКА: На Македонија час поскоро и требаат фер и демократски избори

Телеграф - 19.07.2016

Сите идеи што можат да нè доведат до фер и демократски избори и до решавање на кризата, која на оваа држава и на нејзините граѓани им одзема многу време, сето тоа е вредно да се разгледува Според она што се случуваше во изминативе два месеца и ...

Преговорите продолжуваат со интересна идеја на маса

Макфакс - 19.07.2016

Преговорите на претставниците на политичките партии потписнички на Пржинскиот договор ќе продолжат и во вторник со интересна идеја на маса. Преговорите треба да го дадат одговорот на единственото преостанато спорно прашање – ингеренциите на ...

„Нова интересна идеја“ за продолжување на преговорите и денеска

Капитал - 19.07.2016

И денеска ќе продолжат преговорите меѓу претставниците на пржинската „четворка“ за отворените прашања што го попречуваат договорот неопходен за да има избори на кои сите партии ќе учествуваат.

Преговорите продолжуваат со интересна идеја на маса

+инфо - 19.07.2016

Синоќа американскиот амабасадор Бејли рече дека решение за излез од кризата очекува да се најде до крајот на неделава. Денеска во 13 часот во резиденцијата на американскиот амбасадот Џес Бејли, претставниците на политичките партии со нов обид да се ...

Партиите со „интересната идеја“ на маса денеска во Клубот на пратеници

МКД - 19.07.2016

Денеска на пладне продолжуваат преговорите на работните групи од четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, но овојпат во Клубот на пратеници. Според најавите и очекувањата, ќе се разговара за единственото отворено прашање, ингеренциите на ...

„Нова интересна идеја“ за продолжување на преговорите и денеска

Тера - 19.07.2016

И денеска ќе продолжат преговорите меѓу претставниците на пржинската „четворка“ за отворените прашања што го попречуваат договорот неопходен за да има избори на кои сите партии ќе учествуваат.

Преговорите завршија, договор меѓу партиите нема ниту денес

Фактор - 19.07.2016

Пред малку завршија преговорите на политичките партии со дипломатите кои денеска се одржуваа во Клубот на пратеници. „Договор нема, преговорите ќе продолжат утре“, изјави кратко амбасадор на САД во земјава Џес Бејли.

Партиите ги започнаа преговорите со Бејли, се очекува конструктивност

Фактор - 19.07.2016

Преговорите на партиите потписнички на договорот од Пржино започнаа во Клубот на пратеници заедно до американскиот амбасадор, Џес Бејли. Денеска се очекува дека преговорите ќе бидат конструктивни.

Шекеринска: Демократски избори без отворање нови прашања

Точка - 19.07.2016

Фер и демократски избори што поскоро бара опозициската СДСМ, и не отвора нови прашања, на преговорите за излез од долготрајната политичка криза, кои и во вторник, се одржуваат во резиденцијата на американскиот амбасадор Џес Бејли.

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од Пржинскиот договор и фер избори

Либертас - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

Бејли: Договор нема, продолжуваме утре

Мета - 19.07.2016

По два часа преговори во Клубот на пратеници, без решение заврши и денешната рунда преговори на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. – Договор нема, преговорите ќе продолжат утре – изјави по средбата амбасадорот на САД во земјава, ...

Новата рунда преговори повторно без позитивен резултат

Бриф - 19.07.2016

По синоќешните разговори на четирите политички партии, потписнички од Договорот од Пржино, денешната рунда преговори се одржа на различна локација во Клубот на пратеници, но со ист исходот – договор нема, јавува Anadolu Agency (AA).

Преговорите продолжуваат со интересна идеја на маса

Точка - 19.07.2016

Преговорите на претставниците на политичките партии потписнички на Пржинскиот договор ќе продолжат и денеска со интересна идеја на маса. Преговорите треба да го дадат одговорот на единственото преостанато спорно прашање – ингеренциите на министерот ...

Шекеринска: Разврска на кризата и фер избори

Вечер Прес - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

(ВИДЕО) Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од Пржинскиот договор и фер избори

еМагазин - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

Несогласувањата пренесени од Пржино на Водно...

Н.Македонија - 19.07.2016

Преговорите за излез од политичката криза се префрлија од резиденцијата на евроамбасадорот Аиво Орав во населбата Пржино, во куќата на амбасадорот на САД, Џес Бејли, во населбата Водно, но партиите и натаму остануваат поделени по клучното прашање, ...

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ бега од Пржинскиот договор и фер избори

Lider - 19.07.2016

Според она што се случуваше во изминативе два месеца и новите барања коишто беа измислени во последните десетина дена станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска пред почетокот на ...

Партиски преговори – од Пржино во амбасадата на сад

ТВ21 - 18.07.2016

Преговорите на работните групи на политичките партии продолжуваат денеска но, наместо како до сега во резиденцијата на ЕУ во Пржино, средбата ќе се одржи во американската амбасада. Според неофицијални информации, причината за промената на ...

Раководните смени клучен проблем на преговорите

24 Вести - 18.07.2016

Преговарачите на Никола Груевски и Зоран Заев и понатаму заглавени на кадровски смени што ќе може да ги направи министерот за внатрешни работи во преодната влада. Неофицијално, на маса е предлог за фиксна бројка од 6 раководни смени кои што би ...

Граѓанскиот сектор бара учество во преговорите

Утрински - 18.07.2016

Претставници од невладиниот сектор денеска од пред резиденцијата на амбасадорот на САД, Џес Бејли, каде што партиските тимови преговараа, побараа граѓанскиот сектор да биде вклучен во преговорите.

Нов обид за политички договор - овој пат во резиденцијата на Бејли

Канал5 - 18.07.2016

Наместо во резиденцијата на евроамбасадорот Аиво Орав претставниците на пржинската четворка денеска ги продолжија разговорите кај американскиот амбасадор Џес Бејли. По минатонеделните разговори партиските претставници на денешната средба дојдоа со ...

Уште еден ден неуспешни преговори

Фокус - 18.07.2016

Преговорите меѓу партиите потписнички на Договорот од Пржино и вечерва завршија без договор. Според најавите, нова средба на претставниците на партиите ќе има утре. По завршувањето на денешните преговори кои се одржаа во резиденцијата на ...

Завршија преговорите, нема договор

24 Вести - 18.07.2016

Нема договор и по целодневните преговори на претставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино. Колку кадровски смени да може да направи министерот во МВР во преодната влада, клучното прашање за кое и вечерва нема договор.

Герила акција пред резиденцијата на американскиот амбасадор

Сакам да кажам - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Клучна недела за преговорите

Deutsche Welle - 18.07.2016

Ако во текот на неделава партиите не постигнат договор за минималниот пакет услови за фер-избори, пропаѓа можноста тие да се одржат до крајот на ноември или почетокот на декември. Од денеска тече клучната преговарачка недела, во која партиите треба ...

Преговорите продолжуваат во американската амбасада

Фокус - 18.07.2016

Откако беше неизвесно дали денеска воопшто ќе продолжат преговорите меѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, сега таа дилема се расчисти. Преговори ќе има, ќе започнат во 14 часот, но ќе се преселат во амбасадата на САД во Скопје.

„Граѓаните ќе ја решат кризата“ испишано пред Резиденцијата на САД

Фокус - 18.07.2016

Поддржувачи на Шарената револуција попладнево со боја испишаа „Граѓаните ќе ја решат кризата“ пред Резиденцијата на амбасадорот на САД каде што во моментов траат преговорите меѓу партиите потписнички на Договорот од Пржино.

СДСМ поддржува граѓанскиот сектор да се вклучи во преговорите

Фокус - 18.07.2016

-СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации.Неопходна е транспарентност во преговарачкиот процес. Од тие причини постојано укажуваме дека е потребно активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес – порача ...

НВО пред резиденцијата на САД: Граѓаните ќе ја решат кризата

24 Вести - 18.07.2016

Граѓанските здруженија, своите барања за учество во преговорите, денеска ги искажаа пред американската резиденција, каде што се оддржува новата преговарачка сесија. Со пораката „Граѓаните ќе ја решат кризата“ тие ги потсетуваат преговарачките страни ...

(ВИДЕО) Најческа: Оваа држава е на граѓаните, а не на политичките партии!

Репортер - 18.07.2016

„Во ситуација кога граѓаните немаат свои претставници во парламентот, туку политичките партии си имаат свои политички војници и послушници, граѓаните всушност, бараат таков вид на избори, во којшто ќе си изберат свои претставници“, изјави ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

+инфо - 18.07.2016

СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации. СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес, се вели во партиското соопштение. СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските ...

Преговорите и вечерва завршија без договор

Репортер - 18.07.2016

Пред малку партиските преговарачи ја напуштија резиденцијата на американскиот амбасадор на Водно. Договор- нема. Бејли пред новинарите изјави дека очекува решение за кризата да биде постигнато до крајот на оваа недела.

Продолжуваат преговорите на партиите

Стандард - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза, пренесе Мета. Oд делегацијата на ЕУ во Скопје велат дека амбасадорот Аиво Орав е на консултации во ...

Клучна недела за преговорите

Репортер - 18.07.2016

Ако во текот на неделава партиите не постигнат договор за минималниот пакет услови за фер-избори, пропаѓа можноста тие да се одржат до крајот на ноември или почетокот на декември. Од денеска тече клучната преговарачка недела, во која партиите треба ...

Партиите и денеска не најдоа компромис

Стандард - 18.07.2016

Преговорите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, што се одржаа денеска во резиденцијата на амбасадорот на САД, Џес Бејли, завршија без договор. Копјата сеуште се кршат околу ингеренциите на министерот за внатрешни работи.

Преговорите на работните групи на партиите продолжуваат во резиденцијата на САД

Кајгана - 18.07.2016

Работните групи на политичките партии ќе ги продолжат преговорите за излегувањето од кризата во резиденцијата на амбасадорот на САД во Скопје, а на маса останува прашањето околу надлежностите на министерот за внатрешни работи во преодната влада.

Во резиденцијата на САД, денеска продолжуваат преговорите на партиите

Репортер - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза. Oд делегацијата на ЕУ во Скопје велат дека амбасадорот Аиво Орав е на консултации во Брисел, па на ...

И вечерва нема договор меѓу партиите

А1 On - 18.07.2016

И на денешните разговори не е постигнат договор меѓу четирите политички партии. Тоа вечерва го соопшти американскиот амбасадор Џес Бејли. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, заминаа без изјави.

Beчерва без договор, преговорите продолжуваат утре, на маса има нова, интересна идеја

МКД - 18.07.2016

Нема договор меѓу претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино. Ниту еден од претставниците на партиите, вечерва, по завршувањето на преговорите не дадоа изјави.

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

Репортер - 18.07.2016

СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации. Неопходна е транспарентност во преговарачкиот процес. Од тие причини постојано укажуваме дека е потребно активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес, ...

Избори на 11 декември ако неделава падне договор И за полицијата

Репортер - 18.07.2016

Предвремените парламентарни избори во Македонија би можеле да се одржат на 11 декември годинава, ако СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во текот на неделава се договорат за последното спорно прашање – ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната ...

ТРАНСФЕР ОД ПРЖИНО НА ВОДНО: Преговорите продолжуваат во резиденцијата на Бејли

Телеграф - 18.07.2016

За разлика од претходните состаноци кои се одржуваа во резиденцијата на ЕУ во Пржино и во Клубот на пратениците, сега тие ќе бидат во резиденцијата на ЕУ на Водно.Домаќин ќе биде амбасадорот Џес Бејли, додека пак Аиво Орав е во Брисел Преговорите на ...

Последна шанса се избори во декември, ако има договор веднаш

+инфо - 18.07.2016

Ако не се постигне договор до крајот на неделава, тогаш сè поизвесно е дека изборите ќе се прологираат за напролет. Ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада, но и датумот на негово повлекување, се спорните точки околу кои ...

Преговорите продолжуваат попладне кај Бејли

+инфо - 18.07.2016

Партиите ќе имаат уште еден обид да најдат решение за ингеренциите на министерот за внатрешни работи и за датумот на негово повлекување. Претставниците на политичките партии денеска ги продолжуваат преговорите за излез од политичката криз,а во 14 ...

Преговорите на работните групи на партиите продолжуваат во резиденцијата на САД

Макфакс - 18.07.2016

Работните групи на политичките партии во понеделник во резиденцијата на амбасадорот на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излегувањето од кризата, а на маса останува прашањато околку надлежностите на министерот за внатрешни работи во ...

Продолжуваат преговорите за излез од кризата – се селат во амбасадата на САД

Капитал - 18.07.2016

Претставниците на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино денеска ќе ги продолжат преговорите за отворените прашања за условите што би довеле до кредибилни избори. Поради отсуство од земјата на амбасадорот на Европската унија, Аиво Орав, ...

Герила-акција пред резиденцијата на САД: Граѓаните ќе ја решат кризата! (ФОТО)

МКД - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Партиите на преговори кај Бејли

А1 On - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза. Според информациите од делегацијата на ЕУ во Скопје, амбасадорот Аиво Орав е на консултации во ...

Започнаа преговорите во резиденцијата на Бејли

Нова ТВ - 18.07.2016

Во резиденцијата на амбасадорот на САД попладнево започна нова рунда партиски преговори, каде што пристигнаа претставници на сите четири партии. На денешната средба нема да присуствува ЕУ амбасадорот Аиво Орав, кој е на консултации во Брисел, туку ...

СДСМ: Поддржуваме учество на граѓанскиот сектор во преговорите

Нова ТВ - 18.07.2016

По герила-акцијата и прес-конференција на невладините граѓански организации кои побараа директно вклучување во пoлитичките преговори за излез од кризата, од опозициската СДСМ со преку соопштение велат дека тие поддржуваат активно вклучување на ...

Герила акција: Граѓаните уште еднаш побараа учество во преговорите

+инфо - 18.07.2016

Герила акцијата е пред резиденцијата на САД на Водно. „Граѓаните ќе ја решат кризата“ напишаа претставниците на граѓанските асоцијации денеска на улицата пред резиденцијата на aмбасадата на САД во Скопје и уште еднаш побараа да бидат вклучени во ...

Пораката „Граѓаните ќе ја решат кризата!“ испишана пред резиденцијата на Амбасадорот на САД

Радио МОФ - 18.07.2016

Со испишување на пораката „Граѓаните ќе ја решат кризата!“пред резиденцијата на Амбасадорот на САД во РМ, претставници на граѓанскиот сектор порачаа дека мора да бидат вклучени во преговорите за излез од политичката криза, откако беше најавена нова ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

А1 On - 18.07.2016

СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации. Неопходна е транспарентност во преговарачкиот процес. Од тие причини постојано укажуваме дека е потребно активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес, ...

Договор уште денеска - избори на 11 декември?!

Алфа - 18.07.2016

Октомври, ноември и најново декември. Зимата останува последна опција за избори. Ако до крајот на неделава партиите не постигнат договор, најверојатно, предвремените парламентари ќе одат напролет заедно со локалните.

Герила акција пред резиденцијата на Бејли: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“

Стандард - 18.07.2016

Активистите на „Шарената револуција“ денеска спроведоа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино.

НВО пред резиденцијата на САД: Граѓаните ќе ја решат кризата

Репортер - 18.07.2016

Граѓанските здруженија, своите барања за учество во преговорите, денеска ги искажаа пред американската резиденција, каде што се оддржува новата преговарачка сесија. Со пораката „Граѓаните ќе ја решат кризата“ тие ги потсетуваат преговарачките страни ...

Невладините повторно бараат вклучување во преговорите

Р.С.Европа - 18.07.2016

„Граѓаните ќе ја решат кризата!“ напишаа активисти на Шарената револуција на улицата пред резиденцијата на американскиот амбасадор Џес Бејли каде се одвиваат партиските преговори. Претставници на преку 80 граѓански организации пред резиденцијата на ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

Стандард - 18.07.2016

„СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации. Неопходна е транспарентност во преговарачкиот процес. Од тие причини постојано укажуваме дека е потребно активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес“, се ...

Герила акција пред резиденцијата на Бејли

Репортер - 18.07.2016

етставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Преговорите продолжуваат вечерва, без компромис за надлежностите на министерот за полиција

МКД - 18.07.2016

Преговорите за Пржино се преселија на Водно. Можно ли е пржинскиот договор да се прекрсти во водњански договор. По паузата, преговорите на работните групи на политичките партии, кои за првпат се одржуваат во резиденцијата на американскиот амбасадор ...

Герила-акција пред домот на Бејли: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“

Бриф - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Во резиденцијата на САД, денеска продолжуваат преговорите на партиите

Мета - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза. Oд делегацијата на ЕУ во Скопје велат дека амбасадорот Аиво Орав е на консултации во Брисел, па на ...

Партиите продолжуваат со преговори во резиденцијата на САД

Фактор - 18.07.2016

Работните групи на партиите денеска ги продолжуваат преговорите за излез од политичката криза во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје. Иако евроамбасадорот Аиво Орав е на консултации во Брисел, на преговорите ќе присуствува еден од неговите ...

Герила-акција пред домот на Бејли: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“

Локално - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Преговорите и вечерва завршија без договор, Бејли очекува решение до крајот на неделава

Бриф - 18.07.2016

Пред малку партиските преговарачи ја напуштија резиденцијата на американскиот амбасадор на Водно. Договор- нема. Бејли пред новинарите изјави дека очекува решение за кризата да биде постигнато до крајот на оваа недела.

Преговорите и вечерва завршија без договор, Бејли очекува решение до крајот на неделава

Локално - 18.07.2016

Пред малку партиските преговарачи ја напуштија резиденцијата на американскиот амбасадор на Водно. Договор- нема. Бејли пред новинарите изјави дека очекува решение за кризата да биде постигнато до крајот на оваа недела.

Преговорите продолжуваат попладне кај Бејли

Бриф - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска ги продолжуваат преговорите за излез од политичката криз,а во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје, јавува Плусинфо. Како што информираат од делегацијата на ЕУ во Скопје, иако амбасадорот Аиво Орав ...

Во резиденцијата на САД, денеска продолжуваат преговорите на партиите

Либертас - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза. Oд делегацијата на ЕУ во Скопје велат дека амбасадорот Аиво Орав е на консултации во Брисел, па на ...

Се менува локацијата ! Во резиденцијата на САД, денеска продолжуваат преговорите на партиите

Локално - 18.07.2016

Претставниците на политичките партии денеска во 14 часот во резиденцијата на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излез од политичката криза. Oд делегацијата на ЕУ во Скопје велат дека амбасадорот Аиво Орав е на консултации во Брисел, па на ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

Либертас - 18.07.2016

„СДСМ во континуитет ги поддржува барањата на граѓанските организации. Неопходна е транспарентност во преговарачкиот процес. Од тие причини постојано укажуваме дека е потребно активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес“, стои ...

(ВИДЕО) Најческа: Оваа држава е на граѓаните, а не на политичките партии!

Либертас - 18.07.2016

„Во ситуација кога граѓаните немаат свои претставници во парламентот, туку политичките партии си имаат свои политички војници и послушници, граѓаните всушност, бараат таков вид на избори, во којшто ќе си изберат свои претставници“, изјави ...

Преговорите и вечерва завршија без договор, Бејли очекува решение до крајот на неделава

Либертас - 18.07.2016

Пред малку партиските преговарачи ја напуштија резиденцијата на американскиот амбасадор на Водно. Договор- нема. Бејли пред новинарите изјави дека очекува решение за кризата да биде постигнато до крајот на оваа недела.

Преговорите завршија – договор сепак нема

Фактор - 18.07.2016

Работните групи на партиите потписнички на договорот од Пржино ја напуштија резиденцијата на американскиот амбасадор, Џес Бејли на Водно. Договор и денеска не е постигнат. По завршување на денешните преговори, Бејли во изјава за медиумите рече дека ...

Герила-акција пред домот на Бејли: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“

Мета - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Преговорите на работните групи на партиите продолжуваат во резиденцијата на САД

Точка - 18.07.2016

Работните групи на политичките партии во понеделник во резиденцијата на амбасадорот на САД во Скопје ќе ги продолжат преговорите за излегувањето од кризата, а на маса останува прашањато околку надлежностите на министерот за внатрешни работи во ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

Локално - 18.07.2016

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес, стои во соопштението од опозициската партија како одговор на барањето на граѓанските организации за нивно активно вклучување во преговорите.

Предвремени парламентарни избори на 11 декември?

Бриф - 18.07.2016

Предвремените парламентарни избори во Македонија би можеле да се одржат на 11 декември годинава, ако СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во текот на неделава се договорат за последното спорно прашање – ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната ...

Клучна недела за преговорите

Либертас - 18.07.2016

Ако во текот на неделава партиите не постигнат договор за минималниот пакет услови за фер-избори, пропаѓа можноста тие да се одржат до крајот на ноември или почетокот на декември. Од денеска тече клучната преговарачка недела, во која партиите треба ...

ФОТО: „Граѓаните ќе ја решат кризата!“ – герила акција пред резиденцијата на Бејли

Либертас - 18.07.2016

Претставници на „Шарена револуција“ имаа герила-акција пред резиденцијата на САД во Скопје, каде што се одржуваат преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино. На улицата пред куќата каде што живее амбасадорот на САД, Џес ...

Клучна недела за преговорите

Локално - 18.07.2016

Aко во текот на неделава партиите не постигнат договор за минималниот пакет услови за фер-избори, пропаѓа можноста тие да се одржат до крајот на ноември или почетокот на декември. Од денеска тече клучната преговарачка недела, во која партиите треба ...

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес

Мета - 18.07.2016

СДСМ поддржува активно вклучување на граѓанскиот сектор во преговарачкиот процес, стои во соопштението од опозициската партија како одговор на барањето на граѓанските организации за нивно активно вклучување во преговорите.

Преку герила-акција граѓаните бараат вклучување во преговорите меѓу партиите!

Фактор - 18.07.2016

Како што споменавме денеска политичките преговори од Пржино се преселија во резиденцијата на САД во Скопје. Токму во пресрет на нивното одржување шарените револуционери со герила акција порачаа дека тие треба да бидат дел од преговарачкиот процес и ...

Оваа недела се очекува конечен политички договор ...

Н.Македонија - 18.07.2016

Политичките партии-потписнички на договорот од Пржино се очекува оваа недела да постигнат конечен договор во преговорите за формирање преодна влада и подготвување предвремени парламентарни избори.