TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија и Украина постигнаа договор околу гасот

А1 - 18.01.2009

Премиерите на Русија и Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко денеска постигнаа договор околу цената на рускиот гас, чија што достава наскоро се очекува целосно да биде обновена.

Москва: Русија и Украина постигнаа договор за обновување на испораката на гас

Р.С.Европа - 18.01.2009

Русија и Украина синока постигнаа договор за обновување на испоракатa на рускиот гас со кој трнспортот кон европските земји би требало да започне наскоро.

Путин и Тимошенко постигнаа договор за транспорт на гасот

Телма - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Русија и Украина се договорија за обнова на испораката на гас за Европа

Алфа - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Путин и Тимошенко постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа

Алсат-М - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа Дмитриј Песков, претставник за печат на рускиот премиер, рече дека двајцата премиери се договориле дека ...

Русија и Украина се договорија за гасот

Форум - 18.01.2009

Во Москва, премиерите на двете држави постигнале договор за повторна испорака на гас за Европа, која треба да почне наскоро, објавил утрово портпаролот на руската влада Влaдимир Путин и Јулија Тимошенко се согласиле дека Украина ќе почне да плаќа ...

Путин и Тимошенко постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа

Канал5 - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

Путин и Тимошенко постигнаа договор за обновување на испораката на гас за Европа

Сител - 18.01.2009

Премиерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа Договор за обновување на испораката на гас за Европа, најавувајќи го во најскоро време неговиот транзит преку Украина до европските потрошувачи.

На повидок крај на гасната криза

Канал5 - 18.01.2009

На повидок крај на гасната криза. Премиерите на Русија и Украина, Путин и Тимошенко се договорија да ја обноват испораката на гас за Европа. Официјален Кремљ соопшти дека транзитот на гас ќе почне веднаш откако, како што се очекува утре руската Гаспром и ...

ВИДЕО: Русија и Украина се договорија за гасот

Нетпрес - 18.01.2009

Премиерот на Русија Владимир Путин и премиерката на Украина Јулија Тимошенко синоќа во Москва постигнаа договор за испораката и транзитот на рускиот гас во Европа.

Русија и Украина постигнаа договор околу гасот

Макфакс - 18.01.2009

Премиерите на Русија и Украина, Владимир Путин и Јулија Тимошенко денеска постигнаа договор околу цената на рускиот гас, чија што достава наскоро се очекува целосно да биде обновена.

Без договор меѓународната средба за излез од гасната криза

А1 - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва за изнаоѓање решение за гасната криза заврши без конкретен договор за обнова на испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.

Последна шанса за гасот?

Време - 17.01.2009

Очите на јавноста денес се вперени во Москва каде што, според најавите, се очекува средба меѓу премиерот на Русија Владимир Путин и на Украина Јулија Тимошенко за разрешување на гасната криза.

Москва: Средба Путин Тимошенко за надминување на спорот со гас

Р.С.Европа - 17.01.2009

Русија и Украина денеска ќе направат уште еден обид за надминување на спорот со испораката на руски гас за Европа. Во Москва е закажана средба меѓу премиерите на двете земји Владимир Путин и Јулија Тимошенко, а се очекува присуство и на претставници на ...

Последна шанса за Москва и Киев да го решат проблемот со гасот

Вест - 17.01.2009

БЕРЛИН, 17 јануари (Ројтерс) - Европската унија вчера изврши силен притисок врз Русија и Украина да ја разрешат расправијата која доведе до прекин на испораката на природен гас кон Европа среде зима, а Германија рече дека Русија мора да ги почитува ...

Самитот во Москва заврши без решение за кризата со гасот

Телма - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва за изнаоѓање решение за гасната криза заврши вечерва без конкретен договор за обнова на испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.Рускиот претседател Дмитриј Медведев на конференција за ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Алсат-М - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите отрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува Средбата е со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Алфа - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите потрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува, со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина до ...

ЕУ го губи трпението со Русија и со Украина

Н.Македонија - 17.01.2009

Европската Унија вчера на Русија и на Украина им даде рок до понеделник да го решат спорот за гасот. Брисел порача дека Унијата ќе мора да ги преиспита односите со двете земји и да утврди дали ќе може да ја продолжи соработката доколку на денешниот самит ...

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Алсат-М - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Алфа - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Путин:Русија и Украина мора да дојдат до договор за гасниот конфликт

Алсат-М - 17.01.2009

Русија и Украина на крајот ќе теба да постигнат договор за гасниот конфликт, изјави пред странски новинари во Дрезден рускиот премиер Владимир Путин. - Јас сум оптимист.

Самит во Москва за решавање на гасната криза

Алфа - 17.01.2009

Во Москва денеска се одржува меѓународна конференција во обид конечно да се разреши проблемот со испораката на руски гас преку Украина до Европа. Самитот се одржува зад затворени врати, а на него се поканети лидерите на сите европски земји кои се ...

Се’ уште нема договор за рускиот гас

Форум - 17.01.2009

Рускиот претседател Медведев соопштил дека самитот во Москва посветен на решавањето на гасната криза завршил без резултати, јавува Associated Press Состанокот во Москва беше прогласен какко „последна шанса“ по која недостигот од гас во поголемито дел од ...

Самитoт во Москва заврши без договор

Алфа - 17.01.2009

Меѓународната конференција во Москва на која се бараше решение за гасната криза, вечерва заврши без конкретен договор околу испораката на руски гас за Европа преку територијата на Украина.

Русија и Украина мора да дојдат до договор за гасниот конфликт, изјави Путин

Канал5 - 17.01.2009

Русија и Украина на крајот ќе теба да постигнат договор за гасниот конфликт, изјави пред странски новинари во Дрезден рускиот премиер Владимир Путин. - Јас сум оптимист.

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“

Канал5 - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Украина одново одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа

Сител - 17.01.2009

Украина денеска повторно одби да обезбеди транзит на руски гас за Европа, соопшти „Гаспром“, јави руската агенција Итар-тасс. - Денеска во два часот, „Гаспром“ и упати на диспечерската управа на компанијата „Нафтогас Украина“ ново барање за транзит на ...

Во Москва меѓународна конференција за изнаоѓање излез од гасната криза

Сител - 17.01.2009

Во главниот град на Русија денеска ќе се одржи меѓународна конференција со претставниците на државите отрошувачи на гасот и на оние преку кои енергенсот минува, со цел да се разреши проблемот со прекинот на испораката на руски гас преку Украина до ...

Македонски експерти на вториот состанок во Брисел в понеделник за енергетската криза

Сител - 17.01.2009

Македонска експертска делегација ќе учествува на вториот состанок посветен на прашањето со гасната криза, кој ќе се одржи в понеделник во Брисел, соопшти Секретаријаот за европски прашања.

Лидерите на ЕУ, Русија и Украина на самит за гасната криза

Нетпрес - 17.01.2009

Во Москва денеска попладне а ќе се одржи меѓународна конференција за обезбедување на испорака на рускиот природен гас на европските земји на која ќе се соберат претставниците на државите потрошувачи на гасот како и Русија и Украина.

Европски конзорциум за гас за илез од кризата

Макфакс - 17.01.2009

Украинската премиерка Јулија Тимошенко денеска ќе се состане со рускиот колега Владимир Путин за да изнајдат решение за плинскиот спор, а најголемите европски гасни компании се договорија да формираат конзорциум за доставување на гас.

Украина бесплатнo ќе испорачувала руски гас за Европа

А1 - 16.01.2009

Украина е подготвена бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Гасот заглави

Време - 16.01.2009

Кавгите за гасот меѓу Русија и Украина продолжија и вчера, но пристигна најавата дека во сабота на заедничка преговарачка маса ќе седнат владите на Русија и на Украина.

Берлин: Руско-украинскиот спор околу гасот главна тема на средбата Путин-Меркел

Р.С.Европа - 16.01.2009

Рускиот премиер Владимр Путин се очекува денеска во Берлин да разговара со германскиот канцелар Ангела Меркел за руско украинскиот спор околу гасот. Меркел вчера изјави дека Русија ризикува да ја загуби довербата како енергетски снабдувач доколку набргу ...

Бесими- Правиме се' да се надмине проблемот со гасот

Утрински - 16.01.2009

Инаку, во врска со кризата со гасот, министерот тврди дека се прави се' за да се надмине проблемот. „Активни сме и учествуваме на состаноците на Европската комисија, каде што укажуваме на импликациите врз компаниите што работат на гас.

Трилерот за гасот треба да се разреши в сабота?

Утрински - 16.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Гасната суша во десетина земји што користат сино гориво од Русија најверојатно ќе потрае до крајот на неделата. Украинската „Нафтогас“ и вчера го одби барањето на „Гаспром“ да започне транзитот на гас наменет за европските ...

Медведев - гасната криза е меѓународен проблем

Телма - 16.01.2009

Спорот околу гасот стана меѓународен проблем, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев, и изрази надеж дека ЕУ ќе ја поддржи неговата иницијатива за одржување конференција на оваа тема.

Балканот 10 дена заложник на руско-украинскиот спор

Дневник - 16.01.2009

Русија и Украина и вчера, десет дена по затворањето на вентилите, продолжија со меѓусебни обвинувања за тоа кој го попречува преносот на гас до земјите од Балканот и дел од ЕУ, кои поради тоа трпат големи штети.

Путин: Русија предлага создавање конзорциум за транзит на гас преку Украина за Европа

Алфа - 16.01.2009

Русија предлага да се создаде конзорциум за транзит на гас преку Украина за Европа, изјави рускиот премиер Владимир Путин, пренесува ИТАР-ТАСС. Путин ова го изјави на средбата со директорот на италијанската енергетска компанија "Ени" Паоло Скарони, во ...

Меркел и Путин за кризата со гасот

Форум - 16.01.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин треба да се сретне со рускиот премиер Владимир Путин. Таа вчера најави дека на оваа средба пред се ќе биде разговарано за спорот меѓу Русија и Украина околу испораките на гас, кој повеќе од десет ...

Македонија може да бара отштета поради гасната криза

Н.Македонија - 16.01.2009

Проблемот со неиспораката на рускиот гас од економско-политичка се прошири и на правна основа. Во неможност Москва и Киев да најдат излез од кризата и заради огромните штети што ги трпи Европа, Брисел веќе најави поведување судски постапки.

Русија и Украина се договорија само да разговараат за гасот

Н.Македонија - 16.01.2009

Кризата со гасот засега нема крај. Русија и Украина вчера успеаја да се договорат само да разговараат за транспорт на рускиот гас до Европа преку украинските гасоводи.

Украина четврти пат го одбива транзитот на гас

Форум - 16.01.2009

рекол дека од „Газпром“ испратиле исто барање како и вчера, но транзитот, како и пред тоа не е можен, пренесува агенцијата. Руската страна побарала 99,2 милиони кубни метри гас да се транспортираат низ Украина преку мерната станица „Суџа“, од кои 13,9 ...

Србија може да започне правна постапка против Украина поради прекинот на испораката на гас

SETimes - 16.01.2009

БЕЛГРАД, Србија -- Земјата размислува за евентуална правна постапка против Украина поради прекинот со испораката на гас од Русија, објави во средата (14-ти јануари) извршниот директор на Србијагас, Душан Бајатовиќ.

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на соодветен договор

Кирилица - 16.01.2009

Јушченко прецизирал дека за гасот да стига до Европа, Русија треба да пушта во украинскиот транзитен систем по 330 милиони кубни метри дневно, пренесува ИТАР-ТАСС Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на ...

Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на договор

Канал5 - 16.01.2009

Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да го испорача рускиот гас за Европа, до склучување на соодветен договор

Сител - 16.01.2009

Украина е подготвенаа бесплатно да испорачува руски гас за Европа до склучување на соодветен договор, но за тоа е неопходно Русија да го пушти гасот во транзитниот гасоводен систем, изјави украинскиот претседател Виктор Јушченко на средбата во Лондон со ...

Украина повторно го одби барањето на Москва за испорака на гас

Канал5 - 16.01.2009

Украина денеска повторно го одби барањето на „Гаспром“ за транзит на 99,2 милиони кубни метри гас во Европа преку својата територија, соопшти претставникот за печат на украинската компанија „Нафтогас“, Валентин Земљански.

Медведев: Киев не крие дека присвоел транзитен гас

Канал5 - 16.01.2009

Украинското ракводство не крие дека присвоило транзитен гас за сопствените потрошувачи, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев во телефонски разговор со британскиот премиер Гордон Браун.

Москва и членките на ЕУ се близу до договор за спорот со гас

Сител - 16.01.2009

За време на прес конференција во Берлин по средба со германскиот канцелар Ангела Меркел, рускиот премиер Владимир Путин изјави дека Москва и државите-членки на Европската унија се близу до договор со што може да се реши ситуацијата со транспортот на гас ...

Европа заложник на гасниот спор

Вечер - 16.01.2009

Спорот меѓу Русија и Украина за транзит на природен гас кон Европа и натаму е статус-кво. Украина вчера по четврти пат го одби барањето на руски Гаспром за транзит на 99,2 милиони кубни метри гас за Европа преку својата територија.

Јушченко: Украина е подготвена бесплатно да пумпа гас за Европа

Нетпрес - 16.01.2009

Украина е подготвена бесплатно да пумпа руски гас за Европа се додека не биде потпишана спогодба, рекол украинскиот претседател Виктор Јушченко. Тој ова го рекол на состанокот со британскиот премиер Гордон Браун во Лондон.

Медведев: Гасната криза излезе од билатерални рамки

Макфакс - 16.01.2009

Спорот околу гасот стана меѓународен проблем, изјави денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев, и изрази надеж дека ЕУ ќе ја поддржи неговата иницијатива за одржување конференција на оваа тема.

Путин и Тимошенко утрe во Москва за гасната криза

А1 - 15.01.2009

Премиерите на Русија и Украина Владимир Путин и Јулија Тимошенко ќе разговараат за гасната криза во сабота, во Москва, соопшти портпаролот на рускиот премиер Дмитриј Песков.

Москаленко: Украина не е виновна за блокадата

А1 - 15.01.2009

Украинскиот амбасадор во земјава не стравува дека компании од Македонија, од Балканот и од повеќе европски држави можат да го тужат Киев оти веќе втора недела немаат природен гас.

Киев: Јушченко нема да присуствува на самитот на увозниците на гас

Р.С.Европа - 15.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко оцени дека рускиот предлог да се одржи самит со увозниците на рускиот гас од Европската Унија во Москва е добра идеја, но најави дека тој нема да присуствува таму.

Испораката на гас се понеизвесна

Време - 15.01.2009

Се понеизвесна е испораката на рускиот гас преку Украина. Русија вчера го обнови барањето за испорака на гасот откако во вторникот Украина, по само неколку часа откако ги одврти, повторно ги заврти вентилите.

Москва: Русија и Украина ќе оддржат состанок на владино ниво за спорот околу испораката на гас?

Р.С.Европа - 15.01.2009

Русија и Украина веројатно ќе одржат состанок на владино ниво во врска со спорот околу испораката на руски гас за Европа. Во Киев е соопштено дека синоќа телефонски разговарале укринската премиерка Јулија Тимошенко и рускиот премиер Владимир Путин.

Берлин: Според Ангела Меркел Русија ја нарушува својата репутација на сигурен снабдувач со гас

Р.С.Европа - 15.01.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Русија ризикува да ја наруши својата репутација на сигурен снабдувач со гас, поради актуелните проблеми со Украина.

Рускиот гас ќе протече, ако Украина овозможи транспорт

Телма - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов, пренесува ИТАР-ТАСС.

Средба Русија-Украина за спорот околу гасот

Форум - 15.01.2009

Русија и Украина се согласија да одржат средба во сабота на која ќе дискутираат за спорот околу цените кои Украина треба да ги плаќа за рускиот гас. Премиерите на двете земји Јулија Тимошенко и Владимир Путин во текот на ноќта телефонски разговарале на ...

Русија е подготвена да ги обнови испораките од гас во полн обем, доколку Украина тоа го дозволи

Алфа - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов, пренесува ИТАР-ТАСС.

Путин: Не сме луди да не даваме гас за ЕУ

Форум - 15.01.2009

Рускиот премиер Путин во интервју за германската ARD рекол дека стопирањето на испораката на гас за Европа воопшто не е во интерес на Русија, оценувајќи го таквиот потег како налудничавост и самоубиство Само размислете за тоа.

Гас нема, ЕУ се закани со тужби против Украина и Русија

Н.Македонија - 15.01.2009

Европа вчера повторно не доби руски гас, а Москва и Киев продолжија со меѓусебните обвинувања за тоа кој е виновен за кризата. Брисел почна да го губи трпението со двете земји и ги предупреди дека ги очекуваат тужби доколку не ги испочитуваат договорите ...

Европа заложник на украинската политичка „гас-мафија“

Н.Македонија - 15.01.2009

Итните разговори меѓу ЕУ, Русија и Украина на 9-10 јануари, за кризата со дотурот на гас го свртеа вниманието на економската и хуманитарната алармантна ситуација што почна да се случува низ Јужна Европа, откако украински „Нафтогаз“ во државна ...

Станишев во „итна посета“ на Путин додека руско-украинскиот договор околу гасот се разнишува

SETimes - 15.01.2009

МОСКВА, Русија -- Бугарскиот премиер Сергеј Станишев во среда (14-ти јануари) се наоѓа во итна посета на Москва, за време на која ќе разговара околу испораката на природен гас со својот руски колега, Владимир Путин, откако Русија продолжи со дотурот за ...

Украина пaк одбива да обезбеди транзит на рускиот гас

Форум - 15.01.2009

Денес, во 2 часот наутро до Обединетата диспечерска контрола на „Нафтогаз на Украина“ беше упатено ново барање од „Гаспром“ за транзит на 99,2 млн. куб. метри гас дневно, почнувајќи од 10 часот преку гасната мерна станица „Суџа“.

Најавени клучни преговори Москва - Киев

Алфа - 15.01.2009

Европа со нетрпение го чека исходот од најавената средба на рускиот премиер Владимир Путин со неговата украинска колешка Јулија Тимошенко, кои в сабота в Москва ќе се обидат да го решат спорот со гасот.

Русија е подготвена да ги обнови испораките од гас во полн обем

Кирилица - 15.01.2009

Русија во секој момент е подготвена во полн обем да ги обнови испораките на гас за Европа, само Украина да ја обезбеди можноста за транспортирање на "синото гориво", соопшти портпаролот на рускиот гигант "Гаспром" Сергеј Купријанов Купријанов уверува ...

„Тајмс“: Владимир Путин води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Кирилица - 15.01.2009

Во основата на сеуште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев Судир на комерцијални интереси, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат ...

„Тајмс“: Владимир Путин со помош на гасот води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Сител - 15.01.2009

Во основата на се` уште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат пред европската јавност, ...

Тимошенко и Путин ќе се сретнат во сабота во Москва

Канал5 - 15.01.2009

Руската и украинската Влада ќе одржат средба во сабота во Москва, за да се обидат да го регулираат гасниот спор меѓу двете земји, соопшти прес-службата на украинскиот Кабинет.

„Тајмс“: Владимир Путин со помош на гасот води „студена војна“ со Украина преку грбот на Европа

Канал5 - 15.01.2009

Во основата на се уште актуелната енергетска криза и проблемите во снабдувањето на ЕУ со гас од Русија, не се наоѓа некаков судир на комерцијални интереси меѓу Москва и Киев, како што тоа руските власти сакаат да го прикажат пред европската јавност, туку ...

„Гаспром“ : Украина продолжува да го попречува транзитот на гас за Европа

Канал5 - 15.01.2009

Рускиот гигант „Гаспром“ денеска ја обвини Украина дека трет ден по ред го блокира транзитот по нејзина територија на гасот, наменет за Европа, пренесе Франс прес.

Нeма договор за самит меѓу ЕУ и Русија, соопшти чешкиот амбасадор во Москва

Канал5 - 15.01.2009

Европската унија и Русија не успеаја да се договорат за самит, на кој ќе се бара излез од гасната криза, денеска изјави чешкиот амбасадор во Русија, Мирослав Костелка, пренесува Франс прес.

Европа го чека исходот од утрешниот состанок во Москва помеѓу Владимир Путин и Јулија Тимошенко

Канал5 - 15.01.2009

Руско – украинска средба на високо ниво во сабота во Москва за конечно решавање на спорот на транзитот на гас. Украинскиот Премиер Јулија Тимошенко и нејзиниот руски колега Владимир Путин со претставници од Европската Унија ќе барат трајно решение на ...

Самит за гасната криза во сабота

Сител - 15.01.2009

Русија, Украина и сите засеганти земји в сабота, во Москва, ќе седнат на преговарачка маса во нов обид да да ја разрешат гасната криза. - Ние сакаме да помогнеме во изаноѓањето на долгротрајно решение, но уште еднаш го повторуваме нашето барање за итна ...

Не протече договор за испорака на гасот

Вечер - 15.01.2009

Македонија веќе неколку денови е без природен гас бидејќи нема никаков договор за обновување на испораката за енергенсот. Европската унија и Русија вчера не успеаја да се договорат за самит на земјите потрошувачи на руски гас откако завчера претседателот ...

Медведев го повикал Јушченко на самит и итен почеток на испорака на гас

Нетпрес - 15.01.2009

Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев го повикал денес украинскиот претседател Виктор Јушченко да учествува на меѓународната конференција на шефовите на држави за осигурување на испораката на рускиот гас за европските потрошувачи во сабота во Москва, ...

Медведев нуди самит за гасот

Макфакс - 15.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев повика в сабота да се одржи средба на врвот на земјите, кои се засегнати од кризата за гас меѓу Русија и Украина. „Предлагам да се свика средба на врвот на државите, што се кориснички на рускиот гас, како и на транзит ...

Кремљ: Самит за гасната криза на 17 јануари

Макфакс - 15.01.2009

Самит за гасната криза ќе се одржи во Москва на 17 јануари, изјави денеска портпаролот на Кремљ Наталија Тимакова. “Моментно, по дипломатските канали се испраќаат повици на шефовите на држави и влади на државите-потрошувачи и транспортери на руски гас“, ...

ЕУ подготвена за учество на средбата за гасната криза

Макфакс - 15.01.2009

Европската унија (ЕУ) денеска соопшти дека е подготвена да учествува на средбата на “високо ниво“ меѓу Русија и Украина за гасната криза, пренесуваат агенциите.

Тимошенко е подготвена да разговара со Путин

А1 - 14.01.2009

Украинска премиерка Јулија Тимошенко изјави денес дека е подготвена да се сретне со рускиот премиер Владимир Путин, за да се најде решение за гасната криза.

Нема руски гас за Европа и за Балканот

А1 - 14.01.2009

Вентилите се затворени веќе втора недела. Москва и Киев ги игнорираат досегашните договори, а продолжија со меѓусебните обвинувања за тоа кој е виновен за блокираната испорака.

Дел од Европа се’ уште без гас

BBC - 14.01.2009

Надежите дека спорот за доставата на гас меѓу Русија и Украина денеска конечно ќе биде разрешен, се обесхрабрувачки. Портпарол на Европската комисија рече дека според нивните набљудувачи - од Русија истекува малку гас, или пак воопшто не истекува.

Гасот тргна, па се пишмани

Време - 14.01.2009

Украина се премисли и го блокира транзитот на гас за Европа, само три часа откако рускиот „Газпром“ ги одврти вентилите и го пушти гасот преку Украина. Во 12 часот и 48 минути по московско време, од мерната станица „Суџа“, на руско-украинската граница, ...

Брисел: Компаниите да ги тужат руските и украинските компании за гас, советува Баросо

Р.С.Европа - 14.01.2009

Претседателот на Европската Комисја Жозе Мануел Баросо изјави дека Комисијата ќе ги советува компаниите да ги тужат руската и украинската компанија за енергетика доколку не биде набрзо обновена испораката на рускиот гас низ Украина.

Украина и натаму го блокира транзитот на гас

Телма - 14.01.2009

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на Гаспром. Руската компанија за гас „Гаспром“ од своја страна ја обвини Украина дека одбива преку својата територија да го пропушти транзитот на руски гас за ...

Москва бара од киев 1,1 милијарди долари отштета поради блокадите на гасот

Телма - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

Москва ќе бара 1,1 млрд. долари од Киев

Утрински - 14.01.2009

Со подароците e готово, пари треба да се бараат од оние што се виновни за оваа ситуација, вели Дмитриј Медведев Москва - Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара вчера oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно со ...

ЕУ ќе преземе правни мерки за прекинот на рускиот гас

Утрински - 14.01.2009

СТРАЗБУР - Земјите од ЕУ може да ги тужат Русија и Украина доколку двете земји брзо не го обноват снабдувањето со природен гас за Унијата, изјави вчера претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Гасовод преполн со политика

Утрински - 14.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Продолжувањето на гасната војна помеѓу Русија и Украина покажа дека во заднината има многу повеќе политика отколку економија.

Рускиот гас потече, па застана

Дневник - 14.01.2009

Испораката на руски гас за Европа вчера беше прекината по само 48 минути откако Москва ги одврти вентилите по спогодбата постигната со Украина. Руската компанија „Гаспром“ соопшти дека гас не пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја ...

Набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас

Алфа - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“.

Премиерите на Бугарија и Словачка во Москва

Алсат-М - 14.01.2009

Премиерите на Бугарија и Словачка денеска ќе пристигнат во Москва на итни разговори за кризата околу испораката на рускиот гас во европските држави, најави вчера рускиот премиер Владимир Путин.

Баросо препорачува тужби против руски и украински компании

Алсат-М - 14.01.2009

Европските енергетски компании да ги тужат руските и украинските енергетски компании, доколку брзо не се воспостави снабдувањето со гас. Ова денеска на европските компании им го препорача претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Баросо.

Гасот тргна кон Македонија, па застана

Н.Македонија - 14.01.2009

Наместо разврска, гасната криза вчера уште повеќе се искомпликува. Состојбата драматично се промени по информацијата дека Украина ја прекинала испораката на рускиот гас и покрај претходно постигнатиот договор.

Смрзнатата Европа не доби руски гас

Н.Македонија - 14.01.2009

Замрзнатата Европа вчера остана без долгоочекуваните испораки на руски гас преку Украина само неколку часа откако рускиот енергетски гигант „Газпром“ ги отвори вентилите.

ЕК препорачува тужби за Русија и Украина

Форум - 14.01.2009

„Европските енергетски компании да ги тужат руските и украинските енергетски компании, доколку брзо не се воспостави снабдувањето со гас.“, ова денеска на европските компании им го препорача претседателот на Европската комисија, Жозе Баросо „Доколку ...

Укараина не обезбеди транзит на рускиот гас за Европа

Форум - 14.01.2009

Гаспром на Нафтогас Украина и упатил ново барање за транзит на гас, но Украина одби да го прими гасот, соопштува руската амбасада во Македонија Како услов за почнување со транзитот на гасот, повторно, биле поставени испораките на гас преку ГМС ...

Не стивнува кризата со рускиот гас

Алфа - 14.01.2009

Рускиот премиер Влчадимир Путин денеска во својата резиденција крај Москва ги прими европските емисари, бугарскиот премиер Станишев и Словачкиот Фико. Европската унија ги испрати Станишев и Фико да се обидат да го убедат Путин – Русија да ја обнови ...

„Гаспром“: Набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас кон Европа

Кирилица - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“ Компанијата се повикува на извештајот од гасомерната станица, потпишан од ...

„Гаспром“: набљудувачите потврдуваат дека Украина го блокира транзитот на руски гас кон Европа

Сител - 14.01.2009

Во извештаите на меѓународните набљудувачи се потврдува дека Украина ја блокира испораката на руски природен гас кон Европа, соопшти прес-службата на руската компанија „Гаспром“.

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на „Гаспром

Канал5 - 14.01.2009

Украина соопшти дека нема да ги обнови испораките на руски гас за Европа заради условите на Гаспром. Руската компанија за гас „Гаспром“ од своја страна ја обвини Украина дека одбива преку својата територија да го пропушти транзитот на руски гас за ...

Москва од киев ќе бара 1,1 милијарда долари надомест

Сител - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

Москва од Киев ќе бара 1,1 милијарда долари надомест

Канал5 - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара денеска oд Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата „Гаспром“ ги изгубила согласно извозните договори со Европа поради неможноста од транзит на гас, јавуваат руските медиуми.

„Нафтогас“ ќе побара заем на „технички гас“ од „Гаспром“

Канал5 - 14.01.2009

Украинската компанија „Нафтогас“ ќе побара од рускиот „Гаспром“ заем на т.н. „технички гас“, потребен поради функционирање на гасоводниот систем по прекинот на испораките на овој енергент за Украина, објавија денеска руските медиуми.

Се поголеми димензии добива гасната криза

Канал5 - 14.01.2009

Се поголеми димензии добива гасната криза. Додека украински Нафтогас и руски Газпром меѓусебно се обвинуваат, украинската премиерка Тимошенко побара да се сретне со Путин за да се најде решение за проблемот.

ЕУ најави тужби за Русија и Украина

Вечер - 14.01.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера побара од Украина 1,1 милијарда долари, кои компанијата Газпром ги изгубила во согласност со извозните договори со Европа, поради неможноста од транзит на гас Гасниот спор помеѓу Русија и Украина и вчера ја ...

Стејт департмент: Украина не постапува по инструкции на САД

Нетпрес - 14.01.2009

Американскиот Стејт департмент ги отфрли како “потполно неосновани“ обвинувањата на заменик претседателот на управата на “Гаспром“ Александар Медведев кој наговести дека САД би можеле да стојат зад однесувањето на Украина која наспроти постигнатиот ...

Премиерите на Бугарија и Словачка во Москва

Макфакс - 14.01.2009

Премиерите на Бугарија и Словачка денеска ќе пристигнат во Москва на итни разговори за кризата околу испораката на рускиот гас во европските држави, најави вчера рускиот премиер Владимир Путин.

Гаспром со ново барање до Украина за транзит на гас

Макфакс - 14.01.2009

Гаспром денеска треба да го повтори до Украина барањето за транспорт на 76,6 милиони кубни метри гас. Претседателот на руската енергетска компанија Гаспром Алексеј Милер наведе дека Гаспром добил барање за вкупна дневна испорака на 76,6 милиони кубни ...

ЕК препорачува тужби против руски и украински компании

Макфакс - 14.01.2009

Европските енергетски компании да ги тужат руските и украинските енергетски компании, доколку брзо не се воспостави снабдувањето со гас. Ова денеска на европските компании им го препорача претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Баросо.

Чешката влада со сомнеж за Лисабонскиот договор

Макфакс - 14.01.2009

Чешкиот премиер Мирек Тополанек денеска повторно изрази сомнеж во однос на Лисабонскиот договор и неговото прифаќање од земјите членки на Европската унија (ЕУ). „Тоа е спогодбен договор, нешто подобар од договорот во Ница.

Различни верзии за гасната криза

Макфакс - 14.01.2009

Русија и Украина денеска излегоа со различни верзии за причините поради кои не е обновена најавената испорака на гасот за европските потрошувачи. Украина не обезбеди транзит на рускиот гас за Европа, вклучително за Балканот, и покрај тоа руски „Гаспром” ...

Станишев: Русија и Украина ризикуваат да ја изгубат довербата

Макфакс - 14.01.2009

Русија и Украина ризикуваат да ја изгубат довербата на европските партнери заради одолговлекувањето на „кризата со гасот“, рече бугарскиот премиер Сергеј Станишев за време на средбата со рускиот колега Владимир Путин.

„Гаспром“: Украина пак го блокира гасот

А1 - 13.01.2009

Украина денеска повторно го блокираше транзитот на гас спрема Европа, изјави потпретседателот на рускиот „Гаспром“, Александар Медведев. „‘Гаспром’ утрово, спрема договорот, почна со испорака на гас за европските потрошувачи, но Украина го блокираше ...

Русија ги обнови испораките на гас

BBC - 13.01.2009

Рускиот енергетски џин „Газпром“ ги обнови испораките на гас до Украина за негов пренос преку гасоводот до Европа. Службени лица велат дека веројатно ќе бидат потребни најмалку два дена за испораките целосно да се обноват и да дојдат до крајните ...

Брисел: Европа очекува дека утринава повторно ќе биде обновена испораката на гас

Р.С.Европа - 13.01.2009

Европската Унија очекува дека утринава испораката на руски гас преку Украина за европските земји, повторно ќе биде обновена. Вчера во Брисел претставници на Европската Комисија, на Русија и на Украина потпишаа нов договор за меѓународно набљудување на ...

Со гасот си играат мижитатара

Време - 13.01.2009

Иако се очекуваше дека вчера во претпладневните часови ќе се одвртат вентилите за руската нафта кон Европа, откако набљудувачите ќе бидат распоредени на пумпните и на мерните станици, тоа не се случи.

Москва: Утринава обновена испораката на гас за Европа

Р.С.Европа - 13.01.2009

Русија изутрината ја обнови испораката на гас до европските корисници преку територијата на Украина, соопшти руски Газпром, наведувајќи дека најпрвин ќе бидат снабдени земјите на Балканот, Молдавија и Турција кои биле најмногу зависни од рускиот гас.

Малите на жртвен олтар

Утрински - 13.01.2009

БЕЛГРАД - Неприкосновено правило е дека кога ќе удрат најсилните, најмногу страдаат малите и незаштитените. Така, постновогодишната гасна војна на Русија и Украина и прекинувањето на испораката на овој стратегиски енергенс на Европа, економски најслабите ...

Европа го добива синото гориво

Утрински - 13.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА/КИЕВ - Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера и' наложи на владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко го издал налогот по телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, ...

Србија и БиХ останаа без унгарскиот гас

Утрински - 13.01.2009

Будимпешта - Унгарија ги прекина интервентните количества гас што деновиве ги доставуваше до Србија и Босна и Херцеговина, соопшти унгарскиот дистрибутер на гас - ФГСЗ.

ЕУ го поздрави обновувањето на испораката на гас

Телма - 13.01.2009

Европската комисија (ЕК) денеска го поздрави обновувањето на испорака на руски гас преку Украина, додавајќи дека нејзините набљудувачи тоа “го потврдуваат на терен“.

"Макпетрол" ги информира корисниците на гас

Телма - 13.01.2009

"Макпетрол", најголемата компанија за дистрибуција и промет со нафтени деривати во Македонија, денеска ги извести корисниците на природен гас дека рускиот испорачател "Сојузгас-експорт" од Москва во 8,15 часот по средноевропско време ја обнови испораката ...

Повторниот прекинот на дотурот на гас ја вжешти политичката состојба во Украина

Телма - 13.01.2009

Откако утрово од Русија тргна гасот потребен за европските држави, Украина, низ чија територија преку гасоводот транзитира овој енергенс, ја блокира испораката. Веста ја соопшти потпретседателот на рускиот енергетски гигант Гаспром, Александар Медведев.

Гасот тргна, па застана - расправиите останаа

Утрински - 13.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Иако според договорот „Гаспром“ вчера пушти гас, поради проблемите на релација Москва - Киев синото гориво најверојатно дури денес околу 16 часот ќе пристигне во Европа.

„Гаспром“ поднесе тужба до Меѓународниот арбитражен суд

Утрински - 13.01.2009

Москва - Постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чизов, вчера објави дека „Гаспром“ поднел тужба до Меѓународниот арбитражен суд во Стокхолм во врска со потезите на Украина која не исполни обврски за транспорт на руски гас во Западна и ...

ЕК- Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Утрински - 13.01.2009

Брисел - Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши.

Путин наредил да почне испораката на гас

Форум - 13.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин наредил од вторник да почне испораката на гас преку Украина за Европа, шест дека откако спорот меѓу двете држави го запрек протокот на енергенсот.

„Гаспром“: Испораките на природен гас за Европа се обновија

Алфа - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Рускиот гас протече кон Европа

Алсат-М - 13.01.2009

Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин. Испораките на рускиот гас се обновени нешто по 08,00 часот по средно европско време.

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Алфа - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

Македонија без алтернатива за рускиот гас

Н.Македонија - 13.01.2009

И покрај ветувањата од минатата недела, рускиот гас не стигна до Европа и на Балканот. Постапката заглави во бирократските процедури и дополнителните гаранции што Москва ги побара од Киев во однос на контролата на транзитот.

Гасот како политичко оружје

Н.Македонија - 13.01.2009

Руската компанија за гас „Газпром“ минатата недела ги прекина сите испораки на гас за Европа што поминуваат преку Украина, откако претходно ескалираа несогласувањата за цената на гасот.

„Фајненшел тајмс“: Бугарија ги преиспитува односите со Москва, Србија лута на Киев

Алфа - 13.01.2009

Поради прекинот на испораките на гас, Бугарија ги преиспитува односите со Москва, а позициите на Русија засега остануваат непроменети во Србија, која пак се заканува со тужба на Киев, додека земјите како Унгарија и Грција зазедоа неутрален став со оглед ...

„Гаспром“ : Украина повторно го блокира транзитот на гас за Европа

Алфа - 13.01.2009

Рускиот гас денеска, околу пладне, престана да пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја отвори магистралата за транзит на утринава обновените испопраки на гас за Европа, соопшти руски „Гаспром“.

Рускиот гас во Македонија во среда навечер

Алсат-М - 13.01.2009

Рускиот природен гас во Македонија се очекува да пристигне в среда во вечерните часови, соопшти денеска „Макпетрол“. „Очекуваме притисокот во гасоводниот систем да го постигне потребното ниво во рок од 36 часа од отпочнување на испораката“, соопшти ...

Гаспром – Украина пак го блокира гасот

Алсат-М - 13.01.2009

Руски Гаспром соопшти попладнево дека Украина повторно го блокирала транзитот на гасот за Европа, јавија руските агенции. Заменикот претседател на Гаспром Александар Медведев ги оцени како „неверојатни“ дејствата на Украина, која, според него, и покрај ...

ЕК: Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Алсат-М - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. Нема да прејудицираме одговорност, но ова е многу сериозна ситуација која мора итно да се поправи, ...

Неизвесно кога гас во Македонија

Алсат-М - 13.01.2009

И понатаму е неизвесно кога фирмите во државава ќе добијат гас. По првичното соопштение на Макпетрол, дека Гаспром од утринава почна со доставата на овој енергенс до Европа и дека во Македонија цевките ќе бидат полни во рок од 36 часа, сево ова падна во ...

Парванов побара од Романија да го загарантира транзитот на гас

SETimes - 13.01.2009

СОФИЈА, Бугарија -- Претседателот Георги Парванов во неделата (11-ти јануари) побара од својот романски колега, Трајан Башеску, да дозволи слободен транзит на украински гас за Бугарија преку романската дистрибутивна мрежа, се вели во соопштението од ...

Кризата со гасот ги парализира балканските земји

SETimes - 13.01.2009

СОФИЈА, Бугарија/САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ)/БЕЛГРАД, Србија -- Расправијата помеѓу Русија и Украина во врска со неплатените сметки за гас и понатаму му штети на секојдневниот живот и индустриите низ целиот Балкан во петокот (9-ти јануари).

Србија ќе купува гас од Германија и Унгарија

SETimes - 13.01.2009

БЕЛГРАД, Србија -- Владата доцна во четвртокот (8-ми јануари) постигна договор за купување 3 милиони кубни метри природен гас дневно од Германија. Претходно истиот ден претседателот Борис Тадиќ објави дека тој и унгарскиот премиер Ференц Ѓурчани се ...

Путин: Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка

Алсат-М - 13.01.2009

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин. Претседателот на рускиот Гаспром од своја страна наведе дека компанијата испорачува гас за балканските држави и Словачка, но Украина не го ...

Гасот тргна, па запре во Украина

Алфа - 13.01.2009

Европа и денеска остана без рускиот гас, откако испораката изутрината започна, но запре по само два часа поради нови несогласувања меѓу Русија и Украина.

Русија ги обнови доставките на гас за Европа преку Украина

Канал5 - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Русија ја обнови доставата на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“ „Гаспром“ информира дека во 10 часот по ...

Молдавија на 15 јануари ќе ги обнови испораките на руски гас за Балканот

Канал5 - 13.01.2009

Молдавија ќе го обнови транзитот на руски гас за Балканот според договорот со „Гаспром“ на 15 јануари, соопшти потпретседателот на управниот совет на руско-молдавската компанија „Молдовагас“, Јакоб Казаку.

ЕУ може да и одобри на заем на Украина за отплата на рускиот гас

Кирилица - 13.01.2009

Рускиот премиер Владимир Путин и неговиот чешки колега Мирек Тополанек, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, синоќа телефонски разговараа за можен заем на Унијата за Украина за отплата на рускиот гас и руското учество во тоа Разговорот бил на ...

Русија ги обнови доставките на гас за Европа преку Украина

Сител - 13.01.2009

Русија ги обнови доставките на природен гас за Европа преку Украина, откако беше постигнат договор за мониторинг на транзитот на руски гас меѓу Украина и Русија, постигнат со посредство на ЕУ, соопшти „Гаспром“.

Тимошенко: Гасно-транспортниот систем нема да биде продаден

Кирилица - 13.01.2009

Украинскиот систем за транспорт на гас нема да биде приватизиран, изјави вчера премиерката Јулија Тимошенко - Парламентот го усвои законот со кој е ставен мораториум врз продажба на тој систем, изјави Тимошенко на прес-конференција.

62,7 милиони кубици руски гас протекоа кон Балканот

Кирилица - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Канал5 - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

Кон Балканот претпладнево потекоа 62,7 милиони кубици руски гас

Сител - 13.01.2009

Од вкупно 76,6 милиони кубни метри руски гас дневно, од првите количества обновени испораки за Балканот, преку украинската мерна станица „Орловка“ утринава потекоа 62,7 милиони, додека 13,9 милиони се пренасочени кон Молдавија, соопшти Управата за ...

ЕК: Новиот прекин на доставувањето гас е неприфатлив

Канал5 - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. - Нема да прејудицираме одговорност, но ова е многу сериозна ситуација која мора итно да се поправи, ...

Украина повторно го блокира транзитот на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Рускиот гас денеска, околу пладне, престана да пристигнува на територијата на Украина затоа што Киев не ја отвори магистралата за транзит на утринава обновените испопраки на гас за Европа, соопшти руски „Гаспром“ Во 12 часот и 48 минути по московско ...

Не сме во состојба да ги исполниме барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа

Сител - 13.01.2009

Нафтогас Украина соопшти дека не е во состојба да ги исполни барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа, јавија руски медиуми. Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на ...

Нафтогас Украина: Не сме во состојба да ги исполниме барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа

Кирилица - 13.01.2009

Нафтогас Украина соопшти дека не е во состојба да ги исполни барањата на Гаспром за транзит на гас за Европа, јавија руски медиуми Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на руски ...

Дубина - не пуштивме гас бидејќи немавме можности за тоа

Сител - 13.01.2009

Претседателот на Управниот одбор на украинската нафтена компанија Нафтогас Украина, Олег Дубина изјави денеска дека таа компанија не може да го прифати барањето на Гаспром за транзит на 76,6 милиони кубни метри гас преку мерната станица Орловка - бидејќи ...

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка

Кирилица - 13.01.2009

Русија ќе се погрижи најпрво да обезбеди гас за Балканот и Словачка, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин Претседателот на рускиот Гаспром од своја страна наведе дека компанијата испорачува гас за балканските држави и Словачка, но Украина не го ...

Украина ја пушти па ја стопираше испораката на гас од Русија кон Европа

Канал5 - 13.01.2009

Украина го стопираше транзитот на руски гас кон Европа. Откако Гаспром утрово ја пушти испораката на гас, на украинско -руската граница Киев ги запре вентилите.

Москва го пушти гасот, но тој не стигна до потрошувачите

Сител - 13.01.2009

Повторно блокиран транзитот на рускиот природен гас од Украина. Првата испорака беше наменета за Балканот, Молдавија и Турција. Иако рано утринава Москва ги отвори вентилите, Киев не ја отвори магисталата за доток на гас кон европските потошувачи.

Пинг-понг со гасот за Европа

Вечер - 13.01.2009

Европската комисија смета дека новиот прекин во снабдувањето со гас е неприфатлив и оти ситуацијата со транспортот на енергенсот мора итно да се реши Европските земји и вчера не добија природен гас од Русија, откако Украина соопшти дека и покрај ...

Обновена испораката на гас за Европа, преку Украина

Нетпрес - 13.01.2009

Гаспром утрово ја обновил испораката на руски гас во Европа, преку Украина, официјално соопштила компанијата. Главниот диспечер наложил преку станицата “Суџа“, да се обнови испораката на украинска територија, во количина од 76,6 милиони кубни метри, ...

Обновена испораката на природен гас за корисниците во Македонија

Нетпрес - 13.01.2009

Рускиот испорачател “Сојугаз-експорт“ од Москва во 8:15 часот по средно европско време ја обнови испораката на природен гас за корисниците во Република Македонија, соопштуваат од Макпетрол.

Рускиот гас за Европа “блокиран“

Нетпрес - 13.01.2009

Повторно се блокира доставата на руски гас до Европа. Рускиот гигант “Гаспром“ изјави дека Украина ја блокира испораката на гасот кон европските држави. Според заменикот на претседателот на “Гаспром“, Александар Медведев, Украина престанала да го ...

За Европската комисија прекинот на испорака на гас е неприфатлив

Нетпрес - 13.01.2009

Европската комисија цени дека новиот прекин на испораката на гас е неприфатлив, и ситуацијата со транспортот на руски гас мора итно да се реши. “Нема да ја прејудицираме одговорноста, но, ова е многу сериозна ситуација која мора под итно да се поправи“, ...

Рускиот гас повторно ќе минува низ Украина

Макфакс - 13.01.2009

Испораката на рускиот гас за Европа преку Украина треба да биде обновена денеска во 8.00 часот по средноевропско време. Ова вчера го соопштија Европската унија и руската државна компанија „Гаспром“.

Гаспром почна со испорака за Балканот

Макфакс - 13.01.2009

Гаспром изутринава почна со пробна испорака на гас за балканските држави. Веста ја пренесоа руските медиуми. Телевизијата „Вести“ емитуваше како претставник на Гаспром ги дава соодветните команди на компанијата „Гаспром трансгас Москва“ за обновување на ...

Рускиот гас протече кон Европа

Макфакс - 13.01.2009

Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин.. Испораките на рускиот гас се обновени нешто по 08,00 часот по средно европско време.

ЕУ ја поздравува обновата на испорака на руски гас

Макфакс - 13.01.2009

Европската комисија (ЕК) денеска го поздрави обновувањето на испорака на руски гас преку Украина, додавајќи дека нејзините набљудувачи тоа “го потврдуваат на терен“.

Гаспром – Украина пак го блокира гасот

Макфакс - 13.01.2009

Руски Гаспром соопшти попладнево дека Украина повторно го блокирала транзитот на гасот за Европа, јавија руските агенции. Заменикот претседател на Гаспром Александар Медведев ги оцени како „неверојатни“ дејствата на Украина, која, според него, и покрај ...

Рускиот гас во Македонија во среда навечер

Макфакс - 13.01.2009

Рускиот природен гас во Македонија се очекува да пристигне в среда во вечерните часови, соопшти денеска „Макпетрол“. „Очекуваме притисокот во гасоводниот систем да го постигне потребното ниво во рок од 36 часа од отпочнување на испораката“, соопшти ...

Југоисточна Европа не добива руски гас

Макфакс - 13.01.2009

Бугарскиот државен монопол за гас „Булгаргаз” беше информиран од „Газпром” дека рускиот гас не дотекува преку Украина кон Југоисточна Европа „Бевме информирани дека гасот не пристигнува до Украина”, соопшти извршниот директор на „Булгаргаз” Димитар Гогов.

Украина: Невозможна траса за гасот

Макфакс - 13.01.2009

Советникот на украинскиот претседател, Бохдан Соколовски изјави дека Русија испратила гас за Европа по траса од гасоводот, преку која транзитот е технички невозможен за да ја дискредитира Украина.

Медведев: Потпишаниот документ е неважечки

А1 - 12.01.2009

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев денес изјави дека договорот за меѓународното набљудување на транзитот на гас низ Украина не може да биде применет додека не се разјаснат контрадикторностите во тој договор.

Путин: Русија ќе пушти гас кога ќе профункционира контролата

А1 - 12.01.2009

„Гаспром ќе пушти гас низ Украина кога Русија ќе се увери дека профункционира контролата за транзит на гас“, изјави денеска премиерот Владимир Путин. Тој на седница на руската влада рече дека Киев денеска потпишал Протокол за контрола на транзитот на гас ...

Рускиот гас ќе биде пуштен утре

А1 - 12.01.2009

Рускиот гас за Европа ќе биде пуштен утре, објави заменик шефот на „Гаспром“ Александар Медведев, по вонредната средба во Брисел на министрите за енергетика.

Русија ќе ги обнови испораките на гас

BBC - 12.01.2009

Европската унија вели дека Русија ветила оти ќе го обнови снабдувањето со гас преку Украина утре наутро. Ова го потврди рускиот премиер Владимир Путин кој рече дека енергетската компанија „Газпром“ и Киев се согласиле околу договорот.

Европа ги брои часовите без гас

Време - 12.01.2009

Вечерва, според најавите, гасот треба да стигне до голем дел од европските потрошувачи. Договорот за продолжување на испораката на рускиот гас се потпиша во саботата, а потпис ставија премиерите на Русија, Украина и на Чешка, како земја-претседавач со ...

Москва: Украина го потпишала договорот за транзит на руски гас, соопшти Газпром

Р.С.Европа - 12.01.2009

Руската енергетска компанија Газопром соопшти дека Украина повторно го потпишала договорот за транзит на руски гас кон Европа, без какви било услови. Европската Унија посредуваше во потпишувањето на договорот за време на изминатиот викенд, но синоќа ...

Од утре гас за Европа

Вест - 12.01.2009

КИЕВ/МОСКВА, 12 јануари (РОЈТЕРС) - Украина, Русија и ЕУ вчера постигнаа заеднички договор со кој рускиот природен гас ќе патува повторно преку Украина до Европа, каде голем број на територии беа погодени од зимската енергетска криза.

Македонија меѓу енергетски најзагрозените земји за Брисел

Утрински - 12.01.2009

Од нашиот дописник БРИСЕЛ - Македонија, заедно со Бугарија, Словачка, Србија и БиХ, е на листата на ЕУ на најпогодени држави од гасната криза. Само фактот дека имаме една од најнеразвиените и најнераширени гасни мрежи во Европа ваквата состојба не ја ...

Рускиот гас пристигнува утре

Утрински - 12.01.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Во раните утрински часови во неделата, со потпишувањето на тристраниот документ што се нарекува Правила за транзит на гас низ Украина, завршена е десетдневната војна за гас меѓу Москва и Киев, од која најголема штета имаа ...

Киев се согласи на "поправен" договор - итен состанок во Брисел

Телма - 12.01.2009

Дипломатската битка од страна на Европската унија денеска се засилува во обид конечно да протече гас кон земјите од Европа. Денеска во Брисел треба да пристигнат руски претставници на Владата и на компанијата Гаспром со цел да се потпише нов договор со ...

Хрватска кризата ќе ја премостува со гас од Италија

Телма - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

Утре во осум часот треба да започне дотурот на руски гас

Телма - 12.01.2009

Главниот директор на рускиот гигант Гаспром Алексеј Милер изјави денеска во Брисел дека дотурот на гас за европските држави ќе започне утре во 10 часот по московско време, односно во 8 часот според средноевропското време, доколку, како што нагласи, не се ...

Русија го откажа договорот за гасот со Украина

Алсат-М - 12.01.2009

Русија ќе го смета за невалиден договорот за проток на гасот низ Украина постигнат со посредство на Европската унија. Москва и Киев потпишаа спогодба со која се предвидува руск,и украински и монитори на ЕУ да ги подготват условите за повторно ...

Русија ги отфрли украинските забелешки

Форум - 12.01.2009

Драматично вечерва руската страна во спорот за проток на гас со Украина соопшти дека договорот не е постигнат оценувајќи ги украинските забелешки напипани со рака како „потсмевње на здравиот разум“ Агенцијата Reuters дошла до скениран примерок од ...

ЕК – Украина ќе потпише нова спогодба за рускиот гас

Алсат-М - 12.01.2009

Украина се согласи повторно да ја потпише Спогодбата за контрола на рускиот транзитен гас за Европа, без да биде приложена нејзината декларација на договорот.

Хрватска добива гас и од Италија во очекување на обновувањето на испораките на руски гас

Алфа - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

Нови преговори за рускиот гас

Форум - 12.01.2009

Заменикот на рускиот премиер Игор Сечин и претседателот на „Гаспром“ Алексеј Милер утрово допатувале во Брисел на нова рундка преговори за гасот. Новинските агенции јавуваат дека Украина наводно се согласила конечно да го потпише протоколот за ...

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Алфа - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев.

Украина го потпиша договорот за транзит на руски гас

Форум - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев „ Потпишувањето на овој договор од Украина ќе дозволи да бидат обновени испораките на ...

Европа се уште го чека рускиот гас

Н.Македонија - 12.01.2009

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ вчера соопшти дека испораките на руски гас за Европа преку Украина нема да продолжат сè додека компанијата не добие примерок од договорот што го потпишал Киев.

„Дејли Телеграф“: ЕУ мора итно да ја намали зависноста од рускиот гас и од „Газпром“

Алфа - 12.01.2009

Европската унија мора што е можно побрзо да ја намали својата зависност од рускиот гас и од државната компанија „Газпром“, за да европските корисници на оваа енергетска суровина не бидат постојано невини жртви на судирите и караниците меѓу Русија и ...

Киев денеска го потпиша првичниот договор на Европската унија

Алсат-М - 12.01.2009

Украина се согласи на првично предвидениот договор со Брисел за контролата на транзитот на рускиот природен гас низ нејзина територија кон трети земји. Шефот на руската компанија Гаспром, Алексеј Милер и рускиот вицепремиер Игор Сечин попладнево ...

Баросо: Додатокот на гас ќе биде обновен

Форум - 12.01.2009

Европската комисија соопшти дека нејзиниот претседател Жозе Мануел Баросо добил ветување од рускиот премиер Владимир Путин дека Русија ќе го обнови дотокот на гас откако сите набљудувачи ќе бидат распоредени во Украина „Претседателот Баросо разговараше ...

ЕУ: исполнети се сите услови за испорака на руски гас

Форум - 12.01.2009

Сите услови од спогодбата се исполнети, изјави денеска чешкиот министер за индустрија Мартин Риман во Брисел и ја повика Русија веднаш да ги обнови испораките со природен гас за европските потрошувачи.

Македонија е земја со најслабо развиена гасна мрежа во Европа

Алфа - 12.01.2009

Македонија и Молдавија се единствените европски земји кои немаат стратешки резерви на природен гас. Ова е заклучокот од анализата на Координативната група во Брисел, која ги проценува штетите од запирањето на протокот на гас од Русија.

Рускиот гас кон ЕУ би требало да потече најдоцна до утре изутрина

Алсат-М - 12.01.2009

Доставата на руски гас преку Украина може да биде обновена утре во 10 часот по московско, односно во 8 часот по централно европско време, изјави потпретседателот на руски „Газпром“Александар Медведев на прес-конференција во Брисел „Ако нема никакви ...

Киев ја испровоцира Москва, гас се' уште нема

Дневник - 12.01.2009

Неизвесно е снабдувањето на Европа со руски гас и покрај потпишувањето на договорот од украинска страна. Европската Унија ја повика Русија веднаш да ги обнови испораките со природен гас за европските потрошувачи.

Тополанек: Украинската декларација кон спогодбата за мониторинг на транзитот на гас не е обврзувачка

Кирилица - 12.01.2009

Чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја е ротациски претседател на ЕУ, го увери рускиот колега Владимир Путин дека украинската декларација, придодадена кон спогодбата за обезбедување меѓународна контрола врз транзитот на руски гас преку украинска ...

ЕК: Киев се откажа од декларацијата приложена кон спогодбата за обновување на руските гасни испораки за Европа

Кирилица - 12.01.2009

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата, со која се овозможи обновување на испораките на руски гас за Европа, без да се приложи нејзината декларација, која ја натера Москва да го блокира донесувањето на спогодбата, соопшти портпарол ...

Хрватска добива гас и очекува обновување на испораките на руски гас во Италија

Кирилица - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас - Освен одобрените за Хрватска од саботата околу ...

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата

Канал5 - 12.01.2009

Украинската Влада прифати повторно да ја потпише спогодбата, со која се овозможи обновување на испораките на руски гас за Европа, без да се приложи нејзината декларација, која ја натера Москва да го блокира донесувањето на спогодбата, соопшти портпарол ...

Хрватска добива гас и од Италија во очекување на обновувањето на испораките на руски гас

Канал5 - 12.01.2009

Хрватска почна да се снабдува со гас и од Италија, што ќе и овозможи привремено да ја зачува стабилноста на гасоводниот систем во земјата во очекување на обновувањето на испораките на руски природен гас.

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Канал5 - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев.

„Гаспром“: Украина го потпиша протоколот за транзит на руски гас кон Европа без никакви услови

Кирилица - 12.01.2009

Протоколот за набљудување на испораката на природен гас од Русија кон Европа, Украина го потпиша без никакви услови, соопшти извор од делегацијата на „Гаспром“ во Киев - Потпишувањето на овој договор од Украина ќе дозволи да бидат обновени испораките на ...

ЕУ мора итно да ја намали зависноста од рускиот гас и од „Газпром“

Кирилица - 12.01.2009

Европската унија мора што е можно побрзо да ја намали својата зависност од рускиот гас и од државната компанија „Газпром“, за да европските корисници на оваа енергетска суровина не бидат постојано невини жртви на судирите и караниците меѓу Русија и ...

Условите на Русија се исполнети, претставници на ЕК го почнаа набљудувањето на главните гасоводи низ Украина

Кирилица - 12.01.2009

Со денешниот нов украински потпис на одредбите од договорот за набљудувачката мисија, исполнети се сите услови на Русија за обнова на дотокот на гас кон Европската унија, изјави денеска, во име на претседателството со ЕУ, чешкиот министер за индустрија ...

Јушченко наложи транзит на гас во Европа

Канал5 - 12.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска и наложи на Владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко налогот го издал после телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, соопшти неговата потпаролка ...

Јушченко наложи транзит на гас во Европа

Сител - 12.01.2009

Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска и наложи на Владата да обезбеди транзит на рускиот гас во Европа. Јушченко налогот го издал после телефонски разговор со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, соопшти неговата потпаролка ...

Р Ж “ИНСТИТУТ“ ќе прати на принуден одмор вработени ако потрае кризата со гас

Канал5 - 12.01.2009

Принуден одмор за вработените од Р Ж Институт ако потрае кризата со испораката на гас. Ова денеска го информираше оваа компанијата која се занимава со производството на алуминиумски и бакарни легури. Дел од вработените пак ќе користат годишни одмори. Р.

„Дејли телеграф“: Европската Унија мора да ја намали својата зависност од рускиот гас

Канал5 - 12.01.2009

Европската Унија мора да ја намали својата зависност од рускиот гас за да европските корисници не бидат постојано невини жртви на судирите меѓу Русија и Украина, преку чија територија поминува 80 отсто од гасот што се испорачува за европските земји, ...

Утре започнува Испораката на руски гас преку Украина

Сител - 12.01.2009

Испораката на руски гас преку Украина почнува утре. Новата верзија на Протоколот за контрола на гасот денеска го потпиша Украина. Независните набљудувачи веќе се распоредени на нејзината територија долж гасоводот.

Прво набљудувачи, па гас за ЕУ

Вечер - 12.01.2009

Претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо, добил ветување од рускиот премиер Владимир Путин дека Русија ќе го обнови дотокот на гас откако сите набљудувачи ќе бидат распоредени во Украина Европските земји и вчера добија само ветување дека во наредните ...

ЕУ: Украинските барања не се обврзувачки

Нетпрес - 12.01.2009

Чешкиот премиер Мирек Тополанек, чија земја претседава со Европската Унија, синоќа му порачал на својот руски колега Владимир Путин, дека дополнителните украински барања за гасниот договор не биле обврзувачки.

Тихиќ: Испораката на гас во Босна е одличен потег на Србија

Нетпрес - 12.01.2009

Одлуката на Србија да испорача 20.000 кубика природен гас на час во Босна, лидерот на партијата демократска акција Сулејман Тихиќ ја оценил како потврда на својот став дека “најважно е да се вложува во соработката и пријателството со соседните земји“.

Украина го потпишала договорот

Нетпрес - 12.01.2009

Украина се согласила да го потпише новиот договор за контрола на протокот на гас без спорните додатоци. До новиот обрт дошло на основа на договор помеѓу премиерот Јулија Тимошеко и Жозе Мануел Баросо.

Неколку експлозии во Сараево како последица на враќањето на гас

Нетпрес - 12.01.2009

Како последица на неколку дневниот прекин на гас, после неговото пуштање се случиле неколку експлозии во Сараево, каде што загинало едно лице, а пет се тешко повредени. Како што пренесуваат локалните медиуми, првата жртва е од труењето со моноксид.

Министрите за енергија на ЕУ за снабдувањето со гас

Макфакс - 12.01.2009

Министрите за енергија на Европската унија денеска во Брисел треба да ги разгледаат итните мерки што треба да се преземат за нормализација на снабдувањето со гас за ЕУ и за Балканот.

ЕК – Украина ќе потпише нова спогодба за рускиот гас

Макфакс - 12.01.2009

Украина се согласи повторно да ја потпише Спогодбата за контрола на рускиот транзитен гас за Европа, без да биде приложена нејзината декларација на договорот.

Гасната криза пред разрешница

Макфакс - 12.01.2009

Руска делегација ќе учествува денеска на вонредната средба на министрите за енергетика на ЕУ, откако Украина потпиша нов договор за мониторинг на рускиот транзитен гас за Европа.

Србија и БиХ останаа без унгарскиот гас

Макфакс - 12.01.2009

Унгарија ги прекина интервентните количини гас што деновиве ги доставуваше до Србија и Босна и Херцеговина(БиХ), соопшти унгарскиот дистрибутер на гас ФГСЗ.

Брисел: Министрите за енергија на ЕУ за снабдувањето со гас

Макфакс - 12.01.2009

Министрите за енергија на Европската унија денеска во Брисел треба да ги разгледаат итните мерки што треба да се преземат за нормализација на снабдувањето со гас за ЕУ и за Балканот.