TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иран нема да расправа за своето право за нуклеарна технологија

А1 - 08.04.2007

Иран нема да расправа за своето „очигледно право“ да располага со нуклеарната технологија, но е отворен за разговори кои можат да го уверат Запад дека нуклеарните планови на Исламската Република не се фокусирани на изработка на бомби, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи.

Солана: САД директно да преговараат со Иран

Макфакс - 08.04.2007

Брисел Соединетите Американски Држави (САД) треба директно да преговараат со Иран за нуклеарната програма. Ова, денеска, го изјави високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана, додавајќи дека “Техеран е подготвен за дијалог“.

Англиските морнари се вратија дома

Вест - 07.04.2007

ЧИВЕНОР, Англија, 7 април (Ројтерс/АП) - Петнаесет британски војници ослободен од Иран по двонеделна криза завчера им се вратија на семејствата, а вниманието се префрли на тоа како инцидентот би можел да влијае врз нуклеарната дипломатија.

Асови во ракавот на Ахмединеџад

Дневник - 07.04.2007

Драмата со морнарите навести дека другите проблеми со Иран може да се решаваат преку медиуми ,зашто до Техеран нема класични дипломатски канали Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад го објави ослободувањето на петнаесеттемина британски морнари како играч на покер што ги покажува на масата своите ...

Техеран го надигра Лондон

Утрински - 07.04.2007

Иранскиот претседател ги искористи заробените војници да си изгради нов имиџ Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Неочекувана и полна со изненадувања беше разврската на заложничката криза со 15 британски морнари и маринци, кои на 23 март беа заробени од припадниците на Иранската ...

Иран ги ослободи Британците

Време - 06.04.2007

ПО НЕЦЕЛИ ДВЕ НЕДЕЛИ ЗАРОБЕНИШТВО Иран завчера ги ослободи 15-те британски маринци и морнари, кои ги зароби во Персискиот Залив пред нецели две недели. Заробениците, меѓу кои беше и една жена, биле качени на патнички авион на „Бритиш ерлајнз“ од Техеран за Лондон, но дури откако Иранците го ...

Ахмадинеџад:Иран ќе продолжи со нуклеарната програма

Макфакс - 06.04.2007

Техеран Иран ќе започне нови нуклеарни активности доколку врз земјата продолжи да се врши притисок за постојните нуклеарни активности, порача денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. „Доколку Обединетите нации донесат уште една резолуција против Иран, нашиот народ ќе обелодени нови ...

Нови преговори меѓу ЕУ и Иран за две недели

Макфакс - 06.04.2007

Анкара Иран и Европската унија(ЕУ) одлучија за две недели да ги продолжат преговорите за иранската нуклеарна програма, пренесуваат агенциите. Ова е одлучено денеска во Анкара, по средбата на иранскиот преговарач Али Лариџани и високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана.

Иран ќе ги нападне американските интереси ширум светот ако биде нападнат

Макфакс - 06.04.2007

Техеран Иран ќе ги нападне американските интереси ширум светот ако биде нападнат поради својата нуклеарна програма, изјави денеска висок ирански функционер. „Америка никаде нема да биде сигурна од (иранските) интерконтинентални ракети..

Ослободените британски војници пристигнаа во Лондон

А1 - 05.04.2007

Заробените 15 британски морнари и маринци кои беа киднапирани од припадниците на иранската Револуционерна гарда во водите на Шат ел Араб денеска се вратија во Велика Британија. Со специјален авион на „Бритиш ервејз“ Британците полетаа од Техеран иако првично се најавуваше дека тие ќе се вратат ...

Блер- Иран сака брзо решение за кризата со морнарите

Утрински - 05.04.2007

Маргарет Бекет повика на внимателност околу надежите дека морнарите може брзо да бидат ослободени Тони Блер верува дека Иран сака да постигне „брзо решение“ за кризата околу припадниците на Кралската морнарица преку директни разговори, соопштија од Даунинг стрит.

Ослободените британски војници пристигнаа во Лондон

Канал5 - 05.04.2007

Петнаесетте британски војници, припадници на КРалската моранрица и на поморската пешадија, утрово со авион на „Бритиш ервејс“ отпатуваа од Техеран за Лондон, соопштија известувачите на светските агенции од аеродромот во главниот град на Иран.

Иран ги ослободи британските морнари

Вест - 05.04.2007

ТЕХЕРАН, 5 април (Ројтерс) - Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад вчера изјави дека ќе ги ослободи 15-те британски морнари и маринци како "подарок" за Британија. Иранскиот претседател ја искара Британија зашто не е "доволно храбра" да признае дек ТЕХЕРАН, 5 април (Ројтерс) - Иранскиот ...

Иран ги ослободи Британците

Дневник - 05.04.2007

Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад вчера ги помилува 15-темина британски воени морнари, кои речиси две недели беа приведени во Исламската Република зашто заталкале во ирански територијални води, јави Ројтерс. Иранската телевизија вчера емитуваше снимка како Ахмединеџад се шегува со ...

Ослободените британски морнари отпатуваа за Лондон

Макфакс - 05.04.2007

Техеран Петнаесетте британски морнари што вчера ги ослободија иранските власти, утрината отпатуваа со редовна авионска линија за Лондон, пренесуваат агенциите. Војниците се изолирани од медиумите, патуваат во бизнис класа во придружба на службеници од британската амбасада во Иран.

Британските маринци го напуштија Иран

Макфакс - 05.04.2007

Техеран Петнаесетте британски маринци, кои ги помилува претседателот Махмуд Ахмадинеџад денеска го напуштија Иран од техеранскиот аеродром. Иранската државната телевизија синоќа прикажа снимки од претседателската резиденција во која Ахмадинеџад ги прими петнаесетте британски маринци и ги помилува и ...

Британските маринци пристигнаа во Лондон

Макфакс - 05.04.2007

Лондон Сите 15 британски маринци, кои беа ослободени вчера од Иран, пристигнаа на лондонскиот аеродром Хитроу. Војниците ќе бидат префрлени во воената база во Девон, југозападна Англија, објави воен извор. Петнаесетмината нема веднаш да имаат прес конференција.

Британските маринци пристигнаа дома

Макфакс - 05.04.2007

Лондон Петнаесетте британски маринци, кои беа задржани во Иран, пристигнаа во Лондон, со што заврши двонеделната криза која ги подигна тензиите во инаку затегнатите односи меѓу Иран и Западот. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад вчера најави дека ќе ги ослободи заробените британски војници.

Тендер за нови нуклеарки

Макфакс - 05.04.2007

Техеран Иран во следните неколку дена би требало да објави јавен тендер за понуди за изградба на две нуклеарни централи во Бушер, а секоја би имала капацитет од 1.000 до 1.600 МВ, соопшти денеска висок ирански претставник. Плановите на Иран се до 2020.

Британците дома за Велигден

Вечер Прес - 05.04.2007

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад вети дека заробените 15 британски морнари и маринци ќе бидат ослободени, како ирански подарок за Велика Британија по повод претстојниот Велигден, јави дописникот на МИА од Лондон. Говорејќи на прес-конференција во Техеран, што за првпат директно ја ...

Ослободен еден од заробените Иранци во Ирак

А1 - 04.04.2007

Еден од Иранците кои беа уапсени пред три месеци од страна на американските сили во Ирак, е ослободен како резултат на отпочнатите британско-ирански преговори за разрешување на заложничката криза предизвикана со заробувањето на 15-те британски морнари и маринци од страна на иранската армија, ...

Британија претпазлива околу ослободувањето на заробените војници

А1 - 04.04.2007

Шефот на британската дипломатија Маргарет Бекет изрази претпазливост во врска со оценките дека е можно брзо ослободување на заробените британски војници во Иран. „Препорачувам да бидете претпазливи во претпоставките дека е веројатно брзо решавање на тоа прашање“, изјави синоќа Бекет на средба со ...

Ослободени британските мариници во Иран

А1 - 04.04.2007

Реми завршницата на големата иранско-британска шаховска партија на Блискиот Исток. Иранскиот претседател Махмут Ахмединеџад ги ослободи 15-те британски морнари, заробени во, според Техеран, иранските, според британците ирачките територијални води.

Иран нема да ги суди маринците

Време - 04.04.2007

КРИЗА ВО ИРАН И ВО ИРАК Ситуацијата топло-ладно со 15-те британски маринци што Иран ги држи веќе десет дена вчера тргна на подобро, откако Иранците најавија дека нема да им судат на заробениците. Иранскиот висок функционер Али Лариџани вчера изјави дека двете земји водат преговори за судбината на ...

Неуспешна акција на САД доведе до кризата со британските морнари

Утрински - 04.04.2007

Лондон – Неуспешен обид на САД да заробат двајца високи офицери на иранските сили за безбедност за време на официјалната посета во северен Ирак е претходницата на кризата што десет седмици подоцна доведе до приведувањето на 15-те британски морнари од страна на Иран, објави лондонскиот весник ...

Блер- Наредните два дена критични за ослободување на морнарите

Утрински - 04.04.2007

Не бараме конфронтација и најважно е луѓето да се вратат здрави и живи, вели британскиот премиер Велика Британија и Иран треба да ја окончаат кризата околу заробувањето на 15 припадници на Кралската морнарица по пат на преговори, изјави висок официјален претставник на Техеран.

Лондон ја поздрави одлуката на Ахмадинеџад

Макфакс - 04.04.2007

Лондон Официјален Лондон ја поздрави одлуката на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад да ги ослободи 15-те британски морнари. Иранскиот претседател, како што јавуваат агенциите, изјави дека ослободувањето на војниците е „подарок за британскиот народ“.

Британија - Претпазливост за ослободување на морнарите

Макфакс - 04.04.2007

Лондон Шефот на британската дипломатија Маргарет Бекет изрази претпазливост во врска со оценките дека е можно брзо ослободување на заробените британски војници во Иран. „Препорачувам да бидете претпазливи во претпоставките дека е веројатно брзо решевање на тоа прашање“, изјави синоќа Бекет на ...

Повик ЕУ да дејствува независно од САД

Макфакс - 04.04.2007

Техеран Иран ги повика државите од Европската унија (ЕУ) да дејствуваат независно од Соединетите Американски држави (САД) во однос на кризата со нуклеарната програма. Апелот што синоќа го упати иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад уследи откако Советот на ЕУ го одобри американскиот предлог за ...

Преговори меѓу ЕУ и Иран во наредните два дена

Макфакс - 04.04.2007

Анкара Преговори меѓу високиот претставник на Европската Унија (ЕУ), Хавиер Солана и главниот ирански преговарач за нуклеарната програма Али Лариџани ќе се одржат во наредните два дена во Анкара. Ова денеска го соопшти турското Министерство за надворешни работи.

Иран денеска ги ослободува британските морнари

Макфакс - 04.04.2007

Техеран Иран денеска ќе ги ослободи заробените британски војници, соопшти иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад. Тој, како што пренесуваат агенциите, изјави на прес конференција дека ги помилувал 15. британски војници кои пред околу две недели беа заробени во Персискиот залив.

Блер: Наредните два дена критични во спорот со Иран

А1 - 03.04.2007

Наредните два дена ќе бидат критични во напорите да се реши спорот на Велика Британија со Иран, изјави денеска британскиот министер Тони Блер, додавајќи дека постојат „можности“ за напредок, јави АФП. Блер за Радио Глазгов изјавил дека наредните 48 часа ќе бидат прилично критични, внимателно ...

„Индепендент“: Неуспешна акција на САД доведе до кризата со заробените морнари

А1 - 03.04.2007

Неуспешен обид на САД да заробат двајца високи офицери на иранските сили за безбедност за време на официјална посета во северен Ирак е претходницата на кризата што десет седмици подоцна доведе до приведувањето на 15-те британски морнари од страна на Иран, објави денеска лондонскиот весник ...

Иран ќе има нуклеарно оружје до 2009-та

А1 - 03.04.2007

Иран може да создаде нуклеарно оружје до 2009-та година, соопшти американската телевизија Еј-Би-Си, повикувајќи се на неименувани извори. Телевизијата како доказ за таквото тврдење наведува дека Иран во последните три месеци за три пати ги зголемил капацитетите за збогатување ураниум.

Лондон и Техеран ги почнаа преговорите за решавање на проблемот со заробените британски морнари

Канал5 - 03.04.2007

Техеран и Лондон отпочнаа преговори за ослободување на приведените 15 британски морнари, јавуваат светските агенции повикувајќи се на изјава на секретарот на иранскиот Висок совет за национална безбедност Али Лариџани дадена за Иранската телевизија.

Неуспешна акција на САД доведе до кризата со заробените британски морнари, тврди „Индепендент“

Канал5 - 03.04.2007

Неуспешен обид на САД да заробат двајца високи офицери на иранските сили за безбедност за време на официјална посета во северен Ирак е претходницата на кризата што десет седмици подоцна доведе до приведувањето на 15-те британски морнари од страна на Иран, објави денеска лондонскиот весник ...

Сите британски морнари „признаа“ дека „илегално“ влегле во ирански води

Утрински - 03.04.2007

Уште двајца признаа дека нивната единица незаконски навлегла во иранските територијални води Од нашиот дописник ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Заложничката криза со петнаесеттемина британски морнари и маринци, кои од 23 март се држат во заточеништво, најверојатно во Техеран, навлезе во својата втора ...

Иран вели Британија ќе попушти

Вест - 03.04.2007

ТЕХЕРАН, 3 април (Ројтерс) - Иранската телевизија вчера објави дека насетува промена во британската политика што може да помогне да се реши кризата во врска со 15 морнари и маринци што ги уапси Иран. Телевизискиот канал вчера објави нови снимки од 14 ТЕХЕРАН, 3 април (Ројтерс) - Иранската ...

ЕУ одобри санкции за Иран

Макфакс - 03.04.2007

Луксембург Шефовите на дипломатии на Европската унија (ЕУ) денеска во Луксембург ја одобрија регулативата за воведување санкции на Иран поради збогатување на ураниум. Санкциите се насочени кон поединци и организации што учествуваат во нуклеарната програма на Иран за која Запад стравува дека би ...

ЕУ за централен систем на нуклеарна трговија

Макфакс - 03.04.2007

Луксембург Воспоставување бази на податоци за нуклеарен материјал со цел сузбивање на негова нелегална трговија ќе предложи шефот на австриската дипломатија Урсула Пласник, денеска во Луксембург. Министрите за надворешни работи на државите-членки на ЕУ одржуваат состанок за иранската нуклеарна ...

Лондон започна преговори со Техеран за заробените морнари

Макфакс - 03.04.2007

Техеран Британската влада започна преговори со иранското Министерство за надворешни работи за разрешување на кризата со заробените 15 британски морнари, изјави Али Лариџани, главниот ирански преговарач за нуклеарната програма.

Блер: Следните 48 часа критични за ослободување на морнарите

Макфакс - 03.04.2007

Лондон Британскиот премиер изрази подготвеност за почеток на дипломатски напори за ослободување на 15. британски морнари и смета дека наредните 48 часа ќе бидат критични. Велика Британија и Иран се во спор откако иранските власти на 23.март уапсија 15 британски војници, поради тоа што, како што ...

Британските морнари признале дека незаконски влегле во ирански води

А1 - 02.04.2007

Сите 15 британски припадници на Кралската морнарица признале дека навлегле незаконски во ирански територијални води, јави Државното иранско радио. Иранската телевизија покажа четворица од морнарите - тројца мажи и една жена кои според медиумите признале дека се наоѓале во ирански територијални води ...

Британските војници пред иранскиот суд

Дневник - 02.04.2007

Иранските власти започнаа судски процес против 15-те заробени британски војници, изјави за руската телевизија „Вести“ иранскиот амбасадор во Москва, Голамреза Ансари, пренесува Макфакс. - Од Велика Британија не е добиено никакво извинување и случајот преминува во судската сфера.

Британското МО ги оцени како недозволиви најновите снимки со заробените британски морнари во Иран

Канал5 - 02.04.2007

Емитувањето на снимките со заробените британски морнари е недозволено бидејќи тоа е потенцијален шок за нивните семејства, изјави портпаролот на британското Министерство за надворешни работи. Лондон, 2 април (МИА) - Емитувањето на снимките со заробените британски морнари е недозволено бидејќи тоа е ...

Британците се против воена акција за ослободување на морнарите

Утрински - 02.04.2007

Лондон - Најголемиот дел од Британците се противат на итна воена акција за ослободување на 15-те морнари, кои се наоѓаат во притвор во Иран. Во анкетата што ја објави британскиот весник „Сандеј телеграф”, само осум отсто од испитаниците сметаат дека воената интервенција е неопходна, додека неа како ...

Буш: Нема да има размена на затвореници

Време - 02.04.2007

ИРАН – БРИТАНИЈА Американскиот претседател Џорџ В. Буш го оцени иранското заробување на 15-те припадници на британската Кралска морнарица како „неоправдано однесување“ и побара ослободување на „заложниците“, додека Британија и понатаму се залага за мирољубиво решение на спорот.

Техеран тврди дека американски воени авиони навлегле во иранскиот воздушен простор

Канал5 - 02.04.2007

Иранските воени власти денеска соопштија дека два американски воени авиони вчера го нарушиле иранскиот простор над провинцијата Хузистан. Техеран, 2 април (МИА) - Иранските воени власти денеска соопштија дека два американски воени авиони вчера го нарушиле иранскиот простор над провинцијата Хузистан.

Буш- Иран мора да ги ослободи британските „заложници“

Утрински - 02.04.2007

Иранците ги заробија овие луѓе во ирачки води и тоа е неоправдано однесување КЕМП ДЕЈВИД - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави во саботата дека притворувањето на 15 британски морнари и маринци од страна на Иран е неоправдано и побара од Техеран веднаш да ги ослободи „заложниците“.

Буш: Иран да ги ослободи британски морнари

Вест - 02.04.2007

КЕМП ДЕЈВИД, 2 април (Би Би Си) - Американскиот претседател Џорџ Буш го повика Иран да ги ослободи 15-те британски морнари и маринци кои беа заробени минатата недела во Персискиот залив. КЕМП ДЕЈВИД, 2 април (Би Би Си) - Американскиот претседател Џорџ Буш го повика Иран да ги ослободи 15-те ...

Снимките на иранската телевизија не ја менуваат позицијата на Британија

Макфакс - 02.04.2007

Лондон Емитувањето на снимките со 15-те британски морнари, задржани на 23 март во Иран, на државната телевизија нема да ја засегнат позицијата на Лондон. Ова го изјави портпаролот на британскиот премиер Тони Блер. „Иранците ја знаат нашата позиција.

Морнарите признаа дека нелегално влегле во ирански води

Макфакс - 02.04.2007

Техеран Сите 15 британски морнари кои беа уапсени од иранските власти на 23. март, признале дека нелегално влегле во иранските територијални води, наспроти тврдењата на Лондон дека тие биле во водите на Ирак, соопшти денеска државното Иранско радио.

Лондон испраќа олеснувач во Техеран

Вечер Прес - 02.04.2007

Британија смета дека тоа нема да биде извинување, како што бара Иран, но би значело жалење за тоа што се случи минатиот петок и нудење гаранции дека нема да има ново "повредување" на иранските територијални води Велика Британија се подготвува да испрати специјален емисар во Техеран кој со иранските ...