TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пораките на Бајден како бумеранг

Време - 23.05.2009

Пораките на американскиот потпретседател Џозеф Бајден при неговата балканска турнеја сигнализираат дека САД се враќаат на Балканот за да му помогнат во евроатлантската интеграција, тврди британскиот аналитичар ...

Бајден: На Босна не и е потребен нов мировен договор

Вест - 23.05.2009

ПРИШТИНА, 23 мај (Ројтерс) - Босна е балканска земја која е најмногу подложна на нови насилства, но нема потреба за обнова на мировниот договор што создаде етнички поделена држава, изјави американскиот ...

Џозеф Бајден денеска во Либан

Р.С.Европа - 22.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска патува во Бејрут каде што ќе „ја изрази поддршката на Вашингтон за независен и суверен Либан“, соопшти синоќа американската администрација.

Потпретседателот на САД Бајден во посета на Либан

Р.С.Европа - 22.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска во Бејрут, како што е најавено, ќе ја изрази поддршката на Соединетите држави за независен и суверен Либан.

Бајден со јасни пораки до Балканот, но не и со конкретна помош

Р.С.Европа - 22.05.2009

Пораките на американскиот потпретседател Џозеф Бајден во Сараево, Белград и Приштина сигнализираат дека Соединетите држави се враќаат на Балканот за да му помогнат во евроатлантската интеграција.

Македонија во НАТО за стабилен Балкан

Р.С.Европа - 22.05.2009

Посетата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Балканот домашните аналитичари ја оценуваат како знак на јасна волја и визија за консолидација на Западниот Балкан.

Подршка за Либан а не за партиите, изјави во Бејрут Џо Бајден

Р.С.Европа - 22.05.2009

Американскиот потпретседател денеска во Бејрут Џо Бајден ја истакна американската подршка за независен и суверен Либан Неговата посета на Либан доаѓа пред клучните парламентарни избори на кои е можно да победи ...

Интеграцијата меѓу етничките групи на Балканот потешка од завршувањето на војните - предупреди Бајден

Алфа - 22.05.2009

Вистинската интеграција меѓу етничките групи на Балканот може да биде уште потешка од ставањето крај на војните во поранешна Југославија во 90-те години на 20-от век, предупреди американскиот потпретседател ...

Бајден ги посети Србија и Косово

SETimes - 22.05.2009

Додека посетата на американскиот заменик-претседател на Србија се очекува да ги подобри билатералните односи, неговата посета на Косово ги потврди постојните врски.

„Стратфор“: САД се за интегрирање на Балканот во ЕУ

Кирилица - 22.05.2009

Целта на посетата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден е да ги убеди балканските држави дека Вашингтон и понатаму е ангажиран во регионот и оти ги поддржува интеграциите во Европската унија, но ...

Интеграцијата меѓу етничките групи на Балканот може да биде потешка од завршувањето на војните

Сител - 22.05.2009

Вистинската интеграција меѓу етничките групи на Балканот може да биде уште потешка од ставањето крај на војните во поранешна Југославија во 90-те години на 20-от век, предупреди американскиот потпретседател ...

Чак Хејгел: САД не го заборавиле Балканот

Канал5 - 22.05.2009

Поранешниот сенатор и сегашен претседавач со Атланскиот совет за САД, Чак Хајгел по повод посетата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Босна, Србија и Косово, изјави дека таа претставува потврда ...

Интеграцијата меѓу етничките групи на Балканот може да биде потешка и од окончувањето на војните

Кирилица - 22.05.2009

Вистинската интеграција меѓу етничките групи на Балканот може да биде уште потешка од ставањето крај на војните во поранешна Југославија во 90-те години на 20-от век, предупреди американскиот потпретседател ...

Чак Хејгел: САД не го заборавиле Балканот

Кирилица - 22.05.2009

Поранешниот сенатор и сегашен претседавач со Атланскиот совет за САД, Чак Хајгел по повод посетата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Босна, Србија и Косово, изјави дека таа претставува потврда ...

Бајден денеска доаѓа во Косово

BBC - 21.05.2009

Косовските власти охрабруваат големи толпи луѓе да му посакаат добредојде на американскиот потпретседател Џозеф Бајден, кој пристигнува во Приштина на последната етапа од балканската турнеја.

Балканско враќање на САД

BBC - 21.05.2009

Бајден не ја вклучи Македонија во неговата балканска турнеја, но овдешните аналитичари велат дека неговото присуство во соседните држави е знак дека Соединетите Држави сакаат да ја преземат улогата на ...

САД и Србија вртат нова страница

Време - 21.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден при вчерашната посета на Србија изјави дека САД не очекуваат од Србија да го признае Косово и оти признавањето не е услов за подобри односи со САД.

Бајден: Ќе ви судат историјата и вашите деца

Утрински - 21.05.2009

Вчера измина вториот ден од турнејата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Југоисточна Европа, како што гласи неговата официјална дестинација при посетата на Балканот.

Шутановац: "не дозволуваме притисок за влез во НАТО"

Телма - 21.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека Србија многу брзо може да стане членка на НАТО, но и порача дека никој нема да ја „притиска“ да се приклучи кон овој воено-политички сојуз, изјави денеска ...

Србија и Америка сакаат да бидат пријатели

Дневник - 21.05.2009

Иако е омразен меѓу многумина Срби, Бајден во Белград порача дека и покрај спротивставените ставови за низа прашања, Вашингтон е по дготвен засоработка со Србија Српскиот претседател Борис Тадиќ го пречека ...

Посетата на Бајден на Балканот покажува подготвеност на САД за соработка, сметаат американски аналитичари

Алфа - 21.05.2009

Претстојот на американскиот потпретседател Џозеф Бајден во БиХ и Србија треба да покаже отвореноста за соработка на администрацијата на САД, оценуваат американски аналитичари.

Шутановац: Никој Србија нема да ја притиска да влезе во НАТО

Н.Македонија - 21.05.2009

Белград, 21 мај (МИА) - Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека Србија многу брзо може да стане членка на НАТО, но и порача дека никој нема да ја „притиска“ да се приклучи кон овој воено-политички ...

Бајден не очекува Србија да го признае Косово

Н.Македонија - 21.05.2009

САД не очекуваат Србија да го признае Косово и тоа нема да влијае на развивањето билатерални односи, порача во Белград потпретседателот на САД, Џозеф Бајден.

Сервер: САД не се задоволни од улогата на ЕУ на Балканот

Алсат-М - 21.05.2009

Посетата на Џо Бајден во Босна, Србија и Косово ја покажува транспарентноста за соработка на администрацијата на САД со Балканот. Ова е оценката на потпретседателот на Институтот за мир, Даниел Сервер.

Почеток на нови односи меѓу Србија и САД

Кирилица - 21.05.2009

Подготвеноста на Вашионгтон за отпочнување на нова ера во односите со Србија и ставот на САД дека признавањето на Косово нема да биде услов за понатамошниот развој на американско-српските односи, ниту за ...

Бајден и Солана поддржуваат единствена Босна и Херцеговина со два ентитета

Вечер - 21.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден и високиот претставник на ЕУ Хавуер Солана во заедничка изјава објавена денеска ја поддржуваат Босна и Херцеговина како единствена држава со два ентитета.

Бајден и Солана поддржуваат единствена Босна и Херцеговина

Кирилица - 21.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден и високиот претставник на ЕУ Хавуер Солана во заедничка изјава ја поддржуваат Босна и Херцеговина како единствена држава со два ентитета „Го поддржуваме Дејтонскиот договор ...

Шутановац - никој Србија нема да ја притиска да влезе во НАТО

Сител - 21.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека Србија многу брзо може да стане членка на НАТО, но и порача дека никој нема да ја „притиска“ да се приклучи кон овој воено-политички сојуз, изјави денеска ...

Посетата на Бајден на Балканот покажува подготвеност на САД за соработка

Сител - 21.05.2009

Претстојот на американскиот потпретседател Џозеф Бајден во БиХ и Србија треба да покаже отвореноста за соработка на администрацијата на САД, оценуваат американски аналитичари.

Шутановац: Никој нема да ја притиска Србија да влезе во НАТО

Кирилица - 21.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека Србија многу брзо може да стане членка на НАТО, но и порача дека никој нема да ја „притиска“ да се приклучи кон овој воено-политички сојуз, изјави денеска ...

САД повторно на Балканот

МРТ - 21.05.2009

Администрацијата на САД ја враќа активната улога на Балканот во обид да ја зајакне регионалната стабилност, во време кога во БиХ расте национализмот, Србија се повеќе се дистанцира од НАТО, со “нејасни ...

Ја сум единствениот министер во светот кој седи во зграда урната од НАТО!

Вечер - 21.05.2009

"Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, оцени дека Србија многу бргу може да стане членка на НАТО, но и порача дека никој нема да ја "притиска" да се приклучи кон овој военополитички сојуз", изјави вчера ...

Сервер: Иднината на Србија во ЕУ сепак ќе зависи од Косово

Нетпрес - 21.05.2009

Иднината на Србија во ЕУ, наспроти својата реторика, сепак ќе зависи од решението на косовскиот проблем, а најавата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден дека САД нема да инсистира Белград да го признае ...

САД повторно на Балканот

Макфакс - 21.05.2009

Администрацијата на САД ја враќа активната улога на Балканот во обид да ја зајакне регионалната стабилност, во време кога во БиХ расте национализмот, Србија се повеќе се дистанцира од НАТО, со “нејасни ...

Бајден: САД не очекуваат Србија да го признае Косово

А1 - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска во Белград изјави дека САД не очекуваат од Србија да го признае Косово, ниту тоа признавање е услов за нејзините подобри односи со САД.

Џозеф Бајден денеска во Србија

Р.С.Европа - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ќе престојува во официјална посета на Србија. Предвидено е тој да се сретне со претседателот Борис Тадиќ, со премиерот Мирко Цветковиќ и со други претставници ...

Продлабочена соработка и покрај разликите

Р.С.Европа - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска во Белград по разговорите со Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави дека Вашингтон сака продлабочена соработка со Белград и дека американската ...

САД се враќаат на Балканот

Време - 20.05.2009

Босна и Херцеговина е балкански приоритет број еден за САД и затоа потпретседателот Џозеф Бајден својата посета на регионот ја почнува токму оттаму.

Бајден утре во посета на Приштина

Р.С.Европа - 20.05.2009

Соединетите држави сакаат продлабочување на соработката со Србија, изјави денеска при посетата на Белград американскиот потпретседател Џозеф Бајден, кој се сретна со српскиот претседател Борис Тадиќ и други ...

Бајден со поддршка за Босна

Вест - 20.05.2009

Во Сараево Бајден го пречека босанскиот министер за надворешни работи Свен Алкалај САРАЕВО, 20 мај (Ројтерс) - Американскиот потпретседател Џо Бајден вчера пристигна во Босна со намера да и даде поддршка на ...

Бајден отвори нова страница со Србија

Вест - 20.05.2009

САД не очекуваат од Србија да го признае Косово, ниту тоа признавање е услов за нејзините подобри односи со САД, рече Бајден во Белград БЕЛГРАД, 21 мај (Ројтерс) - Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера му ...

Тадиќ и Бајден градеа позиции за добри односи

Телма - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска во Белград изјави дека САД не очекуваат од Србија да го признае Косово, ниту тоа признавање е услов за нејзините подобри односи со САД.

Босна е главниот приоритет за Вашингтон

Дневник - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден ја почна својата мини-турнеја по Балканот во Сараево зашто Босна и Херцеговина е приор итет број 1 за САД во регионот, објави белградскиот весник „Блиц“, повикувајќи ...

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден во посета на Белград

Алфа - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска ќе престојува во еднодневна посета на Белград, за време на која ќе се сретне со српското раководство.

Бајден: САД ќе го поддржат приемот на балканските земји во ЕУ

Н.Македонија - 20.05.2009

САД ќе го поддржат приемот на балканските нации во ЕУ, порача вчера американскиот потпретседател Џозеф Бајден во говор пред пратениците во босанскиот парламент.

Српските радикали во парламентот изразија протест против посетата на Џозеф Бајден

Н.Македонија - 20.05.2009

Белград, 20 мај (МИА) - Пратениците на Српската радикална партија на денешната седница на парламентот пристигнаа облечени во маици со ликот на лидерот на партијата Воислав Шешељ и со транспаренти на кои го ...

Бајден: САД не очекуваат Србија да го признае Косово

Алсат-М - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден од попладнево во рамките на неговата балканска турнеја, престојува во Белград. Веќе се сретна со претседателот Борис Тадиќ.

Бајден: И Македонија наскоро ќе биде дел од НАТО

Форум - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден вчера во Сараево, укажа на ангажираноста на СAД во регионот, и порача дека вратите на Европа и НАТО се отворени за балканските држави Потретседателот Џозеф Бајден во ...

Бајден во Белград – местото на Балканот е во НАТО и ЕУ

Алфа - 20.05.2009

Главниот град на Србија живее под засилен безбедносен режим. Повеќе од 3 и пол илјади полицијаци дополнително беа ангажирани за вториот човек на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден денеска во Белград ...

Американскиот заменик-претседател ги повика водачите во БиХ да ги прекинат етничките расправии

SETimes - 20.05.2009

Американскиот заменик-претседател Џо Бајден во вторникот ги предупреди политичарите во Босна и Херцеговина дека земјата може да западне во етнички хаос ако тие не прекинат со провокативната националистичка ...

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден во посета на Белград

Сител - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска ќе престојува во еднодневна посета на Белград, за време на која ќе се сретне со српското раководство.

Џозеф Бајден во посета на Белград

Кирилица - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска ќе престојува во еднодневна посета на Белград, за време на која ќе се сретне со српското раководство Американскиот потпретседател ќе разговара со претседателот на ...

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден во посета на Белград

Канал5 - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска ќе престојува во еднодневна посета на Белград, за време на која ќе се сретне со српското раководство.

Бајден бара надминување на етничките поделби во БиX

МРТ - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска предупреди дека Босна може повторно да се втурне во насилство доколку лидерите не преземат чекори за надминување на етничката поделба.

Потпретседателот на САД во посета на Белград

МРТ - 20.05.2009

Потпретседателот на САД; Џозеф Бајден денеска ќе допатува во посета на Белград. Според најавите, Бајден на српскиот државен врв ќе му ја пренесе пораката дека Вашингтон ја поддржува евроатлантската иднина на ...

Демонстрации против Бајден во Белград и РС

Кирилица - 20.05.2009

Неколку партии вчера организираа протестен митинг во Белград поради посетата на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на регионот Заменик-претседателот на Демократската партија на Србија, Слободан Самарџиќ ...

Бајден: САД не очекува Србија да го признае Косово, ниту е тоа услов за подобри билатерални односи

Канал5 - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска во Белград изјави дека САД не очекуваат од Србија да го признае Косово, ниту тоа признавање е услов за нејзините подобри односи со САД.

Српските радикали во парламентот изразија протест против посетата на Џозеф Бајден

Канал5 - 20.05.2009

Пратениците на Српската радикална партија на денешната седница на парламентот пристигнаа облечени во маици со ликот на лидерот на партијата Воислав Шешељ и со транспаренти на кои го изразија протестот против ...

Српските радикали во маички со Шешељ протестираат против посетата на Бајден

Кирилица - 20.05.2009

Пратениците на Српската радикална партија на денешната седница на парламентот пристигнаа облечени во маици со ликот на лидерот на партијата Воислав Шешељ и со транспаренти на кои го изразија протестот против ...

Бајден: САД не очекува Србија да го признае Косово

Кирилица - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска во Белград изјави дека САД не очекуваат од Србија да го признае Косово, ниту тоа признавање е услов за нејзините подобри односи со САД -Дојдов во Србија со пораката ...

Џозеф Бајден: Во Белград доаѓам со јасна порака во името на Барак Обама

Канал5 - 20.05.2009

Во Белград доаѓам со јасна порака во името на Барак Обама. Вашингтон сака продлабочување на односите со Србија и дава недвосмилена поддршка за членство во Европската Унија, порача американскиот потпретседател ...

Бајден и Солана поддржуваат единствена Босна и Херцеговина со два ентитета

Сител - 20.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден и високиот претставник на ЕУ Хавуер Солана во заедничка изјава објавена денеска ја поддржуваат Босна и Херцеговина како единствена држава со два ентитета.

САД и Србија се подготвуваат за нови односи

Вечер - 20.05.2009

Подготвеноста на Вашионгтон за отпочнување на нова ера во односите со Србија и ставот на САД дека признавањето на Косово нема да биде услов за понатамошниот развој на американско-српските односи, ниту за ...

Србија ќе соработува, но Косово не го признава!

Вечер - 20.05.2009

- Бајден: "Дојдов со порака дека САД сакаат унапредување на соработката со Србија..." - Тадиќ: "Никогаш неам да го признаеме Косово... но и покрај разликите сакаме најдобри можни односи со САД...

Бајден: БиХ може во ЕУ и НАТО само како една држава

Нетпрес - 20.05.2009

Вицепретседателот на САД, Џозеф Бајден, во својата изјава пред Парламентот во Босна и Херцеговина повика на побрзи реформи, што ќе и овозможи на државата да се присоедини кон ЕУ и НАТО, и побра да се прекрати ...

Бајден со нова порака доаѓа во Белград

Нетпрес - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден во рамките на својата балканска турнеја, денеска пристигнува во Белград. На српските власти ќе им ја пренесе желбата на американската администрација за отпочнување на ...

Бајден: САД не очекуваат Србија да го признае Косово

Нетпрес - 20.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден, денеска изјавил дека во името на администрацијата на претседателот на САД, Барак Обама, во Белград дошол со јасна порака, дека САД сакаат да ја продлабочат ...

Потпретседателот на САД во посета на Белград

Макфакс - 20.05.2009

Потпретседателот на САД; Џозеф Бајден денеска ќе допатува во посета на Белград. Според најавите, Бајден на српскиот државен врв ќе му ја пренесе пораката дека Вашингтон ја поддржува евроатлантската иднина на ...

Бајден – САД ќе помогнат да се решат проблемите на Балканот

Макфакс - 20.05.2009

САД сакаат да помогнат во решавање на проблемите на Балканот, да ја продлабочат соработката со Србија и таа да стане силна членка на Европската унија (ЕУ).

Џозеф Бајден пристигна во Сараево

А1 - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес.

Џозеф: САД сака да ја види Македонија во НАТО

А1 - 19.05.2009

Посетата на Бајден на регионот, значи враќање на Америка на Балканот, смета добриот познавач на балканските прилики и поранешен член на МКГ, Едвард Џозеф.

Џо Бајден говореше во Сараево

BBC - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден ја предупреди Босна и Херцеговина да не западне одново во етнички хаос. Во говорот во парламентот во Сараево, тој ги повика граѓаните да ги надминат етничките поделби, да ...

Бајден пристигна во Сараево

Р.С.Европа - 19.05.2009

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден денеска пристигнa во посета на Босна и Херцеговина, со што ја започнува повеќедневната турнеја низ земјите од Балканот.

Потпретседателот на САД Бајден ја почна турнејата на Балканот

Р.С.Европа - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја почна турнејата по Балканот за да ја демоснтрира ангажираноста на Соединетите држави во регионот.

Бајден не заобиколи, ние го игнорираме

Време - 19.05.2009

Никој од македонскиот државен врв нема да бара средба со американскиот потпретседател Џозеф Бајден за време на неговата балканска турнеја.

Бајден на средби со босанските лидери

Р.С.Европа - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден во Сараево, што е прва станица од неговата турнеја по Балканот, се среќава со политичките лидери на Босна и Херцеговина, а предвидено е попладнево да оддржи говор во ...

Бајден: Вратите на Европа и НАТО отворени за балканските земји

Р.С.Европа - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска во Сараево, што е прва станица од неговата турнеја низ Балканот, укажа на ангажираноста на Соединетите Држави во регионот, и порача дека вратите на Европа и ...

Џо Бајден како најава за ново американско враќање на Балканот

Утрински - 19.05.2009

БЕЛГРАД - Потпретседателот на САД, Џо Бајден, неделава ќе ја посети Србија на највисоко ниво од страна на американски претставник во последните 25 години, обидувајќи се да постигне нов дипломатски почеток на ...

Бајден од Сараево искажа поддршка на САД за Балканот

Телма - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден рано утрово, во 3,45 часот пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово.

Бајден пристигна во Сараево

Алсат-М - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес.

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден пристигна во Сараево

Алфа - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес.

Бајден ја открил локацијата на „тајниот“ потпретседателски бункер

Н.Македонија - 19.05.2009

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, кој е познат по своите гафови, ја открил тајната локација на бункерот за заштита на лицето на таа функција во случај на вонредна состојба во земјата.

САД ги поддржуваат балканските земји за членство во ЕУ

Форум - 19.05.2009

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден по пристигнувањето во Сараево ја пренесе поддршката за балканските држави за нивното интегрирање во Европската Унија.

Џозеф Бајден пристигна во Сараево

Кирилица - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес ...

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден пристигна во Сараево

Сител - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес.

Бајден доаѓа во Србија, а весниците подсетуваат на неговата изјава: “Србите се неписмени дегенерици и убијци”

Кирилица - 19.05.2009

Американскиот потпредседател Џо Бајден е во службена посета на Сараево, Белград и Приштина, а на насловната на српскиот весник “Ало” стои: “Србомрзецот доаѓа да се насладува” со подсетник за изјавата за време ...

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден пристигна во Сараево

Канал5 - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Сараево, на првата станица од неговата турнеја по Балканот, во рамки на која тој ќе ги посети, исто така, и Србија и Косово, пренесе Франс прес.

Заборавениот Балкан се враќа меѓу приоритетите на надворешната политика на Вашингтон

Канал5 - 19.05.2009

Почнувајќи од Босна и Херцеговина, заборавениот Балкан се враќа меѓу приоритетите на надворешната политика на Вашингтон. Недвосмислена поддршка на Дејтонската спогодба, суверенитетот и територијалниот ...

Бајден како утрински петел!

Вечер - 19.05.2009

Бајден и неговиот придсружник од "втор план" Солана, донесоа заедничка порака на Брисел и Вашингтон за целосна поддршка кон реформите и средувањето на состојбите во Босна, а се со цел да се врати стабилноста ...

Програма на Бајден за балканската турнеја

Нетпрес - 19.05.2009

Канцеларијата на потпретседателот на САД Џозеф Бајден ја објавила службената програма за неговата посета на Балканот. Со него ќе патува американската телевизија која ќе ги регистрира сите негови посети.

Бајден бара надминување на етничките поделби во БиX

Макфакс - 19.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска предупреди дека Босна може повторно да се втурне во насилство доколку лидерите не преземат чекори за надминување на етничката поделба.

Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

А1 - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден ќе тргне денеска на турнеја по југоисточна Европа (ЈИЕ), во рамки на која ќе ги посети БиХ, Србија и Косово.

Бајден во балканска турнеја

Р.С.Европа - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја започнува турнејата на Балканот, во чии рамки ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

САД останува стратешки партнер на Македонија

Р.С.Европа - 18.05.2009

Нема промени во американската надворешна политика во однос на Македонија, објаснуваат експертите. По заминувањето на Џорџ Буш од Белата куќа, зачестија шпекулациите дека Македонија и Балканот воопшто, нема да ...

Американското лидерство е неопходно за Балканот

Р.С.Европа - 18.05.2009

Европски неуспех на Балканот, е насловот на анализата на Едвард Џозеф, визитинг професор на Универзитетот Џон Хопкинс во врска со престојот на американскиот потпретседател Џозеф Бајден на Балканот.

Американскиот потретседател Бајден утре ја почнува Балканската турнеја

Р.С.Европа - 18.05.2009

Потпретседателот на Соединетите Држави Џозеф Бајден утре ја започува турнејата низ Балканот, најпрво со посетата на Босна и Херцеговина.

Бајден ја започнува балканската турнеја

Телма - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден ќе тргне денеска на турнеја по југоисточна Европа (ЈИЕ), во рамки на која ќе ги посети БиХ, Србија и Косово.

Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

Алсат-М - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја започнува посетата на Балканот, која ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

Алфа - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја започнува посетата на Балканот, која ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Неуспешната политика на ЕУ кон Балканот

Н.Македонија - 18.05.2009

Има нешто ужасно погрешно во посетата на потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, неделава на Балканот. Не се работи за неговите квалификации.

Посетите на Бајден сигнал за враќање на САД на Балканот

МРТ - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден ќе тргне денеска на турнеја по југоисточна Европа (ЈИЕ), во рамки на која ќе ги посети БиХ, Србија и Косово.

Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

Кирилица - 18.05.2009

Босна и Херцеговина, Србија и Косово ќе имаат значајна посета од американскиот потпретседател Џозеф Бајден. Тој ќе разговара со раководствата на трите земји за неопходноста од забрзување на реформите со цел ...

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

Сител - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја започнува посетата на Балканот, која ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Потпретседателскиот таен бункер повеќе не е таен

Кирилица - 18.05.2009

Американскиот потпретседател наводно ја открил тајната локација на бункерот наменет за заштита на потпретседателот во случај на вонредна ситуација во земјата Весникот „Њусвик“ објави дека Бајден ваквата изјава ...

Потпретседателот на САД Џозеф Бајден ја почнува посетата на Балканот

Канал5 - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска ја започнува посетата на Балканот, која ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Џозеф Бајден ја откри локацијата на „тајниот“ потпретседателски бункер

Канал5 - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден наводно ја открил тајната локација на бункерот наменет за заштита на потпретседателот на функција во случај на вонредна ситуација во земјата.

Џозеф Бајден во регионот носи недвосмислена порака

Канал5 - 18.05.2009

Во амбиент на воздржано воодушевување, но и одреден скептицизам на Балканот, американскиот потпретседател Џозеф Бајден во регионот носи недвосмислена порака – дека Вашингтон не го заборавил регионот.

Бајден го открил својот "таен" бункер?!

Вечер - 18.05.2009

Овој бункер стана озлогласен по извештаите дека потпретседателот Дик Чејни се криел во него за време на терористичките напади на 11 септември 2001 Американскиот потпретседател Џозеф Бајден, наводно, ја открил ...

Сервер: Србија далеку од ЕУ ако не го признае Косово

Нетпрес - 18.05.2009

Србија ќе има проблеми со извештаите на САД се додека не ја признае независноста на Косово, изјавил директорот на Балканската иницијатива во американскиот Институт за мир, Даниел Сервер.

Посетите на Бајден сигнал за враќање на САД на Балканот

Макфакс - 18.05.2009

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска треба да пристигне во Сараево, во рамки на турнејата по југоисточна Европа (ЈИЕ), во текот на која ќе ги посети Србија и Косово.