TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поранешен амбасадор во САД нов шеф на египетската дипломатија

24 Вести - 14.07.2013

Поранешниот амбасадор на Египет во САД, Набил Фахми, прифатил да биде шеф на египетската дипломатија во преодната влада, која се формира по отстранувањето на претседателот Мохамед Морси од власта.

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011 година

24 Вести - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011

Канал5 - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

Египетското обвинителство ги замрзна сметките на 14 познати исламисти

24 Вести - 14.07.2013

Египетското обвинителство нареди денеска да бидат замрзнати сметките на 14 лидери од исламистичкото движење Муслиманско братство, меѓу кои лидерот Мохамед Бадија.

Египетското обвинителство ги замрзна сметките на 14 познати исламисти и демантираше дека Морси бил сослушан

Канал5 - 14.07.2013

Египетското обвинителство нареди денеска да бидат замрзнати сметките на 14 лидери од исламистичкото движење Муслиманско братство, меѓу кои лидерот Мохамед Бадија.

Ниту по арапската пролет, ситуацијата во Египет не се смирува

24 Вести - 14.07.2013

Ниту по арапската пролет ситуацијата во Египет не се смирува. Офелија Гаџовска, Македонка која со години живее во Каиро, вели дека Морси е само случајна жртва на развојот на настаните по револуцијата ...

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011 година

Сител - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011 година

+инфо - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

Ердоган: Еден ист центар ги режира настаните и во Египет и во Турција

Нетпрес - 14.07.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган уште еднаш ја изрази својата поддржка кон соборениот претседател на Египет Мохамед Морси, кого го смета за единствен легитимен и легално избран шеф на државата и ...

Морси е под истрага за прекршување на националните интереси

Нетпрес - 14.07.2013

По соборувањето на првиот демократски избран претседател на Египет, обвинителството започна истрага против него, пишува германското издание "Фокус".

Поранешен амбасадор во САД ќе биде шеф на египетската дипломатија

Сител - 14.07.2013

Поранешниот амбасадор на Египет во САД, Набил Фахми, прифатил да биде шеф на египетската дипломатија во преодната влада, која се формира по отстранувањето на претседателот Мохамед Морси од власта.

Започна испрашувањето на Морси

Р.С.Европа - 14.07.2013

Припадниците на египетските безбедносни служби започнале со распит на поранешниот претседател Мухамед Морси и дел од неговите соработници од Муслиманското братство, јавува новинската агенција АФП.

Морси го испитуваат за бегство од затвор во 2011-та

Макфакс - 14.07.2013

Египетското правосудство во неделата почна со испитувањето на отстранетиот египетски исламистички претседател Мохамед Морси и другите припадници на исламистичкото движење Муслиманско братство за ...

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011.

А1 On - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

ЕГИПЕТ: Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011

Телеграф - 14.07.2013

Египетската времена Влада соопшти дека Морси, кој беше соборен од власт од страна на египетската армија на 3 јули, се наоѓа на „безбедна локација“ Египетските истражни органи на тајна локација го ...

Поранешен амбасадор во САД нов шеф на египетската дипломатија

А1 On - 14.07.2013

Поранешниот амбасадор на Египет во САД, Набил Фахми, прифатил да биде шеф на египетската дипломатија во преодната влада, која се формира по отстранувањето на претседателот Мохамед Морси од власта.

Египетското обвинителство ги замрзна сметките на 14 познати исламисти и демантираше дека Морси бил сослушан

А1 On - 14.07.2013

Египетското обвинителство нареди денеска да бидат замрзнати сметките на 14 лидери од исламистичкото движење Муслиманско братство, меѓу кои лидерот Мохамед Бадија.

Египетското обвинителство ги замрзна сметките на 14 познати исламисти и демантираше дека Морси бил сослушан

Бриф - 14.07.2013

Египетското обвинителство нареди денеска да бидат замрзнати сметките на 14 лидери од исламистичкото движење Муслиманско братство, меѓу кои лидерот Мохамед Бадија.

Морси на сослушување поради бегство од затвор во 2011 година

Бриф - 14.07.2013

Египетските истражни органи денеска на тајна локација почнале со сослушувањето на соборениот египетски претседател Мохамед Морси и на членови на неговото Муслиманско братство поради нивното учество ...

Поранешен амбасадор во САД ќе биде шеф на египетската дипломатија

Денешен - 14.07.2013

Поранешниот амбасадор на Египет во САД, Набил Фахми, прифатил да биде шеф на египетската дипломатија во преодната влада, која се формира по отстранувањето на претседателот Мохамед Морси од власта.

Египетското обвинителство проверува жалби против Морси

Локално - 14.07.2013

Обвинителството на Египет започна проверка на пристигнатите жалби против соборениот претседател на земјата Мохамед Морси, пренесоа агенциите.

ЕУ загрижена поради развојот на настаните во Египет

Sky - 14.07.2013

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјавила денеска дека ЕУ го прати развојот на настаните во Египет со „голема загриженост“.

Mилиони на рамазански марш во Египет

Утрински - 13.07.2013

И вчера со маршот во главниот град Каиро исламистите имаа намера да извршат притисок за исполнување на нивното барање за враќање на експретседателот Мохамед Морси на власт.

По Германија, и САД апелираат за ослободување на Морси

Телма - 13.07.2013

САД се приклучуваат кон Германија во апелот за ослободување на соборениот египетски претседател Мохамед Морси. Стејт департментот соопшти дека САД се согласуваат со германското Минстерство за ...

Протести во Каиро за поддршка на Морси

Алсат-М - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани протестираа синоќа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

Tужби против Морси и исламистички лидери

24 Вести - 13.07.2013

Египетското главно обвинителство денеска добило документи со кои се обвинува соборениот претседател Мохамед Морси и други високи раководители на неговото движење „Муслиманско братство“ за шпионажа, ...

До Египетското обвинителство поднесена тужба против Морси

Телма - 13.07.2013

Египетското главно обвинителство денеска соопшти дека добило документи со кои се обвинува соборениот претседател Мохамед Морси и други високи раководители на неговото движење „Муслиманско братство“ ...

Протести за поддршка на Морси - САД бараат негово ослободување

24 Вести - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани протестираа синоќа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

Протести во Каиро за поддршка на Морси

Алфа - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани протестираа синоќа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

Египѓаните побараа Морси да се врати на функцијата

Курир - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани протестираа синоќа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

САД и Германија побараа ослободување на Морси

Курир - 13.07.2013

САД се приклучуваат кон Германија во апелот за ослободување на соборениот египетски претседател Мохамед Морси. Стејт департментот соопшти дека САД се согласуваат со германското Минстерство за ...

Протести во Каиро за поддршка на Морси

А1 On - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани протестираа синоќа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

САД: Египетската армија да го ослободи Мохамед Морси

Телеграф - 13.07.2013

САД јавно побара од привремените египетски лидери да го ослободат соборениот Претседател Мохамед Морси Портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки изјави дека САД согласни со претходниот апел од ...

Се засилуваат протестите на исламистите во Египет, САД бараат пуштање на Морси

Макфакс - 13.07.2013

Десетици илјади Египќани се собраа во петокот на плоштадите и улиците од главниот град Каиро, протестирајќи против тоа што армијата од власта го отстрани исламистичкиот претседател Мохамед Морси, а ...

САД апелираат египетската армија да го ослободи Мохамед Морси

А1 On - 13.07.2013

САД побара од египетската армија и привремените лидери да го ослободат соборениот претседател Мохамед Морси. Портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки изјави дека САД се согласиле со претходниот ...

Нови протести во Египет, сега за поддршка на Морси

Сител - 13.07.2013

Синоќа десетици илјади Египќани протестираа во Каиро со барање соборениот претседател Мохамед Морси да биде вратен на функцијата.

Норвешка загрижена за Египет

Нетпрес - 13.07.2013

Норвешка внимателно го следи развојот на настаните во Египет по симнувањето од власт на претседателот Мохамед Морси и изразува загриженост во врска со демократијата во земјата, пишуваат норвешките ...

Египетското обвинителство отвори случај за шпионажа против екс-претседателот Морси

Макфакс - 13.07.2013

Обвинителството Египет објави отворање кривична истрага против поранешниот претседател на Мохамед Морси под обвинение за шпионажа, поттикнување на насилство и предизвикување сериозна штета на ...

Русија е подготвена да даде економска помош на Египет

Руска реч - 13.07.2013

Руските власти се подготвени да го разгледаат прашањето за доделување економска помош на Египет, соопшти заменикот министер за надворешни работи на Русија, Михаил Богданов за агенцијата РИА Новости.

Норвешка загрижена за Египет

Точка - 13.07.2013

Норвешка внимателно го следи развојот на настаните во Египет по симнувањето од власт на претседателот Мохамед Морси и изразува загриженост во врска со демократијата во земјата, пишуваат норвешките ...

Се засилуваат протестите на следбениците на Морси

Локално - 13.07.2013

Многу приврзаници на Морсиевото Муслимански братство, најмоќната исламистичка сила во Египет, ја окупираа улицата Рамзес во близина на плоштадот Тахрир, како и мостот 6-ти Октомври каде пред една ...

САД побараа од новите египетски власти да го ослободат екс-претседателот Морси

Либертас - 13.07.2013

САД денеска побара од египетската армија и привремените лидери да го ослободат соборениот претседател Мохамед Морси. Портпаролот на Стејт департментот, Џен Псаки изјави дека САД се приклучуваат на ...

САД во заложба за слободата на Морси

Денешен - 13.07.2013

САД се приклучуваат кон Германија во апелот за ослободување на соборениот египетски претседател Мохамед Морси. Стејт департментот соопшти дека САД се согласуваат со германското Минстерство за ...

Египетското обвинителство добило тужби против претседателот Морси и исламистички лидери

Н.Македонија - 13.07.2013

Египетското главно обвинителство денеска соопшти дека добило документи со кои се обвинува соборениот претседател Мохамед Морси и други високи раководители на неговото движење „Муслиманско братство“ ...

САД му праќаат авиони на Египет

Дневник - 12.07.2013

Без оглед на политичките немири во Египет, САД продолжуваат со плановите да испорачаат четири воени авиони „ф-16“ до оваа земја, изјавија американски воени претставници во средата вечерта.

Два борбени брода на САД во Црвено Море се приближија кон бреговите на Египет

24 Вести - 12.07.2013

Два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси ...

Приврзаниците на Морси повикаа на масовни рамазански протести

24 Вести - 12.07.2013

Приврзаниците на соборениот египетски претседател Мохамед Морси за денеска повикаа на масовни протести, односно на „Марш на милионите“.

САД со порака ослободете го Морси

Канал5 - 12.07.2013

Соединетите Американски Држави ги повикаа властите во Египет, војската и привремените лидери, да го ослободат соборениот претседател Мохамед Морси, по прв пат откако тој е симнат власта.

Воени бродови на САД се доближија до брегот на Египет

Телма - 12.07.2013

Два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси ...

Нови анти-армиски протести во Египет

Р.С.Европа - 12.07.2013

Десетици илјади подржувачи на отстранетиот египетски претседател Мухамед Морси се собраа на протест во Каиро и бараат лидерот да се врати на функцијата.

Египет: Повици за нови протести

Глас на Америка - 12.07.2013

Во меѓувреме САД работат на утврдување дали во земјата се случил државен удар, што носи последици за помошта за земјата Додека денес групациите за и против сменетиот египетски претседател Мухамед ...

Два борбени брода на САД во Црвено Море се приближија кон бреговите на Египет

МРТ - 12.07.2013

Два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси ...

Два борбени брода на САД во Црвено Море се приближија кон бреговите на Египет

Сител - 12.07.2013

Два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси ...

Продолжуваат протестите во Египет

Р.С.Европа - 12.07.2013

Приврзаниците и противниците на соборениот египетски претседател Мухамед Морси денеска планираат да одржат протести во главниот град Каиро и низ земјата.

Два борбени брода на САД се приближија кон Египет

Телеграф - 12.07.2013

Тоа ќе го олесни движењето на хелихоптери во случај на потреба Два борбени брода на Соединетите Американски Држави(САД), кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египе ...

Како мерка на претпазливост, два борбени брода на САД се приближија кон бреговите на Египет

Курир - 12.07.2013

Како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси од страна на армијата, два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на ...

ММФ ги прекина преговорите за кредит со Египет

Економски - 12.07.2013

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека нема да преговара за евентуален заем со привремената влада во Каиро и дека за одлуката за можно продолжување на преговорите ќе се води од ставовите на ...

Петочни демонстрации во Египет

Р.С.Европа - 12.07.2013

Противниците и подржувачите на соборениот египетски претседател Мухамед Морси денеска во Каиро и на други места во Египет ќе одржат протести..

Египет се подготвува за нови протести

Нетпрес - 12.07.2013

Ни празникот Рамазан во Египет не успева да ги смири страстите во логорите на приврзаниците и противниците на поранешниот претседател на земјата Мохамед Морси, кои се подготвуваат за нови протести по ...

Животот во Египет само што стана сомнително добар

Оff.net - 12.07.2013

И покрај политичкото незадоволство и масовните убиства, Египет до тоа ниво стана подобро место за живеење, што целата работа му е сомнителна дури и на Њујорк Тајмс.

Два борбени брода на САД во Црвено Море се приближија кон бреговите на Египет

А1 On - 12.07.2013

Два борбени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси ...

Египет се подготвува за нови протести

Точка - 12.07.2013

Ни празникот Рамазан во Египет не успева да ги смири страстите во логорите на приврзаниците и противниците на поранешниот претседател на земјата Мохамед Морси, кои се подготвуваат за нови протести по ...

Два воени брода на САД се приближија кон брегот на Египет

Либертас - 12.07.2013

Два воени брода на САД, кои патролираат на Блискиот Исток од мај, се приближија кон бреговите на Египет во Црвеното Море како мерка на претпазливост по соборувањето на претседателот Мохамед Морси од ...

Демонстрации во Египет

Sky - 12.07.2013

Протестите денеска во Каиро како и на други места ќе одржат противниците и подржувачите на соборениот египетски претседател Мухамед Морси.

САД ќе продолжат да ја вооружуваат армијата на Египет

Н.Македонија - 12.07.2013

Вашингтон внимава соборувањето на египетскиот претседател да не го нарекува воен удар, зашто американските закони ќе ја принудат администрацијата на Обама да престане да му доделува воена помош на ...

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

24 Вести - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија,па ке му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната ...

САД му испорачуваат на Египет воени авиони Ф-16

Утрински - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија, па ќе му ги испорача четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната ...

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони ф-16

Вест - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија, па ќе ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната внатрешно ...

Косовски лобист стои зад нападот врз египетската војска

Утрински - 11.07.2013

Либералните и исламистичките партии во Египет ја отфрлија уставната декларација која ја предложи привременото државно раководство Белград - Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред ...

Обама нареди ревизија на помошта за Египет

24 Вести - 11.07.2013

Пентагон соопшти дека претседателот Барак Обама наредил ревидирање на американската помош за Египет, пренесе РСЕ. Обама го презел овој чекор по случувањата во Египет од минатата недела.

САД изгубија пријател, ќе добијат ли сојузник?

Дневник - 11.07.2013

Една поговорка вели дека „Kако е во Египет, така е во арапскиот свет“, истакнувајќи ја улогата на најмногубројната земја во регионот.

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

Press24 - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија,па ке му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено.

Ново заладување на односите меѓу Каиро и Техеран

Р.С.Европа - 11.07.2013

Египет го обвини Иран за неприфатливо мешање во внатрешните работи поради тоа што Техеран ја критикуваше египетската армија за отстранувањето на исламистичкиот претседател Мухамед Морси.

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

Телеграф - 11.07.2013

Египетската армија од Америка добива помош од преку 1,5 милијарди долари годишно Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија .

Египет: Брутално убиен уште еден христијански свештеник

Курир - 11.07.2013

Убиен е коптски свештеник во Египет, што е трет ваков случај на насилство врз христијани откако претседателот Морси беше насилно симнат од власт.

Каиро изрази огорченост од иранските изјави за ситуацијата во Египет

Нетпрес - 11.07.2013

Министерството за надворешни работи во Каиро изрази незадоволство од изјавите на иранските официјални лица за ситуацијата во Египет, што сведочат за нивниот недостаток на разбирање „на природата на ...

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

А1 On - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија,па ке му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната ...

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

Сител - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија,па ке му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната ...

САД ќе му ги испорачаат на Египет воените авиони Ф-16

МРТ - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија,па ке му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната ...

Обама нареди ревизија на помошта за Египет

Р.С.Европа - 11.07.2013

Пентагон соопшти дека претседателот Барак Обама наредил ревидирање на американската помош за Египет. Обама го презел овој чекор по случувањата во Египет од минатата недела.

Обама наредил да се ревидира програмата за помош за Египет

Нетпрес - 11.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама наредил да биде преразгледана програмата за помош што САД и ја овозможува на Египет, јави Ројтерс.

САД ќе му испорачаат на Египет воени авиони

Денешен - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија, па ќе ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и порано беше предвидено и покрај сегашната внатрешно ...

Каиро изрази огорченост од иранските изјави за ситуацијата во Египет

Точка - 11.07.2013

Министерството за надворешни работи во Каиро изрази незадоволство од изјавите на иранските официјални лица за ситуацијата во Египет, што сведочат за нивниот недостаток на разбирање „на природата на ...

Убиен уште еден христијански свештеник во Египет

Денешен - 11.07.2013

Во Египет е убиен коптски свештеник, што е трет ваков случај на насилство врз христијани, откако претседателот Морси беше насилно симнат од власт.

Обама наредил да се ревидира програмата за помош за Египет

Точка - 11.07.2013

Американскиот претседател Барак Обама наредил да биде преразгледана програмата за помош што САД и ја овозможува на Египет, јави Ројтерс.

Трет христијански свештеник убиен во Египет

Република - 11.07.2013

39-годишниот Мена Абуд Шаробен од Ариш е третиот убиен коптски свештеник во Египет откако претседателот Морси беше насилно симнат од власт.

САД ќе му испорача на Египет четири авиони Ф-16

Либертас - 11.07.2013

Американската влада нема да ја прекине воената помош за Египет и за неговата армија, па ќе му ги испрати четирите борбени авиони Ф-16 онака како што и претходно беше договорено, без разлика на ...

Каиро ја отфрли критиката на Техеран

Локално - 11.07.2013

Критиката на Техеран упатена кон египетската армија за отстранувањето на исламистичкиот претседател Мухамед Морси, Каиро ја смета за неприфатливо мешање во внатрешните работи на земјата.

Косовски лобист стои зад протестите на египетските исламисти

Н.Македонија - 11.07.2013

Главните египетски иницијатори за признавање на Косово се блиски до Морси и повеќето од нив сега се во притвор, а официјална Приштина сега многу потешко комуницира со новите власти во Каиро, поради ...

1.000 Македонци чекаат да заминат за Египет

Дневник - 10.07.2013

Вжештената атмосфера до ниво на граѓанска војна во северноафриканската држава во плановите не ги поколеба да се одмораат во летувалиштата на Црвеното Море, Хургада и Шарм ел Шеик.

САД не се откажуваат од испораката на борбени авиони на Египет

Канал5 - 10.07.2013

Соединетите Американски Држави планираат следната недела на Египет да му испорачаат уште четири борбени авиони Ф-16 , и покрај тоа што во оваа африканска држава со воен удар е симнат од власта ...

Соборениот претседател Морси е на безбедно место, тврди египетското МНР

24 Вести - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

„Данас“: косовски лобист стои зад крвавиот бунт во Каиро

Телма - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Египетското МНР упати протестна нота до турскиот амбасадор во Каиро

24 Вести - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

Вест - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Војската застана со народот

Утрински - 10.07.2013

Не успеа планот на симпатизерите на експретседателот Морси да ја вовлечат армијата и земјата во граѓанска војна Специјално за „Утрински весник“ Каиро - Минатата недела кога генералот Абдел ел Фатах ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

24 Вести - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Египетското МНР тврди: Морси е на безбедно место

Press24 - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

Соборениот претседател Морси е на безбедно место

Телеграф - 10.07.2013

Египетското обвинителство засега не го гони поранешниот претседател Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно место и засега против него не е поведено обвинение ...

САД: Потребно е време да се утврди дали во Египет е изведен воен удар

Макфакс - 10.07.2013

Белата куќа извести во средата дека ќе биде потребно уште некое време за да се утврди дали отстранувањето од власта на исламистичкиот египетски претседател Мохамед Морси претставувало воен удар, и ја ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

МРТ - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Соборениот претседател Морси е на безбедно место, тврди египетското МНР

МРТ - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

А1 On - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Египет упати протестна нота до турскиот амбасадор во Каиро

Курир - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

Косовски лобист е предводник на бунтот во Египет

+инфо - 10.07.2013

Човекот што стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

„Данас“: Зад нападот на египетската војска стои косовски лобист

Курир - 10.07.2013

Весникот „Данас“ пишува дека човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

Алфа - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

Сител - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Египетското МНР упати протестна нота до турскиот амбасадор во Каиро

А1 On - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

Маж од Косово го организирал бунтот во Египет?

Press24 - 10.07.2013

Весникот Данас пишува дека човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда во Египет е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден од најважните ...

Арапска помош за новите египетски власти

Р.С.Европа - 10.07.2013

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати ветија 8 милијарди долари во грантови и заеми за новата египетска влада. Саудискиот министер за финансии Ибрахим Аласаф изјави дека Ријад одобрил пакет ...

Саудиска Арабија и Емиратите ветија 8 млрд долари за Египет

Макфакс - 10.07.2013

Саудсика Арабија и Обединетите Арапски Емирати најавија во вторникот помош од 8 милијарди долари за египетската економија, шест дена откако армијата го отстрани од претседателската функција ...

Египетското МНР упати протестна нота до турскиот амбасадор во Каиро

МРТ - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

Каиро ја повика Анкара на непристрасност кон настаните во Египет

Нетпрес - 10.07.2013

Египет побара од Турција да ја задржи непристрасноста кон настаните во земјата и различните групи во египетското општество, соопшти телевизискиот канал „Ен Ти Ви“.

Египет: Морси е на сигурно

Сител - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

Египетското МНР упати протестна нота до турскиот амбасадор во Каиро

Сител - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

Крвави пресметки или не - 1.000 Македонци ќе одат на одмор во Египет

Press24 - 10.07.2013

И покрај крвавите протести, уште една група македонски туристи на 10. јули заминува на одмор во египетските одмаралишта, објавува „Дневник“.

Израел пронајде египетска ракета

А1 On - 10.07.2013

Израелската војска пронајде остатоци од првата ракета испалена од страна на Египет на 3-ти јули, кога е урната исламистичката влада во државата, изјави официјално лице од армијата.

Во Египет лаичката опозиција го отфрли транзицискиот план, исламистите не влегуваат во владата

Макфакс - 10.07.2013

Планот за политичка транзиција во Египет, со кој се предвидуваат проширени овластувања за привремениот претседател и датум за новите претседателски избори, е отфрлен од страна на приврзаниците на ...

1.000 Македонци ќе се „печат“ и шетаат во Египет

А1 On - 10.07.2013

Според една детска песна „И да врне и да вее…и бура да коси“, на Македонецот ни крвава војна не му пречи. Одлучил да се пече и шета во летувалиштата на Црвеното Море, Хургада и Шарм ел Шеик.

Помош за Египет од осум милијарди долари од пријателите

Нова ТВ - 10.07.2013

Шест дена откако египетската армија го собори од власт исламистички претседател Мохамед Мурсија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати најавија помош за земјата во износ од осум милијарди ...

„Амнести“ со критики за армијата во Египет

Р.С.Европа - 10.07.2013

Меѓународната организација за човекови права „Амнести интернешнл“ соопшти дека има докази за „непропорционална употреба на сила од страна на египетските воени трупи“ за време на протестите во земјата ...

На одмор во Египет преку илјада Македонци

Sky - 10.07.2013

Денеска нова група на туристи од Македонија заминува на одмор во одмаралишта во Египет. Според весникот „Дневник“ македонските туристи одат во летувалиштата на Црвеното Море, Хургада и Шарм ел Шеик и ...

Каиро ја повика Анкара на непристрасност кон настаните во Египет

Точка - 10.07.2013

Египет побара од Турција да ја задржи непристрасноста кон настаните во земјата и различните групи во египетското општество, соопшти телевизискиот канал „Ен Ти Ви“.

Египетското МНР: Морси е на безбедно место

Денешен - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

Саудиска Арабија му помага на Египет

Локално - 10.07.2013

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати ветија 8 милијарди долари во грантови и заеми за новата египетска влада. Саудискиот министер за финансии Ибрахим Аласаф изјави дека Ријад одобрил пакет ...

Пет милијарди долари помош за Египет од Саудиска Арабија

Фактор - 10.07.2013

Саудиска Арабија одобри помош од 5 милијарди долари на Египет. Пакетот вклучува 2 милијарди долари депозит во египетската централна банка, 2 милијарди долари во нафтени производи и 1 милијарда во ...

Се пукало или не – 1000 македонци одат на одмор во Египет

МК News - 10.07.2013

Нова група туристи од Македонија на 10 јули заминува на одмор воегипетските одмаралишта и порај кравите настани во земјата.

И покрај крвавите судири, македонските граѓани не се откажуваат од летување во Египет

Либертас - 10.07.2013

Македонците не се откажуваат од сончање на египетските плажи и покрај ескалацијата на политичките состојби и крвавите немири на улиците на Kаиро и на Александрија.

Саудиска Арабија дава на Египет 5 милијарди долари

Бизнис Вести - 10.07.2013

Саудиска Арабија одобри помош од 5 милијарди долари на Египет. Пакетот вклучува 2 милијарди долари депозит во египетската централна банка, 2 милијарди долари во нафтени производи и 1 милијарда во ...

Египет се лути.Турција се мешала во внатрешните работи

Локално - 10.07.2013

Турскиот амбасадор во Каиро денеска бил повикан во египетското Министерство за надворешни работи во знак на протест поради мешањето на официјална Анкара во внатрешните работи на Египет, јави ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

Либертас - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред зградата на елитната Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и ...

„Амнести интернешнал“ алармира за ситуацијата во Египет

Локално - 10.07.2013

Меѓународната организација за човекови права „Амнести интернешнл“ соопшти дека има докази за „непропорционална употреба на сила од страна на египетските воени трупи“ за време на протестите во земјата ...

„Данас“: Косовски лобист стои зад нападот на египетската војска

Денешен - 10.07.2013

Човекот кој стои зад нападот на египетската војска пред елитната зграда на Републиканската гарда, во која е притворен соборениот претседател Мохамед Морси, е Сафет Хегази, исламски проповедник и еден ...

Македонците не се откажуваат од летувањето во Египет

Република - 10.07.2013

И покрај атмосферата која владее во Египет, каде што е возможно да избие и граѓанска војна со секој момент, македонските туристи кои веќе уплатиле за летување во Шарм ел Шаик, Хургада и на Црвеното ...

Соборениот Морси е на безбедно место

Локално - 10.07.2013

Соборениот египетски претседател Мохамед Морси во моментов се наоѓа на безбедно мести и засега против него не е покренато обвинение, изјави денеска портпаролот на египетското Министерство за ...

Емиратите и Саудиска Арабија ветија 8 милијарди долари за Египет

Lider - 10.07.2013

Обединетите Арапски Емирати и Саудисика Арабија најавија помош од 8 милијарди долари за египетската економија. Саудиската државна новинска агенција SPA пренесе дека Ријад одлучил да додели помош од 5 ...

Продолжуваат уличните судири во Египет, избори најдоцна до февруари

Канал5 - 09.07.2013

За 15 дена во Египет треба да биде формирана работна група за подготовка на новиот устав, а до февруари идната година да се одржат и предвремени парламентарни избори.

Израел побара од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет

24 Вести - 09.07.2013

Израел побара од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет по соборувањето на претседателот Мохамед Морси од армијата.

Диктатура на секуларијатот во Египет

Утрински - 09.07.2013

Димитар Чулев По политичкото убиство на Хосни Мубарак во 2011 година, да не се лажеме, беше предложена терапија за демократизирање на Египет дебело суфлирана однадвор преку социјалните мрежи.

Кина загрижена поради Египет

А1 On - 09.07.2013

Кина изрази загриженост поради развојот на случувањата во Египет и ги повика сите страни во државата да се вратат на владеачките права, мирот и социјалната стабилност.

Египетските сили за безбедност уапсиле 650 учесници во судирите

Сител - 09.07.2013

Анонимен претставник на египетските сили за безбедност соопшти дека во врска со вчерашните судири пред штабот на Републиканската гарда во Каиро, се уапсени 650 лица, главно приврзаници на соборениот ...

ДНЕВНИК: Илјада Македонци на одмор во Египет

Телеграф - 09.07.2013

Туристичките агенции убедуваат дека безбедноста на гостите не е загрозена бидејќи се далеку од немирите Нова група туристи од Македонија на 10 јули заминува на одмор воегипетските одмаралишта и порај ...

Израел побарал од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет

А1 On - 09.07.2013

Израел побара од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет по соборувањето на претседателот Мохамед Морси од армијата.

Избори во Египет до крајот на годинава

Р.С.Европа - 09.07.2013

Привремениот египетски лидер Адли Мансур постави временска рамка за нови избори до крајот на годината.Тој изјави дека изборите ќе се оддржат откако амадманите на суспендираниот устав ќе бидат ...

Каиро: Избори до 2014 година

Нетпрес - 09.07.2013

Привремениот претседател на Египет, Адли Мансур, донесе одлука парламентарните избори да бидат одржани до 2014 година, по што ќе биде објавен датум за претседателски избори.

Египет: Претседателот ќе има ограничена моќ

Нова ТВ - 09.07.2013

Привремениот лидер на Египет, AдлиМансур, издаде уставна декларација со која му се дава ограничена моќ да донесува закони, а наведе временска рамка за парламентарните и претседателските избори, ...

Израел побарал од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет

МРТ - 09.07.2013

Израел побара од САД да не ја замрзнуваат воената помош за Египет по соборувањето на претседателот Мохамед Морси од армијата.

Египетската армија повикува на прекин на протестите

Телеграф - 09.07.2013

Армијата на организаторите на протестите им ветува дека нема да бидат правно гонети Египетската армија ги повика денеска приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет , Мохамед Морси ...

Израел ги убедува САД да ја продолжат помошта на Египет

Макфакс - 09.07.2013

Израел ги повика САД да не ја прекинат помошта за Египет, каде армијата го тргна од должноста исламистичкиот претседател Мохамед Морси, објавија во вторникот израелските медиуми.

Каиро: Избори до 2014 година

Точка - 09.07.2013

Привремениот претседател на Египет, Адли Мансур, донесе одлука парламентарните избори да бидат одржани до 2014 година, по што ќе биде објавен датум за претседателски избори.

Египетските власти уапсиле 650 учесници во немирите пред штабот на републиканската гарда во Каиро

Либертас - 09.07.2013

Анонимен претставник на египетските сили за безбедност соопшти дека за време на вчерашните судири пред штабот на републиканската гарда во Каиро уапсени се 650 лица, главно приврзаници на соборениот ...

Египет на работ од граѓанска војна

Н.Македонија - 09.07.2013

Нур, втората по големина исламистичка партија, која е од витално значење за стабилноста на новите власти, соопшти дека се повлекува од преговорите во знак на протест против „масакрот во дворот на ...

Револуцијата во Kаиро не запира да брои жртви

Дневник - 08.07.2013

Поддржувачите на соборениот египетски претседател Мохамед Морси вчера повикаа на востание и побараа интервенција од меѓународната зедница во запирањето на масакрите откако 53 нивни поддржувачи беа ...

Египетската армија повикува на прекин на протестите

24 Вести - 08.07.2013

Египетската армија ги повика приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет, Мохамед Морси да ги прекинат протестите, ветувајќи им дека нема да бидат правно гонети поради учество во ...

Новинари ги исфрлија колегите од „Ал Џезира“ од прес конференција во Каиро

24 Вести - 08.07.2013

Новинари на катарската телевизија „Ал Џезира“ беа избркани од нивните колеги од прес-конференцијата на портпароли на египетската армија и полиција во Каиро во врска со убиството на десетици ...

Тони Блер побара од премиерот Камерон да ја поддржи новата египетска Влада

24 Вести - 08.07.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика денеска актуелниот премиер Дејвид Камерон, да ја поддржи новата влада во Египет.

Во Каиро киднапирани двајца египетски војници, јавија локлани телевизии

24 Вести - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

Вознемирувачко видео: Следбениците на Морси брутално фрлаа тинејџери од покрив!

Канал5 - 08.07.2013

Еден 19-годишник почина откако беше брутално фрлен од покрив и тепан до смрт од страна на исламистите за време на петочните протести во Александрија, Египет.

Фракциски судири во новото египетско раководство

Канал5 - 08.07.2013

Додека на улиците на поголемите египетски градови траат судирите меѓу противниците и приврзаниците на соборениот лидер Мухамед Морси, внатре во новото египетско водство се води жестока битка меѓу ...

Големо Крвопролевање во Каиро - војската отвори оган врз исламистите

Телма - 08.07.2013

Крвопролевање во Каиро, пред зградата на Републиканската гарда, каде наводно се наоѓа Мохамед Морси, кој беше симнат од власта со воен удар минатата недела.

Ескалација во Египет, армијата стрелаше во демонстрантите

Алсат-М - 08.07.2013

Убиени најмалку 40 поддржувачи на Морси Состојбата во Египет сè повеќе се радикализира. Највлијателното исламистичко движење во таа земја, Муслиманското братство повика на масовно востание.

Мртви и повредени на улиците на Каиро – демонстрантите повикаа на востание

Канал5 - 08.07.2013

Муслиманското братство на соборениот претседател Мухамед Морси денеска го повика народот на востание, откако синоќа полицијата пукаше врз демонстрантите пред зградата на Револуционерната гарда, при ...

Египетската армија повика на прекин на протестите

Курир - 08.07.2013

Египетската армија ги повика денеска приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет, Мохамед Морси да ги прекинат протестите.

Новинари ги исфрлија своите колеги од „Ал Џезира“ од прес- конференција во Каиро

А1 On - 08.07.2013

Новинари на катарската телевизија „Ал Џезира“ беа избркани од нивните колеги од прес-конференцијата на портпароли на египетската армија и полиција во Каиро во врска со убиството на десетици ...

Ова е следниот претседател на Египет

+инфо - 08.07.2013

На социјалните мрежи кружи видео од 12 годишно момче од Египет, кое според ставовите, многумина го гледаат како иден претседател на државата.

Идниот египетски претседател: Дете кое остава без здив

ЗаЗабава - 08.07.2013

Повремено се појавуваат деца кои што го занемуваат светот, одново и одново докажувајќи дека и од најмали нозе децата се вистински гении. Таков е и случајот со дванаесетгодишното египетско момче.

Европскиот парламент повика на прекин на крвопролевањата во Египет

Курир - 08.07.2013

Силите за безбедност и политичките организации во Египет треба да сторат се што е во нивна моќ за да се прекине крвопролевањето во земјата.

Бројот на загинати при денешниот крвав инцидент во Каиро достигна 51 лице

Кирилица - 08.07.2013

Билансот на убиени при денешниот крвав инцидент пред Штабот на Републиканската гарда во египетскиот главен град Каиро се искачи на 51 лице, додека 435 се повредени, соопшти попладнево владин ...

Бројот на загинати при денешниот крвав инцидент во Каиро достигна 51 лице

А1 On - 08.07.2013

Билансот на убиени при денешниот крвав инцидент пред Штабот на Републиканската гарда во египетскиот главен град Каиро се искачи на 51 лице, додека 435 се повредени, соопшти попладнево владин ...

Армијата на Египет тврди за напади на терористичка група пред воена база

МРТ - 08.07.2013

Египетската армија соопшти дека еден офицер загинал и 40 се повредени денеска откако била нападната воена база каде е приведен под стража поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, јави ...

Египетската армија повикува на прекин на протестите

А1 On - 08.07.2013

Египетската армија ги повика денеска приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет, Мохамед Морси да ги прекинат протестите, ветувајќи им дека нема да бидат правно гонети поради ...

Нови судири во Египет, најмалку 15 мртви

Кајгана - 08.07.2013

Најмалку 15 лица се убиени во понеделникот во Каиро кога, според тврдењата на Муслиманско братство, од огнено оружје било пукано на приврзаниците на Мохамед Морси недалеку од касарната во која е ...

42 загинати во напад во Каиро

+инфо - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство потврди за 42 убиени во напад во близина на штабот на Рапубликанската гарда во Каиро.

Напад врз зградата на Републиканската гарда во Каиро, 34 загинати

Курир - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство денеска соопшти дека најмалку 34 лица се убиени во напад пред штабот на Републиканската гарда во Каиро, додека полицијата потврди оти околу 200 лица се уапсени ...

Напади на терористичка група пред воена база во Каиро

Сител - 08.07.2013

Египетската армија соопшти дека еден офицер загинал и 40 се повредени денеска откако била нападната воена база каде е приведен под стража поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, јави ...

Блер побара од премиерот Камерон да ја поддржи новата египетска Влада

А1 On - 08.07.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика денеска актуелниот премиер Дејвид Камерон, да ја поддржи новата влада во Египет.

Во Каиро киднапирани двајца египетски војници, јавија локaлни телевизии

Сител - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

Во Каиро киднапирани двајца египетски војници, јавија локлани телевизии

А1 On - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

Баросо сака воспоставување на уставен поредок во Египет

Макфакс - 08.07.2013

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо во неделата од Алжир ги повика привремените власти во Египет да ги преземат сите можни чекори за воспоставување на уставниот поредок во ...

Путин: Египет се наоѓа на работ на граѓанска војна

Руска реч - 08.07.2013

Претседателот на Русија, Владимир Путин смета дека Египет се наоѓа на работ на граѓанска војна, пренесува РИА Новости. „Сирија веќе е опфатена со граѓанска војна, а колку и да е трагично, и Египет се ...

Официјално потврдена цифрата од 34 загинати во напад во Каиро

А1 On - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство потврди за 34 убиени во напад во близина на штабот на Рапубликанската гарда во Каиро.

Крвави немири во Египет, убиени приврзаниците на Морси

Нова ТВ - 08.07.2013

Најмалку 15 лица се убиени во инцидент со престрелки во Каиро, во услови на продолжување на немирите поради отстранувањето на египетскиот претседател Мохамед Морси, јавува Би-Би-Си.

Египет: Еден офицер загинат, 40 повредени во напад на воена база

Курир - 08.07.2013

Еден офицер загина, а 40 се повредени откако денеска била нападната воената база во Египет, каде е приведен под стража поранешниот египетски претседател, Мохамед Морси, јави Египетската полиција.

Напади на терористичка група пред воена база во Каиро

А1 On - 08.07.2013

Египетската армија соопшти дека еден офицер загинал и 40 се повредени денеска откако била нападната воена база каде е приведен под стража поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, јави ...

Официјална потврдa за 34 загинати во напад во Каиро

Сител - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство потврди за 34 убиени во напад во близина на штабот на Рапубликанската гарда во Каиро.

Нови крвопролевања во Египет

Нетпрес - 08.07.2013

Илјадници поддржувачи на соборениот египетски претседател Мохамед Морси се собраа во неделата вечер пред џамијата во областа Насри, Каиро, со барање за негово враќање на функцијата.

Киднапирани двајца египетски војници во Каиро

Press24 - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

Тони Блер побара од премиерот Камерон да ја поддржи новата египетска Влада

МРТ - 08.07.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика денеска актуелниот премиер Дејвид Камерон, да ја поддржи новата влада во Египет.

ВИДЕО: Конфликтот во Египет низ размислувањето на 12 годишно дете

Кајгана - 08.07.2013

Во екот на конфликтот кој владее во Египет, каде опозиционерите го симнаа од власт претседателот Мохамед Морси, чии пак приврзаници одбиваат да се повлечат, една снимка го привлече вниманието на ...

Нови судири во Египет, најмалку 15 мртви

Макфакс - 08.07.2013

Најмалку 15 лица се убиени во понеделникот во Каиро кога, според тврдењата на Муслиманско братство, од огнено оружје било пукано на приврзаниците на Мохамед Морси недалеку од касарната во која е ...

Војската отворила оган врз поддржувачите на Морси, 52 убиени, стотици повредени

МКД - 08.07.2013

Поддржувачите на симнатиот од власт египетски претседател Мохамед Морси се судриле со силите за безбедност на улиците на Каиро, јавува РТ. Засега пристигнуваат различни информации за бројот на жртви.

Убиени подржувачи на Морси, разговорите за влада прекинати

Р.С.Европа - 08.07.2013

Портпаролот на Министерството за здравство во Каиро соопшти дека најмалку 40 лица загинале, откако вооружени лица отвориле оган врз поддржувачите на соборениот исламистички претседател Мухамед Морси.

Тони Блер побара од премиерот Камерон да ја поддржи новата египетска Влада

Сител - 08.07.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика денеска актуелниот премиер Дејвид Камерон, да ја поддржи новата влада во Египет.

Во Египет загинаа најмалку 34 лица, приврзаници на Морси

Inpress - 08.07.2013

Каиро, 8. јули 2013 (ИНПРЕС) Најмалку 34 лица загинаа во вооружена престрелка во Каиро, Египет, сите членови на Муслиманското братство.

ВИДЕО: Вахабистите на Морси: Ќе ги запалиме христијаните

Курир - 08.07.2013

На масовните собири во Египет се упатуваат отворени закани кон христијанското малцинство. Поддржувачите на Мухамед Морси отворено зборуваат за нивните намери.

Бројот загинати во нападот на воениот комплекс во Каиро се искачи на 79

Макфакс - 08.07.2013

Околу 70 луѓе загинале и околу илјади се ранети во судирот на вооружена група во воениот комплекс на Републиканската гарда во Каиро, пренесува телевизијата Sky News Arabia повикувајќи се на болнички ...

Најмалку 42 загинати во напад врз зградата на Републиканската гарда во Каиро

Сител - 08.07.2013

Бројот на жртвите од нападот врз штабот на Републиканската гарда во Каиро се искачи на 42, јави египетската државна телевизија, откако Муслиманско братство ги обвини безбедносите сили дека ги ...

Во Каиро киднапирани двајца египетски војници

Алфа - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

БЛЕР: Не смее да се дозволи распаѓање на Египет

Телеграф - 08.07.2013

Поранешниот премиер, во интервју за радиото Би-Би-Си, наведува дека британската влада би требало да ѝ помогне на египетската армија Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика актуелниот ...

Најмалку 42 загинати во напад врз зградата на Републиканската гарда во Каиро

МРТ - 08.07.2013

Бројот на жртвите од нападот врз штабот на Републиканската гарда во Каиро се искачи на 42, јави египетската државна телевизија, откако Муслиманско братство ги обвини безбедносите сили дека ги ...

Во Каиро киднапирани двајца египетски војници, јавија локлани телевизии

МРТ - 08.07.2013

Двајца египетсеки војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локлани телевизии.

ВИДЕО: Запознајте го момчето кое го нарекуваат "идниот египетски претседател"

Press24 - 08.07.2013

Верувале или не ова 12-годишно момче по име Али Ахмед го нарекуваат идниот претседател на Египет, а ова видео е доказ за тоа зошто е тоа така.

Турција го осуди убиството на 35 поддржувачи на исламистите во Египет

Нетпрес - 08.07.2013

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска го осуди убиството на 35 противници на новите власти во Египет, кои го презедоа управувањето со земјата по соборувањето на претседателот ...

ЕП повика за прекин на крвопролевањата во Египет

А1 On - 08.07.2013

Силите за безбедност и политичките организации во Египет треба да сторат се што е во нивна моќ за да се прекине крвопролевањето во земјата, се наведува во писмената изјава на претседателот на ...

„Ал Џезира“ исфрлена од прес-конференција во Каиро

Бриф - 08.07.2013

Новинари на катарската телевизија „Ал Џезира“ беа избркани од нивните колеги од прес-конференцијата на портпароли на египетската армија и полиција во Каиро во врска со убиството на десетици ...

Ситуацијата во Египет ескалира

Локално - 08.07.2013

Египетската армија соопшти дека еден офицер загинал и 40 се повредени денеска откако била нападната воена база каде е приведен под стража поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, јави ...

Нови крвопролевања во Египет

Точка - 08.07.2013

Илјадници поддржувачи на соборениот египетски претседател Мохамед Морси се собраа во неделата вечер пред џамијата во областа Насри, Каиро, со барање за негово враќање на функцијата.

Турција го осуди убиството на 35 поддржувачи на исламистите во Египет

Точка - 08.07.2013

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска го осуди убиството на 35 противници на новите власти во Египет, кои го презедоа управувањето со земјата по соборувањето на претседателот ...

Бројот на загинати при денешниот крвав инцидент во Каиро достигна 51 лице

Бриф - 08.07.2013

Билансот на убиени при денешниот крвав инцидент пред Штабот на Републиканската гарда во египетскиот главен град Каиро се искачи на 51 лице, додека 435 се повредени, соопшти попладнево владин ...

Страшно: Брутално убиство на 19-годишен тинејџер во Египет

Точка - 08.07.2013

Египетските исламисти на брутален начин го убиле 19-годишниот Хамад Бадр. Бадр и неговите пријатели се сокриле од екстремистите на врвот од една зграда во Александрија.

Најмалку 42 жртви при нападот на штабот на Републиканската гарда во Каиро

Либертас - 08.07.2013

Бројот на жртвите од нападот врз штабот на Републиканската гарда во Каиро се искачи на 42, јави египетската државна телевизија, откако Муслиманско братство ги обвини безбедносите сили дека ги ...

Двајца египетски војници киднапирани од приврзаници на Муслиманското братство

Либертас - 08.07.2013

Двајца египетски војници се киднапирани денеска од страна на приврзаниците на Муслиманско братство во квартот Ајн Шамс во Каиро, јавија локалните телевизии.

Момчето што го нарекуваат идниот претседател на Египет!

Точка - 08.07.2013

И додека немирите во Египет продолжуваат, откако војската го тргна од власт претседателот Морси, овие денови на социјалните мрежи завладеа "новиот претседател", како што го нарекуваат - 12-годишнио ...

51 жртва во денешниот крвав инцидент во Каиро

Денешен - 08.07.2013

Билансот на убиени при денешниот крвав инцидент пред Штабот на Републиканската гарда во египетскиот главен град Каиро се искачи на 51 лице, додека 435 се повредени, соопшти попладнево владин ...

Египетска Армија: „Вооружени лица“ се обидоа насила да влезат во Штабот на Републиканската гарда

Денешен - 08.07.2013

Египетските Вооружени сили обвинија дека за крвавиот инцидент пред Штабот на Републиканската гарда се одговорни „вооружени лица“, кои биле меѓу толпата демонстранти-приврзаници на сменетиот ...

Киднапирани двајца египетски војници во Каиро

Sky - 08.07.2013

Киднапирани двајца египетсеки војници денеска во квартот Ајн Шамс во Каиро. Според локлани телевизии нив ги киднапирале приврзаниците на Муслиманско братство по нападот врз штабот на Републиканската ...

ВИДЕО: Поддржувачите на Морси: Ќе ги запалиме христијаните

Денешен - 08.07.2013

На масовните собири во Египет се упатуваат отворени закани кон христијанското малцинство. Поддржувачите на Мухамед Морси отворено зборуваат за нивните намери.

Новинари против новинари во Каиро

Локално - 08.07.2013

Новинари на катарската телевизија „Ал Џезира“ беа избркани од нивните колеги од прес-конференцијата на портпароли на египетската армија и полиција во Каиро во врска со убиството на десетици ...

Ќе ги запалиме христијаните!!

Вечер Прес - 08.07.2013

На масовните собири во Египет се упатуваат отворени закани кон христијанското малцинство. Поддржувачите на Мухамед Морси отворено зборуваат за нивните намери.

Најмалку 34 загинати во напад врз зграда

Бриф - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство денеска соопшти дека најмалку 34 лица се убиени во напад пред штабот на Републиканската гарда во Каиро, додека полицијата потврди оти околу 200 лица се уапсени ...

Армијата во Египет повика на прекин на протестите

Денешен - 08.07.2013

Армијата во Египет денеска ги повика приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет, Мохамед Морси да ги прекинат протестите, ветувајќи им дека нема да бидат правно гонети поради ...

Тони Блер побара од Камерон да ја поддржи новата египетска Влада

Денешен - 08.07.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер го повика денеска актуелниот премиер Дејвид Камерон, да ја поддржи новата влада во Египет.

(ВИДЕО) Протести во Египет: Дете го остави светот без зборови!

Бриф - 08.07.2013

Малиот Али Ахмед зборува за родовата дискриминација, неправдата, економијата во државата и политиката на Египет, при што покажува неверојатно знаење и логика во своето размислување, а има само 12 ...

Крвопролевањата во Египет не престануваат

Денешен - 08.07.2013

Египетското Министерство за здравство потврди за 34 убиени во напад во близина на штабот на Рапубликанската гарда во Каиро.

Египетската армија повикува на прекин на протестите

Н.Македонија - 08.07.2013

Египетската армија ги повика денеска приврзаниците на соборениот исламистички претседател на Египет, Мохамед Морси да ги прекинат протестите, ветувајќи им дека нема да бидат правно гонети поради ...

Новинари од „Ал Џезеира“ избркани од прес-конференција во Каиро

Н.Македонија - 08.07.2013

Новинари на катарската телевизија „Ал Џезеира“ беа избркани од нивните колеги од прес-конференцијата на портпароли на египетската армија и полиција во Каиро во врска со убиството на десетици ...

Убиени повеќе од 30 луѓе на Морси

Н.Македонија - 08.07.2013

Најмалку 34 лица загинаа во судирите со полицијата и поддржувачите на сменетиот претседател на Еипет, Мохамед Морси, недалеку од зградата на Републиканската гарда во Каиро Во меѓувреме, египетската ...