TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПОДЕМ со повик да се игнорира референдумот

МКД - 16.09.2018

Извршниот одбор на ПОДЕМ едногласно ја потврдил одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на референдумот на 30 септември. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно несериозното и збунувачко референдумско прашање, ...

ПОДЕМ со повик да се игнорира референдумoт

А1 On - 16.09.2018

„Извршниот одбор на ПОДЕМ, на седницата одржана на 15.09.2018 година едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за ИГНОРИРАЊЕ на претстојниот референдум на 30-ти септември 2018 година.

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Макфакс - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

Стотици автобуси од внатрешноста како поддршка на маршот ,,ЗА европска Македонија“ во Скопје

AKO - 16.09.2018

Голема колона поддржувачи на референдумот маршираа низ улиците на Скопје , за да дојдат пред седиштетото на ЕУ. Низ улиците може да се забележат стотици автобуси паркирани од двете страни на булеварите, со кои дојдоа приврзаниците на СДСМ и на ...

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Точка - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

„Подем“ повика на игнорирање на референдумот

Курир - 16.09.2018

Извршниот одбор на „Подем“ на вчерашната седница едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за игнорирање на претстојниот референдум на 30 септември 2018 година. „Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно ...

Кавадарчан(к)и за референдумот

CivilMedia - 16.09.2018

ЦИВИЛ Медиа ги праша граѓан(к)ите на општина Кавадарци каков е нивниот став во однос на референдумот. Дел од граѓан(к)ите немаат коментари околу референдумот, но се надеваат на позитивни промени.

Независност 1991 и референдум 2018

Независен - 16.09.2018

Никола Поповски Овој септември Македонија одбележа 27 години од својата независност прогласена во 1991 година. Во таа не толку далечна 1991 година, во неделата на 8 септември на многу гласачки места и по селата и градовите луѓето славеа цел ден.

Aнализа на Протоереј Љупче Петрески: “ДАЛИ СУДОТ ЌЕ ГО ИСПОЧИТУВА СУДОТ”

Маркукуле - 16.09.2018

(Aнализа на Протоереј Љупче Петрески) „Истражувајќи“ налетав не една одлука на Уставниот суд од 2010 г. во врска со некаква иницијатива на Светскиот македонски конгрес за менување на некои членови во законот за Референдум. Небитно во случајов.

Јакшиќ: Сите оние кои повикуваат на бојкот, собираат евтини националистички поени

Фокус - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Пендаровски: И на тие што ќе гласаат против и на тие што нема да гласаат воопшто, ништо нема да им фали по 30-ти ...

Фокус - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Антонијо Милошоски: Уставот ми е подраг од било кој политички лидер!

Фокус - 15.09.2018

Пратеникот на редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски им стави јасно до знаење на сите политички партии дека ќе бојкотира за референдумот. Исто така, тој посочи дека уставот ми е подраг од било кој политички лидер.

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот расте од ден на ден

Либертас - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Либертас - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

А1 On - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

ВИДЕО: Пратениците од коалицијата „ЗА европска Македонија“ меѓу граѓаните на Скопје

А1 On - 15.09.2018

Пратениците од коалицијата За европска Македонија денеска, во Скопје, разговараа со граѓаните на главниот град, на улица, на плоштад, пред продавничка, делејќи информативен материјал за значењето на рефереднумот ЗА македонската иднина и придобивките ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот расте од ден на ден

+инфо - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Пратениците од коалицијата ЗА европска Македонија меѓу граѓаните на Скопје

ТВ21 - 15.09.2018

Пратениците од коалицијата За европска Македонија денеска, во Скопје, разговараа со граѓаните Скопје, делејќи информативен материјал за значењето на рефереднумот ЗА македонската иднина и придобивките од членството во ЕУ и НАТО.

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

Press24 - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Прес на Коалцијата за Европска Македонија во Битола

Тера - 15.09.2018

„ Европската Унија и НАТО не повикуваат. Бидете горди на тој факт! Европа и светот ги отворија вратите за Македонија, седнуваме на големите маси, рамо до рамо со најсилните земји во светот, рамноправни, поддржани од нашите сојузници.

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот расте од ден на ден

Независен - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Вечер - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Алсат М: Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Слободен Печат - 15.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот, објавува Алсат М повикувајќи се на извори во безбедносните органи. Иако нивните активности официјално не се познати, неофицијално се дознава дека нивната дејност може да ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот расте од ден на ден

1tv - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

CivilMedia - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Локално - 15.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

1tv - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

Локално - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот расте од ден на ден

Слободен Печат - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

1tv - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Поенти референдум: Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Слободен Печат - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Јакшиќ: Неуспешен референдум ќе ја закова Македонија на европската периферија

Локално - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Вечер - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

Вечер - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Цветанов до членовите на ВМРО-ДПМНЕ: Слушам се бара личните карти да ги оставите во штабовите, не сте робови, режимот ...

Слободен Печат - 15.09.2018

Референдумот не е парламентатни или било какви избори и борба за власт помеѓу партиите.Референдумот е ваш глас за ЕУ и НАТО. Ваш глас за иднината на Македонија! Затоа не подлегнувајте на закани и притисоци.

Останете будни!

CivilMedia - 15.09.2018

Денеска продолжуваме со објавување на излагањата на учесничките и учесниците на јавниот настан „Патриотизам – ДА, национализам – НЕ!“ што се одржа вчера. Во меѓувреме погледнете ги веќе објавените пораки на Ѕвездан Георгиевски , Санта Аргирова , ...

Рашковски: За референдумското прашање

Бриф - 15.09.2018

Последен обид за спречување на несомнено успешниот референдум е оспорување на уставноста на референдумското прашање преку “ненасилните уставобранители” кои го напаѓаат истото преку “мисловни активности”.

Поенти референдум: Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен

Локално - 15.09.2018

Референдумот е најмоќна демократска алатка, гласот на граѓаните е конечен. Граѓанска должност е да се учествува во градењето на македонската иднина преку гласање на референдумот, се дел од пораките што ги упатија вчера поддржувачите на референдумот.

Велешани со поделени мислења за референдумот

CivilMedia - 15.09.2018

„Референдумот ќе биде успешен за подобар проспоритет и за доброто на младите“, вели еден велешанец на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, што мисли за референдумот. Граѓаните на Велес се со поделени мислења, дел од нив го подржуваат референдумот а дел од нив ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

Стандард - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Пендаровски: Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден

MTM - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

ПЕНДАРОВСКИ: „ЗА“ во пораст, и да останете дома, после 30-ти ништо нема да ви се случи

Денешен - 15.09.2018

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку пати поголем од бројот на тие што ќе гласаат „против”, изјави денеска Стево ...

Јакшиќ: Со референдумот Македонците ќе изберат иднина која ќе биде подобра од онаа во времето на Филип и Александар

Фактор - 15.09.2018

Со референдумот, Македонците не го купуваат своето членство во две моќни организации, како што сакаат националистите да ја претстават состојбата. Со референдумот тие доброволно ќе ја изгласаат својата иднина, која секако дека ќе биде подобра од ...

“Пред да излезете да гласате на референдум размислете за овие работи” (ВИДЕО)

Маркукуле - 15.09.2018

Помеѓу многубројните спотови, билборди, платени реклами на Владата и Собранието за поддршка на референдумот на 30-ти септември, наидовме и на ова видео кое вирално се прошири на социјалните мрежи.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Фокус - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговори со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

МКД - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Милошоски: Нема потреба граѓаните да излегуваат на референдумот

Фокус - 14.09.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во вечерашната дебата на ТВ 24 рече дека Владата незаконски го распишала референдумот со незаконито повеќзначно прашање. -Нема потреба граѓаните да излегуваат на референдумот и да дадат легитимитет на ...

Цветанов до вмровците: Слушам дека од партија ви барале да ги оставите личните карти како гаранција дека нема да ...

Фокус - 14.09.2018

Поранешниот директор на Агенцијата за спречување на перење на пари, Ване Цветанов вечерва објави дека слушнал дека ВМРО-ДПМНЕ бара од своите членови да ги остават своите лични карти и пасоши во штабот како гаранција дека нема да излезат не ...

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Алсат-М - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Либертас - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

А1 On - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Ќе почнете преговори со ЕУ само ако го спроведете Договорот со Грција

+инфо - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Мојата обврска да апстинирам

Либертас - 14.09.2018

Немам сомнеж дека Референдумот „ќе успее“ и дека „ќе нѐ биде”. Начинот на кој ќе се постигне тој „успех“ и нашето „биднување“ е мојот финален аргумент зошто сум обврзан да апстинирам „There are no geographical solutions to an emotional problem“ – ...

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Либертас - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Средба на градоначалникот Мерко со невладиниот сектор во Струга

А1 On - 14.09.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко денеска имаше средба со претставници на невладиниот сектор на која дискутираа за претстојниот референдум што ќе се одржи на 30. септември и за придобивките од членството на Македонија во Европската унија ...

Чии аргументи ќе прифатат Македонците за референдумот?

Р.С.Европа - 14.09.2018

Македонските граѓани имаат различни мислења за тоа дали пораките од странските претставници имаат влијание на нивниот став околу референдумот. Повеќето велат дека веќе имаат оформен став дали ќе излезат да гласаат, но има и такви кои велат дека ...

Говорот на Премиерот Заев во Европски Парламент на македонски јазик(видео)

AKO - 14.09.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на Европскиот Парламент имаше свое обраќање пред европратениците на парламентарната сесија на парламентот во Стразбур.

Милошоски: Нема потреба граѓаните да излегуваат на референдумот

Press24 - 14.09.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски вечерва на дебата на ТВ24 кажадека Владата незаконски го распишала референдумот со незаконито повеќзначно прашање. -Нема потреба граѓаните да излегуваат на референдумот и да дадат легитимитет на ...

Кому му се потребни мрачните сценарија?

Н.Македонија - 14.09.2018

Одредени апокалиптични пораки што ги испраќаат политичарите, и домашните и странските, за тоа што ќе се случи доколку во Македонија референдумот закажан за 30 септември не добие зелено светло од народот, помалку или повеќе создава привид на страв и ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Стандард - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Независен - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Бриф - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

1tv - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Слободен Печат - 14.09.2018

Тој потсетува дека членките на ЕУ одлучија во јуни да ги отворат преговорите за една година, и веќе е започнат скрининг процесот за се да биде подготвено за следниот јуни кога министрите треба да донесат нова одлука.

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Слободен Печат - 14.09.2018

Референдумот на 30 септември е референдум за втора независност, порача Заев во Европскиот парламент каде се обрати на македонски јазик што е прво обраќање на македонски премиер на мајчин јазик во европскиот пратенички дом.

АЛСАТ М: Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

Бриф - 14.09.2018

Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена се движат низ земјава.

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

Локално - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

CivilMedia - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

Анкета: Дали сте доволно информирани за да формирате личен став во врска со референдумот?

Точка - 14.09.2018

Како и за се друго во животот, пред да донесеме каква било одлука, треба да бидеме информирани. Некои одлуки ги носиме лесно, некои без двоумење, некои ни го менуваат денот, а некои животот.

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Локално - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

Негативен референдум ќе ги загрози пензиите

Независен - 14.09.2018

Економските аналитичари укажуваат дека неуспешен референдум би имал исклучително негативни последици врз економијата. Иако официјалните институции досега говореа само за придобивките од евроатлантските интеграции, негативното сценарио го отвори ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

MTM - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот?

24Инфо - 14.09.2018

Руски службеници низ Македонија агитираат за бојкот на референдумот? Високи руски службенци се дојдени во Македонија непосредно пред референдумот. Алсат М од извори во безбедносните органи дознава дека неколку функционери од Русија веќе неколку дена ...

Цветанов: Ќе оставаат лични карти по штабови за да не гласаат

Фактор - 14.09.2018

Поранешниот директор на Агенцијата за спречување на перење на пари, Ване Цветанов вечерва објави дека слушнал дека ВМРО-ДПМНЕ бара од своите членови да ги остават своите лични карти и пасоши во штабот како гаранција дека нема да излезат не ...

Жбогар: Почеток на преговорите со ЕУ само ако се спроведе договорот со Грција

еМагазин - 14.09.2018

Отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ следниот јуни ќе биде можно само доколку договорот со Грција е целосно имплементиран, вели Самуел Жбогар, амбасадорот на ЕУ во Скопје во интервју за регионалниот веб-портал „Јуропијан Вестерн Балканс“.

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

МКД - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, неофицијално дознаваме дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Мојата обврска да апстинирам

Deutsche Welle - 13.09.2018

Немам сомнеж дека Референдумот „ќе успее“ и дека „ќе нѐ биде”. Начинот на кој ќе се постигне тој „успех“ и нашето „биднување“ е мојот финален аргумент зошто сум обврзан да апстинирам. Колумна на Арсим Зеколи.

Во 1991 пред референдумот повеќето биле „за“ ама не верувале во успешен исход

Окно - 13.09.2018

Во август 1991, еден месец пред историскиот Референдум за самостојност на Македонија, со колешката Валентина Велевска го тестиравме референдумското прашање во можеби единствените истражувања на јавното мислење во тоа време.

Бранко (им) одржа лекција!

Либертас - 13.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и ...

Бранко (им) одржа лекција!

+инфо - 13.09.2018

Е те, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка само-рефлексија, веројатно развиена после неколку ...

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

Либертас - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, порталот МКД.мк неофицијално дознава дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Р.С.Европа - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

Стево Пендаровски вечерва во „Само Вистина“

Канал5 - 13.09.2018

Почитувани гледачи, четврток требаше да биде ден за жесток дуел со две спротивни вистини за претстојниот референдум Почитувани гледачи, четврток требаше да биде ден за жесток дуел со две спротивни вистини за претстојниот референдум, за пораките на ...

Стево Пендаровски во „Само Вистина“

Канал5 - 13.09.2018

На три дена пред Букурешкиот самит на Нато ,каде бевме одбиени, односно на 31 март 2008-ма, Груевски и Црвенковски се согласија за предлогот Република Македонија(Скопје). Бев записничар од таа средба и тој записник стои во архивата на Претседателот, ...

Иванов на 30. септември ќе биде во Скопје - не се знае дали ќе гласа на референдумот

Press24 - 13.09.2018

И покрај гласините дека претседателот Ѓорѓе Иванов нема да биде во Скопје на 30. септември кога треба да се одржи референдумот, сепак, неофицијално, МКД.мк дознава дека претседателот од САД ќе се врати на 29. септември.

Бранко (им) одржа лекција!

iPortal - 13.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и ...

Бранко (им) одржа лекција!

Локално - 13.09.2018

пишува: Сашо Орданоски – објавено на Civilmedia.mk Ете, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка ...

Бранко (им) одржа лекција!

Слободен Печат - 13.09.2018

Е те, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка само-рефлексија, веројатно развиена после неколку ...

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Таратур - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

Иванов за референдумот ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа

Слободен Печат - 13.09.2018

Според досегашните информации, на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија. Неофицијално мкд.мк дознава дека од САД Иванов ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе да гласа на референдум ...

Сакаат да не постои Македонија!

CivilMedia - 13.09.2018

„Ние сме да не се промени (името – н.з)“, вели еден граѓанин на Неготино на прашањето на ЦИВИЛ Медиа: Каков е неговиот став за референдумот? „Мислам дека ќе има промени. Ние слушаме дека ќе се зборува и учи на друг јазик.

Македонија нема друг пат!

CivilMedia - 13.09.2018

„Во пресрет на 30-ти септември, Македонија е исправена пред демократската алатка – референдум каде што луѓето ќе можат да се изјаснат дали се ’за’ или ’против’ Договорот со Грција“, вели колумнистот и активист, Ненад Јовановиќ, во изјавата за ЦИВИЛ ...

Во Тирана одржана конференција со заклучоци колку е добро да се откаже Македонија од уставното име

Курир - 13.09.2018

Албанските интелектуалци од Албанија денеска ги повикаа граѓаните на Македонија да му кажат ”ДА” на референдумот на 30 септември, јавува Журнал . На организираната тркалезна маса тие нафрлија неколку тези од од перспектива на граѓани на Албанија, ...

Бранко (им) одржа лекција!

CivilMedia - 13.09.2018

пишува: Сепак, добро е, бидејќи откако единствениот жив поранешен претседател на државата сосема премолчи неколку други историски ситуации во општеството, барем за оваа „се освести“, за со својот збор да даде драгоцен придонес во жестоката дебата ...

Набљудувачите на ЦИВИЛ ќе се сретнат во Скопје

CivilMedia - 13.09.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода организира семинар за обука и координација на 28 долгорочни набљудувачи на референдумот од целата земја, во хотел Сити Парк, Скопје, в недела, на 16 септември. Поголем дел од овие набљудувачи веќе се во функција од 10 ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев во Стрaзбур: Голема чест, и историски ден е можноста еден македонски премиер да се обрати пред ...

Бриф - 13.09.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска, на покана на Европскиот Парламент имаше свое обраќање пред европратениците на парламентарната сесија на парламентот во Стразбур.

Референдумот ги „живна“ старите волци: Црвенковски и Георгиевски напомош на Заев

еМагазин - 13.09.2018

Македонија е пред историски искушенија со оглед на тоа што македонските граѓани на 30 септември треба да одлучат дали името на земјата ќе се преименува во Република Северна Македонија. Важноста на овој момент ги врати во јавноста и подзаборавените ...

Во Тирана одржана конференција со заклучоци колку е добро да се откаже Македонија од уставното име

Маркукуле - 13.09.2018

Албанските интелектуалци од Албанија денеска ги повикаа граѓаните на Македонија да му кажат ”ДА” на референдумот на 30 септември, јавува Журнал . На организираната тркалезна маса тие нафрлија неколку тези од од перспектива на граѓани на Албанија, ...

Заев: Овој историски момент е поголем од нас, за иднината на нашите деца се работи (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2018

Време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината, порачува премиерот Зоран Заев во видео обраќањето во кое вели дека независноста и слободата се стремежите за кои „нашиот народ се бореше низ славното минато“.

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

24 Вести - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца (видео)

Либертас - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Сител - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Канал5 - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(Видео) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Макфакс - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 1991-та, беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, ...

Власта и опозицијата да бидат заедно за иднината на државата

ТВ21 - 12.09.2018

За иднината на државата и за иднината на следните генерации власта и опозицијата треба да бидат заедно. Со договорот со Грција се заштитени македонскиот јазик и идентитет, а придобивките од влезот во НАТО и во ЕУ се огромни, како од безбедносен така ...

Во Кичево на референдумот можат да гласаат 50.027 граѓани

Сител - 12.09.2018

Општинската изборна комисија во Кичево за претстојниот референдум ќе биде во ист состав како и за време на локалните избори, исто така ќе има и ист број на избирачки места 120, но овој пат ќе бидат само преставници од администрацијата, без ...

(ВИДЕО) Заев: Стоиме пред најголемиот предизвик во историјата на нашата земја, да кажеме да за стабилна и сигурна ...

А1 On - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 91., беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, рече ...

Во Кичево на референдумот можат да гласаат 50.027 граѓани

Press24 - 12.09.2018

Општинската изборна комисија во Кичево за претстојниот референдум ќе биде во ист состав како и за време на локалните избори, исто така ќе има и ист број на избирачки места 120, но овој пат ќе бидат само преставници од администрацијата, без ...

Премиерот Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Press24 - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

Слогани за глас, слогани за спас

Н.Македонија - 12.09.2018

Неинвентивни, истрошени, контрадикторни на моменти и збунувачки слогани и пароли го обележаа почетокот на политичката кампања пред претстојниот референдум што треба да се одржи на 30 септември на кој граѓаните ќе одговорат на прашањето: „Дали сте за ...

Заев со обраќање до граѓаните на Република Македонија

Република - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет и првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца (видео)

1tv - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Точка - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември 1991-та, беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и независна држава, ...

(ВИДЕО) Заев: Народе мој, време е!

iPortal - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Шеталиште - 12.09.2018

Видео обраќање на премиерот Зоран Заев за референдумот. „Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет и првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

CivilMedia - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(ВИДЕО) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас

Независен - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев со видео обраќање: Народе мој, време е да бидеме храбри, ние одлучуваме

Мета - 12.09.2018

Народе мој, време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината, вели премиерот Зоран Заев во видео обраќање до граѓаните по повод претстојниот референдум на 30 септември, објави владината прес-служба.

(ВИДЕО) Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Бриф - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

Локално - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

(Видео) Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

Слободен Печат - 12.09.2018

Тој додава дека „во преговорите и со договорот ние ги зачувавме нашиот јазик и националност, нашата култура, ја зачувавме и нашата историја. Но, со успешен референдум ние како држава ќе ја осигуриме засекогаш и нашата иднина". Независност и слобода.

Николоски: Огромно мнозинство од Македонците е против Договорот од Преспа

Вечер - 12.09.2018

Во своето гостување во Отвореното студио на телевизија Алфа, потпретседателот на најголемата опозициска партија, Александар Николоски истакна дека само мал дел од етничките Македонци го прифаќаат Договорот од Преспа.

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас

OhridNews - 12.09.2018

Време е да бидеме храбри и да гледаме кон иднината! Ова, меѓу другото, го истакнува премиерот Зоран Заев во видео обраќањето до нацијата по повод претстојниот ...

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас (ВИДЕО)

Стандард - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Уставот е обезвреднет: Со манипулација сакате да ги излажете луѓето да излезат на референдум?

Република - 12.09.2018

Колку бесрамно манипулираат дека референдумот бил за зачленување во ЕУ. Така бе, со манипулација сакате да ги убедите луѓето да излезат на референдумот? Не ви е срам, барем малку, толку очигледно да манипулирате? Ако ова беше референдум за ...

Поенти референдум: Власта и опозицијата да бидат заедно во клучните моменти

Вечер - 12.09.2018

Власта и опозицијата да бидат заедно бидејќи се работи за иднината на државата и за иднината на следните генерации. Направен е компромис со Грција, но со договорот се заштитени македонскиот јазик и идентитет, а придобивките од влезот во НАТО и ЕУ се ...

Со прстот в уста!

Вистина.мк - 12.09.2018

30 септември полека се ближи. Доаѓа денот „Д“ , судниот ден за Македонија, денот на одлука за македонскиот народ, хамлетовската разрешница: „Да се биде или не“? СДС наголемо тера кампања за „ЗА“ референдум! Од неубедливи говори, до ступидни ...

Николоски: Огромно мнозинство од Македонците е против Договорот од Преспа

Курир - 12.09.2018

Во своето гостување во Отвореното студио на телевизија Алфа, потпретседателот на најголемата опозициска партија, Александар Николоски истакна дека само мал дел од етничките Македонци го прифаќаат Договорот од Преспа.

Заев: Овој историски момент е поголем од сите нас, се работи за иднината на нашите деца

MTM - 12.09.2018

На 30 септември, на референдумот, ние одлучуваме. Овој историски момент е поголем од нас, од нашите партии, кавги или лични интереси. За иднината на нашите деца се работи. Да излеземе сите на референдумот, за европска Македонија, наведува меѓу ...

Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи

24Инфо - 12.09.2018

Заев: Овој историски мoмент е поголем од сите нас, за иднината на нашите деца се работи Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој ...

Николоски: Огромно мнозинство е против договорот, на 30 септември народот знае што треба да прави

Денешен - 12.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во oтвореното студио со Искра Коровешовска уште еднаш го потврди цврстиот став на опозицијата, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ е против како што вели капитулантскиот договор за промена ...

Утрово се обрати премиерот Зоран Заев до македонската нација: Моќна порака на храбриот Заев

Centar - 12.09.2018

Независност и слобода. Тоа се стремежите за кои нашиот народ се бореше низ славното минато. 8 септември деведесет-и-првата (91-та), беше остварување на тој идеал, историски ден кога граѓаните, на референдум, избраа иднина во своја, самостојна и ...

Македонија - поделена земја пред референдумот

Deutsche Welle - 11.09.2018

Македонија е длабоко поделена во пресрет на референдумското гласање на 30 септември, пишува весникот „Франкфуртер Рундшау“ во репортажа од Скопје. Притисокот од водечките европски политичари насочен кон ВМРО-ДПМНЕ.

Злобната-гробна претседателска баба

Окно - 11.09.2018

Не издржа г. Ѓорге Иванов. Се трудеше, не дека не, да не кажува јасно и официјално, а особено не искрено, што е неговиот став за референдумот – барем додека и неговата партија не ја расчисти сопствената длабока конфузија и не излезе со некаков ...

Кампања за Референдум 2018: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Либертас - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Руски рулет со ќор-фишеци

+инфо - 11.09.2018

Малку се претерува со заплашувањето дека сега ќе дојдат Русите во Македонија и дека ќе успеат да го блокираат целиот процес што ветува напредок на државата, а и самата Москва не би одела толку далеку само за да ја спречи интеграцијата на земјава во ...

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 11.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум.

Анализа на Канал 5: Битката на референдумот ќе биде цензусот

Канал5 - 11.09.2018

На помалку од три недели до референдумот, во јавноста веќе се прават калкулации за можниот исход. Гоце Михајлоски со информации и анализа за исходот на ...

Битолската СДСМ ги повика младите да излезат на референдум

Тера - 11.09.2018

– Пристапот до младинските програми на ЕУ за младите од Македонија ќе значи можност за студирање на најдобрите универзитети во Европа и развивање на вештините неопходни за активно учество на пазарот на трудот.

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Н.Македонија - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

И „Викиликс“ се вклучи во игра

Н.Македонија - 11.09.2018

Официјално, од 10 септември, со одлука на Собранието на РМ, во Македонија тече кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември, а на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на договорот меѓу ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Слободен Печат - 11.09.2018

Пристапот до младинските програми на ЕУ за младите од Македонија ќе значи можност за студирање на најдобрите универзитети во Европа и развивање на вештините неопходни за активно учество на пазарот на трудот.

Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

CivilMedia - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Референдум 2018: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

1tv - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Независен - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

На претседателот нема кој да му оди на Водно

iPortal - 11.09.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, кон крајот на овој месец – кога референдумската кампања во земјава ќе биде пред својот финиш – ќе ги спакува куферите и ќе замине на пат во Њујорк, каде што ќе се обрати последен пат пред Генералното собрание на ОН.

Мажоретките на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 11.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: -Човек да не поверува, но раководството на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го соопшти ставот на партијата во врска со закажаниот референдум.

Поенти референдум: Членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади

Локално - 11.09.2018

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, членството во НАТО и ЕУ гарантира подобар живот за сите млади, сигурна перспектива, еднакви шанси за сите, зголемена вработеност кај младите, развој на претприемачкиот дух и квалитетно ...

На претседателот нема кој да му оди на Водно

Независен - 11.09.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, кон крајот на овој месец - кога референдумската кампања во земјава ќе биде пред својот финиш - ќе ги спакува куферите и ќе замине на пат во Њујорк, каде што ќе се обрати последен пат пред Генералното собрание на ОН.

Референдум: Кампањата „за“ речиси ја збриша кампањата „против“

Независен - 11.09.2018

Слободанка Јовановска Кампањата „за“ речиси ја збриша кампањата „против“. Иако и натаму поголем број од граѓаните не го сакаат договорот со Грција, тие што јавно водат битка да пропадне референдумот изминатата недела се најдоа на маргините на ...

Руски рулет со ќорфишеци

Слободен Печат - 11.09.2018

Малку се претерува со заплашувањето дека сега ќе дојдат Русите во Македонија и дека ќе успеат да го блокираат целиот процес кој ветува напредок на државата, а и самата Москва не би одела толку далеку само за да ја спречи интеграцијата на земјава во ...

ЛП: Граѓаните на 30 септември да го поддржат членството во НАТО и ЕУ

МКД - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

Злобната-гробна претседателска баба

+инфо - 10.09.2018

Всушност, и да нема апсолутно никаква друга придобивка, освен со успехот на референдумот да се испратат во неславната политичка историја на Македонија ликови како овој државник-несреќник од Ѓорѓе Иванов, би вредело барем еден милион жени и мажи од ...

Московски игри за неуспешен референдум?

Р.С.Европа - 10.09.2018

Од Русија со пораки дека на референдум народот ќе одлучи за иднината на Македонија, но експертите велат дека на Русија ѝ е важна иднината на Македонија само од аспект на ширењето на НАТО кон руските граници.

Злобната-гробна претседателска баба

Либертас - 10.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Не издржа г. Ѓорге Иванов. Се трудеше, не дека не, да не кажува јасно и официјално, а особено не искрено, што е неговиот став за референдумот – барем додека и неговата партија не ја ...

Либерална партија: Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат Македонија кон НАТО и ЕУ

А1 On - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

ИК на ЛП: Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат РМ кон НАТО и ЕУ

Либертас - 10.09.2018

Соопштение на ЛП Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука ...

Во 1991 пред референдумот за самостојност повеќето биле „за“ ама не верувале во успешен исход – архивска анкета на ...

Сакам да кажам - 10.09.2018

Во август 1991, еден месец пред историскиот Референдум за самостојност на Македонија, со колешката Валентина Велевска го тестиравме референдумското прашање во можеби единствените истражувања на јавното мислење во тоа време.

Либералната партија ги повикува граѓаните да го поддржат референдумот

Макфакс - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

Власта решителна, опозицијата неодлучна, гостите со јасна порака

Н.Македонија - 10.09.2018

Одбележувањето на една сосема нејубилејна годишнина од референдумската одлука за независност на Република Македонија (27 години), во деновите околу историскиот 8 Септември, се чини дека го претвори Скопје во најатрактивна дестинација за ...

Да се биде набљудувач на ЦИВИЛ

CivilMedia - 10.09.2018

Да се биде набљудувач на ЦИВИЛ подразбира објективност, неутралност, одговорност и посветеност. Тие се мобилни и постојано се во контакт со граѓанките и граѓаните и ги информираат за нивното право на глас.

Злобната-гробна претседателска баба

CivilMedia - 10.09.2018

пишува: Имено, како што е познато, во честитката до нацијата, во која го велича референдумот за осамостојување на Република Македонија од 1991 г., Иванов уфрли и една ваква, наводно итра, а всушност бедна инфектива: „Во очи на тој историски ...

Андов: Во 1991 не бевме држава, затоа немаше странски политичари

Независен - 10.09.2018

Американскиот сенатор Рон Џонсон, кој деновиве е во посета на Македонија, им порача на македонскиот граѓани да излезат и да го искористат правото за гласање на референдумот за името. Со тоа, смета гостинот на САД, ќе се стави до знаење дека ја ...

Заев избра позитивна кампања, бара патриоти за референдумот

Независен - 10.09.2018

- Очите на цела меѓународна јавност ги свртевме кон нас со тоа што на мудар и трпелив начин, од земја генератор на криза, Македонија ја претворивме во мотор на развој на регионот. Сега имаме отворен пат за напредок преку подадените раце за членство ...

Злобната-гробна претседателска баба

Слободен Печат - 10.09.2018

Да се однесуваше така Глигоров за референдумот во 1991 г., како што тој се однесува сега, Иванов уште ќе беше надежен, иако подостарен интелектуалец од редовите на комунистичката партија на Македонија. Не издржа г. Ѓорге Иванов.

Дерала: Учеството на ЦИВИЛ е пресудно

CivilMedia - 10.09.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода , во моментов, соработува на терен со повеќе десетици луѓе, низ целата земја. Тоа се луѓе коишто ја скенираат состојбата веќе подолго време, во контекст на референдумот.

ДУИ почнува референдумска и партиска кампања

Независен - 10.09.2018

Демократската унија за интеграција ги ангажира сите свои потенцијали за мобилизацијата на албанското гласачко тело за претстојниот референдум. По промоцијата на централниот штаб на партијата, на чело со Атила Реџепи, утврдено е основањето на ...

Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат РМ кон НАТО и ЕУ

Вечер - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

Либералната партија ги повикува граѓаните да го поддржат референдумот

Точка - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

ЛП: Граѓаните да ја искористат можноста и на 30 септември да ја поддржат РМ кон НАТО и ЕУ

Слободен Печат - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

Цуцуловски: Прошетаа сите дипломати и државници, но никој не даде гаранција дека Грција нема да не блокира

Курир - 10.09.2018

Профеосорот Љубомир Цуцуловски реагираше на пораките кои досега ги пратија дипломатите кои дојдоа во Македонија, тој вели дека тие порачале дека евентуален успешен референдум е само еден од многуте други предуслови кои државата мора да ги исполни за ...

Цуцуловски: Која е смислата да се излезе на референдум, кога тој не претставува никаква гаранција?

Република - 10.09.2018

– После неодамнешната прошетката на луѓето од ЕУ и НАТО работите стануват појасни. Би можело да се рече дека станаа сосема јасни, особено по посетата на германската канцеларка Ангела Меркел.

Допрва ќе гледаме „валкана“ кампања за референдумот за името

еМагазин - 10.09.2018

Додека во судница ечат „бомби“ за тоа како работела претходната власт, во јавноста се почесто излегуваат видео снимки за тоа како работи актуелната власт. Последна во низата е видео снимката на која градоначалникот на Демир Хисар, Марјанче ...

Либералната партија ги повикува граѓаните да го поддржат референдумот

Centar - 10.09.2018

Свесни за предизвиците при имплементацијата на преспанскиот договор, но и за потребните чекори за остварување на националните стратешки цели, Либералната партија сака да даде придонес кон донесувањето на тешката, но правилна одлука за сегашноста и ...

Видео: Протекоа снимки – еве што зборувале околу референдумот и преговорите за името челниците на Дпмне

Centar - 10.09.2018

Сите политички партии и лидери, речиси во еден глас, со години повикуваа на референдум. Референдумот е пред нас! На 30 септември заедно одлучуваме за македонската иднина во ЕУ и НАТО, порачаа од Коалицијата Заедно за европска Македонија, објавувајќи ...