TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 12 милиони заразени во САД , да не се патува за Денот на благодарноста

Канал5 - 22.11.2020

Во Соединетите држави, повеќе од 12 милиони луѓе до сега се заразени со коронавирус. Вирусот се шири брзо во последните неколку недели, со земјата каде што на 10 ноември имало 10 милиони случаи , а на 15 ноември 11 милиони случаи.

Во Индија над 45.000 нови позитивни и над 500 смртни случаи

24 Вести - 22.11.2020

Во Индија, во последните 24 часа се потврдени 45.209 нови случаи на коронавирус. Најмалку три индиски држави – Раџастан, Маѓиа Прадеш и Гуџарат – воведоа ноќен полициски час во многу градови.

Рекорден број новозаразени во Грција и во Турција, на сила се строги мерки

Канал5 - 22.11.2020

Грција објави рекорден дневен биланс на жртви од ефектите на ковид-19, а Турција забележа најголем број на заразени од почетокот на епидемијата. Грција вчера пријави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот, бидејќи болниците во северниот дел ...

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

ТВ21 - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Кина регистрираше нови 17 случаи на коронавирус

ТВ21 - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Нови 28.337 заразени и 562 починати од Ковид-19 во Италија

Фокус - 22.11.2020

Во Италија во последните 24 часа регистрирани се 28.337 нови случаи на заразени со корона вирус, а починаа 562 лица. Изминатиот ден беа тестирани 188.747 луѓе, пренесе Ројтерс. На дневно ниво расте бројот на починати, а се зголемува и бројот на оние ...

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

24 Вести - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Грција 103 лица починаа од корона вирусот, а 1.498 се заразени

Фокус - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

24 Вести - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени. Од новите случаи 305 се во Солун, 218 во областа Атика, поширокиот регион ...

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

24 Вести - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

Сител - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Сител - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Рекорден број новозаразени во Грција и во Турција, на сила се строги мерки

Нетпрес - 22.11.2020

Грција вчера објави рекорден дневен биланс на жртви од Ковид-19, Турција забележа најголем број на заболени од почетокот на епидемијата. Грција објави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот во саботата, бидејќи болниците во северниот дел на ...

Карантинот не помага во борбата со Ковид-19: Истражувањето покажало од што зависи смртноста од вирусот

Press24 - 22.11.2020

Во четвртокот беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои што пријавиле намалку по 10 ...

Русија трет ден по ред регистрира над 24.000 новозаразени, Индија со повеќе од 45.000 нови случаи

Слободен Печат - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Русија се евидентирани 24.581 новозаразени со коронавирусот, а дневните биланси ја надминуваат бројката 24.000 трет ден по ред, објави денеска рускиот центар за кризи.

Над 1.000 нови случаи на ковид-19 во Словенија, речиси 30 проценти од тестираните се позитивни

Слободен Печат - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

А1 On - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Макфакс - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Словенија 30 проценти од тестираните се позитивни на коронавирус

А1 On - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од корона вирус

Независен - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Независен - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

А1 On - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Слободен Печат - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

Коронавирусот се враќа во Кина, 17 новозаразени за еден ден

+инфо - 22.11.2020

Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет случаи се со потекло од странство. Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска ...

Речиси половина од направените тестови се позитивни, Прилеп и Тетово надминаа 1000 активни случаи

А1 On - 22.11.2020

Речиси половина од направените тестови за Ковид-19 во последното деноноќие се позтивни. Направени се 2553 теста, со позитивен резултат се 1112 или 44 проценти. Најголема бројка на новозаразени на дневно ниво и натаму има Скопје кој денеска има 321 ...

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

А1 On - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Независен - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на корона вирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Слободен Печат - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

А1 On - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Нетпрес - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Италија повеќе од 28.000 новозаразнеи, починаа 562 пациенти

Независен - 22.11.2020

Во италија во последните 24 часа регистрирани се 28.337 нови случаи на заразени со корона вирус, а починаа 562 лица. Изминатиот ден беа тестирани 188.747 луѓе, пренесе Ројтерс. На дневно ниво расте бројот на починати, а се зголемува и бројот на оние ...

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

А1 On - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени. Од новите случаи 305 се во Солун, 218 во областа Атика, поширокиот регион ...

Во Хрватска нови 3.308 заразени, починаа 49 пациенти

Независен - 22.11.2020

Во последните 24 часа забележани се 3.308 нови случаи со зараза од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска изнесува 19.985. Меѓу нив 2.031 пациент се на болничко лекување. Од нив на респиратор се 223 пациенти.

Повеќе од 12 милиони заразени во САД, да не се патува за Денот на благодарноста

Нетпрес - 22.11.2020

Во Соединетите држави, повеќе од 12 милиони луѓе до сега се заразени со ...

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Слободен Печат - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Словенија 30 отсто од тестираните имаат корона

+инфо - 22.11.2020

Од појавувањето на коронавирусот во Словенија, извршени се 477.277 тестирања, со вкупно 65.148 позитивни тестови. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Независен - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на корона вирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Калифорнија во полициски час, САД надмина 12 милиони заболени од Ковид-19

А1 On - 22.11.2020

Калифорнија го почна ограничениот, ноќен полициски час во обид да го сопре галопирачкото ширење на коронавирусот. Државата од западот на САД со последните бројки на новозаболени го надмина пикот од август – јавува Лос Анџелес Тајмс.

Во Франција 13.000 новозаразени и 215 починати

Нетпрес - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

Фактор - 22.11.2020

Денес во Србија се регистрирани нови 4.995 случаи на корона. Загрижува фактот што е регистриран најголем број на смртни случаи, па 31 лице ја загуби борбата со короната. Најкритична состојба е, сега традиционално, во Белград, каде се евидентирани ...

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Либертас - 22.11.2020

Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот. Повеќе од 2,1 милиони луѓе се заразени, а 48,732 починале од почетокот на ...

Карантинот не помага во борбата со Ковид-19: Истражувањето покажало од што зависи смртноста од вирусот...

Точка - 22.11.2020

Во четвртокот беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои што пријавиле намалку по 10 ...

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

24Инфо - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

Просечната возраст на заболените со Ковид-19 во Македонија е 44,2 години

еМагазин - 22.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 15. ноември покажуваат дека просечната возраст на заболените со Ковид-19 во Македонија е 44,2 години. „Возраста на заболените се движи од 0 до 99 години (просек – 44,2 години).

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Вечер Прес - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

4NEWS - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Либертас - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина Според последниот извештај на Националниот институт за ...

На секои 5 минути брзата помош носеше заразени лица во Битола, само последниот месец битката со Ковид-19 ја загубија 40 ...

4NEWS - 22.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Либертас - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Вечер Прес - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Курир - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

КОРОНА ВО ФРАНЦИЈА: Над 13.000 новозаболени, 215 лица починаа

Локално - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за борба против коронавирусот, а ...

Во Индија над 45 илјади нови позитивни и над 500 смртни случаи

Либертас - 22.11.2020

Во Индија, во последните 24 часа се потврдени 45.209 нови случаи на коронавирус. Најмалку три индиски држави – Раџастан, Маѓиа Прадеш и Гуџарат – воведоа ноќен полициски час во многу градови.

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Опсервер - 22.11.2020

– Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

4NEWS - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица ...

Словенија: 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

Денешен - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

24Инфо - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Либертас - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

24Инфо - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Опсервер - 22.11.2020

– Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

Либертас - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Курир - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Пресек од „недела до недела“: Во Македонија починаа 230 лица од коронавирус

Локално - 22.11.2020

Во Македонија во изминативе 7 дена почина 230 лица од коронавирус, рачунајќи од недела 15 ноември заклучно со денешниот ден. Рекордот го достигнавме во понеделник, 16 ноември кога забележавме 40 очинати лица, додека во петокот, 20 ноември, борбата ...

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Опсервер - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Опсервер - 22.11.2020

– Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

Опсервер - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

24Инфо - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

24Инфо - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Курир - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Нов раст на заразени во Словенија: Бројот на активни случаи надмина 20.000

Република - 22.11.2020

Во последните 24 часа во Словенија продолжува да расте бројот на заразени со корона вирусот. Во овој период во земјата се регистрирани 1.024 нови позитивни случаи, од 3.432 тестирани лица.

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Точка - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Словенија 30 отсто од тестираните имаат корона

Република - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Косово десет починати, 707 заболени од Ковид-19

Курир - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Опсервер - 22.11.2020

– Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Курир - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

24Инфо - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Вечер Прес - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

4NEWS - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

Вечер Прес - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Вечер Прес - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Н.Македонија - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Британија 18.662 новозаразени и 398 починати, во Франција 13.000 новозаразени и 215 починати

Frontline - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Карантинот не помага во борбата со Ковид-19: Истражувањето покажало од што зависи смртноста од вирусот

Centar - 22.11.2020

Во четвртокот беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои што пријавиле намалку по 10 ...

Рекордни бројки на починати во Грција и на заразени во Турција

Акцент - 22.11.2020

Грција вчера објави рекорден дневен биланс на жртви од Ковид-19, Турција забележа најголем број на заболени од почетокот на епидемијата. Грција објави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот во саботата, бидејќи болниците во северниот дел на ...

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

Frontline - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина .

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Вечер - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Карантинот не помага во борбата со Ковид-19, најново истражување кои фактори најмногу влијаат на големата смртност

Скопје1 - 22.11.2020

Во четвртокот беше објавено ново истражување за тоа кои се факторите кои што влијаат на смртноста од коронавирусот ширум светот. Пет француски научници од Универзитетот во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои што пријавиле намалку по 10 ...

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Магазин - 22.11.2020

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие влијаат на смртноста на короната ширум светот. Пет француски научници од универзитетите во Париз и Тулуз ги анализирале сите земји кои пријавиле најмалку 10 смртни ...

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

Frontline - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

Frontline - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Короната ексалира на Балканот: Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Centar - 22.11.2020

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432 тестирани лица, што значи дека позитивни се речиси 30 проценти.

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

MakPress - 22.11.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.157 нови случаи на коронавирус, а починале 215 лица, соопшти Министерството за здравство. Во Франција воспоставени се строги ограничувачки мерки за контрола на коронавирусот.

Во Словенија 30 отсто од тестираните позитивни на коронавирус

MakPress - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

MakPress - 22.11.2020

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет ...

Во Косово десет починати, 707 заболени и 550 излекувани од Ковид-19 последните 24 часа

MakPress - 22.11.2020

Во Косово во минатите 24 часа се регистрирани десет починати и 707 новозаболени од Ковид-19, а во истиот период како излекувани се евидентирани 550 пациенти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во Британија 18.662 новозаразени, 398 починати

MakPress - 22.11.2020

Велика Британија денеска пријави 18.662 нови случаи на коронавирус и 398 починати. Британската Влада соопшти дека 141 смртни случаи се вклучени во бројот на починати, што беше изоставено од вкупниот број во саботата поради грешка во обработката.

Во Грција 103 починати и 1.498 нови случаи на Ковид-19

MakPress - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција починаа 103 лица од Ковид-19, а намален е бројот на нови случаи во споредба со изминатите денови, односно регистрирани се 1.498 новозаразени, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24 Вести - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Телма - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Во светот досега од Ковид-19 заразени се 58 милиони луѓе, а починати 1,3 милиони

Фокус - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Во Грција починаа 108 заразени, за 24 часа

Фокус - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

ТВ21 - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Нов црн рекорд во Русија: Дури 24.822 заразени и 467 починати од Ковид-19 за 24 часа

Фокус - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

24 Вести - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

На секои 5 минути брзата помош носеше заразени лица во Битола, само последниот месец битката со Ковид-19 ја загубија 40 ...

ТВ21 - 21.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Најголем број заразени, освен во Скопје, има во Прилеп, Тетово, Куманово, Битола и Велес

Фокус - 21.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53.631, бројката на оздравени пациенти е 31.659, а на починати е 1.487. Во моментот пак има 20.485 активни случаи, од кои најголемиот дел, речиси ...

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

ТВ21 - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

Речиси 4 000 новозаразени со коронавирус во Бугарија, 129 починати

Канал5 - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 случаи. Во истиот период починале уште 129 лица и 1.061 се опоравиле, објави агенцијата БТА.

Денеска во светот се регистрирани над 58 милиони заболени со коронавирусот

Канал5 - 21.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус денеска надмина 58 милиони.Лоши биланси се бележат на сите континенти. Премиерот на Полска, Матеуш Моравиецки, денеска објави дека следната сабота ќе бидат повторно отворени трговскитње центри со цел да се ...

Бројката на заразени во Светот надмина 58 милиони

ТВ21 - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Светот надмина 58 милиони. Лошите бројки и растечки нови случаи има на сите континенти во моментов. Некои земји со денови веќе бележат рекорди на новозаразени, но и починати лица.

Црн ковид – рекорд во Грција: За 24 часа починале 108 лица, над 2 300 позитивни

360 степени - 21.11.2020

Рестриктивните мерки кои се на сила во земјата веќе три недели, најверојатно ќе продолжат до средината на декември Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од ковид-19, што е нов рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јавиМИА од ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Сител - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Сител - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Сител - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

Сител - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

Во Бугарија речиси 4000 новозаразени со Ковид-19, починати се 129 лица

Сител - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 случаи. Во истиот период починале уште 129 лица и 1.061 се опоравиле, објави агенцијата БТА.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Сител - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Јапонија трет ден со над 2 000 заразени во 24 часа

360 степени - 21.11.2020

Во земјата претстои продолжен, празничен викенд, поради што се смета дека ќе има голема посета на популарните излетнички места и туристички дестинации што е дополнителен ризик за ширење на заразата Јапонија трет ден по ред бележи рекордни бројки на ...

Во Грција 108 починати од корона, во Словенија 31

+инфо - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Турците викендов затворени дома, Русите и Јапонците уриваат рекорди со заразени

+инфо - 21.11.2020

– Јапонија. Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

А1 On - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Битола ново жариште на Ковид-19: На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен

Нетпрес - 21.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Рекорден број новозаразени од Ковид-19 во Јапонија

Слободен Печат - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа , Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Австрија: 6.611 новозаразени од коронавирус

Слободен Печат - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Балканот бележи црни рекорди

Независен - 21.11.2020

На Балканот се води битка за кревети за болните од Ковид-19, откако повеќе држави продолжија да бележат црни рекорди во пандемијата, пишува денешен „Дојче Веле“. Грчките власти презедоа две приватни клиники во Солун додека јавните болници се ...

Србија ќе ги затвора рестораните во 18 часот, во Хрватска починаа 47 лица за еден ден

+инфо - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

А1 On - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Турција со црн рекорд на починати во еден ден: Од денеска на сила полициски час

Press24 - 21.11.2020

После најновите бројки кои ги соопшти Министерството за здравство, бројот на починати како последица на коронавирусот во Турција се искачи на 12,084, додека пак досега се потврдени нешто повеќе од 435 илјади случаи.

Во Австрија починаа 104 лица од коронавирус, 6.611 новозаразени

Нетпрес - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Слободен Печат - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

Слободен Печат - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

А1 On - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата. На апарати се приклучени 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

А1 On - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Повеќе од 700 новозаразени во Косово, 19 починаа

Независен - 21.11.2020

Во Косово во последните 24 часа регистрирани се 711 новозаразени од корона вирус, додека од последиците о заразата починаа 19 пациенти. Како што е наведено во објавата на официјалната Фејсбук страница, тестирани се 1.633 лица, а во моментот активни ...

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Украина

Слободен Печат - 21.11.2020

Според податоците на Министерството за здравство на Украина, во последните 24 часа евидентирани се рекордни нови 14.580 случаи, со што вкупната бројка на заразени во земјата се зголеми на 612.665.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Независен - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Во Бугарија речиси 4 000 новозаразени со коронавиру, а 129 починати

Нетпрес - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 ...

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Слободен Печат - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Црна ковид статистика: Во светот заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Слободен Печат - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс”. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Независен - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

А1 On - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Во Словенија нови 31 жртви на корона вирусот, уште 1.690 заразени

Независен - 21.11.2020

Во Словенија во последните 24 часа забележани се уште 1.690 заразени со корона вирусот, а почина 31 лице. Во моментот во болница се 1.219 пациенти, од кои 197 на интензивна ...

Рекордни 3.573 нови случаи во Хрватска, 47 починати

Независен - 21.11.2020

Во последните 24 часа забележани се рекордни 3.573 нови случаи на зараза со корона вирусот или активни во моментот се 19.079. Тоа е највисокиот дневен број на заразени од почетокот на пандемијата во оваа земја.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

А1 On - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Словенија 25 отсто позитивни од тестираните и 31 починат, во Србија 34 отсто позитивни и 28 починати

Денешен - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Опсервер - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Вечер Прес - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Бројката на заразени во Светот надмина 58 милиони

4NEWS - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Светот надмина 58 милиони. Лошите бројки и растечки нови случаи има на сите континенти во моментов. Некои земји со денови веќе бележат рекорди на новозаразени, но и починати лица.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Опсервер - 21.11.2020

– Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

24Инфо - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

Вечер Прес - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

24Инфо - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

24Инфо - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс”. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Курир - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Кумановски м. - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Во земјава на секој час, умира по еден човек

Скопје инфо - 21.11.2020

По високата стапка на смртност во Македонија од 2,8 % која е највисока од земјите во регионот, последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат време. Македонија сеуште има висока стапка на смртност, која за разлика од другите земји ...

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Кумановски м. - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Кумановски м. - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Либертас - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Вечер Прес - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

КОВИД-19 ВО СВЕТОТ: Заразени 58 милиони луѓе, 40 милиони се излекувале и 1,3 милиони починале

Денешен - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Либертас - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Либертас - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Битола станува ново жариште на Ковид-19: На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен

Република - 21.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Либертас - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Кумановски м. - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Опсервер - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19

Република - 21.11.2020

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 55, со што го собори досегашниот неславен рекорд од 44 лица инфицирани од овој вирус. Во изминатите десетина дена во оваа општина со 56.000 жители, има драстичен скок на ...

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

4NEWS - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Кумановски м. - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Кумановски м. - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

НОВИ ПОДАТОЦИ ОД ИТАЛИЈА: Скоро 35.000 новоинфицирани за само еден ден!

Локално - 21.11.2020

Во Италија, во последните 24 часа биле потврдени 34.767 нови случаи на коронавирус, а 692 лица починале, објави Министерството за здравство. Ова е мало намалување во споредба со претходниот ден, кога 37.242 новоинфицирани и 699 починаа, пренесува ...

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус, а починаа 104 лица

Курир - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Опсервер - 21.11.2020

– Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Австрија за една недела починаа дури 600 лица од Ковид-19, денес 104 и 6.611 новозаразени

Локално - 21.11.2020

Коронавирусот во Австрија е во смртоносен поход. За само една недела одзеде дури 600 животи. Во изминатите 24 часа починаа уште 104 пациенти од „Ковид-19“, а вкупниот број на смртни случаи во Австрија од почетокот на пандемијата до саботата се ...

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Вечер Прес - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Ситуацијата во Русија е критична: Рекорден број на заразени и починати

Точка - 21.11.2020

Бројката на заразени со коронавирус во Русија е зголемена за 24,822, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, е ова е четврти пат оваа седмица Москва да пријавува рекорден број на новозаразени на дневно ниво.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Вечер Прес - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Турција регистрираше рекорден број на починати во еден ден: Од денеска на сила полициски час

Точка - 21.11.2020

Турција синоќа објави дека во последното деноноќие се регистрирани 141 смртни случаи како последица на коронавирус, што е најголем број досега во оваа земја. После најновите бројки кои ги соопшти Министерството за здравство, бројот на починати како ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24Инфо - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Либертас - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Опсервер - 21.11.2020

– Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Вечер Прес - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Вечер Прес - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Украина

Вечер Прес - 21.11.2020

Според податоците на Министерството за здравство на Украина, во последните 24 часа евидентирани се рекордни нови 14.580 случаи, со што вкупната бројка на заразени во земјата се зголеми на 612.665.

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Либертас - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

24Инфо - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Црн петок во Струмица: За еден ден од Ковид-19 починаа 6 пациенти

еМагазин - 21.11.2020

За разлика од првите месеци од пандемијата со Ковид-19, кога во Струмица бројките со заразени и починати од Ковид-19 беа мали, сега со есенскиот бран, ситуацијата во оваа Општина е драстично сменета на полошо.

Нов тренд: Се намалува бројот на починати од Ковид-19 со претходни заболувања

еМагазин - 21.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 15. ноември покажуваат дека 69,2% од починатите од Ковид-19 во Македонија биле со претходни заболувања. “Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=1.011) ...

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Опсервер - 21.11.2020

– Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

39 лица од Дојран се заболени од коронавирус

Бизнис Вести - 21.11.2020

Министерството за здравство вчера информираше дека во последните 24 часа биле направени направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата ...

Надвор од болница од Ковид-19 починале 78 лица

еМагазин - 21.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 15. ноеври покажуваат дека надвор од болница од Ковид-19 во Македонија починале 78 лица. „Седумдесет и осум (5,8%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 1.260 ...

Рекорден број на новозаболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 21.11.2020

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 55, со што го собори досегашниот неславен рекорд од 44 лица инфицирани од овој вирус. Во изминатите десетина дена во оваа општина со 56.000 жители, има драстичен скок на ...

Вечерен преглед на вести: Таравари му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ, ДКСК е последна надеж за ...

Frontline - 21.11.2020

ТАРАВАРИ му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ . ДКСК – последна надеж за граѓаните во борбата против корупцијата. ДЕНЕСКА се регистрирани 1182 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 707 пациенти, a починати се 25 лица.

Близу 58 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Expres - 21.11.2020

Бројот на инфекции со коронавирус ширум светот во последните 24 часа е зголемен на 659.511 лица, објави АП, со шо бројот на случаи од почетокот на пандемијата е речиси 58 милиони. Бројот на смртни случаи за 24 часа е 11.086 лица, според податоците ...

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Frontline - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Уште 25 починати и 1.182 заразени од коронавирус во последните 24 часа во Македонија

Expres - 21.11.2020

Нови 25 смртни случаи и уште 1.182 заразени е билансот од битката со Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија. Од починатите, шестмина се од од Скопје на возраст од 84, 77, 78, 83, 60 и 59 години, чеворица од Куманово (70, 61, 66 и 77), по ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

Frontline - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Frontline - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

Frontline - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Приклучени на апарати се 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

Frontline - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Во САД дневно во просек умираат по 1.300 лица од КОВИД-19

Акцент - 21.11.2020

Во САД, една недела пред Денот на благодарноста, расте бројот на смртни случаи од КОВИД-19, а во просек се бележат повеќе од 1.300 смртни случаи дневно, што е најголема бројка од црната пролет во Њујорк.

Германија се доближува до еден милион заразени, вчера 254 смртни случаи

Expres - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Германија достигна 902.528 откако вчера беа регистрирани 22.964 случаи, јави институтот Роберт Кох. Бројот на смртни случаи припишани на вирусот се зголеми за 254 во на 13.884, покажуваат податоците.

Во светот од Ковид-19 заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

MakPress - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс“. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од Ковид-19

MakPress - 21.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста, откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

MakPress - 21.11.2020

Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

MakPress - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

MakPress - 21.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Јапонија со рекорден број новозаразени од Ковид-19

MakPress - 21.11.2020

Епидемијата на коронавирус во Јапонија не се смирува и трет ден по ред оваа земја бележи рекордни бројки на новозаразени лица. Во изминатите 24 часа, Ковид-19 беше потврден кај 2.418 лица, а вкупниот број смртни случаи надмина 2.000.

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

MakPress - 21.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Бугарија: 117 починати и 3.899 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 20.11.2020

Во претходните 24 часа во Бугарија се регистрирани 3.899 нови случаи на Квоид-19 од направени 10.311 тестирани, што значи дека процентот на позитивни е 37.81 отсто, соопшти службата за борба против Ковид-19.

Ковид: Балканот бележи црни рекорди, Грција презема две приватни болници

Deutsche Welle - 20.11.2020

Ситуацијата во регионот од ден на ден се влошува. Во Бугарија четврти ден по ред има над 100 починати, а грчките власти започнаа со присилно преземање на две клиники заедно со персоналот. На Балканот се води битка за кревети за болните од Ковид-19, ...

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

ТВ21 - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

ТВ21 - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

24 Вести - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

ТВ21 - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Солун слободни се уште 8 кревети за ковид пациенти, а уште 96 легла во цела Грција

Фокус - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Бројот на заразени од Ковид-19 во Европа надмина 15 милиони

Фокус - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Од коронавирус во светот се заразени над 57 милиони лица

Сител - 20.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден . Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот се ...

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Сител - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Сител - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

И по три седмици карантин, ковид-19 не стивнува во Грција: Денеска 72 починати

360 степени - 20.11.2020

Регистриран е 2.581 нов случај, од кои 673 се во Солун и 582 во областа Атика Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави МИА од Атина.

855 новозаразени и 11 починати лица во Косово во изминатиот ден

А1 On - 20.11.2020

Бројот на жртви од Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од почетокот на пандемијата, откако изминатото деноноќие починаа 11 лица. Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во минатите 24 часа се ...

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од Ковид-19

Независен - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од корона вирусот . Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на ...

Ковид-19 во светот: Заразени над 57 милиони лица

Press24 - 20.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот ден и пол. Според веб-страницата „Worldometers”, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот ...

Рекордни 72 починати од ковид-19 во Грција

+инфо - 20.11.2020

Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе од вчера. Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица.

Во Македонија секој час умира по еден човек од Covid-19

Нетпрес - 20.11.2020

По високата стапка на смртност во Македонија од 2,8 отсто која е највисока од земјите во регионот, последнава седмица во земјата умирал по еден човек на секој час. Македонија сѐ ште има висока стапка на смртност, која за разлика од другите земји во ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Слободен Печат - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс”. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од COVID-19

Кајгана - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Нов црн рекорд во Грција: Повеќе од 70 пациенти ја загубија битката со ковид-19

Press24 - 20.11.2020

И Грција денеска бележи нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително, за разлика од вчера, е зголемен и бројот на пациенти кои се приклучени на апарати на 519 ...

Ковид-19 кај западниот сосед: Албанија денеска со рекордни 836 заразени и 15 починати лица, меѓу кои и 16-месечно бебе

Слободен Печат - 20.11.2020

Албанија повторно бележи негативен рекорд на заразени и на починати пациенти од ковид-19 во едно деноноќие, а во смртните случаи за последните 24 часа е заведено и 16-месечно бебе – Во изминатите 24 часа е регистрана највиска бројка на заразени во ...

Нов негативен рекорд и загриженост во Грција: Починаа 72 лица, а нови 2.581 пациент

Слободен Печат - 20.11.2020

И Грција денеска бележи нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително, за разлика од вчера, е зголемен и бројот на пациенти кои се приклучени на апарати на 519 ...

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетите

Независен - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција досега најмногу починати од Ковид-19 во еден ден

А1 On - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе од вчера.

Денеска близу 1.300 новозаразени и 40 починати од коронавирусот, Филипче и Заев не се откажуваат од корона-изборите во ...

Нетпрес - 20.11.2020

Според неофицијалните податоци, откако во петокот до пред 21 часот не е објавен сѐ уште пресекот на дневно ниво, во изминатите 24 часа се регистрирани 1.273 нови случаи на заразата со коронавирусот, како и уште 40 смртни исходи како резултат на ...

Нов корона рекорд во Русија: Повеќето заразени во Москва

Слободен Печат - 20.11.2020

Во Русија, за прв пат од почетокот на пандемијата, регистрирани се повеќе од 23.000 случаи со ковид- 19, објави Оперативниот штаб за борба против сузбивање на коронавирусот. Како што е наведено, во последните 24 часа во Русија се потврдени 23.610 ...

Косово бележи нови 11 смртни исходи и 855 нови коронаинфекции

Нетпрес - 20.11.2020

Бројот на починатите поради компликации предизвикани од Covid-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 луѓе од почетокот на епидемијата, откако изминатото деноноќие се потврдени 11 смртни исходи кај заразени со коронавирусот. .

Германија забрзано се ближи кон еден милион заболени од корона вирус

Независен - 20.11.2020

Во Германија потврдени се нови 23.648 случаи на корона вирус, соопши денеска институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во последните 24 часа починале 260 лица. Како што се наведува, од почеток на пандемијата од ковид-19 заболеле 879.564, додека ...

Косово регистрира 11 сметни случаи и 855 новозаболени од Ковид-19

Слободен Печат - 20.11.2020

Бројот на жртви од пандемијата на ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 , откако во минатото деноноќие починаа 11 пациенти . Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во изминатите 24 часа се ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

А1 On - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Индија втора земја во светот по бројот на заболени oд коронавирус: над 9 милиони заразени

Макфакс - 20.11.2020

Индија ја премина границата од девет милиони заразени со коронавирус со 45.882 нови инфекции во текот на претходните 24 часа, објави Министерството за здравство. Индија е втора земја во светот која има повеќе од девет милиони заразени, заедно со САД.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

+инфо - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

Независен - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Над 57 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирусот

А1 On - 20.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последните 36 часа. Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот се ...

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

А1 On - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Солун слободни само 8 ковид-кревети, државата припои две приватни болници

+инфо - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

А1 On - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Од коронавирус во светот се заразени над 57 милиони лица

OhridNews - 20.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден . Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот се ...

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од ковид-19

+инфо - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Кумановски м. - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Опсервер - 20.11.2020

– САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Индија втора земја во светот по бројот на заболени oд коронавирус: над 9 милиони заразени

Опсервер - 20.11.2020

Индија ја премина границата од девет милиони заразени со коронавирус со 45.882 нови инфекции во текот на претходните 24 часа, објави Министерството за здравство. Индија е втора земја во светот која има повеќе од девет милиони заразени, заедно со САД.

Индија втора земја во светот по бројот на заболени oд коронавирус: над 9 милиони заразени

24Инфо - 20.11.2020

Индија ја премина границата од девет милиони заразени со коронавирус со 45.882 нови инфекции во текот на претходните 24 часа, објави Министерството за здравство. Индија е втора земја во светот која има повеќе од девет милиони заразени, заедно со САД.

Индија втора земја во светот по бројот на заболени oд коронавирус: над 9 милиони заразени

MTM - 20.11.2020

Индија ја премина границата од девет милиони заразени со коронавирус со 45.882 нови инфекции во текот на претходните 24 часа, објави Министерството за здравство. Индија е втора земја во светот која има повеќе од девет милиони заразени, заедно со САД.

Во Косово 11 починати и 855 новозаболени од Ковид-19

24Инфо - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Косово со 855 новозаразени

Република - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вкупно 1.423 починати од коронавирус, близу 20.000 активни случаи во Македонија, половина се во Скопје

Скопје инфо - 20.11.2020

Министерството за здравство вчера соопшти дека вкупно 1258 пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и дека има околу 60 слободни болнички кревети во ...

Индија втора земја во светот по бројот на заболени oд коронавирус - над 9 милиони заразени

Точка - 20.11.2020

Индија ја премина границата од девет милиони заразени со коронавирус со 45.882 нови инфекции во текот на претходните 24 часа, објави Министерството за здравство. Индија е втора земја во светот која има повеќе од девет милиони заразени, заедно со САД.

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од Ковид-19

Курир - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Од корона во Европа се умира на секои 17 секунди

Република - 20.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот се ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

iPortal - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од Ковид-19

Либертас - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Кумановски м. - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

24Инфо - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

Опсервер - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

Либертас - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

Вечер Прес - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Европа надмина 15 милиони заразени од коронавирус

iPortal - 20.11.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Европа денеска надмина 15 милиони, а регионот забележа нагло зголемување на инфекциите од почетокот на зимата, пријавувајќи нови милиони заразени на секои четири дена.

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Курир - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

24Инфо - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе од вчера.

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

Либертас - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Вечер Прес - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

24Инфо - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс”. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

4NEWS - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

Опсервер - 20.11.2020

– Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Курир - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Црн рекорд во Грција: 72 пациенти ја загубија битката со ковид-19

Република - 20.11.2020

И Грција денеска бележи нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително, за разлика од вчера, е зголемен и бројот на пациенти кои се приклучени на апарати на 519 ...

Нов негативен рекорд во Грција, починаа 72 лица од Ковид-19

Вечер Прес - 20.11.2020

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво, со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително е зголемен и бројот на пациенти приклучени на апарати, 519 лица, односно 20 повеќе ...

Во САД повеќе од 2.200 починати и над 200.000 заразени од Ковид-19 за еден ден

Либертас - 20.11.2020

САД во изминатите 24 часа регистрираа повеќе од 2.200 смртни случаи од коронавирус, покажуваат податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс”. За едно деноноќие, пријавени се 2.239 смртни случаи и 200.146 нови случаи, што претставува нов рекорд.

Германија забрзано се ближи кон еден милион заболени од корона вирус

Република - 20.11.2020

Во Германија потврдени се нови 23.648 случаи на корона вирус, соопши денеска институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во последните 24 часа починале 260 лица. Како што се наведува, од почеток на пандемијата од ковид-19 заболеле 879.564, додека ...

Најцрниот ден во Турција е со рекордно 141 починато лице

24Инфо - 20.11.2020

Рекордни 141 смртни случаи од коронавирус се регистрирани во Турција во последните 24 часа, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство. Податоците покажаа дека во земјата се забележани 5.103 нови позитивни случаи, објави Гардијан.

Во Македонија највисока стапка на смртност во регионот: Последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат

Република - 20.11.2020

По високата стапка на смртност во Македонија од 2,8 % која е највисока од земјите во регионот, последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат време. Македонија сеуште има висока стапка на смртност, која за разлика од другите земји ...

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

iPortal - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Во земјава на секој саат, умира по еден човек

Курир - 20.11.2020

По високата стапка на смртност во Македонија од 2,8 % која е највисока од земјите во регионот, последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат време. Македонија сеуште има висока стапка на смртност, која за разлика од другите земји ...

Жешки наслови од регионот: Растат бројките на новозразени на Балканот, трагедија во Сандански

Точка - 20.11.2020

Ситуацијата во Србија е алармантна, итна седница на Кризниот штаб поради Ковид-19, уапсен 27-годишен Сириец во Грција, член на ИСИС, албанската опозицијата обвинува дека власта крие 600 починати од Ковид-19. Србија 1.

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

24Инфо - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Република - 20.11.2020

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

Опсервер - 20.11.2020

– Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

САД: Во просек има по 1.300 смртни случаи од Ковид-19 на дневно ниво

Локално - 20.11.2020

Во САД, една недела пред Денот на благодарноста, расте бројот на смртни случаи од Ковид-19, а во просек се бележат повеќе од 1.300 смртни случаи дневно, што е најголема бројка од црната пролет во Њујорк.

Почина млад битолчанец кој избегал од ковид центарот, па бил вратен во болница

Алфа - 20.11.2020

Уште една ковид- драма вчера се случи во Клиничката болница во Битола. 35 годишен битолчанец, за време на ручекот, побегнал од Ковид- центарот и со сопствено возило се упатил дома, потоа земал терапија за спиење и повеќе не се разбудил.

Најцрниот ден во Турција: Рекордни 141 починати

Локално - 20.11.2020

Рекордни 141 смртни случаи од коронавирус се регистрирани во Турција во последните 24 часа, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство. Податоците покажаа дека во земјата се забележани 5.103 нови позитивни случаи, објави Гардијан.

Во Косово регистрирани 11 умрени и 855 новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 20.11.2020

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од појавата на болеста , откако минатото деноноќие починаа 11 од заразените од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Вкупно 1423 починати од коронавирус, близу 20.000 активни случаи во Македонија, половина се во Скопје

Курир - 20.11.2020

Министерството за здравство вчера соопшти дека вкупно 1258 пациенти позитивни и сомнителни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и дека има околу 60 слободни болнички кревети во ...

Короната соборува рекорди во Русија: Над 24.000 заразени за еден ден

Локално - 20.11.2020

Во Русија во последните 24 часа се регистрирани над 24.000 случаи на инфекција со ковид 19, објави Оперативниот штаб за борба против ширењето на коронавирусот. Како што е прецизирано, на територијата на целата Руска Федерација вчера биле потврдени ...

Која е европската држава лидер по смртност во свет од коронавирус?

Бизнис Вести - 20.11.2020

Според последните податоци на Worldofmeters, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 57,033,202 лица. Од нив починале 1,362,037, а оздравеле 39,607,572. Која е државата во кои смртноста е најголема според бројот на починати на еден милион ...

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Опсервер - 20.11.2020

– Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Од коронавирус во светот се заразени над 57 милиони лица

Опсервер - 20.11.2020

– Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска ја надмина бројката од 57 милиони, а последните милион случаи се регистрирани во последниот 1,5 ден . Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронавирусот во светот ...

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега Атина, ...

24Инфо - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Рекордни 141 смртни случаи од ковид-19 во Турција

Н.Македонија - 20.11.2020

Рекордни 141 смртни случаи од коронавирус се регистрирани во Турција во последните 24 часа, покажуваат најновите податоци на Министерството за здравство. Податоците покажаа дека во земјата се забележани 5.103 нови позитивни случаи, објави „Гардијан“.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети

Frontline - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.