TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија нема да се дели по етничка линија

Утрински - 26.07.2003

Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера престојуваа во Дебар АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера во Дебар порачаа дека Македонија останува унитарна држава и дека се исклучени територијални поделби по етничка линија.

Бранко Црвенковски и Али Ахмети пречекани со овации од дебарчани

Дневник - 26.07.2003

ВЧЕРА ВО ДЕБАР Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера со овации беа пречекани од жителите на Дебар. Тие заедно пеш прошетаа низ дебарските улици, каде што беа поздравувани од многубројните дебарчани што излегоа да ги дочекаат.

Ахмети и Црвенковски на средба во Дебар

А1 - 25.07.2003

Првата заедничка посета на премиерот Црвенковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети остварена денеска во Дебар, има посебна симболика и според нив упатува политичка порака во знак на посветеноста во релизација на Охридскиот договор, дека безбедносната состојба во оваа општина е апсолутно стабилна, како и ...

Солана го поддржал проектот за вработување на повеќе Албанци во јавната администрацијата

Утрински - 25.07.2003

Ахмети се сретна со претставникот за надворешна и безбедносна политика и со генералниот секретар на НАТО Жаклина Ѓорѓевиќ Високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана, на завчерашната средба во Брисел со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ветил поддршка во ...

Ахмети чепка по роднинските врски на партиските функционери

Вест - 25.07.2003

ДУИ ЗАГЛАВЕНА ВО НЕПОТИЗАМ Во името на поголема застапеност на Албанците во институциите функционерите на ДУИ вработувале свои блиски родни и пријатели, тврдат партиски извори Лидерот на ДУИ Али Ахмети на почетокот на месецот до сите функционери на партијата им пуштил писмо во кое од нив бара отчет ...

Ахмети: Нема збор за поделба на државата

Дневник - 24.07.2003

лидерот на Дуи се сретна со хавиер солана во брисел Сите политички проблеми треба да се решаваат во рамките на охридскиот договор и нема разговори за поделба на државата или за автономија, изјави во Брисел Али Ахмети за "Дневник", каде што тој и Агрон Буџаку се сретнаа со високиот европски ...

Али Ахмети на разговори со Солана и со Робертсон во Брисел

Утрински - 23.07.2003

Најава Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска и утре ќе престојува во Брисел. "Посетата на Ахмети на Брисел ќе биде по покана на високиот претставник за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана.

Ахмети: Нема опасност од дестабилизација на Македонија

Утрински - 21.07.2003

Интервју на лидерот на ДУИ за тирански "Шекули" Тирана - Процесот на имплементација на Охридскиот договор доцнеше уште во почетокот, а тоа се рефлектира врз доцнењето при донесување на законите, но најважно е што постои политичка желба и добра соработка меѓу колициските партнери.