TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Багдади беше американски изум, неговата смрт е сѐ уште спорна (ВИДЕО)

МКД - 02.11.2019

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави дека лидерот на терористичката организација Исламска држава Абу Бакр ал Багдади бил американски „изум“. Шефот на руската дипломатија гостуваше на рускиот канал Расија 24, и во таа ...

Џихадистите од Синај му изразија лојалност на новиот лидер на ИД

Нетпрес - 02.11.2019

Фракцијата на Исланската држава (ИД) од египетскиот полуостров Синај му изразила лојалност на новиот лидер на терористичката органиација по смртта на Абу Бакр ал-Багдадо во Сирија, соопшти групацијата.

Лавров: Багдади е американски производ! ИСИС настана по незаконската инвазија на Ирак

Точка - 02.11.2019

Лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багдади бил производ на САД, а неговата ликвидација уште не е потврдена, рекол шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. "Министерството за одбрана на Русија веќе даде коментар за Багдади.

(Не)ефикасна стратегија против тероризмот

Н.Македонија - 02.11.2019

Кети Гилсинан Речиси две децении американските лидери ја истакнуваат потребата од решавање на основните причини за појавата на тероризмот. Сепак, многу почесто тие се фокусираат на нешто друго – на убивање терористи.

Москва не верува дека Ал Багдади е мртов

Expres - 02.11.2019

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази сомнеж дека водаќот на терористичката организација „калифот“ Абу Багр ал Багдади е ликвидиран од Американците. „Багдади беше американски изум.

НОВ ЛИДЕР, ИСТИ ЗАКАНИ: „Исламска држава не е само пред вратите на Европа, таа се шири на сите страни“

Слободен Печат - 01.11.2019

Новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Кураши, човек сосема непознат за западните медиуми. Терористичката организација Исламска држава ја потврди смртта на нивниот поранешен лидер Абу Бакр ал-Багдади и именуваше негова замена.

„Америко, не се радувај, ИСИС е на прагот на Европа“

МКД - 01.11.2019

Неколку дена откако лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, и неговиот наводен наследник беа убиени во напад од Соединетите Држави во северна Сирија, групата во четвртокот го прекина молкот и ја потврди нивната смрт, најавувајќи нов лидер и ...

СОСЕМА РАЗЛИЧЕН ПРИСТАП: Како Обама, а како Трамп ѝ се обрати на јавноста по смртта на баран терорист (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.11.2019

Кимел посочи дека Обама зборувал само девет и пол минути, додека Трамп за овој настан одвоил 48 минути, а во видео-компилацијата тој директно ги спореди двата говори на лидерите, кои се со очигледно различен стил.

СОСЕМА РАЗЛИЧЕН ПРИСТАП: Како Обама, а како Трамп ѝ се обрати на јавноста по смртта на баран терорист (ВИДЕО)

Курир - 01.11.2019

Популарниот американски водител Џими Кимел, во негов препознатлив стил, ги спореди говорите на поранешниот претседател Барак Обама и сегашниот лидер на САД Доналд Трамп од моментите кога беше убиен Осама бин Ладен, односно лидерот на Исламска ...

Асад не им верува на Американците: Нема никакви докази дека Багдади е мртов, ова е исто како со Бин Ладен

Точка - 01.11.2019

Претседателот на Сирија, Башар Ал Асад изјави дека од Дамаск не контактирале со САД во врска со ликвидацијата на лидерот на ИСИС и не верува во веродостојноста на убиството додека не бидат презентирани докази.

ИСИС ја потврди смртта на Ал-Багдади

Република - 01.11.2019

Исламска држава прогласи наследник на својот лидер Ал-Багдади, по американскиот упад во неговото скривалиште, со што официјално потврди дека озлогласениот терористички лидер навистина е убиен во операцијата.

Исламската држава се закани со одмазда кон САД

Кумановски м. - 01.11.2019

Исламската држава (ИД) потврди дека нејзиниот лидер Абу Бакр ал-Багдади е убиен во напад на американските сили во североисточна Сирија и најави одмазда за САД. Портпарол на ИД се осврна и на САД во аудио записот објавен од исламистичката агенција ...

Водачот без лице веќе ги обединува следбениците на Калифатот

Н.Македонија - 01.11.2019

Дел од поддржувачите на Исламска држава (ИД) веќе се обединуваат околу новиот лидер на терористичката организација, користејќи ги социјалните медиуми за да изразат верност кон човекот чиј идентитет веројатно нема да биде познат во догледно време, ...

(ВИДЕО) Пентагон објави снимка од нападот на врз скривалиштето на Ал Багдади

Алсат-М - 31.10.2019

Пентагон објави видео материјал од нападот на американските специјални единици врз скривалиштето на лидерот на ИСИЛ, Абу Бакр ал-Багдади. Главниот командант на Централната команда, Франк Мекензи, операцијата ја опишал на брифинг за новинари во ...

Исламската држава го објави името на новиот лидер по смртта на ал -Багдади

Канал5 - 31.10.2019

Преку аудио снимка , терористичката Исламска држава ја потврди смртта на својот водач Абу бакр ал- Багдади . Портпарол на ИСИС исто така рече дека новиот водач на оваа терористичка организација сега е Абу Ибрахим ал Хашими ал Куарајши.

Aл-Курајши прогласен за нов лидер на ИД на местото на убиениот ал-Багдади

Телма - 31.10.2019

Групата Исламска држава ја потврди смртта на нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади и го именуваше неговиот наследник. Како што соопштија од ИД за нивни нов водач е прогласен Абу Ибрахим ал-Хасеми ал-Курајши.

Исламска држава избра нов лидер по смртта на ал-багдади

Сакам да кажам - 31.10.2019

Исламска држава ја потврди смртта на својот лидер Абу Бакр ал-Багдади и истовремено назначи негов наследник. Таа се огласи на сервисот за пораки Телеграм и објави дека за нов калиф е избран Абу Ибраим ал-Хашеми ал-Курајши, за кој има малку податоци.

ИД се заканува со одмазда кон САД

Канал5 - 31.10.2019

Исламската држава потврди дека нејзиниот лидер , Абу Бакр ал- Багдади е убиен во напад на американските сили на зсевероистокот на Сирија и најави одмазда за САД. Багдади, ирачки џихадист, кој се издигна од анонимност до лидер на ултрарадикалната ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Канал5 - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници Во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата исламска држава Ирак и левант Абу Бакр ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

24 Вести - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Телма - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

Пентагон објави снимки од акцијата во која беше убиен лидерот на ИД (ВИДЕО)

Слободен Печат - 31.10.2019

Трамп денеска ќе им врачи Медал на честа на војниците кои ја спроведоа акцијата. Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот ...

(Видео) САД објави први снимки од убиството на Багдади

Макфакс - 31.10.2019

Американскaта армија објави први видео снимки од акцијата на американските војници, во која минатиот викенд беше убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција рече ...

(ВИДЕО) Пентагон објави детали и видео од ликвидацијата на ал-Багдади

Нетпрес - 31.10.2019

Шест милитанти, вклучително и четири жени, биле ликвидирани во текот на операцијата против челникот на џихадстичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, соопшти во средата челникто на Централната команда на вооружетните сили на САД ...

Пентагон не знае дали Багдади плачел пред да загине

Р.С.Европа - 31.10.2019

Пентагон за прв пат објави снимки од нападот во Сирија во минатиот викенд, во кој загина лидерот на екстремистичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади. Исто така е потврдено дека тој, според американските воени прописи, бил погребан на море.

САД сметаат дека ИД може да го објави новиот лидер за неколку седмици, без соработка со Ал Каеда

Нетпрес - 31.10.2019

Американското разузнавање проценува дека џихадистичката терористичка организација Исламска држава по ликвидацијата на нејзниот водач Абу Бакр ал-Багдади, може да го објави името на својот нов лидер во текот на следните неколку седмици, но неверуваат ...

Објавени се нови снимки од нападот на специјалците врз скривалиштето на Багдади (ВИДЕО)

МКД - 31.10.2019

Пентагон објави нови детали и снимки од операцијата на специјалците во која загина лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади во раните утрински часови на 25 октомври. Морнаричкиот генерал Кенет Мекензи, кој ја надгледувал оваа тајна операција, ...

Кучето што учествуваше во нападот врз Ал-Багдади ќе биде гостин во Белата куќа

Макфакс - 31.10.2019

Кучето на американската армија, кое стана симбол на успешниот напад врз лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, ќе биде гостин во Белата куќа следната недела, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Објавена е снимка од ликвидацијата на лидерот на ИСИС

Press24 - 31.10.2019

Пентагон синоќа ги објави првите снимки од нападот на американските специјалци минатиот викенд на засолништето на првиот човек на Исламската држава, Абу Бакр Ал Багдади. Декласифицираната, црно-бела снимка направена од воздух, открива како ...

Исламска држава го објави името на новиот лидер

Макфакс - 31.10.2019

Исламска држава по пат на аудио-снимка ја потврди смртта на нејзиниот водач, Абу Бакр ал Багдади. Портпаролот на ИД исто така рече дека нов водач на оваа терористичка организација е Абу Ибрахим ал Хашими ал Куарајши.

ИСИС назначи нов лидер, потврдувајќи ја смртта на Ал-Багдади

МКД - 31.10.2019

Исламска држава официјално прогласи наследник на својот лидер Ал-Багдади, по американскиот упад во неговото скривалиште, со што потврди дека озлогласениот терористички лидер навистина е убиен во операцијата.

Исламската држава го објави името на новиот лидер

Слободен Печат - 31.10.2019

Објавено е и дека тој доаѓа од истото племе како и доскорешниот лидер Ел Багдади. Исламската држава преку адио снимка ја потврди смртта на својот лидер Абу Бакр ал Багдади, а сега сооштиле и кој е нивниот нов лидер.

ВИДЕО: Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

А1 On - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

Кучето што учествуваше во нападот врз Ал-Багдади ќе биде гостин во Белата куќа

Сител - 31.10.2019

Кучето на американската армија, кое стана симбол на успешниот напад врз лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, ќе биде гостин во Белата куќа следната недела, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

ВИДЕО: Исламистите ја потврдија смртта на Багдади и го објавија името на новиот лидер - никој не знае кој е он

Press24 - 31.10.2019

Исламската држава ја потврди смртта на својот лидер Абу Бакр ал Багдади и го именуваше Абу Ибрахим ал Хашимиј ал Курашиј за свој нов лидер - непознато име кое би можело да биде псевдоним. Џихадистите исто така ја потврдиле смртта на својот поранешен ...

Исламската држава има нов лидер

А1 On - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Кучето што учествуваше во нападот врз Ал-Багдади ќе биде гостин во Белата куќа

Курир - 31.10.2019

Кучето на американската армија, кое стана симбол на успешниот напад врз лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, ќе биде гостин во Белата куќа следната недела, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Исламска држава повикува на одмазнички напади поради убиството на ал-Багдади

Макфакс - 31.10.2019

Исламска држава (ИД) потврди дека нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади е убиен во напад на американските сили во североисточна Сирија и го најави својот нов лидер , но и одмазда за САД. „Одмаздете се на нивната земја и на нивните браќа неверници и ...

ИД им се заканува со одмазда на САД поради убиството на ал-Багдади

Нетпрес - 31.10.2019

Ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (ИД) потврди во четвртокот дека нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади загинал во нападот на американските специјалци во североисточната сириска покраина Идлиб и најави одмазда за САД.

Aл-Курајши е новиот лидер на ИД на местото на убиениот ал-Багдади

+инфо - 31.10.2019

Групата Исламска држава ја потврди смртта на нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади и го именуваше неговиот наследник. Како што соопштија од ИД за нивни нов водач е прогласен Абу Ибрахим ал-Хасеми ал-Курајши.

ВИДЕО: Исламистите ја потврдија смртта на Багдади и го објавија името на новиот лидер – никој не знае кој е он

Курир - 31.10.2019

Исламската држава ја потврди смртта на својот лидер Абу Бакр ал Багдади и го именуваше Абу Ибрахим ал Хашимиј ал Курашиј за свој нов лидер – непознато име кое би можело да биде псевдоним. Џихадистите исто така ја потврдиле смртта на својот поранешен ...

Исламска Држава именува нов лидер

Нова ТВ - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска Држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

ИД именува нов лидер

Нетпрес - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

ИД именува нов лидер

Сител - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Исламската држава се заканува со одмазда кон САД

Нетпрес - 31.10.2019

Исламската држава потврди дека нејзиниот лидер , Абу Бакр ал- Багдади е убиен во напад на американските сили на зсевероистокот на Сирија и најави одмазда за САД. Багдади, ирачки џихадист, кој се издигна од анонимност до лидер на ултрарадикалната ...

ИД се заканува со одмазда кон САД

+инфо - 31.10.2019

Исламската држава потврди дека нејзиниот лидер , Абу Бакр ал- Багдади е убиен во напад на американските сили на зсевероистокот на Сирија и најави одмазда за САД. Багдади, ирачки џихадист, кој се издигна од анонимност до лидер на ултрарадикалната ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

+инфо - 31.10.2019

Багдади, како што информира Доналд Трамп во неделата, се самоубил со активирање на експлозивен елек, при што ги убил и неговите три деца. Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии ...

ВИДЕО: Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Курир - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Сител - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

САД соопштија дека Багдади бил погребан во море

Р.С.Европа - 31.10.2019

Началникот на централната команда на американската војска Френк Мекензи изјави дека убиениот лидер на екстремистичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади бил погребан на море. Мекензи додаде дека Багдади загинал откако активирал експлозив додека ...

ИД именува нов лидер

Опсервер - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

ЏИХАДИСТИТЕ НЕ СЕ ПРЕДАВААТ: По смртта на Багдади избраа нов лидер

Фактор - 31.10.2019

Организацијата Исламска држава назначи нов лидер, oткако е убиен Aбу Какр Ал-Багдади. Абу Ибрахим ал-Хашеми ал-Кураши е новиот водач на терористичката група, објавија екстремистите преку својата агенција Амак.

Кучето што учествуваше во нападот врз Ал-Багдади ќе биде гостин во Белата куќа

4NEWS - 31.10.2019

Кучето на американската армија, кое стана симбол на успешниот напад врз лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, ќе биде гостин во Белата куќа следната недела, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Двајца претседатели - два различни света: Уште се памети како Обама зборува за смртта на Бин Ладен, а сега сите го ...

Точка - 31.10.2019

Веќе ни е познато дека секогаш кога американскиот претседател Доналд Трамп ќе се огласи, мора да изјави нешто бомбастично и многумина му го забележуваат тоа што не е претерано елоквентен, а ни суптилен.

ИД именуваше нов лидер

Либертас - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Исламска држава го објави името на новиот лидер

Точка - 31.10.2019

Исламска држава по пат на аудио-снимка ја потврди смртта на нејзиниот водач, Абу Бакр ал Багдади. Портпаролот на ИД исто така рече дека нов водач на оваа терористичка организација е Абу Ибрахим ал Хашими ал Куарајши.

(Видео) САД објави први снимки од убиството на Багдади

Centar - 31.10.2019

Американскaта армија објави први видео снимки од акцијата на американските војници, во која минатиот викенд беше убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција рече ...

САД соопштија дека Багдади бил погребан во море

Вечер Прес - 31.10.2019

Началникот на централната команда на американската војска Френк Мекензи изјави дека убиениот лидер на екстремистичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади бил погребан на море. Мекензи додаде дека Багдади загинал откако активирал експлозив додека ...

ИД го именува Ал Хашими за наследник на убиениот Багдади

Денешен - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

ИД именува нов лидер

24Инфо - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Терористите именуваа наследник на Багдади

iPortal - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Објавена е снимка од ликвидацијата на лидерот на ИСИС: Погледнете ја операцијата на елитните американски специјалци

Точка - 31.10.2019

Пентагон синоќа ги објави првите снимки од нападот на американските специјалци минатиот викенд на засолништето на првиот човек на Исламската држава, Абу Бакр Ал Багдади. Декласифицираната, црно-бела снимка направена од воздух, открива како ...

ИД именува нов лидер

Локално - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

(ВИДЕО) Пентагон објави снимка од нападот на врз скривалиштето на Ал Багдади

24Инфо - 31.10.2019

Пентагон објави видео материјал од нападот на американските специјални единици врз скривалиштето на лидерот на ИСИЛ, Абу Бакр ал-Багдади. Главниот командант на Централната команда, Франк Мекензи, операцијата ја опишал на брифинг за новинари во ...

Пентагон објави детали и видео од ликвидацијата на ал-Багдади

Република - 31.10.2019

Шест милитанти, вклучително и четири жени, биле ликвидирани во текот на операцијата против челникот на џихадстичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, соопшти во средата челникто на Централната команда на вооружетните сили на САД ...

ИД именува нов лидер

Вечер Прес - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

Открил каде е Багдади, па ќе заработи богатство: Инсајдерот кој помогнал да се најде лидерот на ИСИС ќе добие 25 ...

Точка - 31.10.2019

Инсајдерот од Исламската држава чии што информации довеле до акција во која беше ликвидиран Абу Бакр Ал Багдади, лидерот на Исламската држава, ќе добие награда од 25 милиони евра. Идентитетот на инсајдерот кој бил близок соработник на Багдади не е ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Опсервер - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

ИД именува нов лидер

4NEWS - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

ИД се заканува со одмазда кон САД

24Инфо - 31.10.2019

Исламската држава потврди дека нејзиниот лидер , Абу Бакр ал- Багдади е убиен во напад на американските сили на зсевероистокот на Сирија и најави одмазда за САД. Багдади, ирачки џихадист, кој се издигна од анонимност до лидер на ултрарадикалната ...

Видео/ Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

Вечер Прес - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

Исламска држава повикува на одмазнички напади поради убиството на ал-Багдади

Н.Македонија - 31.10.2019

Исламска држава (ИД) потврди дека нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади е убиен во напад на американските сили во североисточна Сирија и го најави својот нов лидер, но и одмазда за САД. – Одмаздете се на нивната земја и на нивните браќа неверници и ...

Исламска држава го објави името на новиот лидер

Н.Македонија - 31.10.2019

Исламска држава по пат на аудиоснимка ја потврди смртта на нејзиниот водач Абу Бакр ал Багдади. Портпаролот на ИД исто така рече дека нов водач на оваа терористичка организација е Абу Ибрахим ал Хашими ал Куарајши. За Абу Ибрахим се знае многу малку.

ИД именува нов лидер

MakPress - 31.10.2019

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим ал Хашими.

(ВИДЕО) Американскaта армија објави снимка oд убиството на Багдади

Магазин - 31.10.2019

Американскaта армија ги објави првите видео снимки од акцијата на американските војници, во која минатиот викенд беше убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади. Снимките се објавени и на социјалните мрежи на Централната команда на ...

Пентагон објави снимки од нападот врз засолништето на Ал Багдади

MakPress - 31.10.2019

Американскиот командант генерал Кенет Мекензи Јуниор на прес конференција емитуваше видео снимки и фотографии од акцијата на американските војници во која изминатиот викенд беше убиен лидерот на групата Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Абу Бакр ...

„Вашингтон пост“ го налути Твитер со описот за ал-Багдади: „Умре Хитлер, љубител на уметноста и врвен оратор“

Слободен Печат - 30.10.2019

Реномираниот весник трипати го промени текстот во веста, при што Багдади првенствено беше наречен „главен терорист“, во другата варијанта како „строг верски водач зад кормилото на Исламска држава“, а на крајот како „екстремистички водич“.

Ирачки овчари нашле скриени 25 милиони долари на ИД

Нетпрес - 30.10.2019

Локални овчари нашле вистинско богатство проценето на 25 милиони американски долари, сокриено во пустинта во западен Ирак, кое во текот на изминатите години го ограбувале и криеле челниците на ултрарадикалната сунистка организација Исламска држава ...

(ВИДЕО) Роднина на убиениот лидер на Исламската држава тврди: Багдади во пустината сокри 25 милиони долари

А1 On - 30.10.2019

Абу Бакр ал Багдади, иквидираниот водач на Исламската држава, во ирачката пустина криеше богатство во готовина, злато и сребро во вредност од 25 милиони долари! Дел од закопаното богатство на Багдади веќе го пронајдоа локалните ирачки земјоделци.

Пентагон објави видео од упадот во засолништето на лидерот на ИСИС Багдади (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.10.2019

Американското министерство за одбрана објави видео снимка од акцијата на американските специјални сили во која беше убиен Абу Бакр ал Багдади, лидерот на терористичката група Исламска држава, а објави и фотографии и дополнителни детали за мисијата.

Соработник на Багдади откри: Лидерот на џихадистите во пустина криеше 25 милиони долари

Курир - 30.10.2019

Абу Бакр ал Багдади, лидерот на Исламската држава, во иранска пустина сокрил богатство и пари, злато и сребро чија вредност достигнува вредност од 25 милиони долари. Дел од закопаното богатство на Багдади веќе го нашле локалните ирански фармери.

Како Америка најпосле го фати лидерот на ИСИС, Ал-Багдади

Независен - 30.10.2019

Втеран во тунел, кој завршува во ќор-сокак, при што робот се приближува кон него, Абу Бакр ал-Багдади веќе немаше каде да бега. Кучињата лаеја во темнината, еден американски војник го повика… и потоа дојде до страшна експлозија, која го уби ...

Соработник на Багдади откри: Лидерот на џихадистите во пустина криеше 25 милиони долари

Press24 - 30.10.2019

Абу Бакр ал Багдади, лидерот на Исламската држава, во иранска пустина сокрил богатство и пари, злато и сребро чија вредност достигнува вредност од 25 милиони долари. Дел од закопаното богатство на Багдади веќе го нашле локалните ирански фармери.

Багдади по гаќите се познава

Оff.net - 30.10.2019

Во целата боево и технолошки набилдана операција за елиминирање на еден од најголемите злотвори на денешницата, клучна улога има еден голорак и аналоген локален курдски шпион чија задача е да украде долна облека од Багдади. Користена.

Убиен и евентуалниот наследник на челото на Исламската држава

Кумановски м. - 30.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, кој беше убиен во неделата во операција на американските сили во Сирија. „Само што добив потврда дека американските сили го елиминирале и ...

Овчарите во Ирак нашле сокриени 25 милиони долари на Исламската Држава

Точка - 30.10.2019

Локални овчари нашле вистинско богатство проценето на 25 милиони американски долари, сокриено во пустинта во западен Ирак, кое во текот на изминатите години го ограбувале и криеле челниците на ултрарадикалната сунистка организација Исламска држава ...

Соработникот на Багдади открива: Лидерот на ИСИС во пустината сокри 25 милиони долари, а еве кој ги пронашол

Точка - 30.10.2019

Абу Бакр Ал Багдади, сега веќе поранешен лидер на Исламската држава, пред да биде убиен, во пустината сокрил кеш, злато и сребро во вредност од 25 милиони долари. Тоа го тврди Мухамед Али Сајет, еден од блиските соработници на Багдади чии што ...

СОРАБОТНИКОТ НА БАГДАДИ ОТКРИВА: Лидерот на џихадистите во пустина сокрил 25 милиони долари, а еве кој е прв до ...

Магазин - 30.10.2019

Абу Бакр ал Багдади, лидерот на Исламската држава, во иранска пустина сокрил богатство и пари, злато и сребро чија вредност достигнува вредност од 25 милиони долари. Дел од закопаното богатство на Багдади веќе го нашле локалните ирански фармери.

Ал-Багдади погребан во море, идентично како Бин Ладен пред 8 години

Канал5 - 29.10.2019

Посмртните останки на убиениот лидер на Исламска држава Абу Бакр Ал-Багдади се погребани во море, непосредно по воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди неименуван американски официјален претставник.

Трамп твитна дека е елиминиран и наследникот на Ал Багдади

Фокус - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

Телма - 29.10.2019

Курдските сили во Сирија во неделата соопштија дека ал-Мухаџир е убиен во заедничка акција на курдските и американските сили на северот на Сирија и дека бил ликвидиран во продолжение на операцијата во која претходно погина лидерот на ИД, Абу Бакр ...

Курдски шпион му ги украл гаќите на Ал-Багдади

Deutsche Welle - 29.10.2019

Курдските борци во Сирија тврдат дека одиграле клучна улога во пронаоѓањето и препознавањето на лидерот на Исламската држава кој загина во напад на американските трупи за време на викендот.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

24 Вести - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Фокус - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Телма - 29.10.2019

Властите не објавија детали за тоа кој американски воен брод бил користен за погребот, ниту во кое море е спуштено телото, но официјални лица за Еј-Би-Си Њуз изјавиле дека постапката била слична на онаа што се користела при положување на телото на ...

Смртта на Багдади не е крајот на Исламска држава

МКД - 29.10.2019

Повеќе од пет години Абу Бакр беше најбараниот човек на планетата – човекот кој бунтот во ирак го претвори во терористички поход кој го промени курсот на историјата. Багдади додека Исламска држава беше на врвот успеа да ги растури властите во Ирак и ...

Трамп потврди, елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Нетпрес - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Нова ТВ - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

А1 On - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Багдади

Макфакс - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е елиминиран и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Американците ја газат ИСИС, Трамп се фали: Го елиминиравме и наследникот на Ал Багдади

Независен - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Сител - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

САД потврдија, убиен и вториот човек на Исламска држава

Курир - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

А1 On - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

А1 On - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Макфакс - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Курир - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Курир - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Лидерот на ИД погребан на море, како Бин Ладен

+инфо - 29.10.2019

Во исламот, луѓето обично се погребуваат во земја, без ковчег, пред петдневниот период на молитви, но САД очигледно не сакаа гробот на ал-Багдади да стане светилиште за терористите, коментираат светските агенции.

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД

+инфо - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Сител - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Независен - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

А1 On - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Макфакс - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди неименуван американски официјален ...

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Независен - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш советник на курдската милиција.

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

А1 On - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Сител - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

Сител - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Трамп: Американската војска го уби и наследникот на Ал-Багдади

Курир - 29.10.2019

Американските војници го убија и лицето кое најверојатно ќе го наследеше Абу Бакр ал-Багдади како лидер на Исламската држава, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. „Штотуку е потврдено дека американските војници ја убија првата замена на ...

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

+инфо - 29.10.2019

Само што добив потврда дека американските сили исто така го елиминираа заменикот број еден на Багдади. Тој многу веројатно го презеде водството. Меѓутоа и тој е мртов, напиша Трамп на Твитер.

Трамп објави фотографија од кучето-херој кое не му дозволило на Багдади да избега (ФОТО)

МКД - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп објави фотографија од кучето кое го бркало лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади во тунелот пред терористот да се разнесе со експлозивен појас. Името на кучето, меѓутоа, останува државна тајна.

Трамп објави фотографија: Ова е кучето кое трагаше и го откри ал-Багдади

Таратур - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп објави фотографија од специјално тренираното куче, сопственост на американската армија, кое беше рането додека трагаше по лидерот на Исламската држава Абу Ал Багдади.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против Исламска држава

Слободен Печат - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп во неделата објави дека Ел Багдади е убиен за време на рацијата на американската армија во северна Сирија, откако се разнесе со експлозив во тунел. САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н.

НОВ УДАР ЗА ТЕРОРИСТИТЕ: По ал Багдади, потврдена ликвидацијата и на портпаролот на Исламска држава

Слободен Печат - 29.10.2019

Курдските сили соопштија дека Мухаџир бил „десната рака" на лидерот на ИД, ал-Багдади, потсетуваат британските медиуми. САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ...

НЕОБИЧНА ШПИОНСКА МИСИЈА НА КУРДИТЕ ВО СИРИЈА: Специјален агент му ги украл гаќите на озлогласениот ал-Багдади

Слободен Печат - 29.10.2019

Сириските демократски сили (СДФ) тврдат дека одиграле клучна улога во следењето и пронаоѓањето на локацијата на Багдади во северна Сирија. Сириските Курди велат дека успеале да испратат шпион во најблискиот круг на лидерот на Исламска држава, Абу ...

Трамп: Размислуваме да објавиме снимка од операцијата во која е убиен Багдади

МКД - 29.10.2019

Претседателот на Соединетите Држави, Доналд Трамп, објави дека делови од операцијата во која загина лидерот на ИСИС, Абу Бакр ал-Багдади, може да бидат објавени. Трамп пред да замине во Чикаго во базата во Мериленд одговараше на прашања од ...

Пентагон: Шефот на ИСИС Ал-Багдади фрлен во море, како Бин Ладен, но доказите се тајна

МКД - 29.10.2019

САД се отарасија од телото на Абу Бакр ал-Багдади само неколку часа откако брзиот ДНК-тест го потврди идентитетот на терористот, соопштија официјалните лица на Пентагон, додавајќи дека сите докази за рацијата и неговото погребување во море ...

ВИДЕО: Заврши како Бин Ладен - телото на Багдади погребано во море само неколку часа по неговата смрт

Press24 - 29.10.2019

Телото на лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал-Багдади војската на САД го погребала во море, само неколку часа по неговата смрт, објави АФП. Како што кажа претседателот на Заедничкиот одбор на началнички штабови Марк Мили, се било направено ...

Трамп: Военото куче што беше рането во потрагата по Багдади е повторно на должност

Макфакс - 29.10.2019

Американското куче што беше рането додека трагаше по лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, повторно е на должност. Генерал Марк Мили изјавил дека кучето има огромна заслуга за пронаоѓањето на Ал-Багдади во тунелот под неговото ...

ИСТО КАКО БИН ЛАДЕН: Телото на ал-Багдади одложено на непозната локација

Слободен Печат - 29.10.2019

Претседавачот на Генералштабот на американската војска Мајк Мајли претходно изјави дека е завршено одложувањето на посмртните останки на лидерот на ИД. Соединетите Американски Држави ги одложија посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Независен - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Слободен Печат - 29.10.2019

Тој не го наведе идентитетот на лицето ниту околностите на неговата смрт. За сега не е јасно дали Трамп мислеше на смртта на портпаролот на ИД. Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран” и наследникот на лидерот на Исламска ...

Курдите тврдат дека шпион му ги украл гаќите на ал-Багдади за да биде идентификуван

Макфакс - 29.10.2019

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговите гаќи кои му ги украл курдски шпион пред да биде убиен, објави „Гардијан“, повикувајќи се на извор од Сириските демократски сили предводени од ...

Курдите: Гаќите на Ал Багдади украдени за да биде идентификуван

+инфо - 29.10.2019

Курдите во Сирија велат дека успеале да вметнат шпион во кругот на Абу Бакр ал Багдади. Шпионот украл гаќи од лидерот на Исламската држава со помош на кои тој бил идентификуван, пренесува „ Гардијан “.

Во Турција уапсени членови на ИСИС кои подготвувале напад

Макфакс - 29.10.2019

Турската полиција уапси тројца екстремисти на Исламската држава, кои наводно планирале сензационален напад по убиството на лидерот на терористичката организација, Абу Бакр ал-Багдади, соопшти денеска турската државна новинска агенција „Анадолија“.

Сведочења на жртвите на Исламска држава по убиството на ал-Багдади: „Ова не е крај!“

Слободен Печат - 29.10.2019

Жителите на Сирија и Ирак, кои се меѓу главните жртви на организацијата на Багдади, изразија олеснување по смртта на човекот кој раководеше со самопрогласениот „калифат“. За Георгес Салинес, чија 18-годишна ќерка Лола беше убена за време на нападите ...

Трамп тврди дека САД го ликвидирале најверојатниот наследник на лидерот на ИД

Нетпрес - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамо изјави дека најверојатниот наследник на челникот на ултрарадикалната сунитска организација Ислмска Држќавам (ИД), Абу Бакр ал-Багдади бил ликвидиран од страна на американските војници.

Како Њујорк тајмс стана Фокс њуз

Оff.net - 29.10.2019

„Ако имате два различни комплети вести за еден ист настан, тогаш немате ниту еден“, пишува Мат Таиби во вонсериската анализа на медиумското покривање на операцијата ал-Багдади и како во ерата на Трамп, медиуми како Њујорк Тајмс, Вашингтон пост и Си ...

Трамп: Американската војска го уби и наследникот на Ал-Багдади

МКД - 29.10.2019

Американските војници го убија и лицето кое најверојатно ќе го наследеше Абу Бакр ал-Багдади како лидер на т.н. Исламска држава, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. „Штотуку е потврдено дека американските војници ја убија првата замена на ...

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Алфа - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Вашингтон пост го опиша лидерот на ИСИС како „скромен верски авторитет“ (ФОТО)

МКД - 29.10.2019

Вашингтон пост е на мета на жестоки критики и исмејување откако ја објави посмртницата на Багдади со навистина бизарен наслов: „Абу Бакр ал Багдади, скромниот (или строг) верски авторитет на челото не Исламска држава, умре на возраст од 48 години“.

Курдите тврдат дека шпион му ги украл гаќите на ал-Багдади за да биде идентификуван

MTM - 29.10.2019

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговите гаќи кои му ги украл курдски шпион пред да биде убиен, објави „Гардијан“, повикувајќи се на извор од Сириските демократски сили предводени од ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Вечер Прес - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Точка - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди неименуван американски официјален ...

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Локално - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

ТРАМП ЗА ЗАМЕНАТА НА БАГДАДИ: Сега и тој е мртов!

Фактор - 29.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп тврди дека американските војници го убија и лицето кое најверојатно ќе го наследеше Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на организацијата Исламската држава кој деновиве е убиен во Сирија.

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

Либертас - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Овој човек го водел ловот на лидерот на ИСИС: Операцијата ја одложивме три пати, а кога дознавме...

Точка - 29.10.2019

Генерал-потполковникот Скот Хауел, командант на Заедничката команда за посебни операции во Форт Браг бил клучното лице во планирањето на драматичната операција во која беше ликвидиран лидерот на Исламската држава.

Во Турција уапсени 43 припадници на ИСИЛ: Подготвувале одмазда за ликвидацијата на Ал Багдади?

Република - 29.10.2019

Турските власти денеска уапција 43 припадници на „Исламската држава“ под сомневање дека планирале терористички напади на денот на Националниот ден на Турција.Сите се уапсени во регионот на Бурса Најголемиот дел од нив се Сиријци кои ќе бидат ...

Актерката нападната поради искажаните симпатии кон убиениот лидер на Исламската држава

Точка - 29.10.2019

Холивудската актерка Џејми Ли Кертис е позната по своите либерални ставови, а сега е во центар на вниманието на јавноста. Таа го нападнала американскиот претседател Доналд Трамп, откако тој објави вест дека лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ...

Курдски советник: Ал Багдади е разоткриен со анализа на ДНК од долната облека

Денешен - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш советник на курдската милиција.

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Либертас - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Курдски советник: Ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека

iPortal - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Курдски советник: Лидерот на ИД, Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

еМагазин - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш советник на курдската полиција.

Лидерот на ИД, Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

еМагазин - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски ...

Ал Багдади разоткриен по долната облека

Република - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Турција: Уапсени членови на ИСИС кои подготвувале напад

24Инфо - 29.10.2019

Турската полиција уапси тројца екстремисти на т.н. Исламска држава, кои наводно планирале „сензационален“ напад по убиството на лидерот на терористичката организација Абу Бакр ал-Багдади, соопшти денеска турската државна новинска агенција „Анадолу“.

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Опсервер - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Турција: Уапсени членови на ИСИС кои подготвувале напад

Точка - 29.10.2019

Турската полиција уапси тројца екстремисти на т.н. Исламска држава, кои наводно планирале „сензационален“ напад по убиството на лидерот на терористичката организација Абу Бакр ал-Багдади, соопшти денеска турската државна новинска агенција „Анадолу“.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Бриф - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

24Инфо - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

24Инфо - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Трамп тврди: Американската војска го уби и наследникот на Ал-Багдади

Република - 29.10.2019

Американските војници го убија и лицето кое најверојатно ќе го наследеше Абу Бакр ал-Багдади како лидер на Исламската држава, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Штотуку е потврдено дека американските војници ја убија првата замена на Абу ...

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

Опсервер - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

Либертас - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

Вечер Прес - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

24Инфо - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран” и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Локално - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

24Инфо - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави ...

Трамп: Военото куче кое беше рането во потрагата по Багдади е повторно на должност

Centar - 29.10.2019

Американското куче кое беше рането додека трагаше по лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, повторно е на должност. Генерал Марк Мили изјавил дека кучето има огромна заслуга за пронаоѓањето на Ал-Багдади во тунелот под неговото засолниште.

Елиминиран наследникот на Багдади

iPortal - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Centar - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави ...

Трамп: Военото куче кое беше рането во потрагата по Багдади е повторно на должност

24Инфо - 29.10.2019

Американското куче кое беше рането додека трагаше по лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, повторно е на должност. Генерал Марк Мили изјавил дека кучето има огромна заслуга за пронаоѓањето на Ал-Багдади во тунелот под неговото засолниште.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Вечер Прес - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран” и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

Опсервер - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

САД потврдија дека е убиен портпаролот на Исламската држава

Кумановски м. - 29.10.2019

Соединетите Американски Држави денес потврдија дека портпарол на т.н. Исламска држава Абу ал-Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на таа екстремистичка организација, е убиен во операцијата предводена од САД во северна Сирија.

Поранешната жена на Багдади си ја отвори душата: Траеше само три месеци, не можев повеќе (ВИДЕО)

Кумановски м. - 29.10.2019

Лидерот на т.н. Исламска држава, Абу Бакир ал-Багдади, беше убиен во текот на викендот, при што загинаа две жени кои носеа експлозивни елеци, но не експлодирале, како и три деца. САД веќе долго време го бараа овој терорист, а американскиот ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Опсервер - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Вечер Прес - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Опсервер - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Курдски шпион му ги украл гаќите на Ал-Багдади

Вечер Прес - 29.10.2019

Курдските борци во Сирија тврдат дека одиграле клучна улога во пронаоѓањето и препознавањето на лидерот на Исламската држава кој загина во напад на американските трупи за време на викендот.

Херојот во потрагата по лидерот на ИСИС: Багдади бегал низ мрачните тунели пред ова куче...

Точка - 29.10.2019

Едно од највисоко тренираните кучиња во американската армија ја има главната заслуга во потрагата по лидерот на Исламската држава, Абу Бакр Ал Багдади кој минатиот викенд беше ликвидиран. Генералот Марк Мили за новинарите откри дека кучето има ...

ПОГРЕБ КАКО ЗА БИН ЛАДЕН: Ал Багдади погребан од американски брод в море

Денешен - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Локално - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

Опсервер - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Втората жена на Ал Багдади: Во 2008 година се омажив за нормален човек, универзитетски професор

Република - 29.10.2019

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади беше убоен викендов, а покрај него биле убиени и две жени кои носеле елеци со експлозив и три деца. ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Точка - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

MTM - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. Тој вели дека американскиот претседател Доналд Трамп, кој на 6 октомври најави ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

Либертас - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

Како и Осама Бин Ладен и Ал Багдади погребан во море

iPortal - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Трамп објави фотографија од кучето вклучено во нападот на Багдади (ФОТО)

MTM - 29.10.2019

Доналд Трамп објави фотографија од кучето кое во придружба на американските трупи учестуваше во нападот, во кој загина лидерот на ИСИЛ, Абу Бакр ал-Багдади. „Ја објавувам фотографијата на прекрасното куче кое направи толку прекрасна работа за фаќање ...

Курдите тврдат дека шпион му ги украл гаќите на ал-Багдади за да биде идентификуван

Centar - 29.10.2019

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговите гаќи кои му ги украл курдски шпион пред да биде убиен, објави „Гардијан“, повикувајќи се на извор од Сириските демократски сили предводени од ...

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Либертас - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

Бриф - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Centar - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди неименуван американски официјален ...

Курдите тврдат дека шпион му ги украл гаќите на ал-Багдади за да биде идентификуван

24Инфо - 29.10.2019

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговите гаќи кои му ги украл курдски шпион пред да биде убиен, објави „Гардијан“, повикувајќи се на извор од Сириските демократски сили предводени од ...

Нов поредок на Блискиот Исток по смртта на Багдади

Н.Македонија - 29.10.2019

Ликвидацијата на лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во операција на американските специјалци, на прв поглед можеби означува крај на една ера на хаос и терор на Блискиот Исток.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Н.Македонија - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди неименуван американски официјален ...

Стејт департмент: САД ја продолжуваат борбата против ИД

MakPress - 29.10.2019

САД сакаат да ја зајакнат коалицијата која се бори против т.н. Исламска држава (ИД) во североисточна Сирија, изјави неименуван висок функционер од Стејт департментот. По убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади, неименуваниот функционер изјави ...

САД потврдија дека во Сирија е убиен и портпаролот на ИД, ал-Мухаџир

MakPress - 29.10.2019

САД денеска потврдија дека во операцијата на американските сили на северот од Сирија е убиен портпаролот на Исламска држава, Абу ал Хасан ал-Мухаџир, кој важеше за втор човек на ова екстремистичка организација.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

1tv - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Трамп: Елиминиран е и наследникот на Ал Багдади

MakPress - 29.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е „елиминиран“ и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

Лидерот на ИСИС Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

Магазин - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, исто како и Бин Ладен чие тело во 2011 година, беше спуштено во Северното Арапско Море од американскиот носач на авиони Карл Винсон.

Ал Багдади погребан во море, исто како Бин Ладен

MakPress - 29.10.2019

Посмртните останки на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади се погребани во море, откако загина за време на воената операција на САД во неговиот камп во северозападна Сирија минатиот викенд, потврди денеска неименуван американски официјален ...

Курдски советник: Ал Багдади разоткриен благодарејќи на долната облека

MakPress - 29.10.2019

Абу Бакр ал Багдади е идентификуван со помош на ДНК анализа на неговата долна облека, која била украдена пред да го убијат американските специјалци, тврди виш спветник на курдската милиција.

Американците го погребаа Ал Багдади во море, на ист начин како Бин Ладен

Денар - 29.10.2019

Телото на Ал Багдади беше погребано во море, како што беше случај и со убиството на лидерот на Ал-Каеда, Осама бин Ладен, јави BBC. Началникот на Генералштабот на американската армија Марк Мили, изјави дека САД имаат видео-материјал и фотографии од ...

ЕКС СОПРУГАТА НА НАЈГОЛЕМИОТ ЗЛОСТОРНИК ВО СВЕТОТ: Багдади беше нормален човек – професор на Универзитет

Магазин - 29.10.2019

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр Ал Багдади бил убиен за време на викендот, а покрај него биле убиени и две жени кои носеле елеци со експлозив, но кои не експлодирале, како и три деца.

Трамп објави фотографија од кучето кое учествуваше во ликвидирањето на Ал Багдади

Канал5 - 28.10.2019

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лдерот на Исламската држава Абу Ал Багдади е повторно на должност.Претседатеот на Америка доналд Трамп објави фотографија од кучето херој.

Во Турција уапсени 20 луѓе поврзани со Исламска држава

Канал5 - 28.10.2019

Турските власти денеска уапсиле 20 странски државјани осомничени дека имаат врски со Исламска држава, јави државната агенција „Анадолија“. Притворите доаѓаат еден ден откако претседателот на САД Доналд Трамп објави дека водачот на Исламската држава ...

Трамп: Можеме да објавиме видео со делови од операцијата против Ал Багдади

Фокус - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Ердоган: Смртта на Ал Багдади – пресвртница во борбата против тероризмот

Алсат-М - 28.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оцени дека смртта на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е пресврт во заедничката борба против тероризмот. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Курдите тврдат дека ја убиле и „десната рака“ на Ал-Багдади

24 Вести - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Смртта на Ал Багдади не е решение за сите проблеми

Deutsche Welle - 28.10.2019

Предводникот на терористичката организација ИД е мртов, а американскиот претседател Доналд Трамп се фали со таквиот „успех". Но, простор за славење нема, смета Карла Блајкер. Американскиот претседател Доналд Трамп е мајстор за инсценирања.

Кермљ: Ако Багдади е мртов САД придонесоа многу во борбата против тероризмот

Алсат-М - 28.10.2019

Кремљ денеска соопшти дека американскиот претседател, Доналд Трамп, дал голем придонес во борбата против тероризмот ако се точки тврдењата дека лидерот на ИСИЛ, Ал Багдади е мртов. Во своето вчерашно излагање од Белата куќа Трамп објави дека првиот ...

Убиен и првиот соработник на Ал Багдади

Канал5 - 28.10.2019

Москва не му верува на Вашингтон. Сомнеж дека американските специјалци заедно со курдските сили во Идлиб успеале да го совладаат Багдади покренаа од руското Министерство за одбрана, од каде велат дека е малку веројатно лидерот на Исламска држава да ...

Убиството на Багдади не значи и крај на ИД

24 Вести - 28.10.2019

Не стивнуваат реакциите по убиството на Абу Бакр ал-Багдади, лидерот на терористичката екстремистичка организација, Исламска Држава. Американската акција во Сирија наиде на позитвини оцени од страна на голем број светски лидери, но, експертите ...

Трамп може ќе објави снимка од операцијата против Ал Багдади

+инфо - 28.10.2019

Трамп беше критикуван бидејќи на вчерашната прес-конференција изјави дека лидерот на ИД умрел како „куче и кукавица“, дека „плачел како кукавица“ и оти „цвилел, врескал и плачел Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата ...

Објавена снимка од местото каде што бил убиен шефот на ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти вчера дека лидерот на Исламска држава Аби Бакр ал Багдади е мртов по операцијата која ја спровеле американските сили. Ал Багдади се убил за време на американската операција со активирање на ...

(ВИДЕО) САД објавија дека се ослободиле од телото на ал-Багдади

Нетпрес - 28.10.2019

Соединетите држави „се ослободија“ од телото на ликвидираниот водач на џихадистичката организација Абу Бакр ал-Багдади, изјави во понедленикот Марк Мили, шеф на здружениот комитет на началниците на генералштабовите на САД.

Саудиска Арабија го поздрави убиството на Багдади: Тој ја искриви сликата на исламот

МКД - 28.10.2019

Саудиска Арабија ја поздрави денес смртта на лидерот на териростичката група Исламска држава (ИСИС) Абу Бакр ал Багдади во Сирија и додаде дека неговата организација „ја искривила сликата за исламот и муслиманите низ светот“.

Објавена снимка од местото каде што бил убиен првиот човек на ИСИС

Макфакс - 28.10.2019

На социјалните мрежи се појави видео од местото на кое се криел и умрел лидерот на т.н. Исламска држава Аби Бакр ал Багдади, во операцијата спроведена од страна на американските сили. На снимката се гледаат рушевини од бункер, остатоци од облека и ...

Именуван нов лидер на Исламска држава

МКД - 28.10.2019

Исламска држава има нов лидер. Еден ден откако Аби Бакр ал Багдади изврши самоубиство за време на нападот на американските специјалци во Идлиб, за нов лидер е именуван Абдулах Кардаш. Него самиот Багдади го именувал пред својата смрт за иден лидер ...

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Сител - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Издржала само 3 месеци брак со Багдади - исповед на сопругата на лидерот на Исламската држава

Press24 - 28.10.2019

Лидерот на Исламската држава Абу Бакир ал-Багдади беше убиен викендов, а покрај него усмртени биле и две жени кои носеле елеци со експлозив, но кои не експлодирале, како и три деца. Овие терористи долго биле барани, а американскиот претседател ...

Трамп со пофални зборови за кучето кое го „надушка“ лидерот на Исламска држава

Слободен Печат - 28.10.2019

Трамп напиша дека е декласифицирана фотографијата од прекрасното куче чие име не е дозволено да се објави, дека направило одлична работа при акцијата за заробување и убивање на лидерот на Исламска држава, Абу Бакар Ал Багдади.

Трамп објави фотографија од песот кој го откри ал-Багдади

Нетпрес - 28.10.2019

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го трагаше по челникот на ултрарадикалната џихадистичка организација Исламската држава, Абу Бакр ал- Багдади е повторно на должност, објави американскиот претседател Доналд Трамп на својот профил на ...

ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ОПЕРАЦИЈАТА ВО СИРИЈА: Убиена десната рака на лидерот на Исламска држава

Слободен Печат - 28.10.2019

Ал-Мухаџир, наведуваат Курдите, му бил десна рака на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесоа британските медиуми. Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските ...

Багдади ликвидиран, но Џихадистите имаат нов лидер: Абдула Кардаш е негов наследник

Press24 - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Трамп размислува да објави делови од акцијата против Ал-Багдади

А1 On - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Објавена снимка од местото каде што бил убиен шефот на ИСИС (ВИДЕО)

Курир - 28.10.2019

Ал Багдади се убил за време на американската операција со активирање на самоубиствениот појас со експлозив, кажа американскиот претседател Доналд Трамп во своето обраќање до нацијата кое беше пренесувано во живо од Белата куќа.

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

Независен - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

А1 On - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

ВИДЕО: Испливаа снимки од местото каде беше убиен лидерот на Исламската држава - од него останала само облеката

Press24 - 28.10.2019

Ал Багдади се убил за време на американската операција со активирање на самоубиствениот појас со експлозив, кажа американскиот претседател Доналд Трамп во своето обраќање до нацијата кое беше пренесувано во живо од Белата куќа.

Ова е новиот лидер на Исламска држава

Курир - 28.10.2019

Исламска држава има нов лидер. Еден ден откако Аби Бакр ал Багдади изврши самоубиство за време на нападот на американските специјалци во Идлиб, за нов лидер е именуван Абдулах Кардаш. Него самиот Багдади го именувал пред својата смрт за иден лидер ...

Објавена снимка од местото каде што бил убиен Аби Бакр ал Багдади ВИДЕО

+инфо - 28.10.2019

На социјалните мрежи се појави видео од местото на кое се криел и умрел лидерот на т.н. Исламска држава Аби Бакр ал Багдади, во операцијата спроведена од американските сили. На снимката се гледаат рушевини од бункер, остатоци од облека и душеци, и ...

Трамп објави фотографија од кучето кое учествуваше во ликвидирањето на Ал Багдади

Курир - 28.10.2019

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лдерот на Исламската држава Абу Ал Багдади е повторно на должност.Претседатеот на Америка доналд Трамп објави фотографија од кучето херој.

Кучето херој кое учествуваше во ликвидацијата на Ал Багдади

+инфо - 28.10.2019

Генералот Марк Мили пред новинарите изјави дека „кучето имло огромна заслуга “ во пронаоѓањето на Ал Багдади во тунелот под неговото скривалиште. Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лидерот на Исламската држава Абу Ал Багдади ...

Објавени снимки од местото каде што е убиен ал-Багдади – се’ е срамнето со земја

ММС - 28.10.2019

Лидерот на Исламската држава Абу Бакар ал-Багдади беше убиен вчераутро на северозападот на Сирија, во акција во која учествувале осум хеликоптери на САД и две беспилотни летала. Некои агенции и светски медиуми синоќа објавија и снимки од местото ...

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Макфакс - 28.10.2019

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Две историски фотографии ги откриваат двата стила на претседателите Трамп и Обама

Макфакс - 28.10.2019

Фотографии снимени во Белата куќа ја покажуваат различноста во стилот на двајцата претседатели на САД, Барак Обама и Доналд Трамп, оценува Асошиејтед прес. Се работи за фотографии снимени во моментите на смрт на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ...

Убиството на Багдади не значи и крај на ИД

Р.С.Европа - 28.10.2019

Поголем број светски лидери ја поздравија американската акција во Сирија во која загина лидерот на екстремистичката Исламска држава Абу Бакр ал Багдади. Експертите со оценка дека иако станува збор за клучен момент, сепак тоа не значи и крај на ...

Ликвидиран и Абу ал-Хасан ал-Мухаџир, десната рака на Багдади

Макфакс - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единицата за народна заштита, објави дека е убиен и портпаролот на Исламска држава, во заедничка акција со американските и силите предводени од Курдите на северот од Сирија.

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

Макфакс - 28.10.2019

Руското министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Во Турција уапсени 20 луѓе поврзани со Исламска држава

Р.С.Европа - 28.10.2019

Турските власти денеска уапсиле 20 странски државјани осомничени дека имаат врски со Исламска држава, јави државната агенција Анадолија. Притворите доаѓаат еден ден откако претседателот на САД Доналд Трамп објави дека водачот на Исламската држава ...

ЦИА ги добила информациите за Ал-Багдади од една негова жена и курир (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 28.10.2019

Ненадејната одлука на претседателот Трамп за повлекување на силите од северна Сирија го принудила Пентагон да ја забрза ризичната ноќна операција во која загина лидерот на ИСИС. Претседателот Трамп знаеше дека Централната разузнавачка агенција и ...

„Си убивте ваш ѕвер“, му порача Иран на Трамп

МКД - 28.10.2019

Иранскиот министер за информатичка и комуникациска технологија, Мохамед Џавад Азари Џароми, рече дека убиството на водачот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади „не е голема работа“. „Не е голема работа! Тукушто си го уби својот сопствен ѕвер“, ...

Поранешната сопруга на Ел Багдади: Се омажив за нормален човек, предавач на универзитет

Слободен Печат - 28.10.2019

Овој терорист беше долго баран од САД, а американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека воената акција во која е убиен лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал-Багдади, всушност е позначајна од онаа во која бил убиен Осама бин Ладен во 2011 ...

Ердоган: Смртта на Ал Багдади – пресвртница во борбата против тероризмот

Р.С.Европа - 28.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оцени дека смртта на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е пресврт во заедничката борба против тероризмот. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

Макфакс - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Ирачките разузнавачи откриле како Американците го пронашле Багдади

Макфакс - 28.10.2019

По долготрајна потрага по Абу Бакр ал Багдади, еден од главните помошници на лидерот на Исламска држава, на ирачките разузнавачки служби им открил во 2018 година дека Багдади со години успевал вешто да бега, рекле ирачките власти.

Откриени се нови детали од ликвидацијата на лидерот на ИСИС: Се криел во возило со зеленчук

Press24 - 28.10.2019

Багдади во текот на изминатите години, со цел да не биде откриен, често со своите команданти се возел во камиони со зеленчук и таму водел „стратешки разговори“, им открил Исмаел Ел Атави на ирачките власти откако бил уапсен.

Поранешната сопруга на Ал-Багдади: „Се омажив за нормален човек, предавач на универзитет“

Независен - 28.10.2019

Лидерот на Исламска држава Абу Бакир ал-Багдади беше убиен во текот на викендот, а покрај него усмртени се и две жени кои ниооселе елеци со експлозив, кој не се активирал, како и три деца.

Триумфализмот поради убиството на Ал-Багдади може да поттикне нов циклус насилство

Макфакс - 28.10.2019

Убиството на Абу Бакр ал-Багдади од страна на американските трупи може да им даде нов поттик на Исламска држава и другите терористи во областа, предупредуваат експертите од Блискиот исток.

Русија се сомнева дека Багдади е убиен: „Немаше никаков напад во саботата во Идлиб“

МКД - 28.10.2019

Нема веродостојни податоци што би докажале дека имало успешна американска рација против лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, соопшти Министерството за одбрана на Русија. Американската коалиција последниов период воопшто нема спроведено ...

Убиен е и портпаролот на Исламска држава, Хасан ал Мухаџир

Р.С.Европа - 28.10.2019

Портпаролот на Исламската држава е убиен во заедничка акција на американските сили и Курдите, соопштуваат Сириските демократски сили предводени од Курдите. Неговото убиство доаѓа по објавувањето на веста дека е убиен лидерот на Исламската држава Абу ...

Абу Бакр ал-Багдади е мртов, но, заканата од Исламската држава се` уште постои

Глас на Америка - 28.10.2019

Лидерите во светот реагираат по убиството на лидерот на терористичката група ВАШИНГТОН — Сојузниците на САД во светот го поздравија убиството на Абу Бакр ал-Багдади, нарекувајќи ја акцијата голем удар за Исламската држава, но, нагласуваат дека ИСИС ...

Курдите тврдат дека убиен е и портпаролот на лидерот на ИД

+инфо - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Како е лоциран и ликвидиран Абу Бакр ал Багдади – најбараниот терорист на светот

Слободен Печат - 28.10.2019

Багдади понекогаш со своите команданти се возел во автобуси полни со зеленчук и тогаш со нив ги водел „стратешките разговори“. За време на долгата потрага по лидерот на терористичката организација Исламска држава (ИД), тимовите на иранската ...

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

Сител - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Трамп размислува да објави делови од акцијата во која е убиен лидерот на Исламска држава

Слободен Печат - 28.10.2019

Многумина ги критикуваа описите на Трамп за Багдади на вечаршната прес-конференција, кога рече дека лидерот на Исламска држава умрел како „куче и кукавица“, како и дека „плачел и цвилел“. Американскиот претседател Доналд Трамп денес изјави дека ...

ВИДЕО: Снимка од разрушениот букнер во кој што се криеше Ал-Багдади

А1 On - 28.10.2019

На социјалните медиуми денеска се појави видео од разрушениот бункер во кој што се криеше водачот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во специјална операција од страна на американските сили во северозападна Сирија.

Ликвидиран и Абу ал-Хасан ал-Мухаџир, десната рака на Багдади

Centar - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единицата за народна заштита, објави дека е убиен и портпаролот на Исламската држава во заедничка акција со американските и силите предводени од Курдите на северот од Сирија.

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

Centar - 28.10.2019

Руското Министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Ирачките разузнавачи откриле како Американците го пронашле Багдади

24Инфо - 28.10.2019

По долготрајна потрага по Абу Бакр ал Багдади, еден од главните помошници на лидерот на Исламска држава, на ирачките разузнавачки служби им открил во 2018 година како Багдади со години успевал вешто да бега, рекле ирачките власти.

Триумфализмот поради убиството на Ал Багдади може да поттикне нов циклус насилство

24Инфо - 28.10.2019

Убиството на Абу Бакр ал-Багдади од страна на американските трупи може да им даде нов поттик на Исламска држава и другите терористи во областа, предупредуваат експертите од Блискиот исток.

Триумфализмот поради убиството на Ал Багдади може да поттикне нов циклус насилство

Точка - 28.10.2019

Убиството на Абу Бакр ал-Багдади од страна на американските трупи може да им даде нов поттик на Исламска држава и другите терористи во областа, предупредуваат експертите од Блискиот исток.

Ден после ликвидацијата на Багдади објавено е името на новиот лидер: Еве кој ќе ги води џихадистите

Точка - 28.10.2019

Ден после убиството на Абу Бакр Ал Багдади, кој беше убиен во воздушен напад на американските сили, Исламскат адржава веќе има нов лидер. Абдулах Кардаш попознат како „Каршеш“ наводно бил именуван од самиот Багдади за челник на Исламската држава ...

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

MTM - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Убиен е и портпаролот на Исламска држава, Хасан ал Мухаџир

Бриф - 28.10.2019

Портпаролот на Исламската држава е убиен во заедничка акција на американските сили и Курдите, соопштуваат Сириските демократски сили предводени од Курдите. Неговото убиство доаѓа по објавувањето на веста дека е убиен лидерот на Исламската држава Абу ...

Триумфализмот поради убиството на Ал-Багдади може да поттикне нов циклус насилство

MTM - 28.10.2019

Убиството на Абу Бакр ал-Багдади од страна на американските трупи може да им даде нов поттик на Исламската држава и другите терористи во областа, предупредуваат експертите од Блискиот Исток.

Смртта на Ал Багдади не е решение за сите проблеми

Либертас - 28.10.2019

Предводникот на терористичката организација ИД е мртов, а американскиот претседател Доналд Трамп се фали со таквиот „успех”. Но, простор за славење нема Американскиот претседател Доналд Трамп е мајстор за инсценирања.

Поранешната жена на Ал Багдади: Се омажив за нормален човек, професор на Универзитет

Вечер Прес - 28.10.2019

Лидерот на т.н. Исламската држава Абу Бакр Ал Багдади е убиен во текот на изминатив викенд, а покрај него биле убиени и две жени кои носеле елеци со експлозив, кои не експлодирале, како и три деца.

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

24Инфо - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Макрон: Смртта на Ал Багдади тежок удар за ИД

Либертас - 28.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека смртта на водачот на т.н. Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е голем удар за терористичката организација, но истакна дека тоа е само една фаза во борбата против истата.

Се огласи и Путин после убиството на Багдади: Сите останаа зачудени после оваа изјава...

Точка - 28.10.2019

Според Кремљ, смртта на првиот човек на Исламската држава би претставувала „важен придонес“ во борбата против тероризмот, иако според Русите тоа не е потврдено. „Доколку смртта на Багдади навистина се потврди, може да се зборува за важниот придонес ...

ЛИКВИДИРАН И ВТОРИОТ ЧОВЕК НА ИД: Курдите го убиле  Абу ал-Хасан ал Мухаџир, десната рака на ал-Багдади

Денешен - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

Вечер Прес - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Кој беше Абу Бакр ал-Багдади, „калифот“ кој донесе смрт и ужас

еМагазин - 28.10.2019

Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција на САД во Сирија и беше ликвидиран.

Поранешната сопруга на Ел Багдади: "Се омажив со нормален човек, професор на Универзитет"

Точка - 28.10.2019

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр Ал Багдади бил убиен за време на викендот, а покрај него биле убиени и две жени кои носеле елеци со експлозив, но кои не експлодирале, како и три деца.

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

Либертас - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Џонсон: Смртта на Ал Багдади важен момент во борбата против ИД

Либертас - 28.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади дека е важен момент во борбата против тероризмот, но дека битката против злото на Исламската држава не е готова.

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

Локално - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Трамп: Лидерот на ИД умре како „куче и кукавица“

iPortal - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

(ВИДЕО) Објавена снимка од местото каде што бил убиен првиот човек на ИСИС

24Инфо - 28.10.2019

На социјалните мрежи се појави видео од местото на кое се криел и умрел лидерот на т.н. Исламска држава Аби Бакр ал Багдади, во операцијата спроведена од страна на американските сили. На снимката се гледаат рушевини од бункер, остатоци од облека и ...

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

24Инфо - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Ал Багдади – „калиф“ кој донесе смрт и ужас

Либертас - 28.10.2019

Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција на САД во Сирија и синоќа беше ликвидиран.

(ВИДЕО) ЈА ИСКРИВИЛ СЛИКАТА ЗА ИСЛАМОТ: Саудијците го поздравија убиството на водачот на ИСИЛ

Фактор - 28.10.2019

Саудиска Арабија го поздрави убиството на првиот човек на организацијата Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади во Сирија. Наведуваат дека организација „ја искривила сликата за исламот и муслиманите низ светот“ и извршила многу злосторства.

Испливаа нови снимки од местото каде што е убиен лидерот на Исламската Држава: Од ал-Багдади останала само облеката, ...

Точка - 28.10.2019

На социјалните мрежи денеска се појавија видео снимки од местото во кое се криел лидерот на т.н. Исламска Држава, Абу Бакр ал-Багдади, каде е убиен во специјална операција на американските сили на северозапад од Сирија.

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

24Инфо - 28.10.2019

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Полесно е рането: Oва е кучето што учествуваше во ликвидацијата на Ал Багдади

Република - 28.10.2019

Кучето од армијата на САД кое беше рането додека го бараше лидерот на „Исламска држава“ Ал Багдади е повторно на должност. Доналд Трамп објави фотографија од кучето херој. Генералот Марк Мили пред новинарите изјави дека „кучето имло огромна заслуга ...

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Република - 28.10.2019

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Две историски фотографии ги откриваат двата стила на претседателите Трамп и Обама

24Инфо - 28.10.2019

Фотографии снимени во Белата куќа ја покажуваат различноста во стилот на двајцата претседатели на САД, Барак Обама и Доналд Трамп, оценува Асошиејтед прес. Се работи за фотографии снимени во моментите на смрт на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ...

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Точка - 28.10.2019

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Пентагон вети уништување и на наследниците на лидерот на ИД

Либертас - 28.10.2019

Сите наследници на Абу Бакр ал-Багдади, предводник на терористичката организација „Исламска држава“, ќе бидат уништени, изјави денеска Марк Еспер, првиот човек на Пентагон. -Ова е уништувачки удар.

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

Локално - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Република - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Убиен и десната рака на Ал Багдади

iPortal - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

Република - 28.10.2019

Руското министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Ал Багдади – „калиф“ кој донесе смрт и ужас

Опсервер - 28.10.2019

Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција на САД во Сирија и синоќа беше ликвидиран.

Пентагон вети уништување и на наследниците на лидерот на ИД

Опсервер - 28.10.2019

Сите наследници на Абу Бакр ал-Багдади, предводник на терористичката организација „Исламска држава“, ќе бидат уништени, изјави денеска Марк Еспер, првиот човек на Пентагон. -Ова е уништувачки удар.

Во Сирија вчера вечер е убиен и вториот човек на Исламската држава

Пулс24 - 28.10.2019

Во заедничкиот напад на Курдите и на американските сили на северот на Сирија е убиен и вториот човек на Исламската држава, јави Канал 5. Сириските демократски сили (СДФ), во кои главен дел се од курдската ППГ, објавија дека ја таргетирале целта во ...

Макрон: Смртта на Ал Багдади тежок удар за ИД

Опсервер - 28.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека смртта на водачот на т.н. Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е голем удар за терористичката организација, но истакна дека тоа е само една фаза во борбата против истата.

Џонсон: Смртта на Ал Багдади важен момент во борбата против ИД

Опсервер - 28.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади дека е важен момент во борбата против тероризмот, но дека битката против злото на Исламската држава не е готова.

Иран: Убиството на Ал Багдади не е некоја голема работа

Опсервер - 28.10.2019

Иранскиот министер за информатичка и комуникациска технологија Мохамед Џавад Азари Џароми изјави денеска дека убиството на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади не е голема работа.

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

Точка - 28.10.2019

Руското министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Ердоган: Смртта на Ал Багдади – пресвртница во борбата против тероризмот

Опсервер - 28.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека смртта на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е пресврт во заедничката борба против тероризмот. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата ...

Ликвидиран и Абу ал Хасан ал Мухаџир, десна рака на Багдади

Точка - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единицата за народна заштита, објави дека е убиен и портпаролот на Исламска држава, во заедничка акција со американските и силите предводени од Курдите на северот од Сирија.

Откриени се нови детали од ликвидацијата на лидерот на ИСИС: Се криел во возило со зеленчук, а клучните информации ги ...

Точка - 28.10.2019

За време на потрагата по лидерот на ИСИС, екипите на ирачката разузнавачка служба ја обезбедиле клучната информација во текот на февруари минатата година, кога еден од најблиските соработниц на Абу Бакр Ал Багдади им открил како лидерот на ИСИС со ...

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

24Инфо - 28.10.2019

Руското министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Москва не верува во американската објава за убиството на Багдади

MTM - 28.10.2019

Руското министерство за одбрана изрази скептицизам кон објавата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен во американски воздушен напад во Сирија.

Ердоган: Смртта на Ал Багдади – пресвртница во борбата против тероризмот

Либертас - 28.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека смртта на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е пресврт во заедничката борба против тероризмот. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата ...

Историски моменти забележани со камера: Две фотографии кои ја покажуваат разликата меѓу Трамп и Обама

Точка - 28.10.2019

Фотографиите направени во Белата куќа покажуваат голема разлика во стилот на двајцата претседатели на САД, Барак Обама и Доналд Трамп. Станува збор за фотографии кои ги покажуваат двајцата претседатели додека соопштуваат многу важни вести - смртта ...

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

Република - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Мета - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

Опсервер - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

24Инфо - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Избран нов лидер на Исламска држава?

Бриф - 28.10.2019

Милитантoт Абдула Кардаш, наводно, е избран за наследник на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ел-Багдади, кој беше убиен вчера во специјална мисија на американските сили во Сирија. Според извештајот, Ал-Багдади го уште во август го назначил Кардаш ...

Лидерот на Исламската држава убиен во Сирија?

Н.Македонија - 28.10.2019

Озлогласениот лидер на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, најверојатно е убиен во голема операција на американските сили во северозападна Сирија. Иако до затворањето на весникот немаше официјална потврда од Пентагон за ликвидацијата на ...

Ердоган: Смртта на Багдади е пресвртница во борбата против тероризмот

Н.Македонија - 28.10.2019

Смртта на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади претставува пресвртница во заедничката борба против тероризмот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата против ...

Абдула Кардаш е веројатниот наследник на лидерот на ИД

Н.Македонија - 28.10.2019

Американскиот магазин „Њузвик“ верува дека Абдула Кардаш е наследник на лидерот на милитантната група Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, кој беше убиен во американската специјална операција во Идлиб во Сирија.

Исламска држава е подготвена за живот без калиф

Н.Македонија - 28.10.2019

Американските разузнавачи и официјални воени лица признаваат дека пронаоѓањето и елиминирањето на клучните членови и оперативци на Исламска држава (ИД), не се доволни за да доведат до конечен пад на терористичката организација, иако ќе послужат за ...

Ирачките разузнавачи откриле како Американците го пронашле Багдади

Н.Македонија - 28.10.2019

По долготрајна потрага по Абу Бакр ал Багдади, еден од главните помошници на лидерот на Исламска држава, на ирачките разузнавачки служби им открил во 2018 година како Багдади со години успевал вешто да бега, рекле ирачките власти.

Урнатините сведочат за последната битка на Багдади

Н.Македонија - 28.10.2019

На социјалните мрежи се појави видео од местото на кое се криел и умрел лидерот на т.н. Исламска држава Абу Бакр ал Багдади, во операцијата спроведена од страна на американските сили. На снимката се гледаат урнатини од бункер, остатоци од облека и ...

Макрон: Смртта на Ал Багдади тежок удар за ИД

MakPress - 28.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека смртта на водачот на т.н. Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е голем удар за терористичката организација, но истакна дека тоа е само една фаза во борбата против истата.

Џонсон: Смртта на Ал Багдади важен момент во борбата против ИД

MakPress - 28.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека убиството на лидерот на ИД Абу Бакр ел Багдади дека е важен момент во борбата против тероризмот, но дека битката против злото на Исламската држава не е готова.

Иран: Убиството на Ал Багдади не е некоја голема работа

MakPress - 28.10.2019

Иранскиот министер за информатичка и комуникациска технологија Мохамед Џавад Азари Џароми изјави денеска дека убиството на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади не е голема работа.

Нови детали: Багдади се криел во возила со зеленчук, но клучните информации ги дала една жена

Магазин - 28.10.2019

Доналд Трамп вчера објави дека лидерот на ИСИС е ликвидиран.Денеска Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на ...

Ердоган: Смртта на Ал Багдади – пресвртница во борбата против тероризмот

MakPress - 28.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека смртта на водачот на терористичката Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади е пресврт во заедничката борба против тероризмот. Ердоган на Твитер објави дека Турција платила висока цена во борбата ...

Трамп размислува да објави снимка од операцијата против Ал Багдади

MakPress - 28.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрацијата размислува да објави видео-снимка од специјалната операција во Сирија во која е елиминиран лидерот на Исламска држава, Абу Бакир ал Багдади. – Размислуваме за тоа.

Ал Багдади – „калиф“ кој донесе смрт и ужас

MakPress - 28.10.2019

Абу Бакр ал-Багдади, ирачки џихадист, кој се прогласи за „калиф“ на сите муслимани како водач на сунитска Исламска држава (ИД), беше цел на воената операција на САД во Сирија и синоќа беше ликвидиран.

Русија: Не им помагавме на САД во операцијата против лидерот на ИД

MakPress - 28.10.2019

Руското Министерство за одбрана соопшти дека не знае ништо за помош на американското воздухопловство, а која на прес-конференција ја спомна американскиот претседател Доналд Трамп, кога зборуваше за ликвидирањето на лидерот на терористичката Исламска ...

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

MakPress - 28.10.2019

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Пентагон вети уништување и на наследниците на лидерот на ИД

MakPress - 28.10.2019

Сите наследници на Абу Бакр ал-Багдади, предводник на терористичката организација „Исламска држава“, ќе бидат уништени, изјави денеска Марк Еспер, првиот човек на Пентагон. -Ова е уништувачки удар.