TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Тоа е маскенбал на Путин"!

Вечер Прес - 14.05.2005

Рускиот милијардер, кој живее во егзил, Борис Березовски, ги обвини француските власти дека сакале "да го задоволат" Владимир Путин, вршејќи претрес во неговата вила на Азурниот брег. "Тоа е операција на Франција, на француските власти, за да го поддржат и да го задоволат Путин", рече Березовски.

Глејзер ги купи " црвените ѓаволи" за 790 мил. фунти

Вечер Прес - 14.05.2005

Сопственикот на Тампа Беј Баканирс, клуб од професионалната фудбалска лига во САД, Малком Глејзер вложи околу 790 милиони фунти за да стане доминантен сопственик во англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед. Тој купи 28,7 проценти од акциите на клубот што им припаѓаа на ирските сопственици на ...

Илјада долари за "Иконите од Музејот на Македонија"

Вечер Прес - 14.05.2005

Книгата "Иконите од Музејот на Македонија" ја понесе наградата од илјада американски долари за најдобар визуелнографички дизајн за печатен труд што ја доделува Фондацијата Институт отворено општество Македонија (ФИООМ). Наградата е востановена од минатата година, а има за цел да ги поттикне ...

Тендерските правила ја одбраа грчката "Терна"

Вечер Прес - 14.05.2005

Владата ги мие рацете околу изборот на грчката Градежна компанија "Терна", која е извесно дека ќе ја гради втората фаза од обиколницата на Скопје. Ресорниот министер за транспорт и врски Џемали Мехази, вчера рече дека Владата немала простор да одлучува околу изборот, бидејќи правилата на игра биле ...

Презентација на "Холивуд-фризурата"

Вечер Прес - 14.05.2005

Асиметрични линии, силни нијанси и гламур, зачинет со висококвалитетни производи од Сцхњарзопф се главните атрибути на "Холивуд-фризурата" која завчера претставниците на фризерските студија "Скопје" и "Крис" ја промовираа пред посетителите на Саемот за убавина.

Во светот на бајките со "Снежната кралица"

Вечер Прес - 14.05.2005

Сказната "Снежната кралица" од Ханс Кристијан Андерсен е најновата постановка која премиерно ќе биде изведена в недела (12.30 ч.), на сцената на Театарот за деца и младинци. Режијата и драматизацијата на оваа романтична бајка се на гостинот од Бугарија, Николај Бојаџиев.

Студентите со "Тешкото", во Европа

Вечер Прес - 14.05.2005

Кога и да е. Каде и да е. Кој и да ги слушне звуците на тапанот и зурлите при изведбата на "Тешкото", се наежува. За ова ремек-дело од Македонија постои предлог пред УНЕСКО, да влезе во Светската ризница на вредности на духовното творештво.

ММФ или "стерилни" економисти?

Вечер Прес - 14.05.2005

ММФ и Светската банка не се против евробондовите.Од нив се плашат стерилните и неуки економисти и министри кои немаат капацитет да ги убедат меѓународните финансиери за економската исплатливост за земјата од нивното воведување.

Нема да им избега ниту "ферари"?!

Вечер Прес - 13.05.2005

Хрватската полиција се опреми со десет "супер брзи" автомобили и од денеска ќе почнат да крстосува по патиштата во потрага и "натпревар" со оние за кои знаците за ограничување на брзината се само украси. Новите автомобили имаат мотори со над 200 коњски сили, а брзинскиот максимум (не прецизираат) ...

Геле во "Ноќниот ритам"

Вечер Прес - 13.05.2005

Некогашниот лидер на групата "Фобија", Вангел Васов, многу попознат како Геле, деновиве е навистина многу активен. Дури три спотови во изминатите неколку месеци произлегоа од неговата продукција "Фитбек" врзани за неговото име.

Долговите ќе се "чистат" и со пари од продажба на аптеки

Вечер Прес - 13.05.2005

За расчистување на долговите во здравството ќе се користат пари од Буџетот, но и од продажбата на аптеките и другите објекти кои ќе се покажат како вишок во националната здравствена мрежа. Од овие извори ќе се настојува да се обезбеди и технолошкото осовременување на здравствениот сектор, а ...

"Жртви сме на бескорисните тополи"

Вечер Прес - 13.05.2005

"Нашиот главен проблем се појавува токму во овој период од годината кога цветаат тополите. Овие дрвја ни го загорчија животот. Не служат за ништо друго освен што предизвикуваат алергии на кои подеднакво реагираме и ние возрасните, но и децата.

Интернетот "мека" за пиратеријата

Вечер Прес - 13.05.2005

"Авторските права отсекогаш биле во војна со новите технологии... Меѓутоа сето тоа секогаш завршува со прилагодување". Ова е тезата која ја развиваше м-р Маја Богатај, магистер по право на Харвард, и основач на Институтот за интелектуална сопственост во Словенија, на конференцијата за Авторските ...

За да не "издише", потребни 25 милиони евра

Вечер Прес - 13.05.2005

На македонското здравство му се неопходни најмалку меѓу 20 и 25 милиони евра за да не "издише". Во прв ред за неопходното техничко-технолошко освежување, односно за поправка и набавка на апаратурата и опремата која во огромен дел е целосно амортизирана, како и за обнова, поправка и адаптација на ...

Ограбен клубот за игри на среќа "Сити"

Вечер Прес - 13.05.2005

Вооружен разбојник во средата попладнето ги нападна и ограби вработените во клубот за игри на среќа "Сити", на улицата "Маршал Тито", во центарот на Скопје. Од касата напаѓачот зел 1.500 евра и побегал. Полицијата извесно време потоа изврши увид и документирање на случајот.

"Чарли Паркер" и во Битола

Вечер Прес - 13.05.2005

Педесетгодишнината од смртта на американската џез "икона" Чарли Паркер, односно "трибјутот" за него, се основните одредници на концертот кој вечерва (20,30) во старата битолска чаршија, во кафе-галеријата "ВАН" ќе го одржи нашиот познат ТВ и филмски режисер, новинар и џез-пијанист, Аљоша ...

"Парацетамолот" дефицитарен

Вечер Прес - 12.05.2005

На рафтовите во најголем број аптеки нема "парацетамол", ниту со рецепт ниту пак за пари. Проблемите во снабдувањето на овој препарат за снижување на температура се манифестираа пред повеќе недели, но состојбата стана "жешка" откако се истенчија залихите.

Македонија "падна" на политичката стабилност

Вечер Прес - 12.05.2005

Македонија во најновиот извештај на Светската банка за работењето на владите во околу 200 земји од светот, годинава заработи пониски оценки во однос на оние што ги имаше добиено пред осум години. Во овој извештај нашава земја е сместена во делот каде што работењето на Владата се оценува преку ...

"Мали чуда" за малата Душица

Вечер Прес - 12.05.2005

Најавената химна на Фондацијата "МобиМак за Македонија", се сними завчера на десетти мај, во студиото на Дарко Димитров. Химната насловена "Мали чуда", ја создадоа музичките пријатели на Фондацијата "МобиМак за Македонија", во име на хуманите граѓани на Македонија.

Бучко ќе прави "чистка"

Вечер Прес - 12.05.2005

Од 15 мај сите општински организации на СДСМ ќе треба да спроведат конференција на кој ќе се гласа доверба за локалните партиски раководства. Со ова практично ќе отпочне кадровското преструктурирања во партијата, кое беше најавено по изборот на Владо Бучковски за претседател на СДСМ, во ноември ...

"МТ" и "драва" повторно на пазарот

Вечер Прес - 12.05.2005

По пауза од речиси година и пол, "Тутунски комбинат Куманово" од вчера повторно почна со производство на цигари. За почеток се ангажирани 150 работници од вкупниот број вработени во кумановскиот монопол. Тие ќе ги произведуваат цигарите "МТ" меко и тврдо пакување, како и цигарите "драва", наменети ...

Ѓорчепетровки го сефтосаа "ламинатот"

Вечер Прес - 12.05.2005

Ракометарките на македонскиот женски првак, Кометал Ѓ.Петров ја сефтосаа новата подлога во "Кале", на полуфиналната средба со Олимпик, во рамките на плеј-офот за државен првак. Без разлика што имаа недораснат противник, ѓорчепетровки умешно се снајдоа на новата подлога, што беше генерална проба ...

"Вечер" ќе го помогне маршот на Емил Илиќ до Брисел

Вечер Прес - 12.05.2005

На 1 јуни, од Скопје ќе тргне марш под мотото "Македонските спортисти во обединета Европа", исклучителен подвиг кој ќе го изведе Емил Илиќ, нашиот сограѓанин, познат спортски работник и поранешен успешен спортист во карате, џудо, ракомет, пливање, кој моментно работи како спортски директор на ...

Тивок патник, потивок "здравје"

Вечер Прес - 12.05.2005

Повикот што го добив тој ден и турата што ја извозив, ќе ја паметам цел живот. Такво нешто не се заборава, особено не таков патник. Сум возел секакви луѓе, и стари и млади, зборлести и намќори, но овој беше посебен. Таков не се вози, или барем јас мислев така.

"Ислужените партиски војници" паднаа на теме

Вечер Прес - 12.05.2005

Енергични, решителни и концизни, студентите од Клубот на оратори при Правниот факултет во Скопје, вчера им одржаа лекција по ораторство на пратениците, покажувајќи им како може за помалку од десет минути да се претстави суштината на проблемот и притоа да се задржи вниманието на присутните во салата.

"Сељаци", реформатори и аферџии

Вечер Прес - 11.05.2005

ПИШУВА: Виолета ЦВЕТКОВСКА Почна со министрите за финансии и економија, па се префрли на гувернерот и вицепремиерот, за да се круниса на премиерот и претседателот. Тоа би била нагорната линија на креирање конфликти и конфликтни ситуации, наводно,констурктивни разлики внатре властите во гледањата за ...

Проблемите со "Електро-Скопје" најгорливи

Вечер Прес - 11.05.2005

Скопските градоначалници треба најитно да се сретнат со министерот за финансии и директорот на Електро-Скопје, со цел да се реши проблемот со дисбалансот на услугите што ги нуди ова претпријатие и начинот на кој ќе се наплатуваат средствата од општините.

"Кој ли ти гризе образи"

Вечер Прес - 11.05.2005

Фотографиите доловуваат дел од атмосферата при снимањето на новиот спот на Тоше Проески, за песната на Миро Буљјан "Кој ли ти гризе образи". Се снимаше минатиот викенд во Софија, повеќе од 20 часа во продукција на "Свет филма". Режијата е на Јане Кортошев, камерата на Ненад Радоевиќ.

"ЗНАМ ЗА ПОСЕТИТЕ ВО СОФИСКИТЕ ХОТЕЛИ И ПЕДЕРИТЕ"

Вечер Прес - 11.05.2005

"Имам досие за тебе", "Медиумите плачат за ваква афера", "Не само што си љубител на младо женско месо, ти си бил невнимателен кога си се плеткал со жени, не само во Македонија туку и надвор" "Знам и за посетите во софиските хотели и педерите" ова е само мал дел од наводите на компромитирачкото што ...

"Јас сум заслужен за успехот"

Вечер Прес - 11.05.2005

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони смета дека тој е заслужен за успехот на церемонијата што во Москва беше организирана по повод 60-годишнината од победата над фашизмот. "Во неделата вечерта, Буш и Путин пет часа срдечно разговараа, затоа што јас грижливо ги подготвив двајцата, а тие ми рекоа ...

Хем со нови зафати во "Плејбој"

Вечер Прес - 11.05.2005

Да нема недоразбирање, борењето за кое пишуваме нема врска со борењето какво што ние го подразбираме: слободен или грчко-римски стил, најчесто со влакнести и мускулести лути мажиња, туку, една сосема обратна варијанта, би рекле-празник за очите.

Кошаркарското финале во "Расадник"

Вечер Прес - 11.05.2005

Од денеска па до петок ќе стартуваат финалните натпревари во кошарка, во кои ќе се натпреваруваат повеќе екипи од основните и средните училишта од територијата на Општина Карпош. Сите натпревари ќе се одржат во спортската сала "Расадник".

Почнува трката за "Златната палма"

Вечер Прес - 11.05.2005

Денеска, во Кан се отвора 58. Интернационален филмски фестивал што ќе трае до 22 мај. Учествуваат повеќе прославени светски режисери, па филмските критичари очекуваат голема борба за награди. Меѓу дваесетте филмови, кои влегоа во официјална трка се: "Историја на насилството" од Давид Кроненберг, ...

Стоковната "Типо", сепак, оди на барабан

Вечер Прес - 10.05.2005

Стоковната куќа "Типо" во строгиот центар на Скопје, дефинитивно, оди на барабан. "Комерцијална банка", која објектот го доби по основ на долговите што "Типо" ги имаше кон Банката, се премисли и наместо овој објект да го пренамени во деловен центар, реши да го продаде.

Германците и Русите "станаа" пријатели!

Вечер Прес - 10.05.2005

Германците и Русите 60 години по Втората светска војна имаат главно позитивно мислење едни за други, покажува репрезентативното испитување на јавното мислење. Авторите на студијата оценија дека по 60 години од крајот на Војната во двете земји дошло до значителни промени, така што луѓето меѓу себе ...

"Денот на победата е празник на мирот"

Вечер Прес - 10.05.2005

Со екот на камбаните и заповедите на командантите на парадните ешалони, вчераутро на Црвениот плоштад во Москва, почна свечената воена парада, што се одржа во чест на 60-годишнината од победата над фашизмот, во Втората светска војна.

Со "либанска стапица" ограбуваат милиони!

Вечер Прес - 10.05.2005

Се поприсутниот сајберкриминал опфаќа широка лепеза: од ширење вируси, до неовластен пристап во компјутерската мрежа, преку пиратерија, до порнографија и ограбување банки, но, сепак, најчести се злоупотребите на платежните картички.

Чествување "филувано" со музика!

Вечер Прес - 10.05.2005

Три дена во Рим ќе ги славиме деновите на светите Кирил и Методиј. Со државната и црковната делагација, покрај бизнисмени ќе одат и уметниците: Фолклорниот ансамбл "Танец", Влатко Стефановски и Тоше Проески. Македонија ќе се обиде да остави свој оригинален белег во Рим.

Марија Ефросинина ќе го води "Евросонгот"

Вечер Прес - 10.05.2005

На местото на планираната Руслана, која само го отвори "Евросонгот" со ланската победничка песна "Диви танци" и со новата химна, Евровизијата во Киев на 19 и 21 мај ќе ја води убавата Украинка Марија Ефросинина, заедно со Диџеј Паша( на фотосот со годинешниот победнички трофеј).

Министерска "заборавеност", македонски бауч

Вечер Прес - 10.05.2005

Министерот за регионални работи на Италија, Енрико Ла Лоџа, кој престојуваше во посета на својот колега, министерот за локална самоуправа, Ризван Сулејмани, ги вознемири новинарите. На прес-конференцијата, одржана по средбата, тој неколку пати ја спомна федерализацијата, како тема на нивните ...

Тоше и Тони во "Лагала нас мала"

Вечер Прес - 10.05.2005

Вака изгледа момент од снимањето на спотот на Тоше и Тони Цетински, за песната "Лагала нас мала". Спотот е снимен во местото Скрадин, во околина на Шибеник, а го режираше Жељко Петреш. Девојката во спотот е познатата хрватска актерка Антонија Шола, а во спотот освен неа се појавува и хрватскиот ...

"Сезаме отвори се" - внатре нема богатство

Вечер Прес - 10.05.2005

- Нема да кажам "Сезаме отвори се", бидејќи внатре нема никакво богатство. Само ќе кажам повелете, влезете во вашиот дом, вака претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, вчера симболично ја отвори манифестацијата "Денови на Собранието" и ги покани граѓаните да го разгледаат Парламентот.

"Падна" романскиот Казанова

Вечер Прес - 10.05.2005

Дваесет и тригодишниот Георге Хордораба падна во рацете на романската полиција после, оправдано се претпоставува, бројни, многу необични измами кои ги направил над дамите што ги заведувал. Неговиот модус бил единствен. Георге, секогаш беспрекорно дотеран и изгланцан, ги заведувал дамите, така што ...

VIP на "Евросонг"

Вечер Прес - 10.05.2005

Повеќе важни личности, припадници на европскиот крем, си обезбедија билети за "Евросонгот". Освен претседателот и премиерот на Украина, во публика ќе бидат членовите на британското кралско семејство, министерот за туризам на Грција, како и премиерот на ...

Малата ги лажела ТОШЕ И ЦЕТИНСКИ

Вест - 09.05.2005

Минатата недела, Тоше Проески и хрватскиот пејач Тони Цетински го снимија спотот за дуетската песна "Лагала нас мала". Видео изданието е снимано на море, во Скрадин, место до Шибеник. Во спотот глумат актерката Антониа Шола и боксерот Стјепан Божиќ, кој ќе се бори за светска титула следниот месец.

Тиквите на Тачи "процветаа"

Вечер Прес - 09.05.2005

ПИШУВА: Предраг ДИМИТРОВСКИ "Кој со ѓаволот тикви сади, нему по глава", порача неодамна заменик-претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, асоцирајќи притоа на дружењето на СДСМ и ДУИ. Но, колку и да одѕвонува оваа изрека како можна вистина онаму каде што беше наменета и ...

ФЕНИ, "Силмак" и "Бучим"- крепат половина држава

Вечер Прес - 09.05.2005

Македонската металургија со рестартот на големите преработувачки капацитет, како што се ФЕНИ, Силмак, Бучим и останатите доживува ренесанса. Некогашните социјалистички најголеми загубари и промашени инвестиции со влез на странски капитал покажаа дека можат да работат и да обезбедат во овој момент ...

Јакимовски и Муратовски ќе ги "пеглаат" разликите

Вечер Прес - 09.05.2005

Денес почнува втората рунда на "пеглањето" на законот за работни односи. Тет- а тет ќе се најдат на заедничка маса двајца од тројцата клучни моделатори на "работничкиот закон", кои треба да ги направат најфините финеси од законот за работни односи, а за кој не постоеше консензус во првата фаза.

Куче нападна работник на "Електро-Кочани"

Вечер Прес - 09.05.2005

Работник на "Електро-Кочани" во петокот бил нападнат од куче-скитник. Настанот се случил во кочанското село Подлог, кога работникот Јорданов требало да ја исклучи струјата на едно семејство поради неплатен долг. Меѓутоа, одненадеж зад него се нашло куче-скитник, кое го каснало и му скинало делови ...

Одземени 15.000 "пиратки"

Вечер Прес - 09.05.2005

Државниот пазарен инспекторат во петокот имаше вистинска “хајка” против пиратеријата по цедетеките и видеотеките низ земјата. Целта на инспекциски надзор на продажни објекти и видеотеки, од аспект на заштита на авторските и сродни права, беше спречување на продажба и издавање на пиратски изданија ...

"Шпедитерите" брзо се вратија во игра

Вечер Прес - 09.05.2005

СТРУГА.- Сала "Нико Нестор". Гледачи 500. Судии: Диковски и Мицевски од Скопје. Резултат по четвртини: 21:17, 6:10. 17:17, 7:12. ФОН: Трајковски 3, Рајковиќ, Баснарков, Цаноски 2, Петровски 9, Крстевски 14, Костовски, Миневски, Неделков 8, Дуганов 3, Павловски 12.

"Жив чоек" на Драмски во Шведска

Вечер Прес - 09.05.2005

Веднаш по Риека, Драмскиот театар од Скопје ќе слета во Шведска, каде од 11 до 15 мај, во Стокхолм, Гетеборг и во Малме се одржуваат Деновите на македонската култура. Со претставата "Жив чоек" од Горан Стефановски, во режија на Дејан Дамјановски, Драмски ќе биде дел од програмата во која ...

"Штрковите" ја продолжија надежта

Вечер Прес - 09.05.2005

Сала "Јане Сандански". Гледачи 700. Судии: Златевски и Денковски од Скопје. Резултат по четвртини: 18:17, 24:19, 13:20, 26:15. МЗТ СКОПЈЕ: Караџовски 14, Пенов, Петровски 5, Миленковиќ, Караколев, Софковски 3, Гаштарски 17, Деспотовиќ 4, Хаџивасилев 11, Николовски, Талевски 19, Књазев 8. ВАРДАР О.

Граничната полиција "стави рака" врз северната граница

Вечер Прес - 09.05.2005

Со свеченото примопредавање на преминот Долно Блаце, Граничната полиција која дејствува во рамките на МВР, од саботата и официјално почна да ја обезбедува северната граница кон Србија и Црна Гора и во делот на Косово. Полицијата, надлежна за тој дел на државната граница, е предвидено да брои 1.000 ...