TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Барселона сеуште владее на Сантијаго Бернабеу

24Фудбал - 11.12.2011

Барселона ја доби големата Ел Класико пресметка на Сантијаго Бернабеу победувајќи го Реал Мадрид со 3-1. Каталонците собраа многу значајни три бода со кои ја намалија предноста на Реал Мадрид и ја ...

Чави: Многу сме супериорни во однос на Реал

Спортнет - 11.12.2011

Креаторот на многу напади на Барселона, Чави Ернандез по победата во Ел Класико порачал дека тој и неговите соиграчи се ’далеку посупериорни’ од Реал.

Росел: Го победивме Реал без било какви потешкотии

Спортнет - 11.12.2011

Претседателот на Барселона, Сандро Росел не можел да го сокрие задоволството од лицето по победата над Реал сред Мадрид.

Супериорни сме во однос на Реал

Оn.net - 11.12.2011

Чави Ернандес смета дека неговите играчи се далеку посупериорни од Реал. Според главниот двигателна на Барса, со новата победа тимот покажал дека е за класа подобар од најлутиот ривал.

Класика на „Ел Класико“: Пак победи Барса

Екипа - 11.12.2011

Фудбалерите на Барселона повторно го освоија „Сантијаго Бернабеу“, го декласираа Реал Мадрид со 1-3 и се вратија во игра за титулата.

Барселона повторно го замолкна „Бернабе“

Утрински - 11.12.2011

Европскиот и шпански првак Барселона во првото Ел Класико сезонава славеше победа од 3:1, со што ја продолжи успешната низа во мечевите против најголемиот ривал во шампионатот Реал Мадрид .

Барселона го замолкна “Бернабе“, Реал немоќен пред својата публика

СуперСпорт - 11.12.2011

Вечерва со почеток во 22 часот, се одигра едно од најголемите, ако не и најголемото дерби ширум светот. “Кралевите“ поразен од својот најголем конкурент тимот на Барселона.

Ел Класико за Барселона

Алфа - 11.12.2011

Фудбалерите на Барселона во првото Ел Класико сезонава славеа победа од 3:1 со што ја продолжија успешната низа во мечевите против најголемиот ривал во шпанскиот шампионат.

Барселона едноставно е подобра од Реал Мадрид

Mnogoo - 11.12.2011

Барселона уште еднаш му докажа на Реал Мадрид дека е најдобриот тим во Примера, а со тоа и во Европа. „Каталонците“ во рамки на првото сезонско „Ел Класико“ славеа победа од 3-1 сред „Сантијаго ...

Чави: Бевме многу подобри од Реал

Спорт Денес - 11.12.2011

Мозокот на Барселона, Чави Ернандес го изрази своето задоволство после победата на својот тим над Реал Мадрид на Сантијаго Бернабе.

Барселона сеуште владее на Сантијаго Бернабеу

Сваштарник - 11.12.2011

Барселона ја доби големата Ел Класико пресметка на Сантијаго Бернабеу победувајќи го Реал Мадрид со 3-1. Каталонците собраа многу значајни три бода со кои ја намалија предноста на Реал Мадрид и ја ...

Чави: Супериорни сме

СуперСпорт - 11.12.2011

Чави примети дека единствено се довива на начин на кој победува Барса. „Супериорни сме, покажавме што сме на овој натпревар.

Бензема стрелец на најбрзиот гол во историјата на Ел Класико

СуперСпорт - 11.12.2011

Се играше 22. секунда кога францускиот напаѓач го совлада Валдез за 1:0. Но, на крајот се испостави дека тоа не е доволно за поволен резултат за неговата екипа.

Барселона надмоќна и тоа среде Мадрид!

Спортски - 11.12.2011

Натпреварот меѓу двете најдобри екипи, двобојот на двата најдобри фудбалери на денешницата, средбата меѓу двајцата најдобри тренери, или накратко кажано Ел Класико – уште еднаш му припадна на тимот ...

Мурињо: Барселона нѐ доби на среќа

Н.Македонија - 11.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо смета дека среќата на Барселона го одлучи 163. дерби „Ел класико“, во кое Каталонците славеа со 3-1 на „Сантјаго Бернабе“ во 16.

По големото Ел Класико се веќе видено

Алфа - 11.12.2011

Барселона вчеравечер со 3-1 славеше на Сантијаго Бренабе во големото Ел Класико, покажувајќи му на кралскиот клуб дека Европскиот и шампионот на Шпанија нема лесно да се откаже од титулата во ...

Барселона повторно одржа лекција! (фото)

Здраво - 11.12.2011

“Барселона”, европскиот и шпански првак, во првото “Ел Класико” сезонава славеше победа од 3:1, со што ја продолжи успешната низа во мечевите против најголемиот ривал во шампионатот “Реал Мадрид”.

Чави: Многу сме супериорни во однос на Реал

Сител - 11.12.2011

Креаторот на многу напади на Барселона, Чави Ернандез по победата во Ел Класико порачал дека тој и неговите соиграчи се ’далеку посупериорни’ од Реал.

Барселона и натаму владее со Шпанија

Канал5 - 11.12.2011

Сите сомневања во тимот на Гвардиола во последно време се покажаа како неосновани, сите подобрувања во составот на Мурињо се потврдија како недоволни.

Навивачите на Реал Мадрид: Роналдо повторно разочара

МРТ - 11.12.2011

Големата ѕвезда на Реал Мадрид Кристијано Роналдо уште еднаш разочара во големото дерби со Барселона, пишуваат шпанските медиуми.

Мурињо: Немавме среќа, Пеп: бевме многу храбри

Вечер - 11.12.2011

Каталонците по шести пат во низа остануваат непоразени на гостувањата против "кралевите", па сега двете екипи имаат по 37 бодови, со тоа што Реал е со натпревар помалку Новата историска победа во 161.

Уште еден убедлив настап на Барселона на Ел Класико

Лимбо - 11.12.2011

Иако Реал Мадрид натпреварот го почна убедливо со еден од најбрзите погодоци во оваа сезона (Бензема, 1 минута), уште еднаш стратегијата на Пеп Гвардиола се покажа како погубна за Кралевите од Мадрид.

Барселона повторно триумфираше !

БезПардон - 11.12.2011

Штотуку заврши 163. Ел Класико, дуел меѓу големите ривали Реал Мадрид и Барселона. Ова беше и осмиот Ел Класико натпревар помеѓу популарните Пеп Гвардиола и Жозе Мурињо.

Барселона го растури Реал Мадрид

Sky - 11.12.2011

Со 3:1 Барселона го растури својот ривал Реал Мадрид, на домашен терен. Иако натпреварот започна во корист на Реал Мадрид, во 22 секунда со голот на Карим Бензема, некаде во 30-тата минута за 1:1, ...

Видео: Барселона владее и во Мадрид

Курир - 11.12.2011

Одличната форма, предноста на табелата и домашниот терен не сменија ништо. Реал Мадрид се уште не и може ништо на Барселона, која со 3:1 славеше сред Мадрид во последното издание на Ел Класико.

Кралевите повторно на колена пред супериорната Барса(Обновено)

Sky - 11.12.2011

Во величествена атмосфера со подршка од 80 илјади навивачи Реал повторно потклекна пред нивниот најголем ривал Барселона.

Видео: Гвардиола пак го надмудри Мурињо!

Таратур - 11.12.2011

Натпреварот меѓу двете најдобри екипи, двобојот на двата најдобри фудбалери на денешницата, средбата меѓу двајцата најдобри тренери, или накратко кажано Ел Класико – уште еднаш му припадна на тимот ...

Мурињо: Барселона имаше среќа

Курир - 11.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид рече дека неговите играчи се тажни, но и опуштени по новиот пораз во едно Ел Класико на домашен терен.

Барса полета за Јапонија на Светското клупско првенство

Лимбо - 11.12.2011

После убедливата победа во Ел Класико 3-1 Барселона од Мадрид право полета за Јапонија каде ќе се одигра Светското клупско првенство.

Бензема со најбрзиот „Ел Класико“ гол

Курир - 11.12.2011

Погодокот на Французинот по само 22 секунди игра е најбрзиот во богатата историја на дуелите помеѓу Реал Мадрид и Барселона.

Барселона е газда во Шпанија

Макфакс - 11.12.2011

Екипата на Барселона, на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид, го совлада Реал со 1:3 (1:1). Популарното „ел класико“ започна перфектно за Реал, по лошото исфрлање на топката од страна на Виктор Валдез, ...

„Ел Класико“ за Барселона

Inpress - 11.12.2011

Мадрид, 11. декември 2011 (ИНПРЕС) Шампионот на Шпанија и Европа Барселона повторно го победи големиот ривал Реал Мадрид во најголемото дерби на Ла лига и се искачи на првото место на табелата.

Да се знае кој е шампион

Македонија24 - 11.12.2011

Спорт - Македониjа 24, , Да се знае кој е шампион, Првакот на Европа и на Шпанија уште еднаш, во директен дуел со најголемиот ривал, покажа кој е најдобар во Примера лигата.

Светот во исчекување на Ел Класико

Оn.net - 10.12.2011

Фудбалските великани Реал Мадрид и Барселона вечерва од 22 часот по 163. пат ќе ги одмерат силите. Сантијаго Бернбабеу ќе биде центарот на светската јавност, Реал има три бода повеќе и натпревар ...

Авионот на Барса го нападнаа глувци

Оn.net - 10.12.2011

Првиот обид на фудбалерите на Барселона да дојдат во Мадрид на саботното Ел Класико и дуелот против Реал во натпревар од 16. коло на Примера го саботираа глувци.

Официјални состави: Реал Мадрид - Барселона

24Фудбал - 23.04.2017

Зинедин Зидан и Луис Енрике со следниве фудбалери ќе го започнат вечерашниот Ел Класико дуел: Реал Мадрид: Навас, Карвахал, Рамос, Касемиро, Марсело, Начо, Крос, Модриќ, Бејл, Бензема, Роналдо Клупа: Касиља, Родригез, Ковачиќ, Асенсио, Мората, Иско, ...

Почна „Ел Класико“: Убиство.., глувци меѓу Каталонците...

Екипа - 10.12.2011

Вечерашното 163. првенствено „Ел Класико“ неколку денови претходно почнува на малку невообичаен начин со бизарни приказни директно поврзани со најголемиот дерби дуел во Примера.

Историјата на Ел Класико - петти дел

СуперСпорт - 10.12.2011

На стартот од оваа сезона, се случи последната мега пресметка помеѓу двата гиганти, во Шпанскиот Суперкуп. Барселона влезе во овој дуел како победник на минатогодишната Ла Лига, додека Реал беше ...

Класико..Класико..Класико..

СуперСпорт - 10.12.2011

Класико, Класико, Класико... Во сабота е натпреварот, оние кој и баш не го следат многу многу шпанското првенство секогаш кажуваат дека титулата се решава на овој дуел.

Чави прославува јубилеј на "Ел Класико"

СуперСпорт - 10.12.2011

Чави Хернанез ќе го одигра шестоттиот натпревар за Барселона , откако влезе во првиот тим на каталонскиот клуб. 18.08.1998 е датата кога Чави за прв пат влезе во првиот состав на Барселона кој беше ...

Победникот на првото Ел класико ја освојува титулата?

Н.Македонија - 10.12.2011

Реал Мадрид сака да ја прекине доминацијата на Барселона, што е на добар пат да го стори ако забележи победа на вечерашното „Ел класико“ на „Сантјаго Бернабе“ (22 часот), кое може да биде пресудно во ...

“Ел Класико“ ќе го следат над 500 милиони љубители на фудбалот

СуперСпорт - 10.12.2011

Направени се анализи и истражувањеа, во која учествувале стручњаци, па дојдено е до заклучок дека вечерва, големото дерби помеѓу Реал и Барса ќе го следат пола милијарда луѓе.

Реал и Барса вечерва одлучуваат за титулата?

Кајгана - 10.12.2011

Натпреварите од 15-то коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија ќе минат во сенка на „ел класико". Вечерва на „Сантијаго Бернабеу", со почеток во 22 часот, вечните ривали Реал и Барселона ќе го ...

Дојде “Судниот ден“, на програмата е “Ел Класико“

СуперСпорт - 10.12.2011

Вечерва е на програмата најголемото светско дерби. Нормално, станува збор за Реал и Барселона, дуел на двата најголеми шпански клубови, во светот е познато по името Ел Класико.

Пред “Ел Класико“, Барселона “нападната“ од стаорци!

СуперСпорт - 10.12.2011

Вечерва се игра најголемото дерби во светот, натпреварот помеѓу Реал и Барселона во главниот град на Шпанија, Мадрид. При обид за полетување на Каталонците, во авионот верувале или не, биле ...

Зошто „Ел Класико“ е најголемото светско клупско дерби

Mnogoo - 10.12.2011

Светскиот клупски фудбал познава многу големи дерби пресметки како Манчестер Јунајтед - Ливерпул, Интер - Милан, Лацио - Рома, Селтик - Глазгов Ренџерс, Бока Јуниорс - Ривер Плејт и други.

Дуел на Титаните-„Ел Класико“

Идивиди - 10.12.2011

Целиот свет вечерва со нетрпение го очекува дуелот на фудбалските великани Реал Мадрид и Барселона со почеток од 22 часот на „Сантијаго Бернабеу“ Овие два клуба по 163-ти ќе ги одмерат силите, а ...

Натпревар кој го подели светот!

Спортски - 10.12.2011

Вечерва на „Сантијаго Бернабеу“ пред светот е новото 163-то издание „Ел Класико“, дуелот на двете најмоќни, најатрактивни, најдобри екипи на планетава.

Игуаин верува во новите копачки

СуперСпорт - 10.12.2011

Гонзало Игуаин, напаѓачпт на Реал Мадрид, се надева дека новите Nike копачки ќе му помогнат да го совлада голманот на Барселона во вечерашниот дуел.

Реал - Барселона на Алфа од 22:00ч.

Алфа - 10.12.2011

Само неколку часа не делат од 163-то Ел Класико и судирот на двата најголеми фудбалски великани Реал Мадрид и Барселона.

Видео: незаборавни „Ел Класико“ моменти

Mnogoo - 10.12.2011

Реал Мадрид и Барселона одиграле меѓусебно многу натпревари и покрај тоа што секоја нивна пресметка е нешто посебно сепак најдовме неколку моменти кои ќе останат засекогаш. 1.

Кој го сака Реал, а кој Барса?

Спорт Денес - 10.12.2011

Во Шпанија јасно се знае кои медиуми го поддржуваат Реал, а кои Барселона. Минатиот месец весниците кои ја поддржуваат Барса, “Спорт“ и “Ел Мундо Депортиво“, како ударна вест го користеа недосудениот ...

Вечерва „Ел Класико“ во Мадрид!

Здраво - 10.12.2011

Големото дерби на шпанскиот фудбал ќе се одигра вечерва во 22 часот на „Сантијаго Бернабе“ во Мадрид. Лидерот на табелата “Реал Мадрид” ја пречекува “Барселона”, актуелен европски и шпански шампион.

“Ел Класико“ - Топ 10 голови (видео)

СуперСпорт - 10.12.2011

За само неколку часа ќе започне највозбудливото дерби ширум светот. Во него ќе се сретнат Реал Мадрид и Барселона. Во историјата на ова дерби имало многу убави погодоци, нашиот тим направи селекција ...

Почетните состави на Реал Мадрид и Барселона

СуперСпорт - 10.12.2011

Почетните состави на најголемото дерби во светот помеѓу Реал Мадрид и Барселона Еве ги почетните состави на двата тима: Реал Мадрид: Касиљас, Коентрао, Пепе, Рамос, Марсело, Чаби, Лас, Ди Мариа, ...

Видео: Реал Мадрид - Барселона 1:3

Спорт Денес - 10.12.2011

Уште на самиот старт од Ел Класико, Виктор Валдес направи катастрофална грешка подарувајќи им ја топката на Кралевите, тоа го искористи Бензема и го доведе Реал во предност од 1-0. Сепак, во 30.

„Ел Класико“ во Мадрид во 16.коло на Примера

Сител - 10.12.2011

Големото дерби на шпанскиот фудбал ќе се одигра вечерва (22 часот) на „Сантијаго Бернабе“ во Мадрид. Лидерот на табелата Реал Мадрид ја пречекува Барселона, актуелен европски и шпански шампион.

„Ел Класико“ во Мадрид во 16.коло на Примера

МРТ - 10.12.2011

Големото дерби на шпанскиот фудбал ќе се одигра вечерва (22 часот) на „Сантијаго Бернабе“ во Мадрид. Лидерот на табелата Реал Мадрид ја пречекува Барселона, актуелен европски и шпански шампион.

Антиќ: Меси е главоболка за Мурињо

Точка - 10.12.2011

Поранешниот тренер на Реал и на Барса, Радомир Антиќ, смета дека Мурињо мора да најде начин да го запре Меси. „Меси ќе биде клучен за “Ел Класико“, Мурињо ќе мора да најде начин да го запре, тој е ...

Кој го сака Реал, а кој Барса?

Точка - 10.12.2011

Во Шпанија јасно се знае кои медиуми го поддржуваат Реал, а кои Барселона. Минатиот месец весниците кои ја поддржуваат Барса, “Спорт“ и “Ел Мундо Депортиво“, како ударна вест го користеа недосудениот ...

Подгответе се за „Ел Класико“ - Реал - Барса вечерва од 22 часот

Press24 - 10.12.2011

Преносот од 22 часот започнува на Алфа Големото дерби на шпанскиот фудбал ќе се одигра вечерва (22 часот) на „Сантијаго Бернабе“ во Мадрид.

Стаорци ја "нападнаа" Барселона пред Ел Класико

eReporter - 10.12.2011

Првиот обид на фудбалерите на Барселона да стигнат во Мадрид за денешното Ел Класико и дербито со најголемиот противник Реал беше неочекувано саботиран од стаорци.

Глувци во авионот на Барселона

Курир - 10.12.2011

Играчите на европскиот шампион со задоцнување од половина час денеска пристигнаа во Мадрид. „Ел Класико“ и она што му претстои редовно биле исполнети со невообичаени моменти.

Ел Класико, претставен низ бројки

Лимбо - 10.12.2011

Реал Мадрид и Барселона ќе се сретнат за рекордни седми пат оваа сезона. Еве неколку броеви што треба да знаете за да ги импресионирате вашите пријатели додека гледате Ел Класико ...

„Ел Класико“ - Вистинска фудбалска класика

Курир - 10.12.2011

Вечерва во 22 часот на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид, очите на сите фудбалски фанови ширум светот ќе бидат свртени кон дуелот на гигантите - Реал Мадрид и Барселона.

Натпревар кој го подели светот!

Таратур - 10.12.2011

Вечерва на „Сантијаго Бернабеу“ пред светот е новото 163-то издание „Ел Класико“, дуелот на двете најмоќни, најатрактивни, најдобри екипи на планетава.

Реал Мадрид Vs. Барселона, 2011 Ел Класико: Гонзало Игуаин се подготвува за интересен Роденден

Лимбо - 10.12.2011

Денес е голем ден за Гонзало Игуаин. Не само затоа што напаѓачот на Реал Мадрид ќе игра на Ел Класико против Барселона, туку и затоа што денес е и неговиот 24-ти роденден.

Реал во дербито по победа и клубски рекорд

Макфакс - 10.12.2011

Натпреварите од 15-то коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија ќе минат во сенка на „ел класико". Вечерва на „Сантијаго Бернабеу", со почеток во 22 часот, вечните ривали Реал и Барселона ќе го ...

Дуел на Титаните - „Ел Класико“ по 163. пат

Inpress - 10.12.2011

Мадрид, 10. декември 2011 (ИНПРЕС) Целиот свет вечерва со нетрпение го очекува дуелот на фудбалските великани Реал Мадрид и Барселона со почеток од 22 часот на „Сантијаго Бернабеу“.

Најдобрите „Ел Класико“ голови

Оn.net - 09.12.2011

Во изминатите седум сезони, победникот од зимското „Ел Класико“ ја освојувал и титулата на крајот од сезоната. Токму затоа овој дуел е најважниот натпревар оваа сезона за Реал Мадрид и Барселона, а ...

"Мистер Класико"

Спортнет - 09.12.2011

Реал Мадрид и Барселона по прв пат се сретнаа на 17-ти февруари 1929 година. Тогаш двата голмани на Реал Мадрид и Барселона го носеа истото презиме, Видал.

Чави го игра 600. меч за Барса против Реал

Оn.net - 09.12.2011

Играчот од средниот ред на Барселона, Чави Ернандез во дуелот против најголемиот ривал Реал Мадрид ќе го одигра 600 натпревар во дресот на каталонскиот тим. Чави (31) на 18.

Битка за господар на Шпанија

Спорт - 09.12.2011

Големите ривали од Шпанија меѓу кои се врти се во последните неколку години во Примера, Реал Мадрид и Барселона денеска ќе имаат нова пресметка во Ла Лига, а на дуелот кој стартува од 22 часот на ...

„Ел Класико“ стартуваше: Борба за најубава девојка..!

Екипа - 09.12.2011

На најголемиот фудбалски дерби дуел во Примера, а веројатно и воопшто во светот, меѓу Реал Мадрид и Барселона, битката нема да биде само на теренот..

Венгер: Со нетрпение го чекам Класико, дуелот на најдобрите на светот

СуперСпорт - 09.12.2011

Францускиот стратег на клупата на лондонски Арсенал, Арсен Венгер дал свој дорпинос во најавата на големото шпанско дерби меѓу Реал Мадрид и Барселона, закажано за в сабота.

Меси: Класико ќе ја одреди сезоната

СуперСпорт - 09.12.2011

Аргентинецот од редовите на Барселона, Лео Меси смета дека претстојното дерби со Реал Мадрид би можело да одигра значајна улога во дефинирање на понатамошниот тек на сезоната за каталонскиот тим.

Историјата на Ел Класико - четврти дел

СуперСпорт - 09.12.2011

Ривалството на Барса и Реал раснеше се повеќе и повеќе низ годините, и се разгоруваше уште повеќе со некои трансфери помеѓу двете екипи.

Десетте заповеди на Мурињо

Идивиди - 09.12.2011

ЗАГРЕВАЊЕ ПРЕД НОВОТО "ЕЛ КЛАСИКО" ВО ПРИМЕРА ТРЕНЕРОТ НА РЕАЛ МАДРИД ВО СВОЈ СТИЛ Првиот човек на клупата на "кралевите", Жозе Мурињо и пред новата епизода од Ел Класико во свој стил го привлекува ...

Мурињо ги определи 23-цата на Реал за дуелот со Барса

Спорт Денес - 09.12.2011

Тимот на Реал Мадрид ја објави групата од 23ца фудбалери за утрешниот дуел со Барселона во кој влегуваат сите играчи од првиот тим со исклучок на Карваљо.

Антиќ: Меси е главоболка за Мурињо

Спорт Денес - 09.12.2011

Поранешниот тренер на Реал и на Барса, Радомир Антиќ, смета дека Мурињо мора да најде начин да го запре Меси. „Меси ќе биде клучен за “Ел Класико“, Мурињо ќе мора да најде начин да го запре, тој е ...

10-те чекори на Мурињо до победа над Барса

Кирилица - 09.12.2011

Тренерот на „кралевите“, Жозе Мурињо не пропушта пред ниту едно „Ел Класико“ во свој стил да „нападне“ - овој пат состави листа од 10 заповеди за своите играчи, кои доколку бидат успешно спроведени, ...

Барса ќе покаже колку е моќен Реал (М)

Вечер - 09.12.2011

Веќе играме многу добро, но убеден сум дека можеме и подобро, дека се уште има место за напредок. Сега сме на вистинската патека и мора да продолжиме со добрата работа, изјави бразилскиот плејмејкер ...

Бензема или Игуаин, главна дилема на Мурињо

Точка - 09.12.2011

Едно од најголемите прашања пред саботниот дуел помеѓу Реал Мадрид и Барселона е тоа кој ќе го води нападот на Белите. Изборот најверојатно ќе биде направен помеѓу Карим Бензема и Гонзало Игуаин.

Илгнер гледа 2-0 за Реал

Точка - 09.12.2011

Поранешниот голман на Реал Мадрид Бодо Илгнер очекува триумф на Реал Мадрид за време на саботниот супернатпревар со Барселона. „Мојата прогноза е 2-0 за Реал Мадрид.

Мурињо ги определи 23-цата на Реал за дуелот со Барса

Точка - 09.12.2011

Тимот на Реал Мадрид ја објави групата од 23-ца фудбалери за утрешниот дуел со Барселона во кој влегуваат сите играчи од првиот тим со исклучок на Карваљо.

Мурињо со дилема - Бензема или Игуаин?

Курир - 09.12.2011

Стратегот на Реал Мадрид се уште не се одлучил за напаѓачкиот двоец за утрешното Ел Класико. Жозе Мурињо утре против Барселона на „Сантијаго Бернабеу“ ќе се обиде да ја прекине доминацијата на ...

„Ел Класико“ низ историјата

Курир - 09.12.2011

Супер фудбалски викенд во Шпанија, се игра големото дерби помеѓу Реал Мадрид и Барселона, или поточно речено 247-то „Ел Класико“.

Шесте најголеми „Ел Класико“ дуели

Курир - 09.12.2011

РЕАЛ МАДРИД - БАРСЕЛОНА 11:1 (13.06.1943) Оваа убедлива победа на Реал во реваншот од полуфиналето на шпанскиот куп го зацврсти убедувањето помеѓу навивачите на Барселона дека нивниот ривал ја ужива ...

Антиќ: Главболка за Мурињо – како да се сопре Меси

Макфакс - 09.12.2011

Популарното „ел калсико“ еднa од најголемите дерби пресметки во светот на фудбалот, деновивe е главна тема во фудбалскиот свет.

Меси: Класико ќе ја одреди сезоната

Спортнет - 08.12.2011

Аргентинецот од редовите на Барселона, Лео Меси смета дека претстојното дерби со Реал Мадрид би можело да одигра значајна улога во дефинирање на понатамошниот тек на сезоната за каталонскиот тим.

Венгер: Едвај го чекам Класико, дуелот на најдобрите на светот

Спортнет - 08.12.2011

Францускиот стратег на клупата на лондонски Арсенал, Арсен Венгер дал свој дорпинос во најавата на големото шпанско дерби меѓу Реал Мадрид и Барселона, закажано за в сабота.

Бензема пред Игуаин за „Ел класико“

Екипа - 08.12.2011

Карим Бензема по се изгледа ќе добие предност во однос на Гонзало Игуаин во стартниот тим на Реал Мадрид на саботното дерби против Барселона.

Меси: Класико ќе ја одреди сезоната

Идивиди - 08.12.2011

Аргентинецот од редовите на Барселона, Лео Меси смета дека претстојното дерби со Реал Мадрид би можело да одигра значајна улога во дефинирање на понатамошниот тек на сезоната за каталонскиот тим.

Хозе Мариа Бакеро, екс играч на Барселона: Во Полска Барселона е досадна, повеќето го преферираат Реал Мадрид

СуперСпорт - 08.12.2011

Хозе Мариа Бакеро, екс играчот на Барселона вели дека во Полска, Барселона е досадна и дека повеќето го преферираат Реал Мадрид Хозе Мариа Бакеро, еден од капитените на Дрим Тимот на Кројф во Барса, ...

Чави ќе го одигра 600. натпревар против Реал

Спорт Денес - 08.12.2011

Играчот за врска на Барселона и лидер на каталонците, Чави Хернандес ќе го одигра љубилејниот 600. натпревар во сино-црвениот дрес во сабота, пишува Мундо Депортиво.

Чави: Реал е подобар, но сепак тоа е „Ел Класико“

БркајРабота - 08.12.2011

Уште два дена и - СПЕКТАКЛ! Во сабота се игра 163 „Ел Класико“, во кое после неколку сезони Барса „го брка“ Реал, а не обратно. Најдобриот фудбалер на Барса - Меси е оптимист за исходот на овој дуел.

Бензема или Игуаин, главна дилема на Мурињо

Спорт Денес - 08.12.2011

Едно од најголемите прашања пред саботниот дуел помеѓу Реал Мадрид и Барселона е тоа кој ќе го води нападот на Белите. Изборот најверојатно ќе биде направен помеѓу Карим Бензема и Гонсало Игуаин.

Илгнер гледа 2-0 за Реал

Спорт Денес - 08.12.2011

Поранешниот голман на Реал Мадрид Бодо Илгнер очекува триумф на Реал Мадрид за време на саботниот супернатпревар со Барселона. „Мојата прогноза е 2-0 за Реал Мадрид.

Чави: Поразот од Реал нема да значи крај

Вечер - 08.12.2011

Дури и ако не победиме, во игра се уште многу бодови. Претстојниот натпревар не е решавачки, вели плејмејкерот на Барса Фудбалерот на Барселона Чави Ернандез изјави дека евентуалниот пораз од Реал ...

Роналдињо: Барса ќе слави на Ел Класико

Курир - 08.12.2011

Некогашната ѕвезда на Каталонците е убедена дека европскиот шампион ќе го совлада Реал сред Мадрид во сабота, во големото дерби на шпанскиот фудбал.

Десетте заповеди на Мурињо пред мечот на Реал со Барселона

Спортнет - 07.12.2011

Во пресрет на големото дерби со Барселона, кое се игра во Мадрид во сабота од 22 часот по средноевропско време, тренерот на Реал Жозе Мурињо пред играчите на "кралскиот клуб" ги изнел своите десет ...

Роналдињо: Барселона ќе победи во "ел класико"

Спортнет - 07.12.2011

Некогаш најдобриот светски фудбалер, Роналдињо (31) верува дека неговиот поранешен клуб ќе триумфира во саботното дерби од 16. коло во шпанското првенство против Реал во Мадрид.

Ауди Ел Класико (видео)

VOX - 07.12.2011

Ауди си направи одлична реклама пред претстојното Ел Класико, помеѓу Реал Мадрид и Барселона кое се игра оваа сабота. Кампањата во која се слави фудбалот и токму Ел Класико е наречена “страста ...

Историјата на Ел Класико - втор дел

СуперСпорт - 07.12.2011

Во првата пресметка на Барселона и Реал Мадрид во Примера, на 17 февруари 1929 година, Реал Мадрид славеше како гостин со 1-2 , со 2 гола постигнати од Морера.

Реал без Роналдо и голем дел од ѕвездите против Ајакс

Спорт Денес - 07.12.2011

Играчот за врска Чаби Алонсо и дефанзивецот Арбелоа се дел од тимот на Реал Мадрид за последниот натпревар од фазата по групи на Лигата на шампионите со Ајакс кој се игра вечерва.

Барселона ќе победи во "ел класико"

Идивиди - 07.12.2011

Некогаш најдобриот светски фудбалер, Роналдињо (31) верува дека неговиот поранешен клуб ќе триумфира во саботното дерби од 16. коло во шпанското првенство против Реал во Мадрид.

Роналдињо: Напред Барселона

СуперСпорт - 07.12.2011

Во Сабота сите очи на фудбалските медиуми ќе бидат свртени кон Сантијаго Бернабеу, на првото Ел Класико сезонава во Ла Лига, помеѓу Реал Мадрид и Барселона.

Историјата на Ел Класико - трет дел

СуперСпорт - 07.12.2011

Во периодот од 1961 до 1980, Реал Мадрид доминираше во Шпанската Ла Лига, освојувајќи дури 14 титули. Ова ја вклучува и низата од 5 последователни титули во периодот од 1961 до 1965 година.

Гути предвидува: Ќе биде 3:1 за Реал

Спорт Денес - 07.12.2011

Искусниот фудбалер и некогашната ѕвезда на кралскиот клуб, Гути, верува дека Реал ќе триумфира на големото шпанско дерби.

Десетте заповеди на Мурињо пред мечот на Реал со Барселона

Сител - 07.12.2011

Во пресрет на големото дерби со Барселона, кое се игра во Мадрид во сабота од 22 часот по средноевропско време, тренерот на Реал Жозе Мурињо пред играчите на "кралскиот клуб" ги изнел своите десет ...

Реал без Роналдо и голем дел од ѕвездите против Ајакс

Точка - 07.12.2011

Играчот за врска Чаби Алонсо и дефанзивецот Арбелоа се дел од тимот на Реал Мадрид за последниот натпревар од фазата по групи на Лигата на шампионите против Ајакс кој се игра вечерва.

Десетте заповеди на Мурињо!

БезПардон - 07.12.2011

Во очи на големото дерби со Барселона, кое во Мадрид се игра во сабота од 22 часот по средноевропско време, тренерот на Реал, Жозе Мурињо на играчите на кралскиот клуб им ги изнесе своите 10 заповеди ...

Гути: Реал со 3:1 ќе го добие Ел Класико

Курир - 07.12.2011

Некогашниот играч на „кралевите“ е убеден дека тие ќе ја совладаат Барселона во големото шпанско дерби, кое во сабота се игра во Мадрид.

Чави: Пораз од Реал не значи крај во борбата за титулата

Макфакс - 07.12.2011

Фудбалерот на Барселона, Чави Ернандес, рече дека евентуалниот пораз во претстојното „Ел Класико“, нема да значи и крај во борбата за титулата.

Роналдињо: Барса ќе победи во „ел класико“

Макфакс - 07.12.2011

Поранешниот најдобар фудбалер на светот Бразилецот Роналдињо е убеден дека неговиот поранешен клуб Барселона ќе победи во саботното „ел калсико“ дуелот со најголемиот ривал Реал Мадрид на неговиот ...

Изберете го европскиот тим на годината

Оn.net - 06.12.2011

На традиционалниот избор кој се одржува 11 години по ред, УЕФА ги објави имињата на 55 фудбалери кои настапуваат во Европа и за кои навивачите можат да гласаат и да го изберат идеалниот тим за ...

Десетте Мурињови заповеди

Оn.net - 06.12.2011

Се ближи „Ел Класико“, најинтересниот фудбалски дуел на планетата. Реал Мадрид ќе ја пречека Барселона на 10-ти декември, а тренерот Жозе Мурињо ги објави своите 10 заповеди кои фудбалерите на Реал ...

Реал без пола тим во Амстердам

Оn.net - 06.12.2011

Претстојниот викенд се игра големото дерби меѓу Реал Мадрид и Барселона, што многу значи за кралскиот клуб. Тренерот на Реал, Жозе Мурињо реши максимално да ги одмори своите главни играчи во ...

Десетте заповеди на Мурињо за да се победи Барса

Екипа - 06.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, им наведе на своите фудбалери десет „заповеди“ кои мораат да ги испочитуваат на „Ел Класико“ доколку сакаат да ја победат Барселона.

Октоподот Меси предвидува победа на Барселона во „Ел Класико“

СуперСпорт - 06.12.2011

Во големото шпанско дерби „Ел Класико“ меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое се игра во сабота, според прогнозата на октоподот Меси, кој живее во аквариум во одморалиштето Баналмаден во јужниот дел на ...

Историјата на Ел Класико - прв дел

СуперСпорт - 06.12.2011

Секогаш постои ривалство помеѓу двата најсилни тима во националните првенства, и во овој случај, во Ла Лига, постои и нешто повеќе од само обично ривалство.

Нејмар: Во Класико навивам за Барселона

СуперСпорт - 06.12.2011

Бразилскиот ас Нејмар, кој настапува во редовите на Сантош, изјави дека е голем фан на Барселона. Овој 19-годишен напаѓач, бурно го следат и Реал Мадрид и Барселона, и медиумите веќе го поврзуваа во ...

Десетте заповеди на Жозе за победа над Барса

Спортски - 06.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо издаде 10 заповеди кои играчите на ’кралскиот’ клуб треба да ги исполнат, за да се победи големиот ривал Барселона.

Десетте Мурињови заповеди

Спорт Денес - 06.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо издаде 10 заповди кои кралскиот клуб треба да ги исполни за да успее да слави над големиот противник Барселона. Ел Класико овој пат е на 10.

Во Сабота,конечно очекуваното Ел Класико. Мадрид посилен од било кога,Барселона се бори да се врати во игра!

СуперСпорт - 06.12.2011

Доколку Реал Мадрид ги земе 3те бода од претстојниот натпревар,тимот ќе заземе јасна позиција во Ла Лига,па тогаш можете да започнете да сметате дека Ла Лига ќе се претвори во директна ,рововска ...

Октопод прогнозира победа на Барса во "ел класико"

Дневник - 06.12.2011

Наследникот на видовитиот октопод Пол кој точно ги прогнозираше сите резултати на последното Светско првенство во фудбал во Јужна Африка лани, предвиде дека на саботното "ел класико" ќе победи ...

Венгер: Барса и Реал се главни фаворити за ЛШ

Спорт Денес - 06.12.2011

Тренерот на Арсенал знае дека неговиот тим може да оди до крајот на елитните натпреварување, но и признава дека Барса и Реал се многу понапред од останате клубови кои се борат за престжната титула.

10 - те заповеди на Мурињо за да се победи Барса!

Сваштарник - 06.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, им наведе на своите фудбалери десет „заповеди“ кои мораат да ги испочитуваат на „Ел Класико“ доколку сакаат да ја победат Барселона.

Дали Реал се плаши од Барса?

Спорт Денес - 06.12.2011

Бившиот селектор на Аргентина, Цезар Меноти верува дека после убедливиот пораз од 5:0, Реал има страв од Барса. Барса минатата година го демолираше Реал на Ноу Камп.

Мурињо со рецепт од 10 состојки за триумф на „Ел Класико“

+инфо - 06.12.2011

Во пресрет на најголемиот фудбалски спектакл во Шпанија овој викенд, ултрапопуларната „Ел класико“ пресметка на „Сантијаго Бернабеу“, контроверзниот тренер на Реал Мадрид Жозе Мурињо кон своите ...

Меси: Нема кикс против Реал (М)

Вечер - 06.12.2011

Тоа ќе биде фантастичен натпревар во кој мораме да се избориме за позитивен исход, зашто може да биде пресуден за продолжување на сезоната, а и за да можеме спокојни да заминеме на клупскиот Мундијал ...

Венгер: Барса и Реал се главни фаворити за ЛШ

Точка - 06.12.2011

Тренерот на Арсенал знае дека неговиот тим може да стигне до крајот на елитното натпреварување, но и признава дека Барса и Реал се многу понапред од останатите клубови кои се борат за престижната ...

Десетте Мурињови заповеди

Точка - 06.12.2011

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо издаде 10 заповеди кои кралскиот клуб треба да ги исполни за да успее да слави над големиот противник Барселона. Ел Класико овој пат е на 10.

Неимар: Сакам Барса да го победи Реал

Курир - 06.12.2011

Бразилскиот талент застана на страната на своите сонародници Дани Алвеш и Адриано за саботното Ел Класико, кое се игра на Сантијаго Бернабеу во Мадрид.

Октоподот Меси прогнозира победа на Барса на „Ел Класико“

Inpress - 06.12.2011

Баналмаден, 6. декември 2011 (ИНПРЕС) Според прогнозата на октоподот Меси кој живее во аквариум во одморалиштето Баналмаден во јужниот дел на Шпанија, пред големото шпанско дерби „Ел Класико“ помеѓу ...

Нејмар ќе навива за Барселона во "Ел Класико"

Спортнет - 05.12.2011

Нејмар ова лето константно беше поврзуван со трансфер во Барселона или Реал Мадрид. Талентираниот Бразилец, одлучи да навива за Барселона во претстојното "Ел Класико" кое ќе се одигра на "Сантијаго ...

Меси: Против Реал да се биде или не!

Спортнет - 05.12.2011

Меси е свесен дека Реал Мадрид е во фантастична серија и дека Барселона нема право на грешка во претстојното "Ел Класико".

Кога Кристијано погодува, Реал Мадрид нема изгубено натпревар

СуперСпорт - 05.12.2011

Кристијано Роналдо за Реал има постигнато 107 погодоци , распоредени на 60 натпревари , по 1 , 2 ,3 или 4 погодоци. Од тие 60 натпревари 44 се во Ла Лига при што Реал има 43 победи и едно реми, во ...

Реал и Барса распукани пред Ел класико

Н.Македонија - 05.12.2011

Реал Мадрид постигна безмалку четири гола по натпревар на претходните 10 првенствени средби, а Барса има 25 погодоци Реал Мадрид и Барселона во одлична форма ќе го дочекаат дербито во шпанскиот ...

Октоподот Меси предвидува победа на Барселона во „Ел Класико“

Идивиди - 05.12.2011

Барселона, 5 декември 2011 (МИА) - Во големото шпанско дерби „Ел Класико“ меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое се игра во сабота, според прогнозата на октоподот Меси, кој живее во аквариум во ...

Октоподот Меси: Барса ќе победи на Ел Класико

Спорт Денес - 05.12.2011

Прославениот октопод Пол веќе си доби наследник, неговото име е Меси а тој денес направи прогноза за претстојното дерби помеѓу Реал и Барселона.

Меси: Против Реал да се биде или не

СуперСпорт - 05.12.2011

Лео Меси смета дека дуелот на Бернабеу е најважен за целата сезона во шпанскиот шампионат. Меси е свесен дека Реал игра во одлична форма и дека Барса нема право на кикс во следното El Clasico.

Надал: Барселона ќе биде потопена во Мадрид

СуперСпорт - 05.12.2011

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал верува дека Реал Мадрид ќе го победи лутиот ривал Барселона Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал е сигурен во победата на Реал Мадрид над Барселона и се надева дека ...

Октоподот Меси предвидува победа на Барселона во „Ел Класико“

Сител - 05.12.2011

Во големото шпанско дерби „Ел Класико“ меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое се игра во сабота, според прогнозата на октоподот Меси, кој живее во аквариум во одморалиштето Баналмаден во јужниот дел на ...

Октоподот Меси: Барса ќе победи на Ел Класико

Точка - 05.12.2011

Прославениот октопод Пол веќе си доби наследник, неговото име е Меси, а тој денес направи прогноза за претстојното дерби помеѓу Реал и Барселона.

Октоподот Меси одбра, Барса ќе победи на Ел Класико

Sky - 05.12.2011

Замената на прославениот фудбалски прогнозер октоподот Пол, октоподот Меси одбра дека Барселона ќе биде победник на саботниот дуел на титаните.

Октоподот Меси предвидува победа на Барса на „Ел Класико“

Курир - 05.12.2011

Во големото шпанско дерби „Ел Класико“ меѓу Барселона и Реал Мадрид, кое се игра во сабота, според прогнозата на октоподот Меси, кој живее во аквариум во одморалиштето Баналмаден во јужниот дел на ...