TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aнтички скулптури и на пешачкиот мост „Око“

Утрински - 12.09.2009

Скулптури и тоа антички ќе има и на новиот пешачки мост „Око“ што почна да се гради преку Вардар.

Против законска е изградбата на новиот мост „Око“

А1 - 11.09.2009

Естетски погрешно, но и против законско е новиот пешачки мост наречен „Око“ да се гради на само 50-тина метри од Камениот мост, кој е заштитен со закон како ...

Прошетка по кејот на Вардар е ризична работа

А1 - 10.09.2009

Премиерот и градоначалниците си заминаа, багерот го снема. Два дена по поставувањето на камен-темелникот на пешачкиот мост наречен Око, лоциран меѓу камениот и ...

Почна изградбата на мостот „Око“

Време - 09.09.2009

Официјалниот почеток на градежните работи околу изградбата на долгонајавуваниот мост „Око“, почна завчера, со поставување камен-темелник.

Пуштен Мостот на желби

Време - 09.09.2009

На брегот на Охридско Езеро, вчера беше пуштен во употреба Мостот на желбите со кој се поврзува плажата „Потпеш“ во Канео со центарот на Охрид.

Стаклено око преку Вардар до 2011

Вест - 09.09.2009

Мостот е замислен да биде во форма на око. Двете крајни страни ќе бидат со помали димензии од 18 и 20 метри, а средниот дел ќе биде поголем и ќе биде широк 56 ...

Ка­нео со мост се поврза со Охрид

Вест - 09.09.2009

Рибарската населба Канео од вчера се поврза со мост со центарот на Охрид. Досега, за да се стигне пеш до неа, требаше да се помине целиот охридски рид.

„Окото“ ќе биде најголема атракција

Дневник - 09.09.2009

Мостот ќе чини 1,5 милион евра, а треба да биде изграден за 18 месеци Почна да се гради пешачкиот мост „Око“ на стотина метри од Камениот мост, кој ќе ги ...

Мостот „Око“ ќе го краси и фонтана

Н.Македонија - 09.09.2009

Со специфичниот архитектонско-уметнички изглед новиот мост ќе претставува туристичка атракција, а на него ќе можат да се одржуваат и културни манифестации ...

Охрид доби мост до плажите на Канео

Алсат-М - 08.09.2009

Охрид од денеска го доби т.н. Мост на желбите. Изграден покрај самиот брег го спојува центарот на градот со плажите под Свети Јован Канео.

Пуштен во употреба „Мостот на желбите“ во Охрид

Inpress - 08.09.2009

Охрид, 8. септември (ИНПРЕС) „Мостот на желбите“ во иднина ќе го спојува центарот на Охрид со еден од најубавиот и најатрактивниот дел на градот, Потпеш и ...

Колку ќе чини и потребен ли е мостот ,,Око“ на Вардар?

Р.С.Европа - 07.09.2009

Нема официјални информации колку ќе чини инвестицијата за изградба на новиот мост ,,Око“ на реката Вардар.

СДСМ незадоволна од проектите на Владата

Форум - 07.09.2009

СДСМ реагира на сите активности на премиерот Никола Груевски, денеска, почнувајќи од почетокот на изградбата на пешачкиот мост Око, до поевтинувањето на ...

Почнува изградбата на мостот „Око“ на реката Вардар

Сител - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува на свеченото поставување камен темелник за изградба на новиот пешачки мост „Око“ на реката Вардар во Скопје.

Нов пешачки мост на Вардар

Кирилица - 07.09.2009

На поставувањето на камен-темелникот присуствуваа премиерот Груевски, градоначалникот на град Скопје Трајановски, како и на општина Центар, Тодоровиќ Со ...

Ќе се гради нов мост на реката Вардар

Канал5 - 07.09.2009

Започна изградбата на нов пешачки мост на реката Вардар во Скопје. Мостот наречен „Око“ што ќе ги поврзува двата брега на реката се гради меѓу Камениот и ...

Започна изградбата на новиот пешачки мост на Вардар

Сител - 07.09.2009

Со поставување камен-темелник денеска во Скопје започна изградбата на новиот пешачки мост наречен „Око“ лоциран меѓу Камениот и Железниот мост на реката Вардар.

Поставување на камен темелник за изградба на нов мост на Вардар

Нетпрес - 07.09.2009

Премиерот, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на свеченото поставување на камен темелник за изградба на новиот пешачки мост, т.н.