TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тапанот р'зна во чест на Чернодрински и Џумерко

Вечер Прес - 14.06.2015

Тапанот р'зна со надземен екот се до Маркукуле, се до ѕвездите меѓу кои отсега сјае и една нова, една од најсветлите, онаа на Благоја Спиркоски - Џумерко. Тапанот р'зна со надземен екот се до Маркукуле, се до ѕвездите меѓу кои отсега сјае и една ...

Комеморација во чест на актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

24 Вести - 12.06.2015

„Џумерко замина вчера таму, каде што е Итар Пејо во викендата, таму му е местото. Не познавав полегитимен наследник на она што традиционално се нарекува македонска глума“, простувајќи се од својот великан, рече театрологот Јелена Лужина.

Замина актерот Благоја Спиркоски - Џумерко

Дневник - 12.06.2015

На 69-годишна возраст вчера во Прилеп почина доајенот на македонското глумиште, актерот Благоја Спиркоски - Џумерко. Повеќе од 45 години е на театарската сцена. Има остварено многубројни актерски улоги, но најпознат е по улогата на Итар Пејо од ...

Комеморација во чест на актерот: Џумерко замина таму, каде што е Итар Пејо во викендата, таму му е местото.

Репортер - 12.06.2015

„Џумерко замина вчера таму, каде што е Итар Пејо во викендата, таму му е местото. Не познавав полегитимен наследник на она што традиционално се нарекува македонска глума“, простувајќи се од својот великан, рече театрологот Јелена Лужина.

Прилеп: Џумерко е легендарна сценска фигура во македонскиот театар

Сител - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

КОЛЕГИТЕ СЕ ПРОСТИЈА ОД АКТЕРОТ: Џумерко замина таму каде што е и Итар Пејо, во легендата

Телеграф - 12.06.2015

Кога ја доби наградата „3 Ноември“ на градот Прилеп, рече дека сите улоги му се драги, но најголема трага во него оставила улогата на Силјан штркот. Овој лик му ја прочепка душата, затоа, летни Силјане, рече актерот Андон Јованоски Семејството, ...

Семејството и пријателите се простија од Џумерко: „Летни Силјане“

Press24 - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Џумерко замина кај што е Итар Пејо

Вечер Прес - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Џумерко е легендарна сценска фигура во македонскиот театар

Денешен - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Прилеп: Џумерко е легендарна сценска фигура во македонскиот театар

Н.Македонија - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Збогум за нашиот Итар Пејо

Н.Македонија - 12.06.2015

На 69-годишна возраст вчера почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко Почина Благоја Спиркоски-Џумерко Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, која остави неизбришлива ...

Семејството и пријателите се простија од Џумерко: „Летни Силјане“

Вистина.мк - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Прилеп: Џумерко е легендарна сценска фигура во македонскиот театар

Lider - 12.06.2015

Семејството, Прилеп и колегите од македонските театри денеска се простија од доајенот на македонското глумиште Благоја Спиркоски Џумерко. Напладне, на градските гробишта беа погребани посмртните останки на бардот на македонскиот театар.

Почина Благоја Спиркоски - Џумерко

Вест - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Телма - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Почина актерот Благоја Спиркоски - Џумерко

24 Вести - 11.06.2015

Во 69 година од животот почина Благоја Спиркоски - Џумерко, славниот македонски актер. Џумерко беше најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина Благоја Спиркоски - Џумерко

Канал5 - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Второто умирање на Итар Пејо

Вест - 11.06.2015

Во родниот Прилеп, на 69 години, почина легендарниот македонски глумец Благоја Спиркоски - Џумерко. Преку 45 години тој беше на театарската сцена на матичниот прилепски театар "Војдан Чернодрински", а има остварено бројни актерски улоги и на сцените ...

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Кирилица - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Нетпрес - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

Почина актерот Благоја Спиркоски - Џумерко

Окно - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина Благоја Спиркоски – Џумерко

Репортер - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Благоја Спиркоски-Џумерко - Славен македонски актер

Сител - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

СЛАВА МУ: Почина актерот Џумерко

Телеграф - 11.06.2015

Тој најмногу на јавноста ѝ е познат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“ Славниот македонски актер Благоја Спиркоски – Џумерко почина на 69-годишна возраст. Тој најмногу на јавноста ѝ е познат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Почина Благоја Спиркоски - Џумерко

Алфа - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко.

Почина Благоја Спиркоски-Џумерко

А1 On - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина легендата на македонското глумиште, Благоја Спиркоски - Џумерко

Нова ТВ - 11.06.2015

Фото: “ОлдПрилеп“ (oldprilep.com) На возраст од 69 години, почина легендарниот македонски актер Благоја Спиркоски-Џумерко. Џумерко е еден од најпознатите македонски актери, кои учествуваше во Македонските народни приказни, а најпознат е по улогата ...

Почина легендарниот македонски актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Хитпортал - 11.06.2015

Славниот македонски театарски и филмски актер почина на 69 –годишна возраст. Џумерко или попознат како Итар Пејо беше член на Народниот таетар во Прилеп од 1966 година па се до неговото пензионирање.

Почина познатиот глумец Благоја Спиркоски - Џумерко

МКД - 11.06.2015

Во 69-тата година од животот почина познатиот македонски глумец Благоја Спиркоски - Џумерко. Џумерко беше најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година, а даде огромен придонес во ...

ИН МЕМОРИАМ: Замина Итар Пејо од „Солунските патрдии“ (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2015

Иако неговиот актерски опус опфаќа широк спектар улоги од најразличен жанр во дела од светската класика и современа драматургија, сепак најзабележителни се неговите остварувања во делата од домашната драмска продукција Славниот актер Благоја ...

Почина актерот Благоја Спиркоски - Џумерко

Макфакс - 11.06.2015

По долго боледување на 69-годишна возраст почина познатиот актер од Прилеп, Благоја Спиркоски - Џумерко, јавуваат прилепските портали. Благоја Спиркоски - Џумерко е најпознат по улогата на Итар Пејо во телевизиската драма „Солунски патрдии“.

Погребот на Џумерко утре во 12 часот на прилепските гробишта

+инфо - 11.06.2015

Славниот актер Благоја Спиркоски - Џумерко, кој претпладнево почина, ќе биде погребан утре во Прилеп. Од 10 часот во театарот „Војдан Чернодрински“, ќе се одржи комеморативна седница. Посмртните останки на актерот од 10 до 12 часот ќе бидат во ...

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Радио МОФ - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко , славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Тој беше најпознар по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, а беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина легендарниот актер Благоја Спиркоски - Џумерко

МРТ - 11.06.2015

Денеска претпладне почина еден од доајените на прилепското и македонското глумиште. Почина Благоја Спиркоски Џумерко. Зад себе остави стотици главни, споредни театрски, телевизиски и филмски улоги.

Почина актерот Благоја Спиркоски - Џумерко

Кајгана - 11.06.2015

По долго боледување, на 69-годишна возраст почина познатиот актер од Прилеп, Благоја Спиркоски - Џумерко, јавуваат прилепските портали. Благоја Спиркоски - Џумерко е најпознат по улогата на Итар Пејо во телевизиската драма „Солунски патрдии“.

Погребот на Џумерко утре напладне на Прилепските гробишта

Кирилица - 11.06.2015

Славниот актер Благоја Спиркоски - Џумерко, кој претпладнево почина, ќе биде погребан утре во Прилеп. Од 10 часот во театарот „Војдан Чернодрински“, ќе се одржи комеморативна седница. Посмртните останки на актерот од 10 до 12 часот ќе бидат во ...

ТАЖНА ВЕСТ: Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Курир - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина Благоја Спиркоски-Џумерко

+инфо - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина еден од најпознатите македонски актери

Press24 - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Џумерко е легитимниот наследник на Петре Прличко

Вечер Прес - 11.06.2015

Пред само два дена со прилепскиот актер Ашата бевме кај него на гости, болеста само физички се гледаше, но во духот и духовитоста ништо не му се познаваше. Имавме фина, спонтана, необврзна дружба со многу шеги, онака како што Џумерко знаеше да живее.

Почина познатиот македонски актер Благоја Спиркоски – Џумерко

Кумановски м. - 11.06.2015

Во Прилеп денес почина Благоја Спиркоски – Џумерко (1946), познат македонски театарски и филмски глумец. Спиркоски беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина Благоја Спиркоски-Џумерко

Либертас - 11.06.2015

Славниот македонски актер Благоја Спиркоски-Џумерко, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Вечер Прес - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии", тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Човекот што ја остави во наследство улогата на Итар Пејо….

Република - 11.06.2015

Итар Пе­јо е на­ши­от Хам­лет, а Це­пен­ко на­ши­от Шекс­пир. Мно­гу че­сто се на­вра­ќам на не­го­ви­от „Сил­јан Штр­кот“ и сè по­ве­ќе и под­ла­бо­ко до­а­ѓам до соз­на­ние де­ка, она­ков ка­ков што е на­пи­шан и рас­ка­жан, е не­воз­мож­но да е ...

Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Канал 77 - 11.06.2015

Во 69 година од животот почина славниот македонски актер, Благоја Спиркоски – Џумерко. Тој беше најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Џумерко членуваше во Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Збогум Џумерко

еМагазин - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Едно од последните интервјуа на Џумерко, со ќерката Марија

Вечер Прес - 11.06.2015

По ненадејното заминување на актерот Благоја Спиркоски-Џумерко, потсетуваме на едно од неговите последните интервјуа, во кое за ВЕЧЕР разговараше со ќерката Марија... Разговорот може да го прочитате ОВДЕ ...

Почина големиот Благоја Спиркоски-Џумерко

Локално - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина еден од најпознатите македонски актери

Скопје инфо - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

МАКЕДОНИЈА ВО СОЛЗИ И ТАГА: Почина актерот Благоја Спирковски-Џумерко

Sky - 11.06.2015

Неповторливиот македонски актер, Благоја Спирковски – Џумерко, почина денеска на 69-годишна возраст. Тој одигра голем број театарски и филмски улоги, а најзапаметен ќе остане по изведбата на ликот на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Нè напушти уште една легенда: Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Точка - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Тера - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

Почина Благоја Спиркоски-Џумерко

Бриф - 11.06.2015

Славниот македонски актер Благоја Спиркоски-Џумерко, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Денешен - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Република - 11.06.2015

Легендарниот македонски актер Благоја Спиркоски-Џумерко, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина легендарниот глумец – Благоја Спиркоски-Џумерко

МК News - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Пулс24 - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина доајенот на македонскиот театар Благоја Сприкоски Џумерко

Н.Македонија - 11.06.2015

На 69-годишна возраст денеска почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски-Џумерко Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“.

Почина македонскиот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Lider - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.

Почина актерот Благоја Спиркоски-Џумерко

Идивиди - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. По долго боледување, великанот на македонската театарска сцена замина во историјата и зад себе остави богато наследство.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина славниот актер Благоја Спиркоски-Џумерко

Вистина.мк - 11.06.2015

Благоја Спиркоски-Џумерко, славниот македонски актер, почина на возраст од 69 години. Најпознат по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“, тој беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање.