TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Професионалните војници во смени на протести

Дневник - 08.11.2009

Професионалните војници влегоа во втората недела од протестот пред Владата, но и натаму не се наѕира конкретно решение за нивните барања.

Маршот заврши мирно, протестите се прошируваат

А1 - 07.11.2009

Професионалните војници по двочасовен мирен марш низ скопските улици попладнево се вратија пред Владата, најавувајќи дека протестот ќе го прошират и низ ...

Македонија - Војската ќе маршира со своите семејства

Време - 07.11.2009

Тони Ангеловски Професионалните војници, кои веќе седум дена протестираат пред зградата на Владата барајќи решавање на својот статус, денеска ќе маршираат низ ...

Марш на професионалните војници

Р.С.Европа - 07.11.2009

Околу 300 професионални војници денеска учествувале на двочасовниот протестен марш низ скопските улици за да го искажат своето незадоволство од игнорирањето на ...

Протестираат и лица кои не се од АРМ

Утрински - 07.11.2009

„Според нашите проверени информации, меѓу луѓето што протестираат се наоѓаат и лица кои не се, ниту, пак, порано биле припадници на АРМ и кои најмалку се ...

Протестот војниците ќе го прошират

Телма - 07.11.2009

Професионалните војници по двочасовен мирен марш низ скопските улици попладнево се вратија пред Владата, најавувајќи дека протестот ќе го прошират и низ ...

Професионалните војници на марш низ Скопје

Форум - 07.11.2009

Професионалните војници, по една недела протест пред владата, за денес сабота 7 ноември најавија протестен марш низ Скопје.

Професионалните војници на марш низ Скопје

Алфа - 07.11.2009

Професионалните војници, по една недела протест пред владата, за денеска најавија протестен марш низ Скопје.

Генералштаб: Протестираат и лица што не се војници

Н.Македонија - 07.11.2009

Генералштабот на АРМ во целост се придржува кон законските одредби со кои се регулирани правата и обврските на професионалните војници, што значи доследно ...

Протестен марш на војниците

Алсат-М - 07.11.2009

Професионалните војници попладнево од пред Владата тргнаа на протестен марш низ скопските улици незадоволни од игнорирањето на нивните барања за регулирање на ...

Протестен марш на војниците

Алфа - 07.11.2009

Професионалните војници попладнево од пред Владата тргнаа на протестен марш низ скопските улици незадоволни од игнорирањето на нивните барања за регулирање на ...

Маршот заврши мирно, протестите се прошируваат

Алсат-М - 07.11.2009

Професионалните војници по двочасовен мирен марш низ скопските улици попладнево се вратија пред Владата, најавувајќи дека протестот ќе го прошират и низ ...

Професионалните војници на марш низ скопските улици

Алфа - 07.11.2009

Професионалните војници денеска два часа маршираа низ централните скопски улици, одбележувајќи точно една недела од почетокот на нивните протести пред владата.

Професионалните војници маршираа по скопските улици

Кирилица - 07.11.2009

Околу 150 војниците не се приклучија на маршот, бидејќи како што изјавија, не се согласуваат со барањата на Координативното тело Околу 300 професионални ...

Професионалните војници на марш низ Скопје

МРТ - 07.11.2009

Професионалните војници, по една недела протест пред владата, за сабота најавија протестен марш низ Скопје.

Протестен марш на војниците

МРТ - 07.11.2009

Професионалните војници попладнево од пред Владата тргнаа на протестен марш низ скопските улици незадоволни од игнорирањето на нивните барања за регулирање на ...

Маршот заврши мирно, протестите се прошируваат

МРТ - 07.11.2009

Професионалните војници по двочасовен мирен марш низ скопските улици попладнево се вратија пред Владата, најавувајќи дека протестот ќе го прошират и низ ...

Професионалните војници маршираа по скопските улици

Сител - 07.11.2009

Професионалните војници со марш по скопските улици денеска го изразуваа својот револт од како што велат игнорантскиот однос на институциите.

Марш на професионалните војници пред државните институции

Канал5 - 07.11.2009

Професионалните војници и денеска протестираа со барање за решавање на нивниот статус- дефилираа пред државните институции во ред во кој им се придружија и ...

Професионалните војници на марш низ Скопје

Макфакс - 07.11.2009

Емил Гашевски 07 ноември 2009 Скопје Професионалните војници, по една недела протест пред владата, за сабота најавија протестен марш низ Скопје.

Протестен марш на војниците

Макфакс - 07.11.2009

Мирјана Стојановска 07 ноември 2009 Скопје Професионалните војници попладнево од пред Владата тргнаа на протестен марш низ скопските улици незадоволни од ...

Маршот заврши мирно, протестите се прошируваат

Макфакс - 07.11.2009

Мирјана Стојановска 07 ноември 2009 Скопје рофесионалните војници по двочасовен мирен марш низ скопските улици попладнево се вратија пред Владата, најавувајќи ...

Протестен марш на професионалните војници

Inpress - 07.11.2009

Скопје,7. ноември (ИНПРЕС) Професионалните војници попладнево од пред Владата тргнаа на протестен марш низ скопските улици незадоволни од игнорирањето на ...

Војниците седум дена пред Владата

А1 - 06.11.2009

Седум дена пред Владата, без исход. Професионалните војници се приморани да се тргнат од пред зградата на Владата каде бараат решавање на нивниот статус по ...

АРМ: Протестираат и лица кои не се војници

Алсат-М - 06.11.2009

Генералштабот на АРМ денеска соопшти дека на протестот на професионалните војници пред Владата има и луѓе кои никогаш не биле припадници на Армијата.

Војниците бараат статус како во НАТО земјите

Алсат-М - 06.11.2009

Продолжи и денеска протестот на професионалните војници пред Владата. Бараат нивниот статус да се реши според моделот што го практикувале земјите членки на ...

Војниците од утре ќе маршираат низ центарот на Скопје

Алфа - 06.11.2009

Професионалните војници од утре тргнуваат во поход по скопските улици. По цела недела протест пред владата, ќе маршираат низ центарот на главниот град за да го ...

АРМ: Протестираат и лица што не се војници

Дневник - 06.11.2009

На протестот на професионалните војници пред Владата има и луѓе што никогаш не биле припадници на Армијата, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

Ги почитуваме склучените договори со професионалните војници, на нивните протести има лица кои не се припадници на АРМ

Сител - 06.11.2009

Генералштабот на Армијата на Република Македонија во целост се придржува кон законските одредби со кои се регулирани правата и обврските на професионалните ...

Професионалните војници од утре на масовен марш

Сител - 06.11.2009

Професионалните војници на АРМ, по седумдневното протестирање пред Владата, утре ќе излезат на масовен марш.

Генералот Стојановски - генерал без војска!

Вечер Прес - 06.11.2009

Првиот човек на Генерал штабот на АРМ, Мирослав Стојановски, ниту еднаш се нема појавено во јавноста да го каже својот став во врска со барањата на ...

АРМ - Протестираат и лица, кои не се војници

МРТ - 06.11.2009

Генералштабот на АРМ денеска соопшти дека на протестот на професионалните војници пред Владата има и луѓе кои никогаш не биле припадници на Армијата.

АРМ - Протестираат и лица, кои не се војници

Макфакс - 06.11.2009

Марина Виларова 06 ноември 2009 Скопје Генералштабот на АРМ денеска соопшти дека на протестот на професионалните војници пред Владата има и луѓе кои никогаш не ...

Како да се отплетка гордиевиот јазол?

Deutsche Welle - 05.11.2009

Професионалните војници на АРМ бараат да останат на работа и по навршената 38-ма година. Владата не се согласува и им нуди само уште 10 години платена активна ...

Пет војнички ноќи пред Владата

Утрински - 05.11.2009

Професионалните војници, кои од саботата се стационирани пред Владата, вчера најавија дека ќе продолжат со протестите, бидејќи засега нема најави оти некоја од ...

Војниците го продолжуваат протестот

МРТ - 05.11.2009

Професионалните војници денеска, петти ден по ред протестираат пред Владата. Војниците, кои се под догоговор не отстапуваат од барањето повторно да бидат ...

Петти ден протест на професионалните војници

А1 - 04.11.2009

Петти ден трае протестот на професионалните војници пред Владата на Македонија. Тие најавуваат дека протестот ќе продолжи до сабота кога планираат да се ...

Македонија - Војниците не попуштаат

Време - 04.11.2009

Професионалните војници, кои протестираат веќе четврти ден, и вчера ја блокираа коловозната лента пред зградата на Владата.

Професионалните војници 5 ден пред владата

Алсат-М - 04.11.2009

Професионалните војници денеска, петти ден по ред протестираат пред Владата. Војниците, кои се под договор не отстапуваат од барањето повторно да бидат примени ...

Војниците не се повлекуваат

Форум - 04.11.2009

Професионалните војници денеска, петти ден по ред протестираат пред Владата Војниците, кои се под договор не отстапуваат од барањето повторно да бидат примени ...

Сообраќајниот хаос за притисок врз војниците?

Алфа - 04.11.2009

Петти ден тврдоглава битка меѓу владата и војската- како да се реши статусот на професионалните војници откако ќе наполнат 38 години.

Војниците го продолжуваат протестот

Макфакс - 04.11.2009

Александра Милевска 04 ноември 2009 Скопје Професионалните војници денеска, петти ден по ред протестираат пред Владата.

Владата и професионалните војници без договор

А1 - 03.11.2009

Веќе четври ден нема договор меѓу Владата и професионалните војници. Ни дождот не ги пколеба и денеска да ја блокираат коловозната лента пред зградата на ...

Македонија - Договор нема, војниците остануваат на улица

Време - 03.11.2009

Професионалните војници и денеска, четврти ден по ред, остануваат пред зградата на Владата за да бараат решавање на својот статус.

Правото на јавен собир неприкосновено

Р.С.Европа - 03.11.2009

Со одлуката на Уставниот суд во 2006 правото на јавен протест е неприкосновено. Професионалните војници се жалат дека вчера имале притисок од МВР да не ја ...

Професионалните војници остануваат пред Владата

Вест - 03.11.2009

Професионалните војници одлучија да останат да протестираат пред Владата, откако вчера премиерот Никола Груевски лично им кажал дека нема да бидат прифатени ...

Војниците незадоволни од Груевски

Утрински - 03.11.2009

Незадоволни од вчерашната средба со премиерот Никола Груевски, професионалните војници решија да ги продолжат протестите пред Владата.

Без договор за барањата на професионалните војници

Н.Македонија - 03.11.2009

Премиерот Никола Груевски, министрите за одбрана и за финансии Зоран Коњановски и Зоран Ставрески и претставници на Координативното тело на професионалните ...

Продолжува протестот на професионалните војници

Алсат-М - 03.11.2009

Професионалните војници и четврти ден протестираа денеска пред Владата во Скопје. Остануваат на нивните барања за целосно решавање на нивниот статус по 38 ...

Професионалните војници трета ноќ пред владата

Алфа - 03.11.2009

Професионалните војници ја издржаа и третата, досега најтешка ноќ пред владата, на температури околу нулата и пороен дожд.

Војниците остануваат пред Владата

Дневник - 03.11.2009

Професионалните војници и остануваат пред Владата и продолжуваат со протестите. На седницата на Координативното тело, по завчерашната средба со премиерот ...

Професионалните војници продолжуваат со протестот

МРТ - 03.11.2009

Професионалните војници ќе продолжат со „протестната стража“ пред Владата откако доцна попладнево незадоволни излегоа по разговорите со премиерот Никола ...

Протестот на професионалните војници пред владата продолжи и ноќеска

Канал5 - 03.11.2009

Протестот на професионалните војници пред владата продолжи и ноќеска. Од петок на протестот на војниците ќе им се придружат и нивните семејства.

Професионалните војници останаа пред Владата

Сител - 03.11.2009

Силен дожд и температури близу нулата. На вакви услови, професионалните војници протестираат пред Владата со надеж дека ќе успеат да се изборат за своите ...

Трет ден протест на професионалните војници

А1 - 02.11.2009

Притисоците врз професионалните војници кои веќе три дена штаркуваат пред владата започнале уште синоќа кога од МВР им било наложино да ја ослободат едната ...

Македонија - Професионалците од АРМноќеваа пред Владата

Време - 02.11.2009

Професионалните војници, кои вчера втор ден протестираа пред Владата, подготвуваат списоци со кои ќе докажуваат дека се припадници на АРМ откако Ристо Ајтов, ...

Професионалните војници протестираат

Р.С.Европа - 02.11.2009

Професионалните војници од АРМ трет ден протестираат пред владата барајќи трајно решавање на нивниот статус.

Премиерот ќе се сретне со професионалните војници

Р.С.Европа - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои три дена протестираат пред Владата, барајќи да им се реши работниот ...

Нема договор за професионалните војници

Р.С.Европа - 02.11.2009

Претставниците на Владата и на професионалните војници ни на денешнава двочасована средба не постигнаа договор за решавање на статусот на војниците.

Војската во остав, чека решение од Груевски и Иванов

Утрински - 02.11.2009

Професионалните војници што протестираат од саботата пред Владата веќе две ноќи ги поминаа под ведро небо.

Премиерот ги отфрли барањата на професионалните војници

Телма - 02.11.2009

Професионалните војници ќе продолжат со „протестната стража“ пред Владата откако доцна попладнево незадоволни излегоа по разговорите со премиерот Никола ...

Груевски ќе ги прими професионалните војници

Алсат-М - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои три дена протестираат пред владата барајќи решавање на нивниот ...

Професионалните војници кампуваат пред Владата

Н.Македонија - 02.11.2009

Триесетина професионални војници вчера ја поминаа ноќта пред Владата, откако не успеаја да постигнат договор за барањата поврзани со решавање на нивниот ...

Груевски ќе ги прими професионалните војници

Алфа - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои три дена протестираат пред владата барајќи решавање на нивниот ...

Груевски ќе се сретне со претставници на професионалните војници

Кајгана - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои од саботата протестираат пред Владата барајќи да им се реши ...

Војници продолжуваат со протести, Владата нуди само активна резерва

Алсат-М - 02.11.2009

И по двочасовни разговори денеска претставниците на професионалните војници и Владата не успеа да најдат решение за статусот на војниците откако ќе навршат 38 ...

Протестот на професионалните војници ќе продолжат и вечерва

Алфа - 02.11.2009

Професионалните војници и трета ноќ ќе останат пред Владата откако не најдоа заедничко решение за нивните барања ниту со премиерот Груевски.

Протестот на професионалните војници продолжи и вечерва

Алфа - 02.11.2009

Професионалните војници од петок ќе ги изнесат на улица и своите семејства ако владата до тогаш не ги исполни нивните барања.

Премиерот и војниците не се договорија

Дневник - 02.11.2009

Професионалните војници ќе продолжат со протестите пред Владата, откако вчера, и по средбата со премиерот Никола Груевски и со министрите за одбрана и за ...

Нема отстапки за барањата на професионалните војници

Кирилица - 02.11.2009

Направивме анализи и видовме дека не е возможно во државата да создадеме пензионери од 38 години, да им ги продолжиме договорите за работа во Министерството до ...

Професионалните војници ги продолжуваат протестите

МРТ - 02.11.2009

Професионалните војници, кои по 38 година ќе мора да си заминат од АРМ, во понеделник ги продолжуваат протестите пред Владата.

Груевски ќе ги прими професионалните војници

МРТ - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои три дена протестираат пред владата барајќи решавање на нивниот ...

Груевски ќе се сретне со претставници на професионалните војници

Кирилица - 02.11.2009

Професионалните војници бараат продолжување на договорите за работа и по 38. година до исполнување на условите за пензија Премиерот Никола Груевски попладнево ...

Војниците на разговор во Влада по покана на Премиерот

Канал5 - 02.11.2009

Професионалните војници од пред два часа се на разговор во Владата на покана на Премиерот Груевски.

Нема договор меѓу војниците и Владата

Канал5 - 02.11.2009

Нема договор меѓу Владата и професионалните војници. Ниту едно од барањата што на двочасовната средба го изнеле војниците пред премиерот и министрите за ...

Професионалните војници остануваат пред владата

Сител - 02.11.2009

Нема решение за проблемот на професионалните војници. По неколкудневните протести пред Владата, премиерот Груевски, денеска ги викна војниците во својот ...

Активната резерва единствено решение во согласност со НАТО стандардите

Вечер Прес - 02.11.2009

Професионалните војници кои неколку дена протестираат вчера се сретнаа со премиерот Никола Груевски.

Премиерот денеска ќе се сретне со професионалните војници

Нетпрес - 02.11.2009

Премиерот Никола Груевски ги повикал на средба претставниците на професионалните војници кои од саботата протестираат пред владината зграда.

ОМ: Да се искористи моделот на Словенија за професионалните војници

Нетпрес - 02.11.2009

Обединети за Македонија денеска ја повика Владата и Собранието да ги исполнат барањата на професионалните војници во АРМ, по моделот што се применува во ...

Иванов: Поранешните војници во активна резерва

Нетпрес - 02.11.2009

Претседателот Ѓорѓе Иванов со поддршка за постигнување на брзо решение за поранешните професионалните војници, со нивно ангажирање во активна резерва, ...

Војниците продолжуваат со протести, Владата нуди само активна резерва

Нетпрес - 02.11.2009

И по двочасовни разговори денеска претставниците на професионалните војници и Владата не успеа да најдат решение за статусот на војниците откако ќе навршат 38 ...

Професионалните војници ги продолжуваат протестите

Макфакс - 02.11.2009

Марина Виларова 02 ноември 2009 Скопје Професионалните војници, кои по 38 година ќе мора да си заминат од АРМ, во понеделник ги продолжуваат протестите пред ...

Груевски ќе ги прими професионалните војници

Макфакс - 02.11.2009

Марина Виларова 02 ноември 2009 Скопје Премиерот Никола Груевски попладнево ќе прими претставници на професионалните војници, кои три дена протестираат пред ...

Професионалните војници продолжуваат со протестот

Макфакс - 02.11.2009

Александра Милевска 02 ноември 2009 Скопје Професионалните војници ќе продолжат со „протестната стража“ пред Владата откако доцна попладнево незадоволни ...