TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува собирањето потписи за амбасадата на Кале

А1 - 17.10.2004

Акцијата за собирање граѓански потписи против најавената изградба на американска Амбасада на локалитетот Градиште продолжува и денеска. Собирањето потписи започна во четвртокот, а зад иницијативата стои Координативното тело за одбрана на скопската тврдина Кале.

Потписите ќе се собираат до понеделник

Дневник - 16.10.2004

АКЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА ГРАДИШТЕ Потписите за заштита на местото Кале-Градиште, каде што САД планираат да изградат амбасада, ќе се собираат до понеделник. Во првиот ден од акцијата се собраа девет илјади потписи, а вчера до 15 часот се потпишаа уште околу шест илјади граѓани.

Девет илјади граѓански потписи против амбасада на Кале

Утрински - 16.10.2004

Акцијата на Координативното тело за одбрана на Скопската тврдина продолжува и идната недела Девет илјади граѓани од Скопје, но и од Куманово, Велес, Кавадарци... се изјаснија со потписи против најавата за изградба на американска амбасада на Кале.

Буџаку: Калето не е дел од македонската историја

Време - 16.10.2004

ПРОДОЛЖУВА СОБИРАЊЕТО ПОТПИСИ ЗА ОДБРАНА НА ГРАДИШТЕ Чија историја бранат Македонците на Калето кога на телевизискиот клип се вели дека тоа место е на царот Милутин и на царот Душан - прашува министерот за транспорт и врски Агрон Буџаку во изјавата за вчерашниот број на дневниот весник на албански ...

Одбрана и последни денови на Калето

Дневник - 16.10.2004

Уводник - Бранко Ѓорѓевски Кога сите заедно со разбудената стручна совест навремено ќе станеме во одбрана на секој сантиметар од просторот во Скопје, ќе имаме чист образ да се спротивставуваме и на губењето на Калето. Тогаш нема да има потреба од тајни продажби, протести, петиции со кои сакаме да ...

Скопјани во одбрана на Калето: Тоа е историски локалитет и белег на Скопје.

А1 - 15.10.2004

Околу 14 илјади граѓани досега се потпишале на иницијативата против изградбата на американската амбасада на Кале. Скопјани, во одбрана на Калето, велат дека тоа е историски локалитет и белег на Скопје. „Никој нема право да руши, она што е историја.

Скопјани со потпис го бранеа Калето

Време - 15.10.2004

ГРАЃАНСКА АКЦИЈА ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА Катерина Нешкова Повеќе од седум илјади граѓани вчера на плоштадот „Македонија“ отворено го изразија својот револт против идејата на Владата и на властите на САД новата американска амбасада да се изгради во непосредна близина на скопското ...

Одлучно граѓанско "не" за амбасада на Калето

Дневник - 15.10.2004

СКОПЈАНИ СЕ ПОТПИШУВААТ ЗА ЗАШТИТА НА ГРАДИШТЕ Во првите час и половина од акцијата, и покрај дождот, се собраа повеќе од 1.500 потписи, а до 15 часот се потпишаа околу 8.000 граѓани Батлер, зошто баш на Кале?, "Голем срам за Македонија е да го дадеме Кале", "Моќта е во народот", "Американци, ние ...

Редици за потпис против американска амбасада на Кале

Вест - 15.10.2004

ВЧЕРА НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД Само вчера пред стоковната куѓа "Типо" за два часа беа собрани повеќе од 2.500 потписи, а поради масовниот одsив на граѓаните акцијата е продолжена до недела Пред стоковната куќа "Типо", на плоштадот Македонија, вчера многу луѓе се потпишуваа и го ставаа своето "НЕ" за ...

Скопјани се потпишуваа против продажба на дел од Кале

Утрински - 15.10.2004

Координативното тело за заштита на локалитетот Градиште вчера ја почна акцијата за собирање потписи од граѓаните На иницијативата вчера се потпишаа стотици граѓани Со пораките ?Кале е срцето на Скопје", ?Мојот потпис против одлуката за продажба на дел од Кале за изградба на американска амбасада", ...

КАЛЕТО Е НАША ИСТОРИЈА И НАША КУЛТУРА

Вечер Прес - 15.10.2004

Дождот и лошото време не ги спречи скопјани да излезат на плоштадот "Македонија", пред стоковната куќа "Типо", и да го дадат својот потпис против одлуката за продажба на дел од Калето за изградба на американска Амбасада. Во двете книги - една за потписи, а другата за сугестии, предлози и коментари, ...

Скопјани масовно се потпишуваа против амбасада на Кале

А1 - 14.10.2004

Скопјани масовно одговорија на повикот да се потпишат на иницијативата против изградбата на американската амбасада на Кале. Велат во скопското Кале е историјата на нашата Македонија. „Тоа му припаѓа на градот. Таму можеме да ги развиваме културните вредности на Скопје и Македонија и затоа оваа ...

Над 6 илјади скопјани денеска го дадоа својот потпис против изградбата на американска амбасада на скопското Кале

Канал5 - 14.10.2004

Над 6 илјади скопјани денеска го дадоа својот потпис против изградбата на американска амбасада на скопското Кале. Списоците се отворија во 10 часот на плоштадот Македонија. Организаторите велат локацијата има симболика - точно пред нас е нашата гордост, К Над 6 илјади скопјани денеска го дадоа ...

Новата градба ќе биде на Градиште, а не на Тврдината

Време - 14.10.2004

РЕАКЦИЈА НА АМБАСАДАТА НА САД Новата амбасада на САД во Македонија нема да биде лоцирана на историското Кале, туку на просторот наречен Градиште, кој е повеќе од еден и пол километар оддалечен од Тврдината. Овој простор не се наоѓа на највисоката точка на ридот, ниту пак на највисоката точка во ...

Амбасадата ќе биде на Градиште, а не на Кале

Утрински - 14.10.2004

РЕАКЦИЈА Новата амбасада на САД во Македонија нема да биде лоцирана на Кале, туку на просторот наречен Градиште, што е оддалечен околу 1,5 километар од тврдината, наведува американската амбасада во Скопје во вчерашното соопштение до медиумите.

Да го одбраниме скопското „место над местата“

Време - 14.10.2004

ЖИВКО ПОПОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЗА ОДБРАНА НА КАЛЕТО Скопјани денеска од 10 часот на плоштадот „Македонија“ ќе може да се потпишат против идејата американска амбасада да се изгради на локалитетот Градиште, во непосредна близина на скопското Кале.

Граѓаните ќе покажат колку им значи Калето

Дневник - 14.10.2004

ПОЧНУВА СОБИРАЊЕТО ПОТПИСИ Скопјани денеска на градскиот плоштад Македонија од 10 часот ќе можат да го дадат својот потпис за заштита на локалитетот Градиште, каде што САД планираат да градат амбасада. На плоштадот во близина на стоковната куќа "Типо" ќе бидат отворени две книги, една за потписи, а ...

Апел за милост!

Дневник - 14.10.2004

Писмо Во последно време, на јавните електронски медиуми, го следиме апелот за зачувување на Калето, но, за жал, апел што длабоко ги навредува националните чувства на македонскиот народ. Ако го проследите апелот, а не обрнете многу внимание на содржината, се е во ред.

За амбасада на Кале немало урбанистичка маркичка

Утрински - 13.10.2004

Според Координативното тело за локалитетот Градиште во Скопје Утре во Скопје ќе стартува акцијата за собирање граѓански потписи ?Ниту во Генералниот урбанистички план за Скопје, ниту во Детаљниот урбанистички план за локалитетот Кале, што е дел од највисокиот устав во архитектурата и во ...

Граѓаните ќе ја бранат тврдината со потписи

Дневник - 13.10.2004

КООРДИНАТИВНО ТЕЛО ЗА ЗАШТИТА НА КАЛЕ-ГРАДИШТЕ Бројот на скопјаните што утре ќе се потпишат против отуѓувањето на Градиште ќе зборува за нашиот однос кон Калето, вели Поповски Владата да ја повлече одлуката за продажба на 46.000 квадратни метри од локалитетот Градиште за изградба на американска ...

Граѓанско "не" за изградбата на Американска амбасада на Кале

Вест - 13.10.2004

ДЕНЕСКА НА ПЛОШТАДОТ Без разлика како ќе заврши оваа акција и дали ќе се гради амбасада или не, ние сметаме дека е корисно луѓето да дознаат што се се случувало со локалитетот и кој што одобрувал, изјави вчера архитектот проф.

Од тенисот не се гледа рекетот

Дневник - 13.10.2004

Коментар - Тодор Пендаров Требаше да се одржи дипломатски турнир во тенис за посредно да дознаеме колку ни е безбедна државава. Неговата екселенција американскиот амбасадор Лоренс Батлер, додека се освежуваше со банани, не почести со две изјави за намерата на САД да изградат своја Амбасада на ...

Собирањето потписи за одбрана на Калето ќе биде тест за власта

Време - 13.10.2004

КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ВО АКЦИЈА Со акцијата за собирање потписи против идејата за изградба на американска амбасада на Кале нема да кажеме ништо ново, но ќе ја тестираме власта и ќе видиме дали таа ќе се однесува самоволно или пак ќе ги почитува законите, велат членовите на координативното тело за ...

Антикорупционерите бараат официјални документи

Утрински - 13.10.2004

Државната комисија за спречување на корупцијата нема заклучок Општина Центар треба да документира за измените во ДУП Државната комисија за спречување на корупцијата и по вчерашната седница на која расправаше за изградбата на амбасада на Кале сў уште немаше доволно основи за да го соопшти својот ...

Антикорупциската бара документи за продажбата на "Градиште"

Дневник - 13.10.2004

ЛОКАЦИЈАТА ЗА НОВАТА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА СЕ УШТЕ СПОРНА Државната комисија за спречување на корупцијата и вчера остана на ставот дека Владата не треба да го продаде локалитетот "Градиште" на скопското Кале за изградба на амбасадата на САД, бидејќи не ги добила потребните документи со кои би се ...

АНТИКОРУПЦИСКАТА ЌЕ ГО ПОБАРА УРБАНИСТИЧКИОТ ПЛАН

Вечер Прес - 13.10.2004

Антикорупциската комисија на вчерашната седница не расправаш е за Калето, како што беше најавено. Според нашите сознанија, претседателот на Комисијата, Јован Трпеноски, ги информирал членовите за минатонеделната средба со премиерот Хари Костов на која се разговараше за продажбата на гасоводот, за ...

КАЛЕТО НЕ Е ЕКСТЕРИТОРИЈАЛНО

Вечер Прес - 13.10.2004

Координативното тело за заштита на локалитетот Скопско Кале - Градиште ги повикува граѓаните утре во 10 часот, на плоштадот "Македонија" да ја поддржат нивната иницијатива и да го дадат својот потиспротив изградбата на Американската амбасада на овој древен стратешки простор.Според Живко Поповски, ...

Експертите велат дека не се почитува законот за амбасадата на Кале

А1 - 12.10.2004

Во Македонија не владее правото, обвинување упатено директно кон премиерот Костов од експертите - архитекти, луѓето кои застанаа во одбрана на калето, а против изградба на американската амбасада. Образложението - на ова место никој не предвидел да се градат дипломатски претставништва.

За Калето не попуштаат ниту антикорупциската комисија, ниту Батлер

Време - 12.10.2004

СЕ УШТЕ СПОРНА ИЗГРАДБАТА НА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА Антикорупциската комисија се уште смета дека Владата не смее да дозволи САД да градат амбасада на скопското Кале, а американскиот амбасадор Лоренс Батлер вели дека нема друг локалитет безбеден за персоналот на американската амбасада.

Ајде да градиме на друго место!

Време - 12.10.2004

Елена Ристеска Е па, некои работи не се купуваат со пари. Меѓу нив и земјиштето околу скопското Кале за изградба на новата американска амбасада. Затоа што се бесценети историските моменти од почетоците на градот, трагите од живеењето на балканските кралеви и сведоштвата за големиот земјотрес.

Калето се уште не е за продажба

Дневник - 12.10.2004

СПОРЕД АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА Државната комисија за спречување на корупцијата смета дека се уште не се исполнети условите за Владата да го потпише договорот за купопродажба на земјиштето на Кале за изградба на американска амбасада, вели Слаѓана Тасева.

Американското знаме нема да се гледа од зеленило

Дневник - 12.10.2004

АМЕРИКАНСКИОТ АМБАСАДОР ТВРДИ Американскиот амбасадор Лоренс Батлер изјави дека неговата идеја не е американското знаме да се вее на највисокото место во Скопје. Амбасадата ќе биде на ниско, скромно место, со многу зеленило во дворот, рече тој.

ПОЧНУВА АКЦИЈАТА ЗА СОБИРАЊЕ ПОТПИСИ ЗА ЗАШТИТА НА СКОПСКОТО КАЛЕ

Канал5 - 12.10.2004

Акцијата за собирање на потписи од граѓаните за трајна заштита на локалитетот Скопско Кале - Градиште ќе почне в четврток во 10 часот на плоштадот “Македонија”, најави на денешната прес-конференција Координативното тело за заштита на локалитетот Скопск Акцијата за собирање на потписи од граѓаните ...

Антикорупциската комисија не го смени ставот за Калето

Утрински - 12.10.2004

Според Слаѓана Тасева "Комисијата за спречување на корупцијата на Македонија не го промени својот став во врска со изградбата на амбасадата на САД на скопското Кале", вчера за Макфакс изјави членот на Комисијата Слаѓана Тасева.

Тасева: „Комисијата не го сменила својот став по средбата со Костов“

А1 - 11.10.2004

Антикорупциската комисија, на утрешната седница, ќе го дефинира својот став за изградбата на американската амбасада на Кале. Слаѓана Тасева вели дека Комисијата не го сменила својот став по средбата со премиерот Костов минатата недела, бидејќи засега нема никакви аргументи и документи дека се ...