TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стигна првата пратка со 250 илјади вакцини на „Синовак“, безбедни се за бремени жени и доилки

Сакам да кажам - 27.06.2021

Утрово на Меѓународниот аеродром Скопје стаса првата пратка со 250 илјади вакцини против ковид-19 на кинеската „Синовак“. Како што објави министерот Венко Филипче, попладневно ќе стигне и вториот авион, со што ќе ги добиеме сите 500.000 дози од овој ...

Стигнуваат кинеските вакцини

360 степени - 27.06.2021

Со овие 500 илјади дози од „Синовак“ и со 100 620 дози од вакцините „Фајзер“ набавени преку Ковакс системот, од утре почнува вакцинацијата на лицата кои изразиле желба да се вакцинираат, откако изминатиот период, поради малата количина на дози со ...

Пристигна првата пратка „Синовак“, попладне доаѓа и втората

360 степени - 27.06.2021

Со овие 500 илјади дози од „Синовак“ и со 100 620 дози од вакцините „Фајзер“ набавени преку Ковакс системот, од утре почнува вакцинацијата на лицата кои изразиле желба да се вакцинираат, откако изминатиот период, поради малата количина на дози со ...

Следната недела забрзан процес на имунизација, до крајот на летото голем број граѓани ќе бидат вакцинирани

ТВ21 - 27.06.2021

Благодарение на денешната пратка на вакцини, веќе во текот на наредната недела значително ќе се забрза процесот на вакцинација на територијата на целата држава. Од Министерството за здравство информираат дека се очекува вакцинација на 15.000 до ...

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак”, попладне останатите

Слободен Печат - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак”, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак", попладне останатите

Канал5 - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак", а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Сител - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Пристигна првиот авион со вакцините „Синовак“

ТВ21 - 27.06.2021

Првата пратка од 250 илјади вакцини на Синовак, пристигна на скопскиот аеродром, објави на својот „Фејсбук“ министерот за здравство Венко Филипче. Се очекува да пристигне и втората пратка, со што ќе се комплетираат пола милион вакцини кои од утре ќе ...

Во земјава пристигнаа 500 илјади вакцини „Синовак“, колку пари ја чинеа државата овие вакцини?

ТВ21 - 27.06.2021

Овој авион полета од Кина и напладне слета во Скопје, со себе ја носи најголемата количина вакцини во земјава. Ова е втор авион од Кина во денешниот ден кои со себе донесоа 500 илјади вакцини Синовак.

Надлежните не кажаа колку пари ги купиле вакцините на „Синовак“

Фокус - 27.06.2021

Денеска во Македонија пристигнаа 500 илјади вакцини од „Синовак“ со кои значително ќе се забрза процесот на имунизација во земјава. Авионот го пречекаа кинескиот амбасадор со државниот секретар Иванка Стојаноски, која не сакаше да ја открие цената ...

(ФОТО) Пристигна првата пратка од вакцините, попладне уште една

Фокус - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

(ФОТО) Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Алсат-М - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Пристигна првата пратка вакцини „Синовак“

Р.С.Европа - 27.06.2021

Првата пратка од 250 илјади кинески вакцини „Синовак“ пристигна на аеродромот во Скопје. Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил ја објави веста, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“

МКД - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак", а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

СИНОВАК ВАКЦИНАТА БЕЗБЕДНА И КАЈ БРЕМЕНИ ЖЕНИ - кога придобивките се поголеми од потенцијалните ризици

Фактор - 27.06.2021

Двата авиони ги донесоа 500.000 дози Синовак вакцини во земјава, најголема пратка досега. Вакцините ќе бидат складирани во поликлиниката Јане Сандански и Институтот за судска медицина од каде ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови во ...

ПРВАТА „ТУРА“ СТИГНА, ВТОРАТА НАБРГУ - кинески „Синовак“ ќе има доволно за секој што сака вакцина

Фактор - 27.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче- Утрово стасаа дел од вакцините Синовак. Претпладнево ке стасаат сите 500 илјади

Либертас - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот Синовак слета утрово на скопскиот аеродром. Во текот на претпладневните часови се очекува да пристигнат и останатите количини, напиша на својот ФБ профил ...

ЕФИКАСНИ ОД 50 ДО 90 ОТСТО, ОДОБРЕНИ ОД СЗО - ќе се потрошат ли сите 500.000 Синовак вакцини

Фактор - 27.06.2021

Никогаш толку многу вакцини немало во земјава во исто време и на исто место. Денеска доаѓаат 500.000 вакцини од кинеската Синовак. Но, кои се информациите што досега ги знаеме за вакцините на овој кинески производител.

Првите дози „Синовак“ пристигнаа, уште една пратка вакцини попладне, објави Филипче/ФОТО

Вечер Прес - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Пристигнаа првите вакцини „Синовак“

OhridNews - 27.06.2021

На скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини, објави министерот за здравство Венко Филипче. ...

Слета првиот авион со вакцини „Синовак“

+инфо - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Слета првиот авион со вакцини „Синовак“

Република - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

iPortal - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

КИНЕСКИ ВАКЦИНИ: Слета првиот авион, попладне стигнуваат сите 500.000 дози Синовак

Денешен - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Фото: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Скопје инфо - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Првата пратка кинески вакцини пристигна на скопскиот аеродром

Н.Македонија - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот „Синовак“, слета утрово на скопскиот аеродром, објави на социјалните мрежи, министерот за здравство, Венко Филипче.

Во Скопје пристигна Синовак, но што знаеме за оваа вакцина?

24Инфо - 27.06.2021

Кинеската компанија Синовак објави дека дури и прелиминарните податоци покажуваат дека нејзината вакцина против коронавирус е безбедна за деца на возраст од три до 17 години. Тие исто така наведуваат дека ги доставиле податоците до кинеските ...

(ФОТО) Пристигнаа првите вакцини „Синовак“

Lider - 27.06.2021

Во текот на претпладневните часови се очекува да пристигнат и останатите количини Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да ...

На скопскиот аеродром пристигна првата пратка од најавените 500.000 дози кинески вакцини

MTM - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот „Синовак“, слета утрово на скопскиот аеродром, објави на социјалните мрежи, министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“

Press24 - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Нетпрес - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави во неделата дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од кинескиот производител „Sinovac“, а дека попладнето се очекува да пристигнат и другите количества.

Пристигна првата пратка со 250 илјади вакцини на „Синовак“: Што вели СЗО за оваа вакцина?

Точка - 27.06.2021

Утрово на Меѓународниот аеродром Скопје стаса првата пратка со 250 илјади вакцини против Ковид-19 на кинеската „Синовак“. Како што објави министерот Венко Филипче, попладневно ќе стигне и вториот авион, со што ќе ги добиеме сите 500.000 дози од овој ...

Вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од СЗО, вели Филипче

Мета - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук-профил објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација (СЗО). „Еве ги официјалните карактеристики на вакцината Синовак ...

Пристигнуваат половина милион дози од Синовак-вакцината е ефикасна и безбедна, вели Филипче

Gostivarpress.mk - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини против коронавирус, од кинескот производител Синовак утрово слета на скопскиот аеродром, информираше министерот за здравство Венко Филипче и најави дека во текот на претпладневните часови се ...

Од понеделник ќе се вакцинира со „Синовак“, кои се нејзините карактеристики?

Локално - 27.06.2021

Во земјава денеска пристигнаа 500.000 дози од „Синовак“. Се очекува со новите количини да се забрза темпото на вакцинација. Според СЗО вакцината „Синовак“ спречува 51 процент од појава на симптоматски болести и обезбедува стопроцентна заштита од ...

Првиот авион со вакцини „Синовак“ слета во Скопје

Локално - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот „Синовак“ слета утрово на скопскиот аеродром, соопшти на својот Фејсбук профил министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Frontline - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Забавени, ама незаборавени – конечно стигнаа кинеските вакцини

Скопско Ехо - 27.06.2021

Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот Синовак слета утрово на скопскиот аеродром, објави на социјалните мрежи, министерот за здравство, Венко Филипче.

„Синовак“ пристигна во Македонија, ова е се што треба да знете за оваа вакцина

4NEWS - 27.06.2021

Според информациите на министерството за здравство оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна за користење. Утрово на Меѓународниот аеродром Скопје стаса првата пратка со 250 илјади вакцини против ковид-19 на кинеската „Синовак“.

Пристигнуваат кинеските вакцини, сите што се пријавиле ќе бидат имунизирани

Локално - 27.06.2021

Кинеските вакцини стигнуваат денеска напладне со два авиона. -Во 14 и во 16 часот по 250 илјади слетуваат на аеродромот во Скопје. Направен е план за складирање на две места, во Поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина каде ...

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Опсервер - 27.06.2021

– Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

MakPress - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

Zoom - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Пристигна првата количина вакцини „Синовак“, попладне се очекува да пристигнат и останатите

CivilMedia - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Пристигнаа првите вакцини на „Синовак“

Expres - 27.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Фото на денот: Пристигнаа 500.000 вакцини „Синовак“ на скопскиот аеродром

CivilMedia - 27.06.2021

Петстотините илјади вакцини купени од кинескиот производител Синовак денеска пристигнаа во нашата ...

Филипче: Пристигнаа првите вакцини „Синовак“, попладне останатите

MakPress - 27.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини.

Филипче: Вакцината на „Синовак“ е ефикасна и безбедна

360 степени - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека вакцината на кинескиот производител „Синовак“ е ефикасна против ковид-19 и безбедна, а исто така е одобрена и од Светската здравствена организација (СЗО).

Филипче објаснува: Вакцината „Синовак” е ефикасна и безбедна и за бремени жени и доилки

Слободен Печат - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак” е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Сител - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна, се препорачува и кај бремени и доилки

Нова ТВ - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Вакцината “Синовак” се препорачува за доилки, а во одредени случаи и за трудници

Фокус - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека утре ќе пристигнат половина милион вакцини од Кина. -Утре пристигаат 500.000 дози вакцини од производителот „Синовак“. Оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна за користење, ...

Викенд вакцинација со „Фајзер“ пред пристигнувањето на кинески „Синовак“

Сител - 26.06.2021

Во очекување на најголемата пратка вакцини половина милион дози Синовак кои утре треба да бидат испорачани во земјава со два авиони од Кина, во вакциналните пунктови и денеска имаше имунизација. Во салата Борис Трајковски се аплицираше Фајзер.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

ТВ21 - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак" е ефикасна и одобрена од СЗО

Канал5 - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак" е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

МКД - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак" е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Пристигнаа сто илјади дози од „Фајзер", до 15 јули ќе се вакцинираат сите пријавени

Канал5 - 26.06.2021

Во земјава вчера пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер" што Владата ги набави преку Ковакс механизмот. Министерот за здравство Венко Филипче, кој за ова информираше на својот фејсбук профил, најави дека вакцинацијата во текот на следните денови ќе ...

Филипче најави вакцинација со забрзано темпо со новите 100.620 дози „Фајзер“ и 500.000 на „Синовак“

ТВ21 - 26.06.2021

Во земјава вчера пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер” што Владата ги набави преку Ковакс механизмот. Според министерот за здравство Венко Филипче, вакцинацијата во текот на следните денови ќе се одвива со забрзано темпо, што значи дека ќе бидат ...

Филипче: Вакцината „Синовак“ може да ја примат и трудници и доилки

+инфо - 26.06.2021

Вакцината „Синовак“ содржи инкативиран САРС-Ков2 вирус, се дава во две дози, втората доза се прима од 14 до 28 дена по првата. Вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација, објави министерот ...

Утре пристигнуваат 500 000 кинески вакцини од „Синовак“

Вечер Прес - 26.06.2021

Петстотини илјади кинески вакцини од производителот „Синовак“ пристигнуваат утре во 9.30 часот, на Скопскиот аеродром. Со овие дози вакцини ќе се имунизираат сите досега пријавени на вакцинација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Вечер Прес - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ се препорачува за бремени жени и доилки

Независен - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче уверува во ефикасноста на вакцината „Синовак“: Одобрена е од Светска здравствена организација

еМагазин - 26.06.2021

Министерот за здравство на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација. – Еве ги официјалните карактеристики на вакцината Синовак објавени од СЗО ...

Вакцинацијата добива на темпо, пристигнаа нови дози „Фајзер“

Вечер Прес - 26.06.2021

Во земјава вчера попладне пристигнаа уште 100.620 дози вакцини на „Фајзер“, што се набавени преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство, Венко Филипче. – Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе ...

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПА ВО СЛЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ - сите што се пријавиле ќе добијат термин за вакцинација

Фактор - 26.06.2021

Вчера попладне пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, преку КОВАКС механизмот. „Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани сите пријавени граѓани.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Lider - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак” е ефикасна и одобрена од СЗО

24Инфо - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак” е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Република - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак” е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

iPortal - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

Филипче: Утре пристигнуваат 500.000 дози „Синовак“, вакцина ефикасна и одобрена од СЗО

MTM - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи потврди дека утре во земјава ќе пристигнат половина милион дози од вакцината на производителот „Синовак“. Тој нагласува дека оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна ...

Филипче: Утре пристигнуваат 500.000 дози „Синовак“, вакцина ефикасна и одобрена од СЗО

Точка - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи потврди дека утре во земјава ќе пристигнат половина милион дози од вакцината на производителот „Синовак“. Тој нагласува дека оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна ...

Филипче: Утре пристигнуваат 500.000 дози „Синовак“, вакцина ефикасна и одобрена од СЗО

Денар - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи потврди дека утре во земјава ќе пристигнат половина милион дози од вакцината на производителот „Синовак“. Тој нагласува дека оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна ...

Филипче: Вакцината „Синовак“ е одобрена од СЗО, целосно е безбедна за користење

Локално - 26.06.2021

Утре пристигнуваат 500.000 дози вакцини од производителот „Синовак“. Оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна за користење, сподели министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил.

Пристигнаа 100.000 вакцини „Фајзер“, следува забрзана вакцинација

Скопско Ехо - 26.06.2021

Во земјава вчера пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер” што Владата ги набави преку Ковакс механизмот, информираше министерот за здравство, Венко Филипче преку Фејсбук. Тој најави дека вакцинацијата во текот на следните денови ќе се одвива со ...

Утре пристигнуваат половина милион кинески вакцини

Expres - 26.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи потврди дека утре во земјава ќе пристигнат половина милион дози од вакцината на производителот „Синовак“. Тој нагласува дека оваа вакцина е одобрена од СЗО, ефикасна и целосно безбедна ...

Пладневен преглед: Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа, создадовме простор за младите и за ...

Frontline - 26.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска учествуваше ...

Од понеделник сите што се пријавиле ќе добијат термин за вакцинација

Локално - 26.06.2021

Според планот на министертсвото за здравство од 15 –ти наредниот месец вратите на вакциналните пунктови ќе бидат отворени за сите кои сакаат да се заштитат од Ковид 19 и не мора претходно да бидат пријавени.

Кон крајот на јуни, Филипче се пофали дека стигнале 100.000 вакцини кои ние сме ги купиле и не се донација

MakPress - 26.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна и одобрена од СЗО

Zoom - 26.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација.

До 15-ти јули ќе бидат вакцинирани сите пријавени

Локално - 26.06.2021

Вчера попладне пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, преку КОВАКС механизмот. -Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани сите пријавени граѓани.

Пола милион вакцини Синовак сабајле стигнуваат во Македонија

4NEWS - 26.06.2021

500.000 вакцини утре со авион пристигнуваат на аеродромот во Скопје. Станува збор за кинеските вакцини ...

Над 100 илјади вакцини „Фајзер“ стигнаа попладнево

360 степени - 25.06.2021

Филипче соопшти дека во наредните денови вакцинацијата ќе добие ново забрзано темпо Во земјава пристигнаа уште 100.620 дози вакцини на „Фајзер“. Министерот за здравство Венко Филипче објави дека вакцините, што се купени преку КОВАКС – механизмот ...

Филипче: До 15 јули ќе бидат вакцинирани сите пријавени

360 степени - 25.06.2021

Денеска попладне ќе пристигнат 100 000 дози од вакцината на „Фајзер“, а наредните денови и 500 000 од кинески „Синовак“, со што ќе имаме вакцини за 300 000 луѓе. Од оние кои досега се пријавени на веб-платформата Околу 150 000 граѓани кои досега се ...

Филипче најавува дека уште 150 илјади граѓани ќе се вакцинираат до 15 јули

Deutsche Welle - 25.06.2021

Од понеделник во следните две недели ќе се вакцинираат сите заинтересирани со „Фајзер“ и „Синовак“. Околу 150 илјади граѓани коишто изразиле интерес за до 15 јули ќе добијат термин за имунизација.

Во следниве две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање, вели министерот Филипче

Алсат-М - 25.06.2021

За време од две недели, почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање.

Во наредните две седмици сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

Фокус - 25.06.2021

Почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско ...

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

ТВ21 - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Околу 140.000 граѓани ќе добијат термин за вакцинација во следните две недели

МКД - 25.06.2021

Ревидиран е списокот, без разлика кога се пријавиле граѓаните, ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска треба да пристигнат 100 илјади дози вакцини од производителот ...

Филипче ветува дека до 15-ти јули ќе бидат вакцинирани сите пријавени за вакцинација

Сител - 25.06.2021

До средината на јули сите 150.000 граѓани кои се пријавиле ќе добијат термин за вакцинација, најави Филипче. Тој информираше дека откако викендот ќе стигнат 600.000 дози, од понеделник за вакцина прво ќе бидат повикани повозрасните и оние со ...

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

Канал5 - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Филипче: До 15 јули сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

Сител - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Филипче: Во следните две недели вакцини ќе добијат сите пријавени

Р.С.Европа - 25.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од понеделник па во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите пријавени граѓани, откако ќе стигнат вакцини за 300.000 граѓани. „Откако ќе се вакцинираат оние што се пријавени, пунктовите ќе ...

Филипче: Масовна вакцинација од понеделник, сите пријавени ќе добијат термин до 15 јули

Нова ТВ - 25.06.2021

Од понеделник, па во наредните две недели, ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени за имунизација. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини до 15 јули. Пристигнуваат дози на вакцини за 300.000 граѓани и ќе имаме во сосема доволен ...

До крајот на неделава стигнуваат 500 илјади дози „Синовак“ вакцини и 100 илјади „Фајзер“

МКД - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

Канал5 - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер" преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во Македонија. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански" и на Институтот за судска медицина.

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

Сител - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

До крајот на неделата се очекуваат 600.000 дози на вакцини

Нова ТВ - 25.06.2021

Сто илјади дози на вакцини на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

24 Вести - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер

Нова ТВ - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, купени преку КОВАКС механизмот, информира на својот фејсбук профил Министерот за здравство, Венко Филипче. – Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот.

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Сител - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер" преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Канал5 - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

МКД - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Попладнево стигнаа над 100 илјади дози на вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот

ТВ21 - 25.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, информираше дека попладнево пристигнале 100.620 дози на вакцини од „Фајзер“, кои беа најавени во текот на вчерашниот ден. „Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС ...

Стигнаа 100.000 Фајзер вакцини

Фокус - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

24 Вести - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Следните две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

24 Вести - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите 150.000 граѓани кои се пријавиле, а не добиле термин за вакцинација. Откако ќе се вакцинираат тие, пунктовите се отвораат за сите граѓани без закажување,а ќе има и теренска вакцинација.

До 15 јули сите пријавени граѓани ќе се вакцинираат

Канал5 - 25.06.2021

Крај на застојот на термини за вакцина. Без разлика дали сте се пријавиле вчера и пред два месеца, во наредните две недели ќе добиете термин за прва доза, уверуваат здравствените власти. Сите што досега изразиле желба за имунизација до 15 јули ќе ...

ВИДЕО | Филипче: Попладнево пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“

Слободен Печат - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче. – Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани ...

Филипче: Во следниве две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

24 Вести - 25.06.2021

Здравствените власти најавија дека околу 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин ќе бидат вакцинирани во следните две недели. Се очекува в недела да пристигнат 500 илјади дози од вакцините против ковид-19 „Синовак“ , а ...

Филипче: Во следниве две недели сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин

Слободен Печат - 25.06.2021

За време од две недели, почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање.

Климава вакцинација во Македонија – бројките наспроти здравствените власти

Алфа - 25.06.2021

Околу 150 000 граѓани, кои се пријавиле, а сè уште не се вакцинирале, ќе добијат вакцина до 15 јули уверува министерот Филипче. Оние кои не се пријавиле а сакаат да се вакцинираат, таа можност ќе ја имаат откако ќе се потрошат сите термини.

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“ во земјава

ММС - 25.06.2021

Попладнево во земјава пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, купени преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство, Венко Филипче, на својот „Фејсбук“ профил. -Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со ...

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

Вечер Прес - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Бриф - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“ ВИДЕО

+инфо - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче. – Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани ...

Пристигнаа над 100 илјади дози вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот

Вечер Прес - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“

еМагазин - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, информираше министерот за здравство . „Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани сите пријавени ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Независен - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

Бриф - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

До 15 јули сите пријавени ќе бидат вакцинирани

+инфо - 25.06.2021

Списокот на пријавени за вакцинација е ревидиран и останати се околу 140.000 граѓани од сите возрасти кои ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели. До 15 јули сите пријавени ќе бидат вакцинирани, соопшти денеска министерот за ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Либертас - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Филипче: До 15 јули сите пријавени ќе бидат вакцинирани

Либертас - 25.06.2021

Ревидиран е списокот, без разлика кога се пријавиле граѓаните, ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска треба да пристигнат 100 илјади дози вакцини од производителот ...

Сите што се пријавени ќе бидат вакцинирани до 15 јули, вели Филипче

еМагазин - 25.06.2021

Министерот за здравство денеска информираше дека сите пријавени граѓани на ќе бидат вакцинирани до 15 јули. Тој додаде дека списокот на пријавени за вакцинација е ревидиран и останати се околу 140.000 граѓани од сите возрасти кои ќе добијат термин ...

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

Либертас - 25.06.2021

– Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Од понеделник сите пријавени ќе добијат термин за вакцинација

Независен - 25.06.2021

Почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање. „Без разлика кога се пријавиле, почнувајќи од понеделник, односно ...

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

24Инфо - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер” преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански” и на Институтот за судска медицина.

КОНЕЧНО: Попладнево пристигнаа вакцините набавени преку Ковакс системот – еве за колкава бројка станува збор

Курир - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Пристигнаа 100 илјади вакцини „Фајзер“

Lider - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Во објавата на министерот Филипче се вели дека во следните денови вакцинацијата ќе добија ново, забрзано ...

Филипче: Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава- следува забрзана вакцинација

Press24 - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Филипче: Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава - следува забрзана вакцинација

Скопје инфо - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Попладнево пристигнаа 100 илјади вакцини „Фајзер“

Република - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. порача тој. ...

Филипче: За две недели сите кои се пријавиле ке добијат термин за вакцина

24Инфо - 25.06.2021

За време од две недели, почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање.

Се очекуваат 600.000 дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

iPortal - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Над 100 илјади дози на „Фајзер” преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

24Инфо - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Филипче: До 15 јули сите пријавени ќе бидат вакцинирани

Република - 25.06.2021

Ревидиран е списокот, без разлика кога се пријавиле граѓаните, ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска треба да пристигнат 100 илјади дози вакцини од производителот ...

Денеска пристигнуваат 100.000 вакцини „Фајзер“, се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава

Lider - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Филипче: Во следниве две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

Press24 - 25.06.2021

Ревидиран е списокот, без разлика кога се пријавиле граѓаните, ќе добијат термин за вакцинирање во следните две недели, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Денеска треба да пристигнат 100 илјади дози вакцини од производителот ...

ФИЛИПЧЕ: Денеска чекаме 100.000 дози Фајзер, а до крајот на неделава и 500.000 Синовак и ќе почнеме забрзана ...

Денешен - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

iPortal - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Филипче со важни информации за сите пријавени лица за имунизација

Скопје24 - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат им*низирани сите граѓани кои се пријавени до сега на веб сајтот во државава, без разлика на возраста. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе примат доза.

Сите заинтересирани за вакцинација ќе добијат термин наскоро

Скопје инфо - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Филипче: Попладнево пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“ (ВИДЕО)

Press24 - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче. – Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани ...

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Денешен - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Филипче: Во следните две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинација

Н.Македонија - 25.06.2021

Сите граѓани кои се пријавиле за вакцинација ќе добијат термин во рок од две недели, почнувајќи од понеделник, порача министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање.

Во наредните две седмици сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање

Lider - 25.06.2021

Сите луѓе кои што се пријавени, околу 150.000 од нив, ќе добијат термини наскоро и планот е до 15 јули сите пријавени да бидат вакцинирани, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче при одговарање на прашања за медиумите.

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

iPortal - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

Во следниве две недели сите пријавени ќе добијат термин за вакцинирање, вели Филипче

Нетпрес - 25.06.2021

За време од две недели, почнувајќи од понеделник, сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање.

Филипче: До 15-ти јули сите пријавени ќе добијат термин за вакцинација

Точка - 25.06.2021

Приоритет во добивањето на термин за имунизација ќе имаат повозрасните луѓе. Во рок од две недели, почнувајќи од понеделник, сите граѓани што се пријавиле за вакцинација ќе добијат термин, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Frontline - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

По паузата на масовната имунизација, вакцинирањето ќе продолжи од понеделник со вакцини на Синовак

MakPress - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Филипче: Пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“ (ВИДЕО)

Локално - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100 620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави вечерва министерот за здравство, Венко Филипче. – Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани ...

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

CivilMedia - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Денеска се очекуваат 100.000 дози „Фајзер“, в недела пристигнуваат 500.000 „Синовак“

Frontline - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

Бизнис Вести - 25.06.2021

Сто илјади вакцини „Фајзер” преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански” и на Институтот за судска медицина.

Вакцини има доволно, сите пријавени ќе добијат термин и ќе се вакцинираат до 15 јули

Frontline - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Сите пријавени ќе бидат вакцинирани до 15 јули, најави Филипче

Мета - 25.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека сите пријавени граѓани на vakcinacija.mk ќе бидат вакцинирани до 15 јули. Тој додаде дека списокот на пријавени за вакцинација е ревидиран и останати се околу 140.000 граѓани од сите ...

Стигнаа 100.000 Фајзер вакцини

PressingTV - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини „Фајзер“, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на следните денови вакцинацијата ќе добие ново, забрзано темпо со што ќе бидат вакцинирани сите ...

Филипче: Сите пријавени до 15 јули ќе бидат вакцинирани

Локално - 25.06.2021

Сите граѓани коишто се пријавиле за вакцина од понеделник ќе добијат термин за имунизација, рече министерот за здравство Венко Филипче. „Без разлика кога се пријавиле, почнувајќи од понеделник, односно вторник, по системот највозрасни, па помлади ...

Со вакцините од Синовак ќе се вакцинираат сите што се пријавени, потоа ќе се отворат пунктовите, најави Филипче

MakPress - 25.06.2021

Од понеделник во наредните две недели ќе бидат вакцинирани сите граѓани кои се пријавени. Списокот е ревидиран и тие ќе добијат термини и до 15 јули ќе бидат вакцинирани. Стигнуваат вакцини за 300.000 граѓани и има сосема доволен број.

Над 100 илјади дози на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот стигнаа во земјава

Опсервер - 25.06.2021

Попладнево пристигнаа 100.620 дози вакцини Фајзер, што ги купивме преку КОВАКС механизмот, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил. Во текот на следните денови, како што посочува, вакцинацијата ќе добие ново, забрзано ...

До крајот на неделата се очекуваат 600.000 дози на вакцини

4NEWS - 25.06.2021

Сто илјади дози на вакцини на „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Се очекуваат 600 илјади дози вакцини до крајот на неделава, следува забрзана вакцинација

Опсервер - 25.06.2021

– Сто илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот се очекува да пристигнат денеска во државава. Вакцините ќе се складираат во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина.

Утре ќе дојдат 100 илјади вакцини на „Фајзер“, на 27 јуни 500 илјади на „Синовак“, најави Филипче

Сакам да кажам - 24.06.2021

Кинеските вакцини против ковид-19 на „Синовак“ ќе стигнат во Скопје в недела, 27 јуни, со два авиона во 14 и во 16 часот, со две пратки со по 250 илјади вакцини, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

500 илјади вакцини „Синовак“ стигнуваат в недела со два авиона, ќе се дистрибуираат низ државата за масовна имунизација

360 степени - 24.06.2021

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100 илјади вакцини „Фајзер“ преку ковакс-механизмот, а во недела стигнуваат две големи пратки од кинеските вакцини „Синовак“. Министерот за здравство Венко Филипче најави дека дел од документите за ...

Филипче: 100 илјади фајзер утре пристигнуваат во Македонија

Канал5 - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот најави министерот за здравтство Филипче. Во недела со два авиони по 250 илјади дози ќе пристигне пратката од 500 илјади Кинески вкацини, за кои што министерот вели ...

Кинеските вакцини пристигнуваат во недела со два авиони, утре доаѓаат 100 илјади вакцини на „Фајзер“

ТВ21 - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Утре стигнуваат 100 илјади вакцини „Фајзер“, в недела 500 илјади од „Синовак“, најави Филипче

МКД - 24.06.2021

В недела на скопскиот аеродром ќе пристигнат 500.000 кинески вакцини од производителот „Синовак“ и тие веднаш ќе бидат складирани во ладилните комори во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за судска медицина, најави денеска министерот за ...

До крајот на неделава во земјата се очекуваат 600 илјади вакцини против Ковид

Алсат-М - 24.06.2021

Утре пристигнуваат 100 000 вакцини Фајзер преку системот Ковакс, додека во недела попладне пристигнуваат 500 000 кинески вакцини од Синовак, кои ќе им бидат достапни на граѓаните следната недела.

Со два авиона викендов пристигнуваат кинеските вакцини „Синовак“ во Скопје

Р.С.Европа - 24.06.2021

Во два авиона по 250 илјади дози в недела во Скопје ќе пристигнат кинеските вакцини против ковид-19 од фирмата „Синовак“, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека утре се очекува и пратката од американската компанија ...

Два контингента вакцини до крајот на винекдов се очекува да пристигнат во земјава

Алсат-М - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. „Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и во ...

Филипче: Утре пристигнуваат 100.000 вакцини на „Фајзер“, во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини

Сител - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Филипче: Утре пристигнуваат 100.000 вакцини на „Фајзер“, во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини

Слободен Печат - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Утре 100.000 Фајзер, викендов 500.000 Синовак вакцини доаѓаат во земјава

Сител - 24.06.2021

Во недела со два авиони од Кина, на скопскиот аеродром пристигнуваат долгонајавуваните 500 000 вакцини од Синовак. Утре преку Ковакс во земјата ќе бидат транспортирани и 100 000 дози од Фајзер.

Вакцинацијата ќе се засили, 600 илјади дози вакцини пристигнуваат до крајот на неделава

Телма - 24.06.2021

Со 100 илјади дози на „Фајзер“ кои преку Ковакс ќе пристигнат утре и половина милиуон дози на „Синовак“ кои во недла со два авиона ќе бидат донесени на скопскиот аеродром процесот на вакцинација ќе добие на интензитет.

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини „Синовак“, утре уште 100.000 „Фајзер“

24 Вести - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, а утре уште 100 илјади „Фајзер“

Фокус - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

СИНОВАК ЌЕ ПРИСТИГНЕ ВО СКОПЈЕ В НЕДЕЛА СО ДВА АВИОНА: Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, ќе се забрза темпото на ...

Фактор - 24.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека в недела на скопскиот аеродром ќе пристигнат 500.000 кинески вакцини од производителот Синовак, кој веднаш ќе бидат складирани во ладилните комори во поликлиниката „Јане Сандански“ и на Инстититот ...

Утре стигнуваат 100.000 вакцини „Фајзер“

Независен - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. – Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и ...

Филипче: Половина милион кинески вакцини “Синовак” во недела пристигнуваат во Скопје

Вечер Прес - 24.06.2021

ОД ИДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗАБРЗА МАСОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА Министерот за здравство Венко Филипче истовремено најави дека денеска пристигнува и нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку Ковакс системот.

Филипче: Пристигаат 600 илјади дози вакцини, следува забрзана вакцинација

Глас на Америка - 24.06.2021

100 илјади дози а „Фајзер“ ќе бидат испорачани преку Ковакс механизмот а во недела од Кина пристигнат 500 илјади дози „Синовак“. Околу 180 илјади граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин ќе бидат вакцинирани во следните дваесетина ...

Од понеделник забрзано вакцинирaње со „Фајзер“ и со „Синовак“

+инфо - 24.06.2021

Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и во 16 часот со по 250.000 дози. Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, утре уште 100 илјади „Фајзер“

еМагазин - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини „Фајзер“ преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, утре уште 100 илјади „Фајзер“

OhridNews - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Кинеските вакцини стигнуваат во недела со два авиони, а утре нова пратка на „Фајзер“

Вечер Прес - 24.06.2021

Кинеските вакцини стигнуваат во недела во два авиони по 250 илјади дози во 14 и 16 часот, и веќе е направен план за складирање на две места, информираше утрово министерот за здравство Венко Филипче Тие ќе бидат пуштени во употреба на почетокот од ...

Пристигнуваат 600.000 вакцини, од понеделник почнува масовната имунизација

Пулс24 - 24.06.2021

До крајот на неделата треба да пристигнат 600.000 дози вакцини, најави премиерот Зоран Заев. „Петок стигаат 100.000 Фајзер, а во недела пристигнуваат со два чартер-летови 500.000 дози од компанијата Синовак“, информира премиерот и додаде дека од ...

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

MTM - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиони по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вкацини на „Синовак“.

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиони, од понеделник забрзано вакцинирaње со „Фајзер“ и со ...

Скопје инфо - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и во ...

Од понеделник забрзано вакцинирaње со „Фајзер“ и со „Синовак“

Нетпрес - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. – Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и ...

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација, а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Скопје инфо - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе ...

Филипче: Кинеските вакцини пристигнуваат во недела со два авиони, утре доаѓаат 100 илјади вакцини на „Фајзер“

Press24 - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Во следните 20 дена ќе бидат вакцинирани над 180 илјади пријавени кои не добиле термин

Република - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата вакцинација.мк, но се уште не добиле термин за вакцинација. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе бидат ...

Утре пристигнуваат 100.000 вакцини на „Фајзер“, во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини

Lider - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Во следните 20 дена ќе бидат вакцинирани над 180 илјади пријавени кои не добиле термин

Н.Македонија - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата вакцинација.мк, но се уште не добиле термин за вакцинација. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе бидат ...

Филипче: Утре пристигнуваат 100.000 вакцини на „Фајзер“, во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини

iPortal - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Вакцини од Кина пристигнуваат во недела со два авиони, утре доаѓаат 100 илјади вакцини на „Фајзер“

Мак. Весник - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие во употреба ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

Утре стигнуваат 100 000 дози вакцини Фајзер а во недела 500 000 дози Синовак

Република - 24.06.2021

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100.000 вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а в недела стигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“, кажа денеска министерот за здравство Венко Филипче. информираше Флипче.

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиони, од понеделник забрзано вакцинирaње со „Фајзер“ и со ...

Република - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. ...

Филипче: Утре ќе дојдат 100.000 вакцини на „Фајзер“, на 27 јуни 500.000 на „Синовак“

24Инфо - 24.06.2021

Кинеските вакцини против ковид-19 на „Синовак“ ќе стигнат во Скопје в недела, 27 јуни, со два авиона во 14 и во 16 часот, со две пратки со по 250 илјади вакцини, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Важни информации за сите пријавени граѓани кои сé уште не добиле термин за имунизација

Скопје24 - 24.06.2021

Околку 64.000 граѓани на возраст од 40 – 59 години се пријавени на веб – страницата за имунизација, а сé уште немаат термин кога да се појават на пунктовите. Над 40.000 граѓани на возраст од 60 години исто така чекаат термин за имунизација.

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

MTM - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе ...

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Lider - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе ...

Филипче го најави пристигнувањето на нови пратки вакцини на „Фајзер“ и на „Синовак“

Н.Македонија - 24.06.2021

Нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ утре пристигнува преку системот „Ковакс“, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиона по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вакцини на „Синовак“.

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Centar - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиони по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вкацини на „Синовак“.

Филипче: Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак

Денар - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиони по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вкацини на „Синовак“.

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а во недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Точка - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела со два авиони по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вкацини на „Синовак“.

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Кајгана - 24.06.2021

„Најавените 500.000 дози од вакцините против COVID-19 на Sinovac ќе пристигнат во државава во недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100.000 вакцини Pfizer преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за здравство ...

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Точка - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе ...

100.000 вакцини од Фајзер пристигнуваат утре, 500.000 од Синовак во недела

Таратур - 24.06.2021

Во Македонија утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот најави министерот за здравтство Филипче. Во недела со два авиони по 250 илјади дози ќе пристигне пратката од 500 илјади Кинески вкацини, за кои што ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, утре уште 100 илјади „Фајзер“

Frontline - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Утре ќе пристигнат 100.000 вакцини „Фајзер“, а во недела 500.000 „Синовак“, најави Филипче

Мета - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека 500.000 вакцини на „Синовак“ ќе пристигнат во недела, со по 250.000 дози во два авиони. Утре пак, се очекуваат 100.000 дози од „Фајзер“, преку Ковакс-механизмот.

Пристигнуваат нови колични на вакцини, Филипче најавува забрзано темпо на вакцинација

Локално - 24.06.2021

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100.000 вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а в недела стигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“, кажа денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

Gostivarpress.mk - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100.000 вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а во недела стигнуваат 500.000 вакцини „Синовак“.

Mинистерството за здравство ќе ги вакцинира граѓаните со вакцини што ги нема

PressingTV - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата вакцинација.мк, но се уште не добиле термин за вакцинација. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе бидат ...

Во следните 20 дена ќе бидат вакцинирани над 180 илјади пријавени кои не добиле термин

Zoom - 24.06.2021

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата вакцинација.мк, но се уште не добиле термин за вакцинација. Од Министерството за здравство велат дека сите тие, почнувајќи од понеделник, во рок од 20-на дена ќе бидат ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак”, утре уште 100 илјади „Фајзер”

Бизнис Вести - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак” ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Недела е денот што се најавуваше – кинеските вакцини доаѓаат

Скопско Ехо - 24.06.2021

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, а в недела со два авиони по 250 илјади дози од Кина ќе пристигне пратката од 500 илјади вкацини на „Синовак“, објави денеска министерот Венко Филипче.

Важни информации за сите пријавени граѓани кои сé уште не добиле термин за имунизација

4NEWS - 24.06.2021

Околку 64.000 граѓани на возраст од 40 – 59 години се пријавени на веб – страницата за имунизација, а сé уште немаат термин кога да се појават на пунктовите. Над 40.000 граѓани на возраст од 60 години исто така чекаат термин за имунизација.

Од понеделник пријавените 180.000 граѓани ќе бидат вакцинирани за 20 дена

Expres - 24.06.2021

Околу 180.000 граѓани кои се пријавени за вакцинација, а се уште не добиле термин, според Министерството за здравство, стартувајќи од понеделник ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена. Станува збор за околу 64.000 граѓани на возраст од 40-59 ...

Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, утре уште 100 илјади „Фајзер“

Опсервер - 24.06.2021

– Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Утре ќе стигнат вакцини од Фајзер, в недела од Синовак

Тера - 24.06.2021

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100 илјади вакцини „Фајзер“ преку ковакс-механизмот, а во недела стигнуваат две големи пратки од кинеските вакцини „Синовак“. „Кинеските вакцини стигнуваат со два авиони во недела.

100 000 дози од “Фајзер” пристигнуваат утре

Expres - 24.06.2021

Во текот на утрешниот ден се очекува испорака на 100 илјади вакцини „Фајзер“ преку механизмот Ковакс, а в недела стигнуваат две големи пратки од кинеските вакцини „Синовак“. Министерот за здравство Венко Филипче најави дека дел од документите за ...

До недела ќе пристигнат 350.000 вакцини против Ковид 19

Тера - 24.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска соопшти дека утре ќе пристигнат 100.000 вакцини од „Фајзер“, а в недела 250.000 вакцини на „Синовак“. „Кинеските вакцини стигнуваат во недела со два авиони по 250 илјади дози, веќе е направен план за с ...

Два контингента вакцини до крајот на винекдов се очекува да пристигнат во земјава

Zoom - 24.06.2021

Кинеските вакцини слетуваат во Скопје во недела со два авиона, а утре стасува пратка од околу 100.000 вакцини од Фајзер, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. „Кинеските вакцини во недела слетуваат во Скопје со два авиона во 14 и во ...

Пристигнуваат 600.000 вакцини, од понеделник почнува масовната имунизација

Локално - 24.06.2021

До крајот на неделата треба да пристигнат 600.000 дози вакцини, најави премиерот Зоран Заев. „Петок стигаат 100.000 Фајзер, а во недела пристигнуваат со два чартер-летови 500.000 дози од компанијата Синовак“, информира премиерот и додаде дека од ...

Филипче: Кинеските вкацини стигнуваат во недела

Локално - 24.06.2021

Кинеските вкацини стигнуваат во недела со два авиони по 250 илјади дози во 14 и 16 часот, веќе е направен план за складирање на две места, информираше утрово министерот за здравство Венко Филипче Тоја кажа дека кинеските вакцини ќе бидат пуштени на ...

Пладневен преглед: Викендов ќе пристигнат 500 илјади вакцини „Синовак“, утре уште 100 илјади „Фајзер“, недозволиво е ...

Frontline - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Нова најава за пристигнување на кинеските „Синовак“, утре стигаат 100 илјади дози на „Фајзер“

MakPress - 24.06.2021

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат уште 100 илјади вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, најави денеска министерот за ...

Вакцина чекаат 40.000 постари од 60 години

Призма - 23.06.2021

Заклучно со вчера околу 40.000 граѓани, што имаат 60 или повеќе од 60 години, сè уште не примиле ниту една доза од вакцините против ковид, а изразиле желба за имунизација преку системот vakcinacija.mk, информираат за БИРН од Министерството за ...

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев

Канал5 - 23.06.2021

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од граѓаните Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива.

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев

МКД - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Се чекаат 600 илјади вакцини, а само 180 илјади граѓани чекаат во редот!

Слободен Печат - 23.06.2021

Државата ќе ја засилува стратегијата за мотивирање на граѓаните да се имунизираат против ковид-19. За таа цел ќе се спроведува и теренска вакцинација во регионите каде што е забележлив слаб одѕив, најави министерот Филипче.

До недела ќе стигнат 600 илјади вакцини

Вечер Прес - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава се одвива добро. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Ќе стигнат 100.000 вакцини на „Фајзер“ и 500.000 на „Синовак“, најави Заев

+инфо - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Се чекаат 600 илјади вакцини, а само 180 илјади граѓани чекаат во редот!

Пулс24 - 23.06.2021

Државата ќе ја засилува стратегијата за мотивирање на граѓаните да се имунизираат против ковид-19. За таа цел ќе се спроведува и теренска вакцинација во регионите каде што е забележлив слаб одѕив, најави министерот Филипче.

До недела стигнуваат 600.000 вакцини „Фајзер“ и „Синовак“

Независен - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Заев: До недела стигнуваат 600.000 вакцини

Либертас - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Заев: До недела стигнуваат 600.000 вакцини, очекувам до 1 септември да бидат вакцинирани над 50 отсто од граѓаните

24Инфо - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Се чекаат 600 илјади вакцини, а само 180 илјади граѓани чекаат во редот!

Скопје инфо - 23.06.2021

Само 180 илјади граѓани што се пријавиле на сајтот за вакцинација не добиле вакцина, а најавено е дека наскоро ќе пристигнат околу 600 илјади дози од вакцините на „Фајзер“ и на кинескиот производител „Синовак“.

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од ...

iPortal - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Се чекаат 600 илјади вакцини, а само 180 илјади граѓани чекаат ред!

Нетпрес - 23.06.2021

Државата ќе ја засилува стратегијата за мотивирање на граѓаните да се имунизираат против ковид-19. За таа цел ќе се спроведува и теренска вакцинација во регионите каде што е забележлив слаб одѕив, најави министерот Филипче.

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од ...

Република - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

ЗАЕВ: До недела ќе стигнат 100 000 Фајзер и 500 000 Синовак вакцини

Денешен - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Нова најава: До недела стигнуваат 600.000 вакцини

Lider - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Се чекаат 600 илјади вакцини, а само 180 илјади граѓани чекаат во редот!

Курир - 23.06.2021

Само 180 илјади граѓани што се пријавиле на сајтот за вакцинација не добиле вакцина, а најавено е дека наскоро ќе пристигнат околу 600 илјади дози од вакцините на „Фајзер“ и на кинескиот производител „Синовак“.

Заев: До недела стигнуваат 600.000 вакцини

Press24 - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од ...

Опсервер - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Земјава ги ублажува анти-ковид мерките додека процесот на вакцинација тече бавно

Мета - 23.06.2021

Епидемиолошката состојба во Северна Македонија се стабилизира и како резултат на тоа, ублажени се и анти-ковид мерките. Сепак, процесот на вакцинација во земјата се одвива многу бавно. Властите ветија дека ќе добијат 500.000 дози вакцина Синовак на ...

До недела пристигнуваат 600.000 вакцини, од понеделник почнува поголема кампања за имунизација

Локално - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека до крајот на неделата треба да пристигнат 600.000 дози вакцини. „Петок стигаат 100.000 Фајзер, а во недела пристигнуваат со два чартер-летови 500.000 дози од компанијата Синовак“, инфомира премиерот и додаде ...

До недела стигнуваат 600.000 вакцини, најави Заев кој очекува до 1 септември да бидат вакцинирани преку 50 отсто од ...

Бизнис Вести - 23.06.2021

Премиерот Зоран Заев смета дека вакцинацијата во земјава добро се одвива. Тој очекува до 20 јули 500.000 граѓани да бидат имунизирани со две вакцини, а до 1 септември преку 600.000 граѓани или повеќе од 50 отсто.

Вакцини се очекува да стигнат, слаб интерес за вакцинирање

Expres - 23.06.2021

Само 180 илјади граѓани што се пријавиле на сајтот за вакцинација не добиле вакцина, а најавено е дека наскоро ќе пристигнат околу 600 илјади дози од вакцините на „Фајзер“ и на кинескиот производител „Синовак“, соопшти министерот Венко Филипче.

Со „Синовак“ ќе продолжи имунизација, Филипче очекува колективен имунитет до крајот на летото

Локално - 23.06.2021

До крајот на неделава се очекува да пристигнат 500 илјади вакцини од кинескиот производител Синовак, со што ќе се овозможи масовна вакцинација на населението. -Во моментов процесот на вакцинација е со намалено темпо, сепак претстојниот викенд во ...

До крајот на месецов ќе стигнат вакцините „Синовак“, 180.000 граѓани чекаат вакцинација, рече Филипче

Сакам да кажам - 22.06.2021

До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини „Синовак“, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо. Со тоа како што рече Филипче од наредната недела ќе продолжи масовната ...

Се чека кинески „Синовак“ за да продолжи масовната имунизација

Deutsche Welle - 22.06.2021

Од идната недела се најавува дека ќе пристигнат 500 илјади дози во земјата. Министерот Филипче се надева дека до крајот на летото ќе се постигне колективен имунитет. До крајот на неделава се очекува да пристигнат 500 илјади вакцини од кинескиот ...

Филипче планира теренска вакцинација, на ден ќе се вакцинираат 15-20 илјади граѓани

ТВ21 - 22.06.2021

Од следната недела, повторно ќе започне масовната имунизација со поголем интензитет, бидејќи за време на овој викенд ќе пристигнат околу 500 илјади вакцини Синовак и 100 илјади Фајзер, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче најавува теренско вакцинирање во области каде што интересот за вакцинација е мал

Алсат-М - 22.06.2021

Додека следната недела се очекува во земјата да пристигнат 500.000 дози на кинеска вакцина како и Фајзер, бројот на граѓани заинтересирани за вакцинација не е значително зголемен. Во моментов 180 илјади граѓани чекаат за вакцинација.

Филипче: До крајот на летото очекуваме 50% од населението да биде вакцинирано

Слободен Печат - 22.06.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, оствари средба со амбасадорот на Народна Република Кина Н.Е. Џанг Ѕуо, при што истакна дека амбасадорот лично со неговите заложби ја направи Н.Р. Кина една од нашите најголеми поддржувачи во делот на ...

Филипче: До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини Синовак

Р.С.Европа - 22.06.2021

До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини „Синовак“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо. Тој додава дека од наредната недела ќе продолжи масовната вакцинација на ...

Филипче: Големата количина кинески вакцини до крајот на месецов, колективен имунитет до крај на летово

Алсат-М - 22.06.2021

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо.

Македонија доби кинеска донација од 37 илјади евра за медицинска опрема

Фокус - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

Телма - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Кина донира 2,3 милиони денари за медицинска опрема

Нова ТВ - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации – едната од 2.313.000 милиони денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100.000 долари за борба против ковид-19 од Црвениот крст на Кина.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

Бриф - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Филипче: Големата количина кинески вакцини до крајот на месецов

Либертас - 22.06.2021

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

Либертас - 22.06.2021

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Следната недела започнува масовната вакцинација

Вечер Прес - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се очекува да пристигнат 500.000 кинески дози од „Синовак“, како и значителна количина на Фајзер преку механизмот Ковакс, кои следниот понеделник ќе биде распределени во осум ...

Филипче: До крајот на летото 600 илјади граѓани ќе бидат вакцинирани

Вечер Прес - 22.06.2021

Вакцините од кинескиот производител “Синовак” се очекува да пристигнат до крајот на месецов. Како што најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо со овие ...

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

iPortal - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Филипче: До крајот на јуни ќе пристигне големата количина кинески вакцини

Скопје инфо - 22.06.2021

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо.

Филипче најави теренска вакцинација

Press24 - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави теренска вакцинација на населението. -Засега не разговараме за дополнителни количини за годинава заради тоа што имаме доволно. Веќе од јули месец најавени се сите други големи количини.

Филипче најави теренска вакцинација

Скопје инфо - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави теренска вакцинација на населението. -Засега не разговараме за дополнителни количини за годинава заради тоа што имаме доволно. Веќе од јули месец најавени се сите други големи количини.

ФИЛИПЧЕ: Кина ни донира медицинска опрема, а до крајот на месецов ќе ни стигнат и вакцините

Денешен - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Кина донираше медицинска опрема за борба против Ковид-19

Lider - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Филипче најавува теренско вакцинирање во области каде што интересот за вакцинација е мал

Нетпрес - 22.06.2021

Додека следната седмица се очекува во земјата да пристигнат 500.000 дози на кинеска вакцина како и на американската Pfizer, бројот граѓани заинтересирани за вакцинација не е значително зголемен. Во моментов 180 илјади граѓани чекаат за вакцинација.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

24Инфо - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Ќе има теренска вакцинација каде што нема заинтересирани

Република - 22.06.2021

Министерството за здравство во моментов работи на план за теренска вакцинација. изјави Венко Филипче, министерот за здравство. Веќе е направен планот на граѓаните за 100.000 дози „Фајзер“ и 500.000 „Синовак“. рече министерот Филипче.

Се чекаат кинеските вакцини на „Синовак“ за продолжување на масовната имунизација

Lider - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се очекува да пристигнат 500.000 кинески дози од „Синовак“, како и значителна количина на Фајзер преку механизмот Ковакс, кои следниот понеделник ќе биде распределени во осум ...

Филипче најавува теренско вакцинирање во области каде што интересот за вакцинација е мал

Курир - 22.06.2021

Додека следната недела се очекува во земјата да пристигнат 500.000 дози на кинеска вакцина како и Фајзер, бројот на граѓани заинтересирани за вакцинација не е значително зголемен. Во моментов 180 илјади граѓани чекаат за вакцинација.

Филипче: Од крајот на месецов масовна вакцинација со Синовак

24Инфо - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се очекува да пристигнат 500.000 кинески дози од „Синовак“, како и значителна количина на Фајзер преку механизмот Ковакс, кои следниот понеделник ќе биде распределени во осум ...

Филипче: До крајот на јуни ќе пристигне големата количина кинески вакцини

Република - 22.06.2021

Вакцините од кинескиот производител Синовак се очекува да пристигнат до крајот на месецов, најави министерот за здравство Венко Филипче на заедничката прес конференција со амбасадорот на Народна Република Кина во земјава, Џанг Ѕуо.

Кина донираше 2,3 милиони денари за медицинска опрема

MakPress - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

Опсервер - 22.06.2021

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Кинеска донација од 2,3 милиони денари за медицинска опрема, до крајот на месецов ќе стигнат и вакцините Синовак

CivilMedia - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска прими две донации, едната од 2.313.000 денари за медицинска опрема од Амбасадата на Народна Република Кина и една од 100 илјади долари за борба против Ковид-19 од Друштвото на Црвениот крст на Кина.

Следната недела започнува масовната вакцинација

Локално - 22.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се очекува да пристигнат 500.000 кинески дози од „Синовак“, како и значителна количина на Фајзер преку механизмот Ковакс, кои следниот понеделник ќе биде распределени во осум ...

Процесот на вакцинација продолжува со бавно темпо, Филипше: Масовната вакцинација од следната недела

Алсат-М - 21.06.2021

И оваа недела се очекува вакцинацијата на граѓаните да се одвива со бавно темпо поради недостаток на вакцини. Во моментов се достапни околу 15.000 вакцини за првата доза. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се ...

Нови дози на вакцини до крајот на неделата, масовната имунизација продолжува од следната недела

Сител - 21.06.2021

Во петок се очекуваат 100.000 вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот да бидат испорачани во Македонија, а викендот во две пратки треба да стигнат и 500.000 дози Синовак, најавија од министерството за здравство.

15.000 вакцини ќе бидат аплицирани неделава

еМагазин - 21.06.2021

Министерот за здравство информира дека в петок се очекува да пристигне голема количина на вакцините „Фајзер“. Оваа недела, најави, ќе бидат проследени четири илјади вакцини што ги имаме во моментов и 11 илјади, како што рече, што ќе стигнат денеска.

Филипче: До крајот на јуни ќе стигнат 600.000 вакцини

Скопје инфо - 21.06.2021

Процесот на вакцинација е забавен бидејќи нема доволно вакцини. Динаминката ќе се промени, кога ќе стигнат „Синовак“ од Кина и 100 илјади од „Фајзер“ преку ковакс-системот. Ова во тврди министерот за здравство, Венко Филипче, според кого, до крајот ...

180 илјади пријавени граѓани чекаат вакцина, Филипче тврди дека има вакцини

Република - 21.06.2021

В петок се очекува да пристигне голема количина на вакцините „Фајзер“, рече министерот за здравство Венко Филипче денеска по одбележувањето на Светскиот ден на крводарителството во организација на Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина.

Вакцините доаѓаат: Ако постојано повторуваме, дали навистина ќе дојдат?

Скопско Ехо - 21.06.2021

Министерот за здравство Венко Филипе, денеска по кој знае кој пат најави дека вакцините во земјава само што не дошле. Најново е дека в петок се очекува да пристигне голема количина на вакцините „Фајзер“, а оваа недела ќе се користат четири илјади ...

Денеска и утре во Битола се вакцинира со „Фајзер“

Тера - 21.06.2021

Вчера во Здравствениот дом во Битола пристигнаа 504 дози од вакцината „Фајзер“. Со неа ќе се врши вакцинација со прва доза денеска и утре. Паралелно се врши и ревакцинација со кинеските Синовак и Синофарм.

Филипче: Од следната недела започнува масовна вакцинација

Zoom - 21.06.2021

И оваа недела се очекува вакцинацијата на граѓаните да се одвива со бавно темпо поради недостаток на вакцини. Во моментов се достапни околу 15.000 вакцини за првата доза. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека за време на викендот се ...

Во петок 100 илјади Фајзер вакцини од Ковакс механизмот

Zoom - 21.06.2021

Министерот за здравство најави дека во петок во земјата се очекуваат да бидат испорачани 100.000 вакцини Фајзер преку Ковакс механизмот, а во текот на викендот треба да стигнат уште 500.000 дози Синовак.