TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-НП: На самиот ден Божик, црквите зјапаа празни само со по некој верник

Актуелно24 - 10.01.2015

ВМРО-Народна партија реагира на различните антиканонски начини на прославувањето на Бадник и на еден од најголемите христијански празници, Рождеството Христово Божик. Вистинските верници, години наназад се збунети од напливот на античко пагански ...

ВМРО-НП: Народот да го прославува Божик, за Бадник да седи дома!

+инфо - 09.01.2015

Наспроти вековните традиции, годинава се славеше Бадник низ полни улици народ „под гас“ и со мрсна храна, со турбо фолк музика, наместо да се одбележи во скромна атмосфера, а за Божик да бидат полни црквите. Но црквите беа празни.

Најубавите божиќни СМС пораки

Шеталиште - 08.01.2015

Божиќ е радосен празник кој го дочекуваме и прославуваме со најблиските. Еве неколку преубави божиќни пораки. На денешниот ден опрости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните.

Различни обичаи за Божик

24 Вести - 07.01.2015

Бадниковото лепче, богата бадникова трпеза, бадниковото гранче дел од бадниковата вечера, предвесник на Христовото раѓање, Божик. Во Македонија овој празник се разликува од еден град до друг.

Христос се роди! Денеска е Божиќ

Фокус - 07.01.2015

По бадникарската вечер, славењето на Божиќ продолжува пред се во кругот на семејството, со традиционалните обичаи. Денеска е Божиќ, денот кога се родил Исус Христос. Православните верници на 7-ми јануари го прославуваат Христовото раѓање низ сите ...

Денеска се слави Христовото раѓање – Христос се роди! Вистина се роди!

Фактор - 07.01.2015

Што вели Македонската Православна Црква за празнувањето… Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, ...

Божик со себе носи различни обичаи

+инфо - 07.01.2015

На почетокот Божик не се празнувал на ист ден, дури во четвртиот век во времето на цар Аркадије, воведено е Божик да се празнува одвоено од Богојавление и да се празнува на 25 декември според Јулијанскиот календар, а на 7 јануари според новиот ...

Премиер на трпеза

Panika.be - 07.01.2015

Како изгледа премиер на трпеза. Највереројатно се работи за посен ...

Драгана: Додека јас сум на одмор, жените дома ја подготвуваат празничната трпеза

Бриф - 07.01.2015

Драгана Мирковиќ, за разлика од многу жени празничната трпеза ја добива на готово. Додека е на одмор, во нејзиниот дом жените веќе ја подготвиле празничната трпеза, Затоа и не за чудење што Драгана со радост ги слави и католичкиот и православниот ...

Православни божикни обичаи

А1 On - 07.01.2015

Од денот на Христовото раѓање почнува христијанската ера и од тој ден христијанските народи, а и останатиот свет почнуваат да ги бројат годините. За спомен на раѓањето Христово, уште од апостолските времиња е основан голем празник – Божик.

Православни божикни обичаи

Сител - 07.01.2015

Од денот на Христовото раѓање почнува христијанската ера и од тој ден христијанските народи, а и останатиот свет почнуваат да ги бројат годините. За спомен на раѓањето Христово, уште од апостолските времиња е основан голем празник – Божик.

Палење на бадник, месење на погача, ставање слама на подот…

Република - 07.01.2015

Нова арена – Белград Од денот на Христовото раѓање почнува христијанската ера и од тој ден христијанските народи, а и останатиот свет почнуваат да ги бројат годините. За спомен на раѓањето Христово, уште од апостолските времиња е основан голем ...

Премиерот Груевски на Божикна литургија во Тетово

МРТ - 07.01.2015

Во очи на христовото раѓање тетовци со своите обичаи го одбележаа Бадник. Традиционално во рамки на семејството се славеше со посна трпеза и леб со паричка... Христос се роди, навистина се роди.

Христос се роди! Навистина се роди!

Kumanovo News - 07.01.2018

Традиционално големиот празник се дочекува со богата посна бадникова трпеза. Во сите православни храмови изутринава се одржаа божиќни литургии. Божиќ се слави три дена. Традиционално граѓаните слават со богата бадикова трпеза со целото семејство и ...

Православни божикни обичаи

Maxim - 07.01.2015

Од денот на Христовото раѓање почнува христијанската ера и од тој ден христијанските народи, а и останатиот свет почнуваат да ги бројат годините. За спомен на раѓањето Христово, уште од апостолските времиња е основан голем празник – Божик.

Поинаква бадникарска традиција во Охрид

Нова ТВ - 06.01.2015

Охриѓани се познати по тоа што за празникот Бадник не кршат паричка со леб, туку овој адет го практикуваат за Василица или Стара Нова година. Најмладите охриѓанчиња утрото на Бадник одеа од врата на врата и пееја традиционални коледарски песни ...

Заедничка прослава на Бадник на учениците Македонци и Албанци во Куманово

Утрински - 06.01.2015

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците во просториите на Земјоделското училиште „Киро Бурназ“ имаа можност да слушнат за значењето и ...

Празнувањата на Бадник и Божик- одраз на идентитетот и народната култура

Deutsche Welle - 06.01.2015

Значителен дел од богатиот комплекс на црковни и народни обичаи за Бадник и за Божик, потекнува од најдалечното минато на македонскиот народ. Тие го отсликуваат неговиот народен и културен идентитет – велат експертите.

Денеска е Бадник – обичаи и значење

365 - 06.01.2015

Бадниковата вечера се одвива во кругот на семејството и се состои од посни јадења. Бадник или Коледе е денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската ...

Православните христијани го слават Бадник

Кајгана - 06.01.2015

Православните христијански верници денеска го слават Бадник, денот пред големиот празник Божиќ. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6-ти јануари, а Божик на 7-ми јануари – прекрасни денови кога семејствата во хармонија ја ...

Денеска е Бадник, утре е раѓањето на Исус Христос, Божиќ

Алсат-М - 06.01.2015

Со коледарска песна малите коледари го најавија утринава празникот за раѓањето Христово, Божиќ. Дечињата од Музичко-балетскиот училишен центар Илија Николовски –Луј запеаја пред портите на резиденцијата на претседателот на државата каде беа дочекани ...

Обичаи за Бадник и Божик

Алфа - 06.01.2015

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви се обичаите на Бадник и Божик.

Денеска е Бадник, утре Божиќ

Фактор - 06.01.2015

За верниците од христијанска вероисповед Божиќ е еден од трите најголеми празници кога според христијанското верување роден е Синот божји Исус Христос. Христијанските верници кои се раководат според јулијанскиот календар Божиќ го одбележуваат на ...

Денес е Бадник

Идивиди - 06.01.2015

Денес е Бадник , денот пред еден од најголемите празници во православието Божик. Бадник е празник кој го менува денот, а датумот не. Тоа е денот кога се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање.

ДИЈАСПОРА: Децата на коледе одат и во Њу Џерси и во Торонто

Телеграф - 06.01.2015

Во нашиот дом за бадниковата вечер се подготвува посна вечера. Домаќинката замесува лепче со паричка. Се јаде и пита, посна сарма, тавче-гравче, риба и колачи. Старите велат дека колку е полна трпезата со посни јадења толку ќе ти биде бериќетна ...

Заедничка прослава на Бадник на учениците Македонци и Албанци во Куманово

Локално - 06.01.2015

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците во просториите на Земјоделското училиште „Киро Бурназ“ имаа можност да слушнат за значењето и ...

Владиката Петар за значењето на бадниковото гранче

Тера - 06.01.2015

Верниците кои Божиќ го слават според јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Бадник. Божиќ, денот кога се верува дека е роден Исус, 7 јануари. И оваа година одбележувањето на Божиќ и на Бадник беше централна тема во која се анализираше, ...

Денес е Бадник – Ден предвесник на Христовото Рождество

Кумановски м. - 06.01.2015

Бадник или Коледе - ден пред роденденот на Исус Христос (Божик), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, секоја година Бадник паѓа на 6 , а Божиќ на 7 јануари.

Видео: Коледе леде – коледарчињата го најавија раѓањето на Исус Христос

МК News - 06.01.2015

Рана зора додека се руди, коледарска песна вас нека ве буди. Среќа и радост Господ нека дари, полна софра, а и многу пари. Сите да ве служи здравје, Бадникова вечер да ви е наздравје. Берикет и к’смет во куќи да ви царува, со здравје и љубов Господ ...

Денес е Бадник – Ден предвесник на Христовото Рождество

МК News - 06.01.2015

Бадник или Коледе – ден пред роденденот на Исус Христос (Божик), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, секоја година Бадник паѓа на 6 , а Божиќ на 7 јануари.

Костени 100 денари, грав 160 – за празниците цените одат до небо

МК News - 06.01.2015

Освен гравче и риба на посната трпеза во вторник ќе се најдат и сармички, костени, смокви и овошје. Во средата, пак, најголем дел од граѓаните планираат да се омрсат со свинско месо. Цената на костените се движи околу 100 денари за килограм.

Богати обичаи и верувања за Бадник

А1 On - 06.01.2015

Особено од минатото се останати богати обичаи и верувања поврзани со Бадник или Коледе, денот што му претходи на Божик. Истражувачите на овие обичаи истакнуваат дека во почетокот Коледе бил празник поврзан со враќањето на Сонцето од јужните ...

Костени 100 денари, грав 160: За празниците, цените одат "до небо"

Точка - 06.01.2015

Освен гравче и риба на посната трпеза денес ќе се најдат и сармички, костени, смокви и овошје. Утре пак, најголем дел од граѓаните планираат да се омрсат со свинско месо. Цената на костените се движи околу 100 денари за килограм.

Коледе леде: Коледарчињата го најавија раѓањето на Исус Христос

Точка - 06.01.2015

Рана зора додека се руди, коледарска песна вас нека ве буди. Среќа и радост Господ нека дари, полна софра, а и многу пари. Сите да ве служи здравје, Бадникова вечер да ви е наздравје. Берикет и к’смет во куќи да ви царува, со здравје и љубов Господ ...

Православните христијани го слават Бадник

Хајд Парк - 06.01.2015

Православните христијански верници во вторник го слават Бадник, денот пред големиот празник Божик, денот на Христовото раѓање. На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и ...

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си - за многу години

Орбис - 06.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Бадник – празник кој го спојува семејството

Популарно - 06.01.2015

Верниците кои Божиќ го слават според јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Бадник. Божиќ, денот кога се верува дека е роден Исус, 7 јануари, го одбележуваат црквите кои се држат до стариот, јулијански календар.

Денес е Бадник, а утре Божиќ

Орбис - 06.01.2015

Денес е Бадник, денот пред еден од најголемите празници во православието Божик. Бадник е празник кој го менува денот, а датумот не. Тоа е денот кога се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање.

Коледарска песна во домовите – навестување за раѓањето Христово

Популарно - 06.01.2015

Бадник е празник кој го менува денот, а датумот не. Тоа е денот кога се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање. На овој ден, уште во зорите се слуша гласот на коледарите, кои ја соопштуваат веста за раѓањето на Исус Христос.

Заедничка прослава на Бадник на учениците Македонци и Албанци во Куманово

Канал5 - 06.01.2015

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците во просториите на Земјоделското училиште „Киро Бурназ“ имаа можност да слушнат за значењето и ...

Денеска се слави Бадник

24Струмица - 06.01.2015

Верниците кои Божиќ го слават според јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Бадник. Божиќ, денот кога се верува дека е роден Исус, 7 јануари, го одбележуваат црквите кои се држат до стариот, јулијански календар.

Денеска се слави Бадник

Фама - 06.01.2015

Верниците кои Божиќ го слават според јулијанскиот календар денеска го одбележуваат Бадник. Божиќ, денот кога се верува дека е роден Исус, 7 јануари, го одбележуваат црквите кои се држат до стариот, јулијански календар.

Бадник – ден пред Христовото раѓање

Попара - 06.01.2015

Тивка, света ноќ кога верниците го очекуваат утрото за да ја чујат радосната вест. Празнична ноќ, ноќ пред Христовото раѓање. Денес е Бадник, еден од најголемите христијански празници, ден посветен на Бога и семејството, ден – предвесник на раѓањето ...

Почнува славењето на божикните празници: Бадник е ноќ на мир и спокојство

+инфо - 06.01.2015

Бадник или Коледе се нарекува денот пред роденденот на Исус Христос (Божик), според христијанската традиција. Бадник се слави еден ден пред Божик и со коледарските огнови и со малите деца - коледарчиња се најавува Рождеството Христово.

Бадник пред Божик – празник на радоста и надежта

Канал5 - 06.01.2015

Бадникарските огнови згаснаа, од рано в зори коледарите ги исполнија домовите со песни за здравје и бериќет. Бадник е, пред Божик. Празник на радоста и надежта. Нека ни е за многу години денот, предвесник на најголемиот христијански празник божик - ...

Бадникова поворка низ охридските улици

ТВМ - 06.01.2015

Три и пол годишната Теофанија беше дел од Бадниковата поворка составена од над 300 дечиња. Тие ја пееја Коледарската песна Вечниот бог , а во рацете носеа фенерчиња и звезди. Поворката со радосната песна го најавува Христовото раѓање и внесе ...

Денеска се слави Бадник

Орбис - 06.01.2015

Православните христијани денес го слават Бадник , еден од најголемите хеистијански празници . Празник посветен на Бога и семејството, предвесник на раѓањето на Исус Христос и не случајно народот вели „пред Божик зад Божик дома да си“.

Бадникова вечер за мир во душата и љубов во срцето

Популарно - 06.01.2015

Со мир во душата и љубов во срцето, се очекува Бадниковата ноќ по коледарските огнови. Традиционално, со собирањето околу коледарските огнови се најавува Бадник и големиот празник Рождество Христово – Божиќ.

Богати обичаи и верувања за Бадник!

Сител - 06.01.2015

Особено од минатото се останати богати обичаи и верувања поврзани со Бадник или Коледе, денот што му претходи на Божик. Истражувачите на овие обичаи истакнуваат дека во почетокот Коледе бил празник поврзан со враќањето на Сонцето од јужните ...

Коледе, леде! паднало греде- прочитајте што всушност означува денешниот празник

Press24 - 06.01.2015

Особено од минатото се останати богати обичаи и верувања поврзани со Бадник или Коледе, денот што му претходи на Божик. Истражувачите на овие обичаи истакнуваат дека во почетокот Коледе бил празник поврзан со враќањето на Сонцето од јужните ...

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си

Сител - 06.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си

Република - 06.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Заедничка прослава на Бадник на учениците Македонци и Албанци во Куманово

Сител - 06.01.2015

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците во просториите на Земјоделското училиште „Киро Бурназ“ имаа можност да слушнат за значењето и ...

Бадник – предвесник на Христовото раѓање

Република - 06.01.2015

Деншниот празник е еден од најголемите христијански празници, ден посветен на Бога и семејството, ден – предвесник на раѓањето на Исус Христос. Името Бадник значи да бдееш, да бидеш буден и да го дочекаш Христовото раѓање.

Во Охрид се создава традиција-Бадникова поворка низ градот

Република - 06.01.2015

Околу 300 деца носејќи ја пештерата на раце, фенери,ѕвезди и торбички за дарови со песната Вечниот Бог го навестија раѓањето на Исус Христос. Свечената поворка започна од Црквата Свети Ѓорѓија и продолжи до градскито плоштад покрај пештерата која за ...

Свечена бадникова поворка на 300 деца низ Охрид

Сител - 06.01.2015

Околу 300 деца носејќи ја пештерата на раце, фенери,ѕвезди и торбички за дарови со песната Вечниот Бог го навестија раѓањето на Исус Христос. Свечената поворка започна од Црквата Свети Ѓорѓија и продолжи до градскито плоштад покрај пештерата која за ...

Православните христијани слават Бадник- празник за семејна радост

МРТ - 06.01.2015

Почна со коледарите завршува со бадниковата вечера. За православните верници, ден- најава на Христовото раѓање... Молитвено чевствување на Бадник, денот пред Божиќ- како подготовка за раѓањето на Исус.

Децата- коледари го најавија Хрисовото раѓање

МРТ - 06.01.2015

Тие се симбол на ангелите кои ја носат веста за Христовото раѓање.Децата не ја криеја возбудата, велат и следната година ќе го навестуваат христовото раѓање. Ранчињата и срцата полни, насмевки го разубавеа утринското сивило.

Обичаи за Бадник и Божик

Press24 - 06.01.2015

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви се обичаите на Бадник и Божик.

Обичаи за Бадник: Посна трпеза за среќа, здравје и бериќет

МРТ - 06.01.2015

Посна трпеза за среќа и бериќет, благослови за здравје на целото семејство. Така е за Бадник, а радосно и на Божик. Обичаите, главно единствени, во Прилеп лепчето со паричката е за Василица за етнолозите обичаите значат човекот прочистен да влезе во ...

Православните христијани го слават Бадник

Fox.mk - 06.01.2015

Православните христијански верници го слават Бадник, денот пред големиот празник Божик, денот на Христовото раѓање. На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го ...

Бадник: Празнична ноќ пред Христовото раѓање

еМагазин - 06.01.2015

Денес е Бадник, еден од најголемите христијански празници, ден посветен на Бога и семејството, ден – предвесник на раѓањето на Исус Христос. Името Бадник значи да бдееш, да бидеш буден и да го дочекаш Христовото раѓање.

Денес е Бадник

Шеталиште - 06.01.2015

Денес е Бадник , денот пред еден од најголемите празници во православието Божик. Бадник е празник кој го менува денот, а датумот не. Тоа е денот кога се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање.

Бадник и Божиќ - празници на семејството

Вечер - 06.01.2015

Бадник е ноќта на мирот, радоста и сплотеноста, кога будни го дочекуваме раѓањето на Христос. Секое православно семејство во своите домови украсени со бадникови гранчиња симболично ја очекува веста за раѓањето на Исус Христос, а кога ќе дојде ...

Бадник и Божиќ - враќање на Сонцето и Христово раѓање

Вечер - 06.01.2015

Во некои краишта дрвото што се гори е пенушка од даб, во други смрека, а некаде се гори круша горничка (дива круша) зашто се сметало дека таа е најродна, раѓа секоја година. Тоа се правело за да биде и годината родна. Таа ноќ, како што запишал К.

Коледарчињата со песна го најавија раѓањето на Исус

Вечер - 06.01.2015

Рано изутринава, Рождеството Христово во домовите го најавија децата коледари. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот ден – Христовото раѓање На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата ...

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си

Вечер - 06.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си

Вистина.мк - 06.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Православните христијани го слават Бадник

Актуелно24 - 06.01.2015

Православните христијански верници во вторник го слават Бадник, денот пред големиот празник Божик, денот на Христовото раѓање. На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и ...

Бадниковата поворка низ градот полека станува традиција во Охрид

Пулс24 - 06.01.2015

Околу 300 деца носејќи ја пештерата на раце, фенери,ѕвезди и торбички за дарови со песната Вечниот Бог го навестија раѓањето на Исус Христос. Свечената поворка започна од Црквата Свети Ѓорѓија и продолжи до градскито плоштад покрај пештерата која за ...

Ова се обичаите за Бадник и Божиќ

Пулс24 - 06.01.2015

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви се обичаите на Бадник и Божик.

Средношколци Македонци и Албанци заеднички го прославија Бадник

Вечер - 06.01.2015

Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од петте средни училишта од Куманово. Учениците во просториите на Земјоделското училиште „Киро Бурназ" имаа можност да слушнат за значењето и ...

Денеска е Бадник

Kumanovo News - 06.01.2015

Денеска е Бадник, ден пред, еден од најголемите празници во православието, Божиќ. На Бадник се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање. На овој ден, уште во раните утрински часови се слуша гласот на коледарите, кои ја соопштуваат ...

Честит Бадник, за многу години

Актуелно24 - 06.01.2015

Бадник е ден кога се навестува големиот христијански празник Божик, Христовото раѓање. Децата коледари се известувачите за Божик. Од рано утро нè будат со песна и со радост. Тие се првите гласници на празникот – весници на радоста.

Бадниковата магија на вашата трпеза!

Вечер - 06.01.2015

Смислата на вечерата на Бадник, како празник кој е посветен на семејството, било собирањето на сите деца околу посната трпеза Смислата на вечерата на Бадник, како празник кој е посветен на семејството, било собирањето на сите деца околу посната ...

Семејствата на стечајците со скромна трпеза за празниците

Kumanovo News - 06.01.2015

Со скромна божиќна трпеза, семејството на стечајниот работник Младен Георгиевски ќе ги прослави големиот христијански празник Бадник и Божиќ. По 19 години работа во авто сервис Куманово, од 2010 година па наваму Георгиевски е без работа и без ...

Денеска е Бадник, денот пред Божик

Lider - 06.01.2015

Богати обичаи и верувања поврзани со Бадник и Коледе, денот што му претходи на Божик се останати од минатото. Истражувачите на овие обичаи истакнуваат дека во почетокот Коледе бил празник поврзан со враќањето на Сонцето од јужните напоредници, со ...

Денес е Бадник- прочитајте што всушност означува денешниот празник

Maxim - 06.01.2015

Особено од минатото се останати богати обичаи и верувања поврзани со Бадник или Коледе, денот што му претходи на Божик. Истражувачите на овие обичаи истакнуваат дека во почетокот Коледе бил празник поврзан со враќањето на Сонцето од јужните ...

Обичаи за Бадник и Божик

Maxim - 06.01.2015

Бадник се прославува ден пред Божик и претставува последен и најстрог ден на божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото раѓање. Еве какви се обичаите на Бадник и Божик.

Пресметка за празничната трпеза

Lider - 06.01.2015

Да се има за коледарите, за посната бадникова вечера, да се наполни трпезата за божикниот ручек. По Нова година, кога џебот веќе ионака е истенчен, доаѓаат нови трошоци. Цените на пазарите се речиси на исто ниво како и лани но, костените се поевтини.

Полни трпези, празни џебови

Телма - 05.01.2015

Полни трпези, празни џебови. Празничната потрошувачка треска го намали и онака „тенкиот“ домашен буџет на граѓаните. Како и пред Нова Година, така и денеска, во пресрет на Бадник и Божик, скопјани ги преполнија маркетите и зелените пазари.

Обичаи за Бадник: Трпезата не се раскрева

Хитпортал - 05.01.2015

Н а Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите за раѓањето на Исус Христос.

Две трпези во два дена за семејна среќа

Дневник - 05.01.2015

Утрово секој православен дом ќе ги отвори вратите на малите коледари кои пеат коледарски песни и со ширум отворени торби чекаат ситни бадникови подароци. Тие со своите песни го најавуваат утрешниот ден, раѓањето Христово, еден од двата најголеми ...

МЕТЕЖ НА ПАЗАРИТЕ: Божиќната трпеза чини најмалку 2.000 денари

Телеграф - 05.01.2015

Граѓаните кои ги затекнавме на пазарот велат дека за божиќните денови покрај традиционалниот ручек со семејството доаѓаат и многу гости и затоа трпезата мора да биде полна, иако велат дека не се купува како порано Иако пазарите се полни со луѓе, ...

Православните христијани го започнаа славењето на Бадник и Божиќ

Алфа - 05.01.2015

Со бадникарски оган кој според верувањата го симболизира загревањето на пештерата кај Витлеем во која се родил Исус, православните христијани вечерва го започнуваат славењето на Бадник и Божиќ.

Почна славењето на Бадник и Божик

Тера - 05.01.2015

Со бадникарскиот оган вечерва почнува славењето на Бадник и Божик. Во Битола на плоштадот Гоце Делчев традиционално коледарски оган, го организира општината. А денеска низ Битола децата ги најавија големите православни празници.

Вечерва коледе, утре Бадник

Канал5 - 05.01.2015

И годинава година,традиционално пред бадник, православните верници вечерва ќе палат бадникарски дрва. Во секое село, секое маало вечерва ќе горат бадникарски коледарски огнови. Соседите се собираат, повикуваат и поп, а среќникот на кого ќе му се ...

Колку ќе ви го испразни џебот Бадник и Божиќ – еве сметка

МК News - 05.01.2015

Трпезата за Бадник и Божиќ годинава ќе ја чини едно просечно македонско семејство околу 70 евра, што е околу третина од просечната плата во Македонија. 1. Бадниковата вечер -За оваа вечер најмногу пари ќе морате да одовите за печење на риба, нешто ...

Бадник – Обичаи: Трпезата не се крева

МК News - 05.01.2015

На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите за раѓањето на Исус Христос.

Колку ќе ви го испразнат џебот Бадник и Божиќ - еве сметка

Точка - 05.01.2015

Трпезата за Бадник и Божиќ годинава ќе ја чини едно просечно македонско семејство околу 70 евра, што е околу третина од просечната плата во Македонија. 1. Бадниковата вечер - За оваа вечер најмногу пари ќе морате да одвоите за печење на риба, нешто ...

СДСМ Куманово ќе подели илјада лепчиња и еден златник (видео)

Кумановски м. - 05.01.2015

Општинската Организација на СДСМ Куманово во пресрет на големиот христијански празник Божик, денес по пат на прес конференција го најави традиционалното палење на бадникарски оган. Како што соопшти партискиот портпарол, Сашо Тодоровски, ОО на СДСМ ...

Свечена бадникова поворка во Охрид

Точка - 05.01.2015

„Свечена бадникова поворка за навестување на христовото раѓање“ ќе се оддржи утре во Охрид. Поворката ќе започне од Црквата „Св. Ѓоргија“ во 9:30 часот, а во 12 часот на градскиот плоштад претставници на Локалната самоуправа и советниците од Советот ...

Охриѓани, веста за христовото раѓање ќе ја дочекаат со скромна трпеза

ТВМ - 05.01.2015

Градскиот пазар полн со граѓани кои шетаат од тезга до тезга и ги споредуваат цените на костените, бонбоните, овошјето и зеленчукот, обидувајќи се да дојдат поевтино до намирници за прослава на Бадник и Божиќ.

Колку чини трпезата за Бадник и Божиќ?

Орбис - 05.01.2015

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Ова се денови кога секој треба да биде во кругот на своите најблиски, бидејќи како што велат постарите: Пред Божиќ, за ...

Бадник и Божиќ, верување и обичаи: Денови кога добрината ги усреќува луѓето!

Популарно - 05.01.2015

Коледе, леде! паднало греде, утепало деде… На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите за раѓањето на Исус Христос.

Околу 50 евра се потребни за да се наполни една скромна празнична македонска трпеза. Цените се оган и пламен!

Турлитава - 05.01.2015

Риба, гравче, костени и по некое бутче свинско месо беа најчестите побарувања на граѓаните во пресрет на бадник и божиќ посебно денешниот ден кога пазарите беа преполни со луѓе. Но за да се купат овие намирници македонскиот граѓанин од својот буџет ...

Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си - за многу години

Press24 - 05.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Свечена бадникова поворка во Охрид

Нетпрес - 05.01.2015

„Свечена бадникова поворка за навестување на христовото раѓање“ ќе се оддржи утре во Охрид. Поворката ќе започне од Црквата „Св. Ѓоргија“ во 9:30 часот, а во 12 часот на градскиот плоштад претставници на Локалната самоуправа и советниците од Советот ...

Какви се цените на пазарите пред божиќните празници?

Fox.mk - 05.01.2015

За да се наполни една скромна трпеза за празниците, на граѓаните им се потребни околу 3.000 денари. Риба, гравче, костени и по некое бутче свинско месо најмногу се бараше на пазарите вчера.

Коледарската литија тргна од Општина Прилеп

10без10 - 05.01.2015

Топол пречек им приредија домаќините, а Градоначалникот Ристески како татко на градот го испочитува редот и на сите гости им подари по две пакетчиња, едното божиќно полно со костени, ореви, јаболка и бонбони.

Костени 100 денари, гравче 160, за да ја наполните трпезата за празниците ќе ви требаат...

Пулс24 - 05.01.2015

За да се наполни една скромна трпеза за празниците, на граѓаните им се потребни околу 3.000 денари. Освен гравче и риба на посната трпеза ќе се најдат и сармички, костени, смокви и овошје.

Какви се цените на пазарите пред божиќните празници?

Скопје инфо - 05.01.2015

За да се наполни една скромна трпеза за празниците, на граѓаните им се потребни околу 3.000 денари. Риба, гравче, костени и по некое бутче свинско месо најмногу се бараше на пазарите вчера.

“Пред Божик, зад Божик кај и да си, дома да си“- обичаи за најголемиот православен празник

Скопје инфо - 05.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.

Обичаи за најголемиот православен празник

Maxim - 05.01.2015

Македонскиот народ со многу внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со него се поврзани многу обичаи и симболи. Рано наутро, на Бадник децата одат по куќи и пеат разни песни пред домаќините.