TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки напади на силите на Гадафи

А1 - 03.04.2011

Жестоки напади на силите на Гадафи на Мисрата, единствениот град на западот на Либија кој делумно е во рацете на бунтовниците.

Ситуацијата во Либија - авионите на САД во „режим на чекање“

Телма - 03.04.2011

САД од денсеска се повлекуваат од активните воени акции во рамките на меѓународната операција против режимот на либискиот водач Моамер Гадафи, препуштајќи им ги воздушните напади врз Либија на своите ...

Либиските бунтовници обучувани од САД и Египет

Телма - 03.04.2011

Припадници на специјалните единици на САД и Египет вршат воена обука на буновничките сили во Либија, објави катарската телевизија Ал Џазира, повикувајќи се неименувани извори од редовите на ...

Ал Џазира: САД и Египет ги обучуваат либиските бунтовници

Канал5 - 03.04.2011

Припадници на специјалните единици на САД и Египет вршат воена обука на бунтовничките сили во Либија, објави катарската телевизија Ал Џезеира, повикувајќи се на неименувани извори од редовите на ...

Американците се повлекуваат од акциите во Либија

Deutsche Welle - 03.04.2011

Единствениот град на запад на Либија, кој барем делумно е во рацете на бунтовниците, Мисрата, е жестоко напаѓан од силите на Гадафи.

Либиските владини сили ги потиснаа бунтовниците од Брега

Алсат-М - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи успеаја да ги потиснат бунтовниците од градот Брега, кој е главен нафтен центар во источниот дел на Либија.

Синовите на Гадафи коваат заговор против својот татко?

Канал5 - 03.04.2011

САД од денеска се повлекуваат од активните воени акции против режимот на Гадафи. Воените авиони и бродови на вооружените сили на САД се во „режим на чекање“ и доколку НАТО констатира дека не може да ...

Војската на Гадафи го гранатира Јафран

МРТ - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го ракетираат денеска станбениот дел од градот Јафран, југозападно од главниот град Триполи, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на информации на ...

Против Гадафи се и неговите синови?

Кајгана - 03.04.2011

Припадниците на британската известувачка служба МИ6 тврдат дека синот на либискиот диктатор Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи се свртел против својот татко.

Гадафи повторно го завзеде Брега

Курир - 03.04.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи успеаја да го завземат градот Брега. Во истовреме, во градот Мисрата се водат жестоки борби меѓу владините и бунтовничките сили, а претставник на буновниците ги обвини ...

Либиските владини сили ги потиснаа бунтовниците од Брега

Сител - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи успеаја да ги потиснат бунтовниците од градот Брега, кој е главен нафтен центар во источниот дел на Либија.

Либиските владини сили ги потиснаа бунтовниците од Брега

Алфа - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи успеаја да ги потиснат бунтовниците од градот Брега, кој е главен нафтен центар во источниот дел на Либија.

Ал Џазира: САД и Египет ги обучуваат либиските бунтовници

Сител - 03.04.2011

Припадници на специјалните единици на САД и Египет вршат воена обука на буновничките сили во Либија, објави катарската телевизија Ал Џазира, повикувајќи се неименувани извори од редовите на ...

Нови судири во Либија, бунтовниците напредуваат во Брега

Р.С.Европа - 03.04.2011

Нови судири меѓу либијските бунтовници и силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се случуваат во градот Брега, клучна нафтена локација во земјата.

Војската на Гадафи го гранатира Јафран

Форум - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го ракетираат во неделата станбениот дел од градот Јафран, југо-западно од главниот град Триполи, пренесува Reuters повикувајќи се на информацијата на ...

Британија нема да му обезбеди имунитет на шефот на либиската дипломатија

Нетпрес - 03.04.2011

Британските власти денеска соопштија дека не постои никаков договор за обезбедување на имунитет на пребеганиот либиски министер за надворешни работи, Муса Куса, кој минатата недела пристигна во ...

Либиските владини сили ги потиснаа бунтовниците од Брега

МРТ - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи успеаја да ги потиснат бунтовниците од градот Брега, кој е главен нафтен центар во источниот дел на Либија.

Ал Џазира: САД и Египет ги обучуваат либиските бунтовници

МРТ - 03.04.2011

Припадници на специјалните единици на САД и Египет вршат воена обука на буновничките сили во Либија, објави катарската телевизија Ал Џазира, повикувајќи се неименувани извори од редовите на ...

Либијските бунтовници се повлекуваат од Брега

Р.С.Европа - 03.04.2011

Либијските бунтовници се повлекуваат од градот Брега, клучна нафтена локација во земјата, јавија медиумите. Новинската агенција АФП ги пренесува изјавите на бунтовници кои велат дека 300-400 борци ...

Против Гадафи се и неговите синови?

МРТ - 03.04.2011

Припадниците на британската известувачка служба МИ6 тврдат дека синот на либискиот диктатор Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи се свртел против својот татко.

Војската на Гадафи го гранатира Јафран

Точка - 03.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го ракетираат денеска станбениот дел од градот Јафран, југозападно од главниот град Триполи, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на информации на ...

Гадафи го навел НАТО да ги бомбардира бунтовниците

Вечер Прес - 03.04.2011

Се чини дека ситуацијата на терен се одвива во полза на силите на Гадафи, а владата во Триполи отфрли можност за примирје НАТО отвори истрага откако беше објавено дека еден од авионите на ...

Нема примирје со бунтовниците

А1 - 02.04.2011

Десет либиски бунтовници се убиени во напад на меѓународната коалиција во близина на источниот приод кон градот Брега. Силите на Гадафи пукале во воздух од противавионски топ.

Либија: бунтовници жртви на сојузничко бомбардирање

Телма - 02.04.2011

Најмалку 10 либиски бунтовници загинаа сношти во сојузничкиот воздушен напад врз конвојот меѓу Брага и Аџабија. Дописникот на Би-би-си јави дека сојузниците ги бомбардирале откако бунтовниците ...

Либиската Влада го отфрли примирјето

Алсат-М - 02.04.2011

Либиската Влада ги отфрли условите за примирје кои ги понудија бунтовниците и истакна дека владините сили нема да се повлечат од либиските градови кои ги држат под контрола, што беше барање на ...

Пребегнатиот либиски министер сместен на безбедно,сопругата уапсена

Канал5 - 02.04.2011

Уапсена сопругата на пребегнат либиски министер Сопругата на пребегнатиот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, била уапсена од либиската војска - објави „Дејли телеграф“, повикувајќи се ...

Свет - Бунтовниците нудат примирје

Вест - 02.04.2011

ЛИБИЈА, 2 април (Ројтерс) - Силите на Моамер Гадафи вчера го нападнаа западното упориште на бунтовниците Мисрата, третиот по големина град во Либија кој се наоѓа 200 километри источно од Триполи, со ...

Воинствената Клаудија Шифер од Либија

Утрински - 02.04.2011

Ајша Гадафи, 34-годишната ќерка на либискиот водач Моамер ел Гадафи, застана во првите редови на одбраната на режимот на својот татко.

Либија нема иднина со Гадафи

Дневник - 02.04.2011

„Индепендент“ тврди дека уште десетина други високи либиски политичари избегале или се подготвуваат за ...

Свет - САД надвор од акцијата во Либија

Време - 02.04.2011

САД ќе ги повлечат американските борбени авиони од воздушните операции во Либија, кои сега ги раководи НАТО, соопштија американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс и шефот на Генералштабот Мајк ...

Либиските власти одбија примирје

Канал5 - 02.04.2011

Либиската влада ја одби понудата на бунтовниците за прекин на огнот оценувајќи ја како „луда“-јави BBC. Портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим во Триполи изјави дека силите лојални на Гадафи ...

Сопругата на пребеганиот Муса Куса уапсена во Триполи

Курир - 02.04.2011

Сопругата на пребегнатиот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, била уапсена и сослушувана од оперативците на либиската служба за безбедност, тврди „Дејли телеграф“, повикувајќи се на свои ...

Либиската опозиција постави услови за прекин на огнот

МРТ - 02.04.2011

Либиските бунтовници се согласни да се прекинат воените акции ако Моамер Гадафи го повлече своите сили од градовите и овозможи мирни протести против режимот.

Десет либиски бунтовници убиени од коалицијата

Форум - 02.04.2011

Десет либиски бунтовници се убиени во напад на меѓународната коалиција во близина на источниот приод кон градот Брега, изјавија за Reuters самите бунтовници.

Шефот на либиското разузнавање демантираше дека побегнал во странство

МРТ - 02.04.2011

Шефот на либиското разузнавање Абу Заид Омар Дурда ги отфрли денеска тврдењата дека тој е меѓу оние членови на режимот на Моамер Гадафи кои побегнале од земјата.

Семејствата на жртвите од Локерби гневни на британската Влада

МРТ - 02.04.2011

Роднините на Американците кои беа убиени во експлозијата од подметнатата бомба во патничкиот авион што се урна над шкотското место Локерби, во декември 1988 година, се гневни на британската Влада ...

Либиските бунтовници го зазеле градот Брега, НАТО ги испитува информациите

Курир - 02.04.2011

Либиските бунтовници соопштија денеска дека го зазеле градот Брега, 800 километри источно од Триполи. Од друга страна, бунтовниците изјавија дека десет нивни соборци се убиени во воздушните напади на ...

Нова офанзива на силите на Гадафи во Мисрата

Р.С.Европа - 02.04.2011

Силите лојални на лидерот Муамар Гадафи денеска организираа нови офанзиви против бунтовниците во градот Мисрата, центарот на антивладиното движење во западниот дел на Либија.

Либиската армија продолжи со опсадата на Мисрата

МРТ - 02.04.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи попладнево продолжија со артилериски напади врз позициите на бунтовниците во Мисрата, најголемиот град во западниот дел на Либија кој се уште е под ...

Седум цивилни жртви при воздушен напад во либискиот град Брега

МРТ - 02.04.2011

Седум цивили загинаа, а 25 се повредени при бомбардирањето на либискиот град Брега од авионите на меѓународните коалициски сили, соопштија локалните здравствени власти.

Режимот на Гадафи одби прекин на огнот

Кајгана - 02.04.2011

Либискиот режим денеска ги отфрли условите на либиската опозиција за прекин на судирите, пренесува агенцијата Франс прес.

Офицери и војници на Гадафи им се приклучија на бунтовниците

Р.С.Европа - 02.04.2011

Моралот на бунтовниците во Либија бил зголемен откако бивши војници и офицери, искусни и вооружени борци, им се приклучиле, јавија новинските агенции.

Либиската Влада го отфрли примирјето

Курир - 02.04.2011

Либиската Влада ги отфрли условите за примирје кои ги понудија бунтовниците и истакна дека владините сили нема да се повлечат од либиските градови кои ги држат под контрола, што беше барање на ...

Либиските бунтовници поставуваат услови за прекин на огнот

Press24 - 02.04.2011

Либиската опозиција ќе го прекине огнот под услов Гадафи да ги повлече своите сили и да овозможи мирни протести Условот на бунтовниците за прекин на огнот е повлекување на армиските сили од либиските ...

Либиската Влада го отфрли примирјето, нема повлекување од градовите

Алфа - 02.04.2011

Либиската Влада ги отфрли условите за примирје кои ги понудија бунтовниците и истакна дека владините сили нема да се повлечат од либиските градови кои ги држат под контрола, што беше барање на ...

Либиската Влада го отфрли примирјето, нема повлекување од градовите

Сител - 02.04.2011

Либиската Влада ги отфрли условите за примирје кои ги понудија бунтовниците и истакна дека владините сили нема да се повлечат од либиските градови кои ги држат под контрола, што беше барање на ...

Сопругата на пребеганиот Муса Куса уапсена во Триполи

Алфа - 02.04.2011

Сопругата на пребегнатиот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, била уапсена и сослушувана од оперативците на либиската служба за безбедност, тврди „Дејли телеграф“, повикувајќи се на свои ...

Либиските власти ја одбиле понудата на бунтовниците за примирје

Нетпрес - 02.04.2011

Либиската влада ја одбила понудата за прекин на огнот што им ја понудиле бунтовниците, оценувајќи ја како “луда“, јавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес.

Режимот на Гадафи одби прекин на огнот

Форум - 02.04.2011

Либискиот режим денеска ги отфрли условите на либиската опозиција за прекин на судирите, пренесува агенцијата AFP Портпаролот на либиската влада соопшти дека силите на Моамер Гадафи нема да се ...

Гадафи ја одби понудата на бунтовниците за прекин на огнот!

Inpress - 02.04.2011

Триполи, 2. април 2011 (ИНПРЕС) Либиската влада ја отфрли понудата на бунтовниците за прекин на огнот и ја оцени како „лудост“.

Убиени десет либиски бунтовници при напад на коалиционите сили

Алфа - 02.04.2011

Десет либиски бунтовници се убиени во напад на меѓународната коалиција во близина на источниот приод кон градот Брега, изјавија за Ројтерс самите бунтовници.

Либиската влада не сака да преговара за примирје со бунтовниците

Press24 - 02.04.2011

Пртпаролот на либиската Влада Муса Ибрахим истакна дека бунтовниците „никогаш не нудат мир и оти тие имаат невозможни барања“.

Режимот на Гадафи одби прекин на огнот

Точка - 02.04.2011

Либискиот режим денеска ги отфрли условите на либиската опозиција за прекин на судирите, пренесува агенцијата Франс прес.

Катар ќе продава нафта за либиските бунтовници

Точка - 02.04.2011

Либиските бунтовници денеска постигнале договор со владата на Катар да може да продава нафта од Либија, а за возврат да ги снабдува бунтовниците со храна, лекови и бензин.

Убиени десет либиски бунтовници при напад на коалиционите сили

Точка - 02.04.2011

Десет либиски бунтовници се убиени во напад на меѓународната коалиција во близина на источниот приод кон градот Брега, изјавија за Ројтерс самите бунтовници.

Бунтовниците нудат примирје

Н.Македонија - 02.04.2011

Пребегнувањето на шефот на дипломатијата и веста оти уште неколку високи функционери му откажале лојалност на Гадафи не претставуваат закана за полковникот.

Гадафи: Западот почна крстоносна војна

Канал5 - 01.04.2011

По министерот за надворешни, уште неколку блиски луѓе на Моамер Гадафи му ја откажале довербата и заминале во соседниот Тунис, јави телевизијата Ал Џезеира.

Свет - Гадафи ќе остане во Либија до крај

Вест - 01.04.2011

"Бидете сигурни дека сите сме овде. Ќе останеме овде до самиот крај. Ова е наша земја. Силни сме на секој фронт", вели портпаролот на либиската Влада ТРИПОЛИ, 1 април (Ројтерс) - Либискиот лидер ...

Либискиот шеф на дипломатијата пребегна во Британија

Утрински - 01.04.2011

ЛОНДОН - Либискиот министер за надворешни работи Муса Куса, еден од најблиските советници на Моамер Гадафи и поранешен прв човек во разузнавањето, во средата пристигна во Британија и негов близок ...

Обама испрати агенти на ЦИА во Либија

Утрински - 01.04.2011

Администрацијата на Обама испрати тимови од оперативци на ЦИА во Либија со намера да соберат разузнавачки информации за идентитетите и капацитетите на бунтовничките сили што му се спротивставуваат на ...

Политичките дезертери- главен адут против Гадафи

Дневник - 01.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи полесно може да биде соборен со пребегнувања на неговите најблиски соработници отколку со западната воена интервенција, заклучи шефот на италијанската дипломатија Франко ...

Претставник на либиската влада на преговори во Лондон

Алсат-М - 01.04.2011

Многу нови настани денеска околу војната во Либија. Од Триполи, до Лондон, од Пекинг до Вашингтон... Кажано подетално, како што соопшти пред Конгресот во Вашингтон, американскиот министер за одбрана ...

Нема да има американски војници на либиска почва

Deutsche Welle - 01.04.2011

САД денеска најавија дека се повлекуваат од воздушните напади врз Либија, без детално образложение. Британските медиуми јавуваат дека соработници на Гадафи во Лондон преговараат со тамошните власти.

Авиони на НАТО бомбардираа воен конвој, а убија либиски деца

Телма - 01.04.2011

Седум цивили загинаа, а 25 се ранети во напад на Западната воздушна коалиција, наводно, на воен конвој во Либија, во делот кој е под контрола на бунтовниците.

САД се повлекуваат од воздушните операции против Либија

Deutsche Welle - 01.04.2011

САД ќе им ја препуштат одговорноста за воздушната кампања на сојузниците од НАТО, соопшти американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс.

Либиските власти тврдат дека не зависат од поединци

МРТ - 01.04.2011

Портпаролот на либиската влада денеска изјави дека земјата не зависи од поединци, во реакцијата на оставката на министерот за надворешни работи Муса Куса, кој побегна во Велика Британија.

Мулен - Гадафи не е ни блиску до пораз

Р.С.Европа - 01.04.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи не се ни близу до конечен пораз, и покрај стотиците сојузнички воздушни напади, изјави американскиот воен командант, адмирал Мајк Мулен пред американскиот ...

Гадафи: Западот почна војна меѓу христијани и муслимани

Кирилица - 01.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го предупреди Западот дека почнале војна меѓу христијани и муслимани која може да излезе вон контрола - Ако тие продолжат со сегашните акции, светот ќе влезе во ...

Анализа: Примерот на Муса Куса, верниот слуга на Гадафи

Нетпрес - 01.04.2011

Конфликтот во Либија се води не само по морското крајбрежјето на земјата, туку и во умовите на претставниците на режимот на Моамер Гадафи. Во последниве денови копнената битка се стиши.

Либиските бунтовници поставуваат услови за прекин на огнот

Курир - 01.04.2011

Либиската опозиција се согласи да го прекине огнот и воените акции само доколку Моамер Гадафи ги повлече своите сили од градовите и овозможи мирни протести против неговиот режим.

Борби околу либискиот град Брега

Р.С.Европа - 01.04.2011

Денеска во близина на нафтеното пристаниште Брега на истокот на Либија се воделе жестоки борби меѓу либиските бунтовници и силите лојални на Моамер Гадафи.

Светот денеска - може и подобро!

Алфа - 01.04.2011

Либијците сами да си ги решат своите проблеми, рекоа Aмериканците и одлучија дека дошло време да се повлечат од интервенцијата врз Гадафи.

Нема да има американска копнена интервенција во Либија

МРТ - 01.04.2011

Министерот за одбрана на САД Роберт Гејтс изјави дека не САД, туку многу други држави можат да претстават обука и помош за либиските бунтовници.

Соработниците го напуштат Гадафи

Алфа - 01.04.2011

Неколкумина блиски соработници на Моамер Гадафи избегале од Либија во Тунис, јави телевизијата Ал Џазира, само еден ден по бегството на министерот за надворешни работи Муса Куса во Лондон.

„Гардијан“: Во Лондон се водат тајни преговори за излезната стратегија на Гадафи

МРТ - 01.04.2011

Истакнат припадник на режимот на Моамер Гадафи води тајни преговори со британската влада во Лондон за, како што се верува, можноста за изнаоѓање излезна стратегија за либискиот лидер, пишува денешен ...

„Гардијан" - Помошник на Гадафи води тајни преговори во Лондон

Inpress - 01.04.2011

Лондон, 1. април 2011 (ИНПРЕС) Висок помошник на либискиот лидер Муамар Гадафи одржува преговори со британската влада, пишува весникот "Гардијан".

Либиски пратеник на тајни разговори во Лондон?

Р.С.Европа - 01.04.2011

Британските медиуми јавуваат дека претставник на владата на Моамер Гадафи бил во Лондон на тајни разговори со цел да се најде излезна стратегија за либискиот лидер.

Неколкумина блиски соработници на Гадафи ја напуштија Либија

МРТ - 01.04.2011

Неколкумина блиски соработници на Моамер Гадафи избегале од Либија во Тунис, јави синоќа телевизијата Ал Џазира, еден ден по бегството на министерот за надворешни работи Муса Куса во Лондон.

САД ќе ја напуштат Либија

Press24 - 01.04.2011

Американските мдиуми јавуваат дека САД се подготвуваат за повлекување на своите авиони. Гадафи го напуштаат најблиските соработници САД се подготвуваат да ги повлечат своите борбени авиони од ...

Неколкумина блиски соработници на Гадафи ја напуштија Либија, според Ал Џазира

Сител - 01.04.2011

Неколкумина блиски соработници на Моамер Гадафи избегале од Либија во Тунис, јави синоќа телевизијата Ал Џазира, еден ден по бегството на министерот за надворешни работи Муса Куса во Лондон.

Пратеник на Либија преговара со британската влада

Точка - 01.04.2011

Пратеник на луѓето блиски до либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, последните неколку дена бил во посета на Лондон, каде водел доверливи разговори со британската влада, пренесуваат денеска британските ...

Жените го обожуваат: "Гадафи, те сакам!"

Вечер Прес - 01.04.2011

А додека жените ги бакнуваат неговите фотографии, најблиските соработници го напуштаат без поздрав Стотина поддржувачи на Гадафи, меѓу кои најмногу имало жени и деца, се собрале вчера пред хотел во ...

НАТО во воздух, ЦИА на терен

Н.Македонија - 01.04.2011

Алијансата соопшти дека не ги поддржува толкувањата на САД и Британија дека мандатот на ОН за воена операција во Либија дозволува да се вооружат опозициските бунтовници НАТО вчера ја презеде ...

Немаме договор со Муса Куса

Идивиди - 01.04.2011

Лондон, 31 март 2011 (МИА) - Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека Владата во Лондон нема направено никаков договор со доскорешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, ...

Обама тајно ги вооружувал бунтовниците

А1 - 31.03.2011

Барак Обама потпишал таен документ со кој одобрил тајна поддршка за либиските бунтовници. Повеќе светски медиуми јавуваат дека агенти на ЦИА веќе неколку недели се распоредени во Либија во мали ...

Обама дозволил тајно да се вооружуваат бунтовниците во Либија

Канал5 - 31.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама потпишал документи со кои се одобрува помош на либиските бунтовници во борба против силите на Моамер Гадафи, пишува Њујорк Тајмс.

Свет - Либија ќе тужи за нафтени договори со бунтовниците

Вест - 31.03.2011

ЛИБИЈА, 31 март (Ројтерс) - Либиската влада вчера предупреди дека ќе ги тужи сите меѓународни компании што ќе склопат енергетски договори со бунтовниците кои контролираат дел од нафтената ...

Успех на либиските сили кај Рас Лануф

Утрински - 31.03.2011

ТРИПОЛИ - Либиските бунтовници вчера се повлекоа од градот Рас Лануф, богат со нафта, по жестокото бомбардирање од силите на Моамер Гадафи, што ја покажа нивната слабост дека без воздушните напади од ...

Обама верува дека Гадафи ќе се повлече

Утрински - 31.03.2011

ЊУЈОРК - Американскиот претседател Барак Обама во вторникот изјави дека целта на американската и сојузничката воена кампања е да се изврши константен притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи за „на ...

Пребегот на Куса е дипломатска победа за Западот

Deutsche Welle - 31.03.2011

Пребегнувањето на Муса Куса во Велика Британија, би можело да биде пресвртна точна во војната против Либија, оценија денеска западните сојузници.

Лондон:Нема имунитет за Муса Куса

Алсат-М - 31.03.2011

Официјален Лондон соопшти дека на поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, кој доцна синоќа пребега во Лондон, нема да му понуди имунитет од евентуален судски прогон за ...

Меѓународната операција во Либија „Одисеја зора“ во ќорсокак?

Канал5 - 31.03.2011

Заглави ли меѓународната операција во Либија во ќорсокак? 12-ти ден од почетокот на воената интервенција, амбициозната мисија „Одисеја зора“ се уште зазорува со режимот на Моамер Гадафи.

Ноќта пред НАТО да ја преземе командата, стотици бомби врз Триполи

Телма - 31.03.2011

Oфицијално започнува операцијата на НАТО во Либија „Обединет заштитник“ НАТО од денеска официјално ја презема целосната контрола врз меѓународната операција во Либија, наречена „Обединет заштитник“.

Шефот на дипломатијата Муса Куса му избега на Гадафи

Deutsche Welle - 31.03.2011

Нов удар за либискиот властодржец Гадафи - неговиот министер за надворешни работи Муса Куса, вчеравечер, изненадувачки, пристигна во Велика Британија.

Шефот на либиската дипломатија пребега во Британија

Утрински - 31.03.2011

Муса Куса, министер за надворешни работи на Либија и еден од најблиските соработници на либискиот лидер Моамер Гадафи пребега во Британија.

Либискиот министер за надворешни пребега во Британија

Канал5 - 31.03.2011

Еден од главните експоненти на политиката на Гадафи, шефот на либиската дипломатија, пребега во Британија. Муса Куса, кој од почетокот на бунтот во Либија беше еден од најекспонираните функционери ...

Пентагон: САД нема да учествува во копнени операции во Либија

Кајгана - 31.03.2011

САД нема да бидат вмешани во какви и да било копнени операции во Либија, а Гадафи ќе биде отстранет од неговиот сопствен народ, изјави денеска секретарот за одбрана Роберт Гејтс.

Либискиот министер Куса ја напушти функцијата

Р.С.Европа - 31.03.2011

Либискиот министер за надворешни работи Муса Куса се наоѓа во Британија, бидејќи повеќе не сакал да работи под режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Министерот за надворешни работи на Либија пребега во Британија

Курир - 31.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија, Муса Куса и воедно еден од најблиските соработници на либискиот лидер Моамер Гадафи пребега во Велика Британија.

Гадафи: Западот почна војна меѓу христијани и муслимани

Сител - 31.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го предупреди Западот дека почнале војна меѓу христијани и муслимани која може да излезе вон контрола.

Гејтс: Нема да има американска копнена интервенција во Либија

Сител - 31.03.2011

Министерот за одбрана на САД Роберт Гејтс изјави дека не САД, туку многу други држави можат да претстават обука и помош за либиските бунтовници.

САД без одлука за доставување оружје во Либија

Форум - 31.03.2011

Државната секретарка Хилари Клинтон изјави дека не е донесена одлука за вооружување на либиските бунтовници по разговорите со претставници на Претставничкиот дом.

Либиски министер побегна во Британија - НАТО го презеде „Обединет заштитник“

Алфа - 31.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија и еден од најблиските соработници на Моамер Гадафи, Муса Куса пребега во Велика Британија.

Либиската Влада протера дописник на Ројтерс

МРТ - 31.03.2011

Либиската Влада денеска го протера без образложение, дописникот на Ројтерс Мајкл Џорџи. Тој се наоѓа во Триполи од 28 февруари во мала група странски новинари на кои им е дозволено да известуваат со ...

ЦИА распоредена во Либија, одобрена помош за бунтовниците

Кајгана - 31.03.2011

Агентите на ЦИА се распоредени во Либија за да воспостават контакт со бунтовниците и да ги управуваат воздушните удари на силите на меѓународната коалиција, објави Њујорк тајмс, а телевизијата Еј Би ...

Либискиот министер за надворешни работи пребега во Велика Британија

Сител - 31.03.2011

Муса Куса, министер за надворешни работи на Либија и еден од најблиските соработници на либискиот лидер Моамер Гадафи пребега во Велика Британија.

Обама тајно им испраќа помош на бунтовниците во Либија

Нетпрес - 31.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама потпишал документ со кој се одобрува помош на либиските бунтовници во борбата против силите на Моамер Гадафи.

Муса Куса побегна од Гадафи

Нетпрес - 31.03.2011

Либискиот министер за надворешни работи Муса Куса, вчеравечер, пристигнал во Лондон и веднаш побарал азил, јави Ројтерс, пренесува Нетпрес.

Војна во Либија

Форум - 31.03.2011

Западните сили, особено САД, се исклучително подготвени за првичните фази од воената интервенција. Проблемите доаѓаат потоа: дали ќе биде потребна и копнена инвазија и окупација и кој би ги спровел и ...

Агенти на ЦИА ја оценуваат ситуацијата во Либија

МРТ - 31.03.2011

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) испратила свои агенти во Либија откако беше затворено нејзиното претставништво во Триполи, сооптија неименувани извори од ЦИА.

Либиските бунтовници се враќаат во Брега

МРТ - 31.03.2011

Либиските бунтовнички сили започнаа денеска да се враќаат во градот Брега откако вчера го напуштија пред пристигнувањето на силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, јави телевизијата Ал ...

Фратини: Гадафи ќе биде соборен од неговите соработници

Курир - 31.03.2011

Бегствата на најблиските соработници на Гадафи повеќе ќе придонесат за неговото соборување од власт, отколку западните воени операции, изјави италијанскиот шеф на дипломатијата Франко Фратини.

Хејг: Режимот на Гадафи се распаѓа одвнатре

Р.С.Европа - 31.03.2011

Пребегнувањето на либијскиот министер за надворешни работи во Британија покажува дека режимот на лидерот Муамар Гадафи се распаѓа одвнатре, изјави британскиот секретар за надворешни работи.

Видео: Војната во Либија без победник

Курир - 31.03.2011

Либиските бунтовници започнаа да се повлекуваат кон нивното стратешко упориште, градот Аџдабија, откако беа нападнати од многу посилните сили лојални на Моамер Гадафи.

Либискиот министер за надворешни работи пребега во Велика Британија

МРТ - 31.03.2011

Муса Куса, министер за надворесни работи на Либија и еден од најблиските соработници на либискиот лидер Моамер Гадафи пребега во Велика Британија.

Гадафи и синовите ќе се борат „до самиот крај“

Курир - 31.03.2011

Лидерот на Либија, Моамер Гадафи, заедно со неговите синови се цврсто решени да останат до самиот крај на војната во својата родна земја, изјави владин портпарол.

НАТО - „Унифициран заштитник“ над Либија

Р.С.Европа - 31.03.2011

НАТО соопшти дека ги презеде воздушните операции над Либија. Бунтовниците нема да се вооружуваат, изјави генералниот секретар на Алијансата.

Гејтс: Америка нема да ја нападне Либија по копно

Курир - 31.03.2011

Роберт Гејтс, министерот за одбрана на САД денес излезе со изјава дека не само САД, туку и многу други држави можат да претстават обука и помош за либиските бунтовници.

Што бара ЦИА во Либија?

Оn.net - 31.03.2011

Агенти на ЦИА и МИ6 веќе со недели се на терен во Либија, но нивната точна улога сè уште не е ...

Либиските дипломати протерани од Британија

Press24 - 31.03.2011

Петмина либиски дипломати беа протерани од Британија поради тоа што претставувале закана по националната безбедност Во знак на протест против либиската влада и поради опасност за националната ...

Шефот на дипломатијата на Гадафи бара азил во Британија

Кајгана - 31.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија, Муса Куса, ја напуштил функцијата и допатувал во Велика Британија со цел да бара политички азил, јавува вечерва Reuters, цитирајќи извор близок на ...

Шефот на дипломатијата на Либија, Муса Куса бара азил во Британија

Press24 - 31.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија, Муса Куса, откако ја напуштил функцијата, допатувал во Велика Британија со цел да бара политички азил Причина за оставката на министерот Муса Куса била ...

Гадафи со се помалку соработници

Курир - 01.04.2011

Телевизијата Ал Џазира соопштува дека некокумина блиски соработници на Моамер Гадафи избегале од Либија во Тунис. Соработниците го напуштаат Гадафи еден ден по бегството на министерот за надворешни ...

Силите на Гадафи со артилерија ја напаѓаат Мисрата, 20 цивили убиени

Сител - 31.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи продолжуваат со артилерија да го гаѓаат градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците, изјави портпарол на бунтовниците.

Уште еден близок соработник го напушти Гадафи

Форум - 31.03.2011

Портпаролот на либиската влада изјави дека земјата не зависи од поединци, во реакцијата на оставката на министерот за надворешни работи Муса Куса, кој побегна во Велика Британија „Ова е борба на ...

Камерон: Британската Влада нема направено договор со Муса Куса

Сител - 31.03.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека Владата во Лондон нема направено никаков договор со доскорешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса, кој вчера преку Тунис пребегна ...

Ван Ромпуј: За цивилите најдобро е Гадафи да замине

Точка - 31.03.2011

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, оцени денеска во Осло дека симнувањето на либискиот водач, Моамер Гадафи претставува најдобра заштита за цивилите во таа северноафриканска земја.

САД не донесоа одлука за достава на оружје во Либија

Точка - 31.03.2011

Државната секретарка Хилари Клинтон изјави дека не е донесена одлука за вооружување на либиските бунтовници по разговорите со претставници на Претставничкиот дом.

На Гадафи му останаа само децата?!

Вечер Прес - 31.03.2011

Бегствата на најблиските соработници на Гадафи повеќе ќе придонесат за неговото соборување од власт отколку западните воени операции, изјави италијанскиот шеф на дипломатијата Франко Фратини ...

Обама тајно им испраќа помош на бунтовниците во Либија

Точка - 31.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама потпишал документ со кој се одобрува помош на либиските бунтовници во борбата против силите на Моамер Гадафи.

ЦИА распоредена во Либија, одобрена помош за бунтовниците

Точка - 31.03.2011

Агентите на ЦИА се распоредени во Либија за да воспостават контакт со бунтовниците и да ги управуваат воздушните удари на силите на меѓународната коалиција, објави Њујорк тајмс, а телевизијата Еј Би ...

Шефот на дипломатијата на Гадафи бара азил во Британија

Точка - 31.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија, Муса Куса, ја напуштил функцијата и допатувал во Велика Британија со цел да бара политички азил, јавува вечерва Reuters, цитирајќи извор близок на ...

Британија ги протера либиските дипломати

Точка - 31.03.2011

Велика Британија протера петмина либиски дипломати во знак на протест против чекорите на либиската влада и поради тоа што претставувале закана по националната безбедност, објави денеска британскиот ...

Британија и САД ќе ги вооружуваат бунтовниците?

Н.Македонија - 31.03.2011

Командантот на НАТО во Европа предупреди дека постојат индикации за инфилтрираност на припадници на Ал каеда и на Хезболах во редовите на либиската опозиција Либија Британија и САД сериозно ја ...

Либиските бунтовници се враќаат во Брега

Идивиди - 31.03.2011

Триполи, 31 март 2011 (МИА) - Либиските бунтовнички сили започнаа денеска да се враќаат во градот Брега откако вчера го напуштија пред пристигнувањето на силите лојални на либискиот водач Моамер ...

Гадафи побрзо ќе биде соборен од неговите соработници, отколку од Нато

Идивиди - 31.03.2011

Рим, 31 март 2011 (МИА) - Бегствата на најблиските соработници на Гадафи повеќе ќе придонесат за неговото соборување од власт, отколку западните воени операции, изјави италијанскиот шеф на ...

Ќерката на Гадафи во првите борбени линии

Канал5 - 30.03.2011

Моамер Гадафи го употреби последното оружје против бунтовниците во Либија- неговата гламурозна русокоса ќерка. За време на борбите како поддршка на војската на нејзиниот татко, 34-годишната убавица ...

Излезот од либиската криза останува неизвесен

Deutsche Welle - 30.03.2011

На конференцијата во Лондон (29. 03) меѓународната заедница вети финансиска помош за преодната влада во Либија. Главна цел на Алијансата е рушењето на Гадафи, но земјите-членки не се согласни како ...

Либиските сили ги гонат бунтовниците од Рас Лануф кон исток

Телма - 30.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадфи ги зазедоа градовите Рас Лануф и Ес Сидер и се упатија кон градот Брега. Сите три града се центри од нафтената индустрија.

Западот одлучен да ја продолжи операцијата во Либија

Deutsche Welle - 30.03.2011

За тоа како би изгледала Либија по Гадафи, во Лондон разговараа претставници на 40-тина држави и меѓународни организации.

Светските лидери бараат Гадафи да си оди

Канал5 - 30.03.2011

На конференцијата во Лондон, посветена на ситуацијата во Либија, меѓународната заедница одлучи дека либискиот водач Гадафи ќе мора да замине од власт.

Свет - Гадафи во нова офанзива, ЕУ и НАТО му нудат егзил

Вест - 30.03.2011

ТРИПОЛИ / ЛОНДОН, 30 март (АП / Ројтерс) - Либиските владини тенкови и ракети вчера го задушија нападот на бунтовниците врз градот Сирте, родниот град на Моамер Гадафи, и ја истиснаа армијата ...

Дипломатите во Лондон расправаат за иднината на Либија

Утрински - 30.03.2011

БИН ЏАВАД - Плотун од тенковски и артилериски оган од силите што ги обезбедуваат најзначајните бастиони на поддршка на полковникот Муамер ел Гадафи го запреа напредувањето кон запад на бунтовниците, ...

Бунтовниците пак се повлекуваат

Утрински - 30.03.2011

ВО БЛИЗИНА НА БИН ЏАВАД - Силите на Моамер ел Гадафи истрелаа жесток оган врз либиските бунтовници на патот источно од родниот град на либискиот лидер во текот на ноќта, потиснувајќи ги кон Бин Џавад.

„Хјуман рајтс воч“: Гадафи поставува мини во некои области

Курир - 30.03.2011

Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ денес објави дека, приврзаниците на либискиот лидер Моамер Гадафи минирале некои облас во борба со бунтовниците.

Обама: Гадафи ќе ја напушти власта

Кајгана - 30.03.2011

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека верува дека либискиот водач Моамер Гадафи на крајот ќе попушти под воените и дипломатски притисоци и ќе замине од власт, но не ја исклучи можноста за ...

Силите на Гадафи ја презедоа контролата врз градот Рас Лануф

Сител - 30.03.2011

Силите лојални на режимот на Моамер Гадафи го презедоа утрово градот Рас Лануф, каде се наоѓа и еден од најголемите нафтени комплекси во Либија.

Камерон: Се уште нема одлука за испраќање оружје за либиските бунтовници

Кирилица - 30.03.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Велика Британија се уште нема донесено одлука за испраќање оружје за бунтовничките сили во Либија, но не ја отфрли таквата можност за ...

Силите на Гадафи ја презедоа контролата врз градот Рас Лануф

МРТ - 30.03.2011

Силите лојални на режимот на Моамер Гадафи го презедоа утрово градот Рас Лануф, каде се наоѓа и еден од најголемите нафтени комплекси во Либија.Бунтовниците биле принудени да се упатат на исток кон ...

Уганда ќе му дава азил на Гадафи

Press24 - 30.03.2011

Портпаролот на угандскиот претседател Јовери Мусевени, Тамале Мирунди, изјави дека Уганда е подготвена да му даде политички азил на либискиот лидер Моамер Гадафи „Гадафи е добредојден во Уганда“, ...

Кој би го прибрал Гадафи

Оn.net - 30.03.2011

Ако некогаш успеат да го протераат од Либија, Гадафи нема баш голем избор на земји во кои би можел да побара ...

Владата на Либија протера дописник на Ројтерс

Курир - 30.03.2011

Либиската Влада денеска го протера без образложение, дописникот на Ројтерс Мајкл Џорџи. Тој се наоѓа во Триполи од 28 февруари во мала група странски новинари на кои им е дозволено да известуваат со ...

Притерани либиските дипломати од Лондон

Форум - 30.03.2011

Велика Британија протера петмина либиски дипломати во знак на протест против чекорите на либиската влада и поради тоа што претставувале закана по националната безбедност, објави денеска британскиот ...

Ван Ромпуј: За цивилите најдобро е Гадафи да замине

Форум - 30.03.2011

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, оцени денеска во Осло дека симнувањето на либискиот водач, Моамер Гадафи претставува најдобра заштита за цивилите во таа северноафриканска земја ...

Шефот на дипломатијата на Гадафи бара азил во Британија

Форум - 30.03.2011

Министерот за надворешни работи на Либија, Муса Кус ја напуштил функцијата и допатувал влика Британија со цел да бара политички азил, јавува вечерва Reuters, цитирајќи извор близок на министерот ...

Видео: Бунтовниците потиснати од силите на Гадафи

Курир - 30.03.2011

Запрено е напредувањето на либисиките бунтовнички сили кон родното место на Моамер Гадафи, градот Сирт. Силите лојални на Моамер Гадафи од утринава се во контраофанзива.

Камерон: Во Либија се уште се војува

Курир - 30.03.2011

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон, денес изјави дека Британија се уште нема одлучено да испрати оружје за бунтовничките сили во Либија, но не ја орфрли таквата можност за разрешување на ...

Силите на Гадафи поставиле мини во некои области на Либија

МРТ - 30.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи минирале некои области во борбите со бунотвниците, објави денеска организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“.

Обама:Гадафи конечно ќе падне

Р.С.Европа - 30.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека е убеден оти либискиот лидер Моамар Гадафи „конечно “ ќе се повлече под интезивен меѓународен притисок.

Обама: Ќе продолжиме со притисокот се додека Гадафи не си замине

Курир - 30.03.2011

Целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта, изјави американскиот претседател Барак Обама.

„Human rights watch“: Гадафи поставува мини во некои области

Press24 - 30.03.2011

Моамер Гадафи поставува мини околу областите на бунтовниците, објави организацијата за заштита на човековите права „Human rights watch“ Организацијата за заштита на човековите права „Human rights ...

Целта на операцијата во Либија е Гадафи да си замине од власта

МРТ - 30.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта.

Рајс: САД не ја исклучува можноста за наоружување на бунтовниците

Нетпрес - 30.03.2011

Американската амбасадорка во Обединетите Нации Сузан Рајс изјавила дека американската администрација не ја исклучува можноста за наоружување на либиските бунтовници во отпорот против лидерот Моамер ...

Обама: Гадафи ќе ја напушти власта

Форум - 30.03.2011

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека верува дека либискиот водач Моамер Гадафи на крајот ќе попушти под воените и дипломатски притисоци и ќе замине од власт, но не ја исклучи можноста за ...

Бунтовниците во источна Либија принудени на повлекување

Р.С.Европа - 30.03.2011

Бунтовниците во источна Либија денеска морале да се повлекуваат од своите позиции бидејки биле изложени на артилериски напад од тенкови и тешка артилерија, јавуваат агенциите.

Обама: Целта на операцијата во Либија е Гадафи да си замине од власта

Алфа - 30.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама, синоќа изјави дека целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи, за да си замине од власта.

Обама: Целта на операцијата во Либија е Гадафи да си замине од власта

Сител - 30.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта.

Обама: Ќе продолжиме со притисок додека Гадафи не си замине

Press24 - 30.03.2011

Целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта, изјави американскиот претседател Барак Обама.

Силите на Гадафи ја презедоа контролата врз градот Рас Лануф

Алфа - 30.03.2011

Силите лојални на режимот на Моамер Гадафи го презедоа утрово градот Рас Лануф, каде се наоѓа и еден од најголемите нафтени комплекси во Либија.

Меѓународната коалиција интервенира во источна Либија

Р.С.Европа - 30.03.2011

Силите на меѓународната коалиција денеска ги бомбардирале воените единици на либијската влада, кои им се спротиставувале на бунтовниците во близина на градот Рас Лануф.

Порака од Лондон: Гадафи мора да си замине!

Вечер Прес - 30.03.2011

Меѓународната заедница на Конференцијата во Лондон категорично побара од Гадафи да ја напушти власта и најави дека понудата за неговото заминување брзо ќе се најде на маса - Бараме од Гадафи и ...

Обама: Гадафи (сакал, несакал) ќе ја напушти власта!

Точка - 30.03.2011

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека верува дека либискиот водач Моамер Гадафи на крајот ќе попушти под воените и дипломатски притисоци и ќе замине од власт, но не ја исклучи можноста за ...

Погледнете ги неверојатните фотографии од бомбардирањето на тврдината на Гадафи

Точка - 30.03.2011

Авионите на сојузничката коалиција во последниве десетина дена се честа појава на небото над Либија, пренесува Точка. Со оглед на тоа дека Гадафиевите сили и понатака не престануваат со прогонот на ...

Рајс: САД не ја исклучува можноста за наоружување на бунтовниците

Точка - 30.03.2011

Американската амбасадорка во Обединетите Нации Сузан Рајс изјавила дека американската администрација не ја исклучува можноста за наоружување на либиските бунтовници во отпорот против лидерот Моамер ...

Обама не се откажува од притисокот врз Гадафи

Канал 77 - 30.03.2011

Целта на воената кампања против Либија е да се врши постојан притисок врз либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власта, изјави американскиот претседател Барак Обама.

Лондон и Рим предлагаат егзил за Гадафи

Н.Македонија - 30.03.2011

Британија и Италија предлагаат политички договор за надминување на кризата во Либија, кој вклучува итно склучување примирје, егзил на либискиот лидер Муамер Гадафи и дијалог помеѓу бунтовниците и ...

Уганда подготвена да му даде азил на Гадафи

Идивиди - 30.03.2011

Кампала, 30 март 2011 (МИА) - Уганда е подготвена да му даде политички азил на либискиот лидер Моамер Гадафи, доколку тој тоа го побара од властите во Кампала, изјави портпаролот на угандскиот ...

План за излез на Гадафи од Либија

А1 - 29.03.2011

Обама и европските лидери Саркози, Камерон и Меркел се договорија дека Гадафи ја загубил легитимноста како лидер и нагласија дека треба да ја напушти власта.

Конференција за Либија во Лондон

BBC - 29.03.2011

Либиски герилци на патот меѓу Рас Лануф и Сирта Делегатите од дузина земји се собираат во Лондон на конференција за иднината на Либија.

Конференција во Лондон за иднината на Либија

Телма - 29.03.2011

Министри за надворешни работи и високи претставници на околу 40 земји и меѓународни организации се собраа денеска во Лондон за да расправаат за иднината на „нова“ Либија по соборувањето на режимот на ...

Амнести Интернешнл: Либиските власти апсат и киднапираат новинари

Канал5 - 29.03.2011

Либиските власти апсат блогери, новинари, па дури и малолетни демонстранти, во обидот да го задушат бунтот во Либија, соопшти Амнести Интернешенел, цитирана од американските медиуми.

Гадафи треба да ја напушти власта

Алсат-М - 29.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози, британскиот премиер Дејвид Камерон и германскиот канцелар Ангела Меркел вчера постигнаа согласност дека либискиот лидер ...

Во Лондон ќе се говори за иднината на Либија

Deutsche Welle - 29.03.2011

Меѓународната заедница денеска (20.03.2011) ќе ги разгледува можностите за Либија без Моамер ел Гадафи. Пред конференцијата во Лондон, американскиот претседател Обама повика со сите сретства да се ...

Гадафи: „стоп за варварските и фашистички напади врз Либија“

Телма - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ...

ВИДЕО: Синот на Гадафи сепак е жив?

Канал5 - 29.03.2011

Либиската телевизија објави снимка на која наводно е синот на Гафади, Хамис Гадафи, за кој се сметаше дека загина на почетокот на месецот.

Свет - Бунтовниците му се приближуваат на Гадафи

Вест - 29.03.2011

ЛИБИЈА, 29 март (АП) - Бунтовничките сили вчера со борба се пробија на чекор до Моамер Гадафи: градот Сирте, едно од клучните упоришта на владините сили кое го штити патот кон главниот град Триполи.

Бизнис барометар - Либиските бунтовници ќе извезуваат нафта во Катар

Вест - 29.03.2011

Членови на воздухопловните сили на Катар и на Франција подготвуваат авион "катар мираж 2.000" на грчката воздухопловна база Суда, на Крит, остров во Грција.

Бунтовниците во Либија напредуваат кон запад

Утрински - 29.03.2011

БИН ЏАВАД - Либиска бунтовничка армија напредува кон запад за повторно да ја преземе контролата врз неколку градови од силите на Моамер Гадафи, кои се бомбардирани од воздушните напади на западните ...

Гадафи бара крај на „варварските“ напади

Утрински - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ...

Светските лидери се собираат за поголем притисок врз Гадафи

Канал5 - 29.03.2011

Повеќе од 40 министри за надворешни работи и претставници на регионални групи ќе учествуваат на денешната конференција во Лондон ,заедно со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун,претседавачот со ...

Гадафи ја повика Kонтакт групата:Завршете ја варварската офанзива

Канал5 - 29.03.2011

Либијскиот лидер Моамер Гадафи ја повика Kонтакт групата која се состанува во Лондон да ја заврши „варварската офанзива“против неговата земја,споредувајќи ја со операциите на Хитлер во Европа.

Либија:Бунтовниците се повлекуваат

Алсат-М - 29.03.2011

Бунтовниците во источна Либија денеска мораа да се повлекуваат од своите позиции и да бегаат назад кон исток бидејќи се соочија со силен артилериски напад од тенкови и тешка артилерија од страна на ...

Се бараат долгорочни решенија за Либија

Deutsche Welle - 29.03.2011

На денешната (29.03) конференција во Лондон, претставниците на над 40 влади и меѓународни организации водат разговори околу иднината на Либија.

Меѓународната заедница бара решение за Либија

Deutsche Welle - 29.03.2011

Претставници од околу 40 земји, ОН, НАТО и Арапската лига денеска (29.03.11) во Лондон дебатираат околу иднината на Либија. Покрај политичките перспективи, станува збор и за хуманитарни проблеми.

Гадафи што побрзо да се откаже од власта

Алсат-М - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи треба веднаш да се откаже од власта и да и овозможи на Либија брзо да стапи на патот на мирољубивата транзиција кон демократијата, соопшти денеска високиот претставник ...

Кастро го повика Гадафи да се бори „до последен здив против фашистите“

Телма - 29.03.2011

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро (84), ја нарече денеска меѓународната воена акција во Либија „фашистичка војна“ и го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се бори „до последен здив“.

Меѓународна конференција за иднината на „нова“ Либија во Лондон

Алфа - 29.03.2011

Во Лондон денеска ќе се одржи конференцијата посветена на иднината на „нова“ Либија со учество на претставници на околу 40 земји и меѓународни организација.

Демантирани шпекулациите за смртта на синот а Гадафи

Курир - 29.03.2011

Светските агенции пренесуваат дека либиската државна телевизија во живо емитувала кадри на кои се гледа како маж, што многу личи на 32-годишниот Хамис, синот на полковник Моамер Гадафи, ги поздравува ...

Гадафи бара ставање крај на „варварските“ напади врз Либија

МРТ - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ...

Гадафи треба да застане пред суд, смета либијската опозиција

Р.С.Европа - 29.03.2011

На Муамар Гадафи треба да му се суди за злосторства против човештвото и не треба да му биде овозможен егзил, изјави денеска Шамисидин Абдуломах, портпарол на опозицискиот Либијски традиционален ...

Властите во Триполи обвинуваат за воздушни напади врз цивилни и воени објекти

МРТ - 29.03.2011

Авијацијата на коалицијата на западните сили изврши напади врз цивилни и воени објекти во либискиот град Сурман, кој се наоѓа на 70 километри западно од Триполи.

Либиските власти киднапираат опоненти на Гадафи, соопшти Амнести интернешенел

МРТ - 29.03.2011

Либиските власти апсат блогери, новинари, па дури и малолетни демонстранти, во обидот да го задушат бунтот во Либија, соопшти Амнести интернешенел, цитирана од американските медиуми.

Фидел Кастро: Воената акција во Либија „фашистичка војна“

Press24 - 29.03.2011

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро (84), ја нарече денеска меѓународната воена акција во Либија „фашистичка војна“ и го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се бори „до последен здив“.

Силите на Гадафи ги потиснале бунтовниците кон градот Бин Џавад

МРТ - 29.03.2011

- Силите лојални на Моамер Гадафи со тешко оружје ги бомбардираа позициите на опозициските борци на патот источно од родниот град на либискиот лидер Сирт и ги притиснаа кон градот Бин Џавад, соопшија ...

Вилијам Хејг: Не е моја работа да се грижам за Гадафи

Курир - 29.03.2011

Британскиот шеф на дипломатијата Вилијам Хејг денес излезе со изјава дека не е негова работа да му избира земја во која би можел да замине Моамер Гадафи во егзил.

Средба на Вилијам Хејг со лидерот на „привремената власт“ на Либија

МРТ - 29.03.2011

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг се сретна и разговараше изутрината во Лондон, со лидерот на либиската опозиција и на „привремената нова власт“ во земјата Махмуд Џабрил.

Западот бара заминување на Гадафи

Форум - 29.03.2011

Меѓународната заедница, која денеска се собра на конференција во Лондон, одлучна е во намерите либискиот водач Моамер ел-Гадафи да си замине од власта Од конференцијата е порачано дека со воздушните ...

Либиските бунтовници признаа дека се членови на Ал Каеда

Нетпрес - 29.03.2011

Еден од командантите на либиските бунтовници, кои се борат против режимот на Моамер Гадафи, во изјава за италијански медиуми признал дека тој и неговите соборци се членови на терористичката мрежа “Ал ...

Видео: Гадафи со сите расположливи средства го брани родниот град

Курир - 29.03.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи го спречија напредувањето на опозициските сили кон градот Сирт. Тие со тешко оружје ги бомбардираа позициите на опозициските борци, источно од родниот град на ...

Клинтон: Нападите врз Либија ќе продолжат

Р.С.Европа - 29.03.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Лондон изјави дека ќе продолжат воздушните напади против силите на либијскиот лидер Муамар Гадафи, се` додека не се задоволат барањата на ...

Фидел Кастро - Војната во Либија е „фашистичка“

Inpress - 29.03.2011

Хавана, 29. март 2011 (ИНПРЕС) Кубанскиот лидер Фидел Кастро ја критикуваше „фашистичката војна" на НАТО во Либија и го повика Моамер Гадафи „да се бори до последен здив", пренесе АФП.

Либиската државна телевизија прикажа најнови кадри од Хамис Гадафи

МРТ - 29.03.2011

Либиската државна телевизија денеска во живо емитуваше кадри на кои се гледа како маж, што многу личи на 32-годишниот Хамис, синот на полковник Моамер Гадафи, ги поздравува поддржувачите пред ...

Отворена лондонската конференција за иднината на Либија

Курир - 29.03.2011

Министри за надворешни работи и високи претставници на околу 40 земји и меѓународни организации се собраа денеска во Лондон за да расправаат за иднината на „нова“ Либија по соборувањето на режимот на ...

Фидел Кастро: Гадафи да се бори до последна капка крв

Курир - 29.03.2011

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро, денес ја нарече меѓународната воена акција во Либија „фашистичка војна“ и го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се бори „до последен здив“.

Ал Каеда во либиската опозиција?

Press24 - 29.03.2011

Разузнавачките податоци покажаа дека во редовите на либиската опозиција има траги на присуство на Ал Каеда и Хезболах, но подетални слики за нив се уште нема, изјави денеска адмиралот Џејмс ...

На конференцијата во Лондон договорено продолжување на интервенцијата во Либија

Сител - 29.03.2011

Меѓународните сојузници кои учествуваат во Лондон на конференцијата за Либија се согласија денеска да продолжат со воената мисија се додека либискиот лидер Моамер Гадафи не ги исполни сите услови од ...

Западот бара заминување на Гадафи

Кајгана - 29.03.2011

Меѓународната заедница, која денеска се собра на конференција во Лондон, одлучна е во намерите либискиот водач Моамер ел-Гадафи да си замине од власта.

Франција испрати амбасадор во Бенгази

Форум - 29.03.2011

Франција именува дипломат од кариера, кој зборува арапски, за амбасадор во главното упориште на бунтовниците во либискиот град Бенгази, пренесува агенцијата АFP, повикувајќи на неименуван извор ...

НАТО: Mеѓу либиските бунтовници можно е да има луѓе на Ал Каеда

Форум - 29.03.2011

Меѓу бунтовничките сили кои се борат за соборување на режимот на Моамер ел-Гадафи во Либија, може да се инфилтрирани и терористи од меѓународната терористичка мрежа Ал Каеда и од либанското шиитско ...

Либиската државна телевизија прикажа најнови кадри од Хамис Гадафи

Сител - 29.03.2011

Либиската државна телевизија денеска во живо емитуваше кадри на кои се гледа како маж, што многу личи на 32-годишниот Хамис, синот на полковник Моамер Гадафи, ги поздравува поддржувачите пред ...

Лондон и Вашингтон можеби ќе му дозволат на Гадафи да ја напушти Либија

МРТ - 29.03.2011

Велика Британија и САД ја „разгледуваат можноста“ да му се дозволи на полковникот Моамер Гадафи „излез за напуштање на Либија“ и за заминување некаде во егзил, тврди „Тајмс“.

Бунтовниците планираат да му судат на Гадафи по победата

МРТ - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе биде изнесен пред судот во Либија по победата на опозициските сили, изјави претставникот на бунтовничкиот Национален либиски совет Мустафа Абдел Џалил.

Бунтовниците ќе му судат на Гадафи по победата

Кирилица - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе биде изнесен пред судот во Либија по победата на опозициските сили, изјави претставникот на бунтовничкиот Национален либиски совет Мустафа Абдел Џалил - По победата ...

Бунтовниците планираат да му судат на Гадафи по победата

Сител - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе биде изнесен пред судот во Либија по победата на опозициските сили, изјави претставникот на бунтовничкиот Национален либиски совет Мустафа Абдел Џалил.

Обама: запрена воената кампања на Гадафи

Р.С.Европа - 29.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи е тешко ослабен и оти неговата воена кампања против бунтовничките сили е запрена од меѓународната коалиција која ја ...

Состанок на Контакт групата за Либија во Лондон

Р.С.Европа - 29.03.2011

Денеска во Лондон ќе биде одржан првиот состанок на Контакт групата за Либија, на кој министрите за надворешни работи на 40 земји ќе го разгледаат текот на воената операција во оваа земја.

Во Лондон 40 земји ќе одлучуваат за иднината на Либија

Курир - 29.03.2011

Денес во Лондон ќе се одржи меѓународна конференција на која ќе учествуваат на околу 40 земји и меѓународни организација, кoи што ќе одлучуваат за иднината на „нова“ Либија.

Прв состанок на Контакт групата за Либија

Кајгана - 29.03.2011

Прв состанок на Контакт групата за Либија, на кој шефовите на дипломатиите на 40 земји ќе го разгледаат текот на операцијата во таа земја и ситуацијата по заминувањето од власт на либискиот лидер ...

Меѓународна конференција за иднината на „нова“ Либија во Лондон

Сител - 29.03.2011

Во Лондон денеска ќе се одржи конференцијата посветена на иднината на „нова“ Либија со учество на претставници на околу 40 земји и меѓународни организација.

САД наскоро ќе испратат свој пратеник во Либија

МРТ - 29.03.2011

САД наскоро ќе испратат свој пратеник во Либија за да се состане со лидерите на бунтовниците, кои се борат против силите, лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави претставник на американската ...

Властите во Триполи обвинуваат за воздушни напади врз цивилни

Алфа - 29.03.2011

Авијацијата на коалицијата на западните сили изврши напади врз цивилни и воени објекти во либискиот град Сурман, кој се наоѓа на 70 километри западно од Триполи.

Обама: Либија нема да стане втор Ирак

Нетпрес - 29.03.2011

Додека траат борбите во Триполи меѓу силите на Моамер Гадафи и бунтовниците, светот се подготвува за денешнатa конференција во Лондон за ситуацијата во Либија.

Бунтовниците ќе му судат на Гадафи

Press24 - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе биде изнесен пред судот во Либија по победата на опозициските сили, изјави претставникот на бунтовничкиот Национален либиски совет Мустафа Абдел Џалил.

Лондон и Вашингтон можеби ќе му дозволат на Гадафи да ја напушти Либија

Алфа - 29.03.2011

Велика Британија и САД ја „разгледуваат можноста“ да му се дозволи на полковникот Моамер Гадафи „излез за напуштање на Либија“ и за заминување некаде во егзил, тврди „Тајмс“.

Либиските власти киднапираат опоненти на Гадафи, соопшти Амнести интернешенел

Сител - 29.03.2011

Либиските власти апсат блогери, новинари, па дури и малолетни демонстранти, во обидот да го задушат бунтот во Либија, соопшти Амнести интернешенел, цитирана од американските медиуми.

Обама и европските лидери постигнаа согласност

МРТ - 29.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози, британскиот премиер Дејвид Камерон и германскиот канцелар Ангела Меркел вчера постигнаа согласност дека либискиот лидер ...

Коалиционите сили во Либија фрлаат пропагандни летоци за прекин на војната

Нетпрес - 29.03.2011

Меѓународните коалициони сили, освен оружје, користат и зборови во обидот да го ослабнат либискиот лидер Моамер Гадафи. Тие, како што објавува АП, користат американски пропаганден авион за ...

„Не ги слушајте наредбите на Гадафи, оставете го оружјето и одете дома“

Press24 - 29.03.2011

Меѓународните коалициски сили фрлаат летоци наменети за силите лојални на либискиот лидер. Гадафи побара сопирање на „варварската“ интервенција.

АИ ги обвини силите на Гадафи за исчезнување луѓе

Р.С.Европа - 29.03.2011

Амнести Интернешнал ги обвини силите на либискиот лидер Момаер Гадафи дека спроведуваат организирана кампања на присилно исчезнување на луѓе во обид да ја скршат опозицијата во земјата.

Гадафи: Оставете им ја Либија на Либијците

Курир - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ситуацијата во Либија, побара денеска ставање крај на меѓународната воена ...

Гадафи повикува на прекин на странската интервенција

Р.С.Европа - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска ја повика Контакт групата пред нејзиниот состанок во Лондон да ја прекине, како што изјави, варварската и неправедна офанзива против неговата земја.

Должност на Западот е да ги заштити Арапите

Окно - 29.03.2011

Во 2003 г. тогашниот француски претседател Жак Ширак беше најгласниот противник на планираната американска инвазија на Ирак со кој владееше Садам Хусеин.

Видео: Синот на Гадафи „стана од мртвите“

Курир - 29.03.2011

Либиската телевизија во живо го прикажа Хамис, синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, за кој медиумите тврдеа дека е мртов.

Гадафи бара ставање крај на „варварските“ напади врз Либија

Алфа - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ...

Прв состанок на Контакт групата за Либија

Точка - 29.03.2011

Прв состанок на Контакт групата за Либија, на кој шефовите на дипломатиите на 40 земји ќе го разгледаат текот на операцијата во таа земја и ситуацијата по заминувањето од власт на либискиот лидер ...

Започнува меѓународна конференција за судбината на Либија

Канал 77 - 29.03.2011

Денес во Лондон ќе се одржи меѓународна конференција на која ќе учествуваат околу 40 земји и меѓународни организации, кои што ќе одлучуваат за иднината на „нова” Либија.

Гадафи бара Либија да се остави на Либијците

Канал 77 - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон одржуваат конференција за ситуацијата во Либија, побара денеска ставање крај на меѓународната воена ...

Светските сили се договориле: Гадафи мора да си замине!

Точка - 29.03.2011

Меѓународната заедница, која денеска се собра на конференција во Лондон, одлучна е во намерите либискиот водач Моамер ел-Гадафи да си замине од власта.

Коалиционите сили во Либија фрлаат пропагандни летоци за прекин на војната

Точка - 29.03.2011

Меѓународните коалициони сили, освен оружје, користат и зборови во обидот да го ослабнат либискиот лидер Моамер Гадафи. Тие, како што објавува АП, користат американски пропаганден авион за ...

Се отвора капиџик за излез на Гадафи

Вечер Прес - 29.03.2011

Велика Британија и САД ја "разгледуваат можноста" да му се дозволи на полковникот Моамер Гадафи излез за напуштање на Либија" и заминување некаде во егзил, тврди "Тајмс".

Либиските бунтовници признаа дека се членови на Ал Каеда

Точка - 29.03.2011

Еден од командантите на либиските бунтовници, кои се борат против режимот на Моамер Гадафи, во изјава за италијански медиуми признал дека тој и неговите соборци се членови на терористичката мрежа “Ал ...

Обама: Либија нема да стане втор Ирак

Точка - 29.03.2011

Додека траат борбите во Триполи меѓу силите на Моамер Гадафи и бунтовниците, светот се подготвува за денешнатa конференција во Лондон за ситуацијата во Либија.

Гадафи: Прекинете ја варварската офанзива

Точка - 29.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска, неколку часа пред почетокот на нејзиниот состанок во Лондон, ја повика „контактната група“ за Либија да ја прекине „варварската офанзива“ против неговата земја, ...

РУСИЈА: Не заземајте страна во Либија

Н.Македонија - 29.03.2011

Коалицијата тврди дека ги штити цивилите, а всушност со воздушните напади им помага на бунтовниците да го соборат Гадафи.

Конференција во Лондон – Гадафи треба да ја напушти Либија

eReporter - 29.03.2011

На конференцијата за Либија одржана денеска во Лондон „едногласно“ е постигнат консензус „Гадафи веднаш да ја напушти Либија“, изјави шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини, нагласувајќи ...

Разговори во Лондон: Подготовка на терен за Либија по Гадафи

eReporter - 29.03.2011

Зајакнување на меѓународната коалиција и подготовка на политички терен за Либија по Гадафи се целите на првиот состанок на Контакт групата за Либија што денеска се одржува во Лондон.

Крај на „варварските“ напади врз Либија

Идивиди - 29.03.2011

Триполи, 29 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи побара денеска ставање крај на меѓународната воена интервенција во Либија, во писмо упатено до светските сили, кои денеска во Лондон ...

Не сум мртов!

Идивиди - 29.03.2011

Каиро, 29 март 2011 (МИА) - Либиската државна телевизија денеска во живо емитуваше кадри на кои се гледа како маж, што многу личи на 32-годишниот Хамис, синот на полковник Моамер Гадафи, ги ...

Погоден родниот град на Гадафи

BBC - 28.03.2011

Борбен авион од типот „Рафал“ се враќа од акција над Либија на пистата на францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ Новинарите во либискиот града Сирта велат дека тој е се’ уште во владини раце и ...

Либиските бунтовници маршираат кон запад

Дневник - 28.03.2011

Либиските бунтовници вчера ги потиснаа силите на Моамер Гадафи од стратегискиот град Аџдабија, без отпор ја презедоа контролата врз Брега и го зазедоа Рас Лануф, еден од најважните либиски нафтени ...

Да нема фатална драма на изборите

Дневник - 28.03.2011

Жана П. Божиновска Наш известувач од Париз Крај на Гадафи Франција се впушти во војна со Либија и го предводи нападот против Гадафи, но засега без дефинирана команда.

Либиските бунтовници го заземаа градот Сирт

Алсат-М - 28.03.2011

Либиските бунтовници го заземаа градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи, соопшти нивниот портпарол. - Потврдено е дека Сирт паднал во рацете на продемократските сили, изјави Шамсидин Абдулмолах.

Италија изготвува план за Либија

Утрински - 28.03.2011

РИМ - Италија ќе предложи таа и Германија да поддржат заеднички план за Либија што предвидува прекин на огнот, хуманитарен коридор и егзил за либискиот лидер Моамер ел Гадафи, изјави министерот за ...

Либиските бунтовници презедоа клучен град од Гадафи

Утрински - 28.03.2011

АЏДАБИЈА - Либиските бунтовници, поддржани од коалициските воздушни напади, го презедоа стратегискиот град Аџдабија, сигнализирајќи дека текот на настаните, можеби, се врти против силите на Моамер ...

Тешко се следат парите на Гадафи

Утрински - 28.03.2011

ВИЕНА - Следењето и замрзнувањето на средствата поврзани со режимот на Гадафи е макотрпна задача и за нивно откривање, можеби, ќе бидат потребни години, изјави вчера претседателот на Австриската ...

Саркози оди во војна

Утрински - 28.03.2011

ИВо 2003 година Франција, во времето на Жак Ширак, ја презеде водечката улога во спротивставувањето на планираната инвазија на Америка врз Ирак на Садам Хусеин.

Свет - Борци на Ал Каеда во првите борбени линии

Вест - 28.03.2011

ЛИБИЈА, 28 март (АП) - Командантот на либиските бунтовници Абдел Хаким ал-Хасиди признава дека неговите борци имаат врски со терористичката мрежа на Ал Каеда.

Свет - Гадафи се повеќе губи територии

Време - 28.03.2011

Либиските бунтовници во борбата со приврзаниците на полковникот Моамер Гадафи успеаја да ослободат уште два града, меѓу кои е и Брега.

Ердоган: Турската војска влегува во Бенгази

Алсат-М - 28.03.2011

Либиските бунтовници тврдат дека го зазеле градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи. Нивен портпарол изјави дека наишле на слаб отпор од страна на силите лојални на владетелот.

Ердоган: Турската војска влегува во Бенгази

Утрински - 28.03.2011

Либиските бунтовници тврдат дека го зазеле градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи. Нивен портпарол изјави дека наишле на слаб отпор од страна на силите лојални на владетелот.

Бунтовниците го зазедоа родниот град на Гадафи

Канал5 - 28.03.2011

Турција предлага да посредува за примирје во Либија, пишува весникот „Гардијан“. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди дека конфликтот што трае во Либија може земјата да ја претвори во „втор ...

За Русија интервенцијата претставува мешање во граѓанска војна

Телма - 28.03.2011

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров остро ги нападна земјите од НАТО кои учествуваат во воената интервенција врз Либија.

Судир меѓу силите на Гадафи и бунтовниците во западот на Либија

Р.С.Европа - 28.03.2011

Походот на либијските бунтовници во западниот дел на земјата денеска бил спречен од дефанзива на силите лојални на лидерот Муамар Гадафи, кои отвориле оган врз конвојот на приврзаниците на ...

Силите на Гадафи извршиле ракетен напад врз градот Зинтан

Сител - 28.03.2011

Војската на Моамер Гадафи изврши рекетен напад на градот Зинтан на границата со Тунис, информираа претставници на бунтовниците.

Воздушни удари врз Триполи, Гадафи ја напаѓа Мисрата

МРТ - 28.03.2011

Истрели на противвоздушната одбрана на либиската престолнина Триполи и експлозии на бомби одекнувале во неделата навечер, јавува АFP.

Бомбардирана Мисрата, бунтовниците напредуваат кон запад

МРТ - 28.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го бомбардираа западниот град Мисрата, а медиумите објавија дека неколку лица загинале во воздушните напади на меѓународните коалициски сили врз ...

Воздушни удари врз Триполи, Гадфи ја напаѓа Мисрата

Форум - 28.03.2011

Истрели на противвоздушната одбрана на либиската престолнина Триполи и експлозии на бомбиодекнувале во неделата навечер, јавува АFP Очевидци потврдиле дека вовоздушниот напад на авионите на западната ...

Бунтовниците го завземаа родното место на Гадафи

Курир - 28.03.2011

Портпаролот на либиските бунтовници соопшти дека е го завземале градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи. - Потврдено е дека Сирт паднал во рацете на продемократските сили, изјави Шамсидин ...

Бунтовницито го освоија Сирт - родното место на Гадафи

Алфа - 28.03.2011

Либиските бунтовници го заземаа градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи, соопшти нивниот портпарол Шамсидин Абдулмолах.

Либиските бунтовници тврдат дека го презеле градот Сирт

Нетпрес - 28.03.2011

Либиските бунтовници тврдат дека ја презеле контролата во Сирт, родниот град на Моамер Гадафи. Шамси Абдул Молах, портпарол на опозициското Национално собрание изјавил за “Ал Џезеира“ дека ...

Како се уништуваат целите на Гадафи - Британските ловци во акција (Видео)

Inpress - 28.03.2011

Триполи, 28. март 2011 (ИНПРЕС) Воздушните напади на коалициските сили против објектите и војската лојална на Моамер Гадафи продолжија и за време на викендот.

Русија со нови критики за странската воена интервенција во Либија

Р.С.Европа - 28.03.2011

Русија смета дека нападите врз силите на либијскиот лидер Муамар Гадафи се исти како интервенциите при граѓанска војна. Рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров изјави дека резолуцијата на ...

Либиските бунтовници го заземаа градот Сирт

Сител - 28.03.2011

Либиските бунтовници го заземаа градот Сирт, родното место на Моамер Гадафи, соопшти нивниот портпарол. - Потврдено е дека Сирт паднал во рацете на продемократските сили, изјави Шамсидин Абдулмолах.

Либијските бунтовници напредуваат кон истокот на земјата

Р.С.Европа - 28.03.2011

Силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се повлекуваат од клучни позиции во Либија, додека бунтовниците, користејки ја предноста која ја добија од воздушните напади на меѓународната коалиција, ...

Погрешно се перцепира Резолуцијата на ОН за Либија

Курир - 28.03.2011

Резолуцијата која беше донесена од страна на Советот за безбедност на ОН за Либија исклучиво дава мандат само за заштита на цивилите во Либија, а не воено да се поддржат бунтовниците, кои настојуваат ...

Девет силни експлозии го потресоа либискиот град Сирт

МРТ - 28.03.2011

Девет силни експлозии утринава го потресоа градот Сирт, родниот град на Моамер Гадафи, соопштија француските медиуми. Претходно денеска агенциите јавија дека Сирт е преземен од бунтовниците, ...

Бунтовниците во Либија напредуваат кон запад

Кирилица - 28.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска го бомбардираа западниот град Мисрата, а медиумите објавија дека неколку лица загинале во воздушните напади на меѓународните коалициски сили врз ...

Видео: Продолжуваат нападите врз Гадафи

Курир - 28.03.2011

Продолжуваат воздушните напади на силите лојални на Моамер Гадафи. Денес беа прикажани видео снимки за бомбашките напади кои неодамна ги изведоа британските борбени авиони, околу градовите Мисрата и ...

Гадафи стапил во контакт со шпанската Влада

Курир - 28.03.2011

Моамер Гадафи, лидерот на Либија заедно со членовите на неговиот режим неколку пати се обиделе да се поврзат со шпанските власти по избувнувањето на конфликтот во Либија, меѓутоа властите во Мадрид ...

Видео: Русија се противи на НАТО интервенцијата

Курир - 28.03.2011

Отакако пред извесно време интервенцијата на западните земји против силите лојални на Моамер Гадафи беше критикувана од рускиот премиер Владимир Путин, денес критики упати и рускиот министер за ...

Силите на Гадафи ја сопреа офанзивата на опозицијата во Сирт

Inpress - 28.03.2011

Бин Џауад, 28. март 2011 (ИНПРЕС) Офанзивата на либиската опозиција на запад кон Триполи беше запрена од војниците на Моамер Гадафи на околу 140 километри источно од родниот град на Гадафи - Сирт, ...

Бунтовниците се движат кон родниот град на Гадафи

Канал 77 - 28.03.2011

Помогнати од сојузничките сили, либиските бунтовници напредуват кон градовите кои се сметаат за упоришта на режимот на Гадафи.

Воздушни удари врз Триполи, Гадафи ја напаѓа Мисрата

Точка - 28.03.2011

Истрели на противвоздушната одбрана на либиската престолнина Триполи и експлозии на бомби одекнувале во неделата навечер, јавува АFP.

Војнa во Либија

Точка - 28.03.2011

Западните сили, особено САД, се исклучително подготвени за првичните фази од воената интервенција. Проблемите доаѓаат потоа: дали ќе биде потребна и копнена инвазија и окупација и кој би ги спровел и ...

По серии експлозии, во Сирт мирно

Точка - 28.03.2011

По серии на експлозии во родниот град на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сирт, денеска е мирно. Агенцијата Франс прес пренесува дека над градот, чии улици се пусти, не се слуша надлетување на авиони, ...

Падот на "бесното куче" Гадафи може да го разбуди "бесниот змеј" на радикалниот ислам

Вечер Прес - 28.03.2011

Договорот на лидерите на земјите членки на НАТО да ја преземат целосно командата врз воените операции во Либија, веднаш стапи на сила соопшти генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмунсен ...

Акцијата во Либија - бесцелна војна?

Н.Македонија - 28.03.2011

Останува отворено прашањето дали мисијата ги заштитува цивилите или придонесува за промена на режимот на Гадафи, кој продолжува со нападите врз бунтовниците Речиси десет дена од почетокот на воените ...

Гадафи се обидел да се поврзе со шпанската Влада

Идивиди - 28.03.2011

Мадрид, 28 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи и членовите на неговиот режим неколку пати се обидоа да се поврзат со шпанската Влада по избувнувањето на конфликтот во Либија, меѓутоа ...

Можно е ново Локерби

Идивиди - 28.03.2011

Лондон, 26 март 2011 (МИА) - Велика Британија има интерес да се тргне од власт либискиот лидер полковник Моамер Гадафи и да бара одмазда, изјави денеска британскиот министер за правда Кенет Кларк.