TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО ќе ги разоружува албанските екстремисти

Дневник - 16.06.2001

СЕВЕРНОАТЛАНТСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ДО ВТОРНИК Ангажманот на војската во демилитаризацијата и амнестијата ќе се одвива под знакот на НАТО, а не како билатерален договор меѓу Македонија и земјите-членки што ќе учествуваат во операцијата Идната недела Северноатлантската алијанса ќе одлучи на ...

Стапица на патот кон траен мир

Дневник - 16.06.2001

коментар, Георги Барбаровски Сега, кога е направена политичка рамка за крајот на војната, кога планот на претседателот Борис Трајковски станува стожер околу кој се вртат и прекинот на огнот, и политичкиот дијалог, и процесот на разоружување, и поддршката од ЕУ и НАТО, Македонија мора јасно и ...

НАТО се подготвува за интервенција во Македонија

Дневник - 16.06.2001

СПОРЕД БРИТАНСКИОТ ПЕЧАТ НАТО се подготвува за воена интервенција во Македонија и покрај засега официјално недефинираниот став, пишуваа вчера британските весници во своите коментари во врска со случувањата во земјава, пренесува МИА.

НАТО ќе разоружува, но можеби не само тоа

Дневник - 15.06.2001

ЗАЛОЖБИ ЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА АЛИЈАНСАТА ВО МАКЕДОНИЈА Војската на НАТО во Македонија не смее да биде сила на разграничување меѓу страните во конфликт, туку сила за разоружување, изјави за "Дневник" министерот за одбрана Владо Бучковски Македонија не е за воена интервенција на НАТО, туку од Алијансата ...

Во Брисел средба на земјите членки на НАТО

А1 - 13.06.2001

Во седиштето на НАТО во Брисел се одржува средба на највисоко ниво на земјите членки на алијансата, на која присуствува и американскиот претсдател Џорџ Буш. Една од темите на разговорите е безбедносната ситуација во Македонија.

Средба на амбасадорите на земјите членки на НАТО

А1 - 11.06.2001

Амбасадорите на земји членки на НАТО во Македонија денеска се сретнаа во грчката канцеларија за врски во Скопје. Амбасадорот на НАТО за Македонија Ханс Јорг Ајф по средбата изјави дека била разгледувана безбедносната состојба во Македонија.