TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп во првото постизборно интервју не го признава поразот (ВИДЕО)

Канал5 - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го даде своето прво интервју во живо од изборите на 3 ноември за Фокс Бизнис Њуз и ги повтори неоснованите обвинувања за изборни измами. Во телефонскиот разговор кој траел околу 45 минути, Трамп и 'рече на ...

Џо Бајден во болница: Се повредил додека си играл со кучето

ТВ21 - 29.11.2020

Изборниот штаб на демократот соопшти дека новиот американски претседател Џо Бајден се здобил со полесна повреда, откако се лизнал и во падот ја повредил ногата. Од таму додаваат дека го искривил зглобот додека си играл со своето куче и се очекува ...

Трамп претрпе нов пораз, отфрлена последната тужба во Пенсилванија

Фокус - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Трамп претрпе нов пораз, отфрлена последната тужба во Пенсилванија

24 Вести - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Фокус - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

ТВ21 - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Берни Сандерс: Ако не ја вратиме работничката класа, нè чека нов Трамп

Оff.net - 29.11.2020

Демократите можат да здивнат но само привремено. Ако не покаѓаѕт храброст да им застанат на опашката на Волстрит и моќните индустриски комплекси, на следните избори ќе изгубат дополнителни милиони гласови од работниците кои и натаму во ликови како ...

Трамп претрпе нов пораз, овој пат на судот во Пенсилванија

МКД - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Трамп: Ќе биде тешко измамата да се докаже пред Врховниот суд

Макфакс - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека можеби ќе биде тешко пред Врховниот суд да ги изнесе своите тврдења за изборни измами. Тој изрази сомнеж во својата правна стратегија, а надежите дека ќе го сврти изборниот резултат во своја ...

Трамп претрпе нов пораз

Press24 - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Поради „придонесот за Косово“ Албанците му изградија споменик на синот на Џо Бајден во близина на базата Бондстил!

Во Центар - 29.11.2020

Денес на патот од Гњилане до Урошевац беше откриен споменик на Џозеф Р. Боу Бајден Трети, починатиот син на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, пишуваат Репортери. Градоначалникот на Гњилане, Лутфи Хазири, на чија иницијатива беше подигнат ...

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Независен - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Џо Бајден брутално се пресметува со Трамп и републиканците: Планира да подели 11 милиони државјанства на мигранти ...

Во Центар - 29.11.2020

Белите Американци ќе бидат малцинство на населението во САД до 2045 година. Џо Бајден вети дека околу 11 милиони илегални мигранти ќе добијат американско државјанство. Политичарот има намера да ги укине строгите мерки наметнати од Доналд Трамп во ...

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

А1 On - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп песимист дека ќе докаже изборна измама, но ќе продолжи да се бори

Слободен Печат - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

Макфакс - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

+инфо - 29.11.2020

Тој изрази сомнеж во својата правна стратегија, а се помали се и надежите дека ќе може да да направи пресврт во изборниот резултат, јавија британските медиуми. Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко ...

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

24Инфо - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

Точка - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

MTM - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп претрпе нов пораз, овој пат на судот во Пенсилванија

Курир - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Либертас - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Џо Бајден во болница: Се повредил додека си играл со кучето

24Инфо - 29.11.2020

Изборниот штаб на демократот соопшти дека новиот американски претседател Џо Бајден се здобил со полесна повреда, откако се лизнал и во падот ја повредил ногата. Oфицијални лица велат дека Бајден вчера го искривил зглобот додека си играл со своето ...

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Опсервер - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

24Инфо - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп претрпе нов пораз

Република - 29.11.2020

Врховниот суд на американската држава Пенсилванија отфрли уште еден правен обид на таборот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја оспори победата на противникот Џо Бајден во таа сојузна држава.

Трамп: Ќе биде тешко измамата да се докаже пред Врховниот суд

Опсервер - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека можеби ќе биде тешко пред Врховниот суд да ги изнесе своите тврдења за изборни измами. Тој изрази сомнеж во својата правна стратегија, а надежите дека ќе го сврти изборниот резултат во своја ...

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Вечер Прес - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп: Ќе биде тешко измамата да се докаже пред Врховниот суд

MTM - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека можеби ќе биде тешко пред Врховниот суд да ги изнесе своите тврдења за изборни измами. Тој изрази сомнеж во својата правна стратегија, а надежите дека ќе го сврти изборниот резултат во своја ...

Трамп даде интервју во живо во кое не го признава поразот на изборите

Република - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју во живо за „Фокс Бизнис Њуз“, при што ги повтори обвинувања за изборни измами. Во телефонскиот разговор, во траење од околу 45 минути, Трамп и вели на водителката на „Фокс“, Марија Бартиромо, дека ...

ТРАМП ПОЛЕКА СЕ ОТКАЖУВА: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

Денешен - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

Опсервер - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп: Ќе биде тешко измамата да се докаже пред Врховниот суд

Вечер - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека можеби ќе биде тешко пред Врховниот суд да ги изнесе своите тврдења за изборни измами. Тој изрази сомнеж во својата правна стратегија, а надежите дека ќе го сврти изборниот резултат во своја ...

Трамп тврди дека има голем број на нелегални гласови

Вечер - 29.11.2020

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин. Тој додаде дека случајот во тој поглед ќе биде покренат откако ќе заврши пребројувањето на гласовите.

Трамп ќе се кандидира за претседателските во 2024 година!?

Expres - 29.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува да објави дека ќе се кандидира за претседателските избори во 2024 година, доколку официјално биде потврдена победата на Џо Бајден на општите избори на 3 ноември.

Трамп: Ќе биде тешко да се дојде до Врховниот суд и да се докаже измамата

MakPress - 29.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека за него можеби ќе биде тешко да ги изнесе обвинувањата пред Врховниот суд за изборна измама за време на претседателските избори на 3 ноември.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Фокус - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Трамп: Од никаде се појавија 1.126.940 гласови

Канал5 - 28.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп повтори дека резултатите од изборите во Пенсилванија биле наместени и дека тој победил. Тој нагласи дека откако Федералниот апелационен суд го отфрли обидот на неговиот изборен штаб повторно да ја отвори тужбата со ...

Апелацискиот суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Сител - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Уште еден неуспех на Трам да ги оспори изборите: Апелацискиот суд во Пенсилванија му ги одби барањата

360 степени - 28.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се соочи со уште еден неуспех во обидот да го оспори изборниот резултат во една од клучните држави, Пенсилванија. Апелацискиот суд во оваа сојузна држава ја одби неговата жалба со која барање да се спречи ...

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

А1 On - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

ФОТО: Косово му подигна и споменик на Бо, починатиот син на Џо Бајден

Слободен Печат - 28.11.2020

На патот Гњилане – Урошевац денеска е откриен споменик на Џозеф Р. Бо Бајден III, починатиот син на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден, објави „Репортери“. На свечената церемонија градоначалникот на Гњилане, Љутфи Хазири, по чија иницијатива ...

Бајден доби уште гласови по пребројувањето во Висконсин, а него го плати Трамп

Независен - 28.11.2020

Кампањата на Трамп плати дури 3 милиони долари за пребројувањето и доби загуба во гласови Пребројувањето на гласовите во најголемиот округ во Висконсин, побарано од изборната кампања на претседателот Доналд Трамп, заврши во петокот со тоа што ...

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Независен - 28.11.2020

САД – Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Слободен Печат - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Трамп изгуби и по повторното броење на гласовите во Висконсин

Локално - 28.11.2020

Доналд Трамп побара повторно да се пребројат гласовите во округот Милвоки, најголемиот округ во сојузната држава Висконсин, каде загуби со 20.000 гласови од Џо Бајден. Пребројувањето заврши вчера и само ја потврди победата на Бајден.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Кумановски м. - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Вечер Прес - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Либертас - 28.11.2020

Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Опсервер - 28.11.2020

– Федералниот Апелациски суд во Филаделфија го отфрли барањето на тимот на американскиот претседател Доналд Трамп да се блокира прогласувањето на демократот Џо Бајден за победник на изборите во оваа сојузна држава.

Трамп кон новинар: Не ми се обраќај така, јас сум претседател на САД (видео)

Локално - 28.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа прес-конференција во Белата куќа, за време на која му одржал лекција на новинарот на Ројтерс, Џеф Мејсон, откако го притиснал со прашања за тоа дали ќе го признае Џо Бајден за претседател.

По победата на Бајден САД повторно ќе им подаде рака на старите сојузници

Акцент - 28.11.2020

Сигналот на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, за промената на целите на американската надворешна политика е добредојдена вест во Берлин, каде германските власти мака мачеа со царините во последните четири години.

Пребројувањето на гласовите оди на штета на Трамп

AKO - 28.11.2020

Повторното пребројување на гласови во некои региони на барање на актуелниот американски претседател оди на негова штета, објави Ројтерс. По завршеното пребројување во еден округ во Винкосин, Доналд Трамп доби 132 гласа помалку од Џо Бајден, па сега ...

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празнико

24 Вести - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Бајден и Балканот

Deutsche Welle - 27.11.2020

Во случајот на Македонија охрабрува ставот на Стејт департментот дека билатералните спорови меѓу земјите треба да се решаваат надвор од процесот на интегрирање и дека САД се разочарани што Бугарија го блокира процесот.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

ТВ21 - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп се разлути : Јас сум претседател на САД, не ми се обраќај така (ВИДЕО)

Канал5 - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се судри со новинарот на Ројтерс на денешната прес-конференција во Белата куќа. Новинарот Џеф Мејсон го праша Трамп дали ќе ја признае изборната победа на демократскиот кандидат Џо Бајден.

Судот во Пенсилванија го отфрли барањето на Трамп да не го прогласат Бајден за победник

Канал5 - 27.11.2020

Федералниот Апелациски суд денеска го одби барањето на штабот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја блокира објавата на демократот Џо Бајден за победник во таа сојузна држава. Судијата Стефанос Бибас, во име на тричлениот совет, рече дека ...

Трамп размислува за селидба од Белата куќа

Deutsche Welle - 27.11.2020

Доналд Трамп сѐуште не го признава изборниот пораз, но најави дека ќе се повлече од Белата куќа доколку Изборниот колегиум ја потврди победата на Џо Бајден. Речиси три недели по поразот на претседателските избори, републиканецот Доналд Трамп навести ...

Трамп: Доколку Бајден и официјални биде потврден за претседател ќе ја напуштам Белата куќа

Канал5 - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека доколку неговиот противник Џо Бајден формално биде признаен за нареден претседател на САД, тој ќе ја напушти Белата куќа. Електорите кои го формализираат победникот ќе се состанат на 14ти декември и ...

Трамп најави дека ќе ја напушти Белата куќа, Но нема да признае изборен пораз

Сакам да кажам - 27.11.2020

Доналд Трамп кажа дека ќе ја напушти Белата куќа доколку победата на Џо Бајден и формално биде потврдена од Изборниот колегиум. Тој досега одбиваше да признае пораз и им кажа на новинарите дека ќе му биде тешко да го направи тоа.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

ТВ21 - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

24 Вести - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Фокус - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп првпат јавно изјави: Ќе заминам од Белата куќа ако Изборниот колеџ гласа за Бајден

360 степени - 27.11.2020

Изборниот колеџ до средината на декември треба да гласа и до крајот на третата недела од декември членовите треба да пристигнат во Конгресот кој ги објавува на почетокот на јануари Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за ...

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

Сител - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

А1 On - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

+инфо - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ ја потврди победата на Бајден

МКД - 27.11.2020

Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори, објави Ројтерс. Инаугурацијата на Бајден за нов претседател на Соединетите Држави треба ...

Бајден и Балканот

+инфо - 27.11.2020

Враќањето на САД на Балканот благодарение на администрацијата на Бајден е неминовно. Доколку тоа враќање биде усогласено и партнерско, како што е нормално и за очекување, со ЕУ, тогаш не е наивно или неверојатно да се очекуваат брзи потези и ...

Совети од Обама се добредојдени, но Бајден ќе води свој мандат

Слободен Печат - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден уште пред да ја преземе функцијата мораше да одговори на шпекулациите дека ќе биде под огромно влијание на Барак Обама, на кого му беше потпретседател цели осум години. – Ова не е трет мандат на Обама.

Зошто Трамп се откажува од воените авиони со кои Америка ја нагледува Русија?

МКД - 27.11.2020

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп го искористи периодот меѓу изборите кои ги изгуби и инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден официјално да ги повлече САД од договорот Отворено небо.

Што ќе прави Доналд Трамп откако нема повеќе да биде претседател на САД?

Кајгана - 27.11.2020

Доналд Трамп ќе остане на власт до 20 јануари, кога ќе му ја предаде функцијата на неговиот наследник и ќе се приклучи на ексклузивниот клуб на поранешните американски претседатели. Па, што е следно за овој политички и деловен магнат? Во опциите ...

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски победил

+инфо - 27.11.2020

Трамп синоќа изјава дека ќе се повлече од функцијата ако колеџот на електори изгласа за демократот Џо Бајден. Веднаш потоа тој коментираше дека изборите во САД биле фалсификувани. Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека ...

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Слободен Печат - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Press24 - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

Почна трансферот на најмоќната функција во светот

Кајгана - 27.11.2020

Процесот на предавање на власта во САД конечно започна, иако Трамп не се откажува од оспорување на изборните резултати. Доналд Трамп сè уште нема признаено пораз од Џо Бајден на претседателските избори во САД, но тој прифати дека треба да започне ...

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

Независен - 27.11.2020

САД – Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Како да се порази десницата

Окно - 27.11.2020

Од двете страни на Атлантикот се води дискусија за исходот на претседателските избори во Америка и неговото значење за левицата ширум светот. Иако опасноста од преземање на власта од страна на Трамп сѐ уште не е помината, тоа е важна тема, зашто се ...

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа ако докаже дека законски ги добил гласовите

Макфакс - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил законски. „Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател само ако може да докаже дека ...

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

Слободен Печат - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа денес луто го „искара“ новинарот на Ројтерс, Џеф Мејсон, кој го бомбардираше со прашања дали ќе го признае ео Бајден за претседател.

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

А1 On - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа само ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

(Видео) Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

Макфакс - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. „Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Независен - 27.11.2020

САД – Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

ВИДЕО | Бајден со сопругата: За Денот на благодарноста многу маси ќе останат празни

Слободен Печат - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп ќе ја напушти Белата куќа ако Изборниот колегиум ќе ја потврди победата на Бајден

ММС - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колегиум ја потврди победата на Џо Бајден, јавува Анадолија (АА). „Секако дека ќе го сторам тоа, вие го знаете тоа“, одговори Трамп кога новинар праша ...

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Макфакс - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

ВИДЕО | Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Слободен Печат - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп порача: Ќе ја напуштам Белата куќа само ако Изборнит колеџ го потврдат изборот на Бајден за нов претседател

Press24 - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

Трамп за прв пат најави дека ќе ја напушти Белата куќа: Еве под кои услови ќе го направи тоа!?

Во Центар - 27.11.2020

Доналд Трамп за прв пат призна дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колегиум го изгласа Џо Бајден за нов американски претседател. Трамп претходно одбиваше да ги признае изборните резултати, иако неговите приврзаници изгубија 38 одделни ...

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

А1 On - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа ако докаже дека законски ги добил гласовите

Опсервер - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил законски. „Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател само ако може да докаже дека ...

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

Опсервер - 27.11.2020

– Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа ако докаже дека законски ги добил гласовите

Точка - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил законски. „Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател само ако може да докаже дека ...

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Либертас - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

24Инфо - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

(Видео) Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

Опсервер - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. „Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

Точка - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. „Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Денешен - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

(Видео) Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

24Инфо - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. „Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Вечер Прес - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Точка - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Кумановски м. - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

Кумановски м. - 27.11.2020

– Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Курир - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

MTM - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

24Инфо - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси останаa празни за празникот

Вечер Прес - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Вечер Прес - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

ТРАМП: Ќе заминам од Белата куќа ако колеџот на електори гласа за Бајден

Денешен - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Опсервер - 27.11.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Либертас - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

Опсервер - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Опсервер - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

„САД повторно ќе ги прегрни своите глобални сојузници“: Победата на Бајден е добра вест за Берлин

Пари - 27.11.2020

Сигналот на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, за промената на целите на американската надворешна политика е добредојдена вест во Берлин, каде германските власти мака мачеа со царините во последните четири години.

Трамп: Бајден ќе стане претседател на САД, доколку докаже дека неговата победа не е резултат на измама

Локално - 27.11.2020

Кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден ќе стане претседател на САД, само доколку успее да докаже дека неговата победа на претседателските избори не е резултат на измама, изјави кандидатот на Републиканската партија и американскиот ...

Тихановскаја ќе се сретне со Бајден

Локално - 27.11.2020

Лидерката на опозицијата во Белорусија, Светлана Тихановскаја, закажала средба со новоизбраниот претседател Џозеф Бајден. Во интервју за „Белсат“, Тихановска потврдила дека нејзиниот тим добил покана од Џо Бајден за средба.

Судот во Пенсилванија го одби барањето на Трамп

Локално - 27.11.2020

Федералниот апелационен суд го одби барањето на персоналот на американскиот претседател Доналд Трамп да го блокира прогласувањето на демократот eо Бајден за победник во таа сојузна држава.

Трамп бесен: Не ми зборувај така, ти си лесна категорија! Јас сум претседател на САД

Фактор - 27.11.2020

Дискусија со новинари за изборни кражби Доналд Трамп зборуваше за печатот првпат по изборите на кои беше поразен од Џо Бајден, а некои не беа и најпријатни. Откако започна приказната за „наместените избори“ и „измамите со гласачките ливчиња“, ...

„Годинава многу маси ќе имаат празно место“: Порака од Бајден за Денот на благодарноста

Локално - 27.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил Бајден, во честитките за Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирус.

Трамп ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колегиум ја потврди победата на Бајден

Локално - 27.11.2020

Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колегиум ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори, објави „Ројтерс“. Инаугурацијата на Бајден за нов претседател на САД треба да се одржи ...

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

24Инфо - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа ако докаже дека законски ги добил гласовите

Н.Македонија - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил законски. – Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател само ако може да докаже ...

Трамп чека потврда на изборните резултати за да ја напушти Белата куќа

Н.Македонија - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. – Секако дека ќе го направам тоа. Секако. И вие го знаете тоа.

Новинар го испровоцира Трамп во врска со признавањето на Бајден

Н.Македонија - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. – Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Вечер - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа.Секако. И вие го знаете тоа.

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа ако докаже дека законски ги добил гласовите

Вечер - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на социјалната мрежа Твитер објави дека Џо Бајден може да стане претседател само ако докаже дека гласовите ги добил законски. „Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател само ако може да докаже дека ...

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа но, мислам дека многу работи ќе се случат пред 20-ти јануари

Скопје1 - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. „Секако дека ќе го направам тоа. Секако. И вие го знаете тоа.

Трамп ќе ја напушти Белата куќа ако изборниот колегиум го избере Бајден

Акцент - 27.11.2020

Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колегиум ја потврди победата на демократскиот кандидат eо Бајден на претседателските избори, објави Ројтерс. Инаугурацијата на Бајден за нов претседател на Соединетите држави треба ...

(Видео) Трамп до новинар: „Не ми се обраќај така, јас сум претседател на Америка!“

Вечер - 27.11.2020

Новинарот Џеф Мејсон го испровоцира Доналд Трамп со прашањето дали ќе го признае Џо Бајден за претседател. „Ќе биде тешко да се признае неговата победа, бидејќи имаше огромна измама. Ќе видиме колку брзо ќе се одвива промената на администрацијата, ...

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Frontline - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

MakPress - 27.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, во честитките по повод Денот на благодарноста, укажаа на загубите што ги претрпеа многу граѓани поради пандемијата на коронавирусот.

Трамп: Многу работи можат да се случат до 20-ти јануари

MakPress - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на брифинг за новинарите во Белата куќа изјави дека ќе ја напушти функцијата ако колеџот на електори гласа за неговиот противкандидат Џо Бајден.

Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

MakPress - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Канал5 - 26.11.2020

Избраниот демократски претседател Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА, изјавило лице запознаено со ситуацијата.

Бајден и Трамп со спротивни пораки за Денот на благодарноста

Канал5 - 26.11.2020

Избраниот демократски претседател Џо Бајден и актуелниот републикански претседател Доналд Трамп денеска, како и милиони Американци, дома го слават Денот на благодарноста. Бајден го слави празникот во малиот крајбрежен град Рехобот, Делавер, каде што ...

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Фокус - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

А1 On - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Кајгана - 26.11.2020

Поранешниот дипломат на Балканот и професор на Универзитетот Кембриџ, Тимоти Лес вели дека регионот Западен Балкан може да стане еден вид ЕУ-гославија за време на мандатот на Џо Бајден. Образложувајќи го своето мислење, тој рече дека Западен Балкан ...

Бајден во дилема за директор на ЦИА: Том Донилон или Мајкл Морел?

Слободен Печат - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД, Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА .

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Макфакс - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Трамп ги повика приврзаниците да направат „пресврт“ на резултатот од претседателските избори

Нетпрес - 26.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика во средата своите приврзаници, две седмици откако неговиот демократски поротивкандидат Џо Бајден беше објавен од медимите за победник на изборите од 3-ти ноември, да направат пресврт на резултатите од ...

Ден на благодарноста - пораки од Бајден и Трамп

Глас на Америка - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се обрати до нацијата по повод Денот на благодарноста. Тој рече дека земјата ќе ја надмине пандемијата и апелираше Американците попосветено да се вклучат во борбата со вирусот.

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

А1 On - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Кратка изборна репортажа за Волшебниците од Оз

Слободен Печат - 26.11.2020

Трамп падна затоа што се испокрши во демократскиот процес, а не затоа што Бајден беше посилен од него. Груевски падна затоа што на сите ни дојде до глава неговото насилство, кражба и тиранија, а Мицкоски? Мицкоски ни е добар затоа што преку него ...

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Макфакс - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Независен - 26.11.2020

САД – Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да ...

Бајден во првото интервју по победата на изборите: Ова не е трет мандат на Обама (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2020

Иако поголем дел од кабинетот ќе му го сочинуваат министри од администрацијата на Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден вели дека предизвиците пред него се сосема поинакви, па со самото тоа и неговата администрација.

Бајден за Денот на благодарноста: Во војна сме со вирусот, не едни со други

МКД - 26.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден им се обрати на Американците пред Денот на благодарноста повикувајќи на единство на нацијата во борбата против коронавирусот но и покрај тоа, изразувајќи надеж дека „мрачната сезона на поделби“ ќе ја замени ...

ВИДЕО | Бајден: За Денот на благодарноста да останеме дома, бидејќи се грижиме еден за друг

Слободен Печат - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Курир - 26.11.2020

Избраниот демократски претседател Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА, изјавило лице запознаено со ситуацијата.

Двајца соработници на Обама во тесниот избор за директори на ЦИА

Република - 26.11.2020

Избраниот демократски претседател Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА, изјавило лице запознаено со ситуацијата.

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Курир - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Опсервер - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Точка - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Либертас - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Опсервер - 26.11.2020

– Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

24Инфо - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Либертас - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

САД: Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Денешен - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

24Инфо - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

Опсервер - 26.11.2020

– Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да ...

Бајден повика на внимателност за време на празниците

MTM - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Опсервер - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

24Инфо - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

MTM - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Бајден: Во војна сме со вирусот, не едни со други

Локално - 26.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, им се обрати на Американците пред Денот на благодарноста, повикувајќи на единство на нацијата, во борбата против коронавирусот, но и надвор од тоа, и изрази надеж дека „мрачната ера на поделби“ ќе биде ...

Како Путин ги користи теориите на заговор на Трамп за да ја зајакне Русија и да ја ОЦРНИ Америка?

Локално - 26.11.2020

Откако Доналд Трамп беше поразен на претседателските избори во САД, тој и неговите најверни соработници неосновано тврдеа дека биле извршени изборни измами, дека изборите биле наместени и ширеа теории на заговор дека Демократската партија соработува ...

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Точка - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Бајден ги повика Американците на внимателност за време на празниците

Н.Македонија - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Туѓите честитки не можат да влијаат врз Путин

Н.Македонија - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Вечер - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак ...

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Centar - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Под водство на Бајден, САД ќе се заложат за формирање на „ЕУ-Југославија“ со седиште во Белград

Акцент - 26.11.2020

Поранешниот балкански дипломат Тимоти Лес вели дека регионот, под раководство на новиот американски претседател Џо Бајден, ќе биде еден вид „ЕУ-Југославија“- нов мултиетнички ентитет, тесно поврзан со ЕУ, кој вклучува шест земји од Западен Балкан со ...

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Centar - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, апелира до Американците да бидат внимателни за време на празниците. Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но тој сепак ...

Путин ќе му честита на новиот претседател на САД по објавувањето на официјалните резултати

Вечер - 26.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин навремено ќе му честита на новиот американски претседател веднаш откако ќе бидат објавени официјалните резултати од изборите во САД, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

Бајден се двоуми помеѓу двајца кандидати за директор на ЦИА

Вечер - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден: Ние војуваме со вирусот, не едни со други

Акцент - 26.11.2020

Во пресрет на националниот празник Денот на благодарноста, новоизбраниот американски претседател Џо Бајден повика на единство, велејќи дека коронавирусот ја уништил нацијата во последната година.

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

MakPress - 26.11.2020

Новоизбраниот демократски претседател на САД Џо Бајден размислува за назначување на Том Донилон, дипломатски ветеран и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Барак Обама, за директор на ЦИА.

Бајден повика на внимателност од коронавирусот за време на Денот на благодарноста

MakPress - 26.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ги повика Американците да бидат внимателни и безбедни за време на празниците. Бајден кажа дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирусот, но, сепак, побара да бидат ...

Си Џипинг му честиташе на Бајден

Канал5 - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џипинг денес му честиташе на избраниот претседател на САД Џозеф Бајден за победата на неодамнешните избори. Си во честитката изразил надеж дека двете земји ќе можат да воспостават здрав и стабилен развој на билатералните ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

ТВ21 - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

ТВ21 - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Сител - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Невада и Пенсилванија станаа сини – Бајден веќе нема пречки до Белата куќа

360 степени - 25.11.2020

Судот во Невада и гувернерот на Пенсилванија, и двете одлучувачки држави, се последните кои во изминативе 24 часа ги потврдија резултатите во нивните сојузни држави според кои победи Бајден Највисокиот суд на американската сојузна држава, Невада ...

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

Слободен Печат - 25.11.2020

Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за време на речиси целиот разговор) и со ...

Прво пост-изборно интервју на Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Слободен Печат - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за „Ен-Би-Си“, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

А1 On - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Рохани го повика Бајден да „сврти нова страница“ во односите со Иран

А1 On - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

Слободен Печат - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Независен - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Трамп, сепак, попушта: Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Слободен Печат - 25.11.2020

Белата куќа му одобри на новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи, изјави неименуван извор од администрацијата . Оваа одлука значи дека Бајден ќе има пристап до најновите разузнавачки информации за ...

Ова не е трет мандат на Обама: првото постизборно интервју на Бајден

Во Центар - 25.11.2020

Ова не е трет мандат на Обама, изјави кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, кој прогласи победа на американските избори. Бајден тоа го изјави во првото интервју по започнувањето на трансферот на власта, за телевизијата ...

Бајден: Границата на Британија и Ирска мора да биде отворена

МКД - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден кажа дека не сака да ја види границата на Британија и Ирска под стража, додавајќи дека за тоа претходно разговарал со британскиот и ирскиот премиер и други европски функционери.

Си Џинпинг му честиташе на Бајден на изборната победа

МКД - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг му ја честиташе на Џозеф Бајден победата на американските претседателски избори, објавија денес државните медиуми во Пекинг. Двете земји „мора да избегнат секаков конфликт или конфронтација и меѓусебно да се ...

Мексиканскиот претседател уште не му честитува на Бајден, ќе чекал да заврши изборниот процес

А1 On - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати назад политиката на САД кон Иран

Макфакс - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на која ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Макфакс - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Шји Џјинпинг му ја честита победата на Бајден

Макфакс - 25.11.2020

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му ја честиташе победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Кси изрази надеж дека двете земји ќе можат да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Прво интервју на Бајден по изборите: Трамп го измени лицето на државата ќе мора тоа да го промениме

Press24 - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД,Џозеф Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во првото интервју по изборите што го даде за американската телевизија НБЦ, Бајден зборуваше за процесот на трансфер на власта и ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Макфакс - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

А1 On - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

Вечер Прес - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

MTM - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

Точка - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

24Инфо - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Курир - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Република - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Кумановски м. - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Кумановски м. - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Либертас - 25.11.2020

Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи за време на неговиот мандат. Со оглед на тоа што администрацијата на сегашниот претседател Доналд Трамп го иницираше ...

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

Либертас - 25.11.2020

Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за време на речиси целиот разговор) и со ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Опсервер - 25.11.2020

– Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се ...

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

Опсервер - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати наназад политиката на САД

Опсервер - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на којашто ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати наназад политиката на САД

24Инфо - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на којашто ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Опсервер - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати наназад политиката на САД

Точка - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на којашто ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

24Инфо - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Точка - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе се врати на американската политика од пред четири години

Либертас - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на која ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Кси Џинпинг му ја честиташе победата на Бајден

Опсервер - 25.11.2020

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му ја честиташе победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Кси изрази надеж дека двете земји ќе можат да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Кси Џинпинг му ја честиташе победата на Бајден

24Инфо - 25.11.2020

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му ја честиташе победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Кси изрази надеж дека двете земји ќе можат да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран

Либертас - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

iPortal - 25.11.2020

Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за време на речиси целиот разговор) и со ...

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

24Инфо - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

24Инфо - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран

Опсервер - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Трамп: Ќе зборувам за изборната измама пред Сенатот во Пенсилванија

Локално - 25.11.2020

Доналд Трамп изјави дека ќе зборува пред Сенатот на државата Пенсилванија за масовната кражба на гласови во таа сојузна држава. Демократот Џо Бајден е потврден за победник на претседателските избори во Пенсилванија и Невада.

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

Опсервер - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Бајден ја „воскреснува“ Југославија, ќе влезат 6 балкански земји, а Белград ќе биде седиште!?

Локално - 25.11.2020

Поранешниот балкански дипломат Тимоти Лес вели дека регионот, под раководство на новиот американски претседател Џо Бајден, ќе биде еден вид „ЕУ-Југославија“ – нов мултиетнички ентитет, тесно поврзан со ЕУ, кој вклучува шест земји од Западен Балкан, ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Либертас - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран

Вечер Прес - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница” во односите со Иран

24Инфо - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница” во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

CivilMedia - 25.11.2020

пишува: Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за време на речиси целиот разговор) ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден: "Најдобро е да почекаме"

Точка - 25.11.2020

"Што е најдобро? Најдобро е да почекаме", рекол Обрадор. Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопес Обрадор, денеска повторно одбил да му честита новоозбраниот американски претседател Џо Бајден.

Бајден во пост-изборно интервју: Ова не е трет мандат на Обама

Локално - 25.11.2020

Иако поголемиот дел од неговиот кабинет го сочинуваат министри од администрацијата на Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден вели дека предизвиците пред него се сосема различни, а исто така и неговата администрација.

Си му честиташе на Бајден за изборната победа

Локално - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг му честиташе на Џо Бајден во средата за победата на претседателските избори во САД, изразувајќи надеж дека двете земји можат да промовираат здрав и стабилен развој на билатералните односи, објави новинската агенција ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

Либертас - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со ТрампБајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Бизнис Вести - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Фактор - 25.11.2020

Се чекаа потврдите од деве одлучувачки држави, но официјалните резултати докажуваат дека Џо Бајден секако е новиот претседател на САД. Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на претседателските избори, откако претходно тоа го стори и Мичиген, а ...

Дали ќе биде достојна замена на Меланија? За стилот на Џил Бајден зборува целиот свет, но може ли да ја надмине ...

Хаштаг - 25.11.2020

Џил Бајден изминатиот месец се некако главна тема во сите медиуми... Сепак, додека нејзината претходничка Меланија Трамо секојдневно ги воодушевува модните експерти со својот непогрешив стил, кога е новата прва дама на САД во прашање, ситуацијата е ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Опсервер - 25.11.2020

– Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Бајден се фати за работа, без да разговара со Трамп

Н.Македонија - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со претседателот во заминување Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-би-си, зборува за процесот на преносот ...

Бајден ќе ѝ се обрати на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Н.Македонија - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати наназад политиката на САД

Вечер - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на којашто ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

Frontline - 25.11.2020

пишува: САШО ОРДАНОСКИ / ЦИВИЛ МЕДИА Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за ...

Бајден: Се уште не сум разговарал со Трамп

Вечер - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Шји Џјинпинг му ја честита победата на Бајден

Вечер - 25.11.2020

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му ја честиташе победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Кси изрази надеж дека двете земји ќе можат да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Бајден ја „воскреснува“ Југославија, ќе влезат 6 балкански земји, а Белград ќе биде седиште!?

Centar - 25.11.2020

Поранешниот балкански дипломат Тимоти Лес вели дека регионот, под раководство на новиот американски претседател Џо Бајден, ќе биде еден вид „ЕУ-Југославија“ – нов мултиетнички ентитет, тесно поврзан со ЕУ, кој вклучува шест земји од Западен Балкан, ...

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Centar - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирусот и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, период кога милиони Американци обично се ...

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Вечер - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Шји Џјинпинг му ја честита победата на Бајден

Centar - 25.11.2020

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг му ја честита победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Шји изрази надеж дека двете земји ќе може да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

MakPress - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран

MakPress - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница“ во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

MakPress - 25.11.2020

Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден

MakPress - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

И ГСА го призна Бајден за победник , Трамп не попушта

Канал5 - 24.11.2020

Министерството за општи работи на САД (ГСА), кое мора да обезбеди потврда за претседателската транзиција, вчера го известило новоизбраниот претседател Џо Бајден дека може официјално да го започне процесот на преземање на власта.

Трамп најави голема тужба за наводен изборен фалсификат

Фокус - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува голема тужба која наводно ќе раскрие детали за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба која детално ја опишува измамата со гласачките ливчиња и многу ...

Пенсилванија ја потврди победата на Бајден

Канал5 - 24.11.2020

Бајден со победата во Пенсилванија ја потврди и победата на претседателските избори во САД. Пенсилванија ги потврди резултатите од гласањето на претседателските избори, со што е потврдена и победата на кандидатот на Демократската партија Џо Бајден, ...

Трамп се согласи да му ја предаде власта на новоизбраниот претседател Бајден

Телма - 24.11.2020

„Направете што е потрено за предавање на власта на Бајден, во најдобар интерес на нашата земја“ – напиша американскиот претседател во заминување Доналд Трамп до сужбата за општа администрација.

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

24 Вести - 24.11.2020

Доналд Трамп одобри старт на процесот на пренос на власта. Ваквата одлука на белата куќа следува откако официјални лица од сојузната држава Мичиген соопштија дека Џо Бајден освоил најмногу гласови на изборите во таа сојузна држава.

Трамп најави голема тужба за наводниот изборен фалсификат

ТВ21 - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува голема тужба која наводо ќе раскрие детаљи за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба која детално ја опишува измамата со гласачките ливчиња и многу друго, ...

Трамп на кратко се појавил пред новинарите, не зборувал за изборите

Канал5 - 24.11.2020

Многу сум возбуден за тоа што се случува на полето на развојот на вакцината против Ковид-19, рекол Трамп. Претседателот на САД Доналд Трамо денес на кратко се појави на конференција за новинари во Белата Куќа и не проговорел ниту збор за изборите, ...

Трамп малку попушти - го започна процесот на пренос на власта

Deutsche Welle - 24.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп, по недели блокирање, ја започна регулираната трансформација на власта кон изборниот победник Џо Бајден. Но, Трамп и натаму не сака да чуе за пораз и продолжува со правна битка.

Кои се избраниците за новиот кабинет на Џо Бајден?

Deutsche Welle - 24.11.2020

Избраниот претседател на САД Џо Бајден почна да го екипира својот кабинет подготвувајќи се за влез во Белата куќа. Многумина од неговите кандидати беа во администрацијата на Барак Обама, а изборот го потврдува ...

Трамп им одобри на федералните агенции да почнат со транзицијата на власта

Сакам да кажам - 24.11.2020

Доналд Трамп прифати дека формална транзиција на власта треба да почне, иако вети дека ќе продолжи да се бори за оспорување на резултатите на изборите. Тој кажа дека федералните агенции кои го надгледуваат преземањето „мора да го направат она што ...

Администрацијата на Трамп дозволи Бајден да започне со преземање на власта

Фокус - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Одобрена транзицијата во Белата куќа

Алсат-М - 24.11.2020

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп на 23 ноември го одобри почетокот на транзицијата кон тимот на избраниот претседател Џо Бајден, скоро три недели по изборите. Трамп рече дека се согласува со одлуката на федералната агенција ...

Прв чекор кон признавање на победата? Администрацијата на Трамп подготвена да ја предаде власта

ТВ21 - 24.11.2020

Во писмото испратено во понеделникот од страна на Емили Марфи, директор на Службата за општа администрација (ГСА), се вели дека сегашната администрација е подготвена да ги пренесе овластувањата од Доналд Трамп на Џо Бајден .

(ВИДЕО) Трамп се согласи да започне транзицијата на власта, Бајден почна со објавување на тимот

360 степени - 24.11.2020

Бајден веќе објави дел од номинациите, кои доколу бидат прифатени, ќе влезат во историјата бидејќи за првпат латиноамериканец ќе биде секретар за внатрешна безбедност, а жена на чело на американското национално разузнавање.

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

+инфо - 24.11.2020

A дминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа ...

Бајден започна со преземање на власта

Независен - 24.11.2020

САД – A дминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го ...

Се урива родовата бариера: Џенет Јелен ќе биде прва министерка за финансии на САД по 231 година

Слободен Печат - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешна претседателка на Управниот одбор на Федералните резерви, за министерка за финансии . Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, ...

Трамп го одобри трансферот на власта на Бајден!

Нетпрес - 24.11.2020

Доналд Трамп го одобри пренесувањето на власта на демократскиот кандидат eо Бајден, но беше доцна да се напише дека тој никогаш нема да ги одобри резултатите од изборите, за кои сè уште тврди дека биле украдени.

ФОТО: Стилот на Џил Бајден – секоја жена може да го „носи“ во секоја прилика

Слободен Печат - 24.11.2020

Новата прва дама би била прва што ќе ja задржи платенатa работа надвор од нејзината институционална улога. Избор во согласност со нејзиниот карактер. Тоа пак, покажува колку Џил Бајден е постојана во својот стил, што јасно му објаснува на светот ...

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

А1 On - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...

Со Бајден, САД ќе се залагаат за „ЕУ-гославија“

Слободен Печат - 24.11.2020

Новиот мултиетнички ентитет, тесно поврзан со ЕУ, кој вклучува шест земји од Западен Балкан, со седиште во Белград – е новата „ЕУ-гославија“. Вака Тимоти Лес, поранешен дипломат на Балканот и истражувач на геополитичкиот форум во Кембриџ, го гледа ...

ВИДЕО: Трамп на минута се појави пред новинарите - ни збор не кажа за изборите

Press24 - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на минута се појави на конференција за новинари во Белата куќа и не проговир ниту збор за изборите. Индустрискиот индекс на берзата на Њујорк Дау Џонс скокна денеска за повеќе од поени, надминувајќи ја ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

OhridNews - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа ...

ВИДЕО | Ниту збор за изборите: Трамп се појави пред новинарите, а еве за што зборуваше

Слободен Печат - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска се појави на минута на прес-конференција во Белата куќа и не рече ни збор за изборите, пренесува сајтот „politico.com“. Индустрискиот индекс на Њујоршката берза Дау Џонс прасна за повеќе од 500 поени, за ...

Победата на Џо Бајден во Невада стана официјална

Независен - 24.11.2020

Врховниот суд во Невада во вторникот ја направи победата на Џо Бајден во државата официјална, одобрувајќи го последното броење на гласовите од изборите на 3 ноември. Едногласната одлука на седумте непартиски судии ги испраќа резултатите до ...

Зелено светло за транзицијата на Бајден во Белата куќа

Р.С.Европа - 24.11.2020

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп на 23 ноември го одобри почетокот на транзицијата кон тимот на избраниот претседател Џо Бајден, скоро три недели по изборите. Трамп рече дека се согласува со одлуката на федералната агенција ...

Бајден ja освои и Пенсилванија

Макфакс - 24.11.2020

Џо Бајден е победник на претседателските избори во Пенсилванија, напиша гувернерот на таа американска држава, Том Волф, на својот Твитер профил. Тој изјави дека Пенсилванија ги потврди резултатите од изборите одржани на 3 ноември за претседател и ...

Трамп најави „голема тужба“ за наводниот изборен фалсификат

А1 On - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува „голема тужба“ која наводно ќе разоткрие детали за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба која детално ја опишува измамата со гласачките ливчиња и многу ...

Трамп најави голема тужба за наводниот изборен фалсификат

+инфо - 24.11.2020

„Нашата голема судска тужба која детално ја опишува измамата со гласачките ливчиња и многу друго, ќе биде наскоро поднесена. Лажирани избори“, напиша Трамп денеска на Твитер. Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим ...

Трамп најави голема тужба за наводниот изборен фалсификат

Слободен Печат - 24.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува голема тужба која наводо ќе раскрие детаљи за изборниот фалсификат. -Нашата голема судска тужба која детално ја опишува измамата со гласачките ливчиња и многу друго, ...

ВИДЕО: Трамп му даде зелено светло на Бајден за преземање на власта

Слободен Печат - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа ...

Какви ресурси ќе добие Бајден за процесот на транзиција?

Глас на Америка - 24.11.2020

Американската администрација за генерални услуги одреди дека на новоизбраниот претседател Џо Бајден му се достапни одредени ресурси кои се дел од закон донесен во 1964-та година со кој се утврдува транзицијата на извршната власт во Соединетите ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

А1 On - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа ...

Џо Бајден официјално победи и во Пенсилванија

+инфо - 24.11.2020

Гувернерот Том Волф на Твитер објави дека властите во Пенсилванија ги „завериле“ резултатите од гласањето на 3 ноември, откако Мичиген го стори истото вчера. Пенсилванија официјално ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден во државата над ...

„Создадовме најсеопфата изборна измама во историјата на Америка“: Интервјуто на Бајден крена голема прашина (ВИДЕО)

Press24 - 24.11.2020

Зборовите што избраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, ги даде во интервју за портал минатиот месец, беа извадени од контекст, пишува Њујорк Тајмс. За време на интервјуто на 24 октомври претседателот Џо Бајден , според пишување на некои медиуми ...

Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на изборите во САД

А1 On - 24.11.2020

Пенсилванија официјално ја потврди изборната победа на демократот Џо Бајден во државата над Доналд Трамп, еден ден откако претседателот се согласи на транзиција, но престана да признава победа.

Трамп попушта: Клучна агенција во САД ја призна победата на Бајден на изборите

Press24 - 24.11.2020

Американската Агенција за општи работи (ГСА) го извести избраниот претесдетел Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го започне процесот на транзиција, односно пренос на влсата, пренеси синоќа СНН.

Бајден доби известување дека може да почне со преносот на власта

Нетпрес - 24.11.2020

Американската Управа за општи работи (GSA), којашто мора да даде потврда за резултатите од изборите и во случајов за транзиција на овластувањата на претседетелската администрација, доцна во понеделникот го известила штабот на Џо Бајден дека може ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Трамп дозволи трансфер на власта, но не го признава изборниот пораз, а Бајден го формира ...

Слободен Печат - 24.11.2020

Доналд Трамп објави дека дозволува покренување на процесот за пренос на власта од неговата на идната администрација на Џозеф Бајден во Белата куќа. Трамп преку социјалната мрежа Твитер напиша дека не ја признава победата на Бајден на ...

Доналд Трамп прифати дека мора да почне да му ја предава палката на Џо Бајден

МКД - 24.11.2020

Доналд Трамп прифати дека во САД треба да почне формалната транзиција за новоизбраниот претседател Џо Бајден да ја преземе функцијата. Претседателот рече дека федералната агенција што го надгледува примопредавањето мора „да стори сѐ што треба да се ...

Почнува процесот на промена на власта во САД, подготвен и Трамп, за кого борбата се’ уште трае

ММС - 24.11.2020

Американската агенција за општи работи го известила новоизбраниот претседател Џо Бајден дека администрацијата на Трамп е подготвена да го почне процесот на формална промена на власта, се вели во писмото на шефицата Емили Марфи што го објавува СНН.

Дали е ова крај: Трамп го одобри трансферот на власта на Бајден!

Во Центар - 24.11.2020

Доналд Трамп го одобри пренесувањето на власта на демократскиот кандидат eо Бајден, но беше доцна да се напише дека тој никогаш нема да ги одобри резултатите од изборите, за кои сè уште тврди дека биле украдени.

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Независен - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...