TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Традиционална иселеничка средба во Трново

А1 - 27.07.2008

Продолжува битката за остварување на правата на Македонците во Грција. Денеска во пелистерското село Трново се одржа 28-та традиционална иселеничка средба на која што Македонците протерани од Грција, но и сите Македонци од Егејска, Пиринска и од Вардарска Македонија се собраа овде во Трново за да ...

Традиционална средба на Македонците од Егејска Македонија со Македонците од Бугарија и Албанија

Канал5 - 27.07.2008

Нема обединета Европа без мултикултурно обединет Балкан. Со дискриминација на малцинските права. Со негирање на јазикот, културата и црквата. И, оспорување на уставното име на државата. Ваквата политика е погубна за Балканот, за Европа и за светот.

МАКЕДОНИЈА И ПОНАТАМУ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА БАРА РЕШАВАЊЕ НА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ

Сител - 27.07.2008

МАКЕДОНИЈА И ПОНАТАМУ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА БАРА РЕШАВАЊЕ НА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ Неохрабрувачкиот одговор од страна на Европската комисија и претседателот Жозе Мануел Баросо не треба да значи дека ние понатаму нема да продолжиме да ја бараме нашата правда онаку каде што можеме, изјави денеска премиерот ...

ТМРО: Да се постави и прашањето за 750.000 протерани Македонци

Нетпрес - 27.07.2008

ТМРО ја поддржува Македонската влада, во водењето активна и офанзивна меѓународна политика за конечно поставување и решавање на нерешеното македонско прашање.

Иселеничка средба во Трново

Кирилица - 27.07.2008

Има многу да се зборува за оние загрозени права со кои се соочуваат нашите сонародници, има уште повеќе да се слуша, но пред се дозволете да ви оддадам почит за вашата истрајност, за вашата упорност, достојност и желба да се изборите за она што на сите нам ни припаѓа како на луѓе, истакнал ...

ТМРО бара новата Влада да го отвори прашањето на протераните Македонци од егејскиот дел на Македонија

Кирилица - 27.07.2008

ТМРО ја поддржува новата Македонска Влада во водењето на активна и офанзивна меѓународна политика за конечно решавање на нерешеното македонско прашање.

Откриена спомен плоча за борците од Егејска Македонија

А1 - 24.07.2008

Мирка Кузмановска цели 60 години не знае каде е закопан нејзиниот брат Христо, кој загинал во Граѓанската војна во Грција.

Штип доби спомен-парк на егејските жртви

Дневник - 24.07.2008

Штип доби спомен-парк на егејските жртви Повеќе стотици штипјани по потекло од Егејска Македонија, како и над сто гости од други градови и од дијаспората, вчера присуствуваа на отворањето на Спомен-паркот на борците-Македонци во Граѓанската војна во Грција 1948-1949 година кај штипската приградска ...

В недела блокада на грчката граница

Дневник - 24.07.2008

Сите договори за егејското прашање склучени помеѓу поранешната СФРЈ и Грција ги сметаме за неважечки и невалидни. Важност за нас ќе имаат догворите што ќе бидат склучени помеѓу Република Македонија и јужниот сосед.

Во Штип подигнат споменик на прогонетите од егејска Македонија

Канал5 - 23.07.2008

Чувствата се посилни од се. Солзи радосници за 76 г. Ване Стерјов и прегратка која му недостасуваше 42 г. Временскиот јаз помеѓу Мелбурн каде живее Ване и роднините во Штип се надомести денеска.

Откриен споменик на насилно прогонетите од Егејска Македонија

Нетпрес - 23.07.2008

Откриен споменик на насилно прогонетите од Егејска Македонија Чувствата се посилни од се. Солзи радосници за 76 -годишниот Ване Стерјов и прегратка која му недостасуваше 42 години.

Филм за трагедијата на Македонците од Грција

Н.Македонија - 22.07.2008

Во документарниот филм на режисерот Трајче Попов „Инконтинуо“, со чие емитување вчера заврши четвртата средба на децата-бегалци од Егејска Македонија, беа прикажани многу податоци за судбината на Македонците од егејскиот дел на Македонија.

Завршува четвртата светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија

Канал5 - 21.07.2008

Скопје, 21 јули (МИА) - Со  проекција на документарниот филм „Инконтинуо“ и со свечена вечера за учесниците, денеска во Скопје завршува четвртата Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија за време на Граѓанската војна во Грција во 1948 година.

Егејците со поддршка од претседателот за решавање на прашањата на децата бегалци

Нетпрес - 21.07.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска прими делегација на Здружението на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија. Делегацијата беше предводена од Претседателот на Организациониот одбор на четвртата светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија, Георги Ајановски.

Завршува 4-тата Светска средба на децата бега...

Кирилица - 21.07.2008

Во рамките на завршните активности, учесниците на 4-тата Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија, положија свежо цвеќе на споменикот на децата бегалци во паркот Жена борец.

РЕЗОЛУЦИЈА НА СОБРАНИЕТО ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРАШАЊЕТО НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ

Сител - 21.07.2008

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ СО ЗДРУЖЕНИЕТО НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ РЕЗОЛУЦИЈА НА СОБРАНИЕТО ЗА РЕШАВАЊЕ НА ПРАШАЊЕТО НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ Делегација на Здружението на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија имаше прием кај Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски.

Грците ме натераа животот да го посветам на македонското прашање

Кирилица - 21.07.2008

Протеран од Грција на 8 години, сега 70-годишниот Ристо Чачкировски има една единствена желба, да ја види Грција како плаќа за злоделата врз Македонците.

Црвенковски на средби со Обединетата дијаспора и со Здружението на децата бегалци

Нетпрес - 21.07.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски, денеска ќе ја прими делегацијата на Обединетата македонска дијаспора. Средбата ќе се одржи во претседателскиот кабинет.

Децата бегалци го посетија Лешок

Кирилица - 21.07.2008

Околу 500 гости го посетија тетовското село Лешок, во рамки на излетот организиран за учесниците на четвртата Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел од Македонија. Во дворот од манастирската црква „Св.

ЗАВРШУВА ЧЕТВРТАТА СВЕТСКА СРЕДБА НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА

Сител - 21.07.2008

ЗАВРШУВА ЧЕТВРТАТА СВЕТСКА СРЕДБА НА ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА Со проекција на документарниот филм „Инконтинуо“ и со свечена вечера за учесниците, денеска во Скопје завршува четвртата Светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија за време на Граѓанската војна ...

Завршува Светската средба на децата бега...

Кирилица - 21.07.2008

Четвртата светска средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија, се одржуваше по повод 60 годишнината од прогонството на децата бегалци од Егејска Македонија во виорот на граѓанската војна во Грција.

Најуспешна средба досега благодарение на ангажманот на Груевски

Вечер Прес - 21.07.2008

Благодарение на ангажманот на премиерот Никола Груевски, оваа средба е најуспешна досега, оценија учесниците на четвртата средба на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија.