TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Ако на Црвенковски му треба излезно решение за бојкотот, подоготвен сум да свикам лидерска

24 Вести - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

И власта и опозицијата декларативно подготвени за средба

Р.С.Европа - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Ќе свикам лидерска ако му помага на Бранко

Вест - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски е подготвен да свика лидерска средба ако му треба излезно решение на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Груевски со лидерска средба „би го спасувал“ Црвенковски

Телма - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски е подготвен да свика лидерска средба

Утрински - 20.01.2013

Доколку на претседателот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски, му треба излезно решение Премиерот Никола Груевски е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозицискиот ...

Груевски: Ако на Црвенковски му треба излезно решение за бојкотот, подоготвен сум да свикам лидерска

А1 On - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Нема да дозволиме опозицијата да наштети на евроинтеграциите

А1 On - 20.01.2013

Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите, истакна денеска премиерот Никола Груевски, коментирајќи дали однесувањето на опозициската СДСМ може да ...

Груевски: Со или без СДСМ реформите ќе продолжат

Н.Македонија - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски е подготвен за лидерска средба

Кајгана - 20.01.2013

Доколку на Бранко Црвенковски му е потребно некоe излезно решение за бојкотот на локалните избори во март што го најави, премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба, но ...

Власта и опозицијата подготвени за лидерска средба

Алфа - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на СДСМ му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Бил или не бил СДСМ, реформите нема да запрат

+инфо - 20.01.2013

Малку е симптоматично кога на земјата ќе и тргне, секогаш кога ќе добиеме најпозитивен извештај, кога се покрена во Брисел една дискусија за добивање на датум, а дотогаш никогаш не беше покрената со ...

Опозицијата не не внесе во НАТО?! Арам да и е!

Либертас - 20.01.2013

Деновиве во поштенските сандачиња почнаа да стигнуваат памфлети на кои владејачката партија ги набројува 100 најголеми промашувања на СДСМ, од кои повеќето се однесуваат на делото на лидерот Бранко ...

Груевски: Ако на Црвенковски му треба излезно решение за бојкотот, подоготвен сум да свикам лидерска

Сител - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Подготвен сум да свикам лидерска ако е тоа излезно решение за бојкотот

МРТ - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Нема да дозволиме опозицијата да наштети на евроинтеграциите

Сител - 20.01.2013

Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите, истакна денеска премиерот Никола Груевски, коментирајќи дали однесувањето на опозициската СДСМ може да ...

Црвенковски дефинитивно ке оди на локални избори

Сител - 20.01.2013

Сител од свои извори од раководството на СДСМ дознава дека опозицијата ке излезе на Локални избори. Под големиот притисок и незадоволство кое се создаде по најавите за бојкот на Лоаклните избори, ...

Груевски: Црвенковски се поосамен во намерата за бојкот

Канал5 - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Нема да дозволиме опозицијата да наштети на евроинтеграциите

МРТ - 20.01.2013

Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите, истакна денеска премиерот Никола Груевски, коментирајќи дали однесувањето на опозициската СДСМ може да ...

Груевски: Ако на Црвенковски му треба излезно решение - подготвен сум да свикам лидерска средба

Канал5 - 20.01.2013

Лидерска средба во најава. Датумот не се знае. Локаните избори се ближат. Премиерот Груевски денеска повтори, тој е за лидерска но проценката допрва ќе ја прави.

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ конечно ги доближија ставовите за лидерска средба

Локално - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Ако на Црвенковски му треба излез од ситуацијата во која влезе, подготвен сум да свикам лидерска

Либертас - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски подготвен за дијалог со Црвенковски, но без преговори за вонредни избори

Вечер Прес - 20.01.2013

ЦРВЕНКОВСКИ Е ИЗОЛИРАН ВО НАМЕРАТА ЗА БОЈКОТ НА ИЗБОРИТЕ Коментирајќи го однесувањето на опозицијата, премиерот рече дека владата ќе продолжи со реформите без оглед дали СДСМ ќе биде во Парламентот ...

Груевски: Ако Црвенковски сака, ќе свикам лидерска

Бриф - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски, сака излезно решение од ситуацијата.

Груевски е подготвен за лидерска средба, иако СДСМ се подготвува за локалните избори

Тера - 20.01.2013

Доколку на Бранко Црвенковски му е потребно некои излезно решени за бојкотот на локалните избори во март што го најави, премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба, но ...

По странците и граѓаните, и времето против Црвенковски

Република - 20.01.2013

Зошто Груевски сака да седне на дијалог со Црвенковски? Македонската политичката сцена влегува во се покомплицирана состојба.

Груевски: СДСМ да се врати во институциите

Курир - 20.01.2013

Во делот каде треба да се направат рефори, конкретни чекори, приближување на законодавството, одење напред тоа е работа која СДСМ бил или не бил во парламентот ние ќе ја завршиме, изјави премиерот ...

Груевски: Добивме информација дека СДСМ се подготвува за локални избори

Република - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Добиваме информации дека СДСМ активно се подготвува за локални избори

Курир - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Подготвен сум да свикам лидерска средба

Press24 - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол - Доколку во еден даден момент на ...

Груевски: СДСМ да прекине да и прави штета на државата

Нетпрес - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски и министерот на образование и наука присуствуваа на промоција на две нови лаборатории при Природно-математичкиот факултет.

Груевски: Нема да дозволиме опозицијата да наштети на евроинтеграциите

Press24 - 20.01.2013

Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите, истакна денеска премиерот Никола Груевски - И нема да застанеме, ниту пак да се дефокусираме во тој ...

Груевски би свикал лидерска, ако на Црвенковаки му треба излезно решение

Макфакс - 20.01.2013

Секогаш кога земјата ќе тргне напред, СДСМ на чело со Бранко Црвенковски сакајќи да оствари некои сопствени цели и прави штета на Македонија, смета премиерот Никола Груевски.

Груевски порача СДСМ да се врати во институциите

Макфакс - 20.01.2013

Владата ќе продолжи да работи да се минимизираат штетите што се нанесуваат на имиџот на државата, или колку што е можно да отстранат и „во тој поглед не случајно во минатите денови го повикувавме ...

Груевски е подготвен за лидерска средба, иако СДСМ се подготвува за локалните избори

Макфакс - 20.01.2013

Доколку на Бранко Црвенковски му е потребно некои излезно решени за бојкотот на локалните избори во март што го најави, премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба, но ...

Република: По странците и граѓаните и времето против Црвенковски

Денешен - 20.01.2013

Македонската политичката сцена влегува во се покомплицирана состојба. Најавите дека целта на сите есенски блокади кои СДСМ ги приреди во Собранието се со цел да се креира политичка криза, станаа ...

Груевски подготвен да свика лидерска средба

Денешен - 20.01.2013

Премиерот Никола Груевски вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол.

Груевски: Нема да дозволиме опозицијата да наштети на евроинтеграциите

Денешен - 20.01.2013

Владата ќе продолжи со реформите и нема да дозволи опозицијата да наштети на евроинтеграциите, истакна денеска премиерот Никола Груевски, коментирајќи дали однесувањето на опозициската СДСМ може да ...

Груевски понуди лидерска средба, СДСМ бараат фер избори

Р.С.Европа - 19.01.2013

Премиерот Никола Груевски за медиумите изјави дека е подготвен да свика лидерска средба со цел надминување на политичката криза во Македонија.

Нема демократија без политички дијалог

Утрински - 19.01.2013

Како да се излезе од политичката криза, можен ли е бојкот на локалните избори... одговара поранешниот министер на Црвенковски и уставотворец, а сега локален функционер на ВМРО-ДПМНЕ, професор Владо ...

Груевски попушта, прифаќа лидерска средба

МКД - 19.01.2013

Да за лидерска средба, но не и за предвремени парламентарни избори. Ова синоќа во емисијата Миленко Неделковски Шоу на Канал 5 телевизија го изјави премиерот Никола Груевски.

Игра на нерви

Дневник - 19.01.2013

С` уште нема крај на политичкото лудило. С` уште нема крај ниту на заканите за бојкот на локалните избори закажани за 24 март.

Црвенковски блефира со бојкотот на изборите

Дневник - 19.01.2013

Според Црвенковски, сите ние треба да се потресуваме и тресеме од неговите одлуки. Ништо не е важно, с` друго е споредно. Треба да стануваме и легнуваме во неизвесноста од неговата политика.

Груевски: Не прифаќам дуел со Црвенковски за да не се прави циркус

А1 On - 19.01.2013

Премиерот Никола Груевски гостуваше во емисијата на Миленко Неделковски. Одговарајќи на прашањето на Кире Наумов, зошто не излегува на дуел со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, Груевски рече дека ...

Груевски е подготвен за лидерска средба

Н.Македонија - 19.01.2013

Владејачката партија го напушта цврстиот став дека со опозицијата ќе преговара само во институциите, односно во парламентот, покажувајќи подготвеност за лидерска средба.

Има ли Груевски намера да му ја заврши кариерата на Црвенковски?

Н.Македонија - 19.01.2013

На минатите предвремени избори во 2011 г. власта одеше со сериозна антикампања под мотото „Да ја завршиме политичката кариера на Бранко Црвенковски!“.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се за политички договор - проблемот е со или без предвремени парламентарни избори

Капитал - 19.01.2013

Откако премиерот го исполни барањето на опозицијата да прифати дијалог за излез од политичката криза, поради чие неисполнување СДСМ пред два дена се закани дека ќе ги интензивира протестите, од ...

Груевски не излегува на дуел со Црвенковски за да не се прави циркус

+инфо - 19.01.2013

Во шоуто на водителот Миленко Неделковски вечерва гостин е премиерот Никола Груевски. Одговарајќи на прашањето на Кире Наумов, зошто не излегува на дуел со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, ...

СДСМ прифаќа преговори, но не без предвремени парламентарни избори

+инфо - 19.01.2013

Лидерска средба е можна, но не и предвремени парламентарни избори, изјави вчеравечер премиерот Никола Груевски во емисијата Миленко Неделковски Шоу на Канал 5 телевизија, но, без да ги образложи ...

СДСМ за парламентарни избори, Груевски за лидерска средба, има ли излез од пат позицијата?

Фактор - 19.01.2013

Премиерот Никола Груевски ќе се согласи да дојде на лидерска средба. За Канал 5, Груевски ја отвори можноста директно со лидерите на најголемите политички партии да разговара за проблемите во ...

ГРУЕВСКИ:НИе сме демократи во име на граѓаните и државата, Црвенковски работи само за себе! ?

Локално - 19.01.2013

Во маратонска презентација , пред проверени дебатери, премиерот Никола Груевски ноќеска на Богојавление , до раните утрински часови одоговараше на актуелни политички и економски прашања,.

Груевски: Ако Црвенковски не оди на локални избори, остава простор да се појави друга партија (видео)

Канал5 - 19.01.2013

-Ако Црвенковски не оди на избори, освен што нема учество во централната власт, нема да има ниту во локалната. Тоа е давање простор на друга партија да се појави на избори, тоа е нивна проценка.

Груевски е подготвен за лидерска средба

Канал5 - 19.01.2013

Лидерска средба, но не и предвремени парламентарни избори. Ова е понудата на премиерот Груевски до Црвенковски - во емисијата Миленко Неделковски Шоу на Канал 5 телевизија.

Груевски: Црвенковски прави се за да не оди на избори

Сител - 19.01.2013

Премиерот Груевски е подготвен да свика лидерска средба на која би се разговарало за надминување на актуелната политичка криза во Македонија Ова тој го изјави во вчерашното гостување во емисијата на ...

Груевски е подготвен за лидерска, Црвенковски бега од пораз

Сител - 19.01.2013

И Фрчковски и Бучковски прогнозираат дека социјалдемократите нема да ги бојкотираат локалните избори во март. И покрај максималистичките барања СДСМ, сепак нема да се одлучи на ваков чекор.

Од СДСМ се подготвени за политички договор, но не без предвремени парламентарни избори

Либертас - 19.01.2013

- Лидерска средба е можна, но не и предвремени парламентарни избори, рече премиерот Никола Груевски во емисијата на Миленко.

СДСМ прифаќа преговори, но не без предвремени парламентарни избори

Сител - 19.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, не се повлекува од барањето за предвремени парламентарни избори заедно со локалните.

Груевски:Црвенковски бега од избори, граѓаните со години нас ни даваат доверба

Курир - 19.01.2013

Неможе наш приоритет да бидат случувањата во СДСМ. Наш приоритет се случувањата во државата. Ова го истакна премиерот Никола Груевски во маратонската емисија на Миленко која се емитува на Канал 5.

Груевски: Црвенковски прави се’ за да не се појави на избори

Нетпрес - 19.01.2013

Наш приоритет не може да бидат случувањата во СДСМ, наш приоритет се случуваата во државата, вели премиерот Никола Груевски.

Груевски: Црвенковски прави се за да не оди на избори - ние сме подготвени за лидерска средба

Press24 - 19.01.2013

Премиерот Груевски е подготвен да свика лидерска средба на која би се разговарало за надминување на актуелната политичка криза во Македонија Ова тој го изјави во вчерашното гостување во емисијата на ...

Груевски: Ако Црвенковски не оди на локални избори, остава простор за нова партија

Република - 19.01.2013

-Ако Црвенковски не оди на избори, освен што нема учество во централната власт, нема да има ниту во локалната. Тоа е давање простор на друга партија да се појави на избори, тоа е нивна проценка.

Груевски е за лидерска средба

Република - 19.01.2013

Лидерска средба, но не и предвремени парламентарни избори. Ова е понудата на премиерот Груевски до Црвенковски - во емисијата Миленко Неделковски Шоу на Канал 5 телевизија Од СДСМ велат дека нивниот ...

Зошто Грујо одбивал дуели

Окно - 19.01.2013

Груевски : Јас во повеќе наврати имам кажано дека и покрај тоа што на двапати оценив дека ќе отидам на сиот ризик, начинот на кој Црвенковски и неговите соработници ги доживуваат тие дуели е далеку ...

Од СДСМ се подготвени за политички договор, но не без предвремени парламентарни избори

Sky - 19.01.2013

- Лидерска средба е можна, но не и предвремени парламентарни избори, рече премиерот Никола Груевски во емисијата на Миленко.

Груевски: Црвенковски бега од избори

Денешен - 19.01.2013

Неможе наш приоритет да бидат случувањата во СДСМ. Наш приоритет се случувањата во државата. Ова го истакна премиерот Никола Груевски во маратонската емисија на Миленко која се емитува на Канал 5.

Бранко против сите или сите против Бранко?

Капитал - 18.01.2013

Каде згреши лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, што неговите потези се сведоа на тактика без стратегија, како што ја постави дијагнозата неговиот довчерашен партнер во борбата против „режимот ...

Бојкот по Бранков рецепт

Н.Македонија - 18.01.2013

Колку и да е изложен на потсмев „герилецот“ поради константноста во менувањето ставови, тој досега докажа дека е умешен, ако за ништо друго, тогаш за продукција на политичка криза, без притоа око да ...

АНАЛИЗА Опозицијата не може да прифати диктат, туку само сериозни преговори

+инфо - 18.01.2013

Способен дипломат, кој добро ја познава состојбата во Македонија, до крајот на јануари, би можел да дојде во Македонија, за да започне сериозни преговори меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на ...

Груевски не излегувал на тв-дуел со Црвенковски бидејќи не сакал да прават циркус и да се навредуваат

Либертас - 18.01.2013

- Бранко има два пати одбиено дуел со мене, еднаш во 2002 и еднаш во 2003 година. Првиот пат во кампањата за парламентарните избори во 2002. Се работеше за дуел на носители на изборни единици на МТВ.

Бара избори, а моли Бога да не ги добие

Република - 18.01.2013

Со ваквата тактика за евентуален „бојкот“, Црвенковски ем сака да ги задржи општините што важат како добитни за СДСМ, ем сака да го избегне отчетот пред сопартијците на Конгресот во мај за уште еден ...

„Република“: СДСМ бара избори, а моли Бога да не ги добие

Курир - 18.01.2013

Со ваквата тактика за евентуален „бојкот“, Црвенковски ем сака да ги задржи општините што важат како добитни за СДСМ, ем сака да го избегне отчетот пред сопартијците на Конгресот во мај за уште еден ...

“Република“: Црвенковски бара избори, а моли Бога да не ги добие

Нетпрес - 18.01.2013

Со ваквата тактика за евентуален “бојкот“, Бранко Црвенковски ем сака да ги задржи општините што важат како добитни за СДСМ, ем сака да го избегне отчетот пред сопартијците на Конгресот во мај за ...

„Капитал“: Бранко против сите или сите против Бранко?

Курир - 18.01.2013

Опциите на Црвенковски за бојкот на локалните избори и за нивно прогласување за нелегитимни сe повеќе се тенчат, особено откако САД и ЕУ му порачаа да се врати во Парламентот и го повикаа на избори ...

Продолжува слабиот одзив на протестите на СДСМ

Курир - 18.01.2013

Продолжува слабата посетеност на протестите на здружената опозиција предводена од СДСМ во градовите ширум Македонија. Слаб одзив и на денешниот протест во Охрид.

Груевски: СДСМ ги направи најкрупните грешки на кои заборава

Курир - 18.01.2013

СДСМ во минатото ги направи најкрупните грешки, а заборава на тоа. Кога партијата нас не обвинува за нешто, ние користиме аргументи.

Груевски: Со лошата приватизација Македонија загуби пет милијарди евра

Нетпрес - 18.01.2013

Пет милијарди евра загуби Македонија поради лошо извршената приватизација на државниот капитал, вели премиерот Никола Груевски кој вечерва во емисијата на Миленко Неделковски одговара на прашања од ...

Република: Црвенковски бара избори, а моли Бога да не ги добие

Денешен - 18.01.2013

Со ваквата тактика за евентуален „бојкот“, Црвенковски ем сака да ги задржи општините што важат како добитни за СДСМ, ем сака да го избегне отчетот пред сопартијците на Конгресот во мај за уште еден ...

„Капитал“: Бранко против сите или сите против Бранко?

Денешен - 18.01.2013

Опциите на Црвенковски за бојкот на локалните избори и за нивно прогласување за нелегитимни сe повеќе се тенчат, особено откако САД и ЕУ му порачаа да се врати во Парламентот и го повикаа на избори ...

Барам смена на Црвенковски, за да не ги бојкотирам изборите!

Нетпрес - 17.01.2013

Многу ми е криво што не сум американски државјанин. Да бев сигурно ќе протестирав пред Белата куќа, поради последните одлуки на мојот претседател.

Македонците против блокирање на локалните избори

Република - 17.01.2013

СДСМ не треба да ги блокира изборите, сметаат Македонците. На нашето минатонеделно анкетно прашање „Дали СДСМ треба да ги бојкотира изборите“ 64 отсто одговориле негативно, односно сметаат дека ...

Бучковски : Бојкотот е погубна опција за СДСМ

24 Вести - 16.01.2013

Бојкот на локалните избори најпогубна опција за партијата на Црвенковски. Вака поранешниот лидер на социјалдемократите и премиер, а од неодамна е исклучен член на СДСМ Владо Бучковски ги анализира ...

Бојкотот ја бранува опозицијата

Утрински - 16.01.2013

Изборниот бојкот станува се' поизвесен, но понеизвесни се идните политички процеси, како и тоа какви последици ќе има СДСМ од неучество на изборите Раководството на СДСМ има точно еден месец да ја ...

Уште пушка берданка не фатија, герилците сакаат да седнат на маса

Н.Македонија - 16.01.2013

Преговори меѓу партиите наскоро ќе има, а учеството на локалните избори е можниот компромис што опозицијата би го прифатила како резултат од дијалогот, сметаат аналитичарите, со оглед на тоа дека ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Излезот е само во предвремени парламентарни избори

А1 On - 16.01.2013

„Враќање во парлементот нема, единствен излез од оваа криза се предвремени парламентарни, фер избори“, порача вечерва лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Премиерот го сецираше членството на СДСМ и го подели на две крила

+инфо - 16.01.2013

Премиерот Никола Груевски смета дека СДСМ е поделен на две крила и дека тоа, всушност, ја креира политичката криза во државата.

Црвенковски: Враќање нема, влогот е голем!

+инфо - 16.01.2013

Седум години овој народ молчеше и трпеше, со притисоци и лаги живеееше, гледаше како народните пари ги трошат за хирови и за лечење на фрустрациите.

(ВИДЕО) Црвенковски: Враќање нема единствен излез се предвремени парламентарни избори

Либертас - 16.01.2013

- Враќање во парлементот нема, единствен излез од оваа криза се предвремени парламентарни, фер избори, изјави вечерва лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на протестниот марш на опозицијата во ...

Членството на улица, раководството на СДСМ на зимување

Вечер Прес - 16.01.2013

РАСКОЛОТ ВО СДСМ СЕ ЗГОЛЕМУВА Се намалува поддршката за граѓанската непослушност што ја организира СДСМ, но расте подвоеноста меѓу членството на Бихаќка".

Груевски: Се реално сме подготвени да прифатиме, предвремени нема

Бриф - 16.01.2013

Премиерот Груевски останува на ставот дека барањето на СДСМ за предвремени парламентарни избори е неприфатливо. Најавува дека е подготвен да прифати „реални“ барања без да прецизира дали ќе иницира ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Не им е јасно што ги снајде, влогот е голем, назад нема !

Бриф - 16.01.2013

- `Не викаат да се вратиме да го продолжиме дијалогот. Кога имало дијалог за да сега го продолжиме ?! Да ги вратат пратениците да го завршат тепањето мавањето?! Враќање нема, едининствен излез од ...

Црвенковски:Ако Груевски е сигурен во подршката да одиме на парламентарни и локални избори во еден ден

Канал 77 - 16.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски рече дека не случајно протестите започнуваат од Прилеп како град кој е симбол на слободата и непокорот.

Груевски: Реалните барања на СДСМ сме подготвени да ги прифатиме

Курир - 16.01.2013

Премиерот Никола Груевски за актуелните случувања во земјава истакна дека СДСМ е поделен на две групи, една која не го поддржува тоа што го прави Бранко Црвенковски но нема доволно моќ за да ги ...

“Условите на СДСМ, алиби за спас на Црвенковски“

Нетпрес - 16.01.2013

Условите кои СДСМ ги поставува се алиби за спас на кариерата на ниниот лидер Бранко Црвенковски. Ова го истакна премиерот Никола Груевски, запрашан за актуелната политичка состојба која ја предизвика ...

Груевски: Отворени сме за аргументиран дијалог

Курир - 16.01.2013

Премиерот Никола Груевски за актуелните случувања во земјава истакна дека СДСМ е поделен на две групи, една која не го поддржува тоа што го прави Бранко Црвенковски но нема доволно моќ за да ги ...

Бучковски: Бојкотот на изборите е погубен за СДСМ

Курир - 16.01.2013

Бојкот на локалните избори е најпогубната опција за партијата на Црвенковски. Ова во изјава за 24 Вести го потенцира Владо Бучковски, екс-претседател на СДСМ, сега исклучен од партијата.

Бучковски: Бојкотот на изборите е погубен за СДСМ

Република - 16.01.2013

Бојкотот на локалните избори е најпогубната опција за партијата на Црвенковски, смета Владо Бучковски кој неодамна беше исклучен од партијата Тој вели дека последиците од неодење на избори ќе се ...

Црвенковски пред 15.000 струмичани: Влогот е голем, нема повлекување од битката!

Sky - 16.01.2013

- Враќање во парлементот нема, единствен излез од оваа криза се предвремени парламентарни, фер избори, изјави вечерва лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на протестниот марш на опозицијата во ...

ВИДЕО: Погледнете како помина вечерашниот митинг на СДСМ во Струмица

Press24 - 16.01.2013

Враќање во парламентот нема, единствен излез од оваа криза се предвремени парламентарни, фер избори. Овие денови се случуваат настани кои ќе ја одредуваат судбината на Македонија, влогот е голем и од ...

Бучковски: Бојкотот на изборите е најпогубната опција за СДСМ

Денешен - 16.01.2013

Бојкот на локалните избори е најпогубната опција за партијата на Црвенковски. Ова во изјава за 24 Вести го потенцира Владо Бучковски, екс-претседател на СДСМ, сега исклучен од партијата.

Изборните штабови на СДСМ работат со полна пареа

Утрински - 15.01.2013

Наспроти најавите на опозицијата за бојкот на локалните избори, сликата од теренот кажува дека максимално функционираат промотивните активности на изборните тимови на кандидатите за градоначалници ...

Црвенковски од Прилеп: Никола, ајде на избори, парламентарни и локални

Телма - 15.01.2013

Голем број членови и симпатизери на партиите од здружената опозиција вечерва маршираа во Прилеп. Низ улиците од центарот на градот, каде минуваше долгата колона се носеа транспаренти со кои власта се ...

Ги бојкотираат изборите, ама се рекламираат за градоначалници

Дневник - 15.01.2013

На фејсбук-профилите се поставени фотографии од посетите на кандидатите на СДСМ на одредени места и делови од изборната програма иако партијата најавува бојкот.

Груевски и Ахмети ќе одлучат кога ќе одат на нов изборен мегдан

Н.Македонија - 15.01.2013

Три фактори се клучни за одлуката да се оди само на локални, а не и на парламентарни избори: немањето волја да му се исполни желба на Црвенковски, немањето согласност од коалицискиот партнер ДУИ и ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Бојкот на локалните избори, ако власта не организира фер предвремени избори

А1 On - 15.01.2013

„Како веќе седум години во Македонија, а осум во Прилеп, една група на луѓе ја киднапира државата, сведоци сме како додека народот ни живее во беда, во сиромаштија тие ни ја задолжуваат државата ...

ВИДЕО: Црвенковски: Никола, ако си сигурен во твоите анкети, ајде на парламентарни избори!

+инфо - 15.01.2013

Како веќе седум години во Македонија, а осум во Прилеп, една група на луѓе ја киднапира државата, сведоци сме како додека народот ни живее во беда, во сиромаштија тие ни ја задолжуваат државата секој ...

ВИДЕО: Црвенковски – Груевски, од што се плашиш? Ајде на предвремени парламентарни избори

Либертас - 15.01.2013

Како веќе седум години во Македонија, а осум во Прилеп, една група на луѓе ја киднапира државата, сведоци сме како додека народот ни живее во беда, во сиромаштија тие ни ја задолжуваат државата секој ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Aко веруваш во анкетите од што се плашиш бе Никола !

Бриф - 15.01.2013

- Од Прилеп ја почнуваме серијата граѓански протести, не е случајно. Ако некој град е симбол за отпор, за слобода, тоа е Прилеп. Eдна група луѓе ни ја киднапира државата – рече Црвенковски во Прилеп.

Ќе ги бојкотираат изборите, но водат кампања на Фејсбук

Курир - 15.01.2013

Иако најавуваат бојкот на изборите, кандидатите за градоначалници на СДСМ активно ја тераат својата кампања и себе промовирање то на социјалните мрежи, пред се на Фејсбук.

Најавија бојкот, а водат кампања на Фејсбук

Република - 15.01.2013

Иако најавуваат бојкот на изборите, кандидатите за градоначалници на СДСМ активно ја тераат својата кампања и себе промовирање то на социјалните мрежи, пред се на Фејсбук Весникот Дневник пишува дека ...

ВИДЕО Црвенковски пред илјадници Прилепчани: Бојкот на локалните избори, ако власта не организира фер предвремени ...

Sky - 15.01.2013

Како веќе седум години во Македонија, а осум во Прилеп, една група на луѓе ја киднапира државата, сведоци сме како додека народот ни живее во беда, во сиромаштија тие ни ја задолжуваат државата секој ...

Иако најавуваат бојкот, сепак се рекламираат

Денешен - 15.01.2013

Иако најавуваат бојкот на изборите, кандидатите за градоначалници на СДСМ активно ја тераат својата кампања и себе промовирањето на социјалните мрежи, пред се на Фејсбук, пишува весникот Дневник.

Груевски: Црвенковски го избегнува крајот на својата политичка кариера

Дневник - 14.01.2013

Легитимитет дава народот на избори. ВМРО-ДПМНЕ победи трипати на парламентарните избори во изминатите шест години, а секој обид на СДСМ да покаже дека оваа власт е нелегитимна е само обид за ...

Груевски не оди на предвремени парламентарни, Црвенковски ќе ги бојкотира локалните

Дневник - 14.01.2013

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не ги прифати условите кои опозицискиот лидер Бранко Црвенковски ги постави за да го прекине бојкотот во Собранието и за учество на локалните избори.

Груевски го одби уличниот ултиматум на Црвенковски

Н.Македонија - 14.01.2013

ВМРО-ДПМНЕ победи трипати на парламентарните избори организирани во изминатите шест години, а секој обид од страна на СДСМ да се покаже нелегитимна оваа власт е само обид за манипулација со ...

Оставка од Бранко Црвенковски бараат младите на СДММ

Сител - 14.01.2013

Советот на општинската организација на сдсм во Охрид против одлуката на Црвенковски за бојкот на локалните избори. Порталот ИНПРЕСС пренесува дека на последната седница на советот оддржана во петокот ...

Денар за Бранко

Вечер Прес - 14.01.2013

МЛАДИТЕ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИ БАРААТ ОСТАВКА ОД ЦРВЕНКОВСКИ, ТОЈ ПРОДОЛЖУВА СО УЛИЧНАТА ДЕМОКРАТИЈА Денот на изборите, 24 март е далеку за социјалдемократите.

Сценарио за спас на Црвенковски

Курир - 14.01.2013

Бојкотирајќи ги изборите СДСМ се обидува да го одложи партискиот конгрес во мај на кој би се разговарало на исходот од изборите.

Опозицијата сепак ќе се појави на локалните избори?

Press24 - 14.01.2013

Извори од партијата велат дека опозицијата ќе го искористи периодот до 16 февруари за да се врши притисок врз власта и да се обезбеди простор во медиумите преку кој ќе може да се испраќаат политчки ...

Сценарио за спас на Црвенковски

Денешен - 14.01.2013

Бојкотирајќи ги изборите СДСМ се обидува да го одложи партискиот конгрес во мај на кој би се разговарало на исходот од изборите, пишува Новинската агенција Курир.