TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи налутен ја напушти лидерската

А1 - 01.03.2009

„Охрабрен сум дека направивме доволно подготовки и од политички и од институционален аспект за да се обезбедат фер и демократски избори, кои ќе бидат победа на Република Македонија и на нејзините граѓани, ...

Лидерска средба како превенција на нерегуларности

Телма - 01.03.2009

Во клубот на пратениците во Скопје лидерите на четирите најголеми партии денеска одржуваат нова средба посветена на изборите што ќе се одржат на 22 март.

Груевски: Охрабрен сум дека претстојните избори ќе бидат фер и демократски

Алсат-М - 01.03.2009

Премиерот оптимист по одржаната лидрска средба, Тачи предвреме ја напушти Охрабрен сум дека се преземени сите политички и институционални подготовки претстојните избори да бидат фер и демократски, изјави ...

Лидерска средба: Упатена порака за фер и демократски избори

Алсат-М - 01.03.2009

Лидерите на ВМРО, СДСМ и ДУИ оптимисти дека ќе се одржат фер и демократски избори, Тачи пред време ја напушти средбата Охрабрен сум дека направивме доволно подготовки и од политички и од институционален аспект ...

Груевски, Ахмети, Заев и Тачи побараа прошка од граѓаните и меѓусебно

Канал5 - 01.03.2009

Еден ден пред изборната кампања, на прочка, лидерската четворка не успеа до крај да ги усогласи ставовите за претстојните избори.

Лидерската средба ја напушти Мендух Тачи

Телма - 01.03.2009

Втората лидерска средба што денеска се одржа, само ден пред официјалниот почеток на изборната кампања, не донесе согласност по сите прашања, а состанокот предвреме го напушти челникот на ДПА Мендух Тачи.

Тачи ја напушти лидерската

Дневник - 01.03.2009

Претседателот на ДПА Мендух Тачи демонстративно ја напушти вчерашната лидерска средба бидејќи Владата не сакала да ги процесуира сите кривични пријави за инцидентите за ланските избори, а експресно се судат ...

Очекувам фер избори во Македонија

Дневник - 01.03.2009

Шансите за успех ќе бидат најголеми доколку сите политички партии се воздржат од негативни претпоставки за другите и доколку преземат целосна одговорност за своето однесување Ми беше особено драго што првпат ...

И-збори

Дневник - 01.03.2009

Не се оценува само Шипковица или Сарај. Проблем со интегралното разбирање на Македонија како целина имаат многу повеќе делови од македонската политика кои би ги стигматизирале Албанците како заедница што не е ...

Лидерите со порака за фер и демократски избори

Макфакс - 01.03.2009

Со порака за фер и демократски избори заврши денешната средба на претседателите на најголемите партии во Македонија пред утрешниот официјален почеток на изборната кампања.

Скопје: Заврши лидерската средба

Р.С.Европа - 01.03.2009

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнето заврши средбата лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи,посветена на аспектите потребни за одвивање на претстојните избори во фер и ...

Скопје: Денеска лидерска средба за изборите

Р.С.Европа - 01.03.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, денеска на новата заедничка средба, што ќе се одржи во Клубот на пратеници ке разговараат за ...

Груевски е охрабрен дека изборите ќе бидат фер

Форум - 01.03.2009

Премеирот Груевски по денешната средба со лидерите на другите три најголеми парламентарни партии смета дека има места за оптимизам што се однесува до одвивањето на претстојните локални и претседателски избори.

Тачи ја напушти лидерската

Алфа - 01.03.2009

Ниту Прочка не беше доволен повод да се надмине антагонизмот на највлијателните политичари во Македонија. На ден пред официјалниот старт на кампањата, лидерската средба не го даде очекуваниот ефект - ...

Лидерите ја почнаа средбата за изборите

Нетпрес - 01.03.2009

Лидерите на најголемите парламентарни партии во земјава денеска повторно седнаа на иста маса за да разговараат околу претстојните локални и претседателски избори.

Мендух Тачи ја напушти лидерската средба

Нетпрес - 01.03.2009

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, предвреме ја напушти лидерската средба, со образложение дека видел несериозен однос на Владата. “Има несериозност од страна на Владата, бидејќи сите активисти на ДПА за изборни ...

ДУИ подготвена на одговорност за успешни избори, се оградува од однесувањето нa ДПА

Нетпрес - 01.03.2009

ДУИ е подготвена да прифати одговорност и да даде се од себе како најголема албанска партија овие избори да бидат успешни за европската перспектива на Македонија.

Груевски - Охрабрен сум дека претстојните избори ќе бидат фер и демократски

Сител - 01.03.2009

Охрабрен сум дека направивме доволно подготовки и од политички и од институционален аспект за да се обезбедат фер и демократски избори, кои ќе бидат победа на Република Македонија и на нејзините граѓани, ...

Груевски: Охрабрен сум дека лидерските средби ќе придонесат за фер и демократски избори

Нетпрес - 01.03.2009

Премиерот Никола Груевски после завршувањето на лидерската средба излезе со став дека се направени доволни подготовки од политички аспект, и од институционален аспект за да се обезбедат фер и демократски ...

Груевски: Се е подготвено за фер избори

Вечер Прес - 01.03.2009

Охрабрен сум од тоа дека се направени сите политички и институционални подготовки, претстојните избори да бидат фер и демократски. Тоа ќе биде од голема важност за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО.

Лидерска средба на Прочка

Вест - 28.02.2009

Утре на големиот православен празник Прочка, на покана на премиерот Никола Груевски ќе се одржи лидерска средба. Груевски испратил писма до лидерите на СДСМ, на ДУИ и на ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух ...

Лидерите на парламентарните партии разговараат за изборите

Алсат-М - 01.03.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии денеска повторно разговараат за доброто одвивање на изборите на 22 март. Средбата е иницирана од премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Пред кампањата уште една средба

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Премиерот Никола Груевски вчера испрати писмо до лидерите на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети, и на ДПА, Мендух Тачи, во кое ги потсетува на договорот за одржување уште една заедничка средба ...

На Прочка нова лидерска средба

Дневник - 28.02.2009

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера испрати писмо до лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мандух Тачи, со кое за в недела ги кани на нова заедничка средба.Новата ...

Патот кон Европа води преку фер избори

Дневник - 28.02.2009

Клучен тест ќе биде спроведувањето на изборите во согласност со меѓународните стандарди Пред една година, во март 2008, уште еднаш ја посетив вашата прекрасна земја за да ги изразам заложбите на Европската ...

Без фер избори-ниту економски развој, ниту интеграција

Алфа - 28.02.2009

На два дена пред стартот на изборната кампања, политичките партии, полека ги откриваат адутите со кои ќе се претстават пред избирачите. Власта станува свесна дека ни претстои тешка економска криза.

Лидерска средба на 1 март

А1 - 27.02.2009

Премиерот Никола Груевски ги повика на лидерска средба челниците на четирите најголеми партии во недела на 1 март 2009 година во Клубот на пратеници.

Одговорноста за изборите е кај политичките партии

А1 - 27.02.2009

Првиот човек на ДПА Мендух Тачи кај амбасадорот на САД Филип Рикер. Одговорноста за изборите паѓа врз политичките лидери. „Се сложивме дека е круцијално за Македонија овие избори да бидат фер и демократски ...

Бонева: Ништо не е поважно од фер избори

А1 - 27.02.2009

Македонија се наоѓа пред клучен изборен тест. Од успешноста на претстојните мартовски избори зависи европската иднина на земјава. Предизборната кампања официјално почнува за три дена.

Мендух Тачи имаше средба со американскиот амбасадор Филип Рикер

Канал5 - 27.02.2009

Доцна попладнево лидерот на ДПА Мендух Тачи имаше средба со американскиот амбасадор Филип Рикер, на која меѓу другото, станало збор и за претстојните избори.

Груевски кани на нова лидерска средба во недела

Алсат-М - 27.02.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА на нова лидерска средба во недела околу организирањето на претстојните локални и претседателски избори.

Лидерска средба на прочка

Сител - 01.03.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски испрати писмо до лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мандух Тачи, со кое ги поканува на нова заедничка средба, што ќе се одржи ...

Нова лидерска средба во недела

Форум - 27.02.2009

Премиерот Никола Груевски повторно ги покани го испрати лидерите на трите најголеми парламентарни партии и на средба што ќе се одржи на 1 март 2009 година (недела) во 13 часот, во Клубот на пратениците.

Нова лидерска в недела

Алфа - 27.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ на нова лидерска средба ќе се обидат да го допрецизираат договорот, што начелно го постигнаа на минатата лидерска.

Покана за нова лидерска средба на Прочка

Кирилица - 27.02.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска испрати писмо до лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мандух Тачи, со кое ги поканува на нова заедничка средба, што ќе ...

Нова лидерска средба за изборите

Макфакс - 27.02.2009

Премиерот Никола Груевски ги повика шефовите на трите најголеми парламентарни партии денеска да одржат нова лидерска средба Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ треба да разговараат за претстојните изборни ...

Нова лидерска средба на Прочка

Нетпрес - 27.02.2009

Премиерот Никола Груевски до лидерите на трите најголеми парламентарни партии испрати писмо со кое ги поканува на лидерска средба, што ќе се одржи на 1 март во 13 часот, во Клубот на пратеници.

Кандидатите за Тетово ветија фер избори

А1 - 25.02.2009

Организирајте јавна дебата на почетокот на предизборната кампања, на која ќе ги презентирате вашите програми и заложби за фер и мирни избори. Вака евроамбасадорот Ерван Фуере, на денешната средба, ги советуваше шесте кандидати за градоначалник на Тетово, ...

Ерван Фуере уште еднаш побара фер и демократски избори

Сител - 25.02.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска се сретна со сите шест кандидати за градоначалник на Тетово. На заедничката средба тие му ветиле дека ќе се заложат изборниот процес да помине во фер и демократска атмосфера.

Фуере: „Мирни избори мора да има“

BBC - 24.02.2009

Меѓународната заедница со внимание ќе ги следи мартовските избори во Македонија бидејќи од нив ќе зависи брзината со која земјата ќе го продолжи патот кон Европската унија.

Дијалогот тргна добро

Време - 24.02.2009

Лидерската средба, којашто во неделата се одржа во Клубот на пратениците, дефинитивно дава придонес во напорите за одржување фер и демократски избори. Иако не може да се каже дека сите проблеми се решени, радува фактот што сите лидери на големите партии ...

Партиските ограноци од Охрид за фер кампања и избори

Алсат-М - 24.02.2009

Партиските разграноци во Охрид што имаат свои кандидати на изборите на 22 март поптишаа заедничка декларација за фер и демократски избори На иницијатива на Социјалдемократската унија , десеттина политички партии од Охрид кои учествуваат со свои кандидати ...

Тачи и Груевски ќе бараат решение за ланските инциденти

Утрински - 24.02.2009

Во текот на неделава лидерот на ДПА, Мендух Тачи, ќе одржи посебна средба со премиерот Никола Груевски и министрите за внатрешни работи и за правда, Гордана Јанкулоска и Михајло Маневски, на која тој ќе го постави прашањето зошто за изборните ...

Тешко на изборите што ги спасуваат комисии

Време - 24.02.2009

Тони Ангеловски Меѓупартиските комисии, кои беа најавени по лидерската средба како превентива за изборните прекршоци и тензии, не наидуваат на одушевување кај експертите, а се коментираат со потценување и од самите партии кои се договорија да ги ...

Плановите на МВР за подготовка на изборите презентирани на лидерската средба

Алсат-М - 23.02.2009

Претседателите на ВМРО - ДПМНЕ, на СДСМ, на ДПА и на ДУИ, на вчерашната лидерска средба се запознале со оперативните планови на МВР за изборите - Оперативните планови на МВР за подготовка на изборите беа презентирани пред четирите најголеми политички ...

На двојните избори ќе може да се гласа само еднаш

Утрински - 23.02.2009

На претстојните парламентарни и претседателски избори гласачите ќе можат само еднаш да дојдат на избирачкото место за да го дадат својот глас, што значи дека доколку одлучил да гласа само за кандидатите за локалните избори, тој нема да може потоа да се ...

Ќе се гласа за сите кандидати одеднаш

Дневник - 23.02.2009

За двата списока, за локалните и за претседателските избори, граѓаните ќе мора да се изјаснат само со едно излегување на гласачкото место Граѓаните ќе може само еднаш да излезат на гласачкото место во текот на изборниот ден и истовремено ќе се изјаснат и ...

Еднаш да се влегува, двапати да се гласа

Време - 23.02.2009

Гласачите да имаат право само еднаш да влезат на избирачките места и да гласаат во исто време и за градоначалници и за претседател на државата, побара СДСМ на лидерската средба што по покана на премиерот Никола Груевски се одржа вчера во Клубот на ...

Ќе се гласа истовремено и за претседателските и за локалните избори

Вест - 23.02.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, придружени со министрите за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и за правда Михајло Маневски, вчера се усогласија на претседателските и на локалните избори ...

Продолжуваат средбите на дипломатите со претседателските кандидати

Алсат-М - 23.02.2009

И денеска продолжи лобирањето на меѓународниот фактор за слободни и демократски избори кај кандидатите за претседателската функција . Амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере се сретна со Иванов и Бошковски.

Клучот за избори без инциденти МВР ќе го бара преку соработката на четирите најголеми партии

Канал5 - 23.02.2009

Клучот за избори без инциденти, МВР ќе го бара преку соработката на четирите најголеми партии чии изборни штабови на денот на изборите треба да бидат во постојана меѓусебна комуникација.

Плановите на МВР за подготовка на изборите презентирани на лидерската средба

Сител - 23.02.2009

Претседателите на ВМРО - ДПМНЕ, на СДСМ, на ДПА и на ДУИ, на вчерашната лидерска средба се запознале со процедурите и постапките во врска со комуникациите и информирањето за време на претстојните претседателски и локални избори за да се спречат ...

Јанкуловска: Плановите на МВР за подготовка на изборите презентирани на лидерската средба

Кирилица - 23.02.2009

Претседателите на ВМРО - ДПМНЕ, на СДСМ, на ДПА и на ДУИ, на вчерашната лидерска средба се запознале со процедурите и постапките во врска со комуникациите и информирањето за време на претстојните претседателски и локални избори за да се спречат ...

Конструктивна првата лидерска средба, нова закажана за следниот викенд

Кирилица - 23.02.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, едногласни дека денешната средба посветена на претстојните избори поминала во конструктивна атмосфера Закажана е ...

МВР подготвено да се соочи со полначите на кутии

Вечер Прес - 23.02.2009

Ефикасна комуникација меѓу полицијата и изборните штабови на четирите политички партии за време на изминатите избори постоеше и таква комуникација ќе постои и на овие избори, смета министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Лидерите ги утврдувале можните проблеми на изборите

Н.Македонија - 23.02.2009

Лидерите на четирите најголеми партии вчера ги утврдуваа проблемите што би можеле да се појават на претстојните избори, како двојното гласање, сликањето ливчиња, однесувањето на полицајците и на државните службеници, а се обидувале и да најдат решенија ...