TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: „7-ми ноември е историска обврска и одговорност“

А1 - 31.10.2004

А опозицискиот караван синоќа беше во Битола. Од таму лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски рече дека целта на референдумот не е да се бара оставка од владата, туку очекува премиерот Костов да го исполни ветеното - ако успее референдумот, тој сам да си замине.

СДСМ: „Секој може слободно да не излезе на референдум“

А1 - 31.10.2004

Во владеачката СДСМ демантираат дека вршат притисоци и закани врз граѓаните да не излезат на гласање на претстојниот референдум. Истовремено од таму велат дека никој не може да им забрани на граѓаните да останат дома доколку решат да не гласаат.

ДПМНЕ обвинува дека се вршат притисоци врз граѓаните

А1 - 31.10.2004

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини власта дека врши притисок врз членови на опозицијата и врз граѓаните на само една недела пред одржување на референдумот, полицијата во Крушево привела членови на ВМРО-ДПМНЕ кои лепеле плакати за референдумот и 6 часа ги држела во полициска станица, иако за тоа немало ...

И Георгиевски повика на масовен одзив за референдумот

А1 - 31.10.2004

И Љубчо Георгиевски се огласи со повик за масовен одзив. Тој ги повика неговите симпатизери покрај притисоците да излезат на гласање. „Јас очекувам масовно излегување на граѓаните. Ако не беше ова заплашување и закани повеќе од сигурно е дека ќе има успех на референдумот.

ПДП: „Прашањето за референдумот е антиалбанско и антирамковниот“

А1 - 31.10.2004

ПДП смета дека Уставниот суд донел политичка одлука кога реши дека распишувањето на референдумот без гласање во собранието е уставно. Од партијата најавуваат дека ќе поднесат нова иницијатива за преиспитување на уставноста на референдумот.

Опозицијата со референдумска кампања во Прилеп

А1 - 30.10.2004

Референдумот, според Уставот и законите, е граѓанско право. Никој не може да ви се заканува и заплашува. На 7-ми ноември, исполнете го своето право, им порача здружената опозиција на граѓаните на Прилеп. „Пораката дојде и од човекот со членска книшка број 1 во СДСМ, г-нот Киро Глигоров, кој јасно ...

Граѓанското движење со кампања за референдумот во Велес

А1 - 30.10.2004

Нема да се оддалечиме од Европа, а Европа нема помалку да не цени, доколку излеземе на референдум, порача од Велес Граѓанското движење. „Ако сме против европските вредности, тогаш јас би била прва против. Меѓутоа, баш е европски на мирен демократски начин да кажете свое несогласување со одредена ...

Власта сака да преговара пред, опозицијата по референдумот

Време - 30.10.2004

ПАРТИИТЕ ЗАЗЕМААТ ПОЗИЦИИ Диана Младеновска Партиите, без исклучок, заземаат позиции за најавениот „референдумски договор“. Со него, владејачките и опозициските партии, со посредство на претставниците на меѓународната заедница и евентуално на шефот на државата Бранко Црвенковски, „џентлменски“ би ...

Лигата за демократија ја презема одговорноста на СДСМ

Време - 30.10.2004

СООПШТЕНИЕ Владејачкиот СДСМ како да не знае што сака: оваа партија, преку својот портпарол, ја прашува јавноста кој ќе ја преземел одговорноста ако референдумот успеел, небаре не знае дека на него народот ќе се изјаснува „за“ или „против“ Законот за територијална поделба, кој тој ист СДСМ го ...

Референдумот е катарза за граѓаните

Време - 30.10.2004

ЃОРЃЕ ИВАНОВ, ПОЛИТИКОЛОГ Александра М. Митевска Децентрализацијата е нешто што најнепосредно ги засега луѓето на локално ниво, онаму каде што живеат. Затоа Европската повелба за локална самоуправа бара непосредно вклучување на локалното население при нормативното регулирање на територијалната ...

Обвинувањето за фалсификат е алиби за опозицијата

Дневник - 30.10.2004

СДСМ Опозицијата не може да се договори кој да зборува на митингот, а камоли да води држава, вели портпаролот на СДСМ, Борис Кондарко Референдумот нема да биде успешен во однос на цензусот, но ќе биде легитимен бидејќи и неизлегувањето на гласање е демократско изразување на волјата на граѓаните, ...

Да им гарантира на граѓаните дека нема да бидат казнувани ако гласаат „за“

Време - 30.10.2004

ЛИДЕРОТ НА ЛИБЕРАЛИТЕ, АНДОВ, ПОБАРА ОД ДРЖАВНИОТ ВРВ Либералната партија бара премиерот, претседателот и министрите да им кажат на граѓаните дека живеат во слободна земја, во која никој не може да им ги ограничува уставните права како што е референдумското изјаснување и да им дадат гаранции дека, ...

Ќе нема живот на овие простори ако пропадне референдумот

Време - 30.10.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ВО КИЧЕВО И ВО ГЕВГЕЛИЈА Ако не успее референдумот, повеќе ќе нема живот на овие простори, им порачал прексиноќа на кичевци нивниот сограѓанин и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Китановски. Тој тоа го изјавил на митингот што ВМРО-ДПМНЕ и ЛП го одржаа во рамките на карванот за промоција на ...

Власта ги доживува граѓаните како алтернатива

Утрински - 30.10.2004

Професорката Гордана Силјановска за референдумот, за пораките за апстиненција, за Бадинтеровото мнозинството, апатијата на граѓаните... КАТИЦА ЧАНГОВА ?Власта, а не опозицијата, експертите или новинарите, пред, а не по граѓанското изјаснување на 7 ноември, мора да има резервна варијанта и за ...

Граѓанските иницијативи се заложници на политиката

Утрински - 30.10.2004

Политиката ги јаде изворните иницијативи уште во зародок, пред да станат опасност за нејзините интереси МАНЧО МИТЕВСКИ Поделбите во Македонија продолжуваат и ги зафаќаат и оние малку елементи на севкупниот живот кои досега не беа инфицирани со овој опасен вирус.

Државните функционери да престанат со заканите

Дневник - 30.10.2004

РЕФЕРЕНДУМСКА КАМПАЊА НА ОПОЗИЦИЈАТА Европа не може да биде против референдумот, како што вели власта, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски Опозициските лидери повикаа граѓаните слободно да гласаат, а државните функционери да не им се закануваат.

Од референдумот зависи и легитимитетот на власта

Дневник - 30.10.2004

ИнтервЈу: ТРИФУН КОСТОВСКИ, НЕЗАВИСЕН ПРАТЕНИК Пратеникот Трифун Костовски, кој во Собранието влезе како носител на изборната листа на СДСМ, остро се спротивставува на "апокалиптичните" сценарија дека успешниот референдум ќе ја воведе Македонија во криза.

СДСМ не им верува на анкетите

Утрински - 30.10.2004

Владејачката партија воздражана за последните сондажи за рејтингот на партиите и пилитичарите Социјалдемократите се резервирани и не сакаат да ги коментираат резултатите од последното испитување на јавното мислење, според кое ВМРО-ДПМНЕ првпат по пет години го престигна СДСМ, а Никола Груевски се ...

ЈА ПРЕЗЕМАМЕ ОДГОВОРНОСТА

Вечер Прес - 30.10.2004

Лигата за демократија, покрај поддршката на организаторите на референдумот, на состанокот на Извршниот одбор донела одлука да ја преземе одговорноста за успешноста на референдумот. "Лигата за демократија му порачува на Кондарко и неговиот СДСМ дека е подготвена самата да ја преземе одговорноста за ...

СДСМ: „Референдумското прашање не заслужува одговор“

А1 - 29.10.2004

Дали сте за територијалната организација на локалната самоуправа од 1996-та? Некои прашања не заслужуваат одговор. Ова е мотото со кое социјалдемократите во последната недела пред референдумот ќе ги убедуваат граѓаните да не излезат.

Власта не смее да го репресира сопствениот народ

Утрински - 29.10.2004

Здружената опозиција беше во Охрид ОХРИД - "Ова е клучен историски момент за Македонија. Бранко Црвенковски неодамна рече дека со апстиненција државата не се брани, па според тоа, на 7 ноември очекувам сите масовно, без разлика на која партија и припаѓаат, да излезат и да го поддржат референдумот ...

Јордановски не замолчува пред референдумот

Дневник - 29.10.2004

ОПОЗИЦИСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ОБВИНУВААТ Претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, сака да ја замолчи опозицијата со тоа што не ја закажа седницата за пратенички прашања, обвинија вчера пратениците од опозицијата. Тие реагираат зашто никој не ја спречува референдумската кампања што секојдневно ја ...

Нема лидерска средба

Дневник - 29.10.2004

референдумот и рамковниот Чиста шпекулација е информацијата дека има меѓународни притисоци за одржување средба на потписниците на рамковниот договор за да се надмине евентуалната политичка криза по референдумот, тврдат и претставниците на потписниците на договорот и на меѓународната заедница.

Референдумско прашање не заслужува одговор

Дневник - 29.10.2004

СДСМ И ЛДП Референдумското прашање е апсурдно и не заслужува одговор од граѓаните, порача прексиноќа од Штип генералниот секретар на СДСМ Никола Ќурчиев. - Мојот сограѓанин Тодор Петров од иницијатор се претвори во најобичен предреферендумски декор на опозицијата.

Јордановски: Тодор Петров подметна кукавичино јајце

Време - 29.10.2004

СПИКЕРОТ ВО ДИЛЕМА КАКО ЌЕ ВРАТИ СТАРИОТ ЗАКОН Како ќе се врати во сила Законот за територијална организација од 1996 година ако успее референдумот - е најголемата дилема на Љупчо Јордановски, претседателот на Собранието. Тој вчера изјави дека ако се потврди референдумското прашање, Парламентот ќе ...

Груевски на охриѓани им порача дека ќе победи Македонија

Време - 29.10.2004

ОПОЗИЦИСКАТА КАМПАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМ На 7 ноември нема да победи ниту една политичка партија, туку ќе победи Македонија, рече на прексиноќешниот предреферендумски митинг во Охрид лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тој порача и: „Во овој историски момент за државата, треба да покажеме единство ...

Љубчо само гледач на завршниот митинг

Дневник - 29.10.2004

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА Противењето на ВМРО-ДПМНЕ да настапи Георгиевски е доказ за неговата популарност, вели претседателката на ВМРО-народна Љубчо Георгиевски, најверојатно, нема да говори на завршниот референдумски митинг пред Собранието, зашто ВМРО-ДПМНЕ е против настапот на нејзиниот поранешен ...

Најголем број на набљудувачи на избори досега во Македонија

Канал5 - 29.10.2004

На ниту едни избори досега одржани во Македонија немало толку голем број набљудувачи колку што се акредитирани за следење на претстојниот референдум..10.541 домашен и странски монитор ќе бидат ангажирани на 7 ноември.. Светскиот македонски конгрес пријави На ниту едни избори досега одржани во ...

Кога има митинзи, нема пратенички прашања

Време - 29.10.2004

СОБРАНИЕТО НА ПАУЗА Собраниската седница за пратенички прашања, предвидена за секој последен четврток во месецот, вчера не се одржа. Спикерот Љупчо Јордановски не ја закажал седницата, сметајќи дека парламентарната говорница може да се злоупотреби за политички маркетинг.

Фрчкоски: Референдумот е политички пораз на власта

Утрински - 29.10.2004

Граѓанското движење на Македонија во Струмица СТРУМИЦА - ?Новиот Закон за територијална организација го раздвојува кревкиот соживот меѓу македонското и албанското население и сметам дека Владата на РМ во овој момент вешто ги изместува работите од колосек.

Со успешен референдум ќе влеземе во правен ќор-сокак

Утрински - 29.10.2004

Според спикерот Љупчо Јордановски Тодор Петров им подметнал кукавичко јајце на правните експерти смета претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски Доколку мнозинството граѓани на 7 ноември одговорат позитивно на референдумското прашање, претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, смета дека ...

ЛП БАРА ДА ПРЕСТАНАТ ЗАКАНИТЕ ДО ГРАЃАНИТЕ КОИ САКААТ ДА ИЗЛЕЗАТ НА РЕФЕРЕНДУМ

Канал5 - 29.10.2004

Либералната партија бара премиерот, претседателот на Република Македонија и министрите на граѓаните да им кажат дека живеат во слободна земја во која никој не може да им ги ограничува уставните права како што е референдумското изјаснување и да и Либералната партија бара премиерот, претседателот на ...

Шефот на државата не размислува за нова средба на потписниците на Рамковниот договор

Утрински - 29.10.2004

По најавите дека е можна средба кај претседателот на државата пред референдумот Оние кои заедно со Црвенковски го парафираа Охридскиот договор, но и ДУИ, би сакале да седнат повторно на иста маса, се разбира, заедно со дипломатите ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Шефот на државата, Бранко Црвенковски, пред или по ...

Странците бараат можност за компромис

Време - 29.10.2004

ПОРАДИ Се ПОИЗВЕСНИОТ УСПЕХ НА РЕФЕРЕНДУМОТ Диана Младеновска Претставниците на меѓународната заедница, деновиве, преку интензивни телефонски контакти со лидерите на релевантните политички партии ја испитуваат можноста за нови преговори за територијална организација, тврдат извори на „Време“.

Јордановски ги скокна пратеничките прашања

Вест - 29.10.2004

СПИКЕРОТ ГО ЧУВА СОБРАНИЕТО ОД ПОЛИТИЧКАТА КАМПАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Претседателот на Собранието Љупчо Јордановски вели дека не е добро да има седница, зашто пратеничките прашања се чувствителни пред референдумот оти опозицијата може да ја злоупотреби собраниската говорни Спикерот на Собранието Љупчо ...

(О)ПОЗИЦИЈАТА ГО БОЈКОТИРА ГРАЃАНСКОТО ДВИЖЕЊЕ!

Вечер Прес - 29.10.2004

Јавната трибина за референдумот на Граѓанското движење на Македонија ќе се одржи на 31 октомври во Македонскиот народен театар со почеток во 19 часот. На трибината поканети гости од власта и опозицијата ќе одговараат на шесте прашања поврзани за последиците и придобивките од референдумското ...

ЌЕ ИМА ЛИ ЛИДЕРСКА СРЕДБА?

Вечер Прес - 29.10.2004

"Доколку дојде до предреферендумска средба на лидерите на партиите- потписнички на Рамковниот договор, таа ќе биде со главна цел: постигнување меѓупартиски договор дека ќе се почитуваат резултатите од референдумот", изјави за "Вечер" висок претставник на владејач ките партии.

Ќе има ли нова средба на потписниците на рамковниот?

А1 - 28.10.2004

Ќе има ли нова средба на потписниците на рамковниот договор? Засега, политичките лидери јавно не сакаат да коментираат дали е можно тие пред или по гласањето, повторно да седнат на заедничка маса во обид да ги смират тензиите, кои евентуално би се појавиле по референдумот, без разлика на неговиот ...

Струшкиот кризен штаб го повикува Црвенковски на референдум

А1 - 28.10.2004

Претседателот Црвенковски има обврска да ги овозможи сите предуслови за изјаснување на граѓаните. Тој треба на 7 ноември да излезе на гласање и да го даде својот глас „за“ или „против“ референдумското праќање. Ова е повик од Струшкиот кризен штаб.

ДПА не го повикува членството на бојкот

А1 - 28.10.2004

И покрај официјалните најави уште на почетокот на предизборната кампања, од трите албански партии, дека кампањата ќе ја водат со повик до албанскиот електорат да не излегува на референдумот, единствена активна на теренот е ДПА. „Тоа не е наша игра, ќе бидеме добри гледачи.

Караница за говорницата на завршниот митинг

Дневник - 28.10.2004

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА Подготовките за завршниот референдумски митинг се во сенка на караниците помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-народна и на расправиите кој и кога да застане на говорницата пред Собранието на трети ноември. ВМРО-народна партија на трети ноември ќе ја одржи планираната културна манифестација ...

Георгиевски: Ако не бев јас, немаше да има референдум

Утрински - 28.10.2004

Експретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во Штип ШТИП - "Ако јас лично не излезев и не го повикав членството да ги даде своите потписи за да имаме референдум, Македонија на 7 ноември немаше да го има големото народно изјаснување. До тој момент Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров имаше собрано одвај ...

Шеесет набљудувачи на референдумот

Време - 28.10.2004

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА Здружението на граѓани за почитување на прописите од Битола доби акредитација од ДИК неговите членови да го набљудуваат претстојниот референдум. - Одобрението го добивме на 26 октомври по факс, иако нашето барање го доставивме до ДИК на 7 октомври.

И митингот и манифестацијата во Универзална ќе се одржат на 3 ноември

Време - 28.10.2004

КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ПРЕСЕЧЕ Координативното тело за спроведување на кампањата за референдумот вчера, по повеќечасовна расправија, реши заедничкиот, централен митинг пред Собранието да се одржи на 3 ноември во 20 часот, откако во Универзална сала ќе заврши манифестацијата што ја организира ...

ВМРО-Народна ќе собира народ со актери и естрадни ѕвезди

Утрински - 28.10.2004

Партијата на Георгиевски со свој проект на 3 ноември Менувањето на датумот на одржувањето на завршниот митинг на партиите кои го поддржуваат референдумот од 4 на 3 ноември не го смени и ставот на ВМРО-Народна, која претходно одлучи мултимедијалниот проект да го оддржи истата вечер кога пред ...

ДИК ќе реагира ако избирачките одбори го побараат тоа од неа

Утрински - 28.10.2004

По предупредувањата на "Мост" за можни нерегуларности на гласачките места На предупредувањата од "Мост" за можни сценарија во одредени региони во државата на денот на референдумот, ДИК нема да реагира сў додека не добие официјална потврда од избирачките одбори.

Успехот на референдумот лоша порака за целиот регион

Утрински - 28.10.2004

Расправа во британскиот Парламент за Западен Балкан ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Комисијата за надворешна политика на британскиот Парламент ја одржа и втората расправа за ситуацијата на Западен Балкан и за најновиот развој на настаните во регионот, во рамките на постапката за ...

Ченството на ВМРО Народна сака да го види и да го слушне Љубчо Георгиевски на завршниот референдумски митинг

Канал5 - 28.10.2004

Ченството на ВМРО Народна сака да го види и да го слушне Љубчо Георгиевски на завршниот референдумски митинг кој ќе се одржи на 3 ноември пред македонското собрание.. Ваквото расположение во партијата го покажале последните интерни сондажи од теренот.

Смешни обвинувања за договор со Црвенковски

Дневник - 28.10.2004

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ВО ШТИП Идејата за референдумот ја воскреснав јас заедно со сегашните структури на ВМРО-народна. Затоа се смешни тврдењата дека се договарам со Бранко Црвенковски, рече Љубчо Георгиевски на прексиноќешната средба со новиот општински комитет на партијата во Штип.

Завршен митинг за референдумот на 3 ноември

Утрински - 28.10.2004

Опозицискиот блок повикува на масовност на граѓаните на централниот собир пред парламентот "Централниот штаб за референдум ќе одржи митинг пред Собранието на Македонија на 3 ноември, во 20 часот", соопшти вчера на прес-конференција, координаторот Тодор Петров.

Опструкциите ќе фрлат сенка врз резултатот

Време - 28.10.2004

МОЖНИ ЛИ СЕ САБОТАЖИ НА 7 НОЕМВРИ На 7 ноември нема да дозволиме да се отворат гласачките места, ако изборниот материјал не се достави навреме, во согласност со законот. Ако има какви било опструкции, ние најжестоко ќе реагираме, вели Ромео Деребан, градоначалникот на Струга, по предупредувањето од ...

Кривични пријави за Бучковски и за Поповски

Дневник - 28.10.2004

ЦЕНТРАЛНИОТ ШТАБ ЗА РЕФЕРЕНДУМ НАЈАВУВА Министрите Владо Бучковски и Владо Поповски ќе добијат кривични пријави бидејќи со повиците за бојкот на референдумот го кршат избирачкото право на граѓаните, најави Тодор Петров, шеф на Централниот штаб за референдумот.

Читање на идната историја

Дневник - 28.10.2004

Колумна - Радмила Шеќеринска Тие велат - излезете да гласате, ама и ако не гласате, ние наместо вас ќе ја "изработиме" задачата. Значи, не го гледаат референдумот како начин на граѓанско изразување, туку како политички инструмент за дестабилизација на државава.

Наместо на референдум, прошетајте до Пелистер

Време - 28.10.2004

БУЧКОВСКИ ВО БИТОЛА Што и да се случи на 7 ноември, на Македонија нема да и се случи 2001 година. Ние ги сакаме убавите сценарија од 2006 година кога Македонија ќе ја добие поканата за членство во НАТО, рече Владо Бучковски на трибина што се одржа завчера во Битола.

ВМРО-народна со свој собир на митингот за референдумот

Вест - 28.10.2004

ВМРО-народна ќе го одржи планираниот собир иако се поклопува со завршниот митинг на партиите, здруженијата и поединци кои го поддржуваат референдумот. "Сакаме да ги расчистиме недоразбирањата во јавноста околу поклопување на нашиот собир со завршниот митинг и да кажеме дека ќе учествуваме на него", ...

Американската амбасада ќе го набљудува гласањето?

Дневник - 28.10.2004

ДРЖАВНА ИЗБОРНА КОМИСИЈА Американската амбасада во Скопје побарала од Државната изборна комисија референдумот да го следат 48 набљудувачи и 39 преведувачи. Акредитации за набљудување на гласањето на 7 ноември побарале и невладината организација "Гординија" од Гевгелија за 46 набљудувачи, ...

САД НЕ ИМ ВЕРУВААТ НА ОЧИТЕ НА ОБСЕ?!

Вечер Прес - 28.10.2004

Амбасадата на САД во Македонија и Парламентарното собрание на Советот на Европа, вчера доставиле барање до Државната изборна комисија за набљудување на изборите. Амбасадата на САД бара акредитации за 48 набљудувачи и 39 преведувачи.

Митинг на здружената опозиција во Охрид

А1 - 27.10.2004

На 7-ми ноември нема избори, нема да победи ниту една политичка партија, туку ќе победи Република Македонија. Ако успее референдумот тоа ќе биде алиби за СДСМ пред нивниот коалиционен партнер, дека граѓаните се над се во оваа држава.

Американската амбасада ќе има набљудувачи на референдумот

А1 - 27.10.2004

Покрај МОСТ и ОБСЕ, до ДИК пристигна барање за мониторинг на референдумот и од американската амбасада. Тие бараат да им овозможи да распоредат 49 свои набљудувачи. Ова е прв случај досега амбасадата да бара самостојно да го набљудува процесот на гласање.

Георгиевски и Груевски се смирија до одржувањето на референдумот

А1 - 27.10.2004

Се смирија тензиите меѓу Георгиевски и Груевски, барем до одржувањето на референдумот. На состанокот на Штабот на здружената опозиција, Петров, за да го надмине судирот меѓу вмровците, предложил компромисно решение. На 3 ноември прво ќе се одржи собирот на ВМРО-Народна во Универзална сала, а ...

Меѓународната заедница бара средба на потписниците на рамковниот договор

А1 - 27.10.2004

Меѓународната заедница е се повеќе уверена дека е неминовна нова средба на потписниците на рамковниот договор, за да се изнајде начин да се премости евентуалната политичка криза, која ќе следи по референдумот, без разлика на неговиот исход, дознава А1.

Третиот пат: ДИК размислува да го фалсификува референдумот

А1 - 27.10.2004

Во координација со владините институции, Државната изборна комисија размислува да го фалсификува референдумот, обвини денеска Третиот пат. Откако вчера и Граѓанската асоцијација „Мост“ предупреди на можни нерегуларности на седми ноември, партиите на Трајанов, Иванов и Тупурковски се револтирани ...

Масовно излезете на референдум

Време - 27.10.2004

МАКЕДОНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЦИ АПЕЛИРААТ Граѓаните на Македонија масовно да излезат на претстојниот референдум е пораката што вчера ја испратија повеќе организации на нашите иселеници во странство. „Имајќи ги предвид самостојноста, сувереноста и независноста на Македонија и нејзиниот демократски Устав, ги ...

Референдумот не е против рамковниот

Време - 27.10.2004

ТРКАЛЕЗНА МАСА НА „ФОРУМ“ Во охридскиот договор се вели дека ревизијата на општинските граници може да се направи со согласност на жителите на тие општини, референдумот со ништо не го оспорува рамковниот договор освен ако во договорот има тајни клаузули, рече политикологот Панде Лазаревски на ...

Разногласие за завршниот митинг

Дневник - 27.10.2004

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА Организирањето на завршниот референдумски митинг ги покажа пукнатините во опозицискиот блок партии. Коалицијата "Третиот пат" и ВМРО-народна ја обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ дека самостојно решила и објавила оти митингот пред Собранието ќе се одржи на 3 ноември, иако во прелиминарните ...

Не сакаме нови балкански конференции за Македонија

Утрински - 27.10.2004

Владо Бучковски и Владо Поповски во Охрид ОХРИД - "Ако биде фер и демократски, референдумот нема да успее. Ние не сакаме да влеземе во нови фатални балкански конференции за Македонија, туку сакаме да го продолжиме процесот за побрзо интегрирање во Европската унија и НАТО°, рече завчеравечер на ...

Видовитоста на ОБСЕ

Дневник - 27.10.2004

Коментар - Татјана Поповска Набљудувачката мисија на ОБСЕ се плаши дека при референдумското гласање проблеми ќе има во источниот дел на Македонија, па затоа своите набљудувачи ќе ги концентрира само таму. Според нивните процени во западниот дел од државата нема потреба од мониторинг бидејќи и онака ...

Никој не може да повикува на апстиненција

Утрински - 27.10.2004

Граѓанското движење на Македонија во Тетово ТЕТОВО - "Нў плашат дека успешниот референдум ќе нў оддалечи од Европа и НАТО, дека се можни безредија. Безредија нема да има, а од Европа сме далеку со индикаторите дека 40 отсто има невработеност, а доходот по жител е 1.800 долари.

Можна саботажа во Куманово, Кичево и во Струмица

Време - 27.10.2004

МОСТ ПРЕДУПРЕДУВА Граѓанската асоцијација МОСТ предупредува дека се подготвува и дека е сосема извесно на денот на референдумот да не бидат отворени некои гласачки места во кумановско-липковскиот, струшкиот и во кичевскиот регион.

"МОСТ" тврди: можен бојкот на референдумот во кумановско, струшко и кичевско

Вест - 27.10.2004

Граѓанската асоцијација "МОСТ" вчера предупреди дека се подготвува бојкот на референдумот со спречување на отварањето на гласачките места во кумановско-липковскиот, струшкиот и кичевскиот регион. Во соопштението до медиумите, "МОСТ" тврди дека тоа сценарио е сосема извесно, и дека "според ...

Никој не знае што ќе се случува по 7 ноември!?

Утрински - 27.10.2004

Трибина на ИВПР за последиците од референдумот Според Бранко Тричковски, последиците од успешниот референдум ќе бидат опасни, бидејќи ќе се легитимираат политички позиции за наводна поделба на државата Борис Георгиевски Без разлика дали референдумот против територијалната организација ќе успее или ...

Секој што ќе гласа е против Македонија

Дневник - 27.10.2004

КАМПАЊА НА СДСМ И НА ЛДП Не треба да гласаме, зашто не смееме да ризикуваме и затоа повикуваме на бојкот, им порача прексиноќа на охриѓани Владо Бучковски, потпретседател на СДСМ. Според него, референдумот е уште еден обид на опозицијата да го урне рамковниот договор и до крај да ги истера ...

СДСМ ќе дисциплинира до второ колено

Вест - 27.10.2004

ПАНИКА ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ Оној функционер што нема да ги контролира гласовите на своето семејство на 7 ноември, ќе биде разрешен. Владејачката партија сакала да ја избегне опасноста нејзините симпатизери и членови напразно да се колн Аналитичкиот центар за обработка на податоци на СДСМ низ бројки ...

Бучковски не коментира партиска пропаганда!

Утрински - 27.10.2004

РЕАКЦИИ По најавите од СДСМ за уште едно пролонгирање на локалните избори, вчера партискиот потпретседател Владо Бучковски, во изјавата за медиумите беше внимателен и не сакаше да дава каква било прогноза за тајмингот на гласањето за новите градоначалници.

Референдумското прашање не заслужува одговор

Време - 27.10.2004

ТРИБИНИ НА СДСМ Референдумското прашање е апсурдно и не заслужува одговор. Новиот закон за територијална организација нема да ја подели Македонија, туку ќе ја приближи до ЕУ и до НАТО, порача Никола Ќуркчиев, генералниот секретар на СДСМ, на трибина во Крива Паланка, на која присуствуваше и Стевче ...

ВМРО Народна и ВМРО ДПМНЕ се смирија за митингот

Канал5 - 27.10.2004

Вака Петров одговори на прашањето дали очекува проблеми меѓу ВМРО ДПМНЕ и ВМРО-Народна на завршниот митинг кој го организира координативното тело за реферндумот во кое учествуваат и двете партии.. Љубчовистите и груевистите во рамките на централниот штаб Вака Петров одговори на прашањето дали ...

Вмровците во битка за термините

Време - 27.10.2004

ВО ПРЕСРЕТ НА ЦЕНТРАЛНИОТ МИТИНГ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ ВМРО-ДПМНЕ го смени терминот за одржување на централниот митинг за промоција на референдумот од 4 на 3 ноември за да ја фрли во сенка манифестацијата што ние одамна ја подготвуваме, тврди Јован Андоновски, генерален секретар на ВМРО-народна партија.

Референдумот е демократско оружје

Дневник - 27.10.2004

ГРАЃАНСКО ДВИЖЕЊЕ Да се излезе на референдумот, затоа што тоа е резервното демократско оружје со кое власта ќе биде предупредена да скрои подобро решение за територијалната поделба, апелираше Граѓанското движење на Македонија на завчерашната средба со граѓаните на Тетово.

На 7 ноември граѓаните ќе ја земат судбината во свои раце

Време - 27.10.2004

ПРЕДРЕФЕРЕНДУМСКА КАМПАЊА НА ОПОЗИЦИЈАТА Не на 15 септември, туку на 7 ноември граѓаните ќе ја земат судбината во свои раце. Овојпат не треба да ја испуштиме историската шанса што ја имаме. Тоа се главните пораки од прексиноќешниот, предреферендумски митинг на коалицијата „Третиот пат“ во ...

СМК со 5.000 набљудувачи на референдумот

Време - 27.10.2004

ВО ОЧЕКУВАЊЕ ОПСТРУКЦИИ НА ГЛАСАЊЕТО Светскиот македонски конгрес ќе акредитира околу 5.000 набљудувачи откако Државната изборна комисија соопшти дека на иницијаторот на референдумот му е одобрен мониторинг на граѓанското изјаснување.

Љубчовистите гласале за разрешување на судија што самите го избраа

Време - 27.10.2004

СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА МЕЃУ ДПМНЕ И НАРОДНА Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што го поддржуваат поранешниот лидер Љубчо Георгиевски, не само што, по потреба, му прават кворум на парламентарното мнозинство туку и гласаат за нивните предлози за да ја внесат ВМРО-народна партија во Парламентот.

И мечка ќе заигра против референдумот

Време - 27.10.2004

Стојанка Митреска Како што се приближува 7 ноември, денот кога граѓаните на Македонија ќе и пресудат на новата територијална поделба, власта се помалку избира средства во антиреферендумската кампања. Откако по земјава продефилираа едно чудо странски дипломати со застрашувачки пораки и најцрни ...

НИКОЛА ГО МИНИРА ЉУБЧО?

Вечер Прес - 27.10.2004

Партијата на Љубчо Георгиевски само еден час пред почетокот на завршниот митинг на опозициониот блок партии, на 3 ноември во 19 часот, во Универзалната сала во Скопје ќе организира мултимедијален проект. Дознаваме дека терминот на манифестацијата е закажан уште пред две недели, набргу по седницата ...

МНОГУ ГЛАСАЧКИ МЕСТА ПОД КЛУЧ

Вечер Прес - 27.10.2004

На денот на референдумот, нема да бидат отворени дел од гласач- ките места во кумановско- липковскиот, струшкиот и кичевскиот регион, со што, на груб начин, на граѓаните би им било ускратено правото на референдумско изјаснување, предупредува граѓанската асоцијација "МОСТ".

МОСТ: „Можни се нерегуларности за референдумот“

А1 - 26.10.2004

На 7-ми ноември на референдумот ќе има сериозни нерегуларноси, предупредува Граѓанската асоцијација МОСТ. Нивните луѓе на теренот констатирале дека е можно дел од гласачките места во одредени региони да бидат затворени. Покрај ова тие дошле до сознанија дека граѓанското право на слободно ...

Конфликтот Груевски-Георгиевски го проблематизира завршниот митинг

А1 - 26.10.2004

На само десетина дена пред референдумот, конфликтот меѓу Груевски и Георгиевски го проблематизира одржувањето на завршниот митинг на здружената опозиција. Извори од партијата на Георгиевски обвинуваат дека Груевски и Петров во последен момент решиле да го променат планот и завршниот митинг да го ...

Иванов: „Нерешените проблеми го предизвикаа референдумот“

А1 - 26.10.2004

Отсуство на капацитет кај македонските политичари кои цели 14 години не ги решија транзициските проблеми, а ја етнизираа политиката што води до конфликти, го провоцираа референдумот, оценува професорот Ѓорге Иванов според кого народот сега го доживува како издувен вентил за наталожените проблеми.

СДСМ го ублажи ставот дека успешен референдум ќе ги одложи изборите

А1 - 26.10.2004

Откако преку партиската интернет страница ја наметнаа темата, социјалдемократите сега го ублажуваат тврдењето дека успешниот референдум ќе ги одложи локалните избори до 2006-та година. Тоа е партиска пропаганда, рече потпретседателот Бучковски и одби да ја објасни тезата на партискиот сајт.

Анкета референдум, бројките драстично не се разликуваат од последните испитувања –граѓаните и натаму орјентирани да ...

Канал5 - 26.10.2004

54, 5 отсто од испитаниците на последната анкета спроведена за потребите на владеачките партии се потенцијални гласачи на 7-ми ноември.. Истражувањето е направено по телефон на примерок од илјада и двесте анкетирани на 22-ри и 23-ти октомври..

Опозицијата и експертите контра власта и странците

Утрински - 26.10.2004

Граѓаните на Македонија затрупани со различни пораки и анкети Радмила Шекеринска: Тие што нў заплашуваат со делби на државата се пропаднати политичари и ситни политиканти КАТИЦА ЧАНГОВА На 7 ноември нема да загуби СДСМ и нема да победи ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи ова не е референдум за нови избори, туку е ...

ОБСЕ да го следи референдумот и во западна Македонија

Вест - 26.10.2004

ЗДРУЖЕНАТА ОПОЗИЦИЈА СЕ ПЛАШИ ДЕКА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ ЌЕ ГО ПОПРЕЧУВААТ ГЛАСАЊЕТО Координативното тело за поддршка на претстојниот референдум за територијалната организација бара ОБСЕ да го набљудува референдумот низ целата држава, бидејќи имало индиции дека структури од албанските партии кои се ...

Државната изборна комисија со веб-страница за референдумот

Дневник - 26.10.2004

граЃаните моЖат да се информираат На веб-страницата www.dik.mk граѓаните ќе може да ги добијат сите информации за референдумот за територијалната организација, кој ќе се одржи на 7 ноември, рече портпаролот на ДИК Зоран Таневски, на вчерашната прес-конференција.

На 7 ноември останете дома

Дневник - 26.10.2004

ПОВИК ОД СДСМ Успешен референдум би значело враќање на Македонија во минатото, затоа на 7 ноември останете дома, гледајте си телевизија и референдумот нема да успее, порача прексиноќа Никола Поповски, член на раководството на СДСМ и министер за финансии, од трибината во скопската населба ...

Сите на митинг пред Собранието, на 3 ноември

Време - 26.10.2004

КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ РЕФЕРЕНДУМ Централниот митинг за поддршка на референдумот ќе се случи на 3 ноември во 20 часот пред Собранието, најави вчера координативното тело за поддршка на претстојниот референдум. - Ги покануваме сите граѓани да дојдат пред Собранието за да го поддржат ...

ДУИ не прифаќа одлагање на локалните избори

Утрински - 26.10.2004

По најавите од СДСМ, гласањето за новите градоначалници да биде во 2006 ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Новото одлагање на локалните избори за една година, и нивно темпирање во ист тајминг со парламентарните во 2006 година, што СДСМ го става во игра како варијанта доколку успее референдумот, е неприфатливо за ...

„На 7 ноември останете дома и гледајте ТВ“

Време - 26.10.2004

ПОПОВСКИ И БУЧКОВСКИ НА ТРИБИНИ ВО СКОПЈЕ Успешен референдум ќе ја врати Македонија во минатото. Тоа е главната теза со која настапија Владо Бучковски и Никола Поповски, членови на Претседателството на СДСМ, на трибините во скопските населби Ново Лисиче и Автокоманда.

Мост предупредува: Гласачките места во кумановско- липковскиот, струшкиот и кичевскиот регион можно е да не бидат ...

Канал5 - 26.10.2004

Гласачките места во кумановско- липковскиот, струшкиот и кичевскиот регион можно е да не бидат отворени, предупредуваат од граќанската асоцијација –Мост . Според првиот човек на оваа невладина организација Дарко Алексов сознанијата ги добиле од регионалн Гласачките места во кумановско- липковскиот, ...

Партиите на Албанците одбиваат избори во 123 општини

Дневник - 26.10.2004

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ОДЛОЖУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ Демократската унија за интеграција не се согласува да се одржат локалните избори според старата територијална поделба, односно на 123 општини. Потпретседателот на партијата Рафиз Алити оценува дека изборите треба да се одржат во март наредната година, ...

На 3 ноември митинг пред Собранието

Дневник - 26.10.2004

ЗДРУЖЕНА ОПОЗИЦИЈА На 3 ноември пред Собранието во Скопје ќе се одржи централен митинг на кој граѓаните ќе го искажат револтот против законот за територијалната организација, соопшти Ганка Самоиловска-Цветанова, потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашната прес-конференција.

Веб страница за референдумот

Вест - 26.10.2004

Портпаролот на ДИК Зоран Таневски појасни дека на страницата њњњ.дик.мк, веќе можат да се најдат сите потребни информации за референдумот Државната изборна комисија вчера ја промовира својата веб страница за референдумот за територијална организација што ќе се одржи на 7 ноември.

За Албанците не е логично да се гласа во 123 општини

Време - 26.10.2004

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ОДЛОЖУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ За албанските политички партии не е логично да одат на локални избори ако остане територијалната организација од 1996 година, со 123 општини. Сепак, тие не сакаат да прејудицираат дали ќе ги бојкотираат изборите ако успее референдумот, бидејќи сметаат ...

Веб-страница за референдумот

Време - 26.10.2004

ДИК На веб-страницата на Државната изборна комисија може да се прочитаат сите информации за претстојниот референдум. Зоран Таневски, портпарол на ДИК, вчера ја промовира веб-страницата њњњ.дик.мк, на која се пласирани и информации за изборите во Македонија од 1998 до 2004 година.

Ахмети ќе повика на соживот на македонски

Време - 26.10.2004

ВО КАМПАЊАТА ПРОТИВ РЕФЕРЕНДУМОТ Али Ахмети, лидерот на ДУИ, пред крајот на кампањата за референдумот, на македонски јазик ќе им се обрати на граѓаните во земјава, со порака дека соживотот меѓу заедниците е приоритет за Македонија.

ФОРУМ – РЕФЕРЕНДУМОТ И РАМКОВНИОТ ДОГОВОР

Канал5 - 26.10.2004

Дали референдумот се противи на рамковниот договор? Експертите со спротиставени ставови во однос на ова прашање, според едни референдумот е последица на лошата политика и е во рамките на Охридскиот договор, според други, пак, прашањето е во последиците од Дали референдумот се противи на рамковниот ...

Љубчо ќе го саботира референдумот за СДСМ да ја внесе Народна во парламентот

Време - 26.10.2004

ВМРО-ДПМНЕ ТВРДИ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ И ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ДОГОВОРИЛЕ Диана Младеновска Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски и неговите приврзаници концентрирани околу новоформираната ВМРО-народна партија се обидуваат да го саботираат референдумот.

Исламската заедница "воздржана" за гласањето

Дневник - 26.10.2004

ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ И РЕФЕРЕНДУМОТ ИВЗ нема да им сугерира на своите верници како да постапат на референдумот за територијалната организација дознава "Дневник". Ријасетот деновиве ќе расправа за ставот на ИВЗ, но, според сознанијата, ова тело најверојатно ќе биде "воздржано" во однос на гласањето.

Опозицијата го повика Црвенковски да гласа на референдумот

А1 - 25.10.2004

Здружената опозиција го повика Црвенковски да гласа на референдумот за територијалната организација. Така тој ќе ги оствари своите предизборни ветувања дека ќе биде претседател на сите граѓани, вели опозицијата. „Многу јасно им објасни на граѓаните на РМ дека држава со апстиненција не се прави, се ...

ДУИ против локалните избори да се одложат ако референдумот успее

А1 - 25.10.2004

ДУИ се спротивставува на идејата на својот коалиционен партнер СДСМ, дека доколку референдумот успее, локалните избори ќе се одложат за две години и ќе се спроведат во 2006-та, заедно со парламентарните. Исходот од референдумот нема да го промени датумот, предвиден за локалните избори.

Промовиран веб сајтот на ДИК за референдумот

А1 - 25.10.2004

Државната изборна комисија денеска го промовираше својот веб сајт за референдумот за територијална организација што ќе се одржи на 7 ноември. Портпаролот на ДИК Зоран Таневски на денешната прва прес-конференција, појасни дека на www.dik.mk , веќе можат да се најдат сите потребни информации, како и ...

ОПОЗИЦИЈАТА ГО ПОВИКУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ДА ИЗЛЕЗЕ НА РЕФЕРЕНДУМСКОТО ИЗЈАСНУВАЊЕ НА 7 МИ НОЕМВРИ

Канал5 - 25.10.2004

,, Во предизборните ветувања Црвенковски упати две пораки - дека ќе биде претседател на сите граѓани и оти со апстиненција држава не се прави.. Ако се уште размислува така, тоа ќе го покаже на дело,, рече потпретседателката на ВМРО ДПМНЕ Ганка Самоиловск ,, Во предизборните ветувања Црвенковски ...

Локалните избори во пакет со парламентарните во 2006 година

Време - 25.10.2004

СДСМОВСКИ ПРОГНОЗИ АКО УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ Александра М. Митевска Успешен референдум ќе ги одложи локалните избори најмалку за две години, најавуваат од владејачкиот СДСМ. Според извори од таа партија, албанските партии ќе ги бојкотираат изборите доколку тие се одржат според територијалната ...

Македонското "не“ за Рамковниот ќе значи европско "не“ за Македонија

Утрински - 25.10.2004

Вицепремиерката Радмила Шекеринска во Кочани КОЧАНИ - "Ако група политичари цел месец се шета низ Македонија, и притоа постојано повторува дека ако референдумот против новиот Закон за територијална организација на државата не успее Македонија ќе се распадне, тогаш се прашуваме, кој тоа умен ...

Повеќето набљудувачи во источна Македонија

Време - 25.10.2004

ОБСЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Повеќето набљудувачи од ОБСЕ што ќе го следат референдумот на 7 ноември ќе бидат распоредени во источниот дел од земјава. Тие наредниот ден ќе поднесат прелиминарен извештај за текот на референдумот, а конечниот ќе биде готов по еден месец.

Груевски: Пет-шест луѓе од СДСМ под влијание на ДУИ ја продаваат Македонија

Утрински - 25.10.2004

Опозицискиот карван за поддршка на референдумот во Штип и во Кочани Референдумот нема да биде еднонационален зашто во единствениот фронт се и Власите, Србите, Турците, Бошњаците и други Иван Бојаџиски ШТИП - Викендов опозицискиот карван го објаснуваше штетното дејство од новиот Закон за ...

Една формула за успешен и три за неуспешен референдум

Утрински - 25.10.2004

Државната изборна комисија го запечати списокот на гласачи кои можат да се изјаснуваат на 7 ноември Во македонскиот правен систем има само една формула за успешен референдум, а дури три за неуспешен исход од граѓанско изјаснување.

Не е наше да го оценуваме успехот на референдумот

Време - 25.10.2004

СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДИК ДИК е обврзана да ги повика граѓаните да излезат на референдум и ние ќе ја почитуваме таа обврска. На последната седница донесовме одлука да отпечатиме 16. 000 плакати, кои ќе бидат истакнати во сите населени места.

Избори по две години

Дневник - 25.10.2004

СДСМ ПРЕДУПРЕДУВА Локалните избори ќе бидат одложени за најмалку две години ако референдумот успее и остане старата територијална организација со 123 општини, најавува владејачкиот СДСМ на партиската веб-страница. СДСМ објаснува дека до трето одложување на општинските избори ќе мора да дојде ...

ПРОМОВИРАНА ВЕБ СТРАНИЦАТА НА ДИК ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ

Канал5 - 25.10.2004

Државната изборна комисија денеска ја промовираше својата веб страница за референдумот за територијална организација што ќе се одржи на 7 ноември. Портпаролот на ДИК Зоран Таневски на денешната прва прес-конференција, појасни дека на страницата Државната изборна комисија денеска ја промовираше ...

Референдумот ќе успее зашто и МПЦ е со народот

Дневник - 25.10.2004

ОПОЗИЦИСКИОТ КАРВАН ВО КРИВА ПАЛАНКА И ВО ОХРИД Сведоци сме на репресија врз граѓаните да го бојкотираат референдумот и да не гласаат, рече Ганка Самоиловска-Цветанова од ВМРО-ДПМНЕ Новата општинска организација е направена според етнички критериум што води кон бинационална држава, федерализација и ...