TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американски пензионер купи 10.000 примероци од локален весник со веста за победата на Обама

Сител - 09.11.2008

Еден пензионер потроши 1.700 долари за 10 илјади примероци од локалниот весник по изборот на Барак Обама за претседател на САД, надевајќи се дека ќе има голема заработувачка доколку изданието стане колекционерска реткост. Шеесет и седум годишниот Томас Болдвин купил 10.000 копии од изданието на локалниот весник „Белингам хералд“ од денот по изборите.

Обама

Вечер Прес - 09.11.2008

Барак Обама победи. Тој е новиот претседател на САД, најмоќната држава во Светот. Неговата појава, победа и владеење по се се исклучок. Не е тука за да дојде, и отиде како заборавен. Многу работи во иднината на САД, па оттаму и во Светот, ќе зависат од тоа како ќе тргне политичката судбина на Барак Обама. САД, во моментов, ја имаат најлошата состојба во последните барем педесет години.

Обама: Потребен ни е план за спасување на средната класа

Нетпрес - 09.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама изјавил дека неговата администрација, веднаш после давањето на заклетва на 20 јануари следната година, ќе преземе мерки за економско заздравување. Обама истакнал дека земјата нема време за губење и дека пакетот за економска помош треба да почне да се применува што побрзо, пренесува Гласот на Америка од Вашингтон.

Економската криза приоритет за Обама

А1 - 08.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама на својата прва прес конференција по изборите рече дека веднаш по преземањето на должноста ќе и се посвети на економијата. Како што пренесе Гласот на Америка, Обама на прес конференцијата во Чикаго се заложи дека веднаш ќе преземе чекори за ублажување на кредитната криза, за помош на семејствата на работниците погодени со кризата и повторен раст ...

Обама стана и литературна ѕвезда

Време - 08.11.2008

Книгите „Смелоста на надежта“ и „Соништата од мојот татко“, потпишани од новиот американски претседател Барак Обама, деновиве се двете најбарани изданија на познатата глобална електронска книжарница „Амазон“. Тие се и меѓу првите пет наслови на најавторитативните светски топ-листи, како она на „Њујорк тајмс“, што од новата политичка ѕвезда постепено прави и најспоменувано име во литературните ...

Техеран: Иран со критики за изјавата на Обама околу иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 08.11.2008

Претседателот на иранскиот Парламент Али Лариџани ја критикуваше денеска изјавата на ново избраниот американски претседател Барак Обама кој оцени дека е неприфатливо Иран да произведе нуклеарно оружје. Тоа, според Лариџани, значи дека Соединетите Држави ке продолжат по истиот погрешен пат во регионот, а доколку сакаат промени ке мора да испратат позитивни ...

Нема промена во приоритетите на САД за Балканот

Утрински - 08.11.2008

Експертот од Американскиот институт за мир не очекува промена на американската политиката кон Македонија. По изборот на Барак Обама за претседател на САД, нема да дојде до драстични промени во американската политика спрема Балканот, вели за Дојче веле, Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

Буш и Обама ќе се сретнат идната недела

Утрински - 08.11.2008

Претседателот побара владини официјални лица да го брифираат тимот на Обама за тековните прашања. ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека тој и Барак Обама „во почетокот на идната недела“ ќе разговараат за прашања како што се глобалната финансиска криза и војната во Ирак.

Ахмадинеџад испрати честитка до Барак Обама

Утрински - 08.11.2008

Ахмадинеџад испрати честитка до Барак Обама. ТЕХЕРАН - Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад испрати честитка до Барак Обама по повод неговата изборна победа. Ова е прва официјална порака на добра волја упатена до американски лидер од страна на исламската република.

Обама: "сеуште претседател е буш"

Телма - 08.11.2008

Барак Обама, кој победи на претседателските избори во САД нема да учествува на средбата на врвот на Групата на индустриски најразвиени земји и на државите со најбрз економски развој (Г-20), што на 15 ноември ќе се одржи во Вашингтон. Портпаролот на Обама, Стефани Катер синоќа изјави дека тој решил да не учествува на Самитот, бидејќи смета дека САД „имаат само еден претседател“.

Сервер: Македонија ќе биде под притисок да си стави додавка

Дневник - 08.11.2008

Сервер: Македонија ќе биде под притисок да си стави додавка. САД нема да го променат ставот околу уставното име, освен ако Македонија не донесе одлука за промена на своето име, изјави за „Дојче веле“, Програма на македонски јазик, Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

Ахмадинеџад му честита на Обама

Дневник - 08.11.2008

Техеран го повика Обама да ги укине санкциите кон Иран и со тоа да покаже добра волја. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад му ја честиташе победата на новиот американски претседател, Барак Обама. Ова е првпат по исламската револуција во 1979 година еден ирански лидер да испрати вакви честитки до американски претседател.

Што значи победата на Обама за Македонија?

Дневник - 08.11.2008

Не можеме да чекаме и да се надеваме дека Обама ќе не' поддржи. Не веруваме дека администрација на Обама ќе го смени ставот кон име то но ќе мора активно да лобираме тоа да не се случи бидејки Грците се неколку чекори пред нас и имаат огромна предност поради тоа што масовно и јавно го поддржаа Обама за претседател.

Обама е за конјуктурна програма што побргу

Форум - 08.11.2008

Новизбраниот американски претседател, Барак Обама, на својата прва прес конференција изјави дека приоритетна цел ќе му биде донесувањето пакет државни конјуктурни мерки. Освен тоа, според Обама, треба да се зголеми помошта во случај на невработеност и да се намалат даноците за средната класа.

Обама нема да учествува на Самитот на Г-20 во Вашингтон

Алсат-М - 08.11.2008

Барак Обама нема да учествува на средбата на врвот на Групата на индустриски најразвиени земји и на државоте со најбрз економски развој (Г-20), што на 15 ноември ќе се одржи во Вашингтон. Портпаролот на Обама, Стефани Катер синоќа изјави дека тој решил да не учествува на Самитот, бидејќи смета дека САД „имаат само еден претседател“.

Прва цел на Обама - справување со финансиската криза

Форум - 08.11.2008

Само што го избраа, а Барак Обама веќе зрачи со харизматичност. На прес конференцијата во Чикаго, со своите финансиски советници кои стоеја зад него, Обама зборуваше најмногу за светската финансиска криза. Со оглед на растечката невработеност и економија која оди по надолна линија, новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама изјави: „Конјуктурна програма која ќе ја поттикне економијата е ...

Американците чекаат утешни зборови од Обама

Н.Македонија - 08.11.2008

Американците ја очекуваа првата прес-конференција на новоизбраниот претседател Барак Обама по најновите негативни информации за економијата на САД. Американската администрација вчера соопшти дека стапката на невработеност во октомври во САД скокнала на највисоко ниво од 1994 година и изнесува 6,5 отсто, јави АФП.

Економската криза приоритет за Обама

Алсат-М - 08.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама на својата прва прес конференција по изборите рече дека веднаш по преземањето на должноста ќе и се посвети на економијата. Како што пренесе Гласот на Америка, Обама на прес конференцијата во Чикаго се заложи дека веднаш ќе преземе чекори за ублажување на кредитната криза, за помош на семејствата на работниците погодени со кризата и повторен раст ...

Обама: Американската економија се наоѓа пред најголемиот предизвик

Канал5 - 08.11.2008

Чикаго, 7 ноември (МИА) - Економијата на САД се соочува со најголемиот предизвик на нашето време, изјави вечерва новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама. Тој наведе дека САД имаат потреба од план за спас на средната класа, како и план за стимулирање на економијата со фискални средства.

Барак Обама нема да учествува на Самитот на Г-20 во Вашингтон

Канал5 - 08.11.2008

Вашингтон, 8 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама нема да учествува на средбата на врвот на Групата на индустриски најразвиени земји и на државоте со најбрз економски развој (Г-20), што на 15 ноември ќе се одржи во Вашингтон.

Финансиската криза во САД и односите со Иран, беа доминантна тема на прес конференцијата Обама

Канал5 - 08.11.2008

Финансиската криза во САД и односите со Иран, беа доминантна тема на прес конференцијата на новоизбраниот претседател, Барак Обама, прва по победата на изборите пред 3 дена. Предупреди дека на САД им е потребен нов пакет мерки за стабилизирање на економијата. „Јас се уште не сум претседател на САД“, посочи Обама, во обидот да ги одбегне непријатните прашања поврзани со надворешната политика.

Курди жртвувале 44 овци поради победата на Обама

Нетпрес - 08.11.2008

Жители на едно воглавно курдско село во југоисточна Турција жртвувале 44 овци за време на прославата за избор на на Барак Обама за 44 претседател на САД. Во Турција, која е претежно муслиманска земја тоа е верски обичај за да на тој начин бидат заштитени одредени луѓе и нивните имоти од несреќи.

Обама вети активни дејства за излез од економската криза

Нетпрес - 08.11.2008

Барак Обама ќе има се посериозни економски проблеми за решавање кога ќе стапи на должност, коментира денеска “Гласот на Америка“. Вчера симптомите за влошување на состојбата во економијата продолжуваат да сведочат дека САД врват кон рецесија - невработеноста достигна до највисокотониво во изминатите 14 години, а автомобилските производители исто така соопштија лоши новини.

Економската криза приоритет за Обама

Макфакс - 08.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама на својата прва прес конференција по изборите рече дека веднаш по преземањето на должноста ќе и се посвети на економијата. Како што пренесе Гласот на Америкика, Обама на прес конференцијата во Чикаго се заложи дека веднаш ќе преземе чекори за ублажување на кредитната криза, за помош на семејствата на работниците погодени со кризата и повторен раст ...

Следната недела средба меѓу Буш и Обама

А1 - 07.11.2008

Се уште актуелниот американски претседател Џорџ Буш најави дека следната недела ќе се сретне со новоизбраниот шеф на државата Барак Обама, додека неговата администрација веќе подготвува предавање на власта на новиот демократски кабинет. „Пренесувањето на власта „без проблеми“ е еден од приоритетите на моето претседателство.

Барак Обама во безбедносна чаура

Време - 07.11.2008

Безбедносните служби на САД стравуваат за животот на избраниот претседател Барак Обама поради се погласните закани од белите екстремисти, особено во конфузниот преоден период додека не влезе под јурисдикција на безбедносните служби на Белата куќа.

Обама стил за самодоверба

Вест - 07.11.2008

ЊУЈОРК (АП) - Првото појавување на Обама како новоизбран претседател беше фамилијарно и, најверојатно, долго ќе се памети од историски причини, меѓутоа претставува и поинаков нов почеток: едно сосема различно модно чувство во Белата куќа. На вечерата на изборите семејството Обама се појави на сцената во Чикаго облечено во складни бои, со детали на црно или црвено.

Автобиографијата на Мишел Обама на македонски

Вест - 07.11.2008

"Клубот Матица" ги откупи правата за издавање на македонски јазик на "Мишел Обама - грациозноста и интелигенцијата во време на промени", автобиографската приказна за и од првата дама на САД и за животниот пат кон успехот на семејството Обама.

Долгиот пат на Афроамериканците до Белата куќа

Утрински - 07.11.2008

На 4 ноември 2008 година, малку по 23 часот, заврши американската Граѓанска војна, а еден Црнец - Барак Хусеин Обама - доби доволно гласови за да стане претседател на Америка. АТЛАНТА - Во црквите и во баровите, со автомобилски сирени, извици на радост и со солзи, Афроамериканците ја славеа историската победа на Барак Обама на американските претседателски избори во вторникот.

Црн претседател во Бела куќа

Утрински - 07.11.2008

Историската одлука на планетата Земја и' ја испраќа американскиот народ. Америка доби црн претседател. Афроамериканец е најмоќниот човек на светот. Иако очекувана и предвидена, оваа историска одлука на планетата Земја и' ја испорача американскиот народ. Со најголемата велесила ќе владее Барак Обама (47), најмладиот американски претседател досега и тоа од африканско потекло.

Медиумска фама за Барак Обама

Утрински - 07.11.2008

Сите беа сигурни дека демократскиот кандидат има добри пријатели во шоу-бизнисот. АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ. Конечно стивна медиумската пресија што беше обвиткана околу претседателските избори во САД, а воопшто ниту целиот свет не остана имун на таа изборна трка, затоа што буквално сите медиуми повеќе или помалку живееја со кандидатите Барак Обама и Џон Мекејн и нивните политички аспирации.

Победата на Обама го зголеми тиражот на весниците

Утрински - 07.11.2008

Победата на Обама го зголеми тиражот на весниците. Вашингтон - Водечките американски дневни весници отпечатија илјадници дополнителни примероци од специјалните изданија, посветени на победата на Барак Обама. Пред издавачката куќа на „Вашингтон пост“ во редици застанаа 400 лица, сакајќи за спомен да купат вонреден број од весникот. Весникот отпечати дополнителни 250.000 примероци.

„Матица“ ќе објави книга за Мишел Обама

Утрински - 07.11.2008

По победата на Барак Обама на претседателските избори во САД, и кај нас се зголеми интересот за се она што е поврзано со неговата личност и семејството. Македонските издавачи се ангажираа што поскоро на нашата јавност да и ја доближат книгата на новиот американски претседател.

Односот кон Балканот ќе зависи од советниците на Обама

Алсат-М - 07.11.2008

Односот на идната американска администрација кон Балканот ќе зависи од советниците на новоизбраниот американски претседател Барак Обама. Ова за „Гласот на Америка“ го изјави американскиот експерт за источна Европа, Мартин Шлезингер. „Мислам дека Обама ќе сака да заземе нов пофлексибилен пристап кон Балканот, секако поинаков пристап од оној на Клинтон и Буш.

И издавачите се залепија на демократот

Н.Македонија - 07.11.2008

Клубот „Матица“ најави дека ги откупил правата за издавање на македонски јазик на биографската книга за новата прва дама на САД и нејзиниот животен пат кон успехот. Книгата, насловена „Мишел Обама - грациозноста и интелигенцијата во време на промени“, е на авторката Елизабет Лајтфут.

Сервер – Уставното име останува, освен ако Македонија не одлучи поинаку

Алсат-М - 07.11.2008

САД нема да го променат ставот околу уставното име, освен ако Македонија не донесе одлука за промена на своето име. Ова, за Дојче Веле програма на македонски јазик, го изјави Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

Балканските земји го поздравија „историскиот“ настан

SETimes - 07.11.2008

ВАШИНГТОН, САД -- Балканските земји во средата (5-ти ноември) му честитаа на Барак Обама на неговата победа на американските претседателски избори. Албанскиот претседател Бамир Топи рече дека успехот на Обама претставува „историски ден за Америка“, додавајќи дека САД ќе останат водечки фактор во решавањето на меѓународните кризи.

Обама размислува за намалување на даноците и финансирање во инфраструктурни проекти

Алсат-М - 07.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама и неговиот потпретседателски кандидат Џо Бајден денеска имаа средба со нивниот тим економски советници. Целта е да се започне развивање стратегија за справување со економската криза. Вечерва се очекува и првата официјална прес-конференција на Обама. Обама и Бајден денеска на разговори со членовите на тимот економски советници.

Историските избори лекција за демократијата, пишуваат блогерите

SETimes - 07.11.2008

Демократскиот претседателски кандидат Барак Обама (лево) и неговата сопруга, Мишел (во средината лево), стојат на бината со потпретседателскиот кандидат Џо Биден и неговата сопруга, Џил, за време на прославата по повод победата во вторникот (4-ти ноември) во Чикаго, Илиноис. [Getty Images]. Сите очи беа свртени кон САД оваа недела, додека претседателскиот изборен маратон се ближеше до својот крај.

Балканот на дното на листата на приоритети на Обама

Кирилица - 07.11.2008

Балканот ќе биде на дното на листата на приоритети на администрацијата на новоизбраниот американски претседател Барак Обама, оцени денеска потпретседателот на Американскиот институт за мир Даниел Сервер. - Промена во американската надворешна политика ќе има, но пред се кога станува збор за светската финансиска криза, како и за Авганистан, Иран, Ирак и Северна Кореја.

Компјутерските системи во изборните штабови на Обама и Меккејн биле нападнати од хакери

Канал5 - 07.11.2008

Лондон, 7 ноември (МИА) - Компјутерските системи во изборните штабови на Барак Обама и Џон Меккејн биле нападнати од хакери од „странско потекло“, јавуваат лондонските медиуми, пренесувајќи го откритието на „Њузвик“. Како што јави дописникот на МИА, нападoт бил извршен во текот на изборната кампања изминатово лето и за тоа сега е отворена официјална истрага.

Барак Обама телефонски разговараше со неколку светски лидери

Канал5 - 07.11.2008

Вашингтон, 7 ноември (МИА) - Францускиот претседател Никола Саркози вчера телефонски разговараше со новоизбраниот американски шеф на државата Барак Обама за важни меѓународни прашања, меѓу кои и финансиската криза. Во 30-минутниот разговор, Саркози му ја честитал на Обама големата победа, се вели во соопштението од Елисејската палата.

Следната недела примопредавање меѓу Буш и Обама

Кирилица - 07.11.2008

Се уште актуелниот американски претседател Џорџ Буш најави дека следната недела ќе се сретне со новоизбраниот шеф на државата Барак Обама, додека неговата администрација веќе подготвува предавање на власта на новиот демократски кабинет. - Пренесувањето на власта „без проблеми“ е еден од приоритетите на моето претседателство.

Барак Обама телефонски разговараше со неколку светски лидери

Кирилица - 07.11.2008

Францускиот претседател Никола Саркози вчера телефонски разговараше со новоизбраниот американски шеф на државата Барак Обама за важни меѓународни прашања, меѓу кои и финансиската криза. Во 30-минутниот разговор, Саркози му ја честитал на Обама големата победа, се вели во соопштението од Елисејската палата. Двајцата лидери се согласиле да остварат средба во најблиска иднина.

Сервер: САД нема да ја сменат позицијата за името, но ќе го намалат ангажманот во решавањето на спор

Канал5 - 07.11.2008

Скопје, 7 ноември (МИА) - По изборот на Барак Обама за претседател на САД, не се очекува промена во американската политика кон Македонија, вклучувајќи го и односот кон признавањето на уставното име, но новата администрација најверојатно нема да вложува толкава енергија како досегашната на Џорџ Буш во решавањето на спорот за името со Грција, оценува Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт ...

Американски пензионер купи 10.000 примероци од локален весник со веста за победата на Обама

Кирилица - 07.11.2008

Еден пензионер потроши 1.700 долари за 10 илјади примероци од локалниот весник по изборот на барак Обама за претседател на САД, надевајќи се дека ќе има голема заработувачка доколку изданието стане колекционерска реткост. Шеесет и седум годишниот Томас Болдвин купил 10.000 копии од изданието на локалниот весник „Белингам хералд“ од денот по изборите.

САД нема да ја сменат позицијата за името, но ќе го намалат ангажманот во решавањето на спорот со Грција

Сител - 07.11.2008

По изборот на Барак Обама за претседател на САД, не се очекува промена во американската политика кон Македонија, вклучувајќи го и односот кон признавањето на уставното име, но новата администрација најверојатно нема да вложува толкава енергија како досегашната на Џорџ Буш во решавањето на спорот за името со Грција, оценува Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

САД нема да ја сменат позицијата за името, но ќе го намалат ангажманот во решавањето на спорот

Кирилица - 07.11.2008

По изборот на Барак Обама за претседател на САД, не се очекува промена во американската политика кон Македонија, вклучувајќи го и односот кон признавањето на уставното име, но новата администрација најверојатно нема да вложува толкава енергија како досегашната на Џорџ Буш во решавањето на спорот за името со Грција, оценува Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

Односот кон Балканот ќе зависи од советниците на Обама

Сител - 07.11.2008

Односот на идната американска администрација кон Балканот ќе зависи од советниците на новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој би можел да има нов „флексибилен“ пристап кон регионот. Ова го тврдат американските експерти кои очекуваат поинаков пристап на новата администрација на Обама од оној кој го имаа Клинтон и Буш.

Обама - најчуван претседател!

Вечер Прес - 07.11.2008

Аналитичарите предвидуваат дека црномурестиот Барак Обама, ќе биде американскиот претседател кој ќе добива најмногу закани со смрт. Оттаму, чувањето на Обама ќе биде најголем предизвик за тајната служба која е одговорна за безбедноста на највисоките државни функционери. Обама е првиот претседател во историјата на САД кој доби заштита од тајните служби на година и пол пред изборите.

Ставот на САД за Македонија останува ист

Вечер Прес - 07.11.2008

Ставот на САД за Македонија останува ист. По изборот на Барак Обама за претседател на САД, не се очекува промена во американската политика кон Македонија, вклучувајќи го и односот кон признавањето на уставното име, но новата администрација најверојатно нема да вложува толкава енергија како досегашната на Џорџ Буш во решавањето на спорот за името со Грција, оценува Даниел Сервер, експерт од ...

Мишел Обама како Џеки Кенеди

Вечер Прес - 07.11.2008

Во кампањата на новоизбраниот американски претседател Барак Обама блесна уште една ѕвезда - неговата сопруга. Успехот на првиот афроамериканец претседател на САД во голем дел се должи и на неговата Мишел која стана првата црномуреста "прва дама" на оваа земја. Мишел Обама енергично ја истрча трката рамо до рамо со својот сопруг. Таа е мајка, жена со кариера, привлечна и дама со стил.

“Топол“ телефонски разговор меѓу Саркози и Обама

Нетпрес - 07.11.2008

Портпаролот на француското претседателство соопштил дека денеска францускиот претседателот Никола Саркози, остварил телефонски разговор од половина час со новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама, пренесуваат светските медиуми. Саркози му честитал на Обама за “брилијантната победа“ и двајцата изразиле намера да се сретнат во најбрзо време, што веројатно ќе биде за време на средбата на врвот, ...

Новиот претседател на САД, Обама чуван на секој чекор

Нетпрес - 07.11.2008

Според предвидувањата на аналитичарите, новиот претседател на САД Барак Обама, ќе биде претседател кој ќе добива најмногу смртни закани. Обама е прв претседателски кандидат во американската историја, кој добил заштита од тајната служба година и пол пред изборите. Досега пет лица биле уапсени и сите биле поврзани со неонационализам.

Во Турција заклани 44 овци во чест на Обама

Нетпрес - 07.11.2008

Селаните од едно село што се наоѓа источно од Турција, славењето на новоизбраниот американски претседател Барак Обама, го прославија на тој начин што заклаа 44 овци. Веста е потврдена од тамошните локални печатени медиуми, каде што објавија постери со сликата на Обама, измачкани со ...

Обама го свикува економскиот тим

Макфакс - 07.11.2008

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе го собере својот тим од економски советници, по што ќе ја одржи првата прес конференција по изборот за шеф на државата. Состанокот во Чикаго ќе ги собере водечките советници, кои работеа со Обама во текот на претседателската кампања.

Односот кон Балканот ќе зависи од советниците на Обама

Макфакс - 07.11.2008

Односот на идната американска администрација кон Балканот ќе зависи од советниците на новоизбраниот американски претседател Барак Обама, кој би можел да има нов „флексибилен“ пристап кон регионот. Ова за „Гласот на Америка“ го изјави американскиот експерт за источна Европа, Мартин Шлезингер.

Иранскиот претседател му честиташе на Обама

Макфакс - 07.11.2008

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад му ја честиташе на Барак Обама победата на американските претседателски избори, што е прв таков потег на некој ирански водач уште од Исламската револуција во 1979. година. Ахмадинеџад му честиташе на Обама што ги „привлекол мнозинството гласачи на изборите”, објави државната агенција ИРНА.

Уставното име останува, освен ако Македонија не одлучи поинаку

Макфакс - 07.11.2008

САД нема да го променат ставот околу уставното име, освен ако Македонија не донесе одлука за промена на своето име. Ова, за Дојче Веле програма на македонски јазик, го изјави Даниел Сервер, експерт од Американскиот институт за мир од Вашингтон.

Обама ќе добие и свој планински врв

А1 - 06.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама веројатно ќе побрза да го состави својот економски тим, бидејќи тековната рецесија ќе биде најголем предизвик за неговата администрација, предупредуваат аналитичарите во Вашингтон. Најголемата финансиска криза од периодот на Големата депресија, падот на хипотекарниот пазар, хаосот кој оваа есен завладеа во Вол Стрит и големата американска ...

Четврток, 6 ноември

BBC - 06.11.2008

Сликата на новиот американски претседател Барак Обама и очекувано е на сите насловни страници во Македонија, преку кои стои „Обама ја пишува историјата",„Обама ја води Америка во нова ера",„Обама го оствари американскиот сон"... Весниците се полни со значењето на американскиот избор, за новата ера која тој избор може да ја отвори, но и за проблемите со кои Обама ќе се соочи- финасиската криза, ...

Обама ја оформува администрацијата

BBC - 06.11.2008

Новоизбраниот претседател на Соединетите држави Барак Обама веќе започна со формирањето на својата нова адмиснистрација. Тој побара од конгресменот од Илиноис Рам Емануел, кој некогаш му беше советник на Бил Клинтон, да стане новиот шеф на кабинетот.

Вашингтон: Буш изјави дека неговата администрација целосно ќе соработува во Обама

Р.С.Европа - 06.11.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека за време на преодниот период, неговата администрација целосно ке соработува со администрацијата на новоизбраниот претседател Барак Обама. Обама официјално ќе стапи на должност во Јануари наредната ...

Техеран: Иран ги оцени изборот на Обама за претседател на САД како промена

Р.С.Европа - 06.11.2008

Иранскиот министер за надворешни работи Манушер Мотаки изборот на Барак Обама за американски претседател го опиша како промена во Соединетите Држави. Мотаки денеска изјави дека победата на Обама покажа дека американците сакаат фундаментални промени во домашната и надворешната политика.

Барак Обама го оствари сонот на Мартин Лутер Кинг

Време - 06.11.2008

Симеон Серафимовски Дали се уште постои некој што се сомнева дека во САД се е можно, кој се прашува дали сонот на нашите основачи се уште е жив, некој што се уште се сомнева во моќта на нашата демократија. Оваа вечер е вашиот одговор на тоа, е првата порака до Американците на новиот, 44.

Балканот останува на американската агенда

Време - 06.11.2008

Игор Чавески Изборот на Барак Обама за нов американски претседател нема да значи и промена на политиката на САД кон Македонија и кон регионот воопшто, оценуваат македонски експерти и дел од пратениците. Според нив, САД се премногу сериозни за преку ноќ да ги променат своите позиции, без разлика дали станува збор за прашањето за спорот со името или, пак, за безбедноста на регионот.

Иран ќе одговори на провокациите од САД

Време - 06.11.2008

Иранската војска ги предупреди американските сили во Ирак дека нивните хеликоптери се забележени во близина на границата со Иран и дека одлучно ќе се реагира ако биде повреден иранскиот воздушен простор, јави иранското државно радио. Предупредувањето доаѓа по минатонеделниот напад на силите на САД во Сирија, кој остро го осудија и Дамаск и Техеран.

Претседателот Обама

Вест - 06.11.2008

ВАШИНГТОН, 6 ноември (Ројтерс) - Јавајќи на бранот незадоволство на гласачите, Барак Обама стигна до историска претседателска победа, ветувајќи промени како првиот црн американски претседател, но и соочувајќи се со огромни предизвици од длабоката економска криза и двете тековни војни.

Обама го надмина сонот на Лутер Кинг

Утрински - 06.11.2008

Барак Обама со вчерашната апсолутна победа над републиканскиот кандидат Мекејн отвори ново поглавје во американската историја, поглавје во кое зад себе се оставаат сите трауми од минатото на расно поделената Америка, а отвори хоризонти за еден нов свет во кој приказната за американскиот сон дефинитивно и одново овој пат се потврдува и со новоизбраниот прв човек во Белата куќа.

Глобалните етички предизвици на Обама

Утрински - 06.11.2008

Ова е шанса што се укажува еднаш во животот, да се надмине цинизмот што со децении провејуваше во американската политика. Н еверојатната сторија за изборот на Барак Обама за претседател веќе направи многу за враќање на глобалниот имиџ на Америка.

Црвенковски и Груевски му честитаа на Обама

Утрински - 06.11.2008

Црвенковски и Груевски му честитаа на Обама. Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски вчера упатија честитки до Барак Обама по повод неговиот избор за претседател на САД. „Република Македонија и нејзините граѓани се посебно горди што во духот на пријателството и солидарноста, споделувајќи ги заедничките визии, изгради партнерски односи со Вашата голема нација.

Барак Обама со историска победа ја освои Белата куќа

Утрински - 06.11.2008

Белците и Црнците прославуваа заедно пред Белата куќа за да ја одбележат победата на Обама. ВАШИНГТОН - Демократскиот кандидат Барак Обама, движејќи се по бранот на незадоволство кај гласачите, стигна до вчерашната историска победа во Белата куќа, ветувајќи промени како прв американски претседател-Црнец, но ограничен од длабоката економска криза и две пролонгирани војни.

Обама ги урна расните бариери во Америка

Утрински - 06.11.2008

Со изборот на Барак Хусеин Обама Втори, САД го комплетираа најрадикалниот политички пресврт. Соња Крамарска. Дали претседателот Барак Обама ќе биде модерниот Франклин Рузвелт, кој ја извлече Америка од економската криза, или ќе биде ужасна копија на неговиот претходник Херберт Хувер, праша вчера британски „Индепендент“ во својата подолга статија посветена на новиот шеф на светската суперсила.

Американската амбасада го прослави изборот на 44. претседател на САД

Утрински - 06.11.2008

Изборот на Обама нема да ја смени политиката на САД спрема Македонија. Тамара Грнчароска. Американската амбасада во Македонија вчера го прослави изборот на 44. претседател на САД, демократот Барак Обама. Амбасадорот Филип Рикер во седум часот изутрина на приемот во чест на американските избори изјави дека „ова е историски дена за САД, но и за светот, бидејќи означи доаѓање на сцена на нова ...

Кенија го поздрави „својот“ човек во Белата куќа

Утрински - 06.11.2008

„Одиме во Белата куќа!“, пееја роднините на идниот американски претседател. КОГЕЛО - Кенијците во татковината на предците на Барак Обама вчера пееја и танцуваа од радост кога сенаторот од Илиноис, што тие го сметаат како еден од нив, стана првиот Црнец-претседател на САД.

Обама нема да го смени курсот кон Македонија

Утрински - 06.11.2008

Познавачите се уверени дека нема да има потреси во надворешната политика на САД. Оливера Војновска Политичката јавност во Македонија со интересирање ја проследи разврската на претседателските избори во САД иако не е изненадена од блескавата победа на кандидатот на демократите Барак Обама.

Русите чекаат „освежување“ од Обама

Утрински - 06.11.2008

За време на престојот во Москва во 2005, Обама забележа голем број бутици, потоа и многубројни џипови на улиците. Од сето тоа тогаш Обама извлече заклучок дека економската интеграција на Русија со Западот е неминовна. Иако американските избори добија голем публицитет во московските медиуми, руските политичари без прогнози. Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ. МОСКВА - Иако победата на Барак Обама ...

Лондон очекува продолжување на „специјалните односи“ со САД

Утрински - 06.11.2008

Премиерот Гордон Браун ја означи како „инспиративна“ кампањата на Обама. Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британија, овдешната политичка јавност и посебно домашните медиуми, со големо задоволство ја поздравија убедливата и „историска победа“ на сенаторот Барак Обама на изборите во САД, како прв црн американски претседател, објаснувајќи ја како почеток на новото време не само за ...

Светските лидери ја поздравија победата на Барак Обама

Утрински - 06.11.2008

Ангела Меркел веќе го покани Барак Обама да ја посети Германија. Веднаш по објавувањето на резултатите од американските претседателски избори, до новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама, почнаа да стигнуваат честитки од светските лидери, а медиумите објавија свои видувања за иднината на САД, но и на светот.

Атина очекува подобрување на односите со САД

Утрински - 06.11.2008

Атина очекува подобрување на односите со САД. Атина - Атина очекува подобрување на односите со САД и поголемо разбирање на Вашингтон на позициите на Грција за нејзините чувствителни прашања како што се Кипар, Македонија и Турција, пишува атинскиот весник „Етнос“ по повод победата на Барак Обама на претседателските избори во САД.

Книгата „Смелоста на надежта“ од Обама наскоро на македонски јазик

Утрински - 06.11.2008

По објавата на книгата на новиот американски претседател во Србија,„Култура“ најавува преговори за правата. Невена Поповска Новиот претседател на САД Барак Обама, меѓу другото е и автор на книгата „Смелоста на надежта“, која досега не е објавена на македонски јазик, иако во Србија веќе одамна претставува хит.

Обама ја води Америка во нова ера

Дневник - 06.11.2008

Обама ја води Америка во нова ера. Ако некој се' уште се сомнева дека Америка е место каде што се' е можно, ако се прашува дали сонот на нашите предци-основачи уште е жив, ако се' уште се сомнева во силата на нашата демократија, одговорот му е даден вечерва - изјави Барак Обама во првото обраќање како новоизбран претседател на САД. Сегашните избори докажаа дека американскиот сон е жив, порача ...

Факти: Барак Обама

Дневник - 06.11.2008

: Роден е на Хаваи, од татко Кениец и мајка бела Американка. Неговиот татко, Барак Обама Постариот, се оженил со Ен Дунхам додека студирале на Универзитетот на Хаваи. Две години по раѓањето на Обама, неговите родители се разделиле и татко му се вратил во Кенија, каде што станал успешен економист. Загинал во сообраќајна несреќа во 1982 година.

Мишел Обама, „првата мама“ на САД

Дневник - 06.11.2008

Сопругата на новиот американски претседател Барак Обама, Мишел Обама, првата црна „прва дама“ во историјата на САД, ќе донесе во Белата куќа стручност на правник, иако и самата тврди дека нејзин приоритет ќе биде улогата на „прва мама“ за нивните две ќерки. Мишел Обама (44) истакнува дека не сака да има директна улога во креирањето на политиката во администрацијата на нејзиниот сопруг.

Керим: Иднината надвладеа над сенките од минатото

Дневник - 06.11.2008

За мене, ова е голем момент не само за САД, туку и за сите приврзаници на мирот, демократијата и на слободата во светот, изјави вчера Срѓан Керим, поранешниот претседател на 62. Генерално собрание на ОН, по повод победата на сенаторот од Илиноис Барак Обама на изборите во САД. - Предизвиците од иднината надвладеаја над сенките од минатото.

Холбрук, Кери или Хејгл во Стејт департментот

Дневник - 06.11.2008

Создавачот на Дејтонскиот договор, Ричард Холбрук, поранешниот претседателски кандидат Џон Кери и републиканецот Чак Хејгл се спомнуваат како шефови на надворешната политика во администрацијата на идниот претседател на САД.Избраниот претседател Барак Обама засега одбива да говори за составот на кабинетот, но во кампањата рече дека „има јасни идеи кои се кандидатите за клучните позиции“ и оти во ...

Црнец ни келнер ни готвач, туку стопан во Белата куќа

Дневник - 06.11.2008

Угледниот весник „Њујорк тајмс“ во коментарот под наслов „Крај на Граѓанската војна“, оценува дека победата на Обама ја дотолчува расната дискриминација во САД. На улиците, црквите и во баровите афроамериканската заедница, но и припадници на другите малцинства, со песни и големо воодушевување ја дочекаа веста за победата на Барак Обама, кој стана првиот Црнец претседател во историјата на САД.Во ...

Национален празник во Кенија

Дневник - 06.11.2008

Национален празник во Кенија. Властите на Кенија прогласија неработен ден поради победата на демократот Барак Обама на претседателските избори во САД. - Шести ноември ќе биде неработен ден за луѓето во Кенија да го прослават историскиот подвиг на сенаторот Обама.

Американска револуција

Дневник - 06.11.2008

Америка и целиот свет вчера драматично се променија. САД сега се сосема друга земја. Американците избраа Црнец во Белата куќа, за свој лидер во добро и зло, за командант на најбогатата економија и најмоќната армија во светот.Кој можеше да си го помисли ова пред само неколку години? Не толку одамна, кога живеевме во „царството на братството и единството“, се раскажуваше виц.

Обама се подготвува за преземање на власта

Форум - 06.11.2008

Барак Обама уште не преспал ни една мирна ноќ по изборот за иден претседател на Америка, а експертите од неговиот изборен тим веќе ги почнаа подготвките за преземање на власта во Белата куќа. Остануваат уште 76 дена до моментот кога Барак Обама и официјално ќе биде инаугуриран како 44-ти претседател на САД.

Обама ќе нè натера да созрееме

Н.Македонија - 06.11.2008

Изборот на Барак Обама за претседател на САД е неповолен за Македонија, од аспект на спорот за името со Грција. Демократскиот кандидат во текот на кампањата, помалку или повеќе, отворено застана на страната на Атина и тешко може да се поверува дека сега, како нов претседател на најмоќната држава во светот, ќе ја смени таквата позиција.

Обама победи, светот очекува промени

Н.Македонија - 06.11.2008

Почнува нова ера во САД. Историска победа. Крај на расизмот во Америка. Крај на мрачните осум години со Џорџ Буш. Победа над економската криза и на долгите војни на американските војници. Нова страница во американската историја. Промените дојдоа во Америка, изјави Барак Обама во својот победнички говор пред околу 240.000 симпатизери во Чикаго.

Што може да научиме од Обама?

Н.Македонија - 06.11.2008

Симпатичен ни е, ама не го сакаме оти наводно потпаднал под влијание на грчкото лоби и ја држел „грчката страна“ во спорот за името. Страв ни е дека ќе ни го замрзне проблемот и ќе нè врати во времето кога американската администрација нè викаше ФИРОМ.

Ѕвездите горди со победата на Обама

Н.Македонија - 06.11.2008

Победата на демократскиот сенатор Барак Обама на претседателските избори во САД, која е прогласена за историска, предизвика одушевување кај многу славни личности, а рап-ѕвездата Will.i.am, пејачот на „Блек Ајд Пис“, најави и нова песна и видео, со која ќе го прослави изборот на 44-от американски претседател - првиот со афроамериканско потекло.

Македонија не треба да се плаши од Обама

Форум - 06.11.2008

САД беа и остануваат наш главен и стратешки партнер и сојузник и покрај победата на демократскиот кандидат Барек Обама на завчерашните претседателски избори и покрај тоа што во текот на неговата кампања неколку пати даде изјави во корист на грчката страна во врска со спорот со името. Ова го тврди претседателот Бранко Црвенковски.

Обама станува најпопуларно име во Кенија

Алсат-М - 06.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД Барак Обама повеќе не е единствениот во светот што го носи ова име. Две новороденчиња од Кенија, земјата од каде се корените на Обама, се крстениспоред новиот американски претседател. Едно женско бебе, пак го доби името на сопругата на Обама, Мишел Неколку кениски новороденчиња цел живот ќе имаат потсетник на еуфоријата што ја зафати Кенија по вчерашниот избор на ...

Честитка од премиерот Груевски до Обама, новиот претседател на САД

Кирилица - 06.11.2008

- Срдечно Ви посакувам успех во извршувањето на оваа важна и одговорна функција и во водењето на големата американска нација во подобра и попросперитетна иднина. Ја користам оваа пригода за да ја истакнам важноста што Република Македонија им ја придава на натамошното успешно градење на одличните и партнерски односи со пријателски Соединетите Американски Држави, во повеќе сфери од заеднички ...

Обвиненија за двајца млади американски неонацисти кои планирале убиство на Барак Обама

Сител - 06.11.2008

Во американскиот град Мемфис се покренати обвиненија против двајца млади неонацисти, обвинети за подготвување заговор за убиство на новиот американски претседател Барак Обама и на уште стотина други лица. Даниел Коварт (20) и Пол Шлесман (18) беа уапсени минатиот месец, за време додека се уште траеше предизборната кампања на Обама и двајцата беа задржани во притвор без можност за кауција.

Акција за именување „Планина Обама“ со економска позадина

Канал5 - 06.11.2008

Вашингтон, 6 ноември (МИА) - Островската држава во источниот дел на Карипското Море, Антигва и Бермуда во знак на почитување кон новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе го смени името на својот највисок планински врв во „Планина Обама“.

Обвиненија за двајца млади американски неонацисти кои планирале убиство на Барак Обама

Канал5 - 06.11.2008

Мемфис, 6 ноември (МИА) - Во американскиот град Мемфис се покренати обвиненија против двајца млади неонацисти, обвинети за подготвување заговор за убиство на новиот американски претседател Барак Обама и на уште стотина други лица. Даниел Коварт (20) и Пол Шлесман (18) беа уапсени минатиот месец, за време додека се уште траеше предизборната кампања на Обама и двајцата беа задржани во притвор без ...

„Планина Обама“ ќе се вика највисокиот врв на Антигва и Барбуда

Кирилица - 06.11.2008

Островската држава во источниот дел на Карипското Море, Антигва и Барбуда во знак на почитување кон новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе го смени името на својот највисок планински врв во „Планина Обама“. - Ќе преземам итна акција највисокиот планински врв на мојата земја да Ви се посвети во Ваша чест и да го носи Вашето име, истакна премиерот на оваа држава Болдвин ...

По Обама ќе се преименува планински врв во Антигва

Сител - 06.11.2008

Островската држава во источниот дел на Карипското Море, Антигва и Барбуда во знак на почитување кон новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе го смени името на својот највисок планински врв во „Планина Обама“. - Ќе преземам итна акција највисокиот планински врв на мојата земја да Ви се посвети во Ваша чест и да го носи Вашето име, истакна премиерот на оваа држава Болдвин Спенсер во ...

Американците со часови чекаа во редови за да купат вонредни изданија на весниците

Канал5 - 06.11.2008

Вашингтон, 6 ноември (МИА) - Водечките американски дневни весници вчера отпечатија илјадници дополнителни примероци од специјалните изданија, посветени на победата на Барак Обама, пренесоа светските агенции. Само во Вашингтон, пред издавачката куќа на весникот „Вашингтон пост“ во редици застанаа 400 лица, сакајќи за спомен да купат вонреден број од весникот.

Американците чекаа во редови за да купат вонредни изданија на весниците посветени на победата на Барак Обама

Кирилица - 06.11.2008

Водечките американски дневни весници вчера отпечатија илјадници дополнителни примероци од специјалните изданија, посветени на победата на Барак Обама, пренесоа светските агенции. Само во Вашингтон, пред издавачката куќа на весникот „Вашингтон пост“ во редици застанаа 400 лица, сакајќи за спомен да купат вонреден број од весникот. Весникот отпечати дополнителни 250.000 примероци.

Обама го прави списокот

Канал5 - 06.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама полека ги селектира имињата кои ќе бидат дел од неговата администрација по 20 јануари 2009-та. Економската криза и натаму број 1. Од извори блиски до транзицискиот тим на Обама се споменуваат имиња за следниот секретар за финансии – Тимоти Гајтвер, претседателот на Федералните резерви на Њујорк, Лорен Самерс, кој служеше под поранешниот ...

Расниот елемент во победата на Барак Обама е најактуелната тема на глобално ниво

Канал5 - 06.11.2008

Расниот елемент во победата на Барак Обама е најактуелната тема на глобално ниво ден по претседателските избори во САД. Со влезот на Обама во Белата Куќа, САД конечно се ослободија од духовите на расистичкото минато што ја прогонуваа земјата и фрлаа темна дамка на глорифицираната американска демократија.

Автобиографијата на Мишел Обама на македонски

Вечер Прес - 06.11.2008

Автобиографијата од новата прва дама на САД, Мишел Обама, ќе се објави на македонски јазик. Клубот Матица ги откупи правата за приказната за животниот пат на семејството Обама, каде е раскажан и отсликан целиот живот на Мишел Обама, од раѓањето во работничкото семејство во афроамериканското соседство во Чикаго, каде нејзиното четиричлено семејство живеело во изнајмен еднособен стан.

Разграбани и вонредните изданија на весниците

Вечер Прес - 06.11.2008

Водечките американски дневни весници вчера отпечатија илјадници дополнителни примероци од специјалните изданија, посветени на победата на Барак Обама, пренесоа светските агенции. Само во Вашингтон, пред издавачката куќа на весникот "Вашингтон пост" во редици застанаа 400 лица, сакајќи за спомен да купат вонреден број од весникот. Весникот отпечати дополнителни 250.000 примероци.

Балканот на дното на листата на приоритети на Обама

Сител - 06.11.2008

Балканот ќе биде на дното на листата на приоритети на администрацијата на новоизбраниот американски претседател Барак Обама, оцени денеска потпретседателот на Американскиот институт за мир Даниел Сервер. - Промена во американската надворешна политика ќе има, но пред се кога станува збор за светската финансиска криза, како и за Авганистан, Иран, Ирак и Северна Кореја.

Обвиненија за планирање убиство врз Барак Обама

Нетпрес - 06.11.2008

Во Мемфис се подигнати две обвиненија против двајца ненонацисти, осомничени за ковање завера за убиство на новиот претсеадтел на САД, Барак Обама и уште околу стотина луѓе, пренесува “Блиц“. Данијел Коварт (20) и Пол Шлеселман (18) минатиот месец биле уапсени, во време кога се уште траеше кампањата на Обама, и се задржави во притвор без кауција.

Фигаро: Дали Обама може навистина да ја промени Америка?

Нетпрес - 06.11.2008

Фигаро: Дали Обама може навистина да ја промени Америка? Францускиот весник “Фигаро“ ги запраша читателите на својата електронска страница дали сметаат дека новоизбраниот американски претседател Барак обама може да ги промени САД. Од гласовите на 7.172 луѓе, 58,66 отсто одговориле позитивно, додека 41,34 отсто сметаат дека управувањето на Обама нема да доведе до позначајни ...

Автобиографската приказна на Мишел Обама на македонски јазик

Нетпрес - 06.11.2008

Автобиографската приказна на Мишел Обама на македонски јазик Мишел Обама - Грациозноста и интелигенцијата во време на промени од 20-ти јануари и на македонски јазик. Клубот Матица ги откупи правата за издавање на македонски јазик на автобиографската приказна за и од првата дама на САД и животниот пад кон успехот на семејството Обама.

Први изборни резултати

А1 - 05.11.2008

Веднаш по затворањето на гласачките места во најголем дел од државата се известува за рекордна, досега незапамтена излезност на американските граѓани. Први држави од кадешто се очекуваат првите неофицијални резултати за претседател САД, доаѓаат од Индијана и Кентаки.

Барак Обама е новиот американски претседател

А1 - 05.11.2008

Барак Обама е победник на претседателските избори во САД, со што стана првиот Афроамериканец што стана претседател на најмоќната држава во светот. Обама досега освои 338 електронски гласови, а Џон Меккејн 156 електронски гласови. По пребројувањето на 76 отсто од гласовите, стана јасно дека вкупно 51 отсто од бирачите гласале за Барак Обама.

Македонија нема подобар пријател од САД

А1 - 05.11.2008

Традиционално во организација на американската амбасада во Скопје се следи исходот на гласањето за претседател на САД. Во Домот на АРМ во присуство на голем број гости од политичкиот, културниот, економскиот естаблишмент се очекуваше исходот од гласањето во Америка. Амбасадорот Филип Рикер ја нагласи важноста на демократскиот дух, кои го одбележа изборот на новиот американски претседател.

Европа задоволна од изборот на Обама

А1 - 05.11.2008

Европската комисија му честиташе на Барак Обама за неговиот избор за претседател на САД. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изрази надеж дека под раководство на Обама „САД ќе се приклучат кон Европа, за да го поведат светот кон нов курс“. „Ние треба да ја претвориме сегашната криза во нова можност. Имаме потреба од нов курс за еден нов свет.

Еуфорија во светот за победата на Обама

А1 - 05.11.2008

Еуфорија и славење ширум светот по историската победа на Барак Обама. Веста особено ги израдува жителите во Кенија, од каде потекнува неговиот татко и каде се уште живее неговата баба. Властите во Најроби денешниот ден го прогласија за неработен за да го прослават „историскиот подвиг на Обама“.

„Амнести“: Обама за сто дена да ги „поправи штетите“ од Буш

А1 - 05.11.2008

Организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ му даде денеска на новоизбраниот американски претседател Барак Обама сто дена да ги „поправи штетите“, причинети за време на владеењето на Џорџ Буш. „Барак Обама треба да ги поправи штетите, што во САД и во странство беа предизвикани од противзаконските дејствија на американската Влада во име на националната безбедност“, изјави ...

Поголема економска помош од САД

А1 - 06.11.2008

„Очекувам Барак Обама и неговата администрација да имаат попропулзивна економска политика во однос на Република Македонија, односно да ја зголемат помошта што ние на годишно ниво ја добиваме од САД“, изјави во интервју за А1 Ристо Гуштеров, познавач на американската бизнис клима и политика.

Обама ќе биде новиот претседател на САД

BBC - 05.11.2008

Барак Обама ќе стане новиот американски претстедател, 44-ти по ред, и ќе биде првиот црн политичар на таа позиција. Пред радосните приврзаници во Чикаго, во победничкиот говор, Обама рече дека американскиот народ се соочи со еден од најсериозните предизвоци во 100 години, но дека ќе ги постигне своите цели.

Рикер: историски ден за САД

BBC - 05.11.2008

„Ова е навистина историски ден за мојата држава и за светот“ - изјави во Скопје американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер, во врска со изборот на нов претседател на неговата земја. Според Рикер, изборот на Обама покажува две нови состојби - влез на нова генерација луѓе во Белата куќа, на воздраст на Обама, како и влез на прв афроамериканец избран за претседател на САД.

Каква политика се очекува?

BBC - 05.11.2008

Уредникот на БиБиСи за северна Америка, Џастин Веб, фрла поглед на тоа каква политика Барак Обама ќе поддржува и какви ќе бидат последиците во Америка по неговата победа. Се смета дека влијанието од оваа победа ќе биде толку длабоко што земјата никогаш повеќе нема да биде истата. Политичките промени се најмолото што се очекува.

Патот до Белата куќа

BBC - 05.11.2008

Каков пат помина Барак Обама за да стигне до позицијата што ја стекна утрово? Афро-американцец за претседател? На почетокот од кампањата имаше луѓе кои го поставваа прашањето дали е време за црн Американец во Белата куќа. Но овие гласови избледнеа. Пред 21 месец Барак Обама ја започна кампањата како „аутсајдер“, како тазе сенатор.

Вашингтон: БАРАК ОБАМА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД

Р.С.Европа - 05.11.2008

Кандидатот на демоократите Барак Обама е нов претседател на САД, објавија сите американски медиуми. Според неофицијалните податоци, Обама освои 297 електорски гласови, анеговиот ривал републиканецот Џон Меккејн 139. Според нецелосните податоци, Обама придобил 51 отсто од гласачите, а Меккејн 48. Победата е објавена во 5 часот по средноевропско време.

Вашингтон: Мек Кејн и Буш му честитаа на Обама

Р.С.Европа - 05.11.2008

Мекејн го призна поразот и му ја честита победата на Обама. Тој истакна дека му ја нуди својата помош во водењето на државата, повикувајќи ги сите АМериканци да му честитаат на Обама и да се обединат, да ги премостат разликите и да ја бранат земјата во опасни времиња. И актуелниот претседател на САД Џорџ Буш по телефон му ја честитал победата на Обама.

Обама со една нога во Белата куќа

Време - 05.11.2008

Американските граѓани на вчерашните историски претседателски избори одлучуваа кој ќе биде 44. претседател на САД. Овие избори во САД ќе влезат во историјата бидејќи демократот Барак Обама може да биде првиот Афроамериканец, а републиканецот Џон Мекејн најстариот шеф на државата во американската историја.

130 милиони Американци гласаа на историските избори

Вест - 05.11.2008

ВАШИНГТОН, 5 ноември (Ројтерс) - Демократскиот претседателски кандидат Барак Обама и републиканецот Џон Мекејн вчера се соочија со пресудата на гласачите во САД по долга и жестока битка за Белата куќа, со Обама во уверливо водство на националните анкети на јавното мислење.

Баба му на Обама почина ден пред изборите

Вест - 05.11.2008

ХОНОЛУЛУ, 5 ноември (АП) - Еден ден пред граѓаните на САД да излезат на изборите и да одлучат дали да го изберат за првиот американски претседател, Барак Обама беше известен за смртта на својата баба која ја викаше Тут. Медлин Пејн Данам беше последната од роднините на Обама кои го израснале потенцијалниот претседател.

Предизвиците на новиот американски претседател

Утрински - 05.11.2008

Следниот американски претседател ќе се соочи со серија предизвици во надворешната политика. ВАШИНГТОН - Следниот американски претседател без разлика дали тоа ќе биде демократот Барак Обама или републиканецот Џон Мекејн ќе се соочи со серија предизвици во надворешната политика: Борбата против тероризмот и Ал Каеда Милитантите на Ал Каеда кои се прегрупираа во племенскиот дел на Пакистан ...

И Британија ја зафати „обамаманијата“

Утрински - 05.11.2008

Според „Дејли телеграф“, никој од двајцата претенденти за Белата куќа не е доволно убедлив. Од нашиот дописник Томислав Ивановски. ЛОНДОН - Американските гласачи беа изложени пред дилемата дали довербата на вчерашното гласање за нов претседател на САД да му ја дадат на кандидатот кој „премногу ветува“ или на другиот претендент кој „премалку дава“, пишува „Дејли телеграф“ во својот коментар за ...

Бабата на Обама почина од рак

Утрински - 05.11.2008

Бабата на Обама почина од рак. ШАРЛОТ - Бабата која помогна во одгледувањето на американскиот претседателски кандидат на демократите, Барак Обама, и која тој ја сметаше заслужна за оформување на неговите вредности, почина од рак, соопшти тој во понеделникот. Медлин Данхем (86) почина во својот дом во Хонолулу.

Историска победа на Барак Обама - Америка влезе во промени

Телма - 05.11.2008

Барак Обама е победник на американските избори. Тој е избран за 44-ти претседател на САД, објавија американските телевизиски мрежи. Со неговата победа за првпат во историјата на САД се случува кандидат со црна боја на кожата да биде избран за претседател на САД.

Америка го избра Обама

Утрински - 05.11.2008

Барак Обама во својот говор во Чикаго по повод победата изјави: „Стигна одговор на прашањето дали Америка е подготвена за таков чекор“. Меккејн претходно зборуваше во Феникс и му ја честита победата на својот конкурент кој ги повика сите Американци да честитаат, да се обединат и да ги пшремостат разликите во овие тешки времиња.

Светските лидери за победата на Обама

Телма - 05.11.2008

Европската комисија му честиташе на Барак Обама за неговиот избор за претседател на САД. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо изрази надеж дека под раководство на Обама „САД ќе се приклучат кон Европа, за да го поведат светот кон нов курс“. - Ние треба да ја претвориме сегашната криза во нова можност. Имаме потреба од нов курс за еден нов свет.

Рикер: "историски избори за САД и за светеот"

Телма - 05.11.2008

Американскиот амбасадор во Република Македонија Филип Рикер изутринава на прославата по повод претседателските избори во САД ја поздрави победата на демократот Барак Обама на американските претседателски избори. Рикер изјави дека ова е историски ден за САД, но и за светот, бидејќи на сцена доаѓа нова генерација политичари и особено поради тоа што првпат Афроамериканец е избран за претседател на ...

Европа изгради мост до новиот претседател на САД

Дневник - 05.11.2008

Министрите од ЕУ се воздржаа да заземат страна на денот на претседателските избори во САД,но документот како да е подготвуван за победа на демократот Обама, односно приспособен е на неговата програма. Милиони граѓани на САД вчера се построија пред избирачките места - се очекува рекорден одѕив на гласачи. Европската Унија усогласи единствен став за своите односи со идниот претседател на САД, ...

Почна пребројувањето на гласачките ливчиња во САД

Форум - 05.11.2008

Според најновите податоци објавени на американските медиуми, истражувањето на јавното мислење покажало дека Барак Обама води во државите Вирџинија, Невада и Пенсилванија, додека Мекејн има предност во Индијана и Северна Каролина. Двајцата кандидати се речиси изедначени на Флорида, во Мисури и Охајо.

САД: Обама убедливо води со победите во големите држави на истокот

Алсат-М - 05.11.2008

Кандидатот на Демократската партија Барак Обама со 195 освоени електорски гласови досега убедливо води во претседателската трка во однос на републиканецот Џон Меккејн кој има 70 електори. Според резултатите од преброени гласови Обама победи во 17 држави меѓу кои и во големите како Њујорк со 31, Пенсилванија и Илиноис кои носат по 21, Охајо со 20 и Мичиген со 17 електори.

Обама е новиот претседател на САД

Алсат-М - 05.11.2008

Барак Обама влезе во историјата како првиот црномурест претседател на САД. Агенциите јавуваат дека на вчера одржаните избори во САД 51% од гласачите гласале за кандидатот на демократите , додека републиканецот Џон Меккејн освоил 47% . Сенаторот од Илиноис Барак Обама ја доби победата со мнозинство гласови во таканаречените „тешко освоиви“ држави како што се Охајо, Флорида, Вирџинија, ...

Џон Меккејн и Џорџ Буш ја поздравија изборната победа на Барак Обама

Алсат-М - 05.11.2008

Републиканскиот кандидат за Белата куќа Џон Меккејн го поздрави Барак Обама за победата на претседателските избори. - Американскиот народ го кажа својот збор, рече 72-годишниот сенатор од Аризона пред своите приврзаници вио Феникс, телефонски му ја честиташе победата на Обама.

Обама: Промената пристигна во Америка

Алсат-М - 05.11.2008

Во шест часот изутрина по македонско време Барак Обама излезе на бината во центарот на Чикаго и пред повеќе од 125 000 луѓе одржа трогателен и инсиративен говор. Тој кажа дека промената пристигна во САД и им се заблагодари на Америкаците кои му овозможија да ја спроведе и да ја поведе не само својата земја туку и целиот свет во подобра иднина.

Филип Рикер: Победата на Барак Обама е историски ден за САД

Алсат-М - 05.11.2008

Американскиот амбасадор во Република Македонија Филип Рикер изутринава на прославата по повод претседателските избори во САД ја поздрави победата на демократот Барак Обама на американските претседателски избори. Рикер изјави дека ова е историски ден за САД, но и за светот, бидејќи на сцена доаѓа нова генерација политичари и особено поради тоа што првпат Афроамериканец е избран за претседател на ...

Илјадници во Чикаго ја слават победата на Обама

Форум - 05.11.2008

Стотици илјади американски граѓани се собраа во Чикаго да ја прослават победата на Барак Обама. 47-годишниот сенатор од сојузната држава Илиноис веќе со години живее со семејството во Чикаго. Обама пред 65.000 приврзаници го одржа славеничкиот говор, прв во улогата на иден претседател на САД. Притоа тој нагласи дека во САД се случија промени.

Обама првиот Афроамериканец претседател на САД

Форум - 05.11.2008

Точно во шест часот изутрина по средноевропско време, Барак Обама излезe на бината која во чикашкиот Грент Парк беше поставена уште на почетокот од гласањето. Пред повеќе од 120 илјади граѓани, новиот американски претседател се заблагодари на довербата да ги предводи САД и светот во нова иднина.

Можни кандидати за кабинетот на новиот американскиот претседател

Алсат-М - 05.11.2008

Во САД веќе излегоа шпекулации за тоа кои би можеле да бидат клучните играчи во новиот кабинет на Обама. Меѓу првите имиња што се споменуваат се Џон Кери, Ричард Холбрук, Џом Станјберг, Чак Хејгл и досегашниот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Крај на американскиот спектакл

Н.Македонија - 05.11.2008

По две години, милијарди долари, стотици говори и безброј вербални напади, конечно одлуката е Ваша, е пораката што еден од највлијателните американски весници, „Њујорк тајмс“, им ја упати на гласачи на денот на изборите. Милиони Американци вчера поитаа кон гласачките места. Долги редици имаше уште од раните утрински часови. На некои гласачки места веќе почнаа да се расипуваат гласачките машини.

По изборот на Обама, политичарите не очекуваат промена на политиката на САД кон Македонија

Алсат-М - 05.11.2008

По изборот на сенаторот Обама за претседател на САД, претставниците од политичките партии оценуваат дека и покрај смената на администрацијата, надворешната американска политика да остане иста. Политичари од земјава оценуваат дека САД ќе продолжат да бидат најголем подржувач на аспирациите на Македонија за членство во НАТО и ЕУ.

Патот на Обама до Белата куќа

Алсат-М - 05.11.2008

Преглед на внатрепартиските случувања за изборите во САД. Од 2004-тата, па сè до вчера. Национална конвенција на Демократите во Бостон. 27 јули 2004 година. „Не постои една либерална и една конзервативна Америка. Постојат само обединети американски држави “.

Во Македонија различни реакции на победата на Обама

Алсат-М - 05.11.2008

За победата на Обама граѓаните кај нас имаат многу различни оценки. Едни ја сметаат за добра, други за лоша, а трети коментираат - Америка си ја гледа својата работа, па и Македонија треба да си ја гледа својата. Еве на какви се коментари наиде АЛСАТ- М во анкетата низ улиците на Скопје. „Чудно ми е што во Америка победува човек од друга раса, ова досега не се случило.

Биографија на Обама

Алсат-М - 05.11.2008

Зад Обама има и интересна животна приказна. Измешана со многу преселби на семејството – од Кенија, преку Хаваите, до Индонезија и Илиноис. Мешани бракови, вери и бои на кожата. Ова е неговата детална биографија. Се започна на 4-ти август 1961 година. Тогаш во Хонолулу на Хаваите се родил Обама. Татко му потекнува од село во Кенија, мајка му е бела Американка од Канзас.

Светските лидери му честитаат на Обама

Алсат-М - 05.11.2008

Шефовите на многу држави и влади од целиот свет му ја честитаа победата на Обама. ПГенерално сите од него очекуваат да ги спроведе промените кои ги ветуваше. „Најпрво да му честитам на Барак Обама, беше фантастична победа. Излезот на изборите беше многу висок и мислам дека како и секои избори, ова значи обнова. Тимот кој го водеше Барак Обама е тим за промена.

Бериша: Обама ги обедини САД

Алсат-М - 05.11.2008

Албанскиот премиер Сали Бериша на денешната владина седница ги поздрави претседателските избори во САД, на кои победи демократскиот кандидат Барак Обама. Денеска светот е поинаков. Обама имаше една убава кампања и ги обедини САД, изјави Бериша.

Претседателот Црвенковски му ја честита победата на Барак Обама

Алсат-М - 05.11.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, денеска упати честитка до Барак Обама за победата. “По повод Вашата победа на изборите за Претседател на Соединетите Американски Држави, со особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име, Ви упатувам искрени честитки и желби за успешно извршување на исклучително значајната функција, за ...

Рикер: Останува позицијата на САД за спорот со Грција

Алсат-М - 05.11.2008

Во интервју за Алсат, амбасадорот на САД во државава, Филип Рикер, вели дека се надева оти позицијата на Вашингтон во однос на прашањето околу името ќе остане иста. Сакаме да ја видиме Македонија во НАТО и верувам дека за тоа исто мислење има и новоизбраниот претседател Обама, наведува амбасадорот.

Македонскиот врв му честиташе на Обама

Форум - 05.11.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски испратија честитки до Барак Обама, победникот на американските претседателски избори. Од името на македонските граѓани државниот врв покрај благодарноста за американската поддршка на македонската демократија изразува надеж за продолжување на блиските односи меѓу двете држави Претседателот на ...

Американците испишаа нова страница во историјата

Алсат-М - 05.11.2008

Американските гласачи испишаа нова страница во историјата. Демократот Барак Обама, афроамериканец со корени од Кенија, со големо мнозинство гласови стана 44-от претседател на САД. Демократите успеаја да обезбедат и мнозинство во американскиот сенат. Од потребните најмалку 270 електорски гласа за победа, Обама успеа да собере 338 додека неговиот против кандидат Џон Мекејн само 163.

Барак Обама нов претседател на САД

Сител - 05.11.2008

Кандидатот на Демократската партија, Барак Обама е избран за нов претседател на САД. Според се` уште нецелосните изборни резултати, Обама досега освои 338 делегати во Изборниот колеџ или 68 повеќе од потребните 270 за да биде избран за претседател. Главниот противкандидат на Обама, републиканецот Џон Меккејн освои 156 делегати.

Џон Меккејн и Џорџ Буш ја поздравија изборната победа на Барак Обама

Сител - 05.11.2008

Републиканскиот кандидат за Белата куќа Џон Меккејн го поздрави Барак Обама за победата на претседателските избори.- Американскиот народ го кажа својот збор, рече 72-годишниот сенатор од Аризона пред своите приврзаници вио Феникс, телефонски му ја честиташе победата на Обама.

Барак Обама нов претседател на САД

Кирилица - 05.11.2008

Кандидатот на Демократската партија, Барак Обама е избран за нов претседател на САД. Според се уште нецелосните изборни резултати, Обама досега освои 338 делегати во Изборниот колеџ или 68 повеќе од потребните 270 за да биде избран за претседател. Главниот противкандидат на Обама, републиканецот Џон Меккејн освои 156 делегати.

Џон Меккејн и Џорџ Буш ја поздравија изборната победа на Барак Обама

Канал5 - 05.11.2008

Феникс, 5 ноември (МИА) - Републиканскиот кандидат за Белата куќа Џон Меккејн го поздрави Барак Обама за победата на претседателските избори. - Американскиот народ го кажа својот збор, рече 72-годишниот сенатор од Аризона пред своите приврзаници вио Феникс, телефонски му ја честиташе победата на Обама.

Европската комисија ја поздрави изборната победа на Барак Обама

Канал5 - 05.11.2008

Брисел, 5 ноември (МИА) - Европската комисија му честиташе на Барак Обама за неговиот избор за претседател на САД. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изрази надеж дека под раководство на Обама „САД ќе се приклучат кон Европа, за да го поведат светот кон нов курс“. - Ние треба да ја претвориме сегашната криза во нова можност. Имаме потреба од нов курс за еден нов свет.

Кенија прогласи неработен ден по историската изборна победа на Барак Обама во САД

Канал5 - 05.11.2008

Когело, 5 ноември (МИА) - Малото село Когело во Кенија, каде живее бабата по татко на Барак Обама, со огромна радост денеска ја прими веста дека сенаторот е избран на претседателската должност во САД. Веста ги израдува и властите во африканската држава кои веднаш прогласија неработен ден во врска со „историскиот“ настан, пренесе Франс прес.

Европската комисија ја поздрави изборната победа на Барак Обама

Сител - 05.11.2008

Европската комисија му честиташе на Барак Обама за неговиот избор за претседател на САД.Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изрази надеж дека под раководство на Обама „САД ќе се приклучат кон Европа, за да го поведат светот кон нов курс“. - Ние треба да ја претвориме сегашната криза во нова можност. Имаме потреба од нов курс за еден нов свет.

Филип Рикер: Победата на Барак Обама е историски ден за САД

Кирилица - 05.11.2008

Американскиот амбасадор во Република Македонија Филип Рикер изутринава на прославата по повод претседателските избори во САД ја поздрави победата на демократот Барак Обама на американските претседателски избори. Рикер изјави дека ова е историски ден за САД, но и за светот, бидејќи на сцена доаѓа нова генерација политичари и особено поради тоа што првпат Афроамериканец е избран за претседател на ...

Кенија прогласи неработен ден по историската изборна победа на Барак Обама во САД

Сител - 05.11.2008

Малото село Когело во Кенија, каде живее бабата по татко на Барак Обама, со огромна радост денеска ја прими веста дека сенаторот е избран на претседателската должност во САД. Веста ги израдува и властите во африканската држава кои веднаш прогласија неработен ден во врска со „историскиот“ настан, пренесе Франс прес.

Светските лидери ја поздравија победата на Барак Обама на претседателските избори во САД

Канал5 - 05.11.2008

Скопје, 5 ноември (МИА) - Францускиот претседател Никола Саркози ја го поздрави Барак Обама за неговата, како што истакна „блескава“ победа на претседателските избори во САД. - Додека светот е опфатен од потреси и сомнежи, американскиот народ, верен на своите вредности кои од самиот почеток го претставуваат самиот идентитет на Америка, цврсто ја изрази вербата во напредокот и во иднината, изјави ...

Барак Обама нов претседател на САД

Канал5 - 05.11.2008

Вашингтон, 5 ноември (МИА) - Кандидатот на Демократската партија, Барак Обама е избран за нов претседател на САД. Според се уште нецелосните изборни резултати, Обама досега освои 338 делегати во Изборниот колеџ или 68 повеќе од потребните 270 за да биде избран за претседател. Главниот противкандидат на Обама, републиканецот Џон Меккејн освои 156 делегати.

Европската комисија ја поздрави изборната победа на Барак Обама

Кирилица - 05.11.2008

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изрази надеж дека под раководство на Обама „САД ќе се приклучат кон Европа, за да го поведат светот кон нов курс“. - Ние треба да ја претвориме сегашната криза во нова можност. Имаме потреба од нов курс за еден нов свет.

Кенија прогласи неработен ден поради победата на Барак Обама

Кирилица - 05.11.2008

Малото село Когело во Кенија, каде живее бабата по татко на Барак Обама, со огромна радост денеска ја прими веста дека сенаторот е избран на претседателската должност во САД. Веста ги израдува и властите во африканската држава кои веднаш прогласија неработен ден во врска со „историскиот“ настан, пренесе Франс прес.

Светските лидери му ја честитаа победата на Барак Обама на претседателските избори во САД

Кирилица - 05.11.2008

Францускиот претседател Никола Саркози ја го поздрави Барак Обама за неговата, како што истакна „блескава“ победа на претседателските избори во САД. - Додека светот е опфатен од потреси и сомнежи, американскиот народ, верен на своите вредности кои од самиот почеток го претставуваат самиот идентитет на Америка, цврсто ја изрази вербата во напредокот и во иднината, изјави францускиот ...

Обама: Во Америка дојде промената

Канал5 - 05.11.2008

Чикаго, 5 ноември (МИА) - Во Америка дојде промената, изјави Барак Обама во првото обраќање како новоизбран претседател на САД, пред повеќе од сто илјади приврзаници во паркот во Чикаго, Илиноис. - Сегашните избори докажаа, дека американскиот сон е жив. Во Америка дојде промената, изјави првиот Афроамериканец, избран за претседател на САД. - Потребно беше многу време.

Дојде промената во Америка

Кирилица - 05.11.2008

Во Америка дојде промената, изјави Барак Обама во првото обраќање како новоизбран претседател на САД, пред повеќе од сто илјади приврзаници во паркот во Чикаго, Илиноис. - Сегашните избори докажаа, дека американскиот сон е жив. Во Америка дојде промената, изјави првиот Афроамериканец, избран за претседател на САД. - Потребно беше многу време.

Победата на Обама топ-тема на сите светски медиуми

Кирилица - 05.11.2008

„Њујорк Тајмс“ оценува дека одлуката на американските гласачи да го прифатат повикот за промени ја урна расната бариера во САД. Според весникот, изборот на Обама претставува реакција на Американците на „историски најнепопуларниот републикански претседател и на неговите економска и надворешна политика“.

Можни кандидати за кабинетот на новиот американскиот претседател

Кирилица - 05.11.2008

Само неколку часа по изборот на демократот Барак Обама за нов претседател на САД веќе излегоа шпекулации за тоа кои би можеле да бидат клучните играчи во неговиот кабинет, а меѓу првите имиња што се споменуваат се Џон Кери, Ричард Холбрук, Џом Станјберг, Чак Хејгл и досегашниот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Според најновите неофицијални резултати Барак Обама победи со освоени 338 делегати во Изборниот колеџ и 52 отсто ...

Кирилица - 05.11.2008

Кандидатот на Демократската партија за американски претседател Барак Обама освои 338 од вкупно 538 делегати во Изборниот колеџ и 52 отсто или 58.459.748 гласови од граѓаните, покажуваат најновите неофицијални резултати на претседателските избори во САД, што ги објави телевизиската мрежа Си-Ен-Ен.

Иран ги предупреди американските сили

Канал5 - 05.11.2008

Техеран, 5 ноември (МИА) - Иранската војска ги предупреди американските сили во Ирак дека нивните хеликоптери се забележени во близина на границата со Иран и дека одлучно ќе се реагира доколку биде повреден иранскиот воздушен простор, јави утринава иранското државно радио.

„Етнос“: Атина очекува подобрување на односите со САД

Кирилица - 05.11.2008

Атина очекува подобрување на односите со САД и поголемо разбирање на Вашингтон на позициите на Грција за нејзините чувствителни прашања како што се Кипар, Македонија и Турција, пишува атинскиот весник „Етнос“ по повод победата на Барак Обама на претседателските избори во ...

Атина очекува подобрување на односите со САД

Сител - 05.11.2008

Атина очекува подобрување на односите со САД и поголемо разбирање на Вашингтон на позициите на Грција за нејзините чувствителни прашања како што се Кипар, Македонија и Турција, пишува атинскиот весник „Етнос“ по повод победата на Барак Обама на претседателските избори во САД. За Грција меѓутоа е особено важно да се види каков пат Барак Обама ќе избере да следи во однос на Русија.

„Амнести интернешнл“ му даде на Обама сто дена да ги „поправи штетите’ од времето на Џорџ Буш

Кирилица - 05.11.2008

- Барак Обама треба да ги поправи штетите, што во САД и во странство беа предизвикани од противзаконските дејствија на американската Влада во име на националната безбедност, изјави генералниот директор на „Амнести интернешнл САД“ Лари Кокс во изјава објавена во Лондон, каде се наоѓа седиштето на организацијата.

Честитка од Црвенковски до Обама, новиот претседател на САД

Кирилица - 05.11.2008

- По повод Вашата победа на изборите за претседател на САД, со особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое лично име, Ви упатувам искрени честитки и желби за успешно извршување на исклучително значајната функција, за натамошен просперитет на Вашата земја и за благосостојба на нејзините граѓани, наведува Црвенковски и нагласува дека придонесот на САД во ...

Урната е расната бариера во САД

Канал5 - 05.11.2008

Урната е расната бариера во САД, изборите создадоа нова историја - со овие коментари осамнаа американските весници откако демократот Барак Обама убедливо победи на претседателските избори во САД. Со освоени 338 од вкупно 538 делегати во изборниот колач, наспроти поддршката на 160 делегати за републиканецот Меккејн, Обама ја доби довербата на Американците да ја води државата во следните 4 години.

Реакции во Македонија по изборот на Барак Обама за американски претседател

Канал5 - 05.11.2008

На секои четири години гледаме како се развива американската демократија избирајќи го својот претседател. Она што не се менува и има континуитет е американската надворешна политика, која ќе ја продолжи новиот Претседател, Барак Обама. Македонија нема подобар пријател од САД и не очекувам промена на односот кон Македонија, порача американскиот амбасадор во земјава, Филип Рикер, за време на ...

Претседателот Црвенковски упати честитки до Обама

Канал5 - 05.11.2008

Претседателот Црвенковски се надева на зацврстување и унапредување на пријателството и партнерството меѓу САД и Република Македонија по изборот на Барак Обама за претседател на Америка. Во честитката упатена до Обама Црвенковски вели :. „Исклучителен е придонесот на САД во етаблирањето на Република Македонија како фактор на стабилност во регионот и пошироко но и генерално во нејзиниот севкупен ...

Македонските политичари не се плашат од обама!

Сител - 05.11.2008

Амбасадорот на САД Филип Рикер ги уверуваше македонските политичари кои до рано утринава ги следеа изборите, дека Соединетите американски држави и понатаму ќе бидат голем пријател на Македонија. - Нема да има отстапки во надворешната политика на САД кон Балканот, особено не кон Македонија - изјави Трајко Вељаноски, претседател на Собранието.

Кој е Барак обама?

Сител - 05.11.2008

Барак Обама е роден на Хаваи во мешан брак помеѓу татко Кениец и мајка Американка од Канзас, кои се развеле по само две години од неговото раѓање. Иако не многу близок со татко му, денешниот ден властите во Кенија го прогласија за неработен ден. Победата на Обама е и нивна, бидејќи неговите корени се од Кенија.

Меѓу клучните играчи во кабинетот на Обама и републиканци

Сител - 05.11.2008

Имињата на главните играчи во новиот претседателски кабинет сеуште се на ниво на шпекулација, бидејќи Обама и неговиот тим во строга тајност ги држат плановите на кабинетот, но идниот претседател во текот на кампањата навести дека „има јасни идеи кои се кандидатите за клучните позиции“, изјавувајќи дека во кабинетот секако би вклучил и републиканци.

44-ти американски претседател е Барак Обама, Афроамериканец

Канал5 - 05.11.2008

Сенаторот од Илиноис Барак Обама доцна синоќа беше избран за првиот афроамерикански претседател во историјата на земјата. Овие избори покажаа дека во Америка се е можно, порача Обама :. - Треба да собереме нова енергија, да создадеме нови работни места, да изградиме нови училишта, да се соочиме со многу закани и да ги поправиме сојузништвата. Патот ќе биде долг и тежок.

Светските лидери ја поздравија победата на Барак Обама

Сител - 05.11.2008

Под раководство на Обама, САД и Европа заедно да го поведат светот во нов договор, порача претседателот на Европската комисија. Германската канцеларка Ангела Меркел на Обама му вети соработка полна со доверба, а францускиот претседател Саркози во поздравната честитка победата на црномурестиот сенатор ја нарече блескава. Слична изјава и од премиерот на Велика Британија.

Изборот на Обама најавува нова ера во односите меѓу САД и ОН

Сител - 05.11.2008

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави денеска дека сака нова ера на партнерство во односите со новоизбраниот американски претседател Барак Обама и додаде оти се надева дека тие односи ќе бидат подобри отколку со администрацијата на Џорџ Буш. Бан Ки-мун оцени дека соработката со администрацијата на Обама ќе претставува „историска шанса“.

Американците ја урнаа расната бариера

Вечер Прес - 05.11.2008

Победата на демократскиот кандидат Барак Обама на претседателските избори во САД е главна тема на денешните изданија на печатените медиуми ширум светот. Њујорк Тајмсс оценува дека одлуката на американските гласачи да го прифатат повикот за промени ја урна расната бариера во САД.

Една нова Америка

Вечер Прес - 05.11.2008

"Ако некој се уште се сомнева дека Америка е место каде што се е можно, ако се прашува дали сонот на нашите предци е се уште жив, ако се уште се сомнева во силата на нашата демократија, одговорот му е даден вечерва", изјави Обама, кој триумфално го победи републиканецот Џон Меккејн, а на чија победа, се чини, се радува целиот свет. Демократскиот сенатор од Илиноис, Барак Обама, според излезните ...

Верувам во контиуитет на американската надворешна политика и во односите со Македонија

Вечер Прес - 05.11.2008

Верувам во континуитет на американската надворешна политика, особено во нашите односи со Македонија. Ние имаме силни врски и како што многу пати досега кажав Македонија нема подобар пријател од САД и тоа ќе продолжи, рече американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер, на вчерашната прослава по повод претседателските избори во неговата земја, поздравувајќи ја победата на демократот Барак Обама.

ЕУ и САД: Нов договор за нов свет

Нетпрес - 05.11.2008

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо му честитал на Барак Обама за вчерашната победа на претседателските избори во САД и изразил желба под раководство на Обама, САД и Европа заедно да го “поведат светот во нов договор“. “Искрено се надевам дека под раководство на претседателот Обама, САД ќе ги здружи силите со Европа за да случиме нов договор за подобро општество, сакам да го ...

САД избраа промени - Бaрак Обама претседaтел на САД

Нетпрес - 05.11.2008

Барак Обама ќе биде 44-от претседател и прв црнокож претседател во САД, кој што на должност ќе стапи 20 јануари 2009 година. Илјадници симпатизери на младиот сенатор од Илиноис, кои што се собрале на митинг во Чикаго, со радост ја пресретнале новината. Демократот Обама, ќе стане претседател на САД по историски избори во кои го победи републиканецот Џон Меккејн.

Црвенковски со честитка до Обама

Нетпрес - 05.11.2008

Претседателот на државата Бранко Црвенковски, денеска упати честитка до Барак Обама по повод неговиот избор за Претседател на Соединетите Американски Држави, соопштија од кабинетот на Претседателот. Во честитката меѓудругото се вели:. “Сакам да Ве уверам дека Република Македонија и нејзините граѓани се посебно горди што во духот на пријателството и солидарноста, споделувајќи ги заедничките визии ...

СМК со честитка до новоизбраниот американски претседател Барак Обама

Нетпрес - 05.11.2008

Светскиот Македонски Конгрес упатува честитки до новоизбраниот американски претседател Барак Обама и очекува САД да останат конзистентни на одлуката за признавање на Македонија под нејзиното име од 4 ноември 2004 година. “Ако победата на Обама на 4 ноември 2008 година за 44-от американски претседател претставува демонстрација во надминување на расните, етничките и верските предрасуди, Македонците ...

Обама – 44-ти претседател на САД

Нетпрес - 05.11.2008

Демократскиот сенатор Барак Хусеин Обама влезе во историјата како првиот Афро-Американец претседател на САД. 47-годишниот Обама извојува релативно лесна победа врз републиканецот Џон Меккејн во трката за 44-ти американски претседател, освојувајќи дури 338 од потребните 270 гласа во изборниот колеџ.

Антигва ќе крсти планина по Барак Обама

Нетпрес - 05.11.2008

Карипската земја Антигва ќе му оддаде признание на новиот претседател на САД, Барак Обама така што на една вулканска планина ќе и го даде неговото име. “Ќе превземеме итни мерки за да највисокиот планински врв на Антигва и Барбуда во ваша чест го добие името ’врв Обама’ “навел премиерот на земјата Болдвин Спенсер во честитката до новоизбраниот претседател на САД.

Рикер: Изборот на Обама потврда за демократскиот развој на САД

Макфакс - 05.11.2008

Изборот на Барак Обама за нов претседател на Соединетите Американски Држави(САД) е потврда на демократскиот развој на државата. Ова амбасадорот на САД во Скопје Филип Рикер го изјави на церемонијата на следење на претседателските избори, што утринава се одржа во Домот на АРМ во Скопје.

Барак Обама е новиот американски претседател

Макфакс - 05.11.2008

Барак Обама е победник на претседателските избори во САД, со што стана првиот Афроамериканец што стана претседател на најмоќната држава во светот. Обама досега освои 338 електoрски гласови, а Џон Меккејн 156 електoрски гласови. По пребројувањето на 76 отсто од гласовите, стана јасно дека вкупно 51 отсто од бирачите гласале за Барак Обама.

Обама го очекуваат големи надворешно политички предизвици

Макфакс - 05.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама пред себе ќе има низа надворешно политички предизвици. Тие се движат од војните во Авганистан и Ирак и глобалната финансиска криза до потребата да се подобри нарушениот меѓународен имиџ на земјата.

Македонија и Балканот му честитаа на Обама

Макфакс - 05.11.2008

Земјите од Балканот денеска му ја честитаа победата на новиот американски претседател Барак Обама и без исклучок изразија уверување дека регионот ќе остане поле на ангажирање за САД. Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски во честитката до Обама наведе дека „придонесот на САД во обезбедувањето на мир, стабилност и развој на демократијата е од непроценливо значење“.

Груевски му честита на Обама

Макфакс - 05.11.2008

Искрено се надевам дека американската поддршка на Македонија ќе продолжи со несмален интензитет и во периодот што претстои, кој е од особено значење за иднината на македонската држава. Ова се наведува во честитката што премиерот Никола Груевски му ја упати денеска на новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД) Барак Обама.

Обама води пред МекКејн

А1 - 04.11.2008

Американскиот кандидат за претседател, демократот Барак Обама, има предност над ривалот од редовите на републиканците Џон МекКејн, во пет од осум клучни држави во изборите што во моментов се одвиваат во САД. Според најновите податоци од истражувањето на јавното мислење Ројтерс/Зогби, објавено денеска, Обама води во Вирџинија, Невада и Пенсилванија, додека МекКејн има предност во Индијана и ...

Светската економија го чека новиот претседател на САД

А1 - 04.11.2008

Обама или МекКејн? Демократите или Републиканците? Не само политиката, туку и светската економија го чека новиот американски претседател. Гласачите во САД ќе изберат една од двете опции и ќе ги одредат идните текови на глобалната економијата. Светските аналитичари велат дека и двајцата кандидати во моментов не откриваат многу детали за идните ангажмани во економијата.

Јолевски: Во САД се случува историја

А1 - 04.11.2008

Неподелено е мислењето на Американците дека во Америка се случува историја, смета амбасадорот. Политиката на Вашингтон не е лесно променлива - било кој да победи на изборите, не се очекуваат поголеми промени кон Македонија, вели во интервју за А1 Зоран Јолевски, амбасадор во САД.

Америка гласа

BBC - 04.11.2008

Најдолагата и најскапата американска претседателска кампања до сега речиси заврши. За неколку часа отвораат гласачките места. Републиканецот Џон МекКејн и демократот Барак Обама се враќаат во нивните држави за да ја чекаат пресудата на граѓаните. Се очекува овој пат да гласаат рекорден број гласачи.

Гласачите во САД на историски избори

BBC - 04.11.2008

Долги редици се создадоа пред гласачките места во Соединетите држави, каде Американците избираат свој претседател за следните четири години. Главни кандидати се Џон МекКејн од Републиканската партија и Барак Обама од Демократската. Една жена од сојузната држава Џорџија вели дека станува возбудливо кога еден црнец се кандидира за претседател а една жена за потпретседател:. Се очекува рекорден ...

Мекејн и Обама замолкнаа, гласачите добија збор

Време - 04.11.2008

Американските граѓани денеска го избираат новиот станар на Белата куќа, чија администрација ќе раководи со САД во наредните четири години. На овогодишните претседателски избори во САД им претходеше досега најскапата предизборна кампања во американската историја.

Вашингтон: Американските граѓани одлучуваат за новиот претседател

Р.С.Европа - 04.11.2008

Американските граѓани денеска ќе одлучат дали новиот претседател на Соединетите Држави ќе биде кандидатот на демократската партија Барак Обама или пак кандидатот на Републиканската партија Џон МекКејн. Овие избори повеќето аналитичари ги оценија како историски, поради тоа што, ако победи Обама, ќе биде првиот американски претседател, афро-американец, но и поради тоа што ако победи МекКејн ќе биде ...

Јапонскиот град Обама го очекува претседателот

Вест - 04.11.2008

ОБАМА, 4 ноември (Ројтерс) - Со танци, песни и свирки на гитара, граѓаните на мирното јапонско рибарско гратче Обама се подготвува за забава за Бамак Обама пред денешните претседателски избори во САД. Околу 50 мажи, жени и деца облечени во маици со натписот "Го сакам Обама" вежбаа хула танци за викендот за демократскиот кандидат по потекло од Хонолулу со надеж дека ќе победи на изборите и еден ...

Ден на пресметката меѓу Мекејн и Обама

Утрински - 04.11.2008

Се очекува на изборите да излезат 130 милиони Американци. ВАШИНГТОН - Американските претседателски ривали ќе го поминат последниот ден од кампањата во трката за Белата куќа посетувајќи многу места низ земјата, во последен обид за освојување гласови. Републиканецот Џон Мекејн ќе зборува во седум држави од Флорида, во источниот дел до матичната држава Аризона во западниот дел.

Масовен одзив на претседателските избори во САД

Телма - 04.11.2008

Американците денеска го избираат новиот станар на Белата куќа, чија администрација ќе раководи со САД во наредните четири години. Според Изборната комисија, како и агенциите кои го следат гласањето, гласачите во голем број излегоа на избирачките места. Се говори за бројка од 130 до 135 милиони граѓани кои гласаа, што говори дека се работи за најголем одзив во последните 5о години.

Денеска историски избори во САД

Дневник - 04.11.2008

Има забелешки за недостиг од гласачки машини, има сложен систем, кој граѓаните не го разбираат целосно, но сите разменуваат една ис та порака: „Гласај“ и „Господ да ја благослови Америка“. Денешните избори во САД веќе се прогласени за историски. Земјата во која пред 40 години Афроамериканците не можеа да гласаат, утре би можела да го добие својот прв црн претседател.

Американците гласаат за наследник на Џорџ Буш

Форум - 04.11.2008

По долгата и најскапа изборна кампања во американската историја, жителите на САД денеска се повикани да гласаат за избор на нов Претседател. Според последните анкети, кандидатот на демократите Барак Обама, е во блага предност пред републиканецот Џон Меккејн. 47 годишниот Обама има добри шанси да стане првиот Претседател на САД со црна боја на кожата.

Претседателски избори во САД

Алсат-М - 04.11.2008

Американците денеска го избираат новиот станар на Белата куќа, чија администрација ќе раководи со САД во наредните четири години. На овогодинешните претседателски избори во САД им претходеше досега најскапата предизборна кампања во американската историја.

Светот гледа кон САД

Н.Македонија - 04.11.2008

По маратонски долгата и драматична предизборна кампања, Американците денеска ќе го дадат својот глас за кандидатот што ќе го наследи Џорџ Буш во Белата куќа. Овие избори се историски по многу нешта. Тоа се најскапите избори досега одржани во САД и во светот. Американците првпат во историјата може да изберат Афроамериканец за претседател или жена за потпретседател.

Две американски револуции

Н.Македонија - 04.11.2008

Доколку денеска Барак Обама биде избран за прв афроамерикански претседател на САД, американските гласачи утре ќе се разбудат со поинакво чувство за самите себе. Тогаш тие би избрале кандидат што е толку многу спротивен на сегашниот претседател, што целиот свет ќе размисли што значи тоа.

Европа е за Обама, а Македонија за Мекејн

Форум - 04.11.2008

Американските претседателски избори во целиот свет се следат со голем интерес, затоа што речиси за сите држави е важно кој ќе биде на чело на најдоминантната светска сила. Кога е Македонија во прашање, резултатите од американските претседателски избори се исчекуваат со нетрпение, Џон Мекејн или Барак Обама? Европа ќе „гласа“ за Обама, а Македонија за МекКејн Денот на претседателските ...

Жириновски:Обама е американски Горбачов

Алсат-М - 04.11.2008

Радикалниот руски политичар ја коментираше евентуалната победа на Обама. Крајно националистичкиот руски политичар, Владимир Жириновски, денеска изјави оти претседателскиот кандидат на демократите во САД, Барак Обама е „американски Горбачов“ кој ќе ги уништи САД, пренесува Франс Прес. „Обама е американски Горбачов.

САД: Гласачките места немаат капацитет да го примат рекордниот број гласачи

Алсат-М - 04.11.2008

Долги редици речиси на секое изборно место во САД, што потврдува дека интересот меѓу гласачите за претседателските избори никогаш не бил поголем досега. Меѓутоа, големиот одзив предизвика и проблеми. Дел од гласачки места немаат капацитет да ги прифатат сите заинтересирани да гласаат, поради што е побарано и зголемување на избирачките кутии.

Косовските политичари и граѓани убедени дека САД нема да ја менуваат политиката

Алсат-М - 04.11.2008

Косовските политичари и од власта и од опозицијата се уверени дека американската политика кон Косово, нема да се промени без разлика дали Обама или Мекејн ќе биде иден претседател на САД . Идентични се и ставовите на граѓаните, иако се поделени во прогнозите кој ќе биде победникот „Јас мислам дека политиката на Буш беше проалбанска и се надевам дека и Обама ќе го следи неговиот пат.

Почина бабата на Барак Обама

Кирилица - 04.11.2008

Претседателскиот кандидат на демократите во САД, Барак Обама денеска соопшти дека неговата баба Медлин Данем, која пред десетина дена ја посети на Хаваите, прекинувајќи ја кампањата на еден ден, починала од рак. - Со голема тага ја објавуваме веста дека нашата баба Медлин Данем умре мирно, по борбата со тешката болест, наведе сенаторот Обама во заедничкото соопштение со својата сестра Маја ...

Обама забележа победа во првиот помал град каде се гласаше во САД

Кирилица - 04.11.2008

Барак Обама победи на претседателските избори во малото гратче Диксвил Ноч, во државата Њу Хемпшир, каде рано утринава веќе заврши гласањето за претседател на САД, пренесоа американските агенции. По традиција што датира уште од 1948 година жителите на ова гратче имаат право да гласаат пред сите други во САД - веднаш по полноќ по локално време. Избирачката активност овој пат била 100-отстотна.

Почина бабата на Барак Обама

Канал5 - 04.11.2008

Вашингтон, 4 ноември (МИА) - Претседателскиот кандидат на демократите во САД Барак Обама денеска соопшти дека неговата баба Медлин Данем, која пред десетина дена ја посети на Хаваите, прекинувајќи ја кампањата на еден ден, починала од рак. -Со голема тага ја објавуваме веста дека нашата баба Медлин Данем умре мирно, по борбата со тешката болест, наведе сенаторот Обама во заедничкото соопштение со ...

„Дејли телеграф“: Американците испречени пред дилемата дали да ризикуваат со Обама

Канал5 - 04.11.2008

Лондон, 4 ноември (МИА) - Американските гласачи се ставени пред дилемата дали довербата на денешното гласање за нов претседател на САД да му ја дадат на кандидатот кој „премногу ветува“, или на другиот кој „премалку дава“, пишува „Дејли телеграф“ во својот коментар посветен на американските избори, објаснувајќи дека ниту едниот од двајцата претенденти не е доволно убедлив, што ги тера гласачите ...

Барак Обама - прв Афроамериканец кандидат за претседател

Канал5 - 04.11.2008

Вашингтон, 4 ноември (МИА) - Демократот Барак Обама е првиот Американец од африканско потекло кој е кандидат за претседател на САД, а доколку биде избран со своите 47 години ќе стане и најмладиот претседател во американската историја. Роден е на 4 август 1961 година на Хаваи во мешан брак, од татко Кениец и мајка Американка, кои се развеле после две години од неговото раѓање.

Обама или Меккејн - нов претседател на сад?

Сител - 04.11.2008

Во најголемите и најскапи избори во светот Американнците го бираат 44 претседател на земјата во својата историја. Со традиционалното гласање во градот Диксивил во државата Њу Хемпшир започна американскиот изборен вторник. На денешните избори демократскиот кандидат 47- годишниот Барак Обама влегува со 7 проценти предност пред својот републикански опонент 72- годишниот Џон Меккејн.

Изборната хистерија во САД се прелева на сите континенти

Канал5 - 04.11.2008

Изборната хистерија во САД се прелева на сите континенти. Речиси и да нема рамнодушни во исчекувањето на исходот од изборите во најмоќната светска земја. Ако Израел е земјата, која најцврсто стои зад кандидатурата на републиканецот Џон Меккејн, во Кенија, од каде што потекнува афроамериканскиот - кандидат, владее вистинска Обамаманија. - Јасно е дека вечерва нема да спиеме.

Манчевски: Ако Америка добие за првпат црнец претседател, ќе испрати една многу интересна порака

Канал5 - 04.11.2008

56-тите претседателски изборите во САД по многу нешта се различни од претходните. За прв пат во историјата на САД афроамериканец е кандидиран за претседател и влегува во завршницата на трката со голема предност. Потоа за прв пат и двајцата номинирани за претседатели се родени надвор од континентален САД, Обама на Хаваи, Меккејн во зоната на Панамскиот Канал, ова е досега најскапата и најдолгата ...

Денеска САД избираат нов претседател

Канал5 - 04.11.2008

Денес САД го избираат новиот претседател, кој ќе го замени Џорџ Буш, кој што ја водеше земјата во изминатите осум години. Гласањето веќе е во теко во најголем дел од земјата, а гласачите чекаат во долги редици. Се очекува голем одзив. Демократот Барак Обама и републиканецот Џон Меккејн, две години водеа кампања за влез во Белата Куќа.

Новиот претседател на САД - клучен фактор за светската економија

Сител - 04.11.2008

Барак Обама или Џон Меккејн, кој од двајцата кандидати за претседател на САД ќе влезе во Белата куќа, ќе мора да се справи со најтешката финансиска криза во земјата по Големата депресија, но ќе треба да ги предводи и глобалните напори за санирање на кризата и рецесијата. Конкурентите со различни идеи за справување со овој проблем.

Размислување на експертите по однос на изборите во САД

Канал5 - 04.11.2008

Интервју со Стево Пендаровски, доцент по меѓународна политика на Американ колеџ во Скопје, советник за надворешна политика и за национална безбедност во кабинетите на претседателите Црвенковски и Трајковски. - Овие избори во Америка се веќе означени како историски, бидејќи четири децении откако Афроамериканците добија право да гласаат, Афроамериканец може да стане претседател на САД.

Редици за гласање!

Вечер Прес - 04.11.2008

Предвреме гласаа повеќе од 29 милиони Американци, а вчера утрото, пред официјалниот почеток на изборите, избирачите веќе чекаа во долги редици за да го изберат идниот станар на Белата куќа - Обама или Меккејн. Се очекува овој пат да гласаат од 140 до 160 милиони избирачи, за разлика од оние 121 милион Американци во 2004 година. Американците вчера го избираа новиот станар на Белата куќа, ...

Американците бираат нов претседaтел

Нетпрес - 04.11.2008

Американците, како и секоја четврта година првиот вторник во ноември, денеска ќе се упатат на избори за нов претседaтел, 44 по ред, во изборна процедура која важи за една од најкомплицираните во современиот свет. Иако Американците излегуваат на избори, изборот на претседател во суштина e индиректен, бидејќи избирачите не се определуваат директно за кандидатите, во овој случај демократот Барак ...

Почина бабата на Барак Обама

Нетпрес - 04.11.2008

Бабата на сенаторот Барак Обама, Медлин Данхам (86), починала само еден ден пред изборите за претседател на САД, пренесува СиЕнЕн. “Медлин умре од рак“, соопштиле Барак и неговата сестра Маја Соеторо. Обама синојка на предизборниот собир во Шарлот во Северна Калифорнија, пред бројните симпатизери и членови на Демократската партија, изјавил дека неговата баба “отишла дома и умрела мирно, во сон, ...

Америка гласа

Нетпрес - 04.11.2008

Демократскиот кандидат Барак Обама влезе во финалето на изборната трка со поголеми шанси да стане 44-от претседател на Соединетите Американски Држави. Сите рејтинг-анкети предност му даваат на Обама, пред републиканецот Џон МекКејн. Сепак, исходот од изборите и натаму се проценува како крајно непредвидлив, а предноста на Обама во последните денови пред изборите започна полека да се топи.

Колони американци чекаат да гласаат

Нетпрес - 04.11.2008

Долги колони гласачи од утрово со часови чекаат ред за гласање пред гласачките места во САД. На изборите кои се оценуваат како историски, гласачите решаваат дали САД ќе го добијат првиот црнец претседател или најстариот претседател во историјата, известува за Нетпрес од САД Билјана Лајмановска новинар од “канал 77“.

Американските гласачи ги решаваат претседателски избори

Макфакс - 04.11.2008

По 20-месечните митинзи, дебати и безбројни пропагандни спотови, како дел од најскапата предизборна кампања во историјата на САД, гласачите конечно ќе добијат можност да избираат меѓу демократскиот кандидат за претседател на САД Барак Обама и неговиот републикански ривал Џон Меккејн.

Ројтерс: Обама води во пет од осум клучни држави

Макфакс - 04.11.2008

Американскиот претседател на Демократската партија Барак Обама има предност над ривалот од редовите на Републиканците Џон Меккејн, во пет од осум клучни држави за одлука за новиот претседател на САД. Според серијата на истражување на јавното мислење на Ројтерс/Зогби, објавено денеска, Обама води во Вирџинија (13 електронски гласови), Невада (пет електронски гласови) и Пенсилванија (21 електронски ...

Кој ќе го наследи Буш во Белата куќа

А1 - 03.11.2008

Последниот круг од маратонската жестока изборна кампања двајцата кандидатите Барак Обама и Џон МекКејн го трчаат во државите во кои според анкетите стојат послабо и кои можат да бидат решавачки - Охајо, Пенсилванија и Флорида. Иако според последните анкети нa 48 часа пред гласањето, демократот Обама има предност од седум проценти, тој ги предупреди своите приврзаници дека сеуште не е се готово.

Јапонското гратче Обама ја слави победата на истоименикот

А1 - 03.11.2008

И додека американските претседателски избори се приближуваат до точката на вжештување, јапонското гратче Обама веќе го прогласи победникот, и почна да слави. Тоа без изненадување е истоименикот на градот, демократскиот кандидат Барак Обама. Неговата популарност е на ниво на рок ѕвезда, па така сувенири, знамиња, маички со ликот на Обама се продаваат насекаде низ ова јапонско крајбрежно гратче.

Не е се‘ решено

BBC - 03.11.2008

Демократот Барак Обама сеуште е во водство според сондажите на јавното мислење. Но таборот на МекКејн тврди дека во последниве неколку денови голем дел од поддршката натежнува кон Републиканците. Па кои се факторите кои би можеле да ги разнишаат предвидувањата од сондажите. Во последните недели од оваа кампања, Барак Обама на своите поддржувачи им кажа два збора како предвидување: „Њу" „Хампшир".

Вашингтон: Финишира изборната кампања за американските претседателски избори

Р.С.Европа - 03.11.2008

На ден пред изборите републиканскиот претседателски кандидат Џон Мекејн посети три сојузни држави најавувајќи пресврт на изборите, додека неговиот противкандиат Барак Обама се посвети на Охајо, која се смета за една од клучните држави за победа на изборите.

Обама ќе го лечи политижкиот раздор, Меккејн се надева на пресврт

Вест - 03.11.2008

ВАШИНГТОН, 3 ноември (АП) - Во последниот паничен викенд пред претседателските избори во САД, кандидатот Барак Обама, полн со самодоверба вети дека ќе го залечи политичкиот раздор во Америка, додека неговиот ривал Џон Мекејн се бори потпирајќи се на републикански-настроените држави и се завети дека ќе направи историска сензација.

Буш ги повика Американците да гласаат

Вест - 03.11.2008

ВАШИНГТОН, 3 ноември - Претседателот на САД Џорџ Буш ги повика завчера Американците да излезат на претседателските избори закажани за утре и оцени дека тие изборите се пример за новите демократии во светот. "Младите демократии, од Грузија и Украина до Авганистан и Ирак можат во САД да го побараат доказот дека самостојното управување може да опстане", рече Буш во редовното радио обраќање до ...

Обама и Мекејн ја финишираат трката за освојување гласови

Утрински - 03.11.2008

Демократскиот претседателски кандидат во САД два дена пред изборите води со шест проценти. ВАШИНГТОН - Само два дена од кампањата пред Америка да избере нов претседател, двајцата кандидати ги преземаат последните напори за освојување гласови. Демократот Барак Обама се' уште има предност во анкетите за јавното мислење, но една од анкетите укажува дека републиканецот Џон Мекејн напредува.

Обама во значителна предност во претседателската трка

Телма - 03.11.2008

Кандидатот на демократите за претседател на САД Барак Обама има значителна предност пред соперникот од републиканците Џон Меккејн, покажуваат вчера објавените податоци на истражувачкиот институт „Ангес рејд“, кој ги анализираше резултатите од 11 сегашни анкети, извршени во САД од различни социолошки агенции, пренесе ИТАР-ТАСС.

Грција стиска палци за победа на Обама

Дневник - 03.11.2008

Декларациите потпишани од сенаторот Обама за поддршка на Атина во спорот со Македонија и за кипарското прашање му донесоа поддршка од 81 отсто од американските Грци. Грција на наредните претседателски избори во САД посакува победа на демократскиот кандидат Барак Обама, бидејќи смета дека неговите ставови се поповолни за националните интереси на оваа земја.Според анкетите, кандидатурата на Обама ...

Обама уверливо води

Алсат-М - 03.11.2008

Кандидатот на демократите за претседател на САД Барак Обама има значителна предност пред соперникот од републиканците Џон Меккејн. Ова го покажуваат вчера објавените податоци на истражувачкиот институт „Ангес рејд“, кој ги анализираше резултатите од 11 сегашни анкети, извршени во САД од различни социолошки агенции.

Јужна Кореа усвои конјуктурна програма

Форум - 03.11.2008

Владата на Северна Кореа донесе широка програма за конјуктурата во земјата. Станува збор за пакет кој според проценките на министерството за финансии во Сел чини 8,6 милијарди евра. Целта е да се ублажат последиците од финансиската криза врз конјуктурата на четвртата по големина економска сила во Азија. Една четвртина од пакетот е за намалување на даноците.

САД:Кампањата привршува

Алсат-М - 03.11.2008

Кампањата пред изборите за претседател на САД што се одржуваат во вторник е при крај. Штабовите на двајцата кандидати за претседател на САД на демократот Барак Обама и на републиканецот Џон Меккејн покренаа масовни операции за повикување на граѓаните на гласање, со милиони телефонски повици, писма и посети на активисти.

Претседателски избори во САД

Кирилица - 04.11.2008

На овогодинешните претседателски избори во САД им претходеше досега најскапата предизборна кампања во американската историја. Според проценките, двајцата главни претседателски кандидати демократот Барак Обама и републиканецот Џон Меккејн за потребите на предизборната кампања пoтрошиле околу милијарда долари.

Претседателски избори во САД: Американците ќе бираат меѓу Обама и Меккејн

Канал5 - 03.11.2008

Вашингтон, 3 ноември (МИА) - Американците утре ќе треба да го изберат новиот станар на Белата куќа, чија администрација ќе раководи со САД во наредните четири години. На овогодинешните претседателски избори во САД им претходеше досега најскапата предизборна кампања во американската историја.

Обама уверливо води во финишот од трката за Белата куќа, покажуваат анкетите

Канал5 - 03.11.2008

Вашингтон, 3 ноември (МИА) - Кандидатот на демократите за претседател на САД Барак Обама има значителна предност пред соперникот од републиканците Џон Меккејн, покажуваат вчера објавените податоци на истражувачкиот институт „Ангес рејд“, кој ги анализираше резултатите од 11 сегашни анкети, извршени во САД од различни социолошки агенции, пренесе ИТАР-ТАСС.

Почна последното одбројување за околу 130 милиони американци

Канал5 - 03.11.2008

Барак Обама во Охајо, Меккејн во Пенсилванија. Судејќи според се најизедначените, но и клучните земји, кои треба да го одредат 44-от потстанар во Белата Куќа. Најскапата кампања во историјата, вредна милијарда долари, двајцата кандидати ја користат - последен пат да ги придобијат неодредените.

Претседателски избори во САД

Сител - 04.11.2008

Американците денеска го избираат новиот станар на Белата куќа, чија администрација ќе раководи со САД во наредните четири години. На овогодинешните претседателски избори во САД им претходеше досега најскапата предизборна кампања во американската историја.

Во Белата куќа - најстариот или црномурестиот?

Вечер Прес - 03.11.2008

Анкетите му даваат предност на Обама, но за Меккејн велат дека не се предавал лесно. Едно е сигурно: осумгодишното владеење на Џорџ Буш заминува во историјата за да се чепка по него и да се бараат скриени детали и непознати пикантерии од животот и политичкото делување на 43. американски претседател. Денеска Американците ќе гласаат за 44. претседател на САД.

Обама води ден пред изборите

Нетпрес - 03.11.2008

Поддржувачите на Џон Меккејн влегуваат во последниот ден пред изборите за претседател на земјата, сметајќи дека само “чудо“ може да ја предодвтари широко прогнозираната победа на Барак Обама во вторник, пишува “Фајненшл тајмс3. Меккејн, кој денеска ќе одржи митинзи во седум држави, прелетувајќи брзо од едниот брег на државата до другиот, останува убеден дека истражувањата на општественото мислење ...

Русите го подржуваат Обама

Нетпрес - 03.11.2008

Доколу Русите би можеле да гласаат за претседател на Соединетите Американски Држави, би гласале за Барак Обама. Како што пренесуваат светските медиуми, 28 отсто од испитаните Руси би гласале за Барак Обама, а 24 отсто се надеваат дека претседател на САД ќе биде обоениот сенатор. За разлика од Обама за Мекејн бројот на Руси што би гласале е помал од на Обама.

Суеверие ги води до Белата куќа

Нетпрес - 03.11.2008

Раководителот на кампањата на демократскиот кандидат за претседател на САД Барак Обама во Охајо не се избричил во последниот месец пред изборите, а на работа оди само со неговата омилена безбол капа. Арон Пикрел смета дека неговиот изглед му донел среќа на Обама во Охајо во изборите за демократски кандидат против Хилари Клинтон, па на истиот успех се надева и сега во трката за Белата куќа против ...

Кампањата за американските претседателски избори при крај

Макфакс - 03.11.2008

Кампањата пред изброите за претседател на САД што се одржуваат во вторник е при крај. Штабовите на двајцата кандидати за претседател на САД на демократот Барак Обама и на републиканецот Џон Меккејн покренаа масовни операции за повикување на граѓаните на гласање, со милиони телефонски повици, писма и посети на активисти.

Обама води во три клучни држави

Макфакс - 03.11.2008

Демократскиот кандидат за Белата куќа, Барак Обама и натаму води во трите клучни држави – Флорида, Охајо и Пенсилванија, но се намалува неговата предност пред републиканскиот кандидат, Џон Меккејн. Ова го покажуваат резултатите од истражување, објавени еден ден пред претседателските избори во Соединетите Американски Држави (САД).