TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку се цениш, толку ќе те ценат

Утрински - 23.02.2008

Зоран Богатинов, Скопје (Авторот е поранешен помошник на политичкиот советник на Командантот на Штабот на НАТО - Скопје) Пред неколку месеци среќавав луѓе од нашиот највисок естаблишмент и при секоја од средбата нагласував дека нашите државници не треба да долеваат толку „масло на грчкиот оган“ и ...

Пентагон: Македонија, Албанија и Хрватска ги исполнуваат критериумите

А1 - 21.02.2008

Пентагон смета дека Македонија, Албанија и Хрватска ги исполнуваат критериумите за членство во НАТО и ќе се залагаат да добијат покани на самитот во април. „Шест недели пред самитот во Букурешт ќе се залагаме во име на овие три земји да станат членки на Алијансата, истакнувајќи ги, притоа, нивните ...

Вашингтон ја менува реториката за НАТО

Утрински - 21.02.2008

Роберт Гејтс го пречекува Лазар Еленовски пред Пентагон Сигурната Хрватска лобира Македонија и Албанија да и' се придружат во Алијансата Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома сити - Го менуваат ли САД речникот во пресрет на долго најавуваното и планирано проширување на НАТО со три нови ...

Од Скопје поддршка за проширување на алијансата

Дневник - 20.02.2008

Исклучително важна конференција со извонреден тајминг, заклучија организаторите и учесниците на Конференцијата на тема „НАТО - Букурешт и потоа“, која заврши вчера во Скопје. - Сесрдно ги поддржуваме земјите од Јадранската група да станат членки на НАТО.

Членството во НАТО носи милионски инвестиции

Време - 20.02.2008

ЕКОНОМСКО ЗАЦВРСТУВАЊЕ НА НОВИТЕ ЧЛЕНКИ НА АЛИЈАНСАТА Анета Додевска Членството во НАТО-алијансата на земјите што пристапија во овој сојуз им донесе експанзија на странски вложувања и во некои земји тие тројно се зголемија. Причината за ваквата пресвртница експертите ја лоцираат директно во ...

Македонија оди со поддршка во Букурешт

Утрински - 20.02.2008

Македонија треба да добие покана за членство во НАТО, затоа што го заслужува тоа. Ова е генерална оцена на учесниците на конференцијата „НАТО - Букурешт и потоа“, на која два дена дебатираа претседателите на комисиите за надворешни работи и одбрана на земјите-членки на НАТО, земјите од А-3 групата ...

Влезот во НАТО носи сериозен економски раст

А1 - 19.02.2008

Експанзија на странски вложувања и продор на гринфилд инвестиции. Влезот во НАТО на земјите членки им донесе сериозен раст на економиите. Еве како изгледа инвестициската динамика на дел од седумчлената група земји што влегоа во Алијансата на последното проширување во 2004-та: Зад овој инвестициски ...

Членките на НАТО против дополнителни услови за членство

А1 - 19.02.2008

Не ги прифаќаме дополнителните услови за членство на Македонија во НАТО. Ова е заклучокот на учесниците на дводневната конференција „НАТО Букурешт и потоа“ во Скопје. Претставниците на 25 земји членки на НАТО, освен Грција, кои деновиве престојуваа во Македонија, во земјава гледаат нов сојузник кој ...

НАТО ќе донесе странски инвестиции

Дневник - 19.02.2008

Инвеститорите сакаат стабилност, која се добива со зачленувањето воалијансата, од кое Македонија ќе добие многу во економскиот дел, беше речено на конференцијата „Глобална бизнис-поддршка“ во Скопје Влезот на Македонија во НАТО ќе значи зголемување на странските инвестиции што ќе доведе до ...

Македонија е подготвена, останува само политичката одлука

Вест - 19.02.2008

КОНФЕРЕНЦИЈА "НАТО - БУКУРЕШТ И ПОТОА" Македонија е целосно подготвена да добие покана за НАТО и тоа очекуваме да се случи на Самитот во Букурешт во април, изјави вчера во Скопје Брус Џексон, претседател на проектот за транснационална демократија и поранешен прв човек на Комитетот на САД за НАТО, ...

Бевме наивни за приемот во НАТО со БЈРМ

Утрински - 19.02.2008

5 ПРАШАЊА 5 ОДГОВОРИ Амбасадорот во Алијансата, Нано Ружин, вели дека треба да избереме дали сме за евроатлантските или за иконографските вредности Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Ги одбројувате последните амбасадорски денови, но и последните денови до поканата на НАТО.

Македонија доби позитивни оцени за покана за членство во НАТО

Утрински - 19.02.2008

Мислам дека ќе се дојде до решение, а одлуката за покана е пред нас, вели Брус Џексон Светлана Унковска Македонија ги исполни критериумите и целосно е квалификувана за добивање покана за членство во НАТО. Ова е заедничката оцена на високи претставници на НАТО на вчерашната Конференција на ...

Влезот во НАТО ќе ги зголеми инвестициите

Утрински - 19.02.2008

Со влегувањето на Македонија во НАТО ќе се зголемат инвестициите. Но, не се потребни само странски туку и домашни инвеститори. Македонија се' уште е земја со недоволно развиена економија и затоа сите инвестиции што ќе влезат ќе бидат битни, особено во делот на енергетиката, сообраќајот и ...

Македонија заслужува членство во Алијансата

Време - 19.02.2008

КОНФЕРЕНЦИЈА НА НАТО ВО СКОПЈЕ Македонија го заслужи членството во НАТО - ова е ставот на државниот врв искажан на дводневната конференција во Скопје „НАТО Букурешт - и потоа“, на која учествуваа високи претставници на земјите од Јадранската група и Партнерството за мир.

Во НАТО нема место за вето

Дневник - 19.02.2008

Длабоко верувам дека со поканата за зачленување на Македонија, Хрватска и на Албанија, НАТО ќе обезбеди мир во регионот, рече претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски НАТО мора да ги отвори вратите, а тоа значи дека во неа нема место за ставање вето на таквата политика, порача вчера висок ...

Грчкото вето - закана за регионалната стабилност

Вечер Прес - 19.02.2008

Македонија ги има исполнето критериумите за членство во НАТО, а заканите од Грција за вето поради спорот со името е непринципиелно условување, кое ги става во заложништво регионални интереси и приоритетите на Алијансата. Ова е општиот заклучок на учесниците на дводневната НАТО-Конференција на ...

Се погласни барања за решение за името

А1 - 18.02.2008

Најголемиот дел од европските држави го поддржуваат приемот на Македонија во НАТО, но се поверојатно е дека земјата ќе треба да направи отстапки ако сака да биде дел до Северноатлантскиот сојуз. Се погласни се барањата Скопје и Атина да најдат решение за името до самитот на Алијансата.

Македонија ги исполнува критериумите за НАТО

А1 - 18.02.2008

Македонија ги исполнува сите критериуми за добивање покана за НАТО, изјави заменик помошникот на генералниот секретар на НАТО за безбедносна политика и партнерство, Боб Симонс, кој петта година по ред го води проширувањето на Алијансата.

Македонија ги исполнува сите критериуми за да добие покана за членство во НАТО

Канал5 - 18.02.2008

Вашингтон и Брисел се согласни дека Македонија е потполно квалификувана да добие покана за членство во НАТО – изјави денеска во Скопје на конференцијата НАТО - Букурешт и потоа познатиот американски познавач и лобист за приемот на Македонија во НАТО Брус Џексон.

Македонија домаќин на конференцијата „НАТО - Букурешт и потоа“

Канал5 - 18.02.2008

Во Собранието на Република Македонија денеска и официјално ќе почне тридневната Конференција на претседателите на комисиите за надворешни работи и одбрана на земјите членки на НАТО, земјите од Јадранската група и земјите од Партнерството за мир од регионот на тема „НАТО - Букурешт и потоа“.

Бугарски бизнисмени ја охрабруваат Македонија со влезот во НАТО ќе се зголемат инвестициите

Канал5 - 18.02.2008

Влезот во НАТО, на Македонија ќе и гарантира нови странски инвестиции. Бугарски бизнисмени го пренесуваат искуството од членството во алијансата - даваат поддршка за бизнис заедницата во Македонија. Тврдат дека треба да се очекува значително подобрување на инвестициската слика во земјава, откако ...

Конференција за НАТО и за кавга во државниот врв

Време - 18.02.2008

ОД ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Македонија од вчера е домаќин на тридневна конференција на претседателите на комисиите за надворешни работи и одбрана на земјите-членки на НАТО, земјите од Јадранската група и земјите од Партнерството за мир од регионот на тема „НАТО - Букурешт и потоа“.

Конференција за проширувањето на НАТО

Вечер Прес - 18.02.2008

Македонија од вчера е домаќин на парламентарна конференција на тема "НАТО - Букурешт и потоа". Тридневната конференција е на ниво на претседатели на комисиите за надворешни работи и одбрана на државите членки на НАТО, Јадранската група и од Партнерството за мир од регионот.