TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре – усвојување на буџет па распуштање на Собранието

24 Вести - 16.10.2016

Самораспуштање на прламентот, но претходно усвојување на буетот за 2017. Утре, е закажана собраниската седница на која на дневен ред е буџетска каса а потоа и точката – распуштање на сегашниот собрниски сосотав.

Утре треба да се распушти Собранието

Нова ТВ - 16.10.2016

Утре треба да се распушти Собранието, по иницијативата на СДСМ која беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, со услов претходно да се усвои буџетот. Владеачката коалиција веќе подолго време притиска буџетот за 2017 година да се донесе сега и да го изгласа овој ...

Утре треба да се распушти Собранието, пред тоа да се усвои буџетот, а ако може и да се редефинира „шестката“

МКД - 16.10.2016

На утрешната седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за предлог буџетот за 2017 година, можно е да се отвори расправа и за релоцирање на гласачите од шестата во петата изборна единица, а потоа пратениците да се самораспуштат ...

Утре последна седница на Парламентот во овој состав

+инфо - 16.10.2016

На дневен ред на утрешната седница е Буџетот за 2017 година и предлзите за распуптање на Собранието. Собранието на Република Македонија тееба да се распушти на утрешната седница за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори.

Утре треба да се распушти Собранието, клучни прашања ќе се решаваат со „брзи прсти”

Фокус - 16.10.2016

На утрешната седница Собранието на РМ треба да се распушти за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање ја даде СДСМ, а беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, со услов претходно да се усвои буџетот за ...

Утре се распушта Собранието, ќе се гласаат Буџетот и, можеби, законите за СЈО

Репортер - 16.10.2016

На утрешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно да ...

Утре се распушта Собранието, ќе се гласаат Буџетот и, можеби, законите за СЈО

Бриф - 16.10.2016

На утрешната седница треба да се распушти Собранието на Република Македонија за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Иницијативата за распуштање на Собранието ја даде СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ја прифати со услов претходно да ...

Собранието на ден пред распуштање: „Шестката“ и буџетот ако не ги скараат пратениците нема кој!

Фактор - 16.10.2016

Парламентот е на чекор од самораспуштање. Прво решение за „шестката“ и буџетот па тогаш закажување на избори. Токму овие две прашања утре ќе се најдат на маса пред пратениците . Според некои најави од партиите кои ги пласираа дел од медиумите ...

За утре закажано распуштањето на Собранието

Lider - 16.10.2016

На собраниската агенда за утре закажана е во 11:30 свечена изјава на новиот член на судскиот совет и новите замениците народни правобранители, во 12 на пленарна седница е буџетот за 2017 а веднаш зад него точка 2 е распуштањето на Собранието.

„Шестката“ најверојатно ќе се реши пред распуштање на Собранието

24 Вести - 15.10.2016

Проблемот со вишокот на гласачи во шестатта изборна единица ќе се решава најверојатно со преселба на цел дебар во петката, брифираат за 24 вести партиски извори од власта. Според истите извори измените на изборниот закони ќе се гласа пред да се ...

Роковите пробиени, в понеделник Собранието по трети пат ќе се распушта

ТВ21 - 15.10.2016

Пратениците в понеделник треба да расправаат за трето распуштање на Законодавниот дом, откако спикерот Велјановски ја стави како точка на дневен ред на иста седница веднаш по донесувањето на буџетот.

Опасна игра околу „шестката“ ...

Н.Македонија - 15.10.2016

Се крева алармот за тоа кои сѐ прашања треба да ги реши Собранието пред да прогласи крај на својата работа в понеделник. Но едно прашање сите го заборавија, вишокот гласачи во „шестката“. Собранието ова мора да го реши пред да се распушти, зашто, во ...

Меѓусебни обвинувања за одложеното распуштање на Собранието

Телма - 13.10.2016

Пратеничката група на СДСМ ја напушти собраниската седница на чиј дневен ред беа неколку одлуки за именување на функционери. Предлогот на Горан Сугарески за симнување на точките не беше прифатен по што тој го обвини владејачкото мнозинство дека бега ...

Опозицијата ја напушти седницата – не гласаше за предизборни именувања

Нова ТВ - 13.10.2016

Пратениците од опозицијата ја напуштија собраниската седница откако откако не помина нивниот предлог за симнување од дневен ред на точките кои се однесуваат за именување на функционери, со образложение дека нема да гласаат за предизборно вдомување ...

Датумот на распуштањето на Собранието ги скара пратениците

Алсат-М - 13.10.2016

Четири дена од најавеното распуштање на законодавниот дом партиите не постигнаа договор за балансирање на изборните единици. Во Собрание не е доставена ниту една иницијатива за решавање на овој проблем што претставува прекршување на Изборниот ...

Експерти: Опозицијата наседна на играта на власта за гласањето за буџетот

Алсат-М - 13.10.2016

Условот на ВМРО – ДПМНЕ Собранието да се распушти, но само откако ќе биде изгласан Буџетот за следната година – покажува дека власта по секоја цена сака да го издејствува она што е важно за неа, смета дел од експертската јавност.

Дневен печат – Распуштање на Собранието и изборот на Илиевски во Стразбур

Р.С.Европа - 13.10.2016

Прво буџет, па после распуштање на Собранието е главна тема во речиси сите весници. Тие пишуваат и за изборот на Јован Илиевски, баџанак на поранешниот прв разузнавач Сашо Мијалков, за судија во Судот за човекови права во Стразбур.

Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

А1 On - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ на денешната седница на ...

Сугарески: Наместо да се распушти Собранието вие вдомувате партиски војници (ВИДЕО)

+инфо - 13.10.2016

Сугаревски ова го изјави за време на своето обраќање пред Собранието. Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од ...

Опозицијата ја напушти седницата пред да се гласа за новиот министер

Фокус - 13.10.2016

Откако не помина предлогот на опозицијата за симнување на точките од дневниот ред кои се однесуваат за именување на функционери, нејзините пратеници ја напуштија салата и рекоа дека нема да гласаат за предизборно вдомување на партиски војници.

Ќе ја затвори ли Хан дилемата за одложување на изборите на 11 декември?

+инфо - 13.10.2016

Однесувањето на политичките партии деновиве сè поотворено го поставува прашањето, дали тие навистина сакаат да одат на избори! Утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан ќе треба да ја расчисти дилемата околу тоа, дали ќе има избори на 11декември.

Собранието ќе се распушти в понеделник...

Н.Македонија - 13.10.2016

СДСМ побара да се распушти парламентот уште на вчерашната седница за да се закажат изборите на 11 декември, но претходно собранискиот претседател имаше закажано седница за буџетот за идната недела Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ...

На 17 октомври собранието се самораспушта

Канал5 - 13.10.2016

Претседателот на собранието Трајко Вељаноски предлогот за распуштање на собранието го стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за во понеделник веднаш по усвојувањето на буџетот за 2017 година.

Роковите течат, пратениците дебатираат - Кој бега од избори!?

Сител - 13.10.2016

Вчера преку прес конференции, денеска од собраниската говорница. На првиот ден во уставниот рок за распуштање на Собранието пратениците во остра дебата. Кој бега од избори На денешната седница, пратеникот Павле Трајанов повторно се обиде да ги стави ...

АЛИТИ: Ако не се ревидираат изборните единици, свесно го кршиме законот

Телеграф - 13.10.2016

Не е проблематична само шестата изборна единица, туку и третата и четвртата, а пак втората е блиску до законскиот максимум, објаснува пратеникот Потврдувањето на датумот за распуштање на Собранието најверојатно ќе значи дека нема да има промена на ...

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Локално - 13.10.2016

Со вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, информирa DW.

Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

Репортер - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ на денешната седница на Собранието. loading..

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Репортер - 13.10.2016

По вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле .

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Бриф - 13.10.2016

вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле.

Собраниски обвинувања: Кој бега од избори?

МРТ - 13.10.2016

Според СДСМ, владејачките партии бегаат од избори. ВМРО ДПМНЕ со став– веднаш по гласањето на буџетот, целата коалиција ќе гласа за распуштање на Собранието. Од ДУИ велат- два пати баравте да има избори па ги одложувавте...

Игра ли опозицијата опасна игра обидувајќи се трет пат да избегне избори?

Нетпрес - 13.10.2016

Вчерашната размена на соопштенија и реакции околу распуштањето на Собранието и утврдувањето на 11-ти декември како датум за предвремени парламентарни избори и на крајот од денот го остави неодговорено прашањето – кој се обидува да и по третпат ...

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Либертас - 13.10.2016

Со вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО, пишува Дојче веле.

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието треба да се распушти, а не да се вдомуваат партиски кадри!

Либертас - 13.10.2016

Наместо вчера или денеска да се распушти Собранието, вие денеска со десеттици точки предлагате вдомување на партиски војници во институциите, рече пратеникот Горан Сугарески од СДСМ во однос на 124 седница на Собранието на ...

Вељаноски: Распуштање на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017

24 Вести - 12.10.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

СДСМ поднесе иницијатива за итно распуштање на Собранието

24 Вести - 12.10.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ денеска до Собранието поднесе иницијатива за итно распуштање на Парламентот. На иницијативата е потпишана целата пратеничка група на СДСМ и нивните коалициски партнери, изјави координаторот на пратеничката ...

Собранието ќе се распушти на 17 октомври

Телма - 12.10.2016

ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа предлогот на СДСМ за свикување итна седница за распуштање на Собранието но под два услова, најпрво да се закаже седница на која ќе се донесе Буџетот за 2017, а како втора точка да биде одлуката за распуштање.

Распуштање на собранието на 17 октомври

24 Вести - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието но претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 ...

Експертите поделени околу датумот за распуштање на парламентот

24 Вести - 12.10.2016

Минимални услови за избори има, но има и отворени прашања како што се избирачкиот список и медиумската регулација, велат дел од експертите во пресрет на изборите. „Минимум услови за избори постојат – прашање е дали ќе ги има на 11.

Седница за распуштање на Собранието во понеделник

Глас на Америка - 12.10.2016

Треба да се одржи посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, за кога е најавено и гласање на Предлог на Буџет за 2017 година Седницата за распуштање на Собранието е закажана за понеделник, по посетата на еврокомесарот Јоханес Хан за кога е најавено и ...

Вељаноски ќе ја закаже седницата за распуштање на собранието на 17 октомври

24 Вести - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието, но Претседателот, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

Распуштањето на Собранието Вељаноски го закажа за 17.октомври

Нова ТВ - 12.10.2016

Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски соопшти дека распуштањето пратениците во Собрането ќе биде на дневен ред на седницата која е закажана за 17.10.2016 година, после точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

Сугарески: СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Нова ТВ - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот денеска поднесуваат барање за распуштање на Собранието, соопшти координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

СДСМ бара распуштање на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ прифаќа

Deutsche Welle - 12.10.2016

Опозициската СДСМ поднела иницијатива за распуштање на Собранието и закажување на изборите за 11 декември, потврди за ДВ партискиот портпарол Петре Шилегов. На потег се владејачките пратеници.

СДСМ поднесе иницијатива за итно распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 12.10.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ денеска до Собранието поднесе иницијатива за итно распуштање на Парламентот. На иницијативата е потпишана целата пратеничка група на СДСМ и нивните коалициони партнери, рече координаторот на пратеничката ...

Кадриу: Одложување на распуштањето на Собранието е противуставно

Алсат-М - 12.10.2016

И покрај уставната обврска за распуштање на Собранието 60 дена пред одржувањето на изборите, тоа е ставено под знак прашање. Професорот по уставно право Осман Кадриу оценува дека одложувањето на рокот за распуштање на законодавниот дом претставува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прво буџетот, па распуштање на Собранието

Р.С.Европа - 12.10.2016

СДСМ поднесе итно барање за распуштање на Собранието. Иста одделна иницијатива поднесе и Демократскиот сојуз. Од ВМРО-ДПМНЕ бараат денеска прво да се гласа за буџетот за 2017, па потоа за распуштање ВМРО-ДПМНЕ се согласува денеска да се гласа за ...

СДСМ побара распуштање на Собранието, ВМРО го прифати барњето

Алсат-М - 12.10.2016

Парламентарната група на СДСМ побара свикување на итна седница за распуштање на Собранието до полноќ. Пратеникот на оваа партија Горан Сугаревски, откако ја достави иницијативата на обединетата опозицијата, рече дека одложувањето на распуштањето на ...

Собранието би требало да се распушти в понеделник

Р.С.Европа - 12.10.2016

Претседателот на Собранието го закажа распуштањето на 17 октомври, по седницата за усвојување на буџетот за 2017 година. Од СДСМ побараа тоа да се случи денеска, но ВМРО-ДПМНЕ го услови распуштањето со носењето на буџетот Претседателот на Собранието ...

СДСМ побара распуштање на Собранието, „топката“ е кај Вељаноски

МКД - 12.10.2016

Социјалдемократскиот сојуз денеска поднесе барање за распуштање на Парламентот и порача дека секој обид за одлагање на распуштањето ќе биде доказ дека власта на Груевски сака да избега од изборите на 11 декември.

Вељаноски пресече: Собранието ќе се распушти на 17 октомври

МКД - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, соопшти кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори на 11 декември

МКД - 12.10.2016

Опозицискиот СДСМ реагира на одлуката на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски да закаже седница за распуштање на Собранието в понеделник, на 17 октомври. „Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да ...

СДСМ ќе поднесе барање за распуштање на Собранието

Кајгана - 12.10.2016

„Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесат барање за распуштање на Собранието“, најави координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески. „Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од ...

СДСМ поднесе барање за итно распуштање на Собранието

Капитал - 12.10.2016

„Секој обид за одлагање на распуштањето на Собранието од страна на мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе биде доказ плус дека власта на Груевски сака да избега од избори на 11 декември“, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан ...

За распуштање на Собранието ќе се расправа на 17 октомври

Фокус - 12.10.2016

Распуштањето на Собранието ќе се најде на дневен ред на собраниска седница закажана за в понеделник, 17 октомври. Во соопштение од Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски се вели дека точките за распуштање на осмиот состав на Собрането ќе ...

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Фокус - 12.10.2016

По соопштенито на собранискиот спикер Трајко Вељановски, кој најави дека распуштањето на Собранието ќе се најде на дневен ред на собраниска седница дури во понеделник, реагиираа од СДСМ. -СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за ...

Распуштањето на Собранието Вељаноски го стави на дневен ред на 17 октомври

+инфо - 12.10.2016

„Одуката е донесена во согласност со договорите што беа водени со посредство на меѓународната заедница“, соопшти Кабинетот на Вељаноски. Кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски соопшти дека точките за распуштање на осмиот состав на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

+инфо - 12.10.2016

СДСМ и коалициските партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на Собранието денеска во термин во којшто Вељаноски ќе ја закаже седницата. СДСМ вели дека денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

А1 On - 12.10.2016

СДСМ денеска достави јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. -Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 ...

Сугарески: До полноќ може да се решат законите за СЈО и да се распушти Парламентот

Фокус - 12.10.2016

Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието, бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, рече денеска пратеникот на СДСМ, Горан Сугарески на прес конференција.

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Правдико - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието да се распушти, пратениците на Груевски да не кочат!

А1 On - 12.10.2016

„Ве информирам дека денес пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме ...

Вељаноски: Распуштањето на Собранието на дневен ред на 17 октомври, по точката за Буџетот за 2017

Капитал - 12.10.2016

„Точките за распуштање на Собрането ќе бидат дополнети на дневниот ред на седницата која е закажана за 17.10.2016 година, после точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година“, стои во соопштението што тукушто го испратија од ...

Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието ВИДЕО

+инфо - 12.10.2016

СДСМ е за избори, меѓутоа никогаш нема да дозволи уште едни криминални избори да бидат организирани во Македонија. Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се.

Ќе се распуштат на 17 октомври

Тера - 12.10.2016

И власта и опозицијата бараат распуштање на собранието, но претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, точката ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката за усвојувањето на Буџетот за 2017 ...

Собранието ќе расправа за Распуштањето во понеделник

Сакам да кажам - 12.10.2016

Распуштањето на собранието ќе биде втора точка на дневниот ред на седницата во понеделник по точката за усвојување на Буџетот за 2017 година, соопшти кабинетот на претседателот на собранието Трајко Вељановски.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

+инфо - 12.10.2016

Секој обид за одлагање на распуштањето ќе биде доказ дека власта на Груевски сака да избега од изборите на 11 декември, смета СДСМ. Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието.

СДСМ побара распуштање на Собранието

Фокус - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ денеска побара да се распушти парламентот, потврди за „Фокус“ Петре Шилегов, портпаролот на социјалдемократите. Претходно и партијата на Павле Трајанов до Собранието на Република Македонија достави предлог-одлука со која ...

Иницијативите за распуштање на Собранието во рацете на Вељаноски

+инфо - 12.10.2016

Од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и покрај инсистирањето на новинарите не кажуваат дали ќе гласаат за овие иницијативи денеска. Од кабинетот на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски засега нема прецизен одговор на прашањето кога ќе ги стави на дневен ред ...

СДСМ и Трајанов поднесоа иницијативи за итна седница за распуштање на Парламентот

Сакам да кажам - 12.10.2016

СДСМ и пратеникот Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз, денеска поднесоа иницијативи до Собранието и до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски за свикување итна седница за распуштање на Парламентот, согласно Договорот од Пржино во ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

А1 On - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

ТВ21 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието, изјави денеска Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на СДСМ и опозицијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ добиле налог да не мрдаат од собрание, се договара седница за распуштање на парламентот

Сакам да кажам - 12.10.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се во полн состав во моментов во Собранието, не си одат дома, бидејќи добиле налог да останат тука, поради можна едница за распуштање на Собранието. „Тука сме, чекаме.

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот, не сме дел од ујдурмата за одлагање на изборите

Фокус - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус“ Талат Џафери, координатор на пратеничката група ...

СДСМ и ДС поднесоа иницијативи – Собранието се распушта на 17 октомври

ТВ21 - 12.10.2016

Распуштањето на Собранието е ставено на дневен ред на седницата закажана за в понеделник кога е предвидено да се расправа за предлог Буџетот за 2017-та година. Претседателот на законодавниот дом, Трајко Вељаноски на иста седница ги стави двете точки.

СДСМ и ДС поднесоа предлози за распуштање на Собранието...

Н.Македонија - 12.10.2016

СДСМ и ДС поднесоа предлози за распуштање на Собранието Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска доставија предлог за распуштање на Собранието. Таков предлог достави и Демократскиот сојуз.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Вест - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции што ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Сител - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

СДСМ ПОБАРА РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО: Ние сме за избори на 11 декември и бараме да се свика итна седница

Телеграф - 12.10.2016

Сугаревски немаше конкретен одговор за тоа што ќе се случи со шестата изборна единица, како и со расправата за буџетот Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во парламентот поднесоа барање за распуштање на Собранието.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Канал5 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. - Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Точка - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесе барање за распуштање на Собранието, најави во среда координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

Собранието има рок од две недели и незавршени обврски

Вест - 12.10.2016

Според Законот за изборите да се одржат на 11 декември Собранието треба да се распушти најдоцна до 27 месецов. Договорот за изборите на 11 декември падна на средбата на 31 август која се одржа во Клубот на пратениците.

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието

Канал5 - 12.10.2016

СДСМ денеска достави иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија веднаш. - Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на Собранието денеска во термин во којшто претседателот на ...

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието...

Н.Македонија - 12.10.2016

СДСМ достави иницијатива за распуштање на Собранието СДСМ денеска достави иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија веднаш. - Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за распуштање на ...

СДСМ не ја прифаќа закажаната седница за распуштање на Собранието

Точка - 12.10.2016

СДСМ во средата достави „кристално иницијатива“ за распуштање на Собранието веднаш, но со тоа што претседателот на парламентот Трајко Вељаноски закажа седница за распуштање на 17-ти септември, опозициската партија смета дека тој со едно соопштение, ...

По усвојувањето на буџетот за идната година, Собранието ќе се распушти...

Н.Македонија - 12.10.2016

По усвојувањето на буџетот за идната година, Собранието ќе се распушти Точките за распуштање на осмиот состав на Собранието ќе бидат дополнети на дневниот ред на седницата која е закажана за 17 октомври, после точката која се однесува на ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Курир - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на ...

ПАДНА ПАРТИСКИ ДОГОВОР: Собранието се распушта на 17 октомври

Телеграф - 12.10.2016

Македонија веќе имаше негативно искуство со изборите, кои требаше да се одржат на 24 април и на 5 јуни, кога иако Собранието се распушташе, пратениците се враќаа во Парламентот да ја променат одлуката за самораспуштање Откако во текот на целиот ден ...

ЌЕ СЕ РАСПУШТИ ЛИ СОБРАНИЕТО: Пратениците уште имаат незавршена работа

Телеграф - 12.10.2016

Крајниот рок до кога Собранието мора да се распушти е 27 октомври, доколку изборите се одржат на 11 декември. Најверојатно ќе се чека последниот законски рок или неколку дена претходно Откако ВМРО-ДПМНЕ побара, а СДСМ достави предлог, останува на ...

Вељаноски-Прво Буџет па самораспуштање

Алфа - 12.10.2016

Дилемата разрешена. Собранието нема да се распушти денеска. Спикрот Вељаноски одлучи право ќе се гласа буџетот па ќе следи самораспуштање. Дилемата разрешена. Собранието нема да се распушти денеска.

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Локално - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

Вељаноски не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Локално - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

(ВИДЕО) Сугарески: Собранието да се распушти, пратениците на Груевски да не кочат!

Локално - 12.10.2016

„Ве информирам дека денес пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесуваме барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Локално - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Локално - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

ДУИ ќе гласа за распуштање, останува да “виси” бројот на гласачите во ИЕ 6…

Локално - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус“ Талат Џафери, координатор на пратеничката група ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Локално - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

А што ако Управниот суд го запре спроведувањето на изборите на 11 декeмври и ги одложи !

Локално - 12.10.2016

Вчера сите политичари многу силни, и од власта и од опозицијата. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се прoизнесоа за избори, а покрај ДС на Трајанов и СДСМ поднесе предлог за распуштање на изборите…се беше трка кој побрзо ќе поднесе… А подоцна во денов ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Мета - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Бриф - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „Мета“ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

СДСМ побара Собранието да се распушти, ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „за“

Мета - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денека поднесоа барање за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписници на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

Неизвесно распуштањето на Собранието

Фактор - 12.10.2016

Денеска требаше да се распушти Собранието, но досега тоа е неизвесно. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ бара од опозициската СДСМ да достави предлог до Собранието тоа да се распушти, затоа што од вчерашниот марш увиделе дека опозициската партија не е ...

СДСМ и ДС доставија предлог за распуштање на Собранието

Позитив.мк - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесоа барање за распуштање на Собранието. Истото го направи и Павле Трајанов од Демократски сојуз. „Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Нетпрес - 12.10.2016

– Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции што се во интерес на разрешување на политичката криза и овозможување достинствен живот за граѓаните ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

МРТ - 12.10.2016

Пратениците од опозицијата бараат да се свика итна седница бидејќи, како што наведе Сугарески, веќе почнале законските рокови за распишување на избори. Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на ...

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

Репортер - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

СДСМ презема чекори за 11 декември да се бетонира како ден за изборите

Репортер - 12.10.2016

СДСМ денека ќе инсистира на следните чекори кои треба да се преземат за да се осигура дека изборите сигурно ќе се одржат на 11 декември, дознава „ Мета “ од извори во партијата. Оттаму велат дека се задоволни со досега постигнатото, но сепак бараат ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

МК News - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска достави предлог за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Пак трикови - СДСМ сака распуштање на Собрание, но без државен буџет

Вечер - 12.10.2016

Пратениците од опозицијата побараа да се свика итна седница бидејќи, како што наведе Сугарески, веќе почнале законските рокови за распишување на избори. Претходно ВМРО-ДПМНЕ го повика СДСМ во Собранието на Република Македонија да достави предлог за ...

СИТЕЛ: СДСМ и ДС доставија иницијатива вечерва да се распушти Собранието

Press24 - 12.10.2016

На иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ партиите договорија распуштање на Собранието. „Поттикнати од вчерашниот собир во организација на СДСМ/Сорос, од нивната празна реторика која ја слушаме десет години наназад, како и од желбата на огромното мнозинство на ...

Вељаноски го одби ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Репортер - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

Партиите договорија – распуштање на Парламентот

МК News - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

Партиите договорија распуштање на Парламентот

Нетпрес - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

Вељаноски ја одложи седницата за 17-ти октомври и порача: Буџет, па распуштање

Стандард - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

Вељаноски: Собранието ќе се распушти в понеделник

Бриф - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, информираа од кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

Репортер - 12.10.2016

СДСМ денеска достави јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. -Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 ...

На иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ партиите се договорија за распуштање на Собранието

Република - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. В понеделник, на 17 октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде донесувањето ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори на 11 декември

Стандард - 12.10.2016

„СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш. Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од ...

Вељаноски според желбите на власта: Буџет за 2017-та па распуштање на Собранието на 17 октомври

Фактор - 12.10.2016

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за 2017 година.

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Фактор - 12.10.2016

Опозициската СДСМ реагираше на соопштението на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во кое се вели дека седницата за распуштање на парламентот ќе се одржи на 17-ти октомври (понеделник) и тоа ќе биде втора точка на дневен ред по ...

СДСМ поднесува барање за распуштање на Собранието

Макфакс - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот ќе поднесе барање за распуштање на Собранието, најави во среда координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугарески.

СДСМ и ДС поднесоа барање за распуштање на Собранието

Стандард - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесоа барање за распуштање на Собранието. – Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Сугарески: До полноќ може да се решат законите за СЈО и да се распушти Парламентот

Репортер - 12.10.2016

Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието, бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, рече денеска пратеникот на СДСМ, Горан Сугарески на прес конференција.

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Позитив.мк - 12.10.2016

Доколку политичките партии стојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

СДСМ и коалиционите партнери побараа распуштање на Собранието, Вељаноски на потег

Фактор - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери во Парламентот поднесоа барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Бриф - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Вељаноски: Распуштањето на Собранието на дневен ред на 17 октомври, по буџетот за 2017

Вечер - 12.10.2016

Претседателот на Собранието го поздравува ставот на пратеничката група на СДСМ за распуштање на Собранието, за разлика од минатите два пати кога оваа партија бараше одложувања на веќе закажаните парламентарни избори „Точките за распуштање на ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Вечер - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. -Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

(ВИДЕО) Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието

Бриф - 12.10.2016

Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се. Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Репортер - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Вељаноски: Собранието ќе се распушти в понеделник

Мета - 12.10.2016

Точката за распуштање на Собранието ќе биде ставена на дневен ред на 17 октомври, веднаш по точката за усвојување на буџетот за 2017 година, информираа од кабинетот нa претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Република - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. -Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот

Репортер - 12.10.2016

ДУИ не учествува во каква било ујдурма за одлагање на изборите закажани на 11 декември и ќе гласа за распуштање на парламентот на седница на Собранието која кога сакаат нека ја закажат, вели за „Фокус “ Талат Џафери, координатор на пратеничката ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Бриф - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Бриф - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

Вељаноски го поздрави ставот за распуштање на Собранието - ќе се одлучува во понеделник

Press24 - 12.10.2016

Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на меѓународната заедница, го истакнуваме следново: ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Репортер - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ добиле налог да не мрдаат од Собрание, се договара седница за распуштање на парламентот

Репортер - 12.10.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои се во полн состав во моментов во Собранието, не си одат дома, бидејќи добиле налог да останат тука, поради можна едница за распуштање на Собранието, пишува СДК . „Тука сме, чекаме.

Игра на нерви и партиско надмудрување со распуштањето на Собранието

Мета - 12.10.2016

Повеќето парламентарни партии денеска ненадејно се согласија дека Собранието треба да се распушти и дефинитивно да се забетонира датумот 11 декември за одржување на предвремените избори. Турбулентниот политички ден почна со најавата на СДСМ дека ќе ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Мета - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Вељаноски има дури 10 дена да ја стави иницијативата за распуштање на дневен ред

Мета - 12.10.2016

Десет работни дена има претседателот Трајко Вељаноски за да свика седница и да го стави на дневен ред барањето за распуштање на Собранието. Утринава пратеничката група на СДСМ и пратеникот Павле Трајанов поднесоа барања за распуштање на Собранието.

За иницијативите за распуштање на Собранието, пратениците ќе расправаат в понеделник

Мета - 12.10.2016

Двете предлог-одлуки за распуштање на Собранието, кои утринава ги поднесоа СДСМ и Демократскиот сојуз веќе се ставени на дневен ред на пленарна седница. Двете точки, од кои право е барањето на Павле Трајанов од ДС, се ставени на дневен ред на ...

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерата на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори

Мета - 12.10.2016

„Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ да го избегне распуштањето на Собранието и да избега од избори на 11 декември. Пратеничката група на СДСМ и коалиционите партнери ќе присуствуваат и ќе гласаат за ...

СДСМ не ја прифаќа закажаната седница за распуштање на Собранието

Макфакс - 12.10.2016

СДСМ во средата достави „кристално иницијатива“ за распуштање на Собранието веднаш, но со тоа што претседателот на парламентот Трајко Вељаноски закажа седница за распуштање на 17-ти септември, опозициската партија смета дека тој со едно соопштение, ...

Распуштањето на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017-та

МРТ - 12.10.2016

Пратениците од опозициската СДСМ поднесоа предлог за распуштање на Собранието за да се фати рокот за избори на 11-ти декември. ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа предлогот, побара прво да се затвори прашањето за Буџетот за 2017-та година.

СДСМ достави предлог за распуштање на парламентот

Lider - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. „Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Пулс24 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесува барање за распуштање на Собранието. -Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

Канал 77 - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска доставија предлог за распуштање на Собранието. „Како дел од политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените ...

Партиите договорија распуштање на Парламентот на иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 12.10.2016

Партиите се согласни за распуштање на Собранието на Република Македонија. Откако ВМРО-ДПМНЕ повика, опозициската СДСМ денеска прифати распуштање на Парламентот. Во понеделник, на 17-ти октомври ќе има седница на која како прва точка ќе биде ...

Прво донесување на Буџетот: Распуштањето на Собранието на 17 октомври

еМагазин - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

Распуштањето на Собранието на 17 октомври по Буџетот за 2017

Lider - 12.10.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски точката за распуштање на Собрането ја стави како дополнување на дневниот ред на седницата закажана за 17 октомври веднаш по точката која се однесува на усвојувањето на Буџетот за ...

(ВИДЕО) СДСМ достави предлог за распуштање на Собранието

еМагазин - 12.10.2016

Пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери денеска поднесoa барање за распуштање на Собранието. Ова денеска во Собранието го изјави пратеникот Горан Сугаревски. - Како дел од политичките партии потписници на Договорот од Пржино, ние ...

СДСМ: Вељаноски ја разобличи намерната на ВМРО-ДПМНЕ да избега од избори на 11 декември

Либертас - 12.10.2016

„СДСМ денеска достави кристално јасна иницијатива за распуштање на Собранието на Р.Македонија веднаш“, реагираат од СДСМ по соопштението на Трајко Вељаноски . „Токму Трајко Вељаноски, со едно соопштение, ја разобличи провидната намера на ВМРО-ДПМНЕ ...

(ВИДЕО) Сугарески: До полноќ може да се решат и законите на СЈО и да се распушти Собранието

Либертас - 12.10.2016

Денеска го поднесуваме барањето со назнака за одржување на итна седница и со тоа кажуваме се. Ние сме за избори на 11 декември и бараме веднаш да се свика итна седница на Собранието бидејќи сме влезени во законските рокови за распишување на избори, ...

Вељаноски не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за седница за распуштање денеска

Либертас - 12.10.2016

Соопштение од кабинетот на Претседателот на Собранието: Во врска со последните активности на дел од пратениците од опозицијата за распуштање на 8. состав на македонскиот законодавен дом, а во согласност со договорите што беа водени со посредство на ...

СДСМ поднесе барање за распуштање на Собранието

Либертас - 12.10.2016

Денеска пратеничката група на СДСМ и коалициските партнери поднесува барање за распуштање на Собранието. Како дел од политичките партии потписници на договорот од Пржино, ние пратениците сме должни да покажеме дека остануваме на договорените позиции ...

Уставниот суд планирал да го укине СЈО уште денеска

Либертас - 12.10.2016

Уставниот суд за денеска координирано со распуштањето на Собранието планирал да ја стави на дневен ред точката за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, но како што се одложи распуштањето на Собранието поради буџетот, така и ова е ...

ДИК за кусите рокови: Нема „дали можеме“, мораме да ја завршиме работата со изборите

Либертас - 12.10.2016

Доколку политичките партии опстојат на датумот за избори на 11 декември, последниот датум кога Собранието треба да се распушти е 27 октомври за да може предвремените избори за пратеници, според Уставот, да се одржат во рок од 60 дена од денот на ...

Талат Џафери: ДУИ ќе гласа за распуштање на парламентот, не сме дел од ујдурмата за одлагање на изборите

Либертас - 12.10.2016

Тој негира дека неговата партија стои во заднината на какви било сценарија, калкулации и игри околу закажувањето на собраниската седница на која би се гласало за распуштање на парламентот.

Кадриу: Одложување на распуштањето на Собранието е противуставно

Либертас - 12.10.2016

И покрај уставната обврска за распуштање на Собранието 60 дена пред одржувањето на изборите, тоа е ставено под знак прашање. Професорот по уставно право Осман Кадриу за Алсат-М оценува дека одложувањето на рокот за распуштање на законодавниот дом ...

Различни толкувања зошто утре не се распушта Собранието

Алсат-М - 11.10.2016

Носењето на новиот Буџет за 2017 година е една од причините за одложување на распуштањето на Собранието, сметаат дел од експертите. Економистот Бранимир Јовановиќ, вели дека главна причина за оддложувањето се законите за Специјалното јавно ...

Хан доаѓа со стапот в рака!

Вечер - 11.10.2016

Собраниската расправа за буџетот за 2017 година се уште не е завршена. Документот се разгледува на собраниските комисии, а потоа треба уште еднаш да оди на седница на влада, па да се стави на дневен ред на пленарна седница, на која ќе треба да се ...

Собранието нема да се распушти в среда

Телма - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда како што се очекуваше. Пленарна седница е закажана за в четврток со 18 точки на дневен ред. Распуштањето на парлементот треба да се случи во рок од 45 до 60 дена од денот на одржување на изборите, како што ...

Собранието нема да се распушти в среда

24 Вести - 10.10.2016

Набиена агенада во законодавниот дом- народните избраници нема да се збогуваат со пратеничките фотелји в среда и Собранието ќе продолжи да работи и покрај фактот што ќе бидат поминати 60 дена до денот на избори, кои се предвидени според Устав за ...

Шкариќ - Собранието треба да се распушти на 12 октомври

Телма - 10.10.2016

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, ...

Собранието нема да се распушти в среда,за Шкариќ тоа ја доведува во прашање легалноста на изборите

24 Вести - 10.10.2016

Набиена агенада во законодавниот дом - народните избраници нема да се збогуваат со пратеничките фотелји в среда и Собранието ќе продолжи да работи и покрај фактот што ќе бидат поминати 60 дена до денот на избори, кои се предвидени според Устав за ...

Собранието не се распушта во среда, се чека Хан

Нова ТВ - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда како што беше најавено. За четврток е закажана како пленарна седница со 18 точки на дневен ред а во петок политичките партии имаат средба со комесарот за проширување Јоханес Хан.

Парламентот нема да се распушти на 12-ти октомври

Р.С.Европа - 10.10.2016

И од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ велат дека Собранието нема да се распушти на 12 октомври поради недонесувањето на предлог буџетот за 2017 година. Според собраниските служби, за да се распушти законодавниот дом потребно е да поднесат иницијатива партиите ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан

+инфо - 10.10.2016

За во четврток е закажана нова седница со 18 точки на дневен ред. Собранието нема да се распушти во среда како што се очекуваше, а ова го потврди тоа што и официјално е закажа пленарна седница за во четврток со 18 точки на дневен ред.

Хан ќе одлучи кога ќе се распушти Собранието

Сакам да кажам - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти на 12 октомври, односно 60 дена пред предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември. Причина за одлагањето е неусвојувањето на буџетот за 2017 година.

Собранието не се распушта додека не заврши расправата за буџетот

Фокус - 10.10.2016

Собранието на Република Македонија закажа пленарна седница на 13 октомври, односно во четврток со што стана јасно дека нема да се распушти на 12 октомври. Една од причините за нераспуштањето на Парламентот на 12 октомври е расправата за буџетот која ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Правдико - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

Собранието нема да се распушти во среда

Кајгана - 10.10.2016

Во Собранието за четврток (13 октомври) e закажанa седница, иако тоа треба да се распушти во среда (12 октомври) 60 дена пред избори. Собранието нема да се распушти на 12 октомври поради недонесувањето на предлог-буџетот за 2017 година, а според ...

Шкариќ: Уставот ќе биде прекршен, ако Собранието не се распушти до 12 октомври

+инфо - 10.10.2016

Рокот е предвиден за да може сепак во некоја временска рамка да се одржат изборите дејствија, вели Шкариќ. Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12 октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се ...

Собранието не се распушта на 12 октомври, в четврток пленарна седница...

Н.Македонија - 10.10.2016

Собранието не се распушта на 12 октомври, в четврток пленарна седница Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток, 13 октомври, јасно е дека пратениците нема да се распуштат на 12 октомври, како што беше првично најавено по ...

Собранието нема да се распушти во среда

Точка - 10.10.2016

Во Собранието за четврток, 13 октомври, закажана е седница, иако, тоа треба да се распушти во среда, 12 октомври, 60 дена пред избори. Собранието нема да се распушти на 12 октомври поради недонесувањето на предлог-буџетот за 2017 година, а според ...

Собранието нема да се распушти на 12-ти октомври

Сител - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда на 12 октомври. Спикерот Вељаноски за во четврток закажа пленарна седница на која меѓу другото ќе се разгледува и продолжувањето на рокот за кризната состојба поради мигрантите.

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Локално - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

Шкариќ: Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври

Локално - 10.10.2016

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Мета - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

ОДЛУЧУВАЧКА НЕДЕЛА: Датумот за избори виси на стаклени нозе

Фактор - 10.10.2016

Неделава која е на самиот старт ќе биде клучна за најавените предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Неизвесно е распуштањето на Собранието а моменталната состојба укажува дека најверојатно пратениците нема да се распуштат на 12 ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Бриф - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

Пратениците ќе чекаат последен момент да го распуштат Собранието

Позитив.мк - 10.10.2016

Пратениците најверојатно ќе чекаат последен момент и според законските можности наместо на 60 Собранието ќе го распуштат на 45 дена од распишувањето на парламентарните избори со оглед на тоа што прелдожениот буџет за 2017-та се уште е во собраниска ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан

Репортер - 10.10.2016

Иакако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ да побара распуштање на Собранието, ДС веќе го стори тоа

Макфакс - 10.10.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ бара од опозициската СДСМ да достави предлог до Собранието тоа да се распушти, затоа што од вчерашниот марш увиделе дека опозициската партија не е задоволна од актуелната власт, но доскорешниот коалициски партнер на власта, ...

Собранието нема да се распушти на 12-ти октомври

Вечер - 10.10.2016

Опозицијата уште од среда ќе има можност, согласно пржинскиот договор со инцијатива на пратениците да побара избори на 11 декември и крај на мандатот за овој собраниски состав Дали тоа ќе се случи на Бихаќка се уште нема изграден став.

СИТЕЛ: Собранието нема да се распушти на 12-ти октомври

Press24 - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда на 12 октомври. Спикерот Вељаноски за во четврток закажа пленарна седница на која меѓу другото ќе се разгледува и продолжувањето на рокот за кризната состојба поради мигрантите.

Шкариќ: Уставот ќе биде прекршен доколку Собранието не се распушти на 12-ти октомври

Репортер - 10.10.2016

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, ...

Шкариќ: Доколку партиите имаат незавршена работа, изборите да се одложат

Фактор - 10.10.2016

Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ денеска за 24 Вести изјави дека Уставот е јасен и доколку не се распушти Собранието во среда, какви што најави имаше денеска, тој ќе биде прекршен и ќе се доведе во прашање легалноста на изборниот процес.

Собранието нема да се распушти во среда на 12 октомври

еМагазин - 10.10.2016

Собранието нема да се распушти во среда како што се очекуваше, а ова го потврди тоа што и официјално е закажа пленарна седница за во четврток со 18 точки на дневен ред. Распуштањето на Парлементот треба да се случи во рок од 60 дена од денот на ...

Собранието не се распушта, ќе ги чека буџетот и Хан, а в четврток пленарна со набиена агенда

Либертас - 10.10.2016

Откако Собранието и официјално закажа пленарна седница за четврток (13 октомври), јасно е дека пратениците нема да се распуштат в среда (12 октомври). Како што пишуваше „Мета“, првата причина е што собраниската расправа за буџетот за 2017 година сè ...

Шкариќ: Уставот ќе биде прекршен доколку Собранието не се распушти на 12-ти октомври

Либертас - 10.10.2016

Уставот ќе биде прекршен доколку пратениците не се распуштат на 12-ти октомври. Највисокиот правен акт дава рок од 60 дена, и тоа не може да се менува со закон, дури и кога се работи за предвремени избори, потсетува професорот по уставно право, ...