TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

24 Вести - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

А1 On - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Алфа - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Сител - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Опсервер - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Вечер Прес - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

24Инфо - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Локално - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Денешен - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: На 30 јуни ќе има избори

Либертас - 23.06.2019

И покрај големите протести на обединетата албанска опозиција, ставот на албанскиот премиер Еди Рама непроменет – избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во градот Финиќ носеше капа со бројот 30.

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

Република - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Рама: Изборите на 30 јуни ќе се одржат без проблеми во цела Албанија

PressingTV - 23.06.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама, најави дека не е загрижен поради масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер и дека изборите на 30 јуни ќе се одржат без никакви пречки.

Рама: На 30 јуни ќе има избори

1tv - 23.06.2019

И покрај големите протести на обединетата албанска опозиција, ставот на албанскиот премиер Еди Рама непроменет – избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во градот Финиќ носеше капа со бројот 30.

РАМА ПРЕСЕЧЕ: Избори на 30 јуни во цела Албанија, тоа ќе биде еден обичен ден!

Магазин - 23.06.2019

– На 30 јуни, изборите ќе се одржат на целата територија на Албанија. Го знаеме резултатот однапред не поради она за што не обвинуваат туку затоа што сме многу организирани и постојано работиме, рече албанскиот премиер Еди Рама.

Рама: Избори ќе има на цела територија на Албанија, а 30 јуни ќе биде еден обичен ден

MakPress - 23.06.2019

Масовниот протест на обединетата албанска опозиција одржан во петокот навечер, се чини најмалку не го разниша ставот на премиерот Еди Рама по секоја цена да се оди на избори на 30 јуни. Дури за да го покаже тоа на изборниот митинг одржан синоќа во ...

Протестот на опозицијата мина мирно, Баша го одржа ветувањето, Рама на концерт во Бутринти

24 Вести - 22.06.2019

Илјадници приврзаници на обединетата албанска опозиција, граѓани од сите делови на земјата, синоќа учествуваат на деветтиот „национален протест“. Според организаторот, ова е најмасовен досега протест, на кој учествуваат над 120.000 илјади.

ВИДЕО: „Соборен“ Еди Рама

Курир - 22.06.2019

На синоќешниот протест на опозицијата во Албанија беше урнат споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот. Со овој чин, здружената опозиција предводена од лидерот на Демократѕската партија, Љуљзим Баша, сакаа да испратат порака дека времето на ...

(ВИДЕО) Урнат споменикот на албанскиот премиер Рама

Нетпрес - 22.06.2019

На синоќешниот протест на опозицијата во Албанија беше урнат споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот. Со овој чин, здружената опозиција предводена од лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, сакаа да испратат порака дека времето на ...

ВИДЕО: Соборен споменикот на Еди Рама

Press24 - 22.06.2019

На синоќешниот протест на опозицијата во Албанија беше урнат споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот. Со овој чин, здружената опозиција предводена од лидерот на Демократѕската партија, Љуљзим Баша, сакаа да испратат порака дека времето на ...

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки, нашата „битка“ продолжува

А1 On - 22.06.2019

Часот на победата се наближува. Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Баша порача дека кризата се решава врз основа на принципи, а не пазарења

А1 On - 22.06.2019

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, синоќешниот деветти по ред протест на обединетата опозиција го нарече „океан на надежта“. Денеска уште порача дека политичката криза во Албанија ќе се реши само врз основа на ...

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки

Вечер Прес - 22.06.2019

Часот на победата се наближува. Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден, секој час, во град и во село. Рама оди си.

Баша порача дека кризата се решава врз основа на принципи а не пазарења

Опсервер - 22.06.2019

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија,Љуљзим Баша, синоќешниот деветти по ред протест на обединетата опозиција го нарече „океан на надежта“. Денеска уште порача дека политичката криза во Албанија ќе се реши само врз основа на ...

Демонстрантите го „соборија“ Еди Рама

Република - 22.06.2019

На синоќешниот протест на опозицијата во Албанија беше урнат споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот. Со овој чин, здружената опозиција предводена од лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, сакаа да испратат порака дека времето на ...

Протестот на опозицијата мина мирно,Баша го одржа ветувањето,Рама на концерт во Бутринти

24Инфо - 22.06.2019

Илјадници приврзаници на обединетата албанска опозиција, граѓани од сите делови на земјата, синоќа учествуваат на деветтиот „национален протест”. Според организаторот, ова е најмасовен досега протест, на кој учествуваат над 120.000 илјади.

На 30 јуни ќе биде погребот на Еди Рама и неговата криминaлна организација!

Денешен - 22.06.2019

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, синоќешниот деветти по ред протест на обединетата опозиција го нарече „океан на надежта“. Денеска уште порача дека политичката криза во Албанија ќе се реши само врз основа на ...

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки

Република - 22.06.2019

Часот на победата се наближува. Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден, секој час, во град и во село. Рама оди си.

Протестот на опозицијата мина мирно,Баша го одржа ветувањето,Рама на концерт во Бутринти

Опсервер - 22.06.2019

Илјадници приврзаници на обединетата албанска опозиција, граѓани од сите делови на земјата, синоќа учествуваат на деветтиот „национален протест“. Според организаторот, ова е најмасовен досега протест, на кој учествуваат над 120.000 илјади.

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки, нашата „битка“продолжува

Опсервер - 22.06.2019

Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Премиерот на Албанија ја нападна опозицијата, дека ги поткопува шансите за пристап во ЕУ

Локално - 22.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека главната цел на опозицијата била да ги девалвира напорите на земјата за започнување разговори за полноправно членство во Европската унија, објави Асошиетед прес.

Протестот на опозицијата мина мирно,Баша го одржа ветувањето,Рама на концерт во Бутринти

Локално - 22.06.2019

Илјадници приврзаници на обединетата албанска опозиција, граѓани од сите делови на земјата, синоќа учествуваат на деветтиот „национален протест“. Според организаторот, ова е најмасовен досега протест, на кој учествуваат над 120.000 илјади.

Баша: 30 јуни е политички погреб на Еди Рама

Фактор - 22.06.2019

Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Еди Рама падна, само симблолично (Видео)

PressingTV - 22.06.2019

Премиерот на Албанија синоќа беше „соборен“, но само симболично. Приврзаниците на опозицијата го урнаа синоќа за време на протестот, споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот и на тој начин на симболичен начин покажаа дека неговото владеење е ...

Баша: 30 јуни – политичка гробница за Рама

Либертас - 22.06.2019

Албанската опозиција синока ги одржа најмирните антивладини протести во Тирана . На протестите на кои учествуваа илјадници приврзаници на десницата не е забележан ниту еден инцидент ниту се нападнати објектите на владата и парламантот како што беше ...

Баша порача дека кризата се решава врз основа на принципи а не пазарења

Локално - 22.06.2019

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија,Љуљзим Баша, синоќешниот деветти по ред протест на обединетата опозиција го нарече „океан на надежта“. Денеска уште порача дека политичката криза во Албанија ќе се реши само врз основа на ...

Баша:Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки, нашата „битка“продолжува

Локално - 22.06.2019

Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Баша: Нема решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки

24Инфо - 22.06.2019

Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Протестот на опозицијата мина мирно,Баша го одржа ветувањето,Рама на концерт во Бутринти

MakPress - 22.06.2019

Илјадници приврзаници на обединетата албанска опозиција, граѓани од сите делови на земјата, синоќа учествуваат на деветтиот „национален протест“. Според организаторот, ова е најмасовен досега протест, на кој учествуваат над 120.000 илјади.

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки

MakPress - 22.06.2019

Часот на победата се наближува.Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи секој ден,секој час, во град и во село. Рама оди си.

Баша порача дека кризата се решава врз основа на принципи а не пазарења

MakPress - 22.06.2019

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија,Љуљзим Баша, синоќешниот деветти по ред протест на обединетата опозиција го нарече „океан на надежта“. Денеска уште порача дека политичката криза во Албанија ќе се реши само врз основа на ...

Албанците го „соборија“ Еди Рама (ВИДЕО)

Expres - 22.06.2019

На синоќешниот протест на опозицијата во Албанија беше урнат споменикот на Еди Рама поставен пред парламентот. Со овој чин, здружената опозиција предводена од лидерот на Демократѕската партија, Љуљзим Баша, сакаа да испратат порака дека времето на ...

Нов протест на опозицијата во Албанија, апел за смиреност

Алсат-М - 21.06.2019

Под мотото „За европска Албанија“ и „Рама заминувај“ се одржа деветтиот национален протест во Тирана во организација на опозициските партии против Владата на премиерот Еди Рама. Според организаторот на протестот, лидерот на Демократската партија, ...

Албанија во демократска криза

Deutsche Welle - 21.06.2019

Северна Македонија и Албанија не добија датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ. Причина е воздржаноста кон Албанија, која моментно се наоѓа во длабока демократска криза Локалните избори во Албанија би требало да бидат одржани на 30 јуни, а се ...

Рама: „Си играте со оган“

МКД - 21.06.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека локалните избори, закажани за 30 јуни, ќе бидат одржани на територијата на целата земја. Тој им порача на оние кои „го нарушуваат“ тој процес дека „си играат со оган“.

САД до Албанија: Одбијте го насилството

Слободен Печат - 21.06.2019

Политичките тензии во Албанија се зголемија откако претседателот Мета ги одложи изборите закажани за 30 јуни, одлука која е неприфатлива за премиерот Рама. САД ги повикаа граѓаните и институциите на Албанија да го одбијат насилството во сите форми.

Баша: Насилното сценарио на Рама пропадна

Слободен Печат - 21.06.2019

Баша рече дека Еди Рама и неговите провокатори направиле насилно сценарио протестите да дегенерираат во насилство, но тоа не се случило и нема да се случи. Претседателот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша, при неговиот говор на ...

Рама: „Си играте со оган“

Курир - 21.06.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека локалните избори, закажани за 30 јуни, ќе бидат одржани на територијата на целата земја. Тој им порача на оние кои „го нарушуваат“ тој процес дека „си играат со оган“.

Нов протест на опозицијата во Албанија, Баша дојде со семејството и повика на смиреност

Вечер Прес - 21.06.2019

Под мотото „За европска Албанија“ и „Рама заминувај“ се одржа деветтиот национален протест во Тирана во организација на опозициските партии против Владата на премиерот Еди Рама. Според организаторот на протестот, лидерот на Демократската партија, ...

Вечерва во Тирана нови антивладини протести

Либертас - 21.06.2019

Албанската опозиција за вечерва најави нови масовни протрести во Тирана на кои како што изјави лидерот на Демоктратрската партија Лулзим Баша ке се бара одлагање на локалните избори, и предвремени парламантарни избори во земјата .

Тензично во Албанија

24 Вести - 20.06.2019

Албанската полиција уапси 15 лица и почна судски прогон против 50 други лица, откако демонстрантите од опозицијата насилно нападнаа избирачки места низ целата земја во обид да го спречат претстојното гласање.

Албанија, продолжуваат политичките тензии околу изборите

Алсат-М - 20.06.2019

Доближувањето на датумот за локалните избори во Албанија ја прави уште понапната политичката состојба во оваа земја. Од говорницата на Собранието, премиерот Еди Рама, ја обвини опозицијата дека го изгубила компасот, особено по настанот кога ...

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“

Слободен Печат - 20.06.2019

Како и да е, она што ни припаѓа нам на сите кои се на вистинскиот пат, е да бидеме решителни и воздржани, вели Рама. Албанскиот премиер Еди Рама на денешната собраниска седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки и порача дека ...

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

А1 On - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

Сител - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“

Независен - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешната пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“

Р.С.Европа - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната собраниска седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки и порача дека локалните избори ќе се одржат на 30 јуни. „На 30 јуни ќе биде изборен ден, сакале или не оние кои додаваат бензин на ...

Албанија: секоја партија има сопствени криминалци?

Р.С.Европа - 20.06.2019

Со поранешен министер на суд за шверц со дрога, со лидер на опозиција осомничен за перење пари и со стотици судии за примање митото, Албанија се бори против корупцијата. Таа пак, е најголемата закана за нејзините надежи за членство во ЕУ.

Рама до Мета: На 30 јуни ќе има избори

Нова ТВ - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Врие во Скадар (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.06.2019

Демонстрантите од опозицијата се судриле со полициските сили, спротивставувајќи се на присуството на Рама. Албанските медиуми информираат за тензична состојба во градот Скадар во Албанија, каде што се очекува да започне изборниот собир на премиерот ...

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

Опсервер - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Заев и Рама предупредуваат: Ќе има последици ако нема зелено светло за преговори

Република - 20.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија не добијат зелено светло за старт на преговорите со Европската унија до есента, порачаа премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Зоран Заев за британски ...

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ ВО СКАДАР: Демонстранти фрлаат камења кон полицијата

Фактор - 20.06.2019

Teнзична e состојбата во градот Скадар во Албанија, каде што се очекува да започне изборниот собир на премиерот Еди Рама. Демонстрантите од опозицијата се судриле со полициските сили, бидејќи се против присуството на Рама.

Судири и тензии во Албанија пред изборите

MTM - 20.06.2019

Албанската полиција уапси 15 лица и почна судски прогон против 50 други лица, откако демонстрантите од опозицијата насилно нападнаа избирачки места низ целата земја во обид да го спречат претстојното гласање.

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

Локално - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Драматичен апел на Заев и Рама: Дајте датум за преговори за пристапување или ќе се соочите со националисти

Фактор - 20.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија не добијат зелено светло за старт на преговорите со Европската унија до есента, порачаа премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Зоран Заев за британски ...

Објавени тајни снимки од Еди Рама како купува судии

Тера - 20.06.2019

Германски Билд објави снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери на Социјалистичката партија на Албанија договараат манипулација со гласовите. „Прислушуваните разговори потекнуваат од досето 184, кое три години стоело во ...

Рама му порача на Мета избори на 30 јуни ќе има

24Инфо - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот”. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Европа на Балканот ги повторува грешките од минатото

Вечер Прес - 20.06.2019

Европските лидери повторно прават грешки на Западен Балкан со меѓусебен натпревар или третирање на овој регион како отфрлено подрачје кое е небитно за нејзините суштински проблеми, или пак како мочуриште од кое побогатиот и постабилен запад на ...

Рама со порака до Мета: Избори на 30 јуни ќе има

PressingTV - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Рама му порача на Мета дека и покрај се што се случува во земјата, изборите на 30 јуни ќе бидат ...

ЕУ ги повторува грешките од минатото на Балканот

Н.Македонија - 20.06.2019

Една година по потпишувањето на Преспанскиот договор, кој „Фајненшл тајмс“ го нарекува еден од ретките дипломатски успеси на Балканот, Европската Унија (ЕУ) уште еднаш ја одложи одлуката за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија ...

ФТ: Европа ги повторува грешките на Балканот

Expres - 20.06.2019

Европските лидери одново прават грешки на Западен Балкан со третирање на регионот како зафрлено подрачје кое е небитно за суштинските проблеми на ЕУ, или како мочуриште од кое побогатиот и постабилен европски Запад сака да се изолира се вели во ...

Заев и Рама: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на преговори

Скопје1 - 20.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама предупредуваат: Ќе има последици ако нема зелено светло за преговори

Expres - 20.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија не добијат зелено светло за старт на преговорите со Европската унија до есента, порачаа премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Зоран Заев за британски ...

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

MakPress - 20.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

Заев и Рама за ФТ: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на преговорите

Канал5 - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс" ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

А1 On - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Заев и Рама веруваат дека националистичките сили ќе зајакнат на Балканот без датум за преговори

Слободен Печат - 19.06.2019

Албанскиот премиер Рама, пак, изјавил дека би можело да биде штетно за ЕУ ако балканскиот регион, кој е опкружен со земји-членки на Унијата не биде во целост интегриран во европскиот блок.

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Алфа - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

+инфо - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

(Аудио) Објавени тајни снимки од Еди Рама како купува судии

Репортер - 19.06.2019

Германскиот весник „Билд“ објавил нови снимки од прислушкувани разговори на кои се слуша како функционери на владејачката албанска партија, Социјалистичката партија, договараат за закани, купувања и манипулирање со гласови во пограничниот град ...

Заев и Рама: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако нема датум за преговори

+инфо - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

Сител - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама за Фајненшал: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есен нема датум за преговори

Нова ТВ - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есен нема датум за почеток на преговорите

Нетпрес - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есен не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

А1 On - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

Press24 - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Република - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

„Испливаа“ нови тајни снимки за Еди Рама, тој возвраќа со тужба за еден германец

Фактор - 19.06.2019

Германски „Билд“ објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери на владеачката албанска партија, Социјалистичката партија, се договараат за закани, купување и манипулација со гласови во пограничниот град Пешкопеј.

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

24Инфо - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ”, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Опсервер - 19.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

Локално - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Предупредување од Словенија: Рама е албанскиот Милошевиќ, ќе ја доведе земјата до војна!

Точка - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи според неговото политичко делување, се повеќе потсетува на „албански Милошевиќ“, стои во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии “IFIMES” во Љубљана, Словенија.

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Опсервер - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

PressingTV - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакната на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

Опсервер - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Рама и Заев предупредуваат – без датум ќе зајакнат националистичките сили во Албанија и во Македонија

PressingTV - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ, изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ (ФТ).

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есен нема датум за почеток на ...

Либертас - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Вечер Прес - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Тргнаа нови „бомби“ за Рама, тој пак возвраќа со тужби!

Локално - 19.06.2019

Германски „Билд“ објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери на владеачката албанска партија, Социјалистичката партија, се договараат за закани, купување и манипулација со гласови во пограничниот град Пешкопејa.

Рама го споредија со Милошевиќ

Фактор - 19.06.2019

Судејќи според неговото политичко делување, албанскиот премиер Еди Рама, потсетува на „албански Милошевиќ“, стои во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии “IFIMES” во Љубљана, Словенија.

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Либертас - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Локално - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есенва нема датум за почеток на ...

24Инфо - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс” ...

Заев и Рама: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако нема датум за почеток на преговори

MakPress - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

IFIMES: Еди Рама како „албански Милошевиќ“

Expres - 19.06.2019

Судејќи според неговото политичко делување, aлбанскиот премиер Еди Рама се повеќе потсетува на „албански Милошевиќ“, стои во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии “IFIMES” во Љубљана, Словенија.

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

MakPress - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Албански пратеник ја откри криминалната шема на Рама од која настрада Македонија (ФОТО)

Expres - 19.06.2019

Прислушуваните разговори кои ги објави германскиот весник Билд индицираат дека кражбата на изборни гласови во Албанија била планирана и извршена под раководството на премиерот Еди Рама. Ова го тврди пратеникот на Демократската партија Агрон Шехај ...

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

1tv - 19.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во Љубљана, и предупредува дека ...

Заев и Рама за Фајненшал Тајмс: Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако до есен нема датум за почеток на ...

1tv - 19.06.2019

Националистичките сили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и Северна Македонија до есенва не добијат зелено светло да ги почнат преговорите за приближување со ЕУ. Ова го изјавиле премиерите на двете земји, Еди Рама и Зоран Заев, за „Фајненшл тајмс“ ...

Студен туш за Рама во Лондон

Фокус - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

Телма - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Рама: Многу позитивна вест од Европа на патот кон отворање на преговорите

Фокус - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Рама со тужба за новинарот на „Билд“, тој му порача да научи што е независно судство

Фокус - 18.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

А1 On - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Рама: Усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

+инфо - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Измамник, албанска мафија, како беше пречекан Рама во Лондон (ВИДЕО)

+инфо - 18.06.2019

Според албанските медиуми, членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и работат во британската метропола, прво се собрале пред хотелот каде престојува Рама а потоа и ...

Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

А1 On - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Измамник, албанска мафија, како беше пречекан Рама во Лондон (ВИДЕО)

Курир - 18.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медиуми, членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат ...

Нови прислушувани разговори против Рама, тој најави тужба

Макфакс - 18.06.2019

Германскиот весник „Билд” објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слушна како функционери од владејачката Социјалистичка партија во Албанија, се договорат за закани, купување и манипулација со гласовите во пограничниот град Пешкопеја.

Протести против Еди Рама во Лондон

ММС - 18.06.2019

Пред лондонскиот хотел „Ле Меридијан“ група Албанци протетсираа против албанскиот премиер Еди Рама. Албанскиот премеир Рама, заедно со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и премеирот на Северна Македонија, Зоран Заев учествуваат на конференцијата ...

„Рама бегај, преварант“: Погледнетe како беше пречекан Еди Рама во Лондон (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.06.2019

„Измамник, мафијаш“’, ова беа некои од извиците упатени од Албанците, кои ги организирале протестите против Рама. Албанксиот прмиер Еди Рама беше пречекан со протести и во Лондон, додека се упатуваше на средбата со премиерите од Западен Балкан, ...

Рама повторно во лежерен стил: Син костум и бели „старки“ (ФОТО)

Слободен Печат - 18.06.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама е познат по својот лежерен стил, а тоа го докажа и денеска во Лондон, каде учествува на форумот „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во организација на „Фајненшл тајмс“ посветен на земјите од Западен ...

Билд објави снимки: Рама прислушуван, откриени малверзации со гласовите

МКД - 18.06.2019

Германски Билд објави снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери на Социјалистичката партија на Албанија договараат манипулација со гласовите. „Прислушуваните разговори потекнуваат од досето 184, кое три години стоело во ...

Мета загрижен од можноста за враќање на визниот режим за Албанија

А1 On - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. -Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на ...

Албанскиот претседател загрижен од можното враќање на визите

Р.С.Европа - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета е загриженен од можноста да се вратат визите со земјите од Шенген зоната за Албанија, соопштуваат од неговиот кабинет. Загриженоста на Мета доаѓа по поднесувањето на холандската апликација за враќање на визите до ...

За демократите се додека Рама е премиер, вратата на Европа е затворена

Независен - 18.06.2019

Најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, во врска со денешната одлука во Луксембург својот став го изнесе преку генералниот секретар Газмент Барди, кој смета дека премиерот Еди Рама е единствен во светот кој лоша вест за земјата ...

Рама му одговори на Мета: Грижи се за визата што си ја постави самиот себе си

А1 On - 18.06.2019

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат. По искажаната згриженост на шефот на државата Илир Мета за можноста од враќање на визниот режим за Албанија, ...

Рама му одговори на Мета: Грижи се за визата што си ја постави самиот себе си

Независен - 18.06.2019

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат. По искажаната згриженост на шефот на државата Илир Мета за можноста од враќање на визниот режим за Албанија, ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Нова ТВ - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

24Инфо - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

(Видео) Рама со протест дочекан во Лондон

24Инфо - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Рама со протест дочекан во Лондон (ВИДЕО)

Локално - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

„Старките“ го одбележаа „лежерниот“ стил на Еди Рама на форумот во Лондон

еМагазин - 18.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама учествува на форумот „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во организација на „Фајненшл тајмс“ посветен на земјите од Западен Балкан, кој денеска се одржува во Лондон.

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Фактор - 18.06.2019

„Старките“ во комбинација со син костум. Вака се појави албанскиот премиер Еди Рама кој учествува на форумот „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во организација на „Фајненшл тајмс“ посветен на земјите од Западен Балкан, кој денеска се ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Либертас - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Нови прислушувани разговори против Рама, тој најави тужба

Centar - 18.06.2019

Германскиот весник „Билд” објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери од владејачката Социјалистичка партија во Албанија, се договорат за закани, купување и манипулација со гласовите во пограничниот град Пешкопеја.

Eди Рама пречекан со протест во Лондон: „Измамник“ и „Рама оди си“ извикувале присутните

Република - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Рама му одговори на Мета: Грижи се за визата што си ја постави самиот себе си

24Инфо - 18.06.2019

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат. По искажаната згриженост на шефот на државата Илир Мета за можноста од враќање на визниот режим за Албанија, ...

Албанскиот претседател загрижен од можноста за враќање на визниот режим

PressingTV - 18.06.2019

Претседателот на Албанија Илир Мета изрази длабока загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. Ова следува откако Холандија достави барање до Брисел за враќање на визите за ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Вечер Прес - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Со „старки“ на бизнис форум: Рама се врати на лежерниот стил на облекување (ФОТО)

PressingTV - 18.06.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама се врати на „кежуал“ стилот на облекување. Тој на бизнис форумот во Лондон се појави во патики. Синото сако без вратоврска тој го комбинираше со бели „старки“.

Албанскиот премиер Рама со протест дочекан во Лондон

Либертас - 18.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

За демократите се додека Рама е премиер, вратата на Европа е затворена

Вечер Прес - 18.06.2019

Најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, во врска со денешната одлука во Луксембург својот став го изнесе преку генералниот секретар Газмент Барди, кој смета дека премиерот Еди Рама е единствен во светот кој лоша вест за земјата ...

И РАМА КАКО ЗАЕВ: Нема датум, ама и Албанија блескала во Луксембург

Денешен - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се стави ...

И Рама како Заев задоволен од заклучоците од ЕУ

PressingTV - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

Опсервер - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Претседателот на Албанија загрижен од можноста за враќање на визниот режим

24Инфо - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. -Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на ...

Претседателот на Албанија загрижен од можноста за враќање на визниот режим

Опсервер - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. -Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на ...

Нови прислушувани разговори против Рама, тој најави тужба

Точка - 18.06.2019

Германскиот весник „Билд” објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери од владејачката Социјалистичка партија во Албанија, се договорат за закани, купување и манипулација со гласовите во пограничниот град Пешкопеја.

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

Опсервер - 18.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Претседателот на Албанија загрижен од можноста за враќање на визниот режим

Вечер Прес - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. -Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на ...

Рама му се закани на бомбашот од „Билд“ со германските судови, тој му одговори: „Таман, да видите што е независно ...

Република - 18.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Рама му одговори на Мета: Грижи се за визата што си ја постави самиот себе си

Опсервер - 18.06.2019

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат. По искажаната згриженост на шефот на државата Илир Мета за можноста од враќање на визниот режим за Албанија, ...

Македонско сценарио и во Албанија, “германски” бомби пукаат по Еди Рама, се слуша и неговиот глас

Магазин - 18.06.2019

Германскиот весник „Билд“ објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

MakPress - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се стави ...

Рама му одговори на Мета: Грижи се за визата што си ја постави самиот себе си

MakPress - 18.06.2019

Недоразбирањата и меѓусебните обвинувања меѓу двете клучни личности во Албанија,претседателот Илир Мета и премиерот Еди Рама продолжуваат. По искажаната згриженост на шефот на државата Илир Мета за можноста од враќање на визниот режим за Албанија, ...

Премиерот Рама со протест дочекан во Лондон

MakPress - 18.06.2019

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска Демократска партија (ПД) во Лондон, поддржани од албански граѓани кои живеат и ...

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“

MakPress - 18.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Нови бомби на „Билд“ во кои се слуша гласот на Рама за изборни закани и манипулации

MakPress - 18.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

1tv - 18.06.2019

По соопштувањето на усвоените заклучоци на министрите за надворешни работи на ЕУ за Албанија и за Северна Македонија реагираше албанскиот премиер Еди Рама. Тој на Твитер напиша дека тоа е една многу позитивна вест од Европа и додаде дека треба да се ...

Фото на денот: Замислениот Заев и белите патики на Рама

Expres - 18.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама уште еднаш го украде шоуто со својот стајлинг – бели патики, црни чорапи и сино одело, но тоа не го импресионира колегата Зоран Заев, седнат замислен до него. Фотографијата на Танјуг од денешната конференција во Лондон го ...

Претседателот на Албанија загрижен од можноста за враќање на визниот режим

MakPress - 18.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази загриженост во врска со опасноста од повторно воспоставување на визен режим со земјите од Шенген зоната за Албанија. -Претседателот со длабока загриженост забележува на опасноста од повторно воспоставување на ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

24 Вести - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Канал5 - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама ќе го тужи новинарот на „Билд“

+инфо - 17.06.2019

Tој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама, кој најави тужба против новинарот Питер Тиде.

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

А1 On - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама, кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

„Билд“ со нови „бомби“ – Рама се закани со тужба

ММС - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама, поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Рама започна митинг со порака од Заев

Press24 - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Сител - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Потребен ни е претседател како Пендаровски

Слободен Печат - 17.06.2019

Албанскиот премиер смета дека претседателот на Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета. Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не засрамува

+инфо - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама на предизборен митинг прочита порака од Заев

Р.С.Европа - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на вчерашниот предизборенмитинг во градот Пустец прочита порака од премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели.

Рама: Пендаровски е претседател со кого треба да се гордееш, Мета не’ тера да се чувствуваме засрамено

ММС - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш

Press24 - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

А1 On - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Пендаровски е претседател со кој се гордееш, Мета не прави засрамени

Нова ТВ - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Нови бомби на „Билд“ во кои се слуша и гласот на премиерот Рама

А1 On - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама, поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Германски „Билд“ објави нови „бомби“, Еди Рама во главната улога

Независен - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Нови бомби на „Билд“, се слуша и гласот на премиерот Рама

+инфо - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Либертас - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

„КАКО МАФИЈАТА МАНИПУЛИРА СО ИЗБОРИТЕ ВО АЛБАНИЈА“: Рама ќе го тужи новинарот на „Билд“, тој му се постмева

Денешен - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

24Инфо - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Мојот пријател Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш

Република - 17.06.2019

Албанскиот премиер, Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета. , рече Рама.

Рама најави тужба за новинарот на „Билд",тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

MTM - 17.06.2019

Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија", бидејќи таму правдата „не си игра со тајните од една истрага, достоинството на граѓаните и почитта кон државата.

Рама најави тужба за новинарот на „Билд”,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

24Инфо - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд” го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија”, ...

Рама ќе го тужи новинарот кој напиша дека „мафијата владее со Албанија“

PressingTV - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“, тој му врати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

Либертас - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Новинарот му возврати на Рама: Премиерот се уште не слушнал за независно судство

PressingTV - 17.06.2019

Новинарот на кој Рама му се закани со тужба му одговори дека премиерот се уште не слушнал за независно судство“, па затоа бара истрага од обвинителството. Бидејќ Рама е во Лондон го советува да научи таму што значи независно обвинителство и ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

iPortal - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Нови бомби на „Билд“ во кои се слуша и гласот на премиерот Рама

Опсервер - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Нови бомби на „Билд” во кои се слуша и гласот на премиерот Рама

24Инфо - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд” попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Вечер Прес - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Опсервер - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Прислушувани разговори со Еди Рама во германскиот „Билд“

Денешен - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама, поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функционери ...

РАМА МЕЃУ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПУСТЕЦ: Се гордее со Пендаровски, се срами од Мета и агитира за протикандидатот на Едмонд ...

Денешен - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец го пофали Стево Пендаровски и рече дека „неговиот добар пријател, претседателот на С. Македонија“ е целосна спротивност на албанскиот претседател Илир Мета.

„Билд“ објави нови „бомби“, се слуша и гласот на премиерот Еди Рама

еМагазин - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама, поранешниот министер за економија, Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи, Арбен Кеши и други функцонери од ...

Рама на предизборен митинг прочита порака од Заев

Опсервер - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели.

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

Локално - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Еди Рама: Албанија не е подготвена за ЕУ

Локално - 17.06.2019

Главната национална цел на Албанија е да се приклучи кон Европската унија. Но, премиерот Еди Рама не мисли дека земјата е подготвена за членство, делумно поради тоа што нејзините политички институции се сеуште недоволно развиени.

Пендаровски и Рама зборувале и „се разјасниле“ за датумот за преговори со ЕУ

Либертас - 17.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски на Твитер објави дека имале комуникација со премиерот на Албанија, Еди Рама. „Во текот на вчерашниот ден имавме комуникација со премиерот на Албанија Еди Рама.

Еди Рама во Пустец ги испофали Македонците и Пендаровски

Фактор - 17.06.2019

Алванскиот премиер Еди Рама го пофали претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, дека сите сили ги вложува за евроинтеграциите, додека неговиот пандан од Албанија, Илир Мета, се однесувал спротивно од тоа.

Нови бомби на „Билд“ во кои се слуша и гласот на премиерот Рама

Локално - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама,поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“,тој му возврати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

Локално - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...

Објавени нови аудио снимки за Еди Рама во германски медиуми

Либертас - 17.06.2019

Германскиот весник Билд објави нови снимки во кои, како што пренесуваат албанските медиуми, се слуша гласот на премиерот Рама и директорот на Центарот за Емиграција при албанското МВР Арбен Кечи.

Германците го тресат Рама со нови снимки

Република - 17.06.2019

Германскиот весник „ “ објави нови аудиоснимки, овојпат разговори меѓи албанскиот премер Еди Рама и директорот на Центарот за емиграција во албанското МВР Арбен Кечи. На аудиоснимката, според албанските медиуми, Рама и Кечи разговараат за влијанието ...

Нови бомби на „Билд“ во кои се слуша и гласот на премиерот Рама

1tv - 17.06.2019

Германскиот весник „Билд“ попладнево објави нови прислушувани разговори во кои се слуша гласот на премиерот Еди Рама, поранешниот министер за економија Дамиан Ѓикнури, директорот на Министерството за внатрешни работи Арбен Кеши и други функцонери од ...

Пендаровски објави дека разговарале, Рама ја премолче комуникацијата

Expres - 17.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер објави дека разговарал со премиерот на Албанија без да открива што конкретно му рекол Рама. Разговорот се случил откако Пендаровски од ЕУ побарал Македонија да биде одделена од Албанија на патот кон ЕУ а ...

Рама и Пендаровски се смирија, албанскиот премиер се јави

Expres - 17.06.2019

Еден ден откако имале телефонски разговор за кој на Твитер напиша Пендаровски а Рама не објави ништо на социјалните мрежи реакција од Пустец. Откако пред три дена го нападна затоа што барал Македонија да се одвои од Албанија сега по разговорот Рама ...

Рама: Пендаровски е претседател со кој треба да се гордееш, Мета не тера да се чувствуваме засрамено

1tv - 17.06.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на изборен митинг во Пустец рече дека неговиот добар пријател, претседателот на Северна Македонија, Стево Пендароски, е целосна спротивност од неговиот албански колега Илир Мета.

Рама најави тужба за новинарот на „Билд“, тој му врати да научи што е независно обвинителство и функционален суд

1tv - 17.06.2019

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање „да го однесе во суд во Германија“, ...