TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За едно попладне исклучени 16 неисправни автобуси

Дневник - 24.07.2003

СООБРАЌАЈЦИТЕ ВО АКЦИЈА Шеснаесет автобуси од градски превоз завчера попладне биле отстранети од скопските улици поради неисправни сопирачки и волани, информираат во сообраќајната полиција. Во акцијата на сообраќајната полиција од градските улици привремено биле исклучени и 10 автобуси зашто не им ...

Скопје ќе добие автобуска станица за наредните 100 години

Вест - 23.07.2003

НА 26 ЈУЛИ ГРАДОТ ЌЕ ПОЧНЕ ИЗГРАДБАТА НА ДОЛГООЧЕКУВАНАТА МЕЃУГРАДСКА СТАНИЦА ПОД НОВА ЖЕЛЕЗНИЧКА Новата автобуска станица ќе почне да функционира наредната пролет, ќе чини 200 милиони денари, ќе има 24 перони и ќе опслужува 40 илјади патници дневно, што е за 10 пати повеќе од сегашните Во ...

Пенов: Новата станица ќе бидедоволна за идните 100 години

Дневник - 23.07.2003

В САБОТА ЌЕ БИДАТ УДРЕНИ ТЕМЕЛИТЕ НА АВТОБУСКАТА СТАНИЦА Од новата станица ќе поаѓаат сите автобуси од приградскиот, меѓуградскиот и од меѓународниот сообраќај, а нејзината изградба ќе чини повеќе од 200 милиони денари В сабота, во рамките на одбележувањето на 40-годишнината од катастрофалниот ...

Новата Меѓуградска автобуска станица ќе заврши до крајот на годинава

А1 - 22.07.2003

Новата Меѓуградска автобуска станица во Скопје ќе може да прими до 40.000 патници дневно. Нејзината изградба би требало да заврши до крајот на годинава, а ќе започне со работа напролет. Старата Меѓуградска автобуска станица ќе биде претворена во паркинг.

Еколошките автобуси останаа паркиранизашто нема станица за природен гас

Дневник - 22.07.2003

ЈАВЕН СООБРАЌАЈ Екоавтобусите ќе возат низ градот кога "Макпетрол" ќе изгради пумпна станица во автобазата на ЈСП во населбата Автокоманда Двата еколошки автобуси на ЈСП не се во употреба зашто нема каде да полнат природен гас.

Пенов ќе поставикамен-темелник зановата автобуска станица

Дневник - 22.07.2003

НА 26 ЈУЛИ На 26 јули свечено ќе биде поставен камен-темелникот на новата меѓуградска автобуска станица, најави градоначалникот Ристо Пенов. Со тоа конечно по седумгодишни ветувања, градоначалникот ќе почне да реализира еден од капиталните проекти за Скопје.

Нова автобуска станица во Скопје

Канал5 - 22.07.2003

24 перони, билетари, чекалници за пушачи, непушачи и мајки со деца, продавници, бифе, ова е накратко футуристичкиот изглед на новиот транспортен центар кој ќе започне со изградба на 26 јули. Ристо Пенов-градоначалник на град Скопје ,, започнуваме 24 перони, билетари, чекалници за пушачи, непушачи и ...