TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европските разузнавачки агенции соработуваат со британската за следење на комуникациите

24 Вести - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

Европските разузнавачки агенции соработуваат со Британците

+инфо - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

ПРИСЛУШУВАЊЕ: И Европа си има свои разузнавачки служби

Телеграф - 03.11.2013

Лондонските медиуми тврдат дека Германија, Шпанија, Франција и Шведска се вклучени во работа за која ја осудуваат НСА Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат ...

Европските разузнавачки агенции соработуваат со британската за следење на комуникациите

Радио МОФ - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

Европските разузнавачки агенции соработуваат со британската за следење на комуникациите

Сител - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

Европските разузнавачки агенции соработуваат со Британците

А1 On - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

Европските разузнавачки агенции соработуваат со британската за следење на комуникациите

Алфа - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми.

Европските разузнавачи соработуваат со британците за следење на комуникациите

Н.Македонија - 03.11.2013

Разузнавачките агенции на Германија, Шпанија, Франција и Шведска спроведуваат масовно следење на комуникациите во соработка со Велика Британија, пишуваат лондонските медиуми Главниот британски центар ...

Кина се подбива со САД: „Воајерот Америка со шпионирањето на сојузниците ја ризикува сопствената безбедност“

МКД - 02.11.2013

Официјалниот гласноговорник на кинеската влада, агенцијата Синхуа, ги исмејува американските напори да ја прислушуваат секоја комуникација до која може да стигнат, вклучувајќи ги и оние на нивните ...

НСА на „узда“

Deutsche Welle - 01.11.2013

Комисијата на американскиот Сенат надлежна за тајните служби направи чекор кон реформа на работата на тајните служби. Комисијата се заложи за предлог закон кој би ја обврзал НСА на нешто поголема ...

ЏОН KЕРИ: Отидовме предалеку со шпионирањето

Дневник - 01.11.2013

Американскиот државен секретар, Џон Kери, е највисокиот претставник на администрацијата на Обама, кој директно го коментира прашањето што ги вознемири и Американците и Европејците, а тоа е ...

Обама наредил НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и Светската банка

24 Вести - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

Австралиските амбасади собирале податоци за НСА

Дневник - 01.11.2013

Според последните извештаи базирани на документите на Сноуден, американските разузнавачки агенции ги користат австралиските амбасади во Азија за да пресретнуваат податоци и да собираат информации од ...

Обама наредил на НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и Светската банка

А1 On - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

Обама и нареди на НСА да не ги прислушува ММФ и Светската банка

Нетпрес - 01.11.2013

Претседателот на САД, Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност да не ги прислушува телефонските разговори во седиштето на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка.

Обама наредил на НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и Светската банка

Сител - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

НСА влегувала во доверливите датотеки на „Гугл“ и на „Јаху“

Телеграф - 01.11.2013

Тајниот документ што има датум од деветти јануари укажува на тоа дека НСА испраќала милиони записи секој ден од внатрешните мрежи на „Гугл“ и на „Јаху“ до сопствени датотеки во Форт Меде во Мериленд ...

Обама наредил на НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и СБ

МРТ - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

Обама наредил НСА да не ги прислушува ММФ и Светска банка

+инфо - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

Обама наредил да не се прислушуваат телефоните во ММФ и во Светската банка

Телеграф - 01.11.2013

Наредбата е дел од напорите на Белата куќа да демонстрира волја да намали барем дел од електронското следење по откривањето на Едвард Сноуден за програмите на НСА за шпионирање Претседателот на САД ...

Обама и нареди на НСА да не ги прислушува ММФ и Светската банка

Точка - 01.11.2013

Претседателот на САД, Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност да не ги прислушува телефонските разговори во седиштето на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка.

Обама наредил НСА да не ги прислушува телефоните во ММФ и Светската банка

Денешен - 01.11.2013

Претседателот на САД Барак Обама и наредил на Агенцијата за национална безбедност (НСА) да не ги прислушува телефонските разговори во централите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската ...

Американците не се откажуваат од шпионирањето

Дневник - 31.10.2013

Германска делегација од разузнавачи вчера отпатува во Вашингтон на разговори во Белата куќа за информациите дека САД го следеле мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел, пренесе Би-би-си.

НСА ги шпионирала Гугл и Јаху

Deutsche Welle - 31.10.2013

Американската тајна служба НСА, според информации на „Вашингтон пост“ шпионирала милиони мејлови на Гугл и Јаху и имала пристап до стотици милиони кориснички профили.

Шпионираат ли Германците во Вашингтон?

Deutsche Welle - 31.10.2013

Претставници на американските тајни служби ги обвинија своите германски колеги дека шпионираат во САД. Германските политичари и експерти оценуваат дека таквото тврдење не е точно и тоа од повеќе ...

Нса демантира дека за шпионирање ги користела Јаху и Гугл

Телма - 31.10.2013

Директорот на американската Агенција за национална безбедност ги отфрли денеска обвинувањата дека оваа организација ги хакирала базите на податоци на Јаху и Гугл.

НСА: Ватикан не е прислушуван

24 Вести - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

Шпанската разузнавачка служба разменува податоци со американската НСА

24 Вести - 31.10.2013

Шпанскиот Национален разузнавачки центар (ЦНИ) разменува голем број на податоци со американските трајни служби, вклучително и информации од прислушувани телефонски разговори, објави денеска весникот ...

НСА ги шпиунирала „Гугл“ и „Јаху“

Press24 - 31.10.2013

Весникот „Вашингтон пост“ објави документи превземни од поранешниот соработник на тајните служби Едвард Сноуден во кои посочува дека НСА ги надгледувала серверските центри меѓу Јаху и Гугл и покрај ...

НСА: Не го прислушувавме Ватикан

Телеграф - 31.10.2013

Италијанското списание напиша дека НСА ги прислушувала и телефонските разговори на поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална ...

НСА тајно ги следела мејловите на Гугл и Јаху

Радио МОФ - 31.10.2013

Националната агенција за безбедност (НСА) тајно ги надгледувала серверските центри меѓу Јаху и Гугл, без нивна согласност, објави весникот „Вашингтон пост“ кој приложи документи преземени од ...

САД соработуваат со Грција во разузнавањето

Макфакс - 31.10.2013

Соединетите држави се во постојан контакт по прашањето на собирањето информации, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент, Џен Псаки. Изјавата на Псаки всушност беше коментар на ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

МРТ - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

Шпанската разузнавачка служба разменува податоци со американската НСА

А1 On - 31.10.2013

Шпанскиот Национален разузнавачки центар (ЦНИ) разменува голем број на податоци со американските трајни служби, вклучително и информации од прислушувани телефонски разговори, објави денеска весникот ...

НСА ги хакирала „Гугл“ и „Јаху“

МРТ - 31.10.2013

За разлика од програмата на НСА „Призм“, која шпионира со судска дозвола, програмата „Мускулар“, која оперира надвор од САД, не подложи на контрола. Шпионскиот скандал во САД продолжува да се шири.

ТЕОДОРОС ПАНГАЛОС: Прислушувавме заради Кипар

Телеграф - 31.10.2013

Владините претставници велат дека изјавите на Пангалос се под притисок на Вашингтон, за да се намали неговата улога во прислушувањето на европските лидери Поранешниот министер за надворешни работи, ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

+инфо - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

Шпанската разузнавачка служба разменува податоци со американската НСА

+инфо - 31.10.2013

Шпанскиот Национален разузнавачки центар (ЦНИ) разменува голем број на податоци со американските трајни служби, вклучително и информации од прислушувани телефонски разговори, објави денеска весникот ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

Сител - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

Курир - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

САД ги следеле е-мајловите регистрирани на Гугл и на Јаху

Р.С.Европа - 31.10.2013

Вашингтон пост објави дека Националната агенција за безбедност тајно пробила во главните комуникациски врски што ги користат Јаху и Гугл ширум светот, со што Агенцијата добила директен пристап до ...

Германски претставници во посета на Белата куќа

Р.С.Европа - 31.10.2013

Американски официјални лица се сретнале со германска делегација во Белата куќа, откако медиумите објавија извештаи дека американската Национална агенција за безбедност го прислушкувала мобилниот ...

САД ги следеле и комуникациите преку Google и Yahoo ширум светот

Кирилица - 31.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

НСА ги шпионирала Јаху и Гугл

Алфа - 31.10.2013

Американската агенција за национална безбедност тајно упаѓала во клучните комуникациски врски во центарот со податоци на Јаху и на Гугл ширум светот, објави американскиот весник Вашингтон пост.

Клапер: Да престанеме да шпионираме? Нема шанси!

Точка - 31.10.2013

Ги прислушкуваме странските лидери за да ги сфатиме нивните намери, како што и тие ги прислушкуваат нашите, рекол Џејмс Клапер. Разузнавачите веќе не молчат.

НСА: Ватикан не е прислушуван

Либертас - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

САД соработуваат со Грција во разузнавањето

Република - 31.10.2013

САД се во постојан контакт по прашањето на собирањето информации, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент, Џен Псаки. Изјавата на Псаки всушност беше коментар на медиумските извештаи ...

НСА ги ставила „под скен“ и Yahoo и Google

Локално - 31.10.2013

Според весникот „Вашингтон пост“, НСА ги надгледувала врските меѓу серверските центри на Јаху и Гугл, без согласност на двата концерна и без дозвола на правосудните инстанци во САД.

НСА ги шпионирала и „Гугл“ и „Јаху“?

Денешен - 31.10.2013

НСА наводно ги шпионирала и најголемите интернет пребарувачи, „Јаху“ и „Гугл“, пишува во „Вашингтон Пост“. Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата и изјави дека не знае ништо за таквите изјави.

САД нема намера да прекине со прислушување- и другите го прават тоа

Република - 31.10.2013

САД шпионираат странски лидер за да ги сфатат нивните намери, како што и другите влади ги шпионираат американските официјални лица, изјави 72 годишниот Џејмс Клапер, директор на американската ...

САД и натаму следи мајловите на Гугл и на Јаху

Локално - 31.10.2013

Вашингтон пост објави дека Националната агенција за безбедност тајно пробила во главните комуникациски врски што ги користат Јаху и Гугл ширум светот, со што Агенцијата добила директен пристап до ...

Ватикан не бил мета на прислушување

Денешен - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени во ...

Шпанската разузнавачка служба разменува податоци со НСА

Денешен - 31.10.2013

Шпанскиот Национален разузнавачки центар (ЦНИ) разменува голем број на податоци со американските трајни служби, вклучително и информации од прислушувани телефонски разговори, објави денеска весникот ...

НСА преку беспилотните летала ги шпионира сите

Н.Македонија - 31.10.2013

Воено-политичките аналитичари сметаат дека воените бази во Европа би можеле да играат клучна улога во активностите на Националната безбедносна агенција (НСА) во шпионирање и следење на комуникациите ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

Н.Македонија - 31.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА), пренесува МИА - Ватикан не беше цел на НСА. Тврдењата дека НСА го прислушувал Ватикан, кои се објавени ...

НСА: Не ги шпиониравме Европејците

Н.Македонија - 31.10.2013

Директорот на Националната безбедносна агенција на САД (НСА), Кит Александер, демантира дека НСА прислушувала телефонски разговори во Европа и тврди дека американската служба ги добила информациите ...

Гугл огорчени поради наводите за хакирање на НСА

Н.Македонија - 31.10.2013

Американската компанија за пребарување на интернет „Гугл„, денеска изрази огорченост поради наводите дека американската НСА порано ги хакирала линковите кои ги поврзуваат базите со податоци Шефот на ...

Ватикан не е прислушуван

Идивиди - 31.10.2013

Рим, 31 октомври 2013 (МИА) - Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). - Ватикан не беше цел на НСА.

Франција ги отрфла наводите на директорот на НСА како „неверојатни“

24 Вести - 30.10.2013

Франција денеска ги отфрли како „неверојатни“ американските наводи дека европските разузнавачки агенции доставувале снимени телефонски разговори до американските разузнавачи.

Преговори и покрај шпионирањето од страна на НСА

Deutsche Welle - 30.10.2013

ЕУ има намера да ги продолжи преговорите за договорот за слободна трговија со САД. Ни „жртвата“ на шпионирање, канцеларката Ангела Меркел, нема ништо против ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Deutsche Welle - 30.10.2013

Во Европската унија се размислува за формирање сопствена разузнувачка агенција како одговор на шпионирањето од страна на американската ...

НСА: Обвинувањата за масовно шпионирање се целосно лажни

Канал5 - 30.10.2013

Шефот на на американската Агенција за национална безбедност, Кит Александер ги отфрли обвинувањата дека неговата агенција прислушувала милиони телефонски разговори, а извештаите објавени во повеќе ...

Поради скандалот со прислушување во САД пристигна германска Делегација

Телма - 30.10.2013

Делегација на високо рангирани претставници на германското разузнавање пристигна во Вашингтон на разговори во Белата куќа, по обелоденувањето на информаците дека Соединетите држави го прислушувале ...

NSA го прислушувала и папата!

Канал5 - 30.10.2013

Американската разузнавачка служба ги прислушувала телефонските разговори во Ватикан, па дури и комуникацијата на папата, тврди италијанскиот неделник Панорама.

Прислушување, Делегација на Европскиот парламент на посета во Вашингтон

Алсат-М - 30.10.2013

Откако повеќе светски медиуми, повикувајќи се на податоци од поранешниот соработник на американските тајни служби, Едвард Сноуден, објавија дека САД прислушувале повеќе европски лидери и влади, ...

„Вашингтон пост“: НСА собирала информации и преку „Јаху“ и „Гугл“

Канал5 - 30.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Алсат-М - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

Ќе се формира европска разузнавачка служба како одговор на американското прислушување

Канал5 - 30.10.2013

Европската комесарка за правда Вивиан Рединг изјави дека како одговор на прислушувањето од страна на САД, можеби е потребно создавање на европска разузнавачка агенција.

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Утрински - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

НСА ги отфрли тврдењата за прислушување на милиони европејци

Телма - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

САД: шпионирањето странски лидери, нормална работа

Р.С.Европа - 30.10.2013

Директорот на американското национално разузнавање Џејмс Клапер изјави во Конгресот дека шпионирањето странски лидери е вообичаена практика. Според него, таа била дел не само на американските ...

НСА: Европјаните ни даваат информации

Нетпрес - 30.10.2013

Директорот на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Кит Александер пред Конгресот негирал дека НСА ги прислушувала телефонските разговори во Европа и навел дека податоците ги ...

Германското разузнавање демантира дека ги шпионирало САД

Сител - 30.10.2013

Германија ги демантираше тврдењата на САД дека ги шпионира на нивна територија. - Нема операција за следење на телекомуникациите, извршени од германската амбасада во Вашингтон, изјави за Интернет ...

НСА: Не ги прислушкувавме европските граѓани

Press24 - 30.10.2013

Директорот на американската Национална агенција за безбедност Кит Александер негираше пред Конгресот на САД дека НСА прислушкувала телефонски разгвовори во Европа.

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Алфа - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

НСА: Се отфрлаат обвиненијата за шпионажа

Телеграф - 30.10.2013

Претходно францускиот весник „Монд“ и германскиот „Шпигел“ објавија дека НСА собирала податоци за телефонските разговори на граѓаните Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА), ...

Русија демантираше дека ги шпионирала лидерите на Г-20 на самитот во Санкт Петерсбург

Алфа - 30.10.2013

Русија ги демантира тврдењата дека се обидела да ги шпионира странските лидери на овогодишниот самит на Г-20 во Санкт Петербург, осудувајќи ги тие тврдења како обид за оттргнување на вниманието од ...

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван, според Пангалос

МРТ - 30.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

„Панорама“: НСА го прислушувала и папата

Алфа - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

НСА го прислушувала и Папата!

Press24 - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска „Панорама“. Според весникот, меѓу 46-те милиони прислушувани телефонски ...

НСА: Ватикан не е прислушуван

А1 On - 30.10.2013

Ватикан не бил предмет на прислушување на американската Агенција за национална безбедност (НСА). Италијанското списание напиша дека НСА ги прислушувала и телефонските разговори на поранешниот папа ...

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

МРТ - 30.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

ИТАЛИЈА: НСА го прислушувала и папата

Телеграф - 30.10.2013

На листата на прислушувани е и Ернест фон Фрајберг, претседателот на Надзорниот совет на банката на Ватикан, пишува италијанскиот весник „Панорама“ Агенцијата за национална безбедност ( НСА ) го ...

Дали Ангела Меркел навистина може да биде изненадена од тоа дека НСА ја шпионирала?

МКД - 30.10.2013

Гневот на јавноста ги обедини Германците во одбрана на Меркел, иако нејзиниот став попрво би можел да биде претстава за домашната јавност отколку вистинска лутина.

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

МРТ - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

+инфо - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

Германски претставници дојдени на разговор за шпионирање

Глас на Америка - 30.10.2013

Средбата на високи делегации од двете држави се одржува во Белата куќа Клучни германски и американски претставници на националната безбедност во среда се среќаваат во Вашингтон во врска со наводите ...

Германското разузнавање демантира дека ги шпионирало САД

А1 On - 30.10.2013

Германија ги демантираше тврдењата на САД дека ги шпионира на нивна територија. За време на сослушување во американскиот Конгрес вчера директорите на Националното разузнавање и на американската ...

Германија демантира дека ги шпиониралa САД

+инфо - 30.10.2013

Германија ги демантираше тврдењата на САД дека ги шпионира на нивна територија. - Нема операција за следење на телекомуникациите, извршени од германската амбасада во Вашингтон, изјави за Интернет ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Сител - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

А1 On - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Капитал - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Сител - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

+инфо - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Шефот на НСА: Обвиненијата за прислушкување се целосно невистинити

Нова ТВ - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Русија демантираше дека ги шпионирала лидерите на Г-20 на самитот во Санкт Петерсбург

А1 On - 30.10.2013

Русија ги демантира тврдењата дека се обидела да ги шпионира странските лидери на овогодишниот самит на Г-20 во Санкт Петербург, осудувајќи ги тие тврдења како обид за оттргнување на вниманието од ...

Русија демантирa дека ги шпионирала лидерите на Г-20

+инфо - 30.10.2013

Русија ги демантира тврдењата дека се обидела да ги шпионира странските лидери на овогодишниот самит на Г-20 во Санкт Петербург, осудувајќи ги тие тврдења како обид за оттргнување на вниманието од ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Курир - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Германското разузнавање демантира дека ги шпионирало САД

Телеграф - 30.10.2013

Германска официјална делегација денеска ќе се сретне во Вашингтон со претставници на американското разузнавање по обелоденувањето дека НСА го прислушува телефонот на канцеларката Ангела Меркел ...

РУСИЈА: Не сме се обиделе да ги шпионираме лидерите на самитот Г-20

Телеграф - 30.10.2013

Овие тврдења се обид за оттргнување на вниманието од еден реален проблем - американското шпионирање, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков Русија ги демантира тврдењата дека се ...

Папата еден од прислушкуваните

Сител - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

НСА го прислушувала и папата

+инфо - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

НСА го прислушувала и папата

А1 On - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

„Панорама“: НСА го прислушувала и папата

Курир - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

МРТ - 30.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

Франција ги отрфла наводите на директорот на НСА како „неверојатни“

А1 On - 30.10.2013

Франција денеска ги отфрли како „неверојатни“ американските наводи дека европските разузнавачки агенции доставувале снимени телефонски разговори до американските разузнавачи.

Франција ги отфрла наводите на директорот на НСА како „неверојатни“

Телеграф - 30.10.2013

Франција денеска ги отфрли како „неверојатни“ американските наводи дека европските разузнавачки агенции доставувале снимени телефонски разговори до американските разузнавачи .

Франција ги отфрла наводите на директорот на НСА како „неверојатни“

+инфо - 30.10.2013

Франција денеска ги отфрли како „неверојатни“ американските наводи дека европските разузнавачки агенции доставувале снимени телефонски разговори до американските разузнавачи.

НСА го прислушувала и папата!

Нетпрес - 30.10.2013

Американската разузнавачка служба ги прислушувала телефонските разговори во Ватикан, па дури и комуникацијата на папата, тврди италијанскиот неделник Панорама.

„Вашингтон пост“: НСА собирала информации и преку „Јаху“ и „Гугл“

+инфо - 30.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

НСА собирала информации и преку „Јаху“ и „Гугл“

А1 On - 30.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

Клапер - шпионирањето на странски лидери е вообичаено

Р.С.Европа - 30.10.2013

Директорот на американското разузнавање пред Конгресот рече дека шпионирањето на странски лидери е вообичаено и оти долго време е дел од американските операции за следење, како што прават и другите ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Телеграф - 30.10.2013

Според Вивиен Ридинг како одговор на прислушувањето од страна на САД, можеби е потребно создавање на европска разузнавачка агенција Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

А1 On - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Алфа - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

ЕУ размислува за сопствена разузнавачка агенција како противодговор на американската шпиунажа

Press24 - 30.10.2013

За првпат во својата историја на постоење Европската Унија размислува да создаде своја сопствена разузнавачка агенција како одговор на американската шпионажа од страна на НСА.

Американското „големото уво“ го прислушувало и папата?

Република - 30.10.2013

Американската разузнавачка служба НСА ги прислушувала телефонските разговори во Ватикан, па дури и комуникациите на Папата, тврди италијанскиот неделник Панорама, но неделникот кој припаѓа на ...

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Бриф - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Германското разузнавање демантира дека ги шпионирало САД

Бриф - 30.10.2013

Германија ги демантираше тврдењата на САД дека ги шпионира на нивна територија. - Нема операција за следење на телекомуникациите, извршени од германската амбасада во Вашингтон, изјави за Интернет ...

Американската агенција на национална безбедност негира дека шпионирала

Република - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

Русија демантираше дека ги шпионирала лидерите на Г-20

Денешен - 30.10.2013

Русија ги демантира тврдењата дека се обидела да ги шпионира странските лидери на овогодишниот самит на Г-20 во Санкт Петербург, осудувајќи ги тие тврдења како обид за оттргнување на вниманието од ...

Европа бара објаснување од САД за прислушувањето

Денешен - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

„Панорама“: НСА го прислушувала и папата

Бриф - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

Шефот на НСА ги отфрли обвиненијата за шпионажа

Денешен - 30.10.2013

Шефот на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Кит Александер ги отфрли обвиненијата дека таа служба собирала податоци за телефонските разгвори на десетина милиони лица во Франција, ...

НСА прибирала информации преку „Јаху“ и „Гугл“

Денешен - 30.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

Европа ќе врати со ист удар како САД

Локално - 30.10.2013

Во Европската унија се размислува за формирање сопствена разузнувачка агенција како одговор на шпионирањето од страна на американската НСА. Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави ...

Русија демантираше дека ги шпионирала лидерите на Г-20 на самитот во Санкт Петерсбург

Бриф - 30.10.2013

Русија ги демантира тврдењата дека се обидела да ги шпионира странските лидери на овогодишниот самит на Г-20 во Санкт Петербург, осудувајќи ги тие тврдења како обид за оттргнување на вниманието од ...

Прислушкуван бил и папата Бенедикт XVI

Денешен - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

Европа бара одговори од САД за прислушувањето

Либертас - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

„Панорама“: НСА го прислушувала и папата

Либертас - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“.

САД: А вие нас кога не прислушувавте?

Вечер Прес - 30.10.2013

Пријатели и партнери не се прислушуваат меѓусебно, изјави европската комесарка за правда Вивиен Рединг, која е во посета на САД по скандалот со сознанијата дека американската разузнавачка агенција ...

НСА го прислушувала и папата?

Н.Македонија - 30.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прислушувала и поранешниот папата Бенедикт Шеснаесети, објави денеска италијанскиот неделник „Панорама“, пренесува МИА Весникот наведува дека ...

Германија сака да биде шестото шпионско око

Н.Македонија - 30.10.2013

Канцеларката Меркел повеќе сака Германија да се зачлени во елитниот клуб на земји Пет очи што разменуваат разузнавачки информации и меѓусебно не се шпионираат отколку што се залага за поголема ...

Франција ги отфрла наводите на директорот на НСА како „неверојатни“

Н.Македонија - 30.10.2013

Франција денеска ги отфрли како „неверојатни“ американските наводи дека европските разузнавачки агенции доставувале снимени телефонски разговори до американските разузнавачи, пренесува МИА Директор ...

Вашингтон пост:НСА собирала информации и преку „Јаху“ и „Гугл“

Н.Македонија - 30.10.2013

Американската Агенцијата за национална безбедност (НСА) се приклучила на комуникациската инфраструктура меѓу серверите на технолошките компании „Јаху“ и „Гугл“ и на тој начин имаше пристап до ...

Американски фирми вмешани во шпионажата на Германија?

Н.Македонија - 30.10.2013

Приватни американски компании имаат значителна улога во шпионирањето во Германија, а најмалку 90 такви фирми го снабдувале Вашингтон со доверливи информации, објави денеска германскиот неделник ...

Американски фирми вмешани во шпионажата на НСА во Германија!?

Lider - 30.10.2013

Приватни американски компании имаат значителна улога во шпионирањето во Германија, а најмалку 90 такви фирми го снабдувале Вашингтон со доверливи информации, објави денеска германскиот неделник ...

САД не се шпионирани, тврдат германските разузнавачи

Lider - 30.10.2013

Германија ги демантираше тврдењата на САД дека ги шпионира на нивна територија. - Нема операција за следење на телекомуникациите, извршени од германската амбасада во Вашингтон, изјави за Интернет ...

Американскот амбасадор во Атина бил прислушуван

24 Вести - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

Германскиот Бундестаг ќе расправа за прислушувањето на Меркел

Канал5 - 29.10.2013

Германските пратеници на 18-ти ноември ќе одржат вонредна седница. Бундестагот ќе го отвори прашањето и проблемите кои произлегоа од активностите на американска Агенција за национална безбедност.

Грција ги прислушувала американските дипломати

Deutsche Welle - 29.10.2013

Американска шпионажа? Можеме и ние, вели грчкиот екс-министер за надворешни работи Теодорос Пангалос. Во свое време тој се забавувал слушајќи ги снимките од разговорите меѓу американските дипломати, ...

Американски амбасадори шпиунирани од Грција?

Канал5 - 29.10.2013

Грчките разузнавачки служби ги прислушувале телефонските разговори на американските амбасадори во Атина и во Анкара - изјави поранешен шеф на грчката дипломатија.

Белата куќа ќе го ограничува шпионирањето

Дневник - 29.10.2013

Претседателот на САД, Барак Обама, во понеделникот одби да каже дали бил запознаен дека американските разузнавачки служби го следеле мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел.

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

Вест - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

24 Вести - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

А1 On - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

НСА: Погрешно го сфативте Сноуден

МКД - 29.10.2013

Шефот на американската Национална безбедносна агенција Кит Александер ги отфрлил обвиненијата дека разузнавачката служба собирала податоци за телефонските разговори на десетици милиони луѓе во ...

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

+инфо - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван, според Теодорос Пангалос

Сител - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

А1 On - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

ПАНГАЛОС: И американскиот амбасадор во Атина бил прислушуван

Телеграф - 29.10.2013

Повикувајќи се на документ, весникот „Та Неа“ денеска објави дека американската амбасада во Атина била користена како центар за прислушување телефони Грчката влада го прислушувала американскиот ...

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

Курир - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

Курир - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

Американците во Атина имале уред за прислушување

+инфо - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

Сител - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

Американската амбасада во Атина е опремена со центар за прислушување

Нетпрес - 29.10.2013

Во зградата на американската амбасада во Атина, на плоштадот Василисис Софиас е лоциран центар за прислушување на телефонски разговори, пренесе „РИА Новости“, повикувајќи се на публикација во ...

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван

+инфо - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вицепремиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван, според Теодорос Пангалос

А1 On - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

Сител - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

АТИНА: Американската амбасада имала уред за прислушување

Телеграф - 29.10.2013

Според документ на американското разузнавање, Атина била на списокот со 19 региони во кои НСА инсталирала уреди за прислушување во Европа Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја ...

Грција во деведесетите шпиунирала двајца американски амбасадори

Press24 - 29.10.2013

Поранешниот грчки министер за надворешни работи Теодорос Пангалос денеска откри дека САД не била единства земја која прислушкувала странски дипломати.

АНАЛИЗА: САД се обидуваат да го смират гневот на европјаните

Нетпрес - 29.10.2013

Исправена пред се’ поголемиот гнев на европјаните, Белата куќа вети дека се обиде да ги ограничи активностите на американските разузнавачки служби, а претседателот Барак Обама размислувал да го ...

Грција шпионирала двајца американски амбасадори

МКД - 29.10.2013

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција Теодорос Пангалос вели дека САД не се единствената земја што прислушувала странски дипломати: тајните служби на неговата земја им го правеле тоа на ...

Грција шпионирала американски амбасадори

Р.С.Европа - 29.10.2013

Грчките разузнавачки служби ги прислушувале телефонските разговори на американските амбасадори во Атина и Анкара во деведесетите години од минатиот век.

Грчката Влада го прислушкувала американскиот амбасадор во Атина

Press24 - 29.10.2013

Американскиот амбасадор во Атина бил прислушкуван од грчката Влада, изјави поранешниот вице-премиер Теодорос Пангалос. Тој истакна дека кога раководел со Министерството за надворешни работи имало ...

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

Денешен - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван, според Теодорос Пангалос

Денешен - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

Си-Ен-Ен: Пет важни прашања за американското шпионирање

Денешен - 29.10.2013

По откривањето дека Националната агенција за безбедност шпионирала голем број европски лидери, ситуацијата се повеќе се подгрева, оценува Си-Ен-Ен и според медиумот, во тој случај треба да се знаат ...

Американската амбасада во Атина е опремена со центар за прислушување

Точка - 29.10.2013

Во зградата на американската амбасада во Атина, на плоштадот Василисис Софиас е лоциран центар за прислушување на телефонски разговори, пренесе "РИА Новости", повикувајќи се на публикација во ...

САД се обидуваат да го смират гневот на европјаните

Точка - 29.10.2013

Исправена пред се’ поголемиот гнев на европјаните, Белата куќа вети дека ќе се обиде да ги ограничи активностите на американските разузнавачки служби, а претседателот Барак Обама размислувал и да го ...

Грција шпионирала американски амбасадори

Локално - 29.10.2013

Грчките разузнавачки служби ги прислушувале телефонските разговори на американските амбасадори во Атина и Анкара во деведесетите години од минатиот век.

И американскиот амбасадор во Атина бил прислушуван

Вечер Прес - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела Амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник "Та неа".

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

Бриф - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“.

И американскот амбасадор во Атина бил прислушуван, според Теодорос Пангалос

Бриф - 29.10.2013

Грчката Влада го прислушувала американскиот амбасадор во Атина, изјави поранешниот грчки вице-премиер Теодорос Пангалос, не прецизирајќи кога тоа се случило и за кој амбасадор станува збор.

Ако има проблем, стави го под тепих: да не објавуваат информации од Сноуден!

Вечер Прес - 29.10.2013

Си-Ен-Ен прашува: Ако Обама навистина не знаел за шпионирањето на неговите европски сојузници, што говори тоа за него како лидер? Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера најави дека неговата влада ...

Обама се оградува од шпионирањето на НСА?

Н.Македонија - 29.10.2013

Високи американски функционери за „Волстрит џурнал“ првпат јавно признаваат дека САД ги прислушувале телефоните на светските лидери, но демантираат дека претседателот Обама знаел за тоа.

Американската амбасада во Атина имала уред за прислушување

Н.Македонија - 29.10.2013

Американската агенција за национална безбедност (НСА) ја користела амбасадата на САД во Атина за следење на комуникациите, тврди грчкиот весник „Та неа“, пренесува МИА Според документ на ...

НСА: Не САД, туку Франција и Германија шпионирале граѓани

Н.Македонија - 29.10.2013

Шефот на НСА Кит Александер ги отфрли обвинувањата дека неговата служба собирала податоци од телефонските разговори на десетина милиони лица од Франција, Шпанија и Италија Тој во сведочењето пред ...

Расте притисокот на Белата куќа, за да даде објаснување

Н.Македонија - 29.10.2013

Поради американската програма за шпионирање, се повеќе расте притисокот на Белата куќа, да даде објаснување за американската програма за собирање информации и поради што изгледа дека американскиот ...

И Шпанија масовно прислушувана од НСА

Канал5 - 28.10.2013

По Франција и Германија, и Шпанија била мета на Американската национална агенција за безбедност. Повеќе од 60 милиони телефонски разговори биле прислушувани за само еден месец – во периодот меѓу ...

Белата куќа за прислушувањето: Собираме информации заради безбедноста на САД

Канал5 - 28.10.2013

Потребно е да собираме информации не затоа што можеме туку затоа што ни се потребни за безбедноста на Америка - изјави портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Прислушувањето на Меркел прекинало кога разбрала Белата куќа

Утрински - 28.10.2013

Од НСА ги негираат обвинувањата дека претседателот Обама бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го ...

Обама знаел дека Меркел била следена десет години

Дневник - 28.10.2013

Постои можност САД да ги прислушувале телефонските разговори на германската канцеларка Ангела Меркел во текот на последните десет години, објавија вчера германските медиуми, додавајќи дека ...

НСА масовно ги прислушувала Шпанците

Deutsche Welle - 28.10.2013

Според објавените информации во повеќе шпански медиуми, американската тајна служба, само во декември и јануари пресретнала повеќе од 60 милиони телефонски повици во ...

НСА: Обама не знаел за шпионирањето на Меркел

Канал5 - 28.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама не знаел дека телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел бил прислушуван. Ваков демант денеска испрати Американската национална агенција за безбедност до ...

Извештај: САД прекинале со шпионирањето на Меркел и други лидери

Глас на Америка - 28.10.2013

Весникот „Вол Стрит Џурнал“ вели дека претседателот на САД не знаел пет години дека 35 светски лидери биле шпионирани од НСА Водечки американски весник вели дека американскиот претседател Барак Обама ...

„Волстрит џурнал“: НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако за тоа разбрала Белата куќа

Сител - 28.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски лидери откако Белата куќа разбрала ...

Бундестагот ќе расправа за скандалот со прислушкувањето на Меркел

Нетпрес - 28.10.2013

Скандалот околу можното прислушување на мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел од американските тајни служби ќе биде разгледан во германскиот Бундестаг.

НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако Белата куќа дознала за тоа

Курир - 28.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски лидери откако Белата куќа разбрала ...

НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако разбрала Белата куќа

А1 On - 28.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски лидери откако Белата куќа разбрала ...

НСА: Обама не бил известен во 2010 за следењето на телефонот на Меркел

Телеграф - 28.10.2013

Германскиот неделник „Билд ам зонтанг“ напиша дека пред три години шефот на НСА генерал Кит Александер го известил Обама за следењето Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година ...

НСА: Обама не бил известен во 2010 за следењето на телефонот на Меркел

Алфа - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

НСА: Обама не бил известен во 2010 за следењето на телефонот на Меркел

Сител - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

НСА: Обама не бил известен за следењето на Меркел

+инфо - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

НСА: Обама не бил известен за следењето на Меркел

А1 On - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

НСА: Обама не бил известен во 2010 за следењето на телефонот на Меркел

МРТ - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

„ВОЛСТРИТ ЏУРНАЛ“: НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако за тоа разбрала Белата куќа

Телеграф - 28.10.2013

Весникот тврди и дека претседателот на САД не знаел за програмите за прислушување на телефоните на светските лидери поради тоа што НСА во исто време спроведувала голем број операции Американската ...

САД и ЕУ: се шпионираме меѓусебно

Р.С.Европа - 28.10.2013

Строгодоверливите документи, обелоденети од екс соработникот на американската Агенција за национална безбедност Едврад Сноуден за прислушување на мобилните телефони на над 35 светски лидери се ...

Вол Стрит Џурнал: Белата куќа рекла стоп на прислушкувањето ова лето

Нова ТВ - 28.10.2013

Белата куќа дознала ова лето дека НСА ги прислушувала телефоните на светските лидери и нареди запирање на некои од прислушувањата, објави во неделата Вол Стрит Џурнал (The Wall Street Journal).

НСА ја шпионирала и Шпанија

Алфа - 28.10.2013

Американската агенција за безбедност тајно следела 60 милиони телефонски разговори на шпанските граѓани, објавија медиумите во Мадрид. Американскиот амбасадар во Шпанија веќе е повикан на разговор со ...

НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако разбрала Белата куќа

+инфо - 28.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски лидери откако Белата куќа разбрала ...

САД престанаа да ја прислушкуваат Меркел

Нетпрес - 28.10.2013

Агенцијата за национална безбедност (НСА) на САД го прекинала прислушувањето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел и на голем број други светски лидери, откако за овие активности ...

НСА престана да ја шпионира Меркел - Германците бараат извинување од Обама

Press24 - 28.10.2013

Американската Национална безбедносна агенција НСА престана да ја шпионира германската канцеларка Ангела Меркел и втората светска лидерка, откако за ваквото дело дозна Белата Куќа.

Вол стрит џурнал: НСА престанала да ја прислушува Меркел

МКД - 28.10.2013

Американската Национална безбедносна агенција ( НСА) престанала да ги прислушува разговорите на германската канцеларка Ангела Меркел и на високи претставници од други земји, откако сознанијата за тоа ...

НСА барала помош од Јапонија за шпиунирањето

А1 On - 28.10.2013

Американската агенција за национална безбедност наводно од Јапонија пред две години побарала помош во надгледувањето лични податоци на интернет и телефон, пренесе денес „BBC“, повикувајќи се на ...

НСА: Обама не бил известен во 2010 за следењето на телефонот на Меркел

Бриф - 28.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама не бил известен во 2010 година за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност (НСА).

Внатрешната ревизија во НСА,потврдила дека агенцијата прекинала со следње на светските лидери

Локално - 28.10.2013

Водечкиот американски весник„Вол Стрит Џурнал“ тврди дека американскиот претседател Барак Обама пет години не знаел дека неговите шпиони ги прислушкуваат телефоните на светските лидери, вклучувајќи ...

НСА демантира дека од 2010 Обама знаел за прислушувањето на Меркел

Либертас - 28.10.2013

Во 2010-тата претседателот на САД Барак Обама не бил известен за следењето на телефонот на германскиот канцелар Ангела Меркел, соопшти американската Агенција за национална безбедност.

Војна меѓу САД и Германија: сепак Обама дал наредба за прислушкување на Меркел

Република - 28.10.2013

Според американските медиуми, претседателот на САД, Барак Обама сепак лично го одобрил прислушкувањето на мообилниот на Ангела Меркел . Оваа вест предизвика вистински хаос, посебно во Европската ...

Бундестагот ќе расправа за скандалот со прислушкувањето на Меркел

Точка - 28.10.2013

Скандалот околу можното прислушување на мобилниот телефон на канцеларката Ангела Меркел од американските тајни служби ќе биде разгледан во германскиот Бундестаг.

Yahoo пред Google

Локално - 28.10.2013

Yahoo е на врвот и продолжува да го надминува Google и во септемврискиот извештај на comScore – Media Metrix, во која како мерка се зема сообраќајот до примарните веб страници.

НСА: Обама не знаеше за прислушувањето на Меркел

Република - 28.10.2013

Американската Национална безбедносна агенција НСА ги негираше информациите во германскиот печат дека претседателот на САД Барак Обама бил лично известен за шпионирањето на телефонот на германската ...

НСА ги отфрли наводиете за вмешаноста на Обама во преслушкувањето на Меркел

Локално - 28.10.2013

Aмериканската Агенција за национална безбедност (НСА), соопшти дека претседателот на САД, Барак Обама не бил известен за шпионирањетo на германската канцеларка Ангела Меркел.

НСА го прекинала прислушувањето на Меркел откако за тоа разбрала Белата куќа

Денешен - 28.10.2013

Американската Агенција за национална безбедност го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски лидери откако Белата куќа разбрала за ...

САД престанаа да ја прислушкуваат Меркел

Точка - 28.10.2013

Агенцијата за национална безбедност (НСА) на САД го прекинала прислушувањето на телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел и на голем број други светски лидери, откако за овие активности ...

Големиот американски брат цела деценија ја прислушувал Меркел?

Н.Македонија - 28.10.2013

НСА ги прислушувала Меркел и други високи германски функционери преку својата специјална служба за собирање податоци во американската амбасада во Берлин, пишува „Шпигел“ ОБАМА ТРИ ГОДИНИ ЗНАЕЛ ЗА ...

НСА го прекинала прислушувањето откако разбрал Обама

Идивиди - 28.10.2013

Њујорк, 28 октомври 2013 (МИА) - Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го прекинала прислушувањето на мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел и на другите светски ...