TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бара виновникот за ракетата

Утрински - 07.05.2010

Инспекциските служби што треба да го контролираат увозот на старо железо, како и Железарницата, треба да ги дадат одговорите за тоа како ракетата „Нева“ од руско производство завршила на отпадот за ...

Хроника - Инспекциите да го расветлат инцидентот во „Железарница“

Време - 07.05.2010

Од МВР тврдат дека е подобро да се прашаат инспекциските служби, кои се надлежни за контрола при увозот на старо железо и раководството на правното лице што врши увоз, како е можно да се внесе дел од ...

Инспекцијата ќе утврди од каде ракета во „Макстил“

Н.Македонија - 07.05.2010

Инспекциските служби, кои треба да го контролираат увозот на старо железо, како и раководството на „Железарница“, треба да ги дадат одговорите за тоа како ракетата „нева“ од руско производство ...

Јанкуловска: Инспекциите да го расветлат инцидентот во „Железарница“

А1 - 06.05.2010

Се надевам дека инспекциските служби кои вршат надзор над спроведувањето на законите од оваа материја ќе направат дополнителен увид односно дополнителни испитувања за во крајна линија да се даде ...

Хроника - Над Скопје експлодира руска ракета земја-воздух

Време - 06.05.2010

Јулијана Ивановска Парчето железо што завчера беше „лансирано“ од отпадот на „Макстил“ и експлодира над небото на Скопје, а потоа падна во дворот на скопска „Железарница“ е дел од руска ракета ...

Руска ракета леташе над Скопје

Утрински - 06.05.2010

МВР утврдува како било внесено оружјето во земјава Даниела Трпчевска Цилиндер од руска ракета, долга шест метри летал завчера низ Скопје, пред да експлодира, предизвикувајќи паника и вознемиреност ...

Продолжува истрагата за руската ракета во Макстил

Сител - 06.05.2010

Никој не знае од каде во магацините на Макстил пристигнал резервоарот за ракетно гориво од руската ракета. Менаџерскиот тим на железарницата тврди дека истрагата сега е сконцентрирана на тоа.

Јанкуловска: Инспекциите да го расветлат инцидентот во „Железарница“

Форум - 06.05.2010

Се надевам дека инспекциските служби кои вршат надзор над спроведувањето на законите од оваа материја ќе направат дополнителен увид односно дополнителни испитувања за во крајна линија да се даде ...

Јанкуловска:Инспекциите да го расветлат инцидентот во „Железарница“

Макфакс - 06.05.2010

Се надевам дека инспекциските служби кои вршат надзор над спроведувањето на законите од оваа материја ќе направат дополнителен увид односно дополнителни испитувања за во крајна линија да се даде ...

Јанкулоска: Инспекциите да го расветлат инцидентот во железарницата

Нетпрес - 06.05.2010

Инспекциските служби кои треба да го контролираат увозот на старо железо, како и железарницата треба да ги дадат одговорите за тоа како ракетата НЕВА од руско производство завршила на отпадот за ...

Јанкулоска: Експлозијата во Макстил да ја расветлат инспекциите

Вечер Прес - 06.05.2010

Како завршила на отпадот за старо железо во Макстил" ракетата НЕВА од руско производство, треба да утврдат инспекциите кои треба да го контролираат увозот на старо железо.

Во Железарница експлодирал дел од руска ракета

А1 - 05.05.2010

Дел од руска ракета - земја воздух, од типот Нева-М, вчера експлодирала над скопската Железарница, покажале првичните анализи на одделот за антитероризам и крим техника.

Мистериозна експлозија го вознемири Скопје

Утрински - 05.05.2010

Љубиша Станковиќ Заглушувачка бучава, која потсетуваше на звук од авионски мотор, се слушна десетина минути пред осум часот, вчераутро, над Скопје.

Детонација го вивна стравот

Дневник - 05.05.2010

Еден работник се бори за живот, а вознемиреност владее меѓу граѓаните на Скопје по експлозијата на непознато тело во кругот на железарницата „Макстил“, кое потоа леташе низ воздух два-три километри ...

Tешко- повредениот работник од „Макстил“ во стабилна но кревка состојба

Канал5 - 05.05.2010

Здравствената состојба на триесет и петгодишниот Димо Пигуловиќ кој вчера беше тешко повреден при силната експлозија во скопската фабрика „Макстил“ се стабилизира, тврдат од Градската болница каде ...

Хроника - Експлодира беспилотна боца

Време - 05.05.2010

Јулијана Ивановска Страотен звук, бела трага во небото, а потоа и сив чад, кој според надлежните бил од детонација на експлозивна направа во кругот на скопската „Железарница“, а според повеќето ...

Руска ракета –причина за несреќата во скопска „Макстил“

Канал5 - 05.05.2010

Остатоци од руска ракета земја-воздух од моделот НЕВА се пронајдени во Бутел по вчерашната екслпозија во кругот на фабриката „Макстил“, потврди МВР.

Јанкулоска: во Железарница експлодирал Дел од руска граната

Телма - 05.05.2010

Дел од граната експлодирал вчера во кругот на скопската Железарница, при што еден работник беше потешко повреден. Ова денеска го изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ...

Во Железарница експлодирал дел од руска граната

Телма - 05.05.2010

Експлозијата која вчера наутро одекна во кругот на скопската Железарница, е предизвикана од, ракетен проектил замја воздух од руско производство, потврдуваат од министерството за внатрешни ...

Пукнала ракета што го урна невидливиот стелт-бомбардер

Дневник - 05.05.2010

Ист таков модел на ракета во 1999 година го собори „Ф-117“ при НАТО-бомбардирањата врз СРЈ Експлозивното полнење на руска ракета „нева“ од типот земја-воздух ја предизвикало завчерашната експлозија ...

Избегната поголема несреќа

Дневник - 05.05.2010

ЗОЛТАН ДАНИ, ОФИЦЕР НА ПОРАНЕШНАТА ЈУГОСЛОВЕНСКА ВОЈСКА Среќна околност е што тој дел од ракетата не одлетал хоризонтално, вели Дани Тоа што предизвикало толку силна експлозија најверојатно е првиот ...

Подобрена состојбата на повредениот работник во Железара

Нетпрес - 05.05.2010

Повредениот работник кој вчера настрада во експлозијата што се случи во фабриката Железара се чувствува подобро. “Состојбата на пациентот почнува полека се стабилизира, бидејќи на некој начин имал ...

Подобрена здравствената состојба на работникот од „Макстил“

Сител - 05.05.2010

Подобрена е здравствената состојба на Димо Битуловиќ, работникот кој беше тешко повреден во вчерашната експлозија во скопски „Макстил“. Клинички е стабилизиран, а виталните параметри му се уредни.

Стабилизирана состојбата на повредениот работник од Железарница

Форум - 05.05.2010

Повредениот работник во вчерашната експлозија во железарница Димо Пигуловиќ (33), денеска е во значително подобрена здравствена состојба, информираат од Градска болница од Скопје, каде пациентот ...

Јанкуловска - во Макстил експлодирала руска граната

Алфа - 05.05.2010

Руска граната го предизвика инцидентот во Железара – вчера утро во моментот кога работникот Пигуровиќ го подготвувал металот за топење експлодираше и летна во воздух - соопшти министерката ...

Се уште мистерија што пукна во Железара

Форум - 05.05.2010

Мистериозниот предмет што во вторник пред осум часот експлодира во кругот на скопска Железарница најверојатно имал експлозивно полнење Работник кој сакаше да остане анонимен, кој во моментот на ...

Јанкулоска:Дел од руска граната експлодирала во Железарница

Макфакс - 05.05.2010

Дел од граната експлодирал вчера во кругот на скопската Железарница, при што еден работник беше потешко повреден. Ова денеска го изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ...

Руска граната ја предизвикала експлозијата во Железара

Кирилица - 05.05.2010

Од МВР потврдија дека е пронајден дел од руска граната земја-воздух која вчера била причина за експлозијата во скопска Железара Денес од Министерството за Внатрешни работи на Македонија потврдија ...

Јанкулоска:Дел од руска ракета експлодирала во Железарница

Форум - 05.05.2010

Дел од ракета експлодирал вчера во кругот на скопската „Железарница“, при што еден работник беше потешко повреден, соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска По првичните информации ...

Дел од граната од руско производство експлодирала во „Макстил“

Сител - 05.05.2010

Експлозија на дел од граната од руско производство, се првичните информации од МВР по направениот увид во врска со експлозијата во кругот на скопски „Макстил“ што се случи вчера, при што тешко беше ...

Повредениот работник на „Макстил“ во стабилна состојба

Алфа - 05.05.2010

32-годишниот работник на Макстил, Димо Пигуловиќ, кој вчера беше тешко повреден при експлозијата во железарницата, денеска се наоѓа во стабилна состојба, но докторите предупредуваат дека е прерано за ...

Русите не бомбардираат со старо железо!

Inpress - 05.05.2010

Скопје, 5. мај (ИНПРЕС) Вчерашната екслпозија во кругот на фабриката Макстил, ја предизвикале остатоци од руска ракета земја - воздух, од моделот НЕВА, кои се пронајдени во Бутел, потврди МВР.

Детонација и дилеми во Скопје

Шпиц - 05.05.2010

Скопјани, вчера се разбудија во шок од силна експлозија, чад и збунетост. Изутрината, некаде околу осум часот, жителите на Железарница, Бутел и на околните места виделе летало како поминува на ...

Вчера во „Макстил“ експлодирала граната

Р.С.Европа - 05.05.2010

Експлозија на дел од граната од руско производство, се првичните информации од МВР по увидот во врска со експлозијата во кругот на скопски „Макстил“ што се случи вчера, при што тешко беше повреден ...

Проектил земја-воздух, причина за вчерашната експлозија

Макфакс - 05.05.2010

Бустер, ракетениот мотор, или вториот степен на проектил земја воздух, НАТО ознака SA-3 или советска ознака С-125 НЕВА , полнет со тврдо ракетно гориво, најверојатно неиспразнет и донесен во ...

Стабилизирана состојбата на повредениот работник од Железарница

Макфакс - 05.05.2010

Повредениот работник во вчерашната експлозија во железарница Димо Пигуловиќ (33), денеска е во значително подобрена здравствена состојба, информираат од Градска болница од Скопје, каде пациентот ...

Руска граната на небото над Скопје

Вечер Прес - 05.05.2010

Министерката Јанкуловска соопшти дека се работи за граната од руско производство која експлодирала при нејзина обработка како старо железо.

Мистериозна експлозија во Железарница го вознемири Скопје, еден тешко повреден

Канал 77 - 05.05.2010

Неисправен вентил на гасна боца што се користи при заварување е најверојатната причина за силната експлозија што се случи денеска во кругот на скопска Железарница, при што еден работник беше потешко ...

Работник повреден во експлозија

Н.Македонија - 05.05.2010

Сé уште неидентификуваната направа по експлозијата на плацот за старо железо на „Макстил“ излетала околу три километри во воздухот и паднала во кругот на рудникот „Бањани“ Скопјанецот Димо Пигуловиќ ...

Дел од руска ракета експлодира во "Макстил"

eReporter - 05.05.2010

Дел од ракета земја – воздух од руско производство експлодира вчера во кругот на скопската Челичарница, при што тешко беше повреден работник на “Макстил“.

Дел од граната од руско производство експлодирала во „Макстил“

Идивиди - 05.05.2010

Скопје, 5 мај 2010 (МИА) - Експлозија на дел од граната од руско производство, се првичните информации од МВР по направениот увид во врска со експлозијата во кругот на скопски „Макстил“ што се случи ...

Подобрена здравствената состојба на повредениот работникот

Идивиди - 05.05.2010

Скопје, 5 мај 2010 (МИА) - Подобрена е здравствената состојба на Димо Пигуловиќ, работникот кој беше тешко повреден во вчерашната експлозија во скопски „Макстил“.

Eксплозија во скопска Железарница

А1 - 04.05.2010

Последните информации кој што стигнаа од МВР се од одделението кое врши вештачење на собраните фрагменти денеска кои паднаа во дворот на Железара, поточно кај северната капија.

Експлозија во скопска Железарница

BBC - 04.05.2010

Силна детонација утрово ги вознемири жителите на Скопје. Експлозијата се случила во фабриката „Макстил“ и во неа тешко е повредено едно лице.

Силната експлозија ги вознемири Скопјани

А1 - 04.05.2010

Паника и стрес кај жителите на скопските општини Железара и Бутел. Утрово околу осум часот ги разбудил и растревожил силниот звук. Збунети и исплашени незнаејќи за што се работи.

Силна експлозија во скопска железарница

Телма - 04.05.2010

Силна експлозија изутрината ги вознемири жителите на Скопје. Според Противпожарната бригада чии екипи се на терен, експлозијата се случила во Железарницата при сечење на старо железо, кое е расфрлано ...

Раководството на Железарница ја потврди експлозијата

Алсат-М - 04.05.2010

Помошник-генералниот директор на „Макстил“ Нове Георгиевски потврди дека утрово околу осум часот во делот „Челичарница“ се случила експлозија на тело кое имало експлозивно полнење при што е тешко ...

Експлозија на градобијна ракета зад инцидентот во Бутел

Алсат-М - 04.05.2010

Еден работник е повреден во кругот на скопска Железарница кога при обидот да биде рециклирана експлодирала стара градобијна ракета, дознаваме од изјави на очевидците.

Повредениот работник во експлозијата во Железара во тешка состојба

Алсат-М - 04.05.2010

Повредениот работник Димо Пигуловиќ (35) при експлозијата што се случи изутрината во погонот „Челичарница“ во Железара е на одделот за интензивна нега и лекување во Градската болница во тешка општа ...

Повредениот работник на Макстил при утринската експлозија е во тешка состојба

Канал5 - 04.05.2010

Триесет и петгодишниот Димо Пигуловиќ од скопската фабрика „Макстил“ е тешко повреден и е на интензивна нега од како рано утрово беше повреден во силна експлозија во фабриката каде работел во делот ...

Експлозија во скопска Железара

Алсат-М - 04.05.2010

Силна експлозија денеска рано наутро ги вознемири жителите на Скопје. Причината и понатаму останува непозната, иако неофицијално се дознава дека била резултат на активирање на експлозивна направа во ...

Мистериозна експлозија во Железарница го вознемири Скопје, еден тешко повреден

Макфакс - 04.05.2010

Неисправен вентил на гасна боца што се користи при заварување е најверојатната причина за силната експлозија што се случи денеска во кругот на скопска Железарница, при што еден работник беше потешко ...

Експлозија во Макстил, еден повреден

Алфа - 04.05.2010

Работникот во Макстил Димо Пигуловиќ изгоре при експлозија на непозната направа која утрото ги вознемири скопјани. Работникот има изгореници по целото тело и е во критична состојба.

Експлозија во Железарница го вознемири Скопје

Форум - 04.05.2010

Според последните официјални информации, неисправен вентил од боца со ацетилен која се користи за заварување, е причина за експлозијата и летечкиот објект кој утрово ги вознемири скопјани кои Од ...

Не паднало летало туку имало експлозија во Челичарница

Р.С.Европа - 04.05.2010

Не станува збор за паднат авион или беспилотно летало, туку за експлозија во погонот „Челичарница“ во Железара, информира Томче Божиновски, инспектор од Дирекција за заштита и спасување, во врска со ...

АЦВ:Над Скопје немаше никакво летало

Форум - 04.05.2010

Агенцијата за цивилна воздушна пловидба(АЦВ) тврди дека во моментот на експлозијата над небото на Скопје немало никакво летало, потврди за Макфакс портпаролот на АЦВ Лилјана Георгиева Инспекторот од ...

Од „Макстил“ ја потврдија експлозијата

Кирилица - 04.05.2010

Помошник-генералниот директор на „Макстил“ Нове Георгиевски потврди дека утрово околу осум часот во делот „Челичарница“ се случила експлозија на тело кое имало експлозивно полнење при што е тешко ...

Повредениот работник од Железара во тешка состојба

Шпиц - 04.05.2010

Повредениот работник Димо Пигуловиќ (35) при експлозијата што се случи изутрината во погонот „Челичарница“ во Железара е на одделот за интензивна нега и лекување во Градската болница во тешка општа ...

Не паднало летало, туку имало експлозија во Челичарница

Форум - 04.05.2010

Не станува збор за паднат авион или беспилотно летало, туку за експлозија во погонот „Челичарница“ во Железара, пренесува Радио слободна Европа Радиото ја цитира изјавата на Томче Божиновски , ...

Експлозија во Железара, повреден еден работник

Алфа - 04.05.2010

Силна експлозија изутрината ги вознемири жителите на Скопје. Според Противпожарната бригада чии екипи се на терен, експлозијата се случила во Железарницата при сечење на старо железо, кое е расфрлано ...

Детонација над Скопје

Шпиц - 04.05.2010

Силна експлозија го потресе северниот дел на Скопје утринава. Според првичните информации, станува збор за беспилотно летало кое паднало некаде меѓу населбите Бутел 2 и скопска црна Гора.

Повредениот работник во експлозијата во Железара во тешка состојба

Сител - 04.05.2010

Повредениот работник Димо Битуловиќ (35) при експлозијата што се случи изутрината во погонот „Челичарница“ во Железара е на одделот за интензивна нега и лекување во Градската болница во тешка општа ...

Еден тешко повреден од експлозија во „Железарница“

Форум - 04.05.2010

Од силна експлозија што се случила во фабриката „Железаница“ во Скопје, повредени се двајца работници, од кои еден е со тешки повреди опасни по животот е пренесен во Градската болница во Скопје ...

Повреден работник во силна експлозија во Железарница

Макфакс - 04.05.2010

Експлозија се случи утринава околу 7:55 часот во кругот на скопска Железарница, што предизвикало вознемиреност кај жителите во околните згради.

Експлозија во скопската Железарница, еден работник повреден

Нетпрес - 04.05.2010

Во кругот на фабриката Железарница во Скопје – Оддел за старо железо, утринава околу пет минути до осум часот, се случила силна експлозија, во која повредено е едно лице, јави Центарот за управување ...

Повредениот работник во критична состојба

Макфакс - 04.05.2010

Работникот што утрово настрада во експлозија во скопска Железарница е во критична здравствена состојба, информираат за Макфакс од Градска болница.

Повредениот работник во експлозијата сеуште во тешка состојба

Кирилица - 04.05.2010

Повредениот работник Димо Пигуловиќ (35) при експлозијата што се случи изутрината во погонот „Челичарница“ во Железара е на одделот за интензивна нега и лекување во Градската болница во тешка општа ...

Беспилотно летало или градобијна ракета?

Шпиц - 04.05.2010

Силната експлозија која го потресе Скопје утринава во 7.55 часот веројатно е од уривање на беспилотно летало или нешто друго што личи на ракета, велат очевидци.

Две експлозии во скопска Железара

Форум - 04.05.2010

До експлозијата дошло откако работник во фабриката пресекол боца полна со ацетилен, изјавиле лица од Железарница на репортерот на Форум Еден работник на „Макстил“ е тешко повреден и пренесен во ...

Летечко парче железо ги вознемири скопјани

Нетпрес - 04.05.2010

Парче старо железо, исфрлено од силна експлозија во скопската железарница “Макстил“, утринава буквално го прелета половина Скопје и ги вознемири граѓаните.

Експлозија во скопска Железара

Кирилица - 04.05.2010

Во експлозијата првичните неофицијални информации велат дека загинал работник во фабриката, а повеќе детали нема Неофицијално при уништување на запленето оружје на високи температури се активирале ...

Гасна боца причина за експлозијата над Железарница?

Макфакс - 04.05.2010

Причина за експлозијата над скопска Железарница најверојатно е гасна боца, тврдат извори за Макфакс. Според очевидец на настанот, кои сакаа да останат анонимни, дошло до експлозија на гасна боца која ...

Нема паднато летало, експлодирало старо железо

Шпиц - 04.05.2010

Не станува збор за паднат авион или беспилотно летало, туку за експлозија во погонот „Челичарница“ во Железара, информира Томче Божиновски, инспектор од Дирекција за заштита и спасување, во врска со ...

АЦВ:Над Скопје немаше летало - Фотографии од експлодираниот предмет

Макфакс - 04.05.2010

Агенцијата за цивилна воздушна пловидба(АЦВ) тврди дека во моментот на експлозијата над небото на Скопје немаше никакво летало, потврди за Макфакс портпаролот на АЦВ Лилјана Георгиева.

Авион или парче метал - Што леташе утрово над Скопје?

Inpress - 04.05.2010

Скопје, 4. мај (ИНПРЕС) Парче старо железо денеска ги вознемири скопјани.Тоа буквално летало на дел од градот, а било исфрлено во воздухот при експлозија во железарницата „Макстил“.

Летачкиот објект најверојатно бил некој вид на експлозивна направа

Нетпрес - 04.05.2010

Летачкиот објект што утрово предзвика вознемиреност во Скопје најверојатно е некоја стара експлозивна направа што се нашла меѓу старото железо на отпадот на фабриката “Макстил“.

Ракета помешана со беспилотно летало

Шпиц - 04.05.2010

Градобијна ракета најверојатно била активирана од искра при сечење старо железо во погонот Челичарница во скопска Железарница, која потоа се активирала и полета во воздухот над населбата Бутел.

Повредениот работник во критична состојба

МРТ - 04.05.2010

Работникот што утрово настрада во експлозија во скопска Железарница е во критична здравствена состојба, информираат за Макфакс од Градска болница.

Енигма околу експлозијата над Железарница

Макфакс - 04.05.2010

Ако направата полетала два до три километри во висина, сигурно имала експлозивно полнење, изјави Нове Георгиевски, заменик-генерален директор на Рудници и Железарница.

Гасна боца причина за експлозијата над Железарница

МРТ - 04.05.2010

Причина за експлозијата над скопска Железарница најверојатно е гасна боца, тврдат извори за Макфакс. Според очевидец на настанот, кои сакаа да останат анонимни, дошло до експлозија на гасна боца која ...

Mакстил потврди: еден повреден работник во експлозија во фабриката

Сител - 04.05.2010

На ова место Димо Битуловиќ утрово го започнал сечењето на старото железо. Намалувајки ја големината за да го собере во печките на Макстил не знаел дека мегу отпадокот има и експлозивна направа.

Експлозија и пад на метален предмет во Бутел

Р.С.Европа - 04.05.2010

Очевидците од населбата Бутел велат дека најпрвин слушнале силен звук кој ги натерал да излезат од своите домови, мислејќи дека има земјотрес или пак некаква експлозија.

Над Скопје немаше летало - Фотографии од експлодираниот предмет

МРТ - 04.05.2010

Агенцијата за цивилна воздушна пловидба(АЦВ) тврди дека во моментот на експлозијата над небото на Скопје немаше никакво летало, потврди за Макфакс портпаролот на АЦВ Лилјана Георгиева.

„Макстил“ ја потврди експлозијата

Форум - 04.05.2010

Нове Георгиевски, помошник на генералниот директор на „Макстил“ потврди дека утрово околу осум часот во делот „Челичарница“ се случила експлозија на тело со експлозивно полнење при што е тешко ...

„Макстил“: Запазена процедурата за заштита при работа

Форум - 04.05.2010

Во 7.55 часот утринава, на одделот за старо железо се случи експлозија при што беше повреден нашиот работник Димо Пигуловиќ.

Макстил не знае штo ја предизвикало експлозијата

Макфакс - 04.05.2010

За време на настанувањето на несреќата почитувани се сите процедури од Законот за заштита при работа, работникот ја имал соодветната заштитна опрема и постапувал според процедурата за работа, тврди ...

АД Макстил: Почитувани се сите законски процедури за заштита при работа за време на експлозијата

Кирилица - 04.05.2010

АД Макстил попладнево соопшти дека во 7:55 часот утринава, на одделот за старо железо се случила експлозија при што е повреден работникот Димо Пигуловиќ, кој е веднаш згрижен и префрлен во болница, ...

Макстил: Виновни за несреќата се дел од добавувачите на старо железо

Нетпрес - 04.05.2010

Несреќата која што утрово се случи во скопската железарница “Макстил“, при што еден работник е тешко повреден, е последница на несоодветното работење на дел од добавувачите на старо железо.

Повредениот работник во критична состојба

Форум - 04.05.2010

Работникот што утрово настрада во експлозија во скопска Железарница е во критична здравствена состојба, информираат од Градската болница, јавува Макфакс.

Нема паднато беспилотно летало, експлодирало старо железо во Железара

Сител - 04.05.2010

Не станува збор за паднат авион или беспилотно летало, туку за експлозија во погонот „Челичарница“ во Железара, информира Томче Божиновски, инспектор од Дирекција за заштита и спасување, во врска со ...

Очевидци:Проектил полетал и експлодирал над Железарница

Канал 77 - 04.05.2010

Проектил полетал од скопска Железарница и експлодирал над фабриката, тврдат извори за Макфакс. Според очевидци на настанот, кои сакаа да останат анонимни, од Железарница полетала некаква направа, се ...

Известување од МакСтил

Канал 77 - 04.05.2010

Во 7.55 часот утринава, на одделот за старо железо се случи експлозија при што беше повреден нашиот работник Димо Пигуловиќ.

Експлозија во Макстил, а не беспилотно летало

Канал 77 - 04.05.2010

Според Центарот за управување со кризи изутрината во 07.55 часот, во фабриката Железарница во Скопје во делот Челичарница, се случи експлозија на неидентификувана експлозивна направа.

Што „пролета” и експлодира над Скопското небо во кое тешко е повреден работник на Железара!?

Канал 77 - 04.05.2010

Експлозија утрово ги вознемири жителите на скопска железара. Информациите се се уште контрадикторни, што точно се случило утринава и што ја предизвикало експлозијата во која тешко беше повреден еден ...

Експлозија во Скопската железарница, еден работник тешко повреден

Вечер Прес - 04.05.2010

Намалувајќи ја големината на железото за да го собере во печките на МАКСТИЛ работникот Димо Пигуловиќ, не знаел дека меѓу отпадокот има и експлозивна направа.

Експлозија во Макстил, нема траги од урнато летало

eReporter - 04.05.2010

Силната експлозија која утрово се случи во северно Скопје потекнува од кругот на “Макстил“, каде е повреден најмалку еден работник, и нема потврда дека се урнало летало, јавува еРепортер.

Работникот на "Макстил" се бори за живот – експлодира железен цилиндер

eReporter - 04.05.2010

Еден работник на “Макстил“ се бори за живот по силната експлозија што изутрината се случи во кругот на фабриката, а предизвика бројни шпекулации за причините.

Раководството на „Макстил“ ја потврди експлозијата

Идивиди - 04.05.2010

Скопје, 4 мај 2010 (МИА) - Помошник-генералниот директор на „Макстил“ Нове Георгиевски потврди дека утрово околу осум часот во делот „Челичарница“ се случила експлозија на тело кое имало експлозивно ...