TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов му објасни на Заев што подразбира под разумен компромис

Утрински - 18.04.2009

Предлогот Република Северна Македонија да биде за меѓународна употреба, со гаранција за нашето уставно име, нашиот национален идентитет, јазик и нашата национална посебност.

Иванов и Црвенковски со ист став за името?

Време - 17.04.2009

Катерина Цаневска Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и претседателот во заминување Бранко Црвенковски имале блиски ставови во врска со решавање на спорот за името. Ваков заклучок изведе в.д.

Ѓорѓе Иванов се сретна со Имер Селмани

Кирилица - 17.04.2009

Македонско-грчкиот спор околу името, евроинтеграциските процеси и членството во НАТО беа дел од темите на кои разговараа новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и лидерот на Нова Демократија Имер Селмани - Ги ...

Иванов доби уверение за претседател

А1 - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов им се заблагодари на граѓаните за поддршката денеска на церемонијата на која му беше врачено уверението.

Иванов и Заев со блиски ставови за името

А1 - 16.04.2009

Заев вели дека гледа поголема разумност кај Владата и дека се откажала од двојната формула и дека сега се движи кон разумен компромис. Меѓу Иванов и Црвенковски гледа слични ставови.

Иванов на средби со Заев и Селмани

А1 - 16.04.2009

Заев гледа блискост во ставовите на новиот и претседателот во заминување Иванов и Црвенковски за решавање на спорот со името. Иванов нема таков впечаток.

Стратегија за компромис?

BBC - 16.04.2009

Грчкиот предлог Република Северна Македонија за затворање на прашањето околу името меѓу Македонија и Грција ги подгреа дискусиите во Македонија.

Иванов на средба и со помалите партии

Утрински - 16.04.2009

Ѓорге Иванов вчера на средба ги повика и претседателите на помалите партии од коалицијата „За подобра Македонија“, како што рече, за да ги слушне мислењата и предлозите за најважните прашања, врз чија основа ...

Иванов и Ахмети ја пеглаат лошата слика кај Албанците

Утрински - 16.04.2009

Што ќе донесе првата средба на идниот претседател Ѓорге Иванов која пред два дена ја имаше со лидерот на ДУИ, Али Ахмети? Дали би можело да се очекува оваа средба да произведе поинаква поставеност и однесување ...

Иванов го прими претседателското уверение

Телма - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов им се заблагодари на граѓаните за поддршката денеска на церемонијата на која му беше врачено уверението.

Иванов сигнализира добри релации со СДСМ

Телма - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средба со в.д. лидерот на опозиционата СДСМ Зоран Заев на која било разговарано за прашањето за името, за ингеренциите на ...

Иванов се сретнува со опозицијата

Форум - 16.04.2009

Нови избраниот претседател Ѓорѓе Иванов кој точно напладне денеска го доби Уверението од Државната изборна комисија со кое се потврдува неговиот избор од 5 април денеска ќе се сретне со Зоран Заев, в.д.

Иванов го доби претседателското уверение

Алфа - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов им се заблагодари на граѓаните за поддршката денеска на церемонијата на која му беше врачено уверението.

Иванов го доби претседателското уверение

Алсат-М - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов им се заблагодари на граѓаните за поддршката на церемонијата на која му беше врачено уверението.

Иванов, официјално избран претседател

Форум - 16.04.2009

Ѓорге Иванов го прими Уверението од Државната изборна комисија, со кое се потврдува неговиот избор за претседател на Македонија Александар Новаковски, претседателот на ДИК, му го врачи Уверението за избран ...

Иванов: И опозцијата ќе биде дел од државниот став за името

Форум - 16.04.2009

Единствениот државен став околу преговорите за името со Грција ќе биде изграден и во консултации со опозицијата вети денеска новоизбраниот претседател Ѓорѓе Иванов по средбата што денеска ја имаше со в.д.

Средба Иванов -Заев

Алсат-М - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средба со в.д. лидерот на опозиционата СДСМ Зоран Заев На средбата било разговарано за прашањето за името, за ингеренциите на ...

Власта омекнува за „името“

Алфа - 16.04.2009

Власта го омекнува својот тврд став за спорот со Грција. Новиот претседател Иванов денеска на лидерот на опозицијата Заев му предочил дека ниту тој ниту Владата повеќе не ја застапуваат двојната формула.

Новиот предлог за името, сепак е двојна формула

Форум - 16.04.2009

Спорот на Македонија со Грција околу името на државава, членството во НАТО и евроинтеграциските процеси беа главните теми околу кои, попладнево, разговараа избраниот претседател, Ѓорге Иванов и Имер Селмани, ...

ДИК му врачи уверение за избор за претседател на Ѓорге Иванов

Сител - 16.04.2009

Државната изборна комисија денеска на Ѓорге Иванов му врачи уверение за избор за претседател на Република Македонија. Иванов откако го доби уверението изјави дека тоа е документ кој е израз на волјата на ...

Ѓорге Иванов го доби уверението за избор на претседател од ДИК

Кирилица - 16.04.2009

Иванов откако го доби уверението изјави дека тоа е документ кој е израз на волјата на гласачите на претседателските избори и најави дека како претседател тој ќе биде обединувач на сите граѓани и ...

ДИК му врачи уверение за избор за претседател на Ѓорге Иванов

МРТ - 16.04.2009

Државната изборна комисија денеска на Ѓорге Иванов му врачи уверение за избор за претседател на Република Македонија. Иванов откако го доби уверението изјави дека тоа е документ кој е израз на волјата на ...

Средба на Ѓорге Иванов со в.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев

Кирилица - 16.04.2009

На средбата се разговарало за прашањето за името, за ингеренциите на претседателот и за кои прашања треба да се изгради државна стратегија Иванов по средбата изјави дека како иден претседател ќе настојува ...

СДСМ ќе поддржи “Република Северна Македонија”

Сител - 16.04.2009

Република Северна Македонија е разумен компромис за име за меѓународна употреба. Вакво можно решение СДСМ ќе го поддржи, вели ве де лидерот на партијата Зоран Заев.

Иванов ќе го добие уверението за избор на претседател

Нетпрес - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов денеска од Државната изборна комисија денеска ќе го добие уверението за избор на претседател.

ВИДЕО: Иванов и Заев се согласуваат за референдум за името по постигнат компромис

Нетпрес - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и в.д. лидерот на СДСМ, Зоран Заев разговарале на денешната прва заедничка средба за градење на заедничка државна стратегија во преговорите за името со јужниот сосед.

ДИК официјално ќе му ја потврди победата на Иванов

Макфакс - 16.04.2009

Државната изборна комисија(ДИК) денеска официјално на Ѓорге Иванов ќе му го врачи Уверението за избор на претседател на Република Македонија.

Иванов со претседателско уверение

Макфакс - 16.04.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов им се заблагодари на граѓаните за поддршката денеска на церемонијата на која му беше врачено уверението.

Претседателот и опозицијата заедно за името

Макфакс - 16.04.2009

Новоизбраниот македонски претседател Ѓорге Иванов најави дека во настојувањето да се затвори прашањето за името мора да учествуваат сите политички партии преку изградбата на државна стратегија.

Иванов објасни што е разумен компромис

А1 - 15.04.2009

„Република Северна Македонија“ е стар и посакуван предлог за Грција. Новиот претседател Ѓорге Иванов без нервоза и со посмирен тон со новинарите за ставот на официјална Атина дека ова е конечно добар предлог ...

Новиот претседател Иванов нервозен околу името

Утрински - 15.04.2009

Нервозната реакција на новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов и неговите стрелби кон новинарите за „непознавање на проблемот со името“ вчера беа топ-тема во политичката јавност.

Иванов: Република Северна Македонија е само географска одредница

Форум - 15.04.2009

Предлогот Република Северна Македонија е само географска одредница која ја посакува другата страна од спорот што Македонија го има со Грција за нејзиното уставно име.

Иванов го пополнува кабинетот

Алфа - 15.04.2009

Новоизбраниот шеф на државата Ѓорѓе Иванов, интензивно го подготвува новиот претседателски Кабинет. До 13 мај кога ќе се всели во претседателските простории, како прв шеф на државата во новата резиденција на ...

Иванов ги слушна и помалите партии

Дневник - 15.04.2009

Помалите партии од владејачката коалиција „За подобра Македонија“ и партиите со етнички предзнак изразиле конструктивност за градењето државен став и стратегија за сите клучни прашања од државен интерес, ...

Иванов: Компромис кој нема да биде на штета на интересите на Македонија

Нетпрес - 15.04.2009

Предлогот Северна Македонија е посакуван предлог за грчката страна, тоа е географска одредница која ја посакува другата страна.

„Тоа е разумен компромис, сфатете!“

BBC - 14.04.2009

Избраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов вчера се сретна со Али Ахмети, водачот на Демократската унија за интеграција, помалата членка во владината коалиција.

Иванов целосно легитимен за Ахмети

Време - 14.04.2009

Ѓорге Иванов е избран и со гласови на Албанците и го има целосниот легитимитет како иден претседател на Република Македонија. Тој е претседател на сите граѓани, а не само на една партија, рече лидерот на ДУИ, ...

Иванов ќе ангажира албански интелектуалци во кабинетот

Вест - 14.04.2009

За одредени прашања, рече Иванов, мора да бидат вклучени и интелектуалци од албанските кругови Победникот на претседателските избори Ѓорге Иванов вчера се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети, со кого ...

Иванов на првата политичка средба го одбра Ахмети

Утрински - 14.04.2009

Првата средба на новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, се одржа вчера и тоа со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. По двочасовните разговори, Иванов и Ахмети излегоа задоволни, оценувајќи дека одржале ...

ДИК: Иванов и официјално претседател

Утрински - 14.04.2009

Ѓорге Иванов и официјално е нов претседател на Република Македонија, објави вчера Државната изборна комисија. Според конечните резултати од претседателските избори 2009 година, Ѓорге Иванов освоил 453.616 ...

Иванов избира советници-Албанци

Дневник - 14.04.2009

Кабинетот на новоизбраниот претседател на државата Ѓорге Иванов ќе биде екипиран и со советници-Албанци во ресорите што се од интерес на втората по големина етничка заедница.

Иванов не можел да објаснува што е разумен компромис

Дневник - 14.04.2009

Македонија не очекува да се случи нешто сериозно за решавањето на спорот за името во скоро време. Според премиерот Никола Груевски, посериозно раздвижување може да се очекува дури по европските избори што ќе ...

Иванов и Ахмети се заложија за заедничка државна стратегија

Н.Македонија - 14.04.2009

Патот кон НАТО и кон ЕУ, спорот со Грција за името, односите со соседите и вклучување на Албанците-интелектуалци биле главните теми од вчерашната средба меѓу новиот претседател Ѓорге Иванов и Али Ахмети, ...

Конечни резултати за претседателските избори

Н.Македонија - 14.04.2009

Државната изборна комисија ги објави конечните резултати од претседателските избори, според кои Ѓорги Иванов освоил 453.616 гласа, а противкандидатот Љубомир Фрчкоски 264.828 гласа.

Од јуни пак за името

Н.Македонија - 14.04.2009

Македонија и Грција до крајот на годинава мораат да го решат долгогодишниот спор за името преку подготвеност за компромис и ретерирање во тврдите позиции.

Решавањето на прашањето за името ќе биде приоритет за Иванов

Канал5 - 14.04.2009

Приоритет на кој новоизбраниот претседател Иванов ќе му обрне најголемо внимание е решавањето на прашањето за името. Конечниот резултат според Иванов треба да биде- разумен компромис.

Иванов не одговори што е разумно решение за името

А1 - 13.04.2009

Час и пол разговараа новиот претседател и лидерот на ДУИ, официјално ништо не открија. Во изјавите скржави, во одговорите нервозни.

Иванов и Ахмети разговарале за "разумен компромис" со Грција

Телма - 13.04.2009

Далиборка ДЕМЈАНСКА Идниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба се согласиле дека мора да се направи разумен компромис со Грција за името на државата.

Албански интелектуалци во кабинетот на Иванов?

Форум - 13.04.2009

За влезот на Македонија во НАТО, за евроинтеграциите и за прашањето за името, поради кое Македонија е во спор со Грција, разговараа денеска Ѓорге Иванов, новоизбраниот претседател на Македонија и Али Ахмети, ...

Иванов не открива што подразбира под „разумен компромис“

Алфа - 13.04.2009

Иванов не открива што подразбира под „разумен компромис“, терминот што постојано го употребува по пораките од меѓународната заедница дека името треба да биде приоритет во неговата претседателска агенда.

Ахмети му даде легитимитет на Иванов

Алфа - 13.04.2009

Али Ахмети му даде легитимитетот на новоизбраниот македонски претседател Ѓорѓе Иванов, а за возврат новиот шеф на државата најверојатно ќе вработи двајца Албанци советници во председателскиот кабинет.

Иванов: Не можам да ви објаснувам што е разумен компромис!

Алсат-М - 13.04.2009

Македонија треба да изнајде разумен компромис со Грција, за да го реши спорот со името, изјави новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, по средбата со претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Се сретнаа Ахмети и Иванов

Кирилица - 13.04.2009

Новоизбраниот претседател на РМ, Ѓорге Иванов денеска ја имаше првата средба со претседателот на ДУИ, Али Ахмети на која разговарале за прашања од државен интерес По средбата Иванов изјави дека со Ахмети ...

Средба Иванов - Ахмети

Сител - 13.04.2009

Членството на Република Македонија во НАТО, Европската унија, прашањето за спорот со името, односите со соседите и вклучувањето албански интелектуалци во новиот претседателски кабинет беа темите на денешниот ...

ДИК ги објави конечните резултати за избор на претседател

Сител - 13.04.2009

ДИК ги објавува конечните резултати за избор на претседател на РМ. ДИК врз основа на записниците од 84-те општински изборни комисии утврди дека од вкупно запишани 1.792.082 избирачи, вкупно гласале 764.039 ...

Иванов освоил 453.616 гласови

Вечер - 13.04.2009

Државната изборна комисија попладнево излезе со конечните резултати за избор на претседател на Република Македонија. Според извештајот на ДИК, од вкупно 718.444 гласови, 453.616 добил претседателскиот кандидат ...

Иванов очекува разумен компромис за проблемот со Грција

Вечер - 13.04.2009

Што се однесува пак до новиот претседателски кабинет, најверојатно ќе брои двајца советници од редот на интелектуалците Албанци.

Конечни резултати од ДИК за избор на претседател на Македонија

Нетпрес - 13.04.2009

Државната изборна комисија попладнево излезе со конечните резултати за избор на претседател на Република Македонија. Според извештајот на ДИК, од вкупно 718.444 гласови, 453.616 добил претседателскиот кандидат ...

ВИДЕО: Иванов и Ахмети разговарале за името, ЕУ и НАТО интеграциите

Нетпрес - 13.04.2009

На средбата во Клубот на пратеници во Скопје, Иванов и Ахмети разговарале и за сите прашања кои се дел од агендата на земјава во периодот што следува, пред се прашањето за името, за евроинтеграциите.

Иванов/ Ахмети - единство и разумен компромис за името

Макфакс - 13.04.2009

Потребно е национално единство и разумен компромис за решение на рaзликите за името со Грција.,оценија денеска новиот шеф на државата Ѓорге Иванов и лидерот на ДУИ Али Ахмети.