TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

24 Вести - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Новиот пат на мигрантите: Грција – Албанија – Црна Гора – Хрватска

24 Вести - 27.09.2015

Новата – “Јужна рута” повторно ќе тргнува од Грција , и веројатно значително ќе ја заобиколи Македонија. Хрватските власти признаа дека во реонот на Дубровник е започната изградба на привремени бегалските кампови, кои ќе можат да прифатат меѓу 3000 ...

Бан дo Унгарија- почитуваjте ги човековите права на мигранте

Телма - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Дивјак Томиќ: Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

24 Вести - 27.09.2015

Ни Mакедонија ни Србија не се конечната дестинација, односно крајната дестинација. Mигрантите и пред сè бегалците, бегаат од ужасите на војната и нивна цел е да се стационираат во западноевропските земји и членки на EУ, кои се поразвиени и кои можат ...

200 интервенции дневно на медицинските екипи во бегалскиот камп на Богородица

Канал5 - 27.09.2015

Зголемена телесна температура, омалаксаност, настинки. Ова се најчестите здравствени проблеми за кои медицинските тимови во прифатниот центар во Гевгелија им нудат помош на бегалците. Најмалку 200 интервенции секојдневно регистрира тимот на Црвениот ...

Нема опасност мигрантите да ни донесат зарази

Вест - 27.09.2015

Здравствените власти смируваат дека нема опасност од ширење на заразни болести кои би ги донеле мигрантите. Д-р Јованка Костовска од секторот за превентива во Министерството за здравство, вели дека засега нема опасност од ширење на заразни болести ...

(ВИДЕО) Дивјак Томиќ: Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

Репортер - 27.09.2015

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во ...

Дивјак Томиќ: Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

+инфо - 27.09.2015

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во ...

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

Алфа - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Новиот пат на мигрантите: Грција – Албанија – Црна Гора – Хрватска!

Репортер - 27.09.2015

Новата – “Јужна рута” повторно ќе тргнува од Грција , и веројатно значително ќе ја заобиколи Македонија. Хрватските власти признаа дека во реонот на Дубровник е започната изградба на привремени бегалските кампови, кои ќе можат да прифатат меѓу 3000 ...

Бан Ки Мун: Унгарија да ги почитува правата на мигрантите

Р.С.Европа - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците. Тој во Њујорк се сретна со претседателот на Унгарија Јанош Адер на маргините на самитот на ОН за развој, се наведува во соопштение на ...

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

А1 On - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Телеграф - 27.09.2015

Околу 60 отсто од тие мигранти се Сиријци, изјави Василис Царцанис, член на локална организација, која им пружа помош на мигрантите Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон ...

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Репортер - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Сител - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Чешката полиција во бегалски камп откри самоделно оружје

Макфакс - 27.09.2015

Кај повеќе лица кои се згрижени во центарот за прифаќање на бегалци во селото Випни Лхоти во североисточна Чешка открила рачно изработени ножеви и други остри предмети, изработени од скршени парчиња мебел, како и од прибори за јадење кои не ги ...

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

А1 On - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Дивјак Томиќ – Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

Р.С.Европа - 27.09.2015

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во ...

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

+инфо - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

(ВИДЕО) Дивјак Томиќ: Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

А1 On - 27.09.2015

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во ...

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

Репортер - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

На македонско – грчката граница мирно, вообичаен број мигранти

Алфа - 27.09.2015

Големата организираност во пунктот за бегалци на јужната граница не дозволува последниве две недели да се повторат гужвите од пред еден месец - ова го добивме како одговор денес во прифатниот центар.

Хрватска се заканува со херметичко затворање на границата со Србија

Сител - 27.09.2015

На Србија и се заканува опасност од херметичко затворање на границите со Хрватска. Деблокирањето на границата очигледно не ја деблокираше тензијата меѓу двете земји.Владини извори за хрватски јутарњи лист потврдиле дека ако соседите од Белград не ...

ФОТО: Се споија 25 семејства и нахранија 66.500 бегалци

Репортер - 27.09.2015

Додека некои ја искористуваат бегалската криза за политичко препукување, и кавги, други, во овој случај волонтери од Црвениот Крст, секојдневно на терен нудат помош на луѓето во невоља, и на оние на кои тоа сега им е најпотребно.

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

+инфо - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Вечер Прес - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Унгарија да ги почитува правата на бегалците!

Вечер Прес - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата Генералниот ...

Од Грција до Хрватска: Кој е новиот пат на мигрантите?

Фактор - 27.09.2015

Хрватските власти признаа дека во реонот на Дубровник е започната изградба на привремени бегалските кампови, кои ќе можат да прифатат меѓу 3000 и 5000 луѓе. Новaта – “Јужен рута” повторно ќе тргнува од Грција, но овој пат ќе поминува преку Албанија, ...

Новиот пат на мигр антите: Грција – Албанија – Црна Гора – Хрватска!

Локално - 27.09.2015

Новата – “Јужна рута” повторно ќе тргнува од Грција , и веројатно значително ќе ја заобиколи Македонија. Хрватските власти признаа дека во реонот на Дубровник е започната изградба на привремени бегалските кампови, кои ќе можат да прифатат меѓу 3000 ...

Хрватска се заканува со херметичко затворање на границата со Србија

Република - 27.09.2015

На Србија и се заканува опасност од херметичко затворање на границите со Хрватска. Деблокирањето на границата очигледно не ја деблокираше тензијата меѓу двете земји.Владини извори за хрватски јутарњи лист потврдиле дека ако соседите од Белград не ...

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Република - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

Либертас - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Со новата Јужна рута мигрантите ја заобиколуваат Македонија?

Република - 27.09.2015

Во реонот на Дубровник започна изградбата на привремени бегалски кампови, кои ќе можат да прифатат меѓу 3.000 и 5.000 луѓе, доколку тие се одлучат за таканаречената Јужна рута. Новaта траса повторно ќе тргнува од Грција, но овој пат ќе поминува ...

И официјално, над 100 илјади бегалци и мигранти влегоа во Македонија

Вечер Прес - 27.09.2015

Според неофицијалните процени и анализи на информациите на Црвениот крст, Македонски железници и невладините организации во последните три месеци во Македонија влегле над 300 илјади бегалци и мигранти кои транзитирале низ државата и биле пренесени ...

Дивјак Томиќ: Можеби подолго ќе се задржуваат, но мигрантите нема да останат кај нас

Бриф - 27.09.2015

Мерките кои ги преземаа и Унгарија и Хрватска секако нема да го спречат приливот на бегалци и мигранти, бидејќи тие ќе го бараат патот до нивните крајни дестинации онаму каде ќе можат да го најдат, вели српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ во ...

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Локално - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Експерт за тероризам: ИСИС се меѓу бегалците, ќе го почувствуваме нивното присуство за кратко

МК News - 27.09.2015

“Јасно е дека меѓу нив има и борци на ИСИС. Тие знаат да ја искористат актуелната ситуација во Европа, а не им е потребно ни оружје”, предупредува Поли. Безбедносните власти во европските земји немаат никаква шанса сега меѓу масите кои доаѓаат да ги ...

Хрватска се заканува со херметичко затворање на границата со Србија

Вечер Прес - 27.09.2015

Деблокирањето на границата очигледно не ја деблокираше тензијата меѓу двете земји.Владини извори за хрватски јутарњи лист потврдиле дека ако соседите од Белград не преземат нешто во врска со напливот на мигранти и нивно пропуштање ќе кренат ѕид меѓу ...

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

Н.Македонија - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг Бан ...

Околу 5.500 бегалци дневно ја минуваат македонско-грчката граница

Lider - 27.09.2015

Околу 5.500 мигранти, од кои повеќето Сиријци, дневно ја минуваат границата меѓу Грција и Македонија во правец кон богатите земји од северна и западна Европа, изјави претставник на грчка хуманитарна организација, јави БТА.

Бан побара од Унгарија да ги почитува човековите права на имигрантите

Идивиди - 27.09.2015

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун побара денеска од Унгарија да ги почитува човековите права на бегалците, иако наведе дека ги разбира проблемите кои настанаа во последните денови со приливот на десетици илјади луѓе во земјата, јави Танјуг.

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Телма - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Ќе се гради бегалски камп на Табановце

Канал5 - 26.09.2015

Ќе се доградуваат уште монтажни објекти наменети за бегалците на железничкиот граничен премин Табановце , а се планира и поставување на бегалски камп откако се продолжи рокот за кризната состојба на јужната граница до 15-јуни следната година.

Околу 500.000 бегалци досега поминале низ Македонија

Канал5 - 26.09.2015

Ќе се гради камп за мигрантите и на железничкиот граничен премин Табановце. Ќе се доградуваат монтажни објекти по одлуката за продолжување на рокот за кризната состојба на јужната граница до 15 ти јуни идната година.

Бугарската православна црква бара враќање на муслиманските мигранти

Макфакс - 26.09.2015

Бугарската православна црква, чии верници се повеќе од 80 отсто од вкупното население во Бугарија, ја повика владата повеќе да не ги пропушта во земјата муслиманските имигранти. „Им помагаме на бегалците кои веќе пристигнаа во нашата татковина, но ...

Над 10.000 бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Курир - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Помагаат на бегалците како во времето на Берлинскиот ѕид

А1 On - 26.09.2015

Ал Џезира Се почна кога патуваше за северна Франција и застанала во бегалскиот камп Џунгла во Калаис, па започнала разговор со маж кој побегнал од Еритреја. – Сфатив дека патувам со автомобил и дека имам можност да земам некој со мене, а тој нема ...

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Сител - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Стабилизирана ситуацијата на хрватско-српската граница

Р.С.Европа - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

+инфо - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Над десет илјади бегалци пристигнаа во Хрватска

Нетпрес - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи, пренесува МИА . Според соопштението на Министерството бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Бугарската православна црква: Не пуштајте бегалци во земјата

Репортер - 26.09.2015

Цркавата побарала одлучност од владата во Софија со цел да не се дозволи влез на бегалци во земјата, како што е случај со соседните земји. Сметаме дека нашата влада не треба да дозволи влез на бегалци во земјата – се наведува во соопштението на ...

DW: Хаосот со бегалците не запира, Европа е на работ

Локално - 26.09.2015

Европската унија се соочува со најголемата криза во својата историја. Но и по вонредниот самит Брисел нема одговор на прашањето кој ги возбудува сите во Европа: Како да се справите со бегалската криза, забележува Роберт Шварц во коментарот за “Дојче ...

Над десет илјади бегалци пристигнаа во Хрватска

Точка - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи, пренесува МИА. Според соопштението на Министерството бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Со мигрантите Европа прифаќа и терористи, за 5 месеци исламистите ќе нападнат !?

Локално - 26.09.2015

Исламистите знаат како да ја користат моменталната ситуација со мигрантите во Европа На територијата на Европа, заедно со бегалците влегоа и борци на Исламската држава. Ова предупредување го упати поранешниот директор на Австриската разузнавачка ...

ИСИС пристигна среде најголемиот хаос во Европа

Република - 26.09.2015

Не­кол­ку­ме­сеч­ни­те нај­а­ви на про­па­ганд­ни­те еди­ни­ци на Ис­лам­ски­от Ка­ли­фат ка­ко по­ли­тич­ка ор­га­ни­за­ци­ја ко­ја стои зад во­о­ру­же­на­та ор­га­ни­за­ци­ја Ис­лам­ска др­жа­ва (ИСИС), поч­наа да ста­ну­ва­ат ре­ал­ност.

Експерт за тероризам тврди: Има борци на ИСИС меѓу бегалците, ќе го почувствуваме нивното присуство за кратко

Точка - 26.09.2015

Во Европа со бранот бегалци влегле и борци на Исламската држава, предупредил денес поранешниот шеф на Службата за заштита и борбата против тероризмот, Герт Поли, кој навел дека најдоцна за пет месеци тоа ќе се почувствува на основа на нивното ...

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Република - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Бугарската Православна Црква бара да не се дозволи влез на бегалци во земјата

Денешен - 26.09.2015

Бугарската Православна Црква побарала одлучност од владата во Софија со цел да не се дозволи влез на бегалци во земјата, како што е случај со соседните земји. Сметаме дека нашата влада не треба да дозволи влез на бегалци во земјата – се наведува во ...

Бугарската православна црква бара враќање на муслиманските мигранти

Точка - 26.09.2015

Бугарската православна црква, чии верници се повеќе од 80 отсто од вкупното население во Бугарија, ја повика владата повеќе да не ги пропушта во земјата муслиманските имигранти. „Им помагаме на бегалците кои веќе пристигнаа во нашата татковина, но ...

Бугарска православна црква: Не дозволувајте бегалци да влезат во земјата

Република - 26.09.2015

Православната црква на Бугарија порарала од Владата во Софија да не се дозволи влез на бегалци во земјата, како што тоа е случај со соседните земји. – Сметаме дека нашата Влада не треба да дозволи влез на бегалци во земјата – се наведува во ...

ОД НОЕМВРИ ПОМАЛКУ БЕГАЛЦИ: Ќе го запре ли зимата бегалскиот бран?

Фактор - 26.09.2015

Железничкиот концерн „Дојче бан“ (Deutsće Bahn) соопшти денеска дека во текот на последните три седници превезол приближно 130 00 бегалци и ја пренесува оценката на експерти дека со заладувањето нивниот прилив во Германија ќе се намалува.

Со мигрантите Европа прифаќа и терористи, кои за 5 месеци ќе нападнат !?

Денешен - 26.09.2015

Исламистите знаат како да ја користат моменталната ситуација со мигрантите во Европа На територијата на Европа, заедно со бегалците влегоа и борци на Исламската држава. Ова предупредување го упати поранешниот директор на Австриската разузнавачка ...

Нови 10.000 бегалци стигнале во Хрватска

Н.Македонија - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Помагаат на бегалците како во времето на Берлинскиот ѕид

Lider - 26.09.2015

Ал Џезира Се почна кога патуваше за северна Франција и застанала во бегалскиот камп Џунгла во Калаис, па започнала разговор со маж кој побегнал од Еритреја. – Сфатив дека патувам со автомобил и дека имам можност да земам некој со мене, а тој нема ...

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Идивиди - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска

Lider - 26.09.2015

Над десет илјади бегалци пристигнаа вчера во Хрватска, соопшти денеска хрватското Министерство за внатрешни работи. Министерството нагласи дека бројот на бегалците, кои пристигнуваат во земјата се зголемува.

Томислав Јакиќ: Слично на атмосферата пред војната во 90-тите

Дневник - 25.09.2015

Христо Ивановски Србија и Хрватска се првите земји што настрадаа од килавото справување со мигрантската криза од страна на меѓународната заедница, а пред с` од ОН и неговите агенции, како и од Европската Унија.

Бегалци: Скржавост и штедење

Deutsche Welle - 25.09.2015

Покраините и општините во Германија ќе добиваат по 670 евра за бегалец од сојузните пари. Тоа не е ништо повеќе од итна помош. За интеграција на луѓето се неопходни многу повеќе средства, коментира Сабине Кинкарц.

Бегалците бараат нова рута - Дубровник се подготвува за наплив

Канал5 - 25.09.2015

Словенија се крена на нозе откако Унгарија почна да поставува бодликава жица на нивната граница. Словенечкиот министер за надворешни работи Ерјавец изјави дека Словенија воопшто не била известена за ваквите мерки на унгарските власти – ова ќе биде ...

Збогум, сиромаштијо!

Дневник - 25.09.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Kлод Јункер, надалеку познат по своето невообичаено однесување, кој дели нежни шлаканици на политичари, им ја подместува вратоврската на оние со кои се поздравува и ако забележи дека носат иста како неговата ...

Домашен напад врз хуманоста на Македонија

Дневник - 25.09.2015

Македонија повторно ја покажа својата хуманост во справувањето со бегалците и со мигрантите. Всушност, само се потврдува тоа што изминативе 25 години Македонија повеќепати го потврди, во разни ситуации и околности. Одиме по ред.

Советот на ЕУ ќе одржи балканска конференција за правецот на мигрантите

Дневник - 25.09.2015

Советот на Европската Унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од арапскиот свет и Африка, на која, освен министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската Унија, ќе присуствуваат и ...

120 илјади примени бегалци се малку во споредба со можностите на ЕУ

Канал5 - 25.09.2015

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци Антонио Гутереш е разочаран што планот на Европската унија за помош на бегалците не предвидува отворање на повеќе легални патишта за нивно пристигнување во Европа.

Судир во ЕУ за мигрантите

Сител - 25.09.2015

Чешка, Унгарија и Словачка се трите земји членки Европската унија кои се спротивставија на планот на Европската комисија за распределување на бегалците низ целата заедница, што предизвикува голем раскол во самата Унија.

ОН не очекуваат бранот бегалци кон Европа да се намали

А1 On - 25.09.2015

Координаторот за Блиски Исток и Северна Африка во Високиот комесаријат на ОН за бегалци Амин Ауад, денеска изјави дека не очекува приливот на околу 8.000 бегалци на ден во Европа да ослабне и предупреди дека тоа може да е само врвот на санта лед.

ОН не очекуваат бранот бегалци кон Европа да се намали

Сител - 25.09.2015

Координаторот за Блиски Исток и Северна Африка во Високиот комесаријат на ОН за бегалци Амин Ауад, денеска изјави дека не очекува приливот на околу 8.000 бегалци на ден во Европа да ослабне и предупреди дека тоа може да е само врвот на санта лед.

ЕК: „Жешките точки” за прием на мигранти само во границите на ЕУ, не и на Балканот

Репортер - 25.09.2015

Европската комисија денеска појасни дека “жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија, јави ...

ОН: Не се очекува намалување на бранот бегалци кон Европа

Репортер - 25.09.2015

Координаторот за Блиски Исток и Северна Африка во Високиот комесаријат на ОН за бегалци Амин Ауад, денеска изјави дека не очекува приливот на околу 8.000 бегалци на ден во Европа да ослабне и предупреди дека тоа може да е само врвот на санта лед.

Гутереш разочаран од планот на ЕУ за бегалците

Репортер - 25.09.2015

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци Антонио Гутереш изјави дека е разочаран што планот на Европската унија за помош на бегалците не предвидува отворање на повеќе легални патишта за нивно пристигнување во Европа.

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ од една милијарда евра за бегалците е правилен, но недоволен чекор

А1 On - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ за бегалците е правилен, но недоволен чекор

+инфо - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ од една милијарда евра за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Репортер - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Бегалците од Сирија и Ирак ја напуштаат Франција

+инфо - 25.09.2015

Од пред две недели, во Франција пристигнаа само 600 Сиријци и Ирачани од предвидените 30.000 колку што сe ангажира да прифати Париз, но тие започнуваат да ја напуштаат земјата, јавува дописникот на МИА од Париз.

Бегалците од Сирија и Ирак ја напуштаат Франција

А1 On - 25.09.2015

Од пред две недели, во Франција пристигнаа само 600 Сиријци и Ирачани од предвидените 30.000 колку што сe ангажира да прифати Париз, но тие започнуваат да ја напуштаат земјата, јавува дописникот на МИА од Париз.

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ од една милијарда евра за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Сител - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Бегалците од Сирија и Ирак ја напуштаат Франција

Репортер - 25.09.2015

Од пред две недели, во Франција пристигнаа само 600 Сиријци и Ирачани од предвидените 30.000 колку што сe ангажира да прифати Париз, но тие започнуваат да ја напуштаат земјата, јавува дописникот на МИА од Париз.

Клаус бара референдум или предвремени избори поради бегалците

Сител - 25.09.2015

Поранешниот чешки претседател Вацлац Хавел отфрли деенеска став на владата за решавање на бегалската криза и побара од Кабинетот да го легализира неговиот став за воведување квоти за распределба на бегалци, распишување референдум или предвремени ...

РСЕ: Мигрантите би можеле да „заглават“ на Балканот

Репортер - 25.09.2015

Мерките како затворањето на границите нема да го спречи приливот на мигранти, бидејќи тие ќе го најдат патот до нивната крајна дестинација, вели амбасадорката на Србија во земјава, Душанка Дивјак Томиќ.

ЕК: „Жешките точки” за прием на мигранти само во границите на ЕУ, не и на Балканот

+инфо - 25.09.2015

Европската комисија денеска појасни дека „жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија, јави ...

Гутереш разочаран од планот на ЕУ за бегалците

Р.С.Европа - 25.09.2015

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци Антонио Гутереш изјави дека е разочаран што планот на Европската унија за помош на бегалците не предвидува отворање на повеќе легални патишта за нивно пристигнување во Европа.

ХУМАНИТАРЦИ: Со парите од ЕУ да се подобрат условите за мигрантите

Телеграф - 25.09.2015

Бараме да се поплочат камповите со бекатон-плочки за да нема кал, за бегалците да не се движат по камења. Потребно е да се направат и шатори за зимски временски услови, а во постојните да се вградат грејни тела, бара Јасмин Реџепи Хуманитарците што ...

„Данас“: Српско-хрватската криза ќе се реши до понеделник

Нетпрес - 25.09.2015

Кризата настаната со взаемното затворање на границата меѓу Србија и Хрватска ќе биде решена до понеделник, велат дипломатски избори, пренесува Б92. Според сознанијата на белградскиот весник, доколку до понеделник ситуацијата потполно не се ...

Дипломатски извори: Границата ќе се отвори до понеделник, Србија мора да попушти

МКД - 25.09.2015

Границата меѓу Србија и Хрватска ќе биде отворена најдоцна до понеделник, дознава српскиот весник Данас од дипломатски извори. „И Србија и Хрватска можеби уште денес ќе ги отворат своите граници бидејќи Европската Унија инсистира на тоа и врши ...

Мигрантите би можеле да „заглават“ на Балканот

Р.С.Европа - 25.09.2015

Мерките како затворањето на границите нема да го спречи приливот на мигранти, бидејќи тие ќе го најдат патот до нивната крајна дестинација, вели амбасадорката на Србија во земјава, Душанка Дивјак Томиќ.

ЕК: “Жешките точки” за прием на мигранти само во границите на ЕУ, не и на Балканот

Сител - 25.09.2015

Европската комисија денеска појасни дека “жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија, јави ...

ЕК: „Жешките точки” за прием на мигранти само во границите на ЕУ, не и на Балканот

А1 On - 25.09.2015

Европската комисија денеска појасни дека “жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија, јави ...

За 24 часа издадени над 2 илјади потврди за азил

МРТ - 25.09.2015

Вкупниот број на бегалците од 19 јуни годинава кога настапија измените на Законот за азил е околу 97 илјади од кои две третини се од машки пол и од Сирија... Во Македонија во изминатово деноноќие влегле малку повеќе од 2 илјади мигранти, информираат ...

КАКОВ РАЈ: Мигрантите во Германија добиваат стан, пари и работа

Телеграф - 25.09.2015

После три месеци престој во центрите оние кои ќе добијат азил може да се сместат во станови или во згради со заедничко сместување. Она што за нив е најважно е дека по добивањето на азил бегалците можат слободно да бараат работа и да работат во ...

Ова е жешката траса на мигрантите по прогнозите на ЕУ

Сител - 25.09.2015

Европската комисија објави дека “жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија.

Бегалската криза повторно го отвори Сремскиот фронт

Вечер Прес - 25.09.2015

Хрватските власти се затечени од бранот мигранти и се обидуваат во од да ги решат проблемите. Дел од бегалците се регистрираат, а дел веднаш се транспортираат кон Унгарија и покрај упатствата од ЕУ и ЕК.

Засилен прилив на бегалци во Унгарија и Србија, тензии на границата

Фактор - 25.09.2015

Се интензивираше приливот во Унгарија, каде што во четврток влегле 8104 мигранти по рекордните 10046 лица во средата. Овие бегалци пристигнуваат претежно од Хрватска, откако Будимпешта ја затвори границата со Србија на 15-ти септември.

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ од една милијарда евра за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Либертас - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Помошта во пари од ЕУ за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Вечер Прес - 25.09.2015

Генералниот секретар ги повика европските лидери да направат повеќе, со цел да им гарантираат на бегалците достоен и хуман прием, се наведува во денешното соопштение на ОН Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за ...

Германија може да ги протера бегалците дури и во Македонија!

Точка - 25.09.2015

Бегалците прво престојуваат во прифатни центри, а потоа, ако добијат азил, се селат во станови или заеднички домови. Ако не успеат да најдат помош, добиваат социјална помош. Кога бегалецот ќе влезе на територијата на Германија, мора да поднесе ...

30% бегалците од Сирија во Германија лажат за националноста

Фактор - 25.09.2015

Германската влада смета дека 30 проценти од лицата кои се престставуваат како Сиријци кога се регистрираат за бегалски статус во Германија, всушност, не се од Сирија, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

ЕК: "Жешките точки" за прием на мигранти само во границите на ЕУ, не и на Балканот

Вечер Прес - 25.09.2015

- "Жешките точки" ќе егзитираат и ќе се поставуваат само границите на ЕУ и кај земјите-членки што се соочуваат со диспропорција на миграторски притисок и бегалци кои пристигнуваат на нивна територија.

Бан Ки Мун: Помошта на ЕУ за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Република - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ.

Германија проценила дека 30 проценти од бегалците лажат дека се Сиријци

Република - 25.09.2015

Германската влада претпоставува дека околу 30 проценти од бегалците кои пристигнале во земјата, а тврдат дека доаѓаат од Сирија, всушност не се Сиријци, објави Штерн. Во министерството велат дека станува збор за податоци кои се базираат на ...

Бегалците од Сирија и Ирак ја напуштаат Франција

Република - 25.09.2015

- Од пред две недели, во Франција пристигнаа само 600 Сиријци и Ирачани од предвидените 30.000 колку што сe ангажира да прифати Париз, но тие започнуваат да ја напуштаат земјата – јавува дописникот на МИА од Париз.

Клаус бара референдум или предвремени избори поради бегалците

Република - 25.09.2015

Поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел отфрли денеска став на владата за решавање на бегалската криза и побара од Кабинетот да го легализира неговиот став за воведување квоти за распределба на бегалци, распишување референдум или предвремени ...

Бегалците од Сирија и Ирак ја напуштаат Франција

Денешен - 25.09.2015

Од пред две недели, во Франција пристигнаа само 600 Сиријци и Ирачани од предвидените 30.000 колку што сe ангажира да прифати Париз, но тие започнуваат да ја напуштаат земјата, јавува дописникот на МИА од Париз.

Клаус бара референдум или предвремени избори поради бегалците

Денешен - 25.09.2015

Поранешниот чешки претседател Вацлац Хавел отфрли деенеска став на владата за решавање на бегалската криза и побара од Кабинетот да го легализира неговиот став за воведување квоти за распределба на бегалци, распишување референдум или предвремени ...

Извештај на австриската полиција: Белгалците ја загрозуваат безбедноста на Австрија

Република - 25.09.2015

Во австриските медиуми „протече“ таен документ во кој полицијата тврди дека бегалците претставуваат опасност за внатрешната сигурност на земјата. Австријците документот го испратиле и до властите во Баварија.

„Жешките точки“ за прием на емигранти ќе бидат само во границите на ЕУ

Република - 25.09.2015

Европската комисија денеска појасни дека “жешките точки” што ќе се поставуваат, засега во Грција и Италија, а со цел прием и регистрација на мигрантите и бегалците, не се планира да бидат поставени надвор од границите на Европската унија, јави ...

Идејата за “жешките точки” на ЕУ уште ги налути националните влади

Локално - 25.09.2015

Идејата за “жешки точки” во Европската унија требаше да симболизира испружената за помош рака на Брисел кон земјите членки кои се на влезните пунктови на бегалците кон Европа. Наместо тоа иницијативата се истакна како уште поконтроверзна европска ...

"Данас": Српско-хрватската криза ќе се реши до понеделник

Точка - 25.09.2015

Кризата настаната со взаемното затворање на границата меѓу Србија и Хрватска ќе биде решена до понеделник, велат дипломатски избори, пренесува Б92. Според сознанијата на белградскиот весник, доколку до понеделник ситуацијата потполно не се ...

ОН не очекуваат бранот бегалци кон Европа да се намали

Н.Македонија - 25.09.2015

Координаторот за Блиски Исток и Северна Африка во Високиот комесаријат на ОН за бегалци Амин Ауад, денеска изјави дека не очекува приливот на околу 8.000 бегалци на ден во Европа да ослабне и предупреди дека тоа може да е само врвот на санта лед ...

Бан Ки-мун: Помошта на ЕУ од една милијарда евра за бегалците е правилен, но недоволен чекор

Н.Македонија - 25.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ја поздрави одлуката на ЕУ за испраќање една милијарда евра на агенциите на ОН, кои им помагаат на бегалците во соседните земји на Сирија, како и за распределба на 120.000 лица во државите од ЕУ - Генералниот ...

Војна во соседството

Н.Македонија - 25.09.2015

Покрај прашањето може ли Македонија уште еднаш, којзнае по кој пат, да стане жртва на блокади предизвикани од несогласувањата во регионот, присутна е и дилемата дали воопшто може да се смета на некаква заедничка европска политика во однос на ...

Хрватски волонтери им помагаат на бегалците со бесплатен WiFi

IT.mk - 24.09.2015

Хрватски волонтери, дел од проектот „ Отворена мрежа “ им помагаат на бегалците на уникатен начин. Волонтерите со мобилен хотспот на грбот им овозможуваат на бегалците да дојдат до информации за најблиските, кои понекогаш се поважни и од храната и ...

Македонија да лобира за поголема подршка за справување со бегалците

24 Вести - 24.09.2015

Европската унија издвои 17 милиони евра за Западен балкан за помош со бегалците. Србија и Македонија се соочија со неочекуван прилив на бегалци што многу е оптоварена нивната инфраструктура.

Советот на ЕУ ќе одржи Балканска конференција за правецот на мигрантите

Канал5 - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Алсат-М - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Лидерите на ЕУ со конкретни одговори за миграциската криза

Алсат-М - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Решенијата на средбата во Брисел вклучуваат повеќе пари за помош на бегалците од Блискиот исток за нивно сместување ...

Бегалски камп на границата меѓу Грција и Македонија

Алсат-М - 24.09.2015

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации отвора нов камп со илјада кревети и друга неопходна опрема на границата меѓу Грција и Македонија. Кампот е во близина на Идомени и има за цел да им понуди привремено засолниште, како и здравствена ...

Милијарда евра помош од ЕУ за Турција, Јордан, Либан, Србија и Македонија

Канал5 - 24.09.2015

Лидерите се договорија до крајот на ноември и да бидат формирани центри во Грција и Италија каде што експерти на Унијата брзо ќе ги идентификуваат и регистрираат луѓето на кои им е потребен азил, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, ...

Самит на ЕУ: Брисел ќе и додели 700 милиони евра на Македонија за бегалците

Утрински - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

24 Вести - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Самит во Брисел: ЕУ ќе формира центри за бегалци во Италија и Грција

Утрински - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Решенијата на вонредниот Самит на Унијата во Брисел вклучуваат повеќе пари за помош на бегалците од Блискиот Исток ...

Лидерите на ЕУ со конкретни одговори за миграциската криза

Телма - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Решенијата на средбата во Брисел вклучуваат повеќе пари за помош на бегалците од Блискиот исток за нивно сместување ...

На островот Лезбос за еден час регистрирани 1.200 мигранти

Телма - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

Советот на ЕУ ќе одржи Балканска конференција за правецот на мигрантите на 8 октомври во Луксембург

24 Вести - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

Лидерите на ЕУ со конкретни одговори за миграциската криза

24 Вести - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по неколку месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Решенијата на средбата во Брисел вклучуваат повеќе пари за помош на бегалците од Блискиот исток за нивно ...

ТЕМА: Дали Шенгенот ќе ја преживее бегалската криза?

Алсат-М - 24.09.2015

Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза. Многумина тој чекор на Германија го протолкуваа како непотребен, бидејќи со него се кршат ...

Европа е нагризана

Deutsche Welle - 24.09.2015

Вонредниот самит на ЕУ за бегалската криза не донесе решение на најитните проблеми, туку само неколку флоскули и ветувања. Бернд Ригерт оценува: повеќе и немаше што да се очекува. ЕУ има длабоки пукнатини. Нејзиното единство е разнишано.

Србија и се закани на Хрватска да ги отвори на границите

Вест - 24.09.2015

БЕЛГИЈА, 24 септември (АП) - Србија и даде ултиматум на Хрватска да ги отвори границите за секаков товарен транспорт до вчера на полноќ или во спротивно ќе се соочи со контра-мерки без да нагласи какви.

Конференција за „балканската рута“ на мигрантите на 8 октомври во Луксембург

Утрински - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Блискиот Исток и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

Самит на ЕУ: Брисел ќе и додели 700 милиони евра на Македонија за бегалците

Правдико - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

За 45 минути нови 1.200 бегалци пристигнаа на Лезбос

Курир - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми, пренесе МИА. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

На островот Лезбос пристигнаа нови 1.200 бегалци за 45 минути

+инфо - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија

+инфо - 24.09.2015

Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, главно од Хрватска, соопшти унгарската полиција. Претходниот рекорд беше 9.380 новопристигнати, регистрирани на 14 септември, ноќта пред затворањето на границата со Србија, од каде минуваа ...

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија

А1 On - 24.09.2015

Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, главно од Хрватска, соопшти унгарската полиција. Претходниот рекорд беше 9.380 новопристигнати, регистрирани на 14 септември, ноќта пред затворањето на границата со Србија, од каде минуваа ...

На островот Лезбос пристигнаа нови 1.200 бегалци за 45 минути

Репортер - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

На Лезбос пристигнале околу 1200 бегалци

Р.С.Европа - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија

Репортер - 24.09.2015

Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, главно од Хрватска, соопшти унгарската полиција. Претходниот рекорд беше 9.380 новопристигнати, регистрирани на 14 септември, ноќта пред затворањето на границата со Србија, од каде минуваа ...

ЕУ: Конференција за мигрантите на Балканот на 8 октомври

Репортер - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

Советот на ЕУ ќе одржи конференција за мигрантите на Балканот на 8 октомври

+инфо - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Сител - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

СОВЕТ НА ЕУ: На 8 октомври ќе се знае судбината на мигрантите

Телеграф - 24.09.2015

Од Македонија на оваа конференција е предвидено да бидат министрите Митко Чавков и Никола Попоски. Европската комисија ќе ја претставуваат потпретседателката Федерика Могерини и еврокомесарот за внатрешни работи и миграциски прашања Димитрис ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Алфа - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Лидерите на ЕУ со конкретни одговори за миграциската криза

Алфа - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската ...

Хрватска: Над 51.000 мигранти влегле во земјата од 15. септември

Репортер - 24.09.2015

Хрватската полиција соопшти дека над 51.000 мигранти влегле во земјата, откако на 15. септември Унгарија ја затвори границата со Србија, со што ги принуди да бараат друга рута на патот за Западна Европа.

Од 15 септември во Хрватска влеглe над 51.000 мигранти

Р.С.Европа - 24.09.2015

Хрватската полиција соопшти дека над 51.000 мигранти влегле во земјата, откако на 15 септември Унгарија ја затвори границата со Србија, со што ги принуди да бараат друга рута на патот за Западна Европа.

Грција отвора центри за регистрација на бегалци

Репортер - 24.09.2015

Три центри за распределување и регистрација на мигрантите, т.н. „жешки точки“, треба официјално да почнат да функционираат до крајот на октомври на островите Лезбос, Кос и Лерос, кои се прва линија на имиграцискиот прилив, изјави денеска грчката ...

Времето на бегалската криза допрва доаѓа

Репортер - 24.09.2015

На вонредниот самит за бегалската криза, државите од Европската Унија се договорија да ги релокализираат 120 000 бегалци низ земјите-членки и да го зголемат нивното финансирање, извор фактор На овој самит, европските лидери покажаа загриженост и ...

(ВИДЕО) Дали Македонија прави доволно за да им помогне на мигрантите?

Репортер - 24.09.2015

Војната во Сирија која трае веќе четири години со појавата на мигрантите во земјава го привлече вниманието на македонските граѓани. На утринските програми на радио станиците може да слушнете нешто повеќе за развојот на настаните во Сирија, додека во ...

ЕУ со помош за Македонија и Турција за справување со бегалци

Нетпрес - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци , соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Лидерите на ЕУ со конкретни одговори за миграциската криза

А1 On - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија се согласија утрово по месеци одлагање, за поширок и сеопфатен одговор за миграциската криза во Европа. Решенијата на средбата во Брисел вклучуваат повеќе пари за помош на бегалците од Блискиот исток за нивно сместување ...

ЕУ ќe им додели 17 милиони евра на Македонија и Србија за справување со бегалците

+инфо - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Во потрага за подобар живот бегалците ја заобиколуваат Франција

Сител - 24.09.2015

Сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција е отсутна од листата за желби на бегалците. Се поставува прашањето зошто второто стопанство на ЕУ, држава на која некогаш се гледаше како на ветена земја за барателите на ...

ЕУ самит: милијарда евра помош за мигрантите

Р.С.Европа - 24.09.2015

Европските лидери се согласија да дадат милијарда евра помош за Сиријците во бегалските кампови во Турција, Јордан и Либан. Финансиска помош ќе им биде дадена и на Македонија и на Србија кои исто така се соочуваат со мигрантската криза.

Бегалски камп на границата на Грција со Македонија

Р.С.Европа - 24.09.2015

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации отвора нов камп со илјада кревети и друга неопходна опрема на границата меѓу Грција и Македонија. Кампот е во близина на Идомени и има за цел да им понуди привремено засолниште, како и здравствена ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Курир - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

ВИДЕО: Македонија добива 700 милиони евра од ЕУ за справување со бегалци

Нетпрес - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија одлучиле да бидат пуштени повеќе од три милијарди евра за справување на состојбата со бегалците. Оваа одлука била донесена на средба на врвот на Унијата во Брисел, изминатава ноќ.

ЕУ: милијарда евра и поостра гранична контрола

Р.С.Европа - 24.09.2015

Европските лидери се согласија да дадат милијарда евра помош за Сиријците во бегалските кампови во Турција, Јордан и Либан. Финансиска помош ќе им биде дадена и на Македонија и на Србија за справување со мигрантската криза.

Бегалци спијат на православни гробишта во Хрватска (ВИДЕО)

МКД - 24.09.2015

Британската телевизија Ченел 4 објави снимка на која се гледа како бегалците спијат на православни српски гробишта во хрватскиот град Товарник. Над 30.000 емигрантии, повеќето од нив бегалци од Сирија, влегле досега во најновата членка на ЕУ ...

ПОМОШ ОД ЕУ: 700 милиони евра за Македонија и Србија за мигрантите

Телеграф - 24.09.2015

Сѐ уште е нејасно на кој начин властите во Скопје и во Белград ќе ги добијат овие средства, но сѐ ќе биде појасно по утрешната посета на Хан во Србија на која се очекува поконкретно да објасни околу начинот на прераспределба Лидерите на Европската ...

Обврски на земјите членки на Шенгенскиот договор

Правдико - 24.09.2015

Слободното движење на луѓето претставува основно право кое што Европската Унија им го гарантира на своите граѓани. Ова право го овластува секој граѓанин да патува, работи и живее во која било земја членка на ЕУ без некои посебни формалности.

ЈУНКЕР: ЕУ ќе ѝ додели 700 милиони евра помош на Македонија

Телеграф - 24.09.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните утрински часови, соопшти дека ЕУ ќе ѝ додели 700 милиони евра помош на Македонија Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат ...

КОНЕЧНО СЕ ДОГОВОРИЈА: Лидерите на ЕУ донесоа конкретни мерки за бегалската криза

Телеграф - 24.09.2015

ЕУ ќе обезбеди најмалку една милијарда евра за Агенцијата на ОН за бегалци и за Светската програма за храна и ќе ја зголеми финансиската помош за државите кои примиле најмногу сириски бегалци - Турција, Либан и Јордан Лидерите на Европската унија се ...

ЕУ договори финансиска помош, контрола на границите и соработка со Турција

Макфакс - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија(ЕУ) договорија на кризниот самит за миграциската криза најмалку една милијарда евра помош на агенциите на Обединетите нации(ОН) што ги згрижуваат сириските бегалци кои остануваат на Блискиот исток, како и потесна ...

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија

Press24 - 24.09.2015

Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, главно од Хрватска, соопшти унгарската полиција. Претходниот рекорд беше 9.380 новопристигнати, регистрирани на 14 септември, ноќта пред затворањето на границата со Србија, од каде минуваа ...

Бегалска криза: Србија и Хрватска ја заоструваат реториката

МРТ - 24.09.2015

Продолжува посредниот политички дијалог преку медиумите меѓу Србија и Хрватска. Во фокус се бранот бегалци, а сметката ја плаќаат камионџиите. Европската комисија донесе одлука за финансиска помош на бегалските кампови околу и во Сирија.

ЕУ со конкретни одговори на мигрантската криза- ќе формира центри за бегалци во Италија и Грција

МРТ - 24.09.2015

Финансиска помош ќе им биде дадена и на Македонија и на Србија кои исто така се соочуваат со мигрантската криза... Во Брисел уште еден обид за справување со бегалската криза. На вонредниот самит, европските лидери се согласија да дадат милијарда ...

Дали Шенгенот ќе ја преживее бегалската криза?

А1 On - 24.09.2015

Ал Џезира Балкан – Сараево Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза. Многумина тој чекор на Германија го протолкуваа како непотребен, ...

Во потрага за подобар живот бегалците ја заобиколуваат Франција

А1 On - 24.09.2015

Танјуг – Белград Сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција е отсутна од листата за желби на бегалците. Се поставува прашањето зошто второто стопанство на ЕУ, држава на која некогаш се гледаше како на ветена земја за ...

Над 51.000 мигранти влегле во Хрватска од 15 септември

Телеграф - 24.09.2015

Протокот на мигранти предизвика тензии меѓу Хрватска и Србија, а двете држави меѓусебно се обвинуваат и затвораат граничните премини Хрватската полиција соопшти дека над 51.000 мигранти влегле во земјата, откако на 15 септември Унгарија ја затвори ...

По притисокот од ЕУ Грција отвора центри за регистрација на бегалци на островите

МКД - 24.09.2015

Три центри за распределување и регистрација на мигрантите, т.н. „жешки точки“, треба официјално да почнат да функционираат до крајот на октомври на островите Лезбос, Кос и Лерос, кои се прва линија на имиграцискиот прилив, изјави денеска грчката ...

Туск ги смирува Хрватска, Србија и Унгарија: најголемиот бран допрва доаѓа, нека престане хаосот

МКД - 24.09.2015

Европските лидери на вчерашниот кризен самит разговарале за тешка бегалската криза што ја погодува Европа во изминатите неколку месеци, а Доналд Туск предупредил дека нов, најголем бран допрва треба да дојде, пишува Индипендент .

Шенгенот е пред еутаназија – ќе ја преживее ли бегалската криза?

Репортер - 24.09.2015

Ал Џезира Балкан – Сараево Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза. Многумина тој чекор на Германија го протолкуваа како непотребен, ...

Бегалски камп на границата на Грција со Македонија

Репортер - 24.09.2015

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации отвора нов камп со илјада кревети и друга неопходна опрема на границата меѓу Грција и Македонија. Кампот е во близина на Идомени и има за цел да им понуди привремено засолниште, како и здравствена ...

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија, а на Лезбос 1.200 за 45 минути

Телеграф - 24.09.2015

По пристигнувањето на хрватско-унгарската граница, поголемиот дел од мигрантите директно се транспортираат од унгарските власти кон австриската граница и продолжуваат на пат кон Германија Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, ...

Бегалска криза: Барања до ЕУ за суспензија на правото на глас на Унгарија

Правдико - 24.09.2015

Шефовите на европските држави и влади денес треба да донесат одлука за масивна финансиска помош за земјите кои се граничат со Сирија – Либан, Јордан и Турција во кои има 4 милиони бегалци.

Над 10.000 мигранти влегле вчера во Унгарија

Денешен - 24.09.2015

Рекорден број од 10.046 мигранти влегле вчера во Унгарија, главно од Хрватска, соопшти унгарската полиција. Претходниот рекорд беше 9.380 новопристигнати, регистрирани на 14 септември, ноќта пред затворањето на границата со Србија, од каде минуваа ...

Европска конференција за балканската емигрантска маршрута

Република - 24.09.2015

Конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка ќе организира Советот на Европската унија на 8 октомври на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

Дали Шенгенот ќе ја преживее бегалската криза?

еМагазин - 24.09.2015

Пренесено од Ал Џезира Балкан - Сараево Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза.

Србија тврди дека Хрватска се обидела кришум да ѝ ги врати бегалците – Загреб демантира

МК News - 24.09.2015

Хрватската полиција наводно се обидела синоќа скришно да префрли во Србија група емигранти преку Шаренградската ада на Дунав во близина на Бачка Паланка. Српската полиција наводно успеала да го спречи префрлањето на група жени и деца на нивна ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Пулс24 - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Денешен - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Европа во паника и обид да се запре миграцискиот поток

Локално - 24.09.2015

Европските лидери ја прифатија на вонредна седница во Брисел одлуката за зајакнување на надворешните граници на ЕУ и зголемување на хуманитарната помош, за да се спречи без преседан прилив на мигранти.

Оштетената Европа

Локално - 24.09.2015

Самитот на ЕУ за бегалците не најде решение на најтешките проблеми, туку произведе само неколку излитени фрази и ветувања. Но повеќе и не можеше да се очекува. Европската унија се гуши. А единството и е загрозено.

Советот на ЕУ ќе одржи Балканска конференција за правецот на мигрантите

Вечер Прес - 24.09.2015

Советот на Европската унија на 8 октомври ќе организира конференција за балканската мигрантска рута на бегалците од Арапскиот свет и Африка, на која покрај министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија, ќе присуствуваат и ...

Бегалците „бегаат“ подалеку од Франција

Вечер Прес - 24.09.2015

Се поставува прашањето зошто второто стопанство на ЕУ, држава на која некогаш се гледаше како на ветена земја за барателите на азил, денес не е интересна за бегалците Сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција е ...

Графика: Како ќе бидат распределени бегалците во земјите од ЕУ?

Фактор - 24.09.2015

Во вторникот поголемиот дел од министрите за надворешни работи на ЕУ гласаа за преразпределувањето на 120 000 бегалци во Европската унија (ЕУ) во рок од две години, потсетува „Statista“. Планот за распределба изгледа мал во споредба со 438 000 ...

Бегалскиот бран допрва доаѓа кон Македонија

Вечер Прес - 24.09.2015

Македонија е подготвена за било какво сценарио, па дури и доколку почнат затворања на границите за бегалците и мигрантите или евентуална нивна реадмисија. Иако ЕУ одобри финансиска помош таа се уште не е исплатена, државата издвојува над еден милион ...

Бројот на бегалците во Европа драстично ќе се зголеми: Милион Сиријци масовно го напуштаат Либан

Точка - 24.09.2015

Бројот на бегалците кои што пристигнуваат во Европа наскоро би можел драстично да се зголеми. Сириските бегалци започнале да го напуштаат Либан каде што од почетокот на војната престојуваа над милион бегалци! Не само што Европа не може да најде ...

Дали Шенгенот ќе ја преживее бегалската криза?

Вечер Прес - 24.09.2015

Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза. Многумина тој чекор на Германија го протолкуваа како непотребен, бидејќи со него се кршат ...

Во потрага за подобар живот бегалците ја заобиколуваат Франција

Република - 24.09.2015

Сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција е отсутна од листата за желби на бегалците. Се поставува прашањето зошто второто стопанство на ЕУ, држава на која некогаш се гледаше како на ветена земја за барателите на ...

ЕУ ќе ни ги врати бегалците, само прашање е како

Вечер Прес - 24.09.2015

На вонредниот самит на ЕУ, кој се одржа завчера во Брисел, е договорено да се одвојат повеќе средства за сместување на бегалците и за помош на најзагрозените држави како Турција, Либан и Јордан ЕУ се соочува со најголемата бегалска криза по Втората ...

Хилари Клинтон бара САД да прифати повеќе бегалци

Фактор - 24.09.2015

Поранешната американска државна секретарка и „прва дама“ на САД, Хилари Клинтон бара земјата да прими поголема бројка на бегалци. Таа предлага САД да прими 60 000 бегалци, наместо најавените 10 000 кои за кои беше ветено дека земјата ќе ги прифати ...

ЕВРОПА ЗАГРИЖЕНА: Времето на бегалската криза допрва доаѓа

Фактор - 24.09.2015

На вонредниот самит за бегалската криза, државите од Европската Унија се договорија да ги релокализираат 160 000 бегалци низ земјите-членки и да го зголемат нивното финансирање. На овој самит, европските лидери покажаа загриженост и предупредија ...

Одговор на кризата - се активираат копнените сили на ЕУ!

Вечер Прес - 24.09.2015

На Самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ кој заврши утрово беа усвоени серија мерки се со цел да се зајакне контролата на надворешните граници на ЕУ. -Фокусот на денешните разговори беше заштитата на надворешните граници на ЕУ, изјавил ...

На островот Лезбос пристигнаа нови 1.200 бегалци за 45 минути

Локално - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

ЕУ договори финансиска помош, контрола на границите и соработка со Турција

Точка - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија(ЕУ) договорија на кризниот самит за миграциската криза најмалку една милијарда евра помош на агенциите на Обединетите нации(ОН) што ги згрижуваат сириските бегалци кои остануваат на Блискиот исток, како и потесна ...

На островот Лезбос пристигнаа нови 1.200 бегалци за 45 минути

Денешен - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми. Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

Европските лидери ги одобрија предложените приоритети од ЕК за бегалците

Фактор - 24.09.2015

Лидерите на земјите-членки на ЕУ ја прифатија на вонредната седница во Брисел одлуката за зајакнување на контролата на надворешните граници на ЕУ и зголемување на хуманитарната помош за соседните држави на Сирија , за да се спречи без преседан ...

Бегалските квоти го продлабочуваат раздорот во ЕУ

Н.Македонија - 24.09.2015

Словачка, која заедно со Чешка и со Унгарија гласаше против планот на ЕК за задолжителни бегалски квоти, соопшти дека почнува правна процедура пред Европскиот суд за правдата за ова прашање ПРОТИВНИЦИТЕ НА КВОТИТЕ првично НАДГЛАСАНИ ВО БРИСЕЛ ...

На островот Лезбос пристигнаа нови 1.200 бегалци за 45 минути

Н.Македонија - 24.09.2015

На грчкиот остров Лезбос денеска за помалку од еден час пристигнаа околу 1.200 бегалци, јавуваат западни медиуми Од Турција во рок од 45 минути пристигнале 24 бродови, а на секој имало по околу 50 луѓе.

ЕУ договори финансиска помош, контрола на границите и соработка со Турција

Денар - 24.09.2015

Лидерите на Европската унија(ЕУ) договорија на кризниот самит за миграциската криза најмалку една милијарда евра помош на агенциите на Обединетите нации(ОН) што ги згрижуваат сириските бегалци кои остануваат на Блискиот исток, како и потесна ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Идивиди - 24.09.2015

Брисел, 24 септември 2015 (МИА) - Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на ...

Дали Шенгенот ќе ја преживее бегалската криза?

Идивиди - 24.09.2015

Ал Џезира Балкан - Сараево Германија која има намера да прифати рекорден број бегалци, повторно воспостави гранична контрола, до цел да одговори на предизвиците на бегалската криза. Многумина тој чекор на Германија го протолкуваа како непотребен, ...

ЕУ им додели помош на Македонија и Турција за справување со бегалците

Lider - 24.09.2015

Лидерите на ЕУ донесоа одлука да им доделат финансиска помош на Македонија и Турција за справување со напливот на бегалци, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер по завршувањето на Самитот на Унијата, што траеше до раните ...

Хрватска: Над 51.000 мигранти влегле во земјата од 15 септември

Lider - 24.09.2015

Хрватската полиција соопшти дека над 51.000 мигранти влегле во земјата, откако на 15 септември Унгарија ја затвори границата со Србија, со што ги принуди да бараат друга рута на патот за Западна Европа.

Столб на срамот

Дневник - 23.09.2015

Пред само еден месец Македонија беше ставена на столб на срамот. Слики од измачени бегалци, расплакани деца, луѓе во инвалидски колички кои се пробиваат низ бодликава жица, интервенција на полиција, осамнаа на насловните страници на светските ...

Вонреден самит на ЕУ за бегалската криза

Телма - 23.09.2015

Во услови на длабока поделеност, европските лидери го започнаа вечерва вонредниот самит за справување со бегалската криза на стариот континент. Фокусот на самитот треба да биде на зацврстување на безбедноста на европските надворешни граници и ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Телма - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца. Волонтерите во кампот се обратиле со барање до Министерството за внатрешни работи ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

24 Вести - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Телма - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Утрински - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака - може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто, дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Одлуката за мигрантските квоти нема да ја почитува Словачка

Телма - 23.09.2015

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме тензии, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Канал5 - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Утрински - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

24 Вести - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Брисел го усвои планот за бегалците - Источна Европа ќе го бојкотира

Канал5 - 23.09.2015

Усвојувањето на квотите за бегалците без консензус, уште еднаш ја потврди поделеноста во Брисел. Царот е гол, а договорот пораз на здравиот разум, рече министерот за внатрешни работи на Чешка, по гласањето со кое беше поддржан планот за безусловна ...

Опаѓа бројот на мигранти кај Гевгелија

Телма - 23.09.2015

Се расчистува граничната линија на македонско грчката граница кај Гевгелија. Полека почнува да опаѓа бројот на бегалци и мигранти, кои транзитираат кон Западна Европа. Подобрена е и контролата од страна на грчката полиција, со што се спречува ...

Попоски: Затворањето на границите не е решение

Телма - 23.09.2015

Затворање граници, кревање заштитни ѕидови и префрлање на топката од еддеен во друг двор. Ова сценарио, според министрите за надворешни работи на Македонија и на Босна и Херцеговина мора да се избегне при обидите за решавање на големата бегалска ...

Циничен пинг-понг на ЕУ

Deutsche Welle - 23.09.2015

На крајот се случи она кое Брисел по секоја цена сакаше да се избегне: распределбата на 120 илјади бегалци е заклучена со прегласување и против волјата на четири источноевропски земји.Тоа е лош сигнал,смета Барбара Везел Добронамерно убедување, ...

ЕК:700 милиони евра за Македонија за справување со бегалците

Телма - 23.09.2015

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, предложи зголемување на европските фондови за справување со бегалската криза од 4,6 милијарди евра на 9,5 милијарди евра, пред почетокот на вонредниот самит на лидерите на земјите членки на европската унија.

Македонија и Србија ќе делат 17 милиони евра за бегалците

Дневник - 23.09.2015

Христо Ивановски Откако министрите за внатрешни работи на ЕУ вчера рано изутрината без консензус го усвоија планот за распоредување на 120.000 мигранти, вчера од Брисел беше објавено дека Унијата ќе додели помош за Македонија и Србија, земји што не ...

Попоски: Затворањето на границите не е решение

Дневник - 23.09.2015

За македонската влада затворањето на границите не е решение на проблемот со бегалците. Ова вчера го кажа министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со својот колега од Босна и Херцеговина, Игор Црнадак, кој беше во официјална посета ...

Европскиот совет за мигрантската криза

Р.С.Европа - 23.09.2015

Денеска во Брисел ќе заседава Европскиот совет за да расправа за начините за надминување на мигрантската криза. Вчера министрите за внатрешни работи и за правда го одобрија планот за релокација на 120 илјади мигранти во земјите на Унијата во ...

БАЛКАНОТ ТЕСНО ГРЛО: Романија следна дестинација на мигрантите

Телеграф - 23.09.2015

Македонија и Србија сѐ уште ја чекаат ветената помош од ЕУ за справување со мигрантите. Ситуацијата дополнително се компликува со влошувањето на односите меѓу Белград и Загреб Македонија и Србија очекуваат конкретна помош од Европската унија за ...

ЕУ: Турција е клучна за запирање на мигрантите

Репортер - 23.09.2015

Европската унија трага по начини за убедување на Турција да стори повеќе во задржувањето на сириските бегалци на нејзина територија и да ги запре да одат во Европа. Ова се случува во време на длабоки сомневања и недоразбирања кои владеат меѓу ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

+инфо - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака - може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Бегалските квоти разгневија некои членки: „Нема да го почитуваме диктатот!“

МКД - 23.09.2015

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека нема да се согласи на „диктатот“ на ЕУ и дека попрво би ги прекршил европските прописи отколку да ги воведе задолжителните квоти што во вторникот беа изгласани во Брисел, пишуваат словачките медиуми.

ЕУ: Турција е клучна за запирање на мигрантите

Р.С.Европа - 23.09.2015

Европската унија трага по начини за убедување на Турција да стори повеќе во задржувањето на сириските бегалци на нејзина територија и да ги запре да одат во Европа. Ова се случува во време на длабоки сомневања и недоразбирања кои владеат меѓу ...

Револт во Источна Европа. Никој не сака да и олесни на Германија со бегалците.

Капитал - 23.09.2015

Чешка, Унгарија, Романија и Словачка отворено се спротивставија на вчерашната одлука на министрите за внатрешни работи на ЕУ за распоредување на 120.000 сириски бегалци низ Источна Европа.

ЕВРОПСКИ МАТЕМАТИКИ: Хрватска ќе прими 568, Германија 17.000 бегалци

Телеграф - 23.09.2015

Планот за прераспределба предвидува секоја земја, во зависност од своите капацитети, да прими одреден број бегалци од Грција и од Италија, како земји во кои мигрантите најчесто пристигнуваат Европската унија ја објави листата на земји-членки кои ќе ...

Бегалската криза во фокус на шефовите на земјите- членки на ЕУ

МРТ - 23.09.2015

Се проценува дека од почетокот на годинава во Европа пристигнале околу 350.000 бегалци, а нивниот број може да надмине 800.000 до крајот на 2015-та... Бегалската криза и потребата да се создаде кредибилна европска миграциона политика се темите за ...

Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

А1 On - 23.09.2015

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме тензии, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

Алфа - 23.09.2015

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме тензии, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

За 24 часа во Пиреја пристигнале повеќе од пет илјади бегалци

Репортер - 23.09.2015

Фериботот „Елефтериос Венизелос“ со 2.477 бегалци од островот Лезбос денеска пристигна на пристаништето Пиреја. Вчера со траектот „Аријадна“ во Пиреја беа донесени 1.300 бегалци од пристаништето Митилена, а со фериботот „Блу стар“ во атинското ...

Попоски: Македонија не смее да биде оставена сама на себе при решавањето на бегалската криза

Макфакс - 23.09.2015

Македонија не смее да биде оставена сама на себе во решавањето на бегалската криза, а охрабрувачки е фактот што од страна на ЕУ постои усогласеност за распределбата на товарот при распределбата на мигрантите, порача во средата шефот на македонската ...

Туск: ЕУ да се обедини за решавање на бегалската криза

Р.С.Европа - 23.09.2015

Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, ги повика лидерите на 28-те земји членки на Европската унија да се обединат за решавање на бегалската криза, којашто го потресе блокот во пресрет на денешниот вонреден состанок за ова прашање.

Казни за членките на ЕУ кои не го почитуваат правилата за азил?

Макфакс - 23.09.2015

Европската комисија се подготвува во средата за преметка со 19 членки на Европската унија кои не го почитувале правилото за азил и против нив има намера да покрене вкупно 40 кривични постапки, пренесува германската агенција DPA повикувајќи се на ...

Фицо: Словачка судски ќе ги оспори бегалските квоти

Макфакс - 23.09.2015

Словачка ќе оди на суд, бидејќи не го прифаќа наметнувањето на бегалските квоти за распределба на барателите на азил кои го поставија министрите за внатрешни работи на земјите членки на Европската унија, изјави во средата словачкиот премиер Роберт ...

Хан: ЕУ ќе им помага на Македонија и Србија, тие се жртви на мигрантската криза

МРТ - 23.09.2015

За Европската Унија клучна улога за справување со бегалците има Турција. На денешниот итен состанок во Брисел, Европската Комисија го зголеми буџетот за прифаќање мигранти во ЕУ, за Турција, со натамошна поддршка во пари и опрема за Македонија и ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Сител - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

ПОМОШ ОД ЕУ ЗА МИГРАНТИТЕ: За Србија 17 милиони, за Турција милијарда евра

Телеграф - 23.09.2015

Одлуката да се распределат 160.000 бегалци е историска и покажува европска солидарност. Тоа не може да биде крај на приказната. Време е за понатамошна, поодлучна и поспремна акција на ЕУ, низ институциите на сите држави-членки - наведе Јункер Србија ...

Европска гранична полиција до крајот на годинава

+инфо - 23.09.2015

Европската комисија ќе предложи до крајот на годинава да биде создадена Европска гранична полиција, изјави на прес-конференција еврокомесарот за внатрешни работи, миграција и граѓани Дмитрис Аврамопулос.

Прави ли Македонија доволно за да им помогне на мигрантите?

Р.С.Европа - 24.09.2015

Дел од граѓаните сметаат дека државата не прави доволно за да им помогне на мигрантите, но други, пак, посочуваат дека тие ништо и не бараат од земјава освен што сакаат да поминат. Војната во Сирија која трае веќе четири години со појавата на ...

Сингапур најдобро место за живот на бегалците

Макфакс - 23.09.2015

Сингапур можеби е еден од најскапите градови на светот, но за бегалците е најпопуларно место за живот и работа, се наведува во годишното истражување на HSBC, објавено за бегалците. Мигрантите го пофалиле градот – држава заради високите плати, како и ...

Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

+инфо - 23.09.2015

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме тензии, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Попоски: Затворањето на границите не е решнение за мигрантската криза

МРТ - 23.09.2015

По средбата со босанскиот министер за надворешни работи Црнадак кој е во официјална посета на Македонија посочи – затворањето на границите не е решение за мигранстката криза... Охрабрувачка е пораката од Европската Унија за усогласеност на 28-те ...

Македонија и Србија ќе добијат 17 милиони евра од ЕУ за справување со мигрантската криза

МРТ - 23.09.2015

Европската Комисија исто така побара од политичарите да не употребуваат реторика несоодветна на состојбата, алудирајќи притоа на изјавите кои доаѓаат од Хрватска, Србија и Унгарија... Европската комисија договори вкупно милијарда и седумстотини ...

БРИСЕЛ: Вонреден самит за бегалската криза

Телеграф - 23.09.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој го свика самитот, со тоа го исполни ветувањето дадено пред две недели дека ќе свика вонредна средба на врвот доколку министрите се согласат за планот на Европската комисија околу 120 илјади ...

Чешка нема да ја тужи ЕУ, Словачка по судски пат ќе ја решава одлуката за миграциските квоти

Репортер - 23.09.2015

Одлуката на ЕУ за одобрување на квоти за прераспределување на бегалци меѓу земјите-членки, Република Чешка нема да ја оспорува по судски пат за да не создаваме тензии, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Турција воведува ограничувања на движењето на Сиријците во земјата

+инфо - 23.09.2015

Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата, како резултат на загриженоста за тоа како миграцискиот бран се одразува на имиџот на земјата. Според владин документ и интервјуа со официјални претставници и ...

Бегалска криза: Барања до ЕУ за суспензија на правото на глас на Унгарија

Нова ТВ - 23.09.2015

Шефовите на европските држави и влади денес треба да донесат одлука за масивна финансиска помош за земјите кои се граничат со Сирија - Либан, Јордан и Турција во кои има 4 милиони бегалци.

Бегалска криза: Затворањето на границите не е решение

МРТ - 23.09.2015

Според министерот за надворешни работи, Македонија не треба да биде изоставена како во финансиското, така и во политичкото решение на Европа... Затворањето на границите не е решение за мигрантската криза, напротив, тоа би го усложнило проблемот.

Македонија разработува сценарија како да одговори на мигрантската криза

Алфа - 23.09.2015

Состојбата со приливот на мигранти од Грција се смирува. Од досегашните четири до пет илјади мигранти дневно, бројката е симната на 3.000. Сепак Македонија стравува од сценарио на затворање на границите за мигрантите поради што тие би останале на ...

ЕУ: 17 милиони евра за Западен Балкан за бегалците

Р.С.Европа - 23.09.2015

Европската комисија денеска соопшти дека подготвува пакет од дополнителни 17 милиони евра за земјите од Западен Балкан кои се соочени со големиот прилив на бегалци. „Србија и Македонија се соочија со неочекуван прилив на бегалци што многу е ...

Попоски: Затворањето на границите за мигрантите не може да донесе решение

Сител - 23.09.2015

Македонија е охрабрена од одлуката на Советот на Европската Унија да распредели 120 илјади мигранти. Но, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски изрази загриженост од затворањето на границите на север што може да предизвика верижна реакција.

ПОДМОЛЕН ПЛАН НА ЗАГРЕБ: Хрватска се обиде тајно да ги врати бегалците во Србија

Репортер - 23.09.2015

Хрватската полиција синоќа се обиде тајно да префрли во Србија група мигранти низ Шаренградска Ада на реката Дунав во близина на Бачка Паланка, дознава “Блиц”. Како неофицијално дознава весникот, српската полиција успеала да го спречи трансферот на ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

А1 On - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Хрватска се обидела тајно да префрли мигранти во Србија преку Дунав

Макфакс - 23.09.2015

Хрватската полиција се обидела ноќта кон средата да префрли во Србија група мигранти преку острово на реката Дунав во близина на Бачка паланка, објави „Блиц“. Според неофицијални информации на весникот, српската полиција успеала да го спречи ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Курир - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

+инфо - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Репортер - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Нетпрес - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Србија тврди дека Хрватска се обидела кришум да ѝ ги врати бегалците, Загреб демантира

МКД - 23.09.2015

Хрватската полиција наводно се обидела синоќа скришно да префрли во Србија група емигранти преку Шаренградската ада на Дунав во близина на Бачка Паланка. Српската полиција наводно успеала да го спречи префрлањето на група жени и деца на нивна ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Сител - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

+инфо - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

ПОПОСКИ: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Телеграф - 23.09.2015

Во врска со одлуките на Советот на ЕУ, според Попоски, за нас е значајно да бидеме земени предвид при финансиската помош која се алоцира за справување со мигрантската криза, но исто толку е важно, рече, да не бидеме изоставени од политичкото ...

Норвешка не постои

Окно - 23.09.2015

Фото: Стојан Ненов Приливот на бегалци од Афирка и Блискиот Исток во западна Европа предизвика реакции слични на оние на луѓето на кои им е соопштено дека боледуваат од неизлечива болест, која Елизабет Кублер-Рос ја опиша во класичната студија „За ...

ЕК ќе предложи до крајот на годината создавање на Европска гранична полиција

А1 On - 23.09.2015

Европската комисија ќе предложи до крајот на годината да биде создадена Европска гранична полиција, изјави на прес-конференција еврокомесарот за внатрешни работи, миграција и граѓани Дмитрис Аврамопулос.

ТУРЦИЈА: Ограничувања на движењето на Сиријците

Телеграф - 23.09.2015

Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата, како резултат на загриженоста за тоа како миграцискиот бран се одразува на имиџот ...

Турција воведува ограничувања на движењето на Сиријците во земјата

Репортер - 23.09.2015

Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата, како резултат на загриженоста за тоа како миграцискиот бран се одразува на имиџот на земјата. Според владин документ и интервјуа со официјални претставници и ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

+инфо - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

Хрватската полиција употреби солзавец против мигрантите

Репортер - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

ХРВАТСКА: Полицијата со солзавец против мигранти, повредени се и деца

Телеграф - 23.09.2015

Волонтерите во кампот се обратиле со барање до Министерството за внатрешни работи што е можно побрзо да ги информираат мигрантите за она што нив ги засега, со цел да се избегнуваат конфликтни ситуации Хрватската полиција денеска користеше солзавец ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Репортер - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Репортер - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Алфа - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Press24 - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

Вонреден самит на ЕУ посветен на кризата со бегалци

Нетпрес - 23.09.2015

Вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза денес се одржува во Брисел. Самитот се одвива само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на ...

ПОРАКА ОД ЕУ: Во Србија може да се вратат 150.000 бегалци

Телеграф - 23.09.2015

Официјални претставници во Белград прашуваат кој и врз каква основа ќе одлучува кој да биде вратен во Србија, а министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека се подготвуваат контрамерки Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Нетпрес - 23.09.2015

Во текст под наслов „ Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци “ белградскиот весник „Блиц“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Алфа - 23.09.2015

Министрите за внатрешни работи и правда на земјите од ЕУ минатиот понеделник не можеа да постигнат договор за тој план, но вчера со големо мнозинство гласови ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците.

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Алфа - 23.09.2015

Официјални претставници во Белград прашуваат кој и врз каква основа ќе одлучува кој да биде вратен во Србија, а министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ истакна дека се подготвуваат контрамерки.

Србите во страв: „Шокантно- можат да ни вратат 15.000 бегалци“

Курир - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака - може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Бојко Борисов : Одам во Брисел само да си ги потрошам парите, Европа нема став за бегалците!

Репортер - 23.09.2015

Бугарскиот премиер Бојко Борисов објаснувајќи ги уставните помени во парламентот вели дека овие промени се многу важни, бидејќи во почетокот на идната година очекува нов извештај од ЕК, и посочи дека ќе оди сега во Брисел, само да„ троши” пари и не ...

(ВИДЕО) Сè што треба да знаете за бегалската криза објаснето преку кратка видеоприказна

Фактор - 23.09.2015

Ова анимирано видео зборува за тоа како кризата во Сирија стана интернационален проблем, раскажувајќи како започнаа немирите и граѓанската војна. Видеоприказната на едноставен начин ја објаснува бегалската криза и улогата на соседните земји во ...

Бегалци во Хрватска спијат на гробишта

Бриф - 23.09.2015

На социјалните мрежи се споделува видео на кое се гледаат неколку десетина бегалци од Сирија кои спијат на православните гробишта во Товарник. Бегалците буквално лежат преку надгробните плочи, покриени со ќебиња, пренесува Mondo.rs.

Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Вечер Прес - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Хрватска се обидела тајно да префрли мигранти во Србија преку Дунав

Точка - 23.09.2015

Хрватската полиција се обидела ноќта кон средата да префрли во Србија група мигранти преку острово на реката Дунав во близина на Бачка Паланка, објави Блиц. Според неофицијални информации на весникот, српската полиција успеала да го спречи ...

Казни за членките на ЕУ кои не ги почитуваат правилата за азил?

Точка - 23.09.2015

Европската комисија се подготвува во средата за преметка со 19 членки на Европската унија кои не го почитувале правилото за азил и против нив има намера да покрене вкупно 40 кривични постапки, пренесува германската агенција DPA повикувајќи се на ...

За 24 часа во Пиреја пристигнале повеќе од пет илјади бегалци

Локално - 23.09.2015

Фериботот „Елефтериос Венизелос“ со 2.477 бегалци од островот Лезбос денеска пристигна на пристаништето Пиреја. Вчера со траектот „Аријадна“ во Пиреја беа донесени 1.300 бегалци од пристаништето Митилена, а со фериботот „Блу стар“ во атинското ...

Фицо: Словачка судски ќе ги оспори бегалските квоти

Точка - 23.09.2015

Словачка ќе оди на суд, бидејќи не го прифаќа наметнувањето на бегалските квоти за распределба на барателите на азил кои го поставија министрите за внатрешни работи на земјите членки на Европската унија, изјави во средата словачкиот премиер Роберт ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на кризата со бегалци

Точка - 23.09.2015

Вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза денес се одржува во Брисел. Самитот се одвива само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на ...

Ние не сме конц логор ! – Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Локално - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

За 120 илјади бегалци и мигранти е најден дом, за останатите нема ништо

Вечер Прес - 23.09.2015

Европската комисија одобри нови 17 милиони евра помош за нашата држава за справување со бегалската криза иако претходните 24 милиони се уште не се исплатени. Надлежните смируваат дека Македонија има стратегија и дека затворањето на границата не е ...

Тајна истрага: Криминалната мрежа со продажба на сириски пасоши функционира и на Балканот

Точка - 23.09.2015

Големата мигрантска криза која ја потресува Европа, се обидуваат да ја искористат оние кои не доаѓаат од земјите зафатени од војна, туку само сакаат на полесен начин да дојдат до азил во богатите држави на ЕУ.

Сингапур најдобро место за живот на бегалците

Точка - 23.09.2015

Сингапур можеби е еден од најскапите градови на светот, но за бегалците е најпопуларно место за живот и работа, се наведува во годишното истражување на HSBC, објавено за бегалците. Мигрантите го пофалиле градот – држава заради високите плати, како и ...

Турција воведува ограничувања на движењето на Сиријците во земјата

Република - 23.09.2015

Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата, како резултат на загриженоста за тоа како миграцискиот бран се одразува на имиџот на земјата. Според владин документ и интервјуа со официјални претставници и ...

Турција воведува ограничувања на движењето на Сиријците во земјата

Локално - 23.09.2015

Турција започна со воведување на ограничувања на движењето на Сиријците во земјата, како резултат на загриженоста за тоа како миграцискиот бран се одразува на имиџот на земјата. Според владин документ и интервјуа со официјални претставници и ...

Миграциската криза ги заостри односите во ЕУ

Канал 77 - 23.09.2015

Kако никогаш до сега е разнишано единството во Европската унија - пишува агенцијата Асошиед прес, пред состанокот на земјите членки, каде се разговара за миграциската криза. На вчерашната распорава за квотите имаше поделени мислења.

Македонија и Србија ќе добијат 17 милиони евра од ЕУ за справување со мигрантите

Вечер Прес - 23.09.2015

Европската Комисија исто така побара од политичарите да не употребуваат реторика несоодветна на состојбата, алудирајќи притоа на изјавите кои доаѓаат од Хрватска, Србија и Унгарија... Европската комисија договори вкупно милијарда и седумстотини ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Денешен - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Одам во Брисел само да си ги потрошам парите, Европа нема став за бегалците!

Локално - 23.09.2015

Бугарскиот премиер Бојко Борисов појасниобјаснувајќи ги уставните помени во парламентот вели дека дека овие промени се многу важни, бидејќи во почетокот на идната година очекува нов извештај од ЕК, и посочи дека ќе оди сега во Брисел, само да„ ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Вечер Прес - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

еМагазин - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака - може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Србите во страв: „Шокантно- можат да ни вратат 150.000 бегалци“

МК News - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

ЕУ ќе им даде 17 милиони евра на Србија и Македонија за бегалската криза

Фактор - 23.09.2015

Европската унија е спремна на Турција да и одобри милијарда евра, а на Србија и Македонија 17 милиони евра за решавање на кризата со мигрантите, соопшти денес во Брисел Европската комисија и најави „зајакната дипломатска офанзива“ кризата да се ...

Попоски: Затворање на границите не е решение за мигрантската криза

Денешен - 23.09.2015

Охрабрувачки е фактот што во овој момент има порака од ЕУ и дека има усогласеност меѓу 28-те земји членки за распределба на товарот во најмала рака за 120 илјади бегалци. Тоа е веројатно добар чекор кој го очекувавме подолг период бидејќи ако не ...

Состанок за кризата: Европската комисија одобри 17 милиони евра помош за Македонија и Србија. За Турција милијарда!

Точка - 23.09.2015

Европската комисија усвои пакет за помош, од кој што милијарда евра ќе ѝ бидат доделени на Турција, а 17 милиони евра на Србија и Македонија, како би се помогнало во решавањето на мигрантската криза.

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Република - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Точка - 23.09.2015

Договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги враќаат само српските граѓани на кои им е отфрлено барањето за азил, туку и "граѓани од трети држави", односно бегалци од Сирија, Авганистан и други земји.

(ГАЛЕРИЈА) Како Унгарија ги пречекува бегалците прикажано низ фотографии

Фактор - 23.09.2015

Унгарската политика кон бегалската криза е се повеќе осудувана од меѓународната заедница. По затворањето на граничните прекини и изградбата на триметарски ѕид долж границата, Унгарија усвои и низа закони со кои се заоструваат мерките за справување ...

Србија стравува дека ЕУ може да ѝ врати назад 150.000 бегалци

Вечер Прес - 23.09.2015

Според портпаролката на ЕК, Наташа Берто, договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги враќаат само српските граѓани на кои им е отфрлено барањето за азил, туку и „граѓани од трети држави", односно ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Денешен - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

Попоски: Македонија не смее да биде оставена сама на себе при решавањето на бегалската криза

Точка - 23.09.2015

Македонија не смее да биде оставена сама на себе во решавањето на бегалската криза, а охрабрувачки е фактот што од страна на ЕУ постои усогласеност за распределбата на товарот при распределбата на мигрантите, порача во средата шефот на македонската ...

Бегалците ја раскринкаа Европа и го раскараа Балканот

Н.Македонија - 23.09.2015

Кулминацијата на бегалската криза, која се заканува да прерасне во хуманитарна катастрофа, сериозно ги тестира односите помеѓу засегнатите земји, при што сведоци сме на рафална размена на обвинувања помеѓу Загреб, Белград и Будимпешта, како и помеѓу ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Н.Македонија - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија Н1 При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи и деца.

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Н.Македонија - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака - може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Вонреден самит на ЕУ посветен на бегалската криза

Н.Македонија - 23.09.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на Европската унија посветен на решавање на бегалската криза, само еден ден откако министрите за внатрешни работи и правда, без консензус, ја усвоија резолуцијата за прераспределбата на бегалците меѓу ...

Сингапур најдобро место за живот на бегалците

Денар - 23.09.2015

Сингапур можеби е еден од најскапите градови на светот, но за бегалците е најпопуларно место за живот и работа, се наведува во годишното истражување на HSBC, објавено за бегалците. Мигрантите го пофалиле градот – држава заради високите плати, како и ...

Хрватската полиција со солзавец против мигрантите

Lider - 23.09.2015

Хрватската полиција денеска користеше солзавец против мигранти во привремениот камп Опатовац, соопшти хрватската телевизија N1. При судирите со полицијата повредени се неколку луѓе, вклучувајќи деца.

Србија стравува дека ЕУ може да и врати назад 150.000 бегалци

Lider - 23.09.2015

Белградскиот весник „Блиц“ во текст под наслов „Шокантна порака – може да ни вратат 150.000 бегалци“ ја цитира портпаролката на ЕК, Наташа Берто дека договорите за реадмисија потпишани меѓу Србија и ЕУ им дозволуваат на земјите-членки да не ги ...

Казни за членките на ЕУ кои не ги почитуваат правилата за азил?

Денар - 23.09.2015

Европската комисија се подготвува во средата за преметка со 19 членки на Европската унија кои не го почитувале правилото за азил и против нив има намера да покрене вкупно 40 кривични постапки, пренесува германската агенција DPA повикувајќи се на ...

Полска ќе прими 5000 бегалци

24 Вести - 22.09.2015

На денешната седница на министрите за внатрешни работи на ЕУ, Полска се согласи да прифати 5.000 бегалци во рамки на европската програма за раселување на пристигнатите бегалци во Унијата, јави ТАСС, цитирајќи ја полската државна агенција ПАП.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Утрински - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Мигранти купуваат сириски пасоши за полесно да влезат во ЕУ

Дневник - 22.09.2015

Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку страница на „Фејсбук“ купуваат фалсификувани сириски пасоши за да се прикажат како бегалци од Сирија и на тој начин полесно да влезат во ЕУ, пренесува британски „Дејли телеграф“.

Министрите за внатрешни работи на ЕУ заседаваат за мигрантските квоти

24 Вести - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци во 28-те земји членки на Унијата.

ЕУ ќе ги разгледува мигрантските квоти

Телма - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

САД не се интересираат за бегалците?

Deutsche Welle - 22.09.2015

САД сносат одговорност за бегалската криза, но и натаму не сакаат да прифаќаат бегалци од кризните подрачја. Се ближи изборната кампања, па тоа сега е тема која сите порадо ја избегнуваат, коментира Миодраг Сориќ.

Во Германија запален центар за сместување на бегалци

Канал5 - 22.09.2015

Над 400 мигранти требало да бидат сместени во спортската сала, но непознати сторители подметнале пожар. Германската полиција засега нема информации за сторителите и соопшти дека за време на избувнувањето на пожарот, во спортската сала немало никој.

Уште еден обид на ЕУ-министрите да ги прераспределат бегалците

Deutsche Welle - 22.09.2015

Во пресрет на состанокот на министрите за внатрешни работи во Брисел повторно изби кавга околу квотите за прераспределба на 120 илјади бегалци. Во меѓувреме, Унгарија ја испрати армијата да се справува со бегалците По минатонеделните неуспешни ...

Китаровиќ ја обвини Меркел за мигрантите

Канал5 - 22.09.2015

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровик остро ја нападна германската канцеларка Меркел обвинувајќи ја дека ја предизвикала мигрантската криза кога ги повикала бегалците а сега не знае како да го реши проблемот.

Балканот чека гест од ЕУ за бегалците

Утрински - 22.09.2015

Влијателниот Европски совет за надворешни работи ги повика европските лидери да го вклучат и Западен Балкан во механизмот за релокација на бегалците Европскиот совет за надворешни работи (ЕСНР) ја повика Европската унија да го вклучат Западниот ...

ЕУ го усвои планот за распределба на 120 000 мигранти низ земјите од Унијата

Канал5 - 22.09.2015

Европските министри за внатрешни работи го усвоија планот за раселување на 120 000 мигранти внатре во земјите од Унијата. Предлогот на гласањето во ЕУ во Брисел е усвоен со „големо мнозинство“, пренесува ББС.

Усвоен планот за релокација на 120 илјади бегалци

Телма - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи и за правда на земјите на Европската Унија со големо мнозинство го усвоија планот за распределба на 120.000 илјади бегалци ширум Унијата. Според Европската комисија, станува збор за исклучително важен чекор, во насока ...

Интервентната полиција ги средува бегалците, хрватските политичари со навреди

Дневник - 22.09.2015

Елизабета Божиноска Хрватските полицајци се судрија во понеделникот ноќта со група бегалци кои биле спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар „Опатовац“ за регистрирање на мигрантите што бараат азил во Европа.

Бан Ки-мун: Европските лидери хумано да ги третираат мигрантите

Вест - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

Алсат-М - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Судири на полицијата со мигранти во камп во Хрватска

Телма - 22.09.2015

Хрватски полицајци се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во прифатниот центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на повеќе мигранти ...

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

24 Вести - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на центарот на ...

Фабиус: Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

Алсат-М - 22.09.2015

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоењето на Европската унија, изјави францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус. - Европа преживеа многу кризи. Но овој пат причината поради која Европа постои и самото нејзино ...

Чешка останува на ставот за одбивање на мигрантски квоти

24 Вести - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

24 Вести - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Роберт Фицо: Додека сум премиер на Словачка, нема да применуваме задолжителни квоти за бегалци

24 Вести - 22.09.2015

Словачка ќе одбие да спроведе каков било план на ЕУ за распределба на кандидатите за азил во Унијата на принцип на квоти, што беше одобрен денеска од министрите за внатрешни работи на ЕУ, изјави словачкиот премиер Роберт Фицо.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Репортер - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

ПАДНА ДОГОВОР: 120.000 мигранти ќе се распределат низ ЕУ

Телеграф - 22.09.2015

Одлуката за прераспределување на 120.000 луѓе беше прифатена со големо мнозинство од земјите членки, соопшти луксембуршкото претседателство на Твитер Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

А1 On - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

А1 On - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

КВОТИ: Распределбата на мигрантите повторно тема на состаноци во ЕУ

Телеграф - 22.09.2015

Зголемувањето на квотите за прием на бегалци од страна на секоја земја-членка на ЕУ ќе биде тема и на утрешниот вонреден самит на лидерите на ЕУ Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе одржат уште еден од низата состаноци на кои на дневен ...

Унгарија преку огласи во весниците во Јордан и Либан ги одвраќа бегалците

Макфакс - 22.09.2015

Унгарската влада во понеделникот објавила огласи во либанските и јорданските весници, со кои ги предупредува бегалците и мигрантите да не се обидуваат илегално да влезат во Унгарија, бидејќи сега тоа е кривично дело, казниво со закон.

Балкански кавги околу мигрантите

Р.С.Европа - 22.09.2015

Поделбите во ЕУ како да се распореди товарот од мигрантската криза се одразуваат и врз земјите на Балканот кои се почесто се обвинуваат за тоа како се справуваат со мигрантите. Војната со зборови најчесто е зачинета со потценување на напорите на ...

Полска ќе прими 5000 бегалци

А1 On - 22.09.2015

На денешната седница на министрите за внатрешни работи на ЕУ, Полска се согласи да прифати 5.000 бегалци во рамки на европската програма за раселување на пристигнатите бегалци во Унијата, јави ТАСС, цитирајќи ја полската државна агенција ПАП.

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Сител - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Курир - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Фабиус: Доведена е во прашање смислата за постоење на ЕУ

Макфакс - 22.09.2015

Шефот на француската дипломатија Лорен Фабиус оцени дека миграциска криза го доведува во прашање „функционирањето и смислата за постоење на Европа“, во интервјуто дадено за повеќе европски весници во вторникот, ден пред вонредниот самит на ...

Нечовечкото лице на Европа

Правдико - 22.09.2015

На повеќе места во Европа во моментов се одвиваат нечовечки сцени. Бегалските семејства не знаат како понатаму. Тоа во Хрватска го доживеа и репортерот на ДВ, Бернд Ригерт. „Зошто ни го правите ова?“ Тоа е прашањето кое си го поставува еден млад ...

Чешка ќе ги отфрли задолжителните квоти за распоредување на бегалците

Макфакс - 22.09.2015

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка во вторникот изјавил дека неговата земја ќе го отфрли предлогот на Европската комисија (ЕК) за задолжителни квоти при распоредувањето на бегалците во земјите-членки на ЕУ, јави AFP.

Поскапите билети за мигрантите се дискриминација

+инфо - 22.09.2015

По енормното зголемување на цената на билетите за железничкиот превоз на бегалците, „Македонски железници“ останаа глуви на бурните реакции на невладиниот сектор, на Народниот правобранител, како и на Хелсиншкиот комитет, кои бараат одговор за оваа ...

[Став]Славој Жижек: Норвешка не постои

Радио МОФ - 22.09.2015

Приливот на бегалци од Афирка и Блискиот исток во западна Европа предизвика реакции слични на оние на луѓето на кои им е соопштено дека боледуваат од неизлечива болест, која Elisabeth Kübler-Ross ја опиша во класичната студија „За смртта и ...

Чешка останува на ставот за одбивање на мигрантски квоти

А1 On - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Тензии меѓу Хрватска и Србија околу бегалците

Р.С.Европа - 22.09.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ ја повика Србија да го рестартира насочувањето на мигрантите кон Унгарија и Романија, за да помогне во олеснувањето на товарот во неговата земја. Повикот доаѓа откако српскиот премиер Александар Вучиќ се обрати кон ...

Полска ќе прими 5000 бегалци

Репортер - 22.09.2015

На денешната седница на министрите за внатрешни работи на ЕУ, Полска се согласи да прифати 5.000 бегалци во рамки на европската програма за раселување на пристигнатите бегалци во Унијата, јави ТАСС, цитирајќи ја полската државна агенција ПАП.

Бегалската криза причина за уште една српско-хрватска кавга, Унгарија како бонус кавгаџија

Алфа - 22.09.2015

Хрватските власти ги затворија граничните премини за сите товарни возила кои доаѓаат од Србија и отворено побараа, доколку сака повторно да бидат отворени, Белград наместо кон Хрвaтска поголем дел од бегалците да испраќа кон Унгарија или Романија.

Европските министри расправаат за мигрантскиот план

Глас на Америка - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската Унија се среќаваат на разговори за контроверзниот план за распределба преку квоти на повеќе од 100.000 мигранти меѓу земјите членки. Средбата доаѓа откако минатата недела Европскиот парламент го одобри ...

ЗАГРИЖЕНОСТ ВО БРИСЕЛ: Доведен во прашање опстанокот на ЕУ

Телеграф - 22.09.2015

Мораме, и покрај солидарноста кон бегалците, искрено да кажеме дека не можеме да ги држиме вратите ширум отворени за сите мигранти што бараат економско прибежиште, вели францускиот шеф на дипломатијата Лорен Фабиус Европа има искусено многубројни ...

Земјите на ЕУ со мнозинство гласаа за распределба на бегалците

Р.С.Европа - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската унија со мнозинство гласаа за усвојување на резолуцијата за распределба на 120 илјади бегалци низ земјите на Унијата. Планот треба да биде спроведен во текот на следните две години, а чешкиот министер за ...

Полска ќе прими 5.000 бегалци

+инфо - 22.09.2015

На денешната седница на министрите за внатрешни работи на ЕУ, Полска се согласи да прифати 5.000 бегалци во рамки на европската програма за раселување на пристигнатите бегалци во Унијата, јави ТАСС, цитирајќи ја полската државна агенција ПАП.

ЕУ се согласи да релокализира 120.000 бегалци во земјите членки

Нова ТВ - 22.09.2015

Европските министри за внатрешни работи се согласија денес да релокализираат 120.000 бегалци. “Одлуката за релокализија на 120.000 лица е усвоена со широко мнозинство на земјите членки”, објави луксембуршкото претседателство на Твитер.

Фицо: Додека сум премиер на Словачка, нема да применуваме задолжителни квоти за бегалци

А1 On - 22.09.2015

Словачка ќе одбие да спроведе каков било план на ЕУ за распределба на кандидатите за азил во Унијата на принцип на квоти, што беше одобрен денеска од министрите за внатрешни работи на ЕУ, изјави словачкиот премиер Роберт Фицо.

ЕУ министрите за внатрешни го одобрија контроверзниот план за квоти на бегалците

Нова ТВ - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ го одобрија контроверзниот план за преселување на 120.000 мигранти низ континентот во текот на следните две години, јавува Би-Би-Си. Овој план се однесува на мигрантите кои од Италија, Грција и Унгарија одат во ...

ЕУ ги прифати квотите за бегалците, балканските земји и натаму во кавга

Алфа - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на земјите од ЕУ го прифатија планот за распределба на 120 илјади бегалци во земјите на унијата, но тој не е усвоен едногласно бидејќи четири земји Словачка, Чешка, Унгарија и Романија гласаа против додека Финска беше ...

Фицо: Додека сум премиер на Словачка, нема да применуваме задолжителни квоти за бегалци

Репортер - 22.09.2015

Словачка ќе одбие да спроведе каков било план на ЕУ за распределба на кандидатите за азил во Унијата на принцип на квоти, што беше одобрен денеска од министрите за внатрешни работи на ЕУ, изјави словачкиот премиер Роберт Фицо.

Одобрен контроверзниот план за квоти за мигрантите

Глас на Америка - 22.09.2015

Четири земји-членки на ЕУ се и натаму против, но министрите за внатрешни работи се договорија да ја усвојат мерката за распоредување на 120.000 бегалци Министрите за внатрешни работи на ЕУ, наспроти противењето на четири земји, го одобрија ...

(Видео) Балкански кавги околу мигрантите

Репортер - 22.09.2015

Тешката ситуација во врска со илјадниците баратели на азил ги обнови старите разлики меѓу Србија, Хрватска и Словенија кои датираат уште за време на распадот на поранешната Југославија, извор Радио слободна Европа Истовремено, мигрантската криза ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

+инфо - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Репортер - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

Алфа - 22.09.2015

Бан Ки-мун на 30 септември свика средба посветена на предизвиците како резултат на зголемениот прилив од бегалци и мигранти во Европа. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и ...

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

Курир - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Алфа - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Бегалци се судрија со хрватската полиција

Нетпрес - 22.09.2015

Хрватската полиција денес се судри со група бегалци , кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на бегалци , кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на центарот на ...

ХРВАТСКА: Инцидент меѓу мигрантите и полицијата

Телеграф - 22.09.2015

Хрватска се обидува да воспостави ред во хаосот, кој ја зафати земјата од 15 септември, кога Унгарија ја затвори границата со Србија Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци , кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

Курир - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Судири меѓу мигранти и хрватската полиција

Р.С.Европа - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

Алфа - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени ...

Фабиус: Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

А1 On - 22.09.2015

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоењето на Европската унија, изјави францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус. – Европа преживеа многу кризи. Но овој пат причината поради која Европа постои и самото нејзино ...

Шверцери на луѓе продаваат фалсификувани сириски пасоши за мигрантите

А1 On - 22.09.2015

Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажуваат како „бегалци“ од Сирија и на тој начин да может полесно да влезат во ЕУ, открива лондонски „Дејли Телеграф“.

Бегалци купуваат сириски пасоши за полесно да влезат во ЕУ

Нетпрес - 22.09.2015

Лондонски „Дејли Телеграф“ открива дека мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажат како бегалци од Сирија и на тој начин полесно да влезат во ЕУ.

Фабиус: Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

+инфо - 22.09.2015

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоењето на Европската унија, порача францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус. - Европа преживеа многу кризи. Но овој пат причината поради која Европа постои и самото нејзино ...

Шверцери на луѓе продаваат фалсификувани сириски пасоши за мигрантите

+инфо - 22.09.2015

Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажуваат како „бегалци“ од Сирија и на тој начин да может полесно да влезат во ЕУ, открива лондонски „Дејли Телеграф“.

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

+инфо - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Хрватска: Се судрија мигрантите и полицијата

Репортер - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Чешка не го менува ставот: Одбива мигрантски квоти

Курир - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка, пренесе МИА.

Чешка останува на ставот за одбивање на мигрантски квоти

Репортер - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

ЧЕШКА: Ниту еден механизам за распоредување на бегалците не е прифатлив

Телеграф - 22.09.2015

И министерот за внатрешни работи денеска и јас утре, на состанокот на претседателите на владите ќе одбиеме било каков предлог за воведување на траен механизам за прераспоредување на бегалците, рече Соботка Дури и ако денес, министрите за внатрешни ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

+инфо - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Чешка останува на ставот за одбивање на мигрантски квоти

Сител - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

+инфо - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

Сител - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

А1 On - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Бегалска криза: 8 причини поради кои бегалците доаѓаат во Европа

Точка - 22.09.2015

Бегалците од Сирија и земјите од Блискиот Исток ова лето ја преплавија Европа. Еве кои се причините поради кои настана најголемата бегалска криза после Втората светска војна. Причините за бранот на мигранти кој ова лето ја зафати Европа се повеќе.

Китаровиќ: Меркел направи хаос со бегалците кој сега треба да се реши

Република - 22.09.2015

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ ја обвини хрватската влада дека со нејзината реакција во врска со бегалската криза ги нарушила дипломатските односи со соседите. – Секако дека односите се нарушени.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Локално - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Kарлос Флорес Хубериjас: Македонија се претставува како лошо момче за бегалците, а всушност, тоа е Грција

Република - 22.09.2015

Во ситуација кога мигрантите напуштаат една земја-членка на ЕУ како Грција, а веќе се на безбедно, значи животот не им е загрозен, и сакаат да излезат и да одат во друга земја-членка на ЕУ, притоа во средината на патот е Македонија, како е можно ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Вечер Прес - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата Министрите за внатрешни работи ...

Компаниите кои заработуваат најмногу од бегалците во Европа

Бизнис Вести - 22.09.2015

Покрај оваа валкана трговија, сепак мигрантите ги зголемуваат приходите на германските компании кои им даваат услуги и стоки од прва потреба за нов живот. Списанието Focus ги собра услугите и стоките кои забележуваат најголем раст: Securitas ...

Тука нема место за вас: Германците запалија бегалски центар

Точка - 22.09.2015

Спортска сала во југозападниот германски град Вертхајм беше запалена затоа што во неа требаше да бидат сместени стотици бегалци. Над 400 мигранти требаше да бидат сместени во спортската сала во Вертхајм, но непознати сторители подметнаа пожар, па ...

Образование за бегалците, сигурна инвестиција за во иднина

Фактор - 22.09.2015

Еден од најпознатите современи автори Калед Хосеини во својот авторски текст за „Гардијан” нагласува дека меѓу бегаците секое второ дете е на возраст за основно училиште. Тој порачува прво нешто што треба да се направи откако ќе се најде засолниште ...

ЕУ усвои план за распределба на бегалците

Фактор - 22.09.2015

По низа преговори, министрите за внатрешни работи на Европската Унија, со широко мнозинство го усвоија планот за распределба на 120 000 бегалци. Според планот, бегалците по договорените квоти ќе бидат релокализирани од Италија, Грција и Унгарија во ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ со втор обид за договор за квотите за мигранти

Локално - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите членки на ЕУ ќе одржат денеска вонредна седница, на која ќе се обидат да ги надминат разликите околу прашањето со миграциските квоти, само ден откако Унгарија и даде на армијата нови овластувања за заштита ...

Враќање на бегалците може да предизвика судир на Балканот!

Вечер Прес - 22.09.2015

Можноста за реадмисија на бегалците и мигрантите ја осуди еврокомесарот Јоханес Хан, кој потенцираше дека државите од Западен Балкан не смеат да бидат жртви на "проблемот на ЕУ" а Унијата пред се мора да најде внатрешно решение.

Сите ја избегнуваат: Зошто никој од бегалците не сака да оди во Франција?

МК News - 22.09.2015

Тие сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција е впечатливо отсутна од листата на желби на бегалците. Се поставува прашањето зошто втората економија во ЕУ, државата на која некогаш се гледаше како на ветената земја за ...

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Либертас - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со бегалците

Либертас - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Во Брисел вонредна средба за распределбата на бегалците

Фактор - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на Европската унија повторно ќе разговараат на вонредна средба во Брисел за распределбата на 120 илјади бегалци помеѓу земјите членки. Формално шемата може лесно да се претвори во европски закон, затоа што треба да се ...

Постигнат договор: 120.000 бегалци ќе се распределат во земјите на ЕУ

Република - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Бегалци купуваат сириски пасоши за полесно да влезат во ЕУ

Точка - 22.09.2015

Лондонски "Дејли Телеграф" открива дека мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажат како бегалци од Сирија и на тој начин полесно да влезат во ЕУ.

МВР изброја 90 илјади, неофицијални 250 илјади транзитирале низ државата

Вечер Прес - 22.09.2015

Просекот на бегалци и мигранти кои грчките власти ги спроведуваат до нашата граница се движи меѓу 3.500 и 6.000 лица дневно. Последниве неколку дена таа бројка се движи околу 4.500 бегалци дневно.

Фабиус: Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

Денешен - 22.09.2015

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоењето на Европската унија, изјави францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус. – Европа преживеа многу кризи. Но овој пат причината поради која Европа постои и самото нејзино ...

Судири меѓу полицијата и емигранти пред прифатен центар во Хрватска

Република - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Унгарија со огласи им се заканува на бегалците со затвор

Вечер Прес - 22.09.2015

Огласи во кои се повикуваат сириските бегалци да не доаѓаат, Унгарија објави во водечките либански и јордански весници Унгарската влада објави огласи во неколку јордански и либански медиуми и тоа на цела страница, во кои ги предупредува бегалците од ...

Полска ќе прими 5000 бегалци

Република - 22.09.2015

На денешната седница на министрите за внатрешни работи на ЕУ, Полска се согласи да прифати 5.000 бегалци во рамки на европската програма за раселување на пристигнатите бегалци во Унијата, јави ТАСС, цитирајќи ја полската државна агенција ПАП.

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

Република - 22.09.2015

­ Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоењето на Европската унија, изјави францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус. – Европа преживеа многу кризи. Но овој пат причината поради која Европа постои и самото нејзино ...

Шверцери на луѓе продаваат фалсификувани сириски пасоши за мигрантите

Денешен - 22.09.2015

Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажуваат како „бегалци“ од Сирија и на тој начин да может полесно да влезат во ЕУ, открива лондонски „Дејли Телеграф“.

(ВИДЕО-ФОТО) Го чекаат исходот од состанокот во Брисел: Стотици бегалци заглавени на грчко-турската граница!

Фактор - 22.09.2015

Неколку стотици баратели на азил кампуваат на грчко-турската граница и го чекаат исходот од денешниот состанок во Брисел со надеж дека ќе биде донесена спогодба со која ќе се дозволи нивниот влез во Европската унија.

Како бегалската криза ја стави Турција во центарот на настаните?

Фактор - 22.09.2015

Со строгата физиономија и очигледниот недостаток на добро расположение председателот Реџеп Тајип Ердоган барем не може да биде обвинет во отсуство на смисла за хумор, пишува „Financial Times“.

Фабиус: Доведена е во прашање смислата за постоење на ЕУ

Точка - 22.09.2015

Шефот на француската дипломатија Лорен Фабиус оцени дека миграциска криза го доведува во прашање "функционирањето и смислата за постоење на Европа", во интервјуто дадено за повеќе европски весници во вторникот, ден пред вонредниот самит на ...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ со втор обид за договор за квотите за бегалци

Либертас - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите членки на ЕУ ќе одржат денеска вонредна седница, на која ќе се обидат да ги надминат разликите околу прашањето со миграциските квоти, само ден откако Унгарија и даде на армијата нови овластувања за заштита ...

“Бегалците не тропаат на вратата , туку директно ја демолираа”

Локално - 22.09.2015

Унгарија презема сè повеќе драстични мерки против бегалците, а Хрватска се испокара со Србија и Грција – пак поради бегалците. Во исто време ЕУ се обидува да најде заедничко решение, но шансите за успех не се воопшто добри.

ШВЕРЦЕР НА МИГРАНТИ: Бев хирург, а денес заработувам по 100.000 долари

МК News - 22.09.2015

Абу Махмуд е некогаш хирург, а денес шверцер на бегалци. За само неколку месеци новиот бизнис му донел огромно богатство, какво што не можел да го замисли додека живеел во Алепо, Сирија. Само во текот на овој месец заработил неверојатни 100.000 ...

Чешка не го менува ставот: Одбива мигрантски квоти

Република - 22.09.2015

Дури и ако денес, министрите за внатрешни работи на Европската унија донесат одлука за усвојување на квоти за прераспределба на бегалците, системот нема реално да функционира, смета чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за мигрантските квоти

Канал 77 - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи на ЕУ денеска ќе се сретнат во Брисел и повторно ќе го разгледаат прашањето за зголемување на квотите при распределбата на 120.000 мигранти и бегалци ширум 28-те земји членки на Унијата.

Кризата со бегалците ја става под сомнеж смислата за постоење на ЕУ

Вечер Прес - 22.09.2015

Илузија е да се верува дека секој ќе се извлече, доколку ги врати националните граници. Но, треба да си кажеме чесно дека освен неопходната солидарност со бегалците, не можеме да ги оставиме широко отворени вратите за сите економски мигранти, рече ...

Бегалци се судрија со хрватската полиција

Точка - 22.09.2015

Хрватската полиција денес се судри со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на бегалци, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на центарот на повеќе ...

Судири меѓу полицијата и мигранти пред прифатен центар во Хрватска

Денешен - 22.09.2015

Хрватски полицајци денеска се судрија со група бегалци, кои беа спречени да влезат во новосоздадениот прифатен центар за регистрирање на мигрантите, кои бараат азил во Европа. Проблемите во кампот почнале со пристигнување пред влезот на ценатрот на ...

Европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

Вечер Прес - 22.09.2015

Генералниот секретар го следи со голема загриженост затворањето на некои граници во Европа, недостигот на соодветни места за сместување и се почестотото лошо однесување кон мигрантите и бегалците, изјави портпаролот на Бан Бан Ки-мун Генералниот ...

Унгарија преку огласи во весниците во Јордан и Либан ги одвраќа бегалците

Точка - 22.09.2015

Унгарската влада во понеделникот објавила огласи во либанските и јорданските весници, со кои ги предупредува бегалците и мигрантите да не се обидуваат илегално да влезат во Унгарија, бидејќи сега тоа е кривично дело, казниво со закон.

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Н.Македонија - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Бан Ки-мун ги повика европските лидери да се однесуваат добро со мигрантите

Lider - 22.09.2015

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги повика европските лидери да направат се што е потребно бегалците и мигрантите да се третираат на хуман и достоинствен начин, откако многу од нив поминале тежок пат, бегајќи од војна и непочитување на ...

Земјите од ЕУ изгласаа распределба на 120.000 бегалци

Lider - 22.09.2015

Министрите за внатрешни работи од земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за распределба во Европа на 120.000 мигранти, совладувајќи го противењето на голем број источноевропски земји на предлогот за квоти, соопшти официјален Луксембург, кој ...

Шверцери на луѓе продаваат фалсификувани сириски пасоши за мигрантите

Идивиди - 22.09.2015

Лондон, 22 септември 2015 (МИА) - Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажуваат како „бегалци“ од Сирија и на тој начин да может полесно да влезат во ЕУ, открива ...

Шверцери на луѓе продаваат фалсификувани сириски пасоши за мигрантите

Lider - 22.09.2015

Мигранти од земјите на Северна Африка и Блискиот Исток преку Фејсбук купуваат фалсификувани сириски пасоши, за да се прикажуваат како „бегалци“ од Сирија и на тој начин да может полесно да влезат во ЕУ, открива лондонски „Дејли Телеграф“.

Како настана бегалската криза? Вистината низ осум причини

365 - 22.09.2015

Бегалците од Сирија и земјите од Блискиот исток, летово ја преплавија Европа. Еве неколку причини поради кои настана најголемата бегалска криза од Втората светска војна. Има многу причини за бранот од бегалци кои ова лето ја удри Европа.

Австрија со нов бран на бегалци

Телма - 21.09.2015

Австриските власти очекуваат денеска да пристигнат уште бегалци во земјата од Унгарија. За викендов во Австрија влегоа 10 000 бегалци, а исто толку очекуваат и денеска. Во градот Никелсдорф на границата со Унгарија каде има кампови во кои се ...

Нечовечкото лице на Европа

Deutsche Welle - 21.09.2015

На повеќе места во Европа во моментов се одвиваат нечовечки сцени. Бегалските семејства не знаат како понатаму. Тоа во Хрватска го доживеа и репортерот на ДВ, Бернд Ригерт. „Зошто ни го правите ова?“ Тоа е прашањето кое си го поставува еден млад ...

Илјадници бегалци викендов низ Македонија

Алсат-М - 21.09.2015

Илјадници бегалци влегоа во Македонија за време на викендот, а нивниот број сè уште расте. Полицијата соопшти дека се регистрирани над 2 илјади бегалци, но оваа бројка е трипати повисока на терен.

Нов обид на ЕУ да се справи со бегласката криза

Телма - 21.09.2015

Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ утре во Брисел на состанок уште еднаш да го разгледаат планот на Еврокомисијата за распределба на квотите мигранти меѓу државите од Унијата.

Меркел: Не треба да се очекува решение преку ноќ

Телма - 21.09.2015

Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ утре во Брисел на состанок уште еднаш ќе го разгледаат планот на Еврокомисијата за распределба на квотите мигранти меѓу државите од Унијата.

Бан Ки Мун повика на сочувство со бегалците

Канал5 - 21.09.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун рече денеска дека е исклучително загрижен поради однесувањето со бегалците и мигрантите во Европа и повика на сочувство со нив во пресрет на самитот за бегалската криза.

Експедитивно се ослободија од бегалскиот бран за кој и самите имаат вина

Дневник - 21.09.2015

Елизабета Божиноска Хрватска ќе побара Грција да престане да ги испраќа мигрантите од Блискиот Исток кон останатиот дел од Европа, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи, Ранко Остоиќ.

ЕК: Земјите од ЕУ може да применат реадмисија за мигрантите

Канал5 - 21.09.2015

Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето бегалци

24 Вести - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето бегалци, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

Најмалку 13 загинати во судир на ферибот и брод со мигранти кај Лезбос

Дневник - 21.09.2015

Гумен чамец со 46 бегалци потона утринава во близина на грчкиот остров Лезбос по судир со траект, при што загинаа најмалку 13 бегалци, меѓу кои и неколку деца, јавуваат турските медиуми. Меѓу жртвите се четири деца, а 20 лица се спасени, а по 13 с` ...

Унгарската армија со нови овластувања за бегалската криза

Р.С.Европа - 21.09.2015

Унгарскиот Парламент одобри армијата да користи несмртоносна сила во спречување на бегалците да ги минуваат границите. Според законот, армијата ќе може да користи гумени куршуми и солзавец за контрола на бегалците на нејзините граници, додека ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

Сител - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

Што дознавме по доаѓањето на бранот бегалци за Хрватска, а што за Европа

+инфо - 21.09.2015

Хрватска, се додека во неа не почнаа да доаѓаат бегалци од Блискиот Исток и Азија, изгледаше одлично. Властите велеа дека сме подготвени за можен бран на прогоненици, јавноста, политиката и црквата беа полни со сочувство со оние кои мораа да ги ...

Бан Ки мун- загрижен поради односот кон бегалците

Репортер - 21.09.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун денеска рече дека е исклучително загрижен поради однесувањата спрема бегалците и мигрантите во Европа и повика на сочуствување со нив.

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

Алфа - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на ...

Помош од Хрватско – македонска тангента за бегалците во Хрватска

Курир - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско - македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија, јави МИА.

Помош од Хрватско – македонска тангента за бегалците во Хрватска

Репортер - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско – македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија.

Помош од Хрватско – македонска тангента за бегалците во Хрватска

Сител - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско - македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија.

(ВИДЕО) Кои се бегалците и дали се опасност за Европа

Правдико - 21.09.2015

Германско студио за дизајн, “In a Nutshell – Kurzgesagt” од Минхен направи краток анимиран филм во кој ја опишува позадината на бегалската криза во Европската унија. Во филмот е даден краток историски преглед на историјата на Сирија, од владеењето ...

Турската полиција сопре група од стотици мигранти на патот кон Едрене

+инфо - 21.09.2015

Турската полиција денеска спречи нова група од неколку стотина мигранти, главно сириски бегалци, на патот кон Едрене кои од таму сакаат да влезат во Грција. Околу 700 мигранти, кои неколку дена се блокирани на автобуска станица во Истанбул, каде ...

Во Турција спречени стотици мигранти на пат кон Грција

Р.С.Европа - 21.09.2015

Турската полиција денеска спречи нова група од неколку стотина мигранти, главно сириски бегалци, на патот кон Едрене кои и потоа кон Грција. Околу 700 мигранти неколку дена биле блокирани на автобуска станица во Истанбул, каде властите не им ...

Мезиер: ЕУ да оди директно по бегалците во кризните подрачја

+инфо - 21.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска предложи Европската унија да оди директно во кризните подрачја по бегалците, за да се избегне актуелниот прилив на имигранти и да се спречат активностите на мрежите за трговија со луѓе.

ЕК: Земјите од ЕУ може да применат реадмисија за мигрантите

Сител - 21.09.2015

Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

+инфо - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

Оланд; Ниедна земја не може да биде изземена од прифаќањето бегалци

Макфакс - 21.09.2015

Францускиот претседател Франсао Оланд изјави во неделата во Танжер дека ниедна европската земја „не може да биде изземена“ од прифаќањето на „бегалците кои имаат право на азил“, на прес-конференцијата со којашто во неделата ја заврши својата посета ...

УНХЦР – Начин на управување и нејзина организација

Правдико - 21.09.2015

УНХЦР (Високиот Комесаријат за бегалци при ОН) претставува агенција за бегалци која се наоѓа под надлежност на Обединетите Нации. Со неа управува Генералното Собрание и Економскиот и Социјален Совет на Обединетите Нации.

ЦИВИЛ: Цртан филм објаснува зошто бегалците бегаат во Европа (ВИДЕО)

+инфо - 21.09.2015

ЦИВИЛ – Центар за слобода се приклучува кон одбележувањето на Светскиот ден на мирот (Peace Day) 2015, со пренесување на едукативниот цртан филм, објавен на Јутјуб на 17 септември, во кој се наведуваат дел од причините за страотниот егоздус на ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

А1 On - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

ЦИВИЛ: Цртан филм објаснува зошто бегалците бегаат во Европа (Видео)

Кирилица - 21.09.2015

ЦИВИЛ – Центар за слобода се приклучува кон одбележувањето на Светскиот ден на мирот (Peace Day) 2015, со пренесување на едукативниот цртан филм, објавен на Јутјуб на 17 септември, во кој се наведуваат дел од причините за страотниот егоздус на ...

Македонците од Хрватска со помош за бегалците

Press24 - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско - македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија.

Македонската полиција тепала мигранти и бегалци со методи од Голи Оток

+инфо - 21.09.2015

Македонските полицајци малтретирале, навредувале и им се заканувале на дел од мигрантите што лани и оваа година поминале низ државава во обид да побараат азил во западноевропските земји, открива меѓународната организација за заштита на човековите ...

Меркел: Не треба да се очекува решение преку ноќ

Репортер - 21.09.2015

Министрите за правда и за внатрешни работи на земјите-членки не ЕУ утре во Брисел на состанок уште еднаш ќе го разгледаат планот на Еврокомисијата за распределба на квотите мигранти меѓу државите од Унијата.

Зошто бегалците ја одбираат токму Германија?

Нетпрес - 21.09.2015

Дваесет и двегодишниот Авганистанец Нематула Јасор минатата недела доби прилика за стажирање во германската компанија во Фридрихшафен на границата со Австрија. Токму тој град е место во кое бегалците прво стигнуваат.

Оланд: Ќе ја изгубиме Унијата ако се исклучи некоја земја од бегалската криза

Нова ТВ - 21.09.2015

Ниедна европска земја не може да биде исклучена од прифаќањето на бегалците кои имаат право на азил, порача францускиот претседател Франсоа Оланд. - Никој не може да биде исклучен, или беќе нема да бидеме унија изградена на вредности и принципи, ...

Бегалците во Гевгелија добија кабаници, ќе им требаат чизми

Кирилица - 21.09.2015

Јасмин Реџепи од невладината организација „Легис“ вели дека дождот не им направи никакви проблеми на бегалците во Гевгелија, пренесува „Мета“. Тој вели дека има многу шатори под кои бегалците можат да се засолнат, но и дека сите бегалци добиле ...

Human Rights Watch: Македонската полиција тепала мигранти и бегалци со методи од Голи Оток

Радио МОФ - 21.09.2015

Македонските полицајци малтретирале, навредувале и им се заканувале на дел од мигрантите што лани и оваа година поминале низ државава во обид да побараат азил во западноевропските земји, открива меѓународната организација за заштита на човековите ...

(ВИДЕО) Филм кој одговара на прашањата: Кој се бегалците и дали ќе ја преплават Европа?

Нетпрес - 21.09.2015

Во краток анимиран филм, кој го обави Агенцијаа за бегалци при ОН, на многу едносттвен начин објаснет се причините за бегалската криза за која сме сведоци изминативе денови. Тоа што можеби е најважно, филмот дава објаснување што би се случило ...

ЕУ расправа за квоти, германски министер со оригинална идеја – да одиме во кризните региони и да ги земеме директно ...

Алфа - 21.09.2015

Според Маизер Европјаните треба сами да одат во кризните зони и оттаму да ги извлекуваат бегалците, со што ќе се запре актуелниот прилив на мигранти кои во ЕУ влегуваат преку шверцерските мрежи.

Спречена нова група од стотици бегалци на патот кон Едрене

Нетпрес - 21.09.2015

Нова група од неколку стотина бегалци , главно сириски бегалци денес биле спречени од страна на турската полиција на патот кон Едрене, кои од таму сакакат да влезат во Грција. Околу 700 бегалци, кои неколку дена се блокирани на автобуска станица во ...

Мезиер: ЕУ да оди директно по бегалците во кризните подрачја

А1 On - 21.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска предложи Европската унија да оди директно во кризните подрачја по бегалците, за да се избегне актуелниот прилив на имигранти и да се спречат активностите на мрежите за трговија со луѓе.

Мезиер е за организирано носење на бегалците во Европа

Макфакс - 21.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер предложи во понеделникот бегалците во Европа да бидат носени директно од кризните области, со што би се сопрел сегашниот голем и неконтролиран прилив од мигранти и бегалци, и со тоа да им се ...

Најмалку 13 загинати при судир на брод со бегалци во Турција

Р.С.Европа - 21.09.2015

Најмалку 13 лица, меѓу кои и неколку деца, загинале при судир на ферибот и брод што превезувал бегалци во Турција. Како што јавија турските медиуми 13 други луѓе се водат за исчезнати откако инцидентот се случил во реонот на Чанаккале во водите на ...

ЕК: Земјите од ЕУ може да применат реадмисија за мигрантите

Репортер - 21.09.2015

Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи ...

Зошто бегалците одат токму во Германија?

МКД - 21.09.2015

Додека Германија се бори со бранот емигранти, Њујорк тајмс објаснува зошто бегалците не сакаат да останат во другите земји и за краајна дестинација ја бираат Германија. 22-годишниот Авганистанец Нематулах Јасор минатата недела добил шанса за ...

Албанија се подготвува за прием на бегалци од Сирија

Макфакс - 21.09.2015

Официјална Тирана преговара со меѓународниот фактор за прием на бегалци, тврдат албанските медиуми и при тоа наведуваат дека во првата група таа треба да прими три илјади луѓе, а истите извори наведуваат дека во јужниот дел на земјата веќе се ...

Оланд: Европските земји не можат да го отфрлат прифаќањето на бегалците

Курир - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд, пренесе МИА. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски ...

(ВИДЕО): Цртан филм објаснува зошто бегалците бегаат во Европа

Репортер - 21.09.2015

ЦИВИЛ – Центар за слобода се приклучува кон одбележувањето на Светскиот ден на мирот (Peace Day) 2015, со пренесување на едукативниот цртан филм, објавен на Јутјуб на 17 септември, во кој се наведуваат дел од причините за страотниот егоздус на ...

ШВЕРЦЕР СО БЕГАЛЦИ: Бев хирург, а денес заработувам по 100.000 долари

Телеграф - 21.09.2015

За транспорт до Грција наплаќа по 1.100 долари од човек, мигрирањето до Германија чини до 2.000 долари, а до Шведска и до Норвешка таксата за шверц достигнува и до три-четири илјади долари Абу Махмуд е некогаш хирург, а денес шверцер на бегалци.

Кои се бегалците, зошто дојдоа и дали ќе ја преплават Европа? (Видео)

МК News - 21.09.2015

Во овој краток анимиран филм, објавен од UN агенцијата за бегалците, на доста едноставен начин се објаснети причините за бегалската криза којашто се случува во изминатиов период: од политичките причини за оваа ситуација, па се` до почетоците на ...

Милион ќе се бегалците во Германија до крајот на годината

Локално - 21.09.2015

Околу 6,3 илјади бегалци преминале австриско-германската граница викендов, изјави денеска пред ТАСС претставник на федералната полиција во Розенхајм, Рајнер Шарф. Со раздвојувањето на бегалците сега се занимаваат оперативните служби.

ЕК: Земјите од ЕУ може да применат реадмисија за мигрантите

Денешен - 21.09.2015

Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи ...

Мезиер: ЕУ да оди директно по бегалците во кризните подрачја

Денешен - 21.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска предложи Европската унија да оди директно во кризните подрачја по бегалците, за да се избегне актуелниот прилив на имигранти и да се спречат активностите на мрежите за трговија со луѓе.

Другата страна на бегалската криза: „Шверцувам мигранти и заработувам 60.000 евра месечно“

Точка - 21.09.2015

Абу Махмуд се збогатил од неволјата на мигрантите, а неговата приказна никого не остава рамнодушен. Далеку е побогат отколку кога работел како доктор во сирискиот град Алепо. Со криумчарење на Сиријци во Европа само овој месец заработил неверојатни ...

Спречена нова група од стотици бегалци на патот кон Едрене

Точка - 21.09.2015

Нова група од неколку стотина бегалци, главно сириски бегалци денес биле спречени од страна на турската полиција на патот кон Едрене, кои од таму сакакат да влезат во Грција. Околу 700 бегалци, кои неколку дена се блокирани на автобуска станица во ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

Денешен - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

Вечер Прес - 21.09.2015

- Никој не може да го отфрли тоа, во спротивно нема да припаѓа кон заедничкото општество, кое се заснова врз вредности и принципи, истакна Оланд Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во ...

Сите ја избегнуваат: Зошто никој од бегалците не сака да оди во Франција?

Точка - 21.09.2015

Меѓу бегалците постои раширено убедување дека Франција значи месеци без кров над главата, борба со бирократски препреки и контакт со службеници кои не зборуваат англиски. Тие сонуваат за подобар живот во Германија, Шведска или Холандија, но Франција ...

Бегалците во Гевгелија добија кабаници, ќе им требаат чизми

Локално - 21.09.2015

Јасмин Реџепи од невладината организација „Легис“ вели дека дождот не им направи никакви проблеми на бегалците во Гевгелија. Тој вели дека има многу шатори под кои бегалците можат да се засолнат, но и дека сите бегалци добиле кабаници за да се ...

Колку пари добиваат бегалците во секоја европска земја?

Бизнис Вести - 21.09.2015

Европа денес е поделена од било кога. Иако бегаат од војна, повеќето бегалци не бараат само мирна земја за свое прибежиште, туку просперитетна и богата држава. Затоа повеќето се упатуваат кон Западна и Северна Европа, иако минуваат низ Јужна и ...

Зошто бегалците не одат во Франција?

Фактор - 21.09.2015

Илјадниците бегалци кои тргнуваат пеш по потрага на место за подобар живот, сонуваат за земји како Германија, Шведска или Холандија. На оваа листа од потенцијални земји за засолниште, не е ставена и Франција? Па, се поставува прашањето зошто ...

Македонија може да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти

Локално - 21.09.2015

Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи ...

Потврди добија уште 2.120 бегалци и мигранти

Вечер Прес - 21.09.2015

Екипите на Црвениот крст во текот на вчерашниот ден асистирале на вкупно 7 илјади лица во камповите во Гевгелија и Табановце. Официјалната бројка од 89 илјади странски државјани на кои им се издадени потврди е далеку од реалната.

Ако ЕУ примени реадмисија, Македонија ќе стане бегалски камп

Вечер Прес - 21.09.2015

Македонија, теоретски, може да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и мигранти, доколку земјите-членки на ЕУ одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а нашиот северен сосед го искористи договорот за реадмисија и ...

(ВИДЕО) Кои се бегалците и дали се опасност за Европа

еМагазин - 21.09.2015

Германско студио за дизајн, “In a Nutshell – Kurzgesagt” од Минхен направи краток анимиран филм во кој ја опишува позадината на бегалската криза во Европската унија. Во филмот е даден краток историски преглед на историјата на Сирија, од владеењето ...

Германија одвои 20 милиони евра за сириските бегалци

Бизнис Вести - 21.09.2015

Германската влада ќе обезбеди итна помош од 20 милиони евра за сириските бегалци, соопшти министерот за економска соработка и развој Герд Милер во интервјуто објавено во весникот “Велт ам Зонтаг”.

Помош од Хрватско – македонска тангента за бегалците во Хрватска

Денешен - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско – македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија.

Албанија се подготвува за прием на бегалци од Сирија

Точка - 21.09.2015

Официјална Тирана преговара со меѓународниот фактор за прием на бегалци, тврдат албанските медиуми и при тоа наведуваат дека во првата група таа треба да прими три илјади луѓе, а истите извори наведуваат дека во јужниот дел на земјата веќе се ...

Викате дека сме фашисти, а гледате ли што прават активистите

Вечер Прес - 21.09.2015

Еден словенечки полицаец од Хармице на Фејсбук објавува скандалозни постови за бегалците. Полицаецот тврди дека работат смени и до 27 часа, ги обвинува активистите и бара благодарност Словенечкиот полицаец, кој се претставува на Фејсбук како Трајче ...

Бегалска криза: Зошто млади мажи пристигнуваат дури сега, иако војната во Сирија трае од 2011-та година?

Точка - 21.09.2015

Факт е дека бегалците од Сирија се соочуваат со големи трагедии, па виорот на војната првенствено ги натера да ги напуштат своите домови, но клучните прашања на Европејците се: Зошто дури сега и зошто токму Европа? Војната во Сирија започна во ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалците

Република - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

Македонија е оставена сама да се справува со бегалците

Н.Македонија - 21.09.2015

Осврнувајќи се на европската перспектива на земјата, во интервјуто за „Газета Виброца“ Иванов објаснил дека, и покрај препораката на Европската комисија и шесте позитивни извештаи, Македонија е блокирана поради спорот за името со Грција ...

Помош од Хрватско – македонска тангента за бегалците во Хрватска

Lider - 21.09.2015

Невладината организација Хрватско – македонска тангента, која е ангажирана за развој на односите меѓу Македонија и Хрватска, подготви хуманитарна помош за бегалците кои влегуваат во Хрватска преку Србија.

Мезиер: ЕУ да оди директно по бегалците во кризните подрачја

Lider - 21.09.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска предложи Европската унија да оди директно во кризните подрачја по бегалците, за да се избегне актуелниот прилив на имигранти и да се спречат активностите на мрежите за трговија со луѓе.

Гетце со помош за бегалците

Идивиди - 21.09.2015

Германскиот репрезентативец Марио Гетце одлучи да собере средства за бегалците кои пристигнуваат во Европа со тоа што на аукција ги ставил копачките со кои играше на првиот меч од Лигата на шампионите против Олимпијакос, како и на бундеслигашкиот ...

Оланд: Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци

Lider - 21.09.2015

Ниту една европска земја не може да го отфрли прифаќањето на бегалци, изјави на прес-конференција во мароканскиот град Танжер францускиот претседател Франсоа Оланд. Тој нагласи дека оваа процедура „треба да се спроведе од сите европски држави“.

ЕК: Земјите од ЕУ може да применат реадмисија за мигрантите

Идивиди - 21.09.2015

Брисел, 21 септември 2015 (МИА) - Република Македонија може теоретски да стане земја каде што ќе се концентрираат најголем број на бегалци и емигранти, доколку земјите-членки на Европската унија се одлучат да почнат да ги враќаат истите во Србија, а ...

Како Германија стана ветената земја за мигрантите?

365 - 21.09.2015

…или зошто бегалците толку ја сакаат Германија. Додека Германија се бори со големиот бран на мигранти „Њујорк тајмс“ објаснува зошто бегалците не сакаат да останат во други земји и како крајна дестинација гледаат на Германија.

Турската полиција спречи нова група од стотици мигранти на патот кон Едрене

Lider - 21.09.2015

Турската полиција денеска спречи нова група од неколку стотина мигранти, главно сириски бегалци, на патот кон Едрене кои од таму сакакат да влезат во Грција. Околу 700 мигранти, кои неколку дена се блокирани на автобуска станица во Истанбул, каде ...