TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Децата од Русија мора да гледаат Олимписки игри

Оff.net - 16.02.2014

Руската влада препорача децата од оваа земја да си одат од училиште и да не добиваат домашни задачи за да можат повеќе да гледаат Олимписки игри на телевизија.

Сочи ги собори рекордите за гледаност

Вест - 16.02.2014

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, истакна дека Зимските олимписки игри во Сочи го собориле рекордот по бројот на телевизиски гледачи на состанокот со рускиот претседател ...

Јансруд златен во супервелеслалом

Екипа - 16.02.2014

Норвешкиот скијач Кјетил Јансруд стигна до златниот медал на трката во супервелеслалом во машка конкуренција, на Зимските Олимписки Игри во Сочи. Тој ја мина патеката за време од 1:18.14 минути и ...

Јансруд со златен медал во супервелеслалом

Телма - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

Втор медал за Кјетил Јансруд на Олимпијадата во Сочи

Утрински - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

Сочи 2014: Невидливото обезбедување е најдоброто обезбедување, вели шефот на кабинетот на Путин (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2014

Тоа што успеавме да ги направиме Олимписките игри во Сочи безбедни за посетителите, но не и наметливи, беше голем успех за руските безбедносни сили, вели за Раша тудеј Сергеј Иванов, шеф на кабинетот ...

Злато за Јансруд, рекорд за Милер

Дерби - 16.02.2014

Кјетил Јансруд е победник на супер велеслаломската трка на Олимписките игри во Сочи, со што стигна до својот втор олимписки медал откако беше трет на спустот во Сочи.

Втор медал за Кјетил Јансруд на Олимпијадата во Сочи

А1 On - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

Владимир Путин со „селфи“ во Сочи

ЗаЗабава - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

(ФОТО) Сочи: Убаво, неверојатно, забавно

А1 On - 16.02.2014

И овие Зимски олимписки игри во Сочи се исполнети со магија, на земјата и во воздухот. Додека едни натпреварувачи се неверојатно радосни, други се длабоко разочарани.

ФОТО: Неверојатните кациги во Сочи

А1 On - 16.02.2014

Натпреварувачите во скелетон и на овие Зимски олимписки игри во Сочи, се во центар на внимание поради несекојдневните кациги. Репрезентациите им дадоа можност на спортистите сами да ги изберат ...

Јансурд го освои златото во супервелеслалом

ЗаЗабава - 16.02.2014

Норвешкиот скијач Четил Јансруд се закити со златен медал, откако славеше на трката во супервелеслалом на Зимските олимписки игри во Сочи. До најголемиот успех во кариерата, Јансруд стигна со време ...

Златото во Супервелеслалом за Јансруд

Алфа - 16.02.2014

Норвешкиот скијач, Јетил Јансруд го освои златото во супервелеслалом на ЗОИ во Сочи. Јансруд до најголемиот успех во кариерата стигна со време од 1 минута, 18 секунди и 14 стотинки што е за 30 ...

Олимписки карлинг звуци

Дерби - 16.02.2014

Карлингот е еден од најспецифичните спортови на програмата на зимските олимписки игри, а фановите со голем интерес ги следат и случувањата на олимпискиот турнир во Сочи.

Олимпијадата како трговска марка

Фактор - 16.02.2014

“Може ли да ги користам Олимписките кругови?” – Ова е една од најчесто поставуваните прашања на сајтот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), пишува businessweek.com.

Втор медал за Кјетил Јансруд на Олимпијадата во Сочи

+инфо - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

Јансруд е новиот олимписки шампион во Супер-Г

Локално - 16.02.2014

Норвешкиот скијач алпиец Киетил Јансруд освои златото во супер гигантскиот слалом на Игрите во Сочи. Скандинавецот, кој освои бронза во спуст на Олимпијадата, финишира со време 1 минута 18,14 ...

Победа на Јансруд, прво злато за Норвешка на Роза Хута

МРТ - 16.02.2014

Супервелеслаломот останува Норвешка дисциплина на Олимпијадите. Кјетил Јансруд стана сукцесор на извонредните настапи на Норвежаните во оваа дисциплина.

Втор медал за Кјетил Јансруд на Олимпијадата во Сочи

Сител - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. 28-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

И Путин не одолеа на "селфи"

Вечер Прес - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

ЗОИ: Јансруд со злато во супервелеслалом

Телеграф - 16.02.2014

Норвежанецот дојде до вториот златен медал на Олимпијадата во Сочи Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, ...

Олимписките медалисти ќе почекаат за метеорит

Курир - 16.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет ја отфрли идејата освојувачите на златни медали на Зимските олимписки игри во Сочи, да бидат наградени со парчиња од метеоритот кој „слета“ во областа Челјабинск.

ФОТО: И Путин не одолеа на „селфи“

Курир - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Кјетил Јансруд златен во супер веле слалом

Нетпрес - 16.02.2014

Норвежанецот Кјетил Јансруд е новиот олимписки шампион во супер веле слалом. То јпатеката на Зимските олимписки игри во Сочи ја мина за време од 1:18.14 минути и беше за 30 стотинки побрз од ...

Јансруд се закити со златен медал во супервелеслалом во Сочи

Република - 16.02.2014

Норвешкиот скијач и член на олимписката репрезентација на Норвешка Кјетил Јансруд на Олимписките игри во Сочи го освои златниот медал на трката во супервелесалалом со време 1:18.14 минути.

Русија го надмина резултатот од Ванкувер, освојувајќи 15 медали за 8 дена на Олимпијадата

Руска реч - 16.02.2014

Репрезентацијата на Русија го освои 15-от медал во осмиот натпреварувачки ден на 22 Зимска Олимпијада во Сочи, пренесува РИА „Новости“. Руската репрезентација го надмина резултатот поставен на ...

Во Сочи се доделуваат медали со фрагменти од челјабинскиот метеорит

Руска реч - 16.02.2014

На Олимпијадата во Сочи на 15 февруари се доделија медали со фрагменти од небесното тело кое падна во Челјабинск пред една година. Медалите со вградени фрагменти од метеоритот ќе бидат предадени на ...

Втор медал за Кјетил Јансруд на Олимпијадата во Сочи

Lider - 16.02.2014

Кјетил Јансруд го освои и вториот медал на Зимската олимпијада во Сочи. Дваесет и осум-годишниот Норвежанец по бронзата во спуст, денеска стигна до златното во супер-велеслаломската трка.

Изопачувањето на Русија

Оff.net - 15.02.2014

Начинот на кој американските медиуми пренесуваат за Путин, Сочи и Украина, претставува медиумска злоупотреба која се рашири и сега е нов стандард во работата, пишува најстариот американски магазин ...

ЗОИ 2014 низ фотографии

Оn.net - 15.02.2014

Кога се зимските спортови во прашање нема поголем настан од Зимските олимписки игри чиј домаќин во моментов е рускиот град Сочи. Кога веќе немаме наши спортисти на чии успеси би се радувале на овие ...

Кулинарско Сочи – Како да се изедат 7.000 тони храна?

А1 On - 15.02.2014

За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се јаде.

Германците без Нојројтер

Н.Македонија - 15.02.2014

Еден од најдобрите слаломисти во светот, Германецот Феликс Нојројтер, од кого стравуваа во штабот на фаворитот од Австрија, Марсел Хиршер, нема да настапи на патеката „Роза Хутор“ Пред доаѓањето овде ...

Путин нема проблем со позирањето за селфи фотки

Кајгана - 15.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, ги посети спортистите на Канада кои настапуваат на Олимпијадата во Сочи. Неговата посета беше дочекана со воодушевување, а спортистите и навивачите ја искористија ...

ФОТО: Кога Путин позира за селфи...

Н.Македонија - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените, пренесува МИА Претседателот на Русија со ...

Владимир Путин „селфи“

А1 On - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Владимир Путин „селфи“

Алфа - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Како Путин позира за „селфи“

Хитпортал - 15.02.2014

П родорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

(ВИДЕО) Олимпијците се „убија“ од секс во Сочи

Локално - 15.02.2014

Познатиот сајт за измислени вести theonion.com направи видео за она што наводно се случува во олимпиското село во Сочи. Но, ако се прочитаат сведочењата на многу спортисти кои по враќањето од ...

ФОТО: Владимир Путин со „селфи“ во Сочи

Сител - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

СЕКСИ: Германска биатлонка гола за „Плејбој“

Телеграф - 15.02.2014

Најпрво започнала со скијање, за подоцна на 14 години да се префрли на бијатлон Покрај тоа што е една од канидатките за медал во Сочи , германската биатлонка, Мирјам Госнер го покажа своето ...

Зимски или Летни Олимписки игри? 11 нереални фотографии од Сочи

Точка - 15.02.2014

Официјалниот слоган за Зимските Олимписки игри во Сочи е "Hot. Cool. Yours." (Жешко. Кул. Твое.)... Пред да започнат Олимписките игри, не очекувавме дека се толку видовити.

„Селфи“ на Владимир Путин

еМагазин - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

И Путин не одолеа на „селфи“ (ФОТО)

Телеграф - 15.02.2014

Путин досега направи неколку ненајавени посети на Олимписките игри во Сочи, меѓу кои и посетата на американските спортисти Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател ...

Како Путин позира за „селфи“

Бриф - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

ФОТО: И Путин си направи „Селфи“ фотографии

Press24 - 15.02.2014

Владимир Путин, ги посети спортистите на Канада кои настапуваат на Олимпијадата во Сочи, а тие ги искористија своите Twitter профили за да објават фотографии со него.

Видео-блог 4

Руска реч - 15.02.2014

На тренинг... За македонски превод притиснете „СС“ Еве го и четвртиот видео-блог од нашата дописничка Тамара. Овој пат, се разбуди во 6 часот наутро за да присуствува на тренинзите во Сочи! Ако сте ...

МОК ја пофали работата на Антидопинг лабораторијата во Сочи

Руска реч - 15.02.2014

Медицинскиот директор на Меѓународниот олимписки комитет, Ричард Баџет, високо ја оцени Антидопинг лабораторијата во Сочи. Оваа висока оцена посебно е важна за Русите, бидејќи во ноември 2013 година ...

Карелин смета дека не е умесно споредувањето на Игрите во Сочи со Олимпијадата во 1936 година

Руска реч - 15.02.2014

Трократниот олимписки шампион, пратеникот во Државната Дума, Александар Карелин, изјави дека не е правилно да се гледа на Олимпијадата во Сочи преку призмата на политиката.

Полтавченко: Петербург би можел да биде домаќин на летната Олимпијада

Руска реч - 15.02.2014

Гувернерот на Санкт Петербург, Георги Полтавченко, не исклучува дека градот ќе се бори за домаќин на летната Олимпијада 2024. „Такви мисли постојат“, изјави гувернерот во саботата на новинарите во ...

Германска биатлонка се соблече за Плејбој/Видео

Lider - 15.02.2014

Една од најдобрите светски биатлонки Германката Мирјам Госнер, која поради повреда по пад од велосипед ги пропушти Зимските олимписки игри во Сочи, се сликаше за насловната страница на Плејбој.

Како Путин позира за “селфи“?/Фото

Lider - 15.02.2014

Продорен поглед и мала насмевка… Вака Владимир Путин, рускиот претседател ги “заведе“ бројните фотокамери на паметните телефони во Сочи на Денот на вљубените.

Баксузниот Феликс сепак е оптимист

Deutsche Welle - 14.02.2014

Германскиот скијачки адут за златен медал на Олимпијадата во Сочи, Феликс Нојројтер, поради сообраќајна несреќа, во која се стекна со повреди го пропушти летот за Сочи од Минхен, и на Олимпијадата ќе ...

Star Wars Сочи 2014

Оff.net - 14.02.2014

Како би изгледале Зимските Олимписки игри во Сочи ако во режирањето замеша прсти Џорџ ...

„Жешки. Зимски. Твои.“

Оn.net - 14.02.2014

Getty, AP и Reuters низ објектив во Сочи регистрирале ситуации што баш и не личат на ЗИМСКИ олимписки игри. А, фоткано било деновиве. Со температури и над 15 степени, имало поплаки за терените во ...

Кулинарско Сочи - Како да се изедат 7000 тони храна?

Вест - 14.02.2014

РУСИЈА (Гласот на Русија) - За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се ...

Кулинарско Сочи, или како да се изедат 7000 тони храна?

Утрински - 14.02.2014

На Олимпијците им е понудено мени од 500 јадења, а тие можат да јадат бесплатно 24 часа дневно За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи.

Германска биатлонка се соблече за Плејбој и ги возбуди сонародниците (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.02.2014

Германката Мириам Госнер е несудена олимпијка на својата земја. Требаше во биатлон да настапи на Зимските олимписки игри во Сочи, но поради повреда се откажа од настапот, па застана пред ...

Зошто Рисе бараше автограм од Џерард ?

СуперСпорт - 14.02.2014

Џерард го исполни ветувањето, го потпиша дресот кој е наменет за еден од натпреварувачите на ЗОИ во Сочи. Сликата покажува како Рисе изгледа пресреќен иако неговиот тим беше поразен од поранешниот ...

Ја подели Германија: Гола бијатлонка во Плејбој

СуперСпорт - 14.02.2014

Миријем Госнер позираше гола за Плејбој, а со ваквиот потег ја подели Германија. Таа е несудена натпреварувачка на ЗОИ во Сочи. Требаше да ја претставува Германија во дисциплината бијатлон, но поради ...

Легендарниот Пљушенко објави крај на кариерата

Спортклуб - 14.02.2014

Еден од најдобрите натпреварувачи во уметничко лизгање на сите времиња Јевгениј Пљушенко објави дека заминува во пензија како последица на најновата повреда доживеана на Олимписките игри во Сочи.

Германска биатлонка се сликаше гола за „Плејбој“

Дерби - 14.02.2014

Германката Миријам Госнер требаше да ја преставува својата земја во биатлон на Зимските Олимписки игри во Сочи, но поради повреда мораше да го откаже настапот.

Неизвесен настапот на Нојројтер во Сочи

Алфа - 14.02.2014

Германскиот скијач Феликс Нојројтер имал сообраќајна несреќа поради која го испуштил својот лет за Сочи и не отпатувал на ЗОИ. 29 годишниот Нојројтер имал несреќа на пат до аеродормот во Минхен кога ...

Фаворитот Нојројтер поради сообраќајка не отпатувал за Сочи

Кајгана - 14.02.2014

Германецот Феликс Нојројтер, кој е еден од главните фаворити за освојување на златниот медал во слалом на Зимските олимписки игри (ЗОИ), во петокот имал сообраќајна несреќа, поради што го пропуштил ...

Сочи: Милијарда долари од сувенири

Бизнис Инфо - 14.02.2014

Кадифени играчки, украси, магнети и останати сувенири веќе и донесоа на Организацијата на Зимските олимписки игри во Сочи преку милијарда долари. Тоа е апсолутен рекорд меѓу организаторите на ...

Светскиот првак Шведска почна со сигурна победа

Н.Македонија - 14.02.2014

Хокеарите на актуелниот светски шампион Шведска со победа со 4-2 над поранешниот олимписки првак Чешка го почнаа олимписки турнир во Сочи Светскиот вицепрвак Швајцарија во истата група се извлече со ...

Нојројтер поради сообраќајка не отпатувал во Сочи

ЗаЗабава - 14.02.2014

Германскиот скијач Феликс Нојројтер имал сообраќајна несреќа, поради што го пропуштил летот за Сочи и не отпатувал на Зимските олимписки игри. Несреќата се случила на пат до аеродромот во Минхен, ...

Несудената германска олимпијка во биатлон гола во Playboy

Хитпортал - 14.02.2014

Н есудената германска учесничка на Зимските олимписки игри во Сочи биатлонката Мириам Госнер се појави гола во Playboy. Убавата Мириам на Игрите во Сочи требаше да настапува во Биатлон но поради ...

Легендарниот Пљушенко објави крај на кариерата

Хитпортал - 14.02.2014

Е ден од најдобрите натпреварувачи во уметничко лизгање на сите времиња Јевгениј Пљушенко објави дека заминува во пензија како последица на најновата повреда која ја заработи на Олимписките игри во ...

Путин ги посетил американските олимпијци во Сочи

Дерби - 14.02.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска ги посети американските спортисти кои ја претставуваат својата земја на Олимпијадата во Сочи. Путин покажа дека e добар домаќин, а посетата се случи и ...

ВИДЕО 18+: Оргии, секс и што уште не се случува во Сочи!

Сител - 14.02.2014

Видео прилог за тоа што се случува во олимписото село во Сочи за време на Зимските олимписките игри. Иако се работи за пародија на светски познатиот веб сајт за смешни измислени вести theonion.com, ...

Свекрвата ја пофали голата Миријам

Вечер Прес - 14.02.2014

Младата ѕвезда на германскиот бијатлон Миријам Госнер не е на ЗОИ во Сочи поради повреда. Сепак, не ја пропушти можност да го привлече вниманието додека траат олимписките натпреварувања.

Кулинарско Сочи, или како да се изедат 7000 тони храна?

Бриф - 14.02.2014

МИА Гласот на Русија – Москва За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се ...

Терористите во Сочи немаат шанси: Дознајте какво „чудо" имаат Русите

Точка - 14.02.2014

Пред почетокот на Зимските олимписки игри во Сочи сите стравуваа од можни терористички напади, меѓутоа засега се' поминува во најдобар ред. После терористичките напади во Волгоград во пресрет на ...

(ВИДЕО) Олимпијците се „убија“ од секс во Сочи

Бриф - 14.02.2014

Познатиот сајт за измислени вести theonion.com направи видео за она што наводно се случува во олимпиското село во Сочи. Но, ако се прочитаат сведочењата на многу спортисти кои по враќањето од ...

Секси село: Алкохолот е бесплатен, а 100 000 кондоми им се поделени на олимпијците во Сочи

Вистина.мк - 14.02.2014

Зимските олимписки игри се можност за пишување на историјата, освојување на медалите и стекнување на славата, дружењето помеѓу спортистите, но и за нешто повеќе.

Секси Олимписки игри: Алкохолот е бесплатен, поделени 100 илјади кондоми

Курир - 14.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи е можност за пишување на историјата, освојување медали и да се добие слава. Како и да е, дружењето на спортисти од сите меридијани доведува и до нешто повеќе од ...

Каде сѐ паѓа секс во олимпиското село (ВИДЕО)

Република - 14.02.2014

Видеоприлог за тоа што се случува во олимпиското село за време на Зимските олимписки игри во Сочи. Иако се работи за пародија на светски познатиот веб-сајт за смешни измислени вести theonion.com, ...

ВИДЕО +21: Секс и оргии на Олимписките игри во Сочи!

Sky - 14.02.2014

Популарниот веб-сајт theonion.com, направи пародија на тоа што се случува во олимпиското село за Време на Зимските олимписки игри. Напомена: Прилогот е за лица над 18 ...

Нојројтер поради сообраќајка не отпатувал за Сочи

Макфакс - 14.02.2014

Германецот Феликс Нојројтер, кој е еден од главните фаворити за освојување на златниот медал во слалом на Зимските олимписки игри (ЗОИ), во петокот имал сообраќајна несреќа, поради што го пропуштил ...

100.000 кондоми поделени во Сочи

Оn.net - 13.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи не препуштаат ништо на случајот, па во трите олимписки села поделиле околу 100.000 кондоми за околу 2.900 натпреварувачи.

Хва Ли со олимписки рекорд

Дневник - 13.02.2014

Со нов олимписки рекорд, Санг Хва Ли од Kореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. Хва Ли (24 г.) по двете трки во финалната серија оствари вкупно време од 74 ...

Словенците ќе дебитираат против Голијат

Дневник - 13.02.2014

Хокеарскиот тим на Словенија прв пат ќе настапи на едни ЗОИ, вечерва во Сочи. Противник им е тимот на Русија, првиот фаворит за златото. Деби на Игрите за репрезентацијата на „змајчики“ што ќе го ...

Вселенски поглед на Зимските олимписки игри

365 - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се одвиваат со полна пареа – сите случувања можете да ги следите на телевизија, но ваков поглед се уште не сте имале. Во текот на преносот на спорските случувања од ...

Како изгледа Олимпијадата од вселената?

Кајгана - 13.02.2014

Астронаутите сместени на Меѓународната вселенска станица не можат да ги следат Олимписките игри што се одржуваат во Сочи, но без проблем можат да „фрлат поглед“ на нив од вселената.

Олимпискиот оган во Сочи е видлив и од вселената

ЗаЗабава - 13.02.2014

Олимпискиот пламен кој се издигнува над стадионот Фишт во Сочи е толку голем што може да се види и од вселената. Астронаутите од Меѓународната вселенска станица направија фотографија на која се гледа ...

ФОТО: Како изгледаат Олимписките игри од вселената?

Н.Македонија - 13.02.2014

Ваков поглед на Зимските олимписки игри се уште не сте виделе Во текот на пренесувањето на ЗОИ, до сега можевме да видиме милион фотографии и видеа- од хеликоптер и кранови.

Ова се најзгодните и најубави натпреварувачки на Олимписките игри

Хитпортал - 13.02.2014

В о рускиот град Сочи, на Црното море моментално се одржуваат досега најскапите Зимски олимписки игри. Натпреварувачките пак, кои моментално се наоѓаат таму со својот предизвикувачки изглед ...

ВИДЕО Бесплатно пиво за Канаѓаните во Сочи

+инфо - 13.02.2014

Канадските спортисти во актуелниот олимписки град Сочи , Русија, со себе донеле фрижидер со бесплатно пиво, кое само тие може да го користат. Канадскиот прозиводител на пиво „Молсон Канадиан“ ...

Како изгледа Олимпијадата од вселената?

Вечер Прес - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во моментот се во полн ек, а спортистите секојдневно се обидуваат да соборат рекорди и да постигнат колку што е можно подобри резултати.

Алкохолот бесплатен, кондомите потрошени

Вечер Прес - 13.02.2014

ЗАБАВА ДО БЕСВЕСТ ВО ОЛИМПИСКОТО СЕЛО Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи ништо не препуштаат на случајот и затоа во трите олимписки села поделија 100.000 кондоми за околу 2.900 ...

Руската Олимпијада „најтрезна“ досега

еМагазин - 13.02.2014

“Wall Street Journal” пишува дека во Русија, позната по извозот на нафта и вотка, се одржуваат Олимписки игри со најмалку алкохол досега. Американското списание го објаснува ригорозниот однос кон ...

Сонцето прави проблеми во Сочи

еМагазин - 13.02.2014

Сончевото време во руското одморалиште Сочи го стопи снегот на ски патеките, откривајќи големи површини на трева, па така, сега голем е бројот на посетителите кои што наместо во зимските спортови, ...

СОЧИ: Драменбејс-продуцентот Воима руши рекорди во брзо лизгање

Телеграф - 13.02.2014

Читател на веб-страницата doandroidsdance.com информирал дека Артур Вас, познат како Виома, моментално се натпреварува во Сочи, на 10 февруари постави рекорд поминувајќи 500 метри за 34,5 секунди ...

Бесплатен алкохол и кондоми за олимпијците во Сочи?

Бриф - 13.02.2014

Зимските олимписки игри се шанса за освојување на медали и стекнување слава, дружење меѓу спортистите, но и нешто друго. Дел од светските медиуми пишуваат дека организаторите на Олимпијадата во Сочи ...

Жртви на Олимпијадата во Сочи: "Не' преселија на сила, не отсекоа од светот и не' оставија без вода"

Точка - 13.02.2014

Селото Акштир денес е отсечено од главните автопати, мостот е срушен, а пумпата за вода која им ја направиле свечено била отворена па следниот ден се расипала.

Во три Олимписки села поделени 100 илјади кондоми

еМагазин - 13.02.2014

Зимските олимписки игри се можност за испишување на историјата, освојување на медали и стекнување слава, дружење меѓу спортистите но и нешто повеќе. Организаторите на Игрите во Сочи ништо не ...

СЕКСИ СОЧИ: 100 илјади кондоми поделени меѓу олимпијците, алкохолот бесплатен

Телеграф - 13.02.2014

Како една причина за таквата одлука се наведува и достапноста на бесплатниот алкохол во центрите каде што се сместени спортистите, па се верува дека во моментите кога ќе се опуштат може сѐ да се ...

Добриот дизајн е секогаш во мода: Најубавите постери на Зимската олимпијада

МакМода - 13.02.2014

Незаборавни постери за Зимските олимпијада од Ванкувер 2010 до Шамони 1924. Овие денови голем дел од човештвото ги следи преку ТВ-екраните (а некои и во живо) натпреварите на зимските Олимписки игри.

Не е лесно да си олимпиец во Сочи (фотогалерија)

Република - 13.02.2014

Не е лесно да се учествува на Зимски олимписки Игри, а и во Сочи има многу работа за новинарите и фоторепортерите. Погледнете дел од богатиот репертоар на интересни фотографии направени во ...

Раскошен поглед: Олимписките игри од досега невидена перспектива

Таратур - 13.02.2014

Зимските Олимписки игри во Сочи досега ги видовме прикажани од безброј агли и перспективи – од кранови, хеликоптери, преку профилите на спортистите и слично. Но, ова е нешто досега невидено и ново.

Во Сочи температурата се искачи до 18 степени

Нетпрес - 13.02.2014

Топлото време на Зимските олимписки игри во Сочи не ги изненади само организаторите, туку и натпреварувачите. Температурата во градот кој се наоѓа на брегот на Црното Море, достигна до 18 степени.

Во Сочи како да се одржуваат Летни олимписки игри

Sky - 13.02.2014

Температурата во градот организатор на Зимските олимписки игри, Сочи достигна 18 степени. Ваквото топло време беше изненадување како за организаторите така и за натпреварувачите.

Путин: После Игрите, Сочи ќе биде одморалиште и спортски центар

Руска реч - 13.02.2014

Сочи после Олимпијадата треба да се развива како одморалиште и спортски центар на Русија, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, на состанокот со членовите на владата во Москва.

Видео-блог 3

Руска реч - 13.02.2014

Во Куќата на навивачите. За македонски превод притиснете „СС“ Еве го и третото издание на Видо-блогот од нашата дописничка Тамара Виноградова. Откако во првиот блог ни посочи како да стигнеме до ...

Американски репрезентативец во боб скијање ги поддржа организаторите на Олимпијадата

Руска реч - 13.02.2014

Репрезентативецот од САД во боб скијање, Далас Робинсон, изјави дека организаторите на Олимписките игри во Сочи направиле прекрасна работа во поглед на припремата и одржувањето на игрите.

Во Сочи фрижидер со пиво се отвара само со канадски пасош

Lider - 13.02.2014

Канадскиот произведувач на пиво „Молсон Корс“, кој долго време соработува со олимпискиот одбор, во канадската куќа постави фрижидер со пиво што може да се отвори исклучиво со канадски пасош.

Поглед на Олимписките игри од вселената

Денешен - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се одвиваат со полна пареа, но ваков поглед на игрите се уште не сте имале. Во текот на спортските случувања од милион агли, често гледаме кадрови од хеликоптер и ...

Фрустрирани џихадисти се молат за земјотрес во Сочи

Оff.net - 12.02.2014

Прво се чаталеа дека ќе го растураат Сочи и Олимпијадата со незапамтени крвопролевања. Видоа дека тоа баш не проаѓа како што го замислиле, па сега се свртеа на молитви Господ да прати земјотрес.

Си ја заложил куќата за настап во Сочи

Вест - 12.02.2014

Мајкл Кристијан Мартинес е единствениот претставник на Филипини на ЗОИ во Сочи и прв од 1992 година, а и тоа си го овозможил од сопствен џеб. Седумнаесетгодишниот лизгач обезбедил средства за настап ...

Кои се најсекси олимпијки на ЗОИ во Сочи?

Екипа - 12.02.2014

Зимските Олимписки Игри во Сочи го земаат својот замав, секој нареден ден е се повозбудливо, но и пожешко…Веќе се знаат дел од најубавите олимпијки, кои дефинитивно го привлекуваат вниманието на ...

ФОТО НА ДЕН: Лудите кациги на ЗОИ во Сочи

Екипа - 12.02.2014

Натпреварувачите во скелетон на ЗОИ во Сочи се во центарот на вниманието и тоа само поради своите несекојдневни кациги. Преку мозоци кои блескаат, до разно разни скелети, овие олимпијци немаат ...

Олимпискиот парк во Сочи гледан од вселената (ФОТО)

МКД - 12.02.2014

Џонсон спејс центарот на НАСА на својот твитер-профил објави како изгледа олимпиското гратче Сочи гледано од вселената. Фотографијата ја направиле астронаутите во Меѓународната вселенска станица, а ...

Хит во Сочи: Американка пред секое санкање се подготвува со секси-танц (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.02.2014

Американката Кејт Хансен стана хит на Зимските Олимписки игри во Сочи. Се натпреварува во санкање, но нејзиниот ритуал пред секој настап ги збудале гледачите - таа изведува секс-танц на песни на ...

Зимскиот фестивал не се пропушта: Филипинец ја ставил куќата под хипотека за да учествува на ЗОИ!

МКД - 12.02.2014

Мајкл Кристијан Мартинез, претставникот на Филипини на 22. Зимски Олимписки игри во Сочи, по никоја цена не сакал да го пропушти најголемиот спортски фестивал на белисте спортови, иако не можел да ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот - подарок од ЗОИ во Сочи! (ФОТО)

МКД - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. А нашите олимпијци не би биле тоа што се да не се ...

За Русија, освен злато, се друго е неуспех

Дневник - 12.02.2014

За многумина Зимските олимписки игри во Сочи вистински започнуваат со машкиот хокејски турнир. Тоа задоволство за сладокусците почнува денеска со мечевите од групите: Чешка – Шведска и Летонија – ...

Да не ја потценуваме спортската дипломатија

Дневник - 12.02.2014

Ивана Kостовска Според дефиниција, олимпијадата е настан број еден за спортска дипломатија бидејќи таму не се мери само моќта на спортистите. Спортските зданија во Сочи вредни над 50 милијарда долари ...

Вести - Индија се врати во олимпиското семејство

Н.Македонија - 12.02.2014

Индискиот олимписки комитет се враќа со олимпиското семејство откако ИОК вчера ја укина суспензијата, која следуваше по корупцискиот скандал при изборот на генерален секретар во декември 2012 година ...

Се дружиме и си помагаме

Н.Македонија - 12.02.2014

Владо Димитриевски девет години во континуитет е во Сочи и негова голема желба е Македонците да добијат свои простории за нивниот клуб ЗОИ им донесе радост на Русите, но нѐ израдува и нас ...

Фрижидер за пиво во Сочи се отвора само со канадски пасош

Н.Македонија - 12.02.2014

Многу репрезентации на Зимските олимписки игри во Сочи имаат места на кои нивните претставници можат бесплатно да јадат и да пијат, но најмногу внимание годинава привлече тоа што го имаат Канаѓаните ...

Канаѓаните имаат најкул фрижидер во Сочи

Кајгана - 12.02.2014

Канаѓаните кои се сместени во Сочи имаат најкул фрижидер за пиво. Фрижидерот кој е создаден од канадскиот пивски бренд Molson, се отвора само доколку поседувате канадски пасош.

Сочи 2014- Најдобрите фотографии до сега

365 - 12.02.2014

Ова е кратка селекција од првите Зимски Олимписки игри во Сочи, Русија. Решителноста на атретичарите и прекрасните пејсажи се експлозивна мешавина која ги прави Олимписките игри се повеќе и повеќе ...

Олимпијада во Сочи урива телевизиски рејтинзи во САД

А1 On - 12.02.2014

ЗОИ во Сочи ги рушат телевизиските рејтинзи во САД, покажа истражувањето на компанијата „Нилсен”. Според податоците од истражувањето, од 3 до 9 февруари спортските натпревари на Олимпијадата кои ги ...

Фото од вселената над Сочи: Се гледаат олимпискиот стадион, паркот и огнот

Хитпортал - 12.02.2014

С о оглед на тоа дека рускиот град Сочи деновиве е центар на светот, многу очи се вперени кон него. Дека ова е навистина така докажува и фотографијата која ја објави НАСА.

Толку од ЗИМСКИТЕ олимписки игри во Сочи (видео)

ЗаЗабава - 12.02.2014

Проблемите со кои што се соочуваат учесниците во Зимските олимписки игри во Сочи едноставно не престануваат, па неодамна се појави и најголемиот непријател на зимата, сонцето! Сончевото време во ...

ЗОИ во Сочи рушат телевизиски рејтинзи во САД

Сител - 12.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи ги рушат телевизиските рејтинзи во САД, покажа истражувањето на компанијата "Нилсен". Според податоците од истражувањето, од 3 до 9 февруари спортските натпревари на ...

Скандал-Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот,подарок од ЗОИ во Сочи! (ФОТО)

Локално - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. А нашите олимпијци не би биле тоа што се да не се ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот подарок од ЗОИ!

Либертас - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. И додека сите олимпијци ги чуваат тие подароци ...

Кои се најубавите олимпијки во Сочи?

Точка - 12.02.2014

Додека на Олимпијадата трае борбата за медали, паралелно со тоа се прават споредби кои се најубавите олимпијки во Сочи. На следното видео е направен одличен избор каде што се сместени едни од ...

Путин во Сочи: Пиво со Германците и прегратка со геј-шампионка...

Точка - 12.02.2014

Првиот човек на Русија, Владимир Путин пред почетокот на Зимските олимписки игри покажа колку му значи се' да биде во најдобар ред во Сочи. Овие денови Путин ги посети спортистите кои што се ...

Скандал: Знаменосецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот - подарок од ЗОИ!

Точка - 12.02.2014

Организаторот на Зимските олимписки игри во Сочи на сите спортисти кои учевствуваат на Олимпијадата им подарува мобилен телефон Samsung Note 3 со знамето од државата од која што доаѓааат.

Знаменосецот Дамјановски го продава „олимпискиот“ телефон

Телеграф - 12.02.2014

Првиот олимпиец од Македонија кој дебитираше на оваа Олимпијада го продава подарокот што го доби од организаторите на Зимските олимписки игри На сите спортисти што учествуваат на Зимските олимписки ...

Како изгледа Сочи од вселената

еМагазин - 12.02.2014

НАСА објави фотографија која покажува како изгледа Сочи, виден од вселената. Фотографијата ја направи екипажот на Меѓународната вселенска станица. На фотографијата можат да се забележат олимпискиот ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот

Тера - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. И додека сите олимпијци ги чуваат тие подароци ...

Сребро за Фактулина во брзо лизгање на 500 м

Руска реч - 12.02.2014

Руската лизгачка Олга Фаткулина освои сребрен медал во трката на 500 метри на Олимписките игри во Сочи. После вториот обид, претставничката на рускиот олимписки тип постигна резултат од 75,06 секунди.

Хокеј од светска класа во Сочи, елитата од НХЛ на едно место во битка за медали

Република - 12.02.2014

Со дуелите меѓу Чешка и Шведска и Летонија – Швајцарија, вечерва во Сочи почнува машкиот олимписки турнир во хокеј, веројатно најсилното натпреварување во историјата на Зимските Игри.

Канаѓаните со одлична идеја за пиење бесплатно пиво

Република - 12.02.2014

Канадските спортисти кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Сочи може да се каже дека ја имаат најголемата привилегија таму. Тие имаат нешто што ниедна друга репрезентација го нема – фрижидер ...

Медиуми: Руската Олимпијада „најтрезна“ досега

Руска реч - 12.02.2014

Американските медиуми укажуваат на „трезноста“ на Зимските олимписки игри во Сочи. Списанието "Wall Street Journal" наведува дека во Русија, позната по извозот на нафта и вотка, се одржуваат ...

Трибините зјаат празни во Сочи

Оff.net - 11.02.2014

И покрај тоа што организаторите велат дека 92% од влезниците се распродадени, сликите од празните седиште на спортските борилишта во Сочи го тврдат спротивното.

Кацигите на Сочи 2014

Оn.net - 11.02.2014

Поточно, кацигите на натпреварувачите во дисциплината скелетон на Зимските олимписки игри во Сочи, натпреварување кое спаѓа во едно од најопасните кога се зимските спортови во прашање и кое и на овие ...

Со голи гради ги наградува медалистите на Норвешка

Вест - 11.02.2014

Порно-глумицата Вики Вет на многу специфичен начин навива за Норвешка на Зимските олимписки игри во Сочи. На социјалната мрежа Твитер ја следат повеќе од 600.000 луѓе, што е најмногу од сите јавни ...

Со канадски пасош до бесплатно пиво во Сочи

Вест - 11.02.2014

Да се има канадски пасош е голема предност во Олимпиското село во Сочи овие денови. Сите учесници на Зимските олимписки игри добија посебен приврзок за клучеви, кој им овозможува бесплатно да земаат ...

ЗОИ: индиското знаме на јарболите во Сочи

Телма - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

Утрински - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

ЗОИ: Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 метри брзо лизгање

Телма - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

ЗОИ: Ли Санг-хва со Олимписки рекорд до злато на 500 м. брзо лизгање

Утрински - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Ли Санг-хва (24) од Јужна Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. Корејката по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Канада има супер-кул фрижидери во Сочи

Идивиди - 11.02.2014

/ Олимпискиот тим на Канада доби специјален третман во Сочи. Спортистите кои ја претставуваат Канада на ЗОИ в Сочи добија специјални фрижидери за пијалаци.

Супер загревање пред трка

Идивиди - 11.02.2014

/ Како најдобро да се подготвиш за трка? Играјќи, се разбира. Американската Олимпијка во санкање, Кејт Хансен (21) преку видео на Youtube, го сподели методот на загревање пред трката во Сочи.

Од виолинистка до Олимпијка

Идивиди - 11.02.2014

/ Ванеса Мае многумина ја препознаваат како виртуозо на виолина која има продадено милиони копии од нејзините албуми и концертни билети, но оваа 35-годишна жена во 2014-та година е Олимпијка.

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

А1 On - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

Милијардерите позади најскапата Олимпијада

Бизнис Инфо - 11.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се едни од најскапите. Русија за оваа Олимпијада потроши скоро 50 милијарди долари, иако на почетокот било планирано да се потрошат само 12 милијарди.

Најжешката реклама за Зимските олимписки игри во Сочи (видео)

Црнобело - 11.02.2014

Оваа реклама од Норвешка за зимските олимписки игри во Сочи е прогласена за најсекси реклама, со најнеочекуван крај. Рекламата е креативна и динамична, а главната порака „За кој тим и да играте...

[Инфографик] Најскапата Олимпијада досега

Радио МОФ - 11.02.2014

Трошоците за Олимписките игри во Сочи, кои според извештаите надминуваат 51 милијарда долари, ја прават најскапата Олимпијада на сите времиња. Дури и во споредба со мисијата на НАСА на Марс, која ...

Фото: Оваа девојка е вистинска ѕвезда на Олимпијадата

Спортски - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете е во центарот на спортската јавност откако на себе својствен начин ја поддржа селекцијата на Норвешка на Олимписките игри во Сочи.

Санг Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 метри брзо лизгање

А1 On - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

+инфо - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

ФОТО Најнеобичните сувенири на Олимпијадата во Сочи

+инфо - 11.02.2014

Уште една од низата необичности од рускиот град Сочи се сувенирите кои може да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри.

ЗОИ: Незадоволството од Олимпијадата стивна со стартот на натпреварувањата!

Сител - 11.02.2014

Откако со години ги трпеа правот, бучавата и метежот , додека досадното руско одморалиште стануваше модерно спортско борилиште , луѓето во Сочи најпосле можат сами да проценат дали тоа било исправно.

Преку МРТ до возбудувањата во Сочи

МРТ - 11.02.2014

Олимпијата во Сочи на вашата дланка. Преку новиот веб-сервис на Македонската радио-телевизија, www.mrt.com.mk , можете во реално време да ги следите возбудувањата што ги носат Зимските олимписки игри.

ЗОИ: Ли Санг го одбрани златото од Ванкувер

Сител - 11.02.2014

Ли Санг Хва од Кореја ја одбрани титулата освоена во Ванкувер со време на олимписки рекорд. Таа патеката од 500 метри ја мина за 37.28 секунди во првата или вкупно време 74.70.

Непобедливата Санг Хва Ли!

МРТ - 11.02.2014

Спринтот во брзо лизгање има своја апсолутна владетелка. Мундијалската првенка Санг Хва Ли од Јужна Кореја го одбрани олимпиското злато, но од денеска покрај светскиот е и сопственичка на рекордот на ...

Индијците под сопственото знаме!

МРТ - 11.02.2014

По четири олимписки дена, спортистите на Индија сепак ќе можат да настапуваат под националното знаме. Поради корупција, Олимпискот комитет на Индија беше супендиран уште во 2012-та година, па ...

ЗОИ: Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 м. брзо лизгање

Локално - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Златото во Азербејџан чини 345.000 евра

Вечер Прес - 11.02.2014

Британците не добиваат пари, Американците ги даночат, Италијанците земаат најмногу, Русите цицаат од две мајки, а само во Казахстан се добиваат пари и за шесто место Спортистите со години бараат да ...

Со голи гради ги наградува Норвежаните

Вечер Прес - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете на необичен начин навива за Норвешка на Зимските олимписки игри во Сочи. Таа на секој начин се обидува да ја зголеми групата навивачи на норвешкиот олимписки тим, така што ...

Путин се гушкаше и пиеше пиво во Сочи

Вечер Прес - 11.02.2014

НА ЗАБАВАТА ВО ПАВИЛЈОНОТ НА ХОЛАНДИЈА Во опуштена атмосфера рускиот претседател и холандскиот крал, Вилијам Александер, наздравува и обострано честеа Претседателот на Русија, Владимир Путин, во ...

Русија на тапет поради неисплатени плати на работниците

Вечер Прес - 11.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет започна целосна истрага против домаќинот на Олимпијадата во Сочи, соопшти официјалната интернет-страница на ИОК. Таа ќе биде спроведена поради жалбите на стотици ...

Ребека сака секс со јамајскиот боб-тим

Вечер Прес - 11.02.2014

Уште пред стартот на Олимписките игри во Сочи, беше познато дека спортистите освен што ќе се натпреваруваат и добро ќе се забавуваат. За време на двенеделниот престој во Олимпиското село спортистите ...

Со канадски пасош до пиво

Вечер Прес - 11.02.2014

Спортистите во Сочи имаат свои предности. Сите располагаат со посебен приврзок за клучеви што им овозможува од фрижидерите да земаат бесплатни сокови. Сепак, Канаѓаните отидоа чекор подалеку.

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

Бриф - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

Обама со возбуда ја следи Олимпијадата во Сочи

Точка - 11.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама со "радост и возбуда" го следи текот на зимските Олимписки игри во Сочи. Тоа го изјави прес секретарот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од "ИТАР-ТАСС".

Најкреативните кациги за скелетон во Сочи

Точка - 11.02.2014

Можеби скелетонот не спаѓа меѓу најпопуларните спортови на Олимписките игри, но „скелетонците“ дефинитивно се најкреативните спортисти во Сочи. Секоја репрезентација во скелетон, на челот со Канада и ...

Сочи: Домаќините подаруваат билети

Курир - 11.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи, потврдија дека подаруваат билети. Тие велат дека покануваат гледачи со цел да ги пополнат местата на оние натпреварувања кои не се многу популарни.

Обама со возбуда ја следи Олимпијадата во Сочи

Нетпрес - 11.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама со „радост и возбуда“ го следи текот на зимските Олимписки игри во Сочи. Тоа го изјави прес секретарот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од „ИТАР-ТАСС“.

Награди во Сочи: пари на Истокот, слава на Западот

Република - 11.02.2014

Во Сочи, Русија се во тек Зимските олимписки игри (ЗОИ), каде што спортистите се борат за медали и место под спортското сонце. Некои држави даваат големи пари како награда за медал на Игрите, некои ...

ФОТО: Путин се гушкаше со кој стигне

Press24 - 11.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа го посети холандскиот камп на Олимписките игри во Сочи и заедно со холандскиот крал и неговата сопруга, се гушкаше со сите натпреварувачи, пиеше пиво и се ...

Зошто претседателот Иванов не отпатува за Сочи

Окно - 11.02.2014

Отказот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да оди на церемонијата на отворањето на 22-те Зимски олимписки игри во Сочи е важно и правилно геополитичко решение.

ФОТО: Канадските олимпијци на оригинален начин добиваат пиво во Сочи

Курир - 11.02.2014

Олимпијците на Канада во Сочи имаат пиво само за себе и тоа произведено во нивната земја. Канада за своите спортисти обезбеди фрижидер во кој се наоѓа пиво и кое е достапно за сите, или поточно ...

Рецензија: Зошто Иванов оди во Сочи?

СПФМ - 11.02.2014

Станува збор за текст кој има за цел да ни ја долови надворешната политика што ја води претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, но, кој, за жал, не е доволно содржаен за да нѐ воведе во таа политика, ...

Фото: Оваа девојка е вистинска ѕвезда на Олимпијадата

Таратур - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете е во центарот на спортската јавност откако на себе својствен начин ја поддржа селекцијата на Норвешка на Олимписките игри во Сочи.

Рекорд за Хва Ли, злато и за Хатестаг, Дамјановски на 78. место

Република - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24-годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Видео-блог 2 од Олиписките игри во Сочи

Руска реч - 11.02.2014

Видео - репортажа од Олимписките игри. За македонски превод притиснете „СС“ Еве уште еден видео-блог од нашата дописничка од Сочи, Тамара Виноградова.

Што имаат канадските спортисти во Сочи а го нема никој друг? Ова е навистина кул

Sky - 11.02.2014

Канадските спортисти кои се натпреваруваат во Сочи, изгледа го имаат она што го нема нити еден друг натпреварувач- фрижидер со пиво кој испорачува лименки, само откако ќе се скенира пасошот и ќе се ...

Индиското знаме развиорено во Сочи

Макфакс - 11.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) му ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија, што значи дека спортистите од оваа земја, на Игрите во Сочи, ќе можат да се натпреваруваат под знамето ...

Американски олимпиец се “пресметал“ со вратата од тоалетот во Сочи/Фото

Lider - 11.02.2014

Џони Квин, американскиот олимпиец, член на боб репрезентацијата, го решил проблемот со вратата во Олимпиското село во Сочи. На некогашниот фудбалер во американската NFL лига, по се изгледа искуството ...

МОК ја повлече забраната за учество на Олимпијадата на Индија

Inpress - 11.02.2014

Москва, 11. февруари 2014 (ИНПРЕС) МОК во декември 2012 година привремено ја дисквалификуваше Индија од настапот на Олимпијадата во Сочи, кога раководството од индиската организација беа осомничени ...

Олимписка хроника

Lider - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Колку пари ќе добијат Олимпијците во Сочи

Оff.net - 10.02.2014

На Македонците им ветија по 500 евра, но може да не ги добијат и тие ако имаат слаби резултати, а некои спортисти добро ќе се офајдат од Олимписките игри во Сочи.

ИОК им забрани на спортистите да носат црни ленти

Вест - 10.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет ги опомена спортистите, кои досега носеа црни ленти во чест на починати. Портпаролот на ИОК Марк Адамс кажа дека неговата организација му испратила писмо на Норвешкиот ...

ФОТО: Отворени 22. Зимски олимписки игри во Сочи

Утрински - 10.02.2014

Игрите за отворени ги прогласи претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин Во рускиот град Сочи, кој се наоѓа на Црното море, вечерва се отворени 22. Зимски олимписки игри.

ЗОИ: Русија стигна до првиот медал

Утрински - 10.02.2014

Холанѓанката Ирене Вуст го освои златниот медал на Олимпијадата во Сочи на трката брзо лизгање 3.000 метри, додека домаќините стигнаа до првото одличје – бронзениот медал.

Американците полудеа по маичките со рускиот кикс со „олимписките кругови“, една му пратија и на Путин (ФОТО)

МКД - 10.02.2014

Проблемот со петте олимписки кругови на отварањето во Сочи на 22. Зимски Олимписки игри предизвика доста реакции во светот. Едни сметаа дека е кикс на организаторот, други скриена руска порака за ...

Чудниот олимписки автобус

365 - 10.02.2014

Една од главните атракции во Сочи за време на ЗОИ 2014 е футуристичкиот автобус на руската Сбербанк, кој се движи низ олимпиското село. Тој брзо успеа да го сврти вниманието и да го добие името ...

„Лалињата“ жнеат брзи медали

Н.Македонија - 10.02.2014

... -Американецот Сејџ Коценберг победи во сноуборд во слоуп-стил и тој го понесе првиот златен медал на ЗОИ во Сочи. Тој победи пред Стале Сандбех од Норвешка и Мек Меморис од Канада.

Направете виртуелна прошетка низ Сочи

Кајгана - 10.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се голем предизвик за најдобрите спортисти во светот да го дадат максимумот од себе и да го освојат златото. Годинешните игри се најскапи во историјата и чинат 50 ...

Слаба посетеност на ЗОИ, се бараат волонтери да следат натпревари!

Н.Македонија - 10.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи се соочуваат со слаба посетеност на натпреварите и ги повикуваат гледачите да ги пополнуваат празните места на помалку атрактивните спортови Билетите ...

Необични сувенири од Сочи 2014

А1 On - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Лажни фотографии од Сочи кои станаа популарни

Кајгана - 10.02.2014

Уште пред да започне Олимпијадата во Сочи, американските медиуми особено, започнаа медиумска кампања против Русија. Во најголем дел од случаите Русија беше обвинувана за дискриминација на ...

Проблеми во Сочи: Пуштете ме надвор од тоалетов!

ЗаЗабава - 10.02.2014

Една од главните теми во последните неколку денови во сите светски медиуми се Зимските олимписки игри кои што се одржуваат во Сочи, поточно сите проблеми со кои што се соочуваат спортистите и ...

Необични сувенири од Сочи 2014

Сител - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Сè за спортот

МРТ - 10.02.2014

Досетливите Руси изнајдоа модус како да се привлечат гледачи онаму каде продажбата на билети е оскудна, односно заинтересираноста е мала. Потпаролот на организацискиот комитет на 22 Олимписки Зимски ...

Сакате ли брзо возење?! Патеката во Сочи за која Боди Милер тврди дека е смртоносна

Канал5 - 10.02.2014

Патеката на која за време на зимските Олимписки игри во Сочи ќе се одржуваат натпреварите во спуст е толку опасна што славниот скијач Боди Милер истакнал дека е смртоносна.

Билодо го одбрани златото од Ванкувер

МРТ - 10.02.2014

Алекс Билодо влезе во историјата на слободното скијање – могулс откако вечерва во Сочи ја одбрани титулата освоена на олимписките игри во Ванкувер 2010-та.

Доброволци како декор

Вечер Прес - 10.02.2014

Организаторите на Олимписките игри во Сочи објавија дека ќе користат доброволци за да ги пополнат празните места на трибините во дисциплините кои не се особено популарни.

Необични сувенири од Сочи 2014

Бриф - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Еве што сакаат Полјаците да воведат како олимписки спорт

Таратур - 10.02.2014

На овогодинешните зимски Олимписки игри во Сочи, кои се во полн ек, на полските натпреварувачи добро им оди, посебно во ски скоковите. Можеби и поради тоа смислија нова дисциплина во која би можеле ...

Необични сувенири од Сочи 2014

Република - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Фото: Отворени 22. Зимски олимписки игри во Сочи

Денешен - 10.02.2014

Во рускиот град Сочи, кој се наоѓа на Црното море, вечерва се отворени 22. Зимски олимписки игри. Игрите за отворени ги прогласи претседателот на Руската Федерација Владимир Путин.